Świetny odcinek, do regeneracji detali polecam sprawić sobie małą piaskarke kabinową bardzo ułatwia i usprawnia robotę sam zacząłem używać i jestem zachwycony. Koszt nie wielki a wygoda. Granulatem szklanym to takie detale jak nowe wychodzą nie trzeba męczyć się tyle z czyszczeniem zakamarków. A robicie świetną robotę pozdrawiam.
Uwielbiam wasze filmiki. Sam mam leciwą trzydziestkę i patrząc na to co robicie ze starych traktorów to aż mi łezka w oku się kręci. Może uda mi się kiedyś tak pięknie odrestaurować mój traktorek. Pozdrawiam, miłej niedzieli.
Wyjdzie jak z fabryki albo nawet lepiej:). Odkąd trafiłem na Wasz kanał mam coraz większą ochotę kupić i odrestaurowac jakiś ciągnik. Muszę tylko przekonać ślubną księgową he he:) Pozdrawiam.
@@RetroTRAKTOR Skoro już będzie wszystko tak wyremontowane niczym jak z fabryki to może lepiej zmienic olej na lepszy, tzn jeśli preferujesz Turdus z rafinerii Gdańsk to mają też Turdus 10W40 Cyfra przed literą W jest mniejsza zatem olej w zimnym silniku podczas uruchomienia jest bardziej płynny i szybciej będzie docierał do punktów tarcia.
Jak swoją babę dobrze wychędożysz to się zgodzi. Chyba, że jest bardzo skąpa. Poza tym, jaka to jest głupota, że swoje zarobione pieniądze daje się żonie (która najczęściej siedzi w domu), i ona potem wydziela na jedzenie, na papierosy itd.
Mieszkam na Podkarpaciu w okolicach Wielkich Oczu i w moich jak i nawet dalszych okolicach nie było zetorów 25, suprów i bombajów w latach ich świetności bym tak nazwał, dopiero w latach późnych 70 trafił się jeden traktor na całą wioske to miał co robić :D pozdrawiam :)
oglądam wasze filmy i uczę się , oby więcej widzów i więcej tego typu filmów , bardzo mi się to podoba i pozdrowienia dla Pana Franka z dolnegośląska :)
Retro Traktor zróbcie coś na temat "Niemieckiego Ursus-a" chodzi o Ursus B 28 słyszałem o nim ma 28 koni i jest ciągnikiem ogrodniczym . czekam z cierpliwością na materiał!!! Pozdrawiam.
@@michapackanik972 jak się nagrzewa czy się nagrzeje już? Napisz dokładnie :) Bo wariuje to odbieram jako wysokie obroty, a jakby paliwa brakowało to jakby się zapowietrzał?
Nie wiem jak innym ale mi w tym silniku, jak i w całej serii S-400X czy małych Zetorach, nie podoba się to, że sprężarka, a w sumie jej korpus to integralna część silnika. Wg. mnie dużo lepiej ten silnik by wyglądał że sprężarką tak jak w ciężkiej serii czy ciągnikach licencyjnych, ale to tylko kwestia estetyczna. Plus taki, że można ją wyłączyć, nie tak jak np. w 3P
@@RetroTRAKTOR No tak, w kwestii technicznej nie mam żadnych zastrzeżeń. To bardzo wdzięczne konstrukcje. Wystarczy o nie dbać i nie powinno być żadnych problemów:)
Stopień tego zapóźnienia technologicznego pokazuje jakich problemów narobił zakup licencji na produkcję ciągnika od firmy MF?! Jak na Polskę była to b. nowoszesna konstrukcja, natomiast w stosunku do rynku światowego, raczej nie. Firma MF miała dość poważne problemy ze sprzedażą swoich produktow w ówczesnym czasie na rynku. Ten kontrakt z krajem z wrogiego wtedy obozu miał być dla nich ratunkiem, dlatego mówi się, że wręczona została potężna łapówka, wysokiemu przedstawicielowi partyjnemu decydentowi z Polski by go dopięto. Poza tym Polska z zachodnich bankow dostała kredyty na realizację wdrożenia tej licencji do produkcji. No i tu zaczynają się ogromne koszty i szchody z racji zapóźnienia. Potrzebne są materiały o wyższych parametrach z racji konstrukcyjnych, ktorych Polska nie wytwarza. To znów potrzebne są zakupy kolejnych licencji np. do produkcji wytrzymałych odlewow, odlewni, itp. Adaptacji systemu calowego na metryczny, paliwo zbyt zanieczyszczone, niskiej jakości z polskich CPNow nie za bardzo nadaje się do rotacyjnych pomp wtryskowych i wielu innych. Także upłynęło aż długich 10 lat od podpisania umowy zanim wszystko zostało przystosowane i z taśmy zszedł pierwszy licencyjny MF, już wtedy dość przestarzały pod wzdlędem technicznym w stosunku do świata, a na warunki polskie, tego rynku, uchodzący za b. nowoczesny. Te ogromne trudności i długi czas adaptacji świadczy chociazby, gdzie byliśmy w rozwoju technologicznym. Przypomnę też, że w tym czasie mieliśmy bardziej konkurencyjną i nowoczesną propozycję firmy niemieckiej Deutz, którą odrzucono ze względów ideologicznych (Niemcy największy wróg z krajow kapitalistycznych, oprocz USA oczywiście. MF ma układ hamulcowy do przyczep hydrauliczny, podczas gdy w Polsce, Czechach i Niemczech powszechnie stosuje się system pneumatyczny. Deutz miałby taki od razu, zaś MF trzeba było w Polsce przerabiać by dopasować je do kilku milionów przyczep jeżdzących po polskich drogach. Po drugie, MF ma wszystkie wymiary w calach. Po trzecie, był to ciągnik już na owe lata przestarzały (choć i tak nowocześniejszy oszczędniejszy,i silniejszy od tego co produkował wówczas Ursus). Podobną aferą był zakup licencji na autobusy Berliet produkowane potem w Jelczu - podobno kupiono ją by ratować Berlieta przed upadłością, bo w tej firmie miała udziały Komunistyczna Partia Francji. Tak to wyglądało z trochę szerszej perspektywy, niż ta nadwiślańska PRL. Pozdrawiam
Z wieloma rzeczami idzie się zgodzić tylko zapomniałeś o jednej ważnej rzeczy. Te zapóźnienia wzięły się stąd ze byliśmy najbardziej zniszczonym krajem po II wojnie światowej. Czego nie rozkradli Niemcy to rozkradli Rosjanie a później szybko poszedł świat do przodu. I jak to w jednym z filmów żartobliwie było powiedziane ale w sumie sporo racji w tym jest "Jak my mamy z nimi konkurować jak w nich Ameryka przez 40 lat forsę pompowała a w nas ruskie Marksa i Lenina"
@@kondzio19 To są tylko dpdatkowe trudności, które idzie też pokonać, przy mądrym zarządzaniu i odpowiednim ustawieniu społeczeństwa i kraju. Powiem więcej są kraje, które miały gorzej, niż Polska, startowały jeszcze z niższego poziomu i siągnęły w dość krótkim czasie potężny sukces. Te kraje to np. z poziomu ustroju kapitalistycznego Korea Południowa i z poziomu ustroju taki jak był u nas, czyli Chiny. Korea Południowa była biednym,zacofanym krajem, przez długi czas okupowana przez Japonię w celu eksploatacji na modułę kolonialną, pożniej niszcząca wojna domowa, tam brakowało nawet jedzenia. Dzięki mądremu zarządzaniu, na początku nawet wpół dyktatorskiego,- wojskowego, później cywilnego do demokracji włącznie Korea staje szybko na nogi z rekordowymi wzrostami. Z innej perspektywy też Chiny zniszczone nieodpowiedzialnymi rządami tzw. Rewolucji Kulturalnej, wcześniej okupowane przez Japonię, kolonistów z Europy, też było tak źle, że ludność przymierała głodem. Dopiero przytomne zarządzanie i reformy oraz otwarcie się na świat przez Deng Xiaopinga przełomu lat 70/80 postawiły Chiny na drogę rekordowego rozwoju. Jednak tam nie było tak jak u nas za np. Balcerowicza, że inwestor zagraniczny kupuje firmę by ją poźniej zamknąć i zdobyć rynek, tylko np. firma USA inwestująca w Chinach musiała zawiązać spółkę z firmą chińską i podzielić się technologią. Później Czyhińczycy opanowawszy tą technologię zakładali własną konkurencujną firmę przy nawet dotacjach państwa i robili to samo uszczuplając rynek. Nie było żadnych balcerowiczowskich likwidacji własnych firm, lecz wiązanie ich z partnerem zagranicznym celem przepływu technologii, a zagraniczny partner dostawał dostęp do rynku chińskiego. Tym sposobem Chińczycy odbudowali swoj przemysł, a u nas oddaliśmy swoj przemysł i rynek prawie za darmo, dodatkowo go rozkradając. Jak się głupio rządzi, to później się ma takie, a nie inne rezultaty...no i się zwala na pogodę, wojnę, zniszczenia, gradobicie, itp., zamiast zakasać rękawy i z głową, mądrze robić swoje, to i rezultaty też przyjdą, jak przyszły i w innych krajach. Mówiąc po chłopsku: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz - szerzej, państw i narodow też dotyczy !!! Także da się...daaa, tylko trzeba postawić za 'kierownicą'tyg odpowiednich ludzi!!!
@@piotrjanowski4391 Czasy Balcerowicza to już w ogóle jest gwóźdź do trumny Polskiego przemysłu. Tego CHUJA to się razem z Wałęsą i paroma innymi z przełomu lat 80-90 powinno za jaja powiesić na przydrożnej latarni. A co do Chin to też jest trochę inna bajka bo ten "cud" gospodarczy jest okupiony reżimem i trzymaniem ludzi za "mordy". U nas dają 500+ za ukrywanie dochodów a tam znowu dzieci zamiast do przedszkola to idą do fabryki zapierdzielać. Ja na wojnie wszystkiego nie zwalam ale o tym też nie można zapominać
Piotr Janowski Pamiętaj że o kredyt na dokończenie FSM Bielsko Biała chodziło Tow. tadeusz wrzaszczyk (celowo z małej) także powinien tak samo skończyć jak wałęsa i ten drugi... Jest do pobrania dokument ministerstwa przemysłu w którym porównano oferty MF i Deutz i jednoznacznie wynika że ta druga jest lepsza. Ale i tak najlepiej byłoby wprowadzić serię U ,dopasowana była do naszych realiów a i Renault chciał ją kupić...
Nawet po tym filmiku widać, że jednak w państwowych firmach typu POM, PGR, SKR, zazwyczaj niezbyt zbano o sprzęt, poza małymi wyjątkami, że nawet teraz do odrestaurowania niezbyt się nadają. Jest to też efekt zacofania technicznego Polski z tamtej epoki, tak realnie, obiektywnie oceniając na tle świata, niestety. Np. w tamtym czasie w Japonii w 1959 roku zaczyna być budowana kolej dużych prędkości Sihnkansen, na prędkości rzędu 200km/h, poźniej zwiększone do 220/km, a u nas królują parowozy z 60km/h praktycznie prędkością, ciągnik Landz Bulldog oparty w podstawie na konstrukcji niemieckiej firmy Landz z uwaga: 1921 roku, w Polsce zaprzestano produkcji tego modelu aż w 1965 ruku?! To praktyczna, realna skala zapóźnienia?! Tacy ludzie jak p. Franciszek, z obeznaniem, kulturą techniczną, to byli rodzynkami w óczesnej rzeczywistości prowincji, niż regułą - niestety... No i owoce tego widać, chociażby po sprzęcie.... Pozdrawiam
A kto miał dbać jak wszystko było państwowe, czyli niczyje, nie było własności prywatnej, ludzie nie mieli poczucia odpowiedzialności, bo za naprawy nie płacili z własnej kieszeni. Który kierowca był mądrzejszy, to coś dbał i konserwował, a inny byle by się koła kręciły, urwie się/ zepsuje to mi naprawią.
Spróbowalibyście uratować oryginalny blok ,wszak twój tata nim pomykał za starych dobrych czasów i im więcej części pozostanie z tamtych lat ,tym bardziej ciągnik będzie o nich przypominać.
Tak byśmy zrobili, ale cały silnik w między czasie był zmieniony - dlatego jakby nie mamy sentymentu do tej części ciągnika. Poza tym na 1 miejscu jest dla nas sprawność techniczna mimo wszystko. A że najwięcej śladów tamtych przygód zostało na skrzyni - to dla nas najważniejszy element :)
Dzisiaj już Turdus nie jest taki drogi w stosunku do innych mineralnych, nie opłaca się szukać tańszych o 2 złote zamienników 20w50. W jakich latach Twój tata jeździł tym Suprem? Znając życie, to pewnie nie za długo, ale wspomnienia młodości wydłużają takie chwile, jakby trwały wieki.
Najlepszy kanal o ciagnikach ( i nie tylko) na You Tube !
Pozdrawiam.
Dziękujemy serdecznie i pozdrawiamy! :)
Świetny odcinek, do regeneracji detali polecam sprawić sobie małą piaskarke kabinową bardzo ułatwia i usprawnia robotę sam zacząłem używać i jestem zachwycony. Koszt nie wielki a wygoda. Granulatem szklanym to takie detale jak nowe wychodzą nie trzeba męczyć się tyle z czyszczeniem zakamarków. A robicie świetną robotę pozdrawiam.
Możesz pokazać jak to u Ciebie wygląda ? :)
@@RetroTRAKTOR Tak jutro podrzucę zdjęcia na email. Bo nie mam teraz zdjęć efektów piaskowania czy szkiełkowania
Potwierdzam. Przy takich pracach to super rozwiązanie
Uwielbiam wasze filmiki. Sam mam leciwą trzydziestkę i patrząc na to co robicie ze starych traktorów to aż mi łezka w oku się kręci. Może uda mi się kiedyś tak pięknie odrestaurować mój traktorek. Pozdrawiam, miłej niedzieli.
Dzięki, pozdrawiamy i trzymamy kciuki :)
Wyjdzie jak z fabryki albo nawet lepiej:). Odkąd trafiłem na Wasz kanał mam coraz większą ochotę kupić i odrestaurowac jakiś ciągnik. Muszę tylko przekonać ślubną księgową he he:) Pozdrawiam.
Hehe takiego określenia na żonę jeszcze nie słyszałem! :D Życzę powodzenia ;)
@@RetroTRAKTOR Skoro już będzie wszystko tak wyremontowane niczym jak z fabryki to może lepiej zmienic olej na lepszy, tzn jeśli preferujesz Turdus z rafinerii Gdańsk to mają też Turdus 10W40
Cyfra przed literą W jest mniejsza zatem olej w zimnym silniku podczas uruchomienia jest bardziej płynny i szybciej będzie docierał do punktów tarcia.
@@JanJan-fs8mw Dobra sugestia.
@Adi no ale uważam że też nie ma sensu lać Maxlife do traktora ;-)
Jak swoją babę dobrze wychędożysz to się zgodzi. Chyba, że jest bardzo skąpa. Poza tym, jaka to jest głupota, że swoje zarobione pieniądze daje się żonie (która najczęściej siedzi w domu), i ona potem wydziela na jedzenie, na papierosy itd.
Mieszkam na Podkarpaciu w okolicach Wielkich Oczu i w moich jak i nawet dalszych okolicach nie było zetorów 25, suprów i bombajów w latach ich świetności bym tak nazwał, dopiero w latach późnych 70 trafił się jeden traktor na całą wioske to miał co robić :D pozdrawiam :)
@@mafiawadimirect2578 Pozdrawiam również :)
Dziękuje i pozdrawiam z okolic Chicago już sie nie moge doczekać kiedy zobacze wszystkie 3 supry
Jakie 3?
Podziwiam ludzi z pasją takich jak wy pozdrawiam serdecznie
oglądam wasze filmy i uczę się , oby więcej widzów i więcej tego typu filmów , bardzo mi się to podoba i pozdrowienia dla Pana Franka z dolnegośląska :)
Dziękujemy
A skąd dokładnie? ;-) Bo my też przecież z Dolnego Śląska ;-) pozdrawiamy
@@RetroTRAKTOR Bogatynia 😊 chętnie bym wpadł i pomógł w czyszczeniu .
Super się was ogląda.
Świetny odcinek oraz piekna prezentacja 😉👍 Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia
Miłej niedzieli i owocnej pracy, pozdrawiam.
Dziękujemy i wzajemnie! :)
Wasz kanał to jak National geografic 👍🍻
Hehe dziękuję
witam ;) remont małymi kroczkami idzie , pozdrawiam ;)
W starych blokach to zawsze trzeba dobrze sprawdzić wrzery po wodzie przy gniazdach tulei bo potem lubi sączyć
Świetny odcinek ;-)
Co do tego superolu to w pełni podzielam Twoją opinie, kiedyś to było...
Paweł super odcinek. 👍🚜
Dzięki ;-)
Thank you for the video
7:34 wskaźnik Casova Rada były stosowane w IMT533. Pozdrawiam
Jak można się z wami skontaktować bo mam deskę od supra?
Ale mi ochotę robicie na odnowienie jakiegoś traktora :) Pozdrawiam i powodzenia :)
O to chodzi :D Pozdrawiamy!
Mam pytanie, ile waży silnik od supra ze sprzęgłem?
Licznik Motogodzin jest od IMT 539
zegar serbski: "casova rada" - licznik godzin.
lub 560
Mam nadzieję ze na końcu będzie się ładnie prezentował 😁
No a jak ;)
Jest tu sporo osób które się znają, a ja mam pytanie, od czego zacząć remont c-330, mam 16 lat i dopiero zaczynam swoją przygodę z mechaniką
Dzień dobry Panowie mam pytanie. Posiada ojej przekładniowy hipol 15f. Gl5 85w-90. Czy mogę wlać go do zwolnicy w ursusie C 330. Pozdrawiam
Retro Traktor zróbcie coś na temat "Niemieckiego Ursus-a" chodzi o Ursus B 28 słyszałem o nim ma 28 koni i jest ciągnikiem ogrodniczym . czekam z cierpliwością na materiał!!! Pozdrawiam.
Pan Franek pamięta ostatnią i pierwszą podróż tym Suprem?
Ciekawy filmik ... Pozdrawiam
Będzie film z składania silnika .?
Od czego włącznik szperacza?
Wydaje mi się że to będzie zegar od IMT :)
IMT-533 NA sto %
Faktycznie ;) Dzięki :)
Super film pozdro dla was !
Pozdrawiamy
Super film ☺Czy jeśli zmienię olej z Superolu na Turdus to nie wypłuczą się nadmiernie nagary z silnika i nie dojdzie do zatkania filtra oleju ?
Nie dojdzie....
zależy jak długo na superolu silnik pracował i czy zlewałeś olej i zalewałeś świeży
Franciszek Rychter to najlepszy fachowiec
Jak zwykle super film 👍 a moglibyście powiedzieć coś o tym osiowanie bloku silnika, na czym to polega i po co to?
To przy okazji szlifu ;)
Retro TRAKTOR super, dzięki za odpowiedź
Witam jak będzie spóźniona pompa wtryskowa w c4011 to możliwe że będzie wariował silnik i szukać w pompie jak zimnym silniku
Ale jakie są objawy? Chodzi CI o to, że silnik osiąga wysokie obroty sam z siebie? To wina regulatora obrotów, zacinającej się listwy itd
Nie strasznie skaczą obroty jak się nagrzewa nie idzie jechać a jak zimny to na wolnych obradach wariuje tak jak by paliwa brakowało
@@michapackanik972 jak się nagrzewa czy się nagrzeje już? Napisz dokładnie :) Bo wariuje to odbieram jako wysokie obroty, a jakby paliwa brakowało to jakby się zapowietrzał?
Jak złapie temperaturę skaczą obroty jak by noga po gazie skakała a pod obciążeniem nic się nie dzeje
Nie wiem bo jak ściągnąłem kolektor wydechowych to był straszny Nangar salinach wtryski dwa razy wyciąganie dz to coś może mieć wózek
Mam jeszcze pytanko jak w ursusie c 330 podlączyć klakson ? Jak będzie miał Pan chwilkę to proszę o odpowiedz. Pozdrawiam
No jak jak. Plus i minus. Minus dajesz na włącznik a plus jest podłączony na stałe oczywiście przez bezpiecznik
@@fafikf98 Ok bardzo dziękuje. Pozdrawiam
@@tadekmalina3854 pozdrawiam
Jak na 50 KM to solidne ma tylny most dziś wspulczesne 80KM delikatniejsze są chyba że kwestia stali ciensze a mocne
2 ostatnie najlepsze deski
Od czego są te wrzery przy pompie wody ?
Od wody ;)
Od wody :)
Nie wiem jak innym ale mi w tym silniku, jak i w całej serii S-400X czy małych Zetorach, nie podoba się to, że sprężarka, a w sumie jej korpus to integralna część silnika. Wg. mnie dużo lepiej ten silnik by wyglądał że sprężarką tak jak w ciężkiej serii czy ciągnikach licencyjnych, ale to tylko kwestia estetyczna. Plus taki, że można ją wyłączyć, nie tak jak np. w 3P
Ale to chodzi Ci, że wizualnie Ci się nie podoba? :)
@@RetroTRAKTOR No tak, w kwestii technicznej nie mam żadnych zastrzeżeń. To bardzo wdzięczne konstrukcje. Wystarczy o nie dbać i nie powinno być żadnych problemów:)
u was to postępy w pracy widać pozdrawiam
A u Was w polu też się dzieje ;) Pozdrawiam
@@RetroTRAKTOR ale remont c 328 u mnie nie postępuje
czy do C328 też stosujecie Turdus 15 w 40
Tak, wszystkie zalewamy tym samym olejem
@@RetroTRAKTOR ok dzięki za informacje
Stopień tego zapóźnienia technologicznego pokazuje jakich problemów narobił zakup licencji na produkcję ciągnika od firmy MF?!
Jak na Polskę była to b. nowoszesna konstrukcja, natomiast w stosunku do rynku światowego, raczej nie. Firma MF miała dość poważne problemy ze sprzedażą swoich produktow w ówczesnym czasie na rynku.
Ten kontrakt z krajem z wrogiego wtedy obozu miał być dla nich ratunkiem, dlatego mówi się, że wręczona została potężna łapówka, wysokiemu przedstawicielowi partyjnemu decydentowi z Polski by go dopięto. Poza tym Polska z zachodnich bankow dostała kredyty na realizację wdrożenia tej licencji do produkcji.
No i tu zaczynają się ogromne koszty i szchody z racji zapóźnienia.
Potrzebne są materiały o wyższych parametrach z racji konstrukcyjnych, ktorych Polska nie wytwarza. To znów potrzebne są zakupy kolejnych licencji np. do produkcji wytrzymałych odlewow, odlewni, itp.
Adaptacji systemu calowego na metryczny, paliwo zbyt zanieczyszczone, niskiej jakości z polskich CPNow nie za bardzo nadaje się do rotacyjnych pomp wtryskowych i wielu innych.
Także upłynęło aż długich 10 lat od podpisania umowy zanim wszystko zostało przystosowane i z taśmy zszedł pierwszy licencyjny MF, już wtedy dość przestarzały pod wzdlędem technicznym w stosunku do świata, a na warunki polskie, tego rynku, uchodzący za b. nowoczesny.
Te ogromne trudności i długi czas adaptacji świadczy chociazby, gdzie byliśmy w rozwoju technologicznym.
Przypomnę też, że w tym czasie mieliśmy bardziej konkurencyjną i nowoczesną propozycję firmy niemieckiej Deutz, którą odrzucono ze względów ideologicznych (Niemcy największy wróg z krajow kapitalistycznych, oprocz USA oczywiście.
MF ma układ hamulcowy do przyczep hydrauliczny, podczas gdy w Polsce, Czechach i Niemczech powszechnie stosuje się system pneumatyczny. Deutz miałby taki od razu, zaś MF trzeba było w Polsce przerabiać by dopasować je do kilku milionów przyczep jeżdzących po polskich drogach. Po drugie, MF ma wszystkie wymiary w calach. Po trzecie, był to ciągnik już na owe lata przestarzały (choć i tak nowocześniejszy oszczędniejszy,i silniejszy od tego co produkował wówczas Ursus).
Podobną aferą był zakup licencji na autobusy Berliet produkowane potem w Jelczu - podobno kupiono ją by ratować Berlieta przed upadłością, bo w tej firmie miała udziały Komunistyczna Partia Francji.
Tak to wyglądało z trochę szerszej perspektywy, niż ta nadwiślańska PRL.
Pozdrawiam
Z wieloma rzeczami idzie się zgodzić tylko zapomniałeś o jednej ważnej rzeczy. Te zapóźnienia wzięły się stąd ze byliśmy najbardziej zniszczonym krajem po II wojnie światowej. Czego nie rozkradli Niemcy to rozkradli Rosjanie a później szybko poszedł świat do przodu.
I jak to w jednym z filmów żartobliwie było powiedziane ale w sumie sporo racji w tym jest "Jak my mamy z nimi konkurować jak w nich Ameryka przez 40 lat forsę pompowała a w nas ruskie Marksa i Lenina"
@@kondzio19
To są tylko dpdatkowe trudności, które idzie też pokonać, przy mądrym zarządzaniu i odpowiednim ustawieniu społeczeństwa i kraju. Powiem więcej są kraje, które miały gorzej, niż Polska, startowały jeszcze z niższego poziomu i siągnęły w dość krótkim czasie potężny sukces. Te kraje to np. z poziomu ustroju kapitalistycznego Korea Południowa i z poziomu ustroju taki jak był u nas, czyli Chiny.
Korea Południowa była biednym,zacofanym krajem, przez długi czas okupowana przez Japonię w celu eksploatacji na modułę kolonialną, pożniej niszcząca wojna domowa, tam brakowało nawet jedzenia.
Dzięki mądremu zarządzaniu, na początku nawet wpół dyktatorskiego,- wojskowego, później cywilnego do demokracji włącznie Korea staje szybko na nogi z rekordowymi wzrostami.
Z innej perspektywy też Chiny zniszczone nieodpowiedzialnymi rządami tzw. Rewolucji Kulturalnej, wcześniej okupowane przez Japonię, kolonistów z Europy, też było tak źle, że ludność przymierała głodem.
Dopiero przytomne zarządzanie i reformy oraz otwarcie się na świat przez Deng Xiaopinga przełomu lat 70/80 postawiły Chiny na drogę rekordowego rozwoju.
Jednak tam nie było tak jak u nas za np. Balcerowicza, że inwestor zagraniczny kupuje firmę by ją poźniej zamknąć i zdobyć rynek, tylko np. firma USA inwestująca w Chinach musiała zawiązać spółkę z firmą chińską i podzielić się technologią. Później Czyhińczycy opanowawszy tą technologię zakładali własną konkurencujną firmę przy nawet dotacjach państwa i robili to samo uszczuplając rynek.
Nie było żadnych balcerowiczowskich likwidacji własnych firm, lecz wiązanie ich z partnerem zagranicznym celem przepływu technologii, a zagraniczny partner dostawał dostęp do rynku chińskiego.
Tym sposobem Chińczycy odbudowali swoj przemysł, a u nas oddaliśmy swoj przemysł i rynek prawie za darmo, dodatkowo go rozkradając.
Jak się głupio rządzi, to później się ma takie, a nie inne rezultaty...no i się zwala na pogodę, wojnę, zniszczenia, gradobicie, itp., zamiast zakasać rękawy i z głową, mądrze robić swoje, to i rezultaty też przyjdą, jak przyszły i w innych krajach.
Mówiąc po chłopsku: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz - szerzej, państw i narodow też dotyczy !!!
Także da się...daaa, tylko trzeba postawić za 'kierownicą'tyg odpowiednich ludzi!!!
@@piotrjanowski4391 Czasy Balcerowicza to już w ogóle jest gwóźdź do trumny Polskiego przemysłu. Tego CHUJA to się razem z Wałęsą i paroma innymi z przełomu lat 80-90 powinno za jaja powiesić na przydrożnej latarni. A co do Chin to też jest trochę inna bajka bo ten "cud" gospodarczy jest okupiony reżimem i trzymaniem ludzi za "mordy". U nas dają 500+ za ukrywanie dochodów a tam znowu dzieci zamiast do przedszkola to idą do fabryki zapierdzielać. Ja na wojnie wszystkiego nie zwalam ale o tym też nie można zapominać
Piotr Janowski Pamiętaj że o kredyt na dokończenie FSM Bielsko Biała chodziło Tow. tadeusz wrzaszczyk (celowo z małej) także powinien tak samo skończyć jak wałęsa i ten drugi... Jest do pobrania dokument ministerstwa przemysłu w którym porównano oferty MF i Deutz i jednoznacznie wynika że ta druga jest lepsza. Ale i tak najlepiej byłoby wprowadzić serię U ,dopasowana była do naszych realiów a i Renault chciał ją kupić...
Silniczek 😇😇😇😇
super filmik
Dziękuje
Nawet po tym filmiku widać, że jednak w państwowych firmach typu POM, PGR, SKR, zazwyczaj niezbyt zbano o sprzęt, poza małymi wyjątkami, że nawet teraz do odrestaurowania niezbyt się nadają. Jest to też efekt zacofania technicznego Polski z tamtej epoki, tak realnie, obiektywnie oceniając na tle świata, niestety.
Np. w tamtym czasie w Japonii w 1959 roku zaczyna być budowana kolej dużych prędkości Sihnkansen, na prędkości rzędu 200km/h, poźniej zwiększone do 220/km, a u nas królują parowozy z 60km/h praktycznie prędkością, ciągnik Landz Bulldog oparty w podstawie na konstrukcji niemieckiej firmy Landz z uwaga: 1921 roku, w Polsce zaprzestano produkcji tego modelu aż w 1965 ruku?!
To praktyczna, realna skala zapóźnienia?!
Tacy ludzie jak p. Franciszek, z obeznaniem, kulturą techniczną, to byli rodzynkami w óczesnej rzeczywistości prowincji, niż regułą - niestety...
No i owoce tego widać, chociażby po sprzęcie....
Pozdrawiam
No tak, technologicznie nie byliśmy w stanie dogonić krajów z czołówki - tylko nie wiem czy teraz nie jesteśmy nawet bardziej do tyłu niż wtedy?
A kto miał dbać jak wszystko było państwowe, czyli niczyje, nie było własności prywatnej, ludzie nie mieli poczucia odpowiedzialności, bo za naprawy nie płacili z własnej kieszeni. Który kierowca był mądrzejszy, to coś dbał i konserwował, a inny byle by się koła kręciły, urwie się/ zepsuje to mi naprawią.
Super film szkoda było mojego sprzedać
Niema jak po oglądać fachowców z prawdziwego zdarzenia
Zetor engine is big engine nice
Tego trzeciego supra to miałem na myśli Przema
Ok.👍
Dzjędubry mam prodlem z układem skrętu w ursusię c 3603p
Ciężko skręcać kołami
J jak na wstecznym biegu naciskam spszegło na kamulec hamuję
Spróbowalibyście uratować oryginalny blok ,wszak twój tata nim pomykał za starych dobrych czasów i im więcej części pozostanie z tamtych lat ,tym bardziej ciągnik będzie o nich przypominać.
Tak byśmy zrobili, ale cały silnik w między czasie był zmieniony - dlatego jakby nie mamy sentymentu do tej części ciągnika. Poza tym na 1 miejscu jest dla nas sprawność techniczna mimo wszystko. A że najwięcej śladów tamtych przygód zostało na skrzyni - to dla nas najważniejszy element :)
Zajebisty film :D
Stawiam, że licznik od motogodzin pochodzi z IMT.
Prawdopodobnie tak :) Dzięki :)
Ci też niezłe oleje robią www.rwj.com.pl/rafineria-w-jasle-sp-z-o-o/
Ten obrotomierz jest od IMT
Dzisiaj już Turdus nie jest taki drogi w stosunku do innych mineralnych, nie opłaca się szukać tańszych o 2 złote zamienników 20w50.
W jakich latach Twój tata jeździł tym Suprem? Znając życie, to pewnie nie za długo, ale wspomnienia młodości wydłużają takie chwile, jakby trwały wieki.
Początek lat 70. Musiałbym podpytać dokładnie, ale jakoś 2 lata.
Zapraszam na mój najnowszy film
zegar od imt
1
1