Po kolei z Kuleckim - Odcinek 118 - Stulecie kolei

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Koleje istnieją już drugie stulecie, ale ten odcinek traktuje o stuleciu. Jakim stuleciu? Jakiej kolei? Posłuchajcie...
    .
    Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji. Polskie napisy w przygotowaniu.
    .
    Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
    Facebook: / pokoleizkuleckim
    Instagram: / jakubkulecki
    Muzyka: morningwoodblu...
    .
    #pkzk #pokoleizkuleckim #kolej #historia #ksiazka #historiakolei #niemcy #prusy #parowoz #wagon #archiwum #stulecie

Комментарии • 178

  • @kronika13
    @kronika13 3 года назад +4

    Jestem naprawdę pełna podziwu, że materiał tak specjalistyczny można przedstawić w tak wciągający sposób. Na początku filmu prawie chciałam uciekać, myśląc, że to jeden z nielicznych Pana filmów, które odłożę na później, gdy będę w lepszej formie (nie jest ona ostatnio rewelacyjna), ale w trakcie stało się coś zupełnie niespodziewanego. Zasłuchałam się i pozostałam do ostatniej sekundy. Dzięki. Stanowczo prawie całą swoją "wiedzunię" (bo "wiedzą" tego, co posiadam, doprawdy nazwać nie można, chcąc być obiektywnym, jest zbyt małe i fragmentaryczne) o kolei zawdzięczam Panu.
    Pozdrawiam :)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Bardzo serdecznie dziękuję za oglądanie, za piękny komentarz. Życzę powrotu do formy i gorąco Panią pozdrawiam.

  • @kamilfutyma8060
    @kamilfutyma8060 3 года назад +19

    Wydaje mi się, że Wszyscy jesteśmy wdzięczni pani Aleksandrze :)

    • @aleksandrak.madeja9442
      @aleksandrak.madeja9442 3 года назад +6

      Dziekuje za komentarz:) Znalezienie tej ksiazki sprawilo mi wielka radosc, gdyz wiedzialam z jakim szacunkiem dla informacji w niej zawartych Jakub z niej skorzysta.

    • @heliodorbard
      @heliodorbard 3 года назад +1

      Pozwolę sobie dołączyć do jak najgorętszych podziękowań dla Pani Aleksandry. Fakt..., Pan Jakub potrafi opowiadać i w swoich opowieściach sygnalizować niezwykle ważne aspekty omawianego materiału, co i tym razem objawiło się w pełnej krasie. Dzięki temu "wiele" osób ma możliwość "rzucenia okiem" na coś czego prawdopodobnie nigdy w swym życiu nie ujrzy na własne oczy. Nawet pośrednictwo kamer i tego całego tam informatycznego bałaganu nie umniejsza faktu, że można zobaczyć coś niezwykłego, mającego fundamentalne znaczenie dla rozwoju Polskiej Kolei. WIELKIE DZIĘKI PANI ALEKSANDRO. Podziękowania dla Pana Jakuba i "ekipy" to już tylko zwykła formalność, bo bez nich nic...

    • @aleksandrak.madeja9442
      @aleksandrak.madeja9442 3 года назад

      @@heliodorbard Dziekuje bardzo za komentarz i refleksje w nim zawarta . Dziekuje Kubie, ze "udostepnil" wizualnie i werbalnie te ksiazke. Z szacunkiem dla wiedzy w niej zawartej. Jest ona niezwykla nie tylko dlatego, ze jest kompendium wiedzy technicznej i dokumentuje procesy i rozwoj kolei "od kotla i tendera po predkosc pociagow i ceny biletow" i , ale tez, ze sugeruje refleksje.. Przypuszczam, ze w czasach kiedy powstawala, lata 30. XX wieku autorzy, wydawca, tudziez "inne osoby" widzialy ja na innych polkach bibliotecznych..To, ze po prawie 90.latach znajdzie swoje miejsce wsrod innych ksiazek z tej dziedziny w Polsce, w Warszawie bylo wowczas, dla tychze osob tak malo prawdopodbne jak czarne dziury w atmosferze Ziemi. A jednak..Dla mnie to wielka radosc, ze na ten odcinek Kuby tak wielu pasjonatow kolei entuzjatycznie zareagowalo. I tu dziekuje wszystkim, ktorzy recenzowali ten odcinek.
      PS
      "100 lecie.."-Punktem odniesienia w czasie było otwarcie pierwszej linii kolejowej w Niemczech,7 grudnia 1835 r. z Norymbergi do Fürth. Parowoz "Adler" (przewiozl w dziwieciu waganoch ok. 200 pasazerow) Maszynistą był Anglik William Wilson (*18 kwietnia 1809 Walbottle, +17 kwietnia 1862,Norymberga), który został "przywieziona" w 1835 wraz częściami lokomotywa z Anglii. O czym mowi Kuba.
      I tak kolej zelazna wjechala w 1835 na teren Niemiec. Ale-stalo sie to za sprawa "nie kolejarza" i "nie inzyniera"-ale Daniela Friedricha Lista.Urodzil sie niedaleko Stuttgartu, zas w Stuttgarcie jedna z ulic ma jego "imie" vel nazwisko.

  • @jarosawgryszka5261
    @jarosawgryszka5261 3 года назад +3

    Świetna opowieść. książka daje ogromny zasób wiedzy. Brawo! Proszę o kontynuację tematu.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Bardzo dziękuję. Temat będzie zapewne wracać.

  • @mrn9859
    @mrn9859 3 года назад +13

    Panie Jakubie... Kolejny wartościowy materiał na Pana kanale, dziękuje i pozdrawiam.

  • @grzegorzmadej590
    @grzegorzmadej590 3 года назад +5

    No i to są porządne dokumenty historyczne,super,naprawdę świetna robota.

  • @bikeforjoy
    @bikeforjoy 3 года назад +2

    Księga wygląda niesamowicie. Białe rękawiczki dodają dramaturgii.

  • @bartekkowalski6408
    @bartekkowalski6408 3 года назад +9

    Piękna publikacja. Jeszcze ten stan. Gratki dla posiadacza!

  • @wojteksmag8286
    @wojteksmag8286 3 года назад +6

    Nowoczesność niemieckich kolei czasem zaskakuje ;) -
    Np. niedawno wyremontowana linia lokalna:
    - szybkość szlakowa 70-80 (lina o ciasnych zakrętach w dolinie rzeki), rozkładowa też w tych granicach.
    - na każdej "zapyziałej" stacyjce automat biletowy, z możliwością wyszukania i zakupu biletu na dowolną trasę.
    - regularny takt pociągów :)
    ale
    - na każdej wyremontowanej stacyjce i mijance sygnalizacja kształtowa i to obsługiwana ręcznie, (korby, pędnie drutowe z napinaczami... jak w Polsce XXX lat temu...), tak samo i pobliskie szlabany.
    - ruch prowadzony na zapowiadanie telefoniczne.
    A w Polsce dla takiej linii musi być "centrum sterowania ruchem" jak dla CMK z kąpjuterami, monitorami i resztą drogiego sprzętu :( , a potem krzyk "Nie opłaca się! Zamknąć!"

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 3 года назад

      Za tym automatem biletowym stoi potężny serwis oparty na Hafasie (por. www.hacon.de/en/solutions/trip-planner-and-travel-companion/ )

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 3 года назад +2

      @@fifi81pl Ależ oczywiście doskonale o tym wiem. Napisałem tylko aby pokazać co uznano za ważne i w co zainwestowano, a jakie elementy pozostawiono na zasadzie - "jeśli działa dobrze to nie ruszać".
      Zresztą Niemcy, pomimo że w oczach Polaków uchodzą za super nowoczesnych, to jednak są bardzo "analogowym" społeczeństwem. Mają swoje tradycyjne działające mechanizmy i procedury, i nie widzą potrzeb wciskania na siłę nowoczesności gdy nie przynosi to istotnego zysku.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 3 года назад +1

      @@wojteksmag8286 Dokładnie... bo aby kolej działa to potrzebny jest zadowolony pasażer, a nie pompowany "etos kolejarza"

  • @jaroslawkolacki
    @jaroslawkolacki 3 года назад +6

    Wielki skarb ta książka.
    Brawa i duże dzięki dla Oli.

  • @zbigniewstaniszewski210
    @zbigniewstaniszewski210 3 года назад +4

    Starszy z Polibudy jak zwykle komplementuje. I znów ciekawostka. Czego się nie dotkniesz to zawsze znajduję tam swoje prywatne przeżycia. Pokazywałes przez chwilę konstrukcje mostów i wiaduktów. I była tam fotka niesamowita, pokazująca wiadukt polołożony niedaleko miejscowości Mullau w dawnym NRD tzw. Götzschtalbrücke. Największy most ceglany na świecie. 574 metry długości i 26 milionów cegieł. Byłem i pod nim i przejechałem sie wiaduktem. I stoi do dzisiaj w świetnej formie, choć budowano go w latach 1846-51. Coś niebywałego. Polecam. Teraz to w sumie nie tak daleko. Pozdrawiam Zbyszek.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Zbyszku - bardzo dziękuję za oglądanie i za komentarz.

  • @Mikoll1
    @Mikoll1 3 года назад +3

    Bardzo dobry odcinek Panie Jakubie, najbardziej w tej książce zainteresował mnie temat o nawierzchniach kolejowych. Ponieważ pewnego razu przyglądałem się jak budowano ścieżkę rowerową na miejscu byłej linii kolejowej. Była tam zachowana w dobrym stanie podsypka. Gdy koparka usuwała tę podsypkę aż do podtorza to ukazał się piękny przekrój podsypek z różnych lat. Co ciekawe tłucznia było tam tylko troszkę i to na samej górze, natomiast niżej już był grys, później kamienie jak orzechy włoskie dalej żwir i na końcu glina. Pierwszy pociąg pojechał tam w latach 80 XIX wieku a ostatni pojazd szynowy w 2004r. Zawsze zastanawiałem się na jakiej podsypce układano pierwsze tory. Może coś o tym jest w tej książce?
    Pozdrawiam serdecznie

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Dziękuję za piękny komentarz. Poszperam, popatrzę; ta książka jest cokolwiek syntetyczna, ale temat jest do rozpoznania.

  • @pelxar1027
    @pelxar1027 3 года назад +7

    Każdy Twój odcinek jest jak podróż w nieznane, każdy zakręt skrywa coś nowego a każdy krok na przód to wspaniała przygoda. Dzięki i pozdro 😀

  • @1I3b
    @1I3b 3 года назад +2

    Uwielbiam wertowanie starych ksiażek, dzięki.

  • @2jarbla
    @2jarbla 3 года назад +3

    Cieszę się, że już nie mieszkam w bloku. :)
    A odcinek ciekawy. Proszę pozdrowić panią Olę.

  • @TheDawid4006
    @TheDawid4006 3 года назад +3

    Jak zawsze świetny odcinek, tak niewiele jest wartościowej i merytorycznej treści w internecie, a Twój kanał jest taką niesamowitą przeciwwagą dla bezwartościowej nicości.

  • @pirogronianus
    @pirogronianus Год назад +1

    Sceny po napisach jak zawsze bezcenne 😅. Uczą mnie radzenia sobie z nieśmiałością, tremą i innymi przeciwnościami losu 👍🏻

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      O to to… trzeba wyrobić w sobie dystans do siebie. Tak trzymać!

  • @sq2lyc
    @sq2lyc 3 года назад +1

    Miałem identyczny wolumin w rękach (i na skanerze oczywiście) - kopalnia wiedzy, potrzeba tylko trochę cierpliwości żeby odczytać gotycką treść - no i pamiętać w jakim okresie ta publikacja powstała... Panie Jakubie - dzięki za kolejny ciekawy film..;

  • @harrypotter9853
    @harrypotter9853 3 года назад +2

    Dzięki Jakubie za ten materiał... Naprawdę można powiedzieć, że ten ten biały kruk spadł Ci z nieba... Dodatkowo jeszcze ten niemiecki ordnung... Wszystko w tym opracowaniu logicznie i rzeczowo ozpisane. Mega rzecz mimo panujących wtedy rządów...
    Pozdrawiam,...

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Dzięki Ci. Zieloności na szlaku... i widoczności, i przyczepności, bo mokro.

    • @harrypotter9853
      @harrypotter9853 3 года назад

      @@PokoleizKuleckim Dzięki i spokojności 😃

  • @JanKowalski-bn6ts
    @JanKowalski-bn6ts 3 года назад +1

    200 lat historii kolei, więc każdy znajdzie coś dla siebie :). Stojąc dziś na początku trzeciej dekady XXI wieku dalej popełniamy wiele szkolnych błędów. Ciągle odkrywamy koło na nowo, bo często zapominamy o dawnych doświadczeniach. Ośrodki informacji naukowo-technicznej prawie uległy zagładzie. Współczesnych wartościowych publikacji dla obecnych kolejarzy i przyszłych jest jak na lekarstwo. Dobrze że w tym całym chaosie odnalazłem tak wartościowy kanał na YT :). Pozdrawiam świątecznie :)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Bardzo dziękuję za ważne słowa, zmuszające do głębokiej refleksji.

  • @PaulusLapkov
    @PaulusLapkov 3 года назад +3

    Arcyciekawy materiał! 👏👏👏👍✌️

  • @paulfisker
    @paulfisker 3 года назад +1

    Język niemiecki pięknie opisuje zagadnienia techniczne. Muszę się go w końcu nauczyć. Rozumiem bardzo dużo, bo znam angielski i norweski. Mam taki szacunek do Niemców za ich dokładność i odważną inżynierię. Jak tu ich nie lubić kiedy robią takie wspaniałe maszyny...
    PS. Dzięki za podzielenie się tym skarbem.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Dokładnie... w inżynierii resentymenty chowamy do kieszeni. To sprawiedliwa i obiektywna branża.
      Dziękuję za oglądanie.

  • @kek_9
    @kek_9 3 года назад +1

    Pan Kulecki jest najlepszy na świecie!

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Dziękuję za dobre słowo, ale znam lepszych ;) .

  • @witoldstenka2083
    @witoldstenka2083 3 года назад +2

    Ooo... odcinek z "ukrytą opcją niemiecką", no ładnie, ładnie... taki nienarodowy...😉 A tak poważnie to super sprawa, uwielbiam takie białe kruki, kopalnia historycznej wiedzy, takie książki się chłonie każdym zmysłem. Pozdrawiam serdecznie, (przypadkiem oglądając w tej samej koszulce co Autor na filmie). 😊

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Tylu lądowań, co startów... dziękuję Ci za oglądanie i za komentowanie.

    • @witoldstenka2083
      @witoldstenka2083 3 года назад

      @@PokoleizKuleckim Pozdrawiamy z Arkiem z dyżuru. 🚁

  • @andrzejhaman1253
    @andrzejhaman1253 3 года назад +2

    Co polskiego korytarza: (ok 15 min filmu) przebieg linii Berlin-Królewiec na mapce pokazany jest trasą która nie istniała; sądzę że to były projekty, które w 1939 stały się casus belli (owa eksterytorialna linia kolejowa i autostrada). Co zaś się tyczy Pt31: niemieckie pociągi tranzytowe na trasie Chojnice - Malbork były prowadzone przez Pu29; była to konkurencyjna konstrukcja Cegielskiego (Pt31 to Fablok). Zrobiono tylko 3 egzemplarze prototypowe a do produkcji seryjnej wybrano jednak Pt31 -- Pu29 dla polskich potrzeb były za duże a 3 maszyny w zupełności wystarczały dla obsługi tranzytu.
    Przy okazji wagonów osobowych: warto zwrócić uwagę na to, że przedwojenna II klasa to obecna 1.
    A co do stulecia kolei niemieckich: tak się składa, że w najbliższym (2024?) czasie przypadnie stulecie zjednoczenia niemieckich zarządów kolejowych. Przed 1871 oczywiście, ale i przez cały czas Cesarstwa, poszczególne kraje Rzeszy miały własne zarządy kolejowe; zresztą w początkowym okresie większość linii stanowiły koncesjonowane przedsiębiorstwa prywatne, nacjonalizowane w ostatniej ćwierci XIX w. -- ta nacjonalizacja, wyjąwszy maleństwa, i to złożone często dodatkowo z kilku nie połączonych enklaw otoczonych terytorium pruskim jak rodzynki w cieście, odbywała się na poziomie landowym a nie federalnym. Wspomniane mikrolandy typu Brunszwik, Anhalt, czy Hesja-Darmsztat oddawały zazwyczaj zarząd kolejami na swoim terytorium pruskiej KPEV. Ostateczne zjednoczenie kolei niemieckich (prócz trzeciorzędnych linii lokalnych pozostających w zarządzie prywatnym bądź samorządów lokalnych) nastąpiło dopiero za Republiki Weimarskiej.

    • @janstocki3073
      @janstocki3073 3 года назад +1

      "Co polskiego korytarza: (ok 15 min filmu)... - bo to mapa planowanych dróg, a nie istniejących kolei. Niestety ta wpadka zmienia moje podejście do treści podawanych przez pana Jakuba. No smutno.

    • @andrzejhaman1253
      @andrzejhaman1253 3 года назад +2

      @@janstocki3073 Fakt, widać to w podpisie mapy. Na twoim miejscu nie byłbym jednak tak pochopny do zrażania się. Wpadki zdarzają się każdemu, a pan Jakub Kulecki błędnych treści nie broni jak Kordecki Częstochowy. O ile naczytałem się komentarzy pod jego filmami to zazwyczaj dziękował tym co zauważyli błąd.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      @@andrzejhaman1253 - widząc Pański komentarz zawsze wiem, że będzie konkretnie, merytorycznie i z wiedzą. Zazdroszczę wiedzy i dziękuję za życzliwą, konstruktywną krytykę.
      Bardzo dziękuję za wszelkie sprostowania i uzupełnienia; film dopiero z komentarzami daje wyobrażenie o zagadnieniu.
      Raz jeszcze stokrotnie dziękuję.

  • @andrzejlalewicz3342
    @andrzejlalewicz3342 3 года назад +1

    Dziękuję za super ciekawy materiał. Trochę tego można zwiedzać w różnych niemieckich muzeach: Berlin, Norymberga, Koblencja, Neumarkt, Sinsheim... Proponuję odcinek o pozostałościach poniemieckich rozwiązań na polskich liniach kolejowych, które jeszcze nie zostały zdemontowane, zarówno poprzez "prywatyzację", jak i likwidację linii czy też modernizacje.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Dziękuję. Ciągnie mnie choćby do rodzimej Warmii, gdzie każda stacja, każdy dworzec jest tematem na opowieść. Te wyjazdy jeszcze muszą poczekać.
      Pozdrawiam serdecznie!

  • @piotrsumik2869
    @piotrsumik2869 3 года назад +5

    Książka o nie wątpliwej wartości, a jeszcze bardziej cieszy fakt, że kupiona w Niemczech. Zazwyczaj to od nas się wywozi takie rarytasy.

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody 3 года назад +2

    Witam super odcinek , poezja 🙌🤴🙌

  • @kamilkowalski86
    @kamilkowalski86 3 года назад +1

    To my widzowie kanału, dziękuję za kolejny bardzo wartościowy odcinek! 🙂 Sceny po napisach dodają trochę humoru do Pana stonowanej i poważnej postawy w trakcie opowiadania 😆

  • @fifi81pl
    @fifi81pl 3 года назад +7

    No i teraz wiadomo czemu mały malarz miał zaczes w tę stronę... po prostu pęd wiatru mu grzywkę merdnął, gdy tenże przez okno wyglądać zapragnął XD

  • @patrykmaziarz816
    @patrykmaziarz816 3 года назад +2

    Są takie książki, które sprawiają, że człowiek zapomina o istnieniu komputera, Internetu i czego tam kolwiek z tym związanego, a zaprezentowana w tym filmie książka niewątpliwie do takich należy. I nawet to ,że jest w języku niemieckim, oraz pisana jest w ten specyficzny sposób, nie stanowi przeszkody. Ja także mam taką swoją książkę, mam ich bardzo wiele, ale ta jest szczególna, czytałem ją jeszcze jako dziecko, a potem prawie 30 lat jej poszukiwałem, i pewnego razu dało się, ale to już był ostatni dzwonek ,żeby te książkę mieć. A mowa o książce " Wozy Bojowe LWP" Janusza Magnuskiego .Był on również autorem dwóch książek z serii tak zwanych tygrysów mianowicie o czołgu T-34 i KW.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +2

      Magnuski to legenda. Podobnie Jońca - ten ostatni niedawno wydał książkę o pociągach pancernych dwudziestolecia międzywojennego - lata 1921-1939. Tom o pociągach powstań śląskich i wojny polsko-bolszewickiej jest w przygotowaniu.
      Serdecznie dziękuję!

    • @jakubponeta3919
      @jakubponeta3919 3 года назад +2

      Ludzie zapominają o źródle wiedzy jaką jest książka że względu na to że inne media typu Google bardzo upraszczają dostęp do wiedzy i mamy ją pod ręką ale jest to wiedza mocno okrojona, uproszczona, dla laika. Dobrze że są pasjonaci którzy w natłoku wszędobylskiego gówna przedstawiają nam wartościowe treści jak Kuba. Bardzo lubię kolej ale też lubię elektronikę i auta. Polecam kanały Pana Adama Śmiałka w temacie elektro

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +2

      @@jakubponeta3919 - cała przyjemność po mojej stronie. To jest ten stan umysłu, gdy się wyłączy wszystkie urządzenia i zasiądzie z książką... czas inaczej płynie.
      Przy warsztatowej działalności - czy to przy z kluczem, czy lutownicą, czy tubką kleju w dłoni - też tak jest.
      Wszyscy musimy wyhamować, inaczej się rozbijemy.

  • @tomektomecki9076
    @tomektomecki9076 3 года назад +2

    PIERWSZY!!! Aż miło się ogląda!!!

  • @MatiMK
    @MatiMK 3 года назад +2

    Super to opowierziałeś

  • @Witold_Pszenica
    @Witold_Pszenica 3 года назад +1

    Dziękuje za ten czas, to piękne jak Pan opowiada o Kolei, sam jestem pracownikiem ruchowym i dokładnie mam te same odczucia co kolei co Pan..
    Gdy przejeżdża pociąg towarowy to miód na me uszy tylko słychać. Pozdrawiam Serdecznie

  • @maciejszymanski2386
    @maciejszymanski2386 3 года назад +2

    Miałem kiedyś białego kruka - Atlas Kolei Niemieckich z początku XX wieku. Ale w ciężkich czasach przyszło go sprzedać na pchlim targu na Kole.
    Co ciekawe, sposób prezentacji kartograficznej na współczesnych mapach sieci kolejowych niewiele się zmienił od tamtego czasu.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Wielka szkoda, że nie łaziłem wtedy po Kole ;) . Trochę fajnych rzeczy tam nabyłem.

    • @maciejszymanski2386
      @maciejszymanski2386 3 года назад +1

      @@PokoleizKuleckim Nie wiem czy byłeś w stanie wówczas chodzić.👶 To była połowa lat osiemdziesiątych

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      @@maciejszymanski2386 - owszem, byłem, ale wtedy jeszcze nie po Warszawie :) . Do Stolicy zjechałem w 90-tych ;) .

  • @irekkur3210
    @irekkur3210 3 года назад +1

    Strasznie Mnie pogieło jakąś tajemniczą chorobą,podobno pochodzącą z Azji Mniejszej,bardzo się wycierpiałem ,ale jak na razie do następnego odcinka Pana serii dotrwałem,Alleluja !

  • @MaD0MaT
    @MaD0MaT 3 года назад

    Jeszcze książka nie otwarta, a ja już wiem, że material będzie ciekawy.

  • @adamroginela6424
    @adamroginela6424 3 года назад +1

    zajebiscie lubie ogladac kazdy Twoj odcinek

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur 3 года назад +1

    Dziś kolej była zrobiona z papieru a mimo to udalo się Tobie panie Jakubie przemycić zapach smaru i wagę stali. Gutdżop 😉

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Dziękuję, kłaniam się uniżenie. Majpleżur :) .

  • @Tempera101
    @Tempera101 3 года назад +1

    Jestem pod wrażeniem! Też sobie muszę kupić książkę. Koniecznie z obrazkami!

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Paradoksalnie na ebaju tych książek jest sporo i to w przystępnych cenach.

    • @Tempera101
      @Tempera101 3 года назад +1

      @@PokoleizKuleckim Wiem, droczę się tylko. Sam mam mnóstwo podobnych. Jeśli będziesz miał wolny weekend (i zaraza pozwoli) wskocz w IC Wawa-Berlin HPB i zarezerwuj kilka godzin na zwiedzanie Deutsches Technikmuseum Berlin. Mają wspaniałą sekcję dotyczącą pojazdów szynowych. A potem wskocz w samolot na Wyspy Brytyjskie i w Yorku (starym) zapraszam na zwiedzenie Railway Museum.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      @@Tempera101 - ha... chciałbym :) . Znałem kiedyś ówczesnego dyrektora Deutsches Technikmuseum Berlin - pracowałem dla fundacji, która z nimi kooperowała. Lotnictwa też mają sporo.

  • @MrCrazyp44
    @MrCrazyp44 3 года назад +1

    Mam tę książkę od wielu lat. Mam jeszcze inną, trochę nowszą bo już powojenną o historii Lokomotivenfabrik Esslingen... Piękne opracowanie z wieloma zdjęciami i rysunkami

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Z powojennymi jest ten problem, że już ciążą na nich prawa autorskie.

  • @piotrciekawski4118
    @piotrciekawski4118 3 года назад +1

    Ciekawy odcinek ...nawet bardzo pokazuje skąd tak naprawdę pochodzi polska kolej oraz od kogo warto podpatrywać wzorce i trendy, strukturę i zarządzanie.Dobra robota czekam na następne produkcje .

  • @sq7mrr
    @sq7mrr 3 года назад +1

    Z otwartą gębą obejrzałem jak zawsze przez pana opracowany ciekawy materiał o historii kolei , pan wspomniał na wstępie o firmie "Mitropa" o znaczku towarzyszącym niewątpliwie panu z wąsikiem na lewo czesanemu jednemu z największych zbrodniarzy XX wieku , ale ja nie o tym, jak pamiętam z roku 1959 kiedy zawodowo związałem się z Państwowymi K.P. to wagony sypialne i restauracyjne miały w swoim logo "ORBIS" , ale, ale ,mam w swojej kolekcji m. innymi w skali HO niebieskiego i bordowego "warsa" oraz bordową "mitropę" sypialną , to tak poza tematem . Pozdrawiam

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Dziękuję za komentarz. W mojej N-ce jest restauracyjny Mitropa, jeszcze zanim PIKO wchłonęło Schichta. Zapewne początek lat 70-tych.

  • @arekgontarczyk2307
    @arekgontarczyk2307 3 года назад +2

    Jak zwykle naj :).Mimo że sąsiadów z za Odry nie wszyscy lubią , ale mają się czym pochwalić. Dzisiaj wróciłem z wycieczki Warszawa- Kutno-Płock-Sierpc-Warszawa. Mimo ładnych widoków za oknem(przyroda, sarny ,żurawie) infrastruktura PLK dołuje .. Odcinki Kutno - Sierpc na 3, (VT627 świetnie amortyzuje i buja jak na falach , a i miękkie fotele dbają o pośladki). Sierpc-Płońsk SA135 Pesy (zawieszenie twardsze jak i fotele mało dbają o dolną część pleców. Wszystko to przy prędkościach 40-50 :(. Mazowsze ma tabor i che jeździć, ale po czym? Przepraszam , ale to takie moje przemyślenia po Pana materiale.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Dziękuję za ten komentarz... to daje do myślenia.

  • @alexeykapchikov3026
    @alexeykapchikov3026 3 года назад

    Dziękuję

  • @marcinstankowski6253
    @marcinstankowski6253 3 года назад

    Super filmik

  • @adamzieba8364
    @adamzieba8364 3 года назад +1

    Wydaje mi się, że na rozwiązaniach niemieckich były wzorowane polskie (istniejące w wielu miejscach do dziś) semafory kształtowe i tarcze ostrzegawcze (włącznie z symbolem u dołu masztu tarczy lub sygnalizatora pełniącego rolę tarczy). Także znaki dotyczące sieci trakcyjnej co do symboliki i koloru są bardzo podobne do niemieckich. Natomiast polskie semafory świetlne są już zupełnie inne. Jeszcze taka ciekawostka: do połowy lat 80' ubiegłego wieku w niektórych miejscach na Dolnym Śląsku były nadal w użyciu przedwojenne poniemieckie semafory świetlne (chyba wjazdowe/wyjazdowe) zainstalowane w trakcie elektryfikacji Schlesische Bergbahn czyli Śląskiej Kolei Górskiej. Niestety nie mogę sobie przypomnieć internetowego źródła, w którym o tym czytałem i widziałem zdjęcia zrobione tuż przed zamianą na standardowe polskie semafory.
    P.S. Ten komentarz dotyczący semaforów kształtowych napisałem zanim dotarłem do 20:25.
    P.S.2 Przejętym w 1945 roku w Lubaniu ewakuowanym wcześniej pociągom elektrycznym berlińskiej S-Bahn zawdzięczamy powstanie i funkcjonowanie do 1976 roku trójmiejskiej SKM.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Wszystko prawda. Bardzo dziękuję za komentarz. W dyrekcji wrocławskiej poniemieckie sygnały świetlne zachowały się "przejściowo" przez dekady po wojnie.

  • @fanuc6220
    @fanuc6220 3 года назад +1

    Świetny odcinek dzięki

  • @martweoko5324
    @martweoko5324 3 года назад +5

    Może odcinek o przebudowie linii średnicowej? Pozdrawiam 😊

  • @mike-ivy
    @mike-ivy 3 года назад +2

    A ja tak z innej beczki - kiedyś kiedyś na terenie technikum kolejowego w Warszawie stał wagon ( osobowy albo pasażerski - nie wiem jak zdefiniować poprawnie ) . Był stary nic specjalnego się w nim raczej niebyło poza jednym - miał trzy osie i były one symetrycznie rozmieszczone : dwie na skraju wagonu ( typowe dla 2 osiowych) ale ta trzecia po środku !
    Ciekawi mnie jak rozwiązano sprawę jazdy po łuku - chyba ta oś była pływająca ale jak ???
    Uwielbiam wszystkie Twoje programy - zwłaszcza że wiele pokazywanych miejsc znam osobiście .
    Dzięki za Twą pracę !

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 3 года назад +2

      Łożyska osiowe nie były współczesnymi nam łożyskami tocznymi, tylko panewkami. Dzięki temu oś miała poprzeczny luz - bo boczne krawędzie czopów były od siebie bardziej oddalone niż szerokości panewek i tym samym oś mogła się przesuwać na boki. Często też stosowano obręcze o zwężonych obrzeżach - też zapewniały dodatkowy luz w zakrętach. Wago był prowadzony na łuku osiami skrajnymi.
      Te same rozwiązania stosowano w wieloosiowych parowozach - osie przesuwne (często dla spokojnego biegu miały sprężyny ustalające w położeniu środkowym) i zwężone obręcze - czasem nawet koła były "bose", czyli pozbawione całkowicie obręczy.

    • @mike-ivy
      @mike-ivy 3 года назад +1

      @@wojteksmag8286 Dzięki ! Wtedy nie przyglądałem dokładnie się temu wagonowi - ot taki stary ,,grat" a szkoda ... pamiętam wiele zabytków kolei co przestały istnieć i widziałem na własne oczy masowy ,,ubój'' towarowych wagonów 2-osiowych na Służewcu na bocznicy w rogu Bokserskiej i Komputerowej (kiedyś inaczej się zwała) cięto je przy pomocy acetylenu z karbidu i tlenu - leciały pod palnikiem takie nawet takie stare ze szprychowymi kołami i bez hamulców ...
      Nawet dawno wtedy było mi ich żal , jak to widziałem .

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Dziękuję za tę dyskusję - czytając komentarze można się dowiedzieć więcej, niż z samych filmów.

  • @dawidciacho7590
    @dawidciacho7590 3 года назад +1

    Kocham kolej, kocham niemiecki, kocham czytać książki napisane w czcionce Faktur. Znalazłem pare egzemplarzy na e bayu. Już leci zamówienie.
    Viellen Dank für diese Empfehlung.
    MfG...

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Das ist toll! Vielen Dank!

    • @dawidciacho7590
      @dawidciacho7590 3 года назад +1

      @@PokoleizKuleckim Wkońcu mam tę książkę! Posiadam drugie wydanie z 1938 roku. Mam pytanie: jest możliwoś kontaktu z Panem na priv? Mam parę pytań, a chyba nie wypada tak spamić na forum. Ma Pan może publicznego maila parę minut czasu i chęci oczywiście?
      Pozdrawiam.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      @@dawidciacho7590 - proszę spamić :) . Niestety borykam się z niedostateczną długością doby i nie doganiam natłoku wiadomości... najprędzej jednak reaguję na YT.
      Co ciekawe, ludzie to czytają i nie prostestują.

    • @dawidciacho7590
      @dawidciacho7590 3 года назад +1

      @@PokoleizKuleckim a więc chodzi o mapy dodane do ww. Książki. Niestety kupiłem kota w worku i mam produkt bez wisieńki na torcie czyli owych map. I mam pytanie co jest treścią owych map, czy jest to szczegółowe przedstawienie lini kolejowych? Jeśli tak to szukałem na necie skanów i jakoś nie moge się doszukać.

    • @dawidciacho7590
      @dawidciacho7590 3 года назад +1

      A tak apropo w ramach ciekawostki: moje wydanie kosztowało w 1938 8,50 Reichsmark a dla kolejarzy 4,50 ciekawe czy to było drogo czy tanio w tamtych czasach. 😉

  • @adam-vip
    @adam-vip 3 года назад +1

    Dziekujemy również mamie Oli za taką Ole

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M 3 года назад +1

    Dzieńdoberek! Drugi))

  • @marcingoembiowski4479
    @marcingoembiowski4479 3 года назад +1

    Uuch... Zazdraszczam....

  • @KOLEJ_pl
    @KOLEJ_pl 3 года назад +4

    W następnym odcinku "Pół stulecia kolei" o Amtraku, który akurat dziś ma 50. urodziny😉

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +2

      Temat piękny! Dzięki Ci za przypomnienie daty.

    • @psoras
      @psoras 3 года назад

      Byłoby super, zwłaszcza że amerykańska kolej jest z europejskiego punktu widzenia bardzo nietypowa. (Był o tym kiedyś temat na Przedziaławce, a wiem że kol. Kulecki tam jest - warto wyszukać, pamiętam z tych tematów kilka ciekawych zdjęć).

  • @aleksandrak.madeja9442
    @aleksandrak.madeja9442 3 года назад

    Niepodzianka! tak pieknego czytania TEJ ksiazki sobie nie wyobrazalam:) Ale, poniewaz mialam ja w rekach, i wiem jaki ma jednostkowy ciezar informacji /10stron (np.) mysle, ze do niej powrocisz w "PKzK". Dziekuje!

  • @robertromanski7603
    @robertromanski7603 3 года назад +1

    Mój dziadek taką miał i chyba wszystkie roczniki czasopisma w niebieskiej okładce.Niestety ta książka nie przetrwała transformacji ustrojowej.

  • @janstocki3073
    @janstocki3073 3 года назад +1

    Ups, mapa 1935 roku to nie mapa kolei, ale autostrad (autobahn) i to też tych planowanych, bo na Pomorzu nigdy ten odcinek przez Kaszuby nie powstał. Konieczna poprawka.

  • @kato7611
    @kato7611 3 года назад +1

    Zacznę trochę dowcipnie apropo borowania : ruclips.net/video/5hnP66oUKNM/видео.html (1:48-2:17). Jak Pan stwierdził księga ta pochodzi z 1935 roku. To pozwolę sobie coś dodać. Rok później w 1936 wyprodukowano pierwsze wagony piętrowe a miało to miejsce w Breslau - dziś Wrocław. Od 1839 działała jako Wagenbauanstalt Gottfried Linke (Zakład Budowy Wagonów Gottfried Linke), potem kilkakrotnie zmieniała nazwę, m.in. na Linke-Hofmann Werke (Zakłady Linke-Hofmann). ruclips.net/video/Rli81axwunE/видео.html Po II wojnie światowej dla kolei DB ruclips.net/video/A9lnGmocV7E/видео.html aż w latach 60 -tych w trafiły na PKP ruclips.net/video/viaSK-6F3eU/видео.html ruclips.net/video/pTaUywrYr7U/видео.html

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Jak się pani do zająca...
      Dziękuję za uzupełnienie i za linki do dalszych poszukiwań.

  • @arturmijalski
    @arturmijalski 3 года назад +1

    4:35 Operator wiertarki? ... Wybitny!!!

  • @sq2lyc
    @sq2lyc 3 года назад +1

    Panie Jakubie, drobniutki "Arbeitsunfall" - w 14:27 minucie prezentuje Pan mapkę niemieckich autostrad (Grundnezt der Reichaautobahnen - Bauzustand 1. Mai 1935), a fragment trasybiegnący przez "korytarz" to oddciniek zaplanowanej, a nigdy nie rozpoczętej autostrady Berlin - Elbląg która miała przebiegać na naszych ziemiach m. in. przez dzisiejszy Łobez, Bobolice i Bytów - to również świadectwo i przykład Pańskiej wcześniejszej dygresji o propagandowym charakterze publikacji - autorzy chwalili się tym co dopiero było w planach - jako już istniejącym. Za to bardzo wartościowy jest szczegółowy opis ówczesnych nowości - aparatu blokowego czy też SHP.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Vielen da... znaczy, dziękuję za sprostowanie.

  • @aleksandrak.madeja9442
    @aleksandrak.madeja9442 3 года назад +1

    a propos techniczny jezyk niemiecki >
    "Gleisschotterbettungsreinigungsmaschine" = > w jednym wyrazie jest wszystko czemu ta maszyna sluzy (oczywiscie na koleji) :)

  • @ukaszp6239
    @ukaszp6239 3 года назад +1

    Przyjrzyj się proszę dokładnie rycinie przedstawiającej sprzęg Scharfenberga. To zdjęcie szczegółu wagony nie metra, a jednostki EW90 z berlińskiej S-Bahn, jednego z tych, które po wojnie kursowały na trójmiejskiej SKM.

  • @go2wrona12
    @go2wrona12 3 года назад +1

    "Trudne ćwiczenie myślowe" :)

  • @w-a-r-m-i-a-k
    @w-a-r-m-i-a-k 3 года назад +1

    Witam prowadzącego!

  • @armenian123
    @armenian123 3 года назад +1

    jak sie dotknie szyjki szyny, to az dziw jakie obciazenie to musi dzwignac, główka przeciez jest znacznie szersza od szyjki wiec szyjka musi jeszcze wytrzymac nie tylko obciazenie pionowe ale i boczne np na łukach.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Dokładnie. I jak tu dobrać proporcje tak, aby najlepiej wykorzystać materiał.

  • @ProstoisProstois
    @ProstoisProstois 3 года назад +1

    Witam. Świetnie się ogląda Pańskie filmy. Mam jednak pytanie. Chodzi o odcinek z sm31. Potrzebuje informacji gdzie znajduje się to cmentarzysko lokomotyw. I co zrobić żeby legalnie tam wejść i pstrykac zdjęcia. Pozdrawiam.

  • @armenian123
    @armenian123 3 года назад +1

    ten wagon motorowy z napedem wiazarowym, pojawiajacy sie w 31;13, bardzo podobny to tego zbudowanego w Polsce, czy na ziemiach polskich, teraz nie pamietam. Czy to było HCP, czy inna fabryka.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      HCP zbudowało całkiem sporo świetnych pojazdów. Zasługują na osobny odcinek.

  • @makacy8530
    @makacy8530 3 года назад +2

    Bochater drugiego planu. SĄSIAD Z WIERTARKĄ 👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹

  • @STACHUrka
    @STACHUrka 3 года назад +1

    13:16 Jakie tam pierwsze niemieckie jak sygnał do odjazdu podaje zapewne Polak :-)

  • @jacekhozejowski2869
    @jacekhozejowski2869 Год назад +1

    Czy ta książka jest gdzieś scyfryzowana? Aczkolwiek rozczytywanie tej nieszczęsnej czcionki może człowieka doprowadzić do szewskiej pasji.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад

      Tego nie wiem :) . Ale rzeczywiście, czytanie tego jest męczące.

  • @iddrums9461
    @iddrums9461 3 года назад +1

    i na końcu " to się wytnie"

  • @SukinSzkot
    @SukinSzkot 3 года назад

    Nie ma to jak gotyk PISANY - TO są dopiero jaja w odczytywaniu :D

  • @moje12a
    @moje12a 3 года назад +1

    Swoją drogą jestem ciekaw czy jest tutaj opis sygnału Hp3 i Vr3 ? Od strony mechanicznej czyli jak nastawiano pędnie dla tego sygnału bo resztę wie prawie każdy kto się tym interesuje.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Owszem, załapały się, ale bez opisu strony mechanicznej.
      Nie znam się, to się wypowiem... stawiam na to, że albo były dwie pędnie, albo jedna z bardziej pogmatwaną krzywką... musiałbym sobie bliżej postudiować aby bardziej z sensem odpowiedzieć.

  • @heliodorbard
    @heliodorbard 3 года назад +1

    Panie Jakubie, droga Ekipo, po obejrzeniu i przemyśleniu odcinka naszła mnie taka refleksja, która może przyda się Wam na przyszłość, a może nie. Ot rzucam myśl problemu który dostrzegam, a przecie Wy w swych realizacjach macie głębszą wiedzę co i jak, i czy warto to wykorzystać. Otóż gdyby książka leżąca na stole była pokazywana z góry, a kamera przymocowana na statywie "patrzyłaby na nią", to w zupełności wystarczyłby tekst opowieści Pana Jakuba, ewentualnie uzupełniany wskazaniem np palcem, konkretnego fragmentu tekstu, obrazka itp. No dobra..., nie pokazuje się palcem, więc może jak niegdyś Pan Adam Słodowy wskaźnikiem ze strzałką :-) Można też w rogu dużego ekranu dać miniaturę z drugiej kamery "patrzącej" na Pana Jakuba. Niemniej obraz książki widziany z góry byłby chyba niezłym rozwiązaniem. pzdr hel

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Tu się parę technicznych uproszczeń znalazło. Książkę filmowałem po prostu telefonem, bo mój statyw do kamery nie daje dobrej stabilności do takiego zadania. W Stacji Muzeum mają ciężki statyw z poziomym ramieniem - muszę sobie taki sprawić. Dziękuję, będę poprawiać.

  • @okololistnie
    @okololistnie 3 года назад +1

    A czy mógłbyś zrobić materiał o tym dlaczego w czasach ZSRR - Polski Ludowej nie przymuszono do szerokiego toru? Przecież 1435mm, to było zgniłe kapitalistyczne rozwiązanie!

  • @bratekdylowski2250
    @bratekdylowski2250 3 года назад +1

    u mnie też cały blok buczy od udaru

  • @TSZSpotter
    @TSZSpotter 3 года назад +1

    Panie Jakubie, film z bardzo ciekawą treścią o kolei niemieckiej, jednakże zrobił Pan mały błąd- nie S64 a S65 (w rosyjskim P65).

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      Co do liczby, to rzeczywiście, wygląda na mój błąd. Co do litery - łacińskie "P" to rosyjskie "R".

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 3 года назад

      @@PokoleizKuleckim rails.arcelormittal.com/lang/pl/pages/193-r65

  • @moje12a
    @moje12a 3 года назад +1

    Szkoda że nie wspomniałeś o tym że "tutejsza" 1. klasa nie ma swojego współczesnego odpowiednika natomiast 2/3 klasa to dzisiejsze 1 i 2. Ciekawe czy w książce są jakieś zdjęcia wagonów 4. Klasy.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      To jest dobra uwaga; o klasach na kolei można by zrobić osobny odcinek, ale świetnie opowiedzieli to Koledzy ze Stacji Muzeum:
      facebook.com/watch?ref=search&v=409498656935200&external_log_id=0df3d28d-d6f3-4c40-b83b-bcca9ab0511a&q=Stacja%20Muzeum
      Zdjęć czwartej klasy nie przypominam sobie, ale są ryciny.

    • @moje12a
      @moje12a 3 года назад +1

      @@PokoleizKuleckim niestety nie mam konta na "f" a założenie go teraz jest problematyczne. Nawet niezgodne z obecnym prawem polskim (zresztą w pewnych kwestiach nigdy nie było)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      @@moje12a - ten sam film powinien być w zasobach Stacji Muzeum.

  • @Rotem_102
    @Rotem_102 3 года назад +1

    A Może odcinek o Stacji w Kartuzach ?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Chętnie, ale chwilowo poza zasięgiem.

    • @Rotem_102
      @Rotem_102 3 года назад +1

      @@PokoleizKuleckim okok Dziękuję cierpliwie będę czekał

  • @piotr8427
    @piotr8427 3 года назад +1

    A jest mapa linii Ostbahn; Schneidemühl - Konitz - Dirschau ???

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад

      Jest w innych odcinkach ;) .

    • @piotr8427
      @piotr8427 3 года назад +1

      @@PokoleizKuleckim jeśli w poprzednich to wybacz przeoczenie, jeśli w następnych - czekam😊

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +1

      @@piotr8427 - w poprzednich - było. W przyszłych - będzie. Nic straconego :) .

  • @radnapi2123
    @radnapi2123 3 года назад

    Ciekawe czy jest wzmianka o Kolei Sowiogórskiej...

  • @bartosz9518
    @bartosz9518 3 года назад +1

    Jaki jest rok wydania książki?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +2

      Prawdopodobnie 1938. W książce nie ma informacji na ten temat - nie ma stopki redakcyjnej.

    • @bartosz9518
      @bartosz9518 3 года назад +2

      @@PokoleizKuleckim czcionka się zgadza tylko zastanowiły mnie kolorowe elementy w książce, znaki, mapy

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +3

      @@bartosz9518 - tę pozycję zrealizowano wielkim wysiłkiem wydawniczym. Kolorowe reprodukcje, piękny papier, porządna oprawa, załączniki... to nie były tanie rzeczy.

    • @michaschulz9511
      @michaschulz9511 3 года назад +2

      Informacje w sieci wskazują na rok 1938 - jak podano już powyżej. Natomiast co do ilustracji kolorowych - występowały w książkach z końca XIX wieku (gdyby ktoś miał kiedyś okazję przejrzeć - to na przykład w Leksykonie Meyersa - taka wielotomowa encyklopedia). Tak czy inaczej ogólnie w wielu książkach z okresu międzywojennego widać niezwykłą staranność w przygotowaniu i wspaniała jakość grafiki.

  • @stingerwasp
    @stingerwasp 3 года назад

    ta książka już się kwalifikuje na domenę publiczną.

  • @maniak303
    @maniak303 3 года назад +2

    Taki click bait trochę 😁😁😁

  • @tysioran
    @tysioran 3 года назад +1

    4:30 ktoś morduje SDS'a :-)

  • @mikoajrembikowski5147
    @mikoajrembikowski5147 3 года назад +1

    Prawdziwy pasjonat!

  • @jerzystadnik9241
    @jerzystadnik9241 3 года назад +1

    jak tego goscia słucham to mi sie rzygac chce

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  3 года назад +12

      Jest na to bardzo prosta metoda: nie słuchać.

    • @hubertzareba1389
      @hubertzareba1389 3 года назад +4

      To po co gadasz gdy Pan Jakub mówi? ;)

    • @mike-ivy
      @mike-ivy 3 года назад +5

      Należy jak najszybciej odwiedzić lekarza - i nie lekceważyć typowych objawów guza mózgu ! Przy wczesnym podjęciu leczenia rokowania są dobre !!!

    • @Michrou01
      @Michrou01 3 года назад +3

      Ja też radzę się koniecznie przebadać! Ja podczas oglądania zeżarłem całego czekoladowego królika ze świąt i złożyłem zabawkę (bo to Kinder Niespodzianka, jak na film o Niemcach przystało). Nie zmuliło mnie nawet pomimo masy królika mającego aż 75g martwej wagi. Głód spożywczy i głód wiedzy zaspokojony, choć jak to z czekoladą i filmami Kuleckiego... jeszcze by się coś skonsumowało.

    • @mike-ivy
      @mike-ivy 3 года назад +2

      @@Michrou01 Ja tylko zauważam u siebie objawy idiotyzmu zwłaszcza pod wieczór
      Natomiast guz uciskający obszar odpowiadający za odruch wymiotny jest śmiertelnie groźny - gdy się powiększy będzie uciskać cały mózg !