Myśl polityczna Józefa Piłsudskiego. Debata naukowa w rocznicę urodzin

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu Niepodległa w rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego zapraszają na internetową transmisję debaty o myśli politycznej Marszałka. Debata odbędzie się w zabytkowych wnętrzach domu rodzinnego Piłsudskich - dworku „Milusin”, stanowiącym część kompleksu muzealnego.
    Dlaczego to jest temat wart uwagi współcześnie? Życie Józefa Piłsudskiego to przede wszystkim „czyn”. Jednak za wszystkimi jego działaniami i decyzjami stały idee i spójna myśl polityczna. Główne elementy jego myśli to: TOŻSAMOŚĆ, SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA, NIEPODLEGŁOŚĆ I REPUBLIKANIZM. Refleksja nad nimi stawia pytania także aktualne dla kolejnych pokoleń Polaków: co nas kształtuje, co nas łączy, o co warto walczyć, czy wreszcie po co nam państwo?
    Inspiracją do debaty profesorskiej jest monografia prof. Grzegorza Nowika „Odrodzenie Rzeczypospolitej w myśli politycznej Józefa Piłsudskiego 1918-1922” (cz. 1 Sprawy wewnętrzne; cz. 2 Sprawy zagraniczne), wydana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Warte podkreślenia jest, że autor podejmuje trud rekonstrukcji myśli politycznej Marszałka nie tyle na podstawie pozostawionych przez niego pism, co analizując jego poczynania. Prof. Grzegorz Nowik sięga do genezy tej myśli - opisując jakie czynniki ją kształtowały - by pokazać jak była wdrażana w życie przez Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza w przełomowych latach 1918-1922. W tym okresie Józef Piłsudski, dysponując początkowo wyjątkowo skromnymi narzędziami, zdołał zrealizować niemal wszystkie swe strategiczne zamysły: zabezpieczyć byt odrodzonego państwa i wytyczyć jego granice. Zagrożenia zewnętrzne Polski - ze wschodu, jak i zachodu - planował zminimalizować dzięki koncepcji federacyjnej, której jednak nie udało mu się urzeczywistnić. Debata poruszy także ten wątek, choć z profesorskiego pola widzenia nie umkną kwestie związane z ładem wewnętrznym, zapewnionym dzięki wyborom powszechnym i ustawodawstwu socjalnemu. Strategicznych i taktycznych wyborów Józefa Piłsudskiego wartych analizy jest znacznie więcej, a prof. Grzegorz Nowik w swoim opracowaniu naukowym przeanalizował je gruntownie, stwarzając doskonałą podstawę do dalszych historiograficznych dyskusji.
    Myśl polityczna Józefa Piłsudskiego jest ideą przewodnią w narracji muzealnej wystawy stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”. Jej główne założenia: TOŻSAMOŚĆ, SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA, NIEPODLEGŁOŚĆ I REPUBLIKANIZM, zostały przedstawione w kolejnych galeriach wystawy w formach ekspozycyjnych zwanych „monolitami”. Zapraszamy do odkrywania tajników myśli politycznej Józefa Piłsudskiego w książce prof. Grzegorza Nowika, w trakcie debaty oraz na wystawie stałej Muzeum.
    Uczestnicy:
    - prof. Marek Kornat,
    - prof. Grzegorz Nowik,
    - prof. Janusz Odziemkowski,
    - prof. Karol Olejnik,
    - prof. Włodzimierz Sulej (prowadzący debatę),
    - prof. Mariusz Wołos.
    Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Комментарии • 7

  • @kalabyle1168
    @kalabyle1168 2 года назад +3

    Jak symbolicznie, że debata w tych właśnie murach! 😊

  • @agnieszkaswiderska2665
    @agnieszkaswiderska2665 2 года назад +1

    Świetna dyskusja!

  • @andrzejp9009
    @andrzejp9009 2 года назад +1

    wspaniała inicjatywa !!!

  • @jacekwojtczak395
    @jacekwojtczak395 Год назад

    Dla Rzeczypospolitej to można gówno taczkami wozić [właściwie to szło tak; a dla Rzeczypospolitej gówno taczkami wozić to niełaska?] - to powiedział Piłsudski [nie pamiętam do kogo]. O tym mówił i się wstrzymał prof. Karol Olejnik.

  • @betelgezaa
    @betelgezaa Год назад

    Ale nuda. Pracownicy PAN ….