... Tak to działa! | Odcinek 7 | PZO Diapol Automat

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • "... Tak to działa!" to wakacyjny cykl programów poświęconych nauce, technice, polskiej myśli naukowo-technicznej oraz polskiemu wzornictwu przemysłowemu. W każdym z odcinków widzowie poznają historię wybranych przedmiotów i urządzeń, które zmieniły codzienne życie Polek i Polaków. Opowiadał o nich będzie Paweł Pasterz. Skorzystamy z jego bogatej kolekcji. Znajdują się w niej dziesiątki przedmiotów, pamiątek kultury materialnej pogrupowanej w zbiory tematyczne. Są to urządzenia do zapisu magnetycznego dźwięku, aparaty telefoniczne, szkolne pomoce naukowe, urządzenia pomiarowe, modele edukacyjne i zabawki.
    Bohaterem kolejnego odcinka audycji jest PZO Diapol Automat. Urządzenie z lat 70. ubiegłego wieku w randze projektora kina domowego. W wersji klasy wyższej, zautomatyzowanej. Zaprojektowany do projekcji przezroczy barwnych i czarnobiałych w formacie 24 x 36 mm, oprawionych w ramki 5 x 5 cm. Strumień światła zapewnia żarówka halogenowa o mocy 150 W, dająca duże natężenie światła. Z tego względu rzutnik może być wykorzystywany nie tylko w domowych warunkach kameralnych, ale także w świetlicach szkolnych, w klasach podczas zajęć dydaktycznych, w domach kultury etc. Wyposażony w system zdalnego sterowania mechanizmem zmiany przezroczy oraz ustawiania ostrości obrazu, był najbardziej poszukiwanym modelem projektorów polskiej produkcji.
    - - - - - - - - - -
    Program powstaje przy współpracy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu oraz firmy Polimedia z Rzeszowa.
    - - - - - - - - - -
    Przydatne linki:
    Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: mlynwiedzy.org.pl
    Politechniczny Dom Kultury i Nauki: pdkin.pl
    Radiolatorium: www.radiolatori...
    - - - - - - - - - -
    Realizacja:
    Marcin Centkowski, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
    Paweł Pasterz, Radiolatorium
    Kamera:
    Mikołaj Pasterz, Rzeszów
    Marcin Centkowski, Toruń
    Intro:
    Marta Sochacka, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Комментарии • 1

  • @polaapolonia6435
    @polaapolonia6435 Год назад +2

    Szkoda, że pan Paweł nie wspomniał o module czasowym do Diapola. Podłączało się go do gniazda DIN5 z tyłu i slajdy same się przełączały