Dzięki. Wielu twierdzi, że to prymitywny sposób. Ja uważam, że od sposobu ważniejszy jest efekt jakim jest przeistoczenie plastikowego wyrobu w coś, co przypomina oryginsł, a ten chyba udało mi się uzyskać owymi prymitywnymi metodami. L.L.
Bardzo dobry poradnik. Proponuję jeszcze poprawić koła bowiem wagon zazwyczaj jeździ i już po przejechaniu kilkuset metrów, część koła która styka się z torami jest po prostu błyszcząca.
Dziękujemy. Zapewniamy, że po kilkunastominutowej jeździe po makiecie powierzchnie kół stykające się z szynami robią się srebrzyste, gdyż ta cieniutka warstwa farby ściera się niemal natychmiast.
Dziękujemy. Staramy się realizować tego typu poradniki, ale nie jest to dla nas łatwe, gdyż ekipa PMM H0 TV mieszka w różnych częściach Polski, a - w związku z tym, że wszyscy jesteśmy modelarzami - to podczas wspólnych spotkań wszyscy chcą coś budować, a nie ma chętnych do... filmowania :-) Ale, obiecujemy, że to nie jest nasz ostatni film instruktażowy.
Co prawda żadnych ujęć z waloryzacji budynku na razie nie mamy, ale nie wykluczone, że taki film w przyszłości zrealizujemy. Dziękujemy za miłe słowa i również pozdrawiamy.
Witam Panie Leszku ! Pamiętam , jak pokazywał Pan tę waloryzację na spotkaniach w Gdyni. Widzę , że wszystko zapomniałem, ale na pewno teraz poprawię swoje węglarki :-) . Pozdrawiam serdecznie Piotrek.
Cieszę się, że są jeszcze osoby pamiętające comiesięczne gdyńskie spotkania. Rzeczywiście, to ta sama technika, ale uzupełniona o nowoczesne materiały waloryzacyjne (np. wash'e). Zachęcam do podjęcia prób waloryzacji własnego taboru. Na pewno będzie wtedy bliższy oryginałowi. Pozdrawiam również. L.L.
Sporo się nauczyłem w Gdyni podpatrując wszystko. A nawiązujac do spotkań w Gdyni, czy to sie jeszcze czasem odbywa ? Zawsze było tam sporo osob.Pozdrawiam serdecznie Piotrek.
Dobry wieczór, wspaniały instruktaż! Trochę mniej teraz jest to dla mnie tajemnicą, jak nadać plastikowi wygląd realnego pojazdu. Mam pytanie, a właściwie dwa: 1) jak osiągnął Pan te wybrzuszenia na malowaniu burt wagonu? czy jest to oryginalny kształt plastikowego odlewu? 2) czy będzie można kiedyś obejrzeć tutorial z waloryzacji budynku stacji/dworca? chciałbym "postarzyć" mój przyszły dworzec, ale nie wiem, jak zrobić to, żeby osiągnąć realistyczny efekt i nie popsuć modelu. Pozdrawiam serdecznie!
Ad.1) To są wybrzuszenia "fabryczne". Chociaż wiem, że doświadczeni "taborowcy" potrafią takie robić samodzielnie. Ad.2) Zapewne taki film kiedyś powstanie, ale - jak pisaliśmy to już nie raz - jesteśmy grupą modelarską, w której każdy z nas mieszka gdzie indziej, a nasze modele powstają w domowych zaciszach. Realizacja takiego filmu wymaga wielogodzinnego, a nawet wielodniowego spotkania kilku osób, które taki materiał zrealizują. Ale może, kiedyś... L.L.
/ˈtiː piː/ Lata wstecz czytałem artykuł w którym opisana była metoda wykonania tych wybrzuszeń.Nie pamiętam czy to był "Świat kolei" czy jakaś książka.Zdaje się, że robiono to za pomocą lutownicy grzałkowej, dotykając ostrożnie i z umiarem przez papier lub szmatkę grotem lutownicy burt wagonu od wewnatrz.Można poćwiczyć na jakimś złomie.
Pt 47 Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale YT nie o wszystkim mnie powiadamia (przypadek? Nie sądzę). Bawię się w skali H0, bo na razie nic jeszcze nie zrobiłem. Dopiero zbieram materiały. A że drogie, to idzie jak krew z nosa. A Sz. Kolega, jaką skalę uważa?
Świetny poradnik! Przymierzam się do pierwszego patynowania, mam tylko pytanie na które nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Jak zabezpieczyć takie patynowanie aby się nie ścierało i nie brudziły się ręce po dotykaniu takiego wagonu?
Ja w ogóle nie zabezpieczam. Modeli raczej nie wystawia się na deszcz. Łapiąc je paluchami najlepiej stosować bawełniane rękawiczki. Nasze ręce zetrą nieco ową patynę w miejscach łatwo dostępnych, a zatem zachowają się jak prawdziwy wiatr i deszcz, który właśnie z takich lokalizacji usunie zanieczyszczenia. Niektórzy stosują pokrywanie gotowego modelu lakierami, werniksami itp. Ja tego nie robię, bo to może zniweczyć efekt naszej pracy. Moje najstarsze "pobrudzone" wagony mają 30 lat i nie zauważam zmian.
Pan Leszek,thanks for another fine video,one question,if possible can I buy one of your Clubs "t" shirts like the one you are wearing in your video?Pozdrawiam
Unfortunately, this is the T-shirt of our club. You can not buy it anywhere because it was preapre for a special request only for the members of our PMM H0 club. L.L.
Świetny materiał Panie Leszku !! - chciałoby się powiedzieć, że czekamy na więcej - sporo ludzi chciałoby zacząć przygodę z modelarstwem ale pytanie gdzie szukać wsparcia technicznego ?
Dziękuję w imieniu twórców tego filmu. Zdjęcia wykonali Marcin i Sebastian. Poniżej stoi napisane jaka jest przyczyna niewielkiej ilości tego typu filmów naszej produkcji. Ale przecież w Polsce działa sporo modelarskich klubów, które z pewnością przygarną pod swe skrzydła tych, którzy chcą budować - czy to makiety, czy to tabor. L.L.
Takie pytanie w dobie wszechobecnego internetu wydaje się być trochę dziwne. Są różnego rodzaju fora modelarskie. Są strony różnych organizacji modelarskich i modelarzy indywidualnych. Na stronach tych (podobnie jak na naszej PMM-owej stronie) są zwykle adresy e-mail, więc można po prostu o konkretną sprawę zapytać tzw. listem elektronicznym.
Oczywiście, że nie będzie taki sam. To tak jakby zapytać, czy nie mając maszyny do szycia można uszyć spodnie. No, niby można, ale wiadomo, że szycie ręczne nie będzie takie jak maszynowe.
Da się. Na przykład pastelami, ale to wymaga dużo więcej wprawy niż nanoszenie aerografem. Może warto kupić farbę w sprayu i nią spróbować. A może lepiej kupić nawet najtańszy aerograf, bo to cena puszki farby?
Ja nie jestem "taborowcem". Raczej zajmuję się "makieciarstwem". Waloryzacja - to temat bardziej wizualny niż techniczny. Dlatego też takiego filmu o szczegółach technicznych wykonania oświetlenia w wagonie na pewno nie nagram. Może taborowcy z Naszej Grupy kiedyś się na to zdecydują, ale na pewno nie ja. Pozdrawiam. L.L.
Polecamy jedną z naszych ostatnich produkcji, w której Leszek omawia sposób budowy segmentu makiety: ruclips.net/video/uMJpt_edGew/видео.html Sporo informacji można też znaleźć w cyklu artykułów Leszka, które kiedyś publikował na łamach Świata Kolei. Są one dostępne np. tutaj: wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Techniki+modelarskie
Wagon kryty można zwaloryzować dokładnie tak samo jak wagon węglarkę. Natomiast dach w takim wagonie towarowym krytym można wykonać tak, jak pokazane jest na filmie o waloryzacji wagonu pasażerskiego. Zatem pewnie filmu o waloryzacji wagonu krytego jeszcze długo nie będzie, bo... po co. L.L.
Z tego, co pamiętam, to były to wagony węglarki z seryjnej produkcji którejś z dużych firm modelarskich. Na pewno nie było to modelarskie "rękodzieło". Chociaż sposób waloryzacji pewnie zastosowałbym dokładnie taki sam, niezależnie od rodzaju modelu. L.L.
Panie Leszku, co się stało, że Pan w tym poradniku użył akryli, a nie emalii? Czy chodzi o to, że nie trzeba stosować rozpuszczalnika tak jak w emaliach i czy one zapewniają lepsze pokrycie warstwą farby na modelu?
Młodsi modelarze z Grupy poradzili mi, abym spróbował zastosować specjalne farby akrylowe do malowania natryskowego. Spróbowałem i... nie żałuję. Nie śmierdzą, nie trzeba ich rozcieńczać, aerograf czyści się wodą... Same plusy! A kryją tak samo dobrze jak emalie. L.L.
Ot, choćby z prawdziwego, drobno pokruszonego i przesianego węgla, który można przykleić do przygotowanego wcześniej tzw. "wkładu" wyrzeźbionego np. w styrodurze i dokładnie dopasowanego do przestrzeni ładunkowej wagonu. Na to niezawodny klej typu wikol i obfite posypanie przygotowanym wcześniej węglem.
Jak widać aerograf mimo wszystko zdało by się zakupić :) Trzeba więc o tym pomyśleć i porozglądać się za jakimś sprzętem. Polecacie państwo coś z aerografów w rozsądnej cenie?
Do waloryzacji to może być w zasadzie... dowolny. Fachowcy podpowiadają, że ze stali nierdzewnej, a nie z mosiądzu i koniecznie ze zbiorniczkiem od góry. No i nie najtańszy, bo z reguły te najtańsze okazują się być "byle jakie".
ja nie mam do malowania pistoleciku więc używałem pędzla i czy da się zrobić żeby się nie kleiły po waloryzacji? (użyłem pasteli i trochę zwykłej farby)
Chcę być w przyszłości taki jak Pan Leszek! Uśmiechnięty, niezwykle sympatyczny i na którego sam widok robi się miło i chce się więcej ! Dzięki
Oglądałem kilka filmów o waloryzacji taboru.
Pan Panie Leszku robi to Nejlepiej.
Po Mistrzowsku.
Świetna robota Panie Leszku. Serdecznie pozdrawiam.
Dzięki. Wielu twierdzi, że to prymitywny sposób. Ja uważam, że od sposobu ważniejszy jest efekt jakim jest przeistoczenie plastikowego wyrobu w coś, co przypomina oryginsł, a ten chyba udało mi się uzyskać owymi prymitywnymi metodami.
L.L.
Ale Pan fajnie pobrudzil te weglarke. Rewelka. 🙂
Jak zwykle imponująco realistyczne :D.
Dziękujemy!
Bardzo dobry poradnik. Proponuję jeszcze poprawić koła bowiem wagon zazwyczaj jeździ i już po przejechaniu kilkuset metrów, część koła która styka się z torami jest po prostu błyszcząca.
Dziękujemy.
Zapewniamy, że po kilkunastominutowej jeździe po makiecie powierzchnie kół stykające się z szynami robią się srebrzyste, gdyż ta cieniutka warstwa farby ściera się niemal natychmiast.
Tak jak piszą koledzy poniżej, świetny poradnik!
Wszystko dobrze, i zrozumiale wytłumaczone.
Pozdrawiam!
Dzięki po raz kolejny.
Waloryzowałem mój talbot z tym poradnikiem
Dziękuję za poradnik
Kciuk w górę!
I subskrybcja
Niezmiernie nam miło, że mogliśmy pomóc.
Świetny film, jak najwięcej takich.
Dziękujemy.
Staramy się realizować tego typu poradniki, ale nie jest to dla nas łatwe, gdyż ekipa PMM H0 TV mieszka w różnych częściach Polski, a - w związku z tym, że wszyscy jesteśmy modelarzami - to podczas wspólnych spotkań wszyscy chcą coś budować, a nie ma chętnych do... filmowania :-)
Ale, obiecujemy, że to nie jest nasz ostatni film instruktażowy.
Dziękuję za poradnik!!! Bardzo pomocny, zrobiłem węglarkę i wagon pocztowy tym sposobem i wyglądają przepięknie! Jeszcze raz dzięki!
Dziękujemy.
Miło nam, że mogliśmy pomóc :-)
Znakomite filmowe poradniki Panie Leszku. Dziękuję
Niezmiernie się cieszę, że podobają się nasze produkcje filmowe z modelarskimi podpowiedziami.
L.L.
zrobiłem tym sposobem prawie cały skład towarowy. Dziękuje za pomoc i Pozdrawiam.
Jest nam niezmiernie miło, że pomogliśmy komuś naszym "video tutorialsem" :-)
Gratuluję Panie dyrektorze i pozdrawiam
Dzięki.L.L.
Witam świetne patynowanie modelu czekam na waloryzacje budynków. Pozdrawiam całe PMM HO.
Co prawda żadnych ujęć z waloryzacji budynku na razie nie mamy, ale nie wykluczone, że taki film w przyszłości zrealizujemy.
Dziękujemy za miłe słowa i również pozdrawiamy.
Niesamowite, efekt WOW
To fajnie, że się podoba. Zapewniamy, że żadnej niesamowitości w tym nie ma. Jedynie trochę wprawy...
Mam tą węglarkę i jest oczywiście zwaloryzowana według pana Leszka :D
Liczymy na jakieś fotki. Kontakt do nas pozostaje niezmieny: poczta@pmmh0.pl
Już wysłałem :)
@@et22fan4 JEST!
Cieszę się :)
Witam Panie Leszku ! Pamiętam , jak pokazywał Pan tę waloryzację na spotkaniach w Gdyni. Widzę , że wszystko zapomniałem, ale na pewno teraz poprawię swoje węglarki :-) . Pozdrawiam serdecznie Piotrek.
Cieszę się, że są jeszcze osoby pamiętające comiesięczne gdyńskie spotkania.
Rzeczywiście, to ta sama technika, ale uzupełniona o nowoczesne materiały waloryzacyjne (np. wash'e). Zachęcam do podjęcia prób waloryzacji własnego taboru. Na pewno będzie wtedy bliższy oryginałowi.
Pozdrawiam również.
L.L.
Sporo się nauczyłem w Gdyni podpatrując wszystko. A nawiązujac do spotkań w Gdyni, czy to sie jeszcze czasem odbywa ? Zawsze było tam sporo osob.Pozdrawiam serdecznie Piotrek.
Nie, od czasu powstania Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych spotkań w Gdyni nie ma.
Pozdrawiam również.
L.L.
A taki ładny był 😎🤣🤣 pozdrawiam serdecznie
Ale fajnny pomysł !!!
:-)
Super filmik :)
Widać, że porządna stara modelarska szkoła...
Спасибо большое, всё очень наглядно, посмотрел с удовольствием).
Dobry wieczór, wspaniały instruktaż! Trochę mniej teraz jest to dla mnie tajemnicą, jak nadać plastikowi wygląd realnego pojazdu. Mam pytanie, a właściwie dwa:
1) jak osiągnął Pan te wybrzuszenia na malowaniu burt wagonu? czy jest to oryginalny kształt plastikowego odlewu?
2) czy będzie można kiedyś obejrzeć tutorial z waloryzacji budynku stacji/dworca? chciałbym "postarzyć" mój przyszły dworzec, ale nie wiem, jak zrobić to, żeby osiągnąć realistyczny efekt i nie popsuć modelu.
Pozdrawiam serdecznie!
Ad.1) To są wybrzuszenia "fabryczne". Chociaż wiem, że doświadczeni "taborowcy" potrafią takie robić samodzielnie.
Ad.2) Zapewne taki film kiedyś powstanie, ale - jak pisaliśmy to już nie raz - jesteśmy grupą modelarską, w której każdy z nas mieszka gdzie indziej, a nasze modele powstają w domowych zaciszach. Realizacja takiego filmu wymaga wielogodzinnego, a nawet wielodniowego spotkania kilku osób, które taki materiał zrealizują. Ale może, kiedyś...
L.L.
/ˈtiː piː/
W jakiej skali Kolega pracuje? Pozdr :)
/ˈtiː piː/
Lata wstecz czytałem artykuł w którym opisana była metoda wykonania tych wybrzuszeń.Nie pamiętam czy to był "Świat kolei" czy jakaś książka.Zdaje się, że robiono to za pomocą lutownicy grzałkowej, dotykając ostrożnie i z umiarem przez papier lub szmatkę grotem lutownicy burt wagonu od wewnatrz.Można poćwiczyć na jakimś złomie.
Pt 47
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale YT nie o wszystkim mnie powiadamia (przypadek? Nie sądzę). Bawię się w skali H0, bo na razie nic jeszcze nie zrobiłem. Dopiero zbieram materiały. A że drogie, to idzie jak krew z nosa. A Sz. Kolega, jaką skalę uważa?
/ti ;pi/
Też H0. Nie mogę teraz pisać bo mam pilną robotę Spróbujmy jakoś na maila się skomunikować,bo tu to nie za bardzo bym chciał.Pozdr. ;)
Świetny poradnik! Przymierzam się do pierwszego patynowania, mam tylko pytanie na które nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Jak zabezpieczyć takie patynowanie aby się nie ścierało i nie brudziły się ręce po dotykaniu takiego wagonu?
Ja w ogóle nie zabezpieczam. Modeli raczej nie wystawia się na deszcz. Łapiąc je paluchami najlepiej stosować bawełniane rękawiczki. Nasze ręce zetrą nieco ową patynę w miejscach łatwo dostępnych, a zatem zachowają się jak prawdziwy wiatr i deszcz, który właśnie z takich lokalizacji usunie zanieczyszczenia.
Niektórzy stosują pokrywanie gotowego modelu lakierami, werniksami itp. Ja tego nie robię, bo to może zniweczyć efekt naszej pracy. Moje najstarsze "pobrudzone" wagony mają 30 lat i nie zauważam zmian.
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!
Pan Leszek,thanks for another fine video,one question,if possible can I buy one of your Clubs "t" shirts like the one you are wearing in your video?Pozdrawiam
Unfortunately, this is the T-shirt of our club. You can not buy it anywhere because it was preapre for a special request only for the members of our PMM H0 club.
L.L.
pan Leszek,thank you for your reply,keep up the good work with Videos,Happy Easter, Pozdrawiam!
Thx.
Happy Easter too.
L.L.
Świetny materiał Panie Leszku !! - chciałoby się powiedzieć, że czekamy na więcej - sporo ludzi chciałoby zacząć przygodę z modelarstwem ale pytanie gdzie szukać wsparcia technicznego ?
Dziękuję w imieniu twórców tego filmu. Zdjęcia wykonali Marcin i Sebastian.
Poniżej stoi napisane jaka jest przyczyna niewielkiej ilości tego typu filmów naszej produkcji.
Ale przecież w Polsce działa sporo modelarskich klubów, które z pewnością przygarną pod swe skrzydła tych, którzy chcą budować - czy to makiety, czy to tabor.
L.L.
jakich farb akrylowych pan użył ????
Użyłem farb firmy Vallejo.
Panie Leszku a do tego aerografu który vallejo Pan wlał, model air ale kolor rust ? Ile airbrusha thinnera i czy jakiś opóźniacz ?
Żadnych takich. Farba "air" do zbiorniczka i malowanie. A kolor??? Hmmm... Chyba rust, ale pewnie dodałem trochę czarnego.
L.L.
@@PMMH0Dziękuję za podpowiedź.
Dzień Dobry!Mam pytanko gdzie szukać więcej poradników i informacji dla początkujących pasjonatów kolejek ?
Takie pytanie w dobie wszechobecnego internetu wydaje się być trochę dziwne. Są różnego rodzaju fora modelarskie. Są strony różnych organizacji modelarskich i modelarzy indywidualnych. Na stronach tych (podobnie jak na naszej PMM-owej stronie) są zwykle adresy e-mail, więc można po prostu o konkretną sprawę zapytać tzw. listem elektronicznym.
Dziękuję ! Pozdrawiam Bardzo serdecznie !!!!!!
Świetny efekt! Panie Leszku, mam tylko pytanie jakiej dokładnie mieszanki farb Vallejo Model Air użył Pan do malowania podwozia?
71.038 / 71.136 / 71.105 i ciut 71.057
Platformę w TT można zwaloryzować tak samo, czy wymaga ona innych technik?
Wydaje się nam, że można zastosować dokładnie taką samą technikę, ale to tylko przypuszczenia, bo nigdy taboru w wielkości TT nie waloryzowaliśmy.
A czy jak nie posiadam aerografu to czy efekt będzie taki sam?
Oczywiście, że nie będzie taki sam. To tak jakby zapytać, czy nie mając maszyny do szycia można uszyć spodnie. No, niby można, ale wiadomo, że szycie ręczne nie będzie takie jak maszynowe.
Przepraszam za głupie pytanie, bardziej chodziło mi o to czy da się zrobić imitację rdzy bez nanoszenia jej aerografem
Da się. Na przykład pastelami, ale to wymaga dużo więcej wprawy niż nanoszenie aerografem. Może warto kupić farbę w sprayu i nią spróbować. A może lepiej kupić nawet najtańszy aerograf, bo to cena puszki farby?
Czy ten sposób waloryzacji rekomenduje Pan też do wagonów krytych typu Bromberg ?
Oczywiście.
@@PMMH0 dziękuję
Panie Leszku czy byłaby możliwość przygotowania filmu instruktażowego w przedmiocie zamontowania oświetlenia w wagonie pasażerskim?
Ja nie jestem "taborowcem". Raczej zajmuję się "makieciarstwem". Waloryzacja - to temat bardziej wizualny niż techniczny. Dlatego też takiego filmu o szczegółach technicznych wykonania oświetlenia w wagonie na pewno nie nagram. Może taborowcy z Naszej Grupy kiedyś się na to zdecydują, ale na pewno nie ja.
Pozdrawiam.
L.L.
Byłym wdzięczny za zarekomendowanie tematu członkom Państwa Grupy . Pozdrawiam.
@@adamlitwicki3316 Oczywiście, przekażę.
L.L.
Mógłbym prosić o wymagane wymiary dioramy i link do jakiegoś profesjonalnego poradnika jak wykonać skrzynkę do takowej ?
Polecamy jedną z naszych ostatnich produkcji, w której Leszek omawia sposób budowy segmentu makiety: ruclips.net/video/uMJpt_edGew/видео.html
Sporo informacji można też znaleźć w cyklu artykułów Leszka, które kiedyś publikował na łamach Świata Kolei. Są one dostępne np. tutaj: wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Techniki+modelarskie
Panie Leszku, czy przedstawiłby Pan poradnik jak zwaloryzować wagon kryty?
Wagon kryty można zwaloryzować dokładnie tak samo jak wagon węglarkę. Natomiast dach w takim wagonie towarowym krytym można wykonać tak, jak pokazane jest na filmie o waloryzacji wagonu pasażerskiego. Zatem pewnie filmu o waloryzacji wagonu krytego jeszcze długo nie będzie, bo... po co.
L.L.
PMMH0 Dziękuję!
Panie Leszku jakie WASH Pan użył do waloryzacji. Chciałbym dokupić i spróbować zrobić.
Pozdrawiam
Użyłem WASH'y: AK 075, AK 046, AK 045 oraz rozpuszczalnika do nich White Spirit AK 011.
L.L.
Wagon na piątkę
:-)
Nie prawda, bo na szóstkę ;D
#Kanał o Wszystkim Racja XD
Mam pytanie. Wie ktoś jak zrobić by były tylko światła manewrowe now sm42 lub eu07?
Zastosować sterowanie cyfrowe (DCC) i odpowiednio zaprogramowany dekoder, umieszczony w lokomotywie. Obecnie w modelarstwie kolejowym to standard.
A dzięki za pomoc szykuje się do zrobienia makiety kolejowej.
Jakiej firmy są te węglarki? Może są od osoby prywatnej bo szczegóły wyglądają fenomenalnie
Z tego, co pamiętam, to były to wagony węglarki z seryjnej produkcji którejś z dużych firm modelarskich. Na pewno nie było to modelarskie "rękodzieło". Chociaż sposób waloryzacji pewnie zastosowałbym dokładnie taki sam, niezależnie od rodzaju modelu.
L.L.
Klein Modellbach Austria ..... z braku spadkobiercy własciciel sprzedał ją Roco
Panie Leszku, co się stało, że Pan w tym poradniku użył akryli, a nie emalii? Czy chodzi o to, że nie trzeba stosować rozpuszczalnika tak jak w emaliach i czy one zapewniają lepsze pokrycie warstwą farby na modelu?
Młodsi modelarze z Grupy poradzili mi, abym spróbował zastosować specjalne farby akrylowe do malowania natryskowego. Spróbowałem i... nie żałuję. Nie śmierdzą, nie trzeba ich rozcieńczać, aerograf czyści się wodą... Same plusy! A kryją tak samo dobrze jak emalie.
L.L.
A jak zrobić ładunek węgla?
Ot, choćby z prawdziwego, drobno pokruszonego i przesianego węgla, który można przykleić do przygotowanego wcześniej tzw. "wkładu" wyrzeźbionego np. w styrodurze i dokładnie dopasowanego do przestrzeni ładunkowej wagonu. Na to niezawodny klej typu wikol i obfite posypanie przygotowanym wcześniej węglem.
Jak widać aerograf mimo wszystko zdało by się zakupić :) Trzeba więc o tym pomyśleć i porozglądać się za jakimś sprzętem. Polecacie państwo coś z aerografów w rozsądnej cenie?
Do waloryzacji to może być w zasadzie... dowolny. Fachowcy podpowiadają, że ze stali nierdzewnej, a nie z mosiądzu i koniecznie ze zbiorniczkiem od góry. No i nie najtańszy, bo z reguły te najtańsze okazują się być "byle jakie".
Przepraszam, że tak pytam, ale skąd Pan jest ??? Bo firma jest z Redy, a ja z Wejherowa ;-)
ja nie mam do malowania pistoleciku więc używałem pędzla i czy da się zrobić żeby się nie kleiły po waloryzacji? (użyłem pasteli i trochę zwykłej farby)
Suche pastele się nie kleją. Wyschnięte farby plakatowe również. Nie bardzo wiemy w czym jest problem.
sorki pomyliłem się tylko brudzą wszystko@@PMMH0
@@Konrad_Mikol Nadal nie rozumiemy. Co brudzą? W jaki sposób?
jak dotykam jak np: chcem podnieść czy coś sory że tak nie umiałem po prostu powiedzieć@@PMMH0
@@Konrad_Mikol Chyba nie do końca zrobiłeś tak, jak Leszek pokazał to na filmie.
Wagon ożył.
Też tak się nam wydaje :-)
Witam. Czy mógłby Pan podać numery farb użytych do patynowania?
Ojej, to było ponad rok temu. Nie pamiętam. Na pewno użyłem farby rdzawej, czarnej i jakieś brązy. Pewnie kropla czerwieni też była przydatna.
L.L.
No fakt. Ale dziękuję za drobne wyjaśnienie. A mam pytanie czemu Pan odszedł od humbrola 113+33?
Bo... śmierdzą, a ja coraz gorzej znoszę kontakt z tym zapachem. L.L.
przepraszam jakich pasteli pan użył
Stosuję pastele suche "Toison D'OR 8500".
L.L.
Grafit z drukarki nadaje sie chyba jeszcze lepiej do brudzenia wagonu ...
Taki sam czarny pył jak sucha pastela. Dla mnie brudzi zbyt intensywnie i trudniej się ściera, zatem popełniając błąd trudno go skorygować.
L.L.