Dzięki za podpowiedź. Przyznaję, że pierwszy raz słyszę o wkrętach CPS. Z internetu: "wkręty CPS z pełnym gwintem w przeciwieństwie do wkrętów z gwintem częściowym wykazują ograniczone przemieszczanie, wysoką sztywność i zmniejszoną plastyczność". Niby rozumiem ale nie rozumiem. Gdzie powinienem stosować talerzowe a gdzie cps? Wydawało mi się, że nie ma nic lepszego niż talerzowe...
Dzięki :-) Tak, z trakiem radzę sobie coraz lepiej. Jak się trochę przy tym popracuje to nie jest to takie trudne :-) A i jeśli chodzi o budowanie konstrukcji to idzie coraz sprawniej. W ostatnich trzech latach popełniłem już takich kilka :-) Pozdrawiam!
Super robota👍 i najważniejsze że sam wykonałeś ważne żeby mieć nie ograniczoną wyobraźnie i nie słuchaj psełdo cieśli którym nie dałeś zarobić 30k.Powodzenia w dalszych pracach
Ale ten świat mały :-) Miło wspominam pogawędki przy śniadaniach i kawie :-) Szczególnie w kontekście tego co robię pamiętam jak opowiadałeś o przewagach busa nad przyczepką i muszę przyznać, że czasami wracam myślami to tych rozważań. Jakbym miał środki to bym chyba w busa zainwestował :-) Dzięki za pozdrowienia i również pozdrawiam!
Teraz to już za późno ale przy stawianiu takich konstrukcji do pionu pomagaj sobie minikoparką, oszczędzi wam plecy i podtrzyma też potem żeby się nie położyło spowrotem aż nie podeprzecie ;) Bardzo spoko wiata!
Dzięki! No czasami to może aż do przesady chcę wszystko wykorzystać ale nawet głupie kontrłaty to pewnie trzeba liczyć po 1,50 zł za mb czyli tu by mnie kosztowały około 200 zł. Także wszystko co się da trzeba wykorzystać 🙂
@@jonaszmaszkara1653 No właśnie wiem, że większość traków ma wyższe tory ale nie bardzo wiem w jakim celu. Przecież jak jest nisko to łatwiej jest na nie coś wtoczyć. Chyba, że ktoś ma automatyczny podajnik to wtedy jakaś wysokość jest potrzebna
Dzięki! Tak, ściany boksu na koparkę i kantorka obite deską elewacyjna na pióro-wpust. Ale jedną ścianę od ogrodzenia w boksie koparkowym zrobiłem ze zwykłej deski budowlanej.
Dzięki. Nie, nie był podsuszany. Gdyby najpierw to wysuszyć to pewnie by się tego nie złożyło bo wszystko by się pokręciło i pogięło (drzewa użyte na konstrukcję były krzywe i z wadami...). W każdym razie są 2 szkoły przy robieniu takich konstrukcji: można budować z mokrego i wtedy wszystko schnie razem i się tak nie kręci albo budować z suchego ale to wtedy zazwyczaj musi być przynajmniej podwójnie przetarte. Czyli najpierw wycina się trochę większe niż planowane kantówki, to schnie i się krzywi a później się to jeszcze prostuje. Można też heblować (mityczne drewno C24...). Ja jestem zwolennikiem pierwszej metody zwłaszcza przy takich projektach bo to dużo tańsze i szybsze.
@MajsterPepe Właśnie o to mi chodziło, ciekaw jestem jak dosychanie zamontowanej konstrukcji wpłynie na jej odchyalnie się. Oczywiste że najbardziej podatne będą miejsca z defektami. C24 to propaganda oczywiście jest to lepszy materiał ale przecenia się go. Ja zamontowałem krótko leżakowane krokwie, 3 sztuki z 34 uległo większemu wygięciu co wymagało poźniej dodatkowej poprawki, a jedną przecięliśmy i poszła na jętke. Krokwie nie leżakowane dłużej niż miesiąc nie suszone zamontowane w lipcu i sierpniu dzisiaj mają około 13%/15% wilgotności.
@ZielonaBrama-XXL No właśnie jeśli konstrukcja jest poskręcana porządnymi wkrętami ciesielskimi to przy dosychaniu nie powinna się odkształcać. Większość cieśli robi celagier właśnie ze świeżego drewna prosto z tartaku. Inna sprawa, że te konstrukcje, które robiłem do tej pory też robiłem z mokrego w większości i później schło. Jedyne co jest efektem ubocznym to w domu przy oknach odeszły mi trochę kątowniki podgipsowe bo belki w ścianie się skurczyły od schnięcia. No ale to mały efekt uboczny 🙂
Masz 4 m na samego traka? Może to i jest trochę mało ale od strony panelu kontrolnego będzie to jeszcze poszerzone o pół metra płytami betonowymi a tarcicę zawsze odnoszę gdzieś na bok. No ale wiadomo, że dachu nigdy za dużo 🙂
Cześć. Mam zamiar zrobić podobną konstrukcję. Ile roboczo godzin wam to zajęło? Moze mówiłes ale nie mogę sluchac na głośniku niestety. Dzięki i czekam na nastepny odcinek.
Cześć, tak dokładnie to trudno ocenić. Budowaliśmy to około miesiąca ale każdego dnia po 3-4 godziny + w weekendy. Tak pi razy oko to koło 120 godzin roboczych we dwóch.
Ciekawie robisz filmy, maja 2 wersje, jedna dla gluchych a druga dla niewidomych. Ciekaw jestem czy jacys niewidomi tez sluchaja? Bo ta paplanina co bedziesz za chwile robil jest zbedna.
Dziękuję :-) Nie byłem w stanie znaleźć projektu, który by mi pasował. Zależało mi na tym, żeby z jednej strony w ogóle nie było słupów a to nietypowe rozwiązanie. Poza tym chciałem konkretne wymiary, wysokość itd. dlatego musiałem zaprojektować sam. Najpierw zrobiłem rysunek na kartce a później w miarę budowy modyfikowałem różne rzeczy. Np. po wycięciu kantówek było już wiadomo jakie maksymalnie będą wysokości słupów. W miarę budowy zmieniłem też koncepcję odnośnie dachu bo widziałem, że gdybym zrobił symetryczny to byłoby mało stabilnie. Obliczeń statycznych nie robiłem bo nie umiem więc to wszystko na tzw. chłopski rozum :-)
Gdybym musiał zapłacić za robociznę, to pewnie by tak było. Robię to jednak na własne potrzeby z pomocą wujka i taty i nie muszę płacić za robociznę. A inna sprawa, że jakbym wziął ekipę to i za materiały zapłaciłbym dużo więcej bo fachowcowi nie chciałoby się rzeźbić w byle czym.
@ to może wspomnij o takich rzeczach - zerowym koszcie robocizny w wycenie - przy podawaniu kolejnych kwot, bo patologie z tego wychdzą…. Nie jestem budowlańcem - jakby co, ale jestem przed postawieniem 2 „wiat” u siebie i sprawdzam jakie to dziś koszty (w sumie to zacząłem od sprawdzenia aktualnych technologii, ale widzę, że cofnęły się o 70 lat w stosunku do tych, sprzed 10-15 lat….) i jakieś bzdury tu i ówdzie oglądam.
@@portomare648 Słusznie, nie doprecyzowałem tego. No technologii jest mnóstwo. Wszystko zależy od budżetu. Ja postawiłem wiatę na własne potrzeby i podchodzę tak, że jeśli posłuży 10 lat to się opłaca wydać te 11-12 tyś. na materiały (pewnie tyle wyjdzie z blachą). Obecnie koszta robocizny są wyższe niż koszta materiałów a i ciężko znaleźć dobrego fachowca. Jakiej wielkości wiaty będziesz budować? Do czego będą służyły jeśli mogę spytać?
@ jedna ma być L przy 2 ścianach garażu, w granicy, ok 80m2, druga trójkątna w rogu działki ok. 35m2. Funkcje można ogólnie określić jako warsztatowe, takie „laboratorium” / prototypownia, w trójkącie dodatkowo funkcja lakierni. Czyli poza sprytną konstrukcją będą potrzebne sensowne ściany ze światłem dzienny no i jakoś to trzeba ogarnąć formalnie, żeby sobie podatku nie powiekszyć kilkukrotnie za „budowle” (na zawsze, bo póki to będzie do czegoś służyć to bez znaczenia). Pierwotnie miałem propozycję na takich klocach (lub podobnych „słoniowych nogach) jak Twoja ok. 25 tysi za większą i 12 za mniejszą, bez kosztu blachy, ale patrząc na tego typu konstrukcje z cywilizowanych krajów uznałem, że nie planuję aby wiata wytrzymała upadek tupolewa na nią i szukam polskich - pod względem lokalnych zakupów materiałów - konstrukcji z desek, które w Szwecji, Niemczech czy Francji stoją po 150 lat i to w formie hal kilkunasto metrowych, a nie zadaszeń altanki ogrodowej….
Drewno bardzo słabej jakosci, nie mowie ze sie zawali czy cos w tym stylu dontego mokre. Jesli to wiata jak dla siebie ok , ale komus bym z takiego materialu nie zrobilł. Nagrak filmik za rok i pokaz jakie sa szpary po wyschnieciu drewna.
Tak to tylko na swoje potrzeby. Szpary w niektórych kantówkach już się powoli robią ale mi to akurat nie przeszkadza :-) Na pewno pokażę jak to wygląda za jakiś czas
NIebezpiecznie to dla mnie wygląda. Bardzo wąska wiata, a z przodu belki wysunięte na dwa metry. Bałbym się tam stać, gdy na dach dojdzie kilka ton śniegu. Przy dużych wiatrach będzie ryzyko poderwania od przodu. No ale to tylko moje zdanie, chociaż kilka wiat już w życiu ogarnąłem.
@@MajsterPepe NIe chodzi mi o to, że one wiszą 2 metry bez podparcia, ale że ogólnie całośc wystaje ok 2 metrów poza konstrukcję wiaty, ktora tez jest dosc cienka. DObra wiata powinna stac sama, bez zadnych kotew do podłoża, a mam wrażenie, że Wasza wiata bez zakotwienia mogłaby się przewalić. Ale moze mi się tylko wydaje.
@profesjonalny_amator Większość ciężaru jednak jest po tej stronie ze słupkami i myślę że jakby odkręcić to by się nie przewróciło ale na wszelki wypadek nie będę sprawdzał :-)
Jeśli mogę się wtrącić... Dla bezpieczeństwa właśnie lepiej odkręcić słup z jednej podstawy. Oczywiście w warunkach kontrolowanych czyli z przygotowanymi podporkami. Wtedy zobaczysz czy wiata nie ma tendencji do pochylenia się. Dobrze taką ewentualnosc ogarnąć PRZED kłopotem. Ogólnie: wiata robi wrażenie, zwłaszcza wykorzystanie materiału. Powodzenia w następnych robotach.
Moim zdaniem ta konstrukcja jest zbyt "gęsta" krokwie dosyć gęsto wiadomo lepiej gęściej niż za rzadko i tyle łat pod blachę trapezową myślałem że blachodachówka będzie szła
Wiaty do 50 m2 nie trzeba zgłaszać. Ale akurat w Twojej sytuacji skoro gdzieś przez 50 lat stała szopa i nikt się przez ten czas nie przyczepił to bym się nie obawiał tylko rozebrał starą szopę i postawił nową w tym samym miejscu. Jak popatrzysz na wsie na geoportalu to wiele jest budynków czy wiat (wiata jest budowlą a nie budynkiem), które nie są zewidencjonowane
@@MajsterPepe Były pomiary to przyszli i nanieśli na mapki co gdzie stało. Bo nikt wcześniej nie potrzebował pozwoleń, a też nie wiadomo kiedy to było zrobione. Tak myślałem żeby się nie przejmować i zrobić. Dzięki
Nie uzyskiwałem pozwolenia. Wiaty do 50 m2 nie trzeba nawet zgłaszać. Natomiast jeśli chodzi o budynek gospodarczy, który będę budował to sprawa jest jeszcze w toku 🙂
Dlaczego tak uważasz? Nie sądzę, żeby to tak łatwo runęło. Środek ciężkości jest w takim miejscu, że to się nie przewróci tak łatwo. Poza tym słupy są przykręcone do zabetonowanych kotew
Jeszcze dodam tylko ze używasz wkretow dociagajcych, zeby konstrukcjia byla stabilna powinieneś zabic gwozdzie lub uzyc wkretow CPS
Dzięki za podpowiedź. Przyznaję, że pierwszy raz słyszę o wkrętach CPS. Z internetu: "wkręty CPS z pełnym gwintem w przeciwieństwie do wkrętów z gwintem częściowym wykazują ograniczone przemieszczanie, wysoką sztywność i zmniejszoną plastyczność". Niby rozumiem ale nie rozumiem. Gdzie powinienem stosować talerzowe a gdzie cps? Wydawało mi się, że nie ma nic lepszego niż talerzowe...
@@MajsterPepe ruclips.net/video/UVTdJF0VzCw/видео.htmlsi=ys647teuEf_Witvs
@@mihau34 Bardzo dziękuję za ten link. Bardzo wartościowy materiał. To tylko 4 min. Polecam obejrzeć każdemu kto tu trafi.
Oj PEPE spisałeś się na medal mega fajna wiata traka też opanowałeś i zaczyna na siebie zarabiać. Pozdrowienia dla pomocników co 6 rąk to nie dwie.
Dzięki :-) Tak, z trakiem radzę sobie coraz lepiej. Jak się trochę przy tym popracuje to nie jest to takie trudne :-) A i jeśli chodzi o budowanie konstrukcji to idzie coraz sprawniej. W ostatnich trzech latach popełniłem już takich kilka :-) Pozdrawiam!
Super robota👍 i najważniejsze że sam wykonałeś ważne żeby mieć nie ograniczoną wyobraźnie i nie słuchaj psełdo cieśli którym nie dałeś zarobić 30k.Powodzenia w dalszych pracach
Dzięki :-) No satysfakcja jest naprawdę duża bo zrobiłem to niewielkim kosztem. Pozdrawiam!
Ja cię pędzę Szeregowy! No jestem w szoku, że Cię znalazłem na YT. Pozdrowienia od Adama z Samsunga :)
Ale ten świat mały :-) Miło wspominam pogawędki przy śniadaniach i kawie :-) Szczególnie w kontekście tego co robię pamiętam jak opowiadałeś o przewagach busa nad przyczepką i muszę przyznać, że czasami wracam myślami to tych rozważań. Jakbym miał środki to bym chyba w busa zainwestował :-) Dzięki za pozdrowienia i również pozdrawiam!
Bardzo ciekawy materiał !
Dziękuję 🙂
fikuśna ta wiata, fajnie wyglada 👍
Dzięki, pozdrawiam!
Teraz to już za późno ale przy stawianiu takich konstrukcji do pionu pomagaj sobie minikoparką, oszczędzi wam plecy i podtrzyma też potem żeby się nie położyło spowrotem aż nie podeprzecie ;)
Bardzo spoko wiata!
Dzięki! No przyznam szczerze, że nie pomyślałem :-) Dobra uwaga na przyszłość :-)
Mi się podoba pozdrawiam
Dzięki, pozdrawiam!
Dobra robota, i o to chodzi by wykorzystac materiał na maxa i wyszla Ci fajna konstrukcja. Czekam na wiecej realizacji Pozdrawiam
Dzięki! No czasami to może aż do przesady chcę wszystko wykorzystać ale nawet głupie kontrłaty to pewnie trzeba liczyć po 1,50 zł za mb czyli tu by mnie kosztowały około 200 zł. Także wszystko co się da trzeba wykorzystać 🙂
elegancka robota majster, teraz wiekszy traczek organizuj!!!
Dzięki! Na razie planuję rozbudowywać tego co jest ale w przyszłości nie wykluczam :-)
@ nie potrzeba podbudowy do Traka, bo trochę nisko się wydaje?
@@jonaszmaszkara1653 No właśnie wiem, że większość traków ma wyższe tory ale nie bardzo wiem w jakim celu. Przecież jak jest nisko to łatwiej jest na nie coś wtoczyć. Chyba, że ktoś ma automatyczny podajnik to wtedy jakaś wysokość jest potrzebna
@@MajsterPepe youtube.com/@plankmills?si=jRB2sgIGGCulqvuh ten gość ma to ciekawie rozwiązane
@jonaszmaszkara1653 faktycznie fajny pomysł
Dobrze to wygląda. Ściany obite deską na pióro-wpust?
Dzięki! Tak, ściany boksu na koparkę i kantorka obite deską elewacyjna na pióro-wpust. Ale jedną ścianę od ogrodzenia w boksie koparkowym zrobiłem ze zwykłej deski budowlanej.
..super..a z ilu m3 drewna to jest zrobione?
Tak z grubsza oszacowałem, że konstrukcja podstawowa około 1,3 m2 a konstrukcja dachu (krokwie i odkosy) około 1,1 m3 kantowizny
Czy materiał na wiatę został podsuszony wcześniej? Fajnie wygląda końcowy efekt.
Dzięki. Nie, nie był podsuszany. Gdyby najpierw to wysuszyć to pewnie by się tego nie złożyło bo wszystko by się pokręciło i pogięło (drzewa użyte na konstrukcję były krzywe i z wadami...). W każdym razie są 2 szkoły przy robieniu takich konstrukcji: można budować z mokrego i wtedy wszystko schnie razem i się tak nie kręci albo budować z suchego ale to wtedy zazwyczaj musi być przynajmniej podwójnie przetarte. Czyli najpierw wycina się trochę większe niż planowane kantówki, to schnie i się krzywi a później się to jeszcze prostuje. Można też heblować (mityczne drewno C24...). Ja jestem zwolennikiem pierwszej metody zwłaszcza przy takich projektach bo to dużo tańsze i szybsze.
@MajsterPepe Właśnie o to mi chodziło, ciekaw jestem jak dosychanie zamontowanej konstrukcji wpłynie na jej odchyalnie się. Oczywiste że najbardziej podatne będą miejsca z defektami. C24 to propaganda oczywiście jest to lepszy materiał ale przecenia się go. Ja zamontowałem krótko leżakowane krokwie, 3 sztuki z 34 uległo większemu wygięciu co wymagało poźniej dodatkowej poprawki, a jedną przecięliśmy i poszła na jętke. Krokwie nie leżakowane dłużej niż miesiąc nie suszone zamontowane w lipcu i sierpniu dzisiaj mają około 13%/15% wilgotności.
@ZielonaBrama-XXL No właśnie jeśli konstrukcja jest poskręcana porządnymi wkrętami ciesielskimi to przy dosychaniu nie powinna się odkształcać. Większość cieśli robi celagier właśnie ze świeżego drewna prosto z tartaku. Inna sprawa, że te konstrukcje, które robiłem do tej pory też robiłem z mokrego w większości i później schło. Jedyne co jest efektem ubocznym to w domu przy oknach odeszły mi trochę kątowniki podgipsowe bo belki w ścianie się skurczyły od schnięcia. No ale to mały efekt uboczny 🙂
Konstrukcja super tylko 2m szerokości to za mało mówię z doświadczenia ja mam 4m i wcale nie jest za dużo 😉👍💪
Masz 4 m na samego traka? Może to i jest trochę mało ale od strony panelu kontrolnego będzie to jeszcze poszerzone o pół metra płytami betonowymi a tarcicę zawsze odnoszę gdzieś na bok. No ale wiadomo, że dachu nigdy za dużo 🙂
Cześć. Mam zamiar zrobić podobną konstrukcję. Ile roboczo godzin wam to zajęło? Moze mówiłes ale nie mogę sluchac na głośniku niestety. Dzięki i czekam na nastepny odcinek.
Cześć, tak dokładnie to trudno ocenić. Budowaliśmy to około miesiąca ale każdego dnia po 3-4 godziny + w weekendy. Tak pi razy oko to koło 120 godzin roboczych we dwóch.
Jaką trzeba zachować odległość od płotu sąsiada ?
Przepisy są nieprecyzyjne. Ja akurat mam polną drogę za płotem więc nikomu to nie przeszkadza, że jest blisko ale każdy przypadek jest inny
Jest spoko👍
Dzięki, pozdrawiam!
Jaki koszt robocizny?
Zrobione na potrzeby własne z pomocą wujka i taty. Za pracę nie płaciłem ale oczywiście trzeba było na to poświęcić trochę czasu
Super to wygląda, a jakie formalności są potrzebne żeby postawić taką wiatę ?
Wiaty o powierzchni do 50 m2 nie wymagają żadnych formalności (nie trzeba zgłaszać ani uzyskiwać pozwolenia na budowę).
W 2024 roku dzwoniłem do starostwa i okazało się że nawet garaż blaszak trzeba zgłaszać.@@MajsterPepe
Ciekawie robisz filmy, maja 2 wersje, jedna dla gluchych a druga dla niewidomych. Ciekaw jestem czy jacys niewidomi tez sluchaja? Bo ta paplanina co bedziesz za chwile robil jest zbedna.
Ale o co w zasadzie chodzi?
Czapka z głowy. Doskonałą robota. A skąd brałeś projekt wiaty? Z głowy czy jakiś kupiony gotowiec?
Dziękuję :-) Nie byłem w stanie znaleźć projektu, który by mi pasował. Zależało mi na tym, żeby z jednej strony w ogóle nie było słupów a to nietypowe rozwiązanie. Poza tym chciałem konkretne wymiary, wysokość itd. dlatego musiałem zaprojektować sam. Najpierw zrobiłem rysunek na kartce a później w miarę budowy modyfikowałem różne rzeczy. Np. po wycięciu kantówek było już wiadomo jakie maksymalnie będą wysokości słupów. W miarę budowy zmieniłem też koncepcję odnośnie dachu bo widziałem, że gdybym zrobił symetryczny to byłoby mało stabilnie. Obliczeń statycznych nie robiłem bo nie umiem więc to wszystko na tzw. chłopski rozum :-)
Takie koszty można było podawać 30-40 lat temu, dziś same roboczogodziny tej ekipy to strzelam: 20 tysi?!?
Gdybym musiał zapłacić za robociznę, to pewnie by tak było. Robię to jednak na własne potrzeby z pomocą wujka i taty i nie muszę płacić za robociznę. A inna sprawa, że jakbym wziął ekipę to i za materiały zapłaciłbym dużo więcej bo fachowcowi nie chciałoby się rzeźbić w byle czym.
@ to może wspomnij o takich rzeczach - zerowym koszcie robocizny w wycenie - przy podawaniu kolejnych kwot, bo patologie z tego wychdzą….
Nie jestem budowlańcem - jakby co, ale jestem przed postawieniem 2 „wiat” u siebie i sprawdzam jakie to dziś koszty (w sumie to zacząłem od sprawdzenia aktualnych technologii, ale widzę, że cofnęły się o 70 lat w stosunku do tych, sprzed 10-15 lat….) i jakieś bzdury tu i ówdzie oglądam.
@@portomare648 Słusznie, nie doprecyzowałem tego. No technologii jest mnóstwo. Wszystko zależy od budżetu. Ja postawiłem wiatę na własne potrzeby i podchodzę tak, że jeśli posłuży 10 lat to się opłaca wydać te 11-12 tyś. na materiały (pewnie tyle wyjdzie z blachą). Obecnie koszta robocizny są wyższe niż koszta materiałów a i ciężko znaleźć dobrego fachowca. Jakiej wielkości wiaty będziesz budować? Do czego będą służyły jeśli mogę spytać?
@ jedna ma być L przy 2 ścianach garażu, w granicy, ok 80m2, druga trójkątna w rogu działki ok. 35m2. Funkcje można ogólnie określić jako warsztatowe, takie „laboratorium” / prototypownia, w trójkącie dodatkowo funkcja lakierni. Czyli poza sprytną konstrukcją będą potrzebne sensowne ściany ze światłem dzienny no i jakoś to trzeba ogarnąć formalnie, żeby sobie podatku nie powiekszyć kilkukrotnie za „budowle” (na zawsze, bo póki to będzie do czegoś służyć to bez znaczenia).
Pierwotnie miałem propozycję na takich klocach (lub podobnych „słoniowych nogach) jak Twoja ok. 25 tysi za większą i 12 za mniejszą, bez kosztu blachy, ale patrząc na tego typu konstrukcje z cywilizowanych krajów uznałem, że nie planuję aby wiata wytrzymała upadek tupolewa na nią i szukam polskich - pod względem lokalnych zakupów materiałów - konstrukcji z desek, które w Szwecji, Niemczech czy Francji stoją po 150 lat i to w formie hal kilkunasto metrowych, a nie zadaszeń altanki ogrodowej….
Drewno bardzo słabej jakosci, nie mowie ze sie zawali czy cos w tym stylu dontego mokre. Jesli to wiata jak dla siebie ok , ale komus bym z takiego materialu nie zrobilł. Nagrak filmik za rok i pokaz jakie sa szpary po wyschnieciu drewna.
Tak to tylko na swoje potrzeby. Szpary w niektórych kantówkach już się powoli robią ale mi to akurat nie przeszkadza :-) Na pewno pokażę jak to wygląda za jakiś czas
NIebezpiecznie to dla mnie wygląda. Bardzo wąska wiata, a z przodu belki wysunięte na dwa metry. Bałbym się tam stać, gdy na dach dojdzie kilka ton śniegu. Przy dużych wiatrach będzie ryzyko poderwania od przodu. No ale to tylko moje zdanie, chociaż kilka wiat już w życiu ogarnąłem.
Dzięki odkosom te belki wiszą tylko na dystansie około 80-90 cm. Gdyby było 2 m to faktycznie byłoby nieciekawie
@@MajsterPepe NIe chodzi mi o to, że one wiszą 2 metry bez podparcia, ale że ogólnie całośc wystaje ok 2 metrów poza konstrukcję wiaty, ktora tez jest dosc cienka. DObra wiata powinna stac sama, bez zadnych kotew do podłoża, a mam wrażenie, że Wasza wiata bez zakotwienia mogłaby się przewalić. Ale moze mi się tylko wydaje.
@profesjonalny_amator Większość ciężaru jednak jest po tej stronie ze słupkami i myślę że jakby odkręcić to by się nie przewróciło ale na wszelki wypadek nie będę sprawdzał :-)
Jeśli mogę się wtrącić... Dla bezpieczeństwa właśnie lepiej odkręcić słup z jednej podstawy. Oczywiście w warunkach kontrolowanych czyli z przygotowanymi podporkami. Wtedy zobaczysz czy wiata nie ma tendencji do pochylenia się. Dobrze taką ewentualnosc ogarnąć PRZED kłopotem. Ogólnie: wiata robi wrażenie, zwłaszcza wykorzystanie materiału. Powodzenia w następnych robotach.
@@nikodemkajder5170 To dobry pomysł. Dzięki za podpowiedź. Może spróbuję coś takiego zrobić
Tanio lecz w sumie wyjdzie drogo , tak słaby materiał wytrzyma dużo krócej . Zawsze jest coś za coś
Drewno pod dachem jeśli jest suche i na nie pada jest prawie wieczne. Nawet takie myślę że może wytrzymać kilkadziesiąt lat jeśli będzie suche
Moim zdaniem ta konstrukcja jest zbyt "gęsta" krokwie dosyć gęsto wiadomo lepiej gęściej niż za rzadko i tyle łat pod blachę trapezową myślałem że blachodachówka będzie szła
Pewnie można by dużo rzadziej ale wolę zrobić nadmiarowo niż żeby się później zawaliło 🙂
@@MajsterPepe no pewnie
Trzeba takie coś zgłaszać? W miejscu starej szopy bym sobie postawił, na planie jest szopa którą dziadek na dziko zbudował z 50 lat temu ponad
Wiaty do 50 m2 nie trzeba zgłaszać. Ale akurat w Twojej sytuacji skoro gdzieś przez 50 lat stała szopa i nikt się przez ten czas nie przyczepił to bym się nie obawiał tylko rozebrał starą szopę i postawił nową w tym samym miejscu. Jak popatrzysz na wsie na geoportalu to wiele jest budynków czy wiat (wiata jest budowlą a nie budynkiem), które nie są zewidencjonowane
@@MajsterPepe Były pomiary to przyszli i nanieśli na mapki co gdzie stało. Bo nikt wcześniej nie potrzebował pozwoleń, a też nie wiadomo kiedy to było zrobione. Tak myślałem żeby się nie przejmować i zrobić. Dzięki
@Dooku8 Jak jest naniesione to tym bardziej. W razie czego to po prostu remont
Długo czekałeś na pozwolenie?
Nie uzyskiwałem pozwolenia. Wiaty do 50 m2 nie trzeba nawet zgłaszać. Natomiast jeśli chodzi o budynek gospodarczy, który będę budował to sprawa jest jeszcze w toku 🙂
przekombinowana ta wiata, ale OK
Dzięki za komentarz :-) Dlaczego uważasz, że przekombinowana? Za dużo tych wzmocnień? Pozdrawiam!
@@MajsterPepe widziałem coś podobnego zrobionego za pomocą jednego kontenera morskiego 40"
@@olo3539 Szczerze mówiąc nie pomyślałem o tym a to całkiem fajny pomysł. Pewnie trochę droższy ale zyskuje się spory magazyn
Kto to projektował , wiekszy wiatr od strony płota i wszystko runie .
Dlaczego tak uważasz? Nie sądzę, żeby to tak łatwo runęło. Środek ciężkości jest w takim miejscu, że to się nie przewróci tak łatwo. Poza tym słupy są przykręcone do zabetonowanych kotew
Ten betonowy płot jak w Rosji co za kibel.
Skuteczny ekran akustyczny. Każdemu podoba się co innego :-)