Łapka up za szczerość "baterie od laptopów biorę z kubła w lidlu". Bardzo fajnie, że ktoś potrafi zrobić prawdziwy recykling a nie tylko lansowanie ekologicznych toreb i wbijanie ludziom do głowy że jak coś jest zielone to już ekologiczne. Tak 3mać ! Pozdrawiam !
Marek Wygralak ha widze mamy podobnie, ludzie sa tak omamieni, ze mysla wywale sprawny 3 letni monitor lub odkurzacz (etc) i odchdza w swiadomosci swojej ekologicznosci. niestety nie pomysla, ze ekologia jest tylko wtedy gdy rzeczy wykorzystuje sie do maksimum.
Ja też zaopatruje się w pojemnikach recyklingowych ale w baterie AA bo kolekcjonuje, a przy okazji baterie laptopowe też biorę dla tych ogniw 18650 i używam do czołówki, halogenu LED 100W co wchodzi do niego 6szt ;)
Mała przestroga, o której nie było wspomniane na filmie: ładowarki odrzucają takie ogniwa z kilku powodów. Pierwszy to wzrost rezystancji w ogniwie (ogniwo bardziej się grzeje podczas pracy). Drugi, to niebezpieczeństwo powstania na elektrodach czegoś w rodzaju dendrytów - miniaturowych metalicznych "igiełek". Jeśli powstanie zwarcie, to będzie grubo (kłaniają się płonące telefony) :P I po 3, mimo reanimacji, takie ogniwo może mieć bardzo wysoki poziom samowyładowania. Nie wolno schodzić poniżej napięcia ~3V na ogniwo. Poniżej tego napięcia, zaczyna dochodzić do szybkiej i nieodwracalnej degradacji elektrod. Bateria zajechana do zera uważana jest za trwale martwą. W praktyce liczy się czas - do kilku godzin od zajechania ogniwo da się zwykle uratować. Do kilku dni - ogniwo jeśli wstanie, będzie mieć obniżoną pojemność. Miesięcznego "trupa" utylizujemy - moim zdaniem szkoda czasu i ryzykowania zdrowia. Spuchnięte LIPO tak samo - wywalamy. Ogniwo "ratujemy" ładowarką modelarską (ok 130zł) trybem NiCD/NiMH niewielkim prądem. Po podbiciu napięcia do 3V na ogniwo, przechodzimy na właściwy tryb LI-ION/LI-PO. Cały czas pilnujemy czy ogniwo nie wydaje się grzać/puchnąć lub wydawać dziwne odgłosy. Wtedy zostaje kosz recyklingowy. Trupa 0V da się podnieść ale tu trzeba sposobu, a ryzyko jest spore więc nie polecam :P Pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów! :)
A co powiesz na ładowanie baterii alkalicznych tak jak akumulatory? Ja tak robię od 10 lat! Ładowanie mniejszym prądem i trzeba uważać, żeby nie przeładować - 4-5 h starczy. Potem zdarzają się wycieki. Ale zregenerowane "paluszki" służą mi we wszystkich zegarach, w myszce, w trymerze. Nie mam czasu, żeby zbadać zagadnienie, ale to jest "fakt autentyczny"! Pozdrawiam!
@@waldemarsobkowiak8974 Nie badałeś pojemnosci ani oporności tak naładowanych ogniw.Przez 30-40 lat próbowano ładować baterie alkaliczne.Sa do tego dedykowanie ładowarki firmowe ale one były przystosowane do specjalnego typu baterii .Te baterie potem przekształciły się z akumulatorki podobne do Enelop. Tamte baterie alkaliczne miały 30 cykli ładowania. Zwykle amatorskie ładowarki skupiały się na ładowaniu prądem impulsowym.Przydało się do ładownia baterii guzikowych bo w tamtych latach bardzo trudno było je kupić.Ale generalnie choć gdy baterie alkaliczne były drogie i prawie każdy elektronik próbował je ładować a artykułów w gazetach o tym było sporo to nigdy takie ładownie nie miało sensu.Moze dla urządzeń biorących mało prądu jak zegary naścienne.Lepsze efekty się uzyskiwało kładąc bateria na kaloryferze. Zatem nie sądzę aby tobie się udało albowiem przy takie presji z pewnoscia pojawiłoby się multum firmowych i amatorskich ładowarek. Na koniec podam pewna informacje która może cie przestrzec.Mój kolega elektronik bardo się dziwi jak mu wybuchła myszka bezprzewodowa . Pytam go czy ładował akumulatorek lub baterie ale on twierdził ze to zwykłą b.alkaliczna i nic nie ładował ani nie pomylił biegunowości. wybuch był nie na zasadzie ze wysadziło baterie ale ją rozerwało tak że kumpel cieszył się że mu sie nic nie stało. Mając te wiedęe ja bym się nie zdecydował ładować baterii.Dziś baterie są zaprasowywane dużo szczelniej nic przed laty np baterie cynkowe zatem gazy nie maja jak uciec i rozrywa jak granat miotając ostrymi blaszkami.Akumulatorki mają zawody bezpieczeństwa wypuszczające nadmiar gazu wiec nie wybuchną
Chyba bardziej chodzi o mniejszą rezystancję wewnętrzną w ogniwie, co skutkuje zwykle przepływem większego prądu przez ogniwo, czego skutkiem jest wzrost temperatury i jeżeli ona przekroczy temperaturę krytyczną to ogniwo może nawet eksplodować. Czasami największym problemem jest ustalenie temperatury krytyczniej, bo nie wiemy jakie materiały zastosował producent i w jakim stanie są one w danym ogniwie. Dlatego przyjmuje się w niektórych ogniwach zasadę iż po przekroczeniu 40 stopni albo zmniejszamy prąd ładowania do minimum albo skracamy impulsy ładowania i zwiększamy przerwy , albo przerywamy ładowanie na czas ostygnięcia i ułożenia się ładunków kilka -kilkanascie godzin. Dodam że li ion czyli baterie że smartfonów tabletów i niektórych laptopów palą się w temperaturze powyżej 1 tys stopni Celsjusza do czasu aż się wypali cala zawartość baterii. Znawcy tematu mają obok siebie specjalne wiadro z wodą ze wzmocnionym dnem i gdy coś się dzieje na stole to zrzucają całą matę do wiadra. Ci co dlubia sobie na stole w domu bez zabezpieczeń ryzykują spaleniem domu.
płytka kontrolująca ilość cykli naładowań i rozładowań jest to chwyt żeby na nas zarabiać, jest fajny dokument na ten temat planwane zuzycie robia nas w balona od zawsze
Fajny filmik i extra tłumaczenie. Oczywiście zawsze znajdą się tacy, którym to się nie podoba, a sami nie potrafią nic stworzyć i nigdy nie stworzyli. Podziwiam ludzi którzy pomimo niezadowolonych i hejtujących głupków dalej chcą takie filmiki robić. GRATULACJE PANIE MARKU!
Ładowarkę firmowa mierząca w sensowny sposób czyli tak jak się powinno mierzyć w przerwach impulsow anie pod prądem jak na filmie kosztują 80 zł. Taka ładowarek ma np 4 sloty do ładowania gdzie można sobie dowolnie ustawiać prądy bardzo się przydaje bo ładujemy szybko 4 akumulatory i od razu widzimy ich stan. Dziś nie można używać gadżetów nie mając ładowarki do akumulatorków NI-Mh Ni-Cd lub Li-Ion .Zatem po co kombinować jak na filmie robiąc coś za podobne pieniądze w formie pająka i z błędami pomiarów? Te błędy wynikają z wiele rzeczy np ze sam miernik przeznaczony jest do pomiarów powyżej napięcia 4,2 V gdyż wyprodukowano go do pomiarów torów USB gdzie jest napięcie 5V. Oczywiście czasem w życiu musimy kombinować ale nikt nie będzie produkował tego co produkują fabryki i łatwo to kupić. Czyli można regenerować baterie do laptopa robiąc ja z 2 innych ale już żarówkę, lamę elektroniczna, ładowarkę się kupuje a nie montuje.Nie wiem czy zauważyłeś że miernik nie mierzy napięcia baterii tylko na wyjściu z modułu.Między akumulatorkiem i miernikiem jest układ kontroli napięcia minimalnego i nie został on zaprojektowany do pomiarów a do odłączania akumulatorka. To są nieduże błędy ale w tej konfiguracji jest wiele elementów gdzie błędy się sumują.Ale są ludzie którym np blad 30% nie przeszkadza .
Temat baterii z laptopów jest bardzo ciekawy. W starszych bateriach znajdują się układy BQ z możliwością edycją cykli ładowania, po wyzerowaniu ich licznika bateria taka staje się jak nowa. Aby to zadziałało należy raz formować cały pakiet baterii bez podłączonej macierzystej kontroli ładowania. W nowszych bateriach zdarzyć się może, że mamy szczęście i znajdziemy eeprom, po edycji jego zawartości cieszymy się nowym życiem baterii. Bardzo rzadko zdarza się, że wszystkie ogniwa ulegają awarii, wystarczy jedna by układ kontroli przez pomiar punktowy ogniw (3 pkt) pokazuję uszkodzenie całego pakietu :) Pzdr.
4:40 mocno spasowane elementy z tworzywa sztucznego mozna otwierac za pomocą karty plastykowej z jendej strony mocniej zaostrzonej (np. karta startowa telefoniczna Orange, PLUS, itp)
Bardzo dobry pomysł z pomiarem pojemności na wejściu ładowarki. Od faktycznej wartości należałoby odjąć straty energii dla samej ładowarki, które w ładowarkach impulsowych będa bardzo niskie nawet 1 %, dlatego pojemność zmierzona jest prawie idealna. Ja osobiście mam latarke na 2 akumulatory 18650, której używam w pracy. Dodatkowo stare latarki na 3 paluszki AAA przerobiłem na jeden akumulator 18650 i świecą prawie tak samo jak na bateriach a lepiej niz na 3 akumulatorkach 1.2V. Akumulator 18650 po naładowaniu ma napięcie 4,2V. Przy obciążeniu latarką straty napięcia są niewielkie i napięcie wynosi około 4V. W przypadku 3 aku 1.2V napięcie spada do 3.5V. Posiadam również mini wiatraczek, który przydaje sie latem w pracy. Do starej wkrętarki z uszkodzoną baterią NICD, którą wyrzuciłem dawno temu dokupiłem koszyk na 3 akumulatorki 18650 połączone szeregowo i wkrętarka działa tylko akumulatorki mam od niedziałającej baterii od wkrętarki ze sprawnymi ogniwami. Ogniwa miały po 0.5 V ale udało sie je naładować jednak nie każde urządzenie potrafi naładować rozładowany aku. Do wkrętarki nalezy używać mocnych ogniw 30 Amperowych. Te z laptopa mogą być za słabe lub trzeba by połaczyc po 2 równolegle, aby podzielić prąd. Akumulatorki ładuję latarką i wiatraczkiem.
Na wejściu/wyjściu takiego banka parę superkondensatorów zminimalizuje negatywny wpływ chwilowego obciążenia dużym prądem ( załączanie silników, kasowania pamięci flash, elektromagnesy, chwilowe zwarcia, bootowanie minikomputerów i tym podobne ). Duże prądy grzeją i niszczą baterię - zwłaszcza Li-Ion źle znoszą przegrzewania. Nie trzeba kupować najmocniejszych superkondensatorów, wystarczy kilka o pojemności rzędu kilku Faradów ( ceny nawet do 5zł ).
ja wpadlem na takie coś juz jakiś czas temu, na pojemniczku od 18650 zamontowałem przetwornice oraz moduł+ przycisk włącz/wylacz przetwornice by dioda na marne nie świeciła. zamiast tego opornika proponuje ladowac z tego telefon czy odbijać power banka, szybszy sposób. ps ten power bank na jedną bateryjke będzie tak samo służył, 18650 do środka, naładować i miernik na koniec
wiecie co mi się nie podoba na youtube? Że filmy od jakiegoś czasu nie mają po 5 min, tylko po 30. Zamiast powiedzieć "cześć dzisiaj zajmiemy się tym i tym" po czym zająć się tematem to jest ja z dzidą, przeddzidzie dzidy sróddzidzie dzidy zadzidzie dzidy, ale przeddzidzie składa się z....................... Czemu?
Nie wiem. Ja staram się okrajać swoje jak tylko sie da. Nie mogę o sobie powiedzieć : "gawędziarz". A przynajmniej tak mi się wydaje. Kiedyś chyba dużo bardziej przeciągałem. Ale może mi się tylko tak zdaje...
zgadzam się, ja z takich zawsze wychodzę i czasami dodaje kanał do listy "nie interesuje mnie"... oni robią to chyba dlatego że youtube im więcej płaci za reklamy w dłuższych filmikach, ale to tylko moje przypuszczenia ;x
Potrzebne będzie: Jakiś czasomierz Wzmacniacz operacyjny Stabilizator napięcia ewentualnie dioda zenera I może tranzystor mosfet I parę rezystorów Nasz wzmacniacz z np. Diodą zenera razem z rezystorami łączymy w układ porównujący napięcie z akumulatora z napięciem referencjnym z diody zenera jeśli napięcie spadnie do tego stopnia że będzie równie napięciu odniesienia to tranzystor mosfet służący jako wyłącznik naszego czasomierza zostanie otwarty i odmierzany czas powinien się zatrzymać (taki niezbyt przemyślany projekt ale myślę, że do zrealizowania xd)
Generalnie mierząc baterię za pomocą przetwornic typu BOOST (takiej jaka jest w każdym powerbanku) należy pamiętać, że taka przetwornica ma swoją określoną sprawność. Ogniwo rozładowane stałym prądem o natężeniu 1.5A z napięcia 4.2V do napięcia 3V potrafiło oddać 2000mAh a to samo ogniwo wsadzone do powerbanka potrafiło oddać 1200mAh. Sprawność. W obu przypadkach prąd ogniwa był taki sam. Jeżeli chcesz określić pojemność baterii to dowiedz się najpierw jaka jest sprawność przetwornicy której używasz. W taki sposób możesz conajwyżej określić jak dobry powerbank wyszedł i możesz określić mniej więcej ile razy naładujesz nim telefon. Pozdrawiam
+ Elektro Maras Wszystko fajnie pięknie tylko nie pojemność a rezystancja wewn. jest najbardziej istotna w akumulatorku, więc po mojemu ten sposób jest trochę jak weryfikować kondensatory po pojemności zamiast ESR. Swoją drogą to po jasną cholerę się tak bawić jak można za 80 zł. kupić ładowarkę mikroprocesorową, która zrobi dokładnie to samo i jeszcze Ci pokaże wszystkie parametry akumulatora razem z rezystancją wewn...
Olewając tony hejtu, ja jestem mega wdzięczny za filmik - mam 50 takich ogniw 18650 i właśnie od kilku dni szukałem taniego urządzona które pozwoli mi testować ich pojemność. Wydać 2 stówy na jakąś ładowarkę mikroprocesorową mi jednak żal, tylko do jednej rzeczy. Także pomogłeś - dzięki wielkie!
Halo flachowcy czytam te komentarze i śmiech mnie ogarnia . Facet wyraźnie mówi ,że układ ładujący nie pozwala na rozładowanie baterii poniże 3 V . Dzięki za tani sposób na badanie pojemność akumulatorów . Walnijcie po kieliszku i posłuchajcie jeszcze raz ze zrozumieniem
jak rozeznać rok produkcji akumulatorów acer. nie ma ja one rocznika a na pasku przy kodzie sa oznaczenia BTXXX..... czy z nich można rozszyfrować rok produkcji? szukałem po internecie i nie znalazłem informacji żadnej.
Mam pytanie co do tego kabelka gdzie ładujesz baterie, na bokach magnesów co umieściłeś? tzn chodzi mi jakie uchwyty, a także płytka pod mini usb z dioda to jest płytka o jakimś oznaczeniu? prosze o odpowiedź na priv :)
Jak nazywa sie ta płytka PCB do ładowania akumulatorków.? Drugie pytanie, czym sprawdzić uszkodzony akumulator przy naprawie Bateri w laptopa,gdzie takich modeli nie mogę dostać. Stary laptop Retro.
Starałem się zmierzyć pojemność akumulatorów tak samo jak na filmiku. Niestety wyświetlacz miernika gaśnie czyli po około 3 sekundach po podłączeniu obciążenia ściemnia się dioda podświetlająca miernik. Sprawdziłem multimetrem i mimo wygaszenia podświetlenia prąd nadal płynie przez miernik. Sam miernik podłączony do jakiegoś portu usb nigdy tego nie robi. Jakieś pomysły?
ja robię podobnie jak ty, ale zanim bateria się rozładuje do końca, napięcie spada do tak niskiego poziomu ze urządzenie do mierzenia pojemności się wyłącza. Jest jakiś sposób na obejście tego?
Niech mi ktos powie, widzialem na allegro stare baterie od laptopow za ok 5-10zl. Warto jest takie cos kupic czy lepiej z jakiegos innego zrodla pozyskac?
Od jakiegoś czasu chodzi mi to po głowie: czy z wykorzystaniem niebieskiej ładowarki (tej z filmu) da się zrobić układ który po podłączeniu ładowarki będzie zasilany z ładowarki, a równolegle ładowarka będzie ładowała baterię?
Da się. Właśnie to sprawdziłem. Podłączyłem diodę do wyjścia z ładowarki. W momencie podpięcia baterii świeci trochę słabiej (bo ładuje baterię). Ale świeci bez względu na to czy bateria jest podłączona czy nie
Dzięki za odpowiedź ;) wczoraj szukając informacji na ten temat znalazłem film jakiegoś obcokrajowcy, który tłumaczył na jakiej zasadzie ten układ to rozdziela. Bałem się że zrobię jakieś zwarcie na baterii czy coś :p
Wielu ludzi ma problem z tym prądem i napięciem. Może pomoże to. Napięcie to potencjał coś jak temperatura. Dany przedmiot może być gorący lub zimny, a bateria ma potencjał z Volt. Prąd natomiast jest jak woda i płynie z większym natężeniem lub mniejszym. To jak strumień wody w rurze o średnicy 1 m. Jak jest duże natężenie to rura jest wypełniona całkowicie i jest w niej duże ciśnienie. Jak jest małe natężenie prądu to w rurze płynie mały strumyk wody i ciśnienie jest bardzo niskie. Warto dodać iż prąd jest również falą, ale tego zagadnienia nie będę rozwijał gdyż jest bardziej złożone. Polecam to przemielić w wyobraźni i potencjał na baterii nazywać zawsze napięciem. Zawsze można dodać korektę poprzez umieszczenie napisu w określonych klatkach materiału. Proszę mi wierzyć takie pomyłki są strasznie rażące i psują odbiór ciekawego materiału.
Witam, Mam takie pytanie: Jak zachowa się przetwornica podnosząca napięcie do ok 6V gdy dostanie na wejściu napięcie rzędu 8V? Czy przepuści napięcie wejściowe, czy się spali? A może pozwoli tylko na 6V? Z góry dziękuję za odpowiedź
Witam, Niestety ale to nie jest odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie. Celowo zapytałem o przetwornicę typu Step Up i jej zachowanie w skrajnych przypadkach. Przedstawię bardziej obrazowo problem: Są panele słoneczne które w zależności od natężenia słońca dają od 3V do nawet 8V w pełnym słońcu. Gdyby zrobić z nich ładowarkę baterii i użyć przetwornicy typu Step Up, żeby podnieść niskie napięcie ładowania w słabym nasłonecznieniu do 5V to co się stanie z taką przetwornicą gdy w pełnym słońcu dostanie 8V?
Krótko mówiąc: zależy od układu przetwornicy. Sprawdź jaki układ i zobacz do noty katalogowej (ewentualnie poświęć jedną i sam sprawdź, jeżeli to jakaś tanizna). Innym rozwiązaniem jest zakup przetwornicy Step-up i Step-down jednocześnie (tak, są takie przetwornice, które potrafią wykonywać obie funkcje na raz).
Baterii nie wolno rozładowywać do zera. Producenci podają min. napięcie i bywa różnie, ale nie widziałem nigdy poniżej 2,6V, a najlepiej nie schodzić poniżej 3 V, bo warto mieć zapas zanim zaczniesz ładować.
A to prąd to nie jest właśnie natężenie? A czy napięcie to nie jest spadek napięcia? Anonimus chciałeś błysnąć a tu skucha. Chociaż faktycznie mylenie baterii z akumulatorami to już ciut grubsza pomyłka ;)
Czytając komentarze poprzedników opadają ręce - tylko krytyka bo napięcie czy prąd czy pojemnik zamiast koszyka - - chłopak pokazał społeczeństwu jak on to wykonał - nie mówi nigdzie że jest elektronikiem - każdy kto zabiera się za coś w tym stylu wie że google nie gryzie -- filmik zrobiony ciekawie i choć są błędy to wiadomo o co autorowi chodzi - a osoby hejtujące może same by zrobiły lepsze poradniki. Pozdrawiam
Wydaje mi się że niepoprawnie mierzysz ich pojemność. One mają np 2000mAh ale przy napięciu 3,7V a nie 2,8-4,2v tak jak Ty to mierzysz. Ja mierzę przez przetwornicę do 5v czyli po prostu ładuję telefon napięciem 5v, miernik (mam taki sam) wskazuje np że "wyciągnął" z ładowarki 1500mAh, to * 5v / 3,7v co daje 2027mAh. Należy jeszcze wziąć pod uwagę sprawność przetwornicy, mam taką z aliexpress do 90%, średnio 85% ale jak to zmierzyłem to sprawność wyszła 65% ;| czyli te ponad 2Ah * ok 1,5 co daje ok. 3000mAh. Mierzyłem pojemność powerbanka od Xiaomi, gdzieś wyczytałem że sprawność to ok 85 i by się zgadzało bo wyliczyłem pojemność ponad 10000mAh (powerbank ma 10400mAh). Mógłbyś to może sprawdzić skoro już masz taki rezystorek? Bo może Twoje pomiary praktycznie równają się moim więc na przyszłość nie będę musiał bawić się w te wszystkie wyliczenia w sprawności itp tylko też skombinuje sobie taki rezystor ;d Poza tym spoko odcinek, do mnie idzie już osobna ładowarka do aku 18650 + latarka i niedługo zamówię do niej najpojemniejszą baterię dostępną na rynku SANYO prawie 3500mAh.
mAh nie mają nic wspólnego z napięciem mWh już tak. Więc "1500mAh, to * 5v / 3,7v co daje 2027mAh" jest błędne. Jeżeli chcesz zobaczyć jak to działa dokładnie weź atmegę rezystor. Podłącz rezystor pod baterie. Zrób funkcję co mierzy napięcie na baterii co 1 sekundę. Z prawa ohma (znając opór rezystora) obliczysz prąd. Prąd * 1 sekunda / 60= mAh. Wszystkie pomiary dodawaj do zmiennej globalnej. Na końcu otrzymasz faktyczną pojemność. Im szybciej będziesz zliczał np 100ms tym dokładniejszy wynik. Polecam też elektro Marasowi. Może być ciekawy projekt do zrealizowania na odcinek. Sam go kiedyś wykonałem i świetnie się sprawował. Do testu wziąłem 4 nowe oryginalne ogniwa samsunga. I różnica w pojemności zmierzonej a deklarowanej wynosiła ok. 5% więc metoda bardzo dobra.
16:25 - rozładowanie akumulatora (nie baterii) do zera powoduje jej uszkodzenie. Jesteś nieprzygotowany do filmów .. pleciesz co ci ślina na język przyniesie ..
Taki pomiar dla początkujących jest wystaraczajacych ale dla kumatych już nie bardzo.Sam miernik zużywa kilkadziesiąt mA na podświetlanie ina działanie elektroniki. Najczęściej jet to 20-30mA zatem jak testuje się stare baterie laptopowe 2200 mAh czy nowe 3200-3500 to na tym oporniku będzie to trwać około 10 godzin zatem sam miernik zje 200-300mA. Do tego specyfikacja mierników KENSAI mówi, że mierzą one napięcie a zatem i resztą parametrów od napięcia 3,2-4,3V bo one są przeznaczone do pracy na USB z napięciem 5V.dlaczego producent miałby kłamać i podawać złe dane.Zatem jeśli jakiś egzemplarz wystartował przy nizszym napięciu to należałoby zweryfikować jakie są przy tym błędy pomiarowe jeśli chce się wiedzieć czy nasze pomiary są wiarygodne.Przy fachowym pomiarze pojemnosci np w ładowarkach procesorowych nie mierzy się pojemnosci przez pomiar napięcia pod obciążeniem .Rozładowanie odbywa się w zależności od specyfikacji producenta akumulatorów do napięcia 2,3 lub 3,0 V. Ale jeśli badamy stare akumulatorki to uzyskamy inny wynik niż nowe albowiem w starych bardzo mocno rośnie oporność wewnętrzna.Ona pogarsza stan akumulatorka wielokrotnie bardziej niż spadek pojemnosci.Przykładowo producent dla nowego podaj 17-40 mohm a uzywane od razu mają 150-200 a bardzo często 300 i więcej.Przy 300 mohm przy obciążeniu ok 400 mA spadek napięcia wynosi okoł 150 mV a to znaczy że ładowarka odłączy akumulatorek zanim się rozładuje do napięcia 2,9 V. trudno podać jaki to błąd ale średnio dla tych warunków rozładowania to jakieś 10-15%. Przy pomiarach należny uwzględnić spadki napiec w koszyczkach na akumulatory bo do pomiarów są specjalne koszyczki o dużej sile docisku często nawet przez skręcanie śrubami. dochodzi opornsoci cienkich kabelków i samych magnesów. Zatem wszytko zależy do jakich celów te akumulatory chcemy stosowac to musimy zrozumieć jakie są prawidłowe metody pomiaru jeśli akumulatorek ma pracować w latkach czy rowerze elektrycznym. Są ładowarki które mierzą oporność wewnętrzną choć można sobie ja wyliczyć mierząc spadek napięcia po podłączeniu rezystora. Ale do wstępnej selekcji ta metoda jest dobra pod warunkiem, że nasz miernik będzie dobrze pracował przy napięciach około 3V
Wie ktoś co np. takie serwisy komputerowe robią ze zużytym bateriami? W sensie czy płacą komuś za utylizacje, czy ktoś im płaci za utylizacje bo np. da się z nich odzyskać jakieś metale?
Elektro Maras Ja kiedyś szukałem i w 4 serwisach nie mogli dać, a w jednym taki Pan dał 😉 A tak w ogóle to czy trn mirtnik jest dobry bo jest od 3v, a chciałem sobię kupić
Dowolny z marketu jeżeli potrzebujesz coś sprawdzić raz na ruski rok. Natomiast jeżeli chcesz coś lepszego to polecam udać się na elektroda.pl i tam poszukać odpowiedzi.
Wiele lat mineło od tego filmu i mam nadzieje, że już to wiesz, ale jeśli Ty mierzysz mAh oddawane przez powerbank na poziomie 5V, to pamiętaj, że nigdy w życiu nie wyjdzie Ci taka pojemność jak na ogniwie 3,7V. Straty parę procent dolicz, ale 3,7V/5V = 0,74V. Więc wkładając ogniwo Sanyo GE o pojemności 3350mAh za powerbankiem na 5V pokaże taki mierniczek 2479mAh. Maksymalnie, bo jeszcze -5% na straty...
W castoramie też masz taki śmietnik na baterie. O ogniwach 18650 polecam Ci porady na kanale tu na youtube "Kreator". On tam z nich powerbanki , elektronarzędzia regeneruje,przerabia ładowarki, no multum wiedzy
ok. ale mam pytanie, ponieważ na laptopie jak odłączę zasilacz to mam 100%-74% i potem znika ok20% i mam od 54%-20% w efekcie bateria mi starcza na 2/3min. proszę o pomoc.
Jak masz trafione ze dwa, trzy takie ogniwa i przy okazji bateria nie najnowsza to leci pojemność na łęb na szyję a przy okazji układ zabezpiecza przed nadmiernym rozładowaniem i odcina całość. Jest na YT cała masa filmów na temat regeneracji baterii do laptopa. Ja za każdym razem jak rozbieram baterię to obudowa jest potem w opłakanym stanie. To wszystko jest pozgrzewane i poklejone tak aby nie dało się podmieniać ogniw. Pomyśl nad zakupem nowej baterii.
A pokusiłem się o sprawdzenie. Oryginalna HP kosztuje ok 240 PLN od dystrybutora (www.eeteuroparts.pl) możesz też za podobną cenę (troszkę taniej) kupić tam kompatybilną baterię ale innego producenta. Albo możesz wyszukać sobie na ebayu, amazonie czy aliexpresie gdzie ceny wahają się on $12 do $25 (oczywiście możesz też kupić drożej jak poszukasz)
Ale po co kupować? Twój jest zepsuty? Kupisz używanego z dobitą baterią i w sumie będziesz miał 2 laptopy bez porządnej baterii. To już lepiej kup sobie najtańszą baterię z Ebaya. Wyjdzie Ci ze 40PLN - może bateria nie będzie doskonała ale na pewno lepsza od tej co masz.
słyszałem że producenci walą do elektroniki laptopowych baterii układ określający maksymalną ilość cykli. Po przekroczeniu którego bateria może nadal być sprawna ale ten układ ją blokuje.
... nie rozdziela się określeń -"napięcie" od "prądu"!!! Prąd to jest przepływ ładunków elektrycznych, a nie natężenie prądu!!! Bo,żeby prąd płynął musi on mieć i napięcie i natężenie!!! A jak z Twoich pouczeń wygląda, to masz braki ze szkoły podstawowej!!!
Napięcie nie prąd :) a i ogniwa najlepiej sobie użytkować z bms'em żeby nie przeładować albo nie rozładować 2.5V< polecam bo nie dobre jest ładowanie tych akumulatorków "na twardo" czyli stałym napięciem i prądem
Nipowinno sie rozladowywac li-ion do zera, powoduje degradacje wewnatrz ogniwa. Minimalne napiecie to ok 21.75-3.0V Zobacz ten modul, gdzie mozna ustawic minimalne napiecie i podaje po rozladowaniu pojemnosc. Modul jest dostepny na ebay , banggood i tu: abc-rc.pl/product-pol-9321-Miernik-pojemnosci-akumulatorow-ZB2L3-15V-3A-do-Ni-Mh-Ni-Cd-Li-Ion-Li-Pol-Li-Fe-i-innych.html
Jak widzę że leżą obok pudełka to się pytam czy nie mają nic przeciwko temu żebym je sobie wziął. Jak dotychcasz nie było z tym problemu (a zdarzyło sie tak 2 razy - raz były tam 2 baterie a drugim razem 3)
Witam. Zrobiłem według filmu i sprawdzanie pojemności działa. Problem jest taki, że mając dobre akumulatorki test jednego może potrwać cały dzień. Doładowanie aku. Potem rozładowanie które w moim przypadku trwało ponad 5 godz. I potem kolejne naładowanie.
Troszkę mnie drażni takie słownictwo więc ku przypomnieniu :) "Błędem jest pisanie i mówienie: „230 wolt” („dwieście trzydzieści wolt”), czy „230 amper” („dwieście trzydzieści amper”), tak jak „230 metr” („dwieście trzydzieści metr” - nie mylić z „230. metr” - „dwieście trzydziesty metr”)." Kolegi elektryka też nie mogę tego oduczyć hehe Pozdrawiam.
Będę się starał. Ale jak zapewne zauważyłeś mam problem z samymy nazwami - mylę prąd z napięciem i tym podobne. Pewnie to dlatego że przez całe życie nie zajmowałem się elektroniką i pewne nawyki jest mi ciężko wyplenić. Co ciekawe, gdy mówię po angilesku to takie pomyłki mi się nie zdarzają
@@elektromaras nic sie nie martw , to sa tylko wymadrzali fachowcy , gdzie wchodza w google aby zobaczyc jak usmazyc jajecznice z trzech "jajow". Kto chce doceni i zrozumie o co chodzi. Pozdrawiam i zycze powodzenia.
Przykro mi to mówić, ale słaby poradnik. A jeszcze mylisz pojęcia prąd z napięciem. W ogóle to trzeba zmierzyć rezystancję wewnętrzną czyli wystarczy obciążyć źródło prądu znaną rezystancją. Na jego podstawie oraz czasu jaki zajęło rozładowanie obliczasz pojemność baterii .
Sprytnie, ale jedno mi się nie zgadza. Rozładowujesz je do zera tzn, 0 volt. Prawdopodobnie po takim rozładowaniu one drastycznie tracą na pojemności tzn. że nie sprawdzasz jaką mają pojemność, tylko jaką MIAŁY pojemność przed badaniem :)
Baterie, baterie, widzę ogniwa a słyszę znowu baterie i tak po kilka razy ... przecież to są OGNIWA Super miernik do pojemności, masz duuuużo czasu na takie pomiary jak widzę.
Co do ogniw z laptopa to loteria bo trafiało mi się ze z jednej baterii było jedno ogniwo trafione z 6 a czasem nawet cała bateria była trafiona jako ostatnio kupiłem na złomowcu dwie baterie za 5 zł z 12 ogniw 3 sprawne tylko i w dodadku po wskrzeszeniu prądem bo lii-500 nie widziała ogniw wiec z tymi ogniwami z laptopów to serio loteria. Czasem wszystkie są sprawne tylko elektronika blokuje ogniwa po iluś cyklach dla bezpieczeństwa przed np pożarem czy niby wybuchem. Lepsze używane markowe ogniwa z poj średnio 1500-2500 niż nowe ogniwa chińskie co mają po 300 mAh
Bateria to zestaw ogniw połączonych w jeden segment. Łączenie może być szeregowe, równoległe lub mieszane. Ogniwo to pojedynczy element. Pojedyncza "cela" akumulatora np. samochodowego też nazywa się ogniwem. Ogniwo, bateria, akumulator - obce pojęcia dla komentujących!
To nieprawda. Słownictwo w Polsce używane jest skrajnie nieprawidłowo. Słowo "bateria" oznacza inaczej zestaw, w tym przypadku chodzi o zestaw ogniw i nie ma znaczenia czy chodzi o ogniwa jednorazowego użytku czy takie, które da się naładować.
Łapka up za szczerość "baterie od laptopów biorę z kubła w lidlu". Bardzo fajnie, że ktoś potrafi zrobić prawdziwy recykling a nie tylko lansowanie ekologicznych toreb i wbijanie ludziom do głowy że jak coś jest zielone to już ekologiczne. Tak 3mać ! Pozdrawiam !
Marek Wygralak ha widze mamy podobnie, ludzie sa tak omamieni, ze mysla wywale sprawny 3 letni monitor lub odkurzacz (etc) i odchdza w swiadomosci swojej ekologicznosci. niestety nie pomysla, ze ekologia jest tylko wtedy gdy rzeczy wykorzystuje sie do maksimum.
@@Tomek_Tomek Stare przysłowie Indian mówi, że dzisiejszy Zielony to jutrzejszy Czerwony. I nie chce być inaczej!
Pozdrawiam!
Ja też zaopatruje się w pojemnikach recyklingowych ale w baterie AA bo kolekcjonuje, a przy okazji baterie laptopowe też biorę dla tych ogniw 18650 i używam do czołówki, halogenu LED 100W co wchodzi do niego 6szt ;)
Mała przestroga, o której nie było wspomniane na filmie: ładowarki odrzucają takie ogniwa z kilku powodów.
Pierwszy to wzrost rezystancji w ogniwie (ogniwo bardziej się grzeje podczas pracy).
Drugi, to niebezpieczeństwo powstania na elektrodach czegoś w rodzaju dendrytów - miniaturowych metalicznych "igiełek". Jeśli powstanie zwarcie, to będzie grubo (kłaniają się płonące telefony) :P
I po 3, mimo reanimacji, takie ogniwo może mieć bardzo wysoki poziom samowyładowania.
Nie wolno schodzić poniżej napięcia ~3V na ogniwo. Poniżej tego napięcia, zaczyna dochodzić do szybkiej i nieodwracalnej degradacji elektrod.
Bateria zajechana do zera uważana jest za trwale martwą. W praktyce liczy się czas - do kilku godzin od zajechania ogniwo da się zwykle uratować. Do kilku dni - ogniwo jeśli wstanie, będzie mieć obniżoną pojemność. Miesięcznego "trupa" utylizujemy - moim zdaniem szkoda czasu i ryzykowania zdrowia. Spuchnięte LIPO tak samo - wywalamy.
Ogniwo "ratujemy" ładowarką modelarską (ok 130zł) trybem NiCD/NiMH niewielkim prądem. Po podbiciu napięcia do 3V na ogniwo, przechodzimy na właściwy tryb LI-ION/LI-PO. Cały czas pilnujemy czy ogniwo nie wydaje się grzać/puchnąć lub wydawać dziwne odgłosy. Wtedy zostaje kosz recyklingowy.
Trupa 0V da się podnieść ale tu trzeba sposobu, a ryzyko jest spore więc nie polecam :P
Pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów! :)
A co powiesz na ładowanie baterii alkalicznych tak jak akumulatory? Ja tak robię od 10 lat! Ładowanie mniejszym prądem i trzeba uważać, żeby nie przeładować - 4-5 h starczy. Potem zdarzają się wycieki. Ale zregenerowane "paluszki" służą mi we wszystkich zegarach, w myszce, w trymerze. Nie mam czasu, żeby zbadać zagadnienie, ale to jest "fakt autentyczny"!
Pozdrawiam!
@@waldemarsobkowiak8974 Nie badałeś pojemnosci ani oporności tak naładowanych ogniw.Przez 30-40 lat próbowano ładować baterie alkaliczne.Sa do tego dedykowanie ładowarki firmowe ale one były przystosowane do specjalnego typu baterii .Te baterie potem przekształciły się z akumulatorki podobne do Enelop. Tamte baterie alkaliczne miały 30 cykli ładowania. Zwykle amatorskie ładowarki skupiały się na ładowaniu prądem impulsowym.Przydało się do ładownia baterii guzikowych bo w tamtych latach bardzo trudno było je kupić.Ale generalnie choć gdy baterie alkaliczne były drogie i prawie każdy elektronik próbował je ładować a artykułów w gazetach o tym było sporo to nigdy takie ładownie nie miało sensu.Moze dla urządzeń biorących mało prądu jak zegary naścienne.Lepsze efekty się uzyskiwało kładąc bateria na kaloryferze. Zatem nie sądzę aby tobie się udało albowiem przy takie presji z pewnoscia pojawiłoby się multum firmowych i amatorskich ładowarek. Na koniec podam pewna informacje która może cie przestrzec.Mój kolega elektronik bardo się dziwi jak mu wybuchła myszka bezprzewodowa . Pytam go czy ładował akumulatorek lub baterie ale on twierdził ze to zwykłą b.alkaliczna i nic nie ładował ani nie pomylił biegunowości. wybuch był nie na zasadzie ze wysadziło baterie ale ją rozerwało tak że kumpel cieszył się że mu sie nic nie stało. Mając te wiedęe ja bym się nie zdecydował ładować baterii.Dziś baterie są zaprasowywane dużo szczelniej nic przed laty np baterie cynkowe zatem gazy nie maja jak uciec i rozrywa jak granat miotając ostrymi blaszkami.Akumulatorki mają zawody bezpieczeństwa wypuszczające nadmiar gazu wiec nie wybuchną
Chyba bardziej chodzi o mniejszą rezystancję wewnętrzną w ogniwie, co skutkuje zwykle przepływem większego prądu przez ogniwo, czego skutkiem jest wzrost temperatury i jeżeli ona przekroczy temperaturę krytyczną to ogniwo może nawet eksplodować. Czasami największym problemem jest ustalenie temperatury krytyczniej, bo nie wiemy jakie materiały zastosował producent i w jakim stanie są one w danym ogniwie. Dlatego przyjmuje się w niektórych ogniwach zasadę iż po przekroczeniu 40 stopni albo zmniejszamy prąd ładowania do minimum albo skracamy impulsy ładowania i zwiększamy przerwy , albo przerywamy ładowanie na czas ostygnięcia i ułożenia się ładunków kilka -kilkanascie godzin. Dodam że li ion czyli baterie że smartfonów tabletów i niektórych laptopów palą się w temperaturze powyżej 1 tys stopni Celsjusza do czasu aż się wypali cala zawartość baterii. Znawcy tematu mają obok siebie specjalne wiadro z wodą ze wzmocnionym dnem i gdy coś się dzieje na stole to zrzucają całą matę do wiadra. Ci co dlubia sobie na stole w domu bez zabezpieczeń ryzykują spaleniem domu.
@@robjody1180 Tak, dobrze napisałeś.Ludzie sobie sprawy nie zdają z powagi co to Lit -pzdr .
super omówione. Raz a dobrze zrozumiałem wszystko o pojemności. Super film!
płytka kontrolująca ilość cykli naładowań i rozładowań jest to chwyt żeby na nas zarabiać, jest fajny dokument na ten temat planwane zuzycie robia nas w balona od zawsze
7:03 - "Jak sprawdzić ile ma ona pojemności bez kombinowania ze specjalnymi miernikami [...] Ja mam taki miernik".
Volvox XD
Jesteś?
Fajny filmik i extra tłumaczenie. Oczywiście zawsze znajdą się tacy, którym to się nie podoba, a sami nie potrafią nic stworzyć i nigdy nie stworzyli.
Podziwiam ludzi którzy pomimo niezadowolonych i hejtujących głupków dalej chcą takie filmiki robić.
GRATULACJE PANIE MARKU!
Ładowarkę firmowa mierząca w sensowny sposób czyli tak jak się powinno mierzyć w przerwach impulsow anie pod prądem jak na filmie kosztują 80 zł. Taka ładowarek ma np 4 sloty do ładowania gdzie można sobie dowolnie ustawiać prądy bardzo się przydaje bo ładujemy szybko 4 akumulatory i od razu widzimy ich stan. Dziś nie można używać gadżetów nie mając ładowarki do akumulatorków NI-Mh Ni-Cd lub Li-Ion .Zatem po co kombinować jak na filmie robiąc coś za podobne pieniądze w formie pająka i z błędami pomiarów? Te błędy wynikają z wiele rzeczy np ze sam miernik przeznaczony jest do pomiarów powyżej napięcia 4,2 V gdyż wyprodukowano go do pomiarów torów USB gdzie jest napięcie 5V. Oczywiście czasem w życiu musimy kombinować ale nikt nie będzie produkował tego co produkują fabryki i łatwo to kupić. Czyli można regenerować baterie do laptopa robiąc ja z 2 innych ale już żarówkę, lamę elektroniczna, ładowarkę się kupuje a nie montuje.Nie wiem czy zauważyłeś że miernik nie mierzy napięcia baterii tylko na wyjściu z modułu.Między akumulatorkiem i miernikiem jest układ kontroli napięcia minimalnego i nie został on zaprojektowany do pomiarów a do odłączania akumulatorka. To są nieduże błędy ale w tej konfiguracji jest wiele elementów gdzie błędy się sumują.Ale są ludzie którym np blad 30% nie przeszkadza .
Temat baterii z laptopów jest bardzo ciekawy. W starszych bateriach znajdują się układy BQ z możliwością edycją cykli ładowania, po wyzerowaniu ich licznika bateria taka staje się jak nowa. Aby to zadziałało należy raz formować cały pakiet baterii bez podłączonej macierzystej kontroli ładowania. W nowszych bateriach zdarzyć się może, że mamy szczęście i znajdziemy eeprom, po edycji jego zawartości cieszymy się nowym życiem baterii. Bardzo rzadko zdarza się, że wszystkie ogniwa ulegają awarii, wystarczy jedna by układ kontroli przez pomiar punktowy ogniw (3 pkt) pokazuję uszkodzenie całego pakietu :) Pzdr.
Ogniwa litowojonowe się formatuje? A to nie jest tak że takie ogniwa ulegają uszkodzeniu po całkowitym rozładowaniu?
@@damianbelt7020 Formatuje się układ BMS w baterii, nie ogniwa.
4:40 mocno spasowane elementy z tworzywa sztucznego mozna otwierac za pomocą karty plastykowej z jendej strony mocniej zaostrzonej (np. karta startowa telefoniczna Orange, PLUS, itp)
Bardzo dobry pomysł z pomiarem pojemności na wejściu ładowarki. Od faktycznej wartości należałoby odjąć straty energii dla samej ładowarki, które w ładowarkach impulsowych będa bardzo niskie nawet 1 %, dlatego pojemność zmierzona jest prawie idealna. Ja osobiście mam latarke na 2 akumulatory 18650, której używam w pracy. Dodatkowo stare latarki na 3 paluszki AAA przerobiłem na jeden akumulator 18650 i świecą prawie tak samo jak na bateriach a lepiej niz na 3 akumulatorkach 1.2V. Akumulator 18650 po naładowaniu ma napięcie 4,2V. Przy obciążeniu latarką straty napięcia są niewielkie i napięcie wynosi około 4V. W przypadku 3 aku 1.2V napięcie spada do 3.5V. Posiadam również mini wiatraczek, który przydaje sie latem w pracy. Do starej wkrętarki z uszkodzoną baterią NICD, którą wyrzuciłem dawno temu dokupiłem koszyk na 3 akumulatorki 18650 połączone szeregowo i wkrętarka działa tylko akumulatorki mam od niedziałającej baterii od wkrętarki ze sprawnymi ogniwami. Ogniwa miały po 0.5 V ale udało sie je naładować jednak nie każde urządzenie potrafi naładować rozładowany aku. Do wkrętarki nalezy używać mocnych ogniw 30 Amperowych. Te z laptopa mogą być za słabe lub trzeba by połaczyc po 2 równolegle, aby podzielić prąd. Akumulatorki ładuję latarką i wiatraczkiem.
Takie małe magnesy neodymowe można wziąć ze starego cd-roma (są przy module lasera).
Witam mam ładowarkę z możliwością sprawdzania pojemność i jest ustawienie obciążenia od 200 do 2000 mh jakie powinno być 300mh?
Na wejściu/wyjściu takiego banka parę superkondensatorów zminimalizuje negatywny wpływ chwilowego obciążenia dużym prądem ( załączanie silników, kasowania pamięci flash, elektromagnesy, chwilowe zwarcia, bootowanie minikomputerów i tym podobne ). Duże prądy grzeją i niszczą baterię - zwłaszcza Li-Ion źle znoszą przegrzewania. Nie trzeba kupować najmocniejszych superkondensatorów, wystarczy kilka o pojemności rzędu kilku Faradów ( ceny nawet do 5zł ).
Dobry patent na budżetowy pomiar pojemności, ale Twój język elektryczny działa mi na uzębienie :P
ja wpadlem na takie coś juz jakiś czas temu, na pojemniczku od 18650 zamontowałem przetwornice oraz moduł+ przycisk włącz/wylacz przetwornice by dioda na marne nie świeciła. zamiast tego opornika proponuje ladowac z tego telefon czy odbijać power banka, szybszy sposób. ps ten power bank na jedną bateryjke będzie tak samo służył, 18650 do środka, naładować i miernik na koniec
wiecie co mi się nie podoba na youtube? Że filmy od jakiegoś czasu nie mają po 5 min, tylko po 30. Zamiast powiedzieć "cześć dzisiaj zajmiemy się tym i tym" po czym zająć się tematem to jest ja z dzidą, przeddzidzie dzidy sróddzidzie dzidy zadzidzie dzidy, ale przeddzidzie składa się z.......................
Czemu?
Nie wiem. Ja staram się okrajać swoje jak tylko sie da. Nie mogę o sobie powiedzieć : "gawędziarz". A przynajmniej tak mi się wydaje. Kiedyś chyba dużo bardziej przeciągałem. Ale może mi się tylko tak zdaje...
Elektro Maras
bracduv - dodatkowo odcinek typu jak używać fabrycznego miernika.
zgadzam się, ja z takich zawsze wychodzę i czasami dodaje kanał do listy "nie interesuje mnie"... oni robią to chyba dlatego że youtube im więcej płaci za reklamy w dłuższych filmikach, ale to tylko moje przypuszczenia ;x
Płytka w takiej bateri jest zaprogramowana żeby po 1000 naładowań odłączyć zasilanie ,żeby kupić nawą.
Tak robią
Jakis dowod na to
Witam a poradzisz jaką ładowarką naładować pakiet trzech takich ogniw?
w końcu niewiem jak zmierzyć pojemność baterii
Są do tego specjalnie ładowarki modelarskie. No ale nie każdy chce wydawać do 60 do 200 zł za takie podstawowe, polecam i tak warto tylko firmowe.
Potrzebne będzie:
Jakiś czasomierz
Wzmacniacz operacyjny
Stabilizator napięcia ewentualnie dioda zenera
I może tranzystor mosfet
I parę rezystorów
Nasz wzmacniacz z np. Diodą zenera razem z rezystorami łączymy w układ porównujący napięcie z akumulatora z napięciem referencjnym z diody zenera jeśli napięcie spadnie do tego stopnia że będzie równie napięciu odniesienia to tranzystor mosfet służący jako wyłącznik naszego czasomierza zostanie otwarty i odmierzany czas powinien się zatrzymać (taki niezbyt przemyślany projekt ale myślę, że do zrealizowania xd)
masz racje z 10 zł z laptopa zakupiłem na giełdzie i były wszystkie 6 super
Ciekawy materiał, dzięki
Zasadniczo to akumulatory ale żeby nie było łapka w górę jest :)
witam gdy jeżdżę na rowerze maxymalnie 10 amperow to czy można użyć ogniw 10 amperowych? bateria 9s5p
Generalnie mierząc baterię za pomocą przetwornic typu BOOST (takiej jaka jest w każdym powerbanku) należy pamiętać, że taka przetwornica ma swoją określoną sprawność. Ogniwo rozładowane stałym prądem o natężeniu 1.5A z napięcia 4.2V do napięcia 3V potrafiło oddać 2000mAh a to samo ogniwo wsadzone do powerbanka potrafiło oddać 1200mAh. Sprawność. W obu przypadkach prąd ogniwa był taki sam. Jeżeli chcesz określić pojemność baterii to dowiedz się najpierw jaka jest sprawność przetwornicy której używasz. W taki sposób możesz conajwyżej określić jak dobry powerbank wyszedł i możesz określić mniej więcej ile razy naładujesz nim telefon. Pozdrawiam
A czy tester zadziała z ładowarką do ogniw na USB????
5:02 nie da się otworzyć młotek gumowy?
2:48 nie prądu tylko napięcia
Niezły z Ciebie elektronik. Fachowiec !!!
Jest energia i entuzjazm. Pozdrawiam
+
Elektro Maras
Wszystko fajnie pięknie tylko nie pojemność a rezystancja wewn. jest najbardziej istotna w akumulatorku, więc po mojemu ten sposób jest trochę jak weryfikować kondensatory po pojemności zamiast ESR. Swoją drogą to po jasną cholerę się tak bawić jak można za 80 zł. kupić ładowarkę mikroprocesorową, która zrobi dokładnie to samo i jeszcze Ci pokaże wszystkie parametry akumulatora razem z rezystancją wewn...
Olewając tony hejtu, ja jestem mega wdzięczny za filmik - mam 50 takich ogniw 18650 i właśnie od kilku dni szukałem taniego urządzona które pozwoli mi testować ich pojemność. Wydać 2 stówy na jakąś ładowarkę mikroprocesorową mi jednak żal, tylko do jednej rzeczy. Także pomogłeś - dzięki wielkie!
Jaki zasilacz podłączasz do tego ładowania
Halo flachowcy czytam te komentarze i śmiech mnie ogarnia . Facet wyraźnie mówi ,że układ ładujący nie pozwala na rozładowanie baterii poniże 3 V . Dzięki za tani sposób na badanie pojemność
akumulatorów . Walnijcie po kieliszku i posłuchajcie jeszcze raz ze zrozumieniem
5V:10ohm=0,5A
0,5*5V=2,5W
Skoro ten rezystor ma 10W wytrzymałości to spokojnie wytrzyma 2,5W nie zmieniając rezystancji
Jeszcze raz napiszę bo muszę się zapytać. Można tak na legalu grzebać w tych pojemnikach ze zużytymi bateriami? Ochrona sklepu się nie czepia ?
wiem data ale nie powinna a przynajmniej nie moze
jak rozeznać rok produkcji akumulatorów acer. nie ma ja one rocznika a na pasku przy kodzie sa oznaczenia BTXXX..... czy z nich można rozszyfrować rok produkcji? szukałem po internecie i nie znalazłem informacji żadnej.
Mam pytanie co do tego kabelka gdzie ładujesz baterie, na bokach magnesów co umieściłeś? tzn chodzi mi jakie uchwyty, a także płytka pod mini usb z dioda to jest płytka o jakimś oznaczeniu? prosze o odpowiedź na priv :)
Jak nazywa sie ta płytka PCB do ładowania akumulatorków.? Drugie pytanie, czym sprawdzić uszkodzony akumulator przy naprawie Bateri w laptopa,gdzie takich modeli nie mogę dostać. Stary laptop Retro.
Starałem się zmierzyć pojemność akumulatorów tak samo jak na filmiku. Niestety wyświetlacz miernika gaśnie czyli po około 3 sekundach po podłączeniu obciążenia ściemnia się dioda podświetlająca miernik. Sprawdziłem multimetrem i mimo wygaszenia podświetlenia prąd nadal płynie przez miernik. Sam miernik podłączony do jakiegoś portu usb nigdy tego nie robi. Jakieś pomysły?
strasznie fajne te Pana filmiki
Nie liczy się wykształcenie tylko wiedza
ja robię podobnie jak ty, ale zanim bateria się rozładuje do końca, napięcie spada do tak niskiego poziomu ze urządzenie do mierzenia pojemności się wyłącza. Jest jakiś sposób na obejście tego?
Niech mi ktos powie, widzialem na allegro stare baterie od laptopow za ok 5-10zl. Warto jest takie cos kupic czy lepiej z jakiegos innego zrodla pozyskac?
Witam ale jak ci wyszlo 1785 np.? Jest na to jakis wzor ? Przez ten czas czy to uzadzenie pokazuje na gotowo pojemnosc?
10:40 - żona będzie rozładowana. :P
Naładuje ją w nocy.😀😀😀
Tam jest "Że ona będzie rozładowana"
@@mafioo_ to potem ją " naładuje".
Dokładnie tak to usłyszałem ;D
Od jakiegoś czasu chodzi mi to po głowie: czy z wykorzystaniem niebieskiej ładowarki (tej z filmu) da się zrobić układ który po podłączeniu ładowarki będzie zasilany z ładowarki, a równolegle ładowarka będzie ładowała baterię?
Da się. Właśnie to sprawdziłem. Podłączyłem diodę do wyjścia z ładowarki. W momencie podpięcia baterii świeci trochę słabiej (bo ładuje baterię). Ale świeci bez względu na to czy bateria jest podłączona czy nie
Dzięki za odpowiedź ;) wczoraj szukając informacji na ten temat znalazłem film jakiegoś obcokrajowcy, który tłumaczył na jakiej zasadzie ten układ to rozdziela. Bałem się że zrobię jakieś zwarcie na baterii czy coś :p
Git film 🎉
Na Amazonie można kupić kontrolery za grosze do kontrolowania ładowania i rozlowadowywania bateri sam kilka przetestowałem super sprawa
Wielu ludzi ma problem z tym prądem i napięciem. Może pomoże to. Napięcie to potencjał coś jak temperatura. Dany przedmiot może być gorący lub zimny, a bateria ma potencjał z Volt. Prąd natomiast jest jak woda i płynie z większym natężeniem lub mniejszym. To jak strumień wody w rurze o średnicy 1 m. Jak jest duże natężenie to rura jest wypełniona całkowicie i jest w niej duże ciśnienie. Jak jest małe natężenie prądu to w rurze płynie mały strumyk wody i ciśnienie jest bardzo niskie. Warto dodać iż prąd jest również falą, ale tego zagadnienia nie będę rozwijał gdyż jest bardziej złożone. Polecam to przemielić w wyobraźni i potencjał na baterii nazywać zawsze napięciem. Zawsze można dodać korektę poprzez umieszczenie napisu w określonych klatkach materiału. Proszę mi wierzyć takie pomyłki są strasznie rażące i psują odbiór ciekawego materiału.
Witam,
Mam takie pytanie: Jak zachowa się przetwornica podnosząca napięcie do ok 6V gdy dostanie na wejściu napięcie rzędu 8V? Czy przepuści napięcie wejściowe, czy się spali? A może pozwoli tylko na 6V?
Z góry dziękuję za odpowiedź
SUPER MARIO musisz mieć przetwornice step-down a nie up. tyle
Witam, Niestety ale to nie jest odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie. Celowo zapytałem o przetwornicę typu Step Up i jej zachowanie w skrajnych przypadkach. Przedstawię bardziej obrazowo problem:
Są panele słoneczne które w zależności od natężenia słońca dają od 3V do nawet 8V w pełnym słońcu. Gdyby zrobić z nich ładowarkę baterii i użyć przetwornicy typu Step Up, żeby podnieść niskie napięcie ładowania w słabym nasłonecznieniu do 5V to co się stanie z taką przetwornicą gdy w pełnym słońcu dostanie 8V?
Krótko mówiąc: zależy od układu przetwornicy. Sprawdź jaki układ i zobacz do noty katalogowej (ewentualnie poświęć jedną i sam sprawdź, jeżeli to jakaś tanizna).
Innym rozwiązaniem jest zakup przetwornicy Step-up i Step-down jednocześnie (tak, są takie przetwornice, które potrafią wykonywać obie funkcje na raz).
skad te akumulatory od laptopow dostales ,prosze o odpowiedz ?,pytam sie bo robie naprawde poterznego power banka
Baterii nie wolno rozładowywać do zera. Producenci podają min. napięcie i bywa różnie, ale nie widziałem nigdy poniżej 2,6V, a najlepiej nie schodzić poniżej 3 V, bo warto mieć zapas zanim zaczniesz ładować.
to jest przetwornica usb co pod nia podpinasz ten miernik?
Ależ wkurza jak ciągle mylisz napięcie z prądem.
i mA z mAh :)
I sukienkę ze spódniczką!
A to prąd to nie jest właśnie natężenie? A czy napięcie to nie jest spadek napięcia? Anonimus chciałeś błysnąć a tu skucha. Chociaż faktycznie mylenie baterii z akumulatorami to już ciut grubsza pomyłka ;)
MIALEM TO NAPISAC JAK TYLKO USŁYSZAŁAM
ojtam ojtam, baletnica
Czy zasiłek mały silniczek guzikawa bateria 3 bateriami bo coś nie działa połączyłem z paluszkiem jedną guzikową baterie i niedziala czy tak się nieda
Napisz to jeszcze raz poprawną polszczyzną, używając interpunkcji i znaków diakrytycznych. Może wtedy uzyskasz odpowiedź.
Czytając komentarze poprzedników opadają ręce - tylko krytyka bo napięcie czy prąd czy pojemnik zamiast koszyka - - chłopak pokazał społeczeństwu jak on to wykonał - nie mówi nigdzie że jest elektronikiem - każdy kto zabiera się za coś w tym stylu wie że google nie gryzie -- filmik zrobiony ciekawie i choć są błędy to wiadomo o co autorowi chodzi - a osoby hejtujące może same by zrobiły lepsze poradniki. Pozdrawiam
Zgadzam sie z Toba , sami "fachofcy" nic nie poradzisz . Mi sie wydaje , ze bardzo mily gosc nam pokazal filmik.
Wydaje mi się że niepoprawnie mierzysz ich pojemność. One mają np 2000mAh ale przy napięciu 3,7V a nie 2,8-4,2v tak jak Ty to mierzysz. Ja mierzę przez przetwornicę do 5v czyli po prostu ładuję telefon napięciem 5v, miernik (mam taki sam) wskazuje np że "wyciągnął" z ładowarki 1500mAh, to * 5v / 3,7v co daje 2027mAh. Należy jeszcze wziąć pod uwagę sprawność przetwornicy, mam taką z aliexpress do 90%, średnio 85% ale jak to zmierzyłem to sprawność wyszła 65% ;| czyli te ponad 2Ah * ok 1,5 co daje ok. 3000mAh. Mierzyłem pojemność powerbanka od Xiaomi, gdzieś wyczytałem że sprawność to ok 85 i by się zgadzało bo wyliczyłem pojemność ponad 10000mAh (powerbank ma 10400mAh).
Mógłbyś to może sprawdzić skoro już masz taki rezystorek? Bo może Twoje pomiary praktycznie równają się moim więc na przyszłość nie będę musiał bawić się w te wszystkie wyliczenia w sprawności itp tylko też skombinuje sobie taki rezystor ;d
Poza tym spoko odcinek, do mnie idzie już osobna ładowarka do aku 18650 + latarka i niedługo zamówię do niej najpojemniejszą baterię dostępną na rynku SANYO prawie 3500mAh.
mAh nie mają nic wspólnego z napięciem mWh już tak. Więc "1500mAh, to * 5v / 3,7v co daje 2027mAh" jest błędne.
Jeżeli chcesz zobaczyć jak to działa dokładnie weź atmegę rezystor.
Podłącz rezystor pod baterie.
Zrób funkcję co mierzy napięcie na baterii co 1 sekundę.
Z prawa ohma (znając opór rezystora) obliczysz prąd.
Prąd * 1 sekunda / 60= mAh.
Wszystkie pomiary dodawaj do zmiennej globalnej.
Na końcu otrzymasz faktyczną pojemność.
Im szybciej będziesz zliczał np 100ms tym dokładniejszy wynik.
Polecam też elektro Marasowi. Może być ciekawy projekt do zrealizowania na odcinek. Sam go kiedyś wykonałem i świetnie się sprawował. Do testu wziąłem 4 nowe oryginalne ogniwa samsunga. I różnica w pojemności zmierzonej a deklarowanej wynosiła ok. 5% więc metoda bardzo dobra.
Mógłbyś podesłać gotowy sketch do atmegi i jakiś prosty schemat na maila? thewhite721@gmail.com
Po co się tak męczyć jak można zmierzyć baterię zwykłym miernikiem po przełożeniu końcówki na 10 A DC ?
16:25 - rozładowanie akumulatora (nie baterii) do zera powoduje jej uszkodzenie. Jesteś nieprzygotowany do filmów .. pleciesz co ci ślina na język przyniesie ..
Taki pomiar dla początkujących jest wystaraczajacych ale dla kumatych już nie bardzo.Sam miernik zużywa kilkadziesiąt mA na podświetlanie ina działanie elektroniki. Najczęściej jet to 20-30mA zatem jak testuje się stare baterie laptopowe 2200 mAh czy nowe 3200-3500 to na tym oporniku będzie to trwać około 10 godzin zatem sam miernik zje 200-300mA. Do tego specyfikacja mierników KENSAI mówi, że mierzą one napięcie a zatem i resztą parametrów od napięcia 3,2-4,3V bo one są przeznaczone do pracy na USB z napięciem 5V.dlaczego producent miałby kłamać i podawać złe dane.Zatem jeśli jakiś egzemplarz wystartował przy nizszym napięciu to należałoby zweryfikować jakie są przy tym błędy pomiarowe jeśli chce się wiedzieć czy nasze pomiary są wiarygodne.Przy fachowym pomiarze pojemnosci np w ładowarkach procesorowych nie mierzy się pojemnosci przez pomiar napięcia pod obciążeniem .Rozładowanie odbywa się w zależności od specyfikacji producenta akumulatorów do napięcia 2,3 lub 3,0 V. Ale jeśli badamy stare akumulatorki to uzyskamy inny wynik niż nowe albowiem w starych bardzo mocno rośnie oporność wewnętrzna.Ona pogarsza stan akumulatorka wielokrotnie bardziej niż spadek pojemnosci.Przykładowo producent dla nowego podaj 17-40 mohm a uzywane od razu mają 150-200 a bardzo często 300 i więcej.Przy 300 mohm przy obciążeniu ok 400 mA spadek napięcia wynosi okoł 150 mV a to znaczy że ładowarka odłączy akumulatorek zanim się rozładuje do napięcia 2,9 V. trudno podać jaki to błąd ale średnio dla tych warunków rozładowania to jakieś 10-15%. Przy pomiarach należny uwzględnić spadki napiec w koszyczkach na akumulatory bo do pomiarów są specjalne koszyczki o dużej sile docisku często nawet przez skręcanie śrubami. dochodzi opornsoci cienkich kabelków i samych magnesów. Zatem wszytko zależy do jakich celów te akumulatory chcemy stosowac to musimy zrozumieć jakie są prawidłowe metody pomiaru jeśli akumulatorek ma pracować w latkach czy rowerze elektrycznym. Są ładowarki które mierzą oporność wewnętrzną choć można sobie ja wyliczyć mierząc spadek napięcia po podłączeniu rezystora. Ale do wstępnej selekcji ta metoda jest dobra pod warunkiem, że nasz miernik będzie dobrze pracował przy napięciach około 3V
Wie ktoś co np. takie serwisy komputerowe robią ze zużytym bateriami? W sensie czy płacą komuś za utylizacje, czy ktoś im płaci za utylizacje bo np. da się z nich odzyskać jakieś metale?
Leżą u nich te stare baterie na półkach i zbierają kurz. Wiem bo kilka lat siedziałem w takim serwisie :)
Jak się popytasz to spokojnie powinieneś coś znaleźć. Ja kiedyś "zamówiłem" 20 sztuk takich akumulatorów :)
Elektro Maras Ja kiedyś szukałem i w 4 serwisach nie mogli dać, a w jednym taki Pan dał 😉 A tak w ogóle to czy trn mirtnik jest dobry bo jest od 3v, a chciałem sobię kupić
Patryk Skrzyniasz kKtóryy mierniczekk ??
Dowolny z marketu jeżeli potrzebujesz coś sprawdzić raz na ruski rok. Natomiast jeżeli chcesz coś lepszego to polecam udać się na elektroda.pl i tam poszukać odpowiedzi.
Wiele lat mineło od tego filmu i mam nadzieje, że już to wiesz, ale jeśli Ty mierzysz mAh oddawane przez powerbank na poziomie 5V, to pamiętaj, że nigdy w życiu nie wyjdzie Ci taka pojemność jak na ogniwie 3,7V.
Straty parę procent dolicz, ale 3,7V/5V = 0,74V. Więc wkładając ogniwo Sanyo GE o pojemności 3350mAh za powerbankiem na 5V pokaże taki mierniczek 2479mAh. Maksymalnie, bo jeszcze -5% na straty...
A czy można ten miernik podpiąć przed ładowarką i sprawdzić pojemność??
Jakie parametry miała ładowarka, którą podłączyłeś ?
@@dariuszonet Dzięki za pomoc
Możesz mi odpisać jak sprawdzam pojemność to mi rozładowuje do 0,75 co jest tego przyczyną
W castoramie też masz taki śmietnik na baterie. O ogniwach 18650 polecam Ci porady na kanale tu na youtube "Kreator". On tam z nich powerbanki , elektronarzędzia regeneruje,przerabia ładowarki, no multum wiedzy
ok. ale mam pytanie, ponieważ na laptopie jak odłączę zasilacz to mam 100%-74% i potem znika ok20% i mam od 54%-20% w efekcie bateria mi starcza na 2/3min. proszę o pomoc.
Jak masz trafione ze dwa, trzy takie ogniwa i przy okazji bateria nie najnowsza to leci pojemność na łęb na szyję a przy okazji układ zabezpiecza przed nadmiernym rozładowaniem i odcina całość. Jest na YT cała masa filmów na temat regeneracji baterii do laptopa. Ja za każdym razem jak rozbieram baterię to obudowa jest potem w opłakanym stanie. To wszystko jest pozgrzewane i poklejone tak aby nie dało się podmieniać ogniw. Pomyśl nad zakupem nowej baterii.
a ile może kosztować bateria to laptopa hp550?
A pokusiłem się o sprawdzenie. Oryginalna HP kosztuje ok 240 PLN od dystrybutora (www.eeteuroparts.pl) możesz też za podobną cenę (troszkę taniej) kupić tam kompatybilną baterię ale innego producenta. Albo możesz wyszukać sobie na ebayu, amazonie czy aliexpresie gdzie ceny wahają się on $12 do $25 (oczywiście możesz też kupić drożej jak poszukasz)
no nie wiem chyba bardziej by się opłaciło kupić takiego samego (hp550) też za ok250/500 na allegro
Ale po co kupować? Twój jest zepsuty? Kupisz używanego z dobitą baterią i w sumie będziesz miał 2 laptopy bez porządnej baterii. To już lepiej kup sobie najtańszą baterię z Ebaya. Wyjdzie Ci ze 40PLN - może bateria nie będzie doskonała ale na pewno lepsza od tej co masz.
Rozładowanie tego ogniwa do zera to zgon.
powiedział przecież, że to urządzenie zatrzymuje proces przy ponad dwóch woltach.
@@krzkam7792 woltah
@@Adam130694 on dobrze napisal a ty nie XD
@@alonalyy chyba sufit na łeb ci się spadł. VOLTACH, przez V
@@Adam130694 to ty tez zle
słyszałem że producenci walą do elektroniki laptopowych baterii układ określający maksymalną ilość cykli. Po przekroczeniu którego bateria może nadal być sprawna ale ten układ ją blokuje.
Dla porządku . Używaj prawidłowych określeń . Nie myl napięcia i prądu .
... nie rozdziela się określeń -"napięcie" od "prądu"!!! Prąd to jest przepływ ładunków elektrycznych, a nie natężenie prądu!!! Bo,żeby prąd płynął musi on mieć i napięcie i natężenie!!! A jak z Twoich pouczeń wygląda, to masz braki ze szkoły podstawowej!!!
@@andrzejszemrany4064 Trudno jest polemizować z ignorancją.
super 👌 👌 opowiedziane pozdrawiam
Napięcie nie prąd :) a i ogniwa najlepiej sobie użytkować z bms'em żeby nie przeładować albo nie rozładować 2.5V< polecam bo nie dobre jest ładowanie tych akumulatorków "na twardo" czyli stałym napięciem i prądem
Elektro gdzie kupiłeś ten korpus powerbanka?
ebay...
aha dzięki a możesz coś dokładniej bo nie mogę znaleźć nigdzie
w sklepie możemy wziąć baterie albo elektronike czy trzeba się zapytać ?
mati pyjek Możesz brać najwyżej ochrona przyjdzie xd
ciekawy materiał
Nipowinno sie rozladowywac li-ion do zera, powoduje degradacje wewnatrz ogniwa.
Minimalne napiecie to ok 21.75-3.0V
Zobacz ten modul, gdzie mozna ustawic minimalne napiecie i podaje po rozladowaniu pojemnosc.
Modul jest dostepny na ebay , banggood i tu:
abc-rc.pl/product-pol-9321-Miernik-pojemnosci-akumulatorow-ZB2L3-15V-3A-do-Ni-Mh-Ni-Cd-Li-Ion-Li-Pol-Li-Fe-i-innych.html
Takie pytanie. Nikt z lidla nie przyczepia się do tego że zabierasz te aku?
Jak widzę że leżą obok pudełka to się pytam czy nie mają nic przeciwko temu żebym je sobie wziął. Jak dotychcasz nie było z tym problemu (a zdarzyło sie tak 2 razy - raz były tam 2 baterie a drugim razem 3)
Elektro Maras Ok, dzięki
Witam. Zrobiłem według filmu i sprawdzanie pojemności działa. Problem jest taki, że mając dobre akumulatorki test jednego może potrwać cały dzień. Doładowanie aku. Potem rozładowanie które w moim przypadku trwało ponad 5 godz. I potem kolejne naładowanie.
Dokładnie tak , też odzyskałem ze starego laptopa baterie załadowałem każdą baterie i do latarki sie nadają te paluszki kazdy po 3,7V 2000 mA
Rozładowanie ogniwa poniżej 2,5V to już smierc dla takiego ogniwa, i nie regenerują się po naładowaniu...
A 2,48 będą jeszcze?
Mam pytanie odnośnie modułów nrf24 majsterkowo.pl/forum/post33164.html#p33164
tu jest wszystko opisane czy mogłbym prosić o pomoc?
wejdź na elektroda.pl, tam nawet dostaniesz przykład programu :)
ta czarna co powiedziałeś że jest stara to od dell imperion 1501 bo aktualnie z niego korzystam xd bateria mimo lat trzyma godzine xd
Przynajmniej 1A na rozładowaniu.. 300 ileś mA to za mało. Do prawidłowej oceny ogniwa trzeba ustalić też oporność.
Tan film można by skrócić do 5 min
To powiedzą, że po łebkach robione, na szybko itd.
Ale wtedy nie byłby pełnometrażowy
Troszkę mnie drażni takie słownictwo więc ku przypomnieniu :)
"Błędem jest pisanie i mówienie: „230 wolt” („dwieście trzydzieści wolt”), czy „230 amper” („dwieście trzydzieści amper”), tak jak „230 metr” („dwieście trzydzieści metr” - nie mylić z „230. metr” - „dwieście trzydziesty metr”)."
Kolegi elektryka też nie mogę tego oduczyć hehe
Pozdrawiam.
Będę się starał. Ale jak zapewne zauważyłeś mam problem z samymy nazwami - mylę prąd z napięciem i tym podobne. Pewnie to dlatego że przez całe życie nie zajmowałem się elektroniką i pewne nawyki jest mi ciężko wyplenić. Co ciekawe, gdy mówię po angilesku to takie pomyłki mi się nie zdarzają
Elektro Maras angilesku xdd
@@elektromaras nic sie nie martw , to sa tylko wymadrzali fachowcy , gdzie wchodza w google aby zobaczyc jak usmazyc jajecznice z trzech "jajow". Kto chce doceni i zrozumie o co chodzi. Pozdrawiam i zycze powodzenia.
Do 4,2 ładujesz? A na ty biały power bank też można sprawdzić tym mirnikiem
Przykro mi to mówić, ale słaby poradnik. A jeszcze mylisz pojęcia prąd z napięciem. W ogóle to trzeba zmierzyć rezystancję wewnętrzną czyli wystarczy obciążyć źródło prądu znaną rezystancją. Na jego podstawie oraz czasu jaki zajęło rozładowanie obliczasz pojemność baterii .
Zrób lepszy poradnik, tak żeby laik zrozumiał a nie krytykujesz.
Jest taki poradnik: Oporniki - RS Elektronika
a jak bierzesz te baterie z lidla to pytasz się kogo kasjerke czy kierownika
Sprytnie, ale jedno mi się nie zgadza. Rozładowujesz je do zera tzn, 0 volt. Prawdopodobnie po takim rozładowaniu one drastycznie tracą na pojemności tzn. że nie sprawdzasz jaką mają pojemność, tylko jaką MIAŁY pojemność przed badaniem :)
jak dolutowac przewod do tych magnesow neodymowych?
ja do kabli przylutowałem małe blaszki a do nich przyczepiłem magnesy
raczej nie radzę nic dolutowywać do magnesów bo przestaną być magnesami. Ja mam zrobiony taki "koszyczek" z blaszek
pojemność 3-4 Volt... rety, masakra
Jeszcze "prądu mają 1.60V"
PRAD 6V CZY NAPIĘCIE?
jakim prądem ładować 18650
Maras...
Nagrałbyś coś o przerwaniach w arduino... potrzebuje jakiegoś wsparcia, bo nie mogę tego ogarnąć ;)
A w czym potrzebujesz pomocy?
Również korzystam z takich ogniw ale teraz mam problem ze znalezieniem tych baterii.
Sami narzekający w tych komentarzach masakra . Fajny sposób dzięki za filmik
Prąd a napięcie... Podstawa, jak już robisz filmik to rób to należycie bo inni mogą Cię wziąć za "fachowca" i powielać brednie.
Neodym nie szkodzi baterii?
Baterie, baterie, widzę ogniwa a słyszę znowu baterie i tak po kilka razy ... przecież to są OGNIWA
Super miernik do pojemności, masz duuuużo czasu na takie pomiary jak widzę.
Niech Pan poczyta o Li-ION bo te powerbanki to kiedys wybuchna :P
Co do ogniw z laptopa to loteria bo trafiało mi się ze z jednej baterii było jedno ogniwo trafione z 6 a czasem nawet cała bateria była trafiona jako ostatnio kupiłem na złomowcu dwie baterie za 5 zł z 12 ogniw 3 sprawne tylko i w dodadku po wskrzeszeniu prądem bo lii-500 nie widziała ogniw wiec z tymi ogniwami z laptopów to serio loteria. Czasem wszystkie są sprawne tylko elektronika blokuje ogniwa po iluś cyklach dla bezpieczeństwa przed np pożarem czy niby wybuchem. Lepsze używane markowe ogniwa z poj średnio 1500-2500 niż nowe ogniwa chińskie co mają po 300 mAh
To nie są baterię tylko akumulatory, baterie są jednorazowe a akumulatory do wielokrotnego ładowania
Bateria to zestaw ogniw połączonych w jeden segment. Łączenie może być szeregowe, równoległe lub mieszane. Ogniwo to pojedynczy element. Pojedyncza "cela" akumulatora np. samochodowego też nazywa się ogniwem. Ogniwo, bateria, akumulator - obce pojęcia dla komentujących!
To nieprawda. Słownictwo w Polsce używane jest skrajnie nieprawidłowo. Słowo "bateria" oznacza inaczej zestaw, w tym przypadku chodzi o zestaw ogniw i nie ma znaczenia czy chodzi o ogniwa jednorazowego użytku czy takie, które da się naładować.