Tak mnie zastanawia... Co gdyby wymienić zużytą kość flash na nową? Bo teoretycznie, dałoby się taką kostkę wylutować, zrobić zrzut, wgrać i przylutować nową. A jak to wyglądałoby w praktyce?
Podejmowaliśmy kiedyś próby podmiany samej pamięci flash z powodu braku zgodnego dawcy - bezskutecznie. Pamięci były wykrywane jednak nie dawały się one zainicjalizować. Odpuściliśmy temat, ponieważ z przelutem kości jest więcej problemów niż z dostosowaniem nowej PCB.
Nie wykluczam, że kiedyś może przejrzymy zawartość zrzutu takiej pamięci. Co do samej zasady działania chyba nie za bardzo jest się nad czym rozwodzić, bo w zamierzeniu inżynierów było przyspieszenie zapisu i odczytu najczęściej używanych plików. Można to porównać do pamięci CacheCade w kontrolerach RAID.
3 года назад
U mnie było podobnie. Kupiłem laptopa z SSHD w czerwcu 2014, w październiku 2015 padł SSHD (po aktualizacji systemu i resecie). Laptop nie chciał się włączyć, czarny ekran i reset co ok 10 sekund. Wyjąłem dysk SSHD, wraz z baterią biosu i po chwili laptop się uruchomił. Niestety po włożeniu dysku czy to do laptopa czy stacjonarki powoduje jakiegoś rodzaju błędy, bo komputer po kilku sekundach się zawiesza, nie można wejść do biosu itd. Raz chyba był wykryty przez system, ale (z tego co pamiętam) nie dało się przypisać litery do dysku, generalnie nic nie dało się z nim zrobić. Nie dawno nawet podejmowałem próby naprawy. Podobno po wymianie PCB i przelutowaniu kości była by szansa że zadziała. Po kilku miesiącach szukania PCB od tego dysku w końcu trafiłem na takie z tym samym numerem (rewizją itd). Niestety kilka elementów na "nowym" PCB jest innych miejscach pomimo tego samego numeru więc serwis który początkowo podjął się przelutowania elementu, ostatecznie odmówił.
W filmie jest opisana procedura co należy zrobić w przypadku uszkodzenia modułu NAND w SSHD. Przy wymianie ROM'u konieczna jest inicjalizacja NAND bo w przeciwnym razie dysk będzie uruchamiać się z danymi identyfikacyjnymi i adaptywami z dysku dawcy. Jeśli twój dysk się uruchamia lub uruchamiał to problem nie leży w pamięci NAND.
3 года назад
@@HEX-SERWIS @Odzyskiwanie danych / HEX serwis Z ciekawości sprawdziłem i po podłączeniu do zasilania dysk zaczyna się kręcić, i dość mocno się nagrzewa w okolicach kontrolera (tak mi się wydaję że to to) oznaczone jako LSI b69002v0. Grzeję się naprawdę mocno, wręcz parzy. Po podpięciu do komputera komputer w 50% przypadków nie przechodzi procedury post, potem Windows w większości przypadków wyrzuca bluescreeny (za każdym razem inny powód). Dysk nie jest widziany przez system w żaden sposób (menedżer urządzeń/zarządzanie dyskami Gdy w biosie wchodzę do zakładki z dyskami i klikam na ten port do którego podłączony jest dysk, bios przestaje działać. Jedyne co pozostaje to reset komputera.
@ Układ LSI to procesor główny. Jeśli dysk się uruchamia to nie jest problem elektroniki (w przypadku uszkodzenia procesora głównego dysk również nie zdołałby się uruchomić). Aby potwierdzić ten stan rzeczy należy się podłączyć do terminala szeregowego oraz sprawdzić status pracy dysku.
Super, dane odzyskane a elektronika twojego dysku może jeszcze nie raz komuś pomoże. Czy zachowywanie wielu sprawnych pcb w swego rodzaju "bibliotece" jest powszechna praktyką wśród serwisów odzyskujących dane? Czy takie sprawne "talerze" z tego sshd właściciel mógłby używać z innym sprawnym pcb/oprzyrządowaniem po sformatowaniu zawartości? Pozdrawiam
Większość znanych mi serwisów, łącznie z nami, posiada bazę dawców - zarówno od strony mechanicznej jak i elektronicznej i powinna być to powszechna praktyka w przypadku różnych napraw jak i specjalizacji. Z teoretycznego punktu widzenia talerze po odpowiednim spreparowaniu Strefy Serwisowej i późniejszej ich przekładce mogłyby działać w innym korpusie (spełniając wymagania wymiarów dla ich mocowania i głowic). Osobiście nie preparowaliśmy w ten sposób dysków do dalszego używania. Można za to zastosować powyższą metodę i przygotować dysk w taki sposób, który posiada uszkodzoną powierzchnię. Aby nie usuwać fizycznie głowic z bloku wymienia się talerze i wyłącza je z użycia. Można też użyć tej procedury do innego rozłożenia defektów inwazyjnych by nie zużywać nowych w pełni sprawnych części.
*ale sztos ,podziwiam posiadany zasób wiedzy a jeszcze bardziej sposób dzielenia się nią*
Tak mnie zastanawia... Co gdyby wymienić zużytą kość flash na nową? Bo teoretycznie, dałoby się taką kostkę wylutować, zrobić zrzut, wgrać i przylutować nową. A jak to wyglądałoby w praktyce?
Podejmowaliśmy kiedyś próby podmiany samej pamięci flash z powodu braku zgodnego dawcy - bezskutecznie.
Pamięci były wykrywane jednak nie dawały się one zainicjalizować.
Odpuściliśmy temat, ponieważ z przelutem kości jest więcej problemów niż z dostosowaniem nowej PCB.
może kiedyś film o zasadzie działania sshd ?
Nie wykluczam, że kiedyś może przejrzymy zawartość zrzutu takiej pamięci.
Co do samej zasady działania chyba nie za bardzo jest się nad czym rozwodzić, bo w zamierzeniu inżynierów było przyspieszenie zapisu i odczytu najczęściej używanych plików.
Można to porównać do pamięci CacheCade w kontrolerach RAID.
U mnie było podobnie. Kupiłem laptopa z SSHD w czerwcu 2014, w październiku 2015 padł SSHD (po aktualizacji systemu i resecie). Laptop nie chciał się włączyć, czarny ekran i reset co ok 10 sekund. Wyjąłem dysk SSHD, wraz z baterią biosu i po chwili laptop się uruchomił. Niestety po włożeniu dysku czy to do laptopa czy stacjonarki powoduje jakiegoś rodzaju błędy, bo komputer po kilku sekundach się zawiesza, nie można wejść do biosu itd. Raz chyba był wykryty przez system, ale (z tego co pamiętam) nie dało się przypisać litery do dysku, generalnie nic nie dało się z nim zrobić.
Nie dawno nawet podejmowałem próby naprawy. Podobno po wymianie PCB i przelutowaniu kości była by szansa że zadziała. Po kilku miesiącach szukania PCB od tego dysku
w końcu trafiłem na takie z tym samym numerem (rewizją itd). Niestety kilka elementów na "nowym" PCB jest innych miejscach pomimo tego samego numeru więc serwis który początkowo podjął się przelutowania elementu, ostatecznie odmówił.
W filmie jest opisana procedura co należy zrobić w przypadku uszkodzenia modułu NAND w SSHD.
Przy wymianie ROM'u konieczna jest inicjalizacja NAND bo w przeciwnym razie dysk będzie uruchamiać się z danymi identyfikacyjnymi i adaptywami z dysku dawcy.
Jeśli twój dysk się uruchamia lub uruchamiał to problem nie leży w pamięci NAND.
@@HEX-SERWIS @Odzyskiwanie danych / HEX serwis Z ciekawości sprawdziłem i po podłączeniu do zasilania dysk zaczyna się kręcić, i dość mocno się nagrzewa w okolicach kontrolera (tak mi się wydaję że to to) oznaczone jako LSI b69002v0. Grzeję się naprawdę mocno, wręcz parzy.
Po podpięciu do komputera komputer w 50% przypadków nie przechodzi procedury post, potem Windows w większości przypadków wyrzuca bluescreeny (za każdym razem inny powód). Dysk nie jest widziany przez system w żaden sposób (menedżer urządzeń/zarządzanie dyskami
Gdy w biosie wchodzę do zakładki z dyskami i klikam na ten port do którego podłączony jest dysk, bios przestaje działać. Jedyne co pozostaje to reset komputera.
@
Układ LSI to procesor główny.
Jeśli dysk się uruchamia to nie jest problem elektroniki (w przypadku uszkodzenia procesora głównego dysk również nie zdołałby się uruchomić).
Aby potwierdzić ten stan rzeczy należy się podłączyć do terminala szeregowego oraz sprawdzić status pracy dysku.
Super, dane odzyskane a elektronika twojego dysku może jeszcze nie raz komuś pomoże. Czy zachowywanie wielu sprawnych pcb w swego rodzaju "bibliotece" jest powszechna praktyką wśród serwisów odzyskujących dane? Czy takie sprawne "talerze" z tego sshd właściciel mógłby używać z innym sprawnym pcb/oprzyrządowaniem po sformatowaniu zawartości? Pozdrawiam
Większość znanych mi serwisów, łącznie z nami, posiada bazę dawców - zarówno od strony mechanicznej jak i elektronicznej i powinna być to powszechna praktyka w przypadku różnych napraw jak i specjalizacji.
Z teoretycznego punktu widzenia talerze po odpowiednim spreparowaniu Strefy Serwisowej i późniejszej ich przekładce mogłyby działać w innym korpusie (spełniając wymagania wymiarów dla ich mocowania i głowic).
Osobiście nie preparowaliśmy w ten sposób dysków do dalszego używania.
Można za to zastosować powyższą metodę i przygotować dysk w taki sposób, który posiada uszkodzoną powierzchnię.
Aby nie usuwać fizycznie głowic z bloku wymienia się talerze i wyłącza je z użycia.
Można też użyć tej procedury do innego rozłożenia defektów inwazyjnych by nie zużywać nowych w pełni sprawnych części.