JPK_VAT - kogo obowiązuje i jak przesyłać? Q&A
HTML-код
- Опубликовано: 13 янв 2025
- JPK_VAT od 2018 r. - kogo dokładnie obejmuje ten obowiązek, jak i kiedy przesyłać JPK_VAT? Zapraszamy!
www.infakt.pl/jpk
Już od 1 stycznia 2018 r. obowiązek comiesięcznego przesyłania dokumentacji JPK_VAT obejmie dużą grupę mikroprzedsiębiorców.
Co to jest JPK_VAT?
To dane z rejestru sprzedaży oraz zakupu VAT, które podatnik ma obowiązek przesłać do Ministerstwa Finansów zgodnie z jednakową dla wszystkich, uporządkowaną strukturą
(więcej: www.infakt.pl/....
Kto ma obowiązek przesyłać JPK_VAT?
JPK_VAT powinni przesłać przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek prowadzić rejestry sprzedaży oraz zakupu, co w konsekwencji oznacza, że obowiązek ten dotyczy podatników VAT czynnych.
Jak przesyłać JPK_VAT?
Mikroprzedsiębiorcy powinni po raz pierwszy wysłać JPK_VAT za styczeń 2018 r. w terminie do 26 lutego tego roku (25 lutego przypada w niedzielę). Upewnij się czy Twój program księgowy (lub program Twojego księgowego) udostępnia taką opcję. Można także skorzystać także z aplikacji Ministerstwa Finansów. JPK_VAT można wysłać z użyciem profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Nowa struktura JPK_VAT
Ważne, aby pamiętać, że od stycznia 2018 r. zmienia się struktura JPK_VAT i niemożliwe będzie przesłanie danych zgodnie ze strukturą obecnie obowiązującą.
Najprostszym testem na to, aby sprawdzić, czy oprogramowanie w którym generujemy JPK_VAT uwzględnia zmiany struktury jest sprawdzenie, czy w strukturze jest pole email.
Warto pamiętać, że JPK_VAT można wysłać wyłącznie w formie elektronicznej, a potwierdzeniem jego wysyłki jest UPO_JPK.
Więcej: www.infakt.pl/....
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących JPK, JPK_VAT, zapraszamy!
Zespół inFakt
www.youtube.co...
Blog dla przedsiębiorców: www.infakt.pl/...
Baza wiedzy księgowej: pomoc.infakt.p...
Facebook: / infakt
iTunes Store: itunes.apple.c...
Transkrypcja: www.infakt.pl/....
Muszę pogratulować inFaktowi za nienachalność promocji swoich produktów. W żadnym filmiku nie odniosłem uczucia wciskania mi jakiejkolwiek usługi. Mógłbym wręcz oglądać te materiały nie będąc klientem inFaktu i wciąż czerpać z nich wiedzę. Dziękuję za dzielenie się tymi informacjami na RUclips i blogu.
bardzo dziękuję za tak prosty i czytelny przekaz :)
Niedawno byłem zmuszony zaprzestać prowadzenia działalności, ale tak z ciekawości zerknąłem jakie narzędzia przygotowało mf do jpk i to jest jakiś żart. Z uwagi na profesję wiem co to jest xml i xml schema i bym sobie z tym poradził, ale wymaganie od zwykłego obywatela by wypełniał ten nieczytelny arkusz jest niepoważne. Rozumiem potrzebę uszczelniania vat'u, tak by wyeliminować krętactwo, ale mam wrażenie że to jest łata na łacie. Czy nie można by tak prościej tj. zlikwidować wszelkie odpisy i zwolnienia i ustalić niższą efektywną stawkę podatku vat? Przecież mf powinno wiedzieć ile efektywnie dostaje vat'u od poszczególnych grup przedsiębiorców... Mogli by dokonać "prawdziwego" uproszczenia i ułatwienia w taki sposób by wpływy w budżecie się nie zmniejszyły...
możnaby, ale.... po co ? :)
Funkcją psów władzy nie jest chęć usprawniania procesów, a wręcz przeciwnie - jak największego komplikowania, utrudniania, męczenia, po to by to oni mieli ten mityczny "high ground".
Też mnie to irytuje że przykłądowo eksportując dane z excela trzeba po drodze kilka razy sformatować pliki do csv, xml, jpk.
Mam wrażenie że przez te 3 lata jest jeszcze trudniej [ a wałki paradoksalnie zrobić łatwiej] niż było na początku :)
Pytanie co do podpisu: Z instrukcji MF "JPK_VAT sporządzanie i przesyłanie" wynika, że można podpisać się kwotą deklaracji PIT za dany rok (tak robię co miesiąc przy wysyłaniu VAT-7). Po co więc zawracać sobie głowę profilem zaufanym ???
Dzień dobry, tak, dnia 5 lutego 2018 r. weszło w życie rozporządzenie, które stanowi o tym że JPK_VAT można podpisać kwotą przychodu z zeznania rocznego. Natomiast Ministerstwo Cyfryzacji nie udostępniło na razie dokumentacji technicznej rozwiązania. Będziemy informować na bieżąco na naszych kanałach. Pozdrawiamy!
Ale system jak rozumiem już działa i mogę już dziś podpisywać JPK kwotą PIT ?
Opcja ta dostępna jest w rozwiązaniu Ministerstwa Finansów. Jeśli chodzi o aplikację inFakt, oczywiście na bieżąco będziemy informować w naszych kanałach (blog, FB). Pozdrawiamy!
No mnie interesuje właśnie ten program MF. Zakładam więc, że skoro jest taka opcja, jest to w instrukcji to system działa. Niebawem się przekonam. Pozdrawiam
Mam pytanie co do wypełniania pozycji w pliku csv 3. Jeśli nie dotyczy mnie sprzedaż to co w niej kasuję, ew. co wpisuję w zamian i w jakich komórkach? W instrukcji od MF jest tylko podane które komórki są opcjonalne a które nie. Mam przez to rozumieć, że w opcjonalnych mogę/mam wykasować zawartość (w niektórych są podane przykłady) a w pozostałych w domyśle obowiązkowych wpisać np. "brak" ?
Podobnie z zakupach: Czy pozycje których mam za dużo kasuję czy jakoś wypełniam (zerami itp). Jest wypełnionych 7 pozycji a ja będę miał ich mniej.
Dzień dobry, jeśli chodzi o strukturę JPK_VAT to podatnik składający dany dokument nie kasuje żadnych pól. Jeśli nie ma sprzedaży, to pola pozostają puste. Słowo 'brak' wpisywane jest do struktury JPK_VAT, gdy kontrahent z którym współpracuje osoba składająca JPK nie posiada numeru NIP. Więcej na temat struktury: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/struktura-jpk_vat/. Pozdrawiamy!
Jeśli nie mam sprzedaży pola zostają puste? No więc muszę skasować bo nie są puste. Czytałem o strukturze ale nic tam nie ma co zostawiam a co mogę skasować lub, że jest to zabronione. Zatem skasowałem co uznałem za stosowne (większość wypełnionych przykładowo pól) Pierwszy wiersz w sprzedaży w połowie musiałem zostawić a częściowo wpisałem "brak" lub "0". Dało się skonwertować i wysłać. Jak będą mieć uwagi to niech to określą jaśniej niż to jest podane w instrukcjach. Kontakt mailowy mają.
Dzień dobry, tak, jeśli nie mam sprzedaży pola zostają puste. Kasować pól Pan nie powinien, pola ewentualnie powinny zostać puste. Pozdrawiamy!
Powtarzam jeszcze raz: Plik csv pobrany ze strony MF ma wypełnione pola/komórki zarówno w sprzedaży jak i w kupnie. Poza tym "pól" się nie kasuje w excelu tylko ich zawartość. A dokładniej to zawartość komórek. Zatem czy mam kasować tę zawartość by komórki/pola zostały puste i wypełniać tylko to co mnie dotyczy?
Tak, proszę kasować tę zawartość by komórki/pola zostały puste i wypełniać tylko to co Pana dotyczy.
I podać księgowej/księgowemu hasło i login do swojego konta w banku? :) Bo mając profil zaufany potwierdzony bankowością trzeba się za każdym razem gdy wysyłamy jpk logować do banku.
Dzień dobry, jeśli upoważnimy księgowego/ą do wysyłki JPK_VAT, to używa on swojego własnego podpisu lub Profilu Zaufanego (nie naszego). Pozdrawiamy!
A chyba, że tak. Dziękuję za odpowiedź. W filmie nie wspomniano też jak to upoważnienie można wysłać.
Elektronicznie jeśli nie ma się podpisu/profilu zaufanego to pewnie nie? Zostaje poczta papierowa, wizyta w Urzędzie?
Należy złożyć w swoim urzędzie skarbowym Pełnomocnictwo UPL-1. Pozdrawiamy!
Jaki druk to wspomniano ale czy muszę jechać, czy pocztą "papierową" można wysłać?
Możliwe jest złożenie osobiście oraz wysłanie pocztą, listem poleconym.