ReTV: Ik gadu no Latvijas iedzīvotājiem tiek izkrāpti miljoniem eiro

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 окт 2024
  • Pēdējās dienās elektronisko sakaru un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējs “Bite Latvija” ir novērojis jaunu telefonkrāpnieku aktivitāti - arvien vairāk klientu ziņo par pievienošanu “WhatsApp” grupām no nezināmiem numuriem. “Bite Latvija” aicina nekādā gadījumā neapstiprināt šādus uzaicinājumus un nekavējoties pamest grupu, ja esat tai pievienots bez savas piekrišanas.
    Lai arī Valsts policija nemitīgi aicina cilvēkus būt uzmanīgiem un neizpaust savus bankas konta datus svešiem cilvēkiem vai nepkļauties kādām citām aizdomīgām darbībām, joprojām telefonkrāpniekiem izdodas apmānīt cilvēkus un piekļūt viņu finanšu līdzekļiem. Krāpnieki mēdz arī zvanīt un uzdoties ne tikai par bankas vai policijas vai kādu citu iestāžu darbiniekiem. Pēdējā laikā novērots, ka krāpnieki uzdodas arī par “Smart-ID” pārstāvjiem.
    To, ka telefonkrāpnieki mēdz zvanīt un ar neticamiem stāstiem iebiedēt cilvēkus, zina arī ReTV uzrunātie iedzīvotāji Valmierā. Viņi gan norāda, ka telefona klausuli neceļ, ja redz, ka zvana nepazīstams numurs. Valmierietis Guntis: “Medijos jau stāsta, kas ir noticis, ir visādi gadījumi. Ir jau no Mozambikas, no kurienes tik nezvana.”
    Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko norāda, ka realitāte ir skaudra. Summas, kas tiek izkrāptas no cilvēkiem, ir diezgan lielas. Iespējams, kāds tādā veidā zaudējis arī visa mūža ietaupījumus. Tā, piemēram, apkopojot informāciju par krāpnieku aktivitāti Valmieras novadā, redzams, ka ir uzsākti vairāki kriminālprocesi par krāpnieku radītajiem zaudējumiem. “Mums no gada sākuma ir Valmieras novadā uzsākti 20 kriminālprocesi. Tas kopējais zaudējums nav maziņš. Vairāk nekā 80 000 eiro. Jāsaka, ka daļa no krāpšanas gadījumiem ir saistīti ar tādu lietu, ka cilvēks - alkatīgu mērķu vadīts - mēģina nopelnīt. Iegulda kriptovalūtas biržās. Arī tā zaudē naudiņu. Bet tas tagad ir aizgājis otrajā plānā. Populārāki kļūst gadījumi, kad piezvana cilvēkiem un paziņo, ka kāds no tuviniekiem ir iekļuvis vai izraisījis negadījumu. Tad ir nepieciešama nauda, lai varētu atpirkties.”
    Imants Mitrošenko arī piebilst, ka krāpnieki savā labā cenšās izmantot visas jaunākās tehnoloģijas, kas ir pieejamas. Tas ir iemesls, kādēļ viņu aktivitāte nesamazinās. Mitrošenko: “Šeit vairāk riska grupa ir veci cilvēki, kuri notic telefona zvanam. Ir arī informācija, ka tiek izmantots mākslīgais intelekts, lai pārveidotu balsi. Tiek zagti personu dati no sociālām vietnēm. Parasti jaunieši dzīvo tīmekļos. Balss paraugi ir pieejami diezgan daudz. Ir šādi riski saskatāmi. Tehnoloģijas attīstās strauji. Noziedznieki vienmēr ir pussolīti priekšā, izmantojot šo.”
    Tehnoloģiju entuziasts Elviss Strazdiņš, kurš savos sociālajos medijos ir publicējis vairākus sarunu ierakstus ar krāpniekiem, iesaka cilvēkiem pārtraukt sarunu, ja kāda nezināma persona cenšas jums apgalvot, ka, piemēram, ar jūsu tuvinieku ir notikusi nelaime. Tas ir pats vienkršākais veids, kā izvairīties no krāpniekiem. “Pirmā lieta jau, lai pārbaudītu, vai tā visa ir patiesība, to var pārbaudīt, noliekot klausuli un piezvanīt atpakaļ šim radiniekam, kura vārdā zvana. Tas atrisinātu 99% krāpšanu. Ja tomēr cilvēks tika pārliecināts, ka nav laika zvanīt radiniekam, viss ir ļoti slikti, tālāk būtu jāpadomā, vai tas, ko viņš dara, vispār ir legāli. Realitātē atbrauc ārsts ar masku un savāc 20 000, lai it kā palīdzētu tam cilvēkam slimnīcā. Tas nekādā veidā nevar būt legāli.”
    Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks gan vēl piebilst, ja cilvēks pilnībā ignorēs svešus telefona numurus un neatbildēs uz zvanu, var gadīties, ka tiek palaists garām kāds tiešām svarīgs un gaidīts zvans, piemēram, no ārstniecības iestādes par plānotu operāciju.
    Foto: Unsplash; ilustratīvs
    Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta.

Комментарии •