Tym roztworem podlewać przez cały sezon? To znaczy czy stosować też czysta wodę naprzemiennie czy nie? Dodatkowe pytanie: ostatnio podlewalismy mikstura kristalonu zielonego i czerwonego, jaki jest następny etap nawożenia kristalonami i którym kolorem i kiedy? Pozdro
A czy po takiej miksturze po podlaniu rośliny zaczną pobierać inne pierwiastki z ziemi ponieważ mam wrażenie że zostały za blokowane pod kątem pobierania żelaza i trochę zaczęły żółknąć wierzchołki i tak jak by nie mogły się dalej rozwijać i mieć dobre przyrosty jako krzaków i już zawiązanych owoców.! Czy w takiej sytuacji lepiej zastosować Kristalon pomarańczowy.? Jutro zbadam ph ziemi przy krzakach.! Z góry dziękuję
Saletra wapniowa jest dużo szybszym nawozem wapniowym aniżeli ta mikstura. Mikstura jest na bazie naturalnego składnika i dla ludzi co chcą taki użyć a nie chcą saletry.
@@ogrodniknewstv Jasne. Może źle się wyraziłem - nie chcę wchodzić w polemikę co od czego jest lepsze czy bardziej naturalne. Po prostu mam zarówno "SW" i "k.żółty. Pytanie dotyczyło czy mogę użyć tego co mam pod ręką? A jeśli tak to może wiesz w jakich proporcjach? Pozdrawiam ;)
@@ogrodniknewstv Możesz rozwinąć dlaczego teraz unikać formy amonowej? Z tego co czytałem to właśnie ta forma azotu(amonowa) najbardziej lubi się z fosforem i jest bardziej odporna na wymywanie przez deszcze od formy azotanowej.
@@MakSar1 Amon utrudnia pobieranie potasu, magnezu, wapnia co teraz trzeba. W tunelach nie ma wymywania a jeśli masz w gruncie to można użyć trochę amonu ale tak 1:3 na korzyść NO3
Witam film jak zwykle bardzo profesjonalny dzięki.Niestety z powodu nadmiaru obowiązków chcialbym pójść na skróty .Miałem suchą w zeszłym roku i myślę o oprysku preparatem Help Plant Ca tylko nie za bardzo wiem w jakiej fazie wzrostu pomidorów to zrobić.Czy mogę Cię poprosić o radę?
Zależy co masz w glebie, po drugie nie nawóź żadnymi gnojówkami bo azot NH4 z nich w nadmiarze zablokuje pobieranie wapnia, magnezu, potasu. Ogólnie dolistnie możesz opryskać w ciemno a gdy zobaczysz suchą na owocu długo owocowym to opryskaj wszystkie grona a jak zobaczysz suchą na normalnych, okrągłych owocach to wiedz, że masz duży problem z pobieraniem wapnia.
@@ogrodniknewstv Uprawiam pomidory w szklarni 2 raz w wszystko robię tak jak uczysz w filmach.Analizy nie robiłem gnojówek nie używam.W zeszłym roku były bawole serca i pink king były super ale kilka krzaków dopadła sucha.W tym roku Honey Moon podobno odporniejsze na choroby ale zapobiegawczo chciałem opryskać wwym.śrrodkiem tylko nie wiedziałem czy zrobić to w fazie kwitnienia pierwszego grona czy póżniej.Rozumiem że jak wykształcą się pierwsze grona tak?
@@przemko3736 Saletrę wapniową można dać do gleby po posadzeniu i potem kilka razy w sezonie. Oprysk to raczej ratunek przed zaburzeniami wchłaniania wapnia np. przez brak wody, czy małej ilości korzeni bez włośników.
Używam wapna kredowego granulowanego, sypię 20 ziaren na krzak raz na dwa tygodnie. Nie mam pojęcia czy to dużo czy mało i czy rośliny mają dostęp do tego wapna.
Jeśli sypiesz pogłównie na wierzch gleby to będzie słaba dostęność i rozpuszczalność. Staraj się lekko przemieszać z glebą i na całej powierzchni uprawy.
Proszę o pomoc Trochę w innym temacie Mam kupiony octan wapnia i chcę opryskac pomidory bo juz widac braki Nie wiem ile gram dodac tego octanu na 1 litr wody Prosze o odpowiedź
Mistrzu, zacznę podlewać wodą gazowaną! Toż to słaby kwas węglowy Cisowianka będzie Ok? Bor czy może być boraks? Piję go na stawy Magnez czy może być sól epsom?
@@ogrodniknewstv 2 dni temu widziałem na jakims kanale taki przepis: 1/4 lyzeczki boraksu na 4l wody, 1/2 łyżeczki soli epsom na 4l wody. To do podlewania papryki i pomidorów. Sól kupiłem I będę testował. Ta sól epsom Ma też działać na ślimaki. Pozdrawiam
Profesorze! Pomocy! Czym uzupełnić zawartość wapnia w glebie? Wyniki badania: zasolenie 0,7 g NaCl/l pH 6,4 azot N-NO³ 106,7 Fosfor 222 Potas 287 Wapń 1173 Magnez 173 Myślę o podaniu wapnia i wysiewie żyta na zimę. Wiosną mała dawka azotu...ale w jakich formach to podać ? Myślę o kredzie malarskiej...tylko ile? Tunel 20m²... ze dwa kilo będzie ok? Pozdrawiam.
@@ogrodniknewstv ok,dziękuję. Zapytam tylko dlaczego nie dolomit? Jaka różnica jest? Myślałem o kredzie ponieważ kiedyś zalecili mi po badaniach kredę. Teraz badałem bez zaleceń.
Witam Ma pytanie czy pomidory pobiorą ten wapn jeżeli w głębie jest za duzo potasu? Robiąc tą miksturę musi być pomiar PH tak dokładnie zmierzony , czy wystarczy zwykły mniej dokładny pomiar płynem heliga?
Czy można prosić o pomoc mam dużo zrębków dębowych i z innych drzew liściastych i nie wiem co zrobić, czy przemieszać z glebą ? jest Pan dla nas wielkim autorytetem Pozdrawiam
Dąb odradzam, dużo garbikow, kwasów i długo się rozkłada. Ogólnie to dla dekoracji na górę jedynie. Spal zrób popiół a będzie film jak zrobić miksturę.
Dolistnie nawozi się interwencyjnie, pomyśl tylko że jak rozrobisz saletrę wapniową w stężeniu 0.5% do oprysku to będzie jakiś gram z kawałkiem tlenku wapnia w litrze wody i jak opryskasz pomidora to ile tej wody na nim zostanie po oprysku? kilka gramów? a w tych kilku gramach wody po oprysku będzie 0.5% saletry wapniowej a w samej saletrze wapniowej wapnia jest około 20%. Jak byś to policzył to byś zobaczył, że wapnia z oprysku roślina pobierze znikome ilości. Dolistnie nie zapewnisz tyle wapnia co roślina potrzebuje bo przedobrzysz z azotem, wapń słabo i długo się wchłania z liści.
@@ogrodniknewstv Ale można znaleźć publikacje naukowe, w których potwierdza się pozytywny wpływ stosowania oprysków wapniowych na plon pomidorów. Można stosować mrówczan wapnia jako oprysk z dodatkiem kwasów huminowych, które prawdopodobnie zwiększają tempo dyfuzji wapnia do wnętrza roślin.
@@PolskiRoland Ale tu nie trzeba publikacji naukowych bo po samym oprysku saletrą widać jak pomidory odżywają, W glebie musi być wapń po primo a opryskiem tylko robimy interwencje. Do oprysku wystarczy saletra Ca inne wynalazki też są dobre ale ich nie ma co faworyzować.
@@ogrodniknewstv Wiadomo, odpowiednia ilość wapnia w glebie to podstawa, jednak oprysk wapniem nie wykonuje się jedynie interwencyjnie. Bardziej o to mi chodziło, stosowanie oprysku wapniem przyczynia się do zwiększenia ilości plonu, szczególnie gdy na plantacji może czasowo występować susza, ale powiedzmy, że to można by już było zaliczyć jako oprysk interwencyjny. Saletra może nie być optymalna na każdym etapie wzrostu, jako oprysk.
@@ogrodniknewstv ej nie jestem chemikiem, ale zauważam sprzeczności... najpierw wapna nie ciągnie bo ph wysokie, teraz dawać wapno w glebę i podważanie wapnowych oprysków. To nie robiliby w ogóle wapnowitów do oprysku gdby to nie działało.
widzisz, sam się rozwijasz, jeszcze w tamtym roku oglądałem materiały gdzie mieszałeś insol P i mówiłeś żeb y nie używać kranówy czy głębinówki bo się zwiąże. Tzn może źle pamiętam ale też nie radziłeś podlewać nawozem fosforowym jeśli w ziemi jest dużo wapnia bo wytworzy się fosforan wapnia niedostępny dla rośliny. Dzisiaj mówisz że roślina pobierze - no może źle rozumiem, albo powinieneś może nagrać jeszcze film z jakimś wyraźnym rozróżnieniem kiedy i co, możę pobierze sobie z korzenia ale nie z oprysku dolistnego. Znowuż jeśli ten fosforan wapnia zmieszam z glebą w obrębie korzenia to rozumiem że też go roślina w końcu pobierze? PS. W ofercie intermagu widzę środek aquarius do stabilizowania wody kranowej do oprysków dolistnych, rzuciłbys na to okiem.
W tym roku stosuję tylko "Biohumus Ekagro" zamiast "chemii" na pomidory, paprykę i ogórki w tunelu, jak i w gruncie. Powiem tak: jeszcze nie miałem w życiu, tak pięknych zdrowych roślinek. Pozdrawiam 🙋🏻
Traktować ten komentarz jako reklamę produktu czy twoją beznadziejną wiedzę co do chemii? Błędy w ludzkim DNA mogą właśnie być spowodowane niedoborem kwasu fosforowego a słabe geny to słaby umysł.
@@ogrodniknewstv No cóż 🤔 w kwestii sarkazmu 🤷🏻 polecam Ci długie spacery po lesie, szczególnie iglastymi 🌲(...) i pooddychać świeżym powietrzem, neutralizując toksyczną chemię... ponieważ udowodniono naukowo, że las 🌲pochłania niepożądane toksyny z organizmu 🙋🏻
Jutro miksturę będę przygotowywał dziękuję za kolejny świetny filmik pozdrawiam
Jak zwykle 🤯petarda! Dzięki 🤝
Dawka wiedzy przed snem i spać..Buonanotte
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję Mistrzu
Dzięki Mistrzu 🥰
❤ Bardzo Dziekuje ❤
Super film i wszystko wytłumaczone zaraz robię tą miksturę. Pozdro
Dzięki za filmik 🙂
Człowiek encyklopedia, pozdrawiam.
Tego mi bylo trzeba wlasnie.A czy kreda ogrodnicza granulowana moze byc? I nawoz fosforowy FOSTAR.On tez zakwasza bo sprawdzalem.
Szukaj kredy o zawartości CaCO3 około 95% i reaktywność podobnie.
dobre info, mam fostar wobec tego wypadałoby nawet podlewać w przyp[adku braku fosoforu.. oby wapnia nie zblokować...
Tym roztworem podlewać przez cały sezon? To znaczy czy stosować też czysta wodę naprzemiennie czy nie?
Dodatkowe pytanie: ostatnio podlewalismy mikstura kristalonu zielonego i czerwonego, jaki jest następny etap nawożenia kristalonami i którym kolorem i kiedy? Pozdro
To zależy w jakiej kondycji są pomidory, ogólnie w tej fazie powinien iść pomarańczowy.
@@ogrodniknewstv ale w kristalonie nie ma wpania .. oni w systemie yary każą używać calcinit doglebowo i do tego dolistnie kristalon pomarancz
@@ogrodniknewstva w jakiej dawce pomarańczowy krustalon??
Dziękuję
Witam ile razy w trakcie wegetscji podlewac tym roztworem.Dzieki
Jak często podlewać tym roztworemi w jakiej dawce
A czy po takiej miksturze po podlaniu rośliny zaczną pobierać inne pierwiastki z ziemi ponieważ mam wrażenie że zostały za blokowane pod kątem pobierania żelaza i trochę zaczęły żółknąć wierzchołki i tak jak by nie mogły się dalej rozwijać i mieć dobre przyrosty jako krzaków i już zawiązanych owoców.! Czy w takiej sytuacji lepiej zastosować Kristalon pomarańczowy.? Jutro zbadam ph ziemi przy krzakach.! Z góry dziękuję
Lepiej daj dolistnie mangan, bor lub cały komplet mikro do gleby i dolistnie.
@@ogrodniknewstv a jaki komplex mikro by Pan polecił aby użyć w tym przypadku ?
@@artur.k80 Mikrokomplex.
@@ogrodniknewstv a proszę mi jeszcze podpowiedzieć ile razy mogę zastosować podlewanie doglebowo oraz oprysk i w jakich odstępach ?.
@@artur.k80 Jak jest bieda z mikro to oprysk plus doglebowo jednego dnia. Potem jeszcze z dwa zabiegi w sezonie.
Czy można użyć wódy ze studni?
Czy na tym etapie pomieszanie kristalonu zoltego i zielonego w proporcji 0,3 g żółtego na litr wody i 0,7 g zielonego na litr wody ma sens??
Nie ma sensu, teraz trzeba potasu, wapnia, fosforu a azotu dużo mniej.
Czy pomieszanie żółtego kristalonu z saletrą wapniową da podobne rezultaty?
Saletra wapniowa jest dużo szybszym nawozem wapniowym aniżeli ta mikstura. Mikstura jest na bazie naturalnego składnika i dla ludzi co chcą taki użyć a nie chcą saletry.
@@ogrodniknewstv Jasne. Może źle się wyraziłem - nie chcę wchodzić w polemikę co od czego jest lepsze czy bardziej naturalne. Po prostu mam zarówno "SW" i "k.żółty. Pytanie dotyczyło czy mogę użyć tego co mam pod ręką? A jeśli tak to może wiesz w jakich proporcjach? Pozdrawiam ;)
@@MakSar1 Nie dawaj teraz amonu z żółtego.
@@ogrodniknewstv Możesz rozwinąć dlaczego teraz unikać formy amonowej?
Z tego co czytałem to właśnie ta forma azotu(amonowa) najbardziej lubi się z fosforem i jest bardziej odporna na wymywanie przez deszcze od formy azotanowej.
@@MakSar1 Amon utrudnia pobieranie potasu, magnezu, wapnia co teraz trzeba. W tunelach nie ma wymywania a jeśli masz w gruncie to można użyć trochę amonu ale tak 1:3 na korzyść NO3
A jak często podlewać taką miksturą?
Zależy ale dwa razy w miesiącu będzie wskazane przy intensywnym wzroście owoców.
@@ogrodniknewstv dziękuję bardzo.
@@ogrodniknewstv Ojej! A Pan zrobił aż 200 litrów tej mieszaniny. To ile jej wlać jednorazowo pod jeden krzaczek - tak w przybliżeniu?
@@halinawieczorek5976 Na lekko wilgotną glebę daję z 5-10 litrów m2.
A czy zamiast kredy moźemy dać saletrę wapniową w proporcji jak pan mówił.To akurat mam.😊Pozdrawiam.
Ile może byc maksymalnie wapna w glebie aby moc użyć tej mikstury,aby nie przewapniowac,dziekuje
Witam. Czy ten drugi kwas może będzie miał coś wspólnego z owadami biegającymi?
Poproszę o podpowiedź jaką ilość spozywczego kwasu fosforowego 75% stosować do podlewania borówek?😊
musisz badac ph
Hej.Co za miernik ph? Możesz polecić,czy jeszcze testujesz?
Witam film jak zwykle bardzo profesjonalny dzięki.Niestety z powodu nadmiaru obowiązków chcialbym pójść na skróty .Miałem suchą w zeszłym roku i myślę o oprysku preparatem Help Plant Ca tylko nie za bardzo wiem w jakiej fazie wzrostu pomidorów to zrobić.Czy mogę Cię poprosić o radę?
Zależy co masz w glebie, po drugie nie nawóź żadnymi gnojówkami bo azot NH4 z nich w nadmiarze zablokuje pobieranie wapnia, magnezu, potasu.
Ogólnie dolistnie możesz opryskać w ciemno a gdy zobaczysz suchą na owocu długo owocowym to opryskaj wszystkie grona a jak zobaczysz suchą na normalnych, okrągłych owocach to wiedz, że masz duży problem z pobieraniem wapnia.
@@ogrodniknewstv Uprawiam pomidory w szklarni 2 raz w wszystko robię tak jak uczysz w filmach.Analizy nie robiłem gnojówek nie używam.W zeszłym roku były bawole serca i pink king były super ale kilka krzaków dopadła sucha.W tym roku Honey Moon podobno odporniejsze na choroby ale zapobiegawczo chciałem opryskać wwym.śrrodkiem tylko nie wiedziałem czy zrobić to w fazie kwitnienia pierwszego grona czy póżniej.Rozumiem że jak wykształcą się pierwsze grona tak?
@@przemko3736 Saletrę wapniową można dać do gleby po posadzeniu i potem kilka razy w sezonie. Oprysk to raczej ratunek przed zaburzeniami wchłaniania wapnia np. przez brak wody, czy małej ilości korzeni bez włośników.
@@ogrodniknewstv O i to jest konkret bardzo dziękuję tak właśnie zrobię podsypię saletrą wapniową Pozdrawiam.
Ja posypalam ziemię gipsem po Pana filmiku.Zobaczymy co wyjdzie😊 Do tegi momentu podlalam raz gnojowką z pokrzywy.Czu podlewac gnojowką z żywokostu?
Jak masz duże deficyty wapnia i jeszcze na dodatek sporo potasu to sam gips może nie dać rady.
Dzień dobry a czy mogę zasilić czerwonym kristalonem są już bardzo duże i kwitną mają już nawet male pomidorki
Pewnie.
Cześć.Mam pytanie jaką ilość insol WAP na litr wody żeby uzyskać stężenie 1.5 %.waga netto nawozu to 1,26kg w litrze Dzięki pozdrawiam
Po co ci takie duże stężenie?
Używam wapna kredowego granulowanego, sypię 20 ziaren na krzak raz na dwa tygodnie. Nie mam pojęcia czy to dużo czy mało i czy rośliny mają dostęp do tego wapna.
Nie wapna tylko wapnia!!!
@@nocry3153 XD
Jeśli sypiesz pogłównie na wierzch gleby to będzie słaba dostęność i rozpuszczalność. Staraj się lekko przemieszać z glebą i na całej powierzchni uprawy.
@@ogrodniknewstv Dzięki za poradę, tak zrobię
Proszę o pomoc
Trochę w innym temacie
Mam kupiony octan wapnia i chcę opryskac pomidory bo juz widac braki
Nie wiem ile gram dodac tego octanu na 1 litr wody
Prosze o odpowiedź
0.3-0.5 %.
Dziękuję za odpowiedź
Oglądam Pana filmy i podziwiam ogrom wiedzy
Pozdrawiam
Krede w proszku mozna kupic .
Jaką krede kupić jesli nie mam u siebie dostepu do takiej co u Ciebie leży jak kamienie?😂
Musisz kupić węglan wapnia CaCO3
Polcalc w workach
Proste do zrobienia.. dzięki...jakiej firmy masz ten miernik kwasowości wody?
Adwa 12.
Proszę o poradę jaka wodą podlewać pomidory, i warzywa. Mam dostęp do studni (zwykła drenowa) albo ze stawu.
Woda ze stawu zapewni wszystkie mikroelementy
Mistrzu, zacznę podlewać wodą gazowaną! Toż to słaby kwas węglowy
Cisowianka będzie Ok?
Bor czy może być boraks? Piję go na stawy
Magnez czy może być sól epsom?
Boraks ma sporo sodu więc odradzam.
@@ogrodniknewstv 2 dni temu widziałem na jakims kanale taki przepis: 1/4 lyzeczki boraksu na 4l wody, 1/2 łyżeczki soli epsom na 4l wody. To do podlewania papryki i pomidorów. Sól kupiłem I będę testował. Ta sól epsom Ma też działać na ślimaki. Pozdrawiam
Profesorze! Pomocy! Czym uzupełnić zawartość wapnia w glebie? Wyniki badania:
zasolenie 0,7 g NaCl/l
pH 6,4
azot N-NO³ 106,7
Fosfor 222
Potas 287
Wapń 1173
Magnez 173
Myślę o podaniu wapnia i wysiewie żyta na zimę. Wiosną mała dawka azotu...ale w jakich formach to podać ? Myślę o kredzie malarskiej...tylko ile? Tunel 20m²... ze dwa kilo będzie ok? Pozdrawiam.
Dolomit odpada, i zostaje kreda. Kredy daj max 100 gramów na metr kwadrat.
@@ogrodniknewstv ok,dziękuję. Zapytam tylko dlaczego nie dolomit? Jaka różnica jest? Myślałem o kredzie ponieważ kiedyś zalecili mi po badaniach kredę. Teraz badałem bez zaleceń.
@@ogrodniknewstv..doczytałem się w tej chwili że dolomit działa wolno...kreda szybciej wzbogaci glębę w dostępny dla roślin wapń.
Witam Ma pytanie czy pomidory pobiorą ten wapn jeżeli w głębie jest za duzo potasu? Robiąc tą miksturę musi być pomiar PH tak dokładnie zmierzony , czy wystarczy zwykły mniej dokładny pomiar płynem heliga?
Wystarczy zakwasić do około 6. pozdro
Czy wapno mozna przedawkowac ?
Lepiej tego nie rób bo się mocno zdziwisz.
@@ogrodniknewstv źle napisałem wapń ?
Mam pytanie, jak dawkowac kristalon pomarańczowy??
Jeśli mam Wapnovit turbo oraz UNI PK (136g/l fosforu i 245g/l potasu) to ile dodac obu na litr wody aby odżywić pomidory?
Opryskaj wapnowitem 3-5 g na litr a uni pk daj doglebowo 1.5g na litr.
Dziękuje bardzo
Czy taki zabieg zrobic razem w jednym dniu czy w odstępach czasowych.
A taka zwykla kreda do pisania po tablicy moze byc?
Może zawierać dodatki.
Czy można prosić o pomoc mam dużo zrębków dębowych i z innych drzew liściastych i nie wiem co zrobić, czy przemieszać z glebą ? jest Pan dla nas wielkim autorytetem Pozdrawiam
Dąb odradzam, dużo garbikow, kwasów i długo się rozkłada. Ogólnie to dla dekoracji na górę jedynie. Spal zrób popiół a będzie film jak zrobić miksturę.
👍
👍👍👌👍👍
A wapnowit turbo nada się? I ile ml. na litr?
Podpinam się. Nie mam dostępu do kredy, a wapnovit stoi na półce.
Do gleby 1ml/l a oprysk 3ml do 5.
@@ogrodniknewstv przy wapnowicie można zakwaszać wodę kwasem fosforowym?
@@misiekx16 Jeśli kranówka to zakwasić do około 6 potem rozrobić nawóz.
Potrzebuję porady, bo coś złego dzieje się z moimi pomidorami. Czy mógłbym przesłać w jakiś sposób zdjęcie pomidorów np. na email?
Bardzo proszę.
Fb
Jak dla mnie trochę zabawy jest wolę prysnąć wapniowym i też będzie git ale film spoko.
Dolistnie nawozi się interwencyjnie, pomyśl tylko że jak rozrobisz saletrę wapniową w stężeniu 0.5% do oprysku to będzie jakiś gram z kawałkiem tlenku wapnia w litrze wody i jak opryskasz pomidora to ile tej wody na nim zostanie po oprysku? kilka gramów? a w tych kilku gramach wody po oprysku będzie 0.5% saletry wapniowej a w samej saletrze wapniowej wapnia jest około 20%. Jak byś to policzył to byś zobaczył, że wapnia z oprysku roślina pobierze znikome ilości. Dolistnie nie zapewnisz tyle wapnia co roślina potrzebuje bo przedobrzysz z azotem, wapń słabo i długo się wchłania z liści.
@@ogrodniknewstv Ale można znaleźć publikacje naukowe, w których potwierdza się pozytywny wpływ stosowania oprysków wapniowych na plon pomidorów. Można stosować mrówczan wapnia jako oprysk z dodatkiem kwasów huminowych, które prawdopodobnie zwiększają tempo dyfuzji wapnia do wnętrza roślin.
@@PolskiRoland Ale tu nie trzeba publikacji naukowych bo po samym oprysku saletrą widać jak pomidory odżywają, W glebie musi być wapń po primo a opryskiem tylko robimy interwencje.
Do oprysku wystarczy saletra Ca inne wynalazki też są dobre ale ich nie ma co faworyzować.
@@ogrodniknewstv Wiadomo, odpowiednia ilość wapnia w glebie to podstawa, jednak oprysk wapniem nie wykonuje się jedynie interwencyjnie. Bardziej o to mi chodziło, stosowanie oprysku wapniem przyczynia się do zwiększenia ilości plonu, szczególnie gdy na plantacji może czasowo występować susza, ale powiedzmy, że to można by już było zaliczyć jako oprysk interwencyjny. Saletra może nie być optymalna na każdym etapie wzrostu, jako oprysk.
@@ogrodniknewstv ej nie jestem chemikiem, ale zauważam sprzeczności... najpierw wapna nie ciągnie bo ph wysokie, teraz dawać wapno w glebę i podważanie wapnowych oprysków. To nie robiliby w ogóle wapnowitów do oprysku gdby to nie działało.
widzisz, sam się rozwijasz, jeszcze w tamtym roku oglądałem materiały gdzie mieszałeś insol P i mówiłeś żeb y nie używać kranówy czy głębinówki bo się zwiąże. Tzn może źle pamiętam ale też nie radziłeś podlewać nawozem fosforowym jeśli w ziemi jest dużo wapnia bo wytworzy się fosforan wapnia niedostępny dla rośliny. Dzisiaj mówisz że roślina pobierze - no może źle rozumiem, albo powinieneś może nagrać jeszcze film z jakimś wyraźnym rozróżnieniem kiedy i co, możę pobierze sobie z korzenia ale nie z oprysku dolistnego. Znowuż jeśli ten fosforan wapnia zmieszam z glebą w obrębie korzenia to rozumiem że też go roślina w końcu pobierze? PS. W ofercie intermagu widzę środek aquarius do stabilizowania wody kranowej do oprysków dolistnych, rzuciłbys na to okiem.
Mikstura Ogrodnixa:)
❤
U mnie gnije jeden pęd , główny pęd. Zrobił się brązowy i jakby wklesieniety...
Pomaluj łodygę środkiem na grzyba w większym stężeniu jak do oprysku np. signum33.
W tym roku stosuję tylko "Biohumus Ekagro" zamiast "chemii" na pomidory, paprykę i ogórki w tunelu, jak i w gruncie. Powiem tak: jeszcze nie miałem w życiu, tak pięknych zdrowych roślinek. Pozdrawiam 🙋🏻
Traktować ten komentarz jako reklamę produktu czy twoją beznadziejną wiedzę co do chemii?
Błędy w ludzkim DNA mogą właśnie być spowodowane niedoborem kwasu fosforowego a słabe geny to słaby umysł.
@@ogrodniknewstv No cóż 🤔 w kwestii sarkazmu 🤷🏻 polecam Ci długie spacery po lesie, szczególnie iglastymi 🌲(...) i pooddychać świeżym powietrzem, neutralizując toksyczną chemię... ponieważ udowodniono naukowo, że las 🌲pochłania niepożądane toksyny z organizmu 🙋🏻
🫵💪🫡
Cześć
Hej.
Gdzie kupić kwas fosforowy ?
To ten ordzewiacz ?
@@byq1988spożywczy musisz kupić.Na znanym portalu aukcyjnym znajdziesz.
@@byq1988 szukaj E338
Witam ile razy w trakcie wegetscji podlewac tym roztworem.Dzieki
👍