Niech Pan napisze książkę, bo ta cała wiedza, to po prostu czyste złoto😀 a ciężko wszystko z filmików zapamiętać :) Obiecuję będę pierwszym z tysięcy kupujących 😀
Bravo kanał ogrodniczy w wersji PRO mało takich na polskim jutubie, na innych kanałach (z wyjątkami) można zobaczyć co roku po dziesięć filmów " jak siać rzodkiewkę" jak siać koper" a w nich zero merytoryki tylko kup ode mnie kalendarz, książkę, postaw wirtualną kawę bo bidę klepię. Tylko dej daj daj dej dej dej dej dej dej. 👍👍💯💯❤❤🎆🎆🍐🍐🦋🦋🌲🌲🐛🐛🌳🌳
I o take kanały na YT walczymy. Szacun, ilość wiedzy jaką posiadasz powoduję, że mam kompleksy 😉. Pozdrawiam i w miarę moich możliwości staram się korzystać.
Straty azotu z obornika są zwiazane z pH kredy, nie z samym wapniem. Gips jest dodawany do podłoża pieczarkowego i ten nawóz zawiera bardzo dużo azotu, amoniak się nie wydziela - zatruł by pieczarki. Analogicznie w ogrodzie można przekopać ziemię z kompostem lub obornikiem i gips dać na powierzchni ziemi. W takim układzie straty azotu są minimalne. Jeśli ktoś ma analizę gleby to polecam policzyć dawkę samemu pilnując maksymalnej zawartości siarczanów. Na rynku jest też siarczan wapnia nawozowy, różni się od budowlanego certyfikatem na zawartość metali ciężkich. Kopane w tym samym miejscu :) Pozdrawiam
Oczywiście masz racje, że straty azotu przy zastosowaniu gipsu a zastosowaniu wapnia węglanowego, tlenkowego czy wodorotlenkowego będą najmniejsze i dla tego gips jest taki fajny i ma stabilne neutralne ph. Co do analizy to mało kto robi w amatorce analizę siarki bo jest droga. Co do podłoża pieczarkowego to mój znajomy miał kiedyś otwierać pieczarkarnię ale jak się dowiedział po przeszkoleniu ile trzeba lać chemii to zrezygnował z tego powodu. Ludzie w uprawach eko używają tego podłoża i się nad nim rozczulają jakie to super eko i w ogóle podłoże. Co do metali ciężkich to też jest reagips z instalacji oczyszczania spalin on też ma certyfikat na ilość metali ciężkich. Ten nawozowy co piszesz to pewnie jest tylko droższy a kopany pewnie jest jak leci. W popiele drzewnym, soli kuchennej, mączce bazaltowej znajdziemy metale ciężkie tak jak praktycznie w każdej ziemi czy skale ale są one w śladowych ilościach.
Gips to po prostu sól kwasu siarkowego i wapnia trochę uwodniona, więc po to solisz ziemię żeby roślinki lepiej rosły i lepsze plony dawały, bo potrzebują dużo wapnia oraz siarki i azotu.
Ciekawostka - ten sam gips lata temu dodawałem do akwarium z bardzo wrażliwymi i drogimi krewetkami (panda), aby podnieść twardość ( nie pamiętam którą). Nigdy ani jedna krewetka nie padła.
Witam Pana Ogrodnika weźmie Pan na warsztat cement bo ma też bardzo dobry skład dla roślin. Są nimi: krzemian trójwapniowy Ca3SiO5 - tzw. alit o wzorze technologicznym (C3S), krzemian dwuwapniowy Ca2SiO4 - tzw. belit (C2S), glinian trójwapniowy Ca3Al2O6 - tzw. celit (C3A), glinożelazian czterowapniowy Ca4Al2Fe2O10 - tzw. Pozdrawiam Pana serdecznie
Ja sam pewnie widzisz po wzorach króluje krzemionka i aluminium. Krzemionka jest najpowszechniej występującym pierwiastkiem na ziemi dla roślin praktycznie niepotrzebna a aluminium (glin) to samo tylko że może być ostro toksyczny dla roślin w podłożach o niskich ph. Pewnie w popiołach jest też dużo chloru i kadmu i innych dobrodziejstw.
Wspominles o gipsie z elektrowni... Dużo tego biora producenci ziemi ogrodowej i podłoża pod pieczarki. Potem kupując pieczarki mam mieszane myśli... Pozdrawiam 👍👍
Witam. A po jakim czasie można przekopać lub puścić glebogryzarkę po zastosowaniu gipsu ? Chciałbym zastosować gips ale też zdążyć przygotować ziemię pod pomidory ? Dzięki za wideo!
@@ogrodniknewstvPo gipsowaniu można pobronować tak jak wspomniałeś na nagraniu. Tylko u mnie będzie konieczne mocniejsze wzruszenie ziemi właśnie poprzez przekopanie czy przejechanie glebogryzarką. Więc może po gipsowaniu i bronowaniu odczekać te 6tyg. i wtedy wzruszyć ziemię. Po tym muszę jeszcze zdążyć uzupełnić azot i potas i je też wymieszać.
Dzieki za dobry materiał😊 A tak z innej beczki pytanie o nawozy NPK. Jaki czas przed siewem powinienem rozrzucic nawoz na dzialke ?Działka jest warzywna pomiodry w gruncie papryki buraki ogorki marchew pietruszka itp itd
Mam pytanie odnośnie kiełbasy i wędzenia, ale umieszczam przy tym filmiku, który jest ostatnio dodany. Oglądałem kilka Twoich filmów o kiełbasie, i wędziłem w miare tak samo. Jednak, np... kiedy kiełbasa jest świeża z wędzenia, to jest smaczna, ale jak poleży w lodówce, czy np. ja zamrożę i odmrożę do jedzenia, to już nie smakuje tak dobrze. Zatem pytanie, co moze spowodowac, zeby kiełbasa smakowała tak samo dobrze zaraz po wędzeniu i np. po odmrożeniu lub po przechowywaniu w lodowce? Może filmik o tym. Dzięki.
@@ogrodniknewstv Nie, nie pakuje próżniowo. (akurat wlasnie kupilem pakowarke prozniowa i teraz bede to robil). Po prostu zawijalem w folie (czy wkladalem do ziplok) i wkladalem do zamrażalnika, gdy kiełbasa wystygła. Nawiasem, gdy pakujące próżniowo, kiełbasa musi być zupełnie wychłodzona?
@@jackswiatek5221 Pakować można nie schłodzoną ale zamrażać schłodzoną prawie do zera. Zobaczysz różnicę w świeżości na bardzo duży plus jak zaczniesz pakować próżniowo.
Można gipsować, w sezonie pogłównie też można gipsować i kredować w małych dawkach. Tylko wyjaśnij co to znaczy leży? przekopany był czy rozsypany na powierzchni.
Powrót na kanał po 1,5 roku był miłym zaskoczeniem. Gratulacje. Czy można rozsiać gips jak w tunelu rośnie sałata, szczypiorek i rzodkiewka? A za miesiąc będą pomidory?
Hej. A co myslisz o dolomicie? Warto? Jesli tak to kiedy i jak? W tamtym roku wg analizy gleby mialem wapnia 3600mg a i tak pojawila sie sucha. Opryski z wapniem yez nie pomogly. W tym roku chce tego uniknac
Sorry, ale uwazam ten wyklad za w duzej mierze wyolbrzymienie zalet gipsu. Gips ma kiepska rozpuszczlanosc w wodzie, wiec b. wolno działa. Pierwsze sensowne wapno nawozowe ma reaktywnosc o rząd wielkosci większą, a roznica w cenie w porownaniu do poswieconemu nakladowi pracy bezsensu... Gips może ustabilizowac właściwosci gleby i na pewno nie zaszkodzi, ale wątpie w deklarowane cuda. Wazniejszy jest stosunek np kationow w glebie np. Ca:Mg:K:Na jak ktos chce dzialac cuda, a siarke mozna podac w rożnych formach. Gdyby gips działał cuda to rolnicy by nie wapnowali gleb, a gipsowali. Pozdrawiam
Gips ma najlepszą rozpuszczalność w wodzie z nawozów tzw. bezpiecznych. Wapna nie powinno się stosować na glebach botanicznych bo jest palące i łatwo go z takich gleb wymyć. Dobre jest na ziemie ciężkie, mineralne. To nie są deklarowane cuda tylko wiedza znana od lat i promowana przez OSCHR. Ważny jest stosunek kationów dodatnich do anionów ujemnych bo same kationy dodatnie się antagonizują. Rolnicy wapnują gleby bo w Polsce zdecydowana większość gleb jest kwaśna. Gips rolnicy stosują jak po analizach wychodzi mocne skażenia jonami glinu i sodu w kwaśnych glebach. W tunelu pod pomidory aby nie zwiększać ph )bo pomidor nie lubi zasady)w celu uzupełniania wapnia i siarki gips jest najlepszy. Jak są duże niedobory wapnia to wtedy kreda z gipsem.
W sumie poza rozpuszczalniscia gipsu w wodzie raczej się zgadzam, przy czym wspominałem wtedy o wapnie kredowym/ węglanowym. I na pomidorach się nie znam, może tam gips działa cuda. Ja jestem zwolennikiem jednak wapmag+przerwa+gnój itp itd. Także trochę się zgadzam, trochę nie, ale jako rolnik ogrodnik może zostanę dłużej na kanale ;) mam nadzieję, że nie popsułem krwi komentarzem, bo uważam że szału gips może nie zrobić. Pozdrawiam!
Tu nie ma co porównywać gipsu do wapna, jedno i drugie mają odmienne zadania. Kupiłem sam na dniach łódkę gispu(25 ton). W celu uzupełnienia siarki na polu oraz polepszenia struktury mojej ciężkiej ilastej gleby.
Witam serdecznie, kilka dni temu rozsypałam w szklarni kredę żeby podnieść pH i zmieszałam tą kredę z superfosfatem i dziś trafiłam na Pana film, teraz wiem że zrobiłam błąd, proszę mi powiedzieć jak teraz mogę to odwrócić, chce tam posadzić pomidory, proszę o podpowiedź, pozdrawiam serdecznie
Dolomit to wapń z magnezem, najwolniej działający z nawozów wapniowych. Jeśli masz kwaśną glebę i ubogą w magnez to tak bo jeśli nieto dolomit podniesie z czasem ph za wysoko za sprawą alkalicznego wapnia i magnezu. Jeśli masz ph powyżej 7 i dużo magnezu to gips lub kreda w zależności ile masz wapnia.
Dziękuję za taki mądry filmik, a jednocześnie mam pytanie czy mogę rozsypać kredę najpierw ito przekopać później ładnie zagrabić i na wierzchu rozsypać gips i delikatne zmieszać go z ziemią grabkami. Czy kreda i gips można zrobić tego samego dnia , czy musi być czasowy odstęp. Proszę o odpowiedź zwrotną. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. .
Niech Pan napisze książkę, bo ta cała wiedza, to po prostu czyste złoto😀 a ciężko wszystko z filmików zapamiętać :) Obiecuję będę pierwszym z tysięcy kupujących 😀
Ja też kupię .
Uwielbiam Pana i dużo korzystam z tych bezcennych rad.😊Pozdrawiam
Miło słyszeć i oglądać Fachowca w działaniu, w nowym sezonie! CWP! Z Panem Bogiem!
Dokładam się do życzenia z Panem Bogiem
Kozacki wykład 😊 Kto by o tym pomyślał, aby nawozić gipsem...
Ktoś kto wie co to gips.
Podobno po gipsie to i "Polano lepiej płonie"! Masz suba! Pozdrawiam!
Jak zawsze .. profesjonalizm ... dziękuję ❤
co znaczy wiedza fachowa ! dziękuję , jak zwykle, a zaczynałem od śledzi i białej kiełbasy ...
Jak zawsze dobra robota ! Dziekuje bardzo za wiadomosci 🍀
Bravo kanał ogrodniczy w wersji PRO mało takich na polskim jutubie, na innych kanałach (z wyjątkami) można zobaczyć co roku po dziesięć filmów " jak siać rzodkiewkę" jak siać koper" a w nich zero merytoryki tylko kup ode mnie kalendarz, książkę, postaw wirtualną kawę bo bidę klepię. Tylko dej daj daj dej dej dej dej dej dej.
👍👍💯💯❤❤🎆🎆🍐🍐🦋🦋🌲🌲🐛🐛🌳🌳
I o take kanały na YT walczymy. Szacun, ilość wiedzy jaką posiadasz powoduję, że mam kompleksy 😉. Pozdrawiam i w miarę moich możliwości staram się korzystać.
Super. Dzięki za kolejna lekcję.
jestem pod wrażeniem, że Ci się chce,i tak nic nie kumam ale rozsypię gips i zobaczę
Niesamowity wykład ! 👍👍👍
Fajnie wytlumaczone.💪💪💪
Pierwsze słyszę.Ciekaweti!
Bardzo Dziekuje ❤ Wspaniali ❤
A z reszty która pozostanie można sobie figurkę do ogrodu ulepić i nic się nie zmarnuje. 🙃😉
Pozdro Ogrodniku!
pozdroo
Dziękuję 😀
Witam i pozdrawiam wszystkich oglądających i komentujących komentarz taktyczny
Straty azotu z obornika są zwiazane z pH kredy, nie z samym wapniem. Gips jest dodawany do podłoża pieczarkowego i ten nawóz zawiera bardzo dużo azotu, amoniak się nie wydziela - zatruł by pieczarki. Analogicznie w ogrodzie można przekopać ziemię z kompostem lub obornikiem i gips dać na powierzchni ziemi. W takim układzie straty azotu są minimalne. Jeśli ktoś ma analizę gleby to polecam policzyć dawkę samemu pilnując maksymalnej zawartości siarczanów. Na rynku jest też siarczan wapnia nawozowy, różni się od budowlanego certyfikatem na zawartość metali ciężkich. Kopane w tym samym miejscu :) Pozdrawiam
Oczywiście masz racje, że straty azotu przy zastosowaniu gipsu a zastosowaniu wapnia węglanowego, tlenkowego czy wodorotlenkowego będą najmniejsze i dla tego gips jest taki fajny i ma stabilne neutralne ph.
Co do analizy to mało kto robi w amatorce analizę siarki bo jest droga.
Co do podłoża pieczarkowego to mój znajomy miał kiedyś otwierać pieczarkarnię ale jak się dowiedział po przeszkoleniu ile trzeba lać chemii to zrezygnował z tego powodu. Ludzie w uprawach eko używają tego podłoża i się nad nim rozczulają jakie to super eko i w ogóle podłoże.
Co do metali ciężkich to też jest reagips z instalacji oczyszczania spalin on też ma certyfikat na ilość metali ciężkich.
Ten nawozowy co piszesz to pewnie jest tylko droższy a kopany pewnie jest jak leci.
W popiele drzewnym, soli kuchennej, mączce bazaltowej znajdziemy metale ciężkie tak jak praktycznie w każdej ziemi czy skale ale są one w śladowych ilościach.
W mehlich 3 jest też siarka pH, makro + mikro niecałe 20zł
Pozdrawiam i dziękuję
Witam, mieszkam 3 km obok miejscowości Gacki, gdzie właśnie pozyskiwany jest ten gips. A o taki jego zastosowaniu nie wiedziałem. Pozdrawiam
Pod latarnią zawsze jest najciemniej. pozdroo
Gips to po prostu sól kwasu siarkowego i wapnia trochę uwodniona, więc po to solisz ziemię żeby roślinki lepiej rosły i lepsze plony dawały, bo potrzebują dużo wapnia oraz siarki i azotu.
@@okoproroka1561dobre porównanie, zostaje w pamięci nieco lepiej niż naukowe przeliczenia…pozdrawiam
Dzięki Majster 👏👏👏
Ciekawostka - ten sam gips lata temu dodawałem do akwarium z bardzo wrażliwymi i drogimi krewetkami (panda), aby podnieść twardość ( nie pamiętam którą). Nigdy ani jedna krewetka nie padła.
Ciekawy poradnik
No to szpachlujemy😂
Witam Pana Ogrodnika weźmie Pan na warsztat cement bo ma też bardzo dobry skład dla roślin.
Są nimi: krzemian trójwapniowy Ca3SiO5 - tzw. alit o wzorze technologicznym (C3S), krzemian dwuwapniowy Ca2SiO4 - tzw. belit (C2S), glinian trójwapniowy Ca3Al2O6 - tzw. celit (C3A), glinożelazian czterowapniowy Ca4Al2Fe2O10 - tzw.
Pozdrawiam Pana serdecznie
Ja w cemencie nie widzę nic ciekawego, popiół w tych cementach 32.5 który jest zawiera pewnie dużo złego.
Ja sam pewnie widzisz po wzorach króluje krzemionka i aluminium. Krzemionka jest najpowszechniej występującym pierwiastkiem na ziemi dla roślin praktycznie niepotrzebna a aluminium (glin) to samo tylko że może być ostro toksyczny dla roślin w podłożach o niskich ph. Pewnie w popiołach jest też dużo chloru i kadmu i innych dobrodziejstw.
Wstyd mówić ..u pana uczę się chemia od nowa ..ale o gipsie nie słyszałam nigdy i w.. rodzinie nikt tego nie dawał do ziemi ..dzięki panie Profesorze
Pozdrawiam,
Wspominles o gipsie z elektrowni... Dużo tego biora producenci ziemi ogrodowej i podłoża pod pieczarki. Potem kupując pieczarki mam mieszane myśli... Pozdrawiam 👍👍
Zależy z jakiej elektrowni jest brany i jak dokładnie oczyszczony, nawet do produkcji płyt karton gips ten zanieczyszczony nie jest stosowany.
@@ogrodniknewstv elektrownia Opole robią płyty.. elektrownia Rybnik gips do podłoża pod pieczarki i do ziemi i do cementu
To powinien byc program w telewizji. Mega wiedza .Mega przekaz.
Ja do tuneli stosuje dolomit. Wapń i magnez w formie głownie węglanów. Działa wolno ale o to chodzi.
Czesc
Hej.
Witam. A po jakim czasie można przekopać lub puścić glebogryzarkę po zastosowaniu gipsu ? Chciałbym zastosować gips ale też zdążyć przygotować ziemię pod pomidory ? Dzięki za wideo!
Najlepiej było by jak podłoże przebronować od razu.
@@ogrodniknewstvPo gipsowaniu można pobronować tak jak wspomniałeś na nagraniu. Tylko u mnie będzie konieczne mocniejsze wzruszenie ziemi właśnie poprzez przekopanie czy przejechanie glebogryzarką. Więc może po gipsowaniu i bronowaniu odczekać te 6tyg. i wtedy wzruszyć ziemię. Po tym muszę jeszcze zdążyć uzupełnić azot i potas i je też wymieszać.
👍
Dzieki za dobry materiał😊 A tak z innej beczki pytanie o nawozy NPK. Jaki czas przed siewem powinienem rozrzucic nawoz na dzialke ?Działka jest warzywna pomiodry w gruncie papryki buraki ogorki marchew pietruszka itp itd
Z dwa, trzy tygodnie wcześniej.
👍👍👍
A wapno budowlane może być dodatkiem odkwaszającym? Czy gaszone, to już nie działa?
Działa i palone i gaszone i to mocno. Na gleby organiczne takie jak w tunelach lepiej używać wapń w postaci kredy, gipsu, dolomitu.
@@ogrodniknewstv Dziękuję za odpowiedź.
Mam pytanie odnośnie kiełbasy i wędzenia, ale umieszczam przy tym filmiku, który jest ostatnio dodany. Oglądałem kilka Twoich filmów o kiełbasie, i wędziłem w miare tak samo. Jednak, np... kiedy kiełbasa jest świeża z wędzenia, to jest smaczna, ale jak poleży w lodówce, czy np. ja zamrożę i odmrożę do jedzenia, to już nie smakuje tak dobrze.
Zatem pytanie, co moze spowodowac, zeby kiełbasa smakowała tak samo dobrze zaraz po wędzeniu i np. po odmrożeniu lub po przechowywaniu w lodowce?
Może filmik o tym. Dzięki.
Pakujesz świeżą próżniowo?
@@ogrodniknewstv Nie, nie pakuje próżniowo. (akurat wlasnie kupilem pakowarke prozniowa i teraz bede to robil). Po prostu zawijalem w folie (czy wkladalem do ziplok) i wkladalem do zamrażalnika, gdy kiełbasa wystygła. Nawiasem, gdy pakujące próżniowo, kiełbasa musi być zupełnie wychłodzona?
@@jackswiatek5221 Pakować można nie schłodzoną ale zamrażać schłodzoną prawie do zera. Zobaczysz różnicę w świeżości na bardzo duży plus jak zaczniesz pakować próżniowo.
@@ogrodniknewstv OK. Dzieki. Zrob o tym filmik. Pakowanie i przechowywanie produktow jest rownie wazne jak ich przygotowywanie... jak widac :)
@@jackswiatek5221 jeden już jest ruclips.net/video/n_MgTfnGmeA/видео.html
Co w przypadku "gipsowania" jeżeli obornik leży od jesieni?
Można gipsować, w sezonie pogłównie też można gipsować i kredować w małych dawkach. Tylko wyjaśnij co to znaczy leży? przekopany był czy rozsypany na powierzchni.
Rozsypany
@@Karol_iny_zaby Nie robi się tak, obornik powinien być natychmiast przekopany z powodu ulatniającego się azotu. To jest pod chmurką czy w tunelu?
Pod chmurką jest część rozsypana a część tylko delikatnie wymieszana na głębokość może 5-10cm
Czyli sprawa się wyjaśniła skoro azot się ulotnił😂 heh pozdrawiam
Powrót na kanał po 1,5 roku był miłym zaskoczeniem. Gratulacje.
Czy można rozsiać gips jak w tunelu rośnie sałata, szczypiorek i rzodkiewka? A za miesiąc będą pomidory?
Pewnie.
Hej. A co myslisz o dolomicie? Warto? Jesli tak to kiedy i jak? W tamtym roku wg analizy gleby mialem wapnia 3600mg a i tak pojawila sie sucha. Opryski z wapniem yez nie pomogly. W tym roku chce tego uniknac
To nie przyczyna braku wapnia a np. Braku wody czy nawozenia gnojówka
Woda byla regularnie, gnojówką nie nawozilem. Bor nieco ponizej normy 1.7mg
👍👍👌👍👍
Jak zwykle mega fachowo ! Mam pytanie, jeśli jesienią w szklarni dałem świeży koński obornik i przekopałem mogę teraz przelopać i posypać gipsem ?
Tak
Jeśli tydzień temu dałem kompost, to czy powinienem teraz poczekać miesiąc z gipsowaniem?
Tak.
Unmnie tak Samo czyli Jak dlugo musze z gipsem Po komposcie poczekac
@@beatenowak537 To zależy czy świeży ten kompost czy kilkuletni w małej pryzmie.
@@ogrodniknewstv domowy komposter zeszloroczny
Sorry, ale uwazam ten wyklad za w duzej mierze wyolbrzymienie zalet gipsu. Gips ma kiepska rozpuszczlanosc w wodzie, wiec b. wolno działa. Pierwsze sensowne wapno nawozowe ma reaktywnosc o rząd wielkosci większą, a roznica w cenie w porownaniu do poswieconemu nakladowi pracy bezsensu...
Gips może ustabilizowac właściwosci gleby i na pewno nie zaszkodzi, ale wątpie w deklarowane cuda.
Wazniejszy jest stosunek np kationow w glebie np. Ca:Mg:K:Na jak ktos chce dzialac cuda, a siarke mozna podac w rożnych formach. Gdyby gips działał cuda to rolnicy by nie wapnowali gleb, a gipsowali.
Pozdrawiam
Gips ma najlepszą rozpuszczalność w wodzie z nawozów tzw. bezpiecznych.
Wapna nie powinno się stosować na glebach botanicznych bo jest palące i łatwo go z takich gleb wymyć.
Dobre jest na ziemie ciężkie, mineralne.
To nie są deklarowane cuda tylko wiedza znana od lat i promowana przez OSCHR.
Ważny jest stosunek kationów dodatnich do anionów ujemnych bo same kationy dodatnie się antagonizują.
Rolnicy wapnują gleby bo w Polsce zdecydowana większość gleb jest kwaśna.
Gips rolnicy stosują jak po analizach wychodzi mocne skażenia jonami glinu i sodu w kwaśnych glebach.
W tunelu pod pomidory aby nie zwiększać ph )bo pomidor nie lubi zasady)w celu uzupełniania wapnia i siarki gips jest najlepszy.
Jak są duże niedobory wapnia to wtedy kreda z gipsem.
W sumie poza rozpuszczalniscia gipsu w wodzie raczej się zgadzam, przy czym wspominałem wtedy o wapnie kredowym/ węglanowym. I na pomidorach się nie znam, może tam gips działa cuda. Ja jestem zwolennikiem jednak wapmag+przerwa+gnój itp itd.
Także trochę się zgadzam, trochę nie, ale jako rolnik ogrodnik może zostanę dłużej na kanale ;) mam nadzieję, że nie popsułem krwi komentarzem, bo uważam że szału gips może nie zrobić.
Pozdrawiam!
Tu nie ma co porównywać gipsu do wapna, jedno i drugie mają odmienne zadania. Kupiłem sam na dniach łódkę gispu(25 ton). W celu uzupełnienia siarki na polu oraz polepszenia struktury mojej ciężkiej ilastej gleby.
Witam serdecznie, kilka dni temu rozsypałam w szklarni kredę żeby podnieść pH i zmieszałam tą kredę z superfosfatem i dziś trafiłam na Pana film, teraz wiem że zrobiłam błąd, proszę mi powiedzieć jak teraz mogę to odwrócić, chce tam posadzić pomidory, proszę o podpowiedź, pozdrawiam serdecznie
Nic już nie zrobisz, stało się to stało. Pomidory powoli będą sobie rozpuszczały ten zblokowany fosfor w ziemi.
Dzień dobry, bardzo dziękuję za odpowiedź 😊 pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 😊
A dolomit nie lepszy?
Dolomit to wapń z magnezem, najwolniej działający z nawozów wapniowych. Jeśli masz kwaśną glebę i ubogą w magnez to tak bo jeśli nieto dolomit podniesie z czasem ph za wysoko za sprawą alkalicznego wapnia i magnezu. Jeśli masz ph powyżej 7 i dużo magnezu to gips lub kreda w zależności ile masz wapnia.
M pytanie kreda nie jest tansza
Tu nie chodzi o kredę bo kreda ma inny skład i trochę inne działanie.
Zryło mi głowę 😂.
A co jesli dalem obornik na jedieni czy na wiosne teraz przed sadzeniem i sianem moge dac ten gips?
Pewnie.
Rozwalasz system na yt XD Teraz inne kanały ogrodnicze zostały mocno zweryfikowane
Dawno temu widziałem, że ktoś używał płyt gipsowych do poprawy struktury gleby.
Ja zawsze biele drzewka wapnem budowlanym
To dobrze, wapno wyżera robactwo i inne szkodniki.
Witam Pana a gips z tauronu co z elektrowni sprzedają to będzie to samo ?? Czy gorszy
Oczyszczony, nawozowy tak.
Ok dziękuję bo na wystąpiło zasolenie gleby w uprawach i dlatego dajemy gips a jak 2 tony na ha wystarczy czy można dać więcej ??
@@user-Antyszczepionkowiec 300-500 kg na hektar jak ma być pole uprawiane, jak chcesz tylko podleczyć i nie uprawiać z rok to można dać więcej.
Cześć czy ten zabieg traktować jako zamiennik wapnowania ?
Mówię w filmie, że nie zastąpi wapnowania na glebach kwaśnych i ubogich w wapń.
Nie wiem czy tym czyms nie zabija Pan mikroorganizmow
Tym czymś nie zabijesz mikrorganizmów ale wręcz podkarmisz.
A propos kwaśnych deszczy to jakaś chmura idzie nad Polskę z Islandii.
Naturalny gips jest ok,ale to co jest w tym worku,to nie do końca gips!Zatruwasz glebę!
To nie mączka bazaltowa to gips.
@@ogrodniknewstv co ma do rzeczy mączka bazaltowa?
Dziękuję za taki mądry filmik, a jednocześnie mam pytanie czy mogę rozsypać kredę najpierw ito przekopać później ładnie zagrabić i na wierzchu rozsypać gips i delikatne zmieszać go z ziemią grabkami.
Czy kreda i gips można zrobić tego samego dnia , czy musi być czasowy odstęp.
Proszę o odpowiedź zwrotną.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. .
Nie ma ograniczeń co do zastosowania kredy i gipsu razem.
W gipsie naturalnie będzie niewielka zawartość kredy.
@@ogrodniknewstv Bardzo dziękuję i życzę wszelakiej pomyślności.
Jak już to żywą kredą.
Kreda nie żyje.
👍