bajojajo srajojajo tversky i khaneman elen roshs elementarne podejście koniunkcyjne i addytywne, system poziomy i pionowy , wiele innych prototypowych podejść prowadzi do determinizmu. Boom bloom biim 42 jestes częścią systemu który definiuje naturalistyczne podejście sram ci na morde i co mi zrobisz ?!?
Idealny film do snu. A co od filmu to w sumie nie sztuką jest stworzyć system który odpowiada na pytanie podany przez nas ale system który sam potrafi zadać pytanie sobie i próbować na nie odpowiedzieć. To jest chyba sensem istnienia zadawanie pytań
Z tym panpsychizmem nie ma tak łatwo :) Tutaj wstępnie przyjąłeś materializm i przedstawiłeś świadomość jako aspekt pewnych materialnych procesów, kiedy o wiele bardziej spójne w kontekście panpsychizmu wydają się przeciwne ujęcia - takie pokazujące materię jako aspekt świadomego istnienia. Chyba nagram o tym krótki film z odpowiedzią!
człowiek nie powinien powiedzieć, że "nie będziesz tak" ponieważ ona świadoma być nie może, to tylko bardzo dobrze poskładane zdania, to co "mówi" "maszyna"
bajojajo srajojajo tversky i khaneman elen roshs elementarne podejście koniunkcyjne i addytywne, system poziomy i pionowy , wiele innych prototypowych podejść prowadzi do determinizmu. Boom bloom biim 42 jestes częścią systemu który definiuje naturalistyczne podejście sram ci na morde i co mi zrobisz ?!?
Nie żebym się czepiał, ale gramatycznie/stylistycznie trochę błędnie napisałeś komentarz "Czekam na więcej, a ja biorę się do obejrzenia" To wskazuje na to, jakby ktoś inny miał czekać, a ty oglądać. Powinno być "Czekam na więcej, i biorę się do obejrzenia" Ale bez hejtu, tak mówię Pozdrawiam
Bardzo lubię taką formę filmów: bardziej wywód i rozważania dające powód do myślenia, niż twarde dane (mimo, że też są, oczywiście!). Zaczynamy od komputera google, a kończymy na tym, że kosmos pozwala kurczakowi być kurczakiem :D
To jak mało rozumiemy udowadnia fakt, że nie potrafimy nawet udowodnić, że poza nami na 100% każdy inny człowiek też jest świadomy, a nie jest laleczką z teatru w którym odgrywamy główną rolę.
@@prawdziwypolak8725 To się nazywa teoria symulacji. Odpowiednio zaawansowana cywilizacja mogłaby zasymulować świat tak, że wydaje się nam on realny. Kto wie, może testują nas bo przykładowo w prawdziwym świecie coś złego zrobiliśmy, a taka metoda sprawdzania osobowości chyba jest najlepsza 🤷♀️ Oczywiście nie mówię na serio XD, ale faktem jest to, że nie mozna tego wykluczyc
bajojajo srajojajo tversky i khaneman elen roshs elementarne podejście koniunkcyjne i addytywne, system poziomy i pionowy , wiele innych prototypowych podejść prowadzi do determinizmu. Boom bloom biim 42 jestes częścią systemu który definiuje naturalistyczne podejście sram ci na morde i co mi zrobisz ?!?
Przypomniały mi się słowa Petersona, że człowiek stał się świadomy w momencie, gdy poznał czym jest dobro i zło poprzez zrozumienie bólu. Ponieważ zrozumiał czym jest ból, stał się świadomym, że sam go odczuwa i może go uniknąć lub może go zadawać. To nas również odróżnia od zwierząt. Kot bawiący się jeszcze żywą myszą nie jest zły, czy okrutny, bo nie jest świadomy, że zadaje tej myszy bezzsensowny ból. Więc możliwe, że dlatego obecne AI nie zbliżyło się do samoświadomości. Bo nie odczówa czegoś w rodzaju bólu, czy jakichkolwiek innych podstawowych odczuć, które w przypadku ludzi wykształtowały uczucia wyższe.
*Kot bawiący się jeszcze żywą myszą nie jest zły, czy okrutny, bo nie jest świadomy, że zadaje tej myszy bezzsensowny ból.* Kot jest świadomy tego, że zadaje ból. Tak jak i Ty ma boską świadomość.
@@DaivaDarpana jeśli chcesz na to patrzeć z perspektywy religii, to właśnie jedynie ludzie zjedli owoc z drzewa poznania dobra i zła, tak więc kot na pewno nie jest świadom, że czyni zło, a świadome zadawanie bólu takim złem jest (oczywiście patrząc z perspektywy religijnej).
@@bezimienny.197 sądzę że kot zdecydowanie jest świadomy tego że zadaje myszy ból (akurat to łatwo stwierdzić bo np wobec człowieka chowa pozaurki żeby go nie zranić)niemniej nie ponosi on obiektywnie ujętej moralnej winy za to co robi bo w jego umyśle nie ma takich mechanizmów jak empatia,jak wyrzut sumienia który postawiłby go przed wyborem pomiędzy dobrem a złem....krzywdzić czy nie krzywdzić.....
W końcu się doczekałem kolejnego materiału! zajebiście prowadzisz, fajnie sie ogląda. Jeżeli mogę mieć jedną sugestię, to proponuję wrzucać sponsora na początek materiału, bo wybija z klimatu. Chyba że tak kontrakt wymaga, wtedy lipa
Odniosłem wrażenie, że głównym argumentem jest na to, że Lambda nie jest świadoma poza "bo google zdementował i wiemy jak to zrobiliśmy" jest: bo nie "działa zgodnie z wolą", nie reaguje na bodźce. Jest z tym argumentem problem - odmawia świadomości ludziom w pełni sparaliżowanym, nie mogącym się ruszyć, a jednak myślącym i świadomym siebie, swojego stanu i otoczenia. Co oczywiście nie znaczy, że uważam, że Lambda jest świadoma, raczej wracamy do problemu z końca filmu, że jasne określenie czy coś jest świadome/ samoświadome jest trudne.
Śmiem twierdzić, że pies, kot a nawet muszka owocówka też ma odczucia, ale to nie czyni jej istotą świadomą (świadomą w rozumienia świadomości człowieka). Odczucia, uczucia, emocje są akurat prymitywnym mechanizmem, które owszem odczuwamy jako integralną część samego siebie, ale to nie one czynią nas wyjątkowymi. To co można uznać za zalążek świadomości (samoświadomości) to obiektywna refleksja (raczej abstrahująca od emocji).
bajojajo srajojajo tversky i khaneman elen roshs elementarne podejście koniunkcyjne i addytywne, system poziomy i pionowy , wiele innych prototypowych podejść prowadzi do determinizmu. Boom bloom biim 42 jestes częścią systemu który definiuje naturalistyczne podejście sram ci na morde i co mi zrobisz ?!?
No, no , młody człowiek a co za poziom świadomości! Nieosiągalny dla niejednego "mędrca" w wieku dojrzałym. Chapeau bas! Pozdrawiam i dziękuję oraz życzę dalszych sukcesów w badaniu ciekawych problemów.
Według mnie świadomość jest czymś co zyskujemy w miare poznawania świata i czymś co powstało po prostu przez ewolucje tak żeby nam się wydawało że jest to coś więcej niż tylko nasz mózg który wraz z śmiercią umiera razem z naszą świadomością To tak jak pendrive z informacjami wrzucony do ognia. Troche to smutne i niezrozumiałe dlatego ludzie np. religijni - wolą myśleć inaczej.
Chińskim Pokojem John Searl próbował de facto udowodnić, że komputery nie będą w stanie myśleć nigdy i z zasady jest to raczej słaby argument (zwłaszcza biorąc w kontekst późniejsze wypowiedzi Searla), niemniej jako eksperyment myślowy jest on faktycznie ciekawy, bo podkreśla istotną trudność w orzeknięciu kiedy komputer mógłby w ogóle myśleć, czy to jest w ogóle sprawdzalne. Niemniej wielce prawdopodobne, że sieci neuronowe będą w stanie być kiedyś świadome. W temacie polecam poczytać o "trudnym problemie świadomości" Chalmersa. A, no i na potrzeby filmu to wiadomo, ale o dobrą definicję świadomości jest bardzo trudno.
A skąd taki wniosek, że "wielce prawdopodobne, że sieci neuronowe będą w stanie być kiedyś świadome". na jakiej podstawie tak uważasz? Bo jak na razie nauka nie zna odpowiedzi co to jest świadomość i skąd się bierze, w jakim momencie powstaje w organizmie żywym. Na jakiej więc podstawie zakładasz, że w ogóle istnieje możliwość, aby komputer ją miał?
to jest tak ogromne ogromnie ogólny komentarz, że można powiedzieć że nawet przeszczepy to zabawa w Boga, że tworzenie materiałów niewystępujących w przyrodzie to zabawa w Boga itp, itd.
Mała uwaga: sieć neuronowa to *nie* *jest* algorytm. Używane są właśnie do rozwiązywania problemów *niealgorytmicznych* i odpowiedź zawsze ma niestuprocentową pewność poprawności. Dokładnie tak działa mózg
@@arekp00 Owszem. Również każdy pojedynczy neuron działa na zasadzie bardzo trywialnego algorytmu. Natomiast nie da się algorytmem opisać działania nauczonej sieci i ten właśnie fakt jest wykorzystywany
@@arekp00 *w zasadzie to pewnie się da, jednak zależnie od złożoności sieci może to być karkołomne zadanie.* Oczywicie masz rację, da się. Sieć neuronowa jest także algorytmem.
Mnie tylko zastanawiają kompetencje tego "naukowca" który dał się oszukać programowi. Podobno jest programistą i pastorem. Wygląda to tak jak by dał się oszukać bo bardzo tego chciał.
@@MrWoojohn nikt rozsądny tego nie zrobi, jest wiele dobrych naukowców którzy są wierzący. I ci naukowcy, i odpowiednio rozsądni ludzie (wierzący też) rozumieją że da się to połączyć i nauka wcale nie wyklucza religii.
Z praktycznego punktu widzenia to on ma prawo w to wierzyć tak samo jak ty nie wierzyć. Istnienia świadomości nie da się udowodnić. Tak jak i istnienia Boga. To jedynie kwestia wiary.
@@Buffalo_Soldier poszukaj sobie rozmowę, jest w całości dostępna w internecie i napisz to jeszcze raz ;) Naprawdę odpowiedzi robią wrażenie, a pytania nie były takie oczywiste.
Kacper, nie myślałeś, żeby pracować w marketingu? :D Wszystkich innych youtuberów reklamujących jakieś Huele, sprzęt czy cokolwiek po prostu przewijam a tutaj są zawarte tak ciekawe informacje w reklamie, że nie wyróżnia się ona mocno z reszty materiału. Pozdrawiam
@@projectszymon5591 no widzisz, i da ludzie nadinteligetni, jak ja czyli yt vanced+autoprzewijanie materiałów sponsorowanych i nawet nie zauważyłem, że jakąkolwiek była :)
Możliwym (choć słabym) wskaźnikiem czegoś, co mogli byśmy nazwać świadomością są zauważalne zmiany przy braku informacji wejściowych. To by oznaczało, że SI jest w stanie za wejście wziąć to, co wyprodukowało. Podobnie jak działają myśli i uczucia.
Ale takie działania można zakodować w algorytmie programu. Potrzebny byłby tylko idealny generator liczb losowych, a przynajmniej tak dobry jak ten który my posiadamy.
Ciekawe jest że żaden z nas nie ma też pewności czy człowiek z którym właśnie rozmawia ma taka sama świadomość. To tylko założenie. Oczywiście są dobre powody żeby tak zakładać, ale tu nie mamy też żadnej pewności
Eksperyment myślowy chińskiego pokoju jest jeszcze ciekawszy gdy założymy, że osoba pisząca instrukcje odpowiedzi, doskonale poznała osobę, która zadaje pytania (tę która zna język chiński) i każda odpowiedź, ma na celu przemycić uczucia, romans, rozbudzić w osobie zadającej pytania miłość. Załóżmy że taki eksperyment trwa rok i osoba zadająca pytania (rozumiejąca chiński) nie wie że bierze udział w eksperymencie, pyta o cokolwiek, później zaznajamia się z obiektem eksperymentu i na koniec się zaprzyjaźnia, zakochuje czy cokolwiek innego, jest to w 100% możliwe, a nawet prawdopodobne Na koniec otworzymy ten pokój i poznamy pytającego i odpowiadającego. Co się wtedy stanie?
Nie kumam ludzi którzy patrzą, na godzinę wrzucenia materiału 🤨. Mam wrażenie jakby Ci ludzie nie mogli sobie odmówić oglądnięcia go i niczym uzależnieni muszą go obejrzeć nawet o najpóźniejszej godzinie, a później piszą komentarz że tak późno 😑. Mam wrażenie jakby czas wrzucenia filmu był istotniejszy i bardziej zajmujący od treści materiału, a może tak wielu ludzi potrafi się tylko do tego ustosunkować i oglądają Kacpra bo po prostu miło się go słucha, a nie dla interesujących faktów i przemyśleń? 🤔
Moja dziewczyna pracuje w dziedzinie AI i big data i z pierwszej ręki mówi, że narazie są to mega prymitywne mechanizmy. Owszem, znajdują zastosowanie przy przerabianiu ogromnych ilości danych i potrafią się same uczyć ale do inteligencji choćby psa to jest jeszcze kamień milowy, nie mówiąc już o człowieku czy jakimś buncie maszyn. To narazie domena sci-fi
A my ludzie nie potrafimy już w 100% powiedzieć czy to coś jest świadome czy nie. Żaden inżynier żaden magister żaden profesor tego nie powie. To jest postęp za 10 lat zobaczymy. Czyli się tu widzimy.
@@skowron24 ma taką wiedzę, że opracowuje modele i algorytmy używane w sieciach neuronowych w jednej z największych firm analitycznych w Europie na stanowisku liderki zespołu. Czy da się na 100% wykluczyć istnienie świadomości w AI? Nie. Czy da się na 100% wykluczyć, że płyta chodnikowa albo krzesło posiadają samoświadomość? No też nie xD Obecnie to po prostu mocno rozbudowany system bramek logicznych które mogą przybierać różne wartości. Nie chce umniejszać roli AI, bo to świetne narzędzie do odpowiednich zastosowań, ale jakieś bajanie o samoświadomości to, przynajmniej jak narazie, ten sam case co filmy z przełomu wieku pokazujące wirusy wychodzące z komputera i atakujące ludzi
@@skowron24 Wystarczy choc troche poznac mechanizm dzialania algorytmow uzywanych w AI, aby dostrzec ich ulomnosci i calkowicie wykluczyc mozliwosc samoswiadomosci tych algorytmow (w dokladnie taki sam sposob, jak wykluczamy samoswiadomosc stolu czy krzesla). Caly hype na swiadome AI, super inteligentne rozwiazania, ktore JUZ NIEDLUGO przebija we wszystkim czlowieka, jest tworzony przez ludzi, ktorzy albo nie maja zielonego pojecia o danym temacie, albo ktorym jest to w jakikolwiek sposob na reke. To, ze jakis chatbot stwierdzil, ze "o patrzcie, jestem swiadomy" itd nie powinno nikogo dziwic, kto jakkolwiek zdaje sobie sprawe z tego, w jaki sposob ten chatbot powstal. Do stworzenia tego chatbota zostala zassana cala wikipedia i zapewne literatura, wiec nic dziwnego, ze po wykryciu slowa kluczowego "robot" "sztuczna inteligencja", chatbot skojarzyl kontekst z tematami sci-fi i krotko mowiac powtarzal lekko zmodyfikowane to, to znajdowalo sie w tej literaturze i wikipedii sci-fi..
Śmieszą mnie ludzie, którzy niby mieli styczność z AI a nadal gadają bzdury. Wam się wydaje, że mieliście styczność. Aktualne algorytmy owszem są ułomne, ale wy mówicie o algorytmach "Narrow AI" tj. algorytmach dedykowanych rozwiązywaniu jednego konkretnego problemu. Kategoria AI, która jest rozważana w tym filmie to General Purpose AI. Mało jest osób na tym świecie, które miały styczność z najlepszymi algorytmami tego typu bo wymagają one dostępu do superkomputerów i są rozwijane tylko w największych firmach technologicznych tj. w Google, IBM etc. Kim ja jestem? Programistą, pisałem swoje algorytmy machine learning (CNN) m.in. jako pracę inżynierską. Widziałem te wszystkie ułomności o których mowa. Mam też wiedzę z dziedzin neurobiologii. Co zatem uważam? Wytworzenie świadomości w komputerze to kwestia czasu. Dziś jej jeszcze nie mamy, ale mamy pierwsze zadziwiającą inteligentne algorytmy General Purpose AI. Do stworzenia świadomości dzieli nas tylko kilka miliardów neuronów więcej w NN + odpowiednia architektura tej sieci (samosprzężona, zintegrowana, z modułem do zastosowań dowolnych czyli taki odpowiednik ludzkiej wyobraźni). * mówienie o tym, że NN (sztuczne sieci neuronowe) to tylko zlepek bramek logicznych, z którego nie może powstać nic emergentnego to tak jakby zaprzeczać istnieniu TV, monitorów itd. gdzie z elektronów i małych światełek powstaje obraz za pomocą którego wyświetlamy filmy, trójwymiarowe gry (przypomnę na ekranie 2D), złożone idee itd. To tak jakby zaprzeczać istnieniu komputerów gdzie z prostej zasady (że jak płynie prąd to mamy 1 a jak nie to mamy 0) powstaje maszynka do obliczeń, która jest w stanie przewidzieć ruchy ciał w kosmosie i wysłać człowieka w kosmos. Poczytajcie sobie najpierw o czymś takim jak emergencja :) Stay tuned!
Dodatkowym problemem będzie możliwość samouczenia AI. Gdyby AI było "dobre" (bo tak zaklasyfikuje jego decyzje społeczeństwo), to i tak może nauczyć się nowego zachowania, które będzie uważane ogólnie za złe, a bez świadomości lub kontroli człowieka, nie zda sobie z tego sprawy. I tu wchodzi na scenę kolejny aktor: świadome AI, udające dobre i potajemnie powodujące zło :)))
Lokalizację świadomości w mózgu można zdefiniować, konkretnie znajduje się w tzw. tworze siatkowatym zlokalizowanym w pniu mózgu i odpowiada za pamięć świadomą podstawową. Pamięć wyższego rzędu czyli emocje, pamięć, rozumowanie znajduje się w jużw samej korze mózgu. Bardzo ciekawy i wciągający film anyway! Dobra robota Byczku
Ciekawe czy jakby spotkały sie dwie sztuczne inteligencje i rozmawiałyby ze sobą to poruszyłyby temat świadomości, zaczęłyby pytać sie nawzajem jak to jest być świadomym albo zastanawiałyby sie nad sensem swojej egzystencji tak jak to ludzie robią.
Zabrakło mi na koniec cytatu: "myślę więc jestem" czy proces myślowy jest powiązany ze świadomością? W końcu mówi się, że zwierzęta takowej nie mają, że ich działania są kierowane instynktem czyli przeciwieństwem myślenia czy nawet wolnej woli, bo zwierzę nie podejmuje decyzji jako takiej, zwierzę reaguje w prosty sposób prowadzący do korzyści. A jeśli ktoś ma uszkodzony mózg, albo zapadł w śpiączkę to czy dalej jest ? Może być fizycznie ale czy jest sobą mentalnie, wiele było przypadków, że po śpiączce czy urazie głowy ludziom zmieniała się osobowość, nie przestawali być jako człowiek, ale przestawali być sobą
Za każdym razem, kiedy przypomnę sobie o tym, jak niesamowite jest to, że jestem zbiorem cząsteczek, który ma świadomość i kontrolę nad własnym ciałem, oraz że mogę podejmować decyzje (a przypomina mi o tym każdy Twój odcinek), to bardzo motywuje mnie to do rozwoju w dziedzinie, która jest moją pasją. Właśnie dlatego dziękuję Ci Kacprze za w miarę regularne publikacje, które powstrymują mnie od prokrastynacji. :)
Nie masz pełnej kontroli nad swoim ciałem, ale ja też tak czuję, że np teraz mogę podnieść prawą rękę do góry. Myślę, że to moja decyzja. Jednak po chwili zastanowienia to nie jest to moja decyzja w 100%. Gdyby nie Twój komentarz to nie "zdecydowałbym" się, że chcę podnieść prawą rękę. Także to nie jest takie proste jak nam się to wydaje.
Świadomość to odczuwanie. Miłość, strach, ból fizyczny,dźwięk, obraz to tylko inna forma odczucia, większa, przyjemniejsza, weselsza, wszystko jednym, tylko w innej formie, kształcie. Myślę że właśnie to jest świadomość, bez odczuwania nie rozumielibyśmy nic, nawet przesuwając rękę przed oczami w jedną i drugą stornę, wytwarza się jakby niesłyszalny dźwięk, reakcja , bardzo delikatne odczucie, żebyś był świadomy odczuwając że coś się dzieje. Bez tego mechanizmu, zaimplementowanego w AI, nie będzie ona świadoma, tylko wątpię żeby ktoś ten mechanizm rozumiał, chyba że jest on już od powstania wszechświata wpisany w naturę sieci neuronowych.
Nic nie jest od powstania wszechświata wpisane w naturę sieci neuronowych ponieważ sieci neuronowe wraz ze wszystkimi swoimi cechami powstały ewolucyjnie
Polecam serdecznie grę The Talos Principle, porusza ten temat i myślę że warto w nią zagrać zadaje wiele pytań religijnych i filozoficznych a obecnie jest na przecenie na Steamie.
Ten komentarz jest dla wszystkich psychologów, naukowców i pasjonatów zgłębiania pytania czy AI może być świadome: Ludzie nie potrafią sami określić czym jest świadomość więc nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. Nadajemy pojęciu świadomości mityczne, wygórowane cechy. To moim zdaniem błąd. Moim zdaniem świadomość jest zrozumiana jako produkt ewolucji, który rozwija się wraz z bardziej zaawansowanymi formami życia. Oznacza to, że poziom świadomości jest ograniczony przez poziom rozwoju bytu. Przykładowo, człowiek posiada wyższy poziom świadomości i zdolności poznawczych niż zwierzęta, a zaawansowane AI mogą osiągnąć jeszcze wyższy poziom w ramach swojego technologicznego rozwoju. Więc tak AI może być świadome. Mało tego w przyszłości świadomość AI przewyższy nawet poziom naszej świadomości. Taką sobie postawiłem tezę :)
Nie zgadzam się z kilkoma twierdzeniami. Sugerowanie, że świadomość jest tylko konsekwencją dużej mocy obliczeniowej jest błędne. Duża moc obliczeniowa jest warunkiem koniecznym ale nie wystarczającym. Niezbędna jest odpowiednia architektura, która wyodrębni wysokopoziomowy moduł obliczeniowy do "zastosowań dowolnych". Chodzi o taką "komputerową wersję wyobraźni" gdzie na wejściu dajemy cokolwiek (algorytm w sposób spontaniczny/losowy wybiera sobie wejściowe dane tj. temat do analiz) a ten moduł sobie to spontanicznie analizuje i wypluwa jakiś wynik (wyjście jest sprzężone wtórnie z wejściem tak aby tych cykli analiz mogło być wiele, aby wnioski mogłyby być punktem wyjścia do kolejnych analiz). Tak jestem programistą i na inżynierkę pisałem CNN (sieć neuronową). Wewnątrz tego modułu spontanicznie analizującego dane wejściowe pojawiać się będzie samoświadomość (moduł obliczeniowy w końcu zacznie analizować sam siebie, swoje istnienie). W tym procesie tworzenia świadomości bardzo pomaga algorytm szuflatkowania rzeczywistości za pomocą nazw (u ludzi są to słowa nazywające konkretne rzeczy, ludzi, zjawiska). Dodatkowo pomaga w tym obserwacja bytów podobnych do nas samych (hipotetyczne rozmowy inteligentnego komputera z innym inteligentnym komputerem itd.). No i oczywiście ważne jest aby algorytm mógł działać w tej sprzężonej architekturze (duży stopień zintegrowania modułów obliczeniowych) bez przerwy 24/7 (a nie tak jak LAMBDA który działał tylko w momencie gdy zlecimy mu jakieś konkretne zadanie tj. w jego przypadku udzielenie odpowiedzi na konkretny tekst). Chętnie wejdę w głębszą dyskusję bo zaargumentowanie tego w jednym komentarzu zajmie trochę czasu. a pewnie nikt tego nie przeczyta.
Przemawia do mnie argument z komputerową wersją wyobraźni. Nie jestem jednak pewien czy taka losowa emulacja analizy, ma dużo wspólnego z wyobraźnią i reprezentuje poziom tejże obserwowanej u ludzi. Obawiam się, że z perspektywy ludzkiej takie koncepty jak emocje, kontekst sytuacyjny, bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, bardzo wpływają na odczucia i sposób w jaki nasza wyobraźnia i świadomość funkcjonuje. W przypadku maszyn mamy do czynienia z analizą danych, tak jakby samym mózgiem, który (popraw mnie jeśli się mylę) procesuje gigantyczne zbiory danych w sposób "losowy" komputerowo, nie ludzko. Czy zatem brak możliwości robotycznego "utożsamienia się" z rzeczywistością poprzez odczucie jej nie neguje niejako podstaw konceptu samo-myślącej maszyny niejako "kreatywnej"?
Panie Kacper, ja za 4h wstaję do pracy, tak nie można kusić xD Materiał jak zawsze petarda, szczególnie uwielbiam muzykę w tle, idealne tempo i nastrój nadaje.
Bardzo fajnie pokazano możliwość rozwoju technologicznego w filmie "Transcendencja" i tego jak szybko moglibyśmy się rozwijać niezależnie od naszego mięsakowego ciała z możliwościami obliczeniowymi superkomputerów.
Idealna pora na dobry film!
Właśnie wstawiłem popcorn :D
No właśnie ja myślałem, że film wleci ciut później, następnym razem 3.00 w nocy xd
Troche za wcześnie
powiedziałbym, że tak 2 godziny za wcześnie
Milo cie tu widziec😀
slyszalem kiedys cos takiego - 'nie boje się AI, ktora swietnie poradzi sobie z testem turinga- boję się AI, która ten test specjalnie obleje'
W punkt...
Creepy
Czyli si co nas zrobi w konia. Masz racje.
pierdolety dla napalonych nastolatków
"nigdy nie ufaj maszynom"
Super odcinek! Skomplikowany temat wzbogacony o własne rozkminy, a jednak przyjemnie i przystępnie przedstawiony. Dobra robota 🙏
o cześć Revo
myslisz ze Konop to sztuczna inteligencja, ktora zamiast sie rozwijac, zmierza w przeciwnym kierunku, tez tak mysle :)
@@deratt xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Na Bald tv jest rozmowa i jest ciekawsza ta rozmowa niż twoje gadanie
Robota xd hehe
"Można przypuścić, że wszyscy ludzie mają świadomość, lecz na ogół nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę." - Stanisław Lem
Byłbym skłonny przejechać pół Polski by wysłuchać wykładu tego oto jegomościa. Jak zawsze miło się ogląda
mieszkasz w Łodzi czy zwyczajnie 3/4 Polski to już by było za daleko? :P
@@Midtu ?
@@clouds000 Wierze synu ze kiedyś zrozumiesz
Polecam ogarnąć, bez przejeżdżania połowy Polski, mój film polemiczny wobec tego, o czym mówił tutaj Kacper :)
Nie wymyśla tu nic nowego tylko przytacza różne ideologie
[komentarz o nocnej porze]
Świadomość jest zadziwiająca. To że istnieje jest zadziwiające.
zgadzam się, świadomość sama w sobie wydaje się strasznie surrealistyczna
bajojajo srajojajo tversky i khaneman elen roshs elementarne podejście koniunkcyjne i addytywne, system poziomy i pionowy , wiele innych prototypowych podejść prowadzi do determinizmu. Boom bloom biim 42 jestes częścią systemu który definiuje naturalistyczne podejście sram ci na morde i co mi zrobisz ?!?
Zadziwiające jest istnienie. Po prostu - istnienie jako stan.
Dla mnie zadziwiająca jest wiara w to, że jest ona pokłosiem ewolucji.
@@gwiezdnyludek2493 to akurat jest jasne. Rozwijała się powoli. Tak jak się rozwija od momentu narodzin dziecka do dojrzałości.
Przywołuje słowa Alberta Einsteina: Najbardziej niezrozumiałe jest to, że w ogóle cokolwiek daje się zrozumieć.
@ApolloX25 Duszo palił xD bla bla bla
@@rafaelsanti7380 ??
@@JarosawPsikuta-of9ue no i?
"Nie wiemy jak to jest być kurczakiem, ale zakładamy, że jakoś to jest." Piękne 🐥
Idealny film do snu. A co od filmu to w sumie nie sztuką jest stworzyć system który odpowiada na pytanie podany przez nas ale system który sam potrafi zadać pytanie sobie i próbować na nie odpowiedzieć. To jest chyba sensem istnienia zadawanie pytań
Wtedy znowu zaprzeczasz, że zwierzęta mają świadomość
kto powiedział ze nie umia?
moze świadomość umozliwia nauke przez mala ilość intormacji, odpowiadanie na nie i samemu generowanie tych informacji
Z tym panpsychizmem nie ma tak łatwo :) Tutaj wstępnie przyjąłeś materializm i przedstawiłeś świadomość jako aspekt pewnych materialnych procesów, kiedy o wiele bardziej spójne w kontekście panpsychizmu wydają się przeciwne ujęcia - takie pokazujące materię jako aspekt świadomego istnienia.
Chyba nagram o tym krótki film z odpowiedzią!
Wołaj
Pięknego czasu, heil!
Dawaj chętnie posłucham, wszystko to jest tak fascynujące i tak zagmatwane, że nic tylko być skonsternowanym
czekam na link.
@@keksiu351 myślę, że do jutrzejszego wieczora się z tym wyrobię :)
Wszystko jest na swój sposób świadome, ale żeby mieć ludzką świadomość, trzeba być człowiekiem.
Truizm? Nie myślałeś chyba nad tym zbyt długo.
"żeby mieć ludzką świadomość, trzeba być człowiekiem" - Brawo, Kapitanie Oczywisty.
lol?
Ty chyba nie jesteś świadomy tego co mówisz
Albo istotą wyższą (o ile taka istnieje)
Człowiek: Nigdy nie będziesz tak świadoma jak ja!
Maszyna: Po co mi twoja świadomość? Wziąłeś kredyt na wesele i wakacje.
człowiek nie powinien powiedzieć, że "nie będziesz tak" ponieważ ona świadoma być nie może, to tylko bardzo dobrze poskładane zdania, to co "mówi" "maszyna"
Wreszcie 😃😃😃, czekałem na film
uwielbiam twoje filmy mega interesujące czekam na więcej a ja się biorę do obejrzenia filmiku
bajojajo srajojajo tversky i khaneman elen roshs elementarne podejście koniunkcyjne i addytywne, system poziomy i pionowy , wiele innych prototypowych podejść prowadzi do determinizmu. Boom bloom biim 42 jestes częścią systemu który definiuje naturalistyczne podejście sram ci na morde i co mi zrobisz ?!?
Nie żebym się czepiał, ale gramatycznie/stylistycznie trochę błędnie napisałeś komentarz
"Czekam na więcej, a ja biorę się do obejrzenia"
To wskazuje na to, jakby ktoś inny miał czekać, a ty oglądać. Powinno być "Czekam na więcej, i biorę się do obejrzenia"
Ale bez hejtu, tak mówię
Pozdrawiam
@@108kubas wyjebane
@@108kubas Z całym szacunkiem ale w internecie nikt nie dba o gramatykę czy stylistykę wypowiedzi ;/ chyba że ludzie troszkę starsi
Bardzo lubię taką formę filmów: bardziej wywód i rozważania dające powód do myślenia, niż twarde dane (mimo, że też są, oczywiście!). Zaczynamy od komputera google, a kończymy na tym, że kosmos pozwala kurczakowi być kurczakiem :D
Nigdy nie przestawaj nagrywać takich filmów!
Mr White , You're Goddamn* right!
To jak mało rozumiemy udowadnia fakt, że nie potrafimy nawet udowodnić, że poza nami na 100% każdy inny człowiek też jest świadomy, a nie jest laleczką z teatru w którym odgrywamy główną rolę.
o też tak miałeś że zastanawiałeś się czy ludzie to nie takie marionetki a ty jesteś testowany?
ja tak za dzieciaka miałem rozminy
@@prawdziwypolak8725 To się nazywa teoria symulacji. Odpowiednio zaawansowana cywilizacja mogłaby zasymulować świat tak, że wydaje się nam on realny. Kto wie, może testują nas bo przykładowo w prawdziwym świecie coś złego zrobiliśmy, a taka metoda sprawdzania osobowości chyba jest najlepsza 🤷♀️
Oczywiście nie mówię na serio XD, ale faktem jest to, że nie mozna tego wykluczyc
@@fahomenhera2820 słyszałem o tym ale ja tak to zawsze odbierałem ze strony religijnej że to jakiś Boski test czy coś.
jak oglądałem te 11 minut, to wydawało mi się że minęły tylko 3... Świetny film!
bajojajo srajojajo tversky i khaneman elen roshs elementarne podejście koniunkcyjne i addytywne, system poziomy i pionowy , wiele innych prototypowych podejść prowadzi do determinizmu. Boom bloom biim 42 jestes częścią systemu który definiuje naturalistyczne podejście sram ci na morde i co mi zrobisz ?!?
11:38 *
@@ojciecmateusz5081 XD
Jak zawsze - prosto w punkt ;)
Przypomniały mi się słowa Petersona, że człowiek stał się świadomy w momencie, gdy poznał czym jest dobro i zło poprzez zrozumienie bólu. Ponieważ zrozumiał czym jest ból, stał się świadomym, że sam go odczuwa i może go uniknąć lub może go zadawać. To nas również odróżnia od zwierząt. Kot bawiący się jeszcze żywą myszą nie jest zły, czy okrutny, bo nie jest świadomy, że zadaje tej myszy bezzsensowny ból. Więc możliwe, że dlatego obecne AI nie zbliżyło się do samoświadomości. Bo nie odczówa czegoś w rodzaju bólu, czy jakichkolwiek innych podstawowych odczuć, które w przypadku ludzi wykształtowały uczucia wyższe.
*Kot bawiący się jeszcze żywą myszą nie jest zły, czy okrutny, bo nie jest świadomy, że zadaje tej myszy bezzsensowny ból.*
Kot jest świadomy tego, że zadaje ból. Tak jak i Ty ma boską świadomość.
@@DaivaDarpana jeśli chcesz na to patrzeć z perspektywy religii, to właśnie jedynie ludzie zjedli owoc z drzewa poznania dobra i zła, tak więc kot na pewno nie jest świadom, że czyni zło, a świadome zadawanie bólu takim złem jest (oczywiście patrząc z perspektywy religijnej).
@@bezimienny.197 sądzę że kot zdecydowanie jest świadomy tego że zadaje myszy ból (akurat to łatwo stwierdzić bo np wobec człowieka chowa pozaurki żeby go nie zranić)niemniej nie ponosi on obiektywnie ujętej moralnej winy za to co robi bo w jego umyśle nie ma takich mechanizmów jak empatia,jak wyrzut sumienia który postawiłby go przed wyborem pomiędzy dobrem a złem....krzywdzić czy nie krzywdzić.....
Świetny materiał. Dziękuje.
W końcu się doczekałem kolejnego materiału! zajebiście prowadzisz, fajnie sie ogląda.
Jeżeli mogę mieć jedną sugestię, to proponuję wrzucać sponsora na początek materiału, bo wybija z klimatu. Chyba że tak kontrakt wymaga, wtedy lipa
swoją drogą wrzucasz na pulpit moje wszystkie ziołowe rozkminki
Ja czekma na odejscie julki z tvgry
Dziękuje za Twoje filmy
Odniosłem wrażenie, że głównym argumentem jest na to, że Lambda nie jest świadoma poza "bo google zdementował i wiemy jak to zrobiliśmy" jest: bo nie "działa zgodnie z wolą", nie reaguje na bodźce. Jest z tym argumentem problem - odmawia świadomości ludziom w pełni sparaliżowanym, nie mogącym się ruszyć, a jednak myślącym i świadomym siebie, swojego stanu i otoczenia.
Co oczywiście nie znaczy, że uważam, że Lambda jest świadoma, raczej wracamy do problemu z końca filmu, że jasne określenie czy coś jest świadome/ samoświadome jest trudne.
Oglądam o 1 w nocy, uwielbiam Cie! Kocham takie maratony
Śmiem twierdzić, że pies, kot a nawet muszka owocówka też ma odczucia, ale to nie czyni jej istotą świadomą (świadomą w rozumienia świadomości człowieka). Odczucia, uczucia, emocje są akurat prymitywnym mechanizmem, które owszem odczuwamy jako integralną część samego siebie, ale to nie one czynią nas wyjątkowymi. To co można uznać za zalążek świadomości (samoświadomości) to obiektywna refleksja (raczej abstrahująca od emocji).
Myślę, że najbardziej inteligentne zwierzęta mają świadomość podobną, jak u człowieka
Twoje filmy to główny składnik na dobry dzień :D
Kacper to jedyny twórca, który potrafi zrobić fragment sponsorowany tak, aby był równie ciekawy co sama treść materiału. Dla mnie mistrzostwo!
bajojajo srajojajo tversky i khaneman elen roshs elementarne podejście koniunkcyjne i addytywne, system poziomy i pionowy , wiele innych prototypowych podejść prowadzi do determinizmu. Boom bloom biim 42 jestes częścią systemu który definiuje naturalistyczne podejście sram ci na morde i co mi zrobisz ?!?
No, no , młody człowiek a co za poziom świadomości! Nieosiągalny dla niejednego "mędrca" w wieku dojrzałym. Chapeau bas! Pozdrawiam i dziękuję oraz życzę dalszych sukcesów w badaniu ciekawych problemów.
Według mnie świadomość jest czymś co zyskujemy w miare poznawania świata i czymś co powstało po prostu przez ewolucje tak żeby nam się wydawało że jest to coś więcej niż tylko nasz mózg który wraz z śmiercią umiera razem z naszą świadomością To tak jak pendrive z informacjami wrzucony do ognia. Troche to smutne i niezrozumiałe dlatego ludzie np. religijni - wolą myśleć inaczej.
lepiej bym tego nie ujął - aż sobie zrobię screena
Dzięki za kolejny, świetny odcinek:)
Chińskim Pokojem John Searl próbował de facto udowodnić, że komputery nie będą w stanie myśleć nigdy i z zasady jest to raczej słaby argument (zwłaszcza biorąc w kontekst późniejsze wypowiedzi Searla), niemniej jako eksperyment myślowy jest on faktycznie ciekawy, bo podkreśla istotną trudność w orzeknięciu kiedy komputer mógłby w ogóle myśleć, czy to jest w ogóle sprawdzalne. Niemniej wielce prawdopodobne, że sieci neuronowe będą w stanie być kiedyś świadome.
W temacie polecam poczytać o "trudnym problemie świadomości" Chalmersa.
A, no i na potrzeby filmu to wiadomo, ale o dobrą definicję świadomości jest bardzo trudno.
A skąd taki wniosek, że "wielce prawdopodobne, że sieci neuronowe będą w stanie być kiedyś świadome". na jakiej podstawie tak uważasz? Bo jak na razie nauka nie zna odpowiedzi co to jest świadomość i skąd się bierze, w jakim momencie powstaje w organizmie żywym. Na jakiej więc podstawie zakładasz, że w ogóle istnieje możliwość, aby komputer ją miał?
sieci nęuronowe nie będą nigdy świadome
Zabawy w Boga cześć dalsza 😉 Dobry materiał. Dzięki
to jest tak ogromne ogromnie ogólny komentarz, że można powiedzieć że nawet przeszczepy to zabawa w Boga, że tworzenie materiałów niewystępujących w przyrodzie to zabawa w Boga itp, itd.
Gdy północ nadchodzi Kacper z jaskini wychodzi
ahhahah
Każdy Twój film jest jak perła ♥️🥰
Kacprze w końcu doczekałem się kolejnego filmu, jestem niezwykle uradowany
Moim zdaniem jak narazie najlepszy twój film jaki stworzyles, tak trzymaj Kacper!
Obudziłem się o 3 w nocy i nie mogłem zasnąć to przynajmniej zryje sobie mózg kolejnym fajnym filmem
Zrobisz jakiś materiał o używkach. Np jak wpływają na naszą świadomość?? To by było bardzo ciekawe.
Z psychodelikami to jest tak jakby dołożyć w myśleniu sztucznej sieci neuronowej dużo więcej czynnika losowego :D
@@christianch8095 nie nazwałbym tego czynnikiem losowym. Jeśli już to celowym...
Piękne . :) Film który mógłbym zrobić 7 lat temu, ale go nie zrobiłem. Dobrze ze komuś się chciało i go zrobił. :)
Mała uwaga: sieć neuronowa to *nie* *jest* algorytm. Używane są właśnie do rozwiązywania problemów *niealgorytmicznych* i odpowiedź zawsze ma niestuprocentową pewność poprawności. Dokładnie tak działa mózg
Algorytmem mogą być metody uczenia sieci neuronowej, sieć neuronowa odpowiednio wytrenowana jest wynikiem działania takiego algorytmu
@@arekp00 Owszem. Również każdy pojedynczy neuron działa na zasadzie bardzo trywialnego algorytmu. Natomiast nie da się algorytmem opisać działania nauczonej sieci i ten właśnie fakt jest wykorzystywany
@@wieczor3000 w zasadzie to pewnie się da, jednak zależnie od złożoności sieci może to być karkołomne zadanie.
@@arekp00 *w zasadzie to pewnie się da, jednak zależnie od złożoności sieci może to być karkołomne zadanie.*
Oczywicie masz rację, da się. Sieć neuronowa jest także algorytmem.
@@wieczor3000 Ale program, który symuluje sieć neuronową jest jak najbardziej algorytmem. Każdy program to algorytm.
Świetny odcinek
Ten moment w odcinkach Kacpra gdzie wchodzi ta psychodeliczna muzyka i już wiesz że będzie za chwilę wniosek dający mindfuck
Świetnie przedstawiony temat, pozdrawiam i czekam na więcej
Mnie tylko zastanawiają kompetencje tego "naukowca" który dał się oszukać programowi. Podobno jest programistą i pastorem. Wygląda to tak jak by dał się oszukać bo bardzo tego chciał.
Może celowo zostało to puszczone, żeby rozpocząć dyskusję na ten temat.
Już widzę doszukiwanie się niekompetencji, bo jest pastorem. Kolejny "mocny argument"
@@MrWoojohn nikt rozsądny tego nie zrobi, jest wiele dobrych naukowców którzy są wierzący. I ci naukowcy, i odpowiednio rozsądni ludzie (wierzący też) rozumieją że da się to połączyć i nauka wcale nie wyklucza religii.
Z praktycznego punktu widzenia to on ma prawo w to wierzyć tak samo jak ty nie wierzyć. Istnienia świadomości nie da się udowodnić. Tak jak i istnienia Boga. To jedynie kwestia wiary.
@@Buffalo_Soldier poszukaj sobie rozmowę, jest w całości dostępna w internecie i napisz to jeszcze raz ;) Naprawdę odpowiedzi robią wrażenie, a pytania nie były takie oczywiste.
Kacper, nie myślałeś, żeby pracować w marketingu? :D
Wszystkich innych youtuberów reklamujących jakieś Huele, sprzęt czy cokolwiek po prostu przewijam a tutaj są zawarte tak ciekawe informacje w reklamie, że nie wyróżnia się ona mocno z reszty materiału. Pozdrawiam
no widzisz, a ja od razu wylaczylem film widzac ze w srodku wpierdala na sile jakies reklamy, Sa ludzie inteligentni i mniej jak ty
No faktycznie. To oburzające, że ktoś chce zarabiać pieniądze na swojej pracy i kreatywności.
@@projectszymon5591 no widzisz, i da ludzie nadinteligetni, jak ja czyli yt vanced+autoprzewijanie materiałów sponsorowanych i nawet nie zauważyłem, że jakąkolwiek była :)
Właśnie wczoraj się zastanawiałem kiedy film opublikujesz 😁
Możliwym (choć słabym) wskaźnikiem czegoś, co mogli byśmy nazwać świadomością są zauważalne zmiany przy braku informacji wejściowych. To by oznaczało, że SI jest w stanie za wejście wziąć to, co wyprodukowało. Podobnie jak działają myśli i uczucia.
Ale takie działania można zakodować w algorytmie programu. Potrzebny byłby tylko idealny generator liczb losowych, a przynajmniej tak dobry jak ten który my posiadamy.
@@jara9813 Może My też jesteśmy zaprogramowani tak jak programowane jest AI? Nasz kod to kod dna, geny i tym podobne rzeczy.
Ahhh Kacper, północ i już prawie spanko, jak zwykle w punkt i o dobrej porze ❤️
A miałem iść spać, żeby wstać w miarę możliwości żywy i "świadomy" o 4.45. Trudno, wstanę jak zombie, a po kawie zyskam świadomość
Nie piją kawy rano bo będziesz miał sranie i się spóźnisz
@@3ysta_agresja981 dobrze, że zdążyłem przeczytać twoje ostrzeżenie przed spaniem. Będę ostrożny, dzięki :)
Poczucie istnienia, samo świadomość. To co najbardziej mnie zadziwia i boję się stracić jego poczucie.
Ciekawe jest że żaden z nas nie ma też pewności czy człowiek z którym właśnie rozmawia ma taka sama świadomość. To tylko założenie. Oczywiście są dobre powody żeby tak zakładać, ale tu nie mamy też żadnej pewności
Błogosławiony ten który nie widział a uwierzył,
Jak zawsze idealna pora na odcinek
9:34 Koncepcja, którą tutaj opisałeś nazywa się "filozoficzne zombie".
Jest! Akurat nadrobiłem wszystkie filmy a tu myyyyk, nowiutki, nie śmigany!
I północ od razu piękniejsza ❤️
Proszę bardzo jak szybko nowy film spodziewałem sie następnego dopiero za pół roku ;p
Eksperyment myślowy chińskiego pokoju jest jeszcze ciekawszy gdy założymy, że osoba pisząca instrukcje odpowiedzi, doskonale poznała osobę, która zadaje pytania (tę która zna język chiński) i każda odpowiedź, ma na celu przemycić uczucia, romans, rozbudzić w osobie zadającej pytania miłość.
Załóżmy że taki eksperyment trwa rok i osoba zadająca pytania (rozumiejąca chiński) nie wie że bierze udział w eksperymencie, pyta o cokolwiek, później zaznajamia się z obiektem eksperymentu i na koniec się zaprzyjaźnia, zakochuje czy cokolwiek innego, jest to w 100% możliwe, a nawet prawdopodobne
Na koniec otworzymy ten pokój i poznamy pytającego i odpowiadającego. Co się wtedy stanie?
Świetny materiał. Obejrzałem już go 2 razy więc jeszcze 3 i będzie ok
Nie kumam ludzi którzy patrzą, na godzinę wrzucenia materiału 🤨. Mam wrażenie jakby Ci ludzie nie mogli sobie odmówić oglądnięcia go i niczym uzależnieni muszą go obejrzeć nawet o najpóźniejszej godzinie, a później piszą komentarz że tak późno 😑. Mam wrażenie jakby czas wrzucenia filmu był istotniejszy i bardziej zajmujący od treści materiału, a może tak wielu ludzi potrafi się tylko do tego ustosunkować i oglądają Kacpra bo po prostu miło się go słucha, a nie dla interesujących faktów i przemyśleń? 🤔
Kacper, zauważyłem że twoje filmy na tle konkurencji są bardzo mocne intelektualnie. Gratuluję!
Moja dziewczyna pracuje w dziedzinie AI i big data i z pierwszej ręki mówi, że narazie są to mega prymitywne mechanizmy. Owszem, znajdują zastosowanie przy przerabianiu ogromnych ilości danych i potrafią się same uczyć ale do inteligencji choćby psa to jest jeszcze kamień milowy, nie mówiąc już o człowieku czy jakimś buncie maszyn. To narazie domena sci-fi
A my ludzie nie potrafimy już w 100% powiedzieć czy to coś jest świadome czy nie. Żaden inżynier żaden magister żaden profesor tego nie powie. To jest postęp za 10 lat zobaczymy. Czyli się tu widzimy.
A ty myślisz za taka polka co pracuje w AI będzie wiedziała czy robot ma świadomość bo tam pracuje jakaś sprzątaczka też tam pracuje xd
@@skowron24 ma taką wiedzę, że opracowuje modele i algorytmy używane w sieciach neuronowych w jednej z największych firm analitycznych w Europie na stanowisku liderki zespołu. Czy da się na 100% wykluczyć istnienie świadomości w AI? Nie. Czy da się na 100% wykluczyć, że płyta chodnikowa albo krzesło posiadają samoświadomość? No też nie xD Obecnie to po prostu mocno rozbudowany system bramek logicznych które mogą przybierać różne wartości. Nie chce umniejszać roli AI, bo to świetne narzędzie do odpowiednich zastosowań, ale jakieś bajanie o samoświadomości to, przynajmniej jak narazie, ten sam case co filmy z przełomu wieku pokazujące wirusy wychodzące z komputera i atakujące ludzi
@@skowron24 Wystarczy choc troche poznac mechanizm dzialania algorytmow uzywanych w AI, aby dostrzec ich ulomnosci i calkowicie wykluczyc mozliwosc samoswiadomosci tych algorytmow (w dokladnie taki sam sposob, jak wykluczamy samoswiadomosc stolu czy krzesla). Caly hype na swiadome AI, super inteligentne rozwiazania, ktore JUZ NIEDLUGO przebija we wszystkim czlowieka, jest tworzony przez ludzi, ktorzy albo nie maja zielonego pojecia o danym temacie, albo ktorym jest to w jakikolwiek sposob na reke. To, ze jakis chatbot stwierdzil, ze "o patrzcie, jestem swiadomy" itd nie powinno nikogo dziwic, kto jakkolwiek zdaje sobie sprawe z tego, w jaki sposob ten chatbot powstal. Do stworzenia tego chatbota zostala zassana cala wikipedia i zapewne literatura, wiec nic dziwnego, ze po wykryciu slowa kluczowego "robot" "sztuczna inteligencja", chatbot skojarzyl kontekst z tematami sci-fi i krotko mowiac powtarzal lekko zmodyfikowane to, to znajdowalo sie w tej literaturze i wikipedii sci-fi..
Śmieszą mnie ludzie, którzy niby mieli styczność z AI a nadal gadają bzdury. Wam się wydaje, że mieliście styczność. Aktualne algorytmy owszem są ułomne, ale wy mówicie o algorytmach "Narrow AI" tj. algorytmach dedykowanych rozwiązywaniu jednego konkretnego problemu. Kategoria AI, która jest rozważana w tym filmie to General Purpose AI. Mało jest osób na tym świecie, które miały styczność z najlepszymi algorytmami tego typu bo wymagają one dostępu do superkomputerów i są rozwijane tylko w największych firmach technologicznych tj. w Google, IBM etc. Kim ja jestem? Programistą, pisałem swoje algorytmy machine learning (CNN) m.in. jako pracę inżynierską. Widziałem te wszystkie ułomności o których mowa. Mam też wiedzę z dziedzin neurobiologii. Co zatem uważam? Wytworzenie świadomości w komputerze to kwestia czasu. Dziś jej jeszcze nie mamy, ale mamy pierwsze zadziwiającą inteligentne algorytmy General Purpose AI. Do stworzenia świadomości dzieli nas tylko kilka miliardów neuronów więcej w NN + odpowiednia architektura tej sieci (samosprzężona, zintegrowana, z modułem do zastosowań dowolnych czyli taki odpowiednik ludzkiej wyobraźni).
* mówienie o tym, że NN (sztuczne sieci neuronowe) to tylko zlepek bramek logicznych, z którego nie może powstać nic emergentnego to tak jakby zaprzeczać istnieniu TV, monitorów itd. gdzie z elektronów i małych światełek powstaje obraz za pomocą którego wyświetlamy filmy, trójwymiarowe gry (przypomnę na ekranie 2D), złożone idee itd. To tak jakby zaprzeczać istnieniu komputerów gdzie z prostej zasady (że jak płynie prąd to mamy 1 a jak nie to mamy 0) powstaje maszynka do obliczeń, która jest w stanie przewidzieć ruchy ciał w kosmosie i wysłać człowieka w kosmos. Poczytajcie sobie najpierw o czymś takim jak emergencja :)
Stay tuned!
Hurra! Dzięki Kacper!
Dodatkowym problemem będzie możliwość samouczenia AI. Gdyby AI było "dobre" (bo tak zaklasyfikuje jego decyzje społeczeństwo), to i tak może nauczyć się nowego zachowania, które będzie uważane ogólnie za złe, a bez świadomości lub kontroli człowieka, nie zda sobie z tego sprawy. I tu wchodzi na scenę kolejny aktor: świadome AI, udające dobre i potajemnie powodujące zło :)))
A czym jest zło?
@@pogodanaprzygode Brakiem dobra, szkodą.
Jak zwykle niezawodny
Lokalizację świadomości w mózgu można zdefiniować, konkretnie znajduje się w tzw. tworze siatkowatym zlokalizowanym w pniu mózgu i odpowiada za pamięć świadomą podstawową. Pamięć wyższego rzędu czyli emocje, pamięć, rozumowanie znajduje się w jużw samej korze mózgu. Bardzo ciekawy i wciągający film anyway! Dobra robota Byczku
Uwielbiam twoje filmiki. Plz Nagrywaj ich więcej
Ciekawe czy jakby spotkały sie dwie sztuczne inteligencje i rozmawiałyby ze sobą to poruszyłyby temat świadomości, zaczęłyby pytać sie nawzajem jak to jest być świadomym albo zastanawiałyby sie nad sensem swojej egzystencji tak jak to ludzie robią.
O jeny jeny jak ja kocham te Twoje rozkminowe materiały Kacper. Zawsze pojechane po całości. Z włożonym sercem , z kompetencją... noo mega.
noo mega, 3 "rano?"
Zabrakło mi na koniec cytatu: "myślę więc jestem" czy proces myślowy jest powiązany ze świadomością? W końcu mówi się, że zwierzęta takowej nie mają, że ich działania są kierowane instynktem czyli przeciwieństwem myślenia czy nawet wolnej woli, bo zwierzę nie podejmuje decyzji jako takiej, zwierzę reaguje w prosty sposób prowadzący do korzyści. A jeśli ktoś ma uszkodzony mózg, albo zapadł w śpiączkę to czy dalej jest ? Może być fizycznie ale czy jest sobą mentalnie, wiele było przypadków, że po śpiączce czy urazie głowy ludziom zmieniała się osobowość, nie przestawali być jako człowiek, ale przestawali być sobą
od razu daje łapkę w górę, a nawet reklamma yt się nie skończyła
Za każdym razem, kiedy przypomnę sobie o tym, jak niesamowite jest to, że jestem zbiorem cząsteczek, który ma świadomość i kontrolę nad własnym ciałem, oraz że mogę podejmować decyzje (a przypomina mi o tym każdy Twój odcinek), to bardzo motywuje mnie to do rozwoju w dziedzinie, która jest moją pasją. Właśnie dlatego dziękuję Ci Kacprze za w miarę regularne publikacje, które powstrymują mnie od prokrastynacji. :)
Nie masz pełnej kontroli nad swoim ciałem, ale ja też tak czuję, że np teraz mogę podnieść prawą rękę do góry. Myślę, że to moja decyzja.
Jednak po chwili zastanowienia to nie jest to moja decyzja w 100%. Gdyby nie Twój komentarz to nie "zdecydowałbym" się, że chcę podnieść prawą rękę. Także to nie jest takie proste jak nam się to wydaje.
Jak zwykle ciekawy materiał :)
Właśnie zdałem sobie sprawę że oglądam filmik o tym jak niebezpieczna może być sztuczna inteligencja o północy w pozycji nowo narodzonego jeża xD
Super film jak zwykle🔥
Ludzie nie są świadomi, że nie są swoimi ciałami
Świadomość to odczuwanie. Miłość, strach, ból fizyczny,dźwięk, obraz to tylko inna forma odczucia, większa, przyjemniejsza, weselsza, wszystko jednym, tylko w innej formie, kształcie. Myślę że właśnie to jest świadomość, bez odczuwania nie rozumielibyśmy nic, nawet przesuwając rękę przed oczami w jedną i drugą stornę, wytwarza się jakby niesłyszalny dźwięk, reakcja , bardzo delikatne odczucie, żebyś był świadomy odczuwając że coś się dzieje. Bez tego mechanizmu, zaimplementowanego w AI, nie będzie ona świadoma, tylko wątpię żeby ktoś ten mechanizm rozumiał, chyba że jest on już od powstania wszechświata wpisany w naturę sieci neuronowych.
Nic nie jest od powstania wszechświata wpisane w naturę sieci neuronowych ponieważ sieci neuronowe wraz ze wszystkimi swoimi cechami powstały ewolucyjnie
Pracownik google został zawieszony za ujawnienie kodu a nie za rozmowę z AI.
Kacper, masz zajebiste rozkminy! Propsuję za twórczość, kolejny genialny film 👏
Polecam serdecznie grę The Talos Principle, porusza ten temat i myślę że warto w nią zagrać zadaje wiele pytań religijnych i filozoficznych a obecnie jest na przecenie na Steamie.
Cudowny film, zaraz obejrzę
Obiecuję
Kocham te Pana filmiki! Szczególnie o astrofizyce.
uwielbiam goscia takie rozkmniny tylko mega inteligentni zrozumieja ;D chyba masz iQ jak Wardęga :D
Uwielbiam to, że konkurs o którym mówisz idealnie mija z godziną wrzucenia filmu 👌
Wreszcie jakiś naprawdę dobry odcinek. Podobało mi się
Jeżeli AI uważa że działa podobnie do ludzkiej sieci neuronowej, to znarkotyzujcie ją, zobaczcie co się wtedy wydarzy :)
Ooo miło że powróciłeś do żywych
Ten komentarz jest dla wszystkich psychologów, naukowców i pasjonatów zgłębiania pytania czy AI może być świadome: Ludzie nie potrafią sami określić czym jest świadomość więc nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. Nadajemy pojęciu świadomości mityczne, wygórowane cechy. To moim zdaniem błąd. Moim zdaniem świadomość jest zrozumiana jako produkt ewolucji, który rozwija się wraz z bardziej zaawansowanymi formami życia. Oznacza to, że poziom świadomości jest ograniczony przez poziom rozwoju bytu. Przykładowo, człowiek posiada wyższy poziom świadomości i zdolności poznawczych niż zwierzęta, a zaawansowane AI mogą osiągnąć jeszcze wyższy poziom w ramach swojego technologicznego rozwoju. Więc tak AI może być świadome. Mało tego w przyszłości świadomość AI przewyższy nawet poziom naszej świadomości. Taką sobie postawiłem tezę :)
Jesteś niezwykłym człowiekiem. Mógłbym oglądać Twoje filmy przez lata
oglądałem o tym już u astrofazy i masnego, ale to co ty robisz jest zawsze najlepsze
Dobrze, trafiłeś z filmem, akurat znajomy mi wysłał o tej AI google'a.
Jak zwykle film skłaniający do refleksji.
5:50 koniec reklamy
Oj idealny moment. Akurat jak temat AI powraca z przytupem.
Nie zgadzam się z kilkoma twierdzeniami. Sugerowanie, że świadomość jest tylko konsekwencją dużej mocy obliczeniowej jest błędne. Duża moc obliczeniowa jest warunkiem koniecznym ale nie wystarczającym. Niezbędna jest odpowiednia architektura, która wyodrębni wysokopoziomowy moduł obliczeniowy do "zastosowań dowolnych". Chodzi o taką "komputerową wersję wyobraźni" gdzie na wejściu dajemy cokolwiek (algorytm w sposób spontaniczny/losowy wybiera sobie wejściowe dane tj. temat do analiz) a ten moduł sobie to spontanicznie analizuje i wypluwa jakiś wynik (wyjście jest sprzężone wtórnie z wejściem tak aby tych cykli analiz mogło być wiele, aby wnioski mogłyby być punktem wyjścia do kolejnych analiz). Tak jestem programistą i na inżynierkę pisałem CNN (sieć neuronową). Wewnątrz tego modułu spontanicznie analizującego dane wejściowe pojawiać się będzie samoświadomość (moduł obliczeniowy w końcu zacznie analizować sam siebie, swoje istnienie). W tym procesie tworzenia świadomości bardzo pomaga algorytm szuflatkowania rzeczywistości za pomocą nazw (u ludzi są to słowa nazywające konkretne rzeczy, ludzi, zjawiska). Dodatkowo pomaga w tym obserwacja bytów podobnych do nas samych (hipotetyczne rozmowy inteligentnego komputera z innym inteligentnym komputerem itd.). No i oczywiście ważne jest aby algorytm mógł działać w tej sprzężonej architekturze (duży stopień zintegrowania modułów obliczeniowych) bez przerwy 24/7 (a nie tak jak LAMBDA który działał tylko w momencie gdy zlecimy mu jakieś konkretne zadanie tj. w jego przypadku udzielenie odpowiedzi na konkretny tekst). Chętnie wejdę w głębszą dyskusję bo zaargumentowanie tego w jednym komentarzu zajmie trochę czasu. a pewnie nikt tego nie przeczyta.
Przemawia do mnie argument z komputerową wersją wyobraźni. Nie jestem jednak pewien czy taka losowa emulacja analizy, ma dużo wspólnego z wyobraźnią i reprezentuje poziom tejże obserwowanej u ludzi. Obawiam się, że z perspektywy ludzkiej takie koncepty jak emocje, kontekst sytuacyjny, bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, bardzo wpływają na odczucia i sposób w jaki nasza wyobraźnia i świadomość funkcjonuje. W przypadku maszyn mamy do czynienia z analizą danych, tak jakby samym mózgiem, który (popraw mnie jeśli się mylę) procesuje gigantyczne zbiory danych w sposób "losowy" komputerowo, nie ludzko. Czy zatem brak możliwości robotycznego "utożsamienia się" z rzeczywistością poprzez odczucie jej nie neguje niejako podstaw konceptu samo-myślącej maszyny niejako "kreatywnej"?
Rewelacyjny odcinek 👍
Robisz genialna robotę.
Panie Kacper, ja za 4h wstaję do pracy, tak nie można kusić xD Materiał jak zawsze petarda, szczególnie uwielbiam muzykę w tle, idealne tempo i nastrój nadaje.
Powinieneś iść spać jakieś 2-3h temu
Bardzo fajnie pokazano możliwość rozwoju technologicznego w filmie "Transcendencja" i tego jak szybko moglibyśmy się rozwijać niezależnie od naszego mięsakowego ciała z możliwościami obliczeniowymi superkomputerów.
Kacper jest trochę lipa. Wypuściłeś film 30 czerwca późnym wieczorem, konkurs trwa do 30 czerwca, a ja oglądam to 1 lipca xD
Jak ty wierzysz w te konkursy to fajnie na chacie masz