🚩 CZAS - Fotograficzne ABC - Fotografia jest Fajna
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Jak zmienia się zdjęcie w zależności od czasu otwarcia migawki. Jaki czas otwarcia migawki jest właściwy. Jak dobrać czas otwarcia migawki do konkretnej sytuacji. Zapraszam na kolejny film z serii Fotograficzne ABC - Paweł Horąży - Fotografia jest Fajna.
Używałem:
aparat - www.ceneo.pl/5...
obiektyw - www.ceneo.pl/3...
statyw lekki - www.ceneo.pl/1...
statyw duży - www.ceneo.pl/2...
głowica do dużego - www.ceneo.pl/1...
mikrofony radiowe - www.ceneo.pl/1...
mikrofon kierunkowy - www.ceneo.pl/1...
😀 Dołącz do osób wspierających kanał: / @fotografiajestfajna
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Możesz zostać Patronem kanału:
➡️ patronite.pl/F...
lub postawić mi wirtualną kawę:
➡️ buycoffee.to/p...
albo kupić jakiś gadżet związany z Kanałem:
➡️ fotografiajest...
lub wesprzeć tworzenie filmów bezpośrednio:
➡️ paypal.me/PHorazy
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
🎞Kanał o fotografii analogowej - Fotografia Analogowa
➡️ / analogi
#NaukaFotogafii, #Fotografia, #FotografiaJestFajna
Produkcja, zdjęcia i realizacja: Paweł Horąży, Dorota Milerowicz
Muzyka: John Bartmann - johnbartmann.com/ Хобби
Ja to wszystko wiem, ale i tak oglądam bo lubię pana słuchać. Pozdrawiam.
Tak jakby się było na plenerze ze znajomymni grupką początkujących.
Priorytet czasu nie moja bajka. Fajne te ABC. Nadrabiam zaległości 😊
Zabrakło mi wyjaśnienia,skąd brać czas na robienie zdjęć.
To było dobre. Dobre wyjaśnienie zagadnienia czasy choć niepełne. Duży plus.
Poszukaj materiałów sprzed lat na ten temat na kanale p. Pawła. Tamte były mniej "pro" w sensie ale w tamtym chaosie było więcej nauczania.
Pana filmy są poprostu świetne
Panie Pawle, jest Pan szalony :)
📹 go kocha 😊
Obejrzałem wszystkie filmy Pawła oglądem 2 miesiące 😅 chciałbym dostać pocztówkę od Pawła z autografem 😀dzięki temu kanałowi kupiłem w styczniu nikona Z5😊
Dziękuję.
Super!👍 Dużo przydatnych informacji. Bardzo fajnie wyszedł ten traktor z rozmytym tłem😀👍
Fajnie, senkju🙂
Dawno temu gdzieś wyczytałem, żeby nie zwalniać migawki końcem palca, tylko ostatnim stawem, a sam koniec właśnie oprzeć na korpusie. W Smienie bardzo dobrze się to sprawdzało, aczkolwiek przy współczesnych elektrycznych spustach może być ciężkie do zrobienia. No i tak, czy inaczej, naciskać powoli.
To podobno pomaga na klapnięcie lustra... 🙂
@@maciekd.8556 W to bym akurat wątpił, bo lustro to własne drgnięcie aparatu, więc ruch palca nic tu nie zmieni. Chyba że minimalnie "pełniejszy" chwyt całości amortyzowałby cokolwiek bardziej, ale to raczej zaniedbywalne.
@@pawepluta4883 A jak go cisnąć inaczej...? 🙄
Bo we wszystkich aparatach, które dane mi było trzymać w rękach, przycisk spustu był dość mocno zagłębiony w korpusie i nie było FIZYCZNEJ możliwości ułożenia palucha tylko na nim. No, może poza Zenitem - ale Zenit to nie aparat... 😛
Problem tylko jest taki, że ostatnimi czasy mocno lansowane są rozmaite kolorowe "soft release buttony", które mają tylko PODWYŻSZYĆ przycisk spustu ponad korpus. I gdzie tu jest sens...?
@@maciekd.8556 Podwyższenie przycisku właśnie umożliwia naciskanie środkiem palca, bo przycisk przestaje był płaski na korpusie i ugięty staw może go nacisnąć, prostując się.
A co do Zenita... W takim razie zostań lepiej przy smartfonie.
@@pawepluta4883 Nie wiesz gdzie jestem, więc się nie ośmieszaj poradami gdzie mam "zostać". 😀
Eksperyment ze sposobem prezentacji dygresji na plus. Proszę dopracować, wzbogacić i używać panie Pawle.👍
14:38 A z kim Pan tam rozmawia zapytam z ciekawości? Jak zwykle super materiał.
Pamietam jjak kiedys sobie eksperymentowslem jadace rozmyte samochody na dluzszym czasie w dzien na obiektywie lekki ND i lampa na druga kurtyne.
A tydzień temu to było 🌞
Ja stosuję podwójne skrócenie w stosunku do odwrotności ogniskowej. Czyli dla 24 mm na pełnej klatce stosuję 1/50 sekundy a nie 1/24. Dla mniejszych matryc jeszcze podzielony przez kropa oczywiście.
Ja jak jest ciemno i mam stabilizację to stosuję 2 razy dłuższe, ale za dnia oczywiście też skracam dla bezpieczeństwa
Super poradniki . Zasadnicze pytanie do pana czy obiektyw od aps c można użyć do pełnej klatki , ponoć są jakieś pierścienie redukcyjne żeby nie było efektu winiety . Przeglądałem ale nie znalazłem u pana na temat tego poradnika. Proszę o jakąś pomoc
Jak Ci obiektyw daje za wąski kąt obrazu, który nie pokrywa pełnej klatki, to nic z tym nie zrobisz. To znaczy, teoretycznie da się porozciągać taki obraz, ale to jest po prostu dokładanie dodatkowej optyki, czyli zmiana parametrów tego obiektywu, który chcesz użyć. Trochę bez sensu, nawet gdybyś taki konwerter znalazł.
W Pentaksie mam obiektyw 10-24 APSC. Po zapięciu do "pełnej klatki" (inny Pentek na film małoobrazkowy) dostaję zdjęcie z winietą, tym silniejszą im krótsza ogniskowa. Ale da się i będzie działać. W tym Tamronie 10-24 winieta przy 10mm jest praktycznie czarna, przy 15-16mm jest w zasadzie niezauważalna. Twój obiektyw może mieć inną budowę i pole obrazowania może mieć wystarczające albo też nie.
Jeśli winieta jest tylko delikatna, to możesz zmniejszyć ją używając przysłon średnich, takie 5.6-8. Na pełnej dziurze będzie widoczna.
Od dzisiaj wszystkich początkujących fotografów odsyłam do Pana ❤ Polecam moją książkę "Fotografia dla dzieci” Monika Rejkowska :)
Panie Pawle. Otóż chrześnica moja wielku lat kilkunastu załapała bakcyla na fotografowanie. Podbiera mi aparat co wypad i tak się zastanawiam co by jej książkę o fotografii sprawić. Czy wie Pan może o jakiejś pozycji która by zainteresowała taką młodą damę wprowadzając w świat fotografii?
@@dawid1082 wszystkie jest w sieci. Pdf. Ona to ogarnie na swoim smartfonie. A jak złapała bakcyla to kupić jej na początek używkę. Pełno tego na ole X za marne pieniądze, a można wyrwać bardzo przyzwoite sprzęty. Najlepiej to co ty używasz. To i szkiełka jej pożyczysz potem.
Panie Pawle ,mam pytanie.W aparacie APS-c (crop 1,5)mając obiektyw 35mm ustawić czas 1/35 sek
czy 1/50 sek?
Pozdrawiam serdecznie.
Taki, jaki Ci serce dyktuje. Jeżeli wychodzą Ci poruszone, to skróć, jak nie, to możesz nawet wydłużyć na próbę.
Teoretyczne 1/50
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź,chodziło mi o czystą teorię.
Pozdrawiam wszystkich fotografów.
@@janekhimilsbach5586 Teoria jest taka, że w aparatach na film ogólna zasada mówiła: 1/ogniskowa, praktyka mówi, że przy gęstych matrycach pełnoklatkowych to może być trochę za mało, natomiast przy cropach trzeba tu uwzględnić ekwiwalent. Czyli, w Twoim przypadku będzie to ~1/60 s - ale to TEORIA. Wszystko zależy od tego, jak Ci łapki latają i czy używasz stabilizacji sprzętowej, czy procentowej... 😂
W jakim programie był montaż filmu z dwóch kamer ?
Pozdrawiam.
Polecam: DaVinci Resolve - nie ma lepszego darmowego programu.
" ale to już było" :)
Niech Pan pojedzie w plener i trochę postrzela z komentarzem, bo widzę, że pomysły się kończą na filmy.
Powodzenia i wytrwałości życzę
Wręcz przeciwnie
@user-ve3gh5xg9q
Ile można wałkować ten sam temat?
@Bizon-q2u
Do końca świata 🙃
Jeśli używam obiektywu pelnoklatkowego do matrycy apsc, to kiedy jest najdłuższy możliwy czas migawki to co pisze na obiektywie czy razy 1,5
Przez półtora. Czyli zamiast 1/20 będzie 1/30. Te czasy wynikają z kąta widzenia obiektywu (czyli z ogniskowej rzucanej na daną przekątną matrycy/filmu/błony), nie z samej ogniskowej. Obiektyw 50mm rzuci na matrycę APSC obraz zebrany z takiego kąta jak obiektyw 75-80mm w aparacie małoobrazkowym. To że w małym obrazku (dzisiaj zwanym szumnie "pełną klatką") przeciętnemu człowiekowi wystarcza czas 1/ogniskowa to wypadkowa kąta widzenia i naszej motoryki. A że ładny mnemonik z tego wyszedł dmto został. I możesz się łatwo do niego zastosować dzieląc (skracając) czas tak jakbyś wyznaczał "ekwiwalent ogniskowej".
A co mam zrobić Jeśli fotografuje np. dziecko i muszę ustawić czas co najmniej 1 /250 i chciałbym to zdjęcie zrobić na ISO 100 lub 250 i wychodzi stanowczo za ciemne ?
Zwiększyć ISO lub zmniejszyć wartość /f. Bywa i tak że to i to 👍🏻
A dlaczego takie niskie iso¿
@@krisklusek8463 żeby jakość była możliwie jak najlepsza, ponieważ nie obrabiam zdjęć 💪
@@JarasS500 po pierwsze wylecz się z szumofobii (sam cierpialem). Po drugie nie analizuj zdjęć w powiększeniu 100%. Robisz odbitki lub wydruki? Tam szum cudownie znika. Zainwestuj w jaśniejsze szkła. Jaki masz aparat, że ISO 800 ci przeszkadza? Jeśli masz mało światła, dokup lampę i odbijaj np. Od sufitu lub sciany. Ja np lubie szum zwłaszcza na cz.b zdjęciach bo przypomina mi ziarno negatywu. Ludzie czasem specjalnie go dodają jako środek wyrazu. Zdjęcia nie muszą być sterylnie cyfrowe. Ważniejszy jest kadr, światło.
Zobacz sobie galeria na nikoniarzach po wpisaniu hasła w google : Aparat mi szumi niezależnie od ISO
Mam kilka rad:
- nie przejmuj sie szumem, szumofobia to choroba, z której można wyjść _ tak było ze mną. :_) Szum moze byc fajnym srodkiem wyrazu zwłasza na czarnobiałym _ cos jak analogowy negatyw
- zainwestuj w jasniejsze szkło
-kup lampe - oczywiscie nie do błyskania na wprost z automatu
- wpisz sobie w przegladarce: Aparat mi szumi niezależnie od ISO i wejdź na galerie na forum nikon. Tam nawet szum został dodany :-)
- nie ogladaj zdjec z lupa przy powiekszeniu 100% i zrob czasem wydruk lub odbitkę
Można jeszcze w ciemności malować światłem.
Można 😀
Jeszcze jak.
0:26 - Ech... A przecież przysłowie mówi wyraźnie: Nie dyskutuj z gamoniem, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... Teraz w każdym nowym odcinku będzie Pan "prostował" poprzedni, bo jakiemuś "komentatorowi" znowu coś tam nie przypasi? To niech sobie LEPSZY film nakręci... 😛
Canon EOS 6D Mark II, Instrukcja obsługi, strona 170 - stoi jak wół napisane: *ISO: Ustawianie czułości ISO dla zdjęć.* A jak działa aparat firmy Canon, to firma Canon chyba wie lepiej od jakiegoś anonimowego przemądrzalca...? 🤣
Morał z tego jest taki, że... Trzeba czytać instrukcje! 😇
ten co wyprzedzal to pewnie ukrainiec:)a teraz mozecie mowic zem ruska onuca:)
Z powietrza się takie podejście nie bierze 🙂
@@kamilpytlak6650 wiadomo,z obserwacji i doswiadczenia bardziej
Jeż🇺🇦dżą jak 👹👹
Nie jesteś żadna ruska onuca, nie pochlebiaj sobie. Zwyczajnie się okłamujesz. Polska husaria wyklęta doskonale sobie radzi z przejeżdżaniem przez ciągłą linię od dziesięcioleci i nie potrzebuje tego outsource'ować na wschód.
Chociaż prawdę mówiąc chyba po prostu dawnym zwyczajem podnosisz sobie nędzną samoocenę szukając kogoś, kogo możesz pokazać palcem i oskarżyć, że to "wszystko przez niego". Dawniej byłby to mason, Żyd, kułak, albo cyklista, teraz jest moda na Ukraińców. A tak po prostu: *weź się wreszcie uczciwie do pracy*, wtedy będzie Ci się lepiej żyło.
@@kamilpytlak6650 Nie, nie z powietrza. Z puszki Harnasia.