Fajnie przedstawione zagadnienie. Sensownie pokazane, materiał z pewnością przyda się każdemu majsterkowiczowi a i mechanicy mogliby się czegoś nauczyć. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby mechanik wymieniając mi tarcze i klocki , mierzył bicie boczne. Łapka w górę i pozdrawiam 2team
Dzięki za film. Jeżeli nowa tarcza ma bicie 0,04 mm to jest ok. Widocznie skompensowała się z piastą. Każda tarcza ma bicie i można optymalizować ustawienie na piaście w razie potrzeby ( oczywiście godząc się czasem na brak możliwości przykręcenia śrub ustalających tarczy
Tarcza z pudełka idealna nigdy nie jest ( okolice 0,02mm) po to by zniwelować bicie względem piasty poprzez obrócenie tarczy jeżeli pomiar wychodzi za ramy.
Tarczę Hamulcową można było jeszcze raz zdjąć i przestawić ją o jedną dziurę w lewo bądź prawo i zobaczyć czy bicie było by mniejsze bądź większe, zawsze jakąś opcja... Ale nie zostało to zrobione
@@pjoter5735ta śrubka jest tylko i wyłącznie po to żeby ułatwić sobie montaż więc to nie ma znaczenia czy tam ustawisz czy nie !!! Pamiętaj człowiek uczy się całe życie i właśnie dowidziałes się czegoś nowego !
Mierzyłem u klienta w C klasie piasta prosta, a nowa tarcza ATE pokazywała bicie 0.3 mm. Myślę, że nie powinno bić w tym dostawczaku. Jeżeli czujnik szedł niemalże po krawędzi piasty, to być może trzeba uwzględnić niewielkie odchylenia ze względu na nierówną powierzchnię po której szedł czujnik.
0,3mm? czy 0,03mm? Max. bicie tarczy to 0,05mm. W twoim przypadku sprawdziłbym powierzchnię styku tarczy z piastą (lico). Ja generalnie czyszczę je szlifierką ze szczotką drucianą zamontowaną zamiast tarczy. Jeszcze jedno. Pamiętaj że takie odchylenia od normy w układzie hamulcowym mogą dać negatywne efekty dopiero po 1000/ 2000 km. Pozdrawiam.
No nie do końca się kolego z tobą zgadzam koła w osobowych dokręcamy do 120 niutonometrów Piasta nie może mieć dwie setki bicia bo ile wtedy będzie miała tarcza Pozdrawiam
Witam. Odnośnie momentów dokręcenia śrub to pomiary były dokonywane na samochodzie dostawczym(Peugeot Boxer). Ja dokręcam koła w autach dostawczych wartością 180 Nm. Z Pandy był tylko zestaw widoczny na stole na początku materiału. Odnośnie wartości max. bicia piasty: 0,02 mm jest tą wartością, a na nowej tarczy założonej na taką piastę wartość wzrośnie do 0,04/0,05 mm. Jest to dopuszczalna wartość bicia tarczy. Niestety nie wrzucę tu linka do strony bo zaraz cały komentarz algorytm wytnie, ale jak poszperasz w internecie, na stronach producentów układów hamulcowych, to możesz mi wierzyć że znajdziesz informacje zgodne z tym co mówię na materiale. Na koniec dodam jeszcze że ładnych kilkanaście lat przepracowałem w salonach (różne marki) w PL i za granicą, w każdej marce również te wartości (0,02 piasta 0,05 tarcza) były uważane za graniczne. Pozdrawiam.
Akurat jestem na bieżąco bo miałem drgania kierownicy przy hamowaniu ze 110km/h do 70km/h zmierzyłem tarcze lewa 3 setki bicia prawa zero. Wymieniłem cały komplet tarcz i klocków jutro zobaczymy jak będzie.
Proponował bym w pierwszej kolejności sprawdzić zawieszenie, szczególnie tuleje wachacza u mnie na nowych tarczach biło mniej, a po wymianie tulej sworzni problem znikł
Montowalem ostatnio ATE w passacie. Jedna 0.02 druga niestety 0.05 i troche jestem załamany bo piasty są lux :/ a instrukcji 0.06 do 0.09 haha. Boje sie ze z tych 0.05 zrobi się zaraz 0.1 jakby bylo 0.02 i 0.04 to bym się cieszył.
kilka pytań: 1. czy jest w ogóle sens mierzyć bicie poosiowe tarczy używanej? Nie mierzy się tylko nowej, a stare można ew. oceniać na ich grubość? 2. mierząc grubość tarczy używanej, jaka jest dopuszczalna odchyłka? Gdzieś czytałem, że 0,01? Tzn w zakresie ±0,005 czy ±0,01? 3. co dawać pod spód tarczy, na piastę, żeby nie pordzewiało a nie tworzyło zbyt grubej powłoki? 4. co z tyłem? Tzn czy jest opcja, że tylne koło może dawać wibracje na budę? (akurat mam problem z wibracjami przy hamowaniu i nie wiem dlaczego... na kierownicy i hamulcu nie czuję aż tak bardzo... zastanawiam się, czy to nie tył?)
To nie lepiej w takim przypadku stoczyć tarcze na samochodzie? Koszt wymiany piast, ewentualnie łożysk niemały. A przy wymianie klocków na nowe też warto czasem przetoczyć tarczę.
4 setki przy takiej średnicy nie będzie bić. Są takie samochody w których norma to 10 setnych milimetra bicie przedniej tarczy. A takie Ducato też pewnie ma tą wyższą normę.
0,10 mm már nem megengedett, mert az ütéstől a féktárcsa vastagsága nem lesz egyforma. A fékdugattyú nem tudja követni a tárcsa ütését, és méretprobléma lesz.
Czy krzywa tarcza lub piasta moze powodowac mrowienie, bardzo delikatne drgania na kierownicy podczas prędkości autostradowych? Podczas hamowania nic nie bije.
@@MrBeleth85 z zegarem chodziło mi o słowa autora bo wspomniał że obraca w kierunku wskazówek zegara. Co do bicia to dokładnie tak jak piszesz.. różnica czyli 3 setki
Czy długotrwała jazda z bijącymi podczas hamowania tarczami może powodować jakieś inne większe problemy poza wibracjami na kierownicy i dłuższą drogą hamowania? Czy np może powodować że łożyska na piaście się wybiją / rozsypią?
Może ktoś pomoże mi z mojim problemem audi a6 c5 quattro .Strzał z lewej strony. Wymienione obie półosie, łożyska, felgi , komplet zawieszenia. Bicie , właściwie wibracje .Bardziej odczówalne przy mocniejszym przyspieszaniu. Napewno jeszcze wymienie łożyska z gumami na makpersonach. Do głowy przychodzi mi jeszcze podpora wału i skrzyni. Ma ktoś jakieś sensowne sugestie. Bo narazie wymiany na nowe niewiele dają. Tarcze i piasty wykluczam, bo przy hamowaniu nie bije w pedał. Rezonans po budzie , bardziej obstawiam na problem tkwiący z przodu , ale zawsze jest ale . Dziękuję za pomoc.
A czy klient zgłaszał nie równomierną pracę hamulców? moim zdaniem przy takiej odchyłce nie ma sensu wymieniać piast, ale rozumiem chciałeś klienta naciągnąć pod pretekstem "na jego ryzyko" czy bezpieczeństwa jak by auto nie miało mieć hamulców.
Cześć, mam takie pytanie może też innym się przyda. Mamy auto które ma jeszcze fabryczne tarcze i klocki (4 letnie) lecz kończą się klocki. Zużycie tarczy powiedzmy 0.5mm czy zakładając nowe klocki frezujesz tarcze pod nowe klocki? Bo mam dylemat czy po kupnie nowe tarcz nie będą biły
@@FilipekService Ok,dzięki, a powiedz mi jak sprawdzic to np jak ustawie na 0 zegar i np wskazówka idzie w strone wskazówek zegara i sie cofa ponizej zera, to w którą strone mam setki liczyc?
W każdą. Mierzysz różnicę wartości a nie wartość bezwzględną. Jak ustawisz zegar na zero i kręcąc tarczą wskazówka cofnie się do 0.95 poczym idąc z powrotem przez zero dojdzie np. do 0.03 to znaczy że bicie = 0.08mm. Inaczej. Liczysz ilość działek na tarczy jakie pokonała duża wskazówka podczas pełnego obrotu tarczą. Pamiętaj aby zmierzyć również piaste.
Wytłumacz mi kolego dlaczego jak zdjąłem tarcze które miały 0,05mm bicia bo się hamować nie dało a założyłem co miały 0,15 i 0.18mm i teraz jest dobrze? Dodam że piasty jedna 0,00 a druga 0,02mm.
Witam. Niestety nie jestem w stanie rzeczowo wytłumaczyć takiej sytuacji po tak krótkim opisie. Być może wystąpił błąd pomiaru, być może udało Ci się tak założyć tarcze, że wartości się skompensowały. Ale to tylko czysta teoria. Najrozsądniej było by dać bijące tarcze tokarzowi do "zabielenia". Wtedy on podałby Ci ile musiał zebrać materiału i na jakiej powierzchni. Zobaczył byś gołym okiem jak krzywe były Twoje "proste" tarcze. Pozdrawiam.
@@FilipekService walczyłem z tym długo ale doszedłem do wniosku że tarcza musiała być jakaś pęknięta czy coś i pod naciskiem klocka dopiero się odkształcała, nie wiem jak to sprawdzić to tylko teoria. Ale dzięki za odpowiedź:) a tak z czystej ciekawości jak hamulce z tego filmiku, piasta była poza norma- było bicie podczas hamowania? Dodam, że moje tarcze byly ,zabielane' u dwóch różnych tokarzy
@@adziomen nie prawda o ile tokarz zna się na swojej profesji i przetoczy wszystkie powierzchnie łącznie z tą która przylega na piastę. I co najważniejsze zrobi mocując tarcze w tokarkę tylko raz.wtedy 3 płaszczyzny są idealnie równe względem siebie
@@leonzawodowiec3434 a co wtedy z 4 powierzchnia? czyli styk felgi z tarcza , tego już nie obrobi bo bez demontowania tarczy nie ma jak. odchyłka nawet minimalna ( standardowego kola 205/55/16 , gdzie średnica kola wynosi ~632mm) powoduje spore bicie całego kola. Ustawianie tarczy w tokarni za pomocą czujnika i punktem odniesienia jest powierzchnia klocka (która de facto jest krzywa) tokarz ustawi punkt bazowy , i wg tego punktu zjedzie powierzchnie styku piasty z tarcza. Osiowe będą wtedy tylko powierzchnie cierne klocka i powierzchnia piasty , na płaszczyźnie felga/tarcz wychodzą cuda.
Z całym szacunkiem coś tam wiesz ale jeszcze pare rzeczy Ci umkneło. Piasta przy montarzu tarcz trw może mieć 0.01 mm bicia, a dla tarcz firmy Ate i bosch 0.03 jeżeli chodzi o prawidłowy montarz. Dla mnie piasta morze mieć i 0.04 bo to nie istotne ważne jest aby zestaw piasta + tarcza dla średnicy tarczy do 280mm nie przekraczały 0.05 dla średnicy 320mm 0.03mm. A i ciekawosta przyda Ci się czasem jeżeli masz krzywą piastę i nową tarczę która zazwyczah ma też lekką odchyłkę postaraj się zamocować te dwa elementy aby się równowarzyły może ida Ci sie uzyskać pozytywny wynik pomiaru zestawu bo to jest najważniejsze. Po drugie liniał krawędziowy w garść i sprawdź czy gwinty nie są wyciągnięte bo morze poasta krawędź mieć prostą ale te nowe piasty są delikatne i potrafią się robić górki przy gwintach (fachowcy wiedzą o czym piszę). I kolejna sprawa mikrometr to urządzenie którym zmierzysz czy tarcza urzywana powoduje bicie podczas hamowania, i tutaj proszę doczytać bicie w pedał, kierownicę itp. podczas hamowania nie powoduje falowanie- (tzw. bicie) tarczy które mierzyłeś tylko różnica grubości tarczy którą można zmierzyć mikrometrem. Aby potwierdzić moją wiedze podsunę fakt. Jestem pewien że ta nowa tarcza nie powodowała bicia. Tak samo jerzeli tarcza zostanie zamontowana krzywo to po wyjechaniu od mechanika jeżeli zawieszenie i koła są sprawne hamulce nie będą powodowały bicia. Bicie pojawi sie po przejechaniu kilku set kilometrów. To zjawisko normalne nazywa się błędnym montarzem i fachowcy to łatwo weryfikują z pozdrowieniami dla fachowców. Sorki za byki zmęczony jestem.
Graniczna jest dwie.... chłopie z kad ty masz takie dane te dwie setki błąd pomiaru chińskim zegarkiem a luz lozyska czy ruch trzymanego magnesy za koleś pod uwagę? wały korbowe mają dopuszczalne bicie A ty mówisz że piasta ma graniczne dwie setki..... Boże ręce opadają Brawo dla mechanika
Poczytaj o pomiarach bicia tarcz i piast. Zgłęb temat a później wypowiadaj się na forum. Taką wypowiedzią wystawiasz świadectwo swojej wiedzy. Pozdrawiam i życzę owocnej lektury.
@@jackusplackus258 Filipek Service edytował swój komentarz po moim komentarzu jak byś nie zauważył. Jeśli nie umiesz połączyć kilku faktów to wybacz. Tej umiejętności Cię nie nauczę.
Witam. Zapraszam do zgłębienia tematu bicia w układach hamulcowych(np. strona ATE). Okazuje się że jak najbardziej występuje zjawisko bicia poosiowego. pozdrawiam.
W pracy na piaście najmniejsze bicie jak na razie miałem to 0.009mm, na piaście masz 3 "płaszczyzny" z tolerowanym biciem, 2 po 0,02mm, jedna po 0,05mm. Raz trafi ci sie lepsza piasta a raz gorsza.
@@baron95893 Piasta po fabrycznej obróbce najprawdopodobniej jest na 0,00 ale problem lekkiego dopuszczalnego bicia nowej piasty powstaje po wciśnięciu łożyska, które raz siądzie tak raz tak, łożysko też nie musi być zrobione z jakąś super dokładnością i mamy taką trochę loterię - przypominam że mówimy o bardzo dużych dokładnościach.
@@gucioo11 Piasta w produkcji nigdy nie będzie miała zerowego bicia to jest nie możliwe. Będą tam zawsze jakieś mikrony, dużo zależy od maszyny od sposobu mocowania detalu. Jak toczę piasty w pracy to najmniejsze bicie mam w okolicach 0.009mm.
W takim przypadku, kiedy bije piasta i tarcza logicznym wydaje się szukać ustawienia tarczy które skompensuje oba bicia.
Fajnie przedstawione zagadnienie. Sensownie pokazane, materiał z pewnością przyda się każdemu majsterkowiczowi a i mechanicy mogliby się czegoś nauczyć. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby mechanik wymieniając mi tarcze i klocki , mierzył bicie boczne. Łapka w górę i pozdrawiam 2team
Dzięki za film. Jeżeli nowa tarcza ma bicie 0,04 mm to jest ok. Widocznie skompensowała się z piastą. Każda tarcza ma bicie i można optymalizować ustawienie na piaście w razie potrzeby ( oczywiście godząc się czasem na brak możliwości przykręcenia śrub ustalających tarczy
Dziękuję bardzo za super materiał 👍
Fajnie wytłumaczone . Dzieki :)
Tarcza z pudełka idealna nigdy nie jest ( okolice 0,02mm) po to by zniwelować bicie względem piasty poprzez obrócenie tarczy jeżeli pomiar wychodzi za ramy.
Dodam albo zamienić stronami tarcze
dziękujemy za ten film
Świetny materiał!
Tarczę Hamulcową można było jeszcze raz zdjąć i przestawić ją o jedną dziurę w lewo bądź prawo i zobaczyć czy bicie było by mniejsze bądź większe, zawsze jakąś opcja... Ale nie zostało to zrobione
Jeżeli są śrubki centrujace (te malutkie) to nie wchodzi w gre
@@pjoter5735ta śrubka jest tylko i wyłącznie po to żeby ułatwić sobie montaż więc to nie ma znaczenia czy tam ustawisz czy nie !!!
Pamiętaj człowiek uczy się całe życie i właśnie dowidziałes się czegoś nowego !
Mierzyłem u klienta w C klasie piasta prosta, a nowa tarcza ATE pokazywała bicie 0.3 mm.
Myślę, że nie powinno bić w tym dostawczaku. Jeżeli czujnik szedł niemalże po krawędzi piasty, to być może trzeba uwzględnić niewielkie odchylenia ze względu na nierówną powierzchnię po której szedł czujnik.
0,3mm? czy 0,03mm?
Max. bicie tarczy to 0,05mm. W twoim przypadku sprawdziłbym powierzchnię styku tarczy z piastą (lico). Ja generalnie czyszczę je szlifierką ze szczotką drucianą zamontowaną zamiast tarczy.
Jeszcze jedno. Pamiętaj że takie odchylenia od normy w układzie hamulcowym mogą dać negatywne efekty dopiero po 1000/ 2000 km.
Pozdrawiam.
Fajnie tlumaczysz
No nie do końca się kolego z tobą zgadzam koła w osobowych dokręcamy do 120 niutonometrów Piasta nie może mieć dwie setki bicia bo ile wtedy będzie miała tarcza Pozdrawiam
Witam.
Odnośnie momentów dokręcenia śrub to pomiary były dokonywane na samochodzie dostawczym(Peugeot Boxer). Ja dokręcam koła w autach dostawczych wartością 180 Nm. Z Pandy był tylko zestaw widoczny na stole na początku materiału.
Odnośnie wartości max. bicia piasty: 0,02 mm jest tą wartością, a na nowej tarczy założonej na taką piastę wartość wzrośnie do 0,04/0,05 mm. Jest to dopuszczalna wartość bicia tarczy.
Niestety nie wrzucę tu linka do strony bo zaraz cały komentarz algorytm wytnie, ale jak poszperasz w internecie, na stronach producentów układów hamulcowych, to możesz mi wierzyć że znajdziesz informacje zgodne z tym co mówię na materiale. Na koniec dodam jeszcze że ładnych kilkanaście lat przepracowałem w salonach (różne marki) w PL i za granicą, w każdej marce również te wartości (0,02 piasta 0,05 tarcza) były uważane za graniczne.
Pozdrawiam.
Przydatny materiał ;) ! Dzieki
Akurat jestem na bieżąco bo miałem drgania kierownicy przy hamowaniu ze 110km/h do 70km/h zmierzyłem tarcze lewa 3 setki bicia prawa zero. Wymieniłem cały komplet tarcz i klocków jutro zobaczymy jak będzie.
Pamiętaj, że sama piasta może mieć bicie. Także nowe tarcze mogą nie załatwić sprawy.
Proponował bym w pierwszej kolejności sprawdzić zawieszenie, szczególnie tuleje wachacza u mnie na nowych tarczach biło mniej, a po wymianie tulej sworzni problem znikł
Montowalem ostatnio ATE w passacie. Jedna 0.02 druga niestety 0.05 i troche jestem załamany bo piasty są lux :/ a instrukcji 0.06 do 0.09 haha. Boje sie ze z tych 0.05 zrobi się zaraz 0.1 jakby bylo 0.02 i 0.04 to bym się cieszył.
Ważne że ktoś coś wnosi do społeczeństwa. 👍
kilka pytań:
1. czy jest w ogóle sens mierzyć bicie poosiowe tarczy używanej? Nie mierzy się tylko nowej, a stare można ew. oceniać na ich grubość?
2. mierząc grubość tarczy używanej, jaka jest dopuszczalna odchyłka? Gdzieś czytałem, że 0,01? Tzn w zakresie ±0,005 czy ±0,01?
3. co dawać pod spód tarczy, na piastę, żeby nie pordzewiało a nie tworzyło zbyt grubej powłoki?
4. co z tyłem? Tzn czy jest opcja, że tylne koło może dawać wibracje na budę? (akurat mam problem z wibracjami przy hamowaniu i nie wiem dlaczego... na kierownicy i hamulcu nie czuję aż tak bardzo... zastanawiam się, czy to nie tył?)
Jasne że tył może dawać wibracje na auto. Najlepiej to sprawdzić ciągnąc lekko ręczny
Nigdy nic się nie daje na piastę pod tarcze hamulcowe zapamiętaj to sobie. Tylko je się czyści z syfu i zakłada nowa tarcze !!!
Super
Super materiał !!! Dzięki !!!
To nie lepiej w takim przypadku stoczyć tarcze na samochodzie? Koszt wymiany piast, ewentualnie łożysk niemały. A przy wymianie klocków na nowe też warto czasem przetoczyć tarczę.
Dobra robota. Klient patałach.
ło panie to ja miałem na nowej tarczy 0.02 mm bicia i myślalem że to dużo :D
Dzięki za filmik, zaraz kupuje miernik i mierze piasty. Na bank są wybite
4 setki przy takiej średnicy nie będzie bić. Są takie samochody w których norma to 10 setnych milimetra bicie przedniej tarczy. A takie Ducato też pewnie ma tą wyższą normę.
A ja bym próbował przestawiać na otworach tarcze albo zamienić stronami i mierzyć i dopasować najmniejsze bicie ja tak robie.
0,10 mm már nem megengedett, mert az ütéstől a féktárcsa vastagsága nem lesz egyforma. A fékdugattyú nem tudja követni a tárcsa ütését, és méretprobléma lesz.
Czujnik opaskami przyłap. Pozdro
Czy krzywa tarcza lub piasta moze powodowac mrowienie, bardzo delikatne drgania na kierownicy podczas prędkości autostradowych? Podczas hamowania nic nie bije.
To raczej coś z kołami / luzami w zawieszeniu lub w napędzie.
Siema czy tym czujnikiem można też określić wysokość tłoka gpm w najwyższym punkcie ?
Witaj.
Oczywiście że tak.
Potrzebujesz tylko przystawkę.
Pytanie tylko - czy ten czujnik z Aliexpress jest na tyle dokładny na ile podaje jego skośnooki producent?.
Ten akurat jest z polskiej sieci dystrybucyjnej. W mojej ocenie jest bardzo dokładny.
Przydatny filmik :)
Trzeba było obrócić tarcze i może by się poprawiło a druga sprawa to zegar jednak chodzi w drugą stronę 😁😁
Nie rozumiem w drugą stronę ? To dodajesz jeszcze tak ? Jak..miał początek zaluzmy 45 a pokazuje 44- 47 różnica wartości a więc 3 setki ?
@@MrBeleth85 z zegarem chodziło mi o słowa autora bo wspomniał że obraca w kierunku wskazówek zegara. Co do bicia to dokładnie tak jak piszesz.. różnica czyli 3 setki
@@rmooy2114 chyba chodziło o kręcenie tarczą i piastą zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a nie wskazówką miernika.
Czy długotrwała jazda z bijącymi podczas hamowania tarczami może powodować jakieś inne większe problemy poza wibracjami na kierownicy i dłuższą drogą hamowania? Czy np może powodować że łożyska na piaście się wybiją / rozsypią?
Tak
Zdarzyło ci się że tarcza powodowała bicie na kierownicy ? ( bez hamowania ). Jaka by musiała być odchyłka, żeby to dawało objawy na kierownicy ?
Miałem tak w starych tarczach, które były krzywe w ciul.
5:20 jaki Ty masz zegar??
LIMIT
Może ktoś pomoże mi z mojim problemem audi a6 c5 quattro .Strzał z lewej strony. Wymienione obie półosie, łożyska, felgi , komplet zawieszenia. Bicie , właściwie wibracje .Bardziej odczówalne przy mocniejszym przyspieszaniu. Napewno jeszcze wymienie łożyska z gumami na makpersonach. Do głowy przychodzi mi jeszcze podpora wału i skrzyni. Ma ktoś jakieś sensowne sugestie. Bo narazie wymiany na nowe niewiele dają. Tarcze i piasty wykluczam, bo przy hamowaniu nie bije w pedał. Rezonans po budzie , bardziej obstawiam na problem tkwiący z przodu , ale zawsze jest ale . Dziękuję za pomoc.
Witaj.
Sprawdź przeguby wewnętrzne.
półosie kompletne z przegubami wymieniłem.
Witam, doszedłeś co było powodem bicia?
Szukaj poduszki silnika bo jak dociąża skrzynie też wibracje jak przednionapędowy.Oczywiscie jak nowe półosie i przeguby i zero luzów
@@dawidsonx3x3uszkodzona flansza w skrzyni.
W środku tego urządzenia jest jakiś akumulator czy baterie? Jak to jest zasilane?
🤣🤣🤣🤣magnes w podstawie i zegar analogowy nic z elektroniki i dlatego dobrze działa.
@@marekmiro4798 nie śmiej się, nie mam nic wspólnego z mechaniką. Nie każdy jest Alfa i omega
👍
A czy klient zgłaszał nie równomierną pracę hamulców? moim zdaniem przy takiej odchyłce nie ma sensu wymieniać piast, ale rozumiem chciałeś klienta naciągnąć pod pretekstem "na jego ryzyko" czy bezpieczeństwa jak by auto nie miało mieć hamulców.
Pp prostu chciał zrobisz zgodnie ze sztuką i zostawił podjęcie tej decyzji klientowi nie dam rady
jak mierzysz tarcze nacinaną ? gdzie nacięcie jest w zakresie odległości do 15 mm od zewnętrznej krawędzi tarczy i iglica wpada w nacięcie z miernika
nacięcia po prostu pomijasz w pomiarze
Cześć, mam takie pytanie może też innym się przyda. Mamy auto które ma jeszcze fabryczne tarcze i klocki (4 letnie) lecz kończą się klocki. Zużycie tarczy powiedzmy 0.5mm czy zakładając nowe klocki frezujesz tarcze pod nowe klocki? Bo mam dylemat czy po kupnie nowe tarcz nie będą biły
Wystarczy spiłować trochę górną i dolną krawędź klocków, żeby od razu pracowały cała powierzchnią. Potem wszystko się dotrze samo.
to normalne, że koło się tak ciężko obraca?
Tak. To nie koło tylko piasta z elementami przeniesienia napędu. Zawsze będą występowały opory kiedy będziesz próbował kręcić ręką.
@@FilipekService dziękuje za odpowiedź :)
Co to są piasty hamulcowe?
Grubość tej mierzonej tarczy jest chyba już dawno poniżej dopuszczalnego minimum.
Oczywiście że tak. "Niewykwalifikowany personel" zamiast poinformować klienta o tym fakcie poprostu wyszlifował mu ranty tarcz szlifierką. 😣😪😫
no i jak, bije?
Od czego to pokrętło na godzinie 13 na czujniku? Mam taki czujnik ale bez pokrętła
Od obrotu tarczy
Gdzie jeszcze można przymocowac magnes? bo mam aluminiowa zwrotnice i lipa... myslalem nad jakas podstawką
Możesz opaskami do zwrotnicy przypiąć. Tylko sprawdź dokładnie takie mocowanie, musi stabilnie się trzymać.
Pozdrawiam.
@@FilipekService Ok,dzięki, a powiedz mi jak sprawdzic to np jak ustawie na 0 zegar i np wskazówka idzie w strone wskazówek zegara i sie cofa ponizej zera, to w którą strone mam setki liczyc?
W każdą. Mierzysz różnicę wartości a nie wartość bezwzględną. Jak ustawisz zegar na zero i kręcąc tarczą wskazówka cofnie się do 0.95 poczym idąc z powrotem przez zero dojdzie np. do 0.03 to znaczy że bicie = 0.08mm.
Inaczej. Liczysz ilość działek na tarczy jakie pokonała duża wskazówka podczas pełnego obrotu tarczą.
Pamiętaj aby zmierzyć również piaste.
Filipek Service dzieki!
Kowadło pod koło mocujesz czujnik na kowadle na sztywno i moerzysz
Wytłumacz mi kolego dlaczego jak zdjąłem tarcze które miały 0,05mm bicia bo się hamować nie dało a założyłem co miały 0,15 i 0.18mm i teraz jest dobrze? Dodam że piasty jedna 0,00 a druga 0,02mm.
Witam.
Niestety nie jestem w stanie rzeczowo wytłumaczyć takiej sytuacji po tak krótkim opisie.
Być może wystąpił błąd pomiaru, być może udało Ci się tak założyć tarcze, że wartości się skompensowały. Ale to tylko czysta teoria. Najrozsądniej było by dać bijące tarcze tokarzowi do "zabielenia". Wtedy on podałby Ci ile musiał zebrać materiału i na jakiej powierzchni. Zobaczył byś gołym okiem jak krzywe były Twoje "proste" tarcze.
Pozdrawiam.
@@FilipekService walczyłem z tym długo ale doszedłem do wniosku że tarcza musiała być jakaś pęknięta czy coś i pod naciskiem klocka dopiero się odkształcała, nie wiem jak to sprawdzić to tylko teoria. Ale dzięki za odpowiedź:) a tak z czystej ciekawości jak hamulce z tego filmiku, piasta była poza norma- było bicie podczas hamowania? Dodam, że moje tarcze byly ,zabielane' u dwóch różnych tokarzy
@@FilipekService nigdy nie dawac tokarzowi tarcz do toczenia na stacjonarnej tokarce bo wyjda cuda.
@@adziomen nie prawda o ile tokarz zna się na swojej profesji i przetoczy wszystkie powierzchnie łącznie z tą która przylega na piastę. I co najważniejsze zrobi mocując tarcze w tokarkę tylko raz.wtedy 3 płaszczyzny są idealnie równe względem siebie
@@leonzawodowiec3434 a co wtedy z 4 powierzchnia? czyli styk felgi z tarcza , tego już nie obrobi bo bez demontowania tarczy nie ma jak. odchyłka nawet minimalna ( standardowego kola 205/55/16 , gdzie średnica kola wynosi ~632mm) powoduje spore bicie całego kola. Ustawianie tarczy w tokarni za pomocą czujnika i punktem odniesienia jest powierzchnia klocka (która de facto jest krzywa) tokarz ustawi punkt bazowy , i wg tego punktu zjedzie powierzchnie styku piasty z tarcza. Osiowe będą wtedy tylko powierzchnie cierne klocka i powierzchnia piasty , na płaszczyźnie felga/tarcz wychodzą cuda.
Moim zdaniem urwie koło tak wali 😮
Są końcówki co nie wpadnie Ci w otwór
Z całym szacunkiem coś tam wiesz ale jeszcze pare rzeczy Ci umkneło. Piasta przy montarzu tarcz trw może mieć 0.01 mm bicia, a dla tarcz firmy Ate i bosch 0.03 jeżeli chodzi o prawidłowy montarz. Dla mnie piasta morze mieć i 0.04 bo to nie istotne ważne jest aby zestaw piasta + tarcza dla średnicy tarczy do 280mm nie przekraczały 0.05 dla średnicy 320mm 0.03mm. A i ciekawosta przyda Ci się czasem jeżeli masz krzywą piastę i nową tarczę która zazwyczah ma też lekką odchyłkę postaraj się zamocować te dwa elementy aby się równowarzyły może ida Ci sie uzyskać pozytywny wynik pomiaru zestawu bo to jest najważniejsze. Po drugie liniał krawędziowy w garść i sprawdź czy gwinty nie są wyciągnięte bo morze poasta krawędź mieć prostą ale te nowe piasty są delikatne i potrafią się robić górki przy gwintach (fachowcy wiedzą o czym piszę). I kolejna sprawa mikrometr to urządzenie którym zmierzysz czy tarcza urzywana powoduje bicie podczas hamowania, i tutaj proszę doczytać bicie w pedał, kierownicę itp. podczas hamowania nie powoduje falowanie- (tzw. bicie) tarczy które mierzyłeś tylko różnica grubości tarczy którą można zmierzyć mikrometrem. Aby potwierdzić moją wiedze podsunę fakt. Jestem pewien że ta nowa tarcza nie powodowała bicia. Tak samo jerzeli tarcza zostanie zamontowana krzywo to po wyjechaniu od mechanika jeżeli zawieszenie i koła są sprawne hamulce nie będą powodowały bicia. Bicie pojawi sie po przejechaniu kilku set kilometrów. To zjawisko normalne nazywa się błędnym montarzem i fachowcy to łatwo weryfikują z pozdrowieniami dla fachowców. Sorki za byki zmęczony jestem.
Graniczna jest dwie.... chłopie z kad ty masz takie dane te dwie setki błąd pomiaru chińskim zegarkiem a luz lozyska czy ruch trzymanego magnesy za koleś pod uwagę? wały korbowe mają dopuszczalne bicie A ty mówisz że piasta ma graniczne dwie setki..... Boże ręce opadają Brawo dla mechanika
Poczytaj o pomiarach bicia tarcz i piast. Zgłęb temat a później wypowiadaj się na forum. Taką wypowiedzią wystawiasz świadectwo swojej wiedzy.
Pozdrawiam i życzę owocnej lektury.
@@FilipekService "Lektóry"... ktoś dał świadectwo swojej wiedzy...
@@szymonsaj Jesteś zajebisty przeczytałeś swego posta i zrozumiałeś????
Zgadzam sie z zulu gula ,skad oni biora te pomiary i gdzie robia wszystko na zero ?! Niech sie pukna w leb ...z tymi smiesznymi miernikami
@@jackusplackus258 Filipek Service edytował swój komentarz po moim komentarzu jak byś nie zauważył. Jeśli nie umiesz połączyć kilku faktów to wybacz. Tej umiejętności Cię nie nauczę.
0.6 jest dopuszczalne na tarczy jest ok
Składać, jechać, obserwować...
Niestety, większość warsztatów takich pomiarów nie wykonuje.
Bicie może być osiowe a nie ma czegoś takiego jak "po osiowe "
Witam.
Zapraszam do zgłębienia tematu bicia w układach hamulcowych(np. strona ATE). Okazuje się że jak najbardziej występuje zjawisko bicia poosiowego.
pozdrawiam.
Wiec wytłumacz mi kolego różnice między osiowym i poosiowym bo o osiowym to mnie uczyli a termin poosiowy no nie wiem co daje ten przedrostek "po"
www.ate-hamulce.pl/services/baza-wiedzy-ate/kiedy-tarcza-hamulcowa-nadaje-sie-bezwzglednie-do-wymiany/
@@piotrberg3313 bicie osiowe gdy tarcza skacze góra dół po osiowe na boki jak widać na filmie.
@@leonzawodowiec3434 jezeli tarcza skacze gora-dol to mamy bicie promieniowe. Jezli tarcza bije na boki to jest bicie osiowe.
Dlatego ani piasta ani tarcza nigdy nie jest na zero,a dlaczego????
bo by klocki nie odbijały i cały czas hamowały
Bo to jest bardzo wysoka dokładność która ciężko uzyskac
W pracy na piaście najmniejsze bicie jak na razie miałem to 0.009mm, na piaście masz 3 "płaszczyzny" z tolerowanym biciem, 2 po 0,02mm, jedna po 0,05mm. Raz trafi ci sie lepsza piasta a raz gorsza.
@@baron95893 Piasta po fabrycznej obróbce najprawdopodobniej jest na 0,00 ale problem lekkiego dopuszczalnego bicia nowej piasty powstaje po wciśnięciu łożyska, które raz siądzie tak raz tak, łożysko też nie musi być zrobione z jakąś super dokładnością i mamy taką trochę loterię - przypominam że mówimy o bardzo dużych dokładnościach.
@@gucioo11 Piasta w produkcji nigdy nie będzie miała zerowego bicia to jest nie możliwe. Będą tam zawsze jakieś mikrony, dużo zależy od maszyny od sposobu mocowania detalu. Jak toczę piasty w pracy to najmniejsze bicie mam w okolicach 0.009mm.