Krzychu można zrobić tynki do tej grubości "Natomiast tynk cementowo-wapienny jest niezbędny do wnętrz, w których potrzebna jest grubsza warstwa tynku. Pojedyncza warstwa tynku wg informacji zamieszczanych przez producentów Xxxx wynosi 2 cm. Aby cieszyć się jak najlepszym efektem, zazwyczaj nakłada się 3 warstwy zaprawy, co daje łącznie 6 cm grubości. Materiał ten stworzony jest do wnętrz wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka, a także tych, w których zostaną nałożone płytki ceramiczne." 1 minuta szukania producenta nie będę wymieniał żeby nie robić tu kryptoreklamy 😇 ale można śmiało
Tynk cementowo wapienny jak najbardziej można zrobić na 6cm etapowo. Jeśli chodzi o siatkę elewacyjna to jest to błąd bo zamiast wzmacniać tynk osłabia go. Występuje specjalna siatka tynkarska która oczywiście mało kto stosuje przy dużych grubościach jest wskazana.
O takich tynkach uczyłem się w szkole - hehe, ale wspomnijcie jeszcze o procesie wiązania i o możliwości ich zagospodarowania, np. położenie ceramiki, jeśli dobrze pamiętam, coś około 1miesiąca.
A ja nie do końca zgadzam się z Twoją opinią, aby nie brać pod uwagę wykonawców, którzy robią w ten sposób kilkanaście lat i aby ściśle trzymać się zaleceń producentów. Oczywiście najlepszym wyjściem jest stosować się wszelkich zaleceń i robić ze sztuką, ale pamiętajmy, że producenci również mają w tym swój interes, aby promować coraz to nowsze (często droższe) rozwiązania i zdyskredytować pozostałe. Przyklejanie płyt na placki niesie za sobą spore ryzyko w postaci źle oczyszczonej i zagruntowanej powierzchni, zbyt małej ilości placków, złego kleju itd. ale jeśli coś jest przygotowane i zrobione poprawnie- tak jak należy, to dlaczego mamy mówić, że nie jest zrobione ze sztuką? Dla mnie jest i realizacje, które istnieją po kilkanaście lat tylko to udowadniają. Reasumując trzymajmy się zaleceń, korzystajmy z nowych technologii, ale jeśli ktoś ma pojęcie i poprzez swoje doświadczenie jest pewny, że dana rzecz będzie spełniała swoje założenia, nie widzę sensu rezygnowania z odstępstw.
W takim wypadku nie jest zgodne to ze sztuką ponieważ wykonując usługę i dając na nią gwarancję, to w razie problemów, gdzie przyjdzie rzeczoznawca w pierwszej kolejności jest sprawdzane, czy zostało to zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną, CZYLI.. czy są zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi normami i warunkami technicznymi... i to oznacza sztuka budowlana, warunki techniczne pochylają się ku temu co zaleca/zabrania producent i koniec kropka.
@@Therien72ola Jeśli coś jest zrobione dobrze, to po co ma przyjść rzeczoznawca? Chyba tylko po to, żeby budowlańcowi nie zapłacić, ale to domena cwaniaków. Od kiedy to producent jest wyrocznią? Chyba ważniejsze jest prawo budowlane, a nie producenci, którzy ograniczają sobie w ten sposób tylko zakres reklamacji.
@@jacekbalcerzak2270 no niestety wyznacznikiem sztuki budowlanej w danej metodzie jest producent, który tworząc nową technologię uwzględnia obowiązujące normy prawne i własne. Rzeczoznawcy nie mogą podważać norm
A gdzie znajdę taką oficjalną informację od producenta, że nie można przyklejać płytek na GK, która została zamocowana "na placki"? Podpowiem - nie ma. Dla mnie rozmowa telefoniczna z osobą X czy Y, która powiedziała, że "tak się nie robi i koniec" nie jest jakimkolwiek argumentem. Jedyne parametry jakie można odnaleźć to maksymalne obciążenie na 1m2 i bardzo często pojawiane 25kg. Co jeśli płytka waży mniej? Jak teraz podważycie, że nie jest zrobione ze sztuką?
@@rafalolbromski No jak nie ma. Knauf czy Siniat ma w swoich warunkach zabudowy, że pod okładziny ceramiczne wymagany jest montaż mechaniczny płyt. Słabo szukaleś.
Dzwoniłem do kolegi Mariusza i powiedzial, że można na placki pod płytki. Do Janusza też dzwoniłem i mi powiedział co innego niż Tobie. Uruchomiłem też kontakty i jeden producent, nie powiem jaki, powiedział, że można. ;) Generalnie zgadzam się, m system i ultrament czy nawet na stelarzy to opcja bezpieczniejsza już na samą logikę. Z drugiej strony wyobrażam sobie, że ktoś robił tak od 30 lat i zawsze się to sprawdzało. Nie wariujmy, to jest polska, ludzie się nie boją takich rzeczy, tymbardziej jak słyszą, że muszą zapłacić więcej bo taniej nie pozwala ktoś, nie powiem kto i dlaczego. Do tego jedyny gość który się jakoś nazywa, ma na imię Janusz. Hehe :) pozdrawiam, mega kanał.
@@Ktos3214 nie jest to do końca prawda. Jeśli jesteś wykonawcą/podwykonawca na jakiejś realizacji i są wytyczne specyfikacji w jakich technologiach i jakimi materiałami powinna być dana cześć robót wykonana, chociażby rodzaj i gęstość użytych płyt gk czy grubości blachy profili do tych zabudów itp. Gdy wykonujesz zlecenie dla podmiotu typu dom, mieszkanie i ustalasz bezpośrednio z klientem co i jak ma być zrobione wystarczy że go poinformujesz o tym ze sa takie rodzaje materiałów o wyższych parametrach i tańsze o niższych parametrach i to inwestor może zdecydować ile kasy "pcha" w materiał i czy mu zależy w oparciu o zdanie /wyliczenia wykonawcy. Później klient nie może wzywac rzeczoznawcy że coś jest nie tak bo sam z wykonawcą ustalił co wybiera. My/ wykonawcy tylko zalecamy coś na tego typu zleceniach. Dodam tylko że z płyty ultrament (różne grubości) pracuje od lat wykonując dla klientów jakieś półki czy inne konstrukcje okladane płytkami w tym też wiszące itd więc wiem jaki to materiał i ile kosztuje oraz do czego można go wykorzystać. W mojej ocenie montowanie jej na kołki w łazience bo jest w niej wilgoć to przeplacanie za materiał. Zawsze można jak w tym przypadku o którym mówi Krzysiek przykleić zieloną stroną do ściany, tak tak, tą zaimpregnowaną a potem na tą płytę kleić na grzebień drugą zieloną płytę już zielonym do wewnątrz łazienki. I dalej jest sporo taniej niż płytami ultrament.
17 lat w mojej łazience płyty zielone przyklejone na ścianach na tz placki i żadna płytka nie odpadła nic nie pękło itd może to nie jest zrobione książkowo i wedle tych wszystkich czasem przesadzonych norm ale zdało egzamin a i chydroizolacji tez nie ma jak pamiętam ściany był pomalowane jakimś betokontaktem i płyty tez i tyle
Witam. Lubię twoj kanał i śledzę już od lat. Wiele sie dzieki twojemu kanałowi nauczyłem. Dzieki. Co do samej technologi płyt gk w łazience to trzeba przyznać że faktycznie ultrament są lepsze tylko tutaj jest tak jak ze wszystkim. Cena zdecydowanie wyzsza niz gk i kleju i w tym sek bo gdyby z kazda rzecza isc w stronę high end to domy byly by 3 razy droższe i nikogo nie bylo by na nie stac. Pozdrawiam
Dokładnie… proponując klientowi systemy lepsze a zarazem kilkukrotnie droższe, nie bedziemy mieli pracy bo Jozek z pod sklepu zrobi to dwa razy taniej z usługa 😎
Płytki ścienne można układać na podłożach na bazie gipsu (na tynku gipsowym, płytach gipsowo-kartonowych), na bazie cementu (na tynkach cementowych i cementowo-wapiennych, płytach cementowych), murze z betonu komórkowego, płytach OSB lub na starych płytkach. Myślę że suche tynki stanowią idealne podłoże pod malowanie, tapety lub glazurę.
Oczywiście stosowanie płyt budowlany jest profesjonalne i na lata, gwarantujące duża jakość i pewność wykonanych prac, jednak w parze z tą jakością idzie cena. Uważam ( sam stosowałem kilkakrotnie) klejenie płyt na placki + płytki przy odpowiedniej dokładności wykonania prac, stosowaniu większej ilości placków ( dobrej jakości klejów) nigdy nie zdarzyło się żeby coś odpadło czy miało jakiś defekt. Odnośnie hydroizolacji jeżeli wewnętrzna część ściany będzie miała wilgoć to nie znaczy że płyty są be ale w nieprawidłowym na wcześniejszym etapie zabezpieczeniu murów. Wilgoć nie może się tam pojawic . Płyta budowlana w takim przypadku również dostanie, jednak ze względu na lepszą jakość zywnotosc w takich mniej sprzyjających warunkach będzie lepsza ze względu na lepszy materiał. Druga sprawa że nie powiedział Pan nic na temat dlaczego nie można stosować płyt gk obciązonych, zadzwonił Pan do producenta który powiedział nie bo nie, ok.. to nie stosujemy. Wydaje mi się żeby potwierdzić coś takiego należało by wykonać jakieś badania testy tylko wtedy mielibyśmy konkretne wyniki i wnioski.Akutlanie to zwykle gdybanie. Oczywistym jest że producent nie będzie sobie dokładał zobowiązań itpd.. Prace które Pan wykonuje robi naprawdę solidnie i profesjonalnie, zgadzam się z w sumie z wszystkie treściami które są publikowane na tym kanale,jednak w tym przypadku uważam że podobne a może należało by powiedzieć porównywalne efekty zostaną osiągnięte przy stosowaniu płyt gk za znacznie mniejsze pieniądze. W przypadku płyt budowlanych mamy poprostu dodatkowe zabezpieczenie gdy w przypadku błędnej hydroizolacji na wewnętrznej stronie ściany będzie wilgoć płyta budowlana poradzi sobie znacznie lepiej i dłużej.
Hej Krzysiek, bardzo dobry wyklad, dlatego research jest bardzo wazny w kazdej dziedzinie, wiele ludzi nie robi research i powiela bledy "starych wyg" bo oni tak robili i jest okay. p.s. ze tez Ci sie chcialo na troli czas marnowac...pozdrawiam :)
Witaj Krzysztofie. Powiem tak aktualnie zgodzę się z Tobą na 100%. Jednakowoż jestem pewien że gdy w przeszłości na budżetowych łazienkach kleiłem płyty na placki na kleju doliny nidy (jakoś zawsze najlepiej mi pasował) były wytyczne o odległości między plackami na ściany nieobciążone, i osobne wytyczne o zagęszczeniu placków na ściany obciążone okładzinami ceramicznymi. Jak będę w sklepie to zerknę czy już się z tego wymiksowali. Pozdrawiam
@@ManiacHST gęściej placki jeżeli gk obciążone płytkami. Płytki z tego co kojarzę max 15 kg na m2 ale nie z powodu placków tylko wytrzymałości kartonu przy gk. Głowy nie dam sobie uciąc więc kolego jak masz możliwosc to sprawdź dla potomnych żeby rozwiać wątpliwości.
Dzięki Krzychu. Profeska jak zawsze, fajnie to widać po tym że nawet posiadając wiedzę mimo wszystko jeszcze się upewniasz. Jednak trochę ludzi ogląda Twoje filmy i chcesz byc fair. Ja niestety u siebie w kamienicy mam na placki i mam nadzieję że nic się nie stanie. Następnym razem będę pouczał majstra :D
U mnie w domu zrobiłem w łazience płyty kg zielone na placki i ceramikę na to. Przy zalaniu przez sąsiada jedna ściana spuchła. Płytki były do zerwania razem z płyta i do położenia od nowa. Gdyby nie zalanie to raczej by nic im nie było. Wiadomo że gipsy w łazience to nie jest jakiś super pomysł ale u siebie można robić jak się akceptuje ryzyko. Ewentualnie można po wyschnięciu dodatkowo zakołkować w miejscu placków. 10 lat temu jak robiłem remont płyty Ultramet raczej były niedostępne, tynk tak jak i u Ciebie byłby dziwnych grubości. Zresztą fundusze nie pozwalały na szaleństwa. Moim zdaniem do tej łazienki co robiłeś było to najlepsze rozwiązanie. A tak jak mówisz jeśli ktoś wystawia rachunek za prace to lepiej żeby tak u kogoś nie robił bo ryzykuje. Pozdrowionka
Pisałem ostatnio pod filmem. O kątach prostych i 5 cm zaprawy. Kto faktury nie wystawi i 5 lat gwarancji ma gdzieś to robi i robi.. A i izolacji termicznej pomieszczenia też mógł pan wspomnieć. :)
Nie chcę się kłócić (nie jestem wykonawcą) ale przy w miarę gęsto rozmieszonych plackach VS płyta gk na m-systemie / zabudowie, mam wrażenie mamy większą siłę nośną, niż te kilka wkrętów co trzymają płytę.
Masz racją, u nas rzadko kto, buduje zgodnie z zaleceniami producenta, mam głównie na myśli mniejsze firmy i tzw. Panów Stasiów. Każdy wie swoje, tak "robił" i tak będzie "robić", a reszta się nie zna - i tyle.Tymczasem, przy poważnych projektach i inwestycjach, odgrywa to kluczową rolę, gdyż cały proces technologiczny wykonany zgodnie z zaleceniami producentów stanowi dla nas, wykonawców swoiste zabezpieczenie w razie reklamacji ze strony inwestora. Nie mówiąc już o katastrofach budowlanych, gdzie w skrajnych przypadkach może to się zakończyć więzieniem. Jestem z wykształcenia budowlańcem. Ostatnio naprawiałem po jakimś "mistrzu" ponaklejane na farbę płyty ( beton elewacyjny ) jednak sztuka to około 10kg, wyobraźcie sobie jakby to komuś spadło na głowę ... odparzyło się kilka płyt, dokładnie nad kanapą. Krzysztof, Pozdrawiam.
A hoj! byle się ściany trzymała :), ale tam gdzie sahara pewnie trwało by jak egipskie posągi ;) tu zamysł wilgoci której np. w blokach kurcze za dużo nie ma, rozebrałem kilka kilkuletnich konstrukcji, kurcze nie ma się do czego przyczepić, można by użyć na następną budowę, śliczne-matowy ocynk-płyta bez śladów, Co Pan sądzi na takie EWENEMENTY :) podrawiam i czekam na następne odcinki
Dobrze mówisz i dlatego mi się podoba twój kanał ,jak wszyscy mówią że robią i mają i działa ,jak przykręca koło na 2 śruby zamiast 5 też pojedziesz ale możesz tak jeździć tydzień miesiąc albo 2 godz bo tak się nie robi ,chłop mówi że tak się nie powinno ze sztuką robić i tyle
Kilka moich uwag: 1. Ciekawostka odnośnie hydroizolacji od strony ściany przy G-K w łazience: Przy usuwaniu starej 30-letniej okładziny G-K w mojej łazience (kręconej do drewna) zastałem tam folię pod spodem. Byłem zaskoczony, ale być może tak się kiedyś robiło i uważam, że to sprytny i w zasadzie darmowy pomysł na taką izolację, więc tak samo zrobiłem ponownie na tej ścianie. Dodam, że ścianka była w idealnym stanie pod płytkami. Hydroizolacji od strony pomieszczenia nie było mimo, że było to nad wanną i według dzisiejszych standardów byłaby konieczna. 2. Odnośnie klejenia na placki, to mam mieszane odczucia. Jeżeli klej trzyma do ściany właściwej, to raczej nie ma obaw o to, że ścianka się odklei. Nie jest to połączenie słabsze od wkrętów. Choć dla pewności gdybym kleił na placki, to i tak bym to jeszcze dla pewności zakołkował, bo robota żadna, a większa pewność.
wow, film rozwalił mi całą koncepcję remontu dużej łazienki, mam już zakupione płyty zielone, niestety nie stać mnie było na ultrament. Stoje właśnie przed dylematem jak te płyty zamontować. Dzięki za filmik, teraz już wiem czego nie robić, a właśnie skłaniałem się do placków kleju ech.... no nic nawet się cieszę, że będę je mechanicznie montował (jeszcze nie wiem jak) lepsze to niż wnosić te worki kleju na 2p. 🙂 i zastanawiać się kiedy coś się złego stanie 🤣 Jeszcze raz dzięki.
Twój komentarz to miód na moje oczy… Poświęć trochę kasy i spróbuj Msystem. Kolejna sprawa nie musi być ultrament Nida cementex Knauf aquapanel Fermacel Poszukaj pomyśl chociaż w strefach najbardziej narażonych na wodę :)
Najniższy stelaż i załatwisz temat. Osobiście nie jestem za M-systemie on mnie jakoś nie urzekł. Pewno jak byś zrobił na kleju to by lata wytrzymało. Tyle domów jest tak zrobionych i jakoś to się trzyma.Musisz poprostu zadecydować. Ale może samą łazienkę otynkuj ? Materiał odsprzedasz albo wykorzystasz w innym miejscu w domu
Można się zgodzić lecz... w bloku miałem łazienkę gdzie podczas remontu przykleiłem płyty GK na grzebień 1cm. Pukając - głuche jak tynk. Hydroizolacja była zrobiona na płyty od strony płytek. Płytki 60x30cm. W nowym domu nie brałem tynkarzy - cały dom w płytach na grzebień 1cm. Łazienka zielone, pokoje/sypialnie białe. W łazienkach zamiast płytek dałem płyty ROCO a w pokojach farby / tapety / sztukateria. Podstawa to osuszenie - nie wolno płyt GK nawet zielonych dawać na wilgotne ściany. Gruntowanie obowiązkowe by woda z kleju nie została odessana w bloczek - wtedy odpęka / odstrzeli. Jak dotąd nigdzie żadna płyta nie odeszła. Co o tym sądzisz ?
Krzychu, szanuję Twoje merytoryczne wypowiedzi i dużą wiedzę budowlaną i nie tylko... Jednak Twoje wyjaśnienia w tym filmie rozmijają się z tym co pokazujesz w innych filmach. Mówisz, że należy odciąć wilgoć (100% racji) więc należy wykonać hydroizolację, po czym po czym zaznaczasz, że wilgoć może dostać się od strony ściany (smarowanie hydroizolacją płyt gk od spodu.... 🤣🤣🤣) ---- 8,30min. To może odpowiedz teraz jak zabezpieczyłeś się przed ,,wilgocią ze ścian" gdy w tamtym roku robiłeś łazienki na tynkach gipsowych??🤷♂🤷♂. W czym tynk gipsowy w łazience jest lepszy od płyty gk? Tylko nie opowiadaj, że to było nowe, że nie było wilgoci, że uzgodniłeś tak z klientem i że na własną odpowiedzialność, bo wtedy to płyty gk też można😁 Pozdrawiam....
Panie kolego jak robisz w tym fachu sam wiesz że nie ma 💯 procent pewnej roboty,zawsze jest jakieś ale,ruznica jest tylko taka że jak kochasz to co robisz szukasz jak najlepszego rozwiązania a ini mogą widzieć to inaczej.Najwazniejsze by nie było po lekach i naodpierdo...Pozdrawiam
Wilgoć z łazienki jest czymś oczywistym i zrobienie hydroizolacji jest czymś koniecznym. Wilgoć z wewnątrz jest czymś niezależnym i nie da się przed nią ochronić, więc trzeba stosować materiały odporne na jej działanie. Czego nie rozumiesz? A te tynki gipsowe były w jakim budownictwie bo nie oglądałem tego filmu? Tynk to nie płyta gipsowa przyklejona na placki.
A ja przykleiłem sobie płytki bezpośrednio na mur uciekający z pionu 2,5cm (bez tynku, gole pustaki) na grzebień Kubali półokrągły w efekcie ściana ucieka te 1/2cm z pionu ale mam płaszczyznę i jest pięknie a w domu poziomicy nie trzymam Pozdro dla tych co mają bzika na punkcie idealnych pionów jakby to miało być do czegoś potrzebne
Haha wstęp petarda 🤣🤣🙈 I w końcu zrobiłeś filmik na ten temat👌 Przyda się młodym, którzy zaczynają przygodę. Wkurzające są teksty na grupach, czy forach "robię tak 30lat i nic się nie dzieje", "dawniej tego nie było". I taki młody na ogląda się, poczyta i robi się w naszym fachu Januszostwo. Czy jeśli coś się stanie komuś, kto coś takiego przeczyta i tak zrobi to obciąży winą komentującego? 🤔 Czy komentujący w ten sposób weźmie winę na siebie? Może nic się nie stanie raz drugi trzeci, a za czwartym razem pyk... To jest do czasu.. Zajebiscie, że zrobiłeś o tym film i mam nadzieję, że młodzi Ciebie posłuchają. Dość Januszy już w Polsce jest... Działajmy jak PRO, a nie jak JAN 👌 Pozdrawiam Krzychu 😁
Z tym, że sami producenci nie zastrzegają klejenia płytek na GK (przynajmniej ja nigdzie takiej informacji nie znalazłem) i do tego informują, że można obciążać np. 25kg na 1m2. Nazywanie takich wykonawców Januszami tylko dlatego, bo jakiś Krzysiek czy i inny kolega stwierdzili telefonicznie, ze "tak się nie robi i koniec" jest śmieszne. Jeśli uważacie się tacy Pro to proszę poprzeć swoje stwierdzenia konkretnymi, oficjalnymi zaleceniami opublikowanymi przez producentów. Inaczej cały temat wyssany z palca, aby podbudować czyjeś ego.
@@rafalolbromski klejenia płytek na GK nie zastrzegają, ale w przypadku montażu GK mechanicznie, czy to M-system czy też profile, mało tego... Mamy wymaganą grubość GK pod płytki czy też podwójne płytowanie. Tutaj mowa o GK na klej... I w takim wypadku nie można stosować okładziny z płytek czy kamienia, jak również wieszania ciężkich szafek. I nie jest to wyssane z palca tylko podparte technologią budowlaną jak i producenta GK czy też nawet okładzin wszelkiego rodzaju.
@@tomasztoms8222 Skoro nie jest to wyssane z palca, to podeślesz proszę link do jakiegokolwiek producenta GK, który informuje, że na przyklejoną płytę nie można stosować okładziny z płytek? Poza tym bzdura z tym co napisałeś o braku możliwości wieszania ciężkich szafek na klejonym GK. Jest całkowicie odwrotnie - więcej obciążysz niż na stelarzu, bo masz możliwość zastosować kołki w murze.
Super temat, akurat dla mnie na czasie. Kanal znam od kilku miesiecy a od jutra ruszam z adaptacja murowanej obory pod sortownie, wszystko. Amatorka, sciany b nierowne tynkowane, czesc tynku odpadlo, roznice po 10cm w pionie. Okna stare, drzwi drewniane wiec nie musi byc na super idealnie. Iteraz, plyty kleic na sciany czy skrecac na jakies drewniane laty przykrecone do sciany
Krzychu, nie jestem budowlańcem ale praktycznie wszystkie łazienki które spotkałem (a było ich kilkanaście i też mam tak u siebie - 3 łazienki każda po 12 lat+ i nic się nie dzieje) mają płyty zielone gk na placki. Średnio po 20 latach jak skuwa się już wszystko w łazience jeszcze nie spotkałem aby coś było nie tak. Moim zdaniem wymysłem jest często to co mówi producent = chęć zysku i konieczność zakupu dodatkowych części systemu. Reklama dźwignią handlu. Tak jest ze wszystkim w 21 wieku. Producent nie ma interesu w tym aby dopuścić rozwiązanie tańsze, które wpływa na uszczuplenie jego przychodów. To tak samo jak z oryginalnymi częściami do samochodów - kupujesz wahacze lemforder np w znanej hurtowni IC ze zeszlifowanym znaczkiem Audi za 300, ta sama część z 750. To o czym ludzie piszą zwyczajnie jest praktyką która sprawdza się. Takie mamy czasy.
Co do równania krzywych ścian tynkiem zamiast płytami, ja nie liczę wtedy z metra, tylko z ilości zaprawy, jak wchodzi średnio 5 kg na metr, a ja wrzuciłem 10 kg na m2 to liczę jakbym 2 metry zrobił. I przydźwiganie zaprawy też liczę, bo już tak się przejechałem, równając małą ściankę, że dwa razy po więcej worków musiałem podjeżdzać. Ściana była tak koślawa że ni jak tego nie szło policzyć. Wylewki wyrównujące podobnie. Mieszanie każdego wora to dodatkowa robota. I tak znaleźć teraz chętnego do tynkowania małych powierzchni nie jest łatwo.
To że akurat producent płyt kg nie dopuszcza/zezwala na klejenie płyt bezpośrednio do ściany nie jest żadnym argumentem. Im zależy na tym żeby jak najwięcej zarobić, wiec zachęcanie do kupowania dodatkowych stelaży, mocowań, profili itd jest im na rękę. Jeżeli ludzie piszą że metoda działa to nie widzę żadnych przeciwwskazań żeby tego nie robić. Nie podałeś żadnego argumentu który by przemawiał za tym żeby tak nie robić oprócz przeciwwskazań producentów. Tak samo jak byś zadzwonił do serwisu mercedesa czy jakiejkolwiek innej marki i zapytał czy możesz wymienić sam olej pod domem. Tez ci powiedzą że nie.
Dokładnie! Z tymi przeciwskazaniami producentów, to też nie do końca. Producent zezwala na obciążenie 25kg na 1m2 i nigdzie nie znalazłem informacji, że nie można przyklejać płytek. Także cały filmik oparty "widzi mi się" kilku osób, a nie konkretnych argumentach.
U mnie w łazience placki zielona płyta i płytki .... 30 lat trzyma... ale placek plackowi nie równy i płyty nie do końca płaskie były . i i mam sylikon piętą zaciągany przy wannie
W ubiegłym tygodniu widziałem jak facet kleił płyty typu Ultrament (inne producent ale płyty podobne), na klej w piance (taki do płyt styropianowych) i kołkował kołkami do styropianu !!! Później miejsca kołków uszczelniał taśmą izolacyjną i folią w płynie. Pierwszy raz widziałem coś takiego.
Rodband jest fajny do równania ścian jak wychodzi gdzieś grubiej podklejam płytę i na to rodband i nie trzeba czekać jak przy cementowo wapiennych 28 dni
To tak jak z lekami. To, że wiele leków stosowanych jest poza wskazaniami rejestracyjnymi, nie oznacza, że one w danym wypadków nie działają a oznacza tylko tyle, że producent nie ma pełnych badań w tym zakresie, co kosztuje. Nie mniej lekarze tak robią, bo mają ku temu powody i tak wynika z lat doświadczeń. I teraz wracając do tematu, to, że producent danego systemu nie ma aprobaty na dane rozwiązanie, zupełnie nie oznacza, że dana metoda jest błędna, a oznacza jedynie to, że nie ma na daną metodą badań lub, ba, nie opłaca mu się dopuszczać danego rozwiązania i najzwyczajniej nie robi na dane rozwiązanie aprobaty. Bo i po co z biznesowego punktu widzenia. A ponadto producent nie jest alfą i omegą, wykonawcy z racji potrzeb są czasem bardzo kreatywni. Oczywiście czasem aż za bardzo 🙂 Ale to inny problem. Tytan ma np. dwa uszczelniacze kauczukowe o właściwie identycznym składzie. Jeden ma jedne wskazania techniczne, drugi inne. Jeden kosztuje 20 zł, drugi 40 zł. Nie jest to kwestia żadnej aprobaty, a czyta kalkulacja biznesowa. Reasumując. Lubię pana kanał i pana poczucie humoru, ale czasem trzeba spojrzeć na problem bardziej szeroko. Pozdrawiam.
Siema , sam kleje płyty na klej gipsowy , w sumie to nigdy nie zastanawiałem się czy producenci gk zalecają czy nie takie wykonanie ,pewnie dla producentów gk też bezpiecznie jest powiedzieć że nie przewidują takiego wykonania i miec zabezpieczenie przed reklamacjami
kiedys mnie klient poprosil zeby plyty GK na placki na suficie poprzyklejac, nie chcial tracic przestrzeni na profile, a pozniej mial jakis problem z wilgocia to mu polozylem tez plytki na suficie na tych plytach GK, i co 10 lat juz sie trzyma, a plyty nawet zielone nie byly
Ojciec robił glazurę w moim domu, lata temu, ze 25 pewnie. Poślizgnąłem się pod prysznicem i łokciem dziurę w płytkach wybiłem, wszystko na placki. Kiedyś nie było za bardzo czym równać ścian, poza tynkiem i gk i przyznam że też mi się zdarzało tak robić łazienki że jednak te placuchy szły i tak się równało. Teraz już nie ma opcji, co najwyżej mogę grzebienie zmieniać z większego na mniejszy czy na odwrót. Płyt nie można kleić pod glazurę, ani ultrament, ani gk, mamy duże ciężkie płytki, jak to komuś glebnie na głowę to idziemy siedzieć.
Niech pierwszy rzuci kamień ten kto nigdy nie kleił na placki… różnica jest taka że niektórzy w pewnym momencie dowiadują się że to błąd i więcej go nie popełniają
No i mleko się wylało. Super Krzychu.merytoryka to podstawa. Do tego czas.!!! Każda z technologi potrzebuje czasu na przygotowanie, wykonanie i na uzyskanie pełnych parametrów. Kilka etapów aby osiągnąć podłoże gotowe do układania płytek. Dziwią mnie takie posty z d....y. Świetnie że nie zostawiłeś tematu i dałeś proste wyjaśnienie. A wszystkim niedowiarkom proponuje kartkę papieru i ołówek Matematyki nie oszukasz. I najważniejsze -SAMODOSZKOLANIENIE . POZDRAWIAM .
aaaakrzychu obserwuję Twoje filmy i masz rację bo sam kładłem płytki na gfrunt szczepny kwarcowy i żadnych problemów nie było mimo kilku lat. Często inwestorzy pytają czy nie lepiej skuć stare kafle? nim odpowiem skuję kilka płytek i widzę czy warto. Koszt skucia i zyskania 3 cm to warte zachodu.Czym jest zabór 3 cm w szrokości z kosztami kucia rozstawu pomieszczenia? potem kleju na prostowaniu ścian.. Ludzie nie doceniają doświadczenia sugerują się wiedzą z netu. Pozdrawiam serdecznie.
Witam!! Jaka jest minimalna grubość płyty budowlanej na m-systemie aby przykleić do niej gres? Oraz jaki jest zalecany rozstaw m-systemu. Gres 5-6 mm. Niestety łazienka jest dość wąska, a Geberit i brodzik 90 musi byc obok siebie na węższej ścianie (urzytkownik to niepełnosprawna osoba na wózku). Więc walczę o każdy cm, łącznie ze skuciem starego tynku i częściowo najbardziej wystających cegieł. Pozdrawiam.
To mniej więcej tak jak kiedyś na Facebooku gość twierdził, że zaciągnięcie klejem łączeń suporexu likwiduje mostki termiczne. Uważam że zrobiłeś bardzo dobrą robotę, osobiście od ok 2 lat też używam M-system, nawet teraz w swojej łazience tak robię i nawet że względu na czas wolę to niż tynki. Trzymaj się Krzysiu i oby tak dalej.
Powiedzmy sobie szczerze, remont lokalu w zagrzybionej kamienicy jest bez sensu i jak kolwiek jest ekonomicznie nie uzasadniony. Płyta zielona wytrzyma tam ileś a płyta budowlana ileś razy dwa. Grzyb i tak wylezie tyle że bokiem albo po podłodze.
No widzicie, a ja sam zmusiłem wykonawcę do realizacji płyt w łazience na plackach. W szkole którą kończyłem w latach gdy KG to była kosmiczna technologia uczono mnie że tak się właśnie robi. Nawet miałem zajęcia praktyczne gdzie na nierównych scianach, najpierw kleiliśmy pasy z kg żeby podrównać, potem wykończenie z płyt a na to glazura. Może poprostu młodzi nie mogą tak robić a starzy mogą :)
W książkach Technologia Robót Budowlanych do technikum bud. było opisywane takie rozwiązanie i to w wydaniach z 21wieku. Krzysiek wspomina w filmie, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne, ale pod np. farbę. Pytanie, czy producenci badają w ogóle wytrzymałość płyt przy klejeniu na placki (może jakaś publikacja badań np. po znajomości Siniat?). Osobiscie jestem przekonany, że płyta gk klejona przeniesie ciężar okładziny ceramicznej, pytanie jakie musi być zageszczenie placków.
A jak teraz tobie wilgoć dostanie się od środka to co z tym zrobisz? Zostawisz bo masz wodoodporną płytę ? Kanuf poleca suche tynki do łazienek i pod glazurę . Jeśli się mylę to proszę link
ja od zawsze robię na plackach i łazienki mają po 15 lat i żadnej reklamacji nie miałem więc ten system z płyt wedi zostaw dla siebie, cena takiej płyty jaka jest każdy wie, jak kogoś stać to może sobie zamówić i za złota płyty , będę się upierał że w starych domach śmiało można oklejać płytami i tyle, a co do wilgoci to najważniejsze jest gdzie jest punkt rosy!! a zawilgocone ściany jeżeli budynek nie był ogrzewany trzeba ogrzać i wyciągnąć wilgoć pochłaniaczem wilgoci, i nie wierzcie że jak wywalicie kasę w iniekcję pozbędziecie się wilgoci w ścianach to są brednie, tylko izolacja pionowa, ocieplenie fundamentu i koniec!
Dobry film. Ci co się interesują tym co robią dokładnie to wiedzą. Reszta niech robi po swojemu 30 lat albo dłużej. Janusz zawsze wszystko wytłumaczy👍 Pozdrawiam
Problem polega na tym ze jednemu januszewixowi sie bedzie plyta trzymala drugiemu nie, a w budwnictwie wszystko musi byc niezawodne, bo cos sie urwie to jak w turcji po trzesieniu ziemi bedzie wszystko wygladalo
Kolego z tego co usłyszałem w tym filmie to po wykonanej robocie dopiero upewniałeś się czy dobrze zrobiłeś a jak bliżej znani Tobie a nam nie fachowcy przyznali Ci rację to dajesz wykład. Nie usłyszałem żadnego technicznego argumentu, że klejenie na placki pod glazurę jest niedozwolone bo ... Pozdrawiam.
nie słuchałeś uważnie. Ja jako laik a tym samym człowiek "nie wiedzący najlepiej" skupiłem się i dwa argumentu dlaczego nie: po pierwsze, że taką okładzinę klei się tam gdzie nie jest obciążona (a płytki swoje ważą) a po drugie dlatego, że może wilgoć zniszczyć płytę od strony ściany.
@@falcondj77 wilgoć od strony ściany? To w przypadku msystemu i tych płyt użytych nie szkodzi? Grzybem będzie śmierdziec ale najważniejsze że kafelki bedą się trzymać? Jedno i drugie do zerwania będzie.
@@falcondj77 A jeśli sam producent dopuszcza obciążenie 25kg na 1m2 i płytka mieści się w przedziale, to wszystko co zostało powiedziane w tym filmie jest wyssane z palca
@@remont4you Z całym szacunkiem dla Ciebie Krzysiu, ale również możemy się śmiać z Twoich źródeł. Nie i koniec to nie jest argument. Telefony z kolegami i nie wiadomo kim, bo nie chcesz powiedzieć również. Ja opieram się specyfikacja, która pozwala obciążać i tyle w temacie
Krzysiek potrzebuje twojej opini na temat alutermo chcialem dac 18cm wełny miedzy krokwie I na to alumtermo czy zeczywiscie to odpowiada 25cm wełny z gory dziekuje za odpowiedz z pozdrawiam :))
Panie Krzysztofie - a jak w takiej samej sytuacji wygląda kwestia klejenia płyt typu fermacell w pomieszczeniach mokrych, pod płytki? To, żeby nie kleić GK brzmi trochę jak "dupochron" producentów - tak na wszelki wypadek ;)
A czy tylko-klejenie płyt GK do ścian otynkowanych nie jest przypadkiem niezalecane z tego względu, że tynk może puścić, i że klej trzyma i tak tylko papierowej okładziny płyty, i że to połączenie nie jest zbyt odporne na wibracje typu impaktowego (impulsowe)? Mechaniczne przyłączenie płyty do ściany dodałoby tej odporności. Tylko głośno myślę, czysta, prosta fizyka. :) Temat mnie jakoś szczególnie nie interesuje, dla rozrywki potraktowałem tezę jako zagadkę. :)
Mam nadzieję, że będzie więcej tego typu filmów. 😀 Podsumowując najlepiej robić na tynkach cementowych do nie zbyt dużej grubości lub płytach ultrament. Pytanie: Jak dam hydroizolacji na ścianę potem zielone gk na m systemie i później znowu hydroizolacje to będzie trzymać? 😁
@@remont4you Jak jutro producent płyt gipsowych zapłaci za promocję swoich produktów to będzie pan mówił że gk jest najlepszy. Taki biznes. Pracuję od wielu lat w branży i unikam płyt gipsowych w łazience jak ognia. To samo tłumaczę klientom. Ale dobrze przyklejona płyta jest nie do zdarcia. Nie to co pan kleił na swoim filmie. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy materiał. Jestem tego zdania że jeśli technologia poszła do przodu to należy ją wykorzystać aby można skrócić sobie czas pracy. Do tego wygoda i usprawnienie pracy. Nie wspominając już o wadze płyt gk i ultrament.
A co ze ścianami z GK nośnymi :) mój szwagier robi meble kuchenne i raz go zdziwiło ze ściany zewnętrzne były z GK. Robią szkielet z betonu i do środka GK
Pamiętam sytuacje jak wprowadzili pierwsze kleje do płytek. Starej (na te czasy) daty glazurnicy krzyczeli "Płytki tylko na zaprawę cementową !!! Nie dawaj na klej ! To jest nic NIE WARTE. Dziś wszyscy stosują kleje . A czy ktoś obecnie kładzie na zaprawę ? Płyty Gk pierwsze pojawienie na rynku . I tu znów starej daty fachowcy " To jest badziew !! Tylko tynk. Dziś nikt bez GK nie pracuje . I to samo jest, bedzie z ULTRAMENT
Gdzies taką fuszke jak ktoś chce bardzo tanio i byle jak aby bylo mozna tak robić, ale jakbym mial zlecenie na lazienke konkret i mial za to duzo pieniedzy wziac to nie odwazylbym sie kleic plytek na gk na plackach 😅 po prostu, nie podoba mi sie to, ale to wiadomo kazdy co innego mysli i robi jak chce. Dla mnie to jest pojście na łatwizne. Pewnie sa sytuacje gdzie inaczej sie nieda dlatego zaczalem od zdania ze w przypadku malej fuszki u znajomego jak sie zgodzi mozna tak zrobić ale nie klientowi
Mam wrażenie, że kolega stał się słupem ogłoszeniowym. Jeśli coś działa od 30 lat to znaczy, że działa. Krzysztof najwyraźniej sprzedaje technologię producentów tylko po to by metr kosztował nie np 100zł ale 200zł. Można się powoływać na zalecenia producenta, ale warto mieć własny łeb na karku. Producent po to tworzy system by na nim zarabiać i nie ma to zbyt wiele wspólnego z trwałością jako taką, ale z zyskami jakie można osiągnąć. Wystarczy wejść do łazienek z lat 90. Nikt nie wiedział, że nie można kleić na placki i te łazienki stoją nie tknięte do dziś. I teraz co mam wydawać 5 tyś więcej bo producent wymyślił pomysł na wydojenie mnie z kasy?
Mieszkanie to opakowanie na czas trwania podróżny przez życie.. Może wystarczyć lekka folia ratunkowa rozpięta na sznurkach, jeśli opakowanie środowiska zapewni ochronę przed innymi czynnikami, a żelbety spadną na łepetynę jak potrzęsie.. Za dużo norm się naczytałeś, a życie to nie arkusz, który wymyśl normista od podziałów powierzchni. Do dziś dzień płacimy za ich wyczyny w konkurencjach ceny do metra na kredyt szafy na robot żelka ..
Płyty na paski nie były klejone w łazience tylko to było wyrównanie garderoby. A w tej łazience tak płytki były układane na płytę przyklejoną i zakolkowaną do ściany… trzyma się do tej pory. Mówiłem o tym w filmie że ja tez popełniałem ten błąd, ale przynajmniej mam jaja żeby się do tego przyznać, a nie jak większość glazurników teoretyków, którzy nawet portfolio swoich łazienek nie mają na instagramie… No i nie wspominając o „nołnejmach” komentujących moje filmy i wytykających błędy 😂😂😂 bo Ci tylko są kozakami w necie 🤷♂️😂😂 Poooozdro…. 🍺🍺
Witaj Krzychu, no tym filmem mnie zszokowałeś (najpierw śmiech z czołówki - rewelacja, potem na koniec zimny pot po karku) bo sam buduje dom jako amator i właśnie skończyłem obrabiać łazienkę zieloną GK ale nie na placki tylko po całości na grzebień. Poratuj proszę co teraz można zrobić, jak to uratować, jakieś kotwy? Budując dla siebie staram się robić wszystko zgodnie ze sztuką i z racji kosztów wynajęcia ekipy tynkarskiej wszystkie ściany robię sam z GK klejone nie na placki tylko grzebień 14.
zostawić jak jest, przy klejeniu po całości grzebieniem na pewno nie odpadnie, tu chodzi bardziej o prawo budowlane jak się robi dla kogoś, wtedy wykonawca musi zrobić zgodnie z wymogami producenta, ja robiąc samemu dla siebie też mam gk na stelażu i klejone na placki i na tym będą płytki, ale sam siebie nie oskarżę o robotę nie zgodną ze sztuką
@@inosp5923 bo on wcale nie jest takim geniuszem wiedzy praktycznej za jakiego chce uchodzić. Dlatego poczciwy Krzychu odpowiada tylko na pytania proste a tak to serduszko zostawia i zadowolony z siebie.
Witam, oglądam kanał, szanuję, ale... w tym wypadku to: 1. proszę nie "małpować" innych kanałów -tam też już pojawiał się "styropian" od środka; 2. patrząc na te płyty ultrament, to jeśli ktoś chce koniecznie się uprzeć przy takim "dziwnym" rozwiązaniu to może sobie równie dobrze zrobić to styropianem/styrodurem/pur-em/pirem +siatka elewacyjna +klej -tylko w mniejszych "piniądzach" (bo co to w ogóle za wynalazek niby ;-)) .Pozdrawiam
Prosiłeś napisać jeżeli się nie podoba czy kto robi inaczej to ci napisali co kto o tym myśli, w tym moja skromna osoba. W czym problem??? Moim zdaniem na twoim kanale nie wolno się wypowiedzieć szczerze bo od razu hejt od ciebie lub twoich fanów. Przykro mi ale to jest prawda.
Inne pytanie klejenie płytek na płytki (Bdb się trzymają) czy klej Adesilex P9 firmy mapei się nada ? Oczywiście podłodze oczyszczone oraz zagruntowane gruntem szczepnym ewentualnie jaki klej na to polecacie?
Gadasz bzdury ,kleiłem zielone GK na ścianie zagrutowaną i na klej do kafli 20 lat temu u siostry w łazience. Teraz odkupiłem ten dom i położyłem na to gersy 60x60 bez zrywania płyt i starych kafli. Wszystko pięknie trzyma. Polegam na własnym 25-letnim doświadczeniu i ciągłym zdobywaniu wiedzy, a nie tylko na zaleceniach firm, które wyciągają od nas kasę.
Wszystko jest z czegoś zrobione i wszystko zależny od układu środowiska. Czwarte piętro w nowszym budownictwie nie pociągnie wilgoci z fundamentu, a powiemy na oko przez najbliższe 50 lat.. Z dwa razy zdążycie zmienić zdanie co do wystroju łazienki.. To dla tych co by chcieli rwać włosy bo tak zrobili.. Da się naładować tyle, tylko trzeba zbroić - np. siatkami.. Zatem trzeba znaleźć swoje optimum w zależności od wszystkich okładów, nawet puścić na maksa ze względu na koszt czasu w waszym przypadku.. Da się również dobrać tak maksa, że ten max u was zdziała dokładnie odwrotnie i potężne zimne gładkie żelbety nie uradzicie ugrzać,, Płyty to pianka, siatka i spoiwo i można samemu, jeśli czas u was tańszy, ulepić z styropianu siatki i spoiwa.. Placki, konstrukcja, a rozmiary łazienki.. Zakuwałem rant wanny, żeby się zmieściła z pralką i kibelkiem między ścianami i siąść dało na kibelku,.. zatem ważne było 4cm. Wtedy dostać wannę, pralkę był problem, a nie o jakiś wymiarach na widzi miśka.. Placki mogą być różne i montaż do nich. Można na placki osadzić, a poprawić pianką w wywierconych otworkach, przewiercić przez placka i dorobić kołka z podkładką,.. Nawet tynk z siatką to już materiał kompozytowy o zupełni innym mechanizmie odpadania i odparzania... Ta Cała ścianka poskładana z podkładu i naklejonych kawałków mozaiki może się w ogóle nie trzymać ściany i stać obok zaklinowana o kanty między sobą, jak karton w kartonie i co to wam zmieni, poza brakiem wrażliwości na osiadanie i pękanie ścian.. Z kilofkiem tam chcecie tańczyć???
Witam jaka powinna być wilgotność wylewki pod płytki u mnie wylewki są już ponad pół roku nie wygrzewane jeszcze wilgotność 2.2 czy mogę kłaść płytki czy jeszcze wygrzać wylewkę ?
Nawet wiedza producentow bywa watpliwa, bo czegos nie przemysli, czegos nie przetestuje odpowiednio. Jeszcze nalezaloby weryfikowac te rzeczy z filmow bo czesto glupoty leca, a pozniej w komentarzach tylko przyklaskuja powielajac schematy. Tylko nie ma gdzie weryfikowac. Zgodnie ze sztuka powinienem robic fuge 24mm przy gresie 240cm. Nikt wczesniej nie przekazal wykonawcom wiedzy tajemnej poprawnej obrobki okien dachowych, a dopiero w ostatnim czasie odkryto gdzie tkwi przyczyna tego, ze mi sie grzyb robi na ramach wokol szyb. Mario b. nadal wkleja siatke naroznie w gk. Extreme robi hydroizolacje na tynkach gipsowych w lazience, sekcja komentarzy wyjasnia dlaczego. Nastepnie Art-f. slucha sie swojej sekcji i potwierdza, ze to super metoda, zeby klejem do plytek zaciagac sciany tynkowane gipsem. A nastepnie Remont przykreca odplyw liniowy do stropu na sztywno, zalewajac go betonem w chudziaku. Jeszcze jest taki co twierdzi, ze robi najlepsze skrzynie, ktore sa tak dobre, ze stale je musi poprawiac w celu zadowolenia niezadowolonych konsumentow. Nikomu nie mozna ufac.
Krzychu można zrobić tynki do tej grubości
"Natomiast tynk cementowo-wapienny jest niezbędny do wnętrz, w których potrzebna jest grubsza warstwa tynku. Pojedyncza warstwa tynku wg informacji zamieszczanych przez producentów Xxxx wynosi 2 cm. Aby cieszyć się jak najlepszym efektem, zazwyczaj nakłada się 3 warstwy zaprawy, co daje łącznie 6 cm grubości. Materiał ten stworzony jest do wnętrz wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka, a także tych, w których zostaną nałożone płytki ceramiczne." 1 minuta szukania producenta nie będę wymieniał żeby nie robić tu kryptoreklamy 😇 ale można śmiało
Dziękuje :) 💪 naprawdę nie wiedziałem :)
Tynk cementowo wapienny jak najbardziej można zrobić na 6cm etapowo. Jeśli chodzi o siatkę elewacyjna to jest to błąd bo zamiast wzmacniać tynk osłabia go. Występuje specjalna siatka tynkarska która oczywiście mało kto stosuje przy dużych grubościach jest wskazana.
i takie komentarze można czytać na temat i z głową
O takich tynkach uczyłem się w szkole - hehe, ale wspomnijcie jeszcze o procesie wiązania i o możliwości ich zagospodarowania, np. położenie ceramiki, jeśli dobrze pamiętam, coś około 1miesiąca.
A ja nie do końca zgadzam się z Twoją opinią, aby nie brać pod uwagę wykonawców, którzy robią w ten sposób kilkanaście lat i aby ściśle trzymać się zaleceń producentów. Oczywiście najlepszym wyjściem jest stosować się wszelkich zaleceń i robić ze sztuką, ale pamiętajmy, że producenci również mają w tym swój interes, aby promować coraz to nowsze (często droższe) rozwiązania i zdyskredytować pozostałe. Przyklejanie płyt na placki niesie za sobą spore ryzyko w postaci źle oczyszczonej i zagruntowanej powierzchni, zbyt małej ilości placków, złego kleju itd. ale jeśli coś jest przygotowane i zrobione poprawnie- tak jak należy, to dlaczego mamy mówić, że nie jest zrobione ze sztuką? Dla mnie jest i realizacje, które istnieją po kilkanaście lat tylko to udowadniają. Reasumując trzymajmy się zaleceń, korzystajmy z nowych technologii, ale jeśli ktoś ma pojęcie i poprzez swoje doświadczenie jest pewny, że dana rzecz będzie spełniała swoje założenia, nie widzę sensu rezygnowania z odstępstw.
W takim wypadku nie jest zgodne to ze sztuką ponieważ wykonując usługę i dając na nią gwarancję, to w razie problemów, gdzie przyjdzie rzeczoznawca w pierwszej kolejności jest sprawdzane, czy zostało to zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną, CZYLI.. czy są zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi normami i warunkami technicznymi... i to oznacza sztuka budowlana, warunki techniczne pochylają się ku temu co zaleca/zabrania producent i koniec kropka.
@@Therien72ola Jeśli coś jest zrobione dobrze, to po co ma przyjść rzeczoznawca? Chyba tylko po to, żeby budowlańcowi nie zapłacić, ale to domena cwaniaków. Od kiedy to producent jest wyrocznią? Chyba ważniejsze jest prawo budowlane, a nie producenci, którzy ograniczają sobie w ten sposób tylko zakres reklamacji.
@@jacekbalcerzak2270 no niestety wyznacznikiem sztuki budowlanej w danej metodzie jest producent, który tworząc nową technologię uwzględnia obowiązujące normy prawne i własne. Rzeczoznawcy nie mogą podważać norm
A gdzie znajdę taką oficjalną informację od producenta, że nie można przyklejać płytek na GK, która została zamocowana "na placki"? Podpowiem - nie ma. Dla mnie rozmowa telefoniczna z osobą X czy Y, która powiedziała, że "tak się nie robi i koniec" nie jest jakimkolwiek argumentem. Jedyne parametry jakie można odnaleźć to maksymalne obciążenie na 1m2 i bardzo często pojawiane 25kg. Co jeśli płytka waży mniej? Jak teraz podważycie, że nie jest zrobione ze sztuką?
@@rafalolbromski No jak nie ma. Knauf czy Siniat ma w swoich warunkach zabudowy, że pod okładziny ceramiczne wymagany jest montaż mechaniczny płyt. Słabo szukaleś.
Dzwoniłem do kolegi Mariusza i powiedzial, że można na placki pod płytki. Do Janusza też dzwoniłem i mi powiedział co innego niż Tobie. Uruchomiłem też kontakty i jeden producent, nie powiem jaki, powiedział, że można. ;) Generalnie zgadzam się, m system i ultrament czy nawet na stelarzy to opcja bezpieczniejsza już na samą logikę. Z drugiej strony wyobrażam sobie, że ktoś robił tak od 30 lat i zawsze się to sprawdzało. Nie wariujmy, to jest polska, ludzie się nie boją takich rzeczy, tymbardziej jak słyszą, że muszą zapłacić więcej bo taniej nie pozwala ktoś, nie powiem kto i dlaczego. Do tego jedyny gość który się jakoś nazywa, ma na imię Janusz. Hehe :) pozdrawiam, mega kanał.
No właśnie tu się wszystko rozchodzi o logikę :) dobry komentarz ogólnie 😂
No to teraz wiemy że Twój kolega to Janusz budownictwa😂
każdy chce tanio, ale to wykonawca musi potem odpowiadać za to co zrobił niezgodnie ze sztuką, bo inwestor chciał tanio
@@Ktos3214 nie jest to do końca prawda. Jeśli jesteś wykonawcą/podwykonawca na jakiejś realizacji i są wytyczne specyfikacji w jakich technologiach i jakimi materiałami powinna być dana cześć robót wykonana, chociażby rodzaj i gęstość użytych płyt gk czy grubości blachy profili do tych zabudów itp.
Gdy wykonujesz zlecenie dla podmiotu typu dom, mieszkanie i ustalasz bezpośrednio z klientem co i jak ma być zrobione wystarczy że go poinformujesz o tym ze sa takie rodzaje materiałów o wyższych parametrach i tańsze o niższych parametrach i to inwestor może zdecydować ile kasy "pcha" w materiał i czy mu zależy w oparciu o zdanie /wyliczenia wykonawcy.
Później klient nie może wzywac rzeczoznawcy że coś jest nie tak bo sam z wykonawcą ustalił co wybiera. My/ wykonawcy tylko zalecamy coś na tego typu zleceniach.
Dodam tylko że z płyty ultrament (różne grubości) pracuje od lat wykonując dla klientów jakieś półki czy inne konstrukcje okladane płytkami w tym też wiszące itd więc wiem jaki to materiał i ile kosztuje oraz do czego można go wykorzystać. W mojej ocenie montowanie jej na kołki w łazience bo jest w niej wilgoć to przeplacanie za materiał.
Zawsze można jak w tym przypadku o którym mówi Krzysiek przykleić zieloną stroną do ściany, tak tak, tą zaimpregnowaną a potem na tą płytę kleić na grzebień drugą zieloną płytę już zielonym do wewnątrz łazienki. I dalej jest sporo taniej niż płytami ultrament.
17 lat w mojej łazience płyty zielone przyklejone na ścianach na tz placki i żadna płytka nie odpadła nic nie pękło itd może to nie jest zrobione książkowo i wedle tych wszystkich czasem przesadzonych norm ale zdało egzamin a i chydroizolacji tez nie ma jak pamiętam ściany był pomalowane jakimś betokontaktem i płyty tez i tyle
Witam. Lubię twoj kanał i śledzę już od lat. Wiele sie dzieki twojemu kanałowi nauczyłem. Dzieki. Co do samej technologi płyt gk w łazience to trzeba przyznać że faktycznie ultrament są lepsze tylko tutaj jest tak jak ze wszystkim. Cena zdecydowanie wyzsza niz gk i kleju i w tym sek bo gdyby z kazda rzecza isc w stronę high end to domy byly by 3 razy droższe i nikogo nie bylo by na nie stac. Pozdrawiam
Dokładnie… proponując klientowi systemy lepsze a zarazem kilkukrotnie droższe, nie bedziemy mieli pracy bo Jozek z pod sklepu zrobi to dwa razy taniej z usługa 😎
Płytki ścienne można układać na podłożach na bazie gipsu (na tynku gipsowym, płytach gipsowo-kartonowych), na bazie cementu (na tynkach cementowych i cementowo-wapiennych, płytach cementowych), murze z betonu komórkowego, płytach OSB lub na starych płytkach.
Myślę że suche tynki stanowią
idealne podłoże pod malowanie, tapety lub glazurę.
Oczywiście stosowanie płyt budowlany jest profesjonalne i na lata, gwarantujące duża jakość i pewność wykonanych prac, jednak w parze z tą jakością idzie cena.
Uważam ( sam stosowałem kilkakrotnie) klejenie płyt na placki + płytki przy odpowiedniej dokładności wykonania prac, stosowaniu większej ilości placków ( dobrej jakości klejów) nigdy nie zdarzyło się żeby coś odpadło czy miało jakiś defekt. Odnośnie hydroizolacji jeżeli wewnętrzna część ściany będzie miała wilgoć to nie znaczy że płyty są be ale w nieprawidłowym na wcześniejszym etapie zabezpieczeniu murów. Wilgoć nie może się tam pojawic . Płyta budowlana w takim przypadku również dostanie, jednak ze względu na lepszą jakość zywnotosc w takich mniej sprzyjających warunkach będzie lepsza ze względu na lepszy materiał.
Druga sprawa że nie powiedział Pan nic na temat dlaczego nie można stosować płyt gk obciązonych, zadzwonił Pan do producenta który powiedział nie bo nie, ok.. to nie stosujemy. Wydaje mi się żeby potwierdzić coś takiego należało by wykonać jakieś badania testy tylko wtedy mielibyśmy konkretne wyniki i wnioski.Akutlanie to zwykle gdybanie. Oczywistym jest że producent nie będzie sobie dokładał zobowiązań itpd..
Prace które Pan wykonuje robi naprawdę solidnie i profesjonalnie, zgadzam się z w sumie z wszystkie treściami które są publikowane na tym kanale,jednak w tym przypadku uważam że podobne a może należało by powiedzieć porównywalne efekty zostaną osiągnięte przy stosowaniu płyt gk za znacznie mniejsze pieniądze. W przypadku płyt budowlanych mamy poprostu dodatkowe zabezpieczenie gdy w przypadku błędnej hydroizolacji na wewnętrznej stronie ściany będzie wilgoć płyta budowlana poradzi sobie znacznie lepiej i dłużej.
Hej Krzysiek, bardzo dobry wyklad, dlatego research jest bardzo wazny w kazdej dziedzinie, wiele ludzi nie robi research i powiela bledy "starych wyg" bo oni tak robili i jest okay. p.s. ze tez Ci sie chcialo na troli czas marnowac...pozdrawiam :)
Witaj Krzysztofie. Powiem tak aktualnie zgodzę się z Tobą na 100%. Jednakowoż jestem pewien że gdy w przeszłości na budżetowych łazienkach kleiłem płyty na placki na kleju doliny nidy (jakoś zawsze najlepiej mi pasował) były wytyczne o odległości między plackami na ściany nieobciążone, i osobne wytyczne o zagęszczeniu placków na ściany obciążone okładzinami ceramicznymi. Jak będę w sklepie to zerknę czy już się z tego wymiksowali. Pozdrawiam
Aż sprawdzę czy tak było. Mam worek tego kleju sprzed 2 lat (też zawsze tego używałem) , który leży i czeka aż go wyrzucę 😪
@@ManiacHST gęściej placki jeżeli gk obciążone płytkami. Płytki z tego co kojarzę max 15 kg na m2 ale nie z powodu placków tylko wytrzymałości kartonu przy gk. Głowy nie dam sobie uciąc więc kolego jak masz możliwosc to sprawdź dla potomnych żeby rozwiać wątpliwości.
Dzięki Krzychu. Profeska jak zawsze, fajnie to widać po tym że nawet posiadając wiedzę mimo wszystko jeszcze się upewniasz. Jednak trochę ludzi ogląda Twoje filmy i chcesz byc fair. Ja niestety u siebie w kamienicy mam na placki i mam nadzieję że nic się nie stanie. Następnym razem będę pouczał majstra :D
U mnie w domu zrobiłem w łazience płyty kg zielone na placki i ceramikę na to. Przy zalaniu przez sąsiada jedna ściana spuchła. Płytki były do zerwania razem z płyta i do położenia od nowa. Gdyby nie zalanie to raczej by nic im nie było. Wiadomo że gipsy w łazience to nie jest jakiś super pomysł ale u siebie można robić jak się akceptuje ryzyko. Ewentualnie można po wyschnięciu dodatkowo zakołkować w miejscu placków. 10 lat temu jak robiłem remont płyty Ultramet raczej były niedostępne, tynk tak jak i u Ciebie byłby dziwnych grubości. Zresztą fundusze nie pozwalały na szaleństwa. Moim zdaniem do tej łazienki co robiłeś było to najlepsze rozwiązanie. A tak jak mówisz jeśli ktoś wystawia rachunek za prace to lepiej żeby tak u kogoś nie robił bo ryzykuje. Pozdrowionka
Pisałem ostatnio pod filmem.
O kątach prostych i 5 cm zaprawy.
Kto faktury nie wystawi i 5 lat gwarancji ma gdzieś to robi i robi..
A i izolacji termicznej pomieszczenia też mógł pan wspomnieć. :)
Super film! Jak zawsze potężna dawka wiedzy i zaskoczenie:
Już teraz wiem, że PSG to nie Paris Saint Germain tylko Polskie Stowarzyszenie Gipsiarzy 😀💪
Nie chcę się kłócić (nie jestem wykonawcą) ale przy w miarę gęsto rozmieszonych plackach VS płyta gk na m-systemie / zabudowie, mam wrażenie mamy większą siłę nośną, niż te kilka wkrętów co trzymają płytę.
Też jestem za tym bo to tylko jeden wkręt kontra jeden placek ;)
Niedawno skuwałem płytki w łazience klejone na płycie GK zielonej na placki po 10latach i trzymały się solidnie
Masz racją, u nas rzadko kto, buduje zgodnie z zaleceniami producenta, mam głównie na myśli mniejsze firmy i tzw. Panów Stasiów. Każdy wie swoje, tak "robił" i tak będzie "robić", a reszta się nie zna - i tyle.Tymczasem, przy poważnych projektach i inwestycjach, odgrywa to kluczową rolę, gdyż cały proces technologiczny wykonany zgodnie z zaleceniami producentów stanowi dla nas, wykonawców swoiste zabezpieczenie w razie reklamacji ze strony inwestora. Nie mówiąc już o katastrofach budowlanych, gdzie w skrajnych przypadkach może to się zakończyć więzieniem. Jestem z wykształcenia budowlańcem. Ostatnio naprawiałem po jakimś "mistrzu" ponaklejane na farbę płyty ( beton elewacyjny ) jednak sztuka to około 10kg, wyobraźcie sobie jakby to komuś spadło na głowę ... odparzyło się kilka płyt, dokładnie nad kanapą. Krzysztof, Pozdrawiam.
A hoj! byle się ściany trzymała :), ale tam gdzie sahara pewnie trwało by jak egipskie posągi ;) tu zamysł wilgoci której np. w blokach kurcze za dużo nie ma, rozebrałem kilka kilkuletnich konstrukcji, kurcze nie ma się do czego przyczepić, można by użyć na następną budowę, śliczne-matowy ocynk-płyta bez śladów, Co Pan sądzi na takie EWENEMENTY :) podrawiam i czekam na następne odcinki
Uuu Mario Budowlaniec bedzie niepocieszony...
Nie chce być 666 osobą która polubiła twój film ale trudno czego się narobi dla takiej wiedzy
Dobrze mówisz i dlatego mi się podoba twój kanał ,jak wszyscy mówią że robią i mają i działa ,jak przykręca koło na 2 śruby zamiast 5 też pojedziesz ale możesz tak jeździć tydzień miesiąc albo 2 godz bo tak się nie robi ,chłop mówi że tak się nie powinno ze sztuką robić i tyle
Pierniczysz, to że ktoś coś mówi nie znaczy że ma racje, 7 rok mam wc z przyklejonymi płytkami do płyt karton gips. Jedyne co to więcej placków dałem
Kilka moich uwag:
1. Ciekawostka odnośnie hydroizolacji od strony ściany przy G-K w łazience: Przy usuwaniu starej 30-letniej okładziny G-K w mojej łazience (kręconej do drewna) zastałem tam folię pod spodem. Byłem zaskoczony, ale być może tak się kiedyś robiło i uważam, że to sprytny i w zasadzie darmowy pomysł na taką izolację, więc tak samo zrobiłem ponownie na tej ścianie. Dodam, że ścianka była w idealnym stanie pod płytkami. Hydroizolacji od strony pomieszczenia nie było mimo, że było to nad wanną i według dzisiejszych standardów byłaby konieczna.
2. Odnośnie klejenia na placki, to mam mieszane odczucia. Jeżeli klej trzyma do ściany właściwej, to raczej nie ma obaw o to, że ścianka się odklei. Nie jest to połączenie słabsze od wkrętów. Choć dla pewności gdybym kleił na placki, to i tak bym to jeszcze dla pewności zakołkował, bo robota żadna, a większa pewność.
wow, film rozwalił mi całą koncepcję remontu dużej łazienki, mam już zakupione płyty zielone, niestety nie stać mnie było na ultrament. Stoje właśnie przed dylematem jak te płyty zamontować. Dzięki za filmik, teraz już wiem czego nie robić, a właśnie skłaniałem się do placków kleju ech.... no nic nawet się cieszę, że będę je mechanicznie montował (jeszcze nie wiem jak) lepsze to niż wnosić te worki kleju na 2p. 🙂 i zastanawiać się kiedy coś się złego stanie 🤣 Jeszcze raz dzięki.
Twój komentarz to miód na moje oczy…
Poświęć trochę kasy i spróbuj Msystem.
Kolejna sprawa nie musi być ultrament
Nida cementex
Knauf aquapanel
Fermacel
Poszukaj pomyśl chociaż w strefach najbardziej narażonych na wodę :)
Jak są ściany proste, to zamontuj na profile kapeluszowe.
Najniższy stelaż i załatwisz temat.
Osobiście nie jestem za M-systemie on mnie jakoś nie urzekł.
Pewno jak byś zrobił na kleju to by lata wytrzymało.
Tyle domów jest tak zrobionych i jakoś to się trzyma.Musisz poprostu zadecydować.
Ale może samą łazienkę otynkuj ?
Materiał odsprzedasz albo wykorzystasz w innym miejscu w domu
Można się zgodzić lecz... w bloku miałem łazienkę gdzie podczas remontu przykleiłem płyty GK na grzebień 1cm. Pukając - głuche jak tynk. Hydroizolacja była zrobiona na płyty od strony płytek. Płytki 60x30cm. W nowym domu nie brałem tynkarzy - cały dom w płytach na grzebień 1cm. Łazienka zielone, pokoje/sypialnie białe. W łazienkach zamiast płytek dałem płyty ROCO a w pokojach farby / tapety / sztukateria. Podstawa to osuszenie - nie wolno płyt GK nawet zielonych dawać na wilgotne ściany. Gruntowanie obowiązkowe by woda z kleju nie została odessana w bloczek - wtedy odpęka / odstrzeli. Jak dotąd nigdzie żadna płyta nie odeszła. Co o tym sądzisz ?
Super z Pana Fachowiec,Panie Krzysku... Pozdrawiam bartek
Krzychu, szanuję Twoje merytoryczne wypowiedzi i dużą wiedzę budowlaną i nie tylko...
Jednak Twoje wyjaśnienia w tym filmie rozmijają się z tym co pokazujesz w innych filmach.
Mówisz, że należy odciąć wilgoć (100% racji) więc należy wykonać hydroizolację, po czym po czym zaznaczasz, że wilgoć może dostać się od strony ściany (smarowanie hydroizolacją płyt gk od spodu.... 🤣🤣🤣) ---- 8,30min.
To może odpowiedz teraz jak zabezpieczyłeś się przed ,,wilgocią ze ścian" gdy w tamtym roku robiłeś łazienki na tynkach gipsowych??🤷♂🤷♂.
W czym tynk gipsowy w łazience jest lepszy od płyty gk?
Tylko nie opowiadaj, że to było nowe, że nie było wilgoci, że uzgodniłeś tak z klientem i że na własną odpowiedzialność, bo wtedy to płyty gk też można😁
Pozdrawiam....
Panie kolego jak robisz w tym fachu sam wiesz że nie ma 💯 procent pewnej roboty,zawsze jest jakieś ale,ruznica jest tylko taka że jak kochasz to co robisz szukasz jak najlepszego rozwiązania a ini mogą widzieć to inaczej.Najwazniejsze by nie było po lekach i naodpierdo...Pozdrawiam
Wilgoć z łazienki jest czymś oczywistym i zrobienie hydroizolacji jest czymś koniecznym. Wilgoć z wewnątrz jest czymś niezależnym i nie da się przed nią ochronić, więc trzeba stosować materiały odporne na jej działanie. Czego nie rozumiesz?
A te tynki gipsowe były w jakim budownictwie bo nie oglądałem tego filmu? Tynk to nie płyta gipsowa przyklejona na placki.
Tynk gipsowy knauf aqua stuc jest lepszy od każdej płyty gipsowej. Pozdrawiam z Rotterdamu.
A co na to producenci kleju do klejenia płyt gk Knauf i Dolina Nidy jaka jest ich opinia ???
A ja przykleiłem sobie płytki bezpośrednio na mur uciekający z pionu 2,5cm (bez tynku, gole pustaki) na grzebień Kubali półokrągły w efekcie ściana ucieka te 1/2cm z pionu ale mam płaszczyznę i jest pięknie a w domu poziomicy nie trzymam
Pozdro dla tych co mają bzika na punkcie idealnych pionów jakby to miało być do czegoś potrzebne
Haha wstęp petarda 🤣🤣🙈
I w końcu zrobiłeś filmik na ten temat👌
Przyda się młodym, którzy zaczynają przygodę.
Wkurzające są teksty na grupach, czy forach "robię tak 30lat i nic się nie dzieje", "dawniej tego nie było".
I taki młody na ogląda się, poczyta i robi się w naszym fachu Januszostwo. Czy jeśli coś się stanie komuś, kto coś takiego przeczyta i tak zrobi to obciąży winą komentującego? 🤔 Czy komentujący w ten sposób weźmie winę na siebie? Może nic się nie stanie raz drugi trzeci, a za czwartym razem pyk... To jest do czasu.. Zajebiscie, że zrobiłeś o tym film i mam nadzieję, że młodzi Ciebie posłuchają. Dość Januszy już w Polsce jest... Działajmy jak PRO, a nie jak JAN 👌
Pozdrawiam Krzychu 😁
Jan to porządne imię, Krzysiu byle jakie. Bez urazy, tak uważam.
Z tym, że sami producenci nie zastrzegają klejenia płytek na GK (przynajmniej ja nigdzie takiej informacji nie znalazłem) i do tego informują, że można obciążać np. 25kg na 1m2. Nazywanie takich wykonawców Januszami tylko dlatego, bo jakiś Krzysiek czy i inny kolega stwierdzili telefonicznie, ze "tak się nie robi i koniec" jest śmieszne. Jeśli uważacie się tacy Pro to proszę poprzeć swoje stwierdzenia konkretnymi, oficjalnymi zaleceniami opublikowanymi przez producentów. Inaczej cały temat wyssany z palca, aby podbudować czyjeś ego.
@@rafalolbromski klejenia płytek na GK nie zastrzegają, ale w przypadku montażu GK mechanicznie, czy to M-system czy też profile, mało tego... Mamy wymaganą grubość GK pod płytki czy też podwójne płytowanie.
Tutaj mowa o GK na klej... I w takim wypadku nie można stosować okładziny z płytek czy kamienia, jak również wieszania ciężkich szafek. I nie jest to wyssane z palca tylko podparte technologią budowlaną jak i producenta GK czy też nawet okładzin wszelkiego rodzaju.
@@tomasztoms8222 Skoro nie jest to wyssane z palca, to podeślesz proszę link do jakiegokolwiek producenta GK, który informuje, że na przyklejoną płytę nie można stosować okładziny z płytek? Poza tym bzdura z tym co napisałeś o braku możliwości wieszania ciężkich szafek na klejonym GK. Jest całkowicie odwrotnie - więcej obciążysz niż na stelarzu, bo masz możliwość zastosować kołki w murze.
Zapraszam do UK tu podstawą jest klejenie płyt na placki i jakoś domy stoją...
Zatrudniałem kiedyś ludzi którzy pracowali w UK…. No powiem tak… kariery nie zrobili😂😂😂
W Niemczech od kilku dekad stosują ten system i nikt nie robi rewolucji.Pozdro
Super temat, akurat dla mnie na czasie. Kanal znam od kilku miesiecy a od jutra ruszam z adaptacja murowanej obory pod sortownie, wszystko. Amatorka, sciany b nierowne tynkowane, czesc tynku odpadlo, roznice po 10cm w pionie. Okna stare, drzwi drewniane wiec nie musi byc na super idealnie. Iteraz, plyty kleic na sciany czy skrecac na jakies drewniane laty przykrecone do sciany
Bo temat filmu jest glownie o lazienkach i innych wilgotych pomieszczaniach z plytkami
Masz inne rodzaje płyt
Fermacel
Nida cemwntex
Knauf aquapanel
Do wyboru do koloru :)
@@remont4you dzieki, Ale pytam jak laczyc GK. To wszystko ma byc (ulubione slowo) TANIO, zeby zakryc jakkolwiek caly ten syf. Wilgoci tam nie ma
Krzychu fajny pomysł z tymi wstawkami o to chodzi 👌
Z mojego doświadczenia muszę być tynkowana cala łazienka lub w prysznicu, ale wszystko zależy od Inwestora
Krzychu, nie jestem budowlańcem ale praktycznie wszystkie łazienki które spotkałem (a było ich kilkanaście i też mam tak u siebie - 3 łazienki każda po 12 lat+ i nic się nie dzieje) mają płyty zielone gk na placki. Średnio po 20 latach jak skuwa się już wszystko w łazience jeszcze nie spotkałem aby coś było nie tak. Moim zdaniem wymysłem jest często to co mówi producent = chęć zysku i konieczność zakupu dodatkowych części systemu. Reklama dźwignią handlu. Tak jest ze wszystkim w 21 wieku. Producent nie ma interesu w tym aby dopuścić rozwiązanie tańsze, które wpływa na uszczuplenie jego przychodów. To tak samo jak z oryginalnymi częściami do samochodów - kupujesz wahacze lemforder np w znanej hurtowni IC ze zeszlifowanym znaczkiem Audi za 300, ta sama część z 750. To o czym ludzie piszą zwyczajnie jest praktyką która sprawdza się. Takie mamy czasy.
Dodatkowo producent może zabezpieczać się prawnie przed problemami jakie wyniknom z tego albo z złego przyklejenia.
Tanio to jest KG na dębowych listwach mocowanych do dębowych kołków wklejonych w ceglaną ścianę ;) i na to ofc glazurka od podłogi aż po sufit.
No i pięknie :) tylko po co piękne drewno zasłaniać glazurą ? :)
Co do równania krzywych ścian tynkiem zamiast płytami, ja nie liczę wtedy z metra, tylko z ilości zaprawy, jak wchodzi średnio 5 kg na metr, a ja wrzuciłem 10 kg na m2 to liczę jakbym 2 metry zrobił. I przydźwiganie zaprawy też liczę, bo już tak się przejechałem, równając małą ściankę, że dwa razy po więcej worków musiałem podjeżdzać. Ściana była tak koślawa że ni jak tego nie szło policzyć. Wylewki wyrównujące podobnie. Mieszanie każdego wora to dodatkowa robota. I tak znaleźć teraz chętnego do tynkowania małych powierzchni nie jest łatwo.
To że akurat producent płyt kg nie dopuszcza/zezwala na klejenie płyt bezpośrednio do ściany nie jest żadnym argumentem. Im zależy na tym żeby jak najwięcej zarobić, wiec zachęcanie do kupowania dodatkowych stelaży, mocowań, profili itd jest im na rękę. Jeżeli ludzie piszą że metoda działa to nie widzę żadnych przeciwwskazań żeby tego nie robić. Nie podałeś żadnego argumentu który by przemawiał za tym żeby tak nie robić oprócz przeciwwskazań producentów. Tak samo jak byś zadzwonił do serwisu mercedesa czy jakiejkolwiek innej marki i zapytał czy możesz wymienić sam olej pod domem. Tez ci powiedzą że nie.
Dokładnie! Z tymi przeciwskazaniami producentów, to też nie do końca. Producent zezwala na obciążenie 25kg na 1m2 i nigdzie nie znalazłem informacji, że nie można przyklejać płytek. Także cały filmik oparty "widzi mi się" kilku osób, a nie konkretnych argumentach.
U mnie w łazience placki zielona płyta i płytki .... 30 lat trzyma... ale placek plackowi nie równy i płyty nie do końca płaskie były . i i mam sylikon piętą zaciągany przy wannie
😉 "Dolina Nidy jest znanym i cenionym producentem gipsowych materiałów budowlanych.", więc z tym spływaniem to bym uważał. 😉
W ubiegłym tygodniu widziałem jak facet kleił płyty typu Ultrament (inne producent ale płyty podobne), na klej w piance (taki do płyt styropianowych) i kołkował kołkami do styropianu !!! Później miejsca kołków uszczelniał taśmą izolacyjną i folią w płynie. Pierwszy raz widziałem coś takiego.
Rodband jest fajny do równania ścian jak wychodzi gdzieś grubiej podklejam płytę i na to rodband i nie trzeba czekać jak przy cementowo wapiennych 28 dni
To ile rocznie łazienek poprawiasz po takich fuszerkach gdzie płyty odpadają?
To tak jak z lekami. To, że wiele leków stosowanych jest poza wskazaniami rejestracyjnymi, nie oznacza, że one w danym wypadków nie działają a oznacza tylko tyle, że producent nie ma pełnych badań w tym zakresie, co kosztuje. Nie mniej lekarze tak robią, bo mają ku temu powody i tak wynika z lat doświadczeń. I teraz wracając do tematu, to, że producent danego systemu nie ma aprobaty na dane rozwiązanie, zupełnie nie oznacza, że dana metoda jest błędna, a oznacza jedynie to, że nie ma na daną metodą badań lub, ba, nie opłaca mu się dopuszczać danego rozwiązania i najzwyczajniej nie robi na dane rozwiązanie aprobaty. Bo i po co z biznesowego punktu widzenia. A ponadto producent nie jest alfą i omegą, wykonawcy z racji potrzeb są czasem bardzo kreatywni. Oczywiście czasem aż za bardzo 🙂 Ale to inny problem. Tytan ma np. dwa uszczelniacze kauczukowe o właściwie identycznym składzie. Jeden ma jedne wskazania techniczne, drugi inne. Jeden kosztuje 20 zł, drugi 40 zł. Nie jest to kwestia żadnej aprobaty, a czyta kalkulacja biznesowa. Reasumując. Lubię pana kanał i pana poczucie humoru, ale czasem trzeba spojrzeć na problem bardziej szeroko. Pozdrawiam.
Można by tu wiele gadać teraz robią kleje do płyt gk elastyczne każdy sposób dobry pod warunkiem przemyślenia i dobrego przygotowania podłoża 😉
Siema , sam kleje płyty na klej gipsowy , w sumie to nigdy nie zastanawiałem się czy producenci gk zalecają czy nie takie wykonanie ,pewnie dla producentów gk też bezpiecznie jest powiedzieć że nie przewidują takiego wykonania i miec zabezpieczenie przed reklamacjami
kiedys mnie klient poprosil zeby plyty GK na placki na suficie poprzyklejac, nie chcial tracic przestrzeni na profile, a pozniej mial jakis problem z wilgocia to mu polozylem tez plytki na suficie na tych plytach GK, i co 10 lat juz sie trzyma, a plyty nawet zielone nie byly
Powodzenia
Ciekawe co powiesz jak za 5 lat to spadnie i kogoś zabije np. małe dziecko.
@@pawekosiewicz5929no spadło 😂
Ojciec robił glazurę w moim domu, lata temu, ze 25 pewnie. Poślizgnąłem się pod prysznicem i łokciem dziurę w płytkach wybiłem, wszystko na placki. Kiedyś nie było za bardzo czym równać ścian, poza tynkiem i gk i przyznam że też mi się zdarzało tak robić łazienki że jednak te placuchy szły i tak się równało. Teraz już nie ma opcji, co najwyżej mogę grzebienie zmieniać z większego na mniejszy czy na odwrót. Płyt nie można kleić pod glazurę, ani ultrament, ani gk, mamy duże ciężkie płytki, jak to komuś glebnie na głowę to idziemy siedzieć.
Niech pierwszy rzuci kamień ten kto nigdy nie kleił na placki… różnica jest taka że niektórzy w pewnym momencie dowiadują się że to błąd i więcej go nie popełniają
@@remont4you rzucam ;D
a tynk gipsowy moze byc czy nie w łazience ? pod kafelki
No i mleko się wylało.
Super Krzychu.merytoryka to podstawa.
Do tego czas.!!! Każda z technologi potrzebuje czasu na przygotowanie, wykonanie i na uzyskanie pełnych parametrów.
Kilka etapów aby osiągnąć podłoże gotowe do układania płytek.
Dziwią mnie takie posty z d....y.
Świetnie że nie zostawiłeś tematu i dałeś proste wyjaśnienie.
A wszystkim niedowiarkom proponuje kartkę papieru i ołówek
Matematyki nie oszukasz.
I najważniejsze -SAMODOSZKOLANIENIE .
POZDRAWIAM .
Prościej i taniej było trzeba tylko pomalować odświeżyć 🤣🤣🤣 firanka zamiast drzwi tez by było ok, oj Krzysztof wymyślasz 🤣🤣🤣
A przed ceramiką może zakotwić płytę . Styropian na elewacjach daje radę może coś takiego. Jak myślicie?
aaaakrzychu obserwuję Twoje filmy i masz rację bo sam kładłem płytki na gfrunt szczepny kwarcowy i żadnych problemów nie było mimo kilku lat. Często inwestorzy pytają czy nie lepiej skuć stare kafle? nim odpowiem skuję kilka płytek i widzę czy warto. Koszt skucia i zyskania 3 cm to warte zachodu.Czym jest zabór 3 cm w szrokości z kosztami kucia rozstawu pomieszczenia? potem kleju na prostowaniu ścian.. Ludzie nie doceniają doświadczenia sugerują się wiedzą z netu. Pozdrawiam serdecznie.
Witam!!
Jaka jest minimalna grubość płyty budowlanej na m-systemie aby przykleić do niej gres? Oraz jaki jest zalecany rozstaw m-systemu. Gres 5-6 mm.
Niestety łazienka jest dość wąska, a Geberit i brodzik 90 musi byc obok siebie na węższej ścianie (urzytkownik to niepełnosprawna osoba na wózku).
Więc walczę o każdy cm, łącznie ze skuciem starego tynku i częściowo najbardziej wystających cegieł.
Pozdrawiam.
To mniej więcej tak jak kiedyś na Facebooku gość twierdził, że zaciągnięcie klejem łączeń suporexu likwiduje mostki termiczne. Uważam że zrobiłeś bardzo dobrą robotę, osobiście od ok 2 lat też używam M-system, nawet teraz w swojej łazience tak robię i nawet że względu na czas wolę to niż tynki. Trzymaj się Krzysiu i oby tak dalej.
Gips do łazienki się nie nadaje i kropka. Gipsy pod wpływem nawet niewielkiej ilości wilgoci się rozpuszczają, miękną i się deformują!!!
Powiedzmy sobie szczerze, remont lokalu w zagrzybionej kamienicy jest bez sensu i jak kolwiek jest ekonomicznie nie uzasadniony. Płyta zielona wytrzyma tam ileś a płyta budowlana ileś razy dwa. Grzyb i tak wylezie tyle że bokiem albo po podłodze.
No widzicie, a ja sam zmusiłem wykonawcę do realizacji płyt w łazience na plackach. W szkole którą kończyłem w latach gdy KG to była kosmiczna technologia uczono mnie że tak się właśnie robi. Nawet miałem zajęcia praktyczne gdzie na nierównych scianach, najpierw kleiliśmy pasy z kg żeby podrównać, potem wykończenie z płyt a na to glazura. Może poprostu młodzi nie mogą tak robić a starzy mogą :)
Hahahah😂 Krzysiek jest w wieku przejściowym i odmładza się 🫣
W książkach Technologia Robót Budowlanych do technikum bud. było opisywane takie rozwiązanie i to w wydaniach z 21wieku. Krzysiek wspomina w filmie, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne, ale pod np. farbę. Pytanie, czy producenci badają w ogóle wytrzymałość płyt przy klejeniu na placki (może jakaś publikacja badań np. po znajomości Siniat?). Osobiscie jestem przekonany, że płyta gk klejona przeniesie ciężar okładziny ceramicznej, pytanie jakie musi być zageszczenie placków.
A jak teraz tobie wilgoć dostanie się od środka to co z tym zrobisz? Zostawisz bo masz wodoodporną płytę ?
Kanuf poleca suche tynki do łazienek i pod glazurę . Jeśli się mylę to proszę link
ja od zawsze robię na plackach i łazienki mają po 15 lat i żadnej reklamacji nie miałem więc ten system z płyt wedi zostaw dla siebie, cena takiej płyty jaka jest każdy wie, jak kogoś stać to może sobie zamówić i za złota płyty , będę się upierał że w starych domach śmiało można oklejać płytami i tyle, a co do wilgoci to najważniejsze jest gdzie jest punkt rosy!! a zawilgocone ściany jeżeli budynek nie był ogrzewany trzeba ogrzać i wyciągnąć wilgoć pochłaniaczem wilgoci, i nie wierzcie że jak wywalicie kasę w iniekcję pozbędziecie się wilgoci w ścianach to są brednie, tylko izolacja pionowa, ocieplenie fundamentu i koniec!
Dobry film. Ci co się interesują tym co robią dokładnie to wiedzą. Reszta niech robi po swojemu 30 lat albo dłużej.
Janusz zawsze wszystko wytłumaczy👍 Pozdrawiam
Problem polega na tym ze jednemu januszewixowi sie bedzie plyta trzymala drugiemu nie, a w budwnictwie wszystko musi byc niezawodne, bo cos sie urwie to jak w turcji po trzesieniu ziemi bedzie wszystko wygladalo
dzięki przyda się
Nikogo nie powinno interesować czy robisz tanio czy drogo,jesteś w temacie i twoja kasa.
Czy klej gipsowy wytrzyma zalanie sąsiada z góry?
Krzychu Ty się ciesz że ja nie dałem tam pod filmem żadnego komentarza, musiał byś całą serię wyjaśniającą nakręcić 😂
Amen
A jeśli już chce kleić płyty to jakim klejem bo mówiłeś że gipsowy nie nadaje się do łazienek
Kolego z tego co usłyszałem w tym filmie to po wykonanej robocie dopiero upewniałeś się czy dobrze zrobiłeś a jak bliżej znani Tobie a nam nie fachowcy przyznali Ci rację to dajesz wykład. Nie usłyszałem żadnego technicznego argumentu, że klejenie na placki pod glazurę jest niedozwolone bo ... Pozdrawiam.
nie słuchałeś uważnie. Ja jako laik a tym samym człowiek "nie wiedzący najlepiej" skupiłem się i dwa argumentu dlaczego nie: po pierwsze, że taką okładzinę klei się tam gdzie nie jest obciążona (a płytki swoje ważą) a po drugie dlatego, że może wilgoć zniszczyć płytę od strony ściany.
@@falcondj77 wilgoć od strony ściany? To w przypadku msystemu i tych płyt użytych nie szkodzi? Grzybem będzie śmierdziec ale najważniejsze że kafelki bedą się trzymać? Jedno i drugie do zerwania będzie.
@@falcondj77 A jeśli sam producent dopuszcza obciążenie 25kg na 1m2 i płytka mieści się w przedziale, to wszystko co zostało powiedziane w tym filmie jest wyssane z palca
😂😂 No Panowie… poproszę linki i rozwiązania techniczne…
@@remont4you Z całym szacunkiem dla Ciebie Krzysiu, ale również możemy się śmiać z Twoich źródeł. Nie i koniec to nie jest argument. Telefony z kolegami i nie wiadomo kim, bo nie chcesz powiedzieć również. Ja opieram się specyfikacja, która pozwala obciążać i tyle w temacie
A co z ognioodpornością m-systemu ?
Krzysiek potrzebuje twojej opini na temat alutermo chcialem dac 18cm wełny miedzy krokwie I na to alumtermo czy zeczywiscie to odpowiada 25cm wełny z gory dziekuje za odpowiedz z pozdrawiam :))
Krzychu no to teraz zamieszałeś w kotle 😀👍
A co powiesz o płytach magnezowych albo mgo w łazienkach
Panie Krzysztofie - a jak w takiej samej sytuacji wygląda kwestia klejenia płyt typu fermacell w pomieszczeniach mokrych, pod płytki? To, żeby nie kleić GK brzmi trochę jak "dupochron" producentów - tak na wszelki wypadek ;)
a fermacel klei się na klej gipsowy?
A czy tylko-klejenie płyt GK do ścian otynkowanych nie jest przypadkiem niezalecane z tego względu, że tynk może puścić, i że klej trzyma i tak tylko papierowej okładziny płyty, i że to połączenie nie jest zbyt odporne na wibracje typu impaktowego (impulsowe)? Mechaniczne przyłączenie płyty do ściany dodałoby tej odporności.
Tylko głośno myślę, czysta, prosta fizyka. :) Temat mnie jakoś szczególnie nie interesuje, dla rozrywki potraktowałem tezę jako zagadkę. :)
A co z klejeniem płyt pianką poliuretanową do gk pod okładziny ceramiczne??
Mądrego dobrze posłuchać
Mam nadzieję, że będzie więcej tego typu filmów. 😀 Podsumowując najlepiej robić na tynkach cementowych do nie zbyt dużej grubości lub płytach ultrament. Pytanie: Jak dam hydroizolacji na ścianę potem zielone gk na m systemie i później znowu hydroizolacje to będzie trzymać? 😁
Sam 3 lata temu pokazywałaś jak kleisz płyty na placki pod płytki. Wtedy było ok. Teraz mądrala mówi, że nie.
To się nazywa „rozwój osobisty” … rzecz tobie zupełnie obca jak widzę :)
@@remont4you Jak jutro producent płyt gipsowych zapłaci za promocję swoich produktów to będzie pan mówił że gk jest najlepszy. Taki biznes. Pracuję od wielu lat w branży i unikam płyt gipsowych w łazience jak ognia. To samo tłumaczę klientom. Ale dobrze przyklejona płyta jest nie do zdarcia. Nie to co pan kleił na swoim filmie. Pozdrawiam.
Proszę o wyjaśnienie dlaczego nie wolno kleić gk na placki pod płytki.
Podpisuje się pod tym obiema rękami 👍 tex kiedyś myślałem inaczej ale teraz w 100% się, tobą Krzysiek zgadzam 💪👍
Bardzo ciekawy materiał. Jestem tego zdania że jeśli technologia poszła do przodu to należy ją wykorzystać aby można skrócić sobie czas pracy. Do tego wygoda i usprawnienie pracy. Nie wspominając już o wadze płyt gk i ultrament.
całą łazienkę płytą budowlaną 😂
No a jak… na bogato :p 😂😂
A co ze ścianami z GK nośnymi :) mój szwagier robi meble kuchenne i raz go zdziwiło ze ściany zewnętrzne były z GK. Robią szkielet z betonu i do środka GK
Pamiętam sytuacje jak wprowadzili pierwsze kleje do płytek. Starej (na te czasy) daty glazurnicy krzyczeli "Płytki tylko na zaprawę cementową !!! Nie dawaj na klej ! To jest nic NIE WARTE. Dziś wszyscy stosują kleje . A czy ktoś obecnie kładzie na zaprawę ? Płyty Gk pierwsze pojawienie na rynku . I tu znów starej daty fachowcy " To jest badziew !! Tylko tynk. Dziś nikt bez GK nie pracuje . I to samo jest, bedzie z ULTRAMENT
Płyty budowlane już są jakiś czas na rynku… :) ale sto proc masz racje :) 💪🍺
@@remont4you Tak lecz miałem na myśli ich pierwsze lata pojawieniu na polskim rynku
Gdzies taką fuszke jak ktoś chce bardzo tanio i byle jak aby bylo mozna tak robić, ale jakbym mial zlecenie na lazienke konkret i mial za to duzo pieniedzy wziac to nie odwazylbym sie kleic plytek na gk na plackach 😅 po prostu, nie podoba mi sie to, ale to wiadomo kazdy co innego mysli i robi jak chce. Dla mnie to jest pojście na łatwizne. Pewnie sa sytuacje gdzie inaczej sie nieda dlatego zaczalem od zdania ze w przypadku malej fuszki u znajomego jak sie zgodzi mozna tak zrobić ale nie klientowi
Mam wrażenie, że kolega stał się słupem ogłoszeniowym. Jeśli coś działa od 30 lat to znaczy, że działa. Krzysztof najwyraźniej sprzedaje technologię producentów tylko po to by metr kosztował nie np 100zł ale 200zł. Można się powoływać na zalecenia producenta, ale warto mieć własny łeb na karku. Producent po to tworzy system by na nim zarabiać i nie ma to zbyt wiele wspólnego z trwałością jako taką, ale z zyskami jakie można osiągnąć. Wystarczy wejść do łazienek z lat 90. Nikt nie wiedział, że nie można kleić na placki i te łazienki stoją nie tknięte do dziś. I teraz co mam wydawać 5 tyś więcej bo producent wymyślił pomysł na wydojenie mnie z kasy?
Knauf poleca suche tynki pod glazurę. Spokojnie nic się nie zmieniło .
Mieszkanie to opakowanie na czas trwania podróżny przez życie.. Może wystarczyć lekka folia ratunkowa rozpięta na sznurkach, jeśli opakowanie środowiska zapewni ochronę przed innymi czynnikami, a żelbety spadną na łepetynę jak potrzęsie.. Za dużo norm się naczytałeś, a życie to nie arkusz, który wymyśl normista od podziałów powierzchni. Do dziś dzień płacimy za ich wyczyny w konkurencjach ceny do metra na kredyt szafy na robot żelka ..
Na klej piankowy też nie można kleić płyt pod płytki?
35 razy " Moi drodzy" w 15 min. Z każdym filmem jesteśmy coraz bardziej "Drodzy". Inflacja?😁
😂😂😂
Można nieźle się napić pod "moi drodzy")))
Właśnie chciałem przypomnieć Ci ze robiłeś tak łazienke na jednym z filmów, Jedna też robiłeś na paski gk żeby zrobić kąty chyba
Chcialem właśnie pisać żeby pooglądal stare filmy bo sam tak robił
Naucz się słuchać ze zrozumieniem
No ale najważniejsze już się wyumiał ;D
Płyty na paski nie były klejone w łazience tylko to było wyrównanie garderoby.
A w tej łazience tak płytki były układane na płytę przyklejoną i zakolkowaną do ściany… trzyma się do tej pory.
Mówiłem o tym w filmie że ja tez popełniałem ten błąd, ale przynajmniej mam jaja żeby się do tego przyznać, a nie jak większość glazurników teoretyków, którzy nawet portfolio swoich łazienek nie mają na instagramie… No i nie wspominając o „nołnejmach” komentujących moje filmy i wytykających błędy 😂😂😂 bo Ci tylko są kozakami w necie 🤷♂️😂😂
Poooozdro…. 🍺🍺
a po co płyte? wystarczy płytki na sciane :D
Pan wybaczy ale ja w swoim domu zaryzykuję płyty na placki i ceramikę. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dam znać.
Witaj Krzychu, no tym filmem mnie zszokowałeś (najpierw śmiech z czołówki - rewelacja, potem na koniec zimny pot po karku) bo sam buduje dom jako amator i właśnie skończyłem obrabiać łazienkę zieloną GK ale nie na placki tylko po całości na grzebień. Poratuj proszę co teraz można zrobić, jak to uratować, jakieś kotwy? Budując dla siebie staram się robić wszystko zgodnie ze sztuką i z racji kosztów wynajęcia ekipy tynkarskiej wszystkie ściany robię sam z GK klejone nie na placki tylko grzebień 14.
zostawić jak jest, przy klejeniu po całości grzebieniem na pewno nie odpadnie, tu chodzi bardziej o prawo budowlane jak się robi dla kogoś, wtedy wykonawca musi zrobić zgodnie z wymogami producenta, ja robiąc samemu dla siebie też mam gk na stelażu i klejone na placki i na tym będą płytki, ale sam siebie nie oskarżę o robotę nie zgodną ze sztuką
@@Ktos3214 bardzo dobrze powiedziane.
A co dałeś pod grzebień, jaki grunt i klej?
Nie pytaj bo gość nie odpowiada na pytania, tylko na te co mu wygodnie. Weź nie pytaj, daj łapkę i subskrybuj :)
@@inosp5923 bo on wcale nie jest takim geniuszem wiedzy praktycznej za jakiego chce uchodzić. Dlatego poczciwy Krzychu odpowiada tylko na pytania proste a tak to serduszko zostawia i zadowolony z siebie.
Witam, oglądam kanał, szanuję, ale... w tym wypadku to: 1. proszę nie "małpować" innych kanałów -tam też już pojawiał się "styropian" od środka; 2. patrząc na te płyty ultrament, to jeśli ktoś chce koniecznie się uprzeć przy takim "dziwnym" rozwiązaniu to może sobie równie dobrze zrobić to styropianem/styrodurem/pur-em/pirem +siatka elewacyjna +klej -tylko w mniejszych "piniądzach" (bo co to w ogóle za wynalazek niby ;-)) .Pozdrawiam
Prosiłeś napisać jeżeli się nie podoba czy kto robi inaczej to ci napisali co kto o tym myśli, w tym moja skromna osoba.
W czym problem???
Moim zdaniem na twoim kanale nie wolno się wypowiedzieć szczerze bo od razu hejt od ciebie lub twoich fanów. Przykro mi ale to jest prawda.
Inne pytanie klejenie płytek na płytki
(Bdb się trzymają) czy klej Adesilex P9 firmy mapei się nada ? Oczywiście podłodze oczyszczone oraz zagruntowane gruntem szczepnym ewentualnie jaki klej na to polecacie?
zależy od formatu płytek
@@kacperbanachowicz4778
30x60 kolego
@@Dawid_S96 śmiało p9, c2te w zupełności spełnia wymagania co do formatu. Pozdrawiam
No cóż ludzie chcą tanio jeden się nie zgodzi kleić na placki ale znajdzie się fachowiec który to zrobi jeszcze taniej
Gadasz bzdury ,kleiłem zielone GK na ścianie zagrutowaną i na klej do kafli 20 lat temu u siostry w łazience. Teraz odkupiłem ten dom i położyłem na to gersy 60x60 bez zrywania płyt i starych kafli. Wszystko pięknie trzyma. Polegam na własnym 25-letnim doświadczeniu i ciągłym zdobywaniu wiedzy, a nie tylko na zaleceniach firm, które wyciągają od nas kasę.
Oj dobrze żeby nikt nie poszedł w Twoje ślady. Jak widać można coś robić całe życie i całe życie źle. Przykre ale prawdziwe 🤦
@@TheMusicIsMyPassion4 Oj mało jeszcze wiesz
To może zrobisz stały punkt kanału dodając swój komentarz wykładnię do najpopularniejszego koma pod filmem w danej sprawie
Wszystko jest z czegoś zrobione i wszystko zależny od układu środowiska. Czwarte piętro w nowszym budownictwie nie pociągnie wilgoci z fundamentu, a powiemy na oko przez najbliższe 50 lat.. Z dwa razy zdążycie zmienić zdanie co do wystroju łazienki.. To dla tych co by chcieli rwać włosy bo tak zrobili.. Da się naładować tyle, tylko trzeba zbroić - np. siatkami.. Zatem trzeba znaleźć swoje optimum w zależności od wszystkich okładów, nawet puścić na maksa ze względu na koszt czasu w waszym przypadku.. Da się również dobrać tak maksa, że ten max u was zdziała dokładnie odwrotnie i potężne zimne gładkie żelbety nie uradzicie ugrzać,, Płyty to pianka, siatka i spoiwo i można samemu, jeśli czas u was tańszy, ulepić z styropianu siatki i spoiwa.. Placki, konstrukcja, a rozmiary łazienki.. Zakuwałem rant wanny, żeby się zmieściła z pralką i kibelkiem między ścianami i siąść dało na kibelku,.. zatem ważne było 4cm. Wtedy dostać wannę, pralkę był problem, a nie o jakiś wymiarach na widzi miśka.. Placki mogą być różne i montaż do nich. Można na placki osadzić, a poprawić pianką w wywierconych otworkach, przewiercić przez placka i dorobić kołka z podkładką,.. Nawet tynk z siatką to już materiał kompozytowy o zupełni innym mechanizmie odpadania i odparzania...
Ta Cała ścianka poskładana z podkładu i naklejonych kawałków mozaiki może się w ogóle nie trzymać ściany i stać obok zaklinowana o kanty między sobą, jak karton w kartonie i co to wam zmieni, poza brakiem wrażliwości na osiadanie i pękanie ścian.. Z kilofkiem tam chcecie tańczyć???
Witam jaka powinna być wilgotność wylewki pod płytki u mnie wylewki są już ponad pół roku nie wygrzewane jeszcze wilgotność 2.2 czy mogę kłaść płytki czy jeszcze wygrzać wylewkę ?
Anchydryt 0,3 proc
Mixokret 2,0 proc
Mixokret więc myślę że będzie ok
Nawet wiedza producentow bywa watpliwa, bo czegos nie przemysli, czegos nie przetestuje odpowiednio.
Jeszcze nalezaloby weryfikowac te rzeczy z filmow bo czesto glupoty leca, a pozniej w komentarzach tylko przyklaskuja powielajac schematy. Tylko nie ma gdzie weryfikowac.
Zgodnie ze sztuka powinienem robic fuge 24mm przy gresie 240cm. Nikt wczesniej nie przekazal wykonawcom wiedzy tajemnej poprawnej obrobki okien dachowych, a dopiero w ostatnim czasie odkryto gdzie tkwi przyczyna tego, ze mi sie grzyb robi na ramach wokol szyb. Mario b. nadal wkleja siatke naroznie w gk. Extreme robi hydroizolacje na tynkach gipsowych w lazience, sekcja komentarzy wyjasnia dlaczego. Nastepnie Art-f. slucha sie swojej sekcji i potwierdza, ze to super metoda, zeby klejem do plytek zaciagac sciany tynkowane gipsem. A nastepnie Remont przykreca odplyw liniowy do stropu na sztywno, zalewajac go betonem w chudziaku. Jeszcze jest taki co twierdzi, ze robi najlepsze skrzynie, ktore sa tak dobre, ze stale je musi poprawiac w celu zadowolenia niezadowolonych konsumentow. Nikomu nie mozna ufac.