Ładnie pięknie, ale gdzie jest szczelina wentylacyjna pomiędzy deską a wełną? Nie może wełna stykać się bezpośrednio z drewnem, ponieważ punkt rosy wypada w wełnie gdzie wilgoć tworzy grzyby w drewnie.
I tak to powinno być zrobione,nie mam pytań poprostu.Czysto ładnie schludnie i przedewszystkim dokładnie.Moja dewiza jest taka że albo robić dobrze albo w ogóle nic nie robić
Robota wykonana prawie idealnie, prawie bo wełnę z welonem układamy welonem do strony zimnej, nie ciepłej. Welon jest po to, żeby ograniczyć wnikanie zimnego powietrza z zewnątrz do pomieszania. Pozdrawiam i ogólnie 👍
Robota jak zwykle sztos. Nikt jednak nie wspomina o jednym ważnym aspekcie a mianowicie Super Mata Pro i Plus Pro występują jak na razie tylko w jednej grubości 150mm co bardzo ogranicza jej zastosowanie. Trochę się zawiodłem, ponieważ chciałem jej użyć przy następnej realizacji żeby wypróbować ale nijak nie będzie pasować do grubości krokwii.
Tak, to jest minus na razie. Wtedy jeszcze tego nie wiedziałem bo akurat szła 150. Na następnej robocie chce użyć 100. Szybko się dowiedziałem, że tylko jest 150.
Macie widzę, a co myślisz o membranie paroprzepuszczalnej do szczeliny wentylacyjnej kiedy jest pełne deskowanie?? Logika podpowiada że powinna być tam membrana paroprzepuszczalna. By ewentualne zawilgocenie mogło sobie odejść w górę, i przy okazji osłania przed wywiewaniem ciepłej temperatury. To o czym mówią inni, by wełna która stanowi ocieplenie była osłonięta przed wiatrami. Co zapewni jeszcze większą wydajność naszego ocieplenia. I jeszcze dodatkowe pytanie, jakich materiałów polecasz , skoro masz z tym doświadczenie. Jaką folię paroizolacyjną, czy jakąś aluminiową? Albo do tej szczeliny jaką membranę paroprzepuszczalną, jakiej marki? Jaką wełnę mineralną? Pozdrawiam. Czy jeśli dobrze rozumiem, powinno wyglądać to tak? 1 dachówka 2 kontrłata 3 łata 4 membrana dachowa paroprzepuszczalna 5 deski 6 szczelina wentylacyjna około 3cm 7 membrana paroprzepuszczalna ?? 8 wełna mineralna 9 folia paroizolacyjna 10 płyta gipsowa
Super robota Panowie !! mam pytanko ;) czy mogę tą wełne o gr. 15cm dać miedzy krokwie o gr.16cm ??? drugą warstwe bardziej docisne zeby luzu nie było. Mozna tak zrobić ?? membrane mam Sd=0,03 m wieć szczeliny wentylacyjnej czytałem ze nie musze robić. pozdrawiam
@@TRACHRYCH a jeśli dach jest odeskowany a membrana 0.2? I jak wygląda sytuacja z ta szczeliną dylatacyjna przy murłacie od strony elewacji?? Bo widzę że macie tam styropian i zapianowane z każdej strony?! Musi w końcu być ta szczelina czy nie? Pozdrawiam
@@michalk6082 szczelinę mam już nad membraną. Tam już są tylko łaty, kontrłaty i dachówka. Jeżeli masz deski i papę to musisz zrobić wlot między deskami,a membraną.
Witam serdecznie. To bez sznurkowania też można ocieplać, aby szczelinę zachować? Przymierzam się do ocieplenia dachu i widzę że robią z i robią bez. Dziękuję za odpowiedź.
A co bys doradzil strych poddazse niezytkowe. Więźba tradycyjną. Dach pokryty membraną i na dachówka ceramiczna. Jak ocieplić poddasze zeby latem nie było sauny a zima lodowato. Ma to byc składzik do przechowywania różności.
@@TRACHRYCH Ok A wełnę montować żeby nie dotykala membrany zostawić miejsce na cyrkulację powietrza. A jakaś folię paroizolacyjna na wełnę dac. Myślę że płyta mdf to już za dużo moje potrzeby.
Witam matakie pytanie odnosnie tego sczytu nieocieplonego nad deskami czy jak mam dach pokryty deskami i papa to czy dobrze by było jakbym zrobil szczeline paro przepuszczalną od murlaty do tego szczytu za jedki i dalej nie do kalenicy bo tam niechcialbym pchać waty tak jak na tym filmiku czy szczeline trzeba robic do kalenicy?
@@TRACHRYCH dziękuję za pomoc. Bardzo mnie uspokoiłeś. Bo już elewacja zrobiona, grzybki ustawione, tylko kłaść, a nie przygotowałem sobie tej szczeliny na żadnym z etapów…
@TRACHRYCH a jeżeli bym zrobił na wszelki wypadek szczelinę 2cm to będzie bardziej „bezpiecznie” czy wręcz zadziałam na swoją niekorzyść bo dam większe prawdopodobieństwo do sraplania się? Bo tak też słyszałem takie opinie…
Chcialem zachowac ciaglosc izolacji zewnętrznej z izolacja dachu ale mam zagwozdke. Chce zamotowac siatke na kuny - czy jak bedzie jakas przerwa miedzy izolacją scian a izololacja poddasza to bedzie ok?
kurde ale ekstra, jak w aptece, u mnie niestety tak nie jest (chu...wykonawca) ale też inny rodzaj wełny, tutaj nawet szczelina dylatacyjna jest. Mata chyba najlepsza, już bym nie oszczędzał na wełnie.
Czy jeśli jest deskowany dach kryty papą i jest szczelina zachowana, to czy na łączeniu muru z dachem też powinna być szczelina żeby wata miała wentylacje ?
Szkoda płytować tak dobrze to wygląda ;D Panowie jaka tu była grubość krokwi??? Bo ta wełna jest tylko 15cm dostępna a krokwie u mnie mają tak 15,5-16cm jak mierzyłem. Ten centymetr luzu nie będzie problemem czy wełna rozpręża się troszkę powyżej 15cm i będzie git ?? Szczeliny nie robię bo mam odpowiednią membranę. Dziękuje z góry za odpowiedz ;) Pozdrawiam
Takie pytanko... Mamy dużą wilgotność, deszcz mgła, przez proponowaną przez was szczelinę napływa wilgotne powietrze z zewnątrz pomiędzy wełnę a deskowanie. Konwekcja nie nastąpi ponieważ: a. temperatura jest zbyt niska (grubą warstwa wełny) , b. otwory są zbyt małe by "hulał" tam wiatr. Co się dzieje wtedy? Wilgoć wnika w deski i zatrzymuje się w ich wnętrzu po czym zwyczajnie wykrapla się w wełnę (zimą powstanie szron) Efektem tych "szczelin wentylacyjnych" jest mokra (nieizolująca) wełna i zagrzybione deskowanie...
Masz rację, tak by się stało gdyby szczelina nie była drożna. O to w niej chodzi, że ma być drożna. Wlot w okapie i wylot w kalenicy. ruch powietrza wywieje nam tą parę i kłopotu nie ma.
@@TRACHRYCH Niestety tak nie będzie. Temperatury będą zbyt niskie by nastąpiła konwekcja. Proszę choćby zwrócić uwagę jakie są wymagane przekroje kratek wentylacyjnych. Inna sprawa to PO CO robić pełne deskowanie gdy okładziną będą dachówki??? Względy konstrukcyjne tego nie wymagają. Ba, to dodatkowe obciążenie które trzeba uwzględnić w konstrukcji fundamentu, wieńca i więźby. Dalej... robimy deskowanie i... otwieramy je na działanie czynników zewnętrznych (owe wentylację) czyli znów PO CO one jest skoro go "nie używamy". Nie będzie przegrodą termiczną a jako wiatrochron z powodzeniem wystarczy membrana dachowa. Pełne deskowanie wykonujemy gdy pozostawiamy papę jako krycie, papę i gont bitumiczny lub papę i blachę płaską na rąbek. A wtedy wilgoć nie wnika nam do wnętrza, przegrody są szczelne, deski suche, żadnej wentylacji robić nie musimy.
@@TRACHRYCH Mówię o ogólnych zasadach wykonywania takich rzeczy. Walczymy z wilgocią wnikającą z zewnątrz poprzez nieszczelności w dachówce czy blachodachówce. Jeśli zrobimy szczelną przegrodę... Nie ma z czym walczyć. Rzecz wygląda tak że jeśli na pełne deskowanie chcemy położyć dachówkę to kładziemy papę i na nie łaty, kontrłaty i to w tej przestrzeni następuje wentylacja.
mam traka sama welne a jest strasznie miekka i wypasda z miedzy krokwi mimo ze docinam wieksza niz otwor, albo sprzedawca mnie oszukal albo trafilem jakis drugi gatunek. Szkoda ze w cenie pierwszego ... :( Chyba ze wy macie wersje turbo do reklamy ;p
Potrzebuję 200m2 wełny minarlnej szklanej zastanawiam się nad isover super mata plus wspólczynik 0032 myślę że to dobry wybór chociaz nigdy nie miałem z nią styczności jakieś opinie
Cześć. Tak cięższa. Płyta DF ma 10 kg/m2 a H2 ma 8.2 kg m2. Płyta H2 nie jest wodoodporna tylko odporna na wilgoć do 80% przez 10h/dobę. W łazience takie warunki nie panują więc można zastosować śmiało DF jeżeli masz.
Hej, pytanie :-) Druga warstwa wełny będzie miała 10cm. Czy grzybek 180mm będzie okej? Biorąc pod uwagę te 4,5 cm które będą wkręcone w krokwie... to czy te 14 cm pozostające wystarcza ?
@@TRACHRYCH ok, to robię jak mówisz - 7 cm na krokwii, zostaje mi 11 cm grzybka. Czy będzie to okej względem 10cm wełny? Czy jednak profile muszą być w jakiejś odległości od wełny?
@@TRACHRYCH Ja bym dał dylatacje. Miałem taki przypadek iż się chłopaki nie zrobili dylatacji i po włożeniu ręki pod wełnę była cała mokra. Tam się skrapla woda bo jest różnica temperatur a jak wiemy wełna nie oddaje wody.
@@TRACHRYCH na innym filmie z membraną wspominał Pan by ta membrana miała luz, chodzi o pełne deskowanie, łaty i do łat membrana, by dać 10 cm zakładu i nie łączyć na sztywno warstw
Nie ma szczeliny, bo gość z drugiej strony dociskał wełnę bo za glekowo weszła,więc słabo,brak szczeliny a co za tym idzie welna po kilku latach będzie do wymiany
@@TRACHRYCH sorry ,że jestem taki upierdliwy ale to nie ma najmniejszego sensu. Ta folia i tak ci się odkleji uwierz mi i to bardzo szybko. Jak masz na zakładkę i to większą w zupełności wystarczy😉
@@TRACHRYCH z doświadczenia.. jestem stolarzem, a robie zabudowy wiec wiem że więźba pracuje wygina się, nie mówiąc o Cieślach którzy często cos robią bez kunsztu ciesielkiego. Dlatwgo warto te sily redukować właśnie w sposób podwieszenia na zmianę.
Powiem szczerze że gostek przesadza z tymi wymiarami co do milimetra przecierz to nie apteka czy zakład jubilerski i nie wspomnę tu o odstępię od foli paroszczelnej
Nie ma tutaj żadnej foli paroszczelnej, tylko membrana wysoko paroprzepuszczalna. Odstępu nie trzeba wykonywać, jeżeli sd tej membrany nie jest wyższe niż 0,3 m
krokwie i jętki krzywe, to wcale nie oznacza, że były cięte mokre. Mogły być suche, ale jak montowali w deszczu albo i śniegu to zrobi się to samo. Często tak robią wykonawcy mający w ch..y budów na raz, niestety.
Ładnie pięknie, ale gdzie jest szczelina wentylacyjna pomiędzy deską a wełną? Nie może wełna stykać się bezpośrednio z drewnem, ponieważ punkt rosy wypada w wełnie gdzie wilgoć tworzy grzyby w drewnie.
Deski są wyschnięte i są między nimi szczeliny.
@@TRACHRYCH Nie rozumiecie tematu. Przecież wcześniej opisałem kiedy to zjawisko będzie występować i od czego deski będą nasiąkały wilgocią.
@@krzysztofszumski2336 Chyba Ty nie zrozumiałeś. Przecież deski są tylko na podłodze strychu. Na połaci dachu jest membrana nad którą jest szczelina.
I tak to powinno być zrobione,nie mam pytań poprostu.Czysto ładnie schludnie i przedewszystkim dokładnie.Moja dewiza jest taka że albo robić dobrze albo w ogóle nic nie robić
a dlaczego nie ma zrobionej przestrzeni miedzy folia paroprzepuszczalną a wełną, chodzi o to by wełna nie piła wilgoci a mogła się suszyć
Właśnie gdzie szczelina dylatacyjna, komentarz powyższy bardzo słuszny. Za kilkanaście lat deskowanie dachu do wymiany i remont poddasza
Może jest szczelina nad membraną a wtedy wełna musi dotykać membrany
Robota wykonana prawie idealnie, prawie bo wełnę z welonem układamy welonem do strony zimnej, nie ciepłej. Welon jest po to, żeby ograniczyć wnikanie zimnego powietrza z zewnątrz do pomieszania. Pozdrawiam i ogólnie 👍
Dzięki. Od blokowania wnikania zimnego powietrza mamy membranę/wiatroizolacje.
@@TRACHRYCH a to sklejanie zakładu membrany to ma duże znaczenie ???
Zgadzam się
No właśnie, sklejanie membrany ma znaczenie?
Robota jak zwykle sztos. Nikt jednak nie wspomina o jednym ważnym aspekcie a mianowicie Super Mata Pro i Plus Pro występują jak na razie tylko w jednej grubości 150mm co bardzo ogranicza jej zastosowanie. Trochę się zawiodłem, ponieważ chciałem jej użyć przy następnej realizacji żeby wypróbować ale nijak nie będzie pasować do grubości krokwii.
Tak, to jest minus na razie. Wtedy jeszcze tego nie wiedziałem bo akurat szła 150. Na następnej robocie chce użyć 100. Szybko się dowiedziałem, że tylko jest 150.
Zobacz Climowool lambda 32 i 33 są różne grubosci
Hej, w jakim celu sklejasz membrane?
Jaka tasme do sklejania polecasz?
Macie widzę, a co myślisz o membranie paroprzepuszczalnej do szczeliny wentylacyjnej kiedy jest pełne deskowanie??
Logika podpowiada że powinna być tam membrana paroprzepuszczalna. By ewentualne zawilgocenie mogło sobie odejść w górę, i przy okazji osłania przed wywiewaniem ciepłej temperatury. To o czym mówią inni, by wełna która stanowi ocieplenie była osłonięta przed wiatrami. Co zapewni jeszcze większą wydajność naszego ocieplenia.
I jeszcze dodatkowe pytanie, jakich materiałów polecasz , skoro masz z tym doświadczenie. Jaką folię paroizolacyjną, czy jakąś aluminiową? Albo do tej szczeliny jaką membranę paroprzepuszczalną, jakiej marki? Jaką wełnę mineralną?
Pozdrawiam.
Czy jeśli dobrze rozumiem, powinno wyglądać to tak?
1 dachówka
2 kontrłata
3 łata
4 membrana dachowa paroprzepuszczalna
5 deski
6 szczelina wentylacyjna około 3cm
7 membrana paroprzepuszczalna ??
8 wełna mineralna
9 folia paroizolacyjna
10 płyta gipsowa
Zobacz wcześniejsze filmy o szczelinie i kolejne co będą o deskowaniu :)
Super robota Panowie !! mam pytanko ;) czy mogę tą wełne o gr. 15cm dać miedzy krokwie o gr.16cm ??? drugą warstwe bardziej docisne zeby luzu nie było. Mozna tak zrobić ?? membrane mam Sd=0,03 m wieć szczeliny wentylacyjnej czytałem ze nie musze robić.
pozdrawiam
Cześć. Dzięki. To użyj wełny 16 cm :)
Witam fajnie sie oglada waszą robote😊 ale ja mam pytanie do sprzetu co to jest do przycinania welny?
A szczelina między welna a membraną kiedy sie stosuje ?i czy w ogole?
Szczelinę się robi jak jest Dach deskowany
Wszystko zależy od indywidualnego przypadku
Stosuje się wtedy kiedy sd membrany jest wyższe niż 0,3
@@TRACHRYCH a jeśli dach jest odeskowany a membrana 0.2? I jak wygląda sytuacja z ta szczeliną dylatacyjna przy murłacie od strony elewacji?? Bo widzę że macie tam styropian i zapianowane z każdej strony?! Musi w końcu być ta szczelina czy nie? Pozdrawiam
@@michalk6082 szczelinę mam już nad membraną. Tam już są tylko łaty, kontrłaty i dachówka. Jeżeli masz deski i papę to musisz zrobić wlot między deskami,a membraną.
Witam serdecznie. To bez sznurkowania też można ocieplać, aby szczelinę zachować? Przymierzam się do ocieplenia dachu i widzę że robią z i robią bez. Dziękuję za odpowiedź.
Zależy czy masz deskowanie czy membrane samą
@@DiaboloPro7 mam to i to
Świetna robota
Właściwie jak zawsze 😉
Witam, mozesz podpowiedzeieć, mam prawie identycznie u siebie , jak tu ocieplac bedziecie poddasze ?
A dlaczego na ścianie szczytowej niema folii pod udekem ?
No była klejona do udeka.
Dzięki
A co bys doradzil strych poddazse niezytkowe. Więźba tradycyjną. Dach pokryty membraną i na dachówka ceramiczna. Jak ocieplić poddasze zeby latem nie było sauny a zima lodowato. Ma to byc składzik do przechowywania różności.
Wełna między krokwie i na to jakaś płyta mfp.
@@TRACHRYCH Ok A wełnę montować żeby nie dotykala membrany zostawić miejsce na cyrkulację powietrza. A jakaś folię paroizolacyjna na wełnę dac. Myślę że płyta mdf to już za dużo moje potrzeby.
@@G.ThoMass strych nie ogrzewany, więc bez paro, bez szczeliny.
@@TRACHRYCH dziękuję za szybkie odpowiedzi. Tak strych nie ogrzewany.
Witam matakie pytanie odnosnie tego sczytu nieocieplonego nad deskami czy jak mam dach pokryty deskami i papa to czy dobrze by było jakbym zrobil szczeline paro przepuszczalną od murlaty do tego szczytu za jedki i dalej nie do kalenicy bo tam niechcialbym pchać waty tak jak na tym filmiku czy szczeline trzeba robic do kalenicy?
Wystarczy do strychu zrobić szczelinę.
Witam. Jeśli mam deskowany dach ale pokryty membraną a nie papa, to też muszę wykonać szczelinę wentylacyjną pod deskowaniem do wełny?
Cześć. Jeżeli miedzy deskami są szpary około 1 cm, to nie musisz.
@ dziękuję za odpowiedź, a czy robić jakiś dystans od deskowania dla wełny czy do samej wełny ją kłaść?
@@Ricz7701 Jeżeli są szpary, to do samych desek.
@@TRACHRYCH dziękuję za pomoc. Bardzo mnie uspokoiłeś. Bo już elewacja zrobiona, grzybki ustawione, tylko kłaść, a nie przygotowałem sobie tej szczeliny na żadnym z etapów…
@TRACHRYCH a jeżeli bym zrobił na wszelki wypadek szczelinę 2cm to będzie bardziej „bezpiecznie” czy wręcz zadziałam na swoją niekorzyść bo dam większe prawdopodobieństwo do sraplania się? Bo tak też słyszałem takie opinie…
Chcialem zachowac ciaglosc izolacji zewnętrznej z izolacja dachu ale mam zagwozdke. Chce zamotowac siatke na kuny - czy jak bedzie jakas przerwa miedzy izolacją scian a izololacja poddasza to bedzie ok?
@@dominikdobrek3511 dając siatkę nie zrobi ci się przerwa. Zrób na ciasno :)
@@TRACHRYCH ok;) to muszę poprawić:) bo jest luka ale to kwestia wykonania:) elewacja już jest więc będzie gimnastyka ale ogarnie się! Dzieki
kurde ale ekstra, jak w aptece, u mnie niestety tak nie jest (chu...wykonawca) ale też inny rodzaj wełny, tutaj nawet szczelina dylatacyjna jest. Mata chyba najlepsza, już bym nie oszczędzał na wełnie.
Czy jeśli jest deskowany dach kryty papą i jest szczelina zachowana, to czy na łączeniu muru z dachem też powinna być szczelina żeby wata miała wentylacje ?
Przy ścianie kolankowej czy szczytowej ?
@@TRACHRYCH kolankowej
@@mariuszsternik4265 Tak. Musi być wlot i wylot w kalenicy.
A gdzie dylatacja ze sznuraka miedzy mebrana a wełna?
Nie trzeba przy membranie o sd 0,3. Szczelina jest nad membraną.
@@TRACHRYCH Oby nic sie niedziało.powodzonka
Szkoda płytować tak dobrze to wygląda ;D Panowie jaka tu była grubość krokwi??? Bo ta wełna jest tylko 15cm dostępna a krokwie u mnie mają tak 15,5-16cm jak mierzyłem. Ten centymetr luzu nie będzie problemem czy wełna rozpręża się troszkę powyżej 15cm i będzie git ?? Szczeliny nie robię bo mam odpowiednią membranę.
Dziękuje z góry za odpowiedz ;)
Pozdrawiam
Dzięki :) między krokwie użyj super maty plus 16 cm
@@TRACHRYCH dziękuje za odpowiedz tak zrobię . Pozdrawiam
Perfekto !!!! Majstersztyk!
Jaka wełna najlepsza na poddasze wg. Ciebie? Szklana czy skalna?
Nierobicie dylatacji od paroizolacji?
W jakim celu ?
Witam co to za nożyce do cięcia wełny na internecie nie mogę je znaleźć jak to mam szukać
Cześć. Wpisz "Noż do wełny Festool."
Zostawiacie szczeline wentylacyjna nad membrana?
Szczelina nad membraną została już wykonana podpołaciowo.
Ale pomiędzy wełna a membrana nie robicie szczeliny ? Mam krokwie 15cm i chciałem dać wełnę 15 cm
@@grzegorzg933 nie robimy jeżeli membrana ma sd 0,3 lub mniej
Witam. Czy mógłbyś podać model rekwiczek jakich używasz . Dzięki pozdrawiam
Takie pytanko... Mamy dużą wilgotność, deszcz mgła, przez proponowaną przez was szczelinę napływa wilgotne powietrze z zewnątrz pomiędzy wełnę a deskowanie. Konwekcja nie nastąpi ponieważ: a. temperatura jest zbyt niska (grubą warstwa wełny) , b. otwory są zbyt małe by "hulał" tam wiatr. Co się dzieje wtedy? Wilgoć wnika w deski i zatrzymuje się w ich wnętrzu po czym zwyczajnie wykrapla się w wełnę (zimą powstanie szron) Efektem tych "szczelin wentylacyjnych" jest mokra (nieizolująca) wełna i zagrzybione deskowanie...
Masz rację, tak by się stało gdyby szczelina nie była drożna. O to w niej chodzi, że ma być drożna. Wlot w okapie i wylot w kalenicy. ruch powietrza wywieje nam tą parę i kłopotu nie ma.
@@TRACHRYCH Niestety tak nie będzie. Temperatury będą zbyt niskie by nastąpiła konwekcja. Proszę choćby zwrócić uwagę jakie są wymagane przekroje kratek wentylacyjnych. Inna sprawa to PO CO robić pełne deskowanie gdy okładziną będą dachówki??? Względy konstrukcyjne tego nie wymagają. Ba, to dodatkowe obciążenie które trzeba uwzględnić w konstrukcji fundamentu, wieńca i więźby. Dalej... robimy deskowanie i... otwieramy je na działanie czynników zewnętrznych (owe wentylację) czyli znów PO CO one jest skoro go "nie używamy". Nie będzie przegrodą termiczną a jako wiatrochron z powodzeniem wystarczy membrana dachowa. Pełne deskowanie wykonujemy gdy pozostawiamy papę jako krycie, papę i gont bitumiczny lub papę i blachę płaską na rąbek. A wtedy wilgoć nie wnika nam do wnętrza, przegrody są szczelne, deski suche, żadnej wentylacji robić nie musimy.
@@grzegorzsobczak9002 Chwilą, bo nie rozumiem. Mówimy o tym dachu z filmu co robiłem zabudowę czy ogólnie o deskowanym ?
@@TRACHRYCH Mówię o ogólnych zasadach wykonywania takich rzeczy. Walczymy z wilgocią wnikającą z zewnątrz poprzez nieszczelności w dachówce czy blachodachówce. Jeśli zrobimy szczelną przegrodę... Nie ma z czym walczyć. Rzecz wygląda tak że jeśli na pełne deskowanie chcemy położyć dachówkę to kładziemy papę i na nie łaty, kontrłaty i to w tej przestrzeni następuje wentylacja.
@@grzegorzsobczak9002 Raczej walczymy z wilgocią, która chce się wydostać na zewnątrz budynku w wyniku różnicy ciśnień.
Bardzo sprawnie wam idzie. Robicie to piorunem
Czy czytal Pan cos o welnie knauf unifit? Podobno nie zawiera ropopochodnych skladnikow (isover) ?
Nie czytałem. Gdzie takie informacje można zweryfikować jeżeli chodzi o składniki?
Po co zakleja się łączenia membran?
@@Witam-r4cAby zminimalizowac przedmuchy w izolacji.
Długo wystarcza ostrze w tym Festool’u?
Z dwie roboty pracuje się komfortowo.
Do jakiej gr rozpręży się ta wełna 15? Równe 15 czy coś więcej? Mam krokowy 18cm i nie wiem czy uzupełnić 3 cm...
Dajesz 3 cm szczeliny wentylacyjnej od strony dachu
ale ziomek z ta krajalnica wymiata hahaha jezu chryste, przerost formy nad trescia no przyklad w uj:) pozdro wariaci
mam traka sama welne a jest strasznie miekka i wypasda z miedzy krokwi mimo ze docinam wieksza niz otwor, albo sprzedawca mnie oszukal albo trafilem jakis drugi gatunek. Szkoda ze w cenie pierwszego ... :( Chyba ze wy macie wersje turbo do reklamy ;p
Zajebista welna
Potrzebuję 200m2 wełny minarlnej szklanej zastanawiam się nad isover super mata plus wspólczynik 0032 myślę że to dobry wybór chociaz nigdy nie miałem z nią styczności jakieś opinie
Polecam :)
cześć, czy ta płyta ppoż jest cięższa od zielonej? i czy można ją na poddasz w łazience użyć, jest wodooporna?
Cześć. Tak cięższa. Płyta DF ma 10 kg/m2 a H2 ma 8.2 kg m2. Płyta H2 nie jest wodoodporna tylko odporna na wilgoć do 80% przez 10h/dobę. W łazience takie warunki nie panują więc można zastosować śmiało DF jeżeli masz.
@@TRACHRYCH dzieki trych rych. czu musze pytac konstruktora o możliwość zamiany GK na OSB??
@@krzysztofp7846 gdzie, po co i dlaczego? :)
Czy aku plyta jest równie dobra jak welna w macie?
To są wełny do dwóch różnych zastosowań.
Witam,dmaczego nie dystansujecie izolacji od foli,nie boicie sie o plesn
Cześć . Od której folii? Jeżeli chodzi o membranę, to ona ma sd poniżej 0,3.
Hej, pytanie :-)
Druga warstwa wełny będzie miała 10cm. Czy grzybek 180mm będzie okej? Biorąc pod uwagę te 4,5 cm które będą wkręcone w krokwie... to czy te 14 cm pozostające wystarcza ?
Cześć. Dobrze, jak minimum 7 cm będzie na krokwi.
@@TRACHRYCH ok, to robię jak mówisz - 7 cm na krokwii, zostaje mi 11 cm grzybka. Czy będzie to okej względem 10cm wełny? Czy jednak profile muszą być w jakiejś odległości od wełny?
@@maciej7834 może być
Super robota👍👍👍
przy kazdym elemencie zmieniacie rekawiczki? i wlasnie czy lepiej z lewej czy z prawej str zaczynac? jprdl
Zmiana co godzinę i lepiej zacząć z lewego górnego rogu.
Zajebiście
Super praca
A panowie nie robią szczeliny pomiędzy membrana a wełna ?
Membrana jest.
@@MagdaLena-kx9rh
Pytam sie bo inni dają pin membranę sznurki żeby robić przestrzeń pimiedzy membrana a wata
Jak wygląda komfort pracy z tą wełna ?
Bardzo dobry. Można porównać do układania klocków :)
Cena pewnie też dobra 😂
A szczelina miedzy deską a wełną musi być?
Jeżeli dach jest deskowany plus papa, to tak. Tutaj na suficie są deski położone ze szczelinami między sobą bez papy.
@@TRACHRYCH Ja bym dał dylatacje. Miałem taki przypadek iż się chłopaki nie zrobili dylatacji i po włożeniu ręki pod wełnę była cała mokra. Tam się skrapla woda bo jest różnica temperatur a jak wiemy wełna nie oddaje wody.
@@marcincieslik6434 Jakim sposobem włożyli rękę? Od góry po ściągnięciu desek czy jak ?
@@TRACHRYCH Jeszcze nie było ściany kolankowej.A mogę wiedzieć jaką grubość wełny daliście docelowo?15?
@@marcincieslik6434 czyli paroizolacji też nie było? Daliśmy 2 x 15
A gdzie dystans od membrany
@@RafałWiatrak a po co ?
witam, czemu kleił Pan taśmą membranę ?
Aby zwiększyć szczelność powietrzną.
@@TRACHRYCH na innym filmie z membraną wspominał Pan by ta membrana miała luz, chodzi o pełne deskowanie, łaty i do łat membrana, by dać 10 cm zakładu i nie łączyć na sztywno warstw
pytam, bo mnie to zastanowiło , jestem przed układaniem wełny w takim rozwiązaniu jak wspomniałem i się zastanawiam czy sklejać łączenia membran ?
@@piotrszadkowski5392 sklejać, sklejać :)
@@piotrszadkowski5392 jeśli masz membranę na zakładkę to nie ma to sensu naprawdę nic nie sklejaj. Tak się robi od lat .
Nie ma szczeliny, bo gość z drugiej strony dociskał wełnę bo za glekowo weszła,więc słabo,brak szczeliny a co za tym idzie welna po kilku latach będzie do wymiany
nie będzie, tak się to robi wełna ma dotykać membrany. Przerwe się robi przy pełnym deskowaniu.
@@msz4199a gdy jest pełne deskowanie ale nie pokryte papa tylko membraną to też się robi tę przerwę?
Rozumie , że membranę dachową masz na zakładki to po co ją sklejać??? Dajesz wełnę i tyle.
Na zakładkę. Sklejam aby nie wywiewało ciepłego powietrza z wełny.
@@TRACHRYCH sorry ,że jestem taki upierdliwy ale to nie ma najmniejszego sensu. Ta folia i tak ci się odkleji uwierz mi i to bardzo szybko. Jak masz na zakładkę i to większą w zupełności wystarczy😉
@@Korapoland Testowałeś tą taśmę pod tym kątem?
@@TRACHRYCH miałem nawet membranę samoprzylepną i puściła co nie zmienia faktu ,że to nie ma najmniejszego sensu.
Pozdro
@@Korapoland a próbowałeś taśmę Isover Bond?
Wełna powinna być 2cm szersza of.rostawu krokwi
Dlaczego?
chyba jak robisz na wełnie z lambda 35 lub gorsza dotnij sobie dobrą super mate plus 2 cm szerszą to zobaczysz czy 2 cm nadmiaru to dobry pomysł :P
Jak często wymieniacie deskowanie dachu po takiej robocie?
Jakie deskowanie?
@@TRACHRYCH Zgniłe deskowanie
@@misuszatek7955 Gdzie ty masz zgniłe lub będzie zgniłe?
Nie stosujesz sznurowania między membraną a wełną, chyba że krokwie są wysokie na minimum 18 cm.
Nie stosuje gdy membrana ma SD
Po co kleisz membranę?
Wiecie że nie trzeba rozcinać foli na rolce tylko wystarczy rozerwać folie zgrzewie😉
Wiem. Tylko zgrzewy czasem mocno trzymają. Najlepiej rozciąć w miejscu gdzie kończy się rolka :)
Fajnie fajnie ale prawidłowo grzybki mają iść naprzemiennie tj lewa prawa belki, aby całkowicie wyrównać naprezenia drewna i zabudowy..
Ciekawa teoria. Jest to w jakimś systemie czy z głowy te wnioski?
@@TRACHRYCH z doświadczenia.. jestem stolarzem, a robie zabudowy wiec wiem że więźba pracuje wygina się, nie mówiąc o Cieślach którzy często cos robią bez kunsztu ciesielkiego. Dlatwgo warto te sily redukować właśnie w sposób podwieszenia na zmianę.
@@michalgorecki4299 Rozumie. Jednak tak czy siak nic nie pęka, jeżeli rozstawy się zachowa i dobrze zapłytuje. Teraz mamy takie masy, że to ogarniają.
Powiem szczerze że gostek przesadza z tymi wymiarami co do milimetra przecierz to nie apteka czy zakład jubilerski i nie wspomnę tu o odstępię od foli paroszczelnej
Nie ma tutaj żadnej foli paroszczelnej, tylko membrana wysoko paroprzepuszczalna. Odstępu nie trzeba wykonywać, jeżeli sd tej membrany nie jest wyższe niż 0,3 m
Siemaneczko 👍
Pierwszy 👊
Grzybki jeszcze ktoś stosuje? 😀
A co się teraz stosuje?
@@TRACHRYCH Jest w ogóle coś innego na skosy? Sufit to co innego..
@@marcin1694 można krzyżowy, ale to się mija z celem. Chyba, że w szczególnych przypadkach.
krokwie i jętki krzywe, to wcale nie oznacza, że były cięte mokre. Mogły być suche, ale jak montowali w deszczu albo i śniegu to zrobi się to samo. Często tak robią wykonawcy mający w ch..y budów na raz, niestety.
Rychu aż kichnąłem
No to zdrowie :D
Majster to i tak będzie zakryte i niewidoczne
Mowimy po polsku - ta krokiew a nie krokwia!
Ojejkujejku😂
No no....
DRAMAT!!! Dziwię się że ktoś Cię SUBSKRYBUJE.
Dzięki za komentarz i zasięgi :)
Usuń ten komentarz, matole.