Mogę się wypowied,iec w kwestii wilgoci w elewacji z wełny. Położyłem już kilka tys metrów elewacji wełnianej , trochę mniej ze styropianu. Wełna elewacyjna jest impregnowana i krótkoterminowa wilgoć nie robi jej szkody. Przeżyliśmy już uszkodzenia rynien i dużych deszczy podczas prac. Woda przez takie płyty przecieka jak przez sito. Nie jest to miękka wełna dachowa i nie zbija , nie skleja się podczas zawilgocenia. Są firmy ,(raz nawet nam się zdarzyło)ktore zostawiają ściany bez tynku przez zimę , kiedy czas nie pozwolił na dokonczenie prac. Nic się nie dzieje z taką ścianą, nie pojawiają się rysy nic nie odpada. Wystarczy przed klejeniem przejechać szczotką. Jesli ktos myśli , że styropian jest wodoodporny to polecam zrobić test: zważyć sucha płytę a potem wsadzić ja do kasty z woda na kilka dni i zważyć ponownie. Pzd
@@krystianlemkowski niestety Niemcy. Hannover i okolice Berlina ostatnio. Lepsze pieniądze, tam bierzemy od 120euro za metr z materiałem, wełna z reguły 12 -14cm. Rocwolla, kleje tynki Fasta. Ogólnobudowlanka , dlatego tak niewiele metrów. Wolę kłaść wełnę, płyty są cięższe lepiej się kładzie niż styro. Od kilku lat kleje na klej PU z puszki. Po wcześniejszym zagruntowaniu płyty warstwa szczepną. Choć ostatnia budowę na cetesicie do wełny, bez gruntowania mały domek letniskowy. Temat rzeka :) dobry blog robicie
@@krystianlemkowski a jakie w Twoim regionie sa stawki za elewacje z materialem? w Pl mam malo doswiadczenia , zaledwie kilka robot.dziwi mnie ze klienci kupja material. zalatwiaja rusztowanie itd.
30:25 Ogrzewanie poddasza nieużytkowego. Nie zgodze sie z Panem że energia z domu ogrzeje takie poddasze. Posiadam dom parterowy 150m w kształcie L. Poddasze na wiązarach. Dach dwuspadowy. Ocieplony sufit 150m wełną 40cm. Na poddaszu panuje taka sama temperatura jak na zewnątrz domu. Poddasze nie jest wentylowane i to musze poprawic. Wentylacja jest tylko nad membraną. Gdybym chcial ocieplic skosy na dachu to 280m . Wieksze koszty. Do tego trzeba byloby ogrzać by wysuszyć powietrze skoro para i ciepło przenika z dolu. Obecnie przez bral wentylacjji na strychu zimą jest 90% wilgotności. Jesli dorzucę wentylację to jaki sens jest ocieplać skosy skoro i tak wiatr będzie hulał. Niepotrzebne koszty ocieplania i ogrzewania strychu nieużytkowego po skosach. U mnie nie ma deskowania, jest membrana i blachodachówka i to nie trzyma ciepla na strychu. Latem natomiast ukrop od blachy. Nie idzie wejść .Moje pytanie skoro tak dokladnie Pan opisuje wszystko. Jak zrobić wentylację na strychu czy przez dziure na przelot w scianach przeciwległych?, czy kratki w podsufitówce.?
W podcaście omawiałem nieco inny przypadek: gdy ktoś faktycznie chce lekko ogrzewać poddasze. Wtedy zaizolowanie połaci dachu jest potrzebne wraz ze zmniejszeniem grubości izolacji na stropie. A co do wentylacji poddasza: Jeśli istnieją ściany szczytowe, to najprostszą metodą jest zastosowanie kratek wentylacyjnych w tych ścianach.
38:50 Zgodzę się z Panem że przez wełnę wieje. Przy 40cm welny w suficie wyciągam oczko led wsuwam dłoń i czuć lekki powiew chłodu. Temp przy suficie a w dziurze po led jest 2C niższa przez nieogrzewany i nieocieplony strych. Zgodzę się również z Panem że takie ocieplenie jest trudne do położenia. Chyba że robi sie samemu dokladnie. Mi kładła firma i teraz miejscami odkrywam tetris. Minusem jest to że wełna pyli nawet po położeniu. Rzeczy ze strychu bez zabezpieczenia będą wiecznie w osadzie z welny. Teraz dałbym pianę przy strychu nieużytkowym. Byłoby szczelnie i bez pylenia i bez przedmuchów z oczek led. Nie wybraliśmy piany bo balem sie tez ognia, w sumie co tam moze sie spalic ma strychu? Sa tylko kable oświetleniowe. Zapalasz na jakis czas. Nie przegrzewaja sie. A jak ktos chcę dać wełnę w suficie to zamiast folii paropezepuszcalnej położyłbym teraz folię odbijająca cieplo.
@@perun4428 Główny powód taki że styropian jest palny. Widząc po czasie jak majstry ocieplili wełną to cieszę się że nie dałem im styropianu do ręki. Jeżeli robiłbym to samo to sporo wycinania przez wieszaki, elektrykę. Przy styropianie jest brak wentylacji, wełna oddycha. Nie wiem co by się działo pod styropianem. W suficie są oczka które też oddają ciepło. Teraz po czasie mogę powiedzieć że wentylację grawitacyjną zamieniłem na mechaniczną. Rury udało się schować w istniejącej wełnie.
@@Pawel456 musze zaprotestować, styropian pod wpływem ognia owszem się topi ale jest samogaszący, nie pali tak łatwo, (parę razy próbowałem spalić to to nie jest takie proste), zwłaszcza w porównaniu z pianą, faktycznie wełna pod tym względem jest najlepsza
Panowie proponuje kolejny temat na podcast . Adaptacja poddasza w którym na pokrycie dachowe zostały zastosowana płyta warstwowa poliuretanowa 100mm . Pytanie brzmi jaki rodzaj izolacji byłby odpowiedni do tego rodzaju dachu ?Pozdrawiam
@@krystianlemkowski Potwierdzam , płyta jest zamontowana na dachu. Pomysł na ten budynek z czasem uległ zmianie i chcialbym za adoptować poddasze na użytkowe,o ile jest to możliwe w dociepleniu ?
@@krystianlemkowski czy w takim razie ,chodzi tutaj o przyleganie piany do blachy płyty PUR ,mianowicie brak mostka termicznego ? Myśle że byłby to świetny temat na kolejny Live .Dziękuję za odpowiedzi.
@@patrykk3072 chodzi o to, że płyta jest zamknięta dla przepływu pary wodnej i należy zastosować takie ocieplenie, które również nie będzie przepuszczalne dla pary wodnej. W innym wypadku może dojść do gromadzenia się pary w ociepleniu.
Bardzo dziękuję za Waszą wiedzę, jestem na etapie przed budową domu i zastanawiam się jaką izolację ścian i jakie tynki zastosowac przy domu bez okapów. Co jest najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie się przed warunkami atmosferycznymi? Wesołych świąt Panowie!
Dzień dobry, Jakim materiałem ocieplił by Pan przedsionek zaadoptowany na pokój/pomieszczenie ogrzewane? Ściany ocieplone od zewnątrz styropianem, nad przedsionkiem żelbetonowy strop pokryty papą. Możliwe jest tylko ocieplenie od środka tego stropu na grubość ok 10 cm. Pomieszczenie będzie intensywnie użytkowane. Pomyślałem o zrobieniu takiego ocielenia na kilka sposobów: - konstrukcji GK i natrysk piany zamkniętokomórkowej, - przyklejenia do sufitu i zakołkowania wełny elewacyjnej i zaciągnięcie jej klejem i gładzią - konstrukcji GK, ułożenia wełny rozprężnej z rolki, zrobienie dokładnej paroizolacji. Powierzchnia przedsionka ok 10m2. Moim zdanie sposób pierwszy będzie tutaj najlepszy, brak problemu z usuwaniem wilgoci z komory i najcieplejsze rozwiązanie. Ale chętnie poznam Pana zdanie. Bardzo dziękuję.
Rozwiązanie z pianą zamknięto-komórkową w połączeniu z papą na zewnątrz powoduje całkowity brak paroprzepuszczalności. Nie jest to złe, ale wymaga obliczeń, aby upewnić się czy w przegrodzie nie wystąpi punkt rosy - a moim zdaniem wystąpi w takim układzie. Dlatego moim zdaniem lepiej użyć wełny w połączeniu ze stelażem z płyt GK. W takim rozwiązaniu można zastosować paroizolację typu smart, o zmiennym oporze dyfuzyjnym - umożliwi to przepływ pary w obie strony przegrody. Niezależnie od wybranego ocieplenia, zalecam zrobienie kominka dyfuzyjnego na pokryciu z papy.
Czy ocieplenie dolne płyty jest naprawdę konieczne??? Czy nie lepiej ocieplić posadzkę na płycie? Wiem, ze w miejscu posadowienia ścian będą mostki termiczne, ale czy w ogólnym rozrachunku nie będą one mało znaczące. Przy dobrze i w miarę głęboko ocieplonych bokach płyty, dużych różnic temperatur nie będzie. Zawsze zastanawiały mnie koszty ocieplenia w stosunku do spodziewanych zysków. A ocieplając płytę od dołu, wydajemy kupę kasy tam, gdzie ciepła tracimy stosunkowo niewiele. Przykładowa tabelka dla większego zrozumienia. Procenty z sufitu, chodzi o sens. Strop - tracimy 50% ciepła-wydajemy 20% kasy na ocieplenie. ściany- tracimy 40% ciepła-wydajemy 30% kasy na ocieplenie Płyta - tracimy 10% ciepła-wydajemy 50% kasy na ocieplenie
Jest w tym jakaś logika, ale żeby wiedzieć dokładnie, trzeba by zrobić bardzo dokładne obliczenia. A kosz takich obliczeń jest większy niż koszt ocieplenia. Czyli łatwiej ocieplić niż się zastanawiać :) A tak na poważnie: rzeczywiście mostki pod ścianami mają ograniczony wpływ na termoizolacyjność całego budynku, ale nie ocieplanie pływy od spodu w naszym klimacie jest ryzykowne ze względu na możliwość kondensacji wody w tym miejscu.
@budowawpraktyce Mam pytanie odnośnie metody klejenia styropianu do ściany. Jestem właścicielem domu typu bliźniak w okolicy Poznania. Rok budowy 2021. Deweloper zlecił pracę wykonawcy, który przykleił styropian metodą na placki i zostawił między ścianą, a styropianem szczelinę około 1cm. Niestety na ścianie szczytowej nie zapianował tych szczelin i zimne powietrze wchodzi między mur, a styropian. Efektem tego są między innymi podmuchy zimnego powietrza z gniazdek elektrycznych. Oczywiście są jeszcze inne błędy np. obsadzenie okien, które zostały cofnięte do środka budynku, bo tak pasowało wykonawcy zlicowanie rolety naokiennej z tynkiem wewnętrznym. Czy jakiekolwiek normy prawne oraz przeciwpożarowe w Polsce zobowiązują wykonawcę i dewelopera do klejenia styropianu metodą pasmowo-punktową lub na grzebień, aby uniknąć wnikania zimnego powietrza między przegrodę mur-styropian ?
W przepisach budowlanych nie ma nic na ten temat, ale sposób klejenia płyt styropianowych jasno opisują wytyczne producentów systemu ETICS oraz "Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych" wydane przez ITB, część C, zeszyt 8.
@@krystianlemkowski Dziękuję za odpowiedź. Warto nagrać podcast na temat przepisów/norm budowlanych i odpowiedzialności prawnej wykonawców i deweloperów za niestosowanie się do tych zapisów oraz do wytycznych i instrukcji producentów materiałów. W moim przypadku dewelopera nie interesują usterki, a odpowiedzialność prawna nie istnieje, ponieważ każda inwestycja to osobna sp. z o.o. Niestety w naszym kraju trzeba być specjalistą od wszystkiego, żeby zlecić jakieś usługi, spisać precyzyjnie wszystkie materiały i technologię wykonania usługi, a później zweryfikować poprawność wykonania. Bardzo dobry pomysł z podcastami oraz blogiem i kursem :) Zwiększanie świadomości ludzi, to jedyny bat na wykonawców, żeby zwiększali jakość swoich usług.
Myślę z mężem o kupnie piętrowego bliźniaka, powierzchnia 135m2, poddasze nieużytkowe (schowek). W standardzie od dewelopera mamy izolację poddasza pianką pur - mąż kategorycznie jej nie chce, chce wełnę a najlepiej rockwool z racji odporności ogniowej. Co Panowie o tym sądzicie, ma to rację w poddaszu nie użytkowanym przy bliźniaku? Dodam że tu gdzie mieszkam tydzień temu widziałam palące się szeregówki, nie znam przyczyny pożaru ale ich dachy spłonęły doszczętnie...
Trudno mi coś więcej dodać w tym temacie. Wełna jest nie palna, a pianka tak. Jeśli ma Pani obawy co do pożaru, to wybór jest oczywisty. Alternatywą dla wełny może być też zastosowanie piany w połączeniu z płytami GK ognioodpornymi.
Siatka stalowa pomiędzy krokwiami i murłatą jeżeli masz okapy i koniecznie listwa startowa przy ociepleniu elewacji. W ten sposób bardzo mocno zminimalizujesz ryzyko gryzoni w ociepleniu i poddaszu.
Bardzo rzeczowe argumenty. Proszę o informację, czy celuloza jest materiałem odpornym na działanie gryzoni. Mój kolega zajmuje się wykonywaniem dociepleń poddaszy i twierdzi, że kuny nie znoszą celulozy. Myślę, że z powodu zastosowanej chemii użytej do zaimpregnowania tego naturalnego materiału. Nie wiem czy to nie jest raczej dobry pijar. Szukam obiektywnej oceny. Wiadomo w większości przypadków wykonawca będzie kierował się subiektywną oceną lub wielkością rabatu jaki może uzyskać od producenta. Mieszkam w sąsiedztwie miejscowości o nazwie Kunowo. Jak nazwa wskazuje najprawdopodobniej pierwszymi osadnikami były właśnie kuny. Wiadomo są to bardzo sympatyczne zwierzątka, ale bardzo inwazyjne. Niestety ocieplenie i mojego dachu, mimo całej staranności wykonania, bardzo ucierpiało. Błąd nastąpił przy wyborze materiału i sposobu krycia. Dach został pokryty dachówką ceramiczną s-ką. Kuny świetnie przedostają się na nieużytkowe poddasze pod gąsiorami. Dzisiaj przed pokryciem dachówką , całość połaci pokryłbym szczelnie płytą OSB i zastosował dachówkę płaską. Jedynym skutecznym sposobem na odstraszanie tych przemiłych i kosztownych zwierzątek jest zainstalowanie tuż pod rynną , na krawędzi podbitki elektrycznego pastucha oraz ścięcie wszystkich sąsiadujących drzew ( kuny są świetnymi : wspinaczami, skoczkami i "lotnikami" ). Co dopiero uczyniłem po szkodzie. Pozdrawiam
Niestety nie miałem okazji osobiście prowadzić eksperymentów na gryzoniach, czy lubią celulozę czy też nie. Mój chomik na pewno lubi gryźć chusteczki i robić sobie z nich posłanie ;) A tak poważnie: też myślę, że duża ilość chemii w celulozie jest tutaj czynnikiem odstraszającym gryzonie i też nie uważam tego za dużą zaletę. Bardzo fajnie, że podzieliłeś się Twoim doświadczeniem z kunami, to ważny temat.
Witam panów, mogę wypowiedzieć się na temat piany natryskowej .Wykonałem ocieplenie dachu starego domu gdzie połowa strychu jest użytkowa czyli dwa pokoje gościnne a druga połowa to suszarnia i pralnia .Piana jaka wybrałem to piana kanadyjska najdroższa z pian jaką oferują firmy które to natryskuja, Polska piana czy niemiecka jest gorszym produktem i o połowę tańszym mam te piany w garażach do poruwnan całą inwestycja wykonana bylaw 2017 roku ,jestem zadowolony i polecam ,ważne jest by znaleźć dobra zetelna firmę, ja poświęciłem kilka tygodni by zobaczyć pracę firm i wybrac to co mnie interesuje .Piana Kanadyjska nie pali się sam wykonywałem doświadczenia, Polska piana to porażka, niemiecka piana to półśrodek.Ocieplenie to ważna sprawa i na lata zrobić raz a dobrze ,nie tanio Tanio To Znaczy Drogo.pozdrawiam i życzę dobrych rozsondnych wyborów.
Dzięki za informację. Jakie parametry ma ta piana kanadyjska? Z tego co czytam, ma ona także klasę palności E, ale może przeglądam kartę techniczną innego produktu.
Będę samodzielnie budowal dom szkieletowy parterowy na fundamencie punktowym blisko lasu i mam dylemat jaki material termoizolacyjny zastosowac do termoizolacji podlogi. Wełna, styropian czy piana Pur a jesli piana to jaka. Z tego co już wiem że gryzonie nie za bardzo przepadaja za piana chociaż jak słyszałem dzisiaj wypowiedź ze jednak pianę lubią😊. Pozdrawiam.
Witam. Czy wymiana wełny na plyty pir (2 warstwy - najpierw międzykrokwiowo a pozniej druga warstwa po całości) to dobry pomysł? Zależy mi na jak nsjlekszej izolacji dachu. Z góry dzięki za odpowiedź.
Pytanie jak prawidłowo zrobić paroizolacje w takim przypadku ocieplenia: dom parterowy, strop - wiązary z małym strychem zrobionym np z OSB (podłoga, ściany, sufit) . Ocieplenie pomiędzy sufitem podwieszonym a wiazarami najpewniej celuloza lub wdmuchiwana wełna. Myślę żeby też zaizolowac od zewnętrznej strony osb obudowę strychu - jak wtedy pociągnąć paroizolacje pod tym ociepleniem zabudowy strychu?
Jeśłi dobrze rozumiem Twój zamysł, to masz tak naprawdę dom parterowy z ociepleniem na suficie. W takim wypadku paraizolacja jest na całej powierzchni sufitu, tuż pod płytami GK - dokładnie tak jak gdyby strychu nie było. Jeśli jednak chcesz ogrzewać strych, to trzeba by to narysować i zastanowić się nad całością. Krystian
Mam ściany szczytowe z OSB. Chciałbym to ocieplić styropianem. Jakie są dobre praktyki aby wykonać takie ocieplenie? Czy należy najpierw pokryć OSB folią albo membraną? Czy powinno się wykorzystywać klej czy pianoklej? Czy powinno się kołkować? Będę wdzięczny za instrukcję :) Z góry dziękuję
Witam, czy pełne deskowanie dachu jako ochrona przed kunami ma sens i czy jest jakaś inna zaleta deskowania? czy są bardziej ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie się przed kunami? Pozdrawiam serdecznie. Konrad
Pełne deskowanie pomaga jeśli kuny wejdą już na dach. Dużo lepiej jest zabezpieczyć dach przed tym, aby kuny się tam nie dostały. Należy zastosować siatki stalowe we wszystkich miejscach, gdzie są jakieś szczeliny, przez które kuna może wejść pod pokrycie dachowe.
Dziękuję za odpowiedź. Nurtuje mnie tylko jedno, czy jak zabezpieczeń przestrzeń pod dachem siatką, wszystkie dziury etc to czy będzie w stanie wejść pod dachówka? W sensie jakoś ją podnieść ryjkiem i tam się wcisnąć...
Witam Chciałbym zapytać może zrobili byście program jak fachowo połączyć ocieplenie styropianu fundamentu ze dociepleniem sciany domu żeby ściana była prosta bez żadnych uskoków i żeby kostka brukowa dochodziła bezpośrednio do styropianu i jak najbardziej wyeliminować przechodzenie wilgoci do środka domu. Dziękuję pozdrawiam
Odpowiedź jest prosta: trzeba użyć tej samej grubości materiału na ścianie fundamentowej i na ścianie parteru. Pod powierzchnią terenu używamy tylko styropianu "hydro" lub styroduru.
Zastanawiam się nad położeniem wełny na poddaszu (brak skosów). Czy istnieje jakaś różnica między wełną w rolce a wełną wdmuchiwaną (oczywiście poza oczywistą jak sposób kładzenia).
Różnica jest taka, że przy wełnie wdmuchiwanej nie da się uzyskać szczeliny wentylacyjnej nad ociepleniem. Pytanie czy w Twoim wypadku jest ona potrzebna.
Witam, Panowie! Czy wymiana wełny na zasyp celulozą wymaga zmian w projekcie jeśli chodzi o izolację termiczną stropu ( poddasze nieużytkowe, sufit gk podwieszany )? Czy oba materiały różnią się jakoś zasadniczo jeśli idzie o ich ciężar? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
Oba materiały nieco się różnią, ale nie na tyle żeby trzeba było dokonywać zmian w projekcie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wymagany jest konkretny stopień ochrony p. poż. dla ocieplenia. Krystian
Nie mam takich obaw. Współczesne materiały budowlane są dużo lepiej przebadane, muszą spełniać bardziej wyśrubowane normy. A też powszechnie wiadomo, że wełna, tak samo jak azbest (w sensie płyty azbestowo-cementowe), jest szkodliwa gdy wdychamy jej włókna. I podobnie jak azbest niczemu nie szkodzi, jeśli nie wdychamy jej włókien.
zgoda tylko azbest też był przebadany i bezpieczny do czasu aż nie był, wiesz może czy są jakieś badania czy w pomieszczeniach na poddaszu ocieplanym wełna można znaleźć włókna wełny w powietrzu?
@@marcin045 nie słyszałem o takich badaniach. A jeśli tak by było, to znaczy że płyty GK lub paroizolacja poddasza jest nie szczelna - a to już samo z siebie jest błędem.
@@marcin045 Niby w jaki sposób te włókna miałyby się przedostać przez paroizolację, płytę g-k lub dwie, warstwę szpachli i warstwę farby ? Musiałyby się chyba teleportować. Bardziej bym się obawiał tego, co się wydziela, kiedy na ogrzewaniu podłogowym masz podkład + panel. Nikt nie zna dokładnego składu tych produktów, ktore są poddane działaniu może nie super wysokiej ale zawsze temperatury.
Witam, mam strop drewniany wysokość belek okolo 24/25 cm dalem welne szklaną isover 033 15cm i 10cm na przemian i tu nie zrobilem szczeliny pomiędzy płytą osb 24mm która przykrywa strop. Szczelina jest przy belkach wynikajaca z ukladania delikatnie nizej wygladalo to tak jak poduszka której srodek pewnie dotyka osb od spodu po przykryciu. Od dolu stropu mam przykrecone osb 12mm i dodatkowo 10cm welny również isover 033 na stelażu. Pytanie czy na poddaszu nieogrzewanym gdzie narazie hula wiatr przez łaczenia membrany welna w stropie bedzie wilgotniala i czy robic jakies dziury w podlodze osb wentylacyjne czy zbierac kase na pianę kanadyjską na ocieplenie dachu w celu unikniecia punktu rosy w stropie i czy to pomoże? Jaka jest Pana opinia na temat stropu ww. opartego na belkach 10cm na 10cm przykreconych do ściany cos w stylu oczepu. Jaka dac folię na stelaz przed płytą gk? Znalazlem w komentarzach nazwę smart czy to dziala w taki sposob ze jak bedzie wilgoc od dolu to ja blokuję a jak nad to przepuszcza?
Jeśli poddasze jest wentylowane to ryzyko gromadzenia się wilgoci w wełnie jest bardzo małe. Mimo to powinno się zrobić trochę otworów w płytach, tak żeby ewentualna para miała łatwiejsze ujście. Teoretycznie powinno to być nawet 5% powierzchni płyty. Paroizolacja smart to inaczej paroizolacja o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Zimą działa jak zwykła paroizolacja natomiast latem pozwala na oddawanie pary w stronę pomieszczenia.
pominięta jest w tym filmie opcja ocieplenia ścian w domu szkieletowym drewnianym może o tm też warto coś nakręcić dorzuucić przy okazji innego filmu? Tutaj też mamy różne warianty ostatnio też widziałem, że modne jest wypełnienie ścian pianą i to w tym elemencie budynku wydaje mi się być optymalne czy może się coś niepożądanego dziać z takim ociepleniem np tak jak z krokwiami o których wspomniano w filmie?
Na pewno nie omówiliśmy wszystkich możliwych sposobów ocieplenia, nie da się tego zrobić w jednym filmie. Ocieplenie pianą w domu szkieletowym jest ogólnie OK, ale ta sama uwaga co przy krokwiach: drewno musi być suche.
Bardzo dobry film. Chciałbym jeszcze poznać Wasze zdanie na temat kołkowania styropianu na ocieplenie ścian. Styropian 20cm, klej na zaprawie, dom parterowy. Czy kołki są konieczne, czy to tylko potencjalne mostki termiczne?
A co jeżeli mamy mur trójwarstwowy? Przyjeło się, że pomiędzy ścianę nośną i elewacyjną daje się wełne mineralną. A czy można dać piane? Jeżeli tak to jaką? Otwartokomórkową czy zamkniętą?
Mam pytanie, dlaczego nie porusza się tematu szczeliny w murze, jako izolacje ścian zew, ? Tak by mieć szerszą wiedze, by podjąć najlepszą decyzje. Czy szczelina zniknęła, bo nikt na niej nie zarobi???
@@krystianlemkowski Zniknęła bo sa obecnie lepsze materiały izolacyjne . Szczelina by była efektywną izolacja(a w zasadzie powietrze które w niej jest zamknięte) musi być tak wykonana by była szczelna i by nie dochodziło w niej do ruchu konwekcyjnego powietrza. Czyli szerokośc tej szceliny musi być na całej swojej wysokości/szerokości równa i nie szersza niz bodajże 3-4cm. Zrobiona w ten sposób odpowiada warstwie 5cmPIR czyli około 8-9cm styro. Tyle tylko że konia z rzędem temu kto z zachowaniem wszelkich reżimów wykona taką szczelinę, łatwiej przykleić styro.
Ja polecam folię o zmiennym oporze dyfuzyjnym, tzw. SMART - najlepiej nadaje się do naszego klimaty. Pierwszy raz słyszę o tym, że folia aluminiowa blokuje fale GSM, nie zgłębiałem tego tematu. Zresztą tak jak wyżej: polecam inny rodzaj folii ;) Krystian
Proszę o pomoc czym ocieplić lic strop strychu nieuzytkowego, który ry znajduje się bezpośrednio nad pomieszczeniem użytkowym. Czy lepiej jest zastosowac piane, bo super wypelni strop (ok 20 cm), czy lepsza jest wełna wdmuchiwana. W suficie sa mikrodziurki przy hologenach, stad ryzyko pylenia od welny wdmuchiwanej ze stropu na pokoj poniezj. Strych ma również skosy, ktore nalezy rowniez docieplic. Jest do nich dostęp tylko ze strychu.
@@krystianlemkowski Rozumie, a dlaczego? Jest to strych ze skosami, wiec w skosy bedzie szla welna. Czy mieszac materialy? W skosach welna a na stropie piana? Na chwile obcna w skosach jest stara welna polozona jakies 20 lat temu. Czy lepiej ja usunac i wdmuchac tam nowa welne?
@@annader8058 Nie ma sensu mieszać materiałów, lepiej użyć jednego. Pianka tutaj będzie dobra bo uszczelnić przepusty do oświetlenia. Jeśli da się uszczelnić przepusty w inny sposób, np. w warstwie paroizolacji, to śmiało można wybrać wełnę.
A ocieplenie skosów ścian szczytowych lepiej styropianem czy wełną? Chodzi o górna część ścian czyli między ścianą a membrana. Strop ocieplony byłby wełna a po zewnątrz ściany domu elewacja ze styropianu
Witajcie Panowie, ja raczej będę szedł w kierunku modułówki ale jakiejś dobrej modułówki. Poza tym to jest trend rosnący i coraz więcej osób decyduje się na taki dom. W związku z tym mam pytanie czy macie też jakieś materiały które może już udostępnialiście gdzieś na ten temat. Firm jest co niemiara a chciałbym jednak poznać tajniki konstrukcji i na co zwracać uwagę i czego unikać przy tego typu budynku.
Nie mamy materiałów na temat domów modułowych, ale technologia jest praktycznie taka sama jak domów szkieletowych. Jeśli masz jakieś konkretne pytania, to możesz zadawać je tutaj. Krystian
Panowie a co z aluthermo lub podobnymi do ocieplenia poddasza? Czytając w internetach to tylko w samych superlatywach wszyscy piszą. Jednak ma ta izolacja tylko 1cm, musi być umieszczona miedzy dwoma pustkami. A co jeśli tej pustki nie będzie? Czy nie zachowa się tylko jak folia bąbelkowa? A co z ta cienka warstwa aluminium? Producent twierdzi, że jest zabezpieczona ale ja się zastanawiam czy faktycznie na lata? Czy faktycznie możliwe jest wykorzystanie takiej izolacji również jako izolacja paroszczelna? Co o tym wszystkim myślicie? pozdrawiam
Myślimy, że to po prostu naciąganie ludzi. To produkt, który w specyficznych, laboratoryjnych warunkach uzyskuje parametry o których mowa. A w rzeczywistości już tak nie musi być.
"A co jeśli tej pustki nie będzie? Czy nie zachowa się tylko jak folia bąbelkowa? " Mniej więcej. ;) Bez pustki powietrznej stosowanie tego produktu nie ma sensu. Z pustką powietrzną - niewielki... Lepiej korzystać ze sprawdzonych rozwiązań.
Czy w przypadku ocieplania zewnętrznych ścian płytami PIR i zastosowania w domu dobrze zrobionej rekuperacji oraz izolacji dachu wełna czyli materiałem paroprzepuszczalnym będzie wiązało się z potencjalnymi problemami z więźbą?
"wełna, styropian czy piana", a płyty PIR, a keramzyt sypany w stropy czy pod posadzkę? Co się stało z aerożelem, że nie wszedł do budowlanki choć to ponoć najlepsze co może być?
Jak widzisz omówiliśmy tylko najpopularniejsze rozwiązania, bo są najpopularniejsze :) Gdybyśmy mieli omówić wszystko, to by trzeba nagrać kilka podcastów. Może kiedyś...
Są różne materiały, które się w ten sposób reklamują. Niestety zapominają wspomnieć, że o ile muru faktycznie ocieplać nie trzeba, to pozostają jeszcze nadproża, wieńce, trzpienie, które już mogą wymagać ocieplenia.
muszę docieplić strop strychu nieużytkowego. Rozważałam styropian, ale trzeba dać wylewkę bo gryzonie wejdą, ale ona waży 10 ton. Dom stary więc mam obawy. Wełna? jaka? dzięki
Wełna też nie jest barierą dla gryzoni. Najlepiej skonsultować z projektantem możliwość obciążenia stropu, albo na styropianie zrobić podłogę z płyt OSB.
@@gosslukasz to podobne rozwiązanie jak piana zamknięto-komórkowa. To dobre rozwiązanie, ale trzeba dobrze rozumieć sposób pracy przegrody dyfuzyjnie zamkniętej. W przeciwnym wypadku można narobić sobie zawilgocenia.
Co Panowie powiecie o izolacji ściany zewnętrznej pianą pur otwarto komorową, pacjent gazobeton 24cm ruszt drewniany pod deskę elewacyjna drewniana. Piana deklarowana lambda 0.38 wełna czy piana?
@@pawelnowak759 nie spotkałem jeszcze w życiu żadnego budynku, który by oddychał, ale kto wie... ;) A tak na serio. Płyty PIR też oczywiście da się zastosować, ale wtedy trzeba przemyśleć całą przegrodę od nowa pod względem paroprzepuszczalności.
Ciekawy materiał! Choć sporo informacji już gdzieś wcześniej znalazłem to warto bylo i u Panów o tym posłuchać gdyż są od razu objaśnione zagadnienia towarzyszące typu wilgotność, czy pękanie, które są wszędzie pomijane! . Sam też widziałem na forach nieapotykany wręcz "hype" na zasyp celulozy czy pianę i mi też wyglądał na mocno podejrzany. Wiadomo każdy materiał jest dobry gdyby go użyć zgodnie ze specyfikacją, ale na forach to jest to reklamowane przez różowe okulary. I te same osoby montują potem panele PV, czy garaż w bryle przy domu i mówią "każdy będzie zadowolony". Sam rozpatrywał bym TYLKO materiały w klasie palności A w takiej kombinacji. Czy poruszcie Panowie też tematy o materiałach typu styrobeton/ styrolit, perlit? Np. w przypadku posadzek producenci reklamują siec kosztem ok. 70zl/m3 granulatu co może przełożyć się na 120-180zl/m3 z robocizną gotowej posadzki zamiast EPS! Gdzie przy EPS 150 to 350zl/sam materiał. Ale ile w tym prawdy a ile reklamy?
Przeoczenie, przepraszam. Tak reklamują granulat styropianowy EPS z dodatkiem XPS. Jeden z producentów informuje że taki granulat spaja sie objętościowo 2% cementem portlandzkim, co kosztowo ma wyjść na gotowo 190 zł /m3 i dawać wytrzymałość na ściskanie 0,25MPa
@@gmagma1886 Istnieją różne kombinacje łączące styropian z cementem w formie styro-betonu. Różnią się one izolacyjnością cieplną i wytrzymałością, zależnie od proporcji. A zwykle im taniej, tym gorsza termoizolacja. Krystian
Pytanie z live'a nieco zmodyfikowane: czy można łączyć bezpośrednio materiały izolacyjne, głownie chodzi mi o takie o zupełnie innej paroprzepuszczalności, tzn np drewno ze styropianem, bądź wełna ze styropianem?
@@krystianlemkowski Krystian dokładnie chodzi mi o termoizolację zewnętrzną. Na dole xps wiadomo dlaczego, wyżej wełna skalna na konstrukcji drewnianej. Jakaś przerwa między nimi, łącznik, czy można bezpośrednio jedno do drugiego? W innych częściach izolacji zewnętrznej też mam w planach łaczenie tych dwóch materiałów, min przy balkonie, a także glifach okiennych 🤔
👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane: jaksiewybudowac.pl/ 👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach: quatro-domy.pl/ 👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować": Strona: blog.poradnik-budowlany.com/ 👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce" Strona: www.budowawpraktyce.pl/
"Weźmy ekipę, żeby pęknięć nie mieć". Słusznie. Dlaczego więc wymieniać wpływ źle dobranego tynku jako wadę styropianu, skoro można dobrze dobrać tynk?
@@krystianlemkowski Ciepło które przenika przez wełnę na suficie schładza się na poddaszu nieużytkowym nieogrzewanym i nieocieplonym, wędruje sobie przez membranę ku górze.Tam już nad membraną hula wiatr. W tej sytuacji dokładam ocieplenie na skosach pod membraną. Ciepło wraz z wodą która przechodzi przez płaski sufit jest zatrzymywane przez wełnę w skosach. Powoduje to wilgoć na strychu. Takie moje przemyślenia, dlatego chciałem zapytać eksperta. Gdzieś czytałem że w przypadku nieogrzewanych i nieocieplonych poddaszy nieużytkowych nie ociepla się skosów czyli dachu tylko podłogę. Niestety z praktyki nie było wyjaśnione dlaczego. Owszem oszczędności tak myślę. Bardziej mnie interesowało z punktu widzenia technicznego inżynieryjnego
@@Pawel456 Teraz już rozumiem zamysł. W takim przypadku jak opisałeś stosuje się: 1. paroizolację w stropie, po stronie parteru (na strychu nie ma takiej konieczności jeśli pomieszczenia są nie mieszkalne, a na dachu jest membrana paroprzepuszczalna. 2. wentylację poddasza, żeby nie dochodziło do gromadzenia się pary wodnej.
Dom parterowy, strop żelbet 15 cm, na strop według projektu 40 cm wełny (legary + podłoga drewniana)- zastanawiam się nad 30 cm styropianu i wylewka. Co panowie myślicie ? Szukam informacji już długo i ile ludzi tyle opinii
Taki strop był w projekcie. Mamy już go wykonanego więc nic z tym niestety nie zrobię. Poddasze będzie użytkowane jako strych + instalacja monitoringu i rekuperacji.
Nie jest przypadkiem tak, że jak zrobimy szczelinę pomiędzy hydroizolacją (np. z masy KMB) ściany fundamentowej , a styrodurem XPS to stracimy wszystkie właściwości ocieplające styroduru? Na cóż nam wtedy lambdy skoro wszystko diabli wezmą na szczelinie wentylacyjnej, w której zrobimy ruch powietrza? Inaczej: łatwiej utrzymać ciepło w dziurawym durszlaku czy szczelnym termosie ze szczelnie zamkniętą pustką powietrzną (klejąc płytę xps np. klejem poliuretanowym i robiąc ramkę dookoła powierzchni płyty aby zatrzymać ruch powietrza)? Drogi styrodur w takim wypadku spełnia tylko rolę zabezpieczenia hydroizolacji KMB przed uszkodzeniami mechanicznymi jeżeli robimy "szczelinę wentylacyjną", w której hula wiatr i wydmuchuje to co ocieplił styrodur 🤯🫣😱 Aby jeszcze lepiej to zrozumieć... Zróbcie sobie Panowie szczelinę wentylacyjną miedzy szybami okiennymi i wprowadźcie między szybami ruch powietrza. Polepszy czy pogorszy to izolacyjność? 🧐🤔😱🫣🤯
Bardzo logiczne rozumowanie,, tylko, że w ta szczelina wentylacyjna jest tylko z nazwy. Przecież wszystko o czym tu mowa znajdzie się pod ziemią i nie będzie tam żadnego ruchu powierza ;) Ta szczelina powinna faktycznie nazywać się szczeliną drenażową.
@@krystianlemkowski właśnie jestem w trakcie zrywania takich wynalazków celem naprawy hydroizolacji, która puściła po 40 latach i nastąpiło przeciekanie z zewnątrz przez ścianę piwnicy w jednym miejscu. Tam gdzie była taka szczelina "drenażowa" wszystko było mokre. Dlatego ściana fundamentowa została wysuszona, oczyszczona ze starej technologii, zagruntowana Weberem 901 i na to dwie warstwy masy KMB Weber Superdlex 10. Na to poleci styropian fundamentowy, który będzie klejony na pianę i zrobiona zostanie ramka dookoła podczas klejenia tak aby zatrzymać ruch powietrza na każdej płycie styropianu. Potem zabezpieczenie styropianu klejem plus ewentualnie przesmarowanie warstwą KMB i folia kubełkowa. Do tego drenaż przy ławie fundamentowej plus drenaż opaskowy, a wszystko podpięte do studni z pompą. Każdy narożnik otrzyma też małe studnie rewizyjne aby zapewnić ruch powietrza w drenażu i jego osuszanie. Całosć zasypana zostanie kamieniem i żwirem, a rodzima glina z wykopu do wywiezienia. W budynku jest o tyle też problem, że woda podeszła pod ławami i została podciągnięta przez ściany (brak hydroizolacji posadzki na gruncie - tylko podsypka żwirowa i chudziak :/) dlatego aby odprowadzić wodę spod budynku i zapobiec dalszemu podciąganiu przez ściany fundamentowe zastosowaliśmy dwie studnie z pompami w przeciwległych narożnikach budynku. Dzięki temu prawdopodobnie uda nam się uniknąć odkopywania ściany fundamentowej z drugiej strony budynku i osuszymy całość bez wbijania się w ogromne koszty.
tak rozkminka mnie naszła, czy szkła piankowego nie można by zastąpić żużlem? z tego co pisze na intrenecie ma właściwości izolacyjne lepsze od szkła a nawet styropianu czy styronduru, a cenę ma dużo niższą
Dom parterowy, poddasze nieużytkowe 300m2 dachu. Trzymanie gratów plus rekuperacja. Pełne deskowanie, Papa W/PET. Dachówka. Firmy sprawdzone. Więźba mokra. Czym ocieplać, ocieplić tylko strop? Miejscowość Suwałki, polski biegun zimna. Prośba o kierunek.
Cześć, Jeśłi chcesz ocieplić strop, a poddasze ma pozostać nieogrzewane, ale z możliwością chodzenia po nim, to mamy 2 rozwiązania: styropian posadzkowy lub wełna posadzkowa. Na to wylewka. Krystian
@@slawekoploczynski zgadza się. Wodoodporność nie jest na dachu potrzebna, te same parametry da się uzyskać taniej. Tak jak pisałem: materiał jak każdy inny.
Przeraża mnie przygotowanie merytoryczne obu Panów, zważywszy na swoją podbudowę zawodową. Wolałabym żeby w Państwa rozważaniach nie pojawiało się zgadywanie klasy palności, czy gdybania o innych parametrach materiałów.
Czy może Pani sprecyzować dokładnie o co chodzi? Działam w branży przeciwpożarowej i bardzo mnie interesuje co ma Pani ma na myśli, gdzie coś Panowie zgadywali i gdybali? Nie potrafię się doszukać lub może przeoczyłem 🧐
@@krystianlemkowski no właśnie feedback był taki, że pomimo odpowiedniej odzieży i respiratorów pracownicy zawsze skarżyli się na reakcje skórne. Przy pianie szkodliwość wynika z obecności substancji lotnych a to załatwia zdaję się respirator
@@krystianlemkowski też mine to zdzwilo. Ale jeśli komuś mam ufać to właśnie temu wykonawcy. Znamy sie osobiscie na gruncie nie-zawodowym, a on sam pracownikow szanuje ponad wszystko. Wielu pracuje z nim i jego synem od ponad 20 lat. Od kilku lat pracują wyłącznie z pianą na poddaszach.
Wełna i będzie pan zadowolony! Nie, nie, nie, to wszystko marketing i wyciąganie kasy, nie zawracaj se pan głowy, wełna i już, ma same zalety, będzie pan zadowolony!
Przeraża mnie jak Pan usilnie promuje wełnę. Owszem są wątpliwości co do piany i jej zachowania w przypadku wilgotnego drewna, lecz wielokrotnie mówił Pan np. odnośnie stropu nad parterówka, że nie jest metoda zrobic jeden element niepotrzebnie nad miarę tylko dlatego, że drugi może zostać zawalony. Wielokrotnie podkreśla Pan, że wełna ma świetna akumulacyjnosc ciepła, przy celulozie, która ma cw 2100 więc blisko 3 razy lepszą niż welna, temat Pan pomija
@@krystianlemkowski co nie zmienia faktów, że zwłaszcza przy modernizacjach gdzie drewno zdarzyło się wysezonowac, piana zdecydowanie poprawi szczelność budynku a celuloza czy "zdrowsza" welna drzewna ochroni przed upalem.
o tak poproszę o obszerny odcinek poruszający kwestie cieplno-wolgotnościowe w przegrodach oraz podanie przykładów z dokładną grubością i właściwościami użytych materiałów. Oczywiście chodzi mi o przykłady przegród spełniających normy przenikalności cieplnej i nie mających problemów z wilgocią.
Zapraszam do artykuły, gdzie sporo na ten temat już napisałem: www.budowawpraktyce.pl/b026-4-zywioly-w-twoim-domu-czyli-fizyka-budowli-cz-1-3/ A co do konkretnych wartości: takie rzeczy zawsze podane są w projekcie.
Nie przeszkadza, bo mam wełnę, a nie pianę ;) A tak na serio to zapraszam do oglądania naszego odcinka o fotowoltaice: ruclips.net/video/YrqvBEkMnqs/видео.html
Ale ja Was lubię oglądać. Wykonawcy mnie nienawidzą jak z nimi rozmawiam. Za mądry jestem dzięki Waszym podcastom.
Taki efekt uboczny ;)
Mogę się wypowied,iec w kwestii wilgoci w elewacji z wełny. Położyłem już kilka tys metrów elewacji wełnianej , trochę mniej ze styropianu. Wełna elewacyjna jest impregnowana i krótkoterminowa wilgoć nie robi jej szkody. Przeżyliśmy już uszkodzenia rynien i dużych deszczy podczas prac. Woda przez takie płyty przecieka jak przez sito. Nie jest to miękka wełna dachowa i nie zbija , nie skleja się podczas zawilgocenia. Są firmy ,(raz nawet nam się zdarzyło)ktore zostawiają ściany bez tynku przez zimę , kiedy czas nie pozwolił na dokonczenie prac. Nic się nie dzieje z taką ścianą, nie pojawiają się rysy nic nie odpada. Wystarczy przed klejeniem przejechać szczotką. Jesli ktos myśli , że styropian jest wodoodporny to polecam zrobić test: zważyć sucha płytę a potem wsadzić ja do kasty z woda na kilka dni i zważyć ponownie. Pzd
Mam podobne doświadczenia z wełną elewacyjną.
Na jakim obszarze robisz elewacje?
@@krystianlemkowski niestety Niemcy. Hannover i okolice Berlina ostatnio. Lepsze pieniądze, tam bierzemy od 120euro za metr z materiałem, wełna z reguły 12 -14cm. Rocwolla, kleje tynki Fasta. Ogólnobudowlanka , dlatego tak niewiele metrów. Wolę kłaść wełnę, płyty są cięższe lepiej się kładzie niż styro. Od kilku lat kleje na klej PU z puszki. Po wcześniejszym zagruntowaniu płyty warstwa szczepną. Choć ostatnia budowę na cetesicie do wełny, bez gruntowania mały domek letniskowy. Temat rzeka :) dobry blog robicie
@@arturm.3983 Tak to jest, co lepszy wykonawca pracuje za granicą :/
@@krystianlemkowski a jakie w Twoim regionie sa stawki za elewacje z materialem? w Pl mam malo doswiadczenia , zaledwie kilka robot.dziwi mnie ze klienci kupja material. zalatwiaja rusztowanie itd.
@@arturm.3983 około 200 zł netto za 1m2 elewacji na styropianie.
Klienci często sami załatwiają materiał i rusztowania bo tak jest taniej.
30:25 Ogrzewanie poddasza nieużytkowego. Nie zgodze sie z Panem że energia z domu ogrzeje takie poddasze. Posiadam dom parterowy 150m w kształcie L. Poddasze na wiązarach. Dach dwuspadowy. Ocieplony sufit 150m wełną 40cm. Na poddaszu panuje taka sama temperatura jak na zewnątrz domu. Poddasze nie jest wentylowane i to musze poprawic. Wentylacja jest tylko nad membraną. Gdybym chcial ocieplic skosy na dachu to 280m . Wieksze koszty. Do tego trzeba byloby ogrzać by wysuszyć powietrze skoro para i ciepło przenika z dolu. Obecnie przez bral wentylacjji na strychu zimą jest 90% wilgotności. Jesli dorzucę wentylację to jaki sens jest ocieplać skosy skoro i tak wiatr będzie hulał. Niepotrzebne koszty ocieplania i ogrzewania strychu nieużytkowego po skosach. U mnie nie ma deskowania, jest membrana i blachodachówka i to nie trzyma ciepla na strychu. Latem natomiast ukrop od blachy. Nie idzie wejść .Moje pytanie skoro tak dokladnie Pan opisuje wszystko. Jak zrobić wentylację na strychu czy przez dziure na przelot w scianach przeciwległych?, czy kratki w podsufitówce.?
W podcaście omawiałem nieco inny przypadek: gdy ktoś faktycznie chce lekko ogrzewać poddasze. Wtedy zaizolowanie połaci dachu jest potrzebne wraz ze zmniejszeniem grubości izolacji na stropie.
A co do wentylacji poddasza: Jeśli istnieją ściany szczytowe, to najprostszą metodą jest zastosowanie kratek wentylacyjnych w tych ścianach.
Bardzo merytoryczne podjęcie. Panowie robicie dobrą robotę 👌
38:50 Zgodzę się z Panem że przez wełnę wieje. Przy 40cm welny w suficie wyciągam oczko led wsuwam dłoń i czuć lekki powiew chłodu. Temp przy suficie a w dziurze po led jest 2C niższa przez nieogrzewany i nieocieplony strych. Zgodzę się również z Panem że takie ocieplenie jest trudne do położenia. Chyba że robi sie samemu dokladnie. Mi kładła firma i teraz miejscami odkrywam tetris. Minusem jest to że wełna pyli nawet po położeniu. Rzeczy ze strychu bez zabezpieczenia będą wiecznie w osadzie z welny. Teraz dałbym pianę przy strychu nieużytkowym. Byłoby szczelnie i bez pylenia i bez przedmuchów z oczek led. Nie wybraliśmy piany bo balem sie tez ognia, w sumie co tam moze sie spalic ma strychu? Sa tylko kable oświetleniowe. Zapalasz na jakis czas. Nie przegrzewaja sie. A jak ktos chcę dać wełnę w suficie to zamiast folii paropezepuszcalnej położyłbym teraz folię odbijająca cieplo.
Są oczka hermetyczne, właśnie montuję w kuchni, bo stwierdziłem, że przez zwykłe będzie wilgoć szła do wełny.🙂
tak z ciekawości, a czemu nie styropian?
@@perun4428 Główny powód taki że styropian jest palny. Widząc po czasie jak majstry ocieplili wełną to cieszę się że nie dałem im styropianu do ręki. Jeżeli robiłbym to samo to sporo wycinania przez wieszaki, elektrykę. Przy styropianie jest brak wentylacji, wełna oddycha. Nie wiem co by się działo pod styropianem. W suficie są oczka które też oddają ciepło. Teraz po czasie mogę powiedzieć że wentylację grawitacyjną zamieniłem na mechaniczną. Rury udało się schować w istniejącej wełnie.
@@Pawel456 musze zaprotestować, styropian pod wpływem ognia owszem się topi ale jest samogaszący, nie pali tak łatwo, (parę razy próbowałem spalić to to nie jest takie proste), zwłaszcza w porównaniu z pianą, faktycznie wełna pod tym względem jest najlepsza
Panowie proponuje kolejny temat na podcast . Adaptacja poddasza w którym na pokrycie dachowe zostały zastosowana płyta warstwowa poliuretanowa 100mm . Pytanie brzmi jaki rodzaj izolacji byłby odpowiedni do tego rodzaju dachu ?Pozdrawiam
Rozumiem, że płyta już jest i pytasz o dodatkową warstwę termoizolacji?
@@krystianlemkowski Potwierdzam , płyta jest zamontowana na dachu. Pomysł na ten budynek z czasem uległ zmianie i chcialbym za adoptować poddasze na użytkowe,o ile jest to możliwe w dociepleniu ?
@@patrykk3072 myślę, że w takim układzie wchodzi w grę tylko ocieplenie z piany zamknięto komórkowej.
@@krystianlemkowski czy w takim razie ,chodzi tutaj o przyleganie piany do blachy płyty PUR ,mianowicie brak mostka termicznego ? Myśle że byłby to świetny temat na kolejny Live .Dziękuję za odpowiedzi.
@@patrykk3072 chodzi o to, że płyta jest zamknięta dla przepływu pary wodnej i należy zastosować takie ocieplenie, które również nie będzie przepuszczalne dla pary wodnej. W innym wypadku może dojść do gromadzenia się pary w ociepleniu.
Bardzo dziękuję za Waszą wiedzę, jestem na etapie przed budową domu i zastanawiam się jaką izolację ścian i jakie tynki zastosowac przy domu bez okapów. Co jest najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie się przed warunkami atmosferycznymi? Wesołych świąt Panowie!
Bardzo proszę :)
W nowych domach powinno się stosować tylko tynki silikatowe, silikonowe lub silikatowo-silikonowe.
@krystianlemkowski dzięki! Jeszcze raz wszystkiego dobrego i do następnego 💪(tempo odpowiedzi mnie zaskoczyło! )
Dzień dobry,
Jakim materiałem ocieplił by Pan przedsionek zaadoptowany na pokój/pomieszczenie ogrzewane?
Ściany ocieplone od zewnątrz styropianem, nad przedsionkiem żelbetonowy strop pokryty papą.
Możliwe jest tylko ocieplenie od środka tego stropu na grubość ok 10 cm.
Pomieszczenie będzie intensywnie użytkowane.
Pomyślałem o zrobieniu takiego ocielenia na kilka sposobów:
- konstrukcji GK i natrysk piany zamkniętokomórkowej,
- przyklejenia do sufitu i zakołkowania wełny elewacyjnej i zaciągnięcie jej klejem i gładzią
- konstrukcji GK, ułożenia wełny rozprężnej z rolki, zrobienie dokładnej paroizolacji.
Powierzchnia przedsionka ok 10m2.
Moim zdanie sposób pierwszy będzie tutaj najlepszy, brak problemu z usuwaniem wilgoci z komory i najcieplejsze rozwiązanie.
Ale chętnie poznam Pana zdanie.
Bardzo dziękuję.
Rozwiązanie z pianą zamknięto-komórkową w połączeniu z papą na zewnątrz powoduje całkowity brak paroprzepuszczalności. Nie jest to złe, ale wymaga obliczeń, aby upewnić się czy w przegrodzie nie wystąpi punkt rosy - a moim zdaniem wystąpi w takim układzie. Dlatego moim zdaniem lepiej użyć wełny w połączeniu ze stelażem z płyt GK. W takim rozwiązaniu można zastosować paroizolację typu smart, o zmiennym oporze dyfuzyjnym - umożliwi to przepływ pary w obie strony przegrody.
Niezależnie od wybranego ocieplenia, zalecam zrobienie kominka dyfuzyjnego na pokryciu z papy.
Ciekawa informacja
Dobry i ciekawy materiał
Cieszę się, że nasza rozmowa się przydaje :)
Krystian
Czy ocieplenie dolne płyty jest naprawdę konieczne??? Czy nie lepiej ocieplić posadzkę na płycie?
Wiem, ze w miejscu posadowienia ścian będą mostki termiczne, ale czy w ogólnym rozrachunku nie będą one mało znaczące. Przy dobrze i w miarę głęboko ocieplonych bokach płyty, dużych różnic temperatur nie będzie.
Zawsze zastanawiały mnie koszty ocieplenia w stosunku do spodziewanych zysków.
A ocieplając płytę od dołu, wydajemy kupę kasy tam, gdzie ciepła tracimy stosunkowo niewiele.
Przykładowa tabelka dla większego zrozumienia. Procenty z sufitu, chodzi o sens.
Strop - tracimy 50% ciepła-wydajemy 20% kasy na ocieplenie.
ściany- tracimy 40% ciepła-wydajemy 30% kasy na ocieplenie
Płyta - tracimy 10% ciepła-wydajemy 50% kasy na ocieplenie
Jest w tym jakaś logika, ale żeby wiedzieć dokładnie, trzeba by zrobić bardzo dokładne obliczenia. A kosz takich obliczeń jest większy niż koszt ocieplenia. Czyli łatwiej ocieplić niż się zastanawiać :) A tak na poważnie: rzeczywiście mostki pod ścianami mają ograniczony wpływ na termoizolacyjność całego budynku, ale nie ocieplanie pływy od spodu w naszym klimacie jest ryzykowne ze względu na możliwość kondensacji wody w tym miejscu.
@budowawpraktyce
Mam pytanie odnośnie metody klejenia styropianu do ściany.
Jestem właścicielem domu typu bliźniak w okolicy Poznania. Rok budowy 2021. Deweloper zlecił pracę wykonawcy, który przykleił styropian metodą na placki i zostawił między ścianą, a styropianem szczelinę około 1cm. Niestety na ścianie szczytowej nie zapianował tych szczelin i zimne powietrze wchodzi między mur, a styropian. Efektem tego są między innymi podmuchy zimnego powietrza z gniazdek elektrycznych. Oczywiście są jeszcze inne błędy np. obsadzenie okien, które zostały cofnięte do środka budynku, bo tak pasowało wykonawcy zlicowanie rolety naokiennej z tynkiem wewnętrznym. Czy jakiekolwiek normy prawne oraz przeciwpożarowe w Polsce zobowiązują wykonawcę i dewelopera do klejenia styropianu metodą pasmowo-punktową lub na grzebień, aby uniknąć wnikania zimnego powietrza między przegrodę mur-styropian ?
W przepisach budowlanych nie ma nic na ten temat, ale sposób klejenia płyt styropianowych jasno opisują wytyczne producentów systemu ETICS oraz "Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych" wydane przez ITB, część C, zeszyt 8.
@@krystianlemkowski
Dziękuję za odpowiedź. Warto nagrać podcast na temat przepisów/norm budowlanych i odpowiedzialności prawnej wykonawców i deweloperów za niestosowanie się do tych zapisów oraz do wytycznych i instrukcji producentów materiałów.
W moim przypadku dewelopera nie interesują usterki, a odpowiedzialność prawna nie istnieje, ponieważ każda inwestycja to osobna sp. z o.o.
Niestety w naszym kraju trzeba być specjalistą od wszystkiego, żeby zlecić jakieś usługi, spisać precyzyjnie wszystkie materiały i technologię wykonania usługi, a później zweryfikować poprawność wykonania.
Bardzo dobry pomysł z podcastami oraz blogiem i kursem :)
Zwiększanie świadomości ludzi, to jedyny bat na wykonawców, żeby zwiększali jakość swoich usług.
Myślę z mężem o kupnie piętrowego bliźniaka, powierzchnia 135m2, poddasze nieużytkowe (schowek). W standardzie od dewelopera mamy izolację poddasza pianką pur - mąż kategorycznie jej nie chce, chce wełnę a najlepiej rockwool z racji odporności ogniowej. Co Panowie o tym sądzicie, ma to rację w poddaszu nie użytkowanym przy bliźniaku? Dodam że tu gdzie mieszkam tydzień temu widziałam palące się szeregówki, nie znam przyczyny pożaru ale ich dachy spłonęły doszczętnie...
Trudno mi coś więcej dodać w tym temacie. Wełna jest nie palna, a pianka tak. Jeśli ma Pani obawy co do pożaru, to wybór jest oczywisty.
Alternatywą dla wełny może być też zastosowanie piany w połączeniu z płytami GK ognioodpornymi.
Wspominaliście o kunach w ociepleniu na poddaszu - jak się przed nimi zabezpieczyć?
Siatka stalowa pomiędzy krokwiami i murłatą jeżeli masz okapy i koniecznie listwa startowa przy ociepleniu elewacji. W ten sposób bardzo mocno zminimalizujesz ryzyko gryzoni w ociepleniu i poddaszu.
@@maciej8290 zgadzam się.
Bardzo rzeczowe argumenty. Proszę o informację, czy celuloza jest materiałem odpornym na działanie gryzoni. Mój kolega zajmuje się wykonywaniem dociepleń poddaszy i twierdzi, że kuny nie znoszą celulozy. Myślę, że z powodu zastosowanej chemii użytej do zaimpregnowania tego naturalnego materiału. Nie wiem czy to nie jest raczej dobry pijar. Szukam obiektywnej oceny. Wiadomo w większości przypadków wykonawca będzie kierował się subiektywną oceną lub wielkością rabatu jaki może uzyskać od producenta. Mieszkam w sąsiedztwie miejscowości o nazwie Kunowo. Jak nazwa wskazuje najprawdopodobniej pierwszymi osadnikami były właśnie kuny. Wiadomo są to bardzo sympatyczne zwierzątka, ale bardzo inwazyjne. Niestety ocieplenie i mojego dachu, mimo całej staranności wykonania, bardzo ucierpiało. Błąd nastąpił przy wyborze materiału i sposobu krycia. Dach został pokryty dachówką ceramiczną s-ką. Kuny świetnie przedostają się na nieużytkowe poddasze pod gąsiorami. Dzisiaj przed pokryciem dachówką , całość połaci pokryłbym szczelnie płytą OSB i zastosował dachówkę płaską. Jedynym skutecznym sposobem na odstraszanie tych przemiłych i kosztownych zwierzątek jest zainstalowanie tuż pod rynną , na krawędzi podbitki elektrycznego pastucha oraz ścięcie wszystkich sąsiadujących drzew ( kuny są świetnymi : wspinaczami, skoczkami i "lotnikami" ). Co dopiero uczyniłem po szkodzie. Pozdrawiam
Niestety nie miałem okazji osobiście prowadzić eksperymentów na gryzoniach, czy lubią celulozę czy też nie. Mój chomik na pewno lubi gryźć chusteczki i robić sobie z nich posłanie ;) A tak poważnie: też myślę, że duża ilość chemii w celulozie jest tutaj czynnikiem odstraszającym gryzonie i też nie uważam tego za dużą zaletę.
Bardzo fajnie, że podzieliłeś się Twoim doświadczeniem z kunami, to ważny temat.
Witam panów, mogę wypowiedzieć się na temat piany natryskowej .Wykonałem ocieplenie dachu starego domu gdzie połowa strychu jest użytkowa czyli dwa pokoje gościnne a druga połowa to suszarnia i pralnia .Piana jaka wybrałem to piana kanadyjska najdroższa z pian jaką oferują firmy które to natryskuja, Polska piana czy niemiecka jest gorszym produktem i o połowę tańszym mam te piany w garażach do poruwnan całą inwestycja wykonana bylaw 2017 roku ,jestem zadowolony i polecam ,ważne jest by znaleźć dobra zetelna firmę, ja poświęciłem kilka tygodni by zobaczyć pracę firm i wybrac to co mnie interesuje .Piana Kanadyjska nie pali się sam wykonywałem doświadczenia, Polska piana to porażka, niemiecka piana to półśrodek.Ocieplenie to ważna sprawa i na lata zrobić raz a dobrze ,nie tanio Tanio To Znaczy Drogo.pozdrawiam i życzę dobrych rozsondnych wyborów.
Dzięki za informację. Jakie parametry ma ta piana kanadyjska? Z tego co czytam, ma ona także klasę palności E, ale może przeglądam kartę techniczną innego produktu.
😮Panie Krystianie proszę wybudować mi dom 😊
Nie widzę przeszkód :)
Proszę napisać przez formularz
www.budowawpraktyce.pl/budowa-domow-warszawa/
Będę samodzielnie budowal dom szkieletowy parterowy na fundamencie punktowym blisko lasu i mam dylemat jaki material termoizolacyjny zastosowac do termoizolacji podlogi. Wełna, styropian czy piana Pur a jesli piana to jaka. Z tego co już wiem że gryzonie nie za bardzo przepadaja za piana chociaż jak słyszałem dzisiaj wypowiedź ze jednak pianę lubią😊. Pozdrawiam.
A jakie mają być warstwy podłogi?
Witam. Czy wymiana wełny na plyty pir (2 warstwy - najpierw międzykrokwiowo a pozniej druga warstwa po całości) to dobry pomysł? Zależy mi na jak nsjlekszej izolacji dachu.
Z góry dzięki za odpowiedź.
Pytanie jak prawidłowo zrobić paroizolacje w takim przypadku ocieplenia: dom parterowy, strop - wiązary z małym strychem zrobionym np z OSB (podłoga, ściany, sufit) . Ocieplenie pomiędzy sufitem podwieszonym a wiazarami najpewniej celuloza lub wdmuchiwana wełna. Myślę żeby też zaizolowac od zewnętrznej strony osb obudowę strychu - jak wtedy pociągnąć paroizolacje pod tym ociepleniem zabudowy strychu?
Jeśłi dobrze rozumiem Twój zamysł, to masz tak naprawdę dom parterowy z ociepleniem na suficie. W takim wypadku paraizolacja jest na całej powierzchni sufitu, tuż pod płytami GK - dokładnie tak jak gdyby strychu nie było. Jeśli jednak chcesz ogrzewać strych, to trzeba by to narysować i zastanowić się nad całością.
Krystian
Mam ściany szczytowe z OSB. Chciałbym to ocieplić styropianem. Jakie są dobre praktyki aby wykonać takie ocieplenie?
Czy należy najpierw pokryć OSB folią albo membraną? Czy powinno się wykorzystywać klej czy pianoklej? Czy powinno się kołkować? Będę wdzięczny za instrukcję :)
Z góry dziękuję
Ogólnie obowiązują te same zasady co przy domach szkieletowych. Nie jestem w tym specjalistą i nie chcę Ci źle doradzić.
Witam, czy pełne deskowanie dachu jako ochrona przed kunami ma sens i czy jest jakaś inna zaleta deskowania? czy są bardziej ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie się przed kunami? Pozdrawiam serdecznie. Konrad
Pełne deskowanie pomaga jeśli kuny wejdą już na dach. Dużo lepiej jest zabezpieczyć dach przed tym, aby kuny się tam nie dostały. Należy zastosować siatki stalowe we wszystkich miejscach, gdzie są jakieś szczeliny, przez które kuna może wejść pod pokrycie dachowe.
Dziękuję za odpowiedź. Nurtuje mnie tylko jedno, czy jak zabezpieczeń przestrzeń pod dachem siatką, wszystkie dziury etc to czy będzie w stanie wejść pod dachówka? W sensie jakoś ją podnieść ryjkiem i tam się wcisnąć...
Dachówki ceramiczne często mają otwór, którym można przykręcić je do łaty - wtedy nie da się ich podnieść.
Krystian
A kiedy widziałeś kunę własnymi oczami?😂
Witam
Chciałbym zapytać może zrobili byście program jak fachowo połączyć ocieplenie styropianu fundamentu ze dociepleniem sciany domu żeby ściana była prosta bez żadnych uskoków i żeby kostka brukowa dochodziła bezpośrednio do styropianu i jak najbardziej wyeliminować przechodzenie wilgoci do środka domu.
Dziękuję pozdrawiam
Odpowiedź jest prosta: trzeba użyć tej samej grubości materiału na ścianie fundamentowej i na ścianie parteru. Pod powierzchnią terenu używamy tylko styropianu "hydro" lub styroduru.
Dzięki
Fajny ciekawy odcinek
Dzięki:)
Zastanawiam się nad położeniem wełny na poddaszu (brak skosów). Czy istnieje jakaś różnica między wełną w rolce a wełną wdmuchiwaną (oczywiście poza oczywistą jak sposób kładzenia).
Różnica jest taka, że przy wełnie wdmuchiwanej nie da się uzyskać szczeliny wentylacyjnej nad ociepleniem. Pytanie czy w Twoim wypadku jest ona potrzebna.
Witam, Panowie! Czy wymiana wełny na zasyp celulozą wymaga zmian w projekcie jeśli chodzi o izolację termiczną stropu ( poddasze nieużytkowe, sufit gk podwieszany )? Czy oba materiały różnią się jakoś zasadniczo jeśli idzie o ich ciężar? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
Oba materiały nieco się różnią, ale nie na tyle żeby trzeba było dokonywać zmian w projekcie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wymagany jest konkretny stopień ochrony p. poż. dla ocieplenia.
Krystian
a co z ryzykiem że wełna będzie nowym azbestem, zgłębialiście temat bardziej? ryzyko wydaje się zbyt duże żeby je po prostu zignorować
Nie mam takich obaw. Współczesne materiały budowlane są dużo lepiej przebadane, muszą spełniać bardziej wyśrubowane normy. A też powszechnie wiadomo, że wełna, tak samo jak azbest (w sensie płyty azbestowo-cementowe), jest szkodliwa gdy wdychamy jej włókna. I podobnie jak azbest niczemu nie szkodzi, jeśli nie wdychamy jej włókien.
zgoda tylko azbest też był przebadany i bezpieczny do czasu aż nie był, wiesz może czy są jakieś badania czy w pomieszczeniach na poddaszu ocieplanym wełna można znaleźć włókna wełny w powietrzu?
@@marcin045 nie słyszałem o takich badaniach. A jeśli tak by było, to znaczy że płyty GK lub paroizolacja poddasza jest nie szczelna - a to już samo z siebie jest błędem.
@@marcin045 Niby w jaki sposób te włókna miałyby się przedostać przez paroizolację, płytę g-k lub dwie, warstwę szpachli i warstwę farby ? Musiałyby się chyba teleportować. Bardziej bym się obawiał tego, co się wydziela, kiedy na ogrzewaniu podłogowym masz podkład + panel. Nikt nie zna dokładnego składu tych produktów, ktore są poddane działaniu może nie super wysokiej ale zawsze temperatury.
Witam, mam strop drewniany wysokość belek okolo 24/25 cm dalem welne szklaną isover 033 15cm i 10cm na przemian i tu nie zrobilem szczeliny pomiędzy płytą osb 24mm która przykrywa strop. Szczelina jest przy belkach wynikajaca z ukladania delikatnie nizej wygladalo to tak jak poduszka której srodek pewnie dotyka osb od spodu po przykryciu. Od dolu stropu mam przykrecone osb 12mm i dodatkowo 10cm welny również isover 033 na stelażu. Pytanie czy na poddaszu nieogrzewanym gdzie narazie hula wiatr przez łaczenia membrany welna w stropie bedzie wilgotniala i czy robic jakies dziury w podlodze osb wentylacyjne czy zbierac kase na pianę kanadyjską na ocieplenie dachu w celu unikniecia punktu rosy w stropie i czy to pomoże? Jaka jest Pana opinia na temat stropu ww. opartego na belkach 10cm na 10cm przykreconych do ściany cos w stylu oczepu. Jaka dac folię na stelaz przed płytą gk? Znalazlem w komentarzach nazwę smart czy to dziala w taki sposob ze jak bedzie wilgoc od dolu to ja blokuję a jak nad to przepuszcza?
Jeśli poddasze jest wentylowane to ryzyko gromadzenia się wilgoci w wełnie jest bardzo małe. Mimo to powinno się zrobić trochę otworów w płytach, tak żeby ewentualna para miała łatwiejsze ujście. Teoretycznie powinno to być nawet 5% powierzchni płyty.
Paroizolacja smart to inaczej paroizolacja o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Zimą działa jak zwykła paroizolacja natomiast latem pozwala na oddawanie pary w stronę pomieszczenia.
pominięta jest w tym filmie opcja ocieplenia ścian w domu szkieletowym drewnianym może o tm też warto coś nakręcić dorzuucić przy okazji innego filmu? Tutaj też mamy różne warianty ostatnio też widziałem, że modne jest wypełnienie ścian pianą i to w tym elemencie budynku wydaje mi się być optymalne czy może się coś niepożądanego dziać z takim ociepleniem np tak jak z krokwiami o których wspomniano w filmie?
Na pewno nie omówiliśmy wszystkich możliwych sposobów ocieplenia, nie da się tego zrobić w jednym filmie. Ocieplenie pianą w domu szkieletowym jest ogólnie OK, ale ta sama uwaga co przy krokwiach: drewno musi być suche.
Bardzo dobry film. Chciałbym jeszcze poznać Wasze zdanie na temat kołkowania styropianu na ocieplenie ścian. Styropian 20cm, klej na zaprawie, dom parterowy. Czy kołki są konieczne, czy to tylko potencjalne mostki termiczne?
Kołki nie są konieczne, ale w bardzo długim terminie stabilizują styropian i elewacja dłużej wygląda idealnie równo.
A co jeżeli mamy mur trójwarstwowy? Przyjeło się, że pomiędzy ścianę nośną i elewacyjną daje się wełne mineralną. A czy można dać piane? Jeżeli tak to jaką? Otwartokomórkową czy zamkniętą?
Można dać styropian albo pianę. Bezpieczniej otwartokomórkową.
Mam pytanie, dlaczego nie porusza się tematu szczeliny w murze, jako izolacje ścian zew, ? Tak by mieć szerszą wiedze, by podjąć najlepszą decyzje. Czy szczelina zniknęła, bo nikt na niej nie zarobi???
Bardzo dobre pytanie, nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Obstawiam, że szczelina zniknęła, bo jest nie opłacalna w wykonaniu.
@@krystianlemkowski Zniknęła bo sa obecnie lepsze materiały izolacyjne . Szczelina by była efektywną izolacja(a w zasadzie powietrze które w niej jest zamknięte) musi być tak wykonana by była szczelna i by nie dochodziło w niej do ruchu konwekcyjnego powietrza. Czyli szerokośc tej szceliny musi być na całej swojej wysokości/szerokości równa i nie szersza niz bodajże 3-4cm. Zrobiona w ten sposób odpowiada warstwie 5cmPIR czyli około 8-9cm styro. Tyle tylko że konia z rzędem temu kto z zachowaniem wszelkich reżimów wykona taką szczelinę, łatwiej przykleić styro.
@@piotrp3909 też tak podejrzewam, ale nie mam pewności :)
Jaką polecacie folię paroizolacyjną: żółtą certyfikowaną 0,2mm czy aluminiowa? Czy to prawda że folia aluminiowa blokuje fale GSM?
Ja polecam folię o zmiennym oporze dyfuzyjnym, tzw. SMART - najlepiej nadaje się do naszego klimaty.
Pierwszy raz słyszę o tym, że folia aluminiowa blokuje fale GSM, nie zgłębiałem tego tematu. Zresztą tak jak wyżej: polecam inny rodzaj folii ;)
Krystian
Wełna elewacyjna może lepsza tylko chodzi tutaj o ciężar grubość max 15cm zakołkowane solidnie wszystko jak należy ipo czasie pęknięcia
Nie spotkałem się z pękaniem wełny na elewacji, czym to jest spowodowane?
Wysoki budynek to elewacja waży i to dobrze pod ciężarem pojawiły się ryski
@@grzegorziwaniak173 Widocznie jest jakiś błąd w układaniu wełny. Robiłem budynki 3 piętrowe z wełną i nie było takich problemów.
Proszę o pomoc czym ocieplić lic strop strychu nieuzytkowego, który ry znajduje się bezpośrednio nad pomieszczeniem użytkowym. Czy lepiej jest zastosowac piane, bo super wypelni strop (ok 20 cm), czy lepsza jest wełna wdmuchiwana. W suficie sa mikrodziurki przy hologenach, stad ryzyko pylenia od welny wdmuchiwanej ze stropu na pokoj poniezj. Strych ma również skosy, ktore nalezy rowniez docieplic. Jest do nich dostęp tylko ze strychu.
Nie wiem jak sytuacja wygląda w rzeczywistości, ale z tego co piszesz rozumiem, że piana będzie lepszym wyborem.
@@krystianlemkowski Rozumie, a dlaczego? Jest to strych ze skosami, wiec w skosy bedzie szla welna. Czy mieszac materialy? W skosach welna a na stropie piana? Na chwile obcna w skosach jest stara welna polozona jakies 20 lat temu. Czy lepiej ja usunac i wdmuchac tam nowa welne?
@@annader8058 Nie ma sensu mieszać materiałów, lepiej użyć jednego. Pianka tutaj będzie dobra bo uszczelnić przepusty do oświetlenia. Jeśli da się uszczelnić przepusty w inny sposób, np. w warstwie paroizolacji, to śmiało można wybrać wełnę.
A co z ociepleniem skosow betonowych styropianem? Mozna to wykonac?
Od wewnątrz czy od zewnątrz?
A ocieplenie skosów ścian szczytowych lepiej styropianem czy wełną? Chodzi o górna część ścian czyli między ścianą a membrana. Strop ocieplony byłby wełna a po zewnątrz ściany domu elewacja ze styropianu
Witajcie Panowie, ja raczej będę szedł w kierunku modułówki ale jakiejś dobrej modułówki. Poza tym to jest trend rosnący i coraz więcej osób decyduje się na taki dom. W związku z tym mam pytanie czy macie też jakieś materiały które może już udostępnialiście gdzieś na ten temat. Firm jest co niemiara a chciałbym jednak poznać tajniki konstrukcji i na co zwracać uwagę i czego unikać przy tego typu budynku.
Nie mamy materiałów na temat domów modułowych, ale technologia jest praktycznie taka sama jak domów szkieletowych. Jeśli masz jakieś konkretne pytania, to możesz zadawać je tutaj.
Krystian
Zobacz jakie domy modułowe buduje firma Proste Domy z Gorzowa.
Panowie a co z aluthermo lub podobnymi do ocieplenia poddasza? Czytając w internetach to tylko w samych superlatywach wszyscy piszą. Jednak ma ta izolacja tylko 1cm, musi być umieszczona miedzy dwoma pustkami. A co jeśli tej pustki nie będzie? Czy nie zachowa się tylko jak folia bąbelkowa? A co z ta cienka warstwa aluminium? Producent twierdzi, że jest zabezpieczona ale ja się zastanawiam czy faktycznie na lata? Czy faktycznie możliwe jest wykorzystanie takiej izolacji również jako izolacja paroszczelna? Co o tym wszystkim myślicie? pozdrawiam
Myślimy, że to po prostu naciąganie ludzi. To produkt, który w specyficznych, laboratoryjnych warunkach uzyskuje parametry o których mowa. A w rzeczywistości już tak nie musi być.
dziękuje Panowie za odpowiedź. @@krystianlemkowski
"A co jeśli tej pustki nie będzie? Czy nie zachowa się tylko jak folia bąbelkowa? "
Mniej więcej. ;) Bez pustki powietrznej stosowanie tego produktu nie ma sensu. Z pustką powietrzną - niewielki... Lepiej korzystać ze sprawdzonych rozwiązań.
Czy w przypadku ocieplania zewnętrznych ścian płytami PIR i zastosowania w domu dobrze zrobionej rekuperacji oraz izolacji dachu wełna czyli materiałem paroprzepuszczalnym będzie wiązało się z potencjalnymi problemami z więźbą?
W takim wypadku problemów z więźbą nie powinno być, ale ściany trzeba sprawdzić obliczeniowo pod kątem cieplno-wilgotnościowym.
"wełna, styropian czy piana", a płyty PIR, a keramzyt sypany w stropy czy pod posadzkę? Co się stało z aerożelem, że nie wszedł do budowlanki choć to ponoć najlepsze co może być?
Jak widzisz omówiliśmy tylko najpopularniejsze rozwiązania, bo są najpopularniejsze :) Gdybyśmy mieli omówić wszystko, to by trzeba nagrać kilka podcastów. Może kiedyś...
Ciekawi mnie temat domu z bloczków ytong. Z tego co wiem nie ma potrzeby docieplania domu z tego materiału .
Są różne materiały, które się w ten sposób reklamują. Niestety zapominają wspomnieć, że o ile muru faktycznie ocieplać nie trzeba, to pozostają jeszcze nadproża, wieńce, trzpienie, które już mogą wymagać ocieplenia.
muszę docieplić strop strychu nieużytkowego. Rozważałam styropian, ale trzeba dać wylewkę bo gryzonie wejdą, ale ona waży 10 ton. Dom stary więc mam obawy. Wełna? jaka? dzięki
Wełna też nie jest barierą dla gryzoni. Najlepiej skonsultować z projektantem możliwość obciążenia stropu, albo na styropianie zrobić podłogę z płyt OSB.
A płyta PIR co sądzicie ?
Do izolacji czego płyty PIR?
Do więźby dachowej
@@gosslukasz to podobne rozwiązanie jak piana zamknięto-komórkowa. To dobre rozwiązanie, ale trzeba dobrze rozumieć sposób pracy przegrody dyfuzyjnie zamkniętej. W przeciwnym wypadku można narobić sobie zawilgocenia.
Co Panowie powiecie o izolacji ściany zewnętrznej pianą pur otwarto komorową, pacjent gazobeton 24cm ruszt drewniany pod deskę elewacyjna drewniana. Piana deklarowana lambda 0.38 wełna czy piana?
Obydwa rozwiązania są ok, ale piana wymaga bardziej starannego zabezpieczenia przed gryzoniami.
@@krystianlemkowski a jeszcze pomyślałem o płytach pir ale one już w ogóle nie oddychają. Niby rekuperacja jest ale.. Ciepłe ale oddycha co Pan na to?
@@pawelnowak759 nie spotkałem jeszcze w życiu żadnego budynku, który by oddychał, ale kto wie... ;)
A tak na serio. Płyty PIR też oczywiście da się zastosować, ale wtedy trzeba przemyśleć całą przegrodę od nowa pod względem paroprzepuszczalności.
@@krystianlemkowski o paroprzepuszczalnosc właśnie mi chodziło🙂 jeśli budynek jest już wybudowany h+h to chyba już po planach 🙃
@@pawelnowak759 nie konieczne, można by spróbować zrobić jeszcze obliczenia cieplno-wilgotnościowe, ale raczej marne szanse żeby się udało.
A co z płytami przsowanymi ze słomy?
To bardzo niszowe rozwiązanie, dlatego go nie omawiamy.
Czyli na stropie z poddaszem uzytkowym mozna stosowac tanszy styropian skoro izolacyjność jest nieistotna?
Tak, tam bardziej liczy się wytrzymałość styropianu na ściskanie niż jego izolacyjność.
a co na temat pianobetonu pod posadzkę zamiast styropianu
Ma bardzo małą izolacyjność cieplną w porównaniu do styropianu ?
Ciekawy materiał! Choć sporo informacji już gdzieś wcześniej znalazłem to warto bylo i u Panów o tym posłuchać gdyż są od razu objaśnione zagadnienia towarzyszące typu wilgotność, czy pękanie, które są wszędzie pomijane! . Sam też widziałem na forach nieapotykany wręcz "hype" na zasyp celulozy czy pianę i mi też wyglądał na mocno podejrzany. Wiadomo każdy materiał jest dobry gdyby go użyć zgodnie ze specyfikacją, ale na forach to jest to reklamowane przez różowe okulary. I te same osoby montują potem panele PV, czy garaż w bryle przy domu i mówią "każdy będzie zadowolony". Sam rozpatrywał bym TYLKO materiały w klasie palności A w takiej kombinacji.
Czy poruszcie Panowie też tematy o materiałach typu styrobeton/ styrolit, perlit?
Np. w przypadku posadzek producenci reklamują siec kosztem ok. 70zl/m3 granulatu co może przełożyć się na 120-180zl/m3 z robocizną gotowej posadzki zamiast EPS! Gdzie przy EPS 150 to 350zl/sam materiał. Ale ile w tym prawdy a ile reklamy?
Cześć,
Możliwe że poruszymy w przyszłości też tematy innych materiałów. Piszesz o koszcie 70zł/m3, ale o który materiał chodzi?
Krystian
Przeoczenie, przepraszam. Tak reklamują granulat styropianowy EPS z dodatkiem XPS. Jeden z producentów informuje że taki granulat spaja sie objętościowo 2% cementem portlandzkim, co kosztowo ma wyjść na gotowo 190 zł /m3 i dawać wytrzymałość na ściskanie 0,25MPa
@@gmagma1886 Istnieją różne kombinacje łączące styropian z cementem w formie styro-betonu. Różnią się one izolacyjnością cieplną i wytrzymałością, zależnie od proporcji. A zwykle im taniej, tym gorsza termoizolacja.
Krystian
Ile cm sturoduru zastosować do izolacji fundamentu i piwnicy?
Taka informacja powinna być w projekcie.
Tylko jeszcze nie kupowałem projektu i chciałem się tak zojrętować
@@szczepan9733 w projektach jest bardzo różnie, typowo od 12 do 18 cm.
Ok dziękuję
Pytanie z live'a nieco zmodyfikowane: czy można łączyć bezpośrednio materiały izolacyjne, głownie chodzi mi o takie o zupełnie innej paroprzepuszczalności, tzn np drewno ze styropianem, bądź wełna ze styropianem?
Co dokładnie masz na myśli przez łączenie takich materiałów? Łączenie w jednym budynku? Łączenie obok siebie? Łączenie jedno na drugie?
Krystian
@@krystianlemkowski Krystian dokładnie chodzi mi o termoizolację zewnętrzną. Na dole xps wiadomo dlaczego, wyżej wełna skalna na konstrukcji drewnianej. Jakaś przerwa między nimi, łącznik, czy można bezpośrednio jedno do drugiego? W innych częściach izolacji zewnętrznej też mam w planach łaczenie tych dwóch materiałów, min przy balkonie, a także glifach okiennych 🤔
Jeśłi o to chodzi, to można łączyć różne materiały na styk do siebie, a ewentualne szczelny wypełnić pianką.
@@krystianlemkowski Krystian dziękuję :)
Ja poleciałem tradycyjnie, czyli wełną. szkoda, że nie obejrzałem wcześniej.
Wełna to dobry wybór.
👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
jaksiewybudowac.pl/
👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
quatro-domy.pl/
👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
Strona: www.budowawpraktyce.pl/
Każdy chwali swoje ! Produzenten wełny nie będzie polecał styropianu i odwrotnie !!!!😂
Wiadomo :)
"Weźmy ekipę, żeby pęknięć nie mieć". Słusznie. Dlaczego więc wymieniać wpływ źle dobranego tynku jako wadę styropianu, skoro można dobrze dobrać tynk?
Co by się stało gdybym w domu parterowym ocieplił skosy na poddaszu nie użytkowym i nieogrzewanym . Obecnie ocieplenie wełną jest w suficie.
Nie rozumiem pytania :) Miałbyś po prostu ocieplony strych :)
@@krystianlemkowski Ciepło które przenika przez wełnę na suficie schładza się na poddaszu nieużytkowym nieogrzewanym i nieocieplonym, wędruje sobie przez membranę ku górze.Tam już nad membraną hula wiatr. W tej sytuacji dokładam ocieplenie na skosach pod membraną. Ciepło wraz z wodą która przechodzi przez płaski sufit jest zatrzymywane przez wełnę w skosach. Powoduje to wilgoć na strychu. Takie moje przemyślenia, dlatego chciałem zapytać eksperta. Gdzieś czytałem że w przypadku nieogrzewanych i nieocieplonych poddaszy nieużytkowych nie ociepla się skosów czyli dachu tylko podłogę. Niestety z praktyki nie było wyjaśnione dlaczego. Owszem oszczędności tak myślę. Bardziej mnie interesowało z punktu widzenia technicznego inżynieryjnego
@@Pawel456 Teraz już rozumiem zamysł. W takim przypadku jak opisałeś stosuje się:
1. paroizolację w stropie, po stronie parteru (na strychu nie ma takiej konieczności jeśli pomieszczenia są nie mieszkalne, a na dachu jest membrana paroprzepuszczalna.
2. wentylację poddasza, żeby nie dochodziło do gromadzenia się pary wodnej.
Proponuję wrzucać zdjęcia tego o czym mówicie bo dla laika ciężko to sobie wyobrazić
Taki urok podcastu, że nie ma zdjęć. Słucha nas też wiele osób na Spotify więc zdjęć nie dajemy.
@krystianlemkowski InPost też kiedyś nie miał paczkomatów
@@maciejmichalski131 to prawda, ale od pokazywania na żywo co robię mam drugi kanał :)
www.youtube.com/@quatrodomy
Dom parterowy, strop żelbet 15 cm, na strop według projektu 40 cm wełny (legary + podłoga drewniana)- zastanawiam się nad 30 cm styropianu i wylewka. Co panowie myślicie ? Szukam informacji już długo i ile ludzi tyle opinii
Pierwsze pytanie: po co w domu parterowym strop żelbetowy i podłoga na piętrze?
Taki strop był w projekcie. Mamy już go wykonanego więc nic z tym niestety nie zrobię. Poddasze będzie użytkowane jako strych + instalacja monitoringu i rekuperacji.
@@JakubSurdej wykonanie rusztu na takim stropie, pod podłogę drewnianą, będzie czasochłonne i kosztowne. Dlatego proponuję styropian i wylewka.
Nie jest przypadkiem tak, że jak zrobimy szczelinę pomiędzy hydroizolacją (np. z masy KMB) ściany fundamentowej , a styrodurem XPS to stracimy wszystkie właściwości ocieplające styroduru? Na cóż nam wtedy lambdy skoro wszystko diabli wezmą na szczelinie wentylacyjnej, w której zrobimy ruch powietrza? Inaczej: łatwiej utrzymać ciepło w dziurawym durszlaku czy szczelnym termosie ze szczelnie zamkniętą pustką powietrzną (klejąc płytę xps np. klejem poliuretanowym i robiąc ramkę dookoła powierzchni płyty aby zatrzymać ruch powietrza)? Drogi styrodur w takim wypadku spełnia tylko rolę zabezpieczenia hydroizolacji KMB przed uszkodzeniami mechanicznymi jeżeli robimy "szczelinę wentylacyjną", w której hula wiatr i wydmuchuje to co ocieplił styrodur 🤯🫣😱 Aby jeszcze lepiej to zrozumieć... Zróbcie sobie Panowie szczelinę wentylacyjną miedzy szybami okiennymi i wprowadźcie między szybami ruch powietrza. Polepszy czy pogorszy to izolacyjność? 🧐🤔😱🫣🤯
Bardzo logiczne rozumowanie,, tylko, że w ta szczelina wentylacyjna jest tylko z nazwy. Przecież wszystko o czym tu mowa znajdzie się pod ziemią i nie będzie tam żadnego ruchu powierza ;) Ta szczelina powinna faktycznie nazywać się szczeliną drenażową.
@@krystianlemkowski właśnie jestem w trakcie zrywania takich wynalazków celem naprawy hydroizolacji, która puściła po 40 latach i nastąpiło przeciekanie z zewnątrz przez ścianę piwnicy w jednym miejscu. Tam gdzie była taka szczelina "drenażowa" wszystko było mokre. Dlatego ściana fundamentowa została wysuszona, oczyszczona ze starej technologii, zagruntowana Weberem 901 i na to dwie warstwy masy KMB Weber Superdlex 10. Na to poleci styropian fundamentowy, który będzie klejony na pianę i zrobiona zostanie ramka dookoła podczas klejenia tak aby zatrzymać ruch powietrza na każdej płycie styropianu. Potem zabezpieczenie styropianu klejem plus ewentualnie przesmarowanie warstwą KMB i folia kubełkowa. Do tego drenaż przy ławie fundamentowej plus drenaż opaskowy, a wszystko podpięte do studni z pompą. Każdy narożnik otrzyma też małe studnie rewizyjne aby zapewnić ruch powietrza w drenażu i jego osuszanie. Całosć zasypana zostanie kamieniem i żwirem, a rodzima glina z wykopu do wywiezienia. W budynku jest o tyle też problem, że woda podeszła pod ławami i została podciągnięta przez ściany (brak hydroizolacji posadzki na gruncie - tylko podsypka żwirowa i chudziak :/) dlatego aby odprowadzić wodę spod budynku i zapobiec dalszemu podciąganiu przez ściany fundamentowe zastosowaliśmy dwie studnie z pompami w przeciwległych narożnikach budynku. Dzięki temu prawdopodobnie uda nam się uniknąć odkopywania ściany fundamentowej z drugiej strony budynku i osuszymy całość bez wbijania się w ogromne koszty.
tak rozkminka mnie naszła, czy szkła piankowego nie można by zastąpić żużlem? z tego co pisze na intrenecie ma właściwości izolacyjne lepsze od szkła a nawet styropianu czy styronduru, a cenę ma dużo niższą
Ciekawy trop, nigdy tego nie analizowałem. Może coś w tym jest.
Chcemy analizy CW! 😜
Co masz na myśli?
@@krystianlemkowski Sławek pytał, czy chcemy odcinek o analizie ciepło-wilgotnościowej. Mieliśmy dać znać. 😉
@@jakubkuba382 OK, myślałem że to pytanie do mnie. Teraz Sławek będzie musiał coś nagrać :)
Krystian
a plyta pir?
zależy o co pytasz :)
Dom parterowy, poddasze nieużytkowe 300m2 dachu. Trzymanie gratów plus rekuperacja. Pełne deskowanie, Papa W/PET. Dachówka. Firmy sprawdzone. Więźba mokra. Czym ocieplać, ocieplić tylko strop? Miejscowość Suwałki, polski biegun zimna. Prośba o kierunek.
Cześć,
Jeśłi chcesz ocieplić strop, a poddasze ma pozostać nieogrzewane, ale z możliwością chodzenia po nim, to mamy 2 rozwiązania: styropian posadzkowy lub wełna posadzkowa. Na to wylewka.
Krystian
A co w przypadku poddasza nieużytkowe po którym chodzić się nie będzie - co najwyzej przechowalnia rzeczy ?
@@Endrjo może być np. wełna wdmuchiwana.
Piana sie zapali a jak bedzie welna to wiezba sie nie zapali?
Wełna w pewnym stopniu chroni więźbę.
Zapomnieliście Panowie o PIR?😊
Nie zapomnieliśmy. Po prostu jest to stosunkowo mało popularny materiał i nie omawialiśmy go.
Jak sądzicie,bo ja myślę, że jest niedoceniany🤔@@krystianlemkowski
@@slawekoploczynski materiał jak każdy inny - ma swoje właściwości i tyle :)
@@krystianlemkowski Najlepsze parametry i wodoodporny...Tylko cena adekwakna
@@slawekoploczynski zgadza się. Wodoodporność nie jest na dachu potrzebna, te same parametry da się uzyskać taniej. Tak jak pisałem: materiał jak każdy inny.
Przeraża mnie przygotowanie merytoryczne obu Panów, zważywszy na swoją podbudowę zawodową. Wolałabym żeby w Państwa rozważaniach nie pojawiało się zgadywanie klasy palności, czy gdybania o innych parametrach materiałów.
Czy może Pani sprecyzować dokładnie o co chodzi? Działam w branży przeciwpożarowej i bardzo mnie interesuje co ma Pani ma na myśli, gdzie coś Panowie zgadywali i gdybali? Nie potrafię się doszukać lub może przeoczyłem 🧐
Mój zaprzyjazniony bardzo dobry wykonawca robi tylko pianę i nigdy wełny ze wzgledu na swoich pracownikow i ich zdrowie
Do układania wełny powinno się ubrać tak samo jak do piany, wtedy myślę, że szkodliwość piany będzie gorsza.
@@krystianlemkowski no właśnie feedback był taki, że pomimo odpowiedniej odzieży i respiratorów pracownicy zawsze skarżyli się na reakcje skórne. Przy pianie szkodliwość wynika z obecności substancji lotnych a to załatwia zdaję się respirator
@@LukaszMuzyka to ciekawe, nie spotkałem się z taką opinią, ale nie neguję jej.
@@krystianlemkowski też mine to zdzwilo. Ale jeśli komuś mam ufać to właśnie temu wykonawcy. Znamy sie osobiscie na gruncie nie-zawodowym, a on sam pracownikow szanuje ponad wszystko. Wielu pracuje z nim i jego synem od ponad 20 lat. Od kilku lat pracują wyłącznie z pianą na poddaszach.
Wełna i będzie pan zadowolony!
Nie, nie, nie, to wszystko marketing i wyciąganie kasy, nie zawracaj se pan głowy, wełna i już, ma same zalety, będzie pan zadowolony!
Przeraża mnie jak Pan usilnie promuje wełnę. Owszem są wątpliwości co do piany i jej zachowania w przypadku wilgotnego drewna, lecz wielokrotnie mówił Pan np. odnośnie stropu nad parterówka, że nie jest metoda zrobic jeden element niepotrzebnie nad miarę tylko dlatego, że drugi może zostać zawalony. Wielokrotnie podkreśla Pan, że wełna ma świetna akumulacyjnosc ciepła, przy celulozie, która ma cw 2100 więc blisko 3 razy lepszą niż welna, temat Pan pomija
No cóż, każdy ma swoje upodobania :)
@@krystianlemkowski co nie zmienia faktów, że zwłaszcza przy modernizacjach gdzie drewno zdarzyło się wysezonowac, piana zdecydowanie poprawi szczelność budynku a celuloza czy "zdrowsza" welna drzewna ochroni przed upalem.
43:16 zrób wywiad że strażakami to ci wytłumaczą ci się pali, a bo takich bredni dawno nie słyszałem 😅
Ale co jest brednią? Piana ma gorszą klasę palności od wełny. Klasa palności E lub F oznacza, że dany materiał jest palny, łatwo zapalny.
wywiad ze strażakami byłby ciekawym odcinkiem, bo nikt więcej spalonych domów nie widział- na pewno mają swoje zdanie na temat izolacji termicznych
o tak poproszę o obszerny odcinek poruszający kwestie cieplno-wolgotnościowe w przegrodach oraz podanie przykładów z dokładną grubością i właściwościami użytych materiałów. Oczywiście chodzi mi o przykłady przegród spełniających normy przenikalności cieplnej i nie mających problemów z wilgocią.
Zapraszam do artykuły, gdzie sporo na ten temat już napisałem: www.budowawpraktyce.pl/b026-4-zywioly-w-twoim-domu-czyli-fizyka-budowli-cz-1-3/
A co do konkretnych wartości: takie rzeczy zawsze podane są w projekcie.
Pan który boi się że piana się pali ma założone panele fotowoltaiczne i to już nie przeszkadza.
Nie przeszkadza, bo mam wełnę, a nie pianę ;)
A tak na serio to zapraszam do oglądania naszego odcinka o fotowoltaice: ruclips.net/video/YrqvBEkMnqs/видео.html