Bielice wieś na krańcach Ziemi Kłodzkiej 18 września 2020 rok.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 сен 2020
  • Link do filmu
    • Bielice wieś na krańca... Wieś została założona w 1606 r., przy funkcjonującym wówczas trakcie do czeskiej wsi Kamenná. W 1614 r. osada stała się gminą wiejską. Początkowo ludność wsi zajmowała się głównie rolnictwem, większa ilość rzemieślników pojawiła się dopiero w 1 połowie XIX w., kiedy to rozwinęła się przeróbka drewna. Pierwszy tartak w Bielicach funkcjonował w latach 1789-1817, kolejne dwa w latach 1830-1912 i aż pięć w latach 20. i 30. XX w. Czynna była również wytwórnia gontów, a chałupniczo wyrabiano drewniane spinki i klamki. W źródłach historycznych mowa wzmiankowane są ponadto młyny, potaże i olejarnie.
    W latach 1792-1797 przy leśniczówce wydzielono 6 parceli i osadzono na nich Czechów, tworząc osadę Neu Bielendorf (Nowa Biela). Na początku XIX wieku w 19 domach zamieszkiwało 80 mieszkańców i stała tam drewniana kaplica.
    Prawdopodobnie w 1799 r. zbudowano tu kościół, który pierwotnie otrzymał wezwanie Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel. W 1924 roku w Białej Lądeckiej uruchomiono elektrownię wodną i zelektryfikowano wieś. Niestety w latach pięćdziesiątych na skutek decyzji ówczesnych władz elektrownię rozebrano do fundamentów.
    W roku 1838 wieś została kupiona przez Mariannę Orańską[4]. W 1840 roku w Bielicach były 72 gospodarstwa i 400 mieszkańców, szkoła, dwa tartaki, dwie wytwórnie oleju i młyn wodny.
    Już od lat 60. XIX w. Bielice znajdowały się na licznie uczęszczanej trasie turystycznej kuracjuszy z Lądka Zdroju na Hruby Jesenik przez Puszczę Jaworową. W Bielicach wynajmowano wtedy przewodnika, a podróżnych obsługiwała gospoda. Z biegiem czasu wieś stała się znaczącym ośrodkiem letniskowym. W latach międzywojennych zbudowano skocznię i tor saneczkowy, a gościnne pokoje oferowały wtedy 4 gospodarstwa, schronisko młodzieżowe i duże schronisko „Saalwiesenbaude” (rozebrane po 1945). Bielice, posiadające hotel, schronisko, aptekę, dwa tartaki, młyn, elektrownię, rzeźnika i sklep towarowy uchodziły za dobre miejsce do uprawiania sportów zimowych i dogodny punkt wyjścia w Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie.
    Na początku XX w. wieś liczyła 99 gospodarstw (obecnie mniej niż 20). Odnotowany szczyt zaludnienia, wynoszący 490 mieszkańców, przypadł w roku 1880. W 1945 r. ze wsi wyjechało około 395 mieszkańców.
    Po 1945 r. wieś została słabo zaludniona. Mimo zelektryfikowania wsi w 1954 r. do lat 70. ulegała ona systematycznemu wyludnianiu, co wiązało się z peryferyjnym położeniem, surowym klimatem i trudnymi warunkami produkcji rolnej. Ponadto pas przygraniczny był strefą zamkniętą dla obcych i strzeżoną przez posterunki. W rezultacie w 1978 r. w Bielicach zamieszkanych było już tylko 9 gospodarstw. Zanik miejscowości powstrzymało tylko funkcjonowanie na tym terenie dwóch leśnictw. Trend ten uległ zahamowaniu dopiero w l. 70, kiedy powstała baza studentów wydziału cybernetyki Politechniki Wrocławskiej „Chatka Cyborga”, a wieś zaczęła nabierać charakteru letniskowego.
    Przyroda:
    Bielice wyróżnia bliskość lasu. Łąki górskie zajmują tylko kilkusetmetrowy pas przy rzece, zwężający się nawet do kilkunastu metrów w jej górnym biegu. Pól uprawnych w dolinie nie ma w ogóle, ze względu na ostry klimat i krótki okres wegetacji. Hodowla owiec, która byłaby tu możliwa, jest prowadzona tylko na drobną skalę z powodu ogólnego braku opłacalności rolnictwa.
    Las to głównie świerki z domieszką modrzewi, buków i jaworów, tworzących las regla dolnego. Taki typ lasu określany jest jako bór wilgotny, a jego cechą jest bujność wegetacji i duża rozmaitość gatunków roślin na wszystkich jego piętrach. Okolice są słabo zagospodarowane.
    Z dużych zwierząt występują w okolicznych lasach jelenie, dziki, sarny i introdukowane tu muflony. Spośród mniejszych m.in. borsuk, gronostaj i kuna leśna. Trochę dalej, w rejonie Masywu Śnieżnika, spotykane są kozice, które sprowadzono tam dla wzbogacenia fauny.
    Przylegające do Bielic Góry Bialskie stanowią jeden z większych zwartych i niezaludnionych kompleksów leśnych na Dolnym Śląsku. Dzięki temu mogą tu gniazdować takie gatunki ptaków jak bocian czarny, cietrzew, głuszec i jarząbek. Cały teren leśny otaczający Bielice wchodzi w skład Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, a na południe od wsi, na części Puszczy Jaworowej, utworzony został ścisły rezerwat „Puszcza Śnieżnej Białki”, będący ostatnim zachowanym reliktem prastarej puszczy sudeckiej. Wikipedia.

Комментарии • 9

  • @stanisawaorczyk3527
    @stanisawaorczyk3527 3 года назад +3

    Witam Serdecznie Jerzy! Dziękuję za piękny film.Jestem wyjątkowo wrażliwa na piękno takiego miejsca,które mnie wzrusza. Bielice wieś letniskowa, położona w niesamowicie pięknym malowniczym krajobrazie na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego Masywu Śnieżnika w dolinie górnej rzeki Białej Lądeckiej i Puszczy Jodłowej. Co z tego, że na (Końcu Świata ) ,lecz w dziewiczej przyrodzie, gdzie panuje niezwykła cisza i spokój, oraz niepowtarzalne zapachy.Mogłabym tam w samotności przeżyć cudowne i niezapomniane chwile , zachwycając się fantastycznymi widokami i uroczą górską rzeką, gdzie przy płynącej muzyce wspominała bym Ukochaną Babcię , a wędrując wśród pięknych lasów odpoczywałabym obserwując leśne zwierzęta i owady. Uwielbiam takie niezwykłe przyrodnicze cudeńka, gdzie nie liczy się czasu, który płynie wraz z naszym rytmem. Jerzy bardzo ucieszył mnie ten przepiękny film, jestem ogromnie szczęśliwa oglądając.Z całego serca dziękuję za ogromny wysiłek i trud. Pozdrawiam życzę dużo zdrowia i pięknych jesiennych wojaży po Cudownej Ziemi Kłodzkiej !!!

  • @Amnas2011
    @Amnas2011 3 года назад +1

    Witam Jurku!Jak zawsze z ciekawością oglądam Twoje

  • @ema0705
    @ema0705 3 года назад +1

    Bardzo ładna wieś Ziemi Kłodzkiej ....pięknie położona nad rzeką i blisko las , góry .

  • @IIgrzesiekII
    @IIgrzesiekII 3 года назад +1

    5.03 pod 9 mieszka Pan Janek bardzo porządny człowiek ..pozdrawiam...

  • @nikolamazur9567
    @nikolamazur9567 3 года назад

    :)

  • @stanisawarubinowicz4182
    @stanisawarubinowicz4182 3 года назад

    Super tak trzymac

  • @stanisawaorczyk3527
    @stanisawaorczyk3527 3 года назад

    Przepraszam Puszczy Jaworowej .