21:20 nie musisz mieć dużo doświadczenia, wystarczy znaczącza liczba motogodzin na jutubie ;d a tak na serio to taka ścieżyna być może i jest w stanie targnąć te 10A w piku, natomiast cykle włączania i wyłączania zabawki męczą materiał spoiwa (bezołowiowego, więc sztywnego i kruchego zarazem). Im więcej cykli tym bardziej wymęczony pad, tym mniejsza jego powierzchnia, tym większa rezystancja przy tym samym prądzie i wyższa temperatura. Moim zdaniem (expert here, a co ;d) to przyspawka wyprowadzeń układu do PCB to uszkodzenie wtórne, pierwotnym było jak zakładałeś przejaranie mosfeta. Taki zwarty mosfet puścił cały mozliwy prąd przez siebie efektywnie grzejąc strukturę ukladu i zmieniając jej "logikę pracy" jeśli można tak powiedzieć i nie zdziwiłbym się jeśli z "przełączania głównej linii między baterią a zasilaczem" doszło do ich połączenia "na krótko" na krótko, ale na wystarczająco długo żeby przepływający prąd dosłownie wysmażył miedziuchę na ścieżce. Przez to snuję śmiałą teorię że SSDki z wyższym poborem spokojnie pojadą w takim steam decku, ale tylko po prewencyjnym przelutowaniu PMIC'a "na świeżo", stopem ołowiowym. Empirycznie dowiodłeś że urządzenie w domyślnej konfiguracji wykorzystuje jakieś 65% możliwości przetwornicy więc spokojnie powinno dawać radę obciążone bardziej prądożernym dyskiem do tych powiedzmy 90%. Swoją drogą czekam aż modderzy a niedługo później producenci zaczną przedłużać heatpipe'y CPU o wyprowadzenia do studzenia przetwornic bo te pracują przy coraz ciekawszych prądach.
Posiadam SD rev:e z wymienionym dyskiem. Fabryczny był kingston 512 GB (om3pdp3512b-a01), teraz aktualnie jest wstawiony wd sn740 2tb (SDDPTQE-2T00) i nie ma problemów. Na ten układ zasilania jest thermopad. Możliwe że został przesunięty. Sam ten układ potrafi spokojnie dochodzić do temperatury 82 stopni... w moim egzemplarzu wymieniłem thermopad na bardziej wydajny i zmieniłem osłonę płyty głównej dla bezpieczeństwa lecz przez to że zrobiłem oc i pobór mocy z 15W dla APU dałem na 21W, a za tym idzie więcej papu przez przetwornice
Jeżeli usunięto (przy wymianie dysku?) termopad to jest odpowiedź, bo ten Kingston ma podane 2.5A na etykiecie, ale dyski zazwyczaj tyle nie pobierają. Trochę K-5 na układzik i będzie śmigać.
To by wyjasnialo sprawe. Bo serio, ile mocy wiecej moze taki wymieniony SSD brac? Raczej kilka procent ogolnego poboru calego Steam Decka to max. Wiec jak bardzo na styk musiałby być ten układ dobrany, ze niewielka zmiana go juz zabija. Teoretycznie mozliwe, ale ta wersja ze zgubionym termopadem taka bardziej prawdopodobna sie wydaje.
Najlepsze filmy w tej tematyce, normalnie THE BEST!!!. Wiedza jaka posiadasz- IMPONUJĄCE , no i jak fajnie ja nam przekazujesz,umiejetnasci - POZAZDROŚCIĆ 😊, no i te podejście z humorem 😂😂. Trzymaj tak dalej.
Danielu jak zawsze swietna robota,nie za czesto pisze komentarze pod filmami ale ostatnie twoje produkcje naprawde sa na swietnym poziomie i oglada je sie wysmienicie.Pozdrawiam bardzo serdecznie ;)
@@Wideorejestrator Bardzo możliwe, że ciężko określić "ciurkiem" często mówi się, że co nowy przypadek to historia... tylko czasami ciągle psuje się to samo. Zmierzam do tego, że może liczyć indywidualnie za roboczogodziny spędzone nad sprzętem + ewentualne koszta dodatkowe. Reasumując ciężko podać "sztywną" wartość.
22:20 ... Danielu, ścieżki takie powinny być jak najkrótsze i być zdolne do przeniesienia odpowiedniego prądu. Nie ma tu mowy, że ma być cienka. Najistotniejsze jet aby tzw. switching nodes (gałęzie przełączające, na schemacie LX1, LX2) tworzyły możliwie krótką pętlę. Chodzi o to, żeby przy szybkim przełączaniu długość połączeń i długość fali nie spowodowała powstania rezonansu i właśnie zachowania jak antena. Czasem nawet zaleca się grubszą ścieżkę aby zwiększyć pojemność i obniżyć indukcyjność ścieżki ale tu raczej jest to na dalszym planie.
Taka konfiguracja 4 mosfetów to przetwornica typu Buck-Boost, pozwalająca konwertować dowolne napiecie wejsciowe na dowolne wyjsciowe ( w sensie że Vin < Vout lub Vin >= Vout ), przy wysokiej sprawności. Co do prowadzenia scieżek, to krótkie ścieżki są jak najbardziej wskazane, ale też możliwie najszersze (cienkie ścieżki to wyższa indukcyjność, a to z kolei większy problem z EMI oraz większa rezystancja). Swoją drogą ciekawe, że układ się po przegrzaniu nie wyłączył, zwykle te PMIC-e mają zabezpieczenia termiczne.
Kurka chciałbym tak to wszystko ogarniać haha ale ciężko znaleźć jakkolwiek dobre tutoriale albo jakieś knowledge basy a tak to zazwyczaj raduje się kumpla który w dużej mierze ogląda ciebie i paru innych. A tak to sam oglądam i próbuje ogarnąć co i jak haha
To miało by szansę. Termopadów nie widziałem... Dyski SSD M.2 muszą mieć chłodzenie. Naprawa jak zwykle na medal. Twoje wyjaśnienia są jak zawsze świetne. Pozdrawiam ;)
Te parametry prądowe w datasheetach są zazwyczaj podawane przy idealnym chłodzeniu całego układu. Więc projektant w praktyce zawsze musi brać poprawkę szczególnie przy takich małych rozmiarach czy rastrach pinów i w efekcie często zaniżać wydajność prądową dwu lub trzy krotnie żeby to za szybko nie padło. O ESD nawet nie będę wspominał przy tych scalakach... pozdro dla kumatych😉
Aż miło się patrzy i słucha tak mądrego i wyedukowanego czlowieka z pasją w dobie największej oglądalności ułomności Najmanow i innych patocymbałów. Pozdrawiam
@DanielRakowiecki Opierając się na schemacie w 3:36 wnioskuję, że przy zasilaniu bateryjnym, cały prąd zasilający zamyka się przez diodę zabezpieczającą tranzystor Qbat. Tranzystor Qbat pracuje tylko przy ładowaniu bateri. Gdyby podpiąć poza układem dodatkową diodę, równolegle do nóżek Vbat i Vsys, zgodnie z polaryzacją diody wewnętrznej, ale o napięciu przewodzenia minimalnie niższym od diody wewnętrznej, można by odciążyć sam układ przy zasilaniu bateryjnym. Taka robocza hipoteza na szybko :)
Czasami podczas samodzielnej wymiany SSD, niektórym osobom wypada thermalpad który ma odbierac ciepło z tego układu. Warto zwrócić na to uwagę przy wymianę dysku, ponieważ układ bardzo się grzeje w trakcie grania oraz ładowania, zwłaszcza ze jest w pobliżu dysku M.2 który sam w sobie tez lubi się grzać.
Ciekawe, jak sprawa prądowa wygląda w poszczególnych modelach Steam Decka? PS. Kusiło mnie, aby kupić te tańsze modele i dokonać podmiany dysku - w końcu stanęło na tym, że wziąłem maksymalną opcję dyskową (bo bałem się, że jak coś pójdzie nie tak, to potem będę żałował).
@@kamillapaj87 ja też tak zrobiłem. Tylko , że niestety miałem pecha, bo po wymianie dysku pograłem tylko ok 1,5h. W sumie SD chodził z tym dyskiem ok 3 h bo wcześniej instalacja systemu, jakieś ustawienia itp. Wszystko na oryginalnym systemie SD. Windy na nowym dysku już nie ma. Na tym oryginalnym dysku Win jest na dualboot ale praktycznie nie używany, zainstalowałem go na początku swojej przygody z SD jako ciekawostkę
Dzień dobry. Pierwszy lepszy kalkulator online dla ścieżek PCB podaje minimalną szerokość ścieżki 1,92mm dla parametrów: prąd 10A, temperatura 25C, grubość ścieżki 75um, długość ścieżki 5mm, dopuszczalny wzrost temperatury 25C. Zmieniając prąd na 5A szerokość ścieżki zmniejsza się do 0,74mm. Także to przewężenie w ścieżce jest co najwyżej na granicy wytrzymałości :)
Dysk m.2 pobiera największy prąd podczas intensywnych operacji odczytu / zapisu. Załadowanie plików gry z karty SD i granie może nie być tak wymagające jak np. pobieranie plików na dysk M.2 (zwłaszcza gdy mamy włączone ściągnie plików z innych komputerów w sieci lokalnej). Przydałaby się informacja co było robione w trakcie tych 1,5h po zmianie dysku i czy deck był podłączony do zasilania. Zauważyłem, że przy ściąganiu plików (internet udostępniony z telefonu przez WIFI) deck mocno się nagrzewa, zwłaszcza gdy dodatkowo jest ładowany.
@@cccccc5317 nie zwęgli się ponieważ nie ma tam padów które ograniczają szerokość ścieżki jak na top layer. pozostaje tylko rezystancja przelotek ale gdy będą dwie i dodatkowo zalane cyną to w ciemno zadziała.
Może problemem jest np brak kontaktu thermal-pada pomiedzy tym układem a aluminiową blaszką , ekranem esd chroniacą tę cała płytkę SOCka? Łatwo sprawić aby ten kontakt zniknął a nie widać tego dobrze po zamontowaniu blaszki.
Kupiłem Steam Deck'a w wersji 512Gb i siedział tam właśnie PM991a od Samsung'a. Wymieniłem na WD SN740 2Tb, wymieniłem pastę na Thermal Gryzzli Kryonaut, joy'e na elektromagnetyczne GuliKit. Żadnych najmniejszych problemów. Nic się nie pali, nie przegrzewa, nic, a poczyniłem bardziej inwazyjne modyfikacje niż wymiana dysku. Możliwe, że wadliwa sztuka trafiła na serwis i tyle. Ewentualnie zasadnicze pytanie, czy na nowym dysku, który P. Damian zamontował, przełożył osłonę ze starego, która jest wymagana.
@@damianleszczynski82 kiedy był kupowany sprzęt w Valve i z jakiego źródła ją masz? Steam Deck ma dwie rewizje. Pierwsza była sprzedawana przez pierwsze miesiące od premiery. Potem wypuścili drugą, która była pozbawiona wad. W tym wad zasilania, ale również kłopoty z chłodzeniem i odprowadzaniem ciepła. Z tego co wiem to właśnie w tych pierwszych dochodziło do takich sytuacji. W rev.2 nie spotkałem się z problemami po wymianie dysku. Niemniej Valve i tak nie zaleca wymian i nie bierze tego pod gwarancję.
@@Kpt_Price SD kupiony od mojego znajomego, a on kupował to z valve. Sprzęt teoretycznie ma jeszcze parę miesięcy gwarancji ale z tego co pamiętam faktycznie jest to jedna z jego pierwszych wersji. Ja tam tez wymieniłem TM na GPU z Honeywela i nie chciało mi się tego odwracać, bo ślady po takich modyfikacjach są już widoczne. Poza tym jestem stałym widzem Daniela i pomyślałem, że będzie fajny temat na odcinek.
@@damianleszczynski82 Czyli pierwsza rewizja. No to mnie nie dziwi tak szczerze mówiąc. Na nich jest sporo wad, jeżeli mówimy o komplikacjach po modyfikacjach. Standardowo działają super, ale jak chce się pogrzebać to zaczynają się schody :) Na tę chwilę mamy dwie rewizje, ale już wchodzi albo może wejdzie trzecia rewizja, w której jedyną zmianą jest dorzucenie sporego plate'a w roli radiatora. Czyli walka z jeszcze większym zmniejszeniem temperatur, gdzie wystarczy tylko dać porządną pastę typu Kryonaut :D
Właśnie zepsuł mi się steam deck, po podłączeniu do ładowarki przestał ładować i zaczęło śmierdzieć z portu, w ogóle nie reaguje na żadną ładowarkę, dioda led nie świeci, ewidentnie coś się spaliło, czy podejmiesz się naprawy?? (wersja LCD)
Fajny materiał. Niestety zabrakło mi 2 rzeczy: 1. Czy dołożenie termopada poprawi oddawanie ciepła i wydłuży życie przetwornicy? (Może juz jest dany do blaszki/radiatora?) 2. Pomiar "naładowanej baterii" 8.1V, prosiłbym o test "rozładowanej baterii" 6.9V. Czy moc jest taka sama, jakie jest wtedy obciążenie amperowe?
Ad. 2 Przy napięciu akumulatora 6,9V prąd przy tym samym zapotrzebowaniu na energię systemu wzrośnie w porównaniu do 8,1V zasilania. Wtedy spadki napięcia na diodzie z obejściem w QBAT również będą większe, czyli moc wydzielana na tym elemencie wzrośnie. Ale do limitu 10A jeszcze daleko. Ledwo połowa 6,5A była.
@@xav6427. Akurat w przypadku Steam Decka i układu charger'a (ładowacza?) MAX77961 VSYS zmienia się w zakresie około 6,5V (VSYSMIN programowalne od 5.535V do 6.970) do 8,6V (VBAT + 500mV). Dopiero później jest konwertowane na napięcia dla CPU i GPU przez układy MP2853 i MP86945B/C oraz kolejne, których nie pamiętam, a tworzą napięcia dla SoC, modułów pamięci (do 1,1V) i SSD M.2 (3,3V). Większość układów przetwornic impulsowych lub regulatorów liniowych faktycznie zasilana jest przez linie 3,3V. Ale w przypadku tego układu, który uległ zniszczeniu (MAX77961) nie ma to znaczenia, gdyż on bierze zasilanie z baterii (VBAT od około 7V do 8,6V) albo źródła zewnętrznego (VBUS od 3,5V do 24,5V).
Jeżeli chodzi o dyski, to mam doświadczenie z projektowania customowych rozwiązań embedded i w skrócie jest tak: na naklejce producent podaje dla dysku np. 2.5A, ale jest to "normalny" pobór maksymalny prądu. Niestety z doświadczenia wiem że dyski SSD podczas pracy potrafią pobrać z reguły 120-150% prądu "normalnego". Wynika to z tego że prąd ten podawany przez producenta jest mierzony dla ok 60-75% obciążenia transferem dysku, a gry i video... No cóż. Ogólnie mieliśmy na warsztacie dyski, które potrafiły zamiast deklarowanego 2.0A pobrać 4.8A (Pamiętam jeden taki dysk budżetowy samsunga). Z doświadczenia dyski WD wypadają najlepiej bo po prostu nie mogą za dużo więcej, więc nie wyciśnie się więcej z nich. Pozdrawiam.
wszystko fajnie tylko steam deck z filmiku byl ubity na 1.3 albo 1.6A, a to prawie najmniejsze zapotrzebowanie na prad w dyskach 2230. U mnie luzno dziala na 2.5A, gaben tez laduje 2.5A 512ki, a tu taki zonk, moze typom faktycznie odpada termopad Albo jakies chinskie podroby samsunga morduja decki...
🤔 A może trafiła się wadliwa partia tych chipów? warto byłoby, za zgodą klienta, zrobić szybki test obciążenia z tym dyskiem ssd. Pobór prądu oraz temperatura tego układu. Jeśli faktycznie ta ścieżka jest za cienka to może ją wzmocnić np plecionką?
Może głupie pytanie Czy można zamontować dysk SSD NVMe 2230 (z adapterem montażowym) niby z laptopa ( w opisie aukcji że do steam decka) w komputerze stacjonarnym?
Kompletnie (albo prawie kompletnie bo niby chodziłem do Technikum w Szczecinie ;p więc coś tam amperomierz, woltomierz ;) ) obce dla mnie tematy, ale oglądam je zawsze z wypiekami na twarzy jak dobry serial detektywistyczny :) ps. trochę martwi mnie to bo też wymieniałem SSD xD Jak teraz doczytałem to wymieniłem na Corsair Mini Mp600, który ma 2.5A, a niby ludzie piszą, że w tych stockowych jest 1.1-1.5A (przynajmniej gdzieś na reddit widziałem tabelkę, bo oczywiście kilku producentów SSD Valve używają). Działać działa, od kilku miesięcy, ale w sumie jeszcze nie odpalałem super zaawansowanych gier AAA, które na maxa wyciskają wszystko ze Steam Decka :) No cóż ;) Planuję dołożyć kartę MicroSD, ale teraz to zacząłem się wahać ;) Trochę słaba jest dezinformacja bo wszędzie czytałem jak to niby te dyski są super, spoko itd. do Steam Decka, a dopiero dzięki Twojemu filmowi zgłębiłem temat i myślę sobie, że taka Kioxia 1tb 1.1A byłaby znacznie lepszym rozwiązaniem, no ale to już może ktoś przeczyta i dokona lepszego wyboru niż ja ;)
Taka mała kość obrabia 10A i jeszcze nie na żadnego chłodzenia. Kiedyś sam przyklejalem płytki miedzi (na takie kości) o różnych grubościach, a czasem zalewalem silikonem caly blok. Trudne to sa poprawki niedoróbek producentów.
Może to przez niestabilność? Kiedyś miałem okazję projektować przetwornicę podwyższającą na scalaku TI. Wg. dokumentacji oraz narzędzia do symulacji na stronie producenta układ mógł pracować w wymaganych warunkach (ważne było znaczne podwyższenie napięcia i niskie napięcie wejściowe), w rzeczywistości to niby mogło by działać ale bardzo trudno było uzyskać stabilność, przetwornica się łatwo wzbudzała. Ostatecznie jakoś się udało to dostroić (ale kosztem spowolnienia pętli i wymagało to znacznego odejścia od rekomendowanych elementów) ale projekt był na styk i mógłby źle działać gdyby ktoś bardziej obciążył wyjście.
Ja myślę że to kombinacja temperatury panującej wewnątrz steam decka i konstrukcja samych ścieżek doprowadziły układ do skraju możliwości mały. Przydalo by się dodać jakiś mały radiator na niego i może się wtedy polepszy, np. Na ltt widziałem że dają radiatory na te układy
Dodał bym jeszcze że może to być też celowe działanie producenta , chyba nie od dziś wiemy że producenci elektroniki tak projektują układy aby ich żywotność nie była duża
Mam dwie teorie dotyczące tej sprawy. Od razu mówię, że są to tylko moje prywatne nie potwierdzone teorie. Po pierwsze wpisałem ten model dysku ssd (który prawdopodobnie uszkodził urządzenie) i znalazłem bardzo dużo opinii osób na reddicie, że mają ten dysk zamontowany i wszystko im działa, że mają kilka tygodni, nawet miesięcy codziennego użytkowania i wszystko jest git i że generalnie polecają ten dysk. Więc zacząłem się zastanawiać jak to możliwe że im działa, a tu był problem. Być może chodzi o kartę SD, ale nie o samą kartę tylko połącznie konkretnego modelu karty z konkretnym dyskiem ssd. (Mało prawdopodobne). Druga kwestia jest taka, że pod koniec filmu widać, że klient zainstalował sobie na własną rękę Winodwsa 11, a nie dedykowany Steam OS. Co za tym idzie Steam Deck jest w desktop mode gdy się gra. I teraz w dedykowanym Steam OS jest przycisk steam który otwiera menu gdzie można zmieniać klatki na sekundę, odświeżanie matrycy, ale również ile WAT może pobierać steam deck. Można również zainstalować wtyczkę Power Tools która pozwala określić konkretną wartość amperów podczas grania/ładowania. Dlatego sądzę, że w samym Steam OS, zwłaszcza w trybie Game Mode jest software'rowy bądź firmware'owy Power Management. I jeśli mamy Steam OS ale w dekstop mode to już nam odpada możliwość sterownia pewnymi rzeczami, ale wtedy zakładam, że działają domyślne ustawienia wbudowane w system operacyjny Steam OS. Ale jeśli zainstalujemy Windowsa 11 to nie dość że konsola działa cały czas w desktop mode to całkiem możliwe że ten domyślny Power Management wbudowany w Steam OS może nie działać do końca poprawnie pod Windowsem i dlatego dochodzi do uszkodzenia. (Bardziej prawdopodobne)
Czy ktoś z tu obecnych zmieniał może dysk na Corsair MP600 Mini 1TB PCI-E 4.0 x4 NVMe? jak się sprawdza? były jakieś kłopoty? dysk zabił konsolę podobnie jak na filmie?
Pobory prądu przez dyski SSD są bardzo różne. Sam spotkałem się z dyskiem SSD sata 2,5 cala z mocniejszego lapka do zastosowań profesjonalnych, który nie chciał ruszyć w zwyczajnym, konsumenckim lapku najprawdopodobniej właśnie z powodu zbyt dużego zapotrzebowania na prąd. Innym urządzeniem, które z nim współpracowało była stacjonarka. Niestety wielu producentów nie podaje na etykiecie tych parametrów, a szkoda... Osobiście mam jeden dysk nvme o tak małych rozmiarach jak w tym steam decku, pojemność 512gb, pobór 1,4A przy 3.3V Inna 512stka, już normalnej długości ma 2,1A poboru. 250tka kingstona to już 3A. Wszystkie o których mowa to nvme pcie 3.0 4x. Także dwa dyski przeznaczone pod ten sam slot i standard, mogą mieć różnicę poboru prądu nawet dwukrotnie większą. Steam deck to urządzenie mobilne, więc pobór prądu nawet przez taki dysk - ma znaczenie. Być może przydałoby się zrobić odznaczenia jak w pamięciach DDR3 - dla energooszczędnych lapkow istniało DDR3L. Tutaj takie dyski nvmeL miałyby ograniczony pobór do powiedzmy 1,5A, a te bez - chulaj duszo do 3 czy nawet 4A.
No i co z tego ? Windows nie ma z tym spaleniem nic wspólnego 😂 . Mam też windowsa dysk wymieniony już pół roku na 2TB i nie ma żadnego problemu. Nie twórz mitu ;)
Ja włożyłem do swojego decka dysk IRID Goodram trochę zabuliłem za niego o steam deck śmiga już prawie rok, także podejrzewam że cena i jakość dysku w tym przypadku też ma spore znaczenie
Włączcie od 5:20 z prędkością x0.25 😂 Wspaniałe. Chciałem zobaczyć czy rzeczywiście nie ma term-opada na tym układzie a uśmiałem się po pachy bo wypowiedz wyszła tak komicznie a zarazem mega pozytywnie 👌 Robota jak zawsze pełna profesja 🔥
Haha, faktycznie. Daniel bardzo dobitnie podkreślił że układ jest wymęczony i ewidetnie brak termopada (szczególnie na 0,25 prędkości :D) Mam nadzieję, że przy składaniu go założył :P
14:56 Danielu, mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego SD na filmie ładuje się mocą 22W (tak samo jak mój - więcej w baterię nie jest w stanie wepchnąć) ale 9V 2,6A podczas gdy moja sztuka NIGDY nie korzysta z 9V tylko zawsze z 15V i 1,5A? Przy dodatkowym obciążeniu grą ciągnie 2,6A więc ładowanie baterii musi lekko zwalniać bo SD więcej niż 40W z zasilacza nie pobiera. Czy inne napięcie może wynikać z innego układu ładowania? Z ciekawostek ja wymieniłem dysk na 256GB 3,3V 2,5A... ;P działa bez zarzutu nawet jak TDP podkręciłem z 15W do chyba 20W. Obecnie robię test na 17W i tak jak wyżej wspomniałem; 39W to max co SD pobierze z zasilacza nawet na rozładowanym akumulatorze.
same jak niektórzy, kupiłem wersje 64gb i wsadziłem Western Digital SN530 512gb 3x4 i chodzi już 8 miesięcy, tyle ze nie mam tendencji do uszkadzania elektroniki przy jej rozbieraniu
Szanowne panie Danielu Z mojego doświadczenia przede wszystkim chciałbym powiedzieć tak że to co podaje producent nie zawsze jest prawdą Często mija się z faktami a jednocześnie niektóre egzemplarze są tak słabe że nawet 1/3 wartości prądu obciążenia powoduje spalenie to samo z dyskami twardymi SSD często pisze 1. 8 ampera Ale bierzesz podłączasz amperomierz i pokazuje o wiele więcej często błąd jest nawet o 1 amper czyli naprawdę zużywa 2,8 amper a nie drukowane 1,8 ampera trzeba też pamiętać o tak zwanych pikach chwilowym zrostach natężenia prądu dochodzących nawet 3.8 ampera wiadomo trwających kilka nanosekund ale wystarczająco długo by słaby tranzystor oberwał po uszach
Może wadliwy egzemplarz. Ja jestem miesiąc po swapie z ori 256gb na 2tb, plus karta 1tb, dualboot z windowsem 11 (ale pod windowsem nie uruchamiam gier) i tak mi to już miesiąc działa bez problemu. Albo sam windows sobie słabo radzi z wentylatorami i kontrolą temperatur. Tak czy siak siedząc na forach stimdekowców, takie sytuacje jak ta się nie zdarzają, jest to raczej margines.
Bardzo fajny filmik. Uwielbiam Twoje filmy i podziwiam Twoją wiedzę. Mam takie pytanie, otóż jaki to jest ten Twój zasilacz serwisowy, który pokazuje te wykresy poboru prądu itd? Pozdrawiam.
nie jestem ekspertem, ale nie dałobysię dołożyć jakieś blachy pod ten układ? albo folii aluminiowej? tak żeby się nie przepalało by dało się te dyski jednak swobodnie wymieniać?
Co do wspolnego przemyślenia, pierwsze co mi naszło do głowy to slowo "temperatury":] moze te uklady jak i dyski przy tak malej powierzchni potrzebuja lepszego chłodzenia.
U mnie dysk dokładany, 3.3 volta 2.5 ampera , wszystko śmiga, grane wymagające gry , nic się nie dzieje , nie zachęcam oczywiście do takiego zabiegu , ale trochę to dziwne , większość osób kupuje decka z najmniejszą opcją pamięci i wymienia na większe dyski we własnym zakresie , zastanawia mnie to czy płyta pcb była ulepszona w którymś momencie i ta cieka ścieżka była poprawiona ? 🤔
@@blackIwaterIpark że co? Jakim cudem? :D Dock to ładowarka z funkcją huba a nie cały zasilacz wyłączający ten wbudowany w SD tak jak to jest w telefonach np. OnePlusa. Pobór prądu naturalnie wzrośnie bo GPU będzie miało do ogarnięcia dodatkowy ekran i tyle. Hub ewentualnie przejmie na siebie zasilanie portu HDMI/DP ale to tyle.
a może wystarczy dodać termopada do obudowy urządzenia? aby lepiej odbierać od niego ciepło?, albo co kolwiek co by to ciepło rozproszyło chociaż trochę
Kurde myślałem że odpalisz z tym większym dyskiem i sprawdzisz co i jak , a nie tylko na starym ... Trochę szkoda bo dla kogoś kto chce zrobić upgrade nie ma pomocy ......
nic by Ci to nie dało - na SD w tym odcinku poszłoby, u kolegów właściciela tego SD też poszło, a Ty swojego usmażyłbyś. Zawsze możesz też podłączyć termometr do układu (choćby przykleić taśmą kaptonową) i mierzyć jak z danym dyskiem kształtują się temperatury. Właścicielowi zajęło 1.5h wysmażenie PMICa na rare medium więc pewnie awaria nie dzieje się od ręki _:)
Ciekawi mię czy nie dało by się zrobić moda z zewncznym tranzystorem kury by bysł tylko wstrowywany tym układem i łączył bezpośrednio do głównej linii zasilania
Pozdrawiamy z Politechniki Wrocławskiej i dziękujemy za pokaz przedpremierowy. Cieszę się że mogłem z wami wymienić kilka zdań.
Nie tylko naprawa ,nie tylko wytłumaczenie ocb, ale jeszcze propozycje upgradu dla producenta ...szacun
21:20 nie musisz mieć dużo doświadczenia, wystarczy znaczącza liczba motogodzin na jutubie ;d
a tak na serio to taka ścieżyna być może i jest w stanie targnąć te 10A w piku, natomiast cykle włączania i wyłączania zabawki męczą materiał spoiwa (bezołowiowego, więc sztywnego i kruchego zarazem).
Im więcej cykli tym bardziej wymęczony pad, tym mniejsza jego powierzchnia, tym większa rezystancja przy tym samym prądzie i wyższa temperatura.
Moim zdaniem (expert here, a co ;d) to przyspawka wyprowadzeń układu do PCB to uszkodzenie wtórne, pierwotnym było jak zakładałeś przejaranie mosfeta. Taki zwarty mosfet puścił cały mozliwy prąd przez siebie efektywnie grzejąc strukturę ukladu i zmieniając jej "logikę pracy" jeśli można tak powiedzieć i nie zdziwiłbym się jeśli z "przełączania głównej linii między baterią a zasilaczem" doszło do ich połączenia "na krótko" na krótko, ale na wystarczająco długo żeby przepływający prąd dosłownie wysmażył miedziuchę na ścieżce.
Przez to snuję śmiałą teorię że SSDki z wyższym poborem spokojnie pojadą w takim steam decku, ale tylko po prewencyjnym przelutowaniu PMIC'a "na świeżo", stopem ołowiowym.
Empirycznie dowiodłeś że urządzenie w domyślnej konfiguracji wykorzystuje jakieś 65% możliwości przetwornicy więc spokojnie powinno dawać radę obciążone bardziej prądożernym dyskiem do tych powiedzmy 90%.
Swoją drogą czekam aż modderzy a niedługo później producenci zaczną przedłużać heatpipe'y CPU o wyprowadzenia do studzenia przetwornic bo te pracują przy coraz ciekawszych prądach.
Potwierdzam bo testowałem.
Jestem pod wrażeniem. Gratuluję posiadanej wiedzy.
Świetny montaż materiału, bardzo mi się podobał film, brawo.
17:37 Śliczny akcencik wywołujący uśmiech na twarzy.
Posiadam SD rev:e z wymienionym dyskiem. Fabryczny był kingston 512 GB (om3pdp3512b-a01), teraz aktualnie jest wstawiony wd sn740 2tb (SDDPTQE-2T00) i nie ma problemów. Na ten układ zasilania jest thermopad. Możliwe że został przesunięty. Sam ten układ potrafi spokojnie dochodzić do temperatury 82 stopni... w moim egzemplarzu wymieniłem thermopad na bardziej wydajny i zmieniłem osłonę płyty głównej dla bezpieczeństwa lecz przez to że zrobiłem oc i pobór mocy z 15W dla APU dałem na 21W, a za tym idzie więcej papu przez przetwornice
Jeżeli usunięto (przy wymianie dysku?) termopad to jest odpowiedź, bo ten Kingston ma podane 2.5A na etykiecie, ale dyski zazwyczaj tyle nie pobierają. Trochę K-5 na układzik i będzie śmigać.
@@piker-pl k-5 ? co to >?
To by wyjasnialo sprawe. Bo serio, ile mocy wiecej moze taki wymieniony SSD brac? Raczej kilka procent ogolnego poboru calego Steam Decka to max. Wiec jak bardzo na styk musiałby być ten układ dobrany, ze niewielka zmiana go juz zabija. Teoretycznie mozliwe, ale ta wersja ze zgubionym termopadem taka bardziej prawdopodobna sie wydaje.
@@mikeuk1927 Też wydaje mi się, że sama zmiana dysku nie rzutowała na tej awarii.
Hej, jak zmieniłeś maksymalne TDP dla APU ? Jest może jakiś poradnik ?
Jak zawsze super film, normala naprawa ktorej dawno nie byl, plus kochajaca zona w kadrze :D Najlepszego ;)
Najlepsze filmy w tej tematyce, normalnie THE BEST!!!. Wiedza jaka posiadasz- IMPONUJĄCE , no i jak fajnie ja nam przekazujesz,umiejetnasci - POZAZDROŚCIĆ 😊, no i te podejście z humorem 😂😂. Trzymaj tak dalej.
Danielu jak zawsze swietna robota,nie za czesto pisze komentarze pod filmami ale ostatnie twoje produkcje naprawde sa na swietnym poziomie i oglada je sie wysmienicie.Pozdrawiam bardzo serdecznie ;)
ogląda się koszmarnie.
@@nnnnnn3647 każdy ma swoje standardy🤷♀️
@@Vertival_heaven Ten debil pod każdym filmem go krytykuję więcej lepiej olewać takie osoby
@@nnnnnn3647 to na ch oglądasz?
Miło zobaczyć naprawę dla normalnego klienta
Brakuje informacji, którą kiedyś Daniel kiedyś często podawał - ile taka naprawa mniej więcej kosztuje tego normalnego klienta :)
@@Wideorejestrator Bardzo możliwe, że ciężko określić "ciurkiem" często mówi się, że co nowy przypadek to historia... tylko czasami ciągle psuje się to samo.
Zmierzam do tego, że może liczyć indywidualnie za roboczogodziny spędzone nad sprzętem + ewentualne koszta dodatkowe. Reasumując ciężko podać "sztywną" wartość.
@@leegendarrny6202 Ale właśnie nie chodzi mi o wartość średnią dla różnych usterek danego sprzętu, tylko taką dla konkretnego, pokazywanego przypadku.
Cała sprawa daje mocno do myślenia.
17:39 Pozdrowienia dla Moniki! Czekamy na kolejne filmy z Jej naprawy :)
Może warto sprawdzić ten dysk czy jest wolny od wad. Extra odcinek 👍
albo czy układy zasilania nie były wadliwe.
Buziak dla Daniela na filmie 😊
Szczęśliwa rodzinka Rakowieckich super tak trzymać Daniel
Robisz super filmy pozdrawiam was 🤗
22:20 ... Danielu, ścieżki takie powinny być jak najkrótsze i być zdolne do przeniesienia odpowiedniego prądu. Nie ma tu mowy, że ma być cienka. Najistotniejsze jet aby tzw. switching nodes (gałęzie przełączające, na schemacie LX1, LX2) tworzyły możliwie krótką pętlę. Chodzi o to, żeby przy szybkim przełączaniu długość połączeń i długość fali nie spowodowała powstania rezonansu i właśnie zachowania jak antena. Czasem nawet zaleca się grubszą ścieżkę aby zwiększyć pojemność i obniżyć indukcyjność ścieżki ale tu raczej jest to na dalszym planie.
Taka konfiguracja 4 mosfetów to przetwornica typu Buck-Boost, pozwalająca konwertować dowolne napiecie wejsciowe na dowolne wyjsciowe ( w sensie że Vin < Vout lub Vin >= Vout ), przy wysokiej sprawności. Co do prowadzenia scieżek, to krótkie ścieżki są jak najbardziej wskazane, ale też możliwie najszersze (cienkie ścieżki to wyższa indukcyjność, a to z kolei większy problem z EMI oraz większa rezystancja). Swoją drogą ciekawe, że układ się po przegrzaniu nie wyłączył, zwykle te PMIC-e mają zabezpieczenia termiczne.
Trzeba było iść na całość i nie tylko naprawić ale zrobić mod-a by ten 1TB działał.
Just do it!
prawdopodobnie wystarczyłby termopad
Tylko że nie zrobiłby tego za darmo a nie wiadomo czy klient chciałby dopłacać za nie zlecaną usługę
Masz super wiedzę,i umiesz się nią dzielić i fajnie tłumaczysz,wiele się już od Ciebie nauczyłem, aha no i masz kochającą żonę 🙂
No nie wiem czy kochajaca ,ona pokazala tylko ze niech ktora sprobuje go ruszyc to bedzie miala z nia do czynienia .
Kurka chciałbym tak to wszystko ogarniać haha ale ciężko znaleźć jakkolwiek dobre tutoriale albo jakieś knowledge basy a tak to zazwyczaj raduje się kumpla który w dużej mierze ogląda ciebie i paru innych. A tak to sam oglądam i próbuje ogarnąć co i jak haha
Na nic tak nie czekam na YT jak na film od Daniela !! Chłopie jesteś wielki !
Dzięki za kolejny super materiał 🙂
Daniel jest już jak Ripperdoc z uniwersum cyberpunka 😅👏🏼
Chip relic też by naprawił 😀
@@iset112 mało tego że naprawił, to jeszcze ponarzekał by że to było nudne i banalne🤣
@@Supreme4FUN Przypomniałeś mi że ja mam jeszcze fabułę Cyberpunk 2077 nie skończoną 😀
Klocuch co Ty tu robisz xD Oglądam sobie Daniela a tu twarz bardzo znajoma haha Pozdro (Macio od Rademenesa)
jak zwykle-konkretna wiedza i robota...dzięki za materiał..i pozdro...
20:39 przy naprawie połączyłbym piny 11 i 12 z tym padem pod spodem dając szerszego pada, i tak są połączone w/g layoutu. jak i w naszym decku.
To miało by szansę. Termopadów nie widziałem... Dyski SSD M.2 muszą mieć chłodzenie. Naprawa jak zwykle na medal. Twoje wyjaśnienia są jak zawsze świetne. Pozdrawiam ;)
Nie muszą, ale bez chłodzenia rośnie pobór energii. :)
@@piker-pl "bez chłodzenia rośnie pobór energii" - czemu niby?
nie nie musza miec chlodzenia.
Te parametry prądowe w datasheetach są zazwyczaj podawane przy idealnym chłodzeniu całego układu. Więc projektant w praktyce zawsze musi brać poprawkę szczególnie przy takich małych rozmiarach czy rastrach pinów i w efekcie często zaniżać wydajność prądową dwu lub trzy krotnie żeby to za szybko nie padło. O ESD nawet nie będę wspominał przy tych scalakach... pozdro dla kumatych😉
Aż miło się patrzy i słucha tak mądrego i wyedukowanego czlowieka z pasją w dobie największej oglądalności ułomności Najmanow i innych patocymbałów. Pozdrawiam
Jaki pobór prądu ma oryginalny dysk 512 ze stram decka
Jak zwykle Bardzo Dobra Robota Pozdrawiam😉
9:58 w tej pompce pęka wężyk dlatego nie pompuje, polecam kupić taki gumowy/silikonowy przezroczysty, często w Lerła można znaleźć za grosze ;)
@DanielRakowiecki Opierając się na schemacie w 3:36 wnioskuję, że przy zasilaniu bateryjnym, cały prąd zasilający zamyka się przez diodę zabezpieczającą tranzystor Qbat. Tranzystor Qbat pracuje tylko przy ładowaniu bateri. Gdyby podpiąć poza układem dodatkową diodę, równolegle do nóżek Vbat i Vsys, zgodnie z polaryzacją diody wewnętrznej, ale o napięciu przewodzenia minimalnie niższym od diody wewnętrznej, można by odciążyć sam układ przy zasilaniu bateryjnym. Taka robocza hipoteza na szybko :)
Siema mistrzu ! Kiedy powiesz coś więcej o swoim tajemnym projekcie ?? Myślę , że będzie to najlepszy laptop ever !
Czasami podczas samodzielnej wymiany SSD, niektórym osobom wypada thermalpad który ma odbierac ciepło z tego układu. Warto zwrócić na to uwagę przy wymianę dysku, ponieważ układ bardzo się grzeje w trakcie grania oraz ładowania, zwłaszcza ze jest w pobliżu dysku M.2 który sam w sobie tez lubi się grzać.
Ciekawe, jak sprawa prądowa wygląda w poszczególnych modelach Steam Decka?
PS. Kusiło mnie, aby kupić te tańsze modele i dokonać podmiany dysku - w końcu stanęło na tym, że wziąłem maksymalną opcję dyskową (bo bałem się, że jak coś pójdzie nie tak, to potem będę żałował).
Nie zdziwiłbym się, gdyby to była rzeczywista przyczyna awarii!
TM nie odpadł i nie przesunął się. "Przykleił" się do blachy
@@blackIwaterIpark ja kupiłem najmniejsza opcje i wstawiłem 512 gb , 3.3 volt 2.5 Amper , wszystko śmiga , grane gry wymagające moim zdaniem , gta5 , mafia 3 , jakiś tomb rider , wszystko śmiga 😀
@@kamillapaj87 ja też tak zrobiłem. Tylko , że niestety miałem pecha, bo po wymianie dysku pograłem tylko ok 1,5h. W sumie SD chodził z tym dyskiem ok 3 h bo wcześniej instalacja systemu, jakieś ustawienia itp. Wszystko na oryginalnym systemie SD. Windy na nowym dysku już nie ma. Na tym oryginalnym dysku Win jest na dualboot ale praktycznie nie używany, zainstalowałem go na początku swojej przygody z SD jako ciekawostkę
Dzień dobry. Pierwszy lepszy kalkulator online dla ścieżek PCB podaje minimalną szerokość ścieżki 1,92mm dla parametrów: prąd 10A, temperatura 25C, grubość ścieżki 75um, długość ścieżki 5mm, dopuszczalny wzrost temperatury 25C. Zmieniając prąd na 5A szerokość ścieżki zmniejsza się do 0,74mm. Także to przewężenie w ścieżce jest co najwyżej na granicy wytrzymałości :)
Super :)
Jezu, Daniel jesteś Szczęśliwcem ! (17:39) 😊👍
PS
Fajna bródka 😆
Dysk m.2 pobiera największy prąd podczas intensywnych operacji odczytu / zapisu. Załadowanie plików gry z karty SD i granie może nie być tak wymagające jak np. pobieranie plików na dysk M.2 (zwłaszcza gdy mamy włączone ściągnie plików z innych komputerów w sieci lokalnej). Przydałaby się informacja co było robione w trakcie tych 1,5h po zmianie dysku i czy deck był podłączony do zasilania. Zauważyłem, że przy ściąganiu plików (internet udostępniony z telefonu przez WIFI) deck mocno się nagrzewa, zwłaszcza gdy dodatkowo jest ładowany.
Daniel Super film.Pozdrowienia Dla Pani Moniki :)
Dobra muzyka do rozbierania :D jak najbardziej pasuje do tempa :D Colin Furze vibe :D
Super analiza - 100% zgoda z dodatkową warstwą i przelotkami❤
Gdyby było 100% pewności, że to zda egzamin to tak, ale jeżeli trzecia warstwa by się miała tak zwęglić to pozdro 600 xd
@@cccccc5317 nie zwęgli się ponieważ nie ma tam padów które ograniczają szerokość ścieżki jak na top layer. pozostaje tylko rezystancja przelotek ale gdy będą dwie i dodatkowo zalane cyną to w ciemno zadziała.
Daniel, zdrówka w walce o piękny uśmiech ;)
Ten Kanal jest swietny wiedza i rozrywka w jednym!
Mam steam decka, dysk wymieniłem pół roku temu i cały czas wszystko dział dobrze. Czuję że przez to, że obejrzałem ten film to niedługo się spali. 😆
Sprzedaj zanim się zepsuje :)
Uwielbiam Cie ! Kolejna wiedzą oddana bez materializmu ! Piątka dla Ciebie ❤
Może problemem jest np brak kontaktu thermal-pada pomiedzy tym układem a aluminiową blaszką , ekranem esd chroniacą tę cała płytkę SOCka? Łatwo sprawić aby ten kontakt zniknął a nie widać tego dobrze po zamontowaniu blaszki.
Super odcinek. Pozdrawiam.
Kupiłem Steam Deck'a w wersji 512Gb i siedział tam właśnie PM991a od Samsung'a. Wymieniłem na WD SN740 2Tb, wymieniłem pastę na Thermal Gryzzli Kryonaut, joy'e na elektromagnetyczne GuliKit. Żadnych najmniejszych problemów. Nic się nie pali, nie przegrzewa, nic, a poczyniłem bardziej inwazyjne modyfikacje niż wymiana dysku. Możliwe, że wadliwa sztuka trafiła na serwis i tyle. Ewentualnie zasadnicze pytanie, czy na nowym dysku, który P. Damian zamontował, przełożył osłonę ze starego, która jest wymagana.
Tak
@@damianleszczynski82 kiedy był kupowany sprzęt w Valve i z jakiego źródła ją masz?
Steam Deck ma dwie rewizje. Pierwsza była sprzedawana przez pierwsze miesiące od premiery. Potem wypuścili drugą, która była pozbawiona wad. W tym wad zasilania, ale również kłopoty z chłodzeniem i odprowadzaniem ciepła. Z tego co wiem to właśnie w tych pierwszych dochodziło do takich sytuacji. W rev.2 nie spotkałem się z problemami po wymianie dysku. Niemniej Valve i tak nie zaleca wymian i nie bierze tego pod gwarancję.
@@Kpt_Price SD kupiony od mojego znajomego, a on kupował to z valve. Sprzęt teoretycznie ma jeszcze parę miesięcy gwarancji ale z tego co pamiętam faktycznie jest to jedna z jego pierwszych wersji. Ja tam tez wymieniłem TM na GPU z Honeywela i nie chciało mi się tego odwracać, bo ślady po takich modyfikacjach są już widoczne. Poza tym jestem stałym widzem Daniela i pomyślałem, że będzie fajny temat na odcinek.
@@damianleszczynski82 Czyli pierwsza rewizja. No to mnie nie dziwi tak szczerze mówiąc. Na nich jest sporo wad, jeżeli mówimy o komplikacjach po modyfikacjach. Standardowo działają super, ale jak chce się pogrzebać to zaczynają się schody :)
Na tę chwilę mamy dwie rewizje, ale już wchodzi albo może wejdzie trzecia rewizja, w której jedyną zmianą jest dorzucenie sporego plate'a w roli radiatora. Czyli walka z jeszcze większym zmniejszeniem temperatur, gdzie wystarczy tylko dać porządną pastę typu Kryonaut :D
Właśnie zepsuł mi się steam deck, po podłączeniu do ładowarki przestał ładować i zaczęło śmierdzieć z portu, w ogóle nie reaguje na żadną ładowarkę, dioda led nie świeci, ewidentnie coś się spaliło, czy podejmiesz się naprawy?? (wersja LCD)
Fajny materiał. Niestety zabrakło mi 2 rzeczy:
1. Czy dołożenie termopada poprawi oddawanie ciepła i wydłuży życie przetwornicy? (Może juz jest dany do blaszki/radiatora?)
2. Pomiar "naładowanej baterii" 8.1V, prosiłbym o test "rozładowanej baterii" 6.9V. Czy moc jest taka sama, jakie jest wtedy obciążenie amperowe?
Ad. 2 Przy napięciu akumulatora 6,9V prąd przy tym samym zapotrzebowaniu na energię systemu wzrośnie w porównaniu do 8,1V zasilania. Wtedy spadki napięcia na diodzie z obejściem w QBAT również będą większe, czyli moc wydzielana na tym elemencie wzrośnie. Ale do limitu 10A jeszcze daleko. Ledwo połowa 6,5A była.
@@martingorbush2944 tylko vsys to 3v3 a nie 8 czy 7v i tam sie nagle robi ~9a
@@xav6427. Akurat w przypadku Steam Decka i układu charger'a (ładowacza?) MAX77961 VSYS zmienia się w zakresie około 6,5V (VSYSMIN programowalne od 5.535V do 6.970) do 8,6V (VBAT + 500mV). Dopiero później jest konwertowane na napięcia dla CPU i GPU przez układy MP2853 i MP86945B/C oraz kolejne, których nie pamiętam, a tworzą napięcia dla SoC, modułów pamięci (do 1,1V) i SSD M.2 (3,3V).
Większość układów przetwornic impulsowych lub regulatorów liniowych faktycznie zasilana jest przez linie 3,3V. Ale w przypadku tego układu, który uległ zniszczeniu (MAX77961) nie ma to znaczenia, gdyż on bierze zasilanie z baterii (VBAT od około 7V do 8,6V) albo źródła zewnętrznego (VBUS od 3,5V do 24,5V).
Mam przyjemność naprawiać tą konsolkę z twojego stołu jakiś cudem trafiła do mnie 😊. Ta sama usterka tylko wypalenie laminatu większe :/ Pozdrawiam!
Piękna robota.
Jeżeli chodzi o dyski, to mam doświadczenie z projektowania customowych rozwiązań embedded i w skrócie jest tak: na naklejce producent podaje dla dysku np. 2.5A, ale jest to "normalny" pobór maksymalny prądu. Niestety z doświadczenia wiem że dyski SSD podczas pracy potrafią pobrać z reguły 120-150% prądu "normalnego". Wynika to z tego że prąd ten podawany przez producenta jest mierzony dla ok 60-75% obciążenia transferem dysku, a gry i video... No cóż. Ogólnie mieliśmy na warsztacie dyski, które potrafiły zamiast deklarowanego 2.0A pobrać 4.8A (Pamiętam jeden taki dysk budżetowy samsunga). Z doświadczenia dyski WD wypadają najlepiej bo po prostu nie mogą za dużo więcej, więc nie wyciśnie się więcej z nich. Pozdrawiam.
wszystko fajnie tylko steam deck z filmiku byl ubity na 1.3 albo 1.6A, a to prawie najmniejsze zapotrzebowanie na prad w dyskach 2230.
U mnie luzno dziala na 2.5A, gaben tez laduje 2.5A 512ki, a tu taki zonk, moze typom faktycznie odpada termopad
Albo jakies chinskie podroby samsunga morduja decki...
🤔 A może trafiła się wadliwa partia tych chipów? warto byłoby, za zgodą klienta, zrobić szybki test obciążenia z tym dyskiem ssd. Pobór prądu oraz temperatura tego układu. Jeśli faktycznie ta ścieżka jest za cienka to może ją wzmocnić np plecionką?
9:40 , już po pracy a powiadomienia z zebry dalej mnie prześladują :DDD
No i zajefanie!!! Mamy coś do oglądania!! Lecimy i łapa w ciemno❤
Fachowo jak zawsze :)
Naprawa udana, serwis zadowolony, klient zadowolony, widzowie zadowoleni. Sytuacja Win-Win-Win. Pozdrawiam
Może chodzi o grubość warstwy miedzi - mierząc w czarodziejach, stosuje się 1 oz do 3 oz.
Ile mniej więcej bierzecie za naprawę?
Może głupie pytanie Czy można zamontować dysk SSD NVMe 2230 (z adapterem montażowym) niby z laptopa ( w opisie aukcji że do steam decka) w komputerze stacjonarnym?
Siema, gdzie szukac schematow do ekspresow De'Longhi? Pozdrawiam ze Szkocji.
Kompletnie (albo prawie kompletnie bo niby chodziłem do Technikum w Szczecinie ;p więc coś tam amperomierz, woltomierz ;) ) obce dla mnie tematy, ale oglądam je zawsze z wypiekami na twarzy jak dobry serial detektywistyczny :)
ps. trochę martwi mnie to bo też wymieniałem SSD xD Jak teraz doczytałem to wymieniłem na Corsair Mini Mp600, który ma 2.5A, a niby ludzie piszą, że w tych stockowych jest 1.1-1.5A (przynajmniej gdzieś na reddit widziałem tabelkę, bo oczywiście kilku producentów SSD Valve używają). Działać działa, od kilku miesięcy, ale w sumie jeszcze nie odpalałem super zaawansowanych gier AAA, które na maxa wyciskają wszystko ze Steam Decka :) No cóż ;) Planuję dołożyć kartę MicroSD, ale teraz to zacząłem się wahać ;)
Trochę słaba jest dezinformacja bo wszędzie czytałem jak to niby te dyski są super, spoko itd. do Steam Decka, a dopiero dzięki Twojemu filmowi zgłębiłem temat i myślę sobie, że taka Kioxia 1tb 1.1A byłaby znacznie lepszym rozwiązaniem, no ale to już może ktoś przeczyta i dokona lepszego wyboru niż ja ;)
Ciekawe, czyli jaki dysk byłby bezpieczny Chciałem brać microna m2 2230 1 tb z xkomu.
Taka mała kość obrabia 10A i jeszcze nie na żadnego chłodzenia.
Kiedyś sam przyklejalem płytki miedzi (na takie kości) o różnych grubościach, a czasem zalewalem silikonem caly blok. Trudne to sa poprawki niedoróbek producentów.
Może to przez niestabilność?
Kiedyś miałem okazję projektować przetwornicę podwyższającą na scalaku TI. Wg. dokumentacji oraz narzędzia do symulacji na stronie producenta układ mógł pracować w wymaganych warunkach (ważne było znaczne podwyższenie napięcia i niskie napięcie wejściowe), w rzeczywistości to niby mogło by działać ale bardzo trudno było uzyskać stabilność, przetwornica się łatwo wzbudzała. Ostatecznie jakoś się udało to dostroić (ale kosztem spowolnienia pętli i wymagało to znacznego odejścia od rekomendowanych elementów) ale projekt był na styk i mógłby źle działać gdyby ktoś bardziej obciążył wyjście.
Też miałem dziwne jazdy z przetwornicami TI. Wszystko zgodnie z notą - a układ się smażył. Review Texasa po założonym support case - "musi działać".
Ja myślę że to kombinacja temperatury panującej wewnątrz steam decka i konstrukcja samych ścieżek doprowadziły układ do skraju możliwości mały. Przydalo by się dodać jakiś mały radiator na niego i może się wtedy polepszy, np. Na ltt widziałem że dają radiatory na te układy
Dodał bym jeszcze że może to być też celowe działanie producenta , chyba nie od dziś wiemy że producenci elektroniki tak projektują układy aby ich żywotność nie była duża
Mam dwie teorie dotyczące tej sprawy. Od razu mówię, że są to tylko moje prywatne nie potwierdzone teorie.
Po pierwsze wpisałem ten model dysku ssd (który prawdopodobnie uszkodził urządzenie) i znalazłem bardzo dużo opinii osób na reddicie, że mają ten dysk zamontowany i wszystko im działa, że mają kilka tygodni, nawet miesięcy codziennego użytkowania i wszystko jest git i że generalnie polecają ten dysk. Więc zacząłem się zastanawiać jak to możliwe że im działa, a tu był problem. Być może chodzi o kartę SD, ale nie o samą kartę tylko połącznie konkretnego modelu karty z konkretnym dyskiem ssd. (Mało prawdopodobne).
Druga kwestia jest taka, że pod koniec filmu widać, że klient zainstalował sobie na własną rękę Winodwsa 11, a nie dedykowany Steam OS. Co za tym idzie Steam Deck jest w desktop mode gdy się gra. I teraz w dedykowanym Steam OS jest przycisk steam który otwiera menu gdzie można zmieniać klatki na sekundę, odświeżanie matrycy, ale również ile WAT może pobierać steam deck. Można również zainstalować wtyczkę Power Tools która pozwala określić konkretną wartość amperów podczas grania/ładowania. Dlatego sądzę, że w samym Steam OS, zwłaszcza w trybie Game Mode jest software'rowy bądź firmware'owy Power Management. I jeśli mamy Steam OS ale w dekstop mode to już nam odpada możliwość sterownia pewnymi rzeczami, ale wtedy zakładam, że działają domyślne ustawienia wbudowane w system operacyjny Steam OS. Ale jeśli zainstalujemy Windowsa 11 to nie dość że konsola działa cały czas w desktop mode to całkiem możliwe że ten domyślny Power Management wbudowany w Steam OS może nie działać do końca poprawnie pod Windowsem i dlatego dochodzi do uszkodzenia. (Bardziej prawdopodobne)
Witam Pana Majstra i ekipę 🤗
Czy ktoś z tu obecnych zmieniał może dysk na Corsair MP600 Mini 1TB PCI-E 4.0 x4 NVMe? jak się sprawdza? były jakieś kłopoty? dysk zabił konsolę podobnie jak na filmie?
Pobory prądu przez dyski SSD są bardzo różne. Sam spotkałem się z dyskiem SSD sata 2,5 cala z mocniejszego lapka do zastosowań profesjonalnych, który nie chciał ruszyć w zwyczajnym, konsumenckim lapku najprawdopodobniej właśnie z powodu zbyt dużego zapotrzebowania na prąd. Innym urządzeniem, które z nim współpracowało była stacjonarka. Niestety wielu producentów nie podaje na etykiecie tych parametrów, a szkoda...
Osobiście mam jeden dysk nvme o tak małych rozmiarach jak w tym steam decku, pojemność 512gb, pobór 1,4A przy 3.3V
Inna 512stka, już normalnej długości ma 2,1A poboru. 250tka kingstona to już 3A. Wszystkie o których mowa to nvme pcie 3.0 4x. Także dwa dyski przeznaczone pod ten sam slot i standard, mogą mieć różnicę poboru prądu nawet dwukrotnie większą.
Steam deck to urządzenie mobilne, więc pobór prądu nawet przez taki dysk - ma znaczenie. Być może przydałoby się zrobić odznaczenia jak w pamięciach DDR3 - dla energooszczędnych lapkow istniało DDR3L. Tutaj takie dyski nvmeL miałyby ograniczony pobór do powiedzmy 1,5A, a te bez - chulaj duszo do 3 czy nawet 4A.
Czy można zamontować dysk SSD NVMe 2230 (z adapterem montażowym) niby z laptopa ( w opisie aukcji że do steam decka) w komputerze stacjonarnym?
@pawetartanus8710 Pewka. Jeśli tylko komputer w tym porcie wspiera NVMe, to nie ma dla niego najmniejszego znaczenia, jakiego rozmiaru jest dysk. 😉
Stockowy dysk 512 om3pdp3512B-A01 od kingstona pobiera 3A. Ale stockowy steam deck chodzi na steam os a nie na widnowsie ;)
No i co z tego ? Windows nie ma z tym spaleniem nic wspólnego 😂 . Mam też windowsa dysk wymieniony już pół roku na 2TB i nie ma żadnego problemu. Nie twórz mitu ;)
Pomiar prądu był na wejściu przetwornicy, jaki prąd był na wyjściu (jeżeli jakaś zmiana napięcia występuje)?
17:37 takie widoki też lubimy
15:20 co to za żółte pingle? Zastanawia mnie to do dłuższego czasu, czy to jakieś korekcyjne czy w innym celu :P
Ja włożyłem do swojego decka dysk IRID Goodram trochę zabuliłem za niego o steam deck śmiga już prawie rok, także podejrzewam że cena i jakość dysku w tym przypadku też ma spore znaczenie
Włączcie od 5:20 z prędkością x0.25 😂 Wspaniałe. Chciałem zobaczyć czy rzeczywiście nie ma term-opada na tym układzie a uśmiałem się po pachy bo wypowiedz wyszła tak komicznie a zarazem mega pozytywnie 👌 Robota jak zawsze pełna profesja 🔥
Haha, faktycznie. Daniel bardzo dobitnie podkreślił że układ jest wymęczony i ewidetnie brak termopada (szczególnie na 0,25 prędkości :D) Mam nadzieję, że przy składaniu go założył :P
14:56 Danielu, mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego SD na filmie ładuje się mocą 22W (tak samo jak mój - więcej w baterię nie jest w stanie wepchnąć) ale 9V 2,6A podczas gdy moja sztuka NIGDY nie korzysta z 9V tylko zawsze z 15V i 1,5A? Przy dodatkowym obciążeniu grą ciągnie 2,6A więc ładowanie baterii musi lekko zwalniać bo SD więcej niż 40W z zasilacza nie pobiera.
Czy inne napięcie może wynikać z innego układu ładowania? Z ciekawostek ja wymieniłem dysk na 256GB 3,3V 2,5A... ;P działa bez zarzutu nawet jak TDP podkręciłem z 15W do chyba 20W. Obecnie robię test na 17W i tak jak wyżej wspomniałem; 39W to max co SD pobierze z zasilacza nawet na rozładowanym akumulatorze.
Jak coś już w innym komentarzu ktoś wyjaśnił że w biosie to można zmieniać ;)
Tu nie chodzi bardziej o pobór prądu przez niektóre dyski (2.5A i więcej) a nie o termopada?
same jak niektórzy, kupiłem wersje 64gb i wsadziłem Western Digital SN530 512gb 3x4 i chodzi już 8 miesięcy, tyle ze nie mam tendencji do uszkadzania elektroniki przy jej rozbieraniu
Szanowne panie Danielu Z mojego doświadczenia przede wszystkim chciałbym powiedzieć tak że to co podaje producent nie zawsze jest prawdą Często mija się z faktami a jednocześnie niektóre egzemplarze są tak słabe że nawet 1/3 wartości prądu obciążenia powoduje spalenie to samo z dyskami twardymi SSD często pisze 1. 8 ampera Ale bierzesz podłączasz amperomierz i pokazuje o wiele więcej często błąd jest nawet o 1 amper czyli naprawdę zużywa 2,8 amper a nie drukowane 1,8 ampera trzeba też pamiętać o tak zwanych pikach chwilowym zrostach natężenia prądu dochodzących nawet 3.8 ampera wiadomo trwających kilka nanosekund ale wystarczająco długo by słaby tranzystor oberwał po uszach
Może wadliwy egzemplarz. Ja jestem miesiąc po swapie z ori 256gb na 2tb, plus karta 1tb, dualboot z windowsem 11 (ale pod windowsem nie uruchamiam gier) i tak mi to już miesiąc działa bez problemu. Albo sam windows sobie słabo radzi z wentylatorami i kontrolą temperatur. Tak czy siak siedząc na forach stimdekowców, takie sytuacje jak ta się nie zdarzają, jest to raczej margines.
Bardzo fajny filmik. Uwielbiam Twoje filmy i podziwiam Twoją wiedzę. Mam takie pytanie, otóż jaki to jest ten Twój zasilacz serwisowy, który pokazuje te wykresy poboru prądu itd? Pozdrawiam.
Te kondensatory z 13:34 mają określoną polaryzację czy można je dowolnie ułożyć?
Dowolnie, to kondensatory ceramiczne
nie jestem ekspertem, ale nie dałobysię dołożyć jakieś blachy pod ten układ? albo folii aluminiowej? tak żeby się nie przepalało by dało się te dyski jednak swobodnie wymieniać?
Co do wspolnego przemyślenia, pierwsze co mi naszło do głowy to slowo "temperatury":] moze te uklady jak i dyski przy tak malej powierzchni potrzebuja lepszego chłodzenia.
5:50 co to za punkowy kawałek?
U mnie dysk dokładany, 3.3 volta 2.5 ampera , wszystko śmiga, grane wymagające gry , nic się nie dzieje , nie zachęcam oczywiście do takiego zabiegu , ale trochę to dziwne , większość osób kupuje decka z najmniejszą opcją pamięci i wymienia na większe dyski we własnym zakresie , zastanawia mnie to czy płyta pcb była ulepszona w którymś momencie i ta cieka ścieżka była poprawiona ? 🤔
Następny super materiał pozdrawiam całą rodzinkę
Ciekawi mnie jedno czy właściciel podczas podczas wymiany dysku odłączył baterie ? I czy ma to jakieś znaczenie ?
Ciekawe jak wygląda pobór prądu jakby się podłączyło zewnętrzny ekran do niego.
Może wtedy większość poboru prądu spada na Steam Deck Dock, który wspomaga cały ten system?
@@blackIwaterIpark że co? Jakim cudem? :D Dock to ładowarka z funkcją huba a nie cały zasilacz wyłączający ten wbudowany w SD tak jak to jest w telefonach np. OnePlusa. Pobór prądu naturalnie wzrośnie bo GPU będzie miało do ogarnięcia dodatkowy ekran i tyle. Hub ewentualnie przejmie na siebie zasilanie portu HDMI/DP ale to tyle.
Cześć. Jak nazywa się to zielone coś czym zabezpieczasz ścieżki? Możesz podać konkretny produkt?
Ile mocy pobierał oryginalny dysk? O ile 1 TB miał więcej zapotrzebowania?
Siemasz Daniel jak zawsze przyjemnie sie ogląda z mojej dawnej okolicy heh jak zwykle duzo tresciwych informacji
ta, jasne
MAX77961 padł? Niestety termopad 3mm po zdjęciu metalowej osłony już może ponownie nie dolegać tak dobrze.
a może wystarczy dodać termopada do obudowy urządzenia? aby lepiej odbierać od niego ciepło?, albo co kolwiek co by to ciepło rozproszyło chociaż trochę
Jak patrzę na golf, to zimę widzę. Pozdrawiam.
Daniel robi konsolę - instant like.
Kurde myślałem że odpalisz z tym większym dyskiem i sprawdzisz co i jak , a nie tylko na starym ... Trochę szkoda bo dla kogoś kto chce zrobić upgrade nie ma pomocy ......
nic by Ci to nie dało - na SD w tym odcinku poszłoby, u kolegów właściciela tego SD też poszło, a Ty swojego usmażyłbyś.
Zawsze możesz też podłączyć termometr do układu (choćby przykleić taśmą kaptonową) i mierzyć jak z danym dyskiem kształtują się temperatury. Właścicielowi zajęło 1.5h wysmażenie PMICa na rare medium więc pewnie awaria nie dzieje się od ręki _:)
ale obok jest kolejna noga bat wystarczy je połączyć
Fajny materiał.
Nie wiem czy to algorytm YT czy co, ale liczba reklam w tym filmie pobiła wszelkie rekordy... 🙁
Kup premium i walić reklamy
@@ZurekPwz Kup to, kup tamto... Sorry, ale rada nietrafiona o kilometry.
Ublock i tampermonkey i zapominasz o reklamach
@19:00 Jakiś 1 TB lub 512 pobiera 1.8 Ampera?;p Btw. To jakich firm 1 TB lub 2 TB dyski są bezpieczne?🤭
Podpinam się, sam będę wymieniał i przydałoby się info takie
Ciekawi mię czy nie dało by się zrobić moda z zewncznym tranzystorem kury by bysł tylko wstrowywany tym układem i łączył bezpośrednio do głównej linii zasilania