I tu pojawia się pytanie, na ile stosowanie lutów bezołowiowych chroni środowisko (ograniczenie użycia ołowiu), a na ile obciąża środowisko (produkcja elektrośmieci).
Podoba mi się to, że nauczyłeś się na swoim błędzie i od czasów felernego wzmacniacza częściej wymieniasz kondensatory, wiedząc, że te małe dranie potrafią sporo namieszać. Pozdrawiam i życzę nie prostych a ciekawych i dochodowych napraw!
Co najwazniejsze w twoim video jest do zaobserwowania Danielu - to jest twoja OGROMNA pasja do naprawiania elektroniki !!!! To widac na kazdym kroku, ze autentycznie sie cieszysz jak male dziecko - ze cos udalo sie tobie przywrocic do zycia, gdy inni zapewne polozyli by na to klasyczna laske !!!! Lubie takich pasjonatow jak ty ... dlatego jeszcze raz pozdrawiam ciebie serdecznie bardzo !!!!
15:48 Czy na tych tranzystorach nie powinien być termopad tak jak producent to zamontował a nie pasta żeby nie stykało się z obudową. 15:53 Dlaczego nie pozalewałeś wszystkich kondensatorów które wymieniłeś jakimś silikonem/masą poliuretanową żeby zminimalizować drgania jak będzie basem walić. 18:40 Nie wiem czy nie lepszy by był termopad bo jak pasta wyschnie to będzie "co kropelka sklei sklei,....."
Akurat konensatory Jamicon to ta sama grupa co Rubycon, Nichicon czy Panasonic. Jeśli mówisz o drganiach, to na koniec naprawy powinno się nałożyć silikon na kondensatory ;).
Kolejny konkretny film, dobra robota. Uwagi: 1. Te podkładki z ząbkami to nie po to aby lepiej przewodzić, a aby się śrubki nie odkręcały przy łubu dubu. Tzw shakeproof washer. 2. Ten silikon niektóre firmy dają takie guano, że potrafi pojawić się pod nim elektrokorozja i zeżreć ścieżki, chyba już takie coś miałeś. Więc dobrze jest sprawdzać za każdym razem. No i jak już ktoś pisał, poprzyklejać ponownie. 3. Do czyszczenia z pasty i czyszczenia płytek z fluxa polecam Flu od Electrolyte. Jest z pędzelkiem i bardzo ładnie czyści. Ja bardzo często używam. 4. Ten niekontakt na wyprowadzeniach transformatora dla mnie wygladał na utlenienie przewodów źle oczyszczonych przed wstawieniem. Ja bym zdemontował trafo, oczyscił nóżki, przyjrzał się czy nie ma większego utlenienia i dopiero wstawił spowrotem. 5. Chylę czoła za poprawienie fabryki i dodanie pasty pomiędzy radiatory. 6. Co do wypełnienia przelotek spoiwem. Ten sprzęt to jest klasa użytkowa czyli klasa 1 według standardu IPC i w zupełności wystarczy wypełnienie 25%. Jeżeli podciągniemy ten sprzęt do klasy 2 to minimum ma być 50% wypełnienia. Muszę przyznać że te sprzęty coraz ciekawsze. Jak już zaczynam myśleć że już wszystko widziałem na twoim kanale to ty "wyjeżdżasz" z czymś ciekawszym.
@@ja-nn7he no i na znacznej większości są. Na pozostałych powinien być klej np loctite. W każdym sprzęcie narażonym na wstrząsy i wibracje należy zabezpieczyć śruby przed odkręcaniem.
Podobną usterkę miałem w trakcie imprezy (festynu), naprawa przeprowadzana była na gorąco w remizie lutownicą transformatorową :) a sprzęt wrócił do działania jeszcze w trakcie festynu, backupu nie było więc gdyby usterka była poważniejsza to gralibyśmy bez basu do końca imprezy.
W rozmowie z klientem zabrakło mi tylko pytania : ile serwis kasował za wymianę zasilacza? Zamiast trochę polutować. Super film, umiejętności i doświadczenie wystarczyły żeby usunąć usterkę. 👍💪👏
W UE ROHS czepia się ołowiu w cynie, a np w takiej Angli i pewnie nie tylko nadal robi się poszycie dachów z ołowiu, (kanały jak np leadworks), ten ołów w cynie jest mniej szkodliwy dla środowiska niż częstsza wymiana sprzętów z powodów uszkodzeń spowodowanych przerz bezołów. Te głośniki to sprzęt pro, a taki powienien być robiony z ołowiówki
Według prawa UE pod RoHS podlega każde urządzenie, które nie podlega pod przepisy szczególne (tak, jak to jest w przypadku branż lotniczej, medycznej etc).
Sam naprawiłem już trzy głośniki budowlane DeWalt moich znajomych gdzie właśnie przyczyną awarii było oderwanie się elementów od dużego basu czy upadków
To samo miałem w Focusie Mk2. Złącze od licznika też było lutowane bezołowiówką. Kabel się telepał w trakcie jazdy i w 13-letnim aucie luty gniazdka zaczęły puszczać, co objawiało się niemożnością odpalenia albo wchodzeniem wozu w tryb awaryjny. Działał workaround polegający na walnięciu pięścią w deskę rozdzielczą (co sugerowało mechaniczną usterkę połączeń), ale nie można było tak jeździć. Rozebrałem więc licznik, przelutowałem złącze i dopóki miałem ten samochód nic się z elektroniką nie krzaczyło.
Pracowałem kiedyś dla firmy gdzie były produkowane komponenty do odwiertów ropy. Sama płytka przeżywa wtedy ogromne katusze w postacji wibracji i wysokich temperatur. Do tych płytek tylko i wyłącznie ołowiowa, dodatkowo lutowie musiało wypełnić całą dziurę.
Moja skromna podpowiedź odnośnie elementów wysokich na płytce takie jak kondensatory. Warto je sklejać do płytki na silikon. Tak jak jest to w oryginale. Podczas pracy wyprowadzenia się odrywają. Często podczas naprawy lamp warsztatowych LED, gdy nie przyklei się takich elementów lampa będzie działała około miesiąca - kilka upadnięć na ziemię :-)
dokładnie chciałem to samo napisać że te kondziorki nie bez przyczyny były przyklejone do płyty i warto było by je po wymianie również przykleić , przy takim głośniku , basie i drganiach poodpadają z połamanymi nóżkami za 2 miesiące :)
ja w sterowniku pompy/wtryskow mialem takie cos...auto zgaslo...zapalilo...zgaslo i na sznurek hehee zanim znalazlem kogos z kompem do sprawdzenia co padlo wyciagnalem sterownik (czytalem wczesniej, ze jest to typowe przy tym silniku) polutowalem i dziala juz kilka lat
18:40 Zamiast pasty termoprzewodzącej polecam termopady - wiele grubości pozwoli dopasować coś do każdej sytuacji, a przyklejone do ścianki nie będą miały ryzyka ubrudzenia reszty.
Jak zawsze wspaniały film i robota. Mam tylko jedno ale: reklama LetyShops! O ile rozumiem współpracę z TME, Komputronikiem, i tak dalej, to reklamowanie wszelkiego rodzaju VPNów i programów afiliacyjnych powinno być zakazane. Sprzedawać się - czy też polecać coś co gwarantuje całkowitą utratę, już i tak ostro nadszarpniętej i nadgryzionej, prywatności...
Te podkładki owszem czasem są używane aby polepszyć przewodzenie (szczególnie przy połączeniach masowych) ale główny ich cel to zapobieganie odkręcaniu sie śrub.
Filmik jak najbardziej profeska. Ta pasta pod radiatorem średni pomysł, bo jak coś strzeli za rok/dwa, a pasta podeschnie, to trzeba będzie szarpać za tą elektronikę, żeby to wyjąć. Ten Lettyshop juz niedlugo mi z lodowki wyskoczy.
Klasa D ma to do siebie, że ma super sprawność, zatem ciepło które należy rozporoszyć jest bardzo niewielkie. Zatem być może nie potrzeba żadnych past, choć przyznam, że profesjonalny producent powinien tę pastę zastosować. Co do zimnych lutów, to przy wyższych częstotliwościach często to tak wygląda, być może ma wpływ jakiś efekt naskórkowości. Miło się ogląda. Pozdrawiam
Daniel jest jak wiedźmin powoli lecz skutecznie pozbawia się pracy, wrzucając materiały na yt. Na szczęście usterki elektroniki respią się szybciej niż potwory :)
Nawet jak już wszystko będzie naprawione to ktoś zapuka, że coś się popsuło. W tej branży nie grozi bezrobocie. Jeżeli ludzie coś zrobili to da się naprawić.
Coś mi się nie chce wierzyć, że realizator łupał basem z liniowek, które przez producenta są przewidziane do grania górą. One raczej nie schodzą poniżej 100Hz, gdzie role przejmują suby. Fajnie wreszcie zobaczyć na kanale cos, z branży pro audio 😎
@@Tonny.S Bo kondensatory(szczególnie te większe) wpadają w rezonans od basu i może powstać zimny lut, miałem tak w creativach po 1,5 roku od wymiany kondensatorów musiałem znowu przelutować płytkę na nowo.
Witaj Daniel. Tego typu zimne luty powstają b.często przy przewodzeniu dużych prądów. W dodatku mają one dość wysokie częstotliwości ( dziesiątki a nawet setki kiloherców) i nie od parady jest też współczynnik szybkości narastania tego napięcia ( V/us). A do tego drgania przy dużym poziomie basów i efekt jest taki jak zastałeś w tym modelu wzmacniacza. Pozdrawiam serdecznie.
O tak podczas grania wesela rozkręciłem bas i go prowizorycznie naprawiłem. Oglądanie twoich filmów powoduje że rzeczy wymieniane przez serwisy potrafimy sami naprawić. W moim basie jedna przelotka się co jakiś czas rozlutowywała. Obecnie wsadzony drucik na wylot i zalutowane solidnie działa już z 4 lata
to nie tak do końca. Serwisy nie mają czasu na grzebanie w śmieciach dlatego wymienia się całe komponenty a jedynie biedaki i pospólstwo szuka magików do napraw na poziomie komponentów. przynajmniej taka jest oficjalna narracja ;P
@@lis6502 w sumie jak się wymieni cały zasilacz to przy okazji wszystkie te kondensatory będą nowe ale jak się okazuje cyna bezołowiowa to nie nadaje się do takich sprzętów z drganiem basowym
@@Gagatek-k7f z drugiej strony wiesz, jeździło to jak dobrze zrozumiałem 3 lata do pierwszej awarii zasilacza. tu nie chodzi o to żeby produkować sprzęt na wieczność tylko znaleźć kompromis między ceną a przewidywanym czasem przydatności do użycia.
@@Gagatek-k7f bezołowiowa to najgorsza zmora jaka może być i produkuje tyle elektro śmieci, że to jest nie możliwe, ale jednak tak się dzieje. Pseudo ekologia się kłania.
No nie Damian! 12-ta min. Jak masz 1/2 mostek dający prostokąt, co oczywiste, to jeśli mowa o obwodzie rezonansowym szeregowym, to za nim, na tej drugiej cewce i uzwojeniu transformatora będzie sinus. Z takim "mykiem" w przejściu przez "0". Ale rezonans jest stały, a zmiana częstotliowości , wykorzystując zmianę dobroci obwodu szeregowego przy zmianie częstotliwości powoduje zmianę moce generowanej przez obwód. 18-ta min. Tak to radiator/ nie radiator. Chodzi o to żeby elementy utrzymać w tej samej temperaturze. I aby kompensacja miała prawdziwe dane o temperaturze, i robiła poprawnie co do niej należy.
Naprawa prozaiczna, ale fajnie pokazująca, jakiie rzeczy wychodzą podczas użytkowania i co jest do poprawy przez producenta. Trafo i każdy inny ciężki element na samych lutach w sprzęcie audio to jak widać nieporozumienie. Powinno to być połączone na kablu, ewentualnie przykręcone jakąś obejmą do płytki. Zamiast pasty termoprzewodzącej do tych wzmacniaczy dałbym silikon termoprzewodzący. Pasta podczas drgań może się wypryskać spomiędzy tych powierzchni - taki sprzęt działa jak myjka ultradźwiękowa w dłuższej perspektywie. Ważna rzecz - jeżeli nie skleiłeś poza kamerą tych kondensatorów tak, jak to było zrobione fabrycznie, to koniecznie daj znać klientowi, żeby to sobie zrobił - ten glut jest niezbędny, żeby wszystko trzymać w kupie.
Ciekawy odcinek, zawsze byłem ciekaw jakie komponenty i jak robione są drogie mające pracować w mrozie i w upał bez cienia. Ciekaw jestem jeszcze jaki głośnik 🔊 był w stanie środku jaka membrana, magnes, konstrukcja.
Jamicony to nie sa zle elektrolity! Od 20-30 lat sa nawet w drogim sprzecie audio. Junzle, Capxony i inne to guano. p.s nie testuj sprzetu estradowego bez analogowej regulacji glosnisci pomiedzy bo jak cos odpali na zrodle to oogluchniesz :D Wystarczy jakas pasywba regulacja, Behringera.
Danielu mialem dokladnie ten sam problem w zegarach z bmw, jedna z nóżek rezonatora kwarcowego dokladnie tak samo odseparowala sie od cyny, co skutowalo samoistnym wyłączaniem/włączaniem zegarów. Jestem ciekaw czy to rzeczywiście od wibracji czy tez następuje jakies '' zjawisko'' u mnie płytka od strony lutów dodatkowo byla zalana czerwono przezroczystym glutem a wiec wedlug mnie mala szansa ze wibracje to spowodowały.
TME wymiata! Ileż to razy w pracy mówiłem: Patrzcie i się uczcie - zamawiam coś w TME i na drugi dzień mam to na biurku. Niestety, moi przełożeni nie podzielali mej opinii. Czas mijał... Teraz juz pracuję sam dla siebie, a tamta firma juz nie pracuje
TME też schodzi na psy, kiedyś mieli odbiór osobisty po godzinie, zlikwidowali, mieli tanią wysyłkę dla okolic Łodzi, zlikwidowali, a od kiedy powstał nowy magazyn to jakoś tak dostawy się wydłużają.
Pewnie zależy od lokalizacji. Jeśli składam przed 17 i nie precyzuję kuriera to w 99% przypadków dostawa jest na 2 dzień. A ceny jak wszędzie - jedne rzeczy są tanie inne drogie.
Apropos zasilacza i tego wykorzystania sygnału wyższej częstotliwości: przy większej częstotliwości możemy między innymi zastosować mniejszy transformator. Zwiększanie częstotliwości sygnału jeśli dobrze pamiętam wykorzystuje praktycznie każdy zasilacz wbudowany w żarówki LED, dzięki temu mają takie małe rozmiary 😉
Jamicon to nie są takie złe kondensatory w porównaniu do dostępnych cheng zhong czy innych szmelców. BTW naprawiałem amplituner gdzie źródłem problemu był niestety Nichicon
Świetny film, zabrakło mi tylko informacji żeby uważać szczególnie na kondensatory które mogą być naładowane w sekcji zasilania. Pozdrawiam serdecznie!😊
@@pumabuciewska3729 Tak, pamiętam. Jednakże uważam że, taka informacja powinna być umieszczona za każdym razem. Świetny pomysł był z tym znakiem co się pojawiał podczas wyciągania zasilacza.
Jako właściciel importera i serwisu wzywam techników i pytam dlaczego nie zarobiłem tych pieniędzy....., swoją drogą jak wysyłają sprzęty do naprawy to czemu bez okablowania itp itd. Jak zwykle bardzo dobra robota.
Był nietypowy przewód zasilania. To tak jakby w paczce miałby być prąd. Przewód XLR to nie jest jakiś mega rzadki temat - to standard. Pooglądaj kanał REDUKTOR SZUMU to się dowiesz czegoś na ten temat.
@@11111olo No właśnie to był typowy przewód zasilania. Typowy w sprzęcie estradowym gdzie są duże prądy zasilające i potrzebna jest trwałość połączenia które jest wielokrotnie włączane i rozłączane.
luty bezołowiowe czyli idalny przykład ekoszajby, która nic nie zmieniła in plus, a jeszcze w dodatku stworzyła całe spektrum problemów, które praktycznie do tej pory nie istniały
A jak tak z samej ciekawości: Czy producent celowo nie dał pasty? Jeśli tam są bardzo wysokie temperatury (patrząc na ogrom radiatora) to czy aby ta pasta za szybko nie stwardnieje? Wiadomo co będzie dalej.. Brak „styku” i przenoszenia ciepła? Pytam z czystej ciekawości 😊 Daniel, proszę o sprostowanie 🙏🏻
Skasować ich jak za zboże bo WOŚP to już nie to samo co 15 lat temu ostatnio w pewnym szpitali (Małopolska)były respiratory + łóżka paliatywne wolne kupione przez WOŚP ale nie można było użyć choć była potrzeba bo z góry WOŚP nie pozwoliła bo kierownictwo szpitala wypowiadał się negatywnie na temat WOŚP
W jaki sposób podczas imprezy masowej gdzie jest wiele głośnikó doszli do wniosku że jeden padł? Mają cośjeszcze podpięte co pokazuj każdy glosnik z osobna?
Doświadczanie, wiedza, intuicja, narzędzia... sukces gwarantowany! :D P.S. Nie wiem jak oni to robią (TME) że zamówione elementy dostaję na następny dzień!. A do tego wszystko oryginalne!. Polecam TME!.
Podjąbyś się naprawy licznika zegarów od motocykla fjr1300? Już drugi raz w krótkim czasie przestały działać wyświetlacz prędkościomierz i obrotomierz.
I tu pojawia się pytanie, na ile stosowanie lutów bezołowiowych chroni środowisko (ograniczenie użycia ołowiu), a na ile obciąża środowisko (produkcja elektrośmieci).
Podoba mi się to, że nauczyłeś się na swoim błędzie i od czasów felernego wzmacniacza częściej wymieniasz kondensatory, wiedząc, że te małe dranie potrafią sporo namieszać. Pozdrawiam i życzę nie prostych a ciekawych i dochodowych napraw!
Jak się jeszcze nauczy szukać zimnych lutów z super ekologicznej cyny, to w ogóle może ogarnie temat.
Tak, nauczył się, w jednym z odcinków wymienił wysokiej klasy kondensatory na nowe kilka klas niższe.
Te stare przeżyły by te "nowe".
Tzw. Zimne fiuty w samochodówce często się zdarzają - powiedział był, że bardzo często.
@@rubens7498 Ale tanie były. ;)
Pokażcie mi mistrze te luty i Wasze naprawy :D hehehehe
25:32 "Więc jeszcze lubię wsadzić sobie z góry kolbę i wypełnić to " 🤣. Pozdrowienia! Z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek.
Co najwazniejsze w twoim video jest do zaobserwowania Danielu - to jest twoja OGROMNA pasja do naprawiania elektroniki !!!! To widac na kazdym kroku, ze autentycznie sie cieszysz jak male dziecko - ze cos udalo sie tobie przywrocic do zycia, gdy inni zapewne polozyli by na to klasyczna laske !!!!
Lubie takich pasjonatow jak ty ... dlatego jeszcze raz pozdrawiam ciebie serdecznie bardzo !!!!
15:48 Czy na tych tranzystorach nie powinien być termopad tak jak producent to zamontował a nie pasta żeby nie stykało się z obudową.
15:53 Dlaczego nie pozalewałeś wszystkich kondensatorów które wymieniłeś jakimś silikonem/masą poliuretanową żeby zminimalizować drgania jak będzie basem walić.
18:40 Nie wiem czy nie lepszy by był termopad bo jak pasta wyschnie to będzie "co kropelka sklei sklei,....."
Co do tranzystorów to na obudowie był naklejony kapton
Akurat konensatory Jamicon to ta sama grupa co Rubycon, Nichicon czy Panasonic. Jeśli mówisz o drganiach, to na koniec naprawy powinno się nałożyć silikon na kondensatory ;).
No właśnie też właśnie się dziwiłem dlaczego gnoji jamicony
cytujac naprawiajacego ta naprawa to "same gowno"
Ja wylutowuje element, czyszcze i pobielam wyprowadzenie i lutuje od nowa. Dobra robota 👊👍
Kolejny konkretny film, dobra robota.
Uwagi:
1. Te podkładki z ząbkami to nie po to aby lepiej przewodzić, a aby się śrubki nie odkręcały przy łubu dubu. Tzw shakeproof washer.
2. Ten silikon niektóre firmy dają takie guano, że potrafi pojawić się pod nim elektrokorozja i zeżreć ścieżki, chyba już takie coś miałeś. Więc dobrze jest sprawdzać za każdym razem. No i jak już ktoś pisał, poprzyklejać ponownie.
3. Do czyszczenia z pasty i czyszczenia płytek z fluxa polecam Flu od Electrolyte. Jest z pędzelkiem i bardzo ładnie czyści. Ja bardzo często używam.
4. Ten niekontakt na wyprowadzeniach transformatora dla mnie wygladał na utlenienie przewodów źle oczyszczonych przed wstawieniem. Ja bym zdemontował trafo, oczyscił nóżki, przyjrzał się czy nie ma większego utlenienia i dopiero wstawił spowrotem.
5. Chylę czoła za poprawienie fabryki i dodanie pasty pomiędzy radiatory.
6. Co do wypełnienia przelotek spoiwem. Ten sprzęt to jest klasa użytkowa czyli klasa 1 według standardu IPC i w zupełności wystarczy wypełnienie 25%. Jeżeli podciągniemy ten sprzęt do klasy 2 to minimum ma być 50% wypełnienia.
Muszę przyznać że te sprzęty coraz ciekawsze. Jak już zaczynam myśleć że już wszystko widziałem na twoim kanale to ty "wyjeżdżasz" z czymś ciekawszym.
Jakby te podkładki miały zabezpieczać przed odkręcaniem, to by były przy wszystkich śrubach.
@@ja-nn7he no i na znacznej większości są. Na pozostałych powinien być klej np loctite. W każdym sprzęcie narażonym na wstrząsy i wibracje należy zabezpieczyć śruby przed odkręcaniem.
Znam się na elektryce jak świnia na gwiazdach ale twoje filmy są tak hipnotyzujące że można je oglądać na okrągło.
Myślę że Daniel na elektryce też się nie zna za dobrze, bo to co robi to elektronika 😂
Ja to lubię jak Daniel naprawi i się cieszy.ja razem z nim.
Pozdrawiam
Podobną usterkę miałem w trakcie imprezy (festynu), naprawa przeprowadzana była na gorąco w remizie lutownicą transformatorową :) a sprzęt wrócił do działania jeszcze w trakcie festynu, backupu nie było więc gdyby usterka była poważniejsza to gralibyśmy bez basu do końca imprezy.
Ekstra film! Sam pracuję w technice koncertowej i fajnie się ogląda coś znajomego😃
W rozmowie z klientem zabrakło mi tylko pytania : ile serwis kasował za wymianę zasilacza? Zamiast trochę polutować. Super film, umiejętności i doświadczenie wystarczyły żeby usunąć usterkę. 👍💪👏
W UE ROHS czepia się ołowiu w cynie, a np w takiej Angli i pewnie nie tylko nadal robi się poszycie dachów z ołowiu, (kanały jak np leadworks), ten ołów w cynie jest mniej szkodliwy dla środowiska niż częstsza wymiana sprzętów z powodów uszkodzeń spowodowanych przerz bezołów. Te głośniki to sprzęt pro, a taki powienien być robiony z ołowiówki
Według prawa UE pod RoHS podlega każde urządzenie, które nie podlega pod przepisy szczególne (tak, jak to jest w przypadku branż lotniczej, medycznej etc).
I to jest to na co czekałem cały dzień. Pozdrawiam
Cały tydzien! :)
TYdzień!
Panie.. Jak ja lubię takie filmy. SUPER !!! Pozdrawiam !!!
Sam naprawiłem już trzy głośniki budowlane DeWalt moich znajomych gdzie właśnie przyczyną awarii było oderwanie się elementów od dużego basu czy upadków
Jak zwykle fantastyczna robota 💪💪💪Pozdrowionka !!!
To samo miałem w Focusie Mk2. Złącze od licznika też było lutowane bezołowiówką. Kabel się telepał w trakcie jazdy i w 13-letnim aucie luty gniazdka zaczęły puszczać, co objawiało się niemożnością odpalenia albo wchodzeniem wozu w tryb awaryjny. Działał workaround polegający na walnięciu pięścią w deskę rozdzielczą (co sugerowało mechaniczną usterkę połączeń), ale nie można było tak jeździć. Rozebrałem więc licznik, przelutowałem złącze i dopóki miałem ten samochód nic się z elektroniką nie krzaczyło.
Ta poprawa fabryki to miód na moje serce ❤ pozdrawiam!
A w którym miejscu widzisz poprawę fabryki?
@@JarasPMI jeszcze jedna - pasta pod radiator. :)
@@JarasPMI Obejrzyj jeszcze raz.
@caystler709 Tak bardzo Daniel poprawił fabrykę że aż zapomniał zastosować jak oryginalnie masy silikonowej :d
@@MATT_2137 może dlatego, że wiedział, że chłopaki zajrzą na to co zrobił? ;)
Pracowałem kiedyś dla firmy gdzie były produkowane komponenty do odwiertów ropy. Sama płytka przeżywa wtedy ogromne katusze w postacji wibracji i wysokich temperatur. Do tych płytek tylko i wyłącznie ołowiowa, dodatkowo lutowie musiało wypełnić całą dziurę.
Moja skromna podpowiedź odnośnie elementów wysokich na płytce takie jak kondensatory. Warto je sklejać do płytki na silikon. Tak jak jest to w oryginale. Podczas pracy wyprowadzenia się odrywają. Często podczas naprawy lamp warsztatowych LED, gdy nie przyklei się takich elementów lampa będzie działała około miesiąca - kilka upadnięć na ziemię :-)
dokładnie chciałem to samo napisać że te kondziorki nie bez przyczyny były przyklejone do płyty i warto było by je po wymianie również przykleić , przy takim głośniku , basie i drganiach poodpadają z połamanymi nóżkami za 2 miesiące :)
ja w sterowniku pompy/wtryskow mialem takie cos...auto zgaslo...zapalilo...zgaslo i na sznurek hehee zanim znalazlem kogos z kompem do sprawdzenia co padlo wyciagnalem sterownik (czytalem wczesniej, ze jest to typowe przy tym silniku) polutowalem i dziala juz kilka lat
brzmi jak opel astra g, motor 1.7L diesel marki Isuzu, konkretnie mosfety na sterowaniu pompą 😅
@@lis6502 granatowa ;) hehee dokladnie
Cały tydzień czekam na kolejny odcinek!
Serwis nie daje rady, a tu tylko transformator nie ma połączenia!
18:40 Zamiast pasty termoprzewodzącej polecam termopady - wiele grubości pozwoli dopasować coś do każdej sytuacji, a przyklejone do ścianki nie będą miały ryzyka ubrudzenia reszty.
Kondensatory Jamicon to nie jest w żadnym razie gówno. Dlatego trzymają parametry.
Super człowiek, jak zawsze z pasją. A teraz pytanie, w jaki sposób można uzyskać dostęp do bazy z biosami?
Jak zawsze wspaniały film i robota. Mam tylko jedno ale: reklama LetyShops! O ile rozumiem współpracę z TME, Komputronikiem, i tak dalej, to reklamowanie wszelkiego rodzaju VPNów i programów afiliacyjnych powinno być zakazane. Sprzedawać się - czy też polecać coś co gwarantuje całkowitą utratę, już i tak ostro nadszarpniętej i nadgryzionej, prywatności...
Te podkładki owszem czasem są używane aby polepszyć przewodzenie (szczególnie przy połączeniach masowych) ale główny ich cel to zapobieganie odkręcaniu sie śrub.
A nazywają się podkładki kontrujące zwane także zębatymi. Pozdrawiam :)
ciekawie zrobione filmy ... nie wiem po co ogladam ale ogladam :D
Filmik jak najbardziej profeska. Ta pasta pod radiatorem średni pomysł, bo jak coś strzeli za rok/dwa, a pasta podeschnie, to trzeba będzie szarpać za tą elektronikę, żeby to wyjąć. Ten Lettyshop juz niedlugo mi z lodowki wyskoczy.
fachowa robota jak zawsze Pozdrawiam
letty shops leci w kulki jeżeli chodzi o zakupy na allegro i KFC, od 4 miesięcy czekają na uznanie z allegro, a KFC 100% zwrotu odrzucone.
Świetny materiał pozdrawiam
Sióstr Daniela się nie spodziewałem! Pozdrowienia dla Pań!
Super!
Klasa D ma to do siebie, że ma super sprawność, zatem ciepło które należy rozporoszyć jest bardzo niewielkie. Zatem być może nie potrzeba żadnych past, choć przyznam, że profesjonalny producent powinien tę pastę zastosować. Co do zimnych lutów, to przy wyższych częstotliwościach często to tak wygląda, być może ma wpływ jakiś efekt naskórkowości. Miło się ogląda. Pozdrawiam
Dokładnie, nie basy tutaj mogą uszkodzić luty a częstotliwości rzędu 300-500Hz.
Super film! graty Daniel:)
Daniel jest jak wiedźmin powoli lecz skutecznie pozbawia się pracy, wrzucając materiały na yt. Na szczęście usterki elektroniki respią się szybciej niż potwory :)
ano hehehe
Tylko ze większość widzów nie mają sprzętu ani kompetencji
To tylko na filmie wygląda tak prosto :)
Nawet jak już wszystko będzie naprawione to ktoś zapuka, że coś się popsuło. W tej branży nie grozi bezrobocie. Jeżeli ludzie coś zrobili to da się naprawić.
@@krystiaxschorts5438 Dalatego muszą wieszać ogłoszenia na tablicy całkiem jak w Kasztelu Wrońce :D
❤ no i tak trzymać 😎💪
Coś mi się nie chce wierzyć, że realizator łupał basem z liniowek, które przez producenta są przewidziane do grania górą. One raczej nie schodzą poniżej 100Hz, gdzie role przejmują suby. Fajnie wreszcie zobaczyć na kanale cos, z branży pro audio 😎
Mam nadzieję, że zasilikonowałeś elementy, które były połączone silikonem. Jeśli nie, to może być problem przy graniu
Dlaczego problem?
@@Tonny.S Bo kondensatory(szczególnie te większe) wpadają w rezonans od basu i może powstać zimny lut, miałem tak w creativach po 1,5 roku od wymiany kondensatorów musiałem znowu przelutować płytkę na nowo.
@@Tonny.S Bo będą rezonować, co w końcu je uszkodzi. Gdyby silikon był niepotrzebny to by go tam nie było, to też kosztuje. :)
@@Tonny.S bo elementy będą drgać w rytm basu i albo zaczną robić się zimne luty, albo wręcz uszkodzą się kondensatory.
@@warcnetpl Aaa no w porządku dzięki za odpowiedź 🤙
Jak u wszystkich prędzej czy później każdy sięga po reklamy ...
Jesteś niesamowity, wszystkiego dobrego i samych najłatwiejszych napraw😊
Świetny film, Twoja wiedza imponuje. pozdrawiam
Super robota mistrzu pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę
Jak zawsze znakomita robota! :) Pozdrawiam!
Cały dzień czekałem 😊😊
Witaj Daniel. Tego typu zimne luty powstają b.często przy przewodzeniu dużych prądów. W dodatku mają one dość wysokie częstotliwości ( dziesiątki a nawet setki kiloherców) i nie od parady jest też współczynnik szybkości narastania tego napięcia ( V/us). A do tego drgania przy dużym poziomie basów i efekt jest taki jak zastałeś w tym modelu wzmacniacza. Pozdrawiam serdecznie.
O tak podczas grania wesela rozkręciłem bas i go prowizorycznie naprawiłem. Oglądanie twoich filmów powoduje że rzeczy wymieniane przez serwisy potrafimy sami naprawić. W moim basie jedna przelotka się co jakiś czas rozlutowywała. Obecnie wsadzony drucik na wylot i zalutowane solidnie działa już z 4 lata
Ta nie można dotykać elektroniki gdy jest podłączona szczególnie zasilaczy albo wzmacniaczy bo one to dopiero kopną XD
Serwisy go nienawidzą, nie do pomyślenia! Zajebisty odcinek Daniel, piąteczka😉
Rakowiecki poprawił dwa zimne luty i jak się cieszy !!
Mi też tak pękała , a teraz dałem ołowiową i wszystko działa , pozdrawiam .
Robisz robotę 😎
No i kolejna dobra robota. Potrzeba jeszcze linku do piosenki użytej przy teście😊
Trzeba podkreślić że zasilaczem można łatwo sobie krzywdę zrobić ,jak ktoś nieumiejętnie złapie to od wyładowania może wykitować
Dobry kondek przy rozładowaniu na palcu zrobił mi prawie dziurę. A skutki czułem kilka dni. Nawet nie chce żeby mnie kiedyś zasilacz ustrzelił 😉
Luty puścili a servisy żeby zarobić chcą wcisnąć cały zasilacz nowy do wymiany i tak to właśnie jest taki jest ten świat
Teraz z reguły zatrudniają byle kogo i stąd ten przepis byłem, a drugi to płacą za mało.
to nie tak do końca. Serwisy nie mają czasu na grzebanie w śmieciach dlatego wymienia się całe komponenty a jedynie biedaki i pospólstwo szuka magików do napraw na poziomie komponentów.
przynajmniej taka jest oficjalna narracja ;P
@@lis6502 w sumie jak się wymieni cały zasilacz to przy okazji wszystkie te kondensatory będą nowe ale jak się okazuje cyna bezołowiowa to nie nadaje się do takich sprzętów z drganiem basowym
@@Gagatek-k7f z drugiej strony wiesz, jeździło to jak dobrze zrozumiałem 3 lata do pierwszej awarii zasilacza. tu nie chodzi o to żeby produkować sprzęt na wieczność tylko znaleźć kompromis między ceną a przewidywanym czasem przydatności do użycia.
@@Gagatek-k7f bezołowiowa to najgorsza zmora jaka może być i produkuje tyle elektro śmieci, że to jest nie możliwe, ale jednak tak się dzieje. Pseudo ekologia się kłania.
Jak Damian naprawi to nie ma ..ja we wsi. Będzie działać i dobrze oddawać ciepło.
I zgadzam się z Wami, jeden z przyjemniejszych odcinków.
No nie Damian!
12-ta min.
Jak masz 1/2 mostek dający prostokąt, co oczywiste, to jeśli mowa o obwodzie rezonansowym szeregowym, to za nim, na tej drugiej cewce i uzwojeniu transformatora będzie sinus. Z takim "mykiem" w przejściu przez "0". Ale rezonans jest stały, a zmiana częstotliowości , wykorzystując zmianę dobroci obwodu szeregowego przy zmianie częstotliwości powoduje zmianę moce generowanej przez obwód.
18-ta min.
Tak to radiator/ nie radiator. Chodzi o to żeby elementy utrzymać w tej samej temperaturze. I aby kompensacja miała prawdziwe dane o temperaturze, i robiła poprawnie co do niej należy.
Naprawa prozaiczna, ale fajnie pokazująca, jakiie rzeczy wychodzą podczas użytkowania i co jest do poprawy przez producenta. Trafo i każdy inny ciężki element na samych lutach w sprzęcie audio to jak widać nieporozumienie. Powinno to być połączone na kablu, ewentualnie przykręcone jakąś obejmą do płytki.
Zamiast pasty termoprzewodzącej do tych wzmacniaczy dałbym silikon termoprzewodzący. Pasta podczas drgań może się wypryskać spomiędzy tych powierzchni - taki sprzęt działa jak myjka ultradźwiękowa w dłuższej perspektywie.
Ważna rzecz - jeżeli nie skleiłeś poza kamerą tych kondensatorów tak, jak to było zrobione fabrycznie, to koniecznie daj znać klientowi, żeby to sobie zrobił - ten glut jest niezbędny, żeby wszystko trzymać w kupie.
Super montaż filmu :D
Kciuk w górę w ciemno :)
Te porty RJ45 o jest RDnet - to nie jest ethernet. Tego się nie podłącza do komputera do karty sieciowej :)
Zaczynamy nową wieczorynkę co prawda wcześniej 😉
Ciekawy odcinek, zawsze byłem ciekaw jakie komponenty i jak robione są drogie mające pracować w mrozie i w upał bez cienia. Ciekaw jestem jeszcze jaki głośnik 🔊 był w stanie środku jaka membrana, magnes, konstrukcja.
I ta muzyka to jest majstersztyk 😮
Acha - a tak przy okazji zapytam ..... co to znaczy ..... "abgrejtować" ??
Usterka naprawiona 👍 Co do kondensatorów to te jamnicon to nie jest zła firma. Lutowie bezołowiowe jest mniej odporne na zmiany temperatury.
Właśnie też tego nie rozumiem, do nBox wstawiają jamicon i piszą że to bardzo dobre kondensatory.
Dobre jeśli z pewnego źródła.
Myślę że w nowoczesnym sprzęcie pierwsze zaczyna się od sprawdzenia zimnych lutów
W twoim idealnym świecie nikt się nie myli. Ciekawe jest jakie Ty ukrywasz pomyłki, których nigdy nie ujawnisz.
Co za porażka... Wymieniać dobre kondensatory na dobre nie widząc wcześniej "spalonych" lutów na płycie... 😂
Jamicony to nie sa zle elektrolity! Od 20-30 lat sa nawet w drogim sprzecie audio.
Junzle, Capxony i inne to guano.
p.s nie testuj sprzetu estradowego bez analogowej regulacji glosnisci pomiedzy bo jak cos odpali na zrodle to oogluchniesz :D Wystarczy jakas pasywba regulacja, Behringera.
Danielu mialem dokladnie ten sam problem w zegarach z bmw, jedna z nóżek rezonatora kwarcowego dokladnie tak samo odseparowala sie od cyny, co skutowalo samoistnym wyłączaniem/włączaniem zegarów. Jestem ciekaw czy to rzeczywiście od wibracji czy tez następuje jakies '' zjawisko'' u mnie płytka od strony lutów dodatkowo byla zalana czerwono przezroczystym glutem a wiec wedlug mnie mala szansa ze wibracje to spowodowały.
Najlepszy jest tekst, "Miłosz, zapisz prace" 😂
A te wymienione kondensatory zostały chociaż zalane klejem? 💁🏻♂️
TME wymiata! Ileż to razy w pracy mówiłem: Patrzcie i się uczcie - zamawiam coś w TME i na drugi dzień mam to na biurku. Niestety, moi przełożeni nie podzielali mej opinii. Czas mijał... Teraz juz pracuję sam dla siebie, a tamta firma juz nie pracuje
TME też schodzi na psy, kiedyś mieli odbiór osobisty po godzinie, zlikwidowali, mieli tanią wysyłkę dla okolic Łodzi, zlikwidowali, a od kiedy powstał nowy magazyn to jakoś tak dostawy się wydłużają.
Z tym TME i dostawą na dzień następny to chyba masz jakiś magic, bo u mnie z łaską była dostawa na dzień 3, mało tego cena słaba
Pewnie zależy od lokalizacji. Jeśli składam przed 17 i nie precyzuję kuriera to w 99% przypadków dostawa jest na 2 dzień. A ceny jak wszędzie - jedne rzeczy są tanie inne drogie.
Apropos zasilacza i tego wykorzystania sygnału wyższej częstotliwości: przy większej częstotliwości możemy między innymi zastosować mniejszy transformator. Zwiększanie częstotliwości sygnału jeśli dobrze pamiętam wykorzystuje praktycznie każdy zasilacz wbudowany w żarówki LED, dzięki temu mają takie małe rozmiary 😉
Jamicon to nie są takie złe kondensatory w porównaniu do dostępnych cheng zhong czy innych szmelców.
BTW naprawiałem amplituner gdzie źródłem problemu był niestety Nichicon
Autor się wcześniej zarzekał, że nic na kanale nie będzie reklamował, a tu nagle reklama LetyShops. Jak mówi stare przysłowie , nigdy nie mów nigdy😉
Petunia non olet. Strach się bać jaki będzie następny sponsor.
Świetny film, zabrakło mi tylko informacji żeby uważać szczególnie na kondensatory które mogą być naładowane w sekcji zasilania. Pozdrawiam serdecznie!😊
O tym p.Daniel wspominał przy innej okazji.
@@pumabuciewska3729 Tak, pamiętam. Jednakże uważam że, taka informacja powinna być umieszczona za każdym razem. Świetny pomysł był z tym znakiem co się pojawiał podczas wyciągania zasilacza.
Jako właściciel importera i serwisu wzywam techników i pytam dlaczego nie zarobiłem tych pieniędzy....., swoją drogą jak wysyłają sprzęty do naprawy to czemu bez okablowania itp itd. Jak zwykle bardzo dobra robota.
Był nietypowy przewód zasilania. To tak jakby w paczce miałby być prąd. Przewód XLR to nie jest jakiś mega rzadki temat - to standard.
Pooglądaj kanał REDUKTOR SZUMU to się dowiesz czegoś na ten temat.
@@11111olo No właśnie to był typowy przewód zasilania. Typowy w sprzęcie estradowym gdzie są duże prądy zasilające i potrzebna jest trwałość połączenia które jest wielokrotnie włączane i rozłączane.
luty bezołowiowe czyli idalny przykład ekoszajby, która nic nie zmieniła in plus, a jeszcze w dodatku stworzyła całe spektrum problemów, które praktycznie do tej pory nie istniały
A jak tak z samej ciekawości: Czy producent celowo nie dał pasty? Jeśli tam są bardzo wysokie temperatury (patrząc na ogrom radiatora) to czy aby ta pasta za szybko nie stwardnieje? Wiadomo co będzie dalej.. Brak „styku” i przenoszenia ciepła? Pytam z czystej ciekawości 😊 Daniel, proszę o sprostowanie 🙏🏻
Bardzo wysokie temperatury zabiją półprzewodnik.
Pozdrawiam
Fajne siostry. Spora wiedza. Świetny montaż. Naprawa zakończona sukcesem. Generalnie same plusy ;)
Skasować ich jak za zboże bo WOŚP to już nie to samo co 15 lat temu ostatnio w pewnym szpitali (Małopolska)były respiratory + łóżka paliatywne wolne kupione przez WOŚP ale nie można było użyć choć była potrzeba bo z góry WOŚP nie pozwoliła bo kierownictwo szpitala wypowiadał się negatywnie na temat WOŚP
20% to dopiero ma kopa XD jak je można do 100% podbić lub przy ulepszeniu nawet do 130%
8:33 Wszystkie kondensatory łapy łapy łapy w góóóóóreeeeeee!
chapeau bas Danielu !
25:28 zawsze wstępnie podgrzewam gorącym powietrzem i dopiero lutuje. Nie ma opcji, że spoiwo nie wypełni całej tulejki.
Jak już trzeba poprawiać fabrykę, to można było tranzystory przyłożyć bez pośrednictwa tej blachy, albo dać miedziany płaskownik.
Uroki wzmacniaczy ,najczęściej padają kilkuletnie kondensatory taki urok i częsty problem
Podrzuć źródło gdzie bierzesz te bity bo Twój gust muzyczny mi imponuje😁
ruclips.net/video/lLJ_6yFFN-w/видео.html
Kurcze trafiłem tu przez przypadek a raczej dziwny algorytm yutuba😂
Ale całkiem ciekawy materiał.
Pozdrawiam.
W jaki sposób podczas imprezy masowej gdzie jest wiele głośnikó doszli do wniosku że jeden padł? Mają cośjeszcze podpięte co pokazuj każdy glosnik z osobna?
Doświadczanie, wiedza, intuicja, narzędzia... sukces gwarantowany! :D
P.S. Nie wiem jak oni to robią (TME) że zamówione elementy dostaję na następny dzień!. A do tego wszystko oryginalne!. Polecam TME!.
Tme wybudowało dla firmy kurierskiej na swoim terenie sortownie paczek :)
Nie stosują topnikow z ołowiem ze względu na właściwości szkodliwe ołowiu. Dlatego jeśli używasz topnika z ołowiem staraj się nie wdychac oporów.
18:30 Daniel ty to takie słowa jak update czy bootowanie to traktujesz zupełnie dowolnie.
Podjąbyś się naprawy licznika zegarów od motocykla fjr1300? Już drugi raz w krótkim czasie przestały działać wyświetlacz prędkościomierz i obrotomierz.