Gazdaságpolitika a rendszerváltás után - Mihályi Péter, Pogátsa Zoltán podcast beszélgetése

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 ноя 2022
  • "Tiszteljük egymást, de pár dologban nem értünk egyet" - hangzott el Pogátsa Zoltántól, mikor Mihályi Péter nyilatkozatára reflektált. Egy asztalhoz ültettük a két neves közgazdászt Téma: gazdaságunkról és gazdaságpolitikánkról a rendszerváltást követően. Most audió formában, bárhol hallgathatóan.
    A szellemi párbaj fegyverneme:tudomány és stand up.
    Első epizód: rendszerváltásól 2010- ig átfogó ( és szellemes ) elemzés
    Még több tudomány és stand up: www.tsu.hu
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии • 18

  • @MihalyVarga-mq5xp
    @MihalyVarga-mq5xp Год назад +8

    Köszönjük a podcastot alapvetően Pogátsa Zoltánnal értek egyet.
    1, A jóléti skandináv modellt kellene bevezetni Magyarországon is. A humán tőkébe kell befektetni vagyis nagyon jó oktatás, egészségügy kell, esélyt teremtő szociálpolitika és infrastruktúra fejlesztés. A jól működő adózási és újraelosztási rendszerhez nélkülözhetetlen a korrupció visszaszorítása.
    2, Az állami költségvetési szempontjából először a kiadási oldalt kell meghatározni: (mire költsünk és mennyit) oktatás, egészségügy, úthálózatfejlesztés, közjavak, bíróságok, hadsereg, közintézmények stb. A felesleges, haszontalan, értelmetlen kiadásokat meg kell szüntetni. Leegyszerűsítve jó célokat kell meghatározni és a közbeszerzéseket nem túlárazni hanem az adókat hatékonyan ár-érték arányban megfelelően elkölteni.
    3, Az állami költségvetés bevételeit pedig ezekhez a kiadásokhoz kell igazítani. Az állami bevételek szempontjából fontosak lennének az adóparadicsom=offshore rendszerek, transzferárazások és adóelkerülések visszaszorítása. Ha ugyanis a gazdagok ezek révén elkerülik az adókat - vagy azok egy jelentős részét - akkor ezeket az adókat vagy a szegényebbeknek kell megfizetniük, vagy államadósság lesz belőle, vagy a költségvetés kiadási oldalát csökkenteni kell.
    4, Az állam másik fontos feladata (a költségvetésen kívül) a jó törvények és intézmények létrehozása és fejlesztése, amelyekhez profi, szakértői, tudományos, tényeken alapuló, az emberek igényeihez igazodó szakpolitikák kellenek. (Természetesen az államnak más feladatai is vannak de talán ezek a legfontosabbak)
    5, Érdemes lenne követni a sikeres országokat mint a skandináv országok vagy Dél-Korea vagy Japán vagy Tajvan stb.
    6, Kínában politikailag egypártrendszer van de gazdaságilag alapvetően kapitalista ahol azért jelentős az állami befolyás a piaci folyamatokra, de alapvetően kapitalista tipusú gazdaság.

  • @belaszigeti4850
    @belaszigeti4850 Год назад +10

    Milyen kàr, hogy csak ilyen kevèsen hallgattuk meg ezt a podcastet😢
    Pogit sose’ hagyom ki!👍

  • @ildyszi2196
    @ildyszi2196 Год назад +8

    Semmilyen gazdaságpolitika nem létezik a szegények felemelése nélkül. A romboló energiák helyett az alkotói energiák felszabadulására kellene törekednünk, ami nemcsak a személyes emberi méltóság tiszteletben-tartásának, hanem a gazdasági haladásnak is a legfontosabb kulcsa. Ha ezt megértjük és megvalósítjuk, akkor lesz változás jó irányba, ha nem annak súlyos vég-következményei lesznek. Az Élet magasabb rendű, mint a gazdaságpolitika, mert Élet nélkül nincs gazdaságpolitika sem.

  • @DyraCaptain
    @DyraCaptain Год назад +3

    Pogátsa szokás szerint nagyon felkészült.

  • @irenkutscheidt979
    @irenkutscheidt979 Год назад +7

    De jo beszelgetés volt, mint mindig amikor Pogi résztvesz és tanitja az embereket. Micsoda jo fej, hatalmas tudassal.

  • @jocakenyeres5298
    @jocakenyeres5298 2 месяца назад

    Minden perce arany. 30 percnek tűnt az 1óra 20. Imádtam.👍

  • @magdolnaadam409
    @magdolnaadam409 Год назад +1

    Tisztelt Pogátsa úr jó volt a műsor önnel értek eggyett. Nekem olyan érzésem van hogy az EU-s pénzek csak jöjjenek a nagy semmire. 20-30 év alatt semire nem jutottunk Lehetőség adott volt.Felső 1% elherdálta! Viszont mi fizetünk államkötvény formába.

    • @laszlonagy4329
      @laszlonagy4329 8 месяцев назад

      bűszkék lehetűnk rájuk ...elherdálták ,de azért van belöle bankszámlákon ,még itt -- ott ...

  • @gaborbakos7058
    @gaborbakos7058 Год назад +2

    5:18 Magyarország természetesen nem "hard disk"-eket vagyis winchestereket gyártott, hanem compact disk-eket vagyis egyszerű CD lemezeket. A kettő között egy világnyi technológiai különbség van. CD-t gyártani már akkor is mindenhol gyártottak a világon.

    • @kondorviktor
      @kondorviktor Год назад

      Igen, csak valszeg nem akart floppyt mondani...

    • @lpcz681
      @lpcz681 Год назад

      Néhány hete selejtezéskor akadt a kezembe egy IBM hard disk "made in Hungary" felirattal, úgyhogy 1 db-ot biztos gyártottak.

    • @bslay4r
      @bslay4r Год назад +1

      Az IBM 1995-ben kezdett el vinyó (főleg) alkatrészeket gyártani Mo.-on és 2003-ig voltak itt. Volt HDD-gyáruk jópár más fejlett és fejlődő országokban is. Az idetelepülésük fő indoka egy 5 éves adómentesség +5 év adókedvezmény volt. A melósok többsége papíron nem is az IBM-nél dolgozott hanem a Videotonnál.
      A gyártástechnológiát már készen hozták ide, szal gyakorlatilag csak egy összeszerelőüzemet hoztak létre úgy mint manapság az autógyárak.

  • @viszente
    @viszente Год назад +1

    Gratula Pogácsa úrnak. Bemutatta milyen szépen tud egymagában beszélni egy órán keresztül és folyton folyvást belefolytsa a szót a beszélgetőtársába, csak hogy bizonygassa a meggyőződéseit. Hogy mennyire szociális piacgazdaság van például Dél-Koreában, és mennyire nyúl az állam az egyén alá, ajánlam Pogácsa úrnak nézzen utána, milyen megélhetési gondokkal szembesülnek állami nyugdíj után a nyugdíjasok . Hogy a kommunizmus nem volt kommunizmus, hanem állam kapitalizmus, az a hab a tortán volt. Még egy kanyar és ott vagyunk a francia katedra kommunizmusnál, ami szovjet elvtárs hohérokat folyton megengedően felmentette, mondván a cél jó ( termelőeszközök a dolgozó nép kezében és a többi blabla), csak a módszereken kell még finomítani. Halló füllekre találtak ezek ejnye-bejnye okítások az elvtársaknál a vasfüggönyön innen, bizonyára.

    • @kondorviktor
      @kondorviktor Год назад

      Kommunizmus per definitionem nem tud lenni. Mert az egy utópia. Szocializmus, annak valtozatai tudnak létezni.
      A Kádár -rendszer, meg a róla koppintott kínai gazd rendszer államkapitalizmus. Két külön valtozat, pl a maszeknak ott lehetett alkalmazottja, nálunk nem, stb.
      Kommunista politikai rendszer ezenközben lehet. Ebben szerintem kérdéses a mai kínai helyzet. Ez egy politikai cél, államrezon, de nem egyenlő a kommunizmussal, azaz a teljes egyenlőséggel, ohne money.
      A Kádár idején magukat hol szocinak, hol komcsinak valló pártemberek inkonzisztenciaja nekem gyerkként is feltűnt.

    • @cso57rgowww
      @cso57rgowww Год назад

      Pogátsa! Így helyes.