Nie. Odległość między cząsteczkami się nie zmienia. Rośnie masa 'kropli', rozmiar i tym samym napór na boczne fragmenty powierzchni. W którymś momencie ten napór jest już tak duży, że kropla za bardzo wyłazi na boki a napięcie powierzchniowe przegrywa z grawitacją.
No oczywiście. Tacy świetni ludzie jak SciFun czy Astrofaza popularyzują naukę i robią z edukacji, która jest koszmarem wielu uczniów, czystą frajdę. Oby tak dalej!
Koleś JESTEŚ GENIALNY! Twoje filmiki powinno się puszczać w szkołach. Potrafisz w bardzo ciekawy sposób wytłumaczyć bardzo skomplikowane zjawiska. Z tobą fizyka staje się łatwiejsza.
W takim wypadku minimalizacja człowieka jest nie możliwa (minimalizacja-zmniejszenie obiektu)ponieważ napór atomów krwi będzie wynosił tyle że człowiek eksploduje. Jeżeli się mylę, jeśli tak proszę mnie poprawić. (tym komentarzem chciałem fanom człowieka mrówki z Marvell'a udowodnić że jest to niemożliwe ze względu na pojęcia naukowe).
Hehe, tak dobrze tłumaczysz, że wykładowca specjalnie nie chciał puścić, bo bał się, że jego własne wykłady wypadną gorzej niż twoje podejście do zagadnień:P Gratuluję, gdyż jestem po kilku filmikach z eksperymentem "miska z pieprzem" i w każdym brakowało wyjaśnienia zjawiska.
3:52 -- Powiedz adbusterowi, że to pieprz ucieka od FAIRY, a nie tłuszcz. Niech poprawi konfrontację FAIRY i zamiast tłuszczu na talerzyki z wodą posypie pieprz.
Nie wiem daczego, coś mi mówi, że jesteś bardzo zrozumiały dla osób niesłyszących, nie mam pojęcią o tych sprawach, ale taką mam rozkmine, super sie ogląda eksperymenty wykonane przez Ciebie po zapaleniu odrobiny gadzi, pozdrawam i keep it up!
Dopiero jak zacząłem oglądać Twoje filmiki, zrozumiałem jak źle zorganizowane jest nauczanie. Jakby w szkole potrafili mnie tak zaciekawić nauką, siedziałbym tam od rana do wieczora ;D
koles jestes dobry , tacy ludzie powinni uczyc w szkolach . ja mialem szczescie spotkac na swej drodze do edukacji kilku takich nauczycieli i z przyjemnoscia chodzilem na ich lekcje a i stopmie mialem dobre
Oglądając ten filmik pomyślałem, że mógłbyś zrobić filmik o antybańkach. Mało kto wie, że takowe istnieją, a to całkiem ciekawe zjawisko z tej samej dziedziny :) Kto chce antybańki - łapka do góry.
Dziękuję . Sczerze dziękuję. Gdyby nauczyciele przedtawiali wiedzę tak jak ty (czyli na genialnych przykładach w praktyce) to nikt z nas nie miał by raczej problemów ze zrozumieniem przedmiotów ścisłych:)
O to chodzi właśnie w edukacji. Zauważ że efekty z korepetycji u kumpla są o wiele skuteczniejsze niż lekcje w szkole. Gdyby nauczyciele uczyli tak oczywiście, czyli na chlopski rozum, to wiedza studenta po doktoratach byłaby osiągalna dla nas już po ukończeniu podstawówki, a w dodatku opanowanie materiału byłoby o wiele łatwiejsze dla bardzo dużej ilości uczniów
Teraz wpadł mi do głowy pomysł abyś zrobił filmik o akustyce a dokładnie jak działa obudowa głośnikowa bass reflex, obudowa zamknięta, i z membraną bierną. Dodam jeszcze że mam wszystkie 3 rodzaje w domu. i zauważyłem wady i zalety każdej z 3 rodzajów
To ciekawe co mówisz, bo w mojej szkole uczy trzech nauczycieli starej daty (uczyli mojego kuzyna starszego o 11 lat i moją mamę) i są to jedni z najlepszych nauczycieli. Są NIESAMOWICIE wyrozumiali, do tego świetnie tłumaczą i potrafią zainteresować. Dlatego nie mów, że wszyscy starej daty są źli ;)
Twoja zabawa z napięciem powierzchniowym ukazuje jeszcze jeden fakt -jak naprawdę słabą siłą jest grawitacja... i mimo iż grawitacja tworzy chociażby czarne dziury które potrafią załamywać czas i przestrzeń, pochłaniać światło to przykładowa siła elektrostatyczna biję ją na głowę... dlatego dowolny przedmiot zrzucony z większej wysokości nie przebije się w głąb ziemi -grawitacja przegrywa -niesamowite :)
Tworzysz świetne materiały! Ja akurat w innej branży, ale bardzo lubiłem fizykę i zdawałem ją na maturze. Takie lekcje fizyki to byłoby marzenie ;) Pozdrawiam
Czy na tą mniejszą kulkę wody (w kuli powietrza) oddziałuje coś w stylu pseudo-grawitacji, czy jest ona ,,przyczepiona'' do ścianki? I jeszcze jedno: czy dobrze robię wybierając jako kierunek na studiach fizykę, chcąc dostać się na NASA?
Krople wody powstają ponieważ, przyciągane są siłami spjności (są to siły działające na cząsteczki tej samej substancji, np. cząsteczki wody z cząsteczkami wody) ...Na początku przeprowadziłeś eksp. w monetami. Woda utrzymuje się na monetach dzięki siłami przylegania (są to siły działające na cząsteczki różnych substancji), które są znacznie silniejsze niż siły spójności. Dzięki tym dwóm oddziaływaniom międzycząsteczkowym łatwo można opisać wiele zjawisk w przyrodzie.
Piotr Bocheński Zależy co rozumiesz przez "normalne warunki" :P Ale w zasadzie nie trzeba dużo szukać, ponieważ sama woda może tworzyć menisk wklęsły - dzięki temu rośliny mogą pobierać wodę wraz ze składnikami mineralnymi z ziemi i transportować ją do wyższych partii. W zasadzie to roślina sama w sobie nie transportuje wody, tylko woda sama z siebie "wspina się" do wyższych partii. Samo zjawisko można zaobserwować np. wlewając wodę do dość wąskiego naczynia (probówki czy pipety) albo zanurzając słomkę do drinków w szklance coli - wtedy jeśli słomka jest przeźroczysta zobaczymy że poziom coli w niej jest ponad poziomem coli w szklance :) Natomiast efekt tego zjawiska jest jeszcze prostszy w obserwacji - wystarczy zwinąć chusteczkę bądź kawałek papieru w rulon i zamoczyć pionowo jedną końcówkę w wodzie, a wtedy zobaczymy jak szybko ona poszybuje w górę :)
5:04 doskonały argument dla płaskoziemców, którzy wbijają sobie że woda (w morzu, jeziorze itp.) zawsze ma płaską powierzchnię (nie było chyba tego argumentu o kropli w cyklu Płaska ziemia)
Stary jesteś świetny! A propos napięcia powieżchniowego, czy możesz w paru słowach, na chłopski rozum wyjaśnić dlaczego woda ma menisk wklęsły a rtęć wypukły? Obie są cieczami w naturalnych nam warunkach i obie (jak mi się zdaje) podlegają tym samym prawom, jednak ciecze zwilżające mają inny menisk niż nie zwilżające. dlaczego?
@@megalodonek8377 mój komentarz od początku zakłada, że minęło już rok od komentarza na którego odpisałem żeby zobaczyć czy może ma Jeszce powiadomienia xD tak trudno to zrozumieć Edit : a, że napisałem, że jest pewnie o rok starszy a nie dwa to dlatego, że miesiąc temu był 2019 i statystyki pokazywały jeszcze"rok temu"
@@user-gi8xc6df9d nie zrozumiałeś kiedyś pod pewnym komem był taki ciąg i każdy sobie odpowiadał ,,data typie'' więc to był taki jakby żart. Nie wypalił szkoda...
Jakie jest napięcie powierzchniowe na granicy wszechświata jeśli rozszerzenie powierzchni według def napięcia powierzchniowego równe jest proporcjonalnie do energii miedzy cząsteczkowej. Czy takie pojęcie istnieje? Jeśli wszechświat się rozszerza to proporcjonalnie do energii wewnętrznej oddziaływań pomiędzy klastrami galaktyk w a w nich między.. (.. galaktykami a w nich między układami gwiezdnym itd taka suma co by ta suma odziaływań wewnętrznych wyrażała energie wewnętrzną układu i na brzegu obszaru danej skali" ) czyli posiada analog napięcia powierzchniowego -- napięcia grawitacyjne. Ta suma musiałby być równa sumie oddziaływań grawitacyjnych wewnątrz każdego atomu w całym wszechświecie. zakładam że energia wszechświat jest skończona tylko forma jej się zmienia przy dużej skali prawie skończona raz na jakiś czas wszechświat pożyczy troche energii żeby kupić pare atomów. Skoro znamy rozmiar wszechświat czas jego trwania to powinniśmy znać ilość jego materii czyli energii chyba że definicja energii jest skopana i to nie jest zawsze wymiana "potencjału" na rzecz wykonania pracy przez drugi obiekt co jeśli nie wymienia "energii" a obiekt wykonuje prace a nie ma ku temu potencjału albo wymienia "energie" a ciało ma potencjał ale nie wykonuje pracy i nie przekazuje dalej "energii" gdzieś upycha w inna postać inną formę pod dywanem gdzie potem ona wypełza i przekazuje obiektowi który wykonuje prace.
Dokładnie tak. A ,,naukowo" chodzi tu o siły spójności i przylegania. Między cząsteczkami wody istnieją większe siły przylegania niż spójności, dlatego woda woli przyciągać się do innych powierzchni niż trzymać się w kupie :) Wiążę się z tym też zjawisko włoskowatości.
Dokładnie! Zgadzam się. Nauczyciele nie mają pasji. W ten sposób młodych zniechęcają do nauki. Powinni uczyć z kreatywnością i z pasją. Trzeba umieć podejść do młodzieży i ją zainteresować. Znam parę belfrów, któzy mnie uczyli i dość ciekawie prowadzili lekcje. Więcej nauczycieli takich jak @SciFun. ;)
6:30 ok może coś źle pamiętam, ale czy przy spadku swobodnym masa nie miała znaczenia? Z tego co pamiętam to znaczenie miało oór powietrza, bo siłą Fw działająca na ciało podczas spadku, to różnica sił Fg (grawitacji) i Fa(siła oporu powietrza) czyli Fw=Fg-Fa, czyli ma1=mg-ma2 czyli a1=g-a2, a jako że jesteśmy mali to a2 jest zbliżone do zera czyli właściwie przyśpieszenie z którym spadamy to przyśpieszenie ziemskie, co oznacza że spadlibyśmy szybciej niż normalnie bo powietrze nas mniej hamuje, ok więc czekam na jakieś komentarze od innym mat-fizów, czy mówię dobrze czy nie :3 pozdro
nie umiem tego wytłumaczyć naukowo chociaż wiem o co chodzi ale nie potrafię tłumaczyć to weź to chociaż na logikę jak weźmiesz takie same kostki jedna z żelaza a druga z waty to dłużej będzie spadać ta z waty
Albo jak masz 2 kartki, o tej samej masie, jedną zgnieciesz na kulkę i zrzucisz z tej samej wysokości to kulka spadnie pierwsza mimo tej samej masy, bo opór powietrza jest mniejszy na kulkę niż na kartkę
Mrówce nic się nie stanie, bo tarcie bardzo szybko zrównoważy siłę grawitacji. Gdyby nie było sił tarcia, masa przy swobodnym spadku nie miałaby znaczenia
Wiesz, nie żeby coś ale to trzeba mieć: Czas, pomysł, trzeba to zmontować, powtorzyc kilkadziesiat razy żeby było okej. To troche czasu zabiera. I tak według mnie wydaje te odcinki dosyć często. Świetny kanał roku 2012 według mnie.
Przyznam szczerze i bez bicia. Tematy,o których opowiadasz,sa oczywiste tylko dla ułamka naszego społeczeństwa. Ale dzieki temu,ze opowiadasz o nich w sposób tak przyswajalny,istnieje szansa,ze zrozumie je wieksza czesc naszego społeczeństwa. Gratulacje i pozdrowienia. A nauczyciele "starej daty" powinni sie od Ciebie uczyc!!!
A czy znasz odpowiedź na pytanie? Jeśli są 3 pełne szklanki wody: z wodą ciepłą, zimną i wodą z detergentem, to do której szklanki można wrzucić najwięcej spinaczy, tak, żeby woda się nie wylała?
Agropol Sokołowo TV Żebyś gimbusie wiedział, mam. Lepiej być młodszym i wiedzieć więcej (i tak potem im młodszy tym piękniejszy) niż starym gimbusem ;-;
Hahaha,nie wieże.Mam z was polew.Wszyscy się bulwersują bo jakaś dziewczyna pochwaliła się swoimi osiągnięciami życiowymi,a gimbaki się denerwują bo ich jedenstolatka pojechała :D encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRX1vVBICxCApQK6_0Pifot-f_H1Ymeom1LNLi5atVd5KNfXQNW59VaLkKR
Bardzo fajnym tematem jest też rezonans. Można go przedstawić w bardzo ciekawe sposoby ;) Gdy usłyszałem że będzie na lekcji temat o rezonansie byłem sceptyczny. Lecz gdy zobaczyłem doświadczenie z obciążnikami i wymianą energi, albo film z mostem to zafascynowałem się tym. Mam nadzieję że i Ty zafascynujesz tym swoich widzów i dostarczysz im trochę wiedzy na ten temat. Pozdrawiam :)
Jeśli masz na myśli maturę rozszerzoną, to niestety obecny poziom jest taki, jaki kiedyś reprezentowała 8. klasa podstawówki (nawet były tam całki na matematyce).
wiedząc, że na poprzedniej lekcji fizyki, na której mnie nie było, mieliśmy o napięciu powierzchniowym, pierwsze co zrobiłam to nie zajrzałam do książki żeby o tym przeczytać tylko jeszcze raz obejrzałam ten filmik xD i wszystko rozumiem, dzięki SciFun! XD
Komory wypornościowe czyli puste miejsca w statku w którym jest powietrze. W łodziach podwodnych można regulować ile powietrza jest w tych komorach przez co może się wynurzać i zanurzać
Fajna data. Jednak interesuje mnie inna rzecz. Czy w szklance powietrza umieszczonej w rzadszym od niego gazie także występuje napięcie powierzchniowe?
Miałam się uczyć na egzamin z literatury, a uczę się fizyki z youtube xD Szkoda, że nie uczyłeś w moim liceum, może poszłabym na Politechnikę :) W końcu rozumiem, o co w tym wszystkim chodzi. Dzięki!
Na łyżce na pewno zostało trochę kropel zupy która jest cieczą jak każda inna . (działają na nią podobne prawa fizyki) Krople cieczy (zupy) przyciągają się nawzajem . To tak jak krople deszczu na szybie samochodu złączają się ze sobą nawet kiedy są delikatnie oddalone od siebie . Chyba wszystko jasne ?
Wiem że to stare odcinki i na bank tego nie odczytasz... Ale muszę przyznać że gdybyś mnie uczył fizyki w gimbazie to pewnie ten przedmiot byłby dla mnie bardziej zrozumiały i bardziej bym się wtedy nim zainteresował... 😂 Lubię twoje filmy.... Najbardziej teorię Płaskiej Ziemii... 😂
Dobrze, że kręcisz coś fajnego, innego, a nie byle co tylko żeby mieć widzów bo masz brata, AdBustera. Powodzenia w dalszym nakręcaniu, fajnie Ci to wychodzi :)
Nasze ciała są zbyt niedoskonałe i wrażliwe dlatego wątpie żeby ludzkość w takiej postaci jaką ma obecnie opuściła kiedykolwiek chociażby nasz układ słoneczny. Jesteśmy jednak inteligentni i pomysłowi i dlatego dużo bardziej prawdopodobne i bliższe w czasie wydaje mi się przegranie naszej świadomości na komputery i maszyny, i dopiero po tej zmianie "ciała" będziemy w stanie badać kosmos i również przetrwać, pozostawiając jednak nasze biologiczne pochodzenie tylko w pamięci na łamach historii zawartej w miliardach terabajtów naszej pamięci :)
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że czekam całą wieczność na kolejny odcinek, który znów trwa kilka sekund (dziwne załamanie czasoprzestrzeni :P). Pytanie do autora, czy jest możliwość robienia częstszych wstawek? Kanał jest świetny! P.S.Czekam na kolejny odcinek z niecierpliwością :)
02:37 - czy tylko ja widzę spinacz w roli czarnej dziury i zniekształcenie wokół niego jako zagięcie czasoprzestrzeni? Jasne punkty w tle wygalają jak odległe jasne obiekty w kosmosie...
Mam pytanie, czy jeśli przeskalować masę i rozmiar słońca do o wiele mniejszych i to samo zrobić z ziemią i odleglością miedzy nimi to czy w próżni i przy braku grawitacji innych rzeczy mogła by ta mala ziemia wokolo malego slonca?
Czyli gdyby jeszcze bardziej wyciągnąć parę i powietrze to efekt napięcia się jakby wzmocni? Czy więcej wody utrzyma się w "bańce" napięcia powierzchniowego w komorze próżniowej?
Sci, czy wznowisz kiedyś działanie twojego bloga? Dzisiaj go przez przypadek znalazłem, bo ktoś dał cytat z newsa o voyagerze na forum "niewiarygodne" oraz podał linka.Spędziłem cały dzień na jego lekturze i jestem zaskoczony tak wysokim poziomem. Czuję niedosyt i czekam na więcej!
Cześć eksperymentów z napięciem powierzchniowym wygląda na warte przetestowania w Ssaj-Funie (komorze próżniowej). Aby wyszedł z tego ciekawszy eksperyment, chciałbym wiedzieć jak będą zachowywać się meniski i pływający spinacz w różnych gazach (komora wypełniona azotem lub dwutlentkiem węgla)
Ta muzyczka zawsze mi się kojarzy ze starymi filmami SciFuna. Miałem wtedy z 10 lat i byłem pod ogromnym wrażeniem
CHŁOPIE UWIELBIAM CIĘ ZA CIEKAWY SPOSÓB PRZEKAZYWANIA MŁODYM WIEDZY I NIE ZA TO TYLKO - POZDRAWIAM
Nie. Odległość między cząsteczkami się nie zmienia. Rośnie masa 'kropli', rozmiar i tym samym napór na boczne fragmenty powierzchni. W którymś momencie ten napór jest już tak duży, że kropla za bardzo wyłazi na boki a napięcie powierzchniowe przegrywa z grawitacją.
Uczysz o wiele lepiej niż nauczyciele
Bo nauczyciele wk******* i krzyczą coś typu nie odrobiłeś pracy domowej jedynka, nie rozmawiaj i dostajesz uwagę za bic
Michał Kwieciński Tak jest w podstawowce..
+MKamilosGame W gimbie też
No oczywiście. Tacy świetni ludzie jak SciFun czy Astrofaza popularyzują naukę i robią z edukacji, która jest koszmarem wielu uczniów, czystą frajdę. Oby tak dalej!
Piotr Witkowski ii
"Do zobaczenia za parę dni"? To kiedyś tak było?
Tylko niech Ci spinacze nie powłażą :]
Dokładnie
Tak
@Explore Gaming każdemu brak starego Scifuna no ale każdy się stety niestety starzeje 😖
Dostałem 6 z przyrody bo na Dzień Edukacji Narodowej zrobiłem doświadczenia z napięciem powierzchniowym. P.S Dzięki :)
i co zdałeś ?
@@piteros889 jakby zdał to teraz by szedł do 2 liceum
Zdałeś?
@@Starygrzyb264Ciekawe czy pamięta 😂
@@japko_ytCiekawe
Twoje filmiki powinni pokazywać na lekcjach fizyki
czy geografii
michał piasta mi pani na geografii pokazała :D
nauczycielka fizyki poleciła scifuna
Nam pokazują :D
Na mojej lekcji akurat ten był :D
Już wiem jak robią reklamę fairy XD
Karolina Fąf XDXDXDXDXD
@@gaabryys-music nie to + ino to @
@@perfectstorm1406 nie no to nie jest zbyt mile :/
robią ją poprzez cięcie i podmianę obiektów
@@drektorkrecik troszeczkę się spóźniłeś ;P
Koleś JESTEŚ GENIALNY! Twoje filmiki powinno się puszczać w szkołach. Potrafisz w bardzo ciekawy sposób wytłumaczyć bardzo skomplikowane zjawiska. Z tobą fizyka staje się łatwiejsza.
W takim wypadku minimalizacja człowieka jest nie możliwa (minimalizacja-zmniejszenie obiektu)ponieważ napór atomów krwi będzie wynosił tyle że człowiek eksploduje. Jeżeli się mylę, jeśli tak proszę mnie poprawić. (tym komentarzem chciałem fanom człowieka mrówki z Marvell'a udowodnić że jest to niemożliwe ze względu na pojęcia naukowe).
chyba że
@@ChatotPl Po tylu latach dokończysz myśl?
@@poiuytebbb4523 a czego ci brakuje?
Hehe, tak dobrze tłumaczysz, że wykładowca specjalnie nie chciał puścić, bo bał się, że jego własne wykłady wypadną gorzej niż twoje podejście do zagadnień:P Gratuluję, gdyż jestem po kilku filmikach z eksperymentem "miska z pieprzem" i w każdym brakowało wyjaśnienia zjawiska.
Pomyślcie że ten człowiek jest o 11 lat starszy
I ściął pekaesy
Gratulację za 50 000 subskrybcji w 2 miesiące!!!!! naprawdę wielkie GRATULACJĘ
i życzę powodzenia w dalszej karierze na RUclips :)
O chu :O
Gratulacje 1mln subskrybcji. Naprawdę wielkie gratulację i życzę powodzenia w dalszej karierze na RUclips :)
3:52 -- Powiedz adbusterowi, że to pieprz ucieka od FAIRY, a nie tłuszcz. Niech poprawi konfrontację FAIRY i zamiast tłuszczu na talerzyki z wodą posypie pieprz.
Hehe :D
+Wrocek Prowrocek Ale na reklamie fairy pokazali tłuszcz. Adbuster sprawdza reklamy, nie fizykę ;)
To są bracia Hoffman:)
Nie wiem daczego, coś mi mówi, że jesteś bardzo zrozumiały dla osób niesłyszących, nie mam pojęcią o tych sprawach, ale taką mam rozkmine, super sie ogląda eksperymenty wykonane przez Ciebie po zapaleniu odrobiny gadzi, pozdrawam i keep it up!
0:30 hajs z yt XD
kapitan borys ii
XDDDDDDDD
Ale wiesz ze za kazde 1000 wyswietlen jest 1euro czy dolar.
SciFun duzo zarabia
@@czesc3343 no na pewno. Jeden koleś autowizja powiedział, że na milionie odsłon filmu (zbierało się dwa lata) ma 860 zł. I dał screen z rachunku.
@@czesc3343 mylisz się
Dopiero jak zacząłem oglądać Twoje filmiki, zrozumiałem jak źle zorganizowane jest nauczanie. Jakby w szkole potrafili mnie tak zaciekawić nauką, siedziałbym tam od rana do wieczora ;D
Jak dla mnie 6/6, gdyby na uczelniach tak fizykę przedstawiali... ;)
xD na uczelniach byś chciał mieć takie eksperymenty i pewnie brak matmy 😄
koles jestes dobry , tacy ludzie powinni uczyc w szkolach . ja mialem szczescie spotkac na swej drodze do edukacji kilku takich nauczycieli i z przyjemnoscia chodzilem na ich lekcje a i stopmie mialem dobre
ide po 50kg płynu do naczyń
raczej litrów ;-;
ja mam na płynie do naczyń napisane KG zamiast L więc nie wiem lol
@@mxgik_ Masa może być inna od objętości xd
Mnie tam bardziej zainteresowało po co :P
@@mxgik_ czyli na wodę nie działa przyspieszenie ziemskie?
Oglądając ten filmik pomyślałem, że mógłbyś zrobić filmik o antybańkach. Mało kto wie, że takowe istnieją, a to całkiem ciekawe zjawisko z tej samej dziedziny :) Kto chce antybańki - łapka do góry.
jestem pod wrażeniem z jaką pasją poświęca się fizyce :)
O wróciłeś do nagrywania, a czekaj nie to tylko algorytm RUclips pokazał mi Cie na głównej
Zagadka nowego Fairy'ego rozwiązana.
Siema po 6 latach.
Siema po 7 latach
@@kacper8404 siema po roku
@@radekch.5411 no elo
Mogę się założyć, że jakbym tego słuchał w szkole od nauczycielki to bym ssię nudził, a od ciebie to jest całkiem co innego. Jesteś zajebisty ;)
czyli twierdzisz ze jak posmaruje sobie nogi plynem do mycia naczyn i zanurze sie w jeziorze to bedzie mnie napedzala roznica napieciowa
człowiek waży dużo więcej niż napięcie powierzchniowe wody
Dziękuję . Sczerze dziękuję. Gdyby nauczyciele przedtawiali wiedzę tak jak ty (czyli na genialnych przykładach w praktyce) to nikt z nas nie miał by raczej problemów ze zrozumieniem przedmiotów ścisłych:)
1:00 o wygląda jak cukierek :D
O to chodzi właśnie w edukacji. Zauważ że efekty z korepetycji u kumpla są o wiele skuteczniejsze niż lekcje w szkole. Gdyby nauczyciele uczyli tak oczywiście, czyli na chlopski rozum, to wiedza studenta po doktoratach byłaby osiągalna dla nas już po ukończeniu podstawówki, a w dodatku opanowanie materiału byłoby o wiele łatwiejsze dla bardzo dużej ilości uczniów
Teraz wpadł mi do głowy pomysł abyś zrobił filmik o akustyce a dokładnie jak działa obudowa głośnikowa bass reflex, obudowa zamknięta, i z membraną bierną. Dodam jeszcze że mam wszystkie 3 rodzaje w domu. i zauważyłem wady i zalety każdej z 3 rodzajów
To ciekawe co mówisz, bo w mojej szkole uczy trzech nauczycieli starej daty (uczyli mojego kuzyna starszego o 11 lat i moją mamę) i są to jedni z najlepszych nauczycieli. Są NIESAMOWICIE wyrozumiali, do tego świetnie tłumaczą i potrafią zainteresować.
Dlatego nie mów, że wszyscy starej daty są źli ;)
OGLADAMY CIEBIE W SZKOLE NA CHEMII 💕💕💪
A my na fizyce
dzięki tobie dowiem wiele więcej ciekawych rzeczy niż na lekcji chemii i fizyki
4:35 nie różnych kierunkach - zwrotach
@@varhar3296 Inteligent się znalazł :D
Twoja zabawa z napięciem powierzchniowym ukazuje jeszcze jeden fakt -jak naprawdę słabą siłą jest grawitacja... i mimo iż grawitacja tworzy chociażby czarne dziury które potrafią załamywać czas i przestrzeń, pochłaniać światło to przykładowa siła elektrostatyczna biję ją na głowę... dlatego dowolny przedmiot zrzucony z większej wysokości nie przebije się w głąb ziemi -grawitacja przegrywa -niesamowite :)
Jak widać nauka może być fajna :D
przecież przed chwilą rozjebałem się tobą o skałę motorem co robisz u Scifuna?
Negswer 19 ???
Tworzysz świetne materiały! Ja akurat w innej branży, ale bardzo lubiłem fizykę i zdawałem ją na maturze. Takie lekcje fizyki to byłoby marzenie ;)
Pozdrawiam
Czy na tą mniejszą kulkę wody (w kuli powietrza) oddziałuje coś w stylu pseudo-grawitacji, czy jest ona ,,przyczepiona'' do ścianki?
I jeszcze jedno: czy dobrze robię wybierając jako kierunek na studiach fizykę, chcąc dostać się na NASA?
zacznij od zmiany awataru potem myśl o nasa ;)
Dzięki za radę, ale nie skorzystam ;D
Jak tam wolisz:)
;)
Krople wody powstają ponieważ, przyciągane są siłami spjności (są to siły działające na cząsteczki tej samej substancji, np. cząsteczki wody z cząsteczkami wody)
...Na początku przeprowadziłeś eksp. w monetami. Woda utrzymuje się na monetach dzięki siłami przylegania (są to siły działające na cząsteczki różnych substancji), które są znacznie silniejsze niż siły spójności.
Dzięki tym dwóm oddziaływaniom międzycząsteczkowym łatwo można opisać wiele zjawisk w przyrodzie.
kto widział ''za''?
czym?
dupa
ja
Ja
5:05
Mamy obejżeć ten film na pracę domową ale ja go obejżalłem już 10 razy i dalej jest fajny
Jednym słowem to zjawisko nazywa się menisk wypukly. Dziękuję za uwagę ;)
A jaka inna ciecz w warunkach normalnych ma menisk wklęsły. Czy może ktoś wie?:)
Piotr Bocheński Zależy co rozumiesz przez "normalne warunki" :P Ale w zasadzie nie trzeba dużo szukać, ponieważ sama woda może tworzyć menisk wklęsły - dzięki temu rośliny mogą pobierać wodę wraz ze składnikami mineralnymi z ziemi i transportować ją do wyższych partii. W zasadzie to roślina sama w sobie nie transportuje wody, tylko woda sama z siebie "wspina się" do wyższych partii. Samo zjawisko można zaobserwować np. wlewając wodę do dość wąskiego naczynia (probówki czy pipety) albo zanurzając słomkę do drinków w szklance coli - wtedy jeśli słomka jest przeźroczysta zobaczymy że poziom coli w niej jest ponad poziomem coli w szklance :) Natomiast efekt tego zjawiska jest jeszcze prostszy w obserwacji - wystarczy zwinąć chusteczkę bądź kawałek papieru w rulon i zamoczyć pionowo jedną końcówkę w wodzie, a wtedy zobaczymy jak szybko ona poszybuje w górę :)
5:04 doskonały argument dla płaskoziemców, którzy wbijają sobie że woda (w morzu, jeziorze itp.) zawsze ma płaską powierzchnię (nie było chyba tego argumentu o kropli w cyklu Płaska ziemia)
0:58 hajs z jutuba? XD
mniej więcej roczna wypłata xD
ile masz lat?
AlEkSiO MeStRe VeNcEdOr 2 i puł
Huba On nie do ciebie mówi kurde
漫画を描KENOISHI on zarabia 5 dolarów za 10.000 wyświetleń.. Czemu odzywasz się jak nie wiesz? Widać że gimnazjalista.
Stary jesteś świetny! A propos napięcia powieżchniowego, czy możesz w paru słowach, na chłopski rozum wyjaśnić dlaczego woda ma menisk wklęsły a rtęć wypukły? Obie są cieczami w naturalnych nam warunkach i obie (jak mi się zdaje) podlegają tym samym prawom, jednak ciecze zwilżające mają inny menisk niż nie zwilżające. dlaczego?
JeJ właśnie mam to na fizyce ;D
EasyGames teraz masz 16 lat?
@@razdwa7797 a ty jesteś o rok starszy?
@@user-gi8xc6df9d data typie...
@@megalodonek8377 mój komentarz od początku zakłada, że minęło już rok od komentarza na którego odpisałem żeby zobaczyć czy może ma Jeszce powiadomienia xD tak trudno to zrozumieć
Edit : a, że napisałem, że jest pewnie o rok starszy a nie dwa to dlatego, że miesiąc temu był 2019 i statystyki pokazywały jeszcze"rok temu"
@@user-gi8xc6df9d nie zrozumiałeś kiedyś pod pewnym komem był taki ciąg i każdy sobie odpowiadał ,,data typie'' więc to był taki jakby żart. Nie wypalił szkoda...
Jakie jest napięcie powierzchniowe na granicy wszechświata jeśli rozszerzenie powierzchni według def napięcia powierzchniowego równe jest proporcjonalnie do energii miedzy cząsteczkowej. Czy takie pojęcie istnieje? Jeśli wszechświat się rozszerza to proporcjonalnie do energii wewnętrznej oddziaływań pomiędzy klastrami galaktyk w a w nich między.. (.. galaktykami a w nich między układami gwiezdnym itd taka suma co by ta suma odziaływań wewnętrznych wyrażała energie wewnętrzną układu i na brzegu obszaru danej skali" ) czyli posiada analog napięcia powierzchniowego -- napięcia grawitacyjne. Ta suma musiałby być równa sumie oddziaływań grawitacyjnych wewnątrz każdego atomu w całym wszechświecie. zakładam że energia wszechświat jest skończona tylko forma jej się zmienia przy dużej skali prawie skończona raz na jakiś czas wszechświat pożyczy troche energii żeby kupić pare atomów. Skoro znamy rozmiar wszechświat czas jego trwania to powinniśmy znać ilość jego materii czyli energii chyba że definicja energii jest skopana i to nie jest zawsze wymiana "potencjału" na rzecz wykonania pracy przez drugi obiekt co jeśli nie wymienia "energii" a obiekt wykonuje prace a nie ma ku temu potencjału albo wymienia "energie" a ciało ma potencjał ale nie wykonuje pracy i nie przekazuje dalej "energii" gdzieś upycha w inna postać inną formę pod dywanem gdzie potem ona wypełza i przekazuje obiektowi który wykonuje prace.
w szkolę mogli po prostu kazać to oglądać niż uczyć się chemii czy fizyki
dokładnie
popieram kolegę
święte słowa
Zgadza się
Nie, ponieważ system edukacji.
Dokładnie tak. A ,,naukowo" chodzi tu o siły spójności i przylegania. Między cząsteczkami wody istnieją większe siły przylegania niż spójności, dlatego woda woli przyciągać się do innych powierzchni niż trzymać się w kupie :) Wiążę się z tym też zjawisko włoskowatości.
zajebista wiedza na poziomie gimbazjum
Jak Ja lubię tu wracać na ten kanał oczywiście;D pozdrawiam
lol moja nauczycielka od fizyki ogląda scifuna xd
u mnie chyba z 5 nauczycieli go ogląda :D
Gościu, jesteś geniuszem. Wielkie dzięki za poprawienie mi oceny z chemii :)
6:05 perpetuum mobile
Nie
Dokładnie! Zgadzam się. Nauczyciele nie mają pasji. W ten sposób młodych zniechęcają do nauki. Powinni uczyć z kreatywnością i z pasją. Trzeba umieć podejść do młodzieży i ją zainteresować. Znam parę belfrów, któzy mnie uczyli i dość ciekawie prowadzili lekcje. Więcej nauczycieli takich jak @SciFun. ;)
Pozdro z fizyki XD
6:30 ok może coś źle pamiętam, ale czy przy spadku swobodnym masa nie miała znaczenia? Z tego co pamiętam to znaczenie miało oór powietrza, bo siłą Fw działająca na ciało podczas spadku, to różnica sił Fg (grawitacji) i Fa(siła oporu powietrza) czyli Fw=Fg-Fa, czyli ma1=mg-ma2 czyli a1=g-a2, a jako że jesteśmy mali to a2 jest zbliżone do zera czyli właściwie przyśpieszenie z którym spadamy to przyśpieszenie ziemskie, co oznacza że spadlibyśmy szybciej niż normalnie bo powietrze nas mniej hamuje, ok więc czekam na jakieś komentarze od innym mat-fizów, czy mówię dobrze czy nie :3 pozdro
nie umiem tego wytłumaczyć naukowo chociaż wiem o co chodzi ale nie potrafię tłumaczyć to weź to chociaż na logikę jak weźmiesz takie same kostki jedna z żelaza a druga z waty to dłużej będzie spadać ta z waty
Albo jak masz 2 kartki, o tej samej masie, jedną zgnieciesz na kulkę i zrzucisz z tej samej wysokości to kulka spadnie pierwsza mimo tej samej masy, bo opór powietrza jest mniejszy na kulkę niż na kartkę
Negswer 19 Nie, przymujac ze bedziesz mial szczelnie zamkniete w pudle, to spadna z taka sama predkoscia.
Mrówce nic się nie stanie, bo tarcie bardzo szybko zrównoważy siłę grawitacji. Gdyby nie było sił tarcia, masa przy swobodnym spadku nie miałaby znaczenia
1:17 Baku Baku :)
Wiesz, nie żeby coś ale to trzeba mieć: Czas, pomysł, trzeba to zmontować, powtorzyc kilkadziesiat razy żeby było okej. To troche czasu zabiera. I tak według mnie wydaje te odcinki dosyć często. Świetny kanał roku 2012 według mnie.
2021
Przyznam szczerze i bez bicia.
Tematy,o których opowiadasz,sa oczywiste tylko dla ułamka naszego społeczeństwa.
Ale dzieki temu,ze opowiadasz o nich w sposób tak przyswajalny,istnieje szansa,ze zrozumie je wieksza czesc naszego społeczeństwa.
Gratulacje i pozdrowienia.
A nauczyciele "starej daty" powinni sie od Ciebie uczyc!!!
1+1=
chm!
pomyśleć że 9 lat temu a nadal korzystne
Kto z lekcji fizyki? Xd
A czy znasz odpowiedź na pytanie? Jeśli są 3 pełne szklanki wody: z wodą ciepłą, zimną i wodą z detergentem, to do której szklanki można wrzucić najwięcej spinaczy, tak, żeby woda się nie wylała?
Myślę, że każdy kto ma mózg i logicznie rozumuje wie to...
I po prostu chodził na FIZYKĘ
No i?
Mógłbyś dodać jak zadziała napięcie powierzchniowe gdy człowiek będzie próbował wskoczyć do wody z 1km
Hey! Mam 11 lat a to wiem!
nie masz się czym chwalić...
Agropol Sokołowo TV Żebyś gimbusie wiedział, mam. Lepiej być młodszym i wiedzieć więcej (i tak potem im młodszy tym piękniejszy) niż starym gimbusem ;-;
Patrycja Karolina ty mnie dzieciaczku od gimbusów nie wyzywaj , a podejrzewam że wie o tym 90% społeczeństwa bo to jest w 4 podstawówki...
Hahaha,nie wieże.Mam z was polew.Wszyscy się bulwersują bo jakaś dziewczyna pochwaliła się swoimi osiągnięciami życiowymi,a gimbaki się denerwują bo ich jedenstolatka pojechała :D
encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRX1vVBICxCApQK6_0Pifot-f_H1Ymeom1LNLi5atVd5KNfXQNW59VaLkKR
XDDD
Bardzo fajnym tematem jest też rezonans. Można go przedstawić w bardzo ciekawe sposoby ;) Gdy usłyszałem że będzie na lekcji temat o rezonansie byłem sceptyczny. Lecz gdy zobaczyłem doświadczenie z obciążnikami i wymianą energi, albo film z mostem to zafascynowałem się tym. Mam nadzieję że i Ty zafascynujesz tym swoich widzów i dostarczysz im trochę wiedzy na ten temat. Pozdrawiam :)
podobno jak się nasika sikami w kosmosie to tworzy się pięcioramienna gwiazda
trochę nie na temat
Hermenegilda Kopyto "nasika sikami" a czym innym jeszcze mozna?
Beata Szalbot
przetłumacz sobie to co napisałeś xD (chodzi mi pod komentarzem nad "odpowiedz" :) )
fucktycznie. dziwny jest ten tłumacz.
Oglądaliśmy ten sam odcinek w czerwcu na fizyce.
0:30 - Hajs z 'JuTuba'
Istnieje jakiś wzór na siłę napięcia powierzchniowego?
Właśnie dzisiaj miałem na chemii m.in. o napięciu powierzchniowym, a dzięki Tobie wiedziałem więcej niż było w podręczniku :D
SciFun a co było pierwsze prąd czy jajko ? :)
Jeśli masz na myśli maturę rozszerzoną, to niestety obecny poziom jest taki, jaki kiedyś reprezentowała 8. klasa podstawówki (nawet były tam całki na matematyce).
wiedząc, że na poprzedniej lekcji fizyki, na której mnie nie było, mieliśmy o napięciu powierzchniowym, pierwsze co zrobiłam to nie zajrzałam do książki żeby o tym przeczytać tylko jeszcze raz obejrzałam ten filmik xD i wszystko rozumiem, dzięki SciFun! XD
Komory wypornościowe czyli puste miejsca w statku w którym jest powietrze.
W łodziach podwodnych można regulować ile powietrza jest w tych komorach przez co może się wynurzać i zanurzać
Fajna data.
Jednak interesuje mnie inna rzecz.
Czy w szklance powietrza umieszczonej w rzadszym od niego gazie także występuje napięcie powierzchniowe?
Miałam się uczyć na egzamin z literatury, a uczę się fizyki z youtube xD Szkoda, że nie uczyłeś w moim liceum, może poszłabym na Politechnikę :) W końcu rozumiem, o co w tym wszystkim chodzi. Dzięki!
Na łyżce na pewno zostało trochę kropel zupy która jest cieczą jak każda inna . (działają na nią podobne prawa fizyki)
Krople cieczy (zupy) przyciągają się nawzajem .
To tak jak krople deszczu na szybie samochodu złączają się ze sobą nawet kiedy są delikatnie oddalone od siebie . Chyba wszystko jasne ?
Wiem że to stare odcinki i na bank tego nie odczytasz... Ale muszę przyznać że gdybyś mnie uczył fizyki w gimbazie to pewnie ten przedmiot byłby dla mnie bardziej zrozumiały i bardziej bym się wtedy nim zainteresował... 😂 Lubię twoje filmy.... Najbardziej teorię Płaskiej Ziemii... 😂
zajebista lekcja chemi Panie profesorze.
Dobrze, że kręcisz coś fajnego, innego, a nie byle co tylko żeby mieć widzów bo masz brata, AdBustera. Powodzenia w dalszym nakręcaniu, fajnie Ci to wychodzi :)
Nasze ciała są zbyt niedoskonałe i wrażliwe dlatego wątpie żeby ludzkość w takiej postaci jaką ma obecnie opuściła kiedykolwiek chociażby nasz układ słoneczny. Jesteśmy jednak inteligentni i pomysłowi i dlatego dużo bardziej prawdopodobne i bliższe w czasie wydaje mi się przegranie naszej świadomości na komputery i maszyny, i dopiero po tej zmianie "ciała" będziemy w stanie badać kosmos i również przetrwać, pozostawiając jednak nasze biologiczne pochodzenie tylko w pamięci na łamach historii zawartej w miliardach terabajtów naszej pamięci :)
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że czekam całą wieczność na kolejny odcinek, który znów trwa kilka sekund (dziwne załamanie czasoprzestrzeni :P).
Pytanie do autora, czy jest możliwość robienia częstszych wstawek? Kanał jest świetny!
P.S.Czekam na kolejny odcinek z niecierpliwością :)
02:37 - czy tylko ja widzę spinacz w roli czarnej dziury i zniekształcenie wokół niego jako zagięcie czasoprzestrzeni? Jasne punkty w tle wygalają jak odległe jasne obiekty w kosmosie...
Kto w 2014/2021? ^^
Robiłem fajna lupa by była gdyby nie cząsteczki powietrza :(
maniek9700 Żeby je wyeliminować wystarczą nie wielkie wstrząsy podczas zamrażania .
Tylko czym je zrobić.
maniek9700 a woda by sie nie wylala? ;)
Foniek wylała się :(
Mam pytanie, czy jeśli przeskalować masę i rozmiar słońca do o wiele mniejszych i to samo zrobić z ziemią i odleglością miedzy nimi to czy w próżni i przy braku grawitacji innych rzeczy mogła by ta mala ziemia wokolo malego slonca?
SciFun & Adbuster - 2 dobre kanały na YT pomysł i wykonanie świetne
już nie moge się doczekać kolejnych filmików ;]
Czyli gdyby jeszcze bardziej wyciągnąć parę i powietrze to efekt napięcia się jakby wzmocni? Czy więcej wody utrzyma się w "bańce" napięcia powierzchniowego w komorze próżniowej?
40 osób nie ma napięcia powierzchniowego ;) a na poważnie to kolejny ciekawy film dobra robota !!!
*Pani od fizyki włączyła nam ten film na lekcji XDDD*
Nie chciało mi sie czytać wszystkich komentarzy wiec pewnie juz ktoś to pisał ale ten gościu powinien zostać nauczycielem.
Sci, czy wznowisz kiedyś działanie twojego bloga? Dzisiaj go przez przypadek znalazłem, bo ktoś dał cytat z newsa o voyagerze na forum "niewiarygodne" oraz podał linka.Spędziłem cały dzień na jego lekturze i jestem zaskoczony tak wysokim poziomem. Czuję niedosyt i czekam na więcej!
Cześć eksperymentów z napięciem powierzchniowym wygląda na warte przetestowania w Ssaj-Funie (komorze próżniowej). Aby wyszedł z tego ciekawszy eksperyment, chciałbym wiedzieć jak będą zachowywać się meniski i pływający spinacz w różnych gazach (komora wypełniona azotem lub dwutlentkiem węgla)
Uwielbiam Cię. Fajnie byłoby mieć takiego nauczyciela jak ty :)
To znaczy że na środku oceanu, poziom wody może być wyższy niż na wybrzeżach?
Podziwiam Cię . Sam takim czymś się interesuję, także proszę o częstrze wrzucanie filmów :-) .