Пускане на проводници - как става най-добре?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 сен 2024
  • Как полагам проводниците аз и кой за мен е най-добрият начин? Задължително проводниците са полагат САМО хоризонтално или вертикално под лазерен нивелир. Така вероятността да се "удари кабел" при пробиване за секция, гардероб, телевизор или друго нещо е нулева. Единственият вариант това да се случи е нарочно да се пробие точно върху проводника или да не е измерено точно разстоянието за отвора. Вижте видеото и ако имате предложения, по-добри и качествени варианти или въпроси, пишете в коментарите под клипа.
    #DEWALT #лазеренНивелир #Legrand

Комментарии • 2

  • @TheGizbote
    @TheGizbote 7 месяцев назад

    Инсталацията е перфектна, но моля те, провери добре за какво се ползва ШВПС кабела и за какво си го ползвал ти! Наистина правиш много хубави неща, но материалите които ползваш трябва да бъдат под предназначение! Моля те, не давай грешни примери защото на края много хора ще се подведът и инсталациите ще бъдат направени погрешно с неправилните материали!

    • @MaistorBG
      @MaistorBG  7 месяцев назад

      Има известна доза истина в горенаписаното, и мисля, че съм го писал и в друго видео, но пак ще го драсна тук. Аз знам за какво се използва ШВПС-то по книга, но нека да погледнем нещата в детайли. Разсъждаваме като трезви хора и по пътят на логиката.
      1. Проводникът (за още по-точно шнурът) е с 2 изолации. Дори да е под мазилка (както е в случая) гипсовата мазилка не е агресивна към материала на външната изолация. Тя е от Винил (по абревиатура), което е от рода на пластмасите. Този материал не гние, и периода на разпад/разграждане е над 200 години.
      Дори единият производител (на мазилката или проводника) малко да е излъгал за материалите, с които е направен неговият артикул другият вероятно не е. Но дори и да е излъгал и той, това пак не би влошило/повредило изолацията на шнура. Аз имам удължител на 13-14 год и слънце го е пекло, и със стълба е настъпван на няколко места и все още работи.
      2. Продължаваме нататък - шнурът има още една изолация - по-мека е от външната, но пак достатъчно здрава. Външната температура, на която ще бъде подложен целият шнур е + 18 до + 30 максимум, а когато на жило 2,5 кв.мм е сложен предпазител с крива на изключване Б и ток на изключване 16А инсталацията ще издържи мноог дълго време (няма да обяснявам защо, закон на Ом и т.н.). Проводниците в ШВПС-то няма да се натоварят (за да отдават допълнителна топлина), температурата на стените никога няма да падне под 10 градуса (защото е стая в апартамент) и да се качат над 30 (ако температурата на стената е 30 градуса на въздуха трябва да е поне 50, а това не е сауна).
      3. От горепосоченото може да заключим, че по книга и каталог ШВПС няма такова приложение, но практически нищо няма да се случи в следващите 20-30 год. Поправете ме ако греша, но се аргументирайте, без да цитирате, закони, точки и букви - искам нагледни и научно обосновани примери от практиката. 🙂