Jezdil jsem. Super stroj. V zimě zima v létě sauna. Převody bez synchronů. Takže pěkně meziplyn. Neuvěřitelný, co to projelo. A novin to přečetlo opravdu hodně.
V3S navždy v našich srdcích. Na takovou legendu se nezapomíná. Je to úžasný stroj, který je nesmrtelný. Děkuji autorovi za její krásné připomenutí v super dokumentu ❤️💯👍
@@jawamarek6314 Mluvte prosím pouze za sebe! Normální lidé považují PV3S za ubohý, době poplatný šrot. Jediný kdo je měl rád byli bigoši, kteří by jinak makali s lopatou.
Super auto , na vojně v remíze jsem jich měl spousty , Praga , lehce spravitelná a dobře průchodná terénem , líp než tatra , prostě vojenská speciální třítunka
Ach jo, nemá sytič ale přesuvník , chemická V3S není ACHR ale ARS-12M, ARS-12, ARS -12 DC nebo starší verze . . Jestli je to jedna z prvních V3S AV-3 neměl by mít 2x40L vzduchojem ale 1x40L a 1x80L. Určitě nemá trvalou rychlost 75 ale mnohem nižší . . .75 jezdila verze M1 a M2.
Přesně. Krom vzduchojemů by také neměla mít blinkry, ale mávátka, dál dlouhé mřížky světel atd. Správně má kulaté zrcátko. Takže pokud to má být muzejní exponát, chtělo by to dát do původna. Maximálka standardní V3S (před modernizacemi M1 a M2) je 60 km/h.
@@cheulesyigess1187 Žiji v Krkonošské Rokytnici a nic jiného tady nejezdí. Fau Drei Es potkám tak 30x za den 👍 Nic mimořádného. Kámoš jich má cca 15. Něco na provoz, něco na díly...🤷♂️
Som rád že úvodné Č/B zábery sú z môjho rodného mesta Banskej Bystrice. Tipujem rok 1944 začiatok povstania. Vidno námestie, odbočku na Lazovnú ulicu a Národnú ulicu budovu Štátnych lesov. … dnes už je to komplet pešia zóna. V budove “Textil” je teraz plzenská reštika..
@@radiator1342 Já jsem jezdil z nástavbou autojeřáb, takže spíš po silnici... Šípáky to myslím nemělo, byl tam klasický vzorek. Ale bylo to dobré auto...
Vejtraska je absolutni legenda!! Muj nejoblibenejsi nakladak meho detstvi byla Tatra 111 pro svuj nadherny rev motoru. Ale Praga V3S vstoupila rozhodne do dejin. Skvely design se vsim vsudy.
Jezdil jsem ve V3S M2 ,po mazákovi jsem zdědil magič s rádiem jako jediný ve vozovém parku, perfektní stroj do terénu,bahnil jsem se s ním na tankodromu.👍
@@razeaz10Ne, Tatra 810 měla kabinu Renault a taky jejich motor. Teď přišel "facelift" a má kabinu Tatry Force a motor Cummins. V plánu je i 810 úplně zrušit, protože se skoro neprodává a nahradí ji Force "light", odlehčená trouba, možnost Tatra motoru, Cummins nebo co si zákazník bude přát.
@@herkolubos Tak v nabídce Tatry je Tactic. A 810 se nemohla vyrábět protože měla motor Renault euro 3. A Renault další motory nevyvíjel protože ho koupilo Volvo.
@@vrbka2692 Tak Tatra 810 je tactic. Na konstrukci známá pod názvem tictac 😃 jinak teď má Tatra 810/tactic force kabinu a Cummins motory euro 3 pro armádní účely, myslím že je to ten 6,7 litrový řadový šestiválec. Civilní verze se už nedělá.
@@herkolubos Já myslel že 810 se vyráběla i pro civilní trh. Jenže neměli další motory od Renaultu tak civilní verze skončila. Zůstala jenom vojenská verze. Potom Renault ukončil výrobu motoru i pro vojenské verze tak vznikl Tactic s kabinou co se podobá kabině Force a s motorem Cummins.
Nezávislé zavěšení kol to opravdu nemá, ALE tím jak ve své době použili pro rám "aušus" materiál, tak se tak dokonale zkroutila, že ta kola byla na zemi téměř vždy. Já být třeba konstruktérem, tak bych asi nikdy nepřiznal, že taková funkce rámu vznikla prostě mimoděk... 🙂
@@offbob1 Já nevím, ale v té době se použilo to co bylo k dispozici, že by si mohli konstruktéři vybírat jako nyní, tak to ne. Svědčí o tom i právě čas v jakém udělali prototyp. Kabina z Kačeny, motor půlená T111, prostě postavili něco z toho Lega co měli a zkreslili to až posléze. O tom, že za daný čas nemohlo proběhnout ani standartní testování nemluvě. Je to dobré auto, ale pořád budu tvrdit, že vlastně úplně náhodou. 😉
@@mirekhofman9356 Mimo nejsem a dokonce máme pravdu oba. Ten rám byl určitě vymyšlený jako ohebný, ale jaký materiál bude použitý si konstruktéři na začátku vybírat úplně nemohli. Argument to není, nikdy jsem sice v Pragovce nepracoval, na druhou stranu jsem chvíli dělal s pamětníky v Tatrovce. Přiznávám, že díky tehdejší menší rivalitě mohla být jejich vyprávění trochu podjatá...
Odkapová vana zapálit, pod motor zasunout, ohřát olej. Potom se dali přečíst noviny a vejtra chytla i v mínus dvaceti. Zažil jsem tuhle krásku jako nosič 120mm minometu, měla hydraulickou rampu, naviják a projela neskutečné terény.
Keď nespadala nafta a mala dobre baterie naštartovala na noviny aj pri -32. Najradšej som bol, keď napadlo cez 30 cm snehu, vtedy som bol panom na ceste.
@@lukaskrouzek6768 Rudé právo jako noviny bylo výsměch, ale jinak mělo spoustu užitečných použití. Za ten padesátník či korunu, nebo kolik to kdysi stálo, to byla spousta papíru (velký formát).
Občas sa zamýšľam prečo je taký problém vyrabať podobne spoľahlivé a do terénu schopné vozidlo ktoré by bolo nástupcom V3S a zároveň vyrábané v ČR, prečo s tým má priemysel taký problém
@@mirekhofman9356 Celkom aj slušný traktor sa dá z nej postaviť Zetor motor od4001 až po 7201 plus naviják zo Žila a v lese mašina na domáce potreby 100 %.
taky jsme pouzivali obranu lidu na start V3S, ale nikdy jsme tomu nerikali , ze davame cist noviny, tak to asi vzniklo az po revoluci v profesionalni armade
Naša lesnícka V3S-ka "buda" na transport až do 20 osôb a pozor, so zabudovanou pieckou na drevo nám v lese prdelky zachránila pri -26C° . Správa NP Slovenský Raj, ŠP Poprad, Lesy ČSSR, 1998!!! vtedy Lesník adjutand, Peter Horník:
Môj otec na tom jazdil počas základnej vojenskej služby. Pešia zóna, centrum Bratislavy, odviesť, priviesť handry atď . Mohlo sa ísť kam iní mali zákaz keďže to bolo pod ministerstvom vnútra. :-D
Za nás se tomu použití novin říkalo " udělat vejdě PŠM".😂 Pro mladší: PŠM bylo "politické školení mužstva", takový velmi neoblíbený politický blbákov (ačkoli někdy naopak oblíbený, protože bylo příjemnější strávit tu hodinu v teple pod střechou, než venku na mrazu nebo v dešti. Ty kecy jsme stejně pouštěli "jedním uchem tam a druhým ven".).
Ten název možná proto, že se nejčastěji používalo Rudé právo, tehdy nejrozšířenější noviny a o největším formátu. Tehdejší Rudé právo mělo proti dnešnímu tisku něco do sebe. Číst se to tedy nedalo, stejně jako výblitky dnešních presstitutů. Ale ten papír byl na rozdíl od dnešní křídy poměrně měkký a dobře hořel, takže to fungovalo jako toaletní papír, případně k rozdělání ohně.
Jezdil jsem s ní během základní vojenské základní služby i jako řidič - instruktor . Nyní ji pro svého šefa renovuji . Po 30 letech musím vzpomínat na jisté nastavení , seřízení a hodnoty údržby . Ještě mám i příručku pro vojenského řidiče PV3S Čtení novin si pamatuji od starších kolegů (buď Obrana Lidu nebo Rudé Právo )
Bil to amazing 3T nakladak, vojensky, jezdil sem s nim 1963-65. Pak vypadnul a dosnes sem v Calif, okoli San Francisco. Hodne, hodne happy ale Skoda uz start deda.
lenže mal krúťak 450Nm pri 1400ot/min ktorý sa znásobil s prídavnou prevodovkou/redukciou v teréne pokiaľ bolo treba. Mal aj ručný plyn ktorý si mohol nastaviť aj počas jazdy na dialnici alebo aj v teréne.
Rusko používa benzínové motory kôli zime pri mínus 40 až 50 by ta vetra asi mala problém.Určite by si dala povedať.Podľa mňa na to aký je veľký ten motor má málo výkonu. Trpel tam hlavne posledný valec kôli chladenie.
Někdejší vojenský řidič zde. To auto se nemělo rušit. Se šípovými koly to mohlo jezdit i po stropě. Chtělo to moderní motor s půlenou převodovkou, odpovídající odhlučnění, posilovač řízení a civilnější odpružení přední nápravy i klima by se hodila. Pak to mohlo jezdit věky.
Zapomínáš že to bylo pro armádu a ne na rodinné projížďky. Důležitá byla účelnost a spolehlivost v boji kde stejně tak jako voják tak i technika mají svojí omezenou životnost.Byl jsi vůbec někdy v armádě?
V3S je V3S. Ale ja sám pri všetkej úcte k nej po tom, ako som videl vojnovú 2,5 tonový Ford, som videl, že ten krátky čas vývoja si vypožičal kopu vecí z Forda. Všetka pocta
Rychlost potrebuji Polaci nebo Nemci ...my potrebujeme neco co se vyskrabe do kopcu a doveze tezsi techniku , munici atd... ty vole kupujeme stihacky ktere uvidime na svateho dindy...a ruzne kokotiny ...ale tech par kasparku co si v tom bude cechrat pericka neni armada schopna se branit dele jak 3 tydny ....V nasi zemi plne lesu k presunu pechoty ideal a jeste to utahne neco v zavesu....po ceste nekde v lesich je potreba se zavrtat v co nejvetsim poctu ne saskovat u dalnice z hrstkou fesaku
Jazdil som profesionalne z V3S,ale hlavne s Tatrou 148.Tatra bola prechodnejsie v terene,lebo uzavierky sa dali zapnúť za jazdy.Na vetrieske to neslo,vsetko sa zapinalo mechanicky a ked ste sa v tazkom terene zastavili ,uz ste sa nepohli.V Tatra bola moderna dobre kurila v kabine,riadenie a spojka s posilovacom,predny nahon a uzavierky diferencialov elektropneumaticke. Teda V3S zastarala ešte vojnová koncepcia,velka poruchovost a nespolahlivost.No bol to doslova tragqč
použta byla osvedčená konstrukční věc at v rámci funkce nebo výroby... okopírovanost v3s od stroje usa je stejny pokus jako tvrdit, že cccp raketoplán buran je okopírovaný usa raketoplán discovery nebo tupolev 144 je okopirovany konkord, pritom TU144 létal dříve :-D... ono to protože jinak v rámci funkce letu, proudení a odporů nejde udělat jinak. stejně by se mohlo říkat, že šinkanzen kopíroval tgv, aby to teda tolik nesmrdělo sovjetismem :-D
Těch nejslavnějších automobilů československé historie je daleko víc .... T138, T148, T815, T603, T613, Liaz110, Skd706, Avia30, Skd RTO, LUX, Skd1203, atd.... všechny tyhle jsou zpracovány i do hry Soviet republic.... kde budou jezdit navždy.
Slabý výkon a ohromná poruchovosť.Inak kopírovanie autood amerického Študebakra GMC teda kópia Generál motora ,ten mal ale radový benzínový šesťvalec o výkone 120 ks a V3S naftak 90ks.Moj otec mal ten americký GMC bol to však zrač benzinu
Nebolo to žiadne kopírovanie konkrétneho auta.Odporúčam doštudovať a nekecať. Pri vývoji boli použité niektoré konštrukčné uzly a inšpirácia od Tatry T128, Studenbakera SCR399,Pragy RN,Bedforda M, Fordu Canada F-60 a Zilu 151. Všetky tieto vozidlá boli u nás v tej dobe zavedené, tak prečo nepoužiť overené veci?
@@sharkyhopeckyvidea7860 Odporúčam doštudovať a nekecať. Pri vývoji boli použité niektoré konštrukčné uzly a inšpirácia od Tatry T128, Studenbakera SCR399,Pragy RN,Bedforda M, Fordu Canada F-60 a Zilu 151. Všetky tieto vozidlá boli u nás v tej dobe zavedené, tak prečo nepoužiť overené veci?
Dnes již samozřejmě totálně archajický zastaralý stroj, s neštastným "rejdem", rozměrem pneu a "tuplákama" který jí nedovolují prosadit maximální průchodnost terénem.
Ke každemu vozidlu byla výbava která umozňovala při uvíznuti zarazit kolíky, mezi "tupláky" zaháknout lano na druhém konci upevněné k e kolíkům nebo stromu a vůz se sám vytáhl "tuplák fungoval jako naviják". Další přednost měla dvojmontáž třeba při průstřelu nebo třeba nárazníky. Přední masivní se dal využít třeba na vytlačení rozbité voj.techniky z cesty nebo roztlačení druhé V3S v případě vybít.baterií(proto každá měla vzadu zvláštní nárazníky pro tyto účely. Řazení redukcí,uzávěrek, navijáků vše mechanicke ale v polních a bojových podmínkách spolehlivé. Zkus něco takového s dnešnímy vozy. Trambusove kabiny(zkuste s ní něco roztlačit),elektronika kterou na poli neopravíte nebo jedno montáž (široké teréní pneu) při defektu v bahně nevyměníte i kdyby jste byl "Rambo". Na V3S bylo víc různých jiných vychytávek(dle dnešního žargonu) ale to až příšte.
Měl jsem jich na vojně přidělených asi 20 pravda 18 jich bylo uloženek a 2 byli provozní jedna stála v AP jako hotovostní tahač a s druhou jsem jezdil ano díky konstrukci nápravy byl rejd velmi malý a dost omezující ale to byl z mého pohledu jeden mínus a z druhý mínus byla ta trochu nešťastně řešená elektrika kdy všechno bylo na 12V a jen startér byl 24V a ten nešťastný baterioví přepínač který při startu přepínal elektriku na 24V on teda fungoval vcelku spolehlivě ale když se přepálila ta pojistka tak bylo peklo ji vyměnit.
@@Gdsrdsrgvsfuztre A k čomu tam potrebuješ bočnice? Evidentne si to zblízka ani nevidel. A predstav si, nie nerozlomí sa, dokonca sa pri streľbe dalo vyblokovať pérovanie aby sa stroj nerozkýval. Videl si niekedy ten dvojkanón pri streľbe a čo dokáže urobiť v cieli? Asi nie. Mimochodom, jednalo sa (a aj stále jedná) o jeden z najvýkonnejších PL kanónov v ráži 30mm. Pôvodne vyvíjanom pre nemecké ponorky...
@@mirekhofman9356 cehuni jsou češi, řikají to slováci, kteří nedokázali vyrobit ani po finančních injekcích v rámci čssr fungující auto a to do doby vstupu vw slovakia :-D
Jezdil jsem. Super stroj. V zimě zima v létě sauna. Převody bez synchronů. Takže pěkně meziplyn. Neuvěřitelný, co to projelo. A novin to přečetlo opravdu hodně.
Tyto křápy,jsou dobré ,do lesa a do sněhu,ale jen na hodinu.
@@radiator1342 👍
@@lohbergerpavel3855 😁👍
@@vladimirmodr8253volů je mezi námi opravdu hodně... 😂
⁴
V3S navždy v našich srdcích. Na takovou legendu se nezapomíná. Je to úžasný stroj, který je nesmrtelný. Děkuji autorovi za její krásné připomenutí v super dokumentu ❤️💯👍
Souhlasím, pro mně je nejlepší V3S
@@imrichbolcskei4576 pro mě taky 👍
@@jawamarek6314 Mluvte prosím pouze za sebe! Normální lidé považují PV3S za ubohý, době poplatný šrot. Jediný kdo je měl rád byli bigoši, kteří by jinak makali s lopatou.
Parádní série, po OTčku další super díl. Doufám že budou další.
Ano, bude ještě LT-38, pak se budeme ve třech dílech věnovat osobnostem a pak zase tři díly o technice.
Natočte i Ot-810 ,teď ho tam mají zrenovovaný v Lešanech 😉
V3S bude navždy v mém ❤
Super auto , na vojně v remíze jsem jich měl spousty , Praga , lehce spravitelná a dobře průchodná terénem , líp než tatra , prostě vojenská speciální třítunka
to by neřekl tatra 813 8x8 jsem vyjel víc jak s vevdou, ta vozila jeden panel a já 5 🙂
@@vousac007 Pane jste hodně mimo. Srovnáváte Trabanta s terením autem.
Nemůžete srovnávat s tatrou to je uplně jiná váhová kategorie, ventra uveze prd proti tatře
@@TheRamiuss já jsem srovnával průchodnost terénem a ne kolik kdo uveze , V3S a Tatra jsou jiné ,, váhové " kategorie a jiné typy vozidel
Byla to pětituna jezdil jsem s ní několik let
V3S je Legenda!
V3S byl a je skutečně výborný stroj legenda made in Czechoslovakia ❤🇨🇿👍🏻
Pan renovátor pravil : V3S má nezávislé zavěšení kol a má sytič. To bude asi odborník na svém místě. 😅😅
Ach jo, nemá sytič ale přesuvník , chemická V3S není ACHR ale ARS-12M, ARS-12, ARS -12 DC nebo starší verze . . Jestli je to jedna z prvních V3S AV-3 neměl by mít 2x40L vzduchojem ale 1x40L a 1x80L. Určitě nemá trvalou rychlost 75 ale mnohem nižší . . .75 jezdila verze M1 a M2.
Přesně. Krom vzduchojemů by také neměla mít blinkry, ale mávátka, dál dlouhé mřížky světel atd. Správně má kulaté zrcátko. Takže pokud to má být muzejní exponát, chtělo by to dát do původna. Maximálka standardní V3S (před modernizacemi M1 a M2) je 60 km/h.
Presne tak.ale mnohy nevedia ani že boli verzie M1.
Vesměs souhlasím, nejsem odborník ale dočetl jsem se, že i V3S ACHR je chemická nástavba...
@@pyRooo92 ACHR je na podvozku T-815 VP 33, je s váhou uplně jinde než by zvládla Praga V3S
@@TheJarda153 Podle mě bylo myšleno AChR jako všeobecně Automobil chemický rozstřikovací, né přímo verze nástavby
Moje zamilované vozidlo. Ale mluvit o štěstí, že jí dneska potkám? V nížinách snad, ale v kopcích např. Krkonoš jich jsou stále spousty.
@@cheulesyigess1187 Žiji v Krkonošské Rokytnici a nic jiného tady nejezdí. Fau Drei Es potkám tak 30x za den 👍 Nic mimořádného. Kámoš jich má cca 15. Něco na provoz, něco na díly...🤷♂️
Som rád že úvodné Č/B zábery sú z môjho rodného mesta Banskej Bystrice. Tipujem rok 1944 začiatok povstania. Vidno námestie, odbočku na Lazovnú ulicu a Národnú ulicu budovu Štátnych lesov. … dnes už je to komplet pešia zóna. V budove “Textil” je teraz plzenská reštika..
Legenda❤
Také jsem s ní jezdil. To projelo opravdu skoro všude...
@@radiator1342 Já jsem jezdil z nástavbou autojeřáb, takže spíš po silnici... Šípáky to myslím nemělo, byl tam klasický vzorek. Ale bylo to dobré auto...
@@radiator1342 Já jsem s tím jezdil v civilním sektoru... Kuchyně byla na vojně to nejdůležitější :-) 👍👍
@@radiator1342 Souhlasím :-)
Jedeš, vidíš zem, potom mez, potom dlouho jen nebe, rána, opět vidíš zem a vejtra byla o mezičku dál. Neskutečně šplhavé vozidlo.
Super video :-)
Vejtraska je absolutni legenda!! Muj nejoblibenejsi nakladak meho detstvi byla Tatra 111 pro svuj nadherny rev motoru. Ale Praga V3S vstoupila rozhodne do dejin. Skvely design se vsim vsudy.
V3S top stroj 💝
Před šedesáti roky 😂
Jezdil jsem ve V3S M2 ,po mazákovi jsem zdědil magič s rádiem jako jediný ve vozovém parku, perfektní stroj do terénu,bahnil jsem se s ním na tankodromu.👍
A to je přesně to co nám dnes chybí. Auto sice bez komfortu, ale kvalitní, levné a téměř nezničitelné. 👍
Na podvozku V3s je postavená Tatra 810, podvozek v3s budka daf a motor asi taky. Mimochodem byla vidět v jednom ze záběrů.
@@razeaz10Ne, Tatra 810 měla kabinu Renault a taky jejich motor. Teď přišel "facelift" a má kabinu Tatry Force a motor Cummins. V plánu je i 810 úplně zrušit, protože se skoro neprodává a nahradí ji Force "light", odlehčená trouba, možnost Tatra motoru, Cummins nebo co si zákazník bude přát.
@@herkolubos Tak v nabídce Tatry je Tactic. A 810 se nemohla vyrábět protože měla motor Renault euro 3. A Renault další motory nevyvíjel protože ho koupilo Volvo.
@@vrbka2692 Tak Tatra 810 je tactic. Na konstrukci známá pod názvem tictac 😃 jinak teď má Tatra 810/tactic force kabinu a Cummins motory euro 3 pro armádní účely, myslím že je to ten 6,7 litrový řadový šestiválec. Civilní verze se už nedělá.
@@herkolubos Já myslel že 810 se vyráběla i pro civilní trh. Jenže neměli další motory od Renaultu tak civilní verze skončila. Zůstala jenom vojenská verze. Potom Renault ukončil výrobu motoru i pro vojenské verze tak vznikl Tactic s kabinou co se podobá kabině Force a s motorem Cummins.
Ještě jsem neslyšel ani jedno jméno toho konstruktéra, kdo je za tento stroj odpovědný a co je inspirovalo...
Nádherné a krásně zpracované video! Moc děkuji
Příště snad Tatra 813?
Já s ní dělal autoškolu jedinečný zážitek.
Nezmar stroj co by mohl klidně jezdit dalších sto let.
Mám v3s a jazdím s ňou na drevo od 25 rokov 😊
35 rokov som si v nej odsedel a poznal som ju do poslednej skrutky.
Nezávislé zavěšení kol to opravdu nemá, ALE tím jak ve své době použili pro rám "aušus" materiál, tak se tak dokonale zkroutila, že ta kola byla na zemi téměř vždy. Já být třeba konstruktérem, tak bych asi nikdy nepřiznal, že taková funkce rámu vznikla prostě mimoděk... 🙂
To není aušus materiál....to je chytrá konstrukce toho chassis a dalších součástí
@@offbob1 Já nevím, ale v té době se použilo to co bylo k dispozici, že by si mohli konstruktéři vybírat jako nyní, tak to ne. Svědčí o tom i právě čas v jakém udělali prototyp. Kabina z Kačeny, motor půlená T111, prostě postavili něco z toho Lega co měli a zkreslili to až posléze. O tom, že za daný čas nemohlo proběhnout ani standartní testování nemluvě. Je to dobré auto, ale pořád budu tvrdit, že vlastně úplně náhodou. 😉
Pane jste uplně mimo. Ten nýtovaný rám z "U" profilů je tam proto aby se tak mohl kroutit a přitom nepraskal.
@@mirekhofman9356 Mimo nejsem a dokonce máme pravdu oba. Ten rám byl určitě vymyšlený jako ohebný, ale jaký materiál bude použitý si konstruktéři na začátku vybírat úplně
nemohli. Argument to není, nikdy jsem sice v Pragovce nepracoval, na druhou stranu jsem chvíli dělal s pamětníky v Tatrovce. Přiznávám, že díky tehdejší menší rivalitě mohla být jejich vyprávění trochu podjatá...
@@MrTatraneznabratra Kabina bola iba odvodená z T805...
Nejlepsi stroj. Proto se jeste dnes vidi na stavbach protoze je to nejlepsi nakladak. Novy nakladaky se muzou jit klouzat. :).
Dnes je to totálně archajický stroj. Kdo se s ní živí, tak je dobrodruh a to jen ježděním kolem "komína".
Kde je třeba lehčí jeřáb a terén za houby stojí, tam jedině vejtřaska obstojí.
Jo jo, dřív se všechno muselo vyrobit tady, dováželo se velmi málo zboží...
Odkapová vana zapálit, pod motor zasunout, ohřát olej. Potom se dali přečíst noviny a vejtra chytla i v mínus dvaceti. Zažil jsem tuhle krásku jako nosič 120mm minometu, měla hydraulickou rampu, naviják a projela neskutečné terény.
Keď nespadala nafta a mala dobre baterie naštartovala na noviny aj pri -32. Najradšej som bol, keď napadlo cez 30 cm snehu, vtedy som bol panom na ceste.
Až na pár much nepřekonatelný stroj ✅🪖🔝🔝🔝
V3S četla Rudé právo nejraději
@@lukaskrouzek6768 Rudé právo jako noviny bylo výsměch, ale jinak mělo spoustu užitečných použití. Za ten padesátník či korunu, nebo kolik to kdysi stálo, to byla spousta papíru (velký formát).
Jo Jo četla rudí právo ❤❤
Já jsem na ní dělal papíry 😎😎😎
to i já, pokud to bylo před vojnou🙂
Občas sa zamýšľam prečo je taký problém vyrabať podobne spoľahlivé a do terénu schopné vozidlo ktoré by bolo nástupcom V3S a zároveň vyrábané v ČR, prečo s tým má priemysel taký problém
A co Tatra 810 a v současnosti Tatra tactic.
@@vrbka2692 S viacerými ľudmi som sa o tom bavil a zhodli sme sa že zručnosťami v teréne jediné čo sa vyrovná V3S je Mercedes Unimog
Kde V3S začíná Tatra končí
Vedel by som si predstaviť niečo moderné na tomto koncepte.
Mám podobné doma T805 sobota .V teréne výborná mašina.
Hanzelka když se vrátili s "kačenama" domů, o nich prohlásil: " Byly to křápy k pohledání".
@@mirekhofman9356 Celkom aj slušný traktor sa dá z nej postaviť Zetor motor od4001 až po 7201 plus naviják zo Žila a v lese mašina na domáce potreby 100 %.
Otec tak štartuje Zetor cez zimu 😅
Ja keď stretnem vetriesku na ceste vždy mám z toho radosť ako malé dieťa. A jašterku Srbi dokonca modernizovali trochu a dá sa to nájsť na youtube.
Dostávali sme pochvaly pred natočenov vejtraskov 1965 Prostějov.😊😊😊
Dělal jsem na ní řidičák. Ciklisti mě předjížděli.
taky jsme pouzivali obranu lidu na start V3S, ale nikdy jsme tomu nerikali , ze davame cist noviny, tak to asi vzniklo az po revoluci v profesionalni armade
Je smutný že moderni technika ma problem konkurovat tomuto stroji a jinym podobným.
Nie, nie je to smutne. Tento stroj nie ze ma problem, ono to absolutne nemoze konkurovat modernym masinam. Oba svety maju svoje plusy a minusy.
Naša lesnícka V3S-ka "buda" na transport až do 20 osôb a pozor, so zabudovanou pieckou na drevo nám v lese prdelky zachránila pri -26C° . Správa NP Slovenský Raj, ŠP Poprad, Lesy ČSSR, 1998!!! vtedy Lesník adjutand, Peter Horník:
Dobšinská ľadová Jaskyňa...
Neuveritelny stroj ktory si vojaci vedeli opravit,ktory zapadny nakladak to dokaze?
Môj otec na tom jazdil počas základnej vojenskej služby. Pešia zóna, centrum Bratislavy, odviesť, priviesť handry atď . Mohlo sa ísť kam iní mali zákaz keďže to bolo pod ministerstvom vnútra. :-D
Za nás se tomu použití novin říkalo " udělat vejdě PŠM".😂 Pro mladší: PŠM bylo "politické školení mužstva", takový velmi neoblíbený politický blbákov (ačkoli někdy naopak oblíbený, protože bylo příjemnější strávit tu hodinu v teple pod střechou, než venku na mrazu nebo v dešti. Ty kecy jsme stejně pouštěli "jedním uchem tam a druhým ven".).
Ten název možná proto, že se nejčastěji používalo Rudé právo, tehdy nejrozšířenější noviny a o největším formátu. Tehdejší Rudé právo mělo proti dnešnímu tisku něco do sebe. Číst se to tedy nedalo, stejně jako výblitky dnešních presstitutů. Ale ten papír byl na rozdíl od dnešní křídy poměrně měkký a dobře hořel, takže to fungovalo jako toaletní papír, případně k rozdělání ohně.
Jezdil jsem s ní během základní vojenské základní služby i jako řidič - instruktor . Nyní ji pro svého šefa renovuji . Po 30 letech musím vzpomínat na jisté nastavení , seřízení a hodnoty údržby . Ještě mám i příručku pro vojenského řidiče PV3S Čtení novin si pamatuji od starších kolegů (buď Obrana Lidu nebo Rudé Právo )
Bil to amazing 3T nakladak, vojensky, jezdil sem s nim 1963-65. Pak vypadnul a dosnes sem v Calif, okoli San Francisco. Hodne, hodne happy ale Skoda uz start deda.
👍👏😉
Najlepšie auto v teréne a stále je,👍
Hlavně nepište že projede všechno.
@@mirekhofman9356 áno ESK máloktorá prejde
čtení novin není výsada v3s
Novy motor, prevodovka, kabina a riadenie a moze sluzit este 30 rokov. Dalo by sa to ?
Jasné že dalo a ono sa to aj v 90 rokoch vyrábalo....Avia P-V3S M6T (M8) podvozok je práve z V3S.
Ak je správnej gazda na pragu niet prekážky stroje storočia
Stále se dneska používají na stavbách, při vykopových prací nebo při výstavbě silnic..
7.5 L 6ti válec a 98 koní :D
A to je prave ten důvod proč to bude jezdit dalších 50 let😉
lenže mal krúťak 450Nm pri 1400ot/min ktorý sa znásobil s prídavnou prevodovkou/redukciou v teréne pokiaľ bolo treba. Mal aj ručný plyn ktorý si mohol nastaviť aj počas jazdy na dialnici alebo aj v teréne.
7:14 💯👌😜😂
Rusko používa benzínové motory kôli zime pri mínus 40 až 50 by ta vetra asi mala problém.Určite by si dala povedať.Podľa mňa na to aký je veľký ten motor má málo výkonu. Trpel tam hlavne posledný valec kôli chladenie.
Rusové už mají v náklaďákách samozřejmě naftové motory. "Vejda" měla půl motoru ze "stojedenáctky", cca 90 PS. Ano, slabota.
@@mirekhofman9356 Autíčko to bolo jednoduché ľahko opravitelné.Žiadna elektronika a iné podobné hovadiny ako majú autá dnes.
@@miroslavfabik266 Je to logické, vzhledem k letům kdy se zrodila, to ještě o nějakých počítačích nebylo vidu ani smradu.
Neskutočný stroj
Ten sytič myslel tiahli predstriku, ktoré sa používa pri štartovani studeného motora.
Někdejší vojenský řidič zde. To auto se nemělo rušit. Se šípovými koly to mohlo jezdit i po stropě. Chtělo to moderní motor s půlenou převodovkou, odpovídající odhlučnění, posilovač řízení a civilnější odpružení přední nápravy i klima by se hodila. Pak to mohlo jezdit věky.
Zapomínáš že to bylo pro armádu a ne na rodinné projížďky. Důležitá byla účelnost a spolehlivost v boji kde stejně tak jako voják tak i technika mají svojí omezenou životnost.Byl jsi vůbec někdy v armádě?
@@RichardFaltus-c7i jo 730, vzpomínám to na začátku reakce a poznámka byla o modernizaci, která , to auto mohla posunout na dalších 100let
❤❤❤NEBUDE ZA V3S NAHRADA JEDNODUHA A SUPER MAŠINA VECNI STROJ A KO ZEROR ALE LEN DO ROKU VIROBI 1972
Preco sa prestali vyrabat? Je to nahodou uzasny voz, ktory je dobry aj na rozbombardovane cesty.
EKO šílenství. A už chtěli modernizovat.
@@lohbergerpavel3855 Ve válce se hraje na EKO?
Tatra 810 je nepřímý nástupce. Používá upravené nápravy Pragovky.
Posledné verzie M2 sa vyrábali v BAZ bratislava.terajsi Volkswagen.
@@lohbergerpavel3855 EKO "šíleství" v roku 1990 😂😂 toto ma pobavilo
Super auto, mohlo by se vyrabet i nyni. Vzdyt i dnes V3S jezdi a porad slouzi lidem.
To je sice pravda ale v malém počtu.
Když jsem s tím jel jako spolujezdec, měl jsem pocit že každou chvílí vystoupím střechou...
Pořád se vyrábí je to tatra 810
@@zdenekk.8011 Píšete úplně o něčem jiném.
@@zdenekk.8011 Aspoň si naštudujte fakty a nekecajte bludy.
@@jozefb2626 Na študovaný blude Vska měla nástupce a to je Ross a s toho vychází Tatra 810 a všechny tyhle auta mají pevné nápravy a reduktory.
V3S je V3S. Ale ja sám pri všetkej úcte k nej po tom, ako som videl vojnovú 2,5 tonový Ford, som videl, že ten krátky čas vývoja si vypožičal kopu vecí z Forda. Všetka pocta
Praga V3S M2 10ton na korbe pri kontrole pokuta 750eur celková váha 15.5ton.😊
Vydržela všechno
Čas 5:59....Nezávislé zavěšení kol, pravil pan renovátor 🤦♂️
pan půlukovník říkal, že jezdí 75km/h a pan renovátor nazval ruční plyn sytičem
co to je za blbost ...rychlost neni potreba na Ceskem uzemi V3S proste staci ..modernizovat a nazdar...
Rychlost potrebuji Polaci nebo Nemci ...my potrebujeme neco co se vyskrabe do kopcu a doveze tezsi techniku , munici atd... ty vole kupujeme stihacky ktere uvidime na svateho dindy...a ruzne kokotiny ...ale tech par kasparku co si v tom bude cechrat pericka neni armada schopna se branit dele jak 3 tydny ....V nasi zemi plne lesu k presunu pechoty ideal a jeste to utahne neco v zavesu....po ceste nekde v lesich je potreba se zavrtat v co nejvetsim poctu ne saskovat u dalnice z hrstkou fesaku
presne stejne jako Srbove ...kdyz se zavrtas do lesu a kopcu nikdo te nevystipe zadarmo to nebude ... 1 : 1 ztraty
Jazdil som profesionalne z V3S,ale hlavne s Tatrou 148.Tatra bola prechodnejsie v terene,lebo uzavierky sa dali zapnúť za jazdy.Na vetrieske to neslo,vsetko sa zapinalo mechanicky a ked ste sa v tazkom terene zastavili ,uz ste sa nepohli.V Tatra bola moderna dobre kurila v kabine,riadenie a spojka s posilovacom,predny nahon a uzavierky diferencialov elektropneumaticke. Teda V3S zastarala ešte vojnová koncepcia,velka poruchovost a nespolahlivost.No bol to doslova tragqč
Veľká poruchovosť a nespoľahlivosť? A preto jazdia dodones? Ešte nejakú o červenej čiapočke...
podvozek byl udajne okopirovany Amik
použta byla osvedčená konstrukční věc at v rámci funkce nebo výroby...
okopírovanost v3s od stroje usa je stejny pokus jako tvrdit, že cccp raketoplán buran je okopírovaný usa raketoplán discovery nebo tupolev 144 je okopirovany konkord, pritom TU144 létal dříve :-D... ono to protože jinak v rámci funkce letu, proudení a odporů nejde udělat jinak. stejně by se mohlo říkat, že šinkanzen kopíroval tgv, aby to teda tolik nesmrdělo sovjetismem :-D
Jediný automobil nebo celkově stroj který uměl číst noviny to určitě nebyl,bylo to běžné v té době.
Jo aj Liaz čítala novini rada v zimnom období
@@jaroslavrybarik6171 silniční stroje východoněmecké výroby též :-D
Těch nejslavnějších automobilů československé historie je daleko víc .... T138, T148, T815, T603, T613, Liaz110, Skd706, Avia30, Skd RTO, LUX, Skd1203, atd.... všechny tyhle jsou zpracovány i do hry Soviet republic.... kde budou jezdit navždy.
Jsem amatér ale je to diesel Vašek
proč všude cpete Ej a Vo ... je to V3S tak jdi dohaje s vejtřaskou
Slabý výkon a ohromná poruchovosť.Inak kopírovanie autood amerického Študebakra GMC teda kópia Generál motora ,ten mal ale radový benzínový šesťvalec o výkone 120 ks a V3S naftak 90ks.Moj otec mal ten americký GMC bol to však zrač benzinu
nemyslím si že měla v3ska ohromnou poruchovost
Nebolo to žiadne kopírovanie konkrétneho auta.Odporúčam doštudovať a nekecať. Pri vývoji boli použité niektoré konštrukčné uzly a inšpirácia od Tatry T128, Studenbakera SCR399,Pragy RN,Bedforda M, Fordu Canada F-60 a Zilu 151. Všetky tieto vozidlá boli u nás v tej dobe zavedené, tak prečo nepoužiť overené veci?
@@jozefb2626aj ta poruchovost bola nízka a opravitelna na mieste. Super vozidlo.
kopie amerického náklaďáku doplněná o portálové nápravy a uřízlou půlku motoru TATRA.
Vzorom pre konštruktérov bol americký Studebacker.
@@sharkyhopeckyvidea7860 To ano. Ale byl na ní kladen důraz co se týče průchodivostí terénem. Proto redukce v kolech a uzávěrky.
@@sharkyhopeckyvidea7860 Odporúčam doštudovať a nekecať. Pri vývoji boli použité niektoré konštrukčné uzly a inšpirácia od Tatry T128, Studenbakera SCR399,Pragy RN,Bedforda M, Fordu Canada F-60 a Zilu 151. Všetky tieto vozidlá boli u nás v tej dobe zavedené, tak prečo nepoužiť overené veci?
Dnes již samozřejmě totálně archajický zastaralý stroj, s neštastným "rejdem", rozměrem pneu a "tuplákama" který jí nedovolují prosadit maximální průchodnost terénem.
Ke každemu vozidlu byla výbava která umozňovala při uvíznuti zarazit kolíky, mezi "tupláky" zaháknout lano na druhém konci upevněné k e kolíkům nebo stromu a vůz se sám vytáhl "tuplák fungoval jako naviják". Další přednost měla dvojmontáž třeba při průstřelu nebo třeba nárazníky. Přední masivní se dal využít třeba na vytlačení rozbité voj.techniky z cesty nebo roztlačení druhé V3S v případě vybít.baterií(proto každá měla vzadu zvláštní nárazníky pro tyto účely. Řazení redukcí,uzávěrek, navijáků vše mechanicke ale v polních a bojových podmínkách spolehlivé. Zkus něco takového s dnešnímy vozy. Trambusove kabiny(zkuste s ní něco roztlačit),elektronika kterou na poli neopravíte nebo jedno montáž (široké teréní pneu) při defektu v bahně nevyměníte i kdyby jste byl "Rambo". Na V3S bylo víc různých jiných vychytávek(dle dnešního žargonu) ale to až příšte.
@@RichardFaltus-c7i To je sice hezký pane ale nemění to nic na tom, o čem píšu.
Měl jsem jich na vojně přidělených asi 20 pravda 18 jich bylo uloženek a 2 byli provozní jedna stála v AP jako hotovostní tahač a s druhou jsem jezdil ano díky konstrukci nápravy byl rejd velmi malý a dost omezující ale to byl z mého pohledu jeden mínus a z druhý mínus byla ta trochu nešťastně řešená elektrika kdy všechno bylo na 12V a jen startér byl 24V a ten nešťastný baterioví přepínač který při startu přepínal elektriku na 24V on teda fungoval vcelku spolehlivě ale když se přepálila ta pojistka tak bylo peklo ji vyměnit.
To se u nás ještě něco vyrábělo... Dneska jsme montovna a kolonie západu...
az na to, ze Praga vyrabi i dnes a drazsi veci a Tatra taky vyrabi nase vyrobky...
Dnes se u nás taky vyrábí a tenkrát jsme byli pro změnu kolonií SSSR.
520
odkud 3 tuny celkova 12 tun prazdna sklopka cca 5,5 tun takže kdyby 6 tun uveze pro rypaly auto mam vim co dokaže
Tak pochopitelně pane, přetěžovat se dá i dětský kočárek.
Hudba je v některých úsecích příliš nahlas a ruši mluvené slovo.
proboha vyměňte toho dramatickýho vážnýho moderátora který se neumí ani usmát! Moc rád se poslouchá a je vážnej jak kdyby mluvil na pohřbu
Soudruh prezident Petr Pavel vzpomíná a zamačkává slzy spolu se soudružkou první dámou 😂
😂
Mohli by obnovit pěknou tradici předávání odměn a metálů před nastoupenou jednotkou a nastartovanou vétřieskou.
A kolik těch helikoptér V3S sestřelila když to byl takovej postrach?
😂 žádnou. To memá ani bočnice 😂 na to namontovat těžší kalibr a vystřelit z něj tak se to vzadu rozlomí jak rohlík 😂
@@Gdsrdsrgvsfuztre Soudruzi z Ukrajiny zvládnou i nemožné....😂😂😂
@@PjotrPavlov-kr1pk ehm to je česká Tatra 😄😄😄😁
Jeden vlastní s ní sestřelili a pět nepřátelských škaredě pohónily. 🤗
@@Gdsrdsrgvsfuztre A k čomu tam potrebuješ bočnice? Evidentne si to zblízka ani nevidel. A predstav si, nie nerozlomí sa, dokonca sa pri streľbe dalo vyblokovať pérovanie aby sa stroj nerozkýval. Videl si niekedy ten dvojkanón pri streľbe a čo dokáže urobiť v cieli? Asi nie. Mimochodom, jednalo sa (a aj stále jedná) o jeden z najvýkonnejších PL kanónov v ráži 30mm. Pôvodne vyvíjanom pre nemecké ponorky...
Krám poplatný Čepičkově generaci. Další roky jen ostuda armády a postrach silnic.
v autoškole nám vraveli: PRAGA PV3S keby mohol vylezie aj po kolmej stene - taký to bol stroj :)) a ja tu PRAGu milujem :)
V3S, pomsta na šoféra, tohle vozidlo se vymykalo všem normálním zvyklostem v rámci převodovky, řazení bylo v něm v rámci utrpení 🤓
Smutný že to AČR používá do dnes 🥲
Co je na tom špatného ? Pro armádní potřeby velmi dobrý vůz. Snadno v bojových podmínkách opravitelny na rozdíl od dnešních preelektrizovanych autech
Nezapomeňte na přísahu ČSSR a socialistickému zřízení. Byla to správná volba, buďme na to hrdí. Sláva Gustavu Husákovi!
Proč? Neprovokuji, upřímně mě to zajímá.
@@tomkopomko7742 hned jsem ho nahlásil za nepravdivé informace a spam 😁
@@tomkopomko7742 Protože armáda sloužila lidu. Lid měl v socialismu sociální jistoty a byl pořádek.
Hezký den
@@Gdsrdsrgvsfuztre To je od tebe hezké, žes nahlásil sám sebe, když mi tu otravuješ pod mým linkem.😁
@@PjotrPavlov-kr1pk 🤣🤣🤣🤣 hochu skoč si na kurs používání internetu. Možná se dozvíš co ty slova cos tu právě použil znamenají 😄😄😄
Koho dnes zajimaji bolsevicky krapy. Cehuni uz by si mohli poridit neco modernejsiho, lopaty.
Ty jsi ale osel 😂
pindáš a víš kulový
A kdo to jsou ty "Cehuni". ?
@@mirekhofman9356 cehuni jsou češi, řikají to slováci, kteří nedokázali vyrobit ani po finančních injekcích v rámci čssr fungující auto a to do doby vstupu vw slovakia :-D
........sprznil si kozu ...ty klokan