Vízkő: Nálunk elég lágy a víz, ezért különösebben nem aggódom a vízkő miatt az indirekt hőcserélő tartályban. A szolárkörben meg fagyállós ioncserélt viz van, ezért ott sem kéne gondot okozni a vízkőnek. Elfagyás: A drainback tartály melegebb helyen van, meg a fagyálló is besegít.
Szia! Eddeg 3-4 évig nálam is üzemelt egy hasonló rendszer, mint a tiéd, most egy 24 csöves 200l es tartályos vízmelegítőre cserélem a fekete radiátorokat. Eddig a vezérlést egy sima kijelző sorosport nélküli hőmérséklet különbség vezérelte. Érdekelne viszont a kijelzős változatos soros porti kommunikációs DIY vezérlőd, persze, ha publikus. Engem az internetes adatfeltöltés része érdekelne még. De ahhoz ugye valamilyen adatkimenetes vezélő szükséges.
Igen, kell vmi modszer, hogy megszerezd az adatot a vezerlobol. Nalam ez soros porton valosul megy. Mert amikor keszult nem nagyon volt beagyazott aramkoroknel mas lehetoseg. Aztan kesobb, amikor megjelentek az ESP8266 alapu arduinos kutyuk, csinaltam egy Esp8266-oson mukodo, soros porton adatot fogado, es a thingspeak nevu ingyenes adatgyujtobe feltolto kutyut. Sajnos ezek a cuccaim nincsenek olyan szinten dokumentalva, hogy konnyeden odaadjam, es meg tudd epiteni.
The insulation with the glass wool under and the double walled PC sheet as a cover is good enough. If you use drainback system you can avoid the antifreeze. I use drainback, but was not able to find a guaranteed "no freeze" spot at the attic for the tank, so i had to use some water+antifreeze mix againts the freezing.
@@szabonandi And which temperature you can get on winter? Thanks for reply. Im having a small house in area where temp goes very rare under zero, so im thinking maybe it can work without antifreeze, with good isolation and glass on the front...
@@DinoPasic it depends on how much water you want to heat up, but here in Hungary some shiny winter days the collector can heat up to 50Celsius. So theoreticaly you can heat the water aroun 40 Celsius if you have enough collector area.
Üdv! Tavasszal és ősszel milyen hatásfokkal működik a rendszer? Hasonló kis költségvetésű napkollektort szeretnék építeni a meglévő 200 literes indirekt tárolóhoz. 4 m2 elég lenne szerinted? Kb. 120 liter vizet használunk el belőle naponta. Csak fűtési szezonon kívül kellene a napkollektor, télen a kazán melegíti a vizet. Nem várom el a 100%-ot mert van elektromos fűtőszál is, de jó lenne minél jobban megközelíteni.
Szia! Nálam 80 literes tartályra van 2m2 kollektorfelület. Tavasszal és ősszel is nagyon jól működik, mert rajta van az üregkamrás polikarbonát fedés. Ilyenkor még a nap elég erősen tud sütni, és a hideg az, ami megakadályozná a kollektor felmelegedésést A polikarbonát fedés ezt megoldja, mert hőcsapdaként működik. Most a napokban (október vége) is láttam, hogy a rendszer 55fokosra melegítette a 80 liternyi vizet délutánra, mivel egész nap sütött a nap. Ha van kazánod mellé, akkor tényleg ideális a dolog, Hiszen napsütés nélkül is tudsz melegvizet produkálni. Télen a napos minuszokban is működik a hőcsapda, olyankor is láttam már 40 fokos vizet délutánra a tartályban. Ha ilyen hőmérsékletű bemenőt kap a gázkazánod, akkor már csak azt a 10-20 fokot kell rámelegíteni, az meg töredék gázmennyiséggel megvan. A spórolás ilyenkor is jelentkezik. Arra figyelj, hogy a kazánod elviselje az ilyen bemenő vízhőmérsékletet, nekem voltak ezzel gondjaim. Lásd: Termomax Inka gázkazán komfort automatika / Automatic comfort mode on gas boiler üdv: Nándi
Szia! A vezerlo elektronikaval kapcsolatban lenne kerdesem. Gondolom egy homerseklet kulombsegen alapulo kapcsolod van, ami a kollektor es tartaly homersekletet nezi. A tartalyban evidens, hogy hol van az erzekelo, de a kollektorban mar nem, mivel az normal allapotban ures. Tegyuk fel felmelegszik 60 fok fole es elindul a szivattyu, viszont a hideg viz vissza is huti, szoval elmeletileg megall. Ezt hogy oldottad meg?
Két kérdés merült fel a remek megvalósitás láttán. Vízkövesedés ellen mit teszel? Mert az idővel rontani fogja a hatásfokát. Téli elfagyását hogy akadályozod meg? Köszönöm.
Szerintem nem. Ugyan az aluminium hovezetesi tenyezoje sokkalta jobb az acelnal, de csak 1mm (lemezvastagsag) utat kell megtenni a honek a napsutotte felulettol a vizig. Szoval szerintem igy is ugy is nagyon gyorsan eljut a meleg a vizig. Mas kulonbseget en nem nagyon latok a ket anyag kozott.
Szia! Amit én építettem, az melegvizet termel. Amit te kérdezel, az pedig napelemes rendszer. Azokkal nincs személyes tapasztalatom. Itt találtam egy méretező oldalt: napelemesfutes.hu/viewpage.php?page_id=5 Ez alapján meg lehet tervezni a szükséges napelem mennyiséget. Abból meg becsülhető az ár: pl, ezek alapján: napelemtechnika.hu/index.php/minden-a-napelemrol/78-napelem-arak üdv: Nándi
a kollektor tetején van az érzékelő, mire oda feljut a viz átmegy a kollektoron, ettől felmelegszik. Ezért nem annyira hirtelen a lehülés. Persze a kollektor alján az, de pont emiatt tettem a tetejére.
Elektronikaban nagyon nem vagyok otthol, ezt talaltam amit tudnek hasznalni, viszonylag egyszeru: www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/175000-199999/191253-an-01-en-TOWITEK_DIFFERENZTEMPERATUR_STEUERMODUL.pdf; Nem tudom, hogy az az ilyen kapcsolok erzekeloinek a gabelezese limitalva van-e? Ha jol tudom a erzekelok bizonyos elektromos ellenallast 'generalnak, csunyan fogalmazva, na most ezt nem zavarhatja meg, hogy nem 2 m kabel koti ossze a vezerlovel hanem 10?
Szia! En is tavaszi-nyari-oszi hasznalatra gondoltam, elektromos melegites kivaltasa (meg ha csak reszben) miatt. Engem is erdekelne egy minimalis vazlata a rendszerednek, es foleg, hogy tettel-e valami ovintezkedest tulmelegedes eseten, ugyertem ha a kollektorban melegszik tul a viz?
Szia! Itt egy kézzel skiccelt vázlat a rendszerről: www.dropbox.com/s/e0s2z2rfhr6wrrf/20150310_184649.jpg?dl=0 A túlmelegedés ellen a drainback rendszer véd, ez a rendszer is így van kialakítva. A drainback-ről itt lehet olvasni: www.vizgazfutesinfo.eu/fogalmak/drain-back-rendszer üdv:Nándi
Na korulbelul egy ilyen rendszert kerestem, viszonylag olcson megepitheto, akar hazilag is, de az is lehet, hogy egy vakumcsoves kollektort azert majd beszerzek. Viszont ezzel nem sok gondom lesz, tudja a dolgat. Drain-back tartalynak mit hasznaltal? Vagy azert az bolti?
Fűtéshez sokkal nagyobb felület kéne, ez csak a melegvizhez van. Az a baj a fűtésrásegítéssel szerintem, hogy nagy a beruházási költség és fűtési időben gyenge a napsütés többnyire, szerintem csak nagyon soká térülne meg. Másrészt mi a fenét csinálsz azzal a nagy felülettel nyáron, hova vezeted a rengeteg meleget? Medencét fűtesz vele? Az nekem nincsen... Ez a rendszer nekem bekerült kb 80eFt-ba, mivel amit lehet, magam csináltam. Így megéri, de a gyári melegvizes rendszerek 400-500eFt -os beruházási költségének megtérülésében sem nagyon hiszek...
Én is csak a meleg víz előállításában gondolkozok!Az még időben megtérül!Ahogy láttam neked van ebben valami elektronika is!Használsz tágulási tartályt is? mennyire hatékony,milyen meleg vizet tudsz vele előállítani?
Zsolt Takó Igen, van egy saját mikrovezérlős elektronika benne, ami vezérli a szivattyút. Tágulási tartály nem kell, mivel ez egy drainback rendszer. 80 literes tárolóra dolgozik rá a 2 m2 napkollektor, volt már idén 59 fokos vizem benne..., nyáron 79 fok simán megvan.
cserébe itt egy másik nagyon jó zene - ruclips.net/video/LMjEzV24G20/видео.html
6 лет назад
Szia! Látom régen kérdeztek már tőled erről a videóról :) Lassan összegyűlik minden eszköz a napkollektorhoz (bojler, radiátor, hőcserélő spirál stb...) 2 dolog szöget ütött a fejembe. Az első, hogy a lapradiátor amit szereztem dupla, ezért szét kell vágni az összekötő csövet, de utána, hogy készítek rá menetet? A másik, hogy mivel lehet a radiátorban lévő víz a hőmérsékletét mérni, lehetséges belső mérés vagy csak a radiátor felületének a hőmérsékletet méred a nyomás miatt?
Hat arra az osszekoto csocsonkra en rahegesztenek egy eleve menetes csodarabot (lehet ilyen menetes csoveget kapni). A homerseklet meres a feluletre szoritott hoerzekelovel tortenik. A hatso oldalon. Ha az ott mar meleget erzekel, akkor tenyleg felmelegedett a radiator, lehet keringetni.
6 лет назад
Hát akkor muszáj lesz keríteni valakit aki tud nekem hegeszteni, mert azt sajnos nem tudom megcsinálni. Akkor én se vergődök, hogy a vízbe tegyek mérőt, ha elég felületén mérni. Köszönöm a választ! Szeretném idén megcsinálni a teszt zuhanyzót, ehhez bojlert használok majd, de utána szeretnék medencét is fűteni vele. Szerinted 9 köbméteres víztömegre mekkora felülettel tervezzek?
Nekem 80 liternyi vizet vizet tud felmelegiteni 15 fokrol 55-re 2m2 kollektor felulet. Vagyis 40 fokot melegit rajta. Ebbol adodik, hogy 800 literen melegitene 4 fokot. 8000 literen (8m3) 0.4 fokot. Vagyis ha nalad 25 fokosra akarod a vizet futeni, az 10 fok emeles, vagyis 25-szor akkora felulet kell mint ami nekem van. Ez alapjan 50m2 felulet adodik. Ez eleg nagy, de egy nap alatt felfut 25 fokra. Ha tobb napot hagyunk a felmelegitesre, akkor aranyosan csokkentheto. Viszont ejszaka valamivel takarni kell, hogy ne huljon vissza. Lehet hogy tevedek a kalkulacioban, de a jozan esz kb. Ezeket adja.
6 лет назад
Hely az van dögivel, de akkor kicsit csökkentem a méreteket, 2,5x2,5x0,8 az mindjárt már csak 5m3 és nyáron nem kell 10 fokot emelni, elég csak 4-5 fok körül, azaz lehet elég lesz kicsit kisebb is, köszi a választ :)
a megoldas kituno csak azt hianyolom hogy nincs hozza utmutatas az elektronika es a tobbi alkatresz en meg ilyesmit nem csinaltam es csak ugy vaktaba belevagni az nagyon gazdasagtalan lenne ha szepen megkernem adna hozza a keszitoje utmutatast koszonom elore is nem mindenki ajtsen bocs.
Szia! Az elektronika házi gyártmány, ahogy már korábban írtam is. Gyakorlatilag egy hőmérséklet-különbség kapcsoló. Lehet ilyesmit kapni akár kittben is: www.google.com/search?q=homerseklet+kulonbseg+kapcsolo+kit A szivattyú egy kutya közönséges fűtési keringető szivattyú. Építési útmutatásra nem vállalkozom, csak az ötletadás volt a videó célja. üdv:Nándi
Tetszik hogy polikarbonátot használ üveg helyett, az sem drágább és talán a jégverést jobban tűri mint az ablaküveg. És most ne írja senki hogy az edzett üveg az bírja, mert ez a történet nem arról szól !!!
Viszont a polikarbonát rontja a hatásfokot, mivel nem süt át rajta a nap akadálytalanul!! Jobb lenne egy hőszigetelt 2rétegű ablak!! Igaz drágább, nem annyira költséghatékony, de 45 fokos szögben van a kollektor, szóval az égi áldást sem a pofájába kapja!! 😉 Amúgy az ötlet nagyon tetszik!!! Szuper lett!! ✌️ 👍👌
Óriási az 5let, hétvégiben csinálok is. (Csak nyárra lesz.) Köszönöm a munkádat és gratulálok hozzá!
Nagyon ügyes vagy! Ezt oktatni kellene az iskolákban!
Vízkő:
Nálunk elég lágy a víz, ezért különösebben nem aggódom a vízkő miatt az indirekt hőcserélő tartályban.
A szolárkörben meg fagyállós ioncserélt viz van, ezért ott sem kéne gondot okozni a vízkőnek.
Elfagyás:
A drainback tartály melegebb helyen van, meg a fagyálló is besegít.
Szia! Eddeg 3-4 évig nálam is üzemelt egy hasonló rendszer, mint a tiéd, most egy 24 csöves 200l es tartályos vízmelegítőre cserélem a fekete radiátorokat. Eddig a vezérlést egy sima kijelző sorosport nélküli hőmérséklet különbség vezérelte. Érdekelne viszont a kijelzős változatos soros porti kommunikációs DIY vezérlőd, persze, ha publikus. Engem az internetes adatfeltöltés része érdekelne még.
De ahhoz ugye valamilyen adatkimenetes vezélő szükséges.
Igen, kell vmi modszer, hogy megszerezd az adatot a vezerlobol. Nalam ez soros porton valosul megy. Mert amikor keszult nem nagyon volt beagyazott aramkoroknel mas lehetoseg. Aztan kesobb, amikor megjelentek az ESP8266 alapu arduinos kutyuk, csinaltam egy Esp8266-oson mukodo, soros porton adatot fogado, es a thingspeak nevu ingyenes adatgyujtobe feltolto kutyut.
Sajnos ezek a cuccaim nincsenek olyan szinten dokumentalva, hogy konnyeden odaadjam, es meg tudd epiteni.
Külön erre egy db radiátort hogy lehet üzemeltetni?
How does it work on winter? I think you can add better isolation, and do you use water or antifreeze?
The insulation with the glass wool under and the double walled PC sheet as a cover is good enough. If you use drainback system you can avoid the antifreeze. I use drainback, but was not able to find a guaranteed "no freeze" spot at the attic for the tank, so i had to use some water+antifreeze mix againts the freezing.
@@szabonandi And which temperature you can get on winter? Thanks for reply. Im having a small house in area where temp goes very rare under zero, so im thinking maybe it can work without antifreeze, with good isolation and glass on the front...
@@DinoPasic it depends on how much water you want to heat up, but here in Hungary some shiny winter days the collector can heat up to 50Celsius. So theoreticaly you can heat the water aroun 40 Celsius if you have enough collector area.
Üdv!
Tavasszal és ősszel milyen hatásfokkal működik a rendszer? Hasonló kis költségvetésű napkollektort szeretnék építeni a meglévő 200 literes indirekt tárolóhoz.
4 m2 elég lenne szerinted? Kb. 120 liter vizet használunk el belőle naponta. Csak fűtési szezonon kívül kellene a napkollektor, télen a kazán melegíti a vizet. Nem várom el a 100%-ot mert van elektromos fűtőszál is, de jó lenne minél jobban megközelíteni.
Szia!
Nálam 80 literes tartályra van 2m2 kollektorfelület.
Tavasszal és ősszel is nagyon jól működik, mert rajta van az üregkamrás polikarbonát fedés.
Ilyenkor még a nap elég erősen tud sütni, és a hideg az, ami megakadályozná a kollektor felmelegedésést A polikarbonát fedés ezt megoldja, mert hőcsapdaként működik.
Most a napokban (október vége) is láttam, hogy a rendszer 55fokosra melegítette a 80 liternyi vizet délutánra, mivel egész nap sütött a nap.
Ha van kazánod mellé, akkor tényleg ideális a dolog, Hiszen napsütés nélkül is tudsz melegvizet produkálni.
Télen a napos minuszokban is működik a hőcsapda, olyankor is láttam már 40 fokos vizet délutánra a tartályban.
Ha ilyen hőmérsékletű bemenőt kap a gázkazánod, akkor már csak azt a 10-20 fokot kell rámelegíteni, az meg töredék gázmennyiséggel megvan.
A spórolás ilyenkor is jelentkezik.
Arra figyelj, hogy a kazánod elviselje az ilyen bemenő vízhőmérsékletet, nekem voltak ezzel gondjaim.
Lásd: Termomax Inka gázkazán komfort automatika / Automatic comfort mode on gas boiler
üdv: Nándi
szabonandi
Köszönöm a válaszod. Gázkazánom, nincs csak vegyestüzelésű. Tavasszal megpróbálkozunk a kollektorépítéssel.
Szia! A vezerlo elektronikaval kapcsolatban lenne kerdesem. Gondolom egy homerseklet kulombsegen alapulo kapcsolod van, ami a kollektor es tartaly homersekletet nezi. A tartalyban evidens, hogy hol van az erzekelo, de a kollektorban mar nem, mivel az normal allapotban ures. Tegyuk fel felmelegszik 60 fok fole es elindul a szivattyu, viszont a hideg viz vissza is huti, szoval elmeletileg megall. Ezt hogy oldottad meg?
Két kérdés merült fel a remek megvalósitás láttán.
Vízkövesedés ellen mit teszel? Mert az idővel rontani fogja a hatásfokát.
Téli elfagyását hogy akadályozod meg?
Köszönöm.
Szia. Jó a videó. Egy olyan kérdésem lenne hogy nem lenne jobb hatásfoka aluminium radiátorral ugyan ezt megoldani?
Szerintem nem. Ugyan az aluminium hovezetesi tenyezoje sokkalta jobb az acelnal, de csak 1mm (lemezvastagsag) utat kell megtenni a honek a napsutotte felulettol a vizig. Szoval szerintem igy is ugy is nagyon gyorsan eljut a meleg a vizig. Mas kulonbseget en nem nagyon latok a ket anyag kozott.
Üdv kb egy olyan kollektort mennyibe lehetne össze hozni ami áramban kb 2000kw termelne,háztartásra gondolok?
Szia!
Amit én építettem, az melegvizet termel.
Amit te kérdezel, az pedig napelemes rendszer.
Azokkal nincs személyes tapasztalatom.
Itt találtam egy méretező oldalt:
napelemesfutes.hu/viewpage.php?page_id=5
Ez alapján meg lehet tervezni a szükséges napelem mennyiséget.
Abból meg becsülhető az ár:
pl, ezek alapján:
napelemtechnika.hu/index.php/minden-a-napelemrol/78-napelem-arak
üdv: Nándi
Kőszi
Üdv,mennyiből jött ki az anyagi rèsze ennek a megèpitèséhez?
a kollektor tetején van az érzékelő, mire oda feljut a viz átmegy a kollektoron, ettől felmelegszik. Ezért nem annyira hirtelen a lehülés. Persze a kollektor alján az, de pont emiatt tettem a tetejére.
Elektronikaban nagyon nem vagyok otthol, ezt talaltam amit tudnek hasznalni, viszonylag egyszeru: www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/175000-199999/191253-an-01-en-TOWITEK_DIFFERENZTEMPERATUR_STEUERMODUL.pdf; Nem tudom, hogy az az ilyen kapcsolok erzekeloinek a gabelezese limitalva van-e? Ha jol tudom a erzekelok bizonyos elektromos ellenallast 'generalnak, csunyan fogalmazva, na most ezt nem zavarhatja meg, hogy nem 2 m kabel koti ossze a vezerlovel hanem 10?
+Csabi Nagy max 15 métert ir a doku, ezért valszeg nem lesz gond vele. Egyébként jó kis vezérlőnek néz ki a conrad cucc.
szabonandi Akkor kerek a tortenet, megvan minden, hogy neki fogjak, mostmar csak idot kene csinaljak a 2 hetes lanyom mellett.
Koszonom a infot
ez rohadt jó!!!!
Szia! En is tavaszi-nyari-oszi hasznalatra gondoltam, elektromos melegites kivaltasa (meg ha csak reszben) miatt. Engem is erdekelne egy minimalis vazlata a rendszerednek, es foleg, hogy tettel-e valami ovintezkedest tulmelegedes eseten, ugyertem ha a kollektorban melegszik tul a viz?
Szia!
Itt egy kézzel skiccelt vázlat a rendszerről:
www.dropbox.com/s/e0s2z2rfhr6wrrf/20150310_184649.jpg?dl=0
A túlmelegedés ellen a drainback rendszer véd, ez a rendszer is így van kialakítva.
A drainback-ről itt lehet olvasni:
www.vizgazfutesinfo.eu/fogalmak/drain-back-rendszer
üdv:Nándi
Na korulbelul egy ilyen rendszert kerestem, viszonylag olcson megepitheto, akar hazilag is, de az is lehet, hogy egy vakumcsoves kollektort azert majd beszerzek. Viszont ezzel nem sok gondom lesz, tudja a dolgat. Drain-back tartalynak mit hasznaltal? Vagy azert az bolti?
Csabi Nagy Jah elfelejtettem, koszonom a skiccet :)
25 literes kompresszor tartály házilag átalakítva
Üdvözlöm, kitudná tenni még egyszer a skiccet? Már régen volt a fenti.
Köszönettel,
JB
Szia!Hatalmas ötlet,gondolom hatékony is! A fűtésben is rá segít?!
Fűtéshez sokkal nagyobb felület kéne, ez csak a melegvizhez van. Az a baj a fűtésrásegítéssel szerintem, hogy nagy a beruházási költség és fűtési időben gyenge a napsütés többnyire, szerintem csak nagyon soká térülne meg. Másrészt mi a fenét csinálsz azzal a nagy felülettel nyáron, hova vezeted a rengeteg meleget? Medencét fűtesz vele? Az nekem nincsen...
Ez a rendszer nekem bekerült kb 80eFt-ba, mivel amit lehet, magam csináltam. Így megéri, de a gyári melegvizes rendszerek 400-500eFt -os beruházási költségének megtérülésében sem nagyon hiszek...
Én is csak a meleg víz előállításában gondolkozok!Az még időben megtérül!Ahogy láttam neked van ebben valami elektronika is!Használsz tágulási tartályt is? mennyire hatékony,milyen meleg vizet tudsz vele előállítani?
Zsolt Takó Igen, van egy saját mikrovezérlős elektronika benne, ami vezérli a szivattyút. Tágulási tartály nem kell, mivel ez egy drainback rendszer.
80 literes tárolóra dolgozik rá a 2 m2 napkollektor, volt már idén 59 fokos vizem benne..., nyáron 79 fok simán megvan.
szabonandi Szia! Szép munka gratulálok hozzá! Konkrétan milyen elektronika van benne típust tudnál mondani vagy netán egyedileg gyártott?
Майор Лайос
Teljesen saját gyártmány, ha jól emlékszem PIC18F2321 van benne.
üdv. mi a zene címe?
ruclips.net/video/LTwn6KwnOTE/видео.html
cserébe itt egy másik nagyon jó zene - ruclips.net/video/LMjEzV24G20/видео.html
Szia! Látom régen kérdeztek már tőled erről a videóról :) Lassan összegyűlik minden eszköz a napkollektorhoz (bojler, radiátor, hőcserélő spirál stb...) 2 dolog szöget ütött a fejembe. Az első, hogy a lapradiátor amit szereztem dupla, ezért szét kell vágni az összekötő csövet, de utána, hogy készítek rá menetet? A másik, hogy mivel lehet a radiátorban lévő víz a hőmérsékletét mérni, lehetséges belső mérés vagy csak a radiátor felületének a hőmérsékletet méred a nyomás miatt?
Hat arra az osszekoto csocsonkra en rahegesztenek egy eleve menetes csodarabot (lehet ilyen menetes csoveget kapni). A homerseklet meres a feluletre szoritott hoerzekelovel tortenik. A hatso oldalon. Ha az ott mar meleget erzekel, akkor tenyleg felmelegedett a radiator, lehet keringetni.
Hát akkor muszáj lesz keríteni valakit aki tud nekem hegeszteni, mert azt sajnos nem tudom megcsinálni. Akkor én se vergődök, hogy a vízbe tegyek mérőt, ha elég felületén mérni. Köszönöm a választ! Szeretném idén megcsinálni a teszt zuhanyzót, ehhez bojlert használok majd, de utána szeretnék medencét is fűteni vele. Szerinted 9 köbméteres víztömegre mekkora felülettel tervezzek?
Nekem 80 liternyi vizet vizet tud felmelegiteni 15 fokrol 55-re 2m2 kollektor felulet. Vagyis 40 fokot melegit rajta. Ebbol adodik, hogy 800 literen melegitene 4 fokot. 8000 literen (8m3) 0.4 fokot. Vagyis ha nalad 25 fokosra akarod a vizet futeni, az 10 fok emeles, vagyis 25-szor akkora felulet kell mint ami nekem van. Ez alapjan 50m2 felulet adodik. Ez eleg nagy, de egy nap alatt felfut 25 fokra. Ha tobb napot hagyunk a felmelegitesre, akkor aranyosan csokkentheto. Viszont ejszaka valamivel takarni kell, hogy ne huljon vissza. Lehet hogy tevedek a kalkulacioban, de a jozan esz kb. Ezeket adja.
Hely az van dögivel, de akkor kicsit csökkentem a méreteket, 2,5x2,5x0,8 az mindjárt már csak 5m3 és nyáron nem kell 10 fokot emelni, elég csak 4-5 fok körül, azaz lehet elég lesz kicsit kisebb is, köszi a választ :)
a rendszer működési adatai itt követhetők: thingspeak.com/channels/43709
a megoldas kituno csak azt hianyolom hogy nincs hozza utmutatas az elektronika es a tobbi alkatresz en meg ilyesmit nem csinaltam es csak ugy vaktaba belevagni az nagyon gazdasagtalan lenne ha szepen megkernem adna hozza a keszitoje utmutatast koszonom elore is nem mindenki ajtsen bocs.
Szia!
Az elektronika házi gyártmány, ahogy már korábban írtam is.
Gyakorlatilag egy hőmérséklet-különbség kapcsoló.
Lehet ilyesmit kapni akár kittben is:
www.google.com/search?q=homerseklet+kulonbseg+kapcsolo+kit
A szivattyú egy kutya közönséges fűtési keringető szivattyú.
Építési útmutatásra nem vállalkozom, csak az ötletadás volt a videó célja.
üdv:Nándi
Tetszik hogy polikarbonátot használ üveg helyett, az sem drágább és talán a jégverést jobban tűri mint az ablaküveg. És most ne írja senki hogy az edzett üveg az bírja, mert ez a történet nem arról szól !!!
A polikarbonát azért jó, mert könnyű, olcsó, könnyen cserélhető, jó hőszigetelő
Viszont a polikarbonát rontja a hatásfokot, mivel nem süt át rajta a nap akadálytalanul!! Jobb lenne egy hőszigetelt 2rétegű ablak!! Igaz drágább, nem annyira költséghatékony, de 45 fokos szögben van a kollektor, szóval az égi áldást sem a pofájába kapja!! 😉
Amúgy az ötlet nagyon tetszik!!! Szuper lett!! ✌️ 👍👌
fekete radiátor
megcsináltam és mukodot kosz a segicséget
Ez a házilag összeállított napkollektor hány liter melegvíz előállítására képes /m2?