1. Wkład supportu do wymiany 2. Okładziny hamulcowe starte do samego metalu 3.Siodełko wyciągnięte za bardzo do tyłu -Przyczyną jest za słabo napięta linka do zamknięcia blokady, a rzadziej odwrócona kierownica ;) - łańcuch, który nie jest nasmarowany ma większe tarcie, więc teorytyczbie nas spowalnia, a na pewno szybciej niszczy napęd i gorzej działa przy zmianie biegów. Pozderki z Zachodniopomorskiego!
Pęknięta główka ramy, zgięty hak przerzutki, za krótki pancerz hamulca. Najczęstszą przyczyną nie działania blokady mechanicznej jest zbyt luźna linka. Co do ostatniego pytania, jako, że lubię grzebać przy rowerkach, kiedyś znajoma oddała mi rower do regulacji i smarowania. Po wyczyszczeniu przerzutek, umyciu i nasmarowaniu łańcucha efekt był na tyle duży, że znajoma zapytała mnie co zrobiłem, że jej rower tak lekko teraz jeździ :) Niby drobny szczegół ale czysty i nasmarowany napęd oraz napompowane odpowiednio koła dużo dają jeśli chodzi o lżejszą jazdę :) Super odcinek, fajnie, że nie tylko naprawiasz ale i uświadamiasz ludzi co mają robić by samemu zadbać o rower :)
hej 1. którkie pancerze, klocki hamulcowe, siodełko, krzywy hak 2. luzna linka blokady 3. oczywiście że łańcuch ma wpływ na szybkość, nie naoliwiony, suchy dużo gożej się rozpędza
Naprawdę dobry materiał. Dużo praktycznych porad. No i przede wszystkim usterki z życia wzięte. Mimo że część usterek bardzo błaha to wiele można wiedzy wyciągnąć ;)
#1. Pancerze - nie pękają dlatego, że są zbyt krótkie, ale właśnie że są zbyt długie / mają za mocne łuki / mają mocne przegięcia / "złamania" rdzenia / są z kiepskiego materiału / w wyniku warunków atmosferycznych / na skutek UV. #2. Długość pancerza oraz linki tylnego hamulca szczękowego ma znaczenie (prawa fizyki i mechaniki), powinna być optymalnie dobrana i właśnie im odcinek krótszy tym lepiej - ważny jest kąt podejścia i ergonomia osadzenia pancerza. #3. Przypisany odcinek pancerza tylnej przerzutki nie powinien być za długi i to z wielu powodów... #4. Pancerze - po takim oczyszczeniu nadal są wewnętrznie brudne... Można, ale nie tędy droga.
#12. Specjalista jest potrzebny, ale od poprawnego osadzania i centrowania opon oraz od ich oceny tech. a nie od ich pompowania. #13 …”widać metal... Klocek się już pani skończył… Ja pani podszlifuję…”. #14. WD40 nie jest zalecany w serwisie r. Używanie sray’u wymaga ochrony "wrażliwych" komponentów. #15. Taki serwis tylnej przerzutki nie rozwiązuje problemu, a generuje nowe.
#16. "Tanie" i profesjonalne rozwiązanie problemu z piszczącymi tarczami (w rowerze "budżetowym") - to wymiana na 3-warstwowe (które również są kłopotliwe i mają swoje „wady”) + twarde okładziny. A wystarczy znaleźć przyczynę i zrobić to, co serwisanci lubią najbardziej... #17 Owijki - nie są tanie, ale za to tarcze trójwarstwowe i dedykowane okładziny są tanie? #18. Popękana główka (w wyniku źle osadzonych sterów), zdecydowanie nie jest do naprawienia i to z wielu powodów. #19. Jest tego więcej... „ZAKŁADAJCIE SERWISY...”
28:32 klasyka gatunku 😂 A pozniej z robocizna wychodzi tyle,ze lepiej kupic nowy rower i katowac kolejne kilka lat bezobslugowo Mostrzostwo to zajechane holenderki sprowadzane na potege do PL, a pozniej serwis wszystkiego bo rowerek podpicowany tylko na sell 😂
skoda ze 90proc kupujących leci na rame popsikaną silikonem w sprayu a potem awantura PRZECIEZ KUPILEM NOWY ROWER ( 30letni z holandi wyciagniety z rzeki)
1. Za krótkie pancerze linek ( w tym wypadku hamulca) zużyte obręcze kół , skrzywiony jak przerzutki, pęknięcia ramy na główce ponadto zurzyty suport , łańcuch nie był zamontowany kierunkowo oraz zurzyty łańcuch w Holendrze 2.Najczęstrzą przyczyną nie działania blokady mechanicznej jest zbyt luźna linka 3. Na szybkość jazdy nie ma wpływu zardzewiały łańcuch lecz na zużycie napędu tak
Na piszczace klocki pomaga ich wymiana nawet ponownie na zywiczne i odtluszczenie tarczy, nie trzeba wymieniać całych hamulców jak zalecono w filmie :) Bardzo często to piszczenie jest spowodowane mocno zatluszczomymi klockami .
Mam te same tarcze i co bym z nimi nie zrobił to po czasie i tak zaczynają skrzeczeć jak te na filmie. Próbowałem już klocków z innych firm ale nic to nie daje czyszczenie co jazdę też na nic. Co zaczynają piszczeć to całe zeszklone. Rower jeździ tylko po suchym więc nawet błota nie widziały.
Na filmie pokazano bardzo nieprofesjonalne podejście - oferta wymiany tarczy na trójwarstwowe (drogie), które maja również wiele wad, oraz okładzin. A wystarczy pochylić się profesjonalnie nad tematem i przeserwisować zarówno zastane okładziny i tarcze, by piski, skrzypienia usunąć. szerokości *2
1. Pęknięta rura sterów - wg mnie dyskwalifikuje rower do dalszego użytkowania. To co pokazywałeś to są zmęczeniowe rysy. Chcąc naprawiać tę ramę, wypadałoby wymienić tę rurę, co jest oczywiście czystą fikcją. Spawanie pęknięć spowoduje że nowy karb zmęczeniowy pojawi się obok spoiny. 2. Hak przerzutki zwykle nie ma kosmicznej geometrii, tylko to wyfrezowany kawałek blachy. Miękki w dodatku, bo to w zasadzie bezpiecznik żeby w razie dzwonu nie pogiąć ramy,. Odkręcić, położyć na płaskim stole i walić młotkiem aż będzie płasko przylegał do stołu. Jak nie zniszczycie przy tym otworów, to jesteśmy w domu :) Jak zniszczycie to sobie za kilkanaście zł kupcie nowy. Firma sprzedająca haki za stówę i więcej powinna pójść z torbami, bo to robienie łacha z klientów. 3. Odnośnie łańcucha - naprawdę nie czujecie w nogach różnicy? Jeszcze na single speed można od biedy machnąć ręką, ale przy przerzutkach to jest 1-2km/h prędkości podróżnej mniej. Wbrew pozorom łańcuch na kółeczkach przerzutki ma przekichane. Ostra zmiana prędkości i przegięcie lewo-prawo-lewo - to się czuje jeśli brakuje oliwki. 4. Za krótki pancerz przy kierownicy? Machnąłbym na to ręką, w gruncie rzeczy nie jeździsz z kierownicą skręconą na 90st, nie?
poka mi haki za kilkanaście pln commencal meta ~2010 orbea alma ~ 2012 nie masz pojęcia o czym mówisz nawet wycinanie na zamówienie to kupa kasy bo ciężko żeby sklepy miały każdy możliwy hak
24:00 te najtańsze tarcze to należałoby umyć benzyną ekstrakcyjną + czyszczenie zacisku i klocków gąbką lub szczotką i płynem płynem do naczyń fairy czy innym. Przerabiałem temat miesiąc temu i przestało piszczeć oraz zaczęły hamulce hamować jak po zakupie :) W sumie niepotrzebnie kupowałem wzmacniane klocki od szaja, ale niech leżą w szafie, ew. jak się znajdzie hajsiwo wpadnie na rower magura mt7 + klamki shimano + nowe tarcze :D
10 zloty na klocki przy sobie nie ma sknera od meridy heh no ta po co zmieniać metalem o metal tez wychamuje 🤣🤣🤣🤣😂😂😂 Ogólnie świetna akcja szkoda ze u mnie w mojej miejscowosci nie ma takich akcji zabulić trzeba było heh Jak to mówią jak dbasz tak masz !!!
1. wyciągnięty łańcuch, za krótki pancerz, niepoprawne ustawienie klocków hamulcowych 2. Luźna linka od manetki blokady amortyzatora 3. Nie powinno, ale z czasem może doprowadzić zużycia zębów korby i kasety.
1. a. Krótkie pancerze b. Złe zaciśnięty zacisk sztycy siodełka c. Głośny suport 2. Luźna linka blokady mechanicznej 3. Nie naoliwiony łańcuch ma wpływ na rozpędzanie się na rowerze więc ma wpływ na prędkość.
Czytam w komentarzach, że nienasmarowany łańcuch nie ma wpływu na prędkość jazdy. Proponuję zrobić eksperyment w stylu hamowni samochodowej i sprawdzić, jaka moc będzie konieczna do osiągnięcia (i utrzymania) zadanej prędkości z łańcuchem nasmarowanym i nienasmarowanym... O wpływie nienasmarowanego łańcucha na stawy kolanowe nie wspomnę:)
Czy łańcuch naoliwiony czy nie - to nieważne...ważne, żeby był dobrze napompowany - wtedy rowerek śmiga aż miło🤣🤣. Najbardziej podobała mi się ta odwrócona kierownica w romecie. Specjalistów w Polsce nie brakuje! Ale że właściciel się nie zorientował....wystarczyło spojrzeć na dowolny rower z przerzutkami.
1. a) brak blokady widelca, b) kierownica zamontowana do góry nogami, c) piszczące hamulce tarczowe. 2. Nie odpowiednio dokręcona śruba baryłkowa na manetce blokady, wystarczy napiąć linkę śrubą baryłkową. 3. Oczywiście że ma, o wiele większe tarcie, a przez to większy opór.
1. Za krótkie pancerze, wykładziny hamulcowe, suport do wymiany, brudne pancerze i linki, suchy widelec, krzywe siodełko, piszczące hamulce, spadający łańcuch, krzywy hak przerzutki. 2. Nie działa dlatego nie się zepsuła. 3. Nie nasmarowany łańcuch nie ma nic wspólnego z szybkością jazdy. To właśnie wina tarcia, jakie wywołuje nienaoliwiony łańcuch! Spadek osiągów powoduje, że łańcuch się uszkadza. Osłabia się sprawność przerzutek, zmniejsza się elastyczność jazdy, zwiększy się zużycie przerzutek i zębatek, a także przestrzenie między ogniwami.
1) Myjka samochodowa z proszkiem 2) DOKŁADNE wypłukanie wodą (też na myjce samochodowej) 3) Smar w sprayu z teflonem na łańcuch pionowo tak żeby nadmiar leciał pod rower (nie w kasete) 4) Pokręcić i wytrzeć (ostatni krok mamy taki sam) Chcecie to hejtujcie ale ja nie jeżdże wyczynowo i w zupełności mi taki zabieg wystarcza do następnego mycia roweru.
1. Źle zamontowana kierownica, zużyte hamulce, wyciągnięty łańcuch. 2. Zbyt luźna linka od manetki blokady 3. Znacząco nie wpływa na szybkość jazdy ale na pewno na szybkość zużycia napędu :)
W starym rowerze nie dokonywałbym żadnego upgrade - jeździłbym na takim, jaki ma - w materiale był to Shimano Claris. Ale kupując nowy wybrałbym Shimano 105 lub Ultegra.
1. a) Kierownica była zamontowana "do góry nogami", b) Zbyt mocno wysunięte do tyłu siodełko, c) Skrzywiony hak tylnej przerzutki, 2. Najczęstszą przyczyną niedziałającej mechanicznej blokady jest zbyt luźno zamocowana linka. 3) Brak smarowania łańcucha nie wpływa na szybkość jazdy. Jedynie na szybkość zużywania się napędu.
Cześć, jestem serwisantem rowerowym i we wszystkim się z Tobą zgadzam, przyczyna niedziałającej mechanicznej blokady może być tez pancerz lub tak jak napisałeś luźna linka :)
Szaju, kiedy następna lekcja ze szkoły serwisanta? Przed pierwszą lekcją wspominałeś, że będzie co piątek. Naliczyłeś trzydzieści kilka lekcji. W tym tempie to będzie kilka lat :) Dzięki Tobie zacząłem serwisować rowery i przydałby się dyplom wiszący na ścianie serwisu. Czy w tym sezonie jest na to szansa? :)
1 Kierownica na zamontowana na odwrót b)za bardzo wysunięte siodełko do tylu c) skrzywiony hak tylnich przerzutki 2najczestrza przyczyna nie działającej blokady jest zbyt luźna linka blokująca 3 nie smarowanie łańcucha nie wpływa na szybkość jazdy ale wpływa na szybkość jego zużywania
1. - odwrotnie zamontowana kierownica -zużyte klocki hamulcowe -wytarte obręcze -krzywy hak przerzutki 2. Główną przyczyną nie działającej blokady amortyzatora jest nie naciągnięta linka. 3. Tak
Tak bo to nadal jest olej tylko stworzony tak że jest jadalny bo zrobiony z rzepaku a nie innych substancji aczkolwiek jest na tyle oleisty i nie wysychający że można go do tego użyć jako zamiennik
Kurde u mnie to jest troche do roboty ustawienie siodełka bo nargarstki mnie nawalają pancerze do wymiany (chyba do oceny) ,regulacja łańcucha , amorki prawie nie istnieją właśnie uszczelka puściła zardzewiały trochę hamulec z przodu nie działa
@@Niebiesski #1. Pancerze - nie pękają dlatego, że są zbyt krótkie, ale właśnie że są zbyt długie / mają za mocne łuki / mają mocne przegięcia / "złamania" rdzenia / są z kiepskiego materiału / w wyniku warunków atmosferycznych / na skutek UV. #2. Długość pancerza oraz linki tylnego hamulca szczękowego ma znaczenie (prawa fizyki i mechaniki), powinna być optymalnie dobrana i właśnie im odcinek krótszy tym lepiej - ważny jest kąt podejścia i ergonomia osadzenia pancerza. #3. Przypisany odcinek pancerza tylnej przerzutki nie powinien być za długi i to z wielu powodów...
@@Niebiesski #7. Nowy standard oceny diagnostycznej (szeroko pojętej) centryczności tylnego (przedniego) koła, naciągów szprych i ich poprawnego zrównoważenia, do tego na komponencie uzbrojonym w ogumienie. #8. „Tył masz prawie idealnie równy”. To właśnie: "prawie" i "idealnie" - robi tę różnicę. #9. Suport na łożyskach zewnętrznych - brak płynnego obrotu nie musi powodować wymiany... (diagnostyka powierzchowna).
@@Niebiesski #13 …”widać metal... Klocek się już pani skończył… Ja pani podszlifuję…”. #14. WD40 nie jest zalecany w serwisie r. Używanie sray’u wymaga ochrony "wrażliwych" komponentów. #15. Taki serwis tylnej przerzutki nie rozwiązuje problemu, a generuje nowe.
Kurde usłyszałem ze jeździsz na rzepakowym Haha, ja teraz na wyjazd zapomniałem smaru do łańcucha i tez tak sobie jem obiad patrze na oczko z tłuszczu i mówię beng rzepakowy mam przecież, No i potwierdzam działanie Haha
Mam pytanie od czapy. Czy przy wewnętrznym prowadzeniu linek istnieje możliwość że te linki są wkładane tylko w cieniutkie rurki teflonowe? Kupiłem ramę i jest właśnie taką cieniutka rurka teflonowa i wychodzi ona przez otwór. wygląda to jakby z pancerza rozciąć tą czarną gumę i usunąć drut xD.
@@LIGHT-tr9qe od hamulca przez całą, od przerzutek idą , potem mijają ślizg pod suportem i potem znów idą przez ramę. Do tylnej przerzutki w dolnej rurze widełek a do przedniej to z 10 cm do góry bo mam down swinga
Za to odkryłem że w widełkach jest wsadzona w środku linka teflonowa , bez właśnie zwoju i tej gumy, ale już jest w słabej kondycji jakby była trochę używana , a przeciągnięcie w widełkach całego pancerza wydaje mi się nie logiczne bo osłonka na końcu ma od strony przerzutki osadzenie na zwykły pancerz, a strona osłonki co jest w ramie ma malutka dziurkę w której zmieści się już tylko piękna szlifowana linka
Czy to rama "szosowa"? Jest to możliwe. Należy ją zostawić. Jest to teflonowe prowadzenie linki separujące ją od innych „kolidujących” elementów w ramie, od brudu (w okolicach suportu), jednocześnie będące serwisowym prowadzeniem pod wymianę linki od insertu do insertu ramy. Ostatnim (i pierwszym) odcinkiem jest pancerz będący (również) konstrukcyjnym elementem oporowym. szerokości *2
1. Zbyt krótkie pancerze, nieprawidłowo zamontowane siodełko, zużyte łożyska suportu, odwrotnie zamontowany kierunkowy łańcuch, odwrotnie zamontowana kierownica, zużyte klocki hamulcowe, pęknięta rama w okolicach główki, 2. Zbyt luźna linka 3. Tak. Suchy i dawno niesmarowany łańcuch zwiększa tarcie. Jadąc z tą samą mocą na nasmarowanym i suchym łańcuchu prędkość będzie nieco niższa na suchym.
1.kierownica zamontowana do góry nogami, zbyt luźny łańcuch,za daleko zamontowane siodełko . 2.zbyt luźna linka 3.nie nasmarowany łańcuch zużywa szybciej elemenylty napędy czy wpływa na sama szybkość napewno w jakimś stopniu tak napewno komfort jazdy będzie lepszy na nasmarowany łańcuchu
1 Zbyt krótkie pancerze, suchy widelec, łańcuch spadający w stronę ramy roweru. 2 Zbyt lużna linka blokady. 3. Tak ma znaczenie. Nadmierne zakurzenie i nienasmarowanie łańcucha równa się większe opory podczas pedałowania a to równa się większe zmęczenie a co za tym idzie niższa prędkość jazdy.
1. Za krótkie pancerze, brudne lub zardzewiałe linki w pancerzach, zaniedbane lagi widelca amortyzowanego. 2. Przyczyną jest najczęściej źle wyregulowana linka załączająca blokadę. 3. Brudny zakurzony łańcuch ma wpływ na prędkość jazdy, bezpośrednio (zależnie od stopnia zabrudzenia i korozji) poszczególne ogniwa trą o siebie generując tarcie - przez to opory, rolki trą bez smarowania o swoje "bieżnie". Pośrednio zaniedbany łańcuch pogarsza jakość zmiany biegów, przez co zmiana staję się nieprecyzyjna, może nastąpić w nieoczekiwanym momencie, przez co dane przełożenie nie zostanie załączone kiedy tego chcemy marnyjąc naszą siłę i przy okazji nadwyrężając kolona i stwarzając zagrożenie.
1) Zużyty suport, źle zaciśnięty zacisk siodełka, zużyta obręcz 2) Zbyt luźna linka blokady mechanicznej 3) Tak, ma wpływ na prędkość, ze względu na to że suchy łańcuch wytwarza tarcie, które spowalnia
Co do tej Holenderki, to czy była tam ta specjalna podkładka by koło nie naciągało łańcucha? Miałem Nexusa w kilku rowerach i bez tej podkładki podczas podjazdu pod górkę łańcuch potrafił spaść lub nawet pęknąć. Pozdrawiam!!
Szaju nagrał byś filmik o serwisie hamulców rolkowych bo mam starszego gianta holenderskiego i ma takie hamulce i musiałem dać do serwisu a zakładam że to nie jest ciężkie
1. Niewłaściwie zamontowana kierownica, zbyt krótki pancerz, niewielkie pęknięcia ramy. 2. Zbyt luźna linka. 3. Łańcuch, który nie jest -naoliwiony ma zasadniczy wpływ na prędkość, ponieważ tarcie jest większe i musimy wkładać więcej energii w jazdę rowerkiem.
Mam urwane dwie przelotki w ramie stalowej. Są jakieś przelotki montowane na opasce zaciskowej, czy pozostaje tylko spawanie?? Obecnie jeżdżę na trytytkach, ale chciałbym to zrobić "ładniej".
Witam, mam dziwny problem ze swoim rowerem, mianowicie wolnobieg gdy przestaje pedałować nie zostaje tak jakby w jednym położeniu a buja się jakby z góry na dół, co powoduje że i pedały delikatnie poruszają się w przód i tył, wolnobieg wyczyszczony, piasta koła wyczyszczona nasmarowana bez żadnych luzów, czy to może oznaczać że wolnobieg jest już tak zmęczony że musi iść na emeryturę a może jest tego jakaś inna przyczyna?
"Prawie" robi prawdziwą robotę. "Prawie", to wisienka na torcie. "Prawie" robi zasadniczą różnicę i w tedy... robi się nieciekawie a nawet niebezpiecznie. Moi klienci mają niezły ubaw oglądając film, a ja mogłem podnieść... szerokości *2
1.Zbyt krótkie pancerze Wymiana linek Krzywy hak Źle zamontowana kierownica 2.Najczęsciej zbyt luźna linka 3.Nie ma wpływu na prędkość tylko na zużywanie się napędu .
Mam pytanko mam starszego górala jaka może być przyczyna i co trzeba zrobić przestało przeskakiwać podczas mocnego naciskania na pedała roweru. Jaka może być tego przyczyna. Wymoeniłem już całe koło z tyłu wraz z kasetą i nowy łańcuch. Proszę o pomoc
PRZYCZYNA TO PRZERZUTKA, ogolnie to mialem 3 przerzutki, 1 mi sie skrzywila i zepsula na niej nigdy mi przy mocnym naciskaniu nie przeskakiwalo, mialem potem kolejna przerzutke wygladala na nową ogolnie wszystko fajnie no ale pojawil sie ten nieszczesny problem przeskakiwania przez co nie dalo sie jezdzic, no to wzialem sobie 3 przerzutke z jakiegos innego starego roweru i chodzi bardzo dobrze, moge mocno naciskac pedala i wgl dziala, radze przerzutke wymienic, moze masz jakis stary rower czy cos.
Przećwiczyłem okładziny metaliczne, półmetaliczne i wróciłem do organicznych. Pierwsze primo: podczas hamowania w deszczu ludzie się nie oglądają za mną, drugie primo - nie zauważyłem, żeby na organikach hamowanie było gorsze (tarcze SM-RT76). Co prawda z gór nie zjeżdżam, ale swoje ważę.
Potwierdzam. Jeśli nie jest to wyczynowa jazda sportowa / enduro..., zdecydowanie wystarczą. Wymagane jest optymalne "zestrojenie" wszystkich komponentów ze sobą - jest to logiczne ale oczywiste już nie zupełnie. Tu rower Giant: tarcze 3-warstwowe (które również stwarzają problemy i mają swoje „wady”) + twarde okładziny do "budżetowego" roweru - profesjonalna porada i do tego „tania”. Zastane tarcze z okładzinami żywicznymi piszczą - wypadałoby znaleźć przyczynę i zrobić to co serwisanci lubią najbardziej... szerokości *2
Ja nie zauważyłem zbytniej różnicy dopóki nie zjechałem z gór. Sporo zjazdu i ciągle używanie hamulca spowodowało że po nagrzaniu się totalnie straciły swoje działanie 😊do codziennej jazdy po mieście czy wiejskich drogach jak najbardziej wystarcza
@@mwales2197 Jest to zrozumiałe. Znaczne nachylenie terenu + duża energia kinetyczna + przeciążenia dynamiczne + niewystarczające chłodzenie = zeszkliwienie okładzin i / lub przegrzanie tarczy hamulcowych... W obu przypadkach komponenty tracą stabilność strukturalną, pierwotnie zadane właściwości chemiczne i fizyczne. Pod jazdę wyczynową, ekstremalną... - zaciski czterotłoczkowe / okładziny metaliczne / okładziny metaliczne z radiatorami / tarcze trójwarstwowe / tarcze z radiatorami. szerokości *2
1. Za krótkie pancerze, wykładziny hamulcowe, suport do wymiany, brudne pancerze i linki, suchy widelec, krzywe siodełko, piszczące hamulce, spadający łańcuch, krzywy hak przerzutki. 2. zbyt luźna linka. 3.nienasmarowany łancuch powoduje tarcie w całym napędzie przez co o wiele szybciej sie zuzywa.
Kupiłem nowy rower i mam takie pytanie, czy w nowym rowerze trzeba smarować łańcuch itp. ? I co najlepiej jeszcze w takim nowym rowerze wykonać i po ilu kilometrach trzeba smarować łańcuch? Planuje na rowerze jeździć co 2 - 3 dzień po 15 - 30 km jednorazowo w warunkach suchych i raczej 90 - 95% po wiejskich drogach aslaftowych. Z czasem może to będzie 30 - 40 km. Jest to rower crossowy.
#1. Pytanie: co to za rower i na jakich komponentach skonfigurowany? #2. Nowy rower jak i rower po przeglądzie serwisowym powinien mieć (poprawnie) nasmarowany łańcuch. Pytanie: czym i w jaki sposób? Zasadniczo nowy komponent jest fabrycznie poddany kąpieli w środku smarnym (o „standardowych” właściwościach), który pełni również funkcję ochronną - smar jest wyczuwalny pod palcami… Kolejne smarowanie (na maksymalnie czysty łańcuch i czyste powiązane z nim komponenty), jest zależne od: sposobu i intensywności użytkowania / warunków użytkowych / przejechanego dystansu / rodzaju smaru ciekłego lub suchego lub środka smarnego oraz sposobu jego aplikacji... Jeśli napęd jest technologicznie zaawansowany / jesteś świadomy sensowności, przydatności, celowości optymalnego dbania o napęd, to zastany łańcuch - do umycia, odtłuszczenia, wyjałowienia i aplikacji docelowego smaru ciekłego / środka smarnego itd... #3. Jeśli piasty są na łożyskach kulkowych (niezintegrowanych) - pełen serwis z diagnostyką komponentów składowych + poprawna wymiana smaru na optymalny pod względem cech fizyczno-chemicznych + poprawne / optymalne ustawienie obu zespołów osiowych. Diagnostyka budowy kół i ewentualna (poprawna) korekta. Kalibracja haka przerzutki (10 rz.- konieczna). Wewnętrzna impregnacja ogumienia... szerokości *2
1. A) klamka hamulcowa źle zamontowana oraz dochodząca do kierownicy B) Odwrotnie zamontowana kierownica C) Zbyt luźny łańcuch 2.Najczęstrza przyczyna niedziałającej blokady mechanicznej to zbyt luźna linka. 3. Nie nasmarowany łańcuch nie wpływa na szybkość jazdy, tylko na szybkość zużywania się elementów napędu.
"Nie dziwi nic". Profesjonalne wielkomiejskie serwisy tak mają. Należy pamiętać, że "nie wszystko złoto co się świeci". Co widać i słychać w filmie. szerokości *2
1. Zużyta obręcz koła, za krótkie pancerze linek, odwrotnie zamontowana kierownica. 2. Zbyt słabo naciągnięta linka. 3. Nie wpływa na szybkość jazdy lecz na zużycie napędu.
Witam mam tarcze shimano SM-RT10 160mm i jest taki problem jak na filmie skrzypia przy hamowaniu i tu moje pytanie jakie tarcze i klocki by mi Państwo polecili ?? Z góry dziękuje
Skrzypienie jest wynikiem "niewłaściwego" użytkowania / serwisowania komponentów. Nic nie trzeba zmieniać, i nowego kupować. Zarówno tarcze jak i okładziny są OK, a jeśli nawet te ostatnie nie są do "uratowania", to wymienić na takie same - żywiczne... Do dobrego serwisu i przyczyna pisków, skrzypienia zostanie usunięta. szerokości *2
@@wbc2ful Optymalne podejście do problemu. Zaciski: oczyszczenie + diagnostyka pod ewentualne wycieki np. z tłoczków. Okładziny: oczyszczenie i odtłuszczenie + "obróbka termiczna" w optymalnej temperaturze + obróbka mechaniczna. Tarcze: diagnostyka powierzchni + dokładne obustronne umycie i odtłuszczenie. szerokości *2
1. Wkład supportu do wymiany
2. Okładziny hamulcowe starte do samego metalu
3.Siodełko wyciągnięte za bardzo do tyłu
-Przyczyną jest za słabo napięta linka do zamknięcia blokady, a rzadziej odwrócona kierownica ;)
- łańcuch, który nie jest nasmarowany ma większe tarcie, więc teorytyczbie nas spowalnia, a na pewno szybciej niszczy napęd i gorzej działa przy zmianie biegów.
Pozderki z Zachodniopomorskiego!
Pęknięta główka ramy, zgięty hak przerzutki, za krótki pancerz hamulca. Najczęstszą przyczyną nie działania blokady mechanicznej jest zbyt luźna linka. Co do ostatniego pytania, jako, że lubię grzebać przy rowerkach, kiedyś znajoma oddała mi rower do regulacji i smarowania. Po wyczyszczeniu przerzutek, umyciu i nasmarowaniu łańcucha efekt był na tyle duży, że znajoma zapytała mnie co zrobiłem, że jej rower tak lekko teraz jeździ :) Niby drobny szczegół ale czysty i nasmarowany napęd oraz napompowane odpowiednio koła dużo dają jeśli chodzi o lżejszą jazdę :) Super odcinek, fajnie, że nie tylko naprawiasz ale i uświadamiasz ludzi co mają robić by samemu zadbać o rower :)
Świetny materiał dla każdego. Od tańszych po droższe jednoślady. Dobre porady i wskazówki!
Bardzo lubię tę serie z napraw. Pozdrawiam SzajBajk!:)
hej
1. którkie pancerze, klocki hamulcowe, siodełko, krzywy hak
2. luzna linka blokady
3. oczywiście że łańcuch ma wpływ na szybkość, nie naoliwiony, suchy dużo gożej się rozpędza
Naprawdę dobry materiał. Dużo praktycznych porad. No i przede wszystkim usterki z życia wzięte. Mimo że część usterek bardzo błaha to wiele można wiedzy wyciągnąć ;)
W którym miejscu jest taki dobry? Chętnie wymienię się spostrzeżeniami.
#1. Pancerze - nie pękają dlatego, że są zbyt krótkie, ale właśnie że są zbyt długie / mają za mocne łuki / mają mocne przegięcia / "złamania" rdzenia / są z kiepskiego materiału / w wyniku warunków atmosferycznych / na skutek UV.
#2. Długość pancerza oraz linki tylnego hamulca szczękowego ma znaczenie (prawa fizyki i mechaniki), powinna być optymalnie dobrana i właśnie im odcinek krótszy tym lepiej - ważny jest kąt podejścia i ergonomia osadzenia pancerza.
#3. Przypisany odcinek pancerza tylnej przerzutki nie powinien być za długi i to z wielu powodów...
#4. Pancerze - po takim oczyszczeniu nadal są wewnętrznie brudne... Można, ale nie tędy droga.
#12. Specjalista jest potrzebny, ale od poprawnego osadzania i centrowania opon oraz od ich oceny tech. a nie od ich pompowania.
#13 …”widać metal... Klocek się już pani skończył… Ja pani podszlifuję…”.
#14. WD40 nie jest zalecany w serwisie r. Używanie sray’u wymaga ochrony "wrażliwych" komponentów.
#15. Taki serwis tylnej przerzutki nie rozwiązuje problemu, a generuje nowe.
#16. "Tanie" i profesjonalne rozwiązanie problemu z piszczącymi tarczami (w rowerze "budżetowym") - to wymiana na 3-warstwowe (które również są kłopotliwe i mają swoje „wady”) + twarde okładziny. A wystarczy znaleźć przyczynę i zrobić to, co serwisanci lubią najbardziej...
#17 Owijki - nie są tanie, ale za to tarcze trójwarstwowe i dedykowane okładziny są tanie?
#18. Popękana główka (w wyniku źle osadzonych sterów), zdecydowanie nie jest do naprawienia i to z wielu powodów.
#19. Jest tego więcej...
„ZAKŁADAJCIE SERWISY...”
Fajnie było się z tobą spotkać i pogadać (nawet zjeść). Jesteś mega gościu. Wszystkiego dobrego. Wesołych świąt
28:32 klasyka gatunku 😂
A pozniej z robocizna wychodzi tyle,ze lepiej kupic nowy rower i katowac kolejne kilka lat bezobslugowo
Mostrzostwo to zajechane holenderki sprowadzane na potege do PL, a pozniej serwis wszystkiego bo rowerek podpicowany tylko na sell 😂
skoda ze 90proc kupujących leci na rame popsikaną silikonem w sprayu a potem awantura PRZECIEZ KUPILEM NOWY ROWER ( 30letni z holandi wyciagniety z rzeki)
Ta seria filmików jest super !!! :-)
Co za wiedza. Świetnie się oglądało. Pzdr
Takich filmów i akcji więcej :)!
Koła dura ace są super!!! Ale kupno obręczy graniczy z cudem. Mam właśnie taki problem.
Zdecydowanie najlepszy numer byl z tą odwrotnie zamontowaną kierownicą, ja sie skaplem od razu i banan na twarzy :D
1. Za krótkie pancerze linek ( w tym wypadku hamulca) zużyte obręcze kół , skrzywiony jak przerzutki, pęknięcia ramy na główce ponadto zurzyty suport , łańcuch nie był zamontowany kierunkowo oraz zurzyty łańcuch w Holendrze
2.Najczęstrzą przyczyną nie działania blokady mechanicznej jest zbyt luźna linka
3. Na szybkość jazdy nie ma wpływu zardzewiały łańcuch lecz na zużycie napędu tak
Na piszczace klocki pomaga ich wymiana nawet ponownie na zywiczne i odtluszczenie tarczy, nie trzeba wymieniać całych hamulców jak zalecono w filmie :) Bardzo często to piszczenie jest spowodowane mocno zatluszczomymi klockami .
Zgadzam się.
w filmie była mowa o wymianie tarcz, ew. klocków ;)
Mam te same tarcze i co bym z nimi nie zrobił to po czasie i tak zaczynają skrzeczeć jak te na filmie. Próbowałem już klocków z innych firm ale nic to nie daje czyszczenie co jazdę też na nic. Co zaczynają piszczeć to całe zeszklone. Rower jeździ tylko po suchym więc nawet błota nie widziały.
Na filmie pokazano bardzo nieprofesjonalne podejście - oferta wymiany tarczy na trójwarstwowe (drogie), które maja również wiele wad, oraz okładzin. A wystarczy pochylić się profesjonalnie nad tematem i przeserwisować zarówno zastane okładziny i tarcze, by piski, skrzypienia usunąć.
szerokości *2
@@adrianekjestfajny8010 tak się kończy hype na tarczowe hamulce bo co rusz klocki do wymiany ale co ja tam wiem
1. Pęknięta rura sterów - wg mnie dyskwalifikuje rower do dalszego użytkowania. To co pokazywałeś to są zmęczeniowe rysy. Chcąc naprawiać tę ramę, wypadałoby wymienić tę rurę, co jest oczywiście czystą fikcją. Spawanie pęknięć spowoduje że nowy karb zmęczeniowy pojawi się obok spoiny.
2. Hak przerzutki zwykle nie ma kosmicznej geometrii, tylko to wyfrezowany kawałek blachy. Miękki w dodatku, bo to w zasadzie bezpiecznik żeby w razie dzwonu nie pogiąć ramy,. Odkręcić, położyć na płaskim stole i walić młotkiem aż będzie płasko przylegał do stołu. Jak nie zniszczycie przy tym otworów, to jesteśmy w domu :) Jak zniszczycie to sobie za kilkanaście zł kupcie nowy. Firma sprzedająca haki za stówę i więcej powinna pójść z torbami, bo to robienie łacha z klientów.
3. Odnośnie łańcucha - naprawdę nie czujecie w nogach różnicy? Jeszcze na single speed można od biedy machnąć ręką, ale przy przerzutkach to jest 1-2km/h prędkości podróżnej mniej. Wbrew pozorom łańcuch na kółeczkach przerzutki ma przekichane. Ostra zmiana prędkości i przegięcie lewo-prawo-lewo - to się czuje jeśli brakuje oliwki.
4. Za krótki pancerz przy kierownicy? Machnąłbym na to ręką, w gruncie rzeczy nie jeździsz z kierownicą skręconą na 90st, nie?
poka mi haki za kilkanaście pln
commencal meta ~2010
orbea alma ~ 2012
nie masz pojęcia o czym mówisz
nawet wycinanie na zamówienie to kupa kasy bo ciężko żeby sklepy miały każdy możliwy hak
24:00 te najtańsze tarcze to należałoby umyć benzyną ekstrakcyjną + czyszczenie zacisku i klocków gąbką lub szczotką i płynem płynem do naczyń fairy czy innym. Przerabiałem temat miesiąc temu i przestało piszczeć oraz zaczęły hamulce hamować jak po zakupie :) W sumie niepotrzebnie kupowałem wzmacniane klocki od szaja, ale niech leżą w szafie, ew. jak się znajdzie hajsiwo wpadnie na rower magura mt7 + klamki shimano + nowe tarcze :D
Klocki złożone tak naprawdę z gąbki myć aha ?
SHIMANO WESOLYCH ŚWIAT I SMACZNEGO JAJKA 💪
Dzk wzajemnie
10 zloty na klocki przy sobie nie ma sknera od meridy heh no ta po co zmieniać metalem o metal tez wychamuje 🤣🤣🤣🤣😂😂😂 Ogólnie świetna akcja szkoda ze u mnie w mojej miejscowosci nie ma takich akcji zabulić trzeba było heh Jak to mówią jak dbasz tak masz !!!
Oczywiście nie nasmarowany łańcuch nie ma wpływu jak się szybko jedzie, ale jest zdecydowanie lżej gdy jest naoliwiony.
Świetny materiał.
Co do Clarisa- Mam leciwą już szosę Gazelle na pełnej Shimano Sora z 2000r, biegi wskakują jak marzenie- wystarczy dbać o czystość napędu ;)
1. skrzywiony hak przerzutki. zużyte hamulca. zużyte obręcze kół.
2. wyciągnięta linka blokady
3. tak ma znaczenie
1. wyciągnięty łańcuch, za krótki pancerz, niepoprawne ustawienie klocków hamulcowych 2. Luźna linka od manetki blokady amortyzatora 3. Nie powinno, ale z czasem może doprowadzić zużycia zębów korby i kasety.
Ale fajnie sobie Szaja obejrzeć przed treningiem
Fajny odcinek!
1. a. Krótkie pancerze
b. Złe zaciśnięty zacisk sztycy siodełka
c. Głośny suport
2. Luźna linka blokady mechanicznej
3. Nie naoliwiony łańcuch ma wpływ na rozpędzanie się na rowerze więc ma wpływ na prędkość.
Gryfice moje miasto, pozdro Szaju
Czytam w komentarzach, że nienasmarowany łańcuch nie ma wpływu na prędkość jazdy. Proponuję zrobić eksperyment w stylu hamowni samochodowej i sprawdzić, jaka moc będzie konieczna do osiągnięcia (i utrzymania) zadanej prędkości z łańcuchem nasmarowanym i nienasmarowanym... O wpływie nienasmarowanego łańcucha na stawy kolanowe nie wspomnę:)
25:00 mam te klamkomanetki od 15 lat. Nadal jestem zadowolony, chociaż nowszy system m8000 z mtb działa wg mnie mi lepiej
Czy łańcuch naoliwiony czy nie - to nieważne...ważne, żeby był dobrze napompowany - wtedy rowerek śmiga aż miło🤣🤣. Najbardziej podobała mi się ta odwrócona kierownica w romecie. Specjalistów w Polsce nie brakuje! Ale że właściciel się nie zorientował....wystarczyło spojrzeć na dowolny rower z przerzutkami.
Może był leworęczny i specjalnie zamienił
Jakiego odtłuszczacza w sprayu uzywasz?
1 odwrócona kierownica, zużyte hamulce, zużyte pancerze linek
2 poluzowana linka od blokady
3 nie ale ma wpływ na szybkość zużywania się łańcucha
Gdzie jest taki serwis ;) ? ( tak uczciwie troszke )
1. a) brak blokady widelca,
b) kierownica zamontowana do góry nogami,
c) piszczące hamulce tarczowe.
2. Nie odpowiednio dokręcona śruba baryłkowa na manetce blokady, wystarczy napiąć linkę śrubą baryłkową.
3. Oczywiście że ma, o wiele większe tarcie, a przez to większy opór.
Mam xt m6000 i przerzutki działają szybko i płynnie jak tym filmie
1. Za krótkie pancerze, wykładziny hamulcowe, suport do wymiany, brudne pancerze i linki, suchy widelec, krzywe siodełko, piszczące hamulce, spadający łańcuch, krzywy hak przerzutki.
2. Nie działa dlatego nie się zepsuła.
3. Nie nasmarowany łańcuch nie ma nic wspólnego z szybkością jazdy. To właśnie wina tarcia, jakie wywołuje nienaoliwiony łańcuch! Spadek osiągów powoduje, że łańcuch się uszkadza. Osłabia się sprawność przerzutek,
zmniejsza się elastyczność jazdy,
zwiększy się zużycie przerzutek i zębatek, a także przestrzenie między ogniwami.
1) Myjka samochodowa z proszkiem
2) DOKŁADNE wypłukanie wodą (też na myjce samochodowej)
3) Smar w sprayu z teflonem na łańcuch pionowo tak żeby nadmiar leciał pod rower (nie w kasete)
4) Pokręcić i wytrzeć (ostatni krok mamy taki sam)
Chcecie to hejtujcie ale ja nie jeżdże wyczynowo i w zupełności mi taki zabieg wystarcza do następnego mycia roweru.
1. Źle zamontowana kierownica, zużyte hamulce, wyciągnięty łańcuch. 2. Zbyt luźna linka od manetki blokady 3. Znacząco nie wpływa na szybkość jazdy ale na pewno na szybkość zużycia napędu :)
W starym rowerze nie dokonywałbym żadnego upgrade - jeździłbym na takim, jaki ma - w materiale był to Shimano Claris. Ale kupując nowy wybrałbym Shimano 105 lub Ultegra.
1. a) Kierownica była zamontowana "do góry nogami", b) Zbyt mocno wysunięte do tyłu siodełko, c) Skrzywiony hak tylnej przerzutki, 2. Najczęstszą przyczyną niedziałającej mechanicznej blokady jest zbyt luźno zamocowana linka. 3) Brak smarowania łańcucha nie wpływa na szybkość jazdy. Jedynie na szybkość zużywania się napędu.
Cześć, jestem serwisantem rowerowym i we wszystkim się z Tobą zgadzam, przyczyna niedziałającej mechanicznej blokady może być tez pancerz lub tak jak napisałeś luźna linka :)
Lub wyciągnięta linka. ;)
Jak widać klamka jest ustawiona pionowo do góry XD
Szaju, kiedy następna lekcja ze szkoły serwisanta? Przed pierwszą lekcją wspominałeś, że będzie co piątek. Naliczyłeś trzydzieści kilka lekcji. W tym tempie to będzie kilka lat :) Dzięki Tobie zacząłem serwisować rowery i przydałby się dyplom wiszący na ścianie serwisu. Czy w tym sezonie jest na to szansa? :)
Jak wypiję parę piwek, to szybciej jadę...czy to złudzenie? 😊
Noś kask to chociaż sobie głowy po pijaku nie rozwalisz ☠
1 Kierownica na zamontowana na odwrót b)za bardzo wysunięte siodełko do tylu c) skrzywiony hak tylnich przerzutki 2najczestrza przyczyna nie działającej blokady jest zbyt luźna linka blokująca 3 nie smarowanie łańcucha nie wpływa na szybkość jazdy ale wpływa na szybkość jego zużywania
1. - odwrotnie zamontowana kierownica
-zużyte klocki hamulcowe
-wytarte obręcze
-krzywy hak przerzutki
2. Główną przyczyną nie działającej blokady amortyzatora jest nie naciągnięta linka.
3. Tak
ten rzepakowy serio działa? xd
Tak bo to nadal jest olej tylko stworzony tak że jest jadalny bo zrobiony z rzepaku a nie innych substancji aczkolwiek jest na tyle oleisty i nie wysychający że można go do tego użyć jako zamiennik
Powiem ci nie na każdym rowerze to działa dobrze, ale popróbuj bo umie działa
Szaju, czy naklejki na ramie można zasprejować bezbarwnym lakierem czy będzie odpryskiwać ? 🙃
Pani od Meridy😂😂👍
Kurde u mnie to jest troche do roboty ustawienie siodełka bo nargarstki mnie nawalają pancerze do wymiany (chyba do oceny) ,regulacja łańcucha , amorki prawie nie istnieją właśnie uszczelka puściła zardzewiały trochę hamulec z przodu nie działa
Super material :) mozna prosic o wiecej takich szybkich napraw ? :D zpdr
A w którym miejscu jest super?
@@rowerowyja9982 miedzy 0:01 a 31:53 gdzies tak
@@Niebiesski #1. Pancerze - nie pękają dlatego, że są zbyt krótkie, ale właśnie że są zbyt długie / mają za mocne łuki / mają mocne przegięcia / "złamania" rdzenia / są z kiepskiego materiału / w wyniku warunków atmosferycznych / na skutek UV.
#2. Długość pancerza oraz linki tylnego hamulca szczękowego ma znaczenie (prawa fizyki i mechaniki), powinna być optymalnie dobrana i właśnie im odcinek krótszy tym lepiej - ważny jest kąt podejścia i ergonomia osadzenia pancerza.
#3. Przypisany odcinek pancerza tylnej przerzutki nie powinien być za długi i to z wielu powodów...
@@Niebiesski #7. Nowy standard oceny diagnostycznej (szeroko pojętej) centryczności tylnego (przedniego) koła, naciągów szprych i ich poprawnego zrównoważenia, do tego na komponencie uzbrojonym w ogumienie.
#8. „Tył masz prawie idealnie równy”. To właśnie: "prawie" i "idealnie" - robi tę różnicę.
#9. Suport na łożyskach zewnętrznych - brak płynnego obrotu nie musi powodować wymiany... (diagnostyka powierzchowna).
@@Niebiesski #13 …”widać metal... Klocek się już pani skończył… Ja pani podszlifuję…”.
#14. WD40 nie jest zalecany w serwisie r. Używanie sray’u wymaga ochrony "wrażliwych" komponentów.
#15. Taki serwis tylnej przerzutki nie rozwiązuje problemu, a generuje nowe.
To ile zarobiłeś
gdzie kolejne lekcje? ;)
Kurde usłyszałem ze jeździsz na rzepakowym Haha, ja teraz na wyjazd zapomniałem smaru do łańcucha i tez tak sobie jem obiad patrze na oczko z tłuszczu i mówię beng rzepakowy mam przecież, No i potwierdzam działanie Haha
Jakim środkiem czyscisz lagi w amorze przy pomocy tego pedzelka?
Pewnie brunox
Mam pytanie od czapy. Czy przy wewnętrznym prowadzeniu linek istnieje możliwość że te linki są wkładane tylko w cieniutkie rurki teflonowe? Kupiłem ramę i jest właśnie taką cieniutka rurka teflonowa i wychodzi ona przez otwór. wygląda to jakby z pancerza rozciąć tą czarną gumę i usunąć drut xD.
Linki przeciagniete sa przez cala długość ramy czy wychodzią przy sporcie?
Niektórzy producenci wkładają takie rurki dla wygody wkładania linki na montowniach
@@LIGHT-tr9qe od hamulca przez całą, od przerzutek idą , potem mijają ślizg pod suportem i potem znów idą przez ramę. Do tylnej przerzutki w dolnej rurze widełek a do przedniej to z 10 cm do góry bo mam down swinga
Za to odkryłem że w widełkach jest wsadzona w środku linka teflonowa , bez właśnie zwoju i tej gumy, ale już jest w słabej kondycji jakby była trochę używana , a przeciągnięcie w widełkach całego pancerza wydaje mi się nie logiczne bo osłonka na końcu ma od strony przerzutki osadzenie na zwykły pancerz, a strona osłonki co jest w ramie ma malutka dziurkę w której zmieści się już tylko piękna szlifowana linka
Czy to rama "szosowa"? Jest to możliwe. Należy ją zostawić. Jest to teflonowe prowadzenie linki separujące ją od innych „kolidujących” elementów w ramie, od brudu (w okolicach suportu), jednocześnie będące serwisowym prowadzeniem pod wymianę linki od insertu do insertu ramy. Ostatnim (i pierwszym) odcinkiem jest pancerz będący (również) konstrukcyjnym elementem oporowym.
szerokości *2
1. Zbyt krótkie pancerze, nieprawidłowo zamontowane siodełko, zużyte łożyska suportu, odwrotnie zamontowany kierunkowy łańcuch, odwrotnie zamontowana kierownica, zużyte klocki hamulcowe, pęknięta rama w okolicach główki,
2. Zbyt luźna linka
3. Tak. Suchy i dawno niesmarowany łańcuch zwiększa tarcie. Jadąc z tą samą mocą na nasmarowanym i suchym łańcuchu prędkość będzie nieco niższa na suchym.
1.kierownica zamontowana do góry nogami, zbyt luźny łańcuch,za daleko zamontowane siodełko .
2.zbyt luźna linka
3.nie nasmarowany łańcuch zużywa szybciej elemenylty napędy czy wpływa na sama szybkość napewno w jakimś stopniu tak napewno komfort jazdy będzie lepszy na nasmarowany łańcuchu
Z GRYFIC ? gdzie ?
Jeśli się wymienia łańcuch tak zużyty jak w tej czerwonej damce to obowiązkowo musimy też wymienić tylną zębatkę, bo na nowym łańcuchu będzie zgrzytać
1 Zbyt krótkie pancerze, suchy widelec, łańcuch spadający w stronę ramy roweru. 2 Zbyt lużna linka blokady. 3. Tak ma znaczenie. Nadmierne zakurzenie i nienasmarowanie łańcucha równa się większe opory podczas pedałowania a to równa się większe zmęczenie a co za tym idzie niższa prędkość jazdy.
1. Za krótkie pancerze, brudne lub zardzewiałe linki w pancerzach, zaniedbane lagi widelca amortyzowanego.
2. Przyczyną jest najczęściej źle wyregulowana linka załączająca blokadę.
3. Brudny zakurzony łańcuch ma wpływ na prędkość jazdy, bezpośrednio (zależnie od stopnia zabrudzenia i korozji) poszczególne ogniwa trą o siebie generując tarcie - przez to opory, rolki trą bez smarowania o swoje "bieżnie". Pośrednio zaniedbany łańcuch pogarsza jakość zmiany biegów, przez co zmiana staję się nieprecyzyjna, może nastąpić w nieoczekiwanym momencie, przez co dane przełożenie nie zostanie załączone kiedy tego chcemy marnyjąc naszą siłę i przy okazji nadwyrężając kolona i stwarzając zagrożenie.
A jak się porysują te całe lagi w amorze to co to oznacza dla amora powietrznego w praktyce?
kosz
1) Zużyty suport, źle zaciśnięty zacisk siodełka, zużyta obręcz 2) Zbyt luźna linka blokady mechanicznej 3) Tak, ma wpływ na prędkość, ze względu na to że suchy łańcuch wytwarza tarcie, które spowalnia
Co do tej Holenderki, to czy była tam ta specjalna podkładka by koło nie naciągało łańcucha? Miałem Nexusa w kilku rowerach i bez tej podkładki podczas podjazdu pod górkę łańcuch potrafił spaść lub nawet pęknąć. Pozdrawiam!!
Daniel kiedy znowu będziesz w Gryficach na serwisie?
U mnie ciężko chodzą amortyzatory czym posmarować. ?
zrobić serwis a nie smarować, 2x do roku przynajmniej powinien być serwis no chyba że jeździsz 1 na miesiąc
Pytania: co to za komponent / o jakim standardzie? Co znaczy: ciężko?
szerokości *2
czy mam wymienić jeszcze przednią zębatkę?
Hej,
Szybkie pytanie. Czy Hollowtech 2 - 3 rzędowa korba zadziała bezproblemowo z 7 rzędowym wolnobiegiem?
Ale jaja z tą kierownicą hehehe👍👊
Szaju nagrał byś filmik o serwisie hamulców rolkowych bo mam starszego gianta holenderskiego i ma takie hamulce i musiałem dać do serwisu a zakładam że to nie jest ciężkie
1 Zużyta obręcz, zużyte klocki, skrzywiony hak ramy
2 luźna linka manetki
3 Tak
1. Niewłaściwie zamontowana kierownica, zbyt krótki pancerz, niewielkie pęknięcia ramy.
2. Zbyt luźna linka.
3. Łańcuch, który nie jest -naoliwiony ma zasadniczy wpływ na prędkość, ponieważ tarcie jest większe i musimy wkładać więcej energii w jazdę rowerkiem.
Mistrz świata w serwisie 👌 Zapraszam do Puszczy Kampinowskiej nowe trasy nowe singletrack i
Witam mam pytanie bo skladam sobie rowerek z dostępnych części tanim kosztem i mam przerzutkę stx RC jakieś zdanie na jej temat ??
Mam urwane dwie przelotki w ramie stalowej. Są jakieś przelotki montowane na opasce zaciskowej, czy pozostaje tylko spawanie??
Obecnie jeżdżę na trytytkach, ale chciałbym to zrobić "ładniej".
Witam, mam dziwny problem ze swoim rowerem, mianowicie wolnobieg gdy przestaje pedałować nie zostaje tak jakby w jednym położeniu a buja się jakby z góry na dół, co powoduje że i pedały delikatnie poruszają się w przód i tył, wolnobieg wyczyszczony, piasta koła wyczyszczona nasmarowana bez żadnych luzów, czy to może oznaczać że wolnobieg jest już tak zmęczony że musi iść na emeryturę a może jest tego jakaś inna przyczyna?
Prawie jak specjalista hehe :D
"Prawie" robi prawdziwą robotę. "Prawie", to wisienka na torcie. "Prawie" robi zasadniczą różnicę i w tedy... robi się nieciekawie a nawet niebezpiecznie. Moi klienci mają niezły ubaw oglądając film, a ja mogłem podnieść...
szerokości *2
Piasty moze sto lat a łożyska też?
Szaju ty nasz byczku Kochany
1.Zbyt krótkie pancerze
Wymiana linek
Krzywy hak
Źle zamontowana kierownica
2.Najczęsciej zbyt luźna linka
3.Nie ma wpływu na prędkość tylko na zużywanie się napędu .
1. -źle ustawione siodło
-zaniedbany łańcuch
-za krotki pancerz
-pęknięta rama
2. Poluzowana sruba docisku blokady wewnątrz
3. Nienaoliwiony łańcuch ma pośredni wpływ na szybkość jazdy
Jak przychodzą z rowerami, to dobrze trafili.
Mam pytanko mam starszego górala jaka może być przyczyna i co trzeba zrobić przestało przeskakiwać podczas mocnego naciskania na pedała roweru. Jaka może być tego przyczyna. Wymoeniłem już całe koło z tyłu wraz z kasetą i nowy łańcuch. Proszę o pomoc
Możliwe, że korba
PRZYCZYNA TO PRZERZUTKA, ogolnie to mialem 3 przerzutki, 1 mi sie skrzywila i zepsula na niej nigdy mi przy mocnym naciskaniu nie przeskakiwalo, mialem potem kolejna przerzutke wygladala na nową ogolnie wszystko fajnie no ale pojawil sie ten nieszczesny problem przeskakiwania przez co nie dalo sie jezdzic, no to wzialem sobie 3 przerzutke z jakiegos innego starego roweru i chodzi bardzo dobrze, moge mocno naciskac pedala i wgl dziala, radze przerzutke wymienic, moze masz jakis stary rower czy cos.
przerzutka nie korba ;p
@@danieldomejko7940
Super..
W którym miejscu? Odnośnie jakiego tematu / problemu?
szerokości *2
Cześć, mogę się z tobą skontaktować w sprawie wyboru roweru do 3500zł?
1) zużyte klocki
Wyciągnięty łańcuch
Krzywy hak przeżutki
2) luźna linka kolego (:
3) niby tak niby nie , na jazde ma wpływ czyli na prędkość też
muj hłop odp 3
1. Zużyta obręcz koła, zbyt luźny łańcuch, krzywy hak przerzutki. 2. Słabo naciągnięta linka blokady. 3. Nie ma wpływu na prędkość lecz na zużycie.
Przećwiczyłem okładziny metaliczne, półmetaliczne i wróciłem do organicznych. Pierwsze primo: podczas hamowania w deszczu ludzie się nie oglądają za mną, drugie primo - nie zauważyłem, żeby na organikach hamowanie było gorsze (tarcze SM-RT76). Co prawda z gór nie zjeżdżam, ale swoje ważę.
Potwierdzam. Jeśli nie jest to wyczynowa jazda sportowa / enduro..., zdecydowanie wystarczą. Wymagane jest optymalne "zestrojenie" wszystkich komponentów ze sobą - jest to logiczne ale oczywiste już nie zupełnie. Tu rower Giant: tarcze 3-warstwowe (które również stwarzają problemy i mają swoje „wady”) + twarde okładziny do "budżetowego" roweru - profesjonalna porada i do tego „tania”. Zastane tarcze z okładzinami żywicznymi piszczą - wypadałoby znaleźć przyczynę i zrobić to co serwisanci lubią najbardziej...
szerokości *2
@@rowerowyja9982 no i zgadzam się z tobą w całej rozciągłości
Ja nie zauważyłem zbytniej różnicy dopóki nie zjechałem z gór. Sporo zjazdu i ciągle używanie hamulca spowodowało że po nagrzaniu się totalnie straciły swoje działanie 😊do codziennej jazdy po mieście czy wiejskich drogach jak najbardziej wystarcza
Ja osobiscie po swoich testach klockow używam z przodu metalicznych a z tyłu żywicznych i jest najlepiej. A waże 140kg i jezdze dosyć ostro
@@mwales2197 Jest to zrozumiałe. Znaczne nachylenie terenu + duża energia kinetyczna + przeciążenia dynamiczne + niewystarczające chłodzenie = zeszkliwienie okładzin i / lub przegrzanie tarczy hamulcowych... W obu przypadkach komponenty tracą stabilność strukturalną, pierwotnie zadane właściwości chemiczne i fizyczne. Pod jazdę wyczynową, ekstremalną... - zaciski czterotłoczkowe / okładziny metaliczne / okładziny metaliczne z radiatorami / tarcze trójwarstwowe / tarcze z radiatorami.
szerokości *2
Rowery, rowerami ale ty mi tu lepiej powiedz co to za model tych spodni jest bo szukam takich od dawna :-P
Ach, jakby tak Szaju mi serwisował rower... 😇
Sztos
Tylko szaju w razie w zewnętrzne klamkomanetki są jak koła 26 cali na wyginięciu chyba nie ?
Co
@@jurekgadzinowski2895 że zarówno zewnętrzne prowadzenie linki z klamkomanetkach są jak koła 26 cali na wyginięciu
1. Za krótkie pancerze, wykładziny hamulcowe, suport do wymiany, brudne pancerze i linki, suchy widelec, krzywe siodełko, piszczące hamulce, spadający łańcuch, krzywy hak przerzutki.
2. zbyt luźna linka.
3.nienasmarowany łancuch powoduje tarcie w całym napędzie przez co o wiele szybciej sie zuzywa.
15:23, bo to anglik pewnie
Kupiłem nowy rower i mam takie pytanie, czy w nowym rowerze trzeba smarować łańcuch itp. ? I co najlepiej jeszcze w takim nowym rowerze wykonać i po ilu kilometrach trzeba smarować łańcuch? Planuje na rowerze jeździć co 2 - 3 dzień po 15 - 30 km jednorazowo w warunkach suchych i raczej 90 - 95% po wiejskich drogach aslaftowych. Z czasem może to będzie 30 - 40 km. Jest to rower crossowy.
#1. Pytanie: co to za rower i na jakich komponentach skonfigurowany?
#2. Nowy rower jak i rower po przeglądzie serwisowym powinien mieć (poprawnie) nasmarowany łańcuch. Pytanie: czym i w jaki sposób? Zasadniczo nowy komponent jest fabrycznie poddany kąpieli w środku smarnym (o „standardowych” właściwościach), który pełni również funkcję ochronną - smar jest wyczuwalny pod palcami… Kolejne smarowanie (na maksymalnie czysty łańcuch i czyste powiązane z nim komponenty), jest zależne od: sposobu i intensywności użytkowania / warunków użytkowych / przejechanego dystansu / rodzaju smaru ciekłego lub suchego lub środka smarnego oraz sposobu jego aplikacji... Jeśli napęd jest technologicznie zaawansowany / jesteś świadomy sensowności, przydatności, celowości optymalnego dbania o napęd, to zastany łańcuch - do umycia, odtłuszczenia, wyjałowienia i aplikacji docelowego smaru ciekłego / środka smarnego itd...
#3. Jeśli piasty są na łożyskach kulkowych (niezintegrowanych) - pełen serwis z diagnostyką komponentów składowych + poprawna wymiana smaru na optymalny pod względem cech fizyczno-chemicznych + poprawne / optymalne ustawienie obu zespołów osiowych. Diagnostyka budowy kół i ewentualna (poprawna) korekta. Kalibracja haka przerzutki (10 rz.- konieczna). Wewnętrzna impregnacja ogumienia...
szerokości *2
1.
A) klamka hamulcowa źle zamontowana oraz dochodząca do kierownicy
B) Odwrotnie zamontowana kierownica
C) Zbyt luźny łańcuch
2.Najczęstrza przyczyna niedziałającej blokady mechanicznej to zbyt luźna linka.
3. Nie nasmarowany łańcuch nie wpływa na szybkość jazdy, tylko na szybkość zużywania się elementów napędu.
toś mnie teraz panie Olaf zaimponował -) like aż poszedł -)
15:53 minuta "nabijaj na kase 700zł". O co chodzi on ich na 700 zł skasował? Za co? Za serwis roweru? Co on tam pół roweru wymienił?
Taki dzołk- żart…
Kiepski z ciebie słuchacz Jak nie potrafisz wychwycić żartu
@@iLuck1985 dzięki za wyjaśnienie
"Nie dziwi nic". Profesjonalne wielkomiejskie serwisy tak mają. Należy pamiętać, że "nie wszystko złoto co się świeci". Co widać i słychać w filmie.
szerokości *2
@@rowerowyja9982 od kiedy Gryfice to metropolia ?
1. Zużyta obręcz koła, za krótkie pancerze linek, odwrotnie zamontowana kierownica.
2. Zbyt słabo naciągnięta linka.
3. Nie wpływa na szybkość jazdy lecz na zużycie napędu.
Witam mam tarcze shimano SM-RT10 160mm i jest taki problem jak na filmie skrzypia przy hamowaniu i tu moje pytanie jakie tarcze i klocki by mi Państwo polecili ?? Z góry dziękuje
Skrzypienie jest wynikiem "niewłaściwego" użytkowania / serwisowania komponentów. Nic nie trzeba zmieniać, i nowego kupować. Zarówno tarcze jak i okładziny są OK, a jeśli nawet te ostatnie nie są do "uratowania", to wymienić na takie same - żywiczne... Do dobrego serwisu i przyczyna pisków, skrzypienia zostanie usunięta.
szerokości *2
@@rowerowyja9982 dziękuje i Pozdrawiam
@@wbc2ful Optymalne podejście do problemu. Zaciski: oczyszczenie + diagnostyka pod ewentualne wycieki np. z tłoczków. Okładziny: oczyszczenie i odtłuszczenie + "obróbka termiczna" w optymalnej temperaturze + obróbka mechaniczna. Tarcze: diagnostyka powierzchni + dokładne obustronne umycie i odtłuszczenie.
szerokości *2