Czy Linux jest w stanie uratować stary sprzęt?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 дек 2024

Комментарии • 152

  • @untlsn
    @untlsn 4 месяца назад +41

    Ahh czasy kiedy przy odpalaniu komputera szło się zrobić herbate i wracało się czekać dalej
    Teraz to jak mój komputer odpala się dłużej niż 10s to już się niepokoje ze coś się stało

  • @dotevo1
    @dotevo1 4 месяца назад +17

    Miałem starego laptopa (jakiś benq z 2009 roku - wtedy to też nie był demon prędkości). Zainstalowałem na nim jakiś czas temu linuksa i dałem synowi, który ma 8 lat. Na Wine ma zainstalowane settlersy i parę innych gier. Dodatkowo skonfigurowałem tak iptables, że ma dostęp do tylko kilku stron internetowych. Tak jak tutaj, demon szybkości to nie jest, ale daje radę. Mój netbook, którego używałem na studiach czyli jakieś 15 lat temu, ma manjaro i też się nadaje do użytku.

  • @OkiemElektroniki
    @OkiemElektroniki 3 месяца назад +9

    0:23 - 0:35 - Bardzo duży merytoryczny błąd w tym miejscu. Eric Parker w swoim filmie przedstawił zasymulowany scenariusz w którym komputer łączy się *bezpośrednio* do sieci, bez udogodnienia w postaci routera (np. firewalla w nim zawarty) i z wyłączonym firewallem w systemie. Symuluje w ten sposób format podłączenia do sieci tak, jak wyglądało to kiedyś, jak mieliśmy zwykłe modemy i wszystko mogło się dostać. Obecnie mamy jednak routery z NAT, zablokowanymi portami i szeregiem innych "bajerów".
    Trzeba też zdać sobie sprawę z tego jak duża ilość urządzeń, niejednokrotnie dość krytycznych dla funkcjonowania, dalej pracuje na Windows XP (a także na Windows 7). Mój znajomy parę tygodni temu logował się do banku na Win XP na przeglądarce z jedną z najnowszych wersji silnika chrome (bodajże 122) i co? I nic. Rozdmuchiwanie złego zrozumienia treści.

  • @zenolinho
    @zenolinho 4 месяца назад +31

    Przy tak starych sprzętach warto wypróbować AntiX. Naprawdę potrafi zdziałać cuda.

  • @PanMelon
    @PanMelon 4 месяца назад +11

    Dorzuć ramu do obydwu komputerów, do starego do 4 giga, do nowszego do 8, jakieś małe, SSD-ki, aby nie było jakoś drogo, i dziadkowie będą przeszczęśliwi :)
    A jeśli chodzi o klawiaturę, to przełącz się z X11 na Waylanda.

  • @Matthew_080
    @Matthew_080 4 месяца назад

    Mega ciekawy materiał, łapeczka w górę :D

  • @welon68
    @welon68 4 месяца назад +7

    Wszystko to prawda ale nie do końca. Przykładowo taki i5 - 3570 ddr3 na windowsie pewnie działa tak sobie a na linuxie super. Może chodzi o to żeby nie brać pod uwagę kompletnych rzęchów tylko komputery w miarę nowe tak do 10 lat. A P4 to kiedy był ....20-25 lat :-)

  • @Krzon90
    @Krzon90 4 месяца назад +6

    To zamiast debiana może MX linuks oparty na debianie który jeszcze jest lżejszy albo w ostateczności Antix linuks

  • @robert54401
    @robert54401 4 месяца назад +9

    Ożywiłem dwurdzeniowego staruszka na celeronie z HDD i 4 GB RAM za pomocą Maboxa. Śmiga, aż miło. Dodatkowym bonusem jest to, że Mabox ma duże możliwości konfiguracji ustawień pulpitu.

    • @johnymnemonic4657
      @johnymnemonic4657 4 месяца назад +2

      Nie przeskoczy się wymagań stron.Dzisiaj przeglądarka www bierze 1 GB ram,tak napakowane są strony.Sam internet wymaga dobrego komputera.

    • @robert54401
      @robert54401 4 месяца назад

      @@johnymnemonic4657 Zanim zarzuci się komuś kłamstwo, dobrze byłoby samemu sprawdzić. Ja wiem co piszę, w przeciwieństwie do ciebie.

    • @szymonbednarz934
      @szymonbednarz934 3 месяца назад

      ​@@johnymnemonic4657dokładnie, co z tego że sam system będzie działał żwawej niż Windows , jeśli odpalenie przeglądarki go i tak wykończy

    • @MikaJakaOsoba
      @MikaJakaOsoba 2 месяца назад

      Na luzie nie bierze @@johnymnemonic4657

  • @kembercik
    @kembercik 4 месяца назад +1

    Ja osobiście rok temu kupiłem poleasingowego Dell Chromebook 3120 za jakieś 250zł (Intel Celeron N2840 + 16GB eMMC + 4GB RAM DDR3). Była tam wgrana niewspierana wersja ChromeOS, ponieważ lapek jest już EOL. Jest taki gościu co się nazywa MrChromeBoxTech i stworzył on port Coreboot UEFI do większości chromebooków co już daje otwartą drogę do wgrania dowolnego systemu. Na początku wgrałem Windowsa 10. Dzięki wsparciu community większość driverów istniała, aczkolwiek system działał powolnie i po instalacji systemu zostawało około 2GB wolnego miejsca na dysku. Następnie wgrałem GalliumOS (bazujący na Xubuntu 16.04) i tam po instalacji zostawało mi z 10GB wolnego miejsca. Na laptopie da się normalnie odpalić takie gry jak Worms W.M.D czy Stardew Valley, a RUclips odpala się w 720p. Gdy są otwarte 3 karty w przeglądarce system zużywa 2,5GB. Dopiero po uruchomieniu Stardew Valley zaczyna brakować RAMu.

  • @Rayni666
    @Rayni666 4 месяца назад +10

    Człowiek kawę zdąży zrobić nim taki PC się uruchomi 😂

    • @slavicking3815
      @slavicking3815 4 месяца назад +3

      chyba 2 tony węgla schować do piwnicy , z przerwą na obiad.

  • @_JuKA_99
    @_JuKA_99 4 месяца назад +1

    oooo film!!!

  • @arnold123user
    @arnold123user 4 месяца назад +9

    Film dobry jako ciekawostka, ale czy użyteczny w codziennym życiu?
    Nic nam nie da ratowanie archaicznych komputerów z pentium IV. Da tam postawić linuxa, będzie działał, może nawet libre office się uruchomi.
    "Stary" sprzęt to ten prezentowany 2:28 z windowsem 10 i na nim zrób porównanie linux vs windows. Wtedy linux pokaże pazur. Komputery które właśnie odchodzą do lamusa i są wymieniane na nowsze- mówię tu o 3-4 letnich kompach ze średniej lub niskiej półki cenowej. Takie porównanie będzie dużo bardziej życiowe.
    a dla niecierpliwych spoiler- na takich maszynach linux śmiga jak zły i niweluje potrzebę kupna nowego sprzętu

    • @TomaszTrelaPlus
      @TomaszTrelaPlus 4 месяца назад

      Dokładnie. Test nierzetelny.
      Dwa... Linux był świeżo po instalacji, a Windows już pewnie lata nie reinstalowany.

    • @utkajmatke863
      @utkajmatke863 4 месяца назад +2

      4 letni komputer stary xDDD to nie lata 90 ze co chwila cos sie zmienia, majac dysk ssd i ramu do oporu mozna spokojnie uzywac intelów i3/i5 2 czy 3 generacji ktore juz maja grubo ponad 10 lat
      xDDD srednia półka 4 lata temu to byl intel i3 10 albo 11 gen, porownaj sobie go z 14genem, różnica typu 10-15% wydajnosci

  • @manco77
    @manco77 4 месяца назад

    Mojego brata najstarszy desktop jest oparty o i3 pierwszej generacji śmiga na Debianie aż miło

  • @milek-vr
    @milek-vr 3 дня назад

    ja pewnego razu wyciągnołem starego acera z 2011r. z win7 wiec postanowiłem kupić nowy dysk ssd i zainstalować lubuntu i działa to nawet spoko steam śmmiga bottles też działa i da się go używać do przeglądania internetu.

  • @patrio7517
    @patrio7517 4 месяца назад +6

    Zrób babci prezent i kup jej najtańszego ssd do tego dodatkowe 4 GB ram wtedy komp będzie chodził jak strzała nikt normalny nie korzysta z HDD tym bardziej na win 10

  • @NorthernIrishFox1050
    @NorthernIrishFox1050 4 месяца назад +2

    Akurat oglądam to na LInuxie :D

  • @YmYunable
    @YmYunable 3 месяца назад

    Dobry ziomek z cb

  • @PanMelon
    @PanMelon 4 месяца назад +7

    I tak, i nie. Osoba ogarnięta w OS-ach od razu zauważy, że może i Linux by uratował taki sprzęt (chociał 1 giga ramu nawet dla Linuksa to mało), ale środowisko graficzne go zabije (ale nie uruchamia się kompa, aby patrzeć na pulpit ;)). A jeśli nawet nie, to zwykłe przeglądarka. Za to Linux w trybie tekstowym... bajeczka :D

    • @PP-pz5bp
      @PP-pz5bp 4 месяца назад +1

      Jeśli odpowiednio skonfiguruje się dla seniora windows managera, jsk jwm, czy icewm, to będą konsumowały na starcie 200MB RAMu, a nie 800, jak xfce.
      Przy takim sprzęcie, to robi różnice.
      Poza tym należy jeszcze ustawić odpowiednio dużą partycję swap, która będzie robić za dodatkowy RAM.

    • @johnymnemonic4657
      @johnymnemonic4657 4 месяца назад +3

      @@PP-pz5bp Linux buforuje sobie pamięć i sam Xfce zajmuje 200 MB.Po prostu wczytuje max rzeczy,żeby szybko chodzić.Problemem jest dzisiejsze oprogramowanie,przeglądarka 1 GB ram niezależnie od systemu.

    • @piotrturton5451
      @piotrturton5451 4 месяца назад +1

      U mnie Debian smiga na netbooku ,przedtem byl xp

    • @rapper3d1b
      @rapper3d1b 2 месяца назад

      ja bym tam zainstalował Fluxboxa, środowisko na początku może i siermiężne ale prawidłowo skonfigurowane hula latami szybko i bezawaryjnie

    • @piotrturton5451
      @piotrturton5451 2 месяца назад

      @@PanMelon DSL 48 MB albo Kolibri ruszy z dyskietki w trybie graficznym. Jeszcze OS/2 pewnie by poszedl

  • @PaffcioStudio
    @PaffcioStudio 4 месяца назад +4

    A z czystej ciekawości zapytam. A save z Zumba Deluxe przeniosłeś czy babcia musi zaczynać od zera? Bo trochę szkoda postępu pewnie.

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +3

      Steam zrobił to za mnie… chyba 🤞

  • @3dhYT
    @3dhYT 4 месяца назад +1

    Twoje okulary są dobrane pod filmy, czy naprawdę takie nosisz? Bo wyglądasz jak informatyk z lat 80, ale to dobrze i pasuje do takiego kanału.

  • @laadamla
    @laadamla Месяц назад

    Z tabletem miałeś dużo szczęścia, że to po prostu zadziałało, testowałem różne tablety z prockiem Intel Atom, sprzedawane z Windowsem. Instalowałem na nich różne dystrybucje Linuxa i z dotykiem rzadko kiedy nie ma problemu(albo w ogóle brak sterowników, albo problem z brakiem łatwiej możliwości kalibracji) a szkoda bo to by była bardzo tania platforma np do wyświetlenia jakiegoś programu w trybie kiosku

  • @jakubzezua9961
    @jakubzezua9961 4 месяца назад

    Jak chce się wykorzystywać komputer do jakichś prostych zadań jak pisanie, czy np nawet ma się kupione jakieś starsze wersje np Photoshopa (którego nawet wersja mająca 10-15 lat jest bardzo dobrym programem), to nawet można na tym WinXP pociągnąć. Nawet tworzone są jakieś tam przeglądarki internetowe typu classilla, które działają na starych systemach operacyjnych, a obsługują najnowsze standardy webowe.

  • @DamianSzczepaniak
    @DamianSzczepaniak 4 месяца назад

    Wtrącę swoje, nie tylko tak stare komputery mogą mieć problemy laptop u mnie w pracy pomimo 4 GB ramu i dysku SSD był niezdatny do użytku z win 10 więc zainstalowałem tam Entropie która jest oparta na MX Minimal i oczywiście xfce, nie dość że da się pracować to nawet przeglądanie internetu nie stanowi problemu, ok suba dam bo lubię linuxy i chętnie coś się więcej dowiem

  • @lucasgrzybowsky1284
    @lucasgrzybowsky1284 15 дней назад

    04:43 Jezu... Wy tu tak żyjecie? 😱 Spróbuj Tiny Core Linux - może i oferuje tylko tekstowe i hybrydowe przeglądarki internetowe, ale za to Babcia nie kliknie niczego podejrzanego bo nie jest to obsługiwane, a system nawet z Live CD odpala się dużo szybciej 😅

  • @rapper3d1b
    @rapper3d1b 2 месяца назад

    Debian oraz Mint 19 są dostępne w 32bit. Obecnie oglądam ten film na Athlon X2 245 z 4GB RAM i napędza go Zorin 16. Nie mam zastrzeżen co do wydajności a system szybko wstaje. Bude kupiłem za 50 zł kompletną gotową do podłączenia do tego dwa monitory 19 cali panorama po 30 zł sztuka. Co do XFCE to polemizuję bo na Fujitsu Siemens Stylistic 5112 Zorin z XFCE działa dotyk WACOM ale Xubuntu nie.

  • @kjentytek3035
    @kjentytek3035 Месяц назад

    XFCE jest dość ciężkie dla naprawdę starych kompów. Ja bym raczej szedł w LXDE, w szczególności na komputerach poniżej 2 GB RAM (Tak, sam posiadam i regularnie użytkuję ścierwo z Intel Atom N455, 1 GB ramu i dyskiem HDD 5400 RPM, które mocą obliczeniową nie grzeszy, a filmik na yt otwiera się w 10 minut, przy założeniu, że jakość nie przekracza 360p). A samo LXDE przypomina WinDoSa 95 po unowocześnieniu do stylu WinDoSa 7.

  • @LelekKozoduj-ph1kv
    @LelekKozoduj-ph1kv 8 дней назад

    Gdyby więkrza część ludzkości nie była januszami informatyki i programistyki to obecni gracze nie mieli by tak łatwo z wciskaniem nam
    obecnie swoich usług.

  • @c4g5
    @c4g5 4 месяца назад +3

    Tylko dlaczego na miniaturce filmu jest AMIGA 1200? Akurat amigowcy nie muszą narzekać na brak rozwoju systemu AmigaOS bo on jest rozwijany do dzisiaj i wspiera wszystkie modele, czyli nawet pierwszy model, czyli AMIGA 1000 z 1985 roku.

    • @pawepawe5329
      @pawepawe5329 4 месяца назад

      W sumie to nie problem, na amidze z ppc latał redhat 5, sam miałem i używałem. 😁

    • @c4g5
      @c4g5 4 месяца назад

      @@pawepawe5329 no tak, też korzystałem ale z Debiana, .. tylko ile dystrybucji linuxa dzisiaj wspiera PowerPC i jeszcze przy tym PowerPC na Amidze? .. jest słabo ... a poza tym amig z PowerPC jest niewiele ... jest chyba jeszcze jakieś wsparcie linuxa/bsd dla 68k ... ale już wymagania pamięciowe i CPU również ograniczają mocno ilość potencjalnych amigowców ...
      A obecnie rozwijany system AmigaOS 3.2.x (3.2.2. ostatnia wersja) zadziała na Amigach które (w przypadku tych najsłabszych) choć trochę są rozbudowane w stosunku do fabrycznej konfiguracji .. bo wymaga tylko 2 MB pamięci i 10 MB wolnego na dysku twardym. A oprogramowanie na AmigaOS cały czas powstaje i jak zawsze można je znaleźć na aminet.net :)

  • @vamastah1737
    @vamastah1737 4 месяца назад

    Problem z YT polega na tym, że Pentium IV nie oferuje ani sprzętowego dekodowania H264 w HD, ani nie ma wystarczająco mocy by dekodować VP9 na CPU. Brak prawdziwego multithreadingu też robi swoje.
    Co do bootowania, myślę, że montaż SSD mógłby sprawę przyspieszyć.

  • @wilonek
    @wilonek 4 месяца назад

    Spraw tak zeby udalo sie zainstalować aplikacje ua connect od universal audio, bo po moich próbach nie da sie zalogowac bo nie dziala tabela wpisywania danych

  • @lllIIIlIllIIll
    @lllIIIlIllIIll 4 месяца назад

    Niedawno temu wskrzesiłem 13-letniego laptopa Lenovo B560 Pentium 2GB RAM. Skurczybyk dławił się przy przeglądaniu plików na windows xp... Wymieniłem dysk na 1 TB SSD, zainstalowałem Linux Mint Cinnamon, hula jak trzeba. Jeszcze tylko wymienię procek bo ten nie wyrabia przy odtwarzaniu co potężniejszych filmów.

    • @johnymnemonic4657
      @johnymnemonic4657 4 месяца назад

      Ramu też ma mało.Dzisiaj 2 GB ram to jest minimum na uruchomienie systemu.System+przeglądarka i już masz zajętą całą pamięć.Może nie być procek już ramu może brakować.Dzisiaj dużo biorą same programy.W starych sprzętach mogą być padające dyski twarde i też robić problemy.Często przez to jest konieczność wymiany na SSD.

    • @lllIIIlIllIIll
      @lllIIIlIllIIll 4 месяца назад

      @@johnymnemonic4657 w zasadzie gdybym miał sprzedać ten dysk co wymieniałem na nowy to pewnie musiałbym jeszcze dopłacić żeby ktokolwiek go kupił. Ramu starcza na kilka kart przeglądarki, głównym czynnikiem ograniczającym był więc procek. 2GB + 4 pamięci wymiany spełnia moje potrzeby.

  • @Sebex-145
    @Sebex-145 4 месяца назад

    6:11 BTW na górze filmu: Nic sobie nie robie

  • @roomforce2133
    @roomforce2133 4 месяца назад

    a linux który odpała większość rozszeżen z windowsa w tym .exe i który jest łatwy w obsłudze ponieważ mam x64?

  • @CampCraftPL
    @CampCraftPL Месяц назад

    Dla takiego staruszka zdecydowanie polecam MX lub antiX. To bardzo lekkie dystrybucje bazujące na stabilnym Debianie. antiX jest wręcz stworzony do takich sprzętów, MX już bardziej wymagający ale nadal nie ma przeładowania. MX w porównaniu do Debiana u mnie szybciej się zbiera.

  • @DuchDucha
    @DuchDucha 4 месяца назад +1

    Na tablecie powinieneś spróbować Gnome3, a nie KDE. Stare laptopy są dobre do nauki systemu. Sam mam Dell Inspirion 1018 Mini. Przy zwykłym użytkowaniu 10 letnie laptopy zyskują nowe życie, ale trzeba uważać na jedną rzecz. Im mniej udziwnień tym lepiej.

    • @PanMelon
      @PanMelon 4 месяца назад +1

      Gnome3 wydawał by się lepszy na tablet ze względu na bardziej przystępny interfejs pod dotyk. ale KDE jet lżejsze od Gnome3, o można również bardzo dobrze dostosować sobie pod dotyk. Pod starsze sprzęty brał bym KDE, pod nowsze Gnome.

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +1

      Spróbowałem, ale nie było nawet sensu wstawiać do filmu. Gnome wygląda jakby miał wspaniałe wsparcie do dotyku, podczas, gdy jest znikome niestety. Dodatkowo jego zasobożerność była tak ogromna, że nie było różnicy między Linuxem a Windowsem. Problem również ze skalowaniem. Fractal scaling nie jest dostępny na wersji GNOME, którą oferuje Debian, więc byłem przyblokowany do 2x lub 1x. Uwielbiam Gnome, ale tak jak na laptopy jest idealny, tak przy dotykowym interfejsie zbyt wiele mu brakuje

    • @DuchDucha
      @DuchDucha 4 месяца назад

      @@iLinexy myślałem że GNOME 3 lepiej się spisuje na tabletach

  • @Maj0r_IT
    @Maj0r_IT 4 месяца назад

    Siemanko mam pytanie czy nagrasz o darmowych i płatnych antywirusach dla linuxa

    • @lodomeriusz9350
      @lodomeriusz9350 4 месяца назад

      Szczerze, nie jest potrzebien. Kiedyś, gdy używałem Fedory, miałem takowe pragnienie, żeby u siebie na Linuksie mieć takowego antywirusa jakoż te na Windowsie - abowiem dlaczego nie. Szukałem i nie ma dobrych propozycyi. Większość dużych film tworzy je ino dla klienta korporacyjnego. Wtedem zrezygnował. Jest darmowy skaner ClamAV jeśli naprawdę potrzebujesz. Firewall i hasło roota wystarczy, boć nie chcąc na wirusa raczej nie trafisz.

  • @kacpermajka5039
    @kacpermajka5039 4 месяца назад +1

    A czy próbowałeś jakieś ultra lekkie dystrybucje?

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +3

      Debian ogólnie nie jest jakąś ciężką dystrybucją. Jedyne systemd może okazać się wolniejszy od innych initów, ale wynik byłby myślę bardzo podobny

    • @mskiptr
      @mskiptr 4 месяца назад +2

      Rzecz w tym, że jak taki stary sprzęt ma być w pełni używalny, to musisz nie tylko wziąć lekką dystrybucję, ale też w pełni przerzucić się na bardzo lekkie programy. (I generalnie unikać stron internetowych.) Jest to opcja przede wszystkim dla ludzi już dobrze obeznanych z Linuxem i chętnych by np. używać terminalowych odpowiedników potrzebnych im aplikacji.
      Na przykład taki Alpine Linux może śmigać nawet na starociach z 256 MiB RAMu. Ale większość ludzi absolutnie nie byłaby w stanie tego używać.

  • @dziemmak
    @dziemmak 4 месяца назад

    Można, ale są granice.

  • @kremuwa5
    @kremuwa5 4 месяца назад

    Nie ma co porównywać czegokolwiek do Win10 na dysku HDD, bo użytkowanie tego systemu na takich dyskach jest prawie niemożliwe. Do Windowsa musi, ale to MUSI być SSD.

  • @CiuPak_89
    @CiuPak_89 4 месяца назад

    O człowieku ! Co to za kawałek leci w tle?

  • @piotrsobczak3265
    @piotrsobczak3265 2 месяца назад

    Trzeba było tą i5 rozbudować o 4 GB RAM i do tego wymienić dysk HDD na SSD. Od razu żwawiej by chodził - nawet Windows

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 4 месяца назад

    👍😎👌 Jest! I już wszystko jasne! P.S. Masz już zarabianie na kanale? Bo yt daje mnóstwo reklam...

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +1

      Jest już, więc chociaż 100% z nich nie idzie do YT 😅

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 4 месяца назад

      @@iLinexy 👍👍👍 U mnie póki co 100% do YT...

  • @rafa7068
    @rafa7068 4 месяца назад +1

    Mam kompa z i5 8 GB RAM i ssd. Win10Pro śmiga jak rakieta. RUclips w full HD bez najmniejszych problemów. Kiedyś próbowałem ożywić laptopa z C2D i SSD. Totalna porażka. Nie ważne czy Windows czy Linux

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 4 месяца назад

      No to dziwne - mam jako drugiego laptopa starutkiego Core2Duo i 8 GB RAM oraz normalnym HDD - da się pracować, a nawet YT w 720 chodzi znośnie (wyżej ekran nie pozwala).
      Tam był Mint 21.3 a teraz Suse. Jedynym problemem była karta WiFi - z natury nie łącząca się z Access Pointem.

  • @KS-ep9rx
    @KS-ep9rx 4 месяца назад +2

    tak szczerze to nie jest widoczne tylko na starym sprzecie ale tez i na nowych ja majac dual boota czekam na uruchomienie windowsa do login screena okolo 30 sekund
    (od momentu wyswietlenia sie okna grub i klikniecia enter do wyswietlenia pulpitu ) a na linuxa max 10 do 15 na dyskach nvme gen4

  • @marchewa1130
    @marchewa1130 4 месяца назад

    pytanie retoryczne, oczywiście, że tak

  • @smaajlik2423
    @smaajlik2423 4 месяца назад +2

    Czy ty zdales sobie sprawe, że porownales HDD Linux VS HDD Windows w tym porownaniu?

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +4

      Mega stary HDD Linux z niskimi obrotami i nowszy HDD Windows z szybszymi, ale jak najbardziej to było głównym zamysłem. Specyfikacja całościowa miała pokazać z jakiego okresu mniej więcej pochodzą dane komputery, bo nie mam dokładnej daty 😅

    • @smaajlik2423
      @smaajlik2423 4 месяца назад +1

      @@iLinexy Jednakze slowa jakie wypowiadales pokazywaly zdziwienie, ze staruszek jest szybszy i osoby niezaznajomione z tematem moglyby stwierdzic, ze w sumie te i5 to shit jest tym bardziej ze przy czasie bootowania napisales ze i5 windows bez dopisku HDD. Ciekawostka, skladalem ludziom bardzo budzetowe pc na i5 4gen do internetu, ale z ssd i boot time wynosił od 13 do 17 sekund. Takze wczytywanie systemu zalezalo wylacznie od dysku doslownie od niczego wiecej. Anyway bla bla czepiam sie, ale moze ktos poczyta komentarze i sie dowie przynajmniej z czego to wynikło + boost zasiegow, nie ma za co :D

  • @Maysterr
    @Maysterr 4 месяца назад

    Mam do autora takie szczere pytanie, na ile przygotowałeś się do tego filmu, czy poczytałeś o optymalizacji linuxa na stare wersję systemu, czy słyszałeś o arch linux, czy myślałeś nad optymalizacją czasu bootowania systemu. Arch linux( system na którym najwięcej prscowałem) na platformie 32 bitowej z intel core i 3 4gen dyskiem hdd goodram 50gb, 1gb ramu noname bootował sie 15s więc nie wiem z kąd taki czas bootowania na twojej platformie. Lecz rozumiem iż możesz być laikiem w temacie linixa lecz zalecam dodawać taką informacje w filmie gdyż mogłeś w ten sposób zrazić niektóre osoby do tego systemu lub zniechęcić je do zabawy z nim. Polecam zasięgnąć informacji na wcześniej wspomniane tematy gdyż ta maszyna ma potencjał ktory niestety. W takich warunkach nie moze się pokazać. Apropo przeglądania interneru jest to prawda iż jest on mniej zpotymalizowany pod słabsze masztny lecz na przeglądarche chromium można samodzielnie zoptynalizowac np stream obrazu z youtube. Pozdrawiam
    Ps licze na odniesienie się do tej informacji i licze na part 2 przygód z linuxem

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +1

      Arch Linux nie ma oficjalnego portu na 32-bit. Jest to folk społecznościowy, który też posiada swoje problemy. Dodatkowo babcia raczej nie byłaby zadowolona, gdyby musiała aktualizować system wpisując polecenia do konsoli, podczas gdy Debian posiada automatyczne aktualizacje bezpieczeństwa po wpisaniu jednej komendy i lekkiej konfiguracji pliku. Sam na swoim domowym komputerze posiadam oficjalnego 64-bitowego Archa i na pewno nie zainstalowałbym go nikomu, kto nie zna się na komputerach, bo po prostu trzeba często coś naprawiać samemu. A jeśli na oficjalnym distro mogą być problemy, to na folku (patrz Manjaro) tym bardziej.
      Pamiętaj też, że dysk dyskowi nie jest równy. Jeden dysk będzie miał 7200 RPM, inny 5400 RPM a jeszcze inny nawet mniej, więc stąd może być ta różnica. Laikiem na pewno nie jestem, ale nie nazwę się też nigdy profesjonalistą, bo im więcej wiesz, tym więcej zdajesz sobie sprawę, że nie wiesz.
      Co do Chromium nie wypowiem się. Staram się nie korzystać i nie popierać monopolu, w który Google pompuje kupę pieniędzy.
      Part 2 na pewno powstanie, ale będę potrzebował jakiegoś komputera, który dopiero co traci wsparcie na Windows 10 za rok XD

    • @Maysterr
      @Maysterr 4 месяца назад

      @@iLinexy prawda że arch linux nie ma wsparcia automatycznych aktualizacji bezpieczeństwa, jest jeden fajny skrypt który robi to za ciebie lecz rozumiem, więcej roboty konfiguracji etc. Też prawda że dysk dyskowi nie równy lecz róznica 15-30s a 2min jest ogromna. Również prawda iż arch w wersji 32bit jest zrobiony przez community lecz sam z niego korzystam i nie zauważyłem żadnych problemów ( jako komputer do zarządzania drukarkami 3d - octoprint po ostrej modyfikacji). Szanuje walkę z monopolem lecz chromium jest open source i każdy może zrobić swoją przeglądarke na bazie owego chromium. Również nie nazwał bym się profesjonalistą, wiem również ile jeszcze musze się nauczyć lecz lubię zachęcać innych mówiąc jak dużo mogą się jeszcze dowiedzieć w danym temacie, w ten sposób chce zachęcać do dalszej nauki, żeby było jasne ten ani poprzedni komentarz nie miał być obelgą w twoją strone ani nie miał cię zniechęcić do dalszej nauki.

    • @Maysterr
      @Maysterr 4 месяца назад

      @@iLinexy bazując na twojej obecnej twórczości zachęcam cię do podjęcia się nie łatwego zadania stworzenia swojego distro linuxa wraz z instalatorem. Sam się podjąłem i skończyłem z linuxem posiadającym pacmana i apt gdzie moim błedem na początku było nie zrobienie planu targetu etc, moje distor było bez kształtne i dużo rzeczy było nie kompatybilne ze sobą co rodzilo dużo problemów w tym z sterownikami i optymalizacją, kiedyś może uda mi się osiągnąć coś więcej, możesz sam się podjąć i zobaczyć z czym to się je.

  • @Ud4cznik
    @Ud4cznik 4 месяца назад +5

    Czas uruchamiania to tak na prawdę porównanie między jednym dyskiem HDD a drugim HDD. System z debianem miał oczywiście mniej danych do wczytania podczas uruchamiania, stąd krócej mu to zajęło. Do nowszej platformy można włożyć już SSD i komp z Win 10 by zdetronizował starucha na debianie, a gdyby jeszcze tam posadził debiana... Sam wiesz :)
    Doceniam twoją pracę, stary komputerek jeszcze troche pewnie podziała zanim pójdzie do lamusa :)

    • @PanPingwin948
      @PanPingwin948 4 месяца назад +1

      Ciekawe czy działało by to lepiej gdyby zamontować ssd z adapterem sata/ide.

    • @Ud4cznik
      @Ud4cznik 4 месяца назад

      @@PanPingwin948 Z tego co wiem to na platformie z Pentiumem 4 bywały problemy z działaniem systemu zainstalowanego na ssd montowanym po adapterze.

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 4 месяца назад

      @@Ud4cznik Część płyt już pod P4 mogła mieć złącze sata.. Trzeba sprawdzić fizycznie obecność - bo czasem go nie montowano, a na było na nie miejsce i w dokumentacji występuje.

    • @jatoziomek5608
      @jatoziomek5608 4 месяца назад

      @@wojteksmag8286 było sporo płyt pod P4 z złączem sata na socket 478, nowsze P4 to już w ogóle praktycznie każda płyta miała bo były na gniazdo LGA775

  • @RooiGevaar19
    @RooiGevaar19 4 месяца назад +1

    Czy jest to mit? I jo, i nie. Na 64-bitowych komputerach oczywiście, że to nie mit, ale przy 32-bitowych trzeba niestety liczyć się z tym, że za niedługo i Debian przestanie wspierać architekturę i386 :( i trochę mi smutno, bo sam mam 15-letniego starego laptopa z Debianem 11, i coraz mniej nowego softu jest dostępne na niego.

    • @mskiptr
      @mskiptr 4 месяца назад

      pozostaje Gentoo hehe

    • @AR13_Rogal
      @AR13_Rogal 4 месяца назад +1

      @@mskiptr lub rozwijanie kolibri os

    • @johnymnemonic4657
      @johnymnemonic4657 4 месяца назад

      Soft wszędzie przechodzi na 64 bit,zostaną tylko stare gry.Tu jest przykład Steama,który wymaga 64 bitowych bibliotek i to uśmierci stare maszyny.

  • @VixorPlays
    @VixorPlays 4 месяца назад

    Ej słyszałem, że na śniadanie miałeś pastę BHP

  • @anonwilczek6044
    @anonwilczek6044 4 месяца назад

    Jest i kropka, no chyba, że mówimi o p4

  • @muj222
    @muj222 29 дней назад

    Odpowiedzieć odpowiedział w komentarzu dlatego że mam problem przy instalacji debiana instaluje debiana normalnie ładnie no i kiedy włączę go pierwszy raz to mam problem bo odpala mi się w wersji terminalowej

  • @Mariuszek24
    @Mariuszek24 4 месяца назад +2

    dla ciebie specjalnie wyłączyłem adblocka

  • @ronnyhare5225
    @ronnyhare5225 4 месяца назад

    Na pewno babcia sobie poradzi😂

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +4

      Tu cię zaskoczę, że jednak sobie poradziła 😉 To nie 2000 rok, gdzie Linux to wieczny terminal, więc nie było problemu

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 4 месяца назад

      @@iLinexy Tu do pewnego momentu tylko... Potem ograniczeniem zaczyna być zdolność akceptowania zmian, przez starszą osobę. Piszę to, z doświadczenia, bo wiem ile pracy zajęło mi wdrożenie mojego Taty do przejścia z XP i Worda 6.0 na Windows 10 z Wordem 97...

  • @kali_lifts
    @kali_lifts 4 месяца назад

    Zrob odcinek o poteznym hyprland PROSZE

  • @rorkmiron
    @rorkmiron 4 месяца назад +1

    to tylko pokazuje jak stare dyski hdd spowalniają wszystko

  • @mcmc5240
    @mcmc5240 4 месяца назад

    Spróbuj Antix. Lżejszy i napewno będzie szybszy na takim sprzęcie.

  • @mopszimny9233
    @mopszimny9233 4 месяца назад

    Mogłeś podać RPM dysków HDD

  • @fan480smusic5
    @fan480smusic5 4 месяца назад

    A po co ten pośpiech? Ma działać, czyż nie? Dobrze skonfigurowany system zawsze szybko wstanie. Ale i tak nie powrócę do windowsa 😊

  • @foxxxy4963
    @foxxxy4963 4 месяца назад

    ciekawe jak by na tych komputerach Gentoo smigalo :)

  • @Grucha1998
    @Grucha1998 4 месяца назад

    Bez ssd nie da się żyć dzisiaj

  • @b.k.2804
    @b.k.2804 3 месяца назад

    Naprawdę ? Jasne, że da się uruchomić linuksa na starym szrocie, ale lepiej dziadkom kupić za dwie trzy stówki jakiegoś biurowego poleasingowca.

  • @cosworth2412
    @cosworth2412 4 месяца назад +1

    Mam linux mint na netbooku

  • @Pablo-co3wc
    @Pablo-co3wc 4 месяца назад

    Na moim przykładzie linux się nie sprawdził, mam lenovo ideapad miix 300-10iby, procesor intel atom 64bit i do tego bios 32bit novo, z linuxów, to debian12 32 bit i pochodne. Jeszcze ku mojemu zaskoczeniu fedora 40 64bit zainstalowała się bez problemu, ale jest problem z dźwiękiem, tylko podstawowy, a sterowników intel hdmi lpe nie ma, przeszukałem cały internet i nic nie działa. Co więcej nowo zainstalowany windows 10 działa szybciej i są wszystkie stery.

  • @julcia_p
    @julcia_p 4 месяца назад

    to udowadnia że windows jest bardziej zasobożerny 4:48

  • @MrKojot88
    @MrKojot88 4 месяца назад

    Ile to ma lat ??? 30? W 2013 roku kupiłem laptopa który miał fabrycznie 12GB ramu....

  • @tomkk9014
    @tomkk9014 4 месяца назад

    Do tego kompa z i5 wrzuć ssd i będzie się odpalał znacznie krócej a sam system będzie bardziej responsywny

  • @mysticsiwy
    @mysticsiwy 4 месяца назад

    Czy to podsumowanie przez AI instalacji Linuxa na Dell Latitude e5450 jest poprawne:
    "[...] jeśli szukasz czegoś najbardziej przyjaznego i zbliżonego do doświadczenia z Windows, Linux Mint z interfejsem Cinnamon może być najlepszym wyborem. Jeśli zależy Ci na optymalizacji pod kątem gier i wsparcia sterowników, Pop!_OS będzie doskonałym wyborem. Ubuntu jest natomiast najbardziej wszechstronny i powszechnie używany, co również czyni go bardzo dobrym kandydatem."

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +1

      Po części na pewno 😄 Do czystego Ubuntu mógłbym natomiast napisać pełną listę czemu nie jest dobrym kandydatem dla początkujących… i w sumie to robie. Film o distro dla początkujących powinien ukazać się w ten piątek na kanale ✌️

    • @mysticsiwy
      @mysticsiwy 4 месяца назад

      @@iLinexy Nie mogę się doczekać, bo chcę się przesiąść właśnie z Win 10 (zbliżający się powoli brak aktualizacji) na którąś dystrybucję Linuxa (Wspomniany Dell - Pop!_OS i Lenovo Flex 6 11" dotykowy - Zorin OS). Dell do pogrania trochę w starocie może też, a Lenovo głównie do biuro/szkoła (PDFy, MP4/3, Libre, Internet, drukowanie). A znalazłem właśnie, że Mint najlepszy w sumie i jestem ciekaw, czy oba sprzęty obsłuży. (ruclips.net/video/MuP-9O7gNIc/видео.html&ab_channel=TheLinuxExperiment)

  • @wilkszczek
    @wilkszczek 4 месяца назад

    a co to stary sprzęt? tylko soft może być zbyt nowy XD Po za tym każdy ma szybkiego kompa i wolnego do retro. Jak lubi. Ten wolny nie musi mieć neta bo nie od tego jest. A wolny ma być nostalgiczny ze wszystkimi za tym idącymi zaletami i wadami. Za To Simsy 1 będą zapier... :V Porobi się dopiero po 2048 kiedy padną wszystkie 32 bitowe systemy i retro gaming zrobi papa. Chociaż do tego czasu PS4 będzie już retro :V

    • @AszKeczup-i9b
      @AszKeczup-i9b 7 дней назад

      Architektura 32bit jest już martwa. Przy projekowaniu procesorów aplikacyjnych nikt nie bierze nawet pod uwagę, żeby wykonać chip 32bit tylko od razu 64bit (32bit stosowane jest w przypadku mikrokontrolerów). Oczywiście w przypadku przestarzałych architektur x86 oraz AArch32 (ARM) będzie dalej wspierane, bo jest masa softu którego nie da się albo nie opłaca się przepisać, ale nawet tutaj już jest powolne parcie, żeby 32bity "pogonić" na stałe.

  • @matteokardann2510
    @matteokardann2510 14 дней назад

    2 min uruchamianie winda 10? Komputer z części śmietnikowych który złożyłem uruchamiał się 2x szybciej

  • @waldemarkrawczuk922
    @waldemarkrawczuk922 Месяц назад

    asus netbook ale ja spróbowałem chrome os spróbuj wersje flex

  • @maciejz7892
    @maciejz7892 4 месяца назад

    Linux ma jedną wadę i jedną zaletę: To nie nie jest Windows!
    Microsoft niestety spycha Linuxa, wykorzystując swoją dominującą pozycję na runku

  • @artur_lach_retro_vlog80
    @artur_lach_retro_vlog80 Месяц назад

    Wstawiłeś miniaturkę z Amigą 1200. Nie masz pojęcia co to były komputery Amiga w tamtych czasach. Była Amiga 3000 UX. Wstawiasz Amigę, a tu o PC. Wstyd.

  • @krupnik2150
    @krupnik2150 4 месяца назад

    Nie zna życia ten który za małolata nie próbował instalować Ubuntu na swoim laptopie

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 4 месяца назад

      Nie zna, nie zna... Zainstaluj OS/2 to pogadamy :)

  • @Play-c5e
    @Play-c5e 8 дней назад

    Ja mam Ubuntu na 9 letnimi komputerze

  • @tsob474
    @tsob474 4 месяца назад

    Hej, będzie może filmik dla totalnie raczkujących w linuxie opisujący podstawowe komendy w terminalu?

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад

      Już jest na kanale ✌️

  • @marchewa1130
    @marchewa1130 3 месяца назад

    czekaj, twoja babcia gra w grę na komputerze? moi rodzice nawet nigdy nie grali, a co dopiero babcia xD

  • @LarinLarin-qw3dp
    @LarinLarin-qw3dp 4 месяца назад +1

    4gb ramu na 10😂 to musi być Ciekawy eksperyment cierpliwości jak on sam zjada z 3.5gb ramu na pulpicie dorzucając do tego przeglądarkę ojoj jest ciekawie😂.

    • @LarinLarin-qw3dp
      @LarinLarin-qw3dp 4 месяца назад

      @laalpattharkedevata No ja z 10 przesiadłem sie na Kubuntu bo jak odpaliłem menadżer a tam 6.5 gb ramu zużycia na pulpicie to przesada xD.Hola hola to by 16gb brakło gdzie 4gb kiedyś to do neta było a 8gb do gier teraz 8gb to za mało do neta xD.

  • @MushashiQ
    @MushashiQ 4 месяца назад

    zagrożenie bezpieczeństwa ciekawe od co najmniej 3 lat mam taki sprzęt działający 24/7 z xp i co i nic działa żadnych ataków wirusów botów i innych zagrożeń nawet antywirusa ma antycznego poczta wiadomości skype i forge of empires a linux mnie wkurwia

  • @mrted1852
    @mrted1852 4 месяца назад +2

    Windows 10? Przecież to nie system operacyjny a systemo-podobny śmieć szpiegujący na potęgę.

    • @bubson5443
      @bubson5443 4 месяца назад

      Co więc proponujesz?

    • @grzesio2008
      @grzesio2008 3 месяца назад

      Linux Mint. Podobny do Windowsa i wydajniejszy. Podobnie się z niego korzysta jak z Windowsa, no i jest darmowy.

  • @koreal864
    @koreal864 3 месяца назад

    Ten Atom wspiera x64, więc można uruchomić 64-bitową dystrybucję Linuxa przy użyciu 32-bitowego GRUBa.

  • @DreamMC-jf1qi
    @DreamMC-jf1qi 4 месяца назад

    Daj instalkę zumy deluxe

    • @iLinexy
      @iLinexy  4 месяца назад +1

      Na Steamie bodajże za lekko ponad dyszke jest 😁

  • @eliteknight2137
    @eliteknight2137 4 месяца назад +2

    4:54 Jak można nazwać i5 4 gen "nowym" w 2024 roku?

  • @sympatyk1888
    @sympatyk1888 4 месяца назад

    Materiał ok, ale spróbuj mniej ciąć swoje wypowiedzi, bo źle się tego słucha/ogląda, naucz się na pamięć kwestii i spróbuj nagrać "na setkę", będzie to zdecydowanie lepiej się prezentować, pozdro

  • @s3rverius
    @s3rverius 4 месяца назад

    Stary lapek, 4 GB RAM, dysk SSD, odpowiednia "dystrybucja" Windowsa 10 i śmiga lepiej od Twojego Linuksa. No, ale jak się żałuje babci SSD...

  • @tidzej5400
    @tidzej5400 4 месяца назад

    Debian wcale nie jest taki stabilny to raz, a dwa - jest mocno przereklamowany. Spróbuj MX Linux - to taki Debian na sterydach.

    • @MM-bq7ju
      @MM-bq7ju 3 месяца назад

      Gościu odstaw już te sterydy, bo robią ci trociny z mózgu. Przeczytaj ze zrozumieniem to co napisałeś, a jeśli nie zrozumiałeś próbuj do skutku...

  • @trotyl84
    @trotyl84 3 месяца назад

    Jak dla mnie to ożywiłeś ten sprzęt.

  • @szaman6204
    @szaman6204 11 дней назад

    To mój retro PC z 64 pamięci RAM uruchamia się szybciej niż ten.

  • @vit.c.195
    @vit.c.195 4 месяца назад

    Nie musiałeś "wybierać dystrybucji" skoro Linux nie musi być wybierany tylko może się budować zgodnie ze specyfikacją sprzętu i celem jego użytkowania będąc współczesnym systemem i to nie zależnie od platformy. Czy x86_64 x86 czy arm64. Takim sposobem uruchomiliśmy Linuksa na Thinkpad z 2001 r.p. z intel pentium 2 32bit 1Gb RAM i 40Gb HDD gdzie bez problemu chodził youtube w firefoksie w niewielkich rozdzielczościach, bo i przepustowość ówczesnego Wifi nie pozwalało na żywo tyle danych transmitować i karta graficzna nie jest gotowa na taki data-flood. I to było współczesne oprogramowanie, "z całego zeszłego tygodnia", a nie prehistoryczny Debian. Który i tak nie będzie ani efektywny ani elastyczny. Ale i tak to było fajne doświadczenie widząc nowy firefox z nowym systemem pod spodem co działał z na 25 letnim laptopie.

    • @jatoziomek5608
      @jatoziomek5608 4 месяца назад

      ten firefox to ci chyba w snach działał, firefox już od dawna wymaga sse2 który został wprowadzony w pentiumie 4

    • @vit.c.195
      @vit.c.195 4 месяца назад

      @@jatoziomek5608 ty chyba nie zrozumiałeś co zaszło. Jak Firefox może wymagać sse2 skoro byl zbudowany z march=native dla pentium2? Pewnie innej koncepcji Jak tylko durny prekompilowany sofwer nie znasz?

  • @tomasino5578
    @tomasino5578 4 месяца назад

    Owszem linux potrafi cuda jesli chodzi o stary sprzet , ale co do tego co jest na miniaturze to Amiga os jest najlepszym systemem tylko niszowym a szkoda bo powinien dzialac na wszystkim , jesli potrafi na slabym sprzecie robic to co windoza na mega wypasionym sprzecie oprocz obrabiania grafiki bo ma do dyspozycji slabe karty graficzne ale dajmy Amiga Os moc nowych pc to by pokazaly co potrafia , ja microszajsu nie instaluje juz zadnego oprocz tego co siedzi na orginalnym lapku hp zony bo windozy sa najlepsze jak juz traca wsparcie wtedy nagle komputer zaczyna na nich dzialac , i dla tego przeszedlem na mac os i linux na glownym sprzecie a lapka uzywam do grania w c&c i sprawdzania na emulatorach gier bo windoza to szajs