Jak poprawić budkę; Ebook, Godziny.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Dziś poprawiam budkę. Jest bardzo ładna i starannie wykonana. Niestety nie jest to budka, która zabezpiecza ptaki przed drapieżnikami takimi jak kot czy kuna. Dodatkowo jest wykonana z cienkiej deski. Co zatem zrobić by ją poprawić ? Sposobów jest bardzo wiele. Ja pokazuje jeden z nich.
    Zmieniamy godziny publikacji Ptasiej Strefy z 17:00 na 20:00. Na razie zostajemy przy sobocie choć rozważam zmianę dnia na niedzielę.
    Uwaga!!! mój e-book jest w końcu dostępny. Można go kupić wyłącznie w sklepie „Budka z jajem”, oto link do e-booka:
    budkazjajem.co...
    Kupując E-booka wspierasz rozwój tego kanału!!! Celem tego rozwoju jest uniezależnienie się od innych prac i poświęcenie całego czasu przeznaczonego pracy na prowadzenie kanału.
    Możesz wspomóc rozwój kanału i zostać jego patronem. Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/p... - Dziękuję patronom za okazane wsparcie ! Dzięki wam kanał się rozwija i jest w stanie funkcjonować. Jeśli link nie zadziała można wejść na patronite.pl/ i w opcji szukaj wpisz "Ptasia strefa"
    Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału) lub: ptasiastrefa(AT)gmail.com gdzie „(AT)” należy zastąpić znakiem „@” Czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo zmienny, ostatnio z racji wielu wiadomości wydłużył się … Proszę nie pisać na formularz na stronie ptasiastrefa.pl (nie działa) ani na moje prywatne konto na Facebook-u (to gdzie widać moją twarz), te wiadomości trafiają do folderu „inne” i na nie, nie odpowiadam.
    !!! Uwaga w sprawach pilnych to może nie być najlepszy wybór! Mogę nie zdążyć odpowiedzieć na czas!!! Na wiadomości odpisuję co kilka - kilkanaście dni !!!
    Jeśli twoja sprawa dotyczy pisklaka lub rannego ptaka zobacz te filmy :
    • Czy naprawdę wypadł z ...
    • Jak ratować ptaki ?

Комментарии • 128

  • @kasiamach2572
    @kasiamach2572 4 месяца назад +13

    W tym sezonie początkowo bylam smutna, ponieważ budka w moim ogródku nie została zajęta . Smutek trwał d9 chwili , gdy zorientowałam się, że po drugiej stronie pnia za budką jest gniazdo drozda😊. Pisklak wykluły się podczas tych największych chłodów. Są trzy młode ❤

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +4

      możliwe że było za blisko to innego zajętego gniazda :) W Gdańsku modraszki i kosy już karmią.

    • @kasiamach2572
      @kasiamach2572 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa Z pewnością za blisko, dlatego się uspokoiłam. Moje drozdy przedwczoraj opuściły gniazdo a to znaczy, że wykluły się na początku ochłodzenia. To była bardzo ciężka praca rodziców żeby je utrzymać przy życiu.

  • @annawasowicz1443
    @annawasowicz1443 4 месяца назад +3

    Moje szpaki już karmią, zajęły budkę w połowie lutego. Dzisiaj wykryłam że kot (nie mój) próbuje się do nich dostać, nawet upadkiem z drzewa ryzykując. Budka ma podwójną grubą deskę z przodu, a daszek pokryty grubą gumową folią (resztki takiej co ponoć z niej robią zabezpieczenia wysypisk śmieci) co na kilka centymetrów na boki odstaje. Kot dotarł na daszek, ale do otworu nie dał rady, choćby te uginające się brzegi folii go zniechęciły. Próbował dwukrotnie co najmniej, szpaki niepokoił, to naokoło pnia drzewa przywiązałam gałęzie z jagód goji. Nieco kolczaste, nie zdążyłam zezrębkować i się przydały : ) Liczę że szpaki zyskają nieco spokoju...

  • @danutad5245
    @danutad5245 4 месяца назад +8

    U nas w tym roku budkę dla szpakow zajely bogatki,juz wysiaduje jajeczka,a pleszka nie moze się zdecydowac co wybrac budkę,polke czy otwor w murze i chyba raczej zdecyduje sie na mur.Mam jedną budkę ktora byla dla bogatek,ale poszerzylam otwor i prawie co sezon mają w niej gniazda pleszki.Dobre zabezpieczenie budki,pozdrawiam.Jestem stałym fanem,od lat.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Dzień dobry :) Z pleszkami tak jest długo nie mogą się zdecydować. Podlatują w wiele miejsc. A może to takka strategia mylenia drapieżnika kto wie... U nas tez śpiewa ale gdzie się che wprowadzić nie wiadomo...

  • @rafagatarz6886
    @rafagatarz6886 4 месяца назад +8

    Super. Ode mnie taka wskazówka na przyszłość: jeśli okleimy wiertło taśma izolacyjną 1cm od brzegu to zawsze będziemy mieli planowaną głębokość wiercenia bez stresu że się przewiercimy. Pozdrawiam

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +3

      Tak stosuję ten patent gdy wiercę dziury pod kołki w ścianach :) ... Cóż nie miałem przy sobie taśmy, a nie chciało mi się wracać do domu kiedy cały majdan nagrywający był rozstawiony ... Pomocne może też być użycie białego pisaka olejowego lub korektora :) ich też nie miałem...

  • @mirekacocieto5720
    @mirekacocieto5720 4 месяца назад +14

    To jest bardzo profesjonalny kanal bardzo dziekuje i pozdrawiam👍

    • @leszczu82d
      @leszczu82d 4 месяца назад +2

      Najbardziej profesjonalny być może nawet w Europie.

  • @robciuuu12
    @robciuuu12 4 месяца назад +3

    Ok tak uwielbiam oglądać ptasią strefę w niedzielę rano jak szykuję śniadania dla całej rodziny Żona i
    Dzieci powoli się budzą a ja spokojnie oglądam 😊

  • @wsk552
    @wsk552 4 месяца назад +7

    🕊️🌲🌳 No i super! Pożyteczne porady jak wykorzystać różne rzeczy do zabezpieczenia budek. Nic się nie zmarnuje :).

  • @blueplanetwithmycamera
    @blueplanetwithmycamera 4 месяца назад +7

    Film bardzo mi się podoba 😊. Przyznam Kuba, że twoje wcześniejsze filmy mnie zainspirowały. Kupiłam cztery budki dla bogatki i modraszki oraz dwie dla wiewiórki. Wloty są zabezpieczone drewnianą i metalową nakładką. Długość wlotu wynosi ok. 6 cm. Daszek pokryty jest blachą. Ciekawa jestem jak te budki się sprawdzą. Będziemy wieszać budki!!!

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Dziękuję za miłe słowa. Ja też mam jeszcze kilka budek do zawieszenia, mimo że w tym roku szansa ich zajęcia jest raczej mała...Pozdrawiam serdecznie !

  • @imkaklu
    @imkaklu 4 месяца назад +1

    A ja nietypowo podziękuję za wykład dotyczący algorytmów. Ptasia Strefę zostawiałam sobie na deser😊 a tu takie kwiatki. Teraz będę oglądała, jak tylko zadzwoni mi powiadomienie 👍 ebook w trakcie zamówienia 🤞👋

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      W przypadku zamówień bez rejestracji czasami są jakieś problemy i wtedy sklep wysyła linka do pobrania ebooka ręcznie. Więc w razie czego proszę tylko cierpliwie poczekać.

  • @arkadiuszlistkiewicz
    @arkadiuszlistkiewicz 4 месяца назад +1

    Bardzo fajny poradnik, Jakub 👍
    Ja swoją budkę powiesiłem w marcu, a dzisiaj jest zamieszkana przez bogatkę, która mam nadzieję szczęśliwie wyprowadzi z niej swój lęg.
    Pozdrawiam!

  • @wsk552
    @wsk552 4 месяца назад +4

    Dziś przyjechaliśmy na działke dowiesić kolejną partię budek ( trochę późno bo choroba zatrzymała w domu, ale lepiej późno niż wcale). Może nie zajmą ale już będą wisieć. Co WAŻNE to WODA dla ptaków! Bardzo blisko stało poidełko (duża podstawka z kamieniami, żeby i owady mogły się napić) a ptaki korzystały nie przejmując się naszą obecnością, to chyba świadczy, że bardzo jej potrzebują.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      dokładnie. Moje poidełko pełne i wody i ptaków

  • @marekkijak4465
    @marekkijak4465 3 месяца назад +1

    Przypomniał mi się z dzieciństwa Adam Słodowy ,,zrób to sam,,

  • @dawid1082
    @dawid1082 4 месяца назад +2

    Nie w temacie budek, choć o dziuplakach. Dziś w stadzie szpaków zauważyłem prawdziwego rodzynka. Szpaka albinosa :) Trochę tylko blado brązowych piór na grzbiecie. Dawno nie zabierałem ze sobą lornetki, a dziś ją miałem. Idealnie :)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      A nie był to przypadkiem pasterz ? One ze szpakami latają w stadach i wyróżnia je jesny kolor. Rzadkie obserwacje choć stwierdzane chyba co roku.

    • @dawid1082
      @dawid1082 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa Nigdy nie miałem do czynienia z pasterzem. Ale porównując pasterza z google do tego co widziałem , to tamten zdecydowanie był jaśniejszy, brak czarnych lotek, głowa była też biała. Widziałem go tylko w locie, bo stado zerwało w trawie. Może w weekend uda się go zaobserwować raz jeszcze. Pozdrawiam

  • @ukasz4084
    @ukasz4084 4 месяца назад +5

    Ja powiesiłem budki w słońcu, bez cienia bo innego miejsca nie miałem. Żeby zapobiec przegrzewaniu na bocznych ściankach i dachu dorobiłem drugą warstwe poszycia z deski oddzieloną od pierwotnej warstwy małymi listewkami na skrajach. Pomiędzy nic nia ma oprócz powietrza. Zamysł jest taki że pierwsza warstwa nagrzewa się w słońcu i oddaje ciepło do powietrza pomiędzy warstwami a to powietrze się unosi do góry (są szpary, ma taką możliwość) i ucieka do otoczenia co sprawia że wewnętrzna warstwa nie ma jak się nagrzać od bezpośredniego słońca. Mam nadzieje że to się sprawdzi.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      Czyli tak naprawdę budka wisi w cieniu ;) zewnętrznych warstw. Widziałem takie rozwiązania i są skuteczne

    • @kasiamach2572
      @kasiamach2572 4 месяца назад

      Przy okazji chcialam zapytac, czy izolacja termiczna budki przy pomocy styropianu to dobry pomysł?​@@ptasiastrefa

  • @aok8469
    @aok8469 4 месяца назад +3

    Tak przed samą majówką przesyłam pozdrowienia i powoli zabieram się za czytanie ebook-a. Chyba nie ma lepszej lektury na nadchodzący długi weekend. 🌳🌲🌳🌲🪺🐦‍⬛🐦🌳

  • @Kekatsh
    @Kekatsh 4 месяца назад +4

    Jest niedziela rano, właśnie zrobiłem kawę żonie i sobie, uruchomiłem film i... Kuba, ocena oglądalności trafiona w dziesiątkę :)

  • @wzukr
    @wzukr 4 месяца назад +1

    @5:24 is how I improved all nestboxes of my ringing project. I don´t care how it does look like, the most important is that the birds are safe. One problem/predator still remains: Aesculapian snake (Zamenis longissimus) but the predation dropped 80%!
    Thanks again Kuba, for your advice! Best regards from Austria!

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      In Poland, the Aesculapian snake is very rare. It occurs in the Bieszczady Mountains. Apparently the Polish population is only 200 individuals.
      I think that it is best to use boxes hung on poles (not trees) with an additional sheet metal collar to protect against snakes. Such protection is recommended in the USA, where snakes pose a serious threat to birds in nesting boxes. Best regards!

  • @hashimoto5575
    @hashimoto5575 4 месяца назад +4

    Cześć🙂
    Pozdrawiam wszystkich
    Wielkie dzięki 👍

  • @KAMI1410-eb4wq
    @KAMI1410-eb4wq 4 месяца назад +5

    O i znowu parę dobrych i ciekawych informacji jak zawsze sympatycznie podanych. Dziękuję 🌿🐦🐦‍⬛👍

  • @paulinadadziak.2930
    @paulinadadziak.2930 4 месяца назад +4

    Pan jest dobrym człowiekiem i widać że Pan lubi pomagać zwierzętom i budować im domki legowe żeby miały gdzie mieszkać i mieć rodzinę. U mnie też są domki legowe dla ptaków i już są w zajęte przez ptaków i zbierają materiał na gniazdko i do wystroju swojego gniazdka. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia i miłej pracy oraz niedzieli.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +3

      Dziękuję i również życzę miłego dnia :). Pozdrawiam serdecznie

  • @user-ii4xt9cb8p
    @user-ii4xt9cb8p 4 месяца назад +1

    Pozdrawiam z Mielca Świetny film z poradami technicznymi Jestem kompletnie atechniczna ale po tym filmie i ja potrafiłabym coś zrobić 😀

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      JA też nie jestem technicznym orłem :) Szukam rozwiązań możliwie najprostszych. Pozdrawiam serdecznie!

  • @user-oj1rd4bj1r
    @user-oj1rd4bj1r 4 месяца назад +3

    Bardzo ładnie zmodernizowana budka.👍 Nie ważne kiedy i o której godzinie nowy odcinek, ważne że jest.💚 Bo profesjonalnie pan przekazuje tematy dotyczące ptaków ''pierzastych przyjaciół'🐤'.

  • @cmeproone
    @cmeproone 4 месяца назад +4

    Fajnym, szybkim i prostym sposobem na poszarzenie drewna jest pomalowanie go rdzą ;)
    Do octu wrzucamy jakieś metalowe 'zrzyny' wióry kawałki pordzewiałego metalu odczekujemy 24h i po tym czasie możemy pozbyć się metalu i gotowym roztworem malować drewniane elementy jak farbą.
    Pozdrawiam

  • @aabbkzzz8436
    @aabbkzzz8436 4 месяца назад +3

    Pouczający materiał 🍀💚🍀Pozdrawiam serdecznie 🙋🌹🤗

  • @finnegancamous8340
    @finnegancamous8340 4 месяца назад +1

    Polecam Panu mój sposób na budki dla pleszki - wymiary te co w a, jedynie wiercimy otwornicą 6cm-8cm duży otwór, w który od środka wstawiamy stalową siatkę z oczkami kwadratowymi 0,5x0,5, z wyciętym u samej góry otworem 3x3. Co roku zabijają się za tak doświetlone budki.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +3

      bardzo fajny sposób! Dzięki za poradę . Zanotuję sobie

  • @janonufry8885
    @janonufry8885 4 месяца назад +8

    Jak zwykle suuuper!

    • @Ela-ib4uk
      @Ela-ib4uk 4 месяца назад

      Gd,ie zgłosić jak zobaczę że mewy zjada ptaki😢

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      @@Ela-ib4uk Niestety chyba nie ma tego gdzie zgłaszać. Mewa srebrzysta jest ptakiem wszystkożernym w tym można ją traktować jak drapieżnika. Kiedy znajdzie gniazdo ptaków z lęgiem to chętnie je zrabuje... Nie wszystkie mewy tak robią. Takie zachowanie zazwyczaj dotyczy dużych mew.

  • @Zubrowek
    @Zubrowek 4 месяца назад +2

    Tak na przyszłość: aby zapamiętać którym końcem wkładać warto papierową taśmą klejącą zaznaczyć ten koniec wtedy spoko nie ma problemów, jak tak robię z kablami w komputerze desktopie, zaznaczam kabelek (wpisuje numerek) oraz wtyczkę z takim samym numerkiem. Wtedy jak się coś nowego wstawia się w komputer a kabelek przeszkadza, trzeba odłączyć wtedy raz dwa nie ma problemów z ponownym podłączeniem.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Słusznie! Na szczęście w końcu się udało !

  • @apf-ff4kl
    @apf-ff4kl 4 месяца назад +3

    Cześć
    Nie lepiej byłoby zrobić otwory na wylot i przyciąć końcówki mocujące do długości o 1mm mniejszej niż grubość deski?
    Wtedy wybieg oprze się pierścieniem o deskę i będzie jeszcze lepsza sztywność.
    Pokrycie daszka.
    Odjął bym listwę mocującą. Wyciął większy kawałek blachy, z zapasem na zagięcia:
    -spody
    -przód i tył
    i tam mocował takerem.
    W ten sposób nie kaleczysz powierzchni spływu.
    Radziłbym kupić w Lidlu okrągły zasobnik z wiertłami.
    Ja kiedyś też dobierałem wiertła z zasobnika-burdelika, szukania co nie miara.
    A ten ma wiertła:
    1,5/2/2,5/3/3,2/3,5/4/4,5/5/6/8mm
    Nie wyobrażasz sobie jaka to jest przyjemność pracy.
    Mierzysz suwmiarką średnicę bierzesz odpowiednie wiertło i już - no chyba, że ktoś lubi poszukiwania.
    Za mojej młodości, gdy każda śrubka czy wkręt był na wagę złota- wyspywało się z puszki całe zgromadzone skarby i szukało tej jedynej a przeważnie jej nie było.
    Jak zwykle potrafisz tak ciekawie skonstruować film (bez nudnych opisów przyrody jak w lekturach szkolnych), że zanim człowiek dobrze się rozsiądzie to pojawia się plansza z napisem KONIEC.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Dziękuje za garść cennych porad!
      Ad 1. oczywiście że tak też można, ale czy trzeba ? po wyschnięciu kleju próbowałem to wyrwać i nie dałem rady. Zakładam, że kuna tez nie da. Sztywność wystarczając nic się nie gnie :) Mocne te karmniki.
      Ad.2 Tylna listwa w tej budce mocowana jest na kilka zszywek. Przy cienkiej desce trochę bałem się tego odbijać... Gdyby było na wkręty, to bym odkręcił.
      I słusznie, takera na pewno byłoby lepiej użyć na bocznych krawędziach. To może początki z blachą na dachu. Choć z drugiej strony czy te mikro dziurki rażąco wpłyną na trwałość daszka budki lęgowej ? chyba nie...
      Ad.3 Mam taki zestaw wierteł, ale do budek go nie zabieram, leży sobie w narzędziach w domu... Bałbym się go zabrać do lasu (że pogubię fajne wiertła). może faktycznie trzeba kupić drugi i się przełamać ;) Zestaw który mam w tym białym podełku to kilka sztuk które są mi najczęściej potrzebne w lesie przy naprawach budek, to samo z bitami: noszę tylko PH2, PZ1, PZ2 T15, T20 i T25. Inne w lesie mi nie potrzebne bo innych wkrętów nie używam... Co jakiś czas muszę zapas butów odmawiać. W lesie trochę się tego gubi , zwłaszcza jak wypadnie gdy jestem na drabinie...
      Jeszcze raz dziękuję za trafne uwagi :) Pozdrawiam bardzo serdecznie !

    • @apf-ff4kl
      @apf-ff4kl 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa A jak KUNA znajdzie taki zgubiony bit? 😉

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад

      @@apf-ff4kl no właśnie to jest to ryzyko i wielka niewiadoma ...

  • @renatajasinska3730
    @renatajasinska3730 4 месяца назад +1

    Jak Jakub został Dekarzem!🤣💞

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +3

      Na szczęście tylko budkowym. Powyżej 4-5 m mam już lekki lęk wysokości więc domy "człowieków" moją działalnością zagrożone nie są :)

  • @man-sd5xm
    @man-sd5xm 4 месяца назад +1

    Pozdro od Daniel, Sławka pozdro

  • @joannaswidnik-uw2rg
    @joannaswidnik-uw2rg 4 месяца назад +1

    Dzień dobry;
    Prawdziwa rezydencja 👍
    Pozdrawiam serdecznie 🕊️

  • @Zubrowek
    @Zubrowek 4 месяца назад +2

    To jest do obejścia. O ile wiem czas emisji na youtubie można ustawić w innym czasie film można załadować a w innym czasie jest dostępny dla oglądających.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      I tak i nie. Film zaplanowany może funkcjonować tylko jako prywatny... A ja potrzebuję "niewidoczny". Zatem nie ucieknę od ręcznego upubliczniania, ale to nie problem. Problemem było to że wiosną i latem o 17:00 nikt nie ogląda :)

  • @Zubrowek
    @Zubrowek 4 месяца назад +4

    Idealnie aby te druty były dłuższe i przechodziły na wylot przez grubość deski, wtedy można końce zagiąć wewnątrz budki, znacznie silniej trzyma niż klei.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      Można. Ale po wyschnięciu ja tego nie dałem rady wyrwać. I kuna o ile nie użyje łomu chyba tez nie da :)

  • @-herb-5530
    @-herb-5530 4 месяца назад +4

    🙂🐦🏠

  • @theghost_one
    @theghost_one 4 месяца назад +1

    super materiał, dziękuje za informacje😀😀. Właśnie szukałem jakiegoś łatwego aczkolwiek skutecznego zabezpieczenia otworu wlotowego

  • @Kosa82
    @Kosa82 4 месяца назад +1

    Niedziela rano! 😜

  • @edward832505
    @edward832505 4 месяца назад

    Spoko materiał.🙂

  • @BirdsBoxTV
    @BirdsBoxTV 4 месяца назад +1

    U mnie w tym roku do budki walą szpaki, ale celowo zrobiłem mniejszy otwór, żeby się nie wprowadziły.
    Sikorki były kilka razy, również mazurki, ale nie zaczęły budować gniazda. Co ciekawe u sąsiadów tak samo - co roku mają sikorki, a w tym roku nie...

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      U mnie dla odmiany siokory zajęły budkę która wisiała pusta 3 sezony :)

  • @BozenaBazylczyk
    @BozenaBazylczyk 4 месяца назад +1

    👍👌❤️❤️❤️

  • @jansodowy8261
    @jansodowy8261 4 месяца назад

    👍

  • @tomasztomasz6424
    @tomasztomasz6424 4 месяца назад

    🙃👌👍

  • @MrKlucz11
    @MrKlucz11 4 месяца назад

    Tak jest!

  • @jayfeather0946
    @jayfeather0946 4 месяца назад +1

    Jej! Nareszcie film i e-book! Zabieram się do oglądania i kupuję wyczekiwany e-book! Mam do Pana przy okazji pytanie: Mówi się, że orliki (lub błotniaki) można rozróżnić od np. myszołowa po deskowatych skrzydłach, ale przecież taki myszołów też ma podobne, deskowate skrzydła. Co mam rozumieć przez pojęcie „deskowate” i czym skrzydła orlika różnią się od np. myszołowa? Chodzi o to, że tylna krawędź skrzydła myszołowa układa się w lekki łuk, a tylna krawędź skrzydła orlików i innych drapoli jest prosta? Dzięki wielkie za odpowiedź i pozdrawiam! Miłego wieczoru/dnia! :)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Chyba ta deskowatość tu nie pasuje za bardzo ( wg mnie najlepiej odnosi się to do bielika gdzie wielkie szerokie skrzydła mogą kojarzyć się z dechą). Orlik ma znacznie bardziej palczaste zakończenie skrzydeł niż myszołów. Samo skrzydło jest nieco dłuższe (w odniesieniu do korpusu) lekko łukowato wygięte w dół. w Przypadku błotniaków skrzydła są dość wąskie i skierowanie często ku górze, ale tu cechą dochodząca jest długi prosty ogon, dużo dłuższy niż u myszołowa.

    • @jayfeather0946
      @jayfeather0946 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa A nie wydaje Ci się, że skrzydła np. orlików tylną krawędź skrzydeł mają prostą a myszołowy, trzmielojady i np. jastrzębie czy krogulce mają ją łukowatą?

  • @stanislawbogumil
    @stanislawbogumil 4 месяца назад +1

    Hmm.Taki słonik "antydronowy". ;)
    Pozdrawiam

  • @GDA6699
    @GDA6699 4 месяца назад

    Witam Pana.
    Mieszkam w Anglii i ostatnio zwrocil moja uwage pewien fakt. Angielska nazwa Raniuszka to 'Long-tailed tit', co w doslownym tlumaczeniu znaczy 'Sikora dlugoogonowa'. Ptakami interesuje sie od wczesnej podstawowki, ale nie przypominam sobie abym kiedykolwiek odnalazl publikacje w jezyku polskim, ktora klasyfikuje Raniuszki jako sikorki. Prosze o wytlumaczenie tej kwestii.
    Pozdrawiam, Karol

    • @felipepro9103
      @felipepro9103 4 месяца назад +1

      Jeśli mogę zabrać głos w tej sprawie, to w książce o ptakach, którą mam w języku polskim, raniuszek zaliczony jest do raniuszków (jako jedyny przedstawiciel, choć są podgatunki), ale zaraz potem są sikory, więc chyba można się domyślać, że istnieje jakieś pokrewieństwo. Poza tym, w Wikipedii można wyczytać, że w zachowaniu raniuszek podobny jest do sikory - może stąd wzięła się angielska nazwa?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      To są wyniki starych klasyfikacji z których pochodzą zwyczajowe nazwy. Wąsatka też jest "sikorą" po angielsku ;) Dawniej kwalifikowano ptaki po wyglądzie i zachowaniu i to dość pobieżnie. Potem zaczęto się przyglądać bardziej i pokaząło się że ptaki nie są za bardzo spokrewnione, ale nazwy zwyczajowe zostały. Nazwy łacińskie rozwiewają wszelkie wątpliwości. Obecnie uznaje się że bogatka i modraszka nie należą do tego samego rodzaju...

    • @GDA6699
      @GDA6699 4 месяца назад

      @@felipepro9103 Dziekuje i pozdrawiam 👍

    • @GDA6699
      @GDA6699 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa Dziekuje i pozdrawiam 👍

  • @Gawron15
    @Gawron15 4 месяца назад

    Dzień dobry, dziękuję za ciekawą i korzystną informacje.
    Mieszkam we Wrocławiu, w tym roku, nie bez pomocy ptasiej strefy, postanowiłem zrobić budkę lęgową na działce. Wszystko tak jak należy typu A, ale otwornice miałem tylko 28 mm. Nawet modraszka się nie wlezie. Okazało się że jednak jakiś malutki ptaszek ( dokładniej parka) tam zamieszkał. Kto to może być? Bo szczerze już planowałem rozwiercić otwór. Dziękuję.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      modraszka albo sikory ubogie/czarnogłówki :)

  • @panphotoobiektywnie
    @panphotoobiektywnie 4 месяца назад

    Kupione👍

  • @felipepro9103
    @felipepro9103 4 месяца назад

    Czy można spodziewać się w najbliższym czasie nowych filmów z wyjść w teren? Trochę mi ich już brakuje. Ja wyszedłem kilkanaście razy w moje okolice i jestem srodze zawiedziony, i jednocześnie zaniepokojony. Nie wiem, czy to tylko moje wrażenie, ale w tym roku ptaków jest wyjątkowo mało.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Niebawem będzie film z wyjazdu na południe kraju. A taki prosty film z wypadu w teren tez mogę zrobić. Powinienem ćwiczyć takie formy ! Dziękuję
      Czy ptaków jest mnie nie koniecznie ale rok jest dziwny. Wiosna przyszła szybko, potem się cofnęła. sporo ptaków ma młode inne nie doleciały jeszcze...

  • @PiotrPowroznik-np2js
    @PiotrPowroznik-np2js 4 месяца назад +1

    Świetny film, dużo ciekawych informacji. Czy daszek budki, można przedłużyć do przodu, żeby wystawał bardziej nad otwór wlotowy? Pozdrawiam, dziękuję i szacunek dla naukowców.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      można :) ptakom nie zaszkodzi a drapieżnikom trochę może utrudnić....

    • @PiotrPowroznik-np2js
      @PiotrPowroznik-np2js 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa ❤

  • @gregczenko
    @gregczenko 4 месяца назад

    Nie wiem czy ciężar drapieżnika jak od góry na to siądzie nie wyrwie, idzie kupić takie blaszki w sklepie bud. do montażu przewodów na przykręcanie . Pozdrawiam.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Zakładam że jak ja nie jestem w stanie tego wyrwać to drapieżnik też nie da rady...

  • @user-ut3ek8jg5t
    @user-ut3ek8jg5t 4 месяца назад

    Jeśli to ma być tak dobra budka,to kłóci się nie zrobienie dobrej ochrony daszka.Z przodu dobrze osłonięty bok,a z tyłu będzie lała się po nim woda,bo blacha go nie zasłania.Coś nie tak z jego zabezpieczeniem.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +3

      W budkach sokołowskiego też daszek kończy się z tylną ścianką i po kilkunastu latach deski ściany tylnej mają się dobrze...
      W tym wypadku listwa mocująca była przybita zszywkami. Gdybym chciał ją odwalić, przy tak cienkiej desce było ryzyko uszkodzenia budki. Gdyby była przykręcona to bym ją odkręcił.Ale tak pewnie idealnie nie jest, Ale na pewno wielokrotrnie lepiej niż było.
      Z drugiej strony coraz częściej zadaje sobie pytanie czy budka lęgowa powinna być bezwzględnie sucha. W starych wilgotnych ( nie mokrych) budkach pcheł prawie nie ma. w nowych , suchutkich jest ich zatrzęsienie... Chyba wypada o tym zrobić film...

  • @krzysztofzubrowski8222
    @krzysztofzubrowski8222 3 месяца назад

    Mam dość ciekawe pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi.
    W jednej z budek lęgowych, którą mam na działce zalęgły się Mazurki i już wyleciały. Czy teraz muszę ją wyczyścić w środku, aby mieć następny lęg. Czy może poczekać do wiosny z czyszczeniem.

  • @Vanzyz77
    @Vanzyz77 4 месяца назад

    Pytanie do Pana znawcy ptakow czy po wychowaniu młodych czyścić budki czy nie

  • @HB013b
    @HB013b 4 месяца назад +1

    Ustawiłem niedawno budkę typu B. Zainteresował się nią szpak, problem w tym, że chyba średnio wychodzi mu znalezienie sobie dziewczyny, także przylatuje codziennie i siedzi od 4. rano o czym daje mi mocno znać, a potem około 7.00-8.00 znika do następnego poranka. Materiału przyniósł niewiele. Zastanawiające. Zna ktoś może sposób na ułatwienie mu zadania albo powód takiego zachowania?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Ech mamy z sąsiadem to samo od 5 lat... nawet czasem coś nosi do budki , czasem pojawia się samica ale tylko na chwile... A teraz już go nie ma .. Co nie pasuje nie wiem... Może siedlisko samiczkom sie nie podoba...

  • @wojciechdolata5476
    @wojciechdolata5476 4 месяца назад

    Temat budek lęgowych jest bliski memu sercu :) - w tym roku wreszcie powiesiłem u siebie 3 budki typu A - przy jednej kręcą się bogatki, przy drugiej modraszki 😊- i czy w kwestii zabezpieczeń przed kuną praktykowane jest polewania pnia drzewa poniżej budki płynem do ich odstraszania ( stosowanym w motoryzacji) 🤔 Czy to nie będzie przeszkadzać ptakom ?

    • @finnegancamous8340
      @finnegancamous8340 4 месяца назад

      Tego typu płyny są praktykowane np. przy lęgach sów - ale skutki są wątpliwe. Znam przypadki penetracji budek mimo tego środka. Nie ma procentowych badań mówiących o skuteczności tego specyfiku, natomiast na pewno nie uznawalbym, że jest to środek skuteczny i pewny.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      W ochronie kraski stosowano malowanie pnia terpentyna (taką naturalną) podobno działa. W odstraszacze sklepowe na kunę czy kota nie wierzę...

  • @agnieszkar.556
    @agnieszkar.556 4 месяца назад

    U mnie para kopciuszków uwiła sobie gniazdo pod dachem garażu. Niestety wczoraj sroka im je zniszczyła i zjadła jajka 😭. Czy jak powieszę tam budkę to jeszcze wrócą?

  • @qj0n
    @qj0n 4 месяца назад

    Błyszcząca, srebrna blacha nie będzie grzać budki, a wręcz odwrotnie, bo odbija znacznie więcej światła niż drewno. Za to zastanawiam się czy budka, gdyby była wieszana w lesie, nie powinna być bardziej zamaskowana. Ta się aż błyszczy

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      Budka n drzewie zawsze będzie się rzucać w oczy bardziej niż dziupla. Budki A maja mieć konstrukcje która zabezpiecza lęg przed drapieżnikiem... Pewnie jasny dach spowoduje że od góry budka będzie bardziej widoczna, ale jak dobrze wykonana to drapieżnikowi nic to nie da ...

  • @apf-ff4kl
    @apf-ff4kl 4 месяца назад

    Cześć.
    Budka dla modraszki VII piętro balkon (kot,kuna,dzięcioł-brak) i kwestia bocznego okienka przesłoniętego mleczną "szybką" dla doświetlenia kamery.
    Czy coś wiesz na ten temat? Czy modraszka lubi duże okienko czy małe czy uchylne a może z żaluzją?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Nie wiem jakie okienka lubi modraszka. Mojej budki do kamery nie dałem rady zawiesić (brak czasu) Za to 7 piętro dochodzi kwestia drapieżnika z powietrza, bo to kawał drogi do pokonania przez ptaki (no chyba że blisko korony drzew.) Trzeba tez uważać na przegrzewanie.

  • @knezmej
    @knezmej 4 месяца назад

    Jaka minimalna odległość między strzemionami wlotu powinna być by kuna, kot, itp nie mogło wcisnąć łapy

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Trudno powiedzieć. Budka typu A spłycona o połowę mimo że ma 6 cm kanału wlotowego będzie rabowana. Z drugiej strony wąski otwór , bardzo długi może ptaki zniechęcać...Dlatego wybrałem takie rozwiązanie lub słoniki z rurą fi 5 cm

  • @aldonaw2017
    @aldonaw2017 4 месяца назад

    Dziwny świat algorytmów, a co się złego stanie jak wrzucone o 17:00 ja obejrzę np o 20:00 albo jak dzis o 01:35? To już źle?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Dziwny jest ten świat... chyba chodzi o to jak w początkowej fazie film jest oglądany... Jak więcej stałych widzów decyduje się go oglądać to YT zwiększa jego zasięg , jak mniej to już tego nie robi bo nie widzi w tym celu (potencjalnego zysku z reklam)....

  • @Star__Scream
    @Star__Scream 4 месяца назад

    Chciałbym podpytać, czy w budki dla języków zamieszkiwane są też przez kosy?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      kosy nie za to szpaki tak

    • @Star__Scream
      @Star__Scream 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa to pewnie szpaki się wprowadziły, niestety nawet z lornetka jest mi ciężko rozróżnić te gatunki podczas krótkiego momentu wpatrywania do budki

  • @knezmej
    @knezmej 4 месяца назад

    Czy błyszczenie nie będzie wabić srók?

  • @meletele
    @meletele 4 месяца назад

    Czy pleszkom może się spodobać powieszona pionowo budka dla jerzyka?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      One chętnie wchodzą nawet do poziomu powieszonych budek dla Jerzyka :)

    • @meletele
      @meletele 4 месяца назад

      Często je widuję w swojej okolicy, ale budki zawsze przypadają sikorom i szpakom. Pomyślałem, że może się uda zaprosić jakąś mniej konwencjonalną budką

  • @marekmarecki9694
    @marekmarecki9694 4 месяца назад +1

    3:21 zaczyna się o budce.

  • @sebastianczarnowski27
    @sebastianczarnowski27 4 месяца назад

    Prawdopodobnie kuna wyrwie to zabezpieczenie.

  • @bartomiejbielawski9238
    @bartomiejbielawski9238 4 месяца назад

    Ile stron ma ebook? Na stronie nie ma takiej informacji.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      106, Pozdrawiam serdecznie. Poproszę by osoby zawiadujące sklepem wpisały taką informację w opisie. Dziękuje za komentarz

    • @bartomiejbielawski9238
      @bartomiejbielawski9238 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa Dziękuję :) przyjdzie pensja to kupuję. Pytanie czy pozostałe tomiki będą w podobnej wielkości?

  • @merkhava
    @merkhava 4 месяца назад

    Chyba ważne żeby do drzewa przykręcić teraz wkrętem nierdzewnym ? 2x ?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Nie przykręcam budek do żywego drzewa wkrętami. Jeżeli już używam gwoździ. Nie wiem czemu ale wkręty gorzej są gojone. Gwoździe nierdzewne lub ocynk (te drugie czasem krytykowane choć nie znalazłem dowodu ze taki gwóźdź zabije drzewo...

    • @merkhava
      @merkhava 4 месяца назад

      @@ptasiastrefa chodzi mi o odpadanie budek, przez skorodowane gwoździe. Stąd pomysł na nierdzewny wkręt.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +2

      @@merkhava ocynkowane których używam nie odpadają.. znaczy odpadają po parunastu latach, ale nie przez korozję A przyrost drzewa na grubość. W takim wypadku odpadnie każda budka niezależnie od tego czy będzie przymocowana :)

  • @trocki80
    @trocki80 4 месяца назад +2

    Trzeba było przewiercić otworki na wylot, włożyć druty i zagiąć je od środka. Dostęp przecież jest przez uchylną ściane boczną. Zdecydowanie lepiej by to trzymało niż klej. A na daszek świetnie sprawdza sie blacha z.... puszki po piwie.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Można było tak zrobić. Ale tak nie daję rady tego wyrwać po wyschnięciu kleju. Kuna, kot i szop pracze też nie da rady.

  • @zenekgmitrzak4764
    @zenekgmitrzak4764 4 месяца назад

    Proszę o radę gdzie powiesić budki dla pełzaczy i kowalików. Próbuję chyba z 10 lat i ciągle nikt się nie wprowadził.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 месяца назад +1

      Mam to samo doświadczenie z budka dla pełzaczy z drewna ... Nie chcą w nich mieszkać. Działają budki torcinobetonowe. kupiłem taką pewnie keidyś będzie odcinek..

  • @wodzimierzkarpinski2021
    @wodzimierzkarpinski2021 4 месяца назад

    👍