Panowie, ale nie da się mówić o silnikach dla początkujących pomijając na przykład Godota, na którym powstał chociażby wydany niedawno Core Keeper. ;P Wydaje mi się, że dla osób stawających współcześnie pierwsze kroki w robieniu gier może być najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w świetle licencyjnego zamieszania wokół Unity. Wspomniany przez Roja RPG Maker też przeszedł na przestrzeni lat długą drogę i pozwala na znacznie więcej niż kiedyś. Alternatyw ogólnie jest dużo, jak Game Maker, Construct 3, Defold i masa innych - ważne jest żeby zrozumieć swoje własne potrzeby i preferencje, a potem dostosować pod nie narzędzie z którego będzie się korzystać. Warto przy tym uwzględnić dostępność poradników, tempo rozwoju narzędzia, typy obsługiwanych przez nie assetów, dostępność wtyczek, licencje komercyjne itp. Temat zdecydowanie jest nie tylko głęboki, ale i kluczowy jeśli chcecie zachęcić nowe osoby do robienia gier, dlatego z mojej strony serdeczna prośba żebyście wchodzili bardziej w szczegóły i operowali na przykładach żeby zobrazować różnice między omawianymi narzędziami. Pozdrówki!
Dzięki, ale weź pod uwagę, że to dopiero drugi odcinek, merytorycznie/praktycznie - pierwszy. Szkoda, że z Twoją grą MMORPG nie wypaliło. Miała potencjał. Jak jej było?
Hej CTSG! Nawet nie wiesz, jak bardzo się cieszę, że przesłuchałeś odcinek! Wracając do głównego założenia serii „Z grami na ty”, staramy się zaczynać od ogółu do szczegółu, żeby nie przytłoczyć odbiorców nadmiarem informacji. Dlatego w tym odcinku skupiłem się na dwóch najpopularniejszych silnikach, które są kluczowe w branży i najczęściej wymagane, jeśli ktoś chce znaleźć pracę w 2024 roku. Nie wspomniałem jeszcze o bardziej technicznych szczegółach, takich jak różnice między Unreal Engine 5 a Unity. W Unreal Engine 5 głównym językiem programowania jest C++, a dodatkowo można korzystać z blueprintów, co ułatwia naukę i prototypowanie. W Unity z kolei programowanie odbywa się w C#, co może być nieco bardziej przyjazne dla początkujących. Oczywiście, odcinek poświęcony samym silnikom na pewno się pojawi, bo tak jak napisałeś - to temat rzeka! Pozdrawiamy!
Ogólnie się zgadzam z twoim komentarzem, tylko ma pare ale: Nie wiem skąd masz informacje, że Core Keeper został stworzony na Godot bo nie został. Core Keeper został stworzony na Unity, a Godot aktualnie nie ma dużej gry która mogła by go dobrze rozpromować. Tak samo nie ma dużego dostępu do poradników. Chociaż Brackeys się za niego wziął, więc jest szansa, że zrobi się większy boom. Tak jest sporo silników na których można tworzyć gry, a sam silnik to tylko narzędzie. Jeżeli się bardzo chce to można mocno naginać możliwości silników, tylko wtedy jest potrzebna też bardzo duża wiedza w kwestii programowania i jak te silniki działają. Jeżeli jako amator chce stworzyć grę, to wybór powinien paść na silnik prosty w obsłudze i z masą poradników. A same poradniki to też kwestia śmieszna, bo 90% z nich jest robiona też przez totalnych amatorów, którzy nie ogarniają co robią ale się chwalą. Wspominasz licencje komercyjne, które dla nauki tworzenia gier nie mają żadnego znaczenia. Nie zakładajmy że chociaż 1% ludzi którzy aktualnie chcą tworzyć/tworzą grę, skończą chociaż jedne projekt od A do Z, ponieważ jest to strasznie ciężkie. Każdy może zacząć robić gry, ale nie każdy ukończy ten proces.
To ja dodam od siebie że jest cała masa silników 2D (ostatnio popularny był chyba construct) które warto przytoczyć jeśli mówimy o czymś "łatwym". Pamiętajmy że ten podcast jest bardzo niszowy, a jeśli Twórcy podąża za naszymi uwagami będzie jeszcze bardziej ;) nie muszą omawiać wszystkich silnikow bo ja np mógłbym zapytać co z Blender GameEngine albo JMonkeyEngine? Jezioro jest duże. IMO git jak na nie specjalistyczny podcast :)
@@ROJSON & @Typ0vvy_ Jak najbardziej rozumiem, że te pierwsze odcinki mają służyć za wstępy do poszczególnych tematów. Trzymam kciuki za kolejne materiały i zwyczajnie zgłaszam uwagi z perspektywy słuchacza. ;) @SpeakerLive - Słodki Jeżu - faktycznie informację o Dome Keeperze zakodowałem w głowie jako dotyczącą Core Keepera. Dzięki za zwrócenie uwagi. ;) Co do licencji i dostępności poradników, to wydaje mi się mimo wszystko, że to dość istotne elementy podejmowania decyzji o wyborze silnika do nauki i nawet jeśli końcowo nie przypiszemy im dużej wagi, to warto mieć je w świadomości.
Hej rojo! Ten podcast to jest coś czego szukałem od dawna, mam nadzieję że będziecie kontynuować tą serię bo naprawdę świetnie się słucha i bardzo pomocne! Pozdrawiam serdecznie, jeśli chodzi o gości bardzo chętnie bym zobaczył podcast z pawlem sasko z cedepu
Marcin jest genialny w obrazowym tłumaczeniu laikom kwestii technicznych. Chyba nigdy dotąd nie zrozumiałam czegoś tak szybko, jak teraz tego jak działa optymalizacja. Dobrze się Was słucha i nawet nie czuć kiedy mija ta godzina. Nie wiem czy taki macie zamysł, ale fajnie by było jakbyście odcinki poświęcali jednemu konkretnemu tematowi, żeby tylko na tym się skupić i wyczerpać do granic w miarę możliwości. Przykładowo jeden odcinek na level design, jeden na game design i tak dalej. Krok po kroku od podszewki. Wszelkie plusy z tym związane, jak i zmory jakie trzeba pokonać.
O kurcze, od bardzo długiego czasu zanosiłem się z zamiarem zrobienia tekstowi dla grona przyjaciół (personalizowana fabuła), ale ogrom informacji i wiedzy jaką trzeba posiadać nawet przy tak małym projekcie skutecznie mnie powstrzymuje. Słuchając Was już po drugim odcinku serii znowu nabrałem wiatru w skrzydła. Jakoś tak prosto to wszystko brzmi w waszych ustach. No cóż, pozostaje się przekonać na własnej skórze. Dziękuję Wam i pozdrawiam.
Haha, świetny wstęp jak na podcast. 😂 Ja tam gdzieś watchtime, bo zawsze słucham w całości, jak przystało na 40letniego boomera.b😂 A tak na poważnie, to tydzień temu przegapiłem drugi odcinek, więc teraz na spokojnie nadrabiam zaległości.
Jezu chwilę mnie nie było i dzieją się takie rzeczy. Strasznie się cieszę, że nagraliście taki podcast i że z tego co widzę jest ich jeszcze więcej! Świetnie się składa bo akurat zainteresowałem się tematem gier od strony technicznej, więc wstrzeliłeś się w moment Rojciu! 🔥🛡️
Świetny materiał, mam nadzieję, że wleci też odcinek w którym zostanie wspomniany Godot, który jest świetnym wyborem nawet dla nowych twórców. Jednym z większych atutów jest na pewno to, że wykorzystuje własny język GDScript, bardzo zbliżony do Pythona oraz z mega naturalną/intuicyjną składnią dla nowicjuszy programowania + sam silnik jest bardzo lekki i przeskakiwanie z edytowania projektu do testowania go trwa dosłownie moment. Sam silnik dostał ostatnio sporego kopa popularności. Może i ilość poradników nie jest tak duża, jak w przypadku Unity, ale wzrost popularności robi swoje + jeśli zna się angielski to są kanały, które większość istotnych tematów pokryła z zapasem, także nie jest to wybór w ciemno.
Mam marzenie, żeby zrobić własną grę, ale przede mną jeszcze długa droga, zanim zdobędę potrzebne umiejętności. Takie podcasty zawsze są cenne, dzięki za odcinek!
Jeżeli chcesz to zrobić, potrafisz się uczyć i nie poddajesz się po porażkach to już możesz zacząć robić gry. Tylko nie zaczynaj od swojego cud marzenia MMO RPG SURVIVAL SPACE SIM, a zacznij od czegoś małego jak klon Mario, prosty FPS, Arkanoid, Space Invaders itp.
Dobrze się Was słucha, idealne duo na niedzielę :) Odnośnie jakichś propozycji to może jakieś też wyjaśnianie z Waszej strony czym są niektóre elementy o których mówicie, np. optymalizacja gry albo anti-alliasing? Oglądam czasami szorty u Kiszaka, on czasami coś stara się tłumaczyć na przykładach oglądając np. trailer gry. Może jakiś odcinek z takim słowniczkiem który by pomógł nawet po prostu zwykłym graczom się połapać o co chodzi w tych ustawieniach graficznych :D Możecie zresztą analizować konkretne tytuły, np. poświęcić cały odcinek na takiego Gothica, Mass Effecta, i rozłożyć dany tytuł na części pierwsze - co tam grało a co nie. Pozdro!
Kurde Rojo. Nie mogę się doczekać kolejnych odsłon. Jestem aktualnie devem od apek mobilnych i webowych, ale zawsze chciałem wejść w GameDev. Chwilowo raczej napiszę coś samemu sobie, to znaczy grę w którą sam bym grał. Chcę ją napisać totalnie sam i wasze materiały napewno mi w tym pomogą.
Panowie świetnie się was słucha i cieszy mnie konkretne uderzenie w temat gier. Mam do was pytanie. Czy w ramach tego podcastu można liczyć na odcinek poświęcony concept artowi? Może z jakimś gościem z branży (choćby z bardziej znanych nazwisk Anna Podedworna, Grzegorz Przybyś czy Michał Madej) . Myślę że Rojo mógłby tu ciekawie pociągnąć wątki jako absolwent liceum plastycznego. Pozdrawiam
Super podcast , dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem, bardzo mnie zainteresowały te kursy, nie wiedziałem, że to może być takie tanie. Mam pytanie, zamierzam zrobić grę, byłaby to gra klikana na podstawie wyborów, opierałoby się to na opowieści tekstowej jakiejś nieruchomej grafice w tle i dodanie ścieżek dźwiękowych, i finałów miałoby być kilka, jakieś pomysły jak i w czym coś takiego zrealizować
Patryku i Marcinie mam do was pytanie. Czy w ramach waszej współpracy poza podcastem będziecie realizować też poboczne projekty np. darmowe poradniki dla widzów z dziedziny tworzenia gier? Myślę że dzięki wiedzy Marcina i waszych przyszłych gości podcastu dałoby się stworzyć bazę wiedzy praktycznej dla początkujących. Taki zbiór wiedzy na pewno przyczyniłby się pozytywnie na branżę tworząc nowych specjalistów jak i tworząc wiele nowy projektów tj. gier. PS. Serdecznie was pozdrawiam :)
Myślę, że fajnie byłoby jakbyście pokazywali przykłady. Mówiliście o dokumencie game designu - moglibyście przeprowadzić taki "warsztat" jak to powinno profesjonalnie wyglądać, żeby móc wsadzić to sobie w CV. Może byście od tyłu stworzyli taki dokument np. Wzięli jakaś scenę z popularnej gry i na jej podstawie pokazali jak mógł wyglądać game design doc do takiej sceny. Przykłady, przykłady i jeszcze raz przykłady! :D bo wiele można mówić, ale osoby "zielone" dalej nie będą wiedzieć jak coś wygląda w rzeczywistości. Moglibyście też od czasu do czasu rozkładać jakieś mechaniki na czynniki pierwsze. Fajnie mówić o swoim doświadczeniu i jakiś ciekawostkach, może to inspirować, ale nie wniesie to merytorycznej, faktycznej wiedzy. Teoretycznie każdy wie czym zajmuje się projektant jakiejś tam mechaniki mechaniki, ale jak taką wiedzę zapisać i się nią pochwalić? W jakiej formie? W jakich punktach? Na bazie przykładów lepiej się zrozumie i być może stworzy samemu coś co faktycznie może pomóc przy tworzeniu portfolio.
W kwestii silnika, pominięcie Godota to jest jak dla mnie kryminał (mówię oczywiście półżartem). Świetny silnik na start, dużo bardziej intuicyjny niż Unity, a w dodatku open-source, czyli jest w 100% darmowy (Unity bierze prowizję od każdej sprzedanej sztuki gry wyprodukowanej na nim). Idąc za konwencją zaproponowaną przez Roja (oceniając złożoność i możliwości): RPG Maker -> Godot -> Unity -> Unreal Engine; przy czym Godot i Unity już są bardzo blisko, a Godot rozwija się w niesamowitym tempie.
Na unity wyszedł mój ukochany ORI od Moon Studios, gra która praktycznie przywróciła mi pasję do gier w czasie kiedy zagubiłem się w obowiązkach i nie umiałem się już z nich cieszyć ❤
Super pomysł na serie i super wykonanie. W sumie mam tutaj pytanie do Marcina, jestem junior devem piszącym w języku C#, na którym jak dobrze rozumiem opiera się unity. Od zawsze interesowałem się grami, zastanawiam się, ile czasu według ciebie zajęłoby komuś kto ma takie podstawy nauczyć się unity na poziomie, który pozwoli na tworzenie i wydawanie własnych, amatorskich, mniej lub bardziej dopracowanych gier. Pozdrawiam!
Nie wiem co programujesz, ale tworzenie gier z punktu programisty jest inny niż tworzenie "klasycznych" aplikacji. Nie jest też tak, że to totalnie inny świat. Nauka Unity to jak nauka każdego innego narzędzia.
Ciekawi mnie w sumie jakie macie podejście do narzędzi typu chociażby RPG Maker. Można stwierdzić, że jest do taki zabawkowy młotek w porównaniu, gdy już konkretne silniki pokroju Unity, Unreal, robią za młot z prawdziwego zdarzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że narzędzia takie jak wspomniany RM, potrafią uruchomić kreatywność. Dostajemy program ze sporymi ograniczeniami. Jestem wielkim fanem, jednej ze starszych wersji wspomnianego narzędzia, mianowicie RPG Maker 2003 (RPG Tsukuru Me). Mamy tam do dyspozycji grafikę, nieco przypominającą tę z Super Nintendo. Mimo ograniczenia palety kolorów do 256, rozdziałki do 320x240 oraz braku pisania skryptów, można się przy tym naprawdę świetnie bawić. Przez wspomniane ograniczenia, jesteśmy zmuszeni kombinować tak, by uzyskać pożądany przez nas efekt, za pomocą tego co jest (zmienne, przełączniki), czyli zdarzeniówek. Pozdrawiam serdecznie! :)
Moim zdaniem brakuje bardzo ważnego tematu (chyba, że go tutaj przeoczyłem wtedy przepraszam), mam na myśli obecny stan braży gamedev w Polsce i fakt jak na tą chwilę nierealne jest wbicie się w nią z poziomu juniora, bez kontaktów( wujek, ciocia, tata, mama, brat czy przyjaciel). Osoby, które świeżo obejrzą podcast nabiorą chęci do nauki silnika z myślą o tym by kiedyś pracować w tej branży i odbiją się od ściany w której wymagania na poziomie juniora to 2 lata doświadczenia i konkurencja(kandydaci na to stanowisko) razem z tobą to często kilkadziesiąt lub kilkaset osób. Nie bronie nikomu nauki dla zabawy i własnych projektów w wolnej chwili, ale myśle, że ważne jest by czasem pokazać// poinformować innych o takiej realnej ścianie jaka jest tam obecnie dla osób, które bedą zaczynały o tym myśleć przyszłościowo i na poważnie. Nie odbierzecie tego jako jakiś złośliwy komentarz, tylko zwykłą uwagę do treści. Trzymam kciuki za dalszy rozwój i powodzenia!
dosłownie przez stan polskiego gameDevu zmusił mnie do zrobienia swojej gry - ileż można wysyłać CV i liczyć się coś sie udało skoro można wziąść sprawy w swoje ręce i zacząć coś robić
Game Dev to nie jest praca na linii produkcyjne, nie jest to też typowe tworzenie aplikacji. Jest to branża kreatywna nawet w kwestii programowania. Sam miałem szczęści dostając się n aktualne stanowisko Level Designer, ale zaczynałem jako zwykły QA. Jeżeli chodzi o pracę to tak, nie jest teraz super łatwo, ale osoba która robi własne projekty w domu może pozyskać właśnie te "2 lata doświadczenia". Najważniejsze to wybrać sobie silnik, który jest teraz popularny wśród dużych i mały firm np. Unity lub Unreal (Godot nie jest powszechnie używany przez większe/mniejsze studia, na np. skillshot nie ma ani jednego ogłoszenia z nim związanego), i tworzy na nim mniejsz projekty.
@@SpeakerLive Mam co do tego inną opnię. dosłownie 3/4 ogłoszeń to praca nad bzdurnymi mobilniakami albo wirtualnymi kasynami. Nie raz dostawałem info od firm że oni by chcieli abym im robił po kilkanaście 3d modeli dziennie. Nie mówiąc o wymaganiach z kosmosu na junior stanowsiko, o oferowaniu bezpłatnego stażu nie wspominając. Obecnie wygląda to tak że jak nie masz wtyk - czyli znajomości to nie dostaniesz sensownej pracy i tyle.
Co do lepsiejszych czasów. Patrząc na to, jak kozackie RPGi wychodzą teraz to mam wrażenie, że to najlepsze czasy od nomen omen czasów Fallout czy Baldura W tannym roku BG3 Zaraz za rogiem Kingdom Come 2. Ostatnio zacząłem grać w jedynkę ostatnio wymienionego i zakochałem się bez pamięci. I to tak tylko pierwsze gry z brzegu, bez wchodzenia głębiej w temat. Dlatego uważam, że jest rewelacyjnie, po prostu czasem trzeba bardziej poszukać, gdyż wychodzi gier tyle, że czasem może nam coś umknąć.
Nie trzeba nie wiadomo ile czasu żeby przedstawić grę potencjalnym odbiorcą. Tak ciężko jest wziąć zeszyt spisać mechaniki i je przeanalizować, i powiedzieć jakie sa potencjalne plusy i minusy? Ja się świetnie bawiłem w Elden Ringu, i każdemu bym mógł polecać, ale nie będąc samozwańczym specem od gier jestem w stanie dostrzec że mapa jest bardzo duża i przemierzania takich dystansów może nie przypaść niektórym do gustu, że opcjonalni bossowie potrafią być bardzo powtarzalni i przez to może to być dla nie których nudne, i tak mogę wymieniać. Rojo użył słowa recenzja, a recenzja powinna zawierać ocenę krytyczną, i tym wprowadził ludzi w błąd. Gra nie miała dema żeby samemu to ocenić, więc ludzie musza sie kierować RECENZJAMI żeby wiedzieć na co wydac swoje ciężko zarobione pieniądze, a 350zł kiedy się zarabia 3500-5000zł miesięcznie to dużo pieniędzy. Moim zdaniem kompletny brak szacunku do tych ludzi z twojej strony. Marcin sam powiedział że poczuł by się oszukany.
Ja chciałbym zapytać, jak wygląda sprawa z Kickstarterem - jeżeli założymy, że projekt jest już na takim etapie, że można coś zaprezentować to czy warto wówczas skorzystać z pomocy Kickstartera? Jakie są plusy i minusy ?
8:14 może nie tyle co "innowacyjne gry" = rozwój branży , alee już ciężko jest zrobić coś innowacyjnego typu LOL MC które były po prostu czymś nowym były nowym gatunkiem gier(tak tak wiem wiem dota itd wiadomo o co chodzi) ciężko jest już wymyślić coś zupełnie nowego alee zdarza się jak vampire survivors raczej jako "innowacje" bym właśnie pod tym względem patrzył, a nie koniecznie biorę za innowacje coś typu xcom i baldur gate 3 chodź baldur gate jest niesamowitą grą i jako "skok" gatunku do przodu niesamowitym mogę przytaknąć alee czy nazwałbym to "innowacją" niekoniecznie. rozwój branży jest niesamowity i coraz szybciej i więcej gier powstaje i to jest FAKT kropka. aczkolwiek innowacje zdarzać się będą coraz rzadziej ponieważ ciężej będzie wymyślić coś czego "nie było" ewentualnie myślę nad jakimś łączeniem gatunków w jeden typu (na szybko daje przykład) rts połączony z RPG lub gry gdzie porusza się jedną postacią i strategie typu total war by każdą jednostką móc grać lub tworzyć swoją postać/postacie które można rozwijać jak w rpg w każdym razie wiadomo o co chodzi
Oglądałem od 22 min 22:40 totalnie, ale to totalnie się nie zgadzam. Im większy cel sobie osiągasz, tym większą motywacje masz, żeby do tego dążyć, trzeba marzyć wysoko, mierzyć wysoko i skrupulatnie do tego dążyć. Zaczynanie gamedevu z myślą "no w sumie to nie jestem nikim wyjątkowy, zrobie coś małego" to niszczy cały wizerunek na starcie, potem latami będziecie chodzić z takim przekonaniem, siedząc z mega doświadczeniem na stanowisku juniorskim. Jako 3d modeler który pracuje komercyjnie od paru lat, stwierdzam, że to jest masakrycznie szkodliwe, są różne podejścia. Też stwierdzenie z zaczynaniem od początku jest błędny, nabieranie różnych perspektyw z różnych środowisk - powoduje że doświadczenie zdobywamy znacznie szybciej. Te umiejętności się pokrywają i zazębiają. 23:45 jest mega, meeeeega szkodliwe, wejście w branże jest masakrycznie trudne. Rynek jest zalany po wielkich zwolnieniach pocovidowych, ja z doświadczeniem prawie 3 lata szukałem pracy przez 5-6 miesięcy To najgorszy moment na rynku, mówi to każda doświadczona osoba z gamedevu, strasznie duża krzywdę robisz mówiąc takie slogany. Skazujesz ludzi, na wieczne biczowanie się "czemu mnie nie przyjmują, przecież ten Marcin powiedział, że to takie łatwe". Rynek obecnie jest w rozsypce i trudno cokolwiek znaleźć, jest po 1500 kandydatów na jedno pojedyńcze stanowisko. Odłam CDP rebel wolfes, miało nawet po 800 zgłoszeń bez otwartej rekturacji. 25:50 też nie do końca prawda, Unity da się ustawić bardzo dobrze graficznie, co do unreala i mocniejszego sprzętu to też zależy jaki sposób optymalizacji wykonujesz w projekcie. Powinieneś raczej powiedzieć o tym, że unity jest bardziej nakierowane na gry konsolowe, mobilne, vrowe, unreal na pctowe (przez nanite, virtual shadow mapy, virtual field distance, optymalizacje batchy i wiele innych które są tylko obsługiwane przez PC). Najpierw mówisz o tym, że unity jest gorsze graficznie, potem wspominasz o sea of thieves, to zupełnie inny styl graficzny, to grafika stylizowana, a nie realistyczna. 27:00 też błędny argument, unity lepiej zacząć nauczyć się z tego powodu, że jest prostszy i ma więcej darmowych tutoriali, kursów. Unreal na starcie był mega ciężki, dlatego do unity powstało w tym czasie setki, tysiące filmików i kursów na yt. Dokumentacja do unity jest też znacznie lepiej napisana, więc ułatwia to proces nauki. Unreal ma mało wiedzy w dokumentacji, rzeczy trzeba czerpać z forów lub pisząc bezpośrednio do teamu, używając trików czy wchodząc w totalne technikalia silnila. 32:25 I tak i nie, warto o optymalizacji myśleć już na podstawowych etapach produkcji. Słaba optymalizacja i tak wypuszczony produkt spowoduje lawine mostly negavite na steamie, czyli projekt zostanie finalnie zamknięty. 33:35 Tutaj Rojo kontynuje temat, który Marcin poruszył, nie jest łatwiej. Jest obecnie najciężej w historii, bo każdy chce robić gry. 34:15 Udemy nie przyda się do wszystkiego, tutaj powinno się pojawić info o artstation, youtube, kursy promowane. Udemy może być dobry do np programowania i uzyskania certyfikatu na koniec. Kurs kosztuje nawet 300zł, filmik na yt jest za darmo, raczej ludzie na starcie nie wydadzą mnóstwo hajsu na starcie, chcą początkowy start na np na yt, gdzie wszystko jest w mega przystepny języku. Niestety dalej nie jestem w stanie oglądać, oceniam że jest to takie 2/10. Za dużo rzeczy jest jako pewnik, kiedy rzeczywistość jest totalnie inna, mega słabe rozwinięcie i bardzo szkodliwe tezy. Nie ma info o najważniejszych stronach do promowania, jak coś ugryźć, gdzie się reklamować (może było później albo w poprzednich podcastach). A do Roja, mega dobry pomysł na serie, miło się Ciebie słucha, świetnie, że wpadłeś na taki pomysł ten format jest cudny, tylko szkoda, że ta wiedza jest trochę krzywdząca.
Cieszę się, że mimo „pasywno-agresywnego vibe’u” i niedokończonego oglądania udało Ci się poświęcić chwilę na tak dokładny komentarz. Okej, przejdźmy przez to razem, bo chyba parę rzeczy się nie do końca zrozumiało po obu stronach. 22:40 - Im większy cel, tym większa motywacja - jasne, w teorii brzmi super, ale w praktyce to trochę bardziej skomplikowane. Gamedev to nie zawsze ścieżka wielkich ambicji, które od razu przekładają się na sukces. Czasem lepiej jest zaczynać od mniejszych projektów, żeby zbudować bazę, zamiast od razu celować w "najlepsze modele świata". Motywacja? Fajnie, ale realne oczekiwania to jednak fundament. A jeśli mówimy o „masakrycznie szkodliwych” podejściach - szkodliwym jest właśnie brak dyscypliny i upór na to, by z dnia na dzień być mistrzem. Zarządzanie, dyscyplina, praca u podstaw - to wszystko jest kluczowe. Robię w branży, uczę zarządzania, więc wiem, o czym mówię - wybujałe cele zostawmy na później. 23:45 - Co do tego, że rynek pracy jest trudny - zgoda! Mówiłem, że obecna sytuacja to fallout po pandemii, wielkie zwolnienia, mniejsza stabilność. Tylko chodziło mi o coś innego: że dziś o podstawową naukę jest łatwiej niż kiedyś. Możesz zacząć uczyć się za grosze z kursów na Udemy czy za darmo na RUclips. Właśnie podstawy są w zasięgu ręki - nikt nie mówił, że po nich dostaniesz wymarzoną pracę. Ale każdy, kto wytrwale pracuje i buduje swoje portfolio, ma dziś więcej narzędzi niż kilka lat temu. A wejście na rynek? Tak, wymaga czasu i zaangażowania. Przykład że się da? Ty i Ja mamy pracę. Więc uważam że zdeterminowani słuchacze sobie poradzą, jeśli tylko będą działać krok po kroku. 27:00 - Unity na start? Tak, jestem fanem - właśnie dlatego, że jest prostszy, ma więcej tutoriali i zasobów za darmo, a dokumentacja jest super. Unreal jest trudniejszy na początek, ale oferuje inne możliwości - i to jest ok, bo każdy wybiera, co mu pasuje. I tak, mówiłem, że lepiej zacząć od Unity, więc tutaj totalnie zgoda. Niestety dalej nie jestem w stanie odpowiadać, oceniam że twój komentarz jest to takie 2/10 xD A tak serio to wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie, a my będziemy dalej dostarczać więcej ciekawych tematów! Pozdrawiam Marcin
@@Typ0vvy_ vibe pasywno-agresywny jest, z tego powodu, że te same rzeczy są powtarzane na uczelniach, są bardzo szkodliwe, wprowadzają ludzi w błąd. Tworząc takie tezy i mówiąc takie rzeczy raczej było pewnością, że spotkasz osobę z rynku która widzi go trochę z innej perspektywy. Stąd na studiach masz wysyp ludzi, którzy myślą, że po studiach znajdą na luzie pracę. Gamedev wymaga napierdzielania po godzinach, robienia kursów, pracy po pracy, żeby nie wypaść z rynku. Często 8h pracy, potem kolejne 12h ciśnięcia kursów i douczania się. Obejrzałem tylko tyle, ponieważ takie komentarze to coś przez co wielokrotnie się chciałem odbić od rynku, mogłem to napisać milej, jednak surowa krytyka w moich oczach zawsze pozwala więcej wynieść, plus te segmenty mnie najbardziej interesowały. Są spore plusy podcastu, jak i spore minusy. Widzę, że na rynku jesteśmy przez podobny okres czasu - patrząc po linkedinie stąd też mój komentarz, bo zaczynałeś też z innego miejsca. 1. Tak, dlatego pisałem w późniejszym etapie, że są różne podejścia, nie ma jednego konkretnego. A wykupywanie masowo kursów na udemy nic nie da, po prostu robisz sobie zbiorowisko rzeczy których nigdy nie obejrzysz. Stąd kursy na yt są znacznie lepszym i naocznym przykładem, gdzie nie mamy paywalla żeby zacząć. Ucząc sporo osób, stwierdzam, że główny base młodego gamedevu obecnie opiera się na 16-20 latkach, te osoby często nie mają jeszcze swoich pieniędzy. 2. Imo powinieneś mocno zaznaczyć jak wygląda rynek, imo jest fajny, imo jest ciekawy, tylko nie jest stabilny, problemy z masowymi redukcjami, trudność ze znalezieniem pracy, jakie umowy są standardem (głównie umowa o dzieło i b2b). Przynajmniej ja tego nie odczułem i to nie wybrzmiało, a jeśli wspominałeś o tym całościowo w negatywach np wcześniej, to warto to powtarzać wielokrotnie, nie wszyscy oglądają całe materiały, oraz wszystkie materiały. 3. Tutaj nadal, zgadzamy się razem, tylko nadal to nie wybrzmiało. Nie czepiam się na siłę, tylko daje wskazówki jako osoba też doświadczona, co może wprowadzić w błąd potencjalnych oglądających, bo sam wiele razy takie pytania otrzymywałem. Tworząc materiały, będziesz spotykał się z komentarzami negatywnymi, nie jestem hejterem - tylko daje Ci rzeczowe uwagi mając również doświadczenie branżowe Temat jest ciekawy, imo najlepszy podcast Rojsona, widać że nauczył się rozmawiać podcastowo, słucha, zadaje ciekawe pytania, nie przerywa, dodaje fajnej wiedzy z innej strony. Jednak są rzeczy które lepiej żeby wybrzmiały, były mocno podkreślone. Gamedev to nie jest cukierkowe miejsce, zaczynając np od testronica który jest fabryką testuchów, bez żadnego szacunku do nich, czy po samą pracę na rynku. Gdzie typowy janusz może wrzucić Cie na uod i kazać farmić po 12 godzin dziennie z weekendami i bez dni wolnych (brak dni wolnych, czy niepłatne dni wolne to też spory standard). Umowy, zwolnienia, niestabilność, problemy z kredytami (bo przy np umowie o dzieło biorą ci 50% uzyskania przychodu, czyli dla banku praktycznie nigdy nie otrzymasz kredytu bo zarabiasz połowe, bądź przy b2b musisz pracować conajmniej przez 2 lata). Nie poddawajcie się i ciśnijcie, jednak przy tezach tak globalnych wypada zapytać też pare innych osób jak to wyglądało z ich perspektywy - sporo prelegendów na eventach też robi ten błąd, bo opierają swoją wiedzę na swoim wąskim zakresie i próbce. Czuć mega powiew świeżości, plus widzę te zacięcie w oczach Roja jak go to kręci :p
Czy jest sens tworzyć grę, skoro jest się beztalenciem jeśli chodzi o kwestię graficzną? Mam pojęcie o Unity (być może w przyszłości i UE) aczkolwiek moje wszelkie produkcje bazują na assetach, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju modele. Nie mam problemu z okodowaniem tychże modelu, jednak mam wrażenie, że nie potrafię jednej z tych najważniejszych rzeczy.
@Typ0vvy_ Dotrzymałeś słowa, pełen szacunek dla ciebie, i będę słuchał z uwagą. ale do roja i tak straciłem szacunek, tylko się wykręcił. Dalej uważam że oszukał ludzi (pewnie wzioł za to hajs), powinien przeprosić i przede wszystkim z mienić tytuł z recenzja na opis.
Czego ty oczekujesz, jeśli bethesda faktycznie trzyma łapę na tym to nic nie zrobi. Lepiej po prostu przyjmij że gość nie rozumie słowa recenzja, a wszystkie jego opinie o grach są w różowych okularach, i nie kieruj się nimi przy wyborze gry ani trochę.
@Typ0vvy_ opowiedz o tym, dlaczego nie warto robic wlasnego silnika gry - z pewnoscia wielu mlodych zapalonych programistow ma takie zapędy, a na pewno sam wiesz jaki jest tego efekt ;) nieskromnie przyznam, ze widzialem sukcesy jak i porazki w tej materii a nawet jednej doswiadczylem ;)
Drodzy zainteresowani naszym Podcastem, w opisie znajdziecie sporo przydanych rzeczy. Pozdrawiamy! Playlista ZGNT: ruclips.net/p/PL41H-hNGXVwU5-1uxmfHvOGV1cxQI4DCJ
Panowie, ale nie da się mówić o silnikach dla początkujących pomijając na przykład Godota, na którym powstał chociażby wydany niedawno Core Keeper. ;P Wydaje mi się, że dla osób stawających współcześnie pierwsze kroki w robieniu gier może być najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w świetle licencyjnego zamieszania wokół Unity. Wspomniany przez Roja RPG Maker też przeszedł na przestrzeni lat długą drogę i pozwala na znacznie więcej niż kiedyś. Alternatyw ogólnie jest dużo, jak Game Maker, Construct 3, Defold i masa innych - ważne jest żeby zrozumieć swoje własne potrzeby i preferencje, a potem dostosować pod nie narzędzie z którego będzie się korzystać. Warto przy tym uwzględnić dostępność poradników, tempo rozwoju narzędzia, typy obsługiwanych przez nie assetów, dostępność wtyczek, licencje komercyjne itp. Temat zdecydowanie jest nie tylko głęboki, ale i kluczowy jeśli chcecie zachęcić nowe osoby do robienia gier, dlatego z mojej strony serdeczna prośba żebyście wchodzili bardziej w szczegóły i operowali na przykładach żeby zobrazować różnice między omawianymi narzędziami. Pozdrówki!
Dzięki, ale weź pod uwagę, że to dopiero drugi odcinek, merytorycznie/praktycznie - pierwszy. Szkoda, że z Twoją grą MMORPG nie wypaliło. Miała potencjał. Jak jej było?
Hej CTSG! Nawet nie wiesz, jak bardzo się cieszę, że przesłuchałeś odcinek! Wracając do głównego założenia serii „Z grami na ty”, staramy się zaczynać od ogółu do szczegółu, żeby nie przytłoczyć odbiorców nadmiarem informacji. Dlatego w tym odcinku skupiłem się na dwóch najpopularniejszych silnikach, które są kluczowe w branży i najczęściej wymagane, jeśli ktoś chce znaleźć pracę w 2024 roku.
Nie wspomniałem jeszcze o bardziej technicznych szczegółach, takich jak różnice między Unreal Engine 5 a Unity. W Unreal Engine 5 głównym językiem programowania jest C++, a dodatkowo można korzystać z blueprintów, co ułatwia naukę i prototypowanie. W Unity z kolei programowanie odbywa się w C#, co może być nieco bardziej przyjazne dla początkujących.
Oczywiście, odcinek poświęcony samym silnikom na pewno się pojawi, bo tak jak napisałeś - to temat rzeka!
Pozdrawiamy!
Ogólnie się zgadzam z twoim komentarzem, tylko ma pare ale:
Nie wiem skąd masz informacje, że Core Keeper został stworzony na Godot bo nie został. Core Keeper został stworzony na Unity, a Godot aktualnie nie ma dużej gry która mogła by go dobrze rozpromować. Tak samo nie ma dużego dostępu do poradników. Chociaż Brackeys się za niego wziął, więc jest szansa, że zrobi się większy boom.
Tak jest sporo silników na których można tworzyć gry, a sam silnik to tylko narzędzie. Jeżeli się bardzo chce to można mocno naginać możliwości silników, tylko wtedy jest potrzebna też bardzo duża wiedza w kwestii programowania i jak te silniki działają. Jeżeli jako amator chce stworzyć grę, to wybór powinien paść na silnik prosty w obsłudze i z masą poradników. A same poradniki to też kwestia śmieszna, bo 90% z nich jest robiona też przez totalnych amatorów, którzy nie ogarniają co robią ale się chwalą.
Wspominasz licencje komercyjne, które dla nauki tworzenia gier nie mają żadnego znaczenia. Nie zakładajmy że chociaż 1% ludzi którzy aktualnie chcą tworzyć/tworzą grę, skończą chociaż jedne projekt od A do Z, ponieważ jest to strasznie ciężkie. Każdy może zacząć robić gry, ale nie każdy ukończy ten proces.
To ja dodam od siebie że jest cała masa silników 2D (ostatnio popularny był chyba construct) które warto przytoczyć jeśli mówimy o czymś "łatwym". Pamiętajmy że ten podcast jest bardzo niszowy, a jeśli Twórcy podąża za naszymi uwagami będzie jeszcze bardziej ;) nie muszą omawiać wszystkich silnikow bo ja np mógłbym zapytać co z Blender GameEngine albo JMonkeyEngine? Jezioro jest duże. IMO git jak na nie specjalistyczny podcast :)
@@ROJSON & @Typ0vvy_ Jak najbardziej rozumiem, że te pierwsze odcinki mają służyć za wstępy do poszczególnych tematów. Trzymam kciuki za kolejne materiały i zwyczajnie zgłaszam uwagi z perspektywy słuchacza. ;)
@SpeakerLive - Słodki Jeżu - faktycznie informację o Dome Keeperze zakodowałem w głowie jako dotyczącą Core Keepera. Dzięki za zwrócenie uwagi. ;) Co do licencji i dostępności poradników, to wydaje mi się mimo wszystko, że to dość istotne elementy podejmowania decyzji o wyborze silnika do nauki i nawet jeśli końcowo nie przypiszemy im dużej wagi, to warto mieć je w świadomości.
Hejka! dawno nie oglądałem Rojsona. Powiem szczerze że ostatnio poznaje Godota i uczę się gamedev i tutaj nagle taki podcast! Fajnie
Nowy odcinek "od Zera do Developera"
Hej rojo! Ten podcast to jest coś czego szukałem od dawna, mam nadzieję że będziecie kontynuować tą serię bo naprawdę świetnie się słucha i bardzo pomocne! Pozdrawiam serdecznie, jeśli chodzi o gości bardzo chętnie bym zobaczył podcast z pawlem sasko z cedepu
Marcin jest genialny w obrazowym tłumaczeniu laikom kwestii technicznych. Chyba nigdy dotąd nie zrozumiałam czegoś tak szybko, jak teraz tego jak działa optymalizacja. Dobrze się Was słucha i nawet nie czuć kiedy mija ta godzina. Nie wiem czy taki macie zamysł, ale fajnie by było jakbyście odcinki poświęcali jednemu konkretnemu tematowi, żeby tylko na tym się skupić i wyczerpać do granic w miarę możliwości. Przykładowo jeden odcinek na level design, jeden na game design i tak dalej. Krok po kroku od podszewki. Wszelkie plusy z tym związane, jak i zmory jakie trzeba pokonać.
Kolejny jakościowy odcinek! Dzięki Panowie za świetny content 🙌
O kurcze, od bardzo długiego czasu zanosiłem się z zamiarem zrobienia tekstowi dla grona przyjaciół (personalizowana fabuła), ale ogrom informacji i wiedzy jaką trzeba posiadać nawet przy tak małym projekcie skutecznie mnie powstrzymuje. Słuchając Was już po drugim odcinku serii znowu nabrałem wiatru w skrzydła. Jakoś tak prosto to wszystko brzmi w waszych ustach. No cóż, pozostaje się przekonać na własnej skórze. Dziękuję Wam i pozdrawiam.
Bardzo polecam kurs na Udemy Complete C# Unity Game Developer 2D od Complete C# Unity Game Developer 2D.
Tam możesz nauczyć się jak zrobić taką grę :)
Haha, świetny wstęp jak na podcast. 😂 Ja tam gdzieś watchtime, bo zawsze słucham w całości, jak przystało na 40letniego boomera.b😂
A tak na poważnie, to tydzień temu przegapiłem drugi odcinek, więc teraz na spokojnie nadrabiam zaległości.
Dzięki za ciekawy materiał. IMHO warte uwagi są COMP 4300, 4303 i CS50's Introduction to Game Development - dostepne w YT.
Ciekawy temat, kolejny ciekawy podcast! Będę tu co tydzień:D
Jezu chwilę mnie nie było i dzieją się takie rzeczy. Strasznie się cieszę, że nagraliście taki podcast i że z tego co widzę jest ich jeszcze więcej! Świetnie się składa bo akurat zainteresowałem się tematem gier od strony technicznej, więc wstrzeliłeś się w moment Rojciu! 🔥🛡️
Świetny materiał, mam nadzieję, że wleci też odcinek w którym zostanie wspomniany Godot, który jest świetnym wyborem nawet dla nowych twórców. Jednym z większych atutów jest na pewno to, że wykorzystuje własny język GDScript, bardzo zbliżony do Pythona oraz z mega naturalną/intuicyjną składnią dla nowicjuszy programowania + sam silnik jest bardzo lekki i przeskakiwanie z edytowania projektu do testowania go trwa dosłownie moment. Sam silnik dostał ostatnio sporego kopa popularności. Może i ilość poradników nie jest tak duża, jak w przypadku Unity, ale wzrost popularności robi swoje + jeśli zna się angielski to są kanały, które większość istotnych tematów pokryła z zapasem, także nie jest to wybór w ciemno.
Hej!
W następnym odcinku będzie sprostowanie jak chodzi o Godota :)
Mam marzenie, żeby zrobić własną grę, ale przede mną jeszcze długa droga, zanim zdobędę potrzebne umiejętności. Takie podcasty zawsze są cenne, dzięki za odcinek!
Jeżeli chcesz to zrobić, potrafisz się uczyć i nie poddajesz się po porażkach to już możesz zacząć robić gry. Tylko nie zaczynaj od swojego cud marzenia MMO RPG SURVIVAL SPACE SIM, a zacznij od czegoś małego jak klon Mario, prosty FPS, Arkanoid, Space Invaders itp.
Dobrze się Was słucha, idealne duo na niedzielę :) Odnośnie jakichś propozycji to może jakieś też wyjaśnianie z Waszej strony czym są niektóre elementy o których mówicie, np. optymalizacja gry albo anti-alliasing? Oglądam czasami szorty u Kiszaka, on czasami coś stara się tłumaczyć na przykładach oglądając np. trailer gry. Może jakiś odcinek z takim słowniczkiem który by pomógł nawet po prostu zwykłym graczom się połapać o co chodzi w tych ustawieniach graficznych :D Możecie zresztą analizować konkretne tytuły, np. poświęcić cały odcinek na takiego Gothica, Mass Effecta, i rozłożyć dany tytuł na części pierwsze - co tam grało a co nie. Pozdro!
Dla ludzi z mojego pokolenia z lat 80.... Polecam Wartales.....pozytywnie się zachwyciłem.
Super inicjatywa, fajny podcast! Chętnie będę wracał, cieszy mnie że coś się dzieje w polskiej branży gier
Trzymaj dyszkę Rojson :D Bardzo lubię oglądać twoje filmy. Serdeczna Tarcza 💪
Kolejny ciekawy materiał się zapowiada ,pozdro ROJO i dzięki !
Kurde Rojo. Nie mogę się doczekać kolejnych odsłon. Jestem aktualnie devem od apek mobilnych i webowych, ale zawsze chciałem wejść w GameDev. Chwilowo raczej napiszę coś samemu sobie, to znaczy grę w którą sam bym grał. Chcę ją napisać totalnie sam i wasze materiały napewno mi w tym pomogą.
Panowie świetnie się was słucha i cieszy mnie konkretne uderzenie w temat gier. Mam do was pytanie. Czy w ramach tego podcastu można liczyć na odcinek poświęcony concept artowi? Może z jakimś gościem z branży (choćby z bardziej znanych nazwisk Anna Podedworna, Grzegorz Przybyś czy Michał Madej) . Myślę że Rojo mógłby tu ciekawie pociągnąć wątki jako absolwent liceum plastycznego. Pozdrawiam
Zanotowane!
Na pewno coś ogarniemy! :D
Super podcast , dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem, bardzo mnie zainteresowały te kursy, nie wiedziałem, że to może być takie tanie. Mam pytanie, zamierzam zrobić grę, byłaby to gra klikana na podstawie wyborów, opierałoby się to na opowieści tekstowej jakiejś nieruchomej grafice w tle i dodanie ścieżek dźwiękowych, i finałów miałoby być kilka, jakieś pomysły jak i w czym coś takiego zrealizować
Pozdro Rojciu! Lecę oglądać!
kolejny wartościowy materiał!
Patryku i Marcinie mam do was pytanie. Czy w ramach waszej współpracy poza podcastem będziecie realizować też poboczne projekty np. darmowe poradniki dla widzów z dziedziny tworzenia gier? Myślę że dzięki wiedzy Marcina i waszych przyszłych gości podcastu dałoby się stworzyć bazę wiedzy praktycznej dla początkujących. Taki zbiór wiedzy na pewno przyczyniłby się pozytywnie na branżę tworząc nowych specjalistów jak i tworząc wiele nowy projektów tj. gier. PS. Serdecznie was pozdrawiam :)
Rojcu zajebisty projekt, oby tak dalej
Piękne to jest że są tacy ludzie jak wy tarcza Armio "gry łączą a nie dzielą" 😁
Myślę, że fajnie byłoby jakbyście pokazywali przykłady. Mówiliście o dokumencie game designu - moglibyście przeprowadzić taki "warsztat" jak to powinno profesjonalnie wyglądać, żeby móc wsadzić to sobie w CV. Może byście od tyłu stworzyli taki dokument np. Wzięli jakaś scenę z popularnej gry i na jej podstawie pokazali jak mógł wyglądać game design doc do takiej sceny.
Przykłady, przykłady i jeszcze raz przykłady! :D bo wiele można mówić, ale osoby "zielone" dalej nie będą wiedzieć jak coś wygląda w rzeczywistości. Moglibyście też od czasu do czasu rozkładać jakieś mechaniki na czynniki pierwsze.
Fajnie mówić o swoim doświadczeniu i jakiś ciekawostkach, może to inspirować, ale nie wniesie to merytorycznej, faktycznej wiedzy.
Teoretycznie każdy wie czym zajmuje się projektant jakiejś tam mechaniki mechaniki, ale jak taką wiedzę zapisać i się nią pochwalić? W jakiej formie? W jakich punktach? Na bazie przykładów lepiej się zrozumie i być może stworzy samemu coś co faktycznie może pomóc przy tworzeniu portfolio.
Hej!
Na pewno powstanie odcinek o napisaniu dokumentacji GDD czy Pitcha :D
@@Typ0vvy_ super, czekam z niecierpliwością! Może wrzucicie jakiś template do opisu?
W kwestii silnika, pominięcie Godota to jest jak dla mnie kryminał (mówię oczywiście półżartem). Świetny silnik na start, dużo bardziej intuicyjny niż Unity, a w dodatku open-source, czyli jest w 100% darmowy (Unity bierze prowizję od każdej sprzedanej sztuki gry wyprodukowanej na nim). Idąc za konwencją zaproponowaną przez Roja (oceniając złożoność i możliwości): RPG Maker -> Godot -> Unity -> Unreal Engine; przy czym Godot i Unity już są bardzo blisko, a Godot rozwija się w niesamowitym tempie.
Hej!
Właśnie w nowym odcinku będzie sprostowanie tego! :)
Pozdrawiam. Świetny materiał
Na unity wyszedł mój ukochany ORI od Moon Studios, gra która praktycznie przywróciła mi pasję do gier w czasie kiedy zagubiłem się w obowiązkach i nie umiałem się już z nich cieszyć ❤
Super odcinek, czekam na kolejne!!
fajne podcast ☺❤🔥
Super pomysł na serie i super wykonanie. W sumie mam tutaj pytanie do Marcina, jestem junior devem piszącym w języku C#, na którym jak dobrze rozumiem opiera się unity. Od zawsze interesowałem się grami, zastanawiam się, ile czasu według ciebie zajęłoby komuś kto ma takie podstawy nauczyć się unity na poziomie, który pozwoli na tworzenie i wydawanie własnych, amatorskich, mniej lub bardziej dopracowanych gier. Pozdrawiam!
Nie wiem co programujesz, ale tworzenie gier z punktu programisty jest inny niż tworzenie "klasycznych" aplikacji. Nie jest też tak, że to totalnie inny świat. Nauka Unity to jak nauka każdego innego narzędzia.
Wspaniała odskocznia od tych gówno dram. Dzięki, że jesteście! 🙂
Ja polecam Godot, moj kolega robil w tym i zachwalal bo ma dosyc niskie wymagania i jak jestes kreatywny to mozesz zrobic perełke
Ciekawi mnie w sumie jakie macie podejście do narzędzi typu chociażby RPG Maker. Można stwierdzić, że jest do taki zabawkowy młotek w porównaniu, gdy już konkretne silniki pokroju Unity, Unreal, robią za młot z prawdziwego zdarzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że narzędzia takie jak wspomniany RM, potrafią uruchomić kreatywność. Dostajemy program ze sporymi ograniczeniami. Jestem wielkim fanem, jednej ze starszych wersji wspomnianego narzędzia, mianowicie RPG Maker 2003 (RPG Tsukuru Me). Mamy tam do dyspozycji grafikę, nieco przypominającą tę z Super Nintendo. Mimo ograniczenia palety kolorów do 256, rozdziałki do 320x240 oraz braku pisania skryptów, można się przy tym naprawdę świetnie bawić. Przez wspomniane ograniczenia, jesteśmy zmuszeni kombinować tak, by uzyskać pożądany przez nas efekt, za pomocą tego co jest (zmienne, przełączniki), czyli zdarzeniówek. Pozdrawiam serdecznie! :)
❤️❤️❤️
Moim zdaniem brakuje bardzo ważnego tematu (chyba, że go tutaj przeoczyłem wtedy przepraszam), mam na myśli obecny stan braży gamedev w Polsce i fakt jak na tą chwilę nierealne jest wbicie się w nią z poziomu juniora, bez kontaktów( wujek, ciocia, tata, mama, brat czy przyjaciel). Osoby, które świeżo obejrzą podcast nabiorą chęci do nauki silnika z myślą o tym by kiedyś pracować w tej branży i odbiją się od ściany w której wymagania na poziomie juniora to 2 lata doświadczenia i konkurencja(kandydaci na to stanowisko) razem z tobą to często kilkadziesiąt lub kilkaset osób. Nie bronie nikomu nauki dla zabawy i własnych projektów w wolnej chwili, ale myśle, że ważne jest by czasem pokazać// poinformować innych o takiej realnej ścianie jaka jest tam obecnie dla osób, które bedą zaczynały o tym myśleć przyszłościowo i na poważnie. Nie odbierzecie tego jako jakiś złośliwy komentarz, tylko zwykłą uwagę do treści. Trzymam kciuki za dalszy rozwój i powodzenia!
O tym będzie w 3 odcinku, zapraszamy!
@@ROJSON dziękuje, chętnie obejrzę!
dosłownie przez stan polskiego gameDevu zmusił mnie do zrobienia swojej gry - ileż można wysyłać CV i liczyć się coś sie udało skoro można wziąść sprawy w swoje ręce i zacząć coś robić
Game Dev to nie jest praca na linii produkcyjne, nie jest to też typowe tworzenie aplikacji. Jest to branża kreatywna nawet w kwestii programowania. Sam miałem szczęści dostając się n aktualne stanowisko Level Designer, ale zaczynałem jako zwykły QA. Jeżeli chodzi o pracę to tak, nie jest teraz super łatwo, ale osoba która robi własne projekty w domu może pozyskać właśnie te "2 lata doświadczenia". Najważniejsze to wybrać sobie silnik, który jest teraz popularny wśród dużych i mały firm np. Unity lub Unreal (Godot nie jest powszechnie używany przez większe/mniejsze studia, na np. skillshot nie ma ani jednego ogłoszenia z nim związanego), i tworzy na nim mniejsz projekty.
@@SpeakerLive Mam co do tego inną opnię. dosłownie 3/4 ogłoszeń to praca nad bzdurnymi mobilniakami albo wirtualnymi kasynami. Nie raz dostawałem info od firm że oni by chcieli abym im robił po kilkanaście 3d modeli dziennie. Nie mówiąc o wymaganiach z kosmosu na junior stanowsiko, o oferowaniu bezpłatnego stażu nie wspominając. Obecnie wygląda to tak że jak nie masz wtyk - czyli znajomości to nie dostaniesz sensownej pracy i tyle.
Co do lepsiejszych czasów. Patrząc na to, jak kozackie RPGi wychodzą teraz to mam wrażenie, że to najlepsze czasy od nomen omen czasów Fallout czy Baldura
W tannym roku BG3
Zaraz za rogiem Kingdom Come 2.
Ostatnio zacząłem grać w jedynkę ostatnio wymienionego i zakochałem się bez pamięci. I to tak tylko pierwsze gry z brzegu, bez wchodzenia głębiej w temat. Dlatego uważam, że jest rewelacyjnie, po prostu czasem trzeba bardziej poszukać, gdyż wychodzi gier tyle, że czasem może nam coś umknąć.
Nie trzeba nie wiadomo ile czasu żeby przedstawić grę potencjalnym odbiorcą. Tak ciężko jest wziąć zeszyt spisać mechaniki i je przeanalizować, i powiedzieć jakie sa potencjalne plusy i minusy?
Ja się świetnie bawiłem w Elden Ringu, i każdemu bym mógł polecać, ale nie będąc samozwańczym specem od gier jestem w stanie dostrzec że mapa jest bardzo duża i przemierzania takich dystansów może nie przypaść niektórym do gustu, że opcjonalni bossowie potrafią być bardzo powtarzalni i przez to może to być dla nie których nudne, i tak mogę wymieniać.
Rojo użył słowa recenzja, a recenzja powinna zawierać ocenę krytyczną, i tym wprowadził ludzi w błąd. Gra nie miała dema żeby samemu to ocenić, więc ludzie musza sie kierować RECENZJAMI żeby wiedzieć na co wydac swoje ciężko zarobione pieniądze, a 350zł kiedy się zarabia 3500-5000zł miesięcznie to dużo pieniędzy. Moim zdaniem kompletny brak szacunku do tych ludzi z twojej strony. Marcin sam powiedział że poczuł by się oszukany.
mysle ze warto zainteresowac sie rowniez Godot ;) szczegolnie dla ludzi ktorych interesuja gry 2D
Ja chciałbym zapytać, jak wygląda sprawa z Kickstarterem - jeżeli założymy, że projekt jest już na takim etapie, że można coś zaprezentować to czy warto wówczas skorzystać z pomocy Kickstartera? Jakie są plusy i minusy ?
8:14 może nie tyle co "innowacyjne gry" = rozwój branży , alee już ciężko jest zrobić coś innowacyjnego typu LOL MC które były po prostu czymś nowym były nowym gatunkiem gier(tak tak wiem wiem dota itd wiadomo o co chodzi) ciężko jest już wymyślić coś zupełnie nowego alee zdarza się jak vampire survivors raczej jako "innowacje" bym właśnie pod tym względem patrzył, a nie koniecznie biorę za innowacje coś typu xcom i baldur gate 3 chodź baldur gate jest niesamowitą grą i jako "skok" gatunku do przodu niesamowitym mogę przytaknąć alee czy nazwałbym to "innowacją" niekoniecznie. rozwój branży jest niesamowity i coraz szybciej i więcej gier powstaje i to jest FAKT kropka. aczkolwiek innowacje zdarzać się będą coraz rzadziej ponieważ ciężej będzie wymyślić coś czego "nie było" ewentualnie myślę nad jakimś łączeniem gatunków w jeden typu (na szybko daje przykład) rts połączony z RPG lub gry gdzie porusza się jedną postacią i strategie typu total war by każdą jednostką móc grać lub tworzyć swoją postać/postacie które można rozwijać jak w rpg w każdym razie wiadomo o co chodzi
Trzeba przede wszystkim zacząć od kielicha rozruchowego
Oglądałem od 22 min
22:40 totalnie, ale to totalnie się nie zgadzam. Im większy cel sobie osiągasz, tym większą motywacje masz, żeby do tego dążyć, trzeba marzyć wysoko, mierzyć wysoko i skrupulatnie do tego dążyć. Zaczynanie gamedevu z myślą "no w sumie to nie jestem nikim wyjątkowy, zrobie coś małego" to niszczy cały wizerunek na starcie, potem latami będziecie chodzić z takim przekonaniem, siedząc z mega doświadczeniem na stanowisku juniorskim.
Jako 3d modeler który pracuje komercyjnie od paru lat, stwierdzam, że to jest masakrycznie szkodliwe, są różne podejścia. Też stwierdzenie z zaczynaniem od początku jest błędny, nabieranie różnych perspektyw z różnych środowisk - powoduje że doświadczenie zdobywamy znacznie szybciej. Te umiejętności się pokrywają i zazębiają.
23:45 jest mega, meeeeega szkodliwe, wejście w branże jest masakrycznie trudne. Rynek jest zalany po wielkich zwolnieniach pocovidowych, ja z doświadczeniem prawie 3 lata szukałem pracy przez 5-6 miesięcy To najgorszy moment na rynku, mówi to każda doświadczona osoba z gamedevu, strasznie duża krzywdę robisz mówiąc takie slogany. Skazujesz ludzi, na wieczne biczowanie się "czemu mnie nie przyjmują, przecież ten Marcin powiedział, że to takie łatwe". Rynek obecnie jest w rozsypce i trudno cokolwiek znaleźć, jest po 1500 kandydatów na jedno pojedyńcze stanowisko. Odłam CDP rebel wolfes, miało nawet po 800 zgłoszeń bez otwartej rekturacji.
25:50 też nie do końca prawda, Unity da się ustawić bardzo dobrze graficznie, co do unreala i mocniejszego sprzętu to też zależy jaki sposób optymalizacji wykonujesz w projekcie. Powinieneś raczej powiedzieć o tym, że unity jest bardziej nakierowane na gry konsolowe, mobilne, vrowe, unreal na pctowe (przez nanite, virtual shadow mapy, virtual field distance, optymalizacje batchy i wiele innych które są tylko obsługiwane przez PC). Najpierw mówisz o tym, że unity jest gorsze graficznie, potem wspominasz o sea of thieves, to zupełnie inny styl graficzny, to grafika stylizowana, a nie realistyczna.
27:00 też błędny argument, unity lepiej zacząć nauczyć się z tego powodu, że jest prostszy i ma więcej darmowych tutoriali, kursów. Unreal na starcie był mega ciężki, dlatego do unity powstało w tym czasie setki, tysiące filmików i kursów na yt. Dokumentacja do unity jest też znacznie lepiej napisana, więc ułatwia to proces nauki. Unreal ma mało wiedzy w dokumentacji, rzeczy trzeba czerpać z forów lub pisząc bezpośrednio do teamu, używając trików czy wchodząc w totalne technikalia silnila.
32:25 I tak i nie, warto o optymalizacji myśleć już na podstawowych etapach produkcji. Słaba optymalizacja i tak wypuszczony produkt spowoduje lawine mostly negavite na steamie, czyli projekt zostanie finalnie zamknięty.
33:35 Tutaj Rojo kontynuje temat, który Marcin poruszył, nie jest łatwiej. Jest obecnie najciężej w historii, bo każdy chce robić gry.
34:15 Udemy nie przyda się do wszystkiego, tutaj powinno się pojawić info o artstation, youtube, kursy promowane. Udemy może być dobry do np programowania i uzyskania certyfikatu na koniec. Kurs kosztuje nawet 300zł, filmik na yt jest za darmo, raczej ludzie na starcie nie wydadzą mnóstwo hajsu na starcie, chcą początkowy start na np na yt, gdzie wszystko jest w mega przystepny języku.
Niestety dalej nie jestem w stanie oglądać, oceniam że jest to takie 2/10. Za dużo rzeczy jest jako pewnik, kiedy rzeczywistość jest totalnie inna, mega słabe rozwinięcie i bardzo szkodliwe tezy. Nie ma info o najważniejszych stronach do promowania, jak coś ugryźć, gdzie się reklamować (może było później albo w poprzednich podcastach).
A do Roja, mega dobry pomysł na serie, miło się Ciebie słucha, świetnie, że wpadłeś na taki pomysł ten format jest cudny, tylko szkoda, że ta wiedza jest trochę krzywdząca.
Cieszę się, że mimo „pasywno-agresywnego vibe’u” i niedokończonego oglądania udało Ci się poświęcić chwilę na tak dokładny komentarz. Okej, przejdźmy przez to razem, bo chyba parę rzeczy się nie do końca zrozumiało po obu stronach.
22:40 - Im większy cel, tym większa motywacja - jasne, w teorii brzmi super, ale w praktyce to trochę bardziej skomplikowane. Gamedev to nie zawsze ścieżka wielkich ambicji, które od razu przekładają się na sukces. Czasem lepiej jest zaczynać od mniejszych projektów, żeby zbudować bazę, zamiast od razu celować w "najlepsze modele świata". Motywacja? Fajnie, ale realne oczekiwania to jednak fundament. A jeśli mówimy o „masakrycznie szkodliwych” podejściach - szkodliwym jest właśnie brak dyscypliny i upór na to, by z dnia na dzień być mistrzem. Zarządzanie, dyscyplina, praca u podstaw - to wszystko jest kluczowe. Robię w branży, uczę zarządzania, więc wiem, o czym mówię - wybujałe cele zostawmy na później.
23:45 - Co do tego, że rynek pracy jest trudny - zgoda! Mówiłem, że obecna sytuacja to fallout po pandemii, wielkie zwolnienia, mniejsza stabilność. Tylko chodziło mi o coś innego: że dziś o podstawową naukę jest łatwiej niż kiedyś. Możesz zacząć uczyć się za grosze z kursów na Udemy czy za darmo na RUclips. Właśnie podstawy są w zasięgu ręki - nikt nie mówił, że po nich dostaniesz wymarzoną pracę. Ale każdy, kto wytrwale pracuje i buduje swoje portfolio, ma dziś więcej narzędzi niż kilka lat temu. A wejście na rynek? Tak, wymaga czasu i zaangażowania. Przykład że się da? Ty i Ja mamy pracę. Więc uważam że zdeterminowani słuchacze sobie poradzą, jeśli tylko będą działać krok po kroku.
27:00 - Unity na start? Tak, jestem fanem - właśnie dlatego, że jest prostszy, ma więcej tutoriali i zasobów za darmo, a dokumentacja jest super. Unreal jest trudniejszy na początek, ale oferuje inne możliwości - i to jest ok, bo każdy wybiera, co mu pasuje. I tak, mówiłem, że lepiej zacząć od Unity, więc tutaj totalnie zgoda.
Niestety dalej nie jestem w stanie odpowiadać, oceniam że twój komentarz jest to takie 2/10 xD
A tak serio to wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie, a my będziemy dalej dostarczać więcej ciekawych tematów!
Pozdrawiam Marcin
@@Typ0vvy_ vibe pasywno-agresywny jest, z tego powodu, że te same rzeczy są powtarzane na uczelniach, są bardzo szkodliwe, wprowadzają ludzi w błąd. Tworząc takie tezy i mówiąc takie rzeczy raczej było pewnością, że spotkasz osobę z rynku która widzi go trochę z innej perspektywy. Stąd na studiach masz wysyp ludzi, którzy myślą, że po studiach znajdą na luzie pracę. Gamedev wymaga napierdzielania po godzinach, robienia kursów, pracy po pracy, żeby nie wypaść z rynku. Często 8h pracy, potem kolejne 12h ciśnięcia kursów i douczania się. Obejrzałem tylko tyle, ponieważ takie komentarze to coś przez co wielokrotnie się chciałem odbić od rynku, mogłem to napisać milej, jednak surowa krytyka w moich oczach zawsze pozwala więcej wynieść, plus te segmenty mnie najbardziej interesowały. Są spore plusy podcastu, jak i spore minusy. Widzę, że na rynku jesteśmy przez podobny okres czasu - patrząc po linkedinie stąd też mój komentarz, bo zaczynałeś też z innego miejsca.
1. Tak, dlatego pisałem w późniejszym etapie, że są różne podejścia, nie ma jednego konkretnego. A wykupywanie masowo kursów na udemy nic nie da, po prostu robisz sobie zbiorowisko rzeczy których nigdy nie obejrzysz. Stąd kursy na yt są znacznie lepszym i naocznym przykładem, gdzie nie mamy paywalla żeby zacząć. Ucząc sporo osób, stwierdzam, że główny base młodego gamedevu obecnie opiera się na 16-20 latkach, te osoby często nie mają jeszcze swoich pieniędzy.
2. Imo powinieneś mocno zaznaczyć jak wygląda rynek, imo jest fajny, imo jest ciekawy, tylko nie jest stabilny, problemy z masowymi redukcjami, trudność ze znalezieniem pracy, jakie umowy są standardem (głównie umowa o dzieło i b2b). Przynajmniej ja tego nie odczułem i to nie wybrzmiało, a jeśli wspominałeś o tym całościowo w negatywach np wcześniej, to warto to powtarzać wielokrotnie, nie wszyscy oglądają całe materiały, oraz wszystkie materiały.
3. Tutaj nadal, zgadzamy się razem, tylko nadal to nie wybrzmiało. Nie czepiam się na siłę, tylko daje wskazówki jako osoba też doświadczona, co może wprowadzić w błąd potencjalnych oglądających, bo sam wiele razy takie pytania otrzymywałem.
Tworząc materiały, będziesz spotykał się z komentarzami negatywnymi, nie jestem hejterem - tylko daje Ci rzeczowe uwagi mając również doświadczenie branżowe
Temat jest ciekawy, imo najlepszy podcast Rojsona, widać że nauczył się rozmawiać podcastowo, słucha, zadaje ciekawe pytania, nie przerywa, dodaje fajnej wiedzy z innej strony. Jednak są rzeczy które lepiej żeby wybrzmiały, były mocno podkreślone. Gamedev to nie jest cukierkowe miejsce, zaczynając np od testronica który jest fabryką testuchów, bez żadnego szacunku do nich, czy po samą pracę na rynku. Gdzie typowy janusz może wrzucić Cie na uod i kazać farmić po 12 godzin dziennie z weekendami i bez dni wolnych (brak dni wolnych, czy niepłatne dni wolne to też spory standard). Umowy, zwolnienia, niestabilność, problemy z kredytami (bo przy np umowie o dzieło biorą ci 50% uzyskania przychodu, czyli dla banku praktycznie nigdy nie otrzymasz kredytu bo zarabiasz połowe, bądź przy b2b musisz pracować conajmniej przez 2 lata).
Nie poddawajcie się i ciśnijcie, jednak przy tezach tak globalnych wypada zapytać też pare innych osób jak to wyglądało z ich perspektywy - sporo prelegendów na eventach też robi ten błąd, bo opierają swoją wiedzę na swoim wąskim zakresie i próbce. Czuć mega powiew świeżości, plus widzę te zacięcie w oczach Roja jak go to kręci :p
Sukcesów ;)
Czy jest sens tworzyć grę, skoro jest się beztalenciem jeśli chodzi o kwestię graficzną? Mam pojęcie o Unity (być może w przyszłości i UE) aczkolwiek moje wszelkie produkcje bazują na assetach, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju modele. Nie mam problemu z okodowaniem tychże modelu, jednak mam wrażenie, że nie potrafię jednej z tych najważniejszych rzeczy.
siemano rojo
Zgadzam się, że generyczne tytuły są złe. W świecie gier dominują korporacje...............
Jestem gejem
@Typ0vvy_ Dotrzymałeś słowa, pełen szacunek dla ciebie, i będę słuchał z uwagą.
ale do roja i tak straciłem szacunek, tylko się wykręcił. Dalej uważam że oszukał ludzi (pewnie wzioł za to hajs), powinien przeprosić i przede wszystkim z mienić tytuł z recenzja na opis.
Czego ty oczekujesz, jeśli bethesda faktycznie trzyma łapę na tym to nic nie zrobi. Lepiej po prostu przyjmij że gość nie rozumie słowa recenzja, a wszystkie jego opinie o grach są w różowych okularach, i nie kieruj się nimi przy wyborze gry ani trochę.
@Typ0vvy_ opowiedz o tym, dlaczego nie warto robic wlasnego silnika gry - z pewnoscia wielu mlodych zapalonych programistow ma takie zapędy, a na pewno sam wiesz jaki jest tego efekt ;) nieskromnie przyznam, ze widzialem sukcesy jak i porazki w tej materii a nawet jednej doswiadczylem ;)