Co sprawdzić kupując używany motocykl | Jak kupić używany motocykl

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024

Комментарии • 3

  • @emrzaca
    @emrzaca Год назад +1

    super film! pewnie nienawidzą go handlarze :D Bardzo dużo się tego filmu dowiedziałem, mimo, że już kilka lat jeżdżę motocyklem

    • @prochuadv
      @prochuadv  Год назад +1

      Dzięki. Pozdrawiam 😊

  • @prochuadv
    @prochuadv  Год назад

    Zapraszam do skopiowania ściągi moto oglądacza 😀, myślę że będzie pomocna przy oględzinach.
    ABC moto oglądacza 😀
    Wywiad ze sprzedającym to podstawa : zadaj mu wszystkie pytania zawarte w poniższym tekście. Jeżeli rozmowa była owocna, to poproś o nr VIN motocykla, sprawdź pojazd w bazie danych. Raport to ważna sprawa, wynik pozytywny to czas na drugi krok. Jedziemy na oględziny.
    Zaczynamy 😀.
    1. Rama
    Sprawdź: nr VIN czy zgadza się z dokumentami, obejrzyj dokładnie wszystkie spawy ramy, zwróć uwagę na nienaturalne odkształcenia i pęknięcia lakieru na ramie.
    2. Nadwozie (im więcej oryginału tym lepiej)
    Sprawdź czy są oryginalne: lusterka, kierunkowskazy, podnóżki,dźwignie, naklejki, malowanie, śruby owiewek. Obejrzyj spasowanie owiewek, błotników, stan linki sprzęgła i pracę rolgazu.
    3. Układ kierowniczy
    Sprawdź: czy kierownica i półki są proste, ograniczniki kierownicy w dolnej półce, luz łożyska główki ramy i jego stan, czy nie przycina przy ustawieniu kierownicy na wprost.
    4. Układ wydechowy
    Sprawdź: szczelność opasek i prawidłowy dobór do motocykla. Jeżeli jest akcesoryjny to czy dobrze dostrojony.
    5. Układ hamulcowy
    Sprawdź: stan klocków, tarcz w kontekście luzów (tarcze pływające), zmierz grubość tarcz, przewody hamulcowe, kolor plynu hamulcowego ( bardzo ciemny=stary)
    6. Układ elektryczny
    Sprawdź: wszystkie światła zewnętrzne, stan naładowania akumulatora a po uruchomieniu ładowanie alternatora. Przyda się multimetr.
    7. Układ napędowy
    Sprawdź: regulacje naciągu (ile zostało do końca), luz łańcucha, linowe ustawienie ogniw, stan zębatek, nasmarowanie łańcucha.
    8. Poziom płynów eksploatacyjnych
    Sprawdź poziom: oleju, płynu hamulcowego i chłodniczego.
    9. Układ zawieszenia
    Sprawdź: płynne działanie amortyzatorów, stan kapturków pyłowych w lagach (nie powinny być popękane), szczelność amortyzatorów, uszkodzenia mechaniczne rur nośnych (rysy, wżery), działanie śrub i pokretel regulacyjnych.
    10. Układ jezdny
    Sprawdź: wiek (najlepiej do 3 lat) i stan zużycia opon, stan felg (czy są proste), w kołach szprychowanych (luz szprych).
    11. Zapocenia i wycieki
    Sprawdź okolice: układu chłodzenia, paliwowego, hamulcowego, napędowego (wał).
    12. Historia serwisowa
    Sprawdź interwały serwisowe: regulacja zaworów, przepustnic, gaźników, świece, filtry, zawieszenie, płyny.
    13. Jazda testowa
    Sprawdź: zanim ruszysz zmierz cisnienie w oponach ( nieprawidłowe ciśnienie ma bardzo duży wpływ na prowadzenie motocykla), następnie przetocz motocykl 2 m do przodu i do tyłu czyli lekko się prowadzi (czasami ukł. hamulcowy trzyma tarcze), po uruchomieniu sprawdź jak zapina się jedynka a potem poszukaj luzu. No to jedziemy.
    14. Jazda testowa manewrowa
    Sprawdź: jak bierze sprzęgło przy ruszaniu, ruszanie/ zatrzymanie powtórz to kilka razy. Następnie jazda manewrowa na pierwszym biegu bez gazu, przejedź kilkadziesiąt metrów , motocykl powinien się poruszać płynnie bez szarpnięć.
    15. Jazda testowa drogowa
    Sprawdź: działanie wszystkich biegów góra/dół ( biegi nie mogą wyskakiwać), dohamuj motocykl przodem i tyłem z różna siłą , rozpędź motocykl do 90 km/h zamknij gaz niech hamuje silnikiem zwrócić uwagę między 70 a 60 km/ h czy motocykl nie łapie shimmy ( kierownicę trzymaj swobodnie).
    Życzę udanego zakupu 😀