Mam podlogowke ,12kw pompa , taryfa g11 tauron. Rozliczanie co miesiąc prądu, moje zabawy wyłącz /wyłącz, odpalanie kominka dla zabawy na chwilę w grudniu tamtego roku kosztowało mnie jakieś około 150zl wiecej . W styczniu zostawiłem na 24 st ,fizycznie 22,7st w domu ,temperatura na zewnątrz prawie taka sama jak w grudniu i różnica w użyciu kwh widoczna . Wiec cały rok jest ustawione w domu 24 i nikt nic nie dotyka ,działa jak trzeba .
Witam, również uważam że kombinowanie z włączaniem i wyłączanie, z obniżaniem temperatury na noc, z usiłowaniem pracy pompy na nocnych taryfach itp... to mija się z celem, nie po to są stworzone pompy inwerterowa, aby ograniczać ich pracę, aby ograniczać włączanie je na dzień i cała reszta... Czas pracy jest bardzo zależny od ilości włączeń, nie stety sprężarki mają to do siebie, że lepiej jej ciągle pracować jak włączać i wyłączać. A oszczędności są pozorne
oooo chyba kolega nie słuchał tego co się mówi w materiałach.... bufor to żadne zło, to świetny magazyn energii, który stabilizuje prace źródeł ciepła, obniża koszty ogrzewania, obniża zużywanie się gratów i może służyć jako samodzielne ogrzewanie. ps. to nie bufor jest złem, to ceny prądu są zabójstwem, złodziejstwem i czystym oszustwem wobec wszystkich obywateli
W końcu się doczekałem nowego nagrania z nową pompą..Ja także po rozmowie z tobą i Twoich filmach zdecydowałem się na pompę Pro-Energy 13kw... Jutro może już dotrze więc także podzielę się z wami co i jak... Oczywiście też bufor 1000l i piec elektrodowy na ten moment...
Część.Tak żaden problem..Tak budynek oko 300m całej powierzchni w tym że na ten moment ogrzewam oko 160m.. więc w całym listopadzie zużyłem 2650 kw...A już w grudniu do dziś 1300kw..na buforze stała temperatura 55stopni..A co do ocieplenia to podłoga 15cm styropian..plus ściany też 15cm grafit...I poddasze 20cm wełny..
Na szczęście mam fotowoltaike i myślę że jakoś dam radę po zatym wczoraj dotarła moja pompa Pro-Energy 13..I już nie będę ją montował aż jestem ciekaw jej zużyć energii..(A zapomniałem dodać iż do instalacji jest podpięty piec na ekogroszek z możliwością palenia drewna.wiec jak by brakowało prądu to mogę spokojnie się ratować..
Tytuł powinien brzmieć, dobrze ocieplony budynek + podłogówka = czas na oszczędności. To nie pompa,czy bufor robi tu robotę tylko przemyślana termodernizacja i ogrzewanie niskotemperaturowe. Ja mogę tylko pomarzyć o takim wyniku 10kWh/24. Czy czasem tryb cichy nie powoduje wcześniejszego włączenia grzałki ?
@@przemkolama Po tej całej termomodernizacji wymianie okien z pompą ciepła zużycie 70 kWH? Grzeje dom z 2005 r parterowy nieregularna bryła która nie sprzyja niskiemu zapotrzebowaniu okna z roletami nadstawnymi czyli piękne mostki wentylacja grawitacyjna po budowie brak ulepszeń parametrów budynku aktualnie dobowo 20-25kWh średnio 22 kWh. Jaki jest spadek wydajności pompy przy -18?
@djdomag no na bank to co mówisz ma tu kluczowe znaczenie, to prawda, wszystko było przemyślane, choć są i drobne błędy, ale tak to bywa leży pierwszym domy 😀 Całość robi robotę, takie są fakty
Hmmm jeść nie woła, więc nie wiem czy będę coś sprzedawał. Awaryjnie wolę mieć grzałkę w buforze. Chyba że wymienię całość na mniejszy zestaw, bo taki się u mnie sprawdzi na bank.
@domoweewolucje Jesteśmy na etapie adaptacji projektu domu parterowego 150m2, sciana dwu warstwowa ceramika i 20cm styropian . U przegrody ok 0,14W/m2k okna i drzwi ok u=0,8W/m2k . Dom z rekuperacją, okolice Wrocławia więc strefa 2 i raczej temperatury zewnętrzne niezbyt niskie zimą. Zastanawiamy sie nad dwoma wariantami ogrzewania: 1) Pompa Ciepła ok 8kw r290 plus bufor 500l plus całość podłogówka. lub 2) Piec na pellet 12Kw 5 klasy automatyczny + bufor 500l plus całość podłogówka. Dodatkowo bedziemy mieli wsalonie kominek . W obu przypadkach zasobnik na co i cw w kotłowni w domu natomiast w 2) opcjiw związku z tym ze bedziemy mieli garaż z pom. gospodarczym obok domu 3m to ktłownia z piecem na pelet poza domem. Co sadzisz ? Jedna i druga opcja koszty instalacji podobne. Pytanie jak wg ciebie z kosztami eksploatacji (boimy się ze ceny energi sa tak nieprzewidywalne że może lepiej nie iść w PC) Oglądaliśmy twoje filmy z porównaniem i troche nas ,, uświadomiłeś,, jak to wyglada w rzeczywistośći . Z góry dzieki za komentarz :)
no widzisz, tutaj Cie zmartwię, bufor ma ogromne znaczenie dla pompy i domu, widzę to u siebie i u klientów, którzy mają mały bufor. Pojemność to ogromna zaleta, poje przypuszczenia się tylko sprawdziły
bardzo małe zużycie prądu. w zeszły czy 2 lata temu pisałem że pc bierze mniej ale Ty się broniłeś kosztami początkowymi. pozdrawiam serdecznie ;) a jak można projekt domu albo chociaż ile masz tam metrów użytkowych. mieszkamy teoretycznie nie daleko u mnie pierwsze 10 dni grudnia 139 kwh mam 150m2 w dwóch poziomach. dom z 2019 roku. jeszcze raz pozdrawiam cieplutkiej zimy ;)
ja nie negowałem, że pompa weźmie mniej prądu, nigdy... przecież sprawność pomp nie jest niczym nowym. Ja w wielu swoich materiałach wręcz nie raz mówię, że nie będzie 3 razy taniej ,że nie będzie 4 razy taniej, że nie będzie cop 3 i więcej na samym ogrzewaniu w okresie zimowym. Pomijając już wspomniane, przez Ciebie koszty początkowe. ps. dom 110m2 parter, pozdrawiam i ciepłą oraz prądu życzę :)
Coś dużo na tym czuwaniu pobiera. Mogę jedynie porównać do Samsunga 12kW który na czuwaniu ciągnie ok 11-12 W. Gdy mieli wodę czyli załączy się pompa obiegowa między PC a buforem to dopiero wchodzi na ok 60-120 W. Licznik zlicza tylko PC czy też pompki obiegowe? Może masz też liczoną pompkę na podłogówkę?
Wiesz co, ogólnie różnie to wygląda, bo czasem jak zerknę to jest około 30-40W, czasem jest około 120W, więc być może coś dołącza wtedy, ale jak odapli pompkę to jest 160-170 więc widać że to jakoś tak manewruje. Jak podłącze miernik na stałe, może dziś się uda to będziemy widzieć dokładnie wszystko. Pompka między buforem a PC jest wpięta w PC, więc przez licznik idzie napięcie. Pompka od podłogi osobo, ale jak włączała się 3 godziny to max jeśli dobrze widziałem, a to 30-40W bierze. No dziś wietrzne, śnieg i - 3 to widać że dom się cały czas praktycznie musi nagrzewać, pompa już wzięła więcej jak wcześniej, no i ciągle dobija. Mają być mrozy większe to zobaczymy co i jak
Jeszcze pytanko o czujniki temperatury w pokojach możesz podać jakiś link bo jest tego sporo a te twoje fajnie pokazują. I pytanie czy one działają z bramka Zigbee ?
Jaka pompę ciepła zainstalowałeś? Na chwilę obecną grzejemy bufor 1000l grzałka 7.5kw aby zobaczyć jakie zużycie prądu wygenerujemy tej zimy ( podłogowka 200m2 )Dzięki temu będziemy wiedzieć czy zostać przy grzałkach czy zainwestować w panele albo pompę. Ciekawa jestem pierwszego rachunku za prąd 🤪
Witam. Mam podobne gabaryty, tylko grzałka 9 kw, która napędza 2000l. Średnio 100 kWh/doba. Grzane tylko w taniej taryfie. Dom nie zamieszkany, bo się wykańcza i temp w środku to ok 15 stopni.
U nas obecnie 19 w domu, ale w nim nie mieszkamy. Zużycie ok 70kw na dobę. Nie mogę osiągnąć 21 stopni, ale go chyba przez to że na podłogę wychodzi woda 26 stopni, chyba musimy zwiększyć temperature na 29🤔 Narazie testujemy system bufor grzałka (listopad i grudzień). Od stycznia spróbujemy grzać tylko klimatyzacja przez 2 m-ce,, ciekawe jakie będzie zużycie.
@@joannab9117 jak temperatura na dworze spadnie zużycie może wzrosnąć 2x.bo zapotrzebowanie na energię rośnie proporcjonalnie do delty temperatury między temp na dworze i w domu.
@@joannab9117 ja nie mogę osiągnąć 50 stopni na buforze. Grzeje głównie w nocy, w dzień pochodzi instalacja kilka razy po 30 min i tyle. Musisz poczekać aż dom się "naładuje" ciepłem. Będzie to się zwiększało stopniowo. Kup sobie kamerę termo i ją "potestuj". Może gdzieś jakieś znaczne straty występują. Ważna sprawa: Badamy kamerą od środka. Leci pozytywny przekaz🥳
Cześć, planuje założyć pompę ciepła do swojego domu. Zapotrzebowanie wychodzi mi ok. 5.5 kW. Jeśli chciałbym założyć duży bufor do pompy (1000 l) to czy pompe musiałbym dać większą?
Mam kilka pytań odnośnie ustawień sterownika pompy. Czy czujniki na wyjściu i wejściu ma pan przeniesione z pompy do bufora? Czy czujnik temp zew, ktory jest w pompie Został w pompie czy gdzieś na zewnątrz? W jaki sposób odłączył Pan grzałkę bo maksymalny czas pracy pompy bez grzałki to 60min. Czy zna Pan kod do ustawień fabrycznych bo w książce tego nie ma? Czy grzeje pan krzywą grzewczą czy do zadanej temepratury? Moja identyczna pobiera 20Kwh/dobę razem z CWU 200l
Witam, tak czujniki przenoszę, chyba że jest samo CO w domu pod pompę, to zamieniam tylko wtyczki w pompie miejscami. nie rozumiem o co chodzi z tą grzałką? moja pompa działa cały czas, grzeje i chodzi tak długo jak trzeba, bez grzałki. O kod warto pytać producenta.... nie grzeje na krzywej, bo ładuje bufor więc nie ma to sensu troche. Ale będę testował mimo wszystko. ps. Wynik poboru ładny, to zależy od budynku :)
Witam instalowałem bufor na grzałki 500lwzorujac się na pana instalacji i w drugiej taryfie teraz pan zmienił na pompę ciepła do bufora bez grzałek czy może pompa ciepła chodzić tak samo w nocnej taryfie ile kosztuje pana pompa bo może poszedłbym tak jak pan na następny sezon proszę o pomoc
Pytanie słuchaj innej beczki. Jak grzał pan buforem? Chodzi mi o to czy podłogówka działała 24 na dobę (na jakimś niskim parametrze) czy było jakieś sterowanie, które po dogrzaniu pomieszczeń odcinało zasilanie z bufora?
są materiały na moim kanale o tym, na samym początku listy filmów... wpuszczałem cyklicznie w podłogę, w zależności od temperatury, proszę zerknąć na 3 film bodajże
Mam pytanko,czy w końcu czuć temperaturę w domu i czy jest dogrzewane dalej klimą?W filmie była wypowiedź,że nie czuć wzrostu temp.i nie wiem jak się do tego odnieść.Czy tylko pompą i takie odczyty Kw czy klima pomaga.... W formie wyjaśnienia nie krytyki.Jak tylko pompą i ten wynik to miodzio.
Heh no tam, po 3 godzinach jak podłoga się nagrzała już zaczęła oddawać ciepło. Przecież to oczywiste, po prostu nie było grzania wcześniej a zimno było to musi swoją ilość energii pochłonąć. Od momentu odpalenia, trzeba dać się nagrzać aby potem ciepło już było odczuwalne. Od 1 grzeje tylko pompą, tzn. klimy jescze tam rano chodziły, zanim bufor naładowałem itp, ale to wszystko będzie w podsumowaniu za grudzień
Cześć, chętnie podejmiemy współpracę! 😊 Będziemy wdzięczni za odpowiedź na e-maila lub podanie aktualnego adresu e-mail, na który możemy się skontaktować?
Ciekawe informacje - ale jednak właśnie dla pełnego obrazu warto było by w okresie kilku dni o podobnej pogodzie przez 1 dzień użyć ogrzewania czysto elektrycznego - tak dla weryfikacji COP. Generalnie przy dobrze ocieplonym budynku i jeszcze buforze w 2 taryfie podejrzewam że różnice w cenie ( G12 ! ) a nawet zużyciu nie były by jakieś szokująco duże. Generalnie zasada jest taka że trzeba dobrze ocieplić budynek ( najlepiej z rekuperacją) a wtedy dom może być blisko pasywnego. PS. Jest Pan kolejnym youtuberem z PC któremu Zamel funduje licznik. Nie miał bym nic przeciwko temu gdyby nie fakt że jednocześnie odbija sobie to na klientach windując cenę swoich liczników dla zwkłych klientów. Proszę im przekazać że taka strategia marketingowa ma krótkie nogi ...
Ogólnie będzie jeszcze sporo porównań, o to właśnie chodzi tutaj, rzetelne info a nie banialuki... Porównanie będzie rok do roku, do tego na bank wezmę że 2-3 dni i odpalę grzałki. Będzie też ładowanie bufora grzałką znów, porównanie na trubach różnych do pompy itp... mamy czas 👌 PS. Wiesz ja nie wnikam w politykę firmy Zamel, ciężko mi się odnieść, poprosiłem tym razem ja, bo fajnie było by mieć materiały dla Was. Mnie osobiście to zbędne, ale dla oglądających i sprzedających może to być jakaś informacja jak to działa itp.
Witam, który czujnik ? od pompy, jest tak na 1/3 wysokości, od esco teraz mam na dole i na górze, służy jedynie poglądowo obecnie do wskazania temperatury wylotu na podłogę i powrotu z podłogi
Nie jest tak jak mówisz, bo utrzymując komfort musisz podłogę podgrzewać wieczorami, a wówczas lecisz na droższy prądzie, zaś przy buforze masz zawsze ogrzewanie na taniej taryfie
@@domoweewolucje pc gdy wyższą temperaturę ma na zasilaniu tym więcej prądu bierze, ( większe ciśnienie gazu itd) dlatego niższa temp zasilania, niższe ciśnienie gazu, taniej.
@@zbyszekkowalski1983 to musisz usiąść i policzyć czy lepiej grzać 2x droższy prądem kiedy jest potrzeba, czy lepiej grzać 2x tańszym prądem przy średnim 20% mniejszym scop... Rachunek chyba prosty, Pominę fakt kiedy mając PV wszystko wrzucisz w baniak że swojego prądu
Wiesz to nie tak, ja się o nic nie prosiłem, ale fajnie ze mamy okazję zobaczyć jak to wygląda w tym samym domu, dla mnie to jest najważniejsze, czyki czy będzie 3-4 razy taniej. Wiem że nie będzie, mówię od początku o tym, wiem że realne cop też będzie dużo niższe jak tabelki, więc mamy potwierdzenie czegoś, za co mnie kupa ludzi tu nie lubi... PRAWDĘ o pompach.
Pompka obiegowa zużywa na dobę ok 0,1 kWh, więc nawet jeżeli inne graty pochłoną drugie tyle, to będą to wartości nic nie wnoszące do tematu. Nie ma za co Zbyszku🥳
Mam pompa ciepła tania Kaisaj nie narzekam prawdę powiadasz. Wiele ściem w sieci. Pewnie założyli za fri i napędzają na stratę kasy. Każda pompa działa.
Ale mi to oszczędność a gdzie ciepła woda użytkowa ??? Ja mam bufor z grzałkami i co średnia miesiąca grudnia wyszła 30kwh doba z ciepłą wodą dom użytkowej 140m2 ale grzałka kosztuje nie kilka tysięcy tylko parę set zł więc pozdro... Wyje na te pompy dali mu za friko to zachwala a to chujnia jakich mało pozdro...
Wydaje mi się że gra nie warta świeczki, ważniejsza temperatura zasilania jak powietrza, no i dom ma się grzać kiedy potrzeba, a nie kiedy mam wyższe cop, bez sensu
Mam podlogowke ,12kw pompa , taryfa g11 tauron. Rozliczanie co miesiąc prądu, moje zabawy wyłącz /wyłącz, odpalanie kominka dla zabawy na chwilę w grudniu tamtego roku kosztowało mnie jakieś około 150zl wiecej . W styczniu zostawiłem na 24 st ,fizycznie 22,7st w domu ,temperatura na zewnątrz prawie taka sama jak w grudniu i różnica w użyciu kwh widoczna . Wiec cały rok jest ustawione w domu 24 i nikt nic nie dotyka ,działa jak trzeba .
Witam, również uważam że kombinowanie z włączaniem i wyłączanie, z obniżaniem temperatury na noc, z usiłowaniem pracy pompy na nocnych taryfach itp... to mija się z celem, nie po to są stworzone pompy inwerterowa, aby ograniczać ich pracę, aby ograniczać włączanie je na dzień i cała reszta... Czas pracy jest bardzo zależny od ilości włączeń, nie stety sprężarki mają to do siebie, że lepiej jej ciągle pracować jak włączać i wyłączać. A oszczędności są pozorne
@@domoweewolucje innym słowem- ile trzeba energi i czasu żeby podgrzać wodę np z temp 40st do 50? A ile z 19 do 50 ?. Ja to tak widzę 😉
Teraz czekam na serię filmów pt "bufor to zło - kupujcie pompy" :)
oooo chyba kolega nie słuchał tego co się mówi w materiałach....
bufor to żadne zło, to świetny magazyn energii, który stabilizuje prace źródeł ciepła, obniża koszty ogrzewania, obniża zużywanie się gratów i może służyć jako samodzielne ogrzewanie.
ps. to nie bufor jest złem, to ceny prądu są zabójstwem, złodziejstwem i czystym oszustwem wobec wszystkich obywateli
W końcu się doczekałem nowego nagrania z nową pompą..Ja także po rozmowie z tobą i Twoich filmach zdecydowałem się na pompę Pro-Energy 13kw... Jutro może już dotrze więc także podzielę się z wami co i jak... Oczywiście też bufor 1000l i piec elektrodowy na ten moment...
Część.Tak żaden problem..Tak budynek oko 300m całej powierzchni w tym że na ten moment ogrzewam oko 160m.. więc w całym listopadzie zużyłem 2650 kw...A już w grudniu do dziś 1300kw..na buforze stała temperatura 55stopni..A co do ocieplenia to podłoga 15cm styropian..plus ściany też 15cm grafit...I poddasze 20cm wełny..
@@rafa1306 jakie masz ogrzewanie? Grzejniki czy podlogówka?
Podłogówki mam tylko 70m reszta grzejniki.
@@rafa1306 qurcze to jak zużyjesz za grudzień ponad 3 tys kWh licząc po 2 zł wg nowej stawki za kWh to już się robi niezła sumka.
Na szczęście mam fotowoltaike i myślę że jakoś dam radę po zatym wczoraj dotarła moja pompa Pro-Energy 13..I już nie będę ją montował aż jestem ciekaw jej zużyć energii..(A zapomniałem dodać iż do instalacji jest podpięty piec na ekogroszek z możliwością palenia drewna.wiec jak by brakowało prądu to mogę spokojnie się ratować..
Tytuł powinien brzmieć, dobrze ocieplony budynek + podłogówka = czas na oszczędności. To nie pompa,czy bufor robi tu robotę tylko przemyślana termodernizacja i ogrzewanie niskotemperaturowe. Ja mogę tylko pomarzyć o takim wyniku 10kWh/24. Czy czasem tryb cichy nie powoduje wcześniejszego włączenia grzałki ?
Dobrze gada chleba dać !
Ta pompa nie ma grzałki - tylko grzeje tace ociekowa . U mnie 70 kWh na dobę na 250m2
@@przemkolama Po tej całej termomodernizacji wymianie okien z pompą ciepła zużycie 70 kWH? Grzeje dom z 2005 r parterowy nieregularna bryła która nie sprzyja niskiemu zapotrzebowaniu okna z roletami nadstawnymi czyli piękne mostki wentylacja grawitacyjna po budowie brak ulepszeń parametrów budynku aktualnie dobowo 20-25kWh średnio 22 kWh. Jaki jest spadek wydajności pompy przy -18?
@djdomag no na bank to co mówisz ma tu kluczowe znaczenie, to prawda, wszystko było przemyślane, choć są i drobne błędy, ale tak to bywa leży pierwszym domy 😀
Całość robi robotę, takie są fakty
@@przemkolama Witam, Pan ma tylko podlogowę czy również grzejniki ?
@@krzysztofjuchacz9890 Krzychu 180m2 grzejniki cały parter i 70m2 cake piętro podlogowka
Bardzo, bardzo dobra robota. Kiedy sprzedajesz grzałkę?
Hmmm jeść nie woła, więc nie wiem czy będę coś sprzedawał. Awaryjnie wolę mieć grzałkę w buforze. Chyba że wymienię całość na mniejszy zestaw, bo taki się u mnie sprawdzi na bank.
@domoweewolucje Jesteśmy na etapie adaptacji projektu domu parterowego 150m2, sciana dwu warstwowa ceramika i 20cm styropian . U przegrody ok 0,14W/m2k okna i drzwi ok u=0,8W/m2k . Dom z rekuperacją, okolice Wrocławia więc strefa 2 i raczej temperatury zewnętrzne niezbyt niskie zimą. Zastanawiamy sie nad dwoma wariantami ogrzewania: 1) Pompa Ciepła ok 8kw r290 plus bufor 500l plus całość podłogówka. lub 2) Piec na pellet 12Kw 5 klasy automatyczny + bufor 500l plus całość podłogówka. Dodatkowo bedziemy mieli wsalonie kominek . W obu przypadkach zasobnik na co i cw w kotłowni w domu natomiast w 2) opcjiw związku z tym ze bedziemy mieli garaż z pom. gospodarczym obok domu 3m to ktłownia z piecem na pelet poza domem. Co sadzisz ? Jedna i druga opcja koszty instalacji podobne. Pytanie jak wg ciebie z kosztami eksploatacji (boimy się ze ceny energi sa tak nieprzewidywalne że może lepiej nie iść w PC) Oglądaliśmy twoje filmy z porównaniem i troche nas ,, uświadomiłeś,, jak to wyglada w rzeczywistośći . Z góry dzieki za komentarz :)
P.s. moze uda się nagrać wspólnie odcinek dla takich osób jak my które stoją przed decyzją o ogrzewaniu jeszcze na etapie projektu :)
I jak się sprawy potoczyły?
Mój monoblok przy +2 stopniach łapnie ze 20kW, przy -10*C spokojnie opędzluje 35-40kWh
Czy jestes w stanie powiedziec jak wychidzi grzanie powietrzem z klimatyzacji a jak grzenie woda? Chodzi o rozn8ce oplacalnosci poboru energii
Najlepszym rozwiazaniem bedzie raczej mniejszy bufor zeby zwiekszyc jednynie zlad wody i monoblock. Najrozsadniejsze pewnie rozwiazanie.
no widzisz, tutaj Cie zmartwię, bufor ma ogromne znaczenie dla pompy i domu, widzę to u siebie i u klientów, którzy mają mały bufor. Pojemność to ogromna zaleta, poje przypuszczenia się tylko sprawdziły
bardzo małe zużycie prądu. w zeszły czy 2 lata temu pisałem że pc bierze mniej ale Ty się broniłeś kosztami początkowymi. pozdrawiam serdecznie ;) a jak można projekt domu albo chociaż ile masz tam metrów użytkowych. mieszkamy teoretycznie nie daleko u mnie pierwsze 10 dni grudnia 139 kwh mam 150m2 w dwóch poziomach. dom z 2019 roku. jeszcze raz pozdrawiam cieplutkiej zimy ;)
ja nie negowałem, że pompa weźmie mniej prądu, nigdy... przecież sprawność pomp nie jest niczym nowym. Ja w wielu swoich materiałach wręcz nie raz mówię, że nie będzie 3 razy taniej ,że nie będzie 4 razy taniej, że nie będzie cop 3 i więcej na samym ogrzewaniu w okresie zimowym. Pomijając już wspomniane, przez Ciebie koszty początkowe.
ps. dom 110m2 parter, pozdrawiam i ciepłą oraz prądu życzę :)
Coś dużo na tym czuwaniu pobiera. Mogę jedynie porównać do Samsunga 12kW który na czuwaniu ciągnie ok 11-12 W. Gdy mieli wodę czyli załączy się pompa obiegowa między PC a buforem to dopiero wchodzi na ok 60-120 W. Licznik zlicza tylko PC czy też pompki obiegowe? Może masz też liczoną pompkę na podłogówkę?
Wiesz co, ogólnie różnie to wygląda, bo czasem jak zerknę to jest około 30-40W, czasem jest około 120W, więc być może coś dołącza wtedy, ale jak odapli pompkę to jest 160-170 więc widać że to jakoś tak manewruje. Jak podłącze miernik na stałe, może dziś się uda to będziemy widzieć dokładnie wszystko. Pompka między buforem a PC jest wpięta w PC, więc przez licznik idzie napięcie. Pompka od podłogi osobo, ale jak włączała się 3 godziny to max jeśli dobrze widziałem, a to 30-40W bierze.
No dziś wietrzne, śnieg i - 3 to widać że dom się cały czas praktycznie musi nagrzewać, pompa już wzięła więcej jak wcześniej, no i ciągle dobija. Mają być mrozy większe to zobaczymy co i jak
Na pewno grzałka karteru jest cały czas zapięta i bierze swoje.
Jeszcze pytanko o czujniki temperatury w pokojach możesz podać jakiś link bo jest tego sporo a te twoje fajnie pokazują. I pytanie czy one działają z bramka Zigbee ?
Xiaomi Mi2, działaj na bluetooth, może być z bramka może bez, z bramka wszędzie zobaczysz a bez tylko w domu jak się po bluetooth połączysz
@@domoweewolucje dziekuje bardzo za odpowiedzieć, wiem że w jednym z odcinków mowiłeś ale nie mogłem tego znaleźć ;)
Jaka pompę ciepła zainstalowałeś? Na chwilę obecną grzejemy bufor 1000l grzałka 7.5kw aby zobaczyć jakie zużycie prądu wygenerujemy tej zimy ( podłogowka 200m2 )Dzięki temu będziemy wiedzieć czy zostać przy grzałkach czy zainwestować w panele albo pompę. Ciekawa jestem pierwszego rachunku za prąd 🤪
Witam. Mam podobne gabaryty, tylko grzałka 9 kw, która napędza 2000l. Średnio 100 kWh/doba. Grzane tylko w taniej taryfie. Dom nie zamieszkany, bo się wykańcza i temp w środku to ok 15 stopni.
U nas obecnie 19 w domu, ale w nim nie mieszkamy. Zużycie ok 70kw na dobę. Nie mogę osiągnąć 21 stopni, ale go chyba przez to że na podłogę wychodzi woda 26 stopni, chyba musimy zwiększyć temperature na 29🤔 Narazie testujemy system bufor grzałka (listopad i grudzień). Od stycznia spróbujemy grzać tylko klimatyzacja przez 2 m-ce,, ciekawe jakie będzie zużycie.
@@joannab9117 jak temperatura na dworze spadnie zużycie może wzrosnąć 2x.bo zapotrzebowanie na energię rośnie proporcjonalnie do delty temperatury między temp na dworze i w domu.
@@joannab9117 ja nie mogę osiągnąć 50 stopni na buforze. Grzeje głównie w nocy, w dzień pochodzi instalacja kilka razy po 30 min i tyle. Musisz poczekać aż dom się "naładuje" ciepłem. Będzie to się zwiększało stopniowo. Kup sobie kamerę termo i ją "potestuj". Może gdzieś jakieś znaczne straty występują. Ważna sprawa: Badamy kamerą od środka. Leci pozytywny przekaz🥳
@@MichalK_ielektro za mała moc grzałki jaki posiadasz bufor i w jakim czasie go ładujesz?
Cześć, planuje założyć pompę ciepła do swojego domu. Zapotrzebowanie wychodzi mi ok. 5.5 kW. Jeśli chciałbym założyć duży bufor do pompy (1000 l) to czy pompe musiałbym dać większą?
Hej, nie musisz dawać większej. Większy zlad wody, nie ma nic do zapotrzebowania, tymbardziej że bufor pełni funkcję sprzęgła i magazynu.
Mam kilka pytań odnośnie ustawień sterownika pompy. Czy czujniki na wyjściu i wejściu ma pan przeniesione z pompy do bufora? Czy czujnik temp zew, ktory jest w pompie Został w pompie czy gdzieś na zewnątrz? W jaki sposób odłączył Pan grzałkę bo maksymalny czas pracy pompy bez grzałki to 60min. Czy zna Pan kod do ustawień fabrycznych bo w książce tego nie ma? Czy grzeje pan krzywą grzewczą czy do zadanej temepratury? Moja identyczna pobiera 20Kwh/dobę razem z CWU 200l
Witam, tak czujniki przenoszę, chyba że jest samo CO w domu pod pompę, to zamieniam tylko wtyczki w pompie miejscami. nie rozumiem o co chodzi z tą grzałką? moja pompa działa cały czas, grzeje i chodzi tak długo jak trzeba, bez grzałki. O kod warto pytać producenta.... nie grzeje na krzywej, bo ładuje bufor więc nie ma to sensu troche. Ale będę testował mimo wszystko.
ps. Wynik poboru ładny, to zależy od budynku :)
Bufor jaki duzy posiadzasz ??
Dom ile m² ?
Pompa jakiej mocy ?
Dzieki 😉
Witam instalowałem bufor na grzałki 500lwzorujac się na pana instalacji i w drugiej taryfie teraz pan zmienił na pompę ciepła do bufora bez grzałek czy może pompa ciepła chodzić tak samo w nocnej taryfie ile kosztuje pana pompa bo może poszedłbym tak jak pan na następny sezon proszę o pomoc
Pytanie słuchaj innej beczki. Jak grzał pan buforem? Chodzi mi o to czy podłogówka działała 24 na dobę (na jakimś niskim parametrze) czy było jakieś sterowanie, które po dogrzaniu pomieszczeń odcinało zasilanie z bufora?
są materiały na moim kanale o tym, na samym początku listy filmów... wpuszczałem cyklicznie w podłogę, w zależności od temperatury, proszę zerknąć na 3 film bodajże
Mam pytanko,czy w końcu czuć temperaturę w domu i czy jest dogrzewane dalej klimą?W filmie była wypowiedź,że nie czuć wzrostu temp.i nie wiem jak się do tego odnieść.Czy tylko pompą i takie odczyty Kw czy klima pomaga.... W formie wyjaśnienia nie krytyki.Jak tylko pompą i ten wynik to miodzio.
Heh no tam, po 3 godzinach jak podłoga się nagrzała już zaczęła oddawać ciepło. Przecież to oczywiste, po prostu nie było grzania wcześniej a zimno było to musi swoją ilość energii pochłonąć.
Od momentu odpalenia, trzeba dać się nagrzać aby potem ciepło już było odczuwalne. Od 1 grzeje tylko pompą, tzn. klimy jescze tam rano chodziły, zanim bufor naładowałem itp, ale to wszystko będzie w podsumowaniu za grudzień
@@domoweewolucje super,czekam na dalsze relacje z pompy.
Dziekuje za pracę. Mam pytanie. Jak duzy jest budynek? Jak jest ocieplony? Jakie okna ? I jaka posadzka?
110m2
„Każdy ma swojego fisia” 😂🎉😊
Dzień dobry.
Cześć, chętnie podejmiemy współpracę! 😊 Będziemy wdzięczni za odpowiedź na e-maila lub podanie aktualnego adresu e-mail, na który możemy się skontaktować?
Cześć witam odpisze na maila, widziałem że jest wiaodmość, czasu brak było
@@domoweewolucje Będziemy czekać 💪🏻
Ciekawe informacje - ale jednak właśnie dla pełnego obrazu warto było by w okresie kilku dni o podobnej pogodzie przez 1 dzień użyć ogrzewania czysto elektrycznego - tak dla weryfikacji COP.
Generalnie przy dobrze ocieplonym budynku i jeszcze buforze w 2 taryfie podejrzewam że różnice w cenie ( G12 ! ) a nawet zużyciu nie były by jakieś szokująco duże. Generalnie zasada jest taka że trzeba dobrze ocieplić budynek ( najlepiej z rekuperacją) a wtedy dom może być blisko pasywnego.
PS. Jest Pan kolejnym youtuberem z PC któremu Zamel funduje licznik. Nie miał bym nic przeciwko temu gdyby nie fakt że jednocześnie odbija sobie to na klientach windując cenę swoich liczników dla zwkłych klientów. Proszę im przekazać że taka strategia marketingowa ma krótkie nogi ...
Ogólnie będzie jeszcze sporo porównań, o to właśnie chodzi tutaj, rzetelne info a nie banialuki... Porównanie będzie rok do roku, do tego na bank wezmę że 2-3 dni i odpalę grzałki. Będzie też ładowanie bufora grzałką znów, porównanie na trubach różnych do pompy itp... mamy czas 👌
PS. Wiesz ja nie wnikam w politykę firmy Zamel, ciężko mi się odnieść, poprosiłem tym razem ja, bo fajnie było by mieć materiały dla Was. Mnie osobiście to zbędne, ale dla oglądających i sprzedających może to być jakaś informacja jak to działa itp.
Witam czujnik temp w buforze masz po środku włożony
Witam, który czujnik ? od pompy, jest tak na 1/3 wysokości, od esco teraz mam na dole i na górze, służy jedynie poglądowo obecnie do wskazania temperatury wylotu na podłogę i powrotu z podłogi
lepiej grzać bezpośrednio podłogę, taniej wyjdzi, mniej prądu pobierze
Nie jest tak jak mówisz, bo utrzymując komfort musisz podłogę podgrzewać wieczorami, a wówczas lecisz na droższy prądzie, zaś przy buforze masz zawsze ogrzewanie na taniej taryfie
@@domoweewolucje pc gdy wyższą temperaturę ma na zasilaniu tym więcej prądu bierze, ( większe ciśnienie gazu itd) dlatego niższa temp zasilania, niższe ciśnienie gazu, taniej.
@@zbyszekkowalski1983 to musisz usiąść i policzyć czy lepiej grzać 2x droższy prądem kiedy jest potrzeba, czy lepiej grzać 2x tańszym prądem przy średnim 20% mniejszym scop... Rachunek chyba prosty, Pominę fakt kiedy mając PV wszystko wrzucisz w baniak że swojego prądu
Wszystko dobrze jak ktoś dostaje do testów sprzęt. Będą podwyżki i zaczniesz inaczej ustawiać pracę pompy
Wiesz to nie tak, ja się o nic nie prosiłem, ale fajnie ze mamy okazję zobaczyć jak to wygląda w tym samym domu, dla mnie to jest najważniejsze, czyki czy będzie 3-4 razy taniej. Wiem że nie będzie, mówię od początku o tym, wiem że realne cop też będzie dużo niższe jak tabelki, więc mamy potwierdzenie czegoś, za co mnie kupa ludzi tu nie lubi... PRAWDĘ o pompach.
A co ma zmieniać,foto na dachu👍 nogi na stół i browarka do ręki🍻🍻.Nie po to zakładasz foto by się o waty szczypać.Zużycie do zaakceptowania.
Dane z licznika to sama PC czy całość pompki obiegowe itd.?
Pompka obiegowa zużywa na dobę ok 0,1 kWh, więc nawet jeżeli inne graty pochłoną drugie tyle, to będą to wartości nic nie wnoszące do tematu. Nie ma za co Zbyszku🥳
@@MichalK_ielektro haah ok, dzięki mimo to
PS. Pompka od podłogi osobno, 100-120W na dobę za ostatnie 10 dni jakby co
Jaka temperatura zasilania?
30 stopni
Mam pompa ciepła tania Kaisaj nie narzekam prawdę powiadasz. Wiele ściem w sieci. Pewnie założyli za fri i napędzają na stratę kasy. Każda pompa działa.
11KW na dobę. Na pewno lepiej jak klimatyzacja.
Przy obecnych temperaturach podobnie, ale dziś już ciągle na minusie więc widać że idzie więcej
👍👍👍
Ale mi to oszczędność a gdzie ciepła woda użytkowa ??? Ja mam bufor z grzałkami i co średnia miesiąca grudnia wyszła 30kwh doba z ciepłą wodą dom użytkowej 140m2 ale grzałka kosztuje nie kilka tysięcy tylko parę set zł więc pozdro... Wyje na te pompy dali mu za friko to zachwala a to chujnia jakich mało pozdro...
Jakiej wielkości bufor i jakie grzałki?
Włącz wyłącz. A z starymi grzejnikami ulala. Bufor ciepła z tzw gałęziówką ulala.65 stopni musi być.
no instalacje trzeba dobrać pod siebie i swój dom :P
Masz bufor to grzej w dzien,na lepszym cop
Wydaje mi się że gra nie warta świeczki, ważniejsza temperatura zasilania jak powietrza, no i dom ma się grzać kiedy potrzeba, a nie kiedy mam wyższe cop, bez sensu
Pozdro