GWC można poprowadzić poza obrysem budynku w postaci rury i wykonać, gdy będzie koparka zamówiona do kopania przyłączy. Pamiętaj aby czerpnię umieścić w bezpiecznym miejscu. Teraz trzeba wykonać przepust
5:34 Jest SIÓDMY stycznia, będzie coś siódmego stycznia -to prawidłowa forma. Nauczyciele też się czasem mylą, ale łatwo zweryfikować prawidłową formę np. na stronie Słownik Języka Polskiego.
Danielu jeśli tak się do Ciebie zwrócić mogę, uwielbiam twoje filmy podziwiając ogromną wiedze z dziedziny elektrycznej. Pozwól że poradze ci w czymś z czym sam myśle dosyć się znam. Jestem aktualnie podczas budowy domu, robie wszystko sam bardzo nadwyraz dokładnie (taka mania...), każdy etap budowy bardzo dokładnie studiuje przed jego wykonaniem. Zauważyłem jedną niepokojąca mnie rzecz na twojej budowie - całość fundamentu została zageszczona "na raz", zaś nie warstwowo. Zageszczarka jaką użyli budowlancy to najprawdopodobniej jedna z cieższych 500kg - dobry wybór, jednak ona zagęszcza w praktyce około 40-50cm piachu (na filmie widzę że było to troche ponad więcej - 5 warstw bloczka fund. minus zapewne 10cm posadzki to mamy ~50cm, zaś wykop był poniżej ławy). Fundament powinien być zageszczony warstwami najlepiej co około 20-30cm. Najprawdopodobniej powinieneś odkopać fundament, i zasypać warstwowo, każdą warstwe dokładnie zageszczając. Żeby nie ponosić kosztów na koparke odrazu warto sprawdzić zageszczenie u geologa - wykonać badanie gruntu za pomocą lekkiej sondy dynamicznej DP (trzeba sprawdzić zageszczenie w głąb, nie tylko na wierzchu). Jest szansa że bedzie dobrze, choć wątpie (wskazni zageszczenia IS na poziomie co najmniej 0,96). Jedna osoba na yt miała taką sytuacje i musiała odkopywać. Poszukaj lub odezwij sie na pw, nie wiem czy można umieszczać linki w komentarzach. Pozdrawiam i życze jak najszybszego, solidnego ukończenia domu :)
Obejrzyj jeszcze raz.. zobaczysz ze w okresie zimowym była pierwsza warstwa... a po zimie dosypali resztę... ale trzeba oglądać uważnie a nie na odpierdol :)
@@adikst8685 0:23, jest to stanowczo za dużo zasypane jak na jedną warstwe do zagęszczenia. Ale co ja tam wiem. Pozdrawiam inż. z kilkuletnim doświadczeniem na budowie :) "Trzeba oglądać uważnie, a nie na odpierdol." Być może było to zageszczane warstwami gdyz nie mamy w filmie przedstawionego całego etapu zasypywania. Jednak wolałem napisać komentarz który może uchronić kogoś przed poważnymi konsekwencjami związanymi z użytkowaniem domu w przyszłości.
@@XghostlockX Jak z inż z kilkuletnim doświadczaniem to się dawno nie robiłeś (troche bajek opowiadasz). Bo geolog robi profile i inne trudniejsze tematy. Tu co najwyżej potrzebne było labolatorium budowlane. Dobrze jest i pierdolety co najwyżej VSS lub płyta dynamiczna była potrzebna, pokazałaby nośność gruntu i zagęszczenie. Nie straszcie chłopa, Dobry kierownik i inży rozpozna dobrze zagęszczony grunt i czy dobry grunt zastosowali.
@@Przedpiekle Nie ma czegos takiego jak rozpozna. Takie teksty to stara januszerka. Robi się test odpowiednim urządzeniem i wtedy wychodzi wynik. Na oko to se można inne rzeczy mierzyć... xD
@@XghostlockX . Może jak zapytasz tych Januszy jak sie robi to byś w końcu się dowiedział jak wygląda budowa. Bo jak na razie to chyba obok przechodziłeś tylko. Z robotami ziemnymi miałeś mało wspólnego. Bo laboratoriom woła się na przygotowany nasyp. A trzeba umieć rozpoznać dobrze zagęszczony od trzeba jeszcze pojeździć. Nie każdy materiał dobrze się zagęszcza. Twoje pierdolety o wynikach to jedno a jego interpretacja to drugie.
Akurat @Danielrakowiecki miał rację w 5:42. Poprawna forma to dziś jest siódmy (dzień) stycznia. W przypadku pytania "kiedy idziemy na imprezę?" Poprawna odpowiedź to "siódmego (dnia) stycznia". Pozdrawiam.
Uzupełniając wypowiedź: Który zapis daty jest poprawny: „dwunastego czerwca” czy „dwunasty czerwiec”? Poprawny jest zapis „dwunastego czerwca”, ponieważ w dacie znajduje się w domyśle rzeczownik „dzień” - „dwunastego (dnia) czerwca”. Wyjątek stanowią nazwy świąt majowych: „Wiwat Trzeci Maj!”. Nazwę miesiąca podajemy zawsze w dopełniaczu (kogo? czego? - czerwca, nie: czerwiec), nazwę dnia zaś zapisujemy: - w mianowniku, w odpowiedzi na pytanie: Jaki jest dzień? (Dziś jest dwunasty czerwca.) - w dopełniaczu, jeśli odpowiada na pytanie: Kiedy? Którego? (dwunastego czerwca). cytat ze strony Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, pani Joanny Grochowskiej.
Od 8 lat mieszkam w pokoju 10m^2, dla dziecka jest jak najbardziej wystarczający. Mieści się spore łóżko, szafa, komoda, duże biurko i jeszcze miejsce zostaje na środku.
Jak ja jestem szczęśliwy że od 9 lat mieszkam na Filipinach :D Gdzie nie ma strefy przemarzania :D A o izolacji termicznej też mało kto słyszał :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
Fajnie że troszczysz się o własny dach nad głową,duży szacunek,ale wyobraź sobie jak dawniej budowali domy z kamienia i najlepsze jest to że do dnia dzisiejszego stoją i spełniają swoją funkcję oraz przeżyły już nie jedno pokolenie.
*_Dziś musi przy budowie być pełno ważniaków jeden ważniejszy od drugiego. Obecnie jak się buduje dom to budują go wg prawa same "debile" bo każdy musi mieć dupochron. Już nie ma pana Janka i pana Zdzicha tylko firmy pod wezwaniem najważniejszego ważniaka._*
Kurczę, czekałem na ten odcinek, bo chciałem kilka elementów zweryfikować ze swoją budową, projekt wydaje się podobny 😅 z tym, że u mnie zaczęli pracę ziemne w lutym, a teraz już dachówka ułożona 😅 tak czy inaczej kibicuję i czekam na kolejne odcinki
5:32 Pani Polonistka się nie zna - To zależy od kontekstu zdania, a w tym przypadku poprawne jest "siódmy stycznia". Warto pamiętać, że odnosimy się do dnia, więc mówimy: Dzisiaj jest siódmy (dzień) stycznia. Jadę na wakacje siódmego (dnia) stycznia. W sobotę będzie siódmy (dzień) stycznia. Zrobiłem to już siódmego (dnia) stycznia.
Ta listwa systemowa do foli uniemożliwia wymianę powietrza, a co za tym idzie wilgoci , poza tym nasyp ziemi przy foli będzie osiadał, i będzie ciągnął folie na dół , i znowu problem.
Widziałeś kiedyś montaż takiej folii kubełkowej? Po pierwsze to folia nie przychodzi na goły mur tylko na XPS przylepiony do ściany która jest już zaizolowana od wody. Po drugie listwy systemowe są ... systemowe, one z założenia tam miały być i tak to jest zaprojektowane. Folia jest po to żeby nie uszkodzić izolacji XPS i żeby woda opadowa nie napływała od "zewnątrz" a między gruntem a XPS żeby był przepływ powietrza, ta folia nie dotyka ściany, co więcej ona nie jest poniżej ławy, ona się na ławie opiera, żadna ziemia nie ściągnie jej jeśli się opiera na ławie. To nie jest połączenie paroizolacyjne, tam nie ma szczelności, listwa systemowa jedynie ma za zadanie trzymać folię przy zasypie i obróbce żeby się nie porwała folia i zapchała. Te listwy nie są szczelne w żaden sposób.
@@pawek504 folia kubełkowa jak nie ma dodatkowej ciężkiej izolacji przeciwwodnej na XPS nie ma praktycznie żadnego sensu. Jak można uszkodzić XPS zasypując go ziemią ? Folia kubełkowa miałaby sens gdyby na XPS była jakaś sytemowa ciężka izolacja i żeby właśnie tej IZOLACJI nie uszkodzić to folia kubełkowa miałaby realne zastosowanie jako ochrona mechaniczna. Ona nigdy nie chroniła, nie chroni i nie będzie chroniła przed wodą.
@@pawek504 nie zmienia faktu ze listwa osiadającej foli nie utrzyma, a kubełki które mają oddychać i uwalniać wilgoć są zatkane listwą systemową więc nic nie wnosisz tylko bijesz pianę
@@kaacpeeerco tam ma oddychać? :) Przestancie powielać te internetowe mity nt kubelkow. Folia kubelkowa zabezpiecza tylko mechanicznie xps. Powinno się ją kłaść kubelkami na zewnątrz. Izolacja przeciwwodna lub przeciwilgociowa to nie folia kubelkowa! Tak zamontowana na filmie nie opadnie, grunt tego nie ściągnie. Listwy są ok. Tylko kubelkami na zewnątrz żeby styro nie niszczyć.
Bo wazzup cała kase z YT laduje w budowe. I nie przypierdala sie ekipie do wszystkiego. Daniel jak wychodzi z budowy to pewnie rzucają za nim kielniami😂😂😂ale wazzupa witaja każdego dnia wódeczka i czyms do zakanszania
nie wygląda to źle, kubełki w dobrą stronę, profeska z listwą systemową, jedyne co mi się nie podobało to nie widziałem, żeby piach był zagęszczany warstwowo, tak jak powinien, nawet taka duża zagęszczarka nie zastąpi zagęszczania wartwa po wartstwie - a woda to albo zagęści wystarczająco albo nie. Na szczęście łatwo to sprawdzić odpowiednim miernikiem 😉 nazywa się toto "płyta dynamiczna".
To nie są małe pomieszczenia. Są super. Łatwiej to wykończyć, ogrzać a jak ktoś potrzebuje kortu tenisowego do odpoczynku to zawsze może budować po swojemu.
O jej, fundamenty nadal? U mnie już strop zalany a fundamenty lałeś sporo wcześniej niż ja. Tak czy inaczej bardzo dobrze to wygląda, a jak ściany powstaną to dopiero będzie super wyglądało. Czekam na następne materiały 😊
Budowa nigdy nie trwa tyle czasu ile się zakłada, nigdy nie kosztuje tyle ile się zakłada. Same fundamenty to nie jest 1/4 chałupy. Nawet nie 1/10. Są mega ważne, fakt, ale to ledwo początek. Dopiero wykończanie wnętrza to jest jazda. Przekonacie się.
Tak, czas albo kasa. Ale blatów, szafek, mebli, kranów, kibla nie wystrugasz. Dużo można zrobić samemu, jednak kupowania nie unikniesz. Hydraulik, elektryk, a weź....
@@AlefZero Hydraulikę (biały montaż) i elektrykę (kable w ogrodzie, lampy, kamery, internet, alarm) ogarnąłem samemu. Meble i kuchnie samemu złożone. Niektórzy są na tyle odważni, że także samemu robią instalacje... Najciężej jest postawić stan surowy zamknięty (ciężka robota żeby robić samemu tym bardziej jak chata duża) Jeśli ktoś pracuje i ma z tego więcej niż płaci montażystom to nie powinien odrywać się od pracy poza trzymaniem bata nad ekipami :)
Ciężko powiedzieć po kilku ujęciach ale jeśli było tak jak Panowie wykonywali zagęszczenie czyli na raz u samej góry to właśnie nie jest to prawidłowa metoda. Druga sprawa czy woda z deszczu czy śniegu poprawia zagęszczenie to po tym co testowałem u siebie twierdzę, że daje bardzo mało. Jeszcze u mnie była zdecydowanie lepsza sytuacja bo miałem odpływ na dole zrobiony, tak że cała woda mogła swobodnie przepływać przez piasek i wypływać na zewnątrz fundamentu. Stało to tak wszystko pół roku i zagęszczenie i tak było za słabe.
Też jestem zadania że to zagęszczenie lipa, wzięli na raz ubjkakiem dużym i resztę ma wodą zagęścić? XD W życiu takiej głupoty nie słyszałem, co to za metody budowania. Lepiej było zrobić to na warstwy po 15 cm i nawet małym skoczkiem a efekt był by lepszy.
listwy zakończające folię kubełkową nie montował bym w tym momencie, grunt wokół fundamentów osiądzie i ściągnie folię w dół wyciągając folię z listew i potem trzeba to od nowa robić tylko wtedy zaczyna brakować folii bo 'schowała' się pod ziemią i koniec końcem nic z tych listew nie ma nic pożytecznego gdy się to robi na tym etapie. a też warto je montować powyżej opaski wokół domu, a założę się, że na tym etapie mało kto wie na jakiej wysokości dokładnie będzie ta opaska
@@sknerus87 nie miałem na myśli pracy wręcz przeciwnie relaks, odskocznie, hobby. garaż gdzie można podłubać przy motorze lub samochodzie, spotkać się z kolegami, Dociąć półkę do salonu, z samem zbudować gokarta itd.
literatura (i ekspert w filmiku) mówi o zagęszczaniu warstwami co 20cm... pytanie czy było tak zagęszczone czy tylko zostało powiedziane że tak należy. Z pierwszych ujęć trudno stwierdzić czy zostało to wykonane prawidłowo. Skrót ujęć sugeruje, że nie...
Ścianki z zewnątrz nie obsypali to nie ma co za mocno zagęszczać😀 Co do kubełków to sporów nie powinno być w tym przypadku wcale tak samo jak i kubełków stworzonych w celach renowacyjnych.
Da sie uczciwie i godnie w tym kraju zarobic na siebie i rodzine? Da sie. Da sie rozwijac, byc zadowolonym z zycia? Da sie. A nie tylko trucie dookoła jak to jest zle i jak to inni mają lepiej. Powodzonka Daniel, spełnienia marzeń!
@@krzysztofkrauze4278 po co mam wbijać? od tego są ludzi by wykonać robotę za którą im zapłacę i rozmowa nie tyczy się budowy tylko za co się ktoś buduje.
Jak kobiecie było przykro to wszystkim w okół też było :D GWC polecam - u mnie działa rewelacyjnie. Ale skoro komentujemy film sprzed pół roku to pewnie dawno to wszystko poszło do przodu
Po co była ta wstawka z wyjaśnieniem Pana dr? Na przebidkach było widać jak wykonawca zasypuje "na raz". mam nadzieję że w rzeczywistości było zagęszczane warstwami ;)
@@rafal23s23 zasypki fundamentów jeszcze nie widziałem.... choć chciałbym zobaczyć minę wykonawcy jakby przynieść na budowę sondę lekką :p A tak ogólnie zazwyczaj grube części konstrukcyjne się odbiera (zbrojenie stropu, zbojenie podciągów itp, niektórzy nawet deskowanie stropu chca zobaczyc przed zalaniem ) a tak pozatym to dramat
Podoba mi się jakosc robot Wiem co mówię w końcu oj ie był dentysta 😂 Nie dajcie się podpuszczać fachofcom Nie po to architekt pracował nad projektem Kilka miesięcy żeby teraz krytyka jakiegos Zenka Wywoływała niepokój Macie piękny projekt uszyty dla Was i staranne go fachowca a zatrudnienie kierownika to najlepsza decyzja Na etapie budowy
z filmu troche wynika ze za duzo na raz piasku było sypane, dośc mocno zagęszczarka się zapadała. wiadomo jest to spory sprzet ale tak jak na filmie było 20/30cm max najlepiej jednak te 20 sie trzymac
a z drugiej strony, jestem fanem budowania domów na płycie fundamentowej. fajnie omija sie problemy z podmokłym gruntem wiadomo trzeba dobrze zagęszczać i dość głęboko najlepiej piach z cementem, ale ułatwia dalsza budowe i omija chudziaka
jestem w trakcie budowy i dzisiaj parę rzeczy bym zrobił inaczej, np; pierwszeństwo instalacji rekuperacja > kanaliza > zasilanie ogrzewania > woda > prądy > lan > alarm > czujki (do pomiaru wody itd.)
Szkoda, że nie zdążyliście z GRUNTOWYM Wymiennikiem Ciepła. Ostatnio widziałem na YT jego odmianę czyli gruba warstwa zeolitu a na niej specjalne formy jakby połówki rur dzięki czemu podobno nie ma problemu z grzybem a zeolit dodatkowo pochłania różne szkodliwe związki. Nie wiem jak tam on się tak na prawdę sprawdza ale w akwarystyce znany jest od lat jako medium oczyszczające
Takie pokazywanie budowy własnego domu jest idealnym materiałem dla złodzieja który może się wtedy dowiedzieć z której strony wejść jak omijać zabezpieczenia
Myślę że przez fundament się nie włamie. Jeśli będą montowane centralki lub jakieś czujk, czy systemy alarmowe i to tego w materiałach nie zobaczymy. Już nie przesadzamy. Co da to złodziejowi że będzie wiedział że tu jest kuchnia a tu łazienka
90% nowych domów buduje się z gotowych projektów Archona/Extradom etc. Plany są ogólnodostępne, metody budowy powtarzalne. Wystarczy spojrzeć na budynek z zewnątrz i już wiadomo co jest w środku. Co tu w fundamencie ma być do ukrycia? 😂
Poczytaj o glikolowym GWC, uzysk mniejszy ale niektórzy piszą że przy rurowym śmierdzi z rur - ile w tym prawdy nie wiem. Niektórzy chwalą niektórzy negują. Jak będziesz robił pompe ciepła to zawsze można przewymiarować źródło ciepła (i do pompy i do GGWC).
Daniel masz inżynieria który wypowiada sie w filmie a propos zagęszczania ziemi w fundamentach po czym pokazujesz w filmie jak ekipa zasypuje fundamenty na 1 raz okolo 50-60cm piasku! na 1 raz! Chłopie skąd ty wytrzasnąłeś ta ekipę? zagęszczarka którą wkładają ci potem w fundamenty ma wage okolo 500 kg a taka zagęszczarka zagęszcza grunt skutecznie do okolo 30 cm przy jednej warstwie ,dodatkowo wibracje jakie powoduje mogą doprowadzić do uszkodzenia fundamentów i rozsunięcia bloczków fundamentowych. Taka grubą warstwę ziemi, jest w stanie zagęścić tylko tak zwany, w slangu SKOCZEK (ubijak stopowy ) choc też i na niego jest za grubo . Wykonawcy w dzisiejszych czasach zapominają za co biorą pieniądze. Zapominają że te kosmiczne kwoty za robociznę, wyssane z dużego palca u nogi powinny być poparte dbałością i dokładnością wykonania. Innymi słowy kase liczą tak jakby robili to zgodnie ze sztuką a w rzeczywistości robią fuszerkę na maxa.
Pokoje dla dzieciaków sa okej wystarczajace ale jeszcze wiele problemow i opuznien jestem na etapie wykonczen i robie sam 80% prac recznie nie wiem jak wy macie z cenami ale na dolnym śląsku wroclaw dramat czasem zastanawiam sie czemu w wykaczenia nie poszedlem wytrfalosci pozdrawiam
W tym regionie juz dawno ziemia nie zamarza ;) nic by się nie stało jak by nie zasypał fundamentów. Ja buduję sam i nie zasypałem fundamentów na zimę nic się nie stało nic nie popękało. GWC bezprzeponowe na zewnącz sprawdzi się lepiej niż rurowe. Tylko grunt musi kiec dość nisko wody gruntowe. 4 lata juz u mnie minęło i jestem przy stropie. Długo ? zależy jak się patrzy. buduje po pracy i w weekendy za gotówkę narazie bez kredytu i odsetek.
Dlaczego fundamenty od strony wewnętrznej oraz wewnętrzne nie są ocieplone?. Pozostaje potężny mostek termiczny przez ściany do fundamentów. Zwiększenie odległości drogi przenikania ciepła do ławy fundamentowej znacznie ten mostek ogranicza.
Nie ma sensu ocieplać od wewnątrz ścian zewnętrznych a tym bardziej fundamentów wewnętrznych bo chronisz się przed przemarzaniem które w tym miejscu już nie występuje bo fundament musi być właśnie posadowiony poniżej tego miejsca. Tak samo nie ma potrzeby ocieplania spodu fundamentu choć teoretycznie ten punkt też stanowi mostek termiczny.
Fajnie się mówi o POTĘŻNYCH mostkach termicznych i trzepie kasę na frajerach ale o konkretach to już cicho bo wstyd byłoby się przyznać że takie dodatkowe ocieplenie za kilka tysięcy pozwoli w sumie zaoszczędzić całe 3,50zł rocznie.
@@rafam8067 To trochę nie tak bo mostek termiczny występuje i ma znaczenie (eksperymentalnie w zimę przy mrozach wyjdź sobie w bardzo ciepłej kurtce ale kurtki ani bluzy pod spodem nie zapinaj - dla dodatkowego efektu podkoszulki nie zakładaj - powinno być ci ciepło bo przecież masz bardzo ciepłą kurtkę na sobie) tylko nie wszędzie on wystąpi więc nie zawsze trzeba go niwelować. Pytanie postawione przez lukaszkulak3513 nie jest głupie (bo jakoś ścianę fundamentów się ociepla) i wynika z niewiedzy a nie chęci trzepania kasy. Ps: co do trzepania kasy z ociepleniem zawsze jest tak że balansuje się koszta ocieplenia na koszta o ogrzewanie z czego dodatkowo to pierwsze jest dla nas mniej więcej stałe a to drugie nigdy dokładnie znane nie jest.
Jest 24 października 2024 😮 gdzie dalsze części 😅 czekam i czekam i doczekam się nie mogę 😅😂
GWC można poprowadzić poza obrysem budynku w postaci rury i wykonać, gdy będzie koparka zamówiona do kopania przyłączy. Pamiętaj aby czerpnię umieścić w bezpiecznym miejscu. Teraz trzeba wykonać przepust
5:34 Jest SIÓDMY stycznia, będzie coś siódmego stycznia -to prawidłowa forma. Nauczyciele też się czasem mylą, ale łatwo zweryfikować prawidłową formę np. na stronie Słownik Języka Polskiego.
Danielu jeśli tak się do Ciebie zwrócić mogę, uwielbiam twoje filmy podziwiając ogromną wiedze z dziedziny elektrycznej. Pozwól że poradze ci w czymś z czym sam myśle dosyć się znam. Jestem aktualnie podczas budowy domu, robie wszystko sam bardzo nadwyraz dokładnie (taka mania...), każdy etap budowy bardzo dokładnie studiuje przed jego wykonaniem. Zauważyłem jedną niepokojąca mnie rzecz na twojej budowie - całość fundamentu została zageszczona "na raz", zaś nie warstwowo. Zageszczarka jaką użyli budowlancy to najprawdopodobniej jedna z cieższych 500kg - dobry wybór, jednak ona zagęszcza w praktyce około 40-50cm piachu (na filmie widzę że było to troche ponad więcej - 5 warstw bloczka fund. minus zapewne 10cm posadzki to mamy ~50cm, zaś wykop był poniżej ławy). Fundament powinien być zageszczony warstwami najlepiej co około 20-30cm. Najprawdopodobniej powinieneś odkopać fundament, i zasypać warstwowo, każdą warstwe dokładnie zageszczając. Żeby nie ponosić kosztów na koparke odrazu warto sprawdzić zageszczenie u geologa - wykonać badanie gruntu za pomocą lekkiej sondy dynamicznej DP (trzeba sprawdzić zageszczenie w głąb, nie tylko na wierzchu). Jest szansa że bedzie dobrze, choć wątpie (wskazni zageszczenia IS na poziomie co najmniej 0,96). Jedna osoba na yt miała taką sytuacje i musiała odkopywać. Poszukaj lub odezwij sie na pw, nie wiem czy można umieszczać linki w komentarzach. Pozdrawiam i życze jak najszybszego, solidnego ukończenia domu :)
Obejrzyj jeszcze raz.. zobaczysz ze w okresie zimowym była pierwsza warstwa... a po zimie dosypali resztę... ale trzeba oglądać uważnie a nie na odpierdol :)
@@adikst8685 0:23, jest to stanowczo za dużo zasypane jak na jedną warstwe do zagęszczenia. Ale co ja tam wiem. Pozdrawiam inż. z kilkuletnim doświadczeniem na budowie :) "Trzeba oglądać uważnie, a nie na odpierdol." Być może było to zageszczane warstwami gdyz nie mamy w filmie przedstawionego całego etapu zasypywania. Jednak wolałem napisać komentarz który może uchronić kogoś przed poważnymi konsekwencjami związanymi z użytkowaniem domu w przyszłości.
@@XghostlockX Jak z inż z kilkuletnim doświadczaniem to się dawno nie robiłeś (troche bajek opowiadasz). Bo geolog robi profile i inne trudniejsze tematy. Tu co najwyżej potrzebne było labolatorium budowlane. Dobrze jest i pierdolety co najwyżej VSS lub płyta dynamiczna była potrzebna, pokazałaby nośność gruntu i zagęszczenie. Nie straszcie chłopa, Dobry kierownik i inży rozpozna dobrze zagęszczony grunt i czy dobry grunt zastosowali.
@@Przedpiekle Nie ma czegos takiego jak rozpozna. Takie teksty to stara januszerka. Robi się test odpowiednim urządzeniem i wtedy wychodzi wynik. Na oko to se można inne rzeczy mierzyć... xD
@@XghostlockX . Może jak zapytasz tych Januszy jak sie robi to byś w końcu się dowiedział jak wygląda budowa. Bo jak na razie to chyba obok przechodziłeś tylko. Z robotami ziemnymi miałeś mało wspólnego. Bo laboratoriom woła się na przygotowany nasyp. A trzeba umieć rozpoznać dobrze zagęszczony od trzeba jeszcze pojeździć. Nie każdy materiał dobrze się zagęszcza. Twoje pierdolety o wynikach to jedno a jego interpretacja to drugie.
25*C za oknem a tu taka zima, aż mi ciarki przeszły po plecach :)
Dziś jest DRUGI dzień stycznia.
TRZECIEGO jedziemy na zakupy.
Akurat @Danielrakowiecki miał rację w 5:42. Poprawna forma to dziś jest siódmy (dzień) stycznia. W przypadku pytania "kiedy idziemy na imprezę?" Poprawna odpowiedź to "siódmego (dnia) stycznia". Pozdrawiam.
Uzupełniając wypowiedź:
Który zapis daty jest poprawny: „dwunastego czerwca” czy „dwunasty czerwiec”?
Poprawny jest zapis „dwunastego czerwca”, ponieważ w dacie znajduje się w domyśle rzeczownik „dzień” - „dwunastego (dnia) czerwca”. Wyjątek stanowią nazwy świąt majowych: „Wiwat Trzeci Maj!”.
Nazwę miesiąca podajemy zawsze w dopełniaczu (kogo? czego? - czerwca, nie: czerwiec), nazwę dnia zaś zapisujemy:
- w mianowniku, w odpowiedzi na pytanie: Jaki jest dzień? (Dziś jest dwunasty czerwca.)
- w dopełniaczu, jeśli odpowiada na pytanie: Kiedy? Którego? (dwunastego czerwca).
cytat ze strony Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, pani Joanny Grochowskiej.
Uwielbian ten optymizm na poczatku budowy 😄
Od 8 lat mieszkam w pokoju 10m^2, dla dziecka jest jak najbardziej wystarczający. Mieści się spore łóżko, szafa, komoda, duże biurko i jeszcze miejsce zostaje na środku.
Jest SIÓDMY (dzień) stycznia. Siódmego stycznia mogliśmy się spodziewać siódmego roku naszej ery.
Przed naszą erą też były stycznie xD
Super że spełniacie marzenia. Pozdrowienia dla Was 😊. Czekam na nowy filmik Daniela. Wszystkiego dobrego !!!
Jesteście zajefajni.Wszystkiego najlepszego.😊😊😊😊
Czekamy na nowy odcinek nogi już tupią 😂
wg mnie siódmy stycznia i nie ma inaczej :)
Super, dzięki za aktualizacje|! Trzymam kciuki za budowę i oczywiście czekam na dalsze filmiki 😊
Zasyp na 1 raz? Brawo. Z listwami przypodłogowymi to poczekałbym tak z 3-4 lata po wprowadzeniu. 👌
Tutaj jest masa błędów, ale ale takie „szoł” 😅
Bo w filmiku 10 min wszystko pokazane.. ile razy itd
Jak ja jestem szczęśliwy że od 9 lat mieszkam na Filipinach :D Gdzie nie ma strefy przemarzania :D A o izolacji termicznej też mało kto słyszał :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
Od 2 nmscy na Dominikanie
(Na wlasnymm)
Zbudowanym
Filmiki na kanale pozdrawiam 😊
Daniel wiecej filmow z budowy prosimy :P Elektronika i budowa ! Pozdrawiamy serdecznie
Super, ale mamy prawie czerwiec?!!
No trochę lipa z takimi opóźnieniami 😅
Lekkie opóźnienie,ale Daniel i Monika są w porządku więc można im to wybaczyć ;)
Nie wiesz że w maju pada śnieg? 😂
Starają się o kolejne dzidzi👍
a co to zmienia?
Fajnie że troszczysz się o własny dach nad głową,duży szacunek,ale wyobraź sobie jak dawniej budowali domy z kamienia i najlepsze jest to że do dnia dzisiejszego stoją i spełniają swoją funkcję oraz przeżyły już nie jedno pokolenie.
*_Dziś musi przy budowie być pełno ważniaków jeden ważniejszy od drugiego. Obecnie jak się buduje dom to budują go wg prawa same "debile" bo każdy musi mieć dupochron. Już nie ma pana Janka i pana Zdzicha tylko firmy pod wezwaniem najważniejszego ważniaka._*
Nie macie pojęcia o czym piszecie. Technologia poszła do przodu bo koszty utrzymania są inne
Kurczę, czekałem na ten odcinek, bo chciałem kilka elementów zweryfikować ze swoją budową, projekt wydaje się podobny 😅 z tym, że u mnie zaczęli pracę ziemne w lutym, a teraz już dachówka ułożona 😅 tak czy inaczej kibicuję i czekam na kolejne odcinki
Duża różnica była między blachą a dachówką u Ciebie? W lipcu będę dach zaczynał i wciąż się zastanawiam co wybrać.
5:32 Pani Polonistka się nie zna - To zależy od kontekstu zdania, a w tym przypadku poprawne jest "siódmy stycznia".
Warto pamiętać, że odnosimy się do dnia, więc mówimy:
Dzisiaj jest siódmy (dzień) stycznia.
Jadę na wakacje siódmego (dnia) stycznia.
W sobotę będzie siódmy (dzień) stycznia.
Zrobiłem to już siódmego (dnia) stycznia.
No własnie Daniel powiedział prawidłowo a ona go poprawia na błędą wypowiedz 😂
trochę wstyd dla polonistki
Ta listwa systemowa do foli uniemożliwia wymianę powietrza, a co za tym idzie wilgoci , poza tym nasyp ziemi przy foli będzie osiadał, i będzie ciągnął folie na dół , i znowu problem.
oglądasz od początku?
Widziałeś kiedyś montaż takiej folii kubełkowej? Po pierwsze to folia nie przychodzi na goły mur tylko na XPS przylepiony do ściany która jest już zaizolowana od wody. Po drugie listwy systemowe są ... systemowe, one z założenia tam miały być i tak to jest zaprojektowane. Folia jest po to żeby nie uszkodzić izolacji XPS i żeby woda opadowa nie napływała od "zewnątrz" a między gruntem a XPS żeby był przepływ powietrza, ta folia nie dotyka ściany, co więcej ona nie jest poniżej ławy, ona się na ławie opiera, żadna ziemia nie ściągnie jej jeśli się opiera na ławie. To nie jest połączenie paroizolacyjne, tam nie ma szczelności, listwa systemowa jedynie ma za zadanie trzymać folię przy zasypie i obróbce żeby się nie porwała folia i zapchała. Te listwy nie są szczelne w żaden sposób.
@@pawek504 folia kubełkowa jak nie ma dodatkowej ciężkiej izolacji przeciwwodnej na XPS nie ma praktycznie żadnego sensu. Jak można uszkodzić XPS zasypując go ziemią ? Folia kubełkowa miałaby sens gdyby na XPS była jakaś sytemowa ciężka izolacja i żeby właśnie tej IZOLACJI nie uszkodzić to folia kubełkowa miałaby realne zastosowanie jako ochrona mechaniczna. Ona nigdy nie chroniła, nie chroni i nie będzie chroniła przed wodą.
@@pawek504 nie zmienia faktu ze listwa osiadającej foli nie utrzyma, a kubełki które mają oddychać i uwalniać wilgoć są zatkane listwą systemową więc nic nie wnosisz tylko bijesz pianę
@@kaacpeeerco tam ma oddychać? :) Przestancie powielać te internetowe mity nt kubelkow. Folia kubelkowa zabezpiecza tylko mechanicznie xps. Powinno się ją kłaść kubelkami na zewnątrz. Izolacja przeciwwodna lub przeciwilgociowa to nie folia kubelkowa! Tak zamontowana na filmie nie opadnie, grunt tego nie ściągnie. Listwy są ok. Tylko kubelkami na zewnątrz żeby styro nie niszczyć.
Bardzo mi się podoba, że pozwalacie się dzieciom pobrudzić, bo dzieci brudne to dzieci szczęśliwe 😁👍
Siódmego a sypialniom i garderobom się wyrwało :)
Wazzup was już trochę wyprzedził z postępem budowy :D
Majster robi dwa lajwy na tydzień, to Andrzej ma z czego murować 😅
Jakie ma to znaczenie??? Co zawody maja???
@@kosmit265 Po prostu stwierdziłem ciekawy fakt, że znani na yt człowiek-fuszerka i magik od porządnych napraw budują akurat domy.
Bo wazzup cała kase z YT laduje w budowe. I nie przypierdala sie ekipie do wszystkiego. Daniel jak wychodzi z budowy to pewnie rzucają za nim kielniami😂😂😂ale wazzupa witaja każdego dnia wódeczka i czyms do zakanszania
Rację ma ten wyzej
nie wygląda to źle, kubełki w dobrą stronę, profeska z listwą systemową, jedyne co mi się nie podobało to nie widziałem, żeby piach był zagęszczany warstwowo, tak jak powinien, nawet taka duża zagęszczarka nie zastąpi zagęszczania wartwa po wartstwie - a woda to albo zagęści wystarczająco albo nie. Na szczęście łatwo to sprawdzić odpowiednim miernikiem 😉 nazywa się toto "płyta dynamiczna".
Gaz rura i do przodu 💪
Bardzo rozsądnie mówi ten kierownik budowy - czy może szef firmy budowlanej. Widać że ma spore doświadczenie.
To nie są małe pomieszczenia. Są super. Łatwiej to wykończyć, ogrzać a jak ktoś potrzebuje kortu tenisowego do odpoczynku to zawsze może budować po swojemu.
O jej, fundamenty nadal? U mnie już strop zalany a fundamenty lałeś sporo wcześniej niż ja. Tak czy inaczej bardzo dobrze to wygląda, a jak ściany powstaną to dopiero będzie super wyglądało. Czekam na następne materiały 😊
Można już do action jechać po dekoracje do domu 🎉🎉🎉😂😂😂
Pamiętajcie o porządnych oknach i drzwiach, żadne tanie. I żeby miały podwaliny lub poszerzenia systemowe
Pierwszy dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie dom się buduję 😉
"fundamenty 1/4 chaty" :) Optymistycznie! Powodzenia na dalszych 99,5% budowy domu która jest przed Wami :)
Budowa nigdy nie trwa tyle czasu ile się zakłada, nigdy nie kosztuje tyle ile się zakłada. Same fundamenty to nie jest 1/4 chałupy. Nawet nie 1/10. Są mega ważne, fakt, ale to ledwo początek. Dopiero wykończanie wnętrza to jest jazda. Przekonacie się.
True. Wykończenie może kosztować tyle co cała reszta. Ale nie musi jak się poświęci trochę czasu.
Tak, czas albo kasa. Ale blatów, szafek, mebli, kranów, kibla nie wystrugasz. Dużo można zrobić samemu, jednak kupowania nie unikniesz. Hydraulik, elektryk, a weź....
@@AlefZero Hydraulikę (biały montaż) i elektrykę (kable w ogrodzie, lampy, kamery, internet, alarm) ogarnąłem samemu. Meble i kuchnie samemu złożone. Niektórzy są na tyle odważni, że także samemu robią instalacje... Najciężej jest postawić stan surowy zamknięty (ciężka robota żeby robić samemu tym bardziej jak chata duża) Jeśli ktoś pracuje i ma z tego więcej niż płaci montażystom to nie powinien odrywać się od pracy poza trzymaniem bata nad ekipami :)
Zasyp na raz budowlańcy odważnie lecą maksymalnie 30-40 cm ubijamy 500 znów 30-40 i znów ubijamy teraz zostaje ostro lać wody żeby siadło
Wspaniała rodzinka
Bardzo szanuję to, że chronicie prywatność własnych dzieci. Bardzo rzadko spotykana praktyka w dzisiejszych czasach.
Na głównym kanale już pokazał, kiedyś...
Tylko Dysperbit? Nie dawałeś po zewnątrz jakiegoś dwuskładnika?
Ciężko powiedzieć po kilku ujęciach ale jeśli było tak jak Panowie wykonywali zagęszczenie czyli na raz u samej góry to właśnie nie jest to prawidłowa metoda. Druga sprawa czy woda z deszczu czy śniegu poprawia zagęszczenie to po tym co testowałem u siebie twierdzę, że daje bardzo mało. Jeszcze u mnie była zdecydowanie lepsza sytuacja bo miałem odpływ na dole zrobiony, tak że cała woda mogła swobodnie przepływać przez piasek i wypływać na zewnątrz fundamentu. Stało to tak wszystko pół roku i zagęszczenie i tak było za słabe.
Też jestem zadania że to zagęszczenie lipa, wzięli na raz ubjkakiem dużym i resztę ma wodą zagęścić? XD W życiu takiej głupoty nie słyszałem, co to za metody budowania.
Lepiej było zrobić to na warstwy po 15 cm i nawet małym skoczkiem a efekt był by lepszy.
hmmm ale mam nadzieję że Panowie utwardzali warstwowo, a nie zasypali po brzegi i utwardzali całość
listwy zakończające folię kubełkową nie montował bym w tym momencie, grunt wokół fundamentów osiądzie i ściągnie folię w dół wyciągając folię z listew i potem trzeba to od nowa robić tylko wtedy zaczyna brakować folii bo 'schowała' się pod ziemią i koniec końcem nic z tych listew nie ma nic pożytecznego gdy się to robi na tym etapie. a też warto je montować powyżej opaski wokół domu, a założę się, że na tym etapie mało kto wie na jakiej wysokości dokładnie będzie ta opaska
6:56 To jak nie ma garażu to gdzie będziemy majsterkować?
Po prostu nie przynosi się pracy do DOMU. Warsztat zostaje w starej lokalizacji?
@@sknerus87 nie miałem na myśli pracy wręcz przeciwnie relaks, odskocznie, hobby. garaż gdzie można podłubać przy motorze lub samochodzie, spotkać się z kolegami, Dociąć półkę do salonu, z samem zbudować gokarta itd.
zagęszczanie powinno być warstwami co 30cm -50cm
literatura (i ekspert w filmiku) mówi o zagęszczaniu warstwami co 20cm... pytanie czy było tak zagęszczone czy tylko zostało powiedziane że tak należy. Z pierwszych ujęć trudno stwierdzić czy zostało to wykonane prawidłowo. Skrót ujęć sugeruje, że nie...
@@paulfisher86przy tej masie zagęszczarki może być więcej niż 20cm ale na pewno nie na jeden raz...
Na raz ubita taka warstwa żwiru? Trochę lipa i niezgodna ze sztuką.
Ścianki z zewnątrz nie obsypali to nie ma co za mocno zagęszczać😀 Co do kubełków to sporów nie powinno być w tym przypadku wcale tak samo jak i kubełków stworzonych w celach renowacyjnych.
Da sie uczciwie i godnie w tym kraju zarobic na siebie i rodzine? Da sie.
Da sie rozwijac, byc zadowolonym z zycia? Da sie.
A nie tylko trucie dookoła jak to jest zle i jak to inni mają lepiej. Powodzonka Daniel, spełnienia marzeń!
Kilka przypadkow na caly kraj. Normalny to Ty nie jestes!
@@jantechniczek1625 jest wiele przypadków tylko polak woli narzekać. Sam zaczynam budowę w tym roku, czekam obecnie na pozwolenie.
@@jaro931027czyli nawet nie wbiles jeszcze przysłowiowej "łopaty"...
@@krzysztofkrauze4278 po co mam wbijać? od tego są ludzi by wykonać robotę za którą im zapłacę i rozmowa nie tyczy się budowy tylko za co się ktoś buduje.
@@jaro931027 chwal się i filozofuj jak skończysz budowę domu a nie w momencie gdy postęp prac nie osiągnął nawet 1%. Tylko tyle.
Jak kobiecie było przykro to wszystkim w okół też było :D GWC polecam - u mnie działa rewelacyjnie. Ale skoro komentujemy film sprzed pół roku to pewnie dawno to wszystko poszło do przodu
Robiles drenaż wokol budynku? Mam nadzieję, że zagęścili piasek w kilku warstwach, bo tak to kiszka może być. Ocieplenie na zakładkę... 1cm?
A jakie Macie zastosowane uzmiennienie ?
Pozdrawiam.
Po co była ta wstawka z wyjaśnieniem Pana dr? Na przebidkach było widać jak wykonawca zasypuje "na raz". mam nadzieję że w rzeczywistości było zagęszczane warstwami ;)
Nie przejdzie odbioru jeżeli nie jest dobrze zageszczone
@przemkodobron3703 widziałeś kiedyś jakiś odbiór domu jednorodzinnego?
@@rafal23s23 zasypki fundamentów jeszcze nie widziałem.... choć chciałbym zobaczyć minę wykonawcy jakby przynieść na budowę sondę lekką :p A tak ogólnie zazwyczaj grube części konstrukcyjne się odbiera (zbrojenie stropu, zbojenie podciągów itp, niektórzy nawet deskowanie stropu chca zobaczyc przed zalaniem ) a tak pozatym to dramat
Czy ja usłyszałem "Z garderobom i z łazienkom drugom"? 🤔🤭🤭🤔
no jak sie buduje dom to zazwyczaj jest master bedroom z garderobą i łazienką osobną.
Na czasie te filmy hihih
jakis update z Twojej budowy? sam w pazdzierniku zaczalem budowac moj dom, narazie faza fundamentow jest in progress
Super. A będzie coś nowszego np z maja?
Będzie, będzie 🙂
Będzie w Grudniu :P cierpliwości :P
Podoba mi się jakosc robot
Wiem co mówię w końcu oj ie był dentysta 😂
Nie dajcie się podpuszczać fachofcom
Nie po to architekt pracował nad projektem
Kilka miesięcy żeby teraz krytyka jakiegos Zenka
Wywoływała niepokój
Macie piękny projekt uszyty dla Was i staranne go fachowca
a zatrudnienie kierownika to najlepsza decyzja Na etapie budowy
z filmu troche wynika ze za duzo na raz piasku było sypane, dośc mocno zagęszczarka się zapadała. wiadomo jest to spory sprzet ale tak jak na filmie było 20/30cm max najlepiej jednak te 20 sie trzymac
a z drugiej strony, jestem fanem budowania domów na płycie fundamentowej. fajnie omija sie problemy z podmokłym gruntem wiadomo trzeba dobrze zagęszczać i dość głęboko najlepiej piach z cementem, ale ułatwia dalsza budowe i omija chudziaka
jestem w trakcie budowy i dzisiaj parę rzeczy bym zrobił inaczej, np; pierwszeństwo instalacji rekuperacja > kanaliza > zasilanie ogrzewania > woda > prądy > lan > alarm > czujki (do pomiaru wody itd.)
Czemu rekuperacja przed kanalizacją? Tak ciężko to było upchnąć?
To dzisiaj chyba już ten dom jest gotowy :P
Obstawiam, że już wykończenie ale moim zdaniem błędów się wykonawca nie ustrzegł.
Powodzenia ❤
Cierpliwie i do przodu 😊. Budowa to maraton z przeszkodami.
Zdjęcia ze stycznia a tu mamy koniec maja.To ten dom fizycznie już chyba stoi i zostało wybrać wyposażenie.
ten twój majster konkretny widzę
Co dalej Panie Danielu Elektryczny?
A czy będzie tam dostępny światłowód zeby miec dobry internet ? 😁
Szkoda, że nie zdążyliście z GRUNTOWYM Wymiennikiem Ciepła. Ostatnio widziałem na YT jego odmianę czyli gruba warstwa zeolitu a na niej specjalne formy jakby połówki rur dzięki czemu podobno nie ma problemu z grzybem a zeolit dodatkowo pochłania różne szkodliwe związki. Nie wiem jak tam on się tak na prawdę sprawdza ale w akwarystyce znany jest od lat jako medium oczyszczające
Swego czasu robili to z gównolitu i też się sprawdzało. Trzeba znaleźć równowagę między kulturą a zabawą
Będą jeszcze odcinki?
A uziemienia, odgromy? Nie widać bednarek wkopanych....
A zdajesz sobie sprawę że istnieją też inne typy uziemienia?
@@tylko_spinning uziemienie odgromowe jest jedno 😁 uziemienie instalacji elektryczne tak może być kilka rodzajów.
🥰🥰🥰🥰
Takie pokazywanie budowy własnego domu jest idealnym materiałem dla złodzieja który może się wtedy dowiedzieć z której strony wejść jak omijać zabezpieczenia
Myślę że przez fundament się nie włamie. Jeśli będą montowane centralki lub jakieś czujk, czy systemy alarmowe i to tego w materiałach nie zobaczymy. Już nie przesadzamy. Co da to złodziejowi że będzie wiedział że tu jest kuchnia a tu łazienka
90% nowych domów buduje się z gotowych projektów Archona/Extradom etc. Plany są ogólnodostępne, metody budowy powtarzalne. Wystarczy spojrzeć na budynek z zewnątrz i już wiadomo co jest w środku. Co tu w fundamencie ma być do ukrycia? 😂
2 miesiące bez filmu chyba budowa stanęła
Jak wszystko u Daniela, tak samo jak masa niedokończonych napraw tak samo budowa domu
@@musicbass654 Może kasa się skończyła?
Poczytaj o glikolowym GWC, uzysk mniejszy ale niektórzy piszą że przy rurowym śmierdzi z rur - ile w tym prawdy nie wiem. Niektórzy chwalą niektórzy negują. Jak będziesz robił pompe ciepła to zawsze można przewymiarować źródło ciepła (i do pompy i do GGWC).
Koniec maja a tu odcinek z zimy a te zamazane oczy dzieci są creepy. Świat staje na głowie.
Rakowiecki w terenie, I really like your videos! Let's be friends!
kiedy kolejne filmy z budowy ?
W Szczecinie to standard w domkach miejsce na łódkę i własna strzelnica.
Daniel masz inżynieria który wypowiada sie w filmie a propos zagęszczania ziemi w fundamentach po czym pokazujesz w filmie jak ekipa zasypuje fundamenty na 1 raz okolo 50-60cm piasku! na 1 raz!
Chłopie skąd ty wytrzasnąłeś ta ekipę? zagęszczarka którą wkładają ci potem w fundamenty ma wage okolo 500 kg a taka zagęszczarka zagęszcza grunt skutecznie do okolo 30 cm przy jednej warstwie ,dodatkowo wibracje jakie powoduje mogą doprowadzić do uszkodzenia fundamentów i rozsunięcia bloczków fundamentowych.
Taka grubą warstwę ziemi, jest w stanie zagęścić tylko tak zwany, w slangu SKOCZEK (ubijak stopowy ) choc też i na niego jest za grubo .
Wykonawcy w dzisiejszych czasach zapominają za co biorą pieniądze. Zapominają że te kosmiczne kwoty za robociznę, wyssane z dużego palca u nogi powinny być poparte dbałością i dokładnością wykonania.
Innymi słowy kase liczą tak jakby robili to zgodnie ze sztuką a w rzeczywistości robią fuszerkę na maxa.
jest koniec maja a tu film robiony w styczniu :(
Jeżeli zagęszczanie było na raz to zróbcie sobie badania nawet sonda lekką
Pokoje dla dzieciaków sa okej wystarczajace ale jeszcze wiele problemow i opuznien jestem na etapie wykonczen i robie sam 80% prac recznie nie wiem jak wy macie z cenami ale na dolnym śląsku wroclaw dramat czasem zastanawiam sie czemu w wykaczenia nie poszedlem wytrfalosci pozdrawiam
Pamietaj o rurze do nawadniania i kranach nna zewnątrz. Ludzie tego nie robią, a potem wiercą we wszystkich tych pieknych izolacjach
W tym regionie juz dawno ziemia nie zamarza ;) nic by się nie stało jak by nie zasypał fundamentów. Ja buduję sam i nie zasypałem fundamentów na zimę nic się nie stało nic nie popękało. GWC bezprzeponowe na zewnącz sprawdzi się lepiej niż rurowe. Tylko grunt musi kiec dość nisko wody gruntowe. 4 lata juz u mnie minęło i jestem przy stropie. Długo ? zależy jak się patrzy. buduje po pracy i w weekendy za gotówkę narazie bez kredytu i odsetek.
A oceniles to rozumiem swoim fachowym okiem przechadzajac sie wokol fundamentow, tak?
@@drrSowaPL Jak najbardziej, to budowa nie laboratorium.
Nie daj się naciągnąć na GWC. To już nie aktualna technologia. A tym bardziej gdy byś miał zamiar montować rekuperator.
Można coś więcej info? jakieś źródła?
@@htrcs poszukaj a znajdziesz. Wystarczy to ze nikt z producentów nie podaje ile mamy kWh zysku na GWC zastanów się dla czego.
Gdzie przepusty?
Styczeń to było kilak miesięcy temu.
Dlaczego fundamenty od strony wewnętrznej oraz wewnętrzne nie są ocieplone?. Pozostaje potężny mostek termiczny przez ściany do fundamentów. Zwiększenie odległości drogi przenikania ciepła do ławy fundamentowej znacznie ten mostek ogranicza.
Nie ma sensu ocieplać od wewnątrz ścian zewnętrznych a tym bardziej fundamentów wewnętrznych bo chronisz się przed przemarzaniem które w tym miejscu już nie występuje bo fundament musi być właśnie posadowiony poniżej tego miejsca. Tak samo nie ma potrzeby ocieplania spodu fundamentu choć teoretycznie ten punkt też stanowi mostek termiczny.
Fajnie się mówi o POTĘŻNYCH mostkach termicznych i trzepie kasę na frajerach ale o konkretach to już cicho bo wstyd byłoby się przyznać że takie dodatkowe ocieplenie za kilka tysięcy pozwoli w sumie zaoszczędzić całe 3,50zł rocznie.
@@rafam8067 To trochę nie tak bo mostek termiczny występuje i ma znaczenie (eksperymentalnie w zimę przy mrozach wyjdź sobie w bardzo ciepłej kurtce ale kurtki ani bluzy pod spodem nie zapinaj - dla dodatkowego efektu podkoszulki nie zakładaj - powinno być ci ciepło bo przecież masz bardzo ciepłą kurtkę na sobie) tylko nie wszędzie on wystąpi więc nie zawsze trzeba go niwelować. Pytanie postawione przez lukaszkulak3513 nie jest głupie (bo jakoś ścianę fundamentów się ociepla) i wynika z niewiedzy a nie chęci trzepania kasy. Ps: co do trzepania kasy z ociepleniem zawsze jest tak że balansuje się koszta ocieplenia na koszta o ogrzewanie z czego dodatkowo to pierwsze jest dla nas mniej więcej stałe a to drugie nigdy dokładnie znane nie jest.
Nie czytaj tych wszystkich demotywujących komentarzy, rób swoje barany niech beczą 🙂
przeżywacie tą ławę fudamentową jak stonka wykopki
ło matko śnieg w maju
Folia kubełkowa bez listwy nie ma sensu ? Przy czym folia na rynku jest od lat, a listwy to dość nowy produkt.
szkoda ze nie zdarzyles z GWC
dobrze robia
Halo halo, dzieje się coś na budowie? Podzielicie się z nami?
Dlaczego nie robicie domu na płycie fundamentowe ?
Grunt to prąd... światła może nie być XD :)
Slabe zageszczenie tylko na raz .... Znajdziesz u innego youtubera ze zageszczanie na raz a nie warstwami bylo za slabe i potwierzil do badaniami
a warsztat będzie ?
bystra w familli Marysia :)
Lepjej wylac plyte z fartuchem i bez jakichkolwiek problemlos bedient