Nadchodzą taryfy dynamiczne, net-metering jednak możliwy w UE i Polacy w pułapce gazowej!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 ноя 2024

Комментарии • 122

  • @Tomek_Z.
    @Tomek_Z. 8 месяцев назад +5

    Rozmowy w Niderlandach trwają znacznie dłużej niż rok. Rok ustawa była rozpatrywana tylko przez senat.
    Zmiany są nieuchronne, wie o tym rzad i wie o tym branża. Jednak przeciwnicy odejścia od netmeteringu wskazali na dwa ważne aspekty:
    ; po pierwsze zmiana zasad może spowodować nieopłacalność dla rodzi o niższych dochodach i znaczne wydłużenie czasu zwrotu inwestycji.
    ; po wtóre do dzisiaj minister odpowiedzialny nie zabezpieczył interesów prosumentów chociażby przez ustalenie ceny minimalnej odsprzedaży.
    Dzisiaj do około 25-30% ceny rynkowej.
    Póki co mamy tu moment spokoju, chociaż przewiduje się, że operatorzy uruchomią opłaty za "magaynowanie".

    • @januszfifielski3702
      @januszfifielski3702 8 месяцев назад

      Problem nie w tym, że kiedyś będą pewnie musieli coś zmienić, a w tym, że nam wmawiano, że przejście na net biling jest wymogiem Unii. Okazało sie jednak, że jest kraj, który nie musi juz teraz zmieniać systemu

  • @emceh
    @emceh 8 месяцев назад +3

    Ja zakładam, że będzie jak zawsze kiedy ZE jest przymuszony - spełnią wymogi ustawy ale różnica cen będzie na tyle niska że nikt się tymi taryfami nie zainteresuje. Nie wierzę, że dadzą prąd po 15gr w godzinach 10-14 latem jak PV pompuje prąd

  • @jacek1366
    @jacek1366 8 месяцев назад

    Wielkie dzięki za całą Waszą pracę włożoną w tworzenie tych materiałów!

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      dzięki i polecamy wszystkie nasze publikacje :)

  • @peterus8312
    @peterus8312 8 месяцев назад +3

    Czyli wynikałoby z tego że nie ma sensu inwestować w panele fotowoltaiczne skoro w letnie słoneczne dni cena energii może być w godzinach szczytowych ujemna i trzeba będzie wyłączać falowniki, a lepiej przejść na taryfę dynamiczną, kupić większy magazyn energii i ładować go z sieci gdy prąd będzie tańszy. Robi się to wszystko coraz bardziej skomplikowane a skończy się że ludzie wyjdą na ulice strajkować jak teraz rolnicy. TO MY ZAPŁACIMY ZA ZIELONY ŁAD UNII EUROPEJSKIEJ.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад +1

      albo dopasować instalacje pod autokonsumpcję, a w okresie małej produkcji kupować energię na magazyn kiedy cena jest najniższa

    • @alojzbombel8691
      @alojzbombel8691 8 месяцев назад +2

      ​@@GLOBenergiatak, nabijać cykle na magazynie za 20 tyś. , żeby zaoszczędzić 5 zł na dobę(i to nie zawsze). Logiki jest w tym tyle, co w głosowaniu na lewicę

    • @piotrp3909
      @piotrp3909 8 месяцев назад +1

      @@alojzbombel8691 Ale za to środowisko i klimakterjum wróc klimat będą ci dozgonnie wdzięczne:)

  • @alojzbombel8691
    @alojzbombel8691 8 месяцев назад +2

    24:51 a pompa ciepła nie emituje CO2??? To ciekawe
    26:35 energia będzie taniała latem, napewno nie zimą. Zresztą, proszę wykazać w histotii, wieloletni trend spadkowy, jakiegokolwiek żródła energii. Jeżeli nawet, to wspólnie z pozostałymi. Sytuację mocno zaburza brak rozwiązań wolnorynkowych. Wszystko regulowane, jak za pierwszej komuny. Gdyby był wolny rynek, na pompę ciepła nikt by nie popatrzył.

    • @kamilbiaowas1402
      @kamilbiaowas1402 8 месяцев назад

      Słabo siedzę w temacie, ale racja wolny rynek zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

  • @mateuszmarek4675
    @mateuszmarek4675 8 месяцев назад +3

    Zastanawiam się jak taryfa dynamiczna miałaby działać z pompą ciepła. Jeśli założymy że cena będzie się zmieniać co 15 minut czyli może się zdarzyć że pompa będzie co 15 min się włączać i wyłączać, czyli taktować. Druga sprawa załóżmy że cena będzie wysoka przez kilka godzin, to wtedy pompa się nie włączy i wszystko się wychłodzi. Poza tym trzeba by ogromny bufor żeby zmagazynować dużo energii, bo pompy pracują na niskim parametrze. Może dlatego nie ma takich urządzeń do sterowania. Rozumiem pompę z magazynem chemicznym. Takie taryfy bardzej sprawdziły by się z grzałkami i buforem jeśli nie mamy magazynu.

    • @kamilmotaa1434
      @kamilmotaa1434 8 месяцев назад +2

      Każdy dom jest buforem - (kilkaset ton cegieł i betonu) spróbuj podnieść temperaturę domu o 1stC, zmierz czas w jakim to nastąpi i zużycie energii np: gazu (w dużym uproszczeniu) - pojemność spokojnie kilkadziesiąt kWh jak nie kilkaset..
      dlatego mowa tu o chwilowym podniesieniu temperatury - gdy energia jest tania..

  • @89Demo1
    @89Demo1 8 месяцев назад +4

    Najbardziej na taryfach dynamicznych skorzystają posiadacze samochodow elektrycznych ktorzy nie mają fotowoltaiki. Bo samochod elektryczny statystyczny kowalski musi ładować raz w tygodniu przez 12h i zużywa w tym czasie 50kwh. Miesiecznie bedzie to 200kwh. Czyli zaoszczedzi pewnie ze 100 zł miesiecznie.

    • @Yelonek1986
      @Yelonek1986 8 месяцев назад +1

      Wygodniej jest ładować godzinę dziennie i bateria też będzie bardziej zadowolona.

    • @alojzbombel8691
      @alojzbombel8691 8 месяцев назад

      w dłuższej perspektywie, będzie to zmierzało do wyrównania cen. Jeżeli klienci będą używać "prąd" gdy będxie tańszy, to będzie on drożał w tych godzinach i ostatecznie będzie będzie to zmierzało do wyrównania cen, albo znaczego zbliżenia.

  • @demedue
    @demedue 8 месяцев назад +4

    Bogdana można słuchać i słuchać 💪

  • @SOMEONE-ME
    @SOMEONE-ME 8 месяцев назад +2

    Jak ‚wszyscy’ będą mieli systemy sterujące to znaczy że wszyscy w tym samym czasie zaczną ładować magazyny ( bo jest tania kWh) i w ten sposób w następnej godzinie cena pójdzie do góry. I tak w kółko gonitwa będzie. W takim wypadku to słabo to wyjdzie. Musi być przynajmniej połowa takich co biorą w droższych godzinach, bo inaczej to wszystko się uśredni. Jak zawsze - żeby ktoś naładował magazyn taniej inny musi drożej.
    Idea pompy ciepła jest taka że ona powinna się włączyć raz u chodzić cały rok jedynie się modulując. Wtedy byłoby idealnie pod względem sprawności i utrzymania stałej temp wewnątrz. Jeśli pompa ma teraz chodzi tylko w określonych godzinach i przegrzewać do po to żeby później się wyłączyć to trochę to takie wypaczone rozwiązanie. Tutaj lepszym jest albo magazyn albo duży bufor. Wtedy pompa mogłaby chodzi w tanich godzinach. W sumie to jedynym dobrym rozwiązaniem jest duży bufor bo wtedy jest on na max docieplony w tanich godzinach a później cały czas oddaje ciepło do domu tak żeby temp była stała. Z magazynem to ciągle będzie ‚taktowani’ i nierównomierna temp w domu.
    Poza tym skąd pompa ma wiedzieć jaka będzie cena w kolejnej godzinie skoro będzie to dynamiczne i nie do końca przewidywalne? Już ma się włączyć czy może w następnej godzinie będzie jeszcze taniej? Ja się nad czymś takim zastanawiałem ale nie odnośnie ceny tylko temp zewnętrznej której mamy przynajmniej prognozę. Biorąc te dane możemy pompą sterować trochę ‚na przyszłość’.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад +1

      są odbiorcy którzy zużywają prąd stale a ich zużycie jest tak duże że ciężko było by mieć dla nich rozwiązania jak magazyny energii.

    • @Yelonek1986
      @Yelonek1986 8 месяцев назад

      Z tego co zrozumiałem to ceny mają być podawane dzień wcześniej, więc nie będzie zmiany ceny z godziny na godzinę.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 8 месяцев назад

      @@Yelonek1986 No to wtedy już jest lepiej tylko, że wymagałoby to centralnego systemu z API do którego pompa może wysyłać żądania aktualizacji cen na kolejny dzień. Słabo to widzę w PL. Raczej kwestia dobrych paru lat, bo też producenci muszą dodać taką opcję. To nie jest takie „hop siup”.

    • @Yelonek1986
      @Yelonek1986 8 месяцев назад

      Są pompy które można bezpośrednio pod falownik podpiąć i wywołać na przykład grzanie wody do 70 stopni albo wyłączenie pompy. To chyba nie jest taka niespotykaną opcja. A grzanie trzeba na termostacie zmieniać.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 8 месяцев назад

      @@Yelonek1986 Włączanie i wyłączanie pompy co chwilę to jest ostania rzecz jaka chcesz robić. Tutaj trzeba czegoś bardziej zaawansowanego, gdzie sterujesz modulacja pompy a nie on/off.
      Jak już mówiłem. Pompa powinna chodzić cały czas na dużych niezmiennych przepływach, a całe sterowanie to modulacja mocy pompy. On/off to cofanie się o 10 lat :)
      Ja zrobiłem sterowanie Panasonikiem pracującym na krzywej (czyli bez czytania temp wewnętrznej) z dodatkowym czujnikiem temperatury, która zmienia odchylenie pompy od zadanej temp zasilania. Pomogło to zniwelować odchylenie temp w ciagu doby od idealnej (u mnie 21.5C) ale tez nie do końca wpłynęło na zyskanie sprawności/oczczędności. To wymaga jednak ingerencji producenta i optymalizacji wewnętrznych algorytmów.

  • @tomaszzartownis
    @tomaszzartownis 8 месяцев назад +1

    Dzisiaj jakoś bardzo konkretnie. 😮

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      to chyba dobrze?:P

    • @tomaszzartownis
      @tomaszzartownis 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia pewnie. Pani jak pogada to fajnie jest. A nie tylko tych dwóch facetów 😉

  • @Mariusz-bk5gd
    @Mariusz-bk5gd 8 месяцев назад +1

    Ja chcę się odnieść do porównania kosztów ogrzewania gazem i PC; i co do kosztu ogrzewania gazem mogę się zgodzić (chociaż policzyłem koszt teoretycznie), to jeżeli chodzi o koszt ogrzewania PC, to moim zdaniem jest znacznie zawyżony; przedstawię zaraz wyliczenie dopasowując moje realne wartości, do założeń z wykresu.
    WYKRES: dom 125m2; zapotrzeb. ciep. 150 kWh/m2/rok co daje roczne zużycie 18750kWh, przy SCOP-3, PC zużywa rocznie 6250kWh.
    MOJE DANE: zużycie energii elektrycznej PC w I pólroczu 63%; w drugim 37%; zużycie energii elek. w T1-39% i T2-61%; cena energii (TAURON) T1- I półrocze 1,33zł/kWh (zamrożona poza limitem), T1- II półrocze 1,86zł/kWh; T2- I i II półrocze 0,70zł/kWh.
    Po obliczeniach roczny koszt ogrzewania PC wyliczyłem na ok. 6400zł, a nie jak wynikało z wykresu na ok. 8200zł, dodam że gaz wynosił ok. 7400zł.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      dane opracowywane są dla konkretnego przykładu, każda drobna zmienna budynku wpływa na koszt ogrzewania w domu.

    • @Mariusz-bk5gd
      @Mariusz-bk5gd 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia Dlatego ja oparłem w obliczeniach się o dane z wykresu jeśli chodzi o budynek; nie zgadzam się co do wyliczonego kosztu jaki trzeba zapłacić w 2024r za zużyte 6250kWh; według wyliczeń z wykresu 1kWh kosztuje ok. 1,34zł/kWh (8400zł/6250kWh), co moim zdaniem jest kwotą zbyt dużą dla taryfy G12W.
      Taryfa G12W (TAURON) w I półroczu T1-1,33zł/kWh, a T2-0,70zł/kWh, od lipca T1-1,86zł/kWh i T2-0,7zł/kWh; w taryfie G12W udział T1/T2 wynosi 4/6, czyli 1kWh kosztuje odpowiednio 0,95zł/kWh w I półroczu i 1,17zł/kWh od lipca, więc nawet cena która będzie obowiązywać od lipca jest mniejsza od tej którą przyjęto do obliczeń w wykresie.

  • @michadybczak4862
    @michadybczak4862 8 месяцев назад

    My zadecydowaliśmy parę lat temu. Do wymiany stary kopciuch. Gazu nie ma. Dom duży, nieocieplony, stary, pompa ciepła się nie sprawdzi w chwili obecnej. Jedynym sensowym wyborem był nowy kocioł z podajnikiem na ekogroszek. I z tego się cieszymy, bo do teraz gazu jak nie było tak nie widać, a w międzyczasie dociepliliśmy dom i mamy czas przeprowadzić kolejne modernizacje, które jeszcze bardziej uszczelnią dom. W międzyczasie pompy się rozwijają i można używać wyższych temperatur przy niektórych czynnikach, więc stopniowo stają się coraz sensowniejsze dla starszych domów.

  • @d..c..
    @d..c.. 8 месяцев назад +1

    Ja nie ukrywam, że trochę się obawiam gazu ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu. Wiem, że są różne zabezpieczenia ale nie specjalnie im ufam. Możliwość podłączenia gazu pojawiła się u mnie niedawno a już dziś widać, że finansowo też to nie ma sensu. Może to i dobrze bo z jednej strony cena by kusiła a z drugiej, czuł bym się z tym jakbym spał na bombie...

    • @alberteinstein4059
      @alberteinstein4059 8 месяцев назад

      Rok do roku badanie szczelności i już. Z drugiej strony uczciwie sprawdza Pan stan instalacji elektrycznej co 5 lat? Ona może być zagrożeniem pozarowym, z efektem koncowym podobnym do gazu.

    • @d..c..
      @d..c.. 8 месяцев назад

      @@alberteinstein4059 Instalację robiłem sam i widzę na codzień w jakim jest stanie. Nawet gdyby gdzieś miało się zapalić, będzie to pożar w jednym miejscu a nie wybuch całego domu. Miałem dwukrotnie nieprzyjemne doświadczenie z gazem, choć nie mam go w domu i stąd wolę dmuchać na zimne.

    • @alberteinstein4059
      @alberteinstein4059 8 месяцев назад

      @@d..c.. Ja mam gaz, przeglądy co roku, czujnik gazu wpiety do alarmu. Też wszystko sam robiłem (oprocz gazu oczywiscie).

    • @d..c..
      @d..c.. 8 месяцев назад

      @@alberteinstein4059 Ogólnie gaz jest OK bo jest bezobsługowy i gdybym nie miał wyboru, pewnie bym go założył. Jeżeli jednak mam wybór, wolę pompę.

    • @danieldaniel2865
      @danieldaniel2865 8 месяцев назад

      95 procent domów w miastach ogrzewanych gazem w Europie więc gaz jest standardem i jest bezpiecznie co do tego że coś może się wydarzyć to zawsze może

  • @beambear45
    @beambear45 8 месяцев назад +1

    Kocioł gazowy jest tani, licząc wasze 10 MWh, niech nawet będzie 8 MWh rocznie dla pompy, oszczędzając na gazie tylko 10% rachunku względem prądu (raczej wychodzi większy zysk) to teraz przekonaj inwestora do "przedrożonej" PC (bo dopłaty), gdy zakup kotła gazowego zwraca się w 2-3 lata. Potem nadal można przecież tą PC kupić konsultując taką możliwość modyfikacji z instalatorem...
    Mówię o prostej instalacji bez PV, magazynu i innych kombinacji.
    Dodatkowo zasilenie takiego kotła ( nadal pozostawionego w domu) w wypadku awarii energetycznej wymaga mniej akumulatorów xD

    • @Szybki2
      @Szybki2 8 месяцев назад

      Zwraca to się gdy przesadzisz z alkocholem .

    • @beambear45
      @beambear45 8 месяцев назад

      @@Szybki2 Dziękuję za rzeczową i naprawdę istotną dla tematu odpowiedź.
      Praktycznie natychmiastowy zwrot inwestycji w "alkoHol" to zdaje się jedyna wyobrażalna wysokoprocentowa inwestycja w Twoim życiu.

    • @beambear45
      @beambear45 8 месяцев назад

      @@Szybki2 Dziękuję za rzeczową i istotną dla tematu odpowiedź. Zdaje się, że praktycznie natychmiastowy i wysokooprocentowany (najpopularniejszy to 40%) "zwrot" inwestycji jaki możesz sobie wyobrazić to jedynie inwestycja w alkoHol.

  • @marcinbb
    @marcinbb 8 месяцев назад

    Też dostałem taki aneks w robocie że jeśli patrzę na koleżankę z pracy powyżej 20 sek "ciągiem". to będzie to traktowane jako molestowanie. Ale żeby u Was, też w szoku jestem. Ja też wolę patrzeć w "ścianę" na wszelki wpadek.

  • @piotrpawowski8859
    @piotrpawowski8859 8 месяцев назад

    Moźe problem w tym źe nie dałem rady po 6 min z całoßci. Ale pytam się w jakim cudem jest opłacalne 15 procent różnicy w dynamicznych. (Przetwornik-przetwornik) czyli straty. Na dzień dzisiejszy mamy różnice w okolicy 40 groszy na przesyle wyłącznie . Kolejne pytanie. Czy 15 to na cenie prądu za kWh czy kosztu za kWh ? Kolejne pytanie to dynamiczne atrakcyjne dla pc ? Niby bufory ? Bogdan sorry. Zaznaczam 6 min.
    Pozdrawiam redakcję i oglądających

  • @KrzychuPL-rz9rq
    @KrzychuPL-rz9rq 8 месяцев назад +1

    Jawnie niszczą fotowoltaikę.
    Cena energii kupionej droga, a cena energii sprzedanej śmieszna. Wszystko co robią to komplikowanie życia mieszkańca, który zdecydował się na montaż paneli fotowoltaicznych.
    Montuj magazyn energii, zarządzaj nim. Wymieniaj akumulatory. Ryzyko pożaru domu wzrasta. I to wszystko zabiera Twoje pieniądze, i czas. Od zarządzania energią powinien być dostawca. ...
    A nie niegdyś prosument, teraz to już producent.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      10 000 cykli to 27 lat, z uwagi na coraz lepszą technologię wymienisz urządzenie szybciej niż ze względu na zużycie ;)

    • @KrzychuPL-rz9rq
      @KrzychuPL-rz9rq 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia Oczywiście to co napisałem wyparowało.
      Porównując Teoretyczną trwałość lifepo4 na podobny okres pracy, a producenci i sprzedawcy dają 2 - 4 lat gwarancji. Zależnie od producenta. Coś tu nie halo. Tak czy inaczej gdzie 20+.
      To tak jak z żarówkami led. Trwałość przewidywana na 15000h pracy, ale gwarancja 2-5 lat. Ale to zależy gdzie kupisz. Ledy już na gwarancji padają. A gdzie tu do 15tyś roboczogodzin.
      Jakoś nie ufam zapewnieniom długowieczności. Szczególnie jak magazyn w cięższych warunkach pracować, Ponieważ netbiling 15min cena skacze.

  • @arsbudxyz
    @arsbudxyz 8 месяцев назад +1

    super

  • @marcinbogda6241
    @marcinbogda6241 8 месяцев назад

    Czy ktoś dotarł do informacji jak ma kształtować się stawka zmienna dystrybucji w taryfie dynamicznej? Bo jeśli ma to być na sztywno np 35gr/kWh to pies pogrzebany, w szczególności w netbilingu gdy płacimy za dystrybucję. Uczciwie by było gdyby stawka dystrybucyjna również była dynamiczna wyznaczana przez rynek, lub jako procent od ceny zakupu energii. Zakładam że cena energii będzie wyznaczona rynkowo i np gdyby dystrybucja tej energii kosztowała nas plus 10 procent to było by to bardzo dobre rozwiązanie. Natomiast cena energii w taryfie dynamicznej powinna wynosić dokładnie tyle samo co godzinowa RCE w netbilingu.

  • @dr3jk
    @dr3jk 8 месяцев назад

    nie do końca przemawia do mnie odgórne założenie ze magazyn energii rozwiąże problem przy taryfie dynamicznej... latem magazyn 7kw jest naładowany przez PV 8,14kwp w przeciągu ~2h... następnie reszta jest sprzedawana, wiec wątpię żeby te 2h dużo zmieniło w kwestii cen sprzedaży..
    druga kwestia to ciekawy jestem jaki wpływ na żywotność magazynu będzie miało np kupowanie energii z sieci zimą bo to wydaje mi się, że dość znacznie przyśpieszy degradacje magazynu..

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      trzeba mieć zoptymalizowany wielkościowo magazyn pod swoją instalację. Same magazyny zaś tanieją i zmierzają w kierunku 1 000 zł / 1kWh

  • @piotrgronek3223
    @piotrgronek3223 8 месяцев назад

    Z drugiej strony, noe wiem czy zmiana na net-billing nie byla właśnie zagrywką na przyspieszenie ilosci instalacji. Przecież wprowadzono to w 2021, gdy nie było przesłanek, ze w 2022 tak sie zrobi. Gdyby zostal net-mettering i nie było by wojny, to PV prosumenckie tak by nie przyspieszyło.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      przyspieszyły skokowo tylko aby zdążyć przed zmianą systemu, porównując za to wcześniejsze ilości montaży było ich więcej

  • @michadybczak4862
    @michadybczak4862 8 месяцев назад

    Mam odpowiedni licznik od lat, ale fotowoltaikę z net meteringiem, bez magazynu, bez pompy ciepła. Nie mam możliwości sterowania zużyciem, więc taryfami dynamicznymi nie będę zainteresowany.

  • @abiogaz
    @abiogaz 8 месяцев назад

    Dzień dobry, w nocy i o północy, też myślałem że ładowanie w korkach miało by sens. A co taryfy dynamicznych i zmiany ceny co 15min, jak będzie jakieś rzetelne zestawienie w jak to się mniej więcej zmienia bo cena raczej nie będzie skakać tylko płynie iść w jednym kierunku tak jak w wykresie kaczki.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад +1

      kwestia zestawienie i przedstawienia rozliczeń jest na razie mglista

    • @abiogaz
      @abiogaz 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia musi być pełna transparentność, osobiście może bym się skusił na taryfy dynamiczne gdymym założył PV i magazyn tak aby w najdroższych godzinach miał swój prąd a w tanich coś pobrał z sieci, tylko że ja mam miesięczne zużycie 247kwh czyli 7-10kwh dziennie a tyle to instalacja 3kwp wyprodukuje przez większość roku.

    • @abiogaz
      @abiogaz 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia rozmawiałem z sąsiadka i pytała się mnie czy będzie jeszcze tania taryfa, odpowiedziałem że będzie. Dla większości osób ułatwienie było by podzielenie dnia/tygodnia na strefy gdzie cena się znacząco różni np co 25/33/50gr jeśli teraz średnio płacę w g12 0,87gr za 1kwp (koszt całej faktury przez ilość zużyte kWh.)

    • @janek1976
      @janek1976 8 месяцев назад

      Ja już (mimo że dopiero koniec lutego) jestem przy cenach po 1 lipca ale nie dynamicznych tylko normalnych. Czyli jak dla mnie w g13, wg cennika Tauronu średnio 1,09-1,10 pln/kWh 😢

    • @abiogaz
      @abiogaz 8 месяцев назад

      @@janek1976 i teraz pytanie czy Liczyłeś opłacalność pv? Ja myślę założyć przed wysokimi cenami.

  • @slawekvelzima5678
    @slawekvelzima5678 8 месяцев назад +1

    Taryfy dynamiczne co 15 minut? To co pierwsze 15minut taryfa tania zaczynam gotować, prać i za 15minut nowa taryfa ktora bedzie 200 300 proocent droższa, tak to ma wygladać? Żeby mizna bylo cos planowac to zmiana taryfy powinna byc co 2- 3 godziny minimum

    • @mariusz07
      @mariusz07 8 месяцев назад +1

      Co 15 minut to raczej będzie kosmetyka cen, o ile nie trafisz na szczyty energetyczne czyli pory wschodu i zachodu słońca. W PV jest już 17 GW mocy zainstalowanej, więc w dzień (może poza grudniem i styczniem) nie powinno być drogo.

  • @marpolo9004
    @marpolo9004 8 месяцев назад

    Obecnie to nikt nic nie wie. Nawet magazyny energii trzeba w ustawieniach zaawansowanych programować. Nie można tego zrobić raz i koniec tylko inaczej jest w lato inaczej w zimę. Nie wieżę aby Kowalski który ma już magazyn energii będzie bawił się w ustawienia aby zaoszczędzić kilka PLN jeśli z poziomu aplikacji nie będzie można zrobić ustawień prosto i bezproblemowo.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      kwestie softowe nie są wielkim problemem w aktualizacjach

    • @marpolo9004
      @marpolo9004 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia czas pokaże...jak to będzie działać .

  • @Ant00-iz4wv
    @Ant00-iz4wv 8 месяцев назад

    tyle że huawei wspólpracuje tylko ze swoimi wysokonapięciowymi magazynami energii średnio 2 razy więcej kWh takiego magazynu kosztuje niż przy magazynie 48V też dobrego producenta.

  • @marcjanna4218
    @marcjanna4218 8 месяцев назад

    Nie można tych pogadanek zrobić krótszych? Jak widzę ponad godzinę to mi się nie chce choć tematy hiper ciekawe.

  • @arekg1477
    @arekg1477 8 месяцев назад

    Co z wirtualnym prosumentem?

  • @jakubpalmowski6547
    @jakubpalmowski6547 8 месяцев назад

    Widzieliście wyniki PGNiG i ceny za gaz jak doją Polakow , na TGE cena 120 a PGNiG bierze po 480 zł za KWH , SZOK 400% więcej bo rząd z kieszeni Polakow dopłaca za gaz , w USA gaz na 70 letnim minimum , kto tym burdelem w Polsce się zajmie ?

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      "więcej bo rząd z kieszeni Polakow dopłaca" a jako że są to spółki skarbu państwa zyski w formie dywidendy wpłacane są do budżetu

  • @jakubpalmowski6547
    @jakubpalmowski6547 8 месяцев назад

    każde auto elektryczne jest magazynem energii , wystarczy do obecnego 17 000 na auto elektryczne dodać 16 000 to co na domowy magazyn wielkości 5 kwh czyli śmieszny i ludzie pokupuja auta elektryczne i będą je w szczycie ładować , proste jak drut

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      tu zdania są podzielone, jeśli planujesz zmieniać auto co kilka lat to ok, ale ci co kupują nowe i planują jeździć nim do jego znacznego przebiegu biorą pod uwagę to, że każdy cykl działania jako magazyn zmniejsza Twój zasięg żywotności baterii.

  • @kamilmotaa1434
    @kamilmotaa1434 8 месяцев назад

    Może droga redakcja oglosi "konkurs", a właściwie obstawianie na jakim poziomie rząd "ustawi" cenę minimalną dla prosumentów..😉
    Zakładając okres zwrotu w inwestycję PV na 10lat, kazda cena minimalna poniżej 40gr/kWh jest dla prosumenta nieopłacalna - i dla lobby węglandii także 😆 (biorąc pod uwagę że w tej cenie oni produkują)
    Tak orzechy na kamienie ze nie przekroczy 20gr..🙃

    • @piotrgronek3223
      @piotrgronek3223 8 месяцев назад

      Przy 40gr i autokonsumpcji na poziomie 25% to zwrot instalacji (przy dzisiejszych cenach) w 6-7 lat.

    • @kamilmotaa1434
      @kamilmotaa1434 8 месяцев назад

      @@piotrgronek3223 moja metodyka:
      koszt inwestycji / dziesiecioletnia produkcja energii z PV = cena za kWh..
      Przyjąłem moc instalacji 5kWp PV..
      Auto konsumpcję pomijam, bo z nią bywa różnie.. przy 5kWp PV jedni mają 5%, inni 30%.. im większa instalacja, tym % auto konsumpcji mniejszy..

  • @danieldaniel2865
    @danieldaniel2865 8 месяцев назад

    W żadnej pułapce. I tak gazem będzie taniej inwestycja + użytkowanie a mam nadzieję że przy urnach w czerwcu zostaną odsunięci obecni rządzący w UE. I wszystko się zmieni ale jeśli nie to i tak prąd pójdzie do góry czyli dalej będzie drożej grzać PC.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      A co liczysz w inwestycji? Liczysz przyłącze gazowe, pozwolenia, robociznę, komin wentylację itd? Prosto jest pisać mając ograniczone poglądy. Chcesz doradzać innym, patrz szeroko na wiele opcji u potencajnych słuchaczy. W idealnych warunkach kiedy już masz gaz, masz wentylację, masz odpowiedni komin, ocieplony dom to tak, może być taniej.

    • @danieldaniel2865
      @danieldaniel2865 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia absolutnie się nie zgadzam i radzę policzyć i nie wprowadzać w błąd. Kominu do gazu nie trzeba wstawiać wystarczy boczny wyrzut a po drugie pompy są bardzo drogie w inwestycji a później w użyciu i tego nie zmienicie. Natomiast naganiacze na pompy muszą mieć chyba jakieś profity?

    • @tomasz.wlizlo
      @tomasz.wlizlo 8 месяцев назад

      @@danieldaniel2865 nie zawsze można zrobić boczny wyrzut. Pompy staniały, ale jest spory narzut na robociznę gdzie jest to w miarę proste w instalacji. Ale bez specjalnej taryfy to pompy przegrywają. Pompę można spróbować samemu zainstalować ale potem mogą być problemy z gwarancją via Panasonic.

  • @andrzejQ
    @andrzejQ 8 месяцев назад

    Dla zasiegu.

  • @ska1659
    @ska1659 8 месяцев назад

    Taryfa dynamiczna może zlapie paru jeleni, przecież w zimę pompiarze poborem sami sobie podniosą cenę prądu. To jest dobre dla ludzi bez pompy. Pompiarze nie zaoszczędzą na tym.

    • @mariusz07
      @mariusz07 8 месяцев назад +1

      Wystarczy że codziennie ktoś jest w domu i gotuje w dzień na indukcji i już dynamiczna się opłaci.

    • @ska1659
      @ska1659 8 месяцев назад

      @@mariusz07 i czeka z gotowanie masz mu stawka spadnie

    • @mariusz07
      @mariusz07 8 месяцев назад

      @@ska1659 , w dzień jest dużo prądu z PV, więc stawki nie powinny być wysokie. Pory obiadowe z reguły są w godzinach gdy pv najwydajniej pracuje.

    • @ska1659
      @ska1659 8 месяцев назад

      @@mariusz07 często oprócz obiadów ludzie przygotowują inne pokarmy... Kolacje wieczorami... Na pewno nie jest to dla pompy opłacalne.

    • @mariusz07
      @mariusz07 8 месяцев назад +1

      @@ska1659 , dlatego napisałem "gotuje w dzień". Zawsze będzie jakieś "ale" i nie wszystko każdemu będzie pasować. Ale powiedzmy od marca do końca września ceny prądu w dzień powinny być już dużo tańsze niż wieczorami czy w nocy.

  • @Danon811
    @Danon811 8 месяцев назад

    Propaganda. Jak wynika a prognozy forume energii (tabelka w filmie 23min 1sek) cena gazu od 2030 będzie rosła ale koszty ogrzewania energia elektryczna będą stałe a nawet spadną? !!!
    Buchachacha 😂😂😂😂
    Bez żadnej analizy jestem pewien że ceby beda rosły a przez to i koszty ogrzewania energii.
    Czy te forum naiwnie myśl że ceny energii elektrycznej beda stałe w okresie następnych dekad?
    To mydlenie oczu przez lobbystów energii elektrycznej

    • @miloszenko
      @miloszenko 8 месяцев назад

      Prad będzie taniał, także taniał w relacji do ceny gazu, bo prądu będziemy mię coraz więcej, i coraz więcej będzie magazynów.

    • @Danon811
      @Danon811 8 месяцев назад

      @@miloszenko tak prąd będzie taniał aby producenci fotovoltaiki nie zarobili ale dystrybucja prądu będzie coraz droższa....co właśnie się dzieje

  • @BarbaraNowickowska
    @BarbaraNowickowska 8 месяцев назад +1

    Mieszkam w starym budownictwie(nie wszyscy mieszkają w domkach i mogą mieć fotowoltanikę)- to w tej sytuacji czym mam grzać,jeżeli będzie zakazany gaz?Przyjdzie nam zamarzać we władnych mieszkaniach

    • @Mr.R_2023
      @Mr.R_2023 8 месяцев назад +2

      Ogrzewaniem miejskim, biogazem albo klimatyzacją, zakaz ma być za około 20lat? Nie przejmuj sie tym i tak tego nie dożyjesz

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      Na początku audyt, nie słuchaj dobrych rad ludzi, którzy nawet nie widzieli budynku, Audyt zaproponuję Ci kilka wariantów rozwiązań. Pamiętaj, że są dofinansowania, nie zrażaj się kosztami na samym początku.

    • @pawelsiwak1618
      @pawelsiwak1618 8 месяцев назад

      będą zmiany technologiczne o których niewiele osób ma pojęcie w stylu elektrowni opartych na synergii atomu z geotermią

    • @BarbaraNowickowska
      @BarbaraNowickowska 8 месяцев назад +1

      @@pawelsiwak1618 Mam taką nadzieję, że mnie już nie będzie.Pozdrawiam z nadzieją, że Ty tego doświadczysz.

    • @mariusz07
      @mariusz07 8 месяцев назад

      Najłatwiej klimą. Już teraz jest tego sporo na kamienicach.

  • @wkozdryk6450
    @wkozdryk6450 8 месяцев назад +1

    To jest chore, za komuny nikt nie wysłał o kosztach prądu czy ogrzewaniu.

    • @89Demo1
      @89Demo1 8 месяцев назад +1

      I dlatego wszyscy byli biedni

    • @Mariusz-bk5gd
      @Mariusz-bk5gd 8 месяцев назад +1

      Nikt nie myślał o kosztach prądu czy ogrzewaniu??? To czemu za KOMUNY ludzie nie ogrzewali gazem czy prądem tylko męczyli się z kopciuchami; odpowiedz: bo było TANIEJ.

  • @gandalfszary4479
    @gandalfszary4479 8 месяцев назад

    Te dynamiczne taryfy, to zden szal, zaden

  • @mariusz07
    @mariusz07 8 месяцев назад

    A propos luźnych tematów. Ładowanie indukcyjne nie ma sensu ekonomicznego. Jak będziesz ładował się na normalnej stacji to kupisz hot doga i colę, albo kawę. A na indukcyjnym będziesz tylko niskomarżowym intruzem. :)

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      i tak i nie :D bo tu wolumen jadąco-ładujących będzie duży :)

    • @b9eda9ad
      @b9eda9ad 8 месяцев назад

      Po pierwsze nie indukcyjne tylko rezonansowe (strata porównywalna do straty na kablach). Po drugie to jest luksus bo nie trzeba wyjmować kabla a po trzecie to najpierw na parkingach przed sklepami będzie to najpierw dużo sensowniejsze ekonomicznie. Dopiero wtedy można myśleć o montowaniu na drogach/skrzyżowaniach. Oczywiscie klienci indywidualni u siebie jak najbardziej ale z powodu luksusu.

    • @mariusz07
      @mariusz07 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia , ale koszty inwestycji też będą duże i ciekawe czy dadzą radę konkurować ceną z tradycyjnymi punktami ładowania.

  • @maciekblaszczyk80
    @maciekblaszczyk80 8 месяцев назад

    Moment , moment po co wspierać rynek magazynów energii ( w szczególności pieniędzmi obywateli ). Nikt się nie pyta czy oni chcą te magazyny czy nie. Co to za bandycka polityka pchania ludzi na siłę a to w panele. A to w pompy, a teraz w magazyny. Tu nie ma o czym dyskutować- powinien wrócić netmettering i tyle.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  8 месяцев назад

      tak prawdę mówiąc bez magazynów niebawem mogą się w lecie falowniki bardziej hurtowo wyłączać

    • @maciekblaszczyk80
      @maciekblaszczyk80 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia witam, myśli pan że sieć nie wytrzyma ?

    • @maciekblaszczyk80
      @maciekblaszczyk80 8 месяцев назад

      @@GLOBenergia modernizacja sieci to zadanie dla naszych milusińskich. Czekamy na euro z KPO żeby ruszyć temat. Chociaż tu też będzie walka z ministrem MON , który chce położyć ręce na tej kasie
      w wiadomym celu, co też nie jest nieuzasadnione.