Sprawność elektryczna akumulatora

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Co to jest sprawność elektryczna akumulatora ? Pomiar sprawności poprzez pełne rozładowanie i ładowanie akumulatora.
    W tej części występuje akumulator Exide Premium, który według zapewnień producenta - dzięki technologii Carbon Boost ma się ładować 2x szybciej.

Комментарии • 20

  • @szlachcic12345
    @szlachcic12345 4 года назад +2

    Sprawnosc energetyczna to nie 75% a ok 50%. Ladujasz napieciem wyzszym niz rozladowujesz.
    Sprawnosc liczymy w jednostkach energii to jest prad x napiecie x czas. Ty policzyles prad x czas

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +1

      Materiał dotyczy sprawności elektrycznej (ładunek odebrany/ładunek włożony) a nie sprawności energetycznej (energii odebranej/energii włożonej).
      Ale w filmie faktycznie użyłem sformułowania energii - mój błąd.

    • @szlachcic12345
      @szlachcic12345 4 года назад +2

      A tak w ogile to swietny material. Nigdy mi sir nie chcialo tego sprawdzic. Juz nie musze.
      Sprawnosc akumulatora jest duuuuzo wyzsza (energetyczna ponad 90%) gdy pracujemy w niewielkim zakresie jego pojemnosci w okolicach 60-70% stanu naladowania. Wydojenie akumulatora do zera albo proba usuniecia wszystkich siarczanow wiaze sie z grzaniem I elektroliza wody.

    • @cathathonium
      @cathathonium 3 года назад +1

      @@TomaszHudy chlopie!!!!! nie naladujesz akumulatora dwa razy szybciej nie ladujac go dwa razy wiekszymi amperami-no co ty?liczyc nie umiesz?
      nie ma mozliwosci aby ladowac dwa akumulatory tym samym pradem i zeby jeden naladowal sie dwa razy szybciej!!!!-chyba,ze.........jeden bedzie mial o polowe mniejsz sprawnosc

  • @kacperbryniarski8009
    @kacperbryniarski8009 3 года назад

    Bardzo dobry mteriał, doceniam za poświęcony czas😃👊

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 4 года назад +1

    Super test. Tomasz do pełni szczęścia i pełnej kontroli nad tym akumulatorem musisz wykonać jeszcze 5 otworów to wersja full wersja nie full to chociaż w celach skrajnych.Wówczas będziesz miał pełne rozeznanie co do gęstości i koloru elekrolitu w pozostałych celach.Twój akumulator ma 1,5 roku mój z tej samej rodziny bo Futura 53Ah prawie 5letnia , a wyciągnąłem z niej rozładowując ją prądem 3A pojemność 46Ah gęstość była 1,08g/cm3.Także tyle złego pisze się w sieci o tej rodzinie akumulatorów sam zresztą też miałeś wcześniej mieszane uczucie co do tego EXIDE, a tu proszę rewelacja w biały dzień.
    Super, że masz zamiłowanie do serwisowania akumulatorów, a to że jeszcze dzielisz się swoją wiedzą to po prostu mega super.
    Osobiście nie wiem, czy to ta technologia Carbon Boost pozwala wyzwolić tak niską gęstość elektrolitu.Moim zdaniem taką ekstremalną gęstość stworzymy po prostu w akumulatorze o wysokiej sprawnośći i o dużej pojemnośći i wszystko i mamy białe pole przed czerwonym w areometrze.Rzadko też spotykamy taką gęstość w filmach ponieważ nawet na kanale mrAkumulator nie rozładowują tak długo do takiej gęstości tylko za pomocą alfabata który pojemność oblicza z prawa Peucerta.
    Na koniec link jak ja rozładowałem tą swoją ,,węglową Futurę''
    ruclips.net/video/B9h5OGfZlmI/видео.html

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +1

      Dlatego chcę wykonać jeszcze jeden test z klasycznym akumulatorem - ale z tego co kojarzę Kozak KO440 po pełnym rozładowaniu miał gęstość 1,14 - a wtedy też pochwalił się fabrycznymi parametrami.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 года назад +1

      @@TomaszHudy Jest jeszcze jedna kwestia po ilu godzinach od zakończenia rozładowywania zmierzyłeś gęstość?.Pytam ponieważ z tego co pamiętam w swojej Futurze gęstość zmierzyłem nie bezpośrednio po zakończeniu rozładowania do napięcia 10,5V tylko po ~10h.Ciekawy jestem jak ten czas wpływa na spadek gęstości.
      Wiemy, że ona rośnie po zakończeniu ładowania? to może przy rozładowaniu jest odwrotność i spada jeszcze po zakończeniu tego procesu .Z tego co pamiętam Centra Standard 7 letnia też schodziła nisko z gęstością bo miała dużą pojemność brakowało jej tylko prądu rozuchowego.Akumulatory Carboon Boost zauważ mają wyższy prąd rozruchowy i nawet dla tego coś w nich musi być.
      O ładowaniu ich też jest wiele mitów.Ja ostatnio ładuje je radzieckimi prostownikami transformatorowymi .

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +1

      @@Tadek-n3g staram się nie zostawiać zbyt długo akumulatorów głęboko rozładowanych - tu pomiar gęstości odbył się po ok. 6 godzinach od rozładowania.
      W kwestii ładowania - również uważam że ładowanie prostownikami ma większą skuteczność niż zasilaczami. Zapewne chodzi o tętnienia prądu - i wbrew pozorom im większe tętnienia, tym skuteczność ładowania lepsza. Zasilacze czy przetwornice pracują przy wysokich częstotliwościach - prostownik przy 100Hz a jednopołówkowy przy 50Hz.

  • @szczepob8785
    @szczepob8785 4 года назад +1

    16:45 skąd takie stwierdzenie? Swoją ładowarką przy napięciu 14,7 mam 1,23 1,24 po wcześniejszym rozładowaniu...

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +2

      To dość indywidualna kwestia, jednak wynika z moich obserwacji. Biorąc pod uwagę wprowadzoną pojemność - początkowo gęstość wzrasta w bardzo wolnym tempie, potem następuje dość szybki wzrost aby znowu w okolicy 1,26 zwolnić.
      Tutaj masz to dość dobrze pokazane ruclips.net/video/o-LGMpSI0aI/видео.html

  • @piotrpiotr1775
    @piotrpiotr1775 4 года назад +1

    Też się zastanawiałem czy akumulatorowi w technoligii carbon boost wystarczy 14,4v do pełnego naladowania i dzięki Twojemu filmowi wiem że jednak nie. Jednak z tego co widzialem na rosyjskim kanale mają tam akumulatory ktorym wystarcza 14,4v do pelnej gestosci elektrolitu ale to tez ludzie na wlasną rękę robią soboe takie testy

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +1

      Teoretycznie jest to prawdopodobne - dlatego że przy ładowaniu do napięcia 14,4 prąd ładowania cały czas się utrzymuje na poziomie ok. 0,35A.
      Myślałem właśnie o kolejnym teście, ale licząc że podczas ładowania przy napięciu 14,4V zostało wprowadzone jakieś 40Ah i trzeba by wprowadzić jeszcze 20Ah to przy prądzie 0,35A to trwało by to 57 godzin - a to tylko teoria ;)

    • @piotrpiotr1775
      @piotrpiotr1775 4 года назад +1

      @@TomaszHudy raczej myslalem ze 14,4 z alternatora naladuje do pelna w czasie normalnej jazdy i taki akumulator bylby fajny ale na to nie ma widze szans. Pozostaje doladowywac co jakis czas prostownikiem ponad 16v. Mam bannera 77ah i aby uzyskac gestosc 1,28 musialem go trzymac 24h pod napieciem ponad 16v

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +1

      Niestety tak to wygląda - żeby naładować akumulator musi nastąpić przepływ prądu - aby ten popłynął musi zaistnieć różnica potencjałów - jeżeli różnica jest zbyt mała - prąd ładowania będzie niewielki - mały prąd ładowania jest mało skuteczny, więc trzeba zwiększyć różnice potencjałów podnosząc napięcie - i tak dochodzimy do napięć nawet 17V - ale ja sugeruję wszystkim większą uwagę zwracać na prąd a nie na napięcie - bo trzymając się kurczowo napięcie 16,2 może się okazać że niektórych akumulatorów nawet przy takim napięciu w ciągu 24h nie naładujemy.
      Nie wiem czy widziałeś wpływ temperatury na napięcie ładowania ruclips.net/video/6aOp35WK9pU/видео.html

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 года назад +2

      @@piotrpiotr1775 Ludziom zawsze się śpieszy więc prostowniki wymyślają, żeby szybko ładowały.Szybko szybko i dlatego moim zdaniem ciągniemy napięcie nawet ponad 16V.Ostatnio zauważyłem podczas doświadczenia, że Ctek MXS10 napieciem 13,6V i prądem pulsującym od 0 do 0,50A w ciągu 7 dni podniósł gęstość elektrolitu w dwóch skrajnych celach z 1,22g/cm3 do 1,25, a w pozostałych celach z 1,24g/cm3 do 1,27g.Alternator naladowałby akumulator, ale przeważnie nie ma po prostu na to czasu.

    • @piotrpiotr1775
      @piotrpiotr1775 4 года назад +1

      @@TomaszHudy fajnie i dobitnie pokazales wplyw temp na filmie. Ja ladowalem w domu przy ok 20 stopniach oczywiscie pomieszczenie wentylowane. Nie przekraczalem 2,5A, gdy prad spadal ponizej 1A znow podkrecalem na okolo 2A. Pod koniec bylo 16,35V i okolo ponizej 1A. Nie chcialem juz zwiekszac pradu a co za tym idzie napiecia bo nie wiadomo na ile dany aku jest odporny na takie ladowanie, niestety 400zl taki aku to nie jest mało. Niby Banner na swojej stronie podaje aby poza pojazdem akumulator z eketrolitem plynnym ladowac napieciem 16V przez 24h ale o pradzie nic nie wspominają wiec nie wiemy jaki prad przy napieniu ponad 16V jest bezpieczny.

  • @szczepob8785
    @szczepob8785 4 года назад +1

    Okolice 8 minuty... Myślę, że gdybyś miał rozwiercone pozostałe cele, sprawa stałaby się jasna. Według mnie jest rozbalansowanie cel stąd tak niska gęstość wyszła. Rozładowywanie do takiego napięcia przy znacznej nierównowadze na celach nie jest dobrym pomysłem... można znacznie naruszyć lub całkowicie uszkodzić słabe cele...

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      Szczerze mówiąc nie spotkałem się z tak "rozbalansowanymi" celami - choć moje doświadczenie jest jeszcze dość niewielkie.
      Zazwyczaj spotykam różnicę w gęstości rzędu 0,01-0,02g/cm3 - oczywiście mowa o sprawnych akumulatorach.
      W tym przypadku nie miało to miejsca - jest kilka filmów z udziałem tego akumulatora i ewidentnie był on zasiarczony - bo odsiarczaniu jego parametry są wręcz fabryczne.