Podoba mi się, że o ile w poprzednich odcinkach pokazywano obsługę kałachów czy glocków, to tu egzamin pokazano tak jak wygląda - z broni bocznego zapłonu. Warto jednak wiedzieć, jak zdaje się strzelbę w wybranym przez siebie miejscu. Zazwyczaj są to poppery, ale bywają też rzutki, a to zupełnie inne strzelanie i bez sporej ilości treningu nie ma co podchodzić. Warto dodać że orzeczenie lekarskie jest ważne 3 miesiące i dlatego warto je robić na koniec kompletowania innych dokumentów, by po złożeniu wniosku do WPA nadal było ważne.
bardzo sensowny poradnik. Wtrace tylko amatorsko, ze warto unikac zachowan z 08:58 i 14:59, bo moga oznaczac koniec egzaminu (machanie lufa na boki oraz w gore) oraz z 8:54, bo strzal na sucho z broni bocznego zaplonu grozi irytacja instruktora (i uszkodzeniem broni).
Bardzo fajnie pokazane. Ja tylko omówiłbym na początku komendy i jakie czynności można w obrębie której komendy wykonywać. Dodatkowo w przypadku mojego egzaminu, strzelanie z takiej "long-range'owej" pozycji (z dłonią pod kolbą) skończyłoby się dyskwalifikacją. Przy przyjmowaniu pozycji, Sędzia PZSS od razu mnie uprzedził, że przy strzelaniu z karabinu leżąc, mogę mieć max 3 punkty podparcia: 1 - osada na podpórce, 2 - lewy łokieć, 3 - prawy łokieć. Jeśli dodatkowo trzymałbym dłoń pod kolbą to jest to już 4-ty punkt.
@@monikaidzikowska2143 raczej nie. To wynika bardziej z regulaminu konkurencji PZSS. Dopytam jednak na wszelki wypadek kolegi, który jest sędzią PZSSowym.
@@Mat-lg1wk tak teraz po paru miesiącach na strzelnicy potwierdzam że u mnie jest identyczne... Chociaż ostatnio mój znajomy który miał na egzaminie przestrzeliny z krótkiej i wszyscy się dziwili nie umie absolutnie nic ciekawego trafić bez opuszczania więc to kwestia indywidualalna
Z tymi zacięciami / niewypałami to mocno naciągane. Ja załadowałem magazynek, przeładowałem, nacisnąłem spust i w sumie nic się nie wydarzyło (za mało prochu?), nie przeładowało pistoletu, łuska niby pusta, MOIM zdaniem, wystrzału nie było. Zgłosiłem do egzaminatora, otrzymałem odpowiedź "ale to ty mnie pytasz?". Nowej amunicji nie dostałem, strzelać dalej. Na tarczy przestrzeliny brak - może nie trafiłem, a może jest tak jak mówię. No i poprawka czeka ;) (oczywiście nadal miałem 4 naboje i mogłem tym zrobić wynik, ale no nie udało się, zabrakło jednego)
Wolno oddać strzał kontrolny ze strzelby gładkolufowej na komendzie ładuj? czy trzeba skorzystać z zatrzasku suwadła przy ładowaniu pierwszego naboju po komendzie start???
Po wyjęciu flagi bezpieczeństwa i zamknięciu strzelby nastąpi jej przeładowanie. Oczywiście na pusto. Co za tym idzie po załadowaniu i komendzie START będzie trzeba i tak ten strzał oddać. Oczywiście można skorzystać z przycisku. Tylko z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków rozpoczyna się gorączkowe jego poszukiwanie. Strzał kontrolny jest raczej spokojniejszym do ogarnięcia rozwiązaniem.
Najlepiej spytać, chociaż prowadzący może nie odpowiedzieć na to pytanie - u mnie powtórzył ładuj. Wolałem więc dla pewności załadować 5 do magazynka i przeładować z przyciskiem
Tak, wolno. Bierzesz strzelbę, wyciągasz flagę, cofasz suwadło od siebie, oddajesz strzał kontrolny i wtedy ładujesz 5 naboi. Wszystko po komendzie ładuj.
Ciekawi mnie czy strzał oddany na sucho że strzelby po komendzie ładuj nie będzie traktowany jako punkt do oblania bo jeszcze nie było komendy start. wiem że w przepisach jest by upewnić się że broń jest rozładowana. Ale jednak to palec na spuście 😉 przed start.. Za 2 dni sam się dowiem.
Szkoda tylko, że akurat w kwestii bezpieczeństwa panuje na egzaminach pewna dowolność w zależności od sędziego/egzaminatora. Np jeden na komendę ładuj oczekuje załadowania magazynka i wprowadzenia naboju do komory a inny za to ostatnie cię uleje.
Wg. Przepisów komenda "ładuj" to załadowanie magazynka i wprowadzenie naboju do komory, też takie pytanie występuje w części teoretycznej. Jeżeli egzaminator za to "uwala" świadczy to o jego niekompetencji i braku znajomości przepisów (osobiście w takiej sytuacji przytoczył bym właśnie to co powinno się wykonać po komendzie) no chyba że podczas ładowania dokonujemy dziwnych manewrów broni....
To prawda. W dodatku na tym bardzo dobrym filmie brakło zgłoszenia do kontroli po strzelaniu czyli okazaniu magazynka i broni.U mnie jest wymagana i dopiero potem mogę włożyć wskaźnik
2:33 czyli jeżeli mam w PZSS konto od ponad roku i zmieniłem klub to jak rozumiem, mogę wręcz od zaraz przystąpić do egzaminów? Nie muszę w obecnym klubie mieć stażu 3m?
czy przed komendą "ładuj" a po podejściu do broni egzaminowany nie powinien przypadkiem sprawdzić, czy jest naładowana? EDIT: Sprawdzenie stanu naładowania miało miejsce tylko w przypadku strzelby po komendzie "ładuj". To jak to jest z tym sprawdzeniem naładowania?
Jeżeli do lufypistoletu lub karabinka jest włożona flaga/wskaźnik bezpieczeństwa to gdzie w tym przypadku miała by się schować amunicja? Tacza czynność nie miałaby sensu. W strzelbie powtarzalnej strzał jest konieczny. Bez niego czynność przeładowania przed strzelaniem jest mocno utrudniona.
zbijane boczniakow na sucho to zawsze mnie opierdol kosztowalo jak sprawdziles komore i magazynek, to cudow nie ma, nie ma innych miejsc zeby naboj sie zaplatał, a jak jest wskaznik przez cala dlugosc lufy przelozony to drozna tez napewno jest
Co do tego przyciągania pistoletu do siebie: to jest wymóg, czy inicjatywa własna strzelającego? Bo jak to drugie, to czy przypadkiem celniejsze nie jest odpuszczanie palca do resetu i ponowny strzał? Wtedy mamy większą powtarzalność. No i Pan trochę "agresywnie" ściąga język spustowy.
W strzelectwie sportowym (takowe trenowałem w ZKS) strzelasz z jednej ręki. Po oddaniu strzału, opuszczasz całe ramię z wyprostowanym łokciem w celu odpoczynku. Przy jednostrzalowej nie masz wyjścia :) Też się zastanawiałem czy trzeba bronić tego "colta" przed zabraniem :) i za każdym razem tulić do siebie.
Na oddanie 5 strzałów masz 5 minut, a chciałbyś to zrobić b.dobrze tyle że nie jesteś jeszcze dobrym strzelcem. To lepiej odpocząć pomiędzy strzałami czy stać z wyprostowanymi rękami? W strzelaniu egzaminu na patent dopuszcza się strzelanie oburącz.
Hi Ciężko dostać pozwolenie na broń do ochrony osobistej na 3 sztuki w WPA KSP w 2024 roku ?? Wyroki NSA ograniczyły uznaniowość Policji w 2024 roku ?? Pozdrawiam Artur Warszawa
Musisz spełnić wymóg, czyli stałe, ponadprzeciętne zagrożenie życia lub zdrowia, albo być policjantem lub żołnierzem zawodowym, w przeciwnym wypadku nie dostaniesz, rób sport, też można nosić broń jeśli ci na tym zależy
Mam niesamowicie idiotyczne pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi (pewnie dlatego bo jest idiotyczne xd). [Q] Mianowice czy jeśli robię Sport + Kolekcja, to na pozwolenie Kolekcjonerskie mogę kupić wszystko, czy może Sportowe ogranicza w jakiś sposób Kolekcjonerkę?
To dwa osobne pozwolenia. Otrzymasz pewną liczbę sztuk broni na jedno pozwolenie i na drugie. Kupując broń na sportowe, możesz później w WPA przerzucić je na kolekcjonerskie i np. zrezygnować z bycia sportowcem, tylko kolekcjonerem. Tyle, że na sportowym pozwoleniu możesz nosić załadowaną broń, a na kolekcjonerskim już nie. Mam nadzieję, że pomogłem
Jeżeli składasz na sportowe+broń sportowa do celów kolekcjonerskich to to kolekcjonerskie jest "ograniczone" do broni dozwolonej na cele sportowe (boczny zapłon do 6mm, centralny do 12, broń gładkolufowa i czarnoprochowa na naboje scalone). Nie kupisz na nie pistoletów gazowych, alarmowych itd.
@@TheTrol199 Zmienić się nie da. Musisz wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego/dodatkowego pozwolenia i spełnić warunki formalne do niego w tym egzamin przed WPA. Czyli załóżmy, że wystąpiłeś, zdałeś i masz wtedy 3 pozwolenia: sportowe, sportowe do celów kolekcjonerskich, kolekcjonerskie "pełne"
Czy by przyślieszyć całą procedurę można zrobić badania lekarskie do pozwolenia na broń jeszcze przed egzaminem na patent i czy załatwiłyby one również sprawę badań dopuszcznia do egzaminu na patent?Ważność badań do pozwolenia to 3 miesiące przed złożeniem wniosku o pozwolenie, wydaje się wystarczająco dużo czasu nawet na egzamin poprawkowy.
Tak jest, termin ważności badań to 3 miesiące od badania do wniosku do WPA. W przypadku podwinięcia nogi na egzaminie, poprawka za min. 5 dni a w praktyce dłużej bo rzadko, są z tak małym wyprzedzeniem wolne terminy. Do tego ok. miesiąca oczekiwania na licencję jak "dobrze pójdzie". Badania śmiało ogarnie się w tydzień od telefonu z umówieniem wizyty do badań i kwitów. W praktyce to żadne przyspieszenie a można sobie stresu dołożyć.
@@Attero132 chodzi o to, że język spustowy powinien ściągać powoli i płynnie, a wygląda jakby starał się go ściągnąć w jak najkrótszym czasie i jest to generalnie błąd przy strzelaniu na celność. Przy strzelaniu dynamicznym to co innego, ale tutaj generalnie nie powinien tak robić :)
Obłuda, czarnoprochowa bardziej niebezpieczna przy obsłudze, a nie potrzeba egzaminu. nie słyszy się o tym żeby ktoś z czarnoprochowców sobie głowę odstrzelił. Chodzi o to jakby doszło do strzelaniny to by było dym widać z daleka i dlatego jest takie utrudnienie do zdobycia pozwolenia na broń na proch biały.
Dlaczego w Polsce wszystko jest skomplikowane.Sluzyle w woju w latach 70 tych strzelalem z AK ze 100m 10 na 10 z rpg do tarczy ruchomej , rzucanie granatem bojowym.Wszystko bez tego piepszenia.
Fajnie zmontowany filmik, dokladnie wszystko omowione i pokazane...
Podoba mi się, że o ile w poprzednich odcinkach pokazywano obsługę kałachów czy glocków, to tu egzamin pokazano tak jak wygląda - z broni bocznego zapłonu. Warto jednak wiedzieć, jak zdaje się strzelbę w wybranym przez siebie miejscu. Zazwyczaj są to poppery, ale bywają też rzutki, a to zupełnie inne strzelanie i bez sporej ilości treningu nie ma co podchodzić.
Warto dodać że orzeczenie lekarskie jest ważne 3 miesiące i dlatego warto je robić na koniec kompletowania innych dokumentów, by po złożeniu wniosku do WPA nadal było ważne.
Faktycznie przydałby się film z egzaminu na trapie.
Noooo, w Rzeszowie są rzutki, niestety...
@@yanq33 oj tak, tak!
Bardzo dobry poradnik! Czegoś takiego szukałem. Dzięki :)
Bardzo fajne i przydatne nagranie dla osób początkujących i ubiegających sie o wiedzę i patent. Łapka jak nic, dziękuję i pozdrawiam serdeczne.
bardzo sensowny poradnik. Wtrace tylko amatorsko, ze warto unikac zachowan z 08:58 i 14:59, bo moga oznaczac koniec egzaminu (machanie lufa na boki oraz w gore) oraz z 8:54, bo strzal na sucho z broni bocznego zaplonu grozi irytacja instruktora (i uszkodzeniem broni).
Bez przesady
Bardzo ciekawy i pomocny materiał dziękuję i pozdrawiam oby tak dalej
Bardzo fajnie pokazane. Ja tylko omówiłbym na początku komendy i jakie czynności można w obrębie której komendy wykonywać. Dodatkowo w przypadku mojego egzaminu, strzelanie z takiej "long-range'owej" pozycji (z dłonią pod kolbą) skończyłoby się dyskwalifikacją. Przy przyjmowaniu pozycji, Sędzia PZSS od razu mnie uprzedził, że przy strzelaniu z karabinu leżąc, mogę mieć max 3 punkty podparcia: 1 - osada na podpórce, 2 - lewy łokieć, 3 - prawy łokieć. Jeśli dodatkowo trzymałbym dłoń pod kolbą to jest to już 4-ty punkt.
A te punkty podparcia są opisane gdzieś w warunkach przeprowadzenia egzaminu?
@@monikaidzikowska2143 raczej nie. To wynika bardziej z regulaminu konkurencji PZSS. Dopytam jednak na wszelki wypadek kolegi, który jest sędzią PZSSowym.
wg nowych przepisów już tylko miesiąc w klubie
Szacun dla Instruktora.
Bardzo ciekawy i konkretny materiał. Dziękuję i pozdrawiam.
Dobry film, egzamin zdany ;)
dzięki, filmik pomocny
Super materiał - dzięki :)
Bardzo fajny materiał🤙
Wszystko bardzo fajnie ale mam prywatne pytanie odnośnie każdorazowego opuszczenia broni po strzale ... czy jest to wymóg? bo aż dziwnie to wygląda
Nie ma takiego wymogu, ale na przykład w moim przypadku poprawia to skupienie, bo rozluźniam ręce i się tak szybko nie męczą :-)
Ze swojego doświadczenia napiszę, że lepiej załatwić to strzelanie w 20 sek niż zwlekać do 5 minut.
@@Mat-lg1wk tak teraz po paru miesiącach na strzelnicy potwierdzam że u mnie jest identyczne... Chociaż ostatnio mój znajomy który miał na egzaminie przestrzeliny z krótkiej i wszyscy się dziwili nie umie absolutnie nic ciekawego trafić bez opuszczania więc to kwestia indywidualalna
Z tymi zacięciami / niewypałami to mocno naciągane. Ja załadowałem magazynek, przeładowałem, nacisnąłem spust i w sumie nic się nie wydarzyło (za mało prochu?), nie przeładowało pistoletu, łuska niby pusta, MOIM zdaniem, wystrzału nie było. Zgłosiłem do egzaminatora, otrzymałem odpowiedź "ale to ty mnie pytasz?". Nowej amunicji nie dostałem, strzelać dalej. Na tarczy przestrzeliny brak - może nie trafiłem, a może jest tak jak mówię. No i poprawka czeka ;) (oczywiście nadal miałem 4 naboje i mogłem tym zrobić wynik, ale no nie udało się, zabrakło jednego)
Dziwne praktyki, karygodne! Gdzie zdawałeś?
@@pegaz988 Chojno, zachodniopomorskie, ale teraz to już bez znaczenia, szafę mam już pełną ;)
@@KamilMasowskiPL Płaci się coś dodatkowo za poprawki czy w cenie ?
@@Tusty233 oczywiście, że płaci 😁
@@KamilMasowskiPL to dla "uzdolnionych" może to być bardzo droga przeprawa :D
Wolno oddać strzał kontrolny ze strzelby gładkolufowej na komendzie ładuj? czy trzeba skorzystać z zatrzasku suwadła przy ładowaniu pierwszego naboju po komendzie start???
Dołączam się do pytania...
Po wyjęciu flagi bezpieczeństwa i zamknięciu strzelby nastąpi jej przeładowanie. Oczywiście na pusto. Co za tym idzie po załadowaniu i komendzie START będzie trzeba i tak ten strzał oddać. Oczywiście można skorzystać z przycisku. Tylko z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków rozpoczyna się gorączkowe jego poszukiwanie. Strzał kontrolny jest raczej spokojniejszym do ogarnięcia rozwiązaniem.
Najlepiej spytać, chociaż prowadzący może nie odpowiedzieć na to pytanie - u mnie powtórzył ładuj. Wolałem więc dla pewności załadować 5 do magazynka i przeładować z przyciskiem
Tak, wolno. Bierzesz strzelbę, wyciągasz flagę, cofasz suwadło od siebie, oddajesz strzał kontrolny i wtedy ładujesz 5 naboi. Wszystko po komendzie ładuj.
Ciekawi mnie czy strzał oddany na sucho że strzelby po komendzie ładuj nie będzie traktowany jako punkt do oblania bo jeszcze nie było komendy start. wiem że w przepisach jest by upewnić się że broń jest rozładowana. Ale jednak to palec na spuście 😉 przed start.. Za 2 dni sam się dowiem.
I jak było kolego, zaliczone? Ja mam jutro egzamin
Szkoda tylko, że akurat w kwestii bezpieczeństwa panuje na egzaminach pewna dowolność w zależności od sędziego/egzaminatora. Np jeden na komendę ładuj oczekuje załadowania magazynka i wprowadzenia naboju do komory a inny za to ostatnie cię uleje.
Wg. Przepisów komenda "ładuj" to załadowanie magazynka i wprowadzenie naboju do komory, też takie pytanie występuje w części teoretycznej. Jeżeli egzaminator za to "uwala" świadczy to o jego niekompetencji i braku znajomości przepisów (osobiście w takiej sytuacji przytoczył bym właśnie to co powinno się wykonać po komendzie) no chyba że podczas ładowania dokonujemy dziwnych manewrów broni....
To prawda. W dodatku na tym bardzo dobrym filmie brakło zgłoszenia do kontroli po strzelaniu czyli okazaniu magazynka i broni.U mnie jest wymagana i dopiero potem mogę włożyć wskaźnik
Celuje z oka ;)
2:33 czyli jeżeli mam w PZSS konto od ponad roku i zmieniłem klub to jak rozumiem, mogę wręcz od zaraz przystąpić do egzaminów? Nie muszę w obecnym klubie mieć stażu 3m?
Dokładnie tak
nas uczyli że trzeba zgłosić gotowość, zacięcie, i skończenie
witam , jakich tarcz używa sie przy egzaminie na bron kolekcjonerska? , pozdrawiam
Mam pytanie Egzamin muszę zaliczać z każdej broni jak pistolet , karabin , strzelba ?
Nie. Tylko na te kategorie, które chcesz póżniej strzelac sportowo
A jak nie zdasz np karabinu, to powtarzasz tylko karabin.
Hi
Dlatego 140 tys strzelców sportowych i kolekcjonerów powinno wystąpić o pozwolenie do ochrony osobistej na 5 sztuk !!
Pozdrawiam
Artur
Lub minimum miesiąc w związku strzeleckim :)
Tak. Po zmianie teraz jest faktycznie miesiąc
Jutro wszystko się wyświetli..
Czy na pozwolenie kolekcjonerskie z bocznego zapłonu również liczy się tylko okrag 15 cm ?
Na kolekcje przed WPA to 15m, 5 szt i min. 35pkt z tego co pamiętam
Za miesiąc mam egzamin.
Te słuchawki „egzaminatora „nie powinny być zakładane odwrotnie ????
a nie powinny się mieścić w okręgu o średnicy 5 cm ? zarówno pistolet jak i karabin ?
Tylko karabin
Mam pytanie, na egzaminie na patent (albo na kolekcjonerskie pozwolenie)można zdawać tylko karabin, czy jest wymóg pistolet karabin strzelba?
Możesz zdawać 1 dyscyplinę. Ale najlepiej zrobić od razu 3 żeby później nie odnawiać wszystkiego. Czas i pieniądze idą niepotrzebnie
Na kolekcjonerskie pozwolenie zdajesz to co Ci Panie każą, a nie że sobie wybierasz co chcesz.
Co to za strzelnica?
Strzelnica LOK w Płońsku
czy przed komendą "ładuj" a po podejściu do broni egzaminowany nie powinien przypadkiem sprawdzić, czy jest naładowana?
EDIT: Sprawdzenie stanu naładowania miało miejsce tylko w przypadku strzelby po komendzie "ładuj".
To jak to jest z tym sprawdzeniem naładowania?
Jeżeli do lufypistoletu lub karabinka jest włożona flaga/wskaźnik bezpieczeństwa to gdzie w tym przypadku miała by się schować amunicja? Tacza czynność nie miałaby sensu. W strzelbie powtarzalnej strzał jest konieczny. Bez niego czynność przeładowania przed strzelaniem jest mocno utrudniona.
zbijane boczniakow na sucho to zawsze mnie opierdol kosztowalo
jak sprawdziles komore i magazynek, to cudow nie ma, nie ma innych miejsc zeby naboj sie zaplatał, a jak jest wskaznik przez cala dlugosc lufy przelozony to drozna tez napewno jest
Co do tego przyciągania pistoletu do siebie: to jest wymóg, czy inicjatywa własna strzelającego? Bo jak to drugie, to czy przypadkiem celniejsze nie jest odpuszczanie palca do resetu i ponowny strzał? Wtedy mamy większą powtarzalność. No i Pan trochę "agresywnie" ściąga język spustowy.
W strzelectwie sportowym (takowe trenowałem w ZKS) strzelasz z jednej ręki. Po oddaniu strzału, opuszczasz całe ramię z wyprostowanym łokciem w celu odpoczynku. Przy jednostrzalowej nie masz wyjścia :) Też się zastanawiałem czy trzeba bronić tego "colta" przed zabraniem :) i za każdym razem tulić do siebie.
Na oddanie 5 strzałów masz 5 minut, a chciałbyś to zrobić b.dobrze tyle że nie jesteś jeszcze dobrym strzelcem. To lepiej odpocząć pomiędzy strzałami czy stać z wyprostowanymi rękami? W strzelaniu egzaminu na patent dopuszcza się strzelanie oburącz.
Jest mnóstwo czasu na te pięć strzałów, warto odpoczywać między kolejnymi.
Hi
Ciężko dostać pozwolenie na broń do ochrony osobistej na 3 sztuki w WPA KSP w 2024 roku ??
Wyroki NSA ograniczyły uznaniowość Policji w 2024 roku ??
Pozdrawiam
Artur
Warszawa
Pozwolenie na broń do ochrony osobistej jest praktycznie nie do dostania dla zwykłego człowieka. Z drugiej strony po co ci to? Zrób sobie sportowe.
Musisz spełnić wymóg, czyli stałe, ponadprzeciętne zagrożenie życia lub zdrowia, albo być policjantem lub żołnierzem zawodowym, w przeciwnym wypadku nie dostaniesz, rób sport, też można nosić broń jeśli ci na tym zależy
Mam niesamowicie idiotyczne pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi (pewnie dlatego bo jest idiotyczne xd).
[Q] Mianowice czy jeśli robię Sport + Kolekcja, to na pozwolenie Kolekcjonerskie mogę kupić wszystko, czy może Sportowe ogranicza w jakiś sposób Kolekcjonerkę?
To dwa osobne pozwolenia. Otrzymasz pewną liczbę sztuk broni na jedno pozwolenie i na drugie. Kupując broń na sportowe, możesz później w WPA przerzucić je na kolekcjonerskie i np. zrezygnować z bycia sportowcem, tylko kolekcjonerem.
Tyle, że na sportowym pozwoleniu możesz nosić załadowaną broń, a na kolekcjonerskim już nie. Mam nadzieję, że pomogłem
Jeżeli składasz na sportowe+broń sportowa do celów kolekcjonerskich to to kolekcjonerskie jest "ograniczone" do broni dozwolonej na cele sportowe (boczny zapłon do 6mm, centralny do 12, broń gładkolufowa i czarnoprochowa na naboje scalone). Nie kupisz na nie pistoletów gazowych, alarmowych itd.
@@chalcedon156 A wiesz może czy istnieje możliwość zmiany na pełne? (i z czym to się wiąże)
@@TheTrol199 Zmienić się nie da. Musisz wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego/dodatkowego pozwolenia i spełnić warunki formalne do niego w tym egzamin przed WPA. Czyli załóżmy, że wystąpiłeś, zdałeś i masz wtedy 3 pozwolenia: sportowe, sportowe do celów kolekcjonerskich, kolekcjonerskie "pełne"
Ćwiczenie wczesniej na pracy spustu a tu pach pach...why?
karabinek odlot ... jak na ponad 100 latka całkiem sprawna młodzież 🤪
Czy by przyślieszyć całą procedurę można zrobić badania lekarskie do pozwolenia na broń jeszcze przed egzaminem na patent i czy załatwiłyby one również sprawę badań dopuszcznia do egzaminu na patent?Ważność badań do pozwolenia to 3 miesiące przed złożeniem wniosku o pozwolenie, wydaje się wystarczająco dużo czasu nawet na egzamin poprawkowy.
Praktyka jest taka że te badania robi się po egzaminie. Zawsze moze coś wyskoczyć i termin poleci. Niewiele to przyspieszy, a bezpieczniej.
Tak jest, termin ważności badań to 3 miesiące od badania do wniosku do WPA. W przypadku podwinięcia nogi na egzaminie, poprawka za min. 5 dni a w praktyce dłużej bo rzadko, są z tak małym wyprzedzeniem wolne terminy. Do tego ok. miesiąca oczekiwania na licencję jak "dobrze pójdzie". Badania śmiało ogarnie się w tydzień od telefonu z umówieniem wizyty do badań i kwitów. W praktyce to żadne przyspieszenie a można sobie stresu dołożyć.
👍
Wydaje mi się że w przypadku pistoletu i karabina po komendzie ładuj zostało wykonanych za dużo czynności
przugotuj sie , nakladasz oczy uszy ,- ładuj , wrzucasz pestki do maga , wyjmujesz flage , podpinasz maga , wrzucasz pestke do komory. Start - zaczynasz strzelac
A od kiedy pistolet strzela się oburącz A karabin w podporze na egzaminach?
Z broni palnej to chyba od zawsze, pneumaty się strzela pistolet jednorącz, a karabin stojąc
A co ze strzałem kontrolnym ?
ja bym z margolina kontrolnie nie pstrykał :)
Czyżby strzelnica w szeromiku
A sprawdzaja np . Czy jestes byles na odwyku alkoholowym czy takie sprawy ? Po prostu bk tu mysliwy jakos pisal troche glupot
To co ten młody Pan pracuje na spuście, przy strzale z Margolina, woła o pomstę do niebios!
możesz coś dokładniej napisać?
@@Attero132 przecież wszystko widać jak na dłoni
@@Mat-lg1wk hehe
@@Attero132 chodzi o to, że język spustowy powinien ściągać powoli i płynnie, a wygląda jakby starał się go ściągnąć w jak najkrótszym czasie i jest to generalnie błąd przy strzelaniu na celność. Przy strzelaniu dynamicznym to co innego, ale tutaj generalnie nie powinien tak robić :)
Obłuda, czarnoprochowa bardziej niebezpieczna przy obsłudze, a nie potrzeba egzaminu. nie słyszy się o tym żeby ktoś z czarnoprochowców sobie głowę odstrzelił. Chodzi o to jakby doszło do strzelaniny to by było dym widać z daleka i dlatego jest takie utrudnienie do zdobycia pozwolenia na broń na proch biały.
Dlaczego w Polsce wszystko jest skomplikowane.Sluzyle w woju w latach 70 tych strzelalem z AK ze 100m 10 na 10 z rpg do tarczy ruchomej , rzucanie granatem bojowym.Wszystko bez tego piepszenia.
komendy na tym filmie to jakaś porażka,
brak komendy czas przygotowawczy,
nie ma komendy ładuj na karabinku,
dalej nie oglądam szkoda czasu
Jest komenda ładuj na karabinku