16:55 na egzaminie w Krakowie na pasterniku po komendzie ładuj można było tylko załadować naboje do magazynka. Za włożenie maga i przeładowanie był oblany egzamin. Też mnie to zdziwiło ale jak widać co WZSS to obyczaj... 19:45 na moim egzaminie mialem niewypał, po podniesieniu ręki dostałem ochrzan, że sam mam sobie z tym poradzić a nie zawracać gitare szanownemu egzaminatorowi :) Więc sobie poradziłem, oddałem strzał i przy kolejnym strzale był następny niewypał. Wtedy już zacząłem podejrzewać, że broń jest wadliwa. Poradziłem sobie z tym znów i gdy do leciwego margolina wkładałem magazynek, to się biedak rozleciał na kawałki :) Magazynek na stole w kawałkach, amunicja toczy się w każdą stronę :D Wtedy już zacząłem się śmiać i stanowczo do egzaminatora wydymiłem, że co to za złom mi dali XD Egzaminator przyszedł, poskładał magazynek i amunicje i nakazał strzelać dalej. No więc wkładam magazynek i znów to samo XD Magazynek sie rozleciał. Na szczęscie finalnie zaliczyłem i jeszcze mnie przepraszali, ale takich jaj to chyba nikt nigdy nie miał.
no w małopolsce chyba w ogóle nie pomagają xD gość koło mnie miał ze 2 zacięcia pod rząd i koniec końców sam sobie wyciagał nabój bo "to nie jest kurs tylko egzamin i trzeba sobie radzić". Dobrze że mi się nie zaciął :D
@@SHIBA320yt laduj -oznacz zaladowanie broni a nie magazynka...przez załadowanie magazynka i jego nie włozenie broń jest niezdatna do oddania strzalu.zatem powinna być komenda ładuj magazynek
BARDZO, BARDZO DOBRY poradnik. Nareszcie coś KOMPLEKSOWEGO , a do tego wytłumaczone logicznie, z pokazaniem właściwej postawy, ZNAKOMICIE sfilmowane i przede wszystkim WYTŁUMACZONE w sposób prosty, ale bardzo, bardzo obrazowy. Dlaczego o tym napisałem ? Otóż byłem na dwóch strzelnicach i tam .... też o tym mówiono, ale jakoś tak ... nie wiem .... mało obrazowo, tzn. ... podobnie, ale .... no jakby nie do końca łapałem o co chodzi, czyli musiałem się poniekąd domyślać "co poeta miał na myśli" , a tu .... na tym filmiku ... WSZYSTKO od razu zrozumiałem. Pojadę ponownie na w/w strzelnice wzbogacony o wiedzę z tego filmiku i będę próbował stosować. Co prawda ja staram się o kolekcjonerkę, ale ..... zasady strzelania z pistoletu są tu niemal identyczne. Natomiast z karabinka AK .... strzelałem drugi raz w życiu (pierwszy raz w wojsku jakieś 40 lat temu :))) i od razu uzyskałem (jak mówili prowadzący strzelania na dwóch strzelnicach) ZNAKOMITE wyniki. Mój syn ... strzelał pierwszy raz w życiu z AK i wyniki miał .... jeszcze lepsze . Natomiast z pistoletu obydwoje popełnialiśmy niemal WSZYSTKIE błędy o których wspominasz w swoim filmiku, a mimo to ... i tak jakimś cudem wszystkie pociski w tarczy :))) ,,, oczywiście skupienia prawie nie było :)) Już nie mogę się doczekać kolejnego strzelania z uwzględnieniem Twoich porad, bo ciekawy jestem czy będzie lepiej czy nie. Reasumując .... ten Twój film .... no moim zdaniem ... WZORCOWY, a przynajmniej ja zrozumiałem WSZYSTKO od (nomen-omen) strzału.
@@MDShooting Dziękuję za zaproszenie, ale .... nie wiem kiedy (i czy w ogóle) będę w Trójmieście (kiedyś kiedyś kilka razy byłem) , bo mieszkam na Dolnym Śląsku i to tuż przy czeskiej granicy. Mam blisko do wymienionych w pierwszym poście strzelnic, więc .... chyba raczej może na pewno :))) będę korzystał właśnie z nich, ale .... JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ za ten filmik, .... naprawdę KONKRETNY i PRZYDATNY.
Świetny materiał. W końcu ktoś sensownie i prostym językiem mi to wszystko wyjaśnił. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Strzelec z klubu " Colt " Łódź .
Świetnie powiedziane! Patent strzelecki to ważny krok na drodze do uzyskania pozwolenia, a szczegółowe omówienie dyscypliny pistoletowej bardzo pomaga w przygotowaniach. Dzięki za wartościowe wskazówki!
@@sim0n_p_y patent do patent na wyludzanie pieniędzy tylko Potem i tak kazdy robi po swojemu..dokładnie jak po zdaniu prawa jazdy-kazdy ma swoje przepisy Wielka sciema
Pamietam swoj egzamin praktyczny na patent. Bylem juz doswiadczonym strzelcem (zawodnik kpn w niemieckim klubie). W polsce mialem juz leg. instruktora. Na egzaminie zaczynalismy od kpn wlasnie. Wszyscy skonczyli a ja jeszcze byłem przed pierwszym strzalem. Przygotowywalem sie do strzelania budujac postawe i dostosowujac stanowisko pod siebie. Jak oddalem pierwszy strzal dostalem informacje o zaliczonym egzaminie w pelnym zakresie. 😂
Z mojego doświadczenia. Egzaminator jak chce to i tak uwali, jak wszędzie i w każdej dziedzinie ale to też ludzie i w moim oczywiście przypadku nikt nie chciał, naprawdę mega spoko ludzie (tylko jeden od papierków miał za każdym razem chu**m herbatę zamieszaną :D) i wbrew pozorom bardzo pomagali tylko niepotrzebny stres jako, że egzamin, broń, coś poważnego w moim życiu bardzo to zawalił.. Do sedna i z mojej perspektywy: 1. Im większy luz przed egzaminem tym lepiej. Wiadomo, trzeba mieć łeb na karku ale nie podchodziłbym do tego jak do ostatniej rzeczy, którą w życiu mogę zrobić. Testy idzie zdać i uważam to w jakimś stopniu za przypadek bo sformułowanie pytań egzaminacyjnych, które są 1 do 1 za opłatą dostępne w internecie - można nauczyć się ich na pamięć słowo w słowo a przy stresie i tak się pomiesza. Lepiej spokojnie ale logicznie, czasu jest dość. 2. Pytania kontrolne przed strzelaniem. Raczej proste pytania ale nieraz nie do końca ze zrozumiałym celem. Co egzaminator to inaczej. W moim przypadku coś na w stylu "Zasady strzelania sportowego" a chodziło o odległość, ilość naboi, czas, i średnica skupienia. I jak jest normalny egzaminator to pomoże, z reguły przekaże pytanie do następnego w celu uzupełnienia a tobie zada inne np. kto może wydawać komendy na strzelnicy. 3. Strzelanie. Jeśli jesteś osobą... stresującą się z natury? Najprawdopodobniej uwalisz pistolet tak jak ja, i to tylko przez niepotrzebny stres i trzęsące się ręce. Karabin i strzelba to raczej formalność chociaż znam z egzaminu i takich co im to nie wyszło. Często karabinek można strzelać z podpórki jak w moim przypadku z pneumatyka. Nacisk raczej jest na bezpieczeństwo niżeli samo strzelanie, styl postawę ale wiadomo, skupienie musi się zgadzać. Egzaminatorzy nie lubią "rewolwerowców". 5 minut na strzelanie to serio sporo czasu i sam egzaminator mówił "odpocznij, oprzyj sobie ręce, wyluzuj". Każdy ma swój styl ale ten styl dopracowuje się po zdanym egzaminie. Życzę każdemu pozytywnych wyników w przyszłych egzaminach i serio, nic strasznego. Dopiero po zdanym komplecie sami stwierdzicie, że to było łatwiejsze niż dwójka w kiblu w galerii :)
Dokladnie to samo u mnie. Musialem powtarzac pistolet, bo po pierwszym strzale, ktory byl slaby od razu zaczely sie trzasc rece ze zdenerwowania. Na poprawce strzelilem bardzo srednio, ale jakos sie upieklo. A na zwyklym strzelaniu mam dobre wyniki.
Gorąco polecam sprawdzić zasady jakie panują na egzaminie. Przejrzeć forum, podpytać kolegów. Czasem zdarza się że wymagane jest rozładowanie po zakończeniu serii i bez komendy ROZŁADUJ.
Można czekać po zakończeniu strzelania na komendę 'rozładuj', ale można i nie czekać. Za rozładowanie i włożenie flagi do broni, nikt nie powinien nikogo uwalić. A jeśli tak, to należy protestować.
@@Kraku_ mnie na kursie przygotowawczym pod patent uczyli, że po ostatnim strzale wyciągam magazynek i trzymam w lewej ręce, broń w prawej z lufą w kierunku kulochwytu i czekam na przejrzenie broni (tłumaczone było to tak, że kursant ma szanse na odłożenie broni załadowanej - nie sprawdzonej przez PS). Na zawodach już się nie spotkałem z takim podejściem, zawodnik sam po oddanych strzałach decyduje się na rozładowanie broni i oznaczenie flagami, sędzia oczywiście daje komendę "rozładuj" po zakończonym czasie.
@@kamilpolicht4532 Ano właśnie, w jaki sposób można odłożyć załadowaną broń z flagą w lufie? Zresztą trzymanie magazynka i broni po strzelaniu w sposób o jakim mówisz jest prawidłowe....na egzaminie policyjnym.
13:24 ucze sie strzelac celnie (sport) i z mojego pneumatyka musze sciagac spust zgieciem miedzy 1 a 2 paliczkiem. Jesli probuje cokolwiek kombimowac pierwszym paliczkiem to zarywam.strzał.
Pewnie że można. Natomiast karanie za oddanie pustego strzału w konstrukcji, w której zamek nie zostaje w tylnym położeniu po ostatnim strzale jest kuriozalne.
Daleki jestem od uważania się za posiadacza najlepszych istniejących rozwiązań, natomiast w kontekście zdania egzaminu na patent wstrzymywanie oddechu może narobić więcej szkody niż pożytku. O ile u strzelców profesjonalnych z doskonałą kontrolą oddechu to działa, tak u strzelca początkującego jedno wstrzymanie oddechu na zbyt długo może doprowadzić do niedotlenienia tkanek i w konsekwencji znacznie gorszą stabilność podczas kolejnych strzałów w serii, ale to temat rzeka i można by dyskutować długo.
10:48 Jako laik mam takie pytanie: z jakiego powodu prawie każdy nagrywający filmy ze strzelnicy robi co chwilę ten dziwaczny ruch zamkiem (a co bardziej narwani to nawet 2x)? To jest jakiś formalny wymóg, czy taka moda żeby wyglądać bardziej jak jakiś komandos, czy jakaś masowa paranoja kompulsywna, czy o co w tym w ogóle chodzi?
W przytoczonych przypadkach jest to upewnienie się, że mechanizm spustowy jest napięty, ponieważ zamierzam po nich prezentować metodę pracy spuście. Robię tak też czasami nawykowo, by potwierdzić rozładowanie broni. Rutyna gubi, ja tygodniowo prowadzę dziesiątki godzin zajęć, więc mam pewien nawyk, że jeśli ręce nie mają co robić, to sprawdzają broń xD
Czy obowiazkowe jest przed zaladowaniem sprwadzemie broni i oddanie strzalu kontrolnego instruktor mi tak kazał robic ale widze poraz kolejny ze to chyba nie jest wymogiem.Czekam na film karabin i strzelba
W broni bocznego zapłonu z jakiej zdajemy najczęściej pistolet i karabin nie powinno się oddawać strzałów kontrolnych. Można to uznać za celowe psucie broni. Wyjmujemy magazynek, wkładamy flagę bezpieczeństwa i odkładamy broń. W niektórych pistoletach sportowych lepiej jest to zrobić w kolejności: włożenie flagi bezpieczeństwa, wyjęcie magazynka.
@@Kraku_ w takich, w których zamek zostaje w tylnym położeniu po ostatnim strzale ale podczas wyjmowania magazynka zamek wraca do przedniego położenia. Mam taki włoski pistolet Bernadelli model 69. Można też w takiej sytuacji postąpić jak w pistolecie Margolin gdzie zamek nie zostaje po ostatnim strzale w tylnym położeniu. Mianowicie wyjąć magazynek i odłożyć go na stole, a następnie lewą ręką odciągnąć zamek w tył, docisnąć palcem wskazującym ręki prawej zamek w taki sposób żeby nie posunął się do przodu i mając otwarte okno wyrzutowe i dostęp do komory nabojowej umieścić w niej flagę bezpieczeństwa tak aby wyszła w przodu lufy, a następnie zdjąć nacisk palca wskazującego z zamka.
Spotkałeś się z takim chwytem na pistolecie w którym małe palce są jakby splecione? Tak mnie uczono i rzeczywiście strzela mi się tak dobrze, ale nigdzie nie widzę informacji na temat takiego chwytu.
Spotkałem się. Ma to służyć lepszej izolacji małego palca prawej ręki, który odpowiada bardzo mocno za ściąganie broni w dół. Nie jestem fanem tej metody, bo to lekkie pójście na skróty, ale pod kątem zaliczenia egzaminu - czemu nie?
Kilka (5?) lat temu w Jaworznie egzamin był z pneumatyków i w pozycji sportowej (jedna ręka).. nie było to zbyt przyjemne a jako, że strzelba była do rzutków - chyba niezbyt wielu zdało tego dnia komplet... A swoją drogą, jeśli ktoś przystępuje do egzaminu, to przypadkiem nie powinien już wiedzieć jak trzymać pistolet ???
@@MDShooting Przeczytaj parę razy tytuł swojego filmiku to może zrozumiesz moje pytanie! Ale komu mam zdać własny pistolet jak mam patent strzelecki? To drugie pytanie, czy Policja go przyjmie na przechowanie czy też mogę go sprzedać? 🤣 Pozdrawiam!
Dystans 25 m to daleko Na kolekcje jest łatwiej zdać jest15 m Mam Margolina jest fajny Poza czarne mi się nie zdarza Podczas strzelania nie ma u mnie czegoś takiego jak praca na spuście To jest ,ałtomatyczne ' to znaczy o tym nie myślę Pozdrawiam filmik oki
Autor filmu uczy jak "zdać" :). Ja na treningach strzelam wyłącznie jedną ręką, ale na egzaminie dochodzi stres, więc raczej bym strzelał dwoma rękami. Odnośnie karabinu, przed egzaminem (i na egzaminie) strzela się z podpórki nie z pasa (mam na myśli strzelanie sportowe, z karabinu na 22LR) więc zasadniczo wygodniej (przynajmniej dla mnie) strzela się trzymając karabin jedną ręką ;).
Uczę zdać egzamin osoby wchodzące w świat strzelectwa, a nie osiągać wyniki na poziomie olimpijskim przez osoby trenujące latami. Dla strzelca sportowo-rekreacyjnego nauka oburęcznego chwytu zapewni większe prawdopodobieństwo zdania egzaminu oraz stanowi bazę pod dalszy rozwój np. w strzelaniach dynamicznych.
Na egzaminie na Patent PZSS dozwolone jest trzymanie pistoletu oburącz. Ci ludzie mają zdać ten egzamin. To samo dotyczy karabinka bocznego zapłonu też stosuje się podpórkę na egzaminie, a na zawodach już nie.
16:55 na egzaminie w Krakowie na pasterniku po komendzie ładuj można było tylko załadować naboje do magazynka. Za włożenie maga i przeładowanie był oblany egzamin. Też mnie to zdziwiło ale jak widać co WZSS to obyczaj...
19:45 na moim egzaminie mialem niewypał, po podniesieniu ręki dostałem ochrzan, że sam mam sobie z tym poradzić a nie zawracać gitare szanownemu egzaminatorowi :) Więc sobie poradziłem, oddałem strzał i przy kolejnym strzale był następny niewypał. Wtedy już zacząłem podejrzewać, że broń jest wadliwa. Poradziłem sobie z tym znów i gdy do leciwego margolina wkładałem magazynek, to się biedak rozleciał na kawałki :) Magazynek na stole w kawałkach, amunicja toczy się w każdą stronę :D Wtedy już zacząłem się śmiać i stanowczo do egzaminatora wydymiłem, że co to za złom mi dali XD Egzaminator przyszedł, poskładał magazynek i amunicje i nakazał strzelać dalej. No więc wkładam magazynek i znów to samo XD Magazynek sie rozleciał. Na szczęscie finalnie zaliczyłem i jeszcze mnie przepraszali, ale takich jaj to chyba nikt nigdy nie miał.
no w małopolsce chyba w ogóle nie pomagają xD gość koło mnie miał ze 2 zacięcia pod rząd i koniec końców sam sobie wyciagał nabój bo "to nie jest kurs tylko egzamin i trzeba sobie radzić". Dobrze że mi się nie zaciął :D
@@SHIBA320yt laduj -oznacz zaladowanie broni a nie magazynka...przez załadowanie magazynka i jego nie włozenie broń jest niezdatna do oddania strzalu.zatem powinna być komenda ładuj magazynek
Mimo, że mam od niedawna patent i licencję sportową, z przyjemnością oglądam twój film i wspieram cię! Czekam na kolejne materiały! Pozdrawiam!
Jasne że chcemy więcej
BARDZO, BARDZO DOBRY poradnik.
Nareszcie coś KOMPLEKSOWEGO , a do tego wytłumaczone logicznie, z pokazaniem właściwej postawy, ZNAKOMICIE sfilmowane i przede wszystkim WYTŁUMACZONE w sposób prosty, ale bardzo, bardzo obrazowy.
Dlaczego o tym napisałem ?
Otóż byłem na dwóch strzelnicach i tam .... też o tym mówiono, ale jakoś tak ... nie wiem .... mało obrazowo, tzn. ... podobnie, ale .... no jakby nie do końca łapałem o co chodzi, czyli musiałem się poniekąd domyślać "co poeta miał na myśli" , a tu .... na tym filmiku ... WSZYSTKO od razu zrozumiałem.
Pojadę ponownie na w/w strzelnice wzbogacony o wiedzę z tego filmiku i będę próbował stosować.
Co prawda ja staram się o kolekcjonerkę, ale ..... zasady strzelania z pistoletu są tu niemal identyczne.
Natomiast z karabinka AK .... strzelałem drugi raz w życiu (pierwszy raz w wojsku jakieś 40 lat temu :))) i od razu uzyskałem (jak mówili prowadzący strzelania na dwóch strzelnicach) ZNAKOMITE wyniki.
Mój syn ... strzelał pierwszy raz w życiu z AK i wyniki miał .... jeszcze lepsze .
Natomiast z pistoletu obydwoje popełnialiśmy niemal WSZYSTKIE błędy o których wspominasz w swoim filmiku, a mimo to ... i tak jakimś cudem wszystkie pociski w tarczy :))) ,,, oczywiście skupienia prawie nie było :))
Już nie mogę się doczekać kolejnego strzelania z uwzględnieniem Twoich porad, bo ciekawy jestem czy będzie lepiej czy nie.
Reasumując .... ten Twój film .... no moim zdaniem ... WZORCOWY, a przynajmniej ja zrozumiałem WSZYSTKO od (nomen-omen) strzału.
Dziękuję za pozytywny komentarz. Jakbyś był w Trójmieście, to zapraszam na strzelanie!
@@MDShooting
Dziękuję za zaproszenie, ale .... nie wiem kiedy (i czy w ogóle) będę w Trójmieście (kiedyś kiedyś kilka razy byłem) , bo mieszkam na Dolnym Śląsku i to tuż przy czeskiej granicy.
Mam blisko do wymienionych w pierwszym poście strzelnic, więc .... chyba raczej może na pewno :))) będę korzystał właśnie z nich, ale .... JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ za ten filmik, .... naprawdę KONKRETNY i PRZYDATNY.
Świetny materiał. W końcu ktoś sensownie i prostym językiem mi to wszystko wyjaśnił. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Strzelec z klubu " Colt " Łódź .
Dziękuję i również pozdrawiam!
Świetnie powiedziane! Patent strzelecki to ważny krok na drodze do uzyskania pozwolenia, a szczegółowe omówienie dyscypliny pistoletowej bardzo pomaga w przygotowaniach. Dzięki za wartościowe wskazówki!
@@sim0n_p_y patent do patent na wyludzanie pieniędzy tylko
Potem i tak kazdy robi po swojemu..dokładnie jak po zdaniu prawa jazdy-kazdy ma swoje przepisy
Wielka sciema
Suuuper poradnik, bardzo przydatny 🏆💪 mam nadzieję, że bardzo dużo osób go obejrzy bo warto !!!! Czekam na ciąg dalszy poradnikowy. Dobra robota
Dobrze gada😉 Mateusz przygotowywał mnie do egzaminu i poszło bez problemu. Polecam !
Genialny filmik. Poruszasz wszyatkie błędy początkujących. Świetnie tłumaczysz błędy postawy. Poradnik 10/¹⁰
Pamietam swoj egzamin praktyczny na patent. Bylem juz doswiadczonym strzelcem (zawodnik kpn w niemieckim klubie). W polsce mialem juz leg. instruktora. Na egzaminie zaczynalismy od kpn wlasnie. Wszyscy skonczyli a ja jeszcze byłem przed pierwszym strzalem. Przygotowywalem sie do strzelania budujac postawe i dostosowujac stanowisko pod siebie. Jak oddalem pierwszy strzal dostalem informacje o zaliczonym egzaminie w pelnym zakresie. 😂
Z mojego doświadczenia.
Egzaminator jak chce to i tak uwali, jak wszędzie i w każdej dziedzinie ale to też ludzie i w moim oczywiście przypadku nikt nie chciał, naprawdę mega spoko ludzie (tylko jeden od papierków miał za każdym razem chu**m herbatę zamieszaną :D) i wbrew pozorom bardzo pomagali tylko niepotrzebny stres jako, że egzamin, broń, coś poważnego w moim życiu bardzo to zawalił..
Do sedna i z mojej perspektywy:
1. Im większy luz przed egzaminem tym lepiej. Wiadomo, trzeba mieć łeb na karku ale nie podchodziłbym do tego jak do ostatniej rzeczy, którą w życiu mogę zrobić. Testy idzie zdać i uważam to w jakimś stopniu za przypadek bo sformułowanie pytań egzaminacyjnych, które są 1 do 1 za opłatą dostępne w internecie - można nauczyć się ich na pamięć słowo w słowo a przy stresie i tak się pomiesza. Lepiej spokojnie ale logicznie, czasu jest dość.
2. Pytania kontrolne przed strzelaniem. Raczej proste pytania ale nieraz nie do końca ze zrozumiałym celem. Co egzaminator to inaczej. W moim przypadku coś na w stylu "Zasady strzelania sportowego" a chodziło o odległość, ilość naboi, czas, i średnica skupienia. I jak jest normalny egzaminator to pomoże, z reguły przekaże pytanie do następnego w celu uzupełnienia a tobie zada inne np. kto może wydawać komendy na strzelnicy.
3. Strzelanie. Jeśli jesteś osobą... stresującą się z natury? Najprawdopodobniej uwalisz pistolet tak jak ja, i to tylko przez niepotrzebny stres i trzęsące się ręce. Karabin i strzelba to raczej formalność chociaż znam z egzaminu i takich co im to nie wyszło. Często karabinek można strzelać z podpórki jak w moim przypadku z pneumatyka. Nacisk raczej jest na bezpieczeństwo niżeli samo strzelanie, styl postawę ale wiadomo, skupienie musi się zgadzać.
Egzaminatorzy nie lubią "rewolwerowców". 5 minut na strzelanie to serio sporo czasu i sam egzaminator mówił "odpocznij, oprzyj sobie ręce, wyluzuj". Każdy ma swój styl ale ten styl dopracowuje się po zdanym egzaminie.
Życzę każdemu pozytywnych wyników w przyszłych egzaminach i serio, nic strasznego. Dopiero po zdanym komplecie sami stwierdzicie, że to było łatwiejsze niż dwójka w kiblu w galerii :)
Dokladnie to samo u mnie. Musialem powtarzac pistolet, bo po pierwszym strzale, ktory byl slaby od razu zaczely sie trzasc rece ze zdenerwowania. Na poprawce strzelilem bardzo srednio, ale jakos sie upieklo. A na zwyklym strzelaniu mam dobre wyniki.
Dobry instruktaż. A ze zdaje niedlugo egzamin to mega przydatny. Pozdrawiam
Film godny polecenia 👍🏻
Dziękuję!
Tu nie ma za co dziękować jak się robi dobrą robotę , u mnie żonie na kursie na patent polecali twój film. Oglądała i zdała 😊😊
Fajny materiał czekam na więcej
Gorąco polecam sprawdzić zasady jakie panują na egzaminie. Przejrzeć forum, podpytać kolegów. Czasem zdarza się że wymagane jest rozładowanie po zakończeniu serii i bez komendy ROZŁADUJ.
Można czekać po zakończeniu strzelania na komendę 'rozładuj', ale można i nie czekać. Za rozładowanie i włożenie flagi do broni, nikt nie powinien nikogo uwalić. A jeśli tak, to należy protestować.
@@Kraku_ mnie na kursie przygotowawczym pod patent uczyli, że po ostatnim strzale wyciągam magazynek i trzymam w lewej ręce, broń w prawej z lufą w kierunku kulochwytu i czekam na przejrzenie broni (tłumaczone było to tak, że kursant ma szanse na odłożenie broni załadowanej - nie sprawdzonej przez PS). Na zawodach już się nie spotkałem z takim podejściem, zawodnik sam po oddanych strzałach decyduje się na rozładowanie broni i oznaczenie flagami, sędzia oczywiście daje komendę "rozładuj" po zakończonym czasie.
@@kamilpolicht4532 Ano właśnie, w jaki sposób można odłożyć załadowaną broń z flagą w lufie? Zresztą trzymanie magazynka i broni po strzelaniu w sposób o jakim mówisz jest prawidłowe....na egzaminie policyjnym.
13:24 ucze sie strzelac celnie (sport) i z mojego pneumatyka musze sciagac spust zgieciem miedzy 1 a 2 paliczkiem. Jesli probuje cokolwiek kombimowac pierwszym paliczkiem to zarywam.strzał.
Pewnie, że chciałbym zobaczyć karabinek i strzelbę..;)
Teraz czekamy na karabinek!
tylko spokój może nas uratować :)
Co do 6 suchego strzału na egzaminie we Wrocławiu na margolinie egzaminator informował żeby suchego strzału nie oddawać chyba że lubimy poprawki
To pokazuje tylko, jak bardzo odklejeni są egzaminatorzy. Nawyk liczenia strzałów jest po prostu niebezpieczny.
@@MDShooting można sobie delikatnie zajrzeć do komory, nic nie trzeba liczyć.
Pewnie że można. Natomiast karanie za oddanie pustego strzału w konstrukcji, w której zamek nie zostaje w tylnym położeniu po ostatnim strzale jest kuriozalne.
Czy prowadzicie również szkolenia na pozwolenie kolekcjonerskie?
Na razie nie, ale mamy w planach
Mega, dzięki! W weekend mam egzamin!
Powodzenia!
I jak kolego poszedł egzamin?
@@marekxperia8320 Zdane 😁
@@jestemdiabel666 to gratuluję 😎 Ja dzisiaj będę próbował zapisać się na egzamin w dniu 25 maja w klubie strzeleckim,,GRYF" Słupsk 😃
@@marekxperia8320 i jak ci poszło?
Koledzy, strzał oddajecie po wdechu (płuca pełne powietrza), czy odwrotnie - po wydechu?
Osobiście polecam po prostu oddech uspokoić i nie przejmować się momentem oddania strzału. Na poziom egzaminu na patent wystarczy.
Strzał oddajemy na zatrzymanym wydechu
Daleki jestem od uważania się za posiadacza najlepszych istniejących rozwiązań, natomiast w kontekście zdania egzaminu na patent wstrzymywanie oddechu może narobić więcej szkody niż pożytku. O ile u strzelców profesjonalnych z doskonałą kontrolą oddechu to działa, tak u strzelca początkującego jedno wstrzymanie oddechu na zbyt długo może doprowadzić do niedotlenienia tkanek i w konsekwencji znacznie gorszą stabilność podczas kolejnych strzałów w serii, ale to temat rzeka i można by dyskutować długo.
10:48 Jako laik mam takie pytanie: z jakiego powodu prawie każdy nagrywający filmy ze strzelnicy robi co chwilę ten dziwaczny ruch zamkiem (a co bardziej narwani to nawet 2x)? To jest jakiś formalny wymóg, czy taka moda żeby wyglądać bardziej jak jakiś komandos, czy jakaś masowa paranoja kompulsywna, czy o co w tym w ogóle chodzi?
14:25 i znów tu
W przytoczonych przypadkach jest to upewnienie się, że mechanizm spustowy jest napięty, ponieważ zamierzam po nich prezentować metodę pracy spuście. Robię tak też czasami nawykowo, by potwierdzić rozładowanie broni. Rutyna gubi, ja tygodniowo prowadzę dziesiątki godzin zajęć, więc mam pewien nawyk, że jeśli ręce nie mają co robić, to sprawdzają broń xD
@@MDShooting kumam, dzięki za wyjaśnienie
najlepiej celująco
Czy obowiazkowe jest przed zaladowaniem sprwadzemie broni i oddanie strzalu kontrolnego instruktor mi tak kazał robic ale widze poraz kolejny ze to chyba nie jest wymogiem.Czekam na film karabin i strzelba
Jeśli masz flagę włożoną to znaczy że jest sprawdzona
Tak jak kolega wyżej napisał. Poza tym należy z całą stanowczością plenić nawyk oddawania strzału kontrolnego.
W broni bocznego zapłonu z jakiej zdajemy najczęściej pistolet i karabin nie powinno się oddawać strzałów kontrolnych. Można to uznać za celowe psucie broni.
Wyjmujemy magazynek, wkładamy flagę bezpieczeństwa i odkładamy broń.
W niektórych pistoletach sportowych lepiej jest to zrobić w kolejności: włożenie flagi bezpieczeństwa, wyjęcie magazynka.
@@WodzimierzWitak, W jakich i dlaczego lepiej w nich wkładać flagę przed wypięciem magazynka?
@@Kraku_ w takich, w których zamek zostaje w tylnym położeniu po ostatnim strzale ale podczas wyjmowania magazynka zamek wraca do przedniego położenia. Mam taki włoski pistolet Bernadelli model 69.
Można też w takiej sytuacji postąpić jak w pistolecie Margolin gdzie zamek nie zostaje po ostatnim strzale w tylnym położeniu. Mianowicie wyjąć magazynek i odłożyć go na stole, a następnie lewą ręką odciągnąć zamek w tył, docisnąć palcem wskazującym ręki prawej zamek w taki sposób żeby nie posunął się do przodu i mając otwarte okno wyrzutowe i dostęp do komory nabojowej umieścić w niej flagę bezpieczeństwa tak aby wyszła w przodu lufy, a następnie zdjąć nacisk palca wskazującego z zamka.
Spotkałeś się z takim chwytem na pistolecie w którym małe palce są jakby splecione? Tak mnie uczono i rzeczywiście strzela mi się tak dobrze, ale nigdzie nie widzę informacji na temat takiego chwytu.
Spotkałem się. Ma to służyć lepszej izolacji małego palca prawej ręki, który odpowiada bardzo mocno za ściąganie broni w dół. Nie jestem fanem tej metody, bo to lekkie pójście na skróty, ale pod kątem zaliczenia egzaminu - czemu nie?
@@MDShooting Dzięki! Właśnie pod kątem przygotowań do egzaminu mi to pokazali. Czyli później polecasz trenować już normalnie?
❤
Czy przy usuwaniu zacięcia nie powinieneś odpiąć magazynka?
Nie zawsze, w specyficznych przypadkach nawet nie można. Zależy od rodzaju zacięcia.
@@MDShooting Ok, wydawało mi się że instruktor na kursie za każdym razem odpinał.
Olać patent, zrobić kolekcjonerkę i mieć spokój na resztę życia.
Pozdrawiam.
Kilka (5?) lat temu w Jaworznie egzamin był z pneumatyków i w pozycji sportowej (jedna ręka).. nie było to zbyt przyjemne a jako, że strzelba była do rzutków - chyba niezbyt wielu zdało tego dnia komplet... A swoją drogą, jeśli ktoś przystępuje do egzaminu, to przypadkiem nie powinien już wiedzieć jak trzymać pistolet ???
fajny materiał. jest tylko jeden problem. na niektórych egzaminach nie pozwalają strzelać oburącz . jak strzelanie sportowe to z jednej ręki.
Zgodnie ze SZCZEGÓŁOWYMI KRYTERIAMI CZĘŚCI PRAKTYCZNEJ
EGZAMINU NA PATENT STRZELECKI określonymi przez PZSS dopuszczalne jest strzelanie oburącz.
Jak powyżej
Ale jak widać niektórzy działacze zazdroszczą że inni też będą mogli mieć broń.
Kurde ja mam pojutrze wewnętrzny, jest stres nie powiem😊
KSI to istnieje jeszcze?
Istnieje i ma się dobrze.
@@MDShooting tęsknota za filmami z KSI z humorem się włączyła 😁
Postaramy się poziom humoru dociągnąć do tego z KSI! :)
@@MDShooting 👍
Po co zdawać własny pistolet ?
Chyba nie rozumiem pytania
@@MDShooting Przeczytaj parę razy tytuł swojego filmiku to może zrozumiesz moje pytanie! Ale komu mam zdać własny pistolet jak mam patent strzelecki? To drugie pytanie, czy Policja go przyjmie na przechowanie czy też mogę go sprzedać? 🤣
Pozdrawiam!
Dystans 25 m to daleko Na kolekcje jest łatwiej zdać jest15 m Mam Margolina jest fajny Poza czarne mi się nie zdarza Podczas strzelania nie ma u mnie czegoś takiego jak praca na spuście To jest ,ałtomatyczne ' to znaczy o tym nie myślę Pozdrawiam filmik oki
Są miasta, gdzie nie stosuje się flag bezpieczeństwa tylko chowa do pudełka
.
Zabawne, my mielismy glocki 9mm oraz cztki 9mm.
W pizde ciezko bylo zdac z tymi spustami, 3 podejsca mialem.
Poco patent ? Do wyludzania pieniędzy
Nie ja tworzyłem obowiązujący system prawny
Czemu Pan nie uczy strzelania z jednej ręki , pistolet jest stworzony
do strzelania jednorącz, a karabin
do trzymania oburacz !
Autor filmu uczy jak "zdać" :).
Ja na treningach strzelam wyłącznie jedną ręką, ale na egzaminie dochodzi stres, więc raczej bym strzelał dwoma rękami. Odnośnie karabinu, przed egzaminem (i na egzaminie) strzela się z podpórki nie z pasa (mam na myśli strzelanie sportowe, z karabinu na 22LR) więc zasadniczo wygodniej (przynajmniej dla mnie) strzela się trzymając karabin jedną ręką ;).
Uczę zdać egzamin osoby wchodzące w świat strzelectwa, a nie osiągać wyniki na poziomie olimpijskim przez osoby trenujące latami. Dla strzelca sportowo-rekreacyjnego nauka oburęcznego chwytu zapewni większe prawdopodobieństwo zdania egzaminu oraz stanowi bazę pod dalszy rozwój np. w strzelaniach dynamicznych.
Na egzaminie na Patent PZSS dozwolone jest trzymanie pistoletu oburącz. Ci ludzie mają zdać ten egzamin. To samo dotyczy karabinka bocznego zapłonu też stosuje się podpórkę na egzaminie, a na zawodach już nie.
Bardzo dobry materiał i cenne wskazówki 👍
Myślę, że materiał o karabinku i strzelbie będą idealnym dopełnieniem całości egzaminu.
Pozdrówki ✌️🎯💥🔫
A cóż tam za koszulką siė skrywa?
bardzo dziekuje za film.
"Jak zdać pistolet na patencie strzeleckim" ale uczyłeś się szkole jezyka polskiego? Pistolet zdać to możesz do zbrojowni.