Návrh domu s architektem

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 ноя 2024

Комментарии • 5

  • @pavelhusak3365
    @pavelhusak3365 3 года назад +1

    Všude slyším radu: najděte si dobrého architekta nebo projektanta. Jak poznám dobrého od špatného?
    Našel jsem si projektanta, se kterým se mi výborně komunikuje, je ochotný naslouchat, vysvětlovat, provádět změny během proj. prací dle mých požadavků atd.
    Nicméně po několika měsících spolupráce jsem zjistil, že má zažité desítky let staré postupy, technologie a materiály a moderním věcem- pasivní standard, zakládání domu na pěnoskle, konstrukční systémy dřevostaveb, řešení odpadních vod do ČOV, tepelná čerpadla, větrání s rekuperací atd. moc nerozumí a nemá s nimi téměř žádné zkušenosti.
    Nyní má fáze projektové přípravy již několikaměsíční zpoždění a nevím jak z toho ven. Najít jiného projektanta a udělat zcela nový projekt? Upravovat stávající PD? Je třeba PD stále upravovat a doplňovat dle požadavku stavebního a vodoprávního úřadu, dle podmínek dotačního programu NZÚ, dle výpočtů statika a energetického specialisty atd.
    Dle mého názoru je hlavní problém v tom, že zatímco vyhláška o dokumentaci staveb jasně stanoví rozsah PD, ve smlouvě o dílo na zpracování PD není podrobně uvedeno, co všechno tato dokumentace obsahuje a co další bude třeba např. pro získání souhlasu stavebního úřadu, dotčených orgánů, MŽP a dalších úřadů a také pro vlastní provedení stavby (prováděcí PD).

    • @karel_kubza
      @karel_kubza  3 года назад +7

      To je hodně nepříjemná situace a cokoliv k tomu můžu říct, vám už nejspíš nepomůže, ale třeba to pomůže dalším:
      Nikdo už nemůže být odborníkem na všechny možnosti, které se nabízejí a pokud to někdo tvrdí, jděte jinam. Projektování je týmová práce a tým se skládá podle toho, jakou stavbu má projektovat.
      Nejlepší možností je, vybrat si architekta, se kterým budete řešit svoje potřeby a návrh domu, což jsou "měkké" dovednosti a víc záleží na tom, jak si sednete. Také se vám jednodušeji vybírá, protože bydlení a vlastním potřebám rozumíte.
      Architekt pak vybere pro zpracování projektu takového stavebního inženýra (+ statika, vzduchotechnika, zdravotechnika, energetického konzultanta...), který má s vybraným typem konstrukce a technologie zkušenosti. Architekt taky všechny profese koordinuje, aby výsledek dával smysl. Když vznikne problém, je pro architekta snazší projektanty vyměnit, protože s nimi spolupracuje dlouhodobě a ví, kdo na tom jak je.
      Návrh - základ projektu zůstává, jen zpracovatel části dokumentace se změní. Je to taky nepříjemné, ale není to nic zásadního. Pro vás je ale partnerem architekt a jednotliví zpracovatelé už vás pak nemusí tolik zajímat.
      Pokud jste ve velkém skluzu, doporučil bych se současným projektantem upravit dokumentaci do stavu, který projde povolením a potom se domluvit s někým povolanějším na vypracování komplexní úpravy pro realizaci. Budete mít alespoň jistotu, že stavba, která je zdaleka nejdražší fází, dopadne dobře. Realizátoři mají taky své zvyky a bez spolehlivého projektu byste jim dával příliš volnou ruku.

  • @tomasobrucnik261
    @tomasobrucnik261 Год назад

    To zmaknu sám a to jsem zedník.jen to chce znát odborné kreslení a mít fantazii

  • @Vlasti_mil
    @Vlasti_mil Год назад

    Cena?To mě u z vas architektu chybí.Nebudu jednat z nekym dva měsíce, nez ni rekne ze chce za koupelnu 3x4 metry 30 tisic.

    • @euroovca25
      @euroovca25 9 месяцев назад

      tak to si kamarat povedal malo !!! po mne chce architekt za jednu pristavanu izbu k domu 2200€ !