Podatki w spółce z o.o. - CIT, VAT, PIT, PCC

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • inFakt obsługuje już spółki!
    infakt.pl/ksieg...
    Więcej na temat podatków w spółce znajdziesz na naszym blogu:
    www.infakt.pl/...
    Transkrypcja filmu:
    www.infakt.pl/...
    Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą staje się również podatnikiem dla celów rozliczania podatku dochodowego oraz VAT. W spółce z .o.o. płatnikiem dla celów rozliczenia podatku, co do ogólnej zasady staje się spółka.
    Podatnik podatku dochodowego (CIT)
    Spółka z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych tzw. CIT. W odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest do prowadzenia tzw. pełnej księgowości, która w dużym uproszczeniu polega na prowadzeniu ewidencji zmian w stanie posiadanego majątku oraz w źródłach jego finansowania. Dochód spółki opodatkowany jest stawką 19%. Od początku 2019 roku zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność mogą obliczać zaliczki przy zastosowaniu preferencyjnej stawki w wysokości 9% za miesiące lub kwartały, w których ich przychód osiągnięty od początku roku podatkowego nie przekroczyły kwoty odpowiadającej 1 200 000 euro wyrażonej w złotych [AKTUALIZACJA: obecnie jest to 2 000 000 euro]. W momencie przekroczenia ustawowego limitu, począwszy od następnego miesiąca lub kwartału, podatnicy stosują stawkę podstawową 19%.
    Odrębnie od opodatkowania dochodów spółki, opodatkowani są wspólnicy spółki z o.o. Jeżeli spółka wypłaca wspólnikom dywidendy, jest zobowiązana do pobrania od wypłaconego wynagrodzenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%. Pobrany podatek, wpłaca się do Urzędu Skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany. Po zakończeniu roku podatkowego pobrane dywidendy spółka wykazuje w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym w informacji PIT-8AR - jeżeli dotyczy osób fizycznych - lub w terminie do końca pierwszego miesiąca następującego po roku rozliczeniowym na formularzu CIT-6R - w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz osób prawnych.
    Podatnik podatku od towarów i usług (VAT)
    Bez względu na liczbę wspólników, podatnikiem dla celów rozliczania podatku od towarów i usług zawsze jest spółka jako niezależny podmiot. W praktyce oznacza to, że w przypadku świadczenia usług opodatkowanych, to spółka staje się podatnikiem, zobowiązanym do rozliczenia podatku od VAT. Dodatkowo należy pamiętać, że dokonując zgłoszenia na formularzu VAT-R, część B należy wypełnić danymi spółki z zaznaczonym polem B.1.10.
    Podatek od towarów i usług należy wpłacać w terminie do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Rozliczenie następuje w oparciu o składane deklaracje VAT-7 w tym samym terminie. Możliwe jest także rozliczenie kwartalne, wówczas podatek należy wpłacić w terminie do 25 dnia miesiąca za poprzedni kwartał, w tym samym terminie należy złożyć deklarację podatkową na formularzu VAT-7K. Kwartalne rozliczenie nie dotyczy podatników rozpoczynających działalność gospodarczą przez 12 miesięcy od dnia jej rozpoczęcia.
    Złożenie deklaracji VAT-7/7K nie jest jedynym obowiązkiem sprawozdawczym w zakresie podatku VAT. Oprócz składania deklaracji należy przesyłać w formie elektronicznej w terminie do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni JPK_VAT, czyli dane z rejestrów: sprzedaży oraz zakupu. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zakłada wprowadzenie od 1 kwietnia 2020 nowej struktury JPK_V7M oraz JPK_V7K. Dla podatników oznacza to duże uproszczenie ponieważ, przesyłanie nowych struktur stanie się jedynym obowiązkiem w celu rozliczenia podatku VAT.
    Podatek od czynności cywilnoprawnych
    Zawarcie oraz zmiana umowy spółkic czy też statutu spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy cywilnoprawnej oraz ciąży na wspólnikach w przypadku spółki cywilnej, a w pozostałych przypadkach na spółce. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wniesionych wkładów lub kapitału zakładowego, a stawka podatku to 0,5%.
    Podatek należy zapłacić w terminie 14 dni od zawarcia umowy spółki, w tym samym terminie należy złożyć zeznanie podatkowe na formularzu SD-3. W przypadku dokonania czynności w formie aktu notarialnego do pobrania oraz odprowadzenia podatku zobowiązany jest notariusz.
    #cit #pit #vat

Комментарии • 10

  • @zenekzenkowski7879
    @zenekzenkowski7879 5 лет назад +5

    Wow, super materiał. Wszystko jasną i przejrzyście. Dzięki wielkie za przydatnę informację. :)

    • @infakt
      @infakt  4 года назад

      Dzień dobry,
      zapraszam także do artykułów umieszczanych na naszych blogach:
      www.infakt.pl/blog
      www.infakt.pl/blog-ksiegowy

  • @atajqtsawa3293
    @atajqtsawa3293 3 года назад +2

    Z racji powołania też opłacamy PIT? Nie tylko składkę zdrowotną wg. nowego wału?

  • @bartekzima
    @bartekzima 3 года назад

    fajnie chłopaki prowadzą program

  • @danielwieczorek7820
    @danielwieczorek7820 4 года назад +1

    Czyli zakładając sp. z o.o. płacę 9% CIT, a potem jeszcze 19% PIT z tytułu umowy o pracę?

    • @dawidwtorek
      @dawidwtorek 4 года назад

      Nie. Koszty pracownicze są kosztem dla spółki.

  • @kaniatofrajer
    @kaniatofrajer 4 года назад

    Jak wygląda sprawa zus w przypadku prowadzenia jdg i jednoosobowej sp zoo jednocześnie? Trzeba opłacać podwójnie?

    • @arturkreska3196
      @arturkreska3196 4 года назад

      Myślę, że warto zasięgnąć rady księgowego. W Warszawie jest bardzo dobre biuro rachunkowe GAMA - tam najlepiej dopytać.

    • @dawidwtorek
      @dawidwtorek 4 года назад

      Obstawiam, że dla drugiej działalności będzie to tylko składka zdrowotna.

  • @robertrobak4382
    @robertrobak4382 4 года назад

    Wow! czyli opłaca się założyć spółkę do obrotu kryptowalutami jeśli stanowią w głównej mierze zysk firmy. Na chłopski rozum lepiej będzie przyjmować płatności w kryptowalucie za usługe itd. niż w polskim złotym i się oszczędzi 10% podatku? To nawet lepiej będzie stokenizować doradztwo personalne niż płacić dziadom 19%