Jak optymalnie podatkowo przenieść nieruchomość na spółkę?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 дек 2022
  • Jest wiele argumentów za tym, aby majątek trzymać poza spółką (szczególnie spółką z o.o.). Są też argumenty za wnoszeniem go do spółki.
    Załóżmy, że warto - w danej sytuacji - wyposażyć spółkę w majątek - a konkretnie - w nieruchomość.
    Pytanie, na jakie odpowiadam w tym filmie, dotyczy sposobu, w jaki optymalnie podatkowo należy to zrobić.
    - aport czy sprzedaż?
    - nieruchomość czy zorganizowana część przedsiębiorstwa?
    - do spółki jawnej czy do spółki z o.o.?
    Wszystkie te warstwy oddziałują na siebie - dziś odczarujemy te zależności.
    Strona podcastu: www.DzienDobryPodatki.pl
    Kalkulator Podatkowy 2024: dziendobrypodatki.pl/kalkulator/
    Kurs przygotowujący do egzaminu na doradcę podatkowego: dziendobrypodatki.pl/egzamin
    Indywidualne doradztwo podatkowe: kontakt@GardensTaxLegal.pl
    77. odcinek podcastu o dokapitalizowaniu spółki z o.o.: dziendobrypodatki.pl/dokapita...

Комментарии • 28

  • @autohangarpl
    @autohangarpl Год назад +2

    Dzień dobry. Temat świetny i omówiony na pięć. Łukasz

  • @HailUsar
    @HailUsar Год назад +4

    Ciekawy byłby odcinek, a raczej poruszenie tematu zakupu nieruchomości mieszkalnej pod wynajem jako spółka w obecnym stanie prawnym, tj. przy braku możliwości amortyzacji i przy wymuszonym ryczałcie. Jak to by wyglądało przy zakupie nieruchomości przez spółkę w kwestii jakichkolwiek odliczeń (koszty zakupu, remontu lub wyposażenia nowego lokalu)? I co z późniejszym wynajmem zakładając zarówno najem krótko i długoterminowy. Jak z rozliczeniem przychodu, tj. CIT nadal byłby 9/19%? Na pewno byłby to bardzo przydatny materiał.

    •  Год назад +1

      Dziękuję za sugestię, zapisuję:)

  • @JapanAutoPoland
    @JapanAutoPoland Год назад

    Fajnie byłoby tez posłuchać co będzie najkorzystniejsze podatkowo w sytuacji jeśli planuje się wybudowanie nowego budynku użytkowego, a posiada się i JDG i dodatkowo spółkę zoo lub komandytową (działające w tym samym zakresie) :)

    •  Год назад

      Wszystko zależy od wyników tych podmiotów i formy opodatkowania (co jest trochę tego konsekwencją:-).
      Dochodzi jeszcze VAT.
      Bo przykładowo - jeśli JDG jest rentowna i korzysta np. z podatku liniowego, to można rozważyć inwestycję w JDG. Dzięki temu mamy nieruchomość poza spółką (bezpieczeństwo, elastyczność) i dodatkowo czynsz pomniejszy zysk spółki.
      Oczywiście w JDG trzeba jeszcze mieć na to środki.

  • @andrzejrak8249
    @andrzejrak8249 9 месяцев назад

    Witam . Bardzo fajny odcinek . Zastanawiam się co optymalne byłoby dla odwrotnej sytuacji czyli jak wyciągnąć ze spółki zoo do majątku prywatnego gdy tylko jeden wspólnik w spółce ?

    •  9 месяцев назад +1

      Zapraszam do obejrzenia tego filmu: ruclips.net/video/gvgogtWpFi8/видео.html&

  • @bartomiejprzywecki1654
    @bartomiejprzywecki1654 9 месяцев назад

    Dzień dorby,
    Dziękuje za świetny materiał, mam pytanie:
    Posiadam działki prywatnie powyżej 5lat, teraz chcę je przenieść do spółki w któej będę budować lokale, w tym przypadku muszę również zapłacić 19% podatku ?
    Przy aktualnej wartości działek, to jest to ok. 40 tyś podatku za przeniesienie 1 działki do spółki...
    Czy dobrze rozumiem, że nie ma innej drogi ?

  • @stanislawgurgacz3953
    @stanislawgurgacz3953 Год назад

    Czekam na analogiczny odcinek dla spółki z cit estońskim. I dodatkowe pytanie czy coś się zmienia przy aporcie gdy zakładamy dopiero spółkę, w stosunku do aportu do już istniejącej spółki?

    •  Год назад

      Generalnie nie, ale w szczegółach tak:-). Na przykład jeśli wnosimy aportem taką nieruchomość do spółki z o.o., to tracimy 9% stawkę CIT na dwa (w uproszczeniu) lata od założenia spółki. Lepiej zatem wnieść nieruchomość do już istniejącej (te dwa - w uproszczeniu - lata). Co do estońskiego - planuję i jest już bardzo wysoko na liście, więc lada chwila🙂

    • @arkadiuszhetman6521
      @arkadiuszhetman6521 Год назад

      @ Bardzo fajny materiał. Ale chciałem się odnieść do powyższego komentarza, bo jeśli dobrze rozumiem, to wnosząc nieruchomość, albo w ogóle aport w innej postaci niż nieruchomość do spółki istniejącej, ponad 2 lata, to wówczas będzie można skorzystać z małego CIT, czyli stawki 9% ?

    •  Год назад

      O tym nagram już niedługo specjalny odcinek, ale w skrócie: "zagrożone" są aporty przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa i składników majątku o wartości > 10 tys. euro.

  • @maciejprzybycien9575
    @maciejprzybycien9575 Год назад

    Dzień dobry, wróciłem do filmiku , ponieważ zainteresowała mnie jedna kwestia. Chce wprowadzić ŚT do spółki zoo, który ten ŚT jest częściowo zamortyzowany. Czy podstawą naliczenia odpisów amortyzacyjnych w Spółce zoo będzie wartość rynkowa, czy należy przyjąć zasadę kontynuację odpisów na podstawie art. 16h ust. 3 -3h. ?;)
    Czy dochód wspólnika z tytułu objęcia udziałów należy policzyć jako wartość nominalna udziałów minus niezamortyzowana wartość ŚT (wartość początkowa -dotychczasowe odpisy) ?
    Z góry dziękuje za odpowiedź ;)

    •  Год назад

      Rozumiem, że poprzez aport - jeśli tak, to generalnie będzie to wartość rynkowa (przy aporcie może być natomiast podatek PIT u wspólnika). Z kontynuacją byśmy mieli do czynienia np. przy aporcie ZCP / przedsiębiorstwa.

  • @bartekm231
    @bartekm231 Год назад

    Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie VAT. Mam budynek handlowo-usługowo-mieszkalny. Trzy lokale handlowe znajdujące się w budynku wynajmuję jako firma natomiast w mieszkaniu znajdującym się w budynku mieszkam. Ostatnimi czasy robiłem malowanie elewacji całego budynku i na farby brałem fakturę VAT. Chcę odliczyć VAT zapłacony za farby jednak nie wiem jak ustalić proporcje w związku z tym, że w budynku jest moje mieszkanie i jak się domyślam z tej części dotyczącej mieszkania nie przysługuje mi odliczenie VAT. Moje pytanie jest takie. Czy mogę odliczyć VAT zapłacony za farby w części dotyczącej lokali handlowych i jak ewentualnie obliczyć propozycje między lokalami handlowymi a mieszkaniem? Jedyne co mi przychodzi do głowy to skorzystać z decyzji o podatku od nieruchomości? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

    •  Год назад +1

      Przepisy nie dają odpowiedzi na to pytanie. W przypadkach, gdy mówimy o lokalu wykorzystywanym na cele działalności i cele prywatne, stosuje się najczęściej klucz powierzchniowy. W przypadku malowania elewacji budynku też rozważyłbym tę metodę.

    • @bartekm231
      @bartekm231 Год назад

      @ Dziękuję za odpowiedź, ale czy powierzchnię ustalić na podstawie decyzji do podatku od nieruchomości, czy z projektów budynku? W projekcie powierzchnię różnią się od powierzchni w decyzji do podatku od nieruchomości ponieważ do decyzji nie podaje się klatek schodowych itp?

    •  Год назад +1

      Przyjąłbym faktyczną powierzchnię.

    • @bartekm231
      @bartekm231 Год назад

      Dziękuję i pozdrawiam...

  • @krzysztofsokoowski6135
    @krzysztofsokoowski6135 Год назад

    Jeśli mam działkę powyżej pięciu lat i rozpocząłem sposobem gospodarczym na niej budowę domów na sprzedaż i w trakcie uzmysłowiłem sobie że w naszym kraju coś takiego trzeba robić przez firmę to czy sprzedając tą całą budowę spółce z o o będę musiał zapłacić podatek Vat od tej sprzedaży? Nigdy nie sprzedawałem żadnej nieruchomości.

    •  Год назад

      Niekoniecznie - być może cała budowa mogłaby być potraktowana jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (albo nawet przedsiębiorstwo). Taka czynność mogłaby być wyłączona z VAT, ale należałoby się temu przyjrzeć w szczegółach.

    • @krzysztofsokoowski6135
      @krzysztofsokoowski6135 Год назад

      A czy zwolnienie z tytułu posiadania nieruchomości powyżej 5 lat nie powinno skutkować zwolnieniem z PIT i VAT jednocześnie jest to cały czas ta sama nieruchomość?

    •  Год назад

      PIT i VAT to odrębne światy. Na marginesie - w opisanej sytuacji bardzo możliwe, że sprzedaż nieruchomości będzie też opodatkowana PIT jako działalność gospodarcza.

  • @red.gniadek
    @red.gniadek Год назад

    Czy to dotyczy też organizacji pozarządowych działających jako spółka z o. o. non-profit???

    •  Год назад

      Zastanawiam się i nie widzę różnic. Może tylko to, że jeśli spółka nie przynosi zysku, to może mieć kłopot ze spłatą ceny za kupowaną nieruchomość (o ile wybierzemy sprzedaż zamiast aportu).

  • @HailUsar
    @HailUsar Год назад

    Dzień dobry. Zakładając, że odebrałem właśnie nieruchomość niemieszkalną zakupioną przez działalność o wartości powiedzmy 500 000 zł brutto, to czy sprzedając ją za 500 000 zł brutto do spółki powstanie przychód po stronie działalności? W teorii poza odliczonym VATem, który oczywiście trzeba będzie 'oddać', co spowoduje stratę po stronie spółki, to na tle podatku dochodowego nie powinno być żadnego podatku, bo przecież dochód nie powstał. Analogicznie do składki zdrowotnej. Czy moje rozumowanie jest poprawne?

    •  Год назад

      Jeśli wspólnik kupił nieruchomość za 500 tys. i sprzedał ją od razu za tę samą kwotę, to faktycznie przychód zrównoważy się z kosztami i podatku nie będzie (zakładając opodatkowanie na skali albo liniówce, przy ryczałcie będzie problem).
      Jeśli sprzeda po jakimś czasie, to prawdopodobnie dochód powstanie (bo część ceny nabycia zostanie już zaliczona do kosztów poprzez amortyzację).
      Co do VAT, to jeśli cała operacja będzie dokonana w obrębie jednego okresu rozliczeniowego, to być może da się to załatwić "bezgotówkowo" (podatek naliczony i należny w jednej deklaracji).

    • @HailUsar
      @HailUsar Год назад

      @ ma to sens. Dziękuję za odpowiedź i utwierdzenie w przekonaniu. W każdym razie, nawet jeżeli nastąpi amortyzacja, to przychód będzie od części zamortyzowanej (co przy nowych lokalach wynosi 2.5% rocznie), więc to będą groszowe sprawy. Oczywiście zakładam liniówkę/skalę z wiadomych względów.