Pierwszy zabieg fungicydowy T1 w zbożach
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Wiosna to czas, kiedy patogeny roślin wznawiają swoją aktywność. Przeprowadzenie zabiegu ochrony T1 pozwoli ograniczyć ich rozwój i nie dopuści do zainfekowania liści położonych wyżej. Prawidłowo dobrany fungicyd powinien skutecznie zabezpieczyć plantację przed patogenami podstawy źdźbła i chorobami liści. Szczególnie niebezpieczne mogą być patogeny łamliwości podstawy źdźbła, fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła, mączniaka prawdziwego, septoriozy liści i fuzarioz na liściach. Kiedy przeprowadzić zabieg i co brać pod uwagę, dobierając preparat, podpowiada doradca firmy Bayer, dr Piotr Choroszewski.
Łapka dla Pana
Na T1 lepiej delaro czy soligor?
Ponawiam pytanie. Jaki środek zastosować najlepiej jesienią na pszenicę gdy jest już chłodniej?
Żaden . Mikroelementy(może coś z fosforem i potasem) + coś obniżającego pH + insektycyd (główne źródło chorób jesiennych ) . Yara vita zboża lub Dr Green lub inne + kondycjoner + Karate Zeon lub Inazuma Koszt ok.60zł .
Soligor 425 EC ale chłodniej to nie niżej niż 6-8 °C
@@CropSciencePolska Jesienią pełna dawka czy można coś zejść z dawki?
A co robic jak jeszcze nie ma kolanka , a porazenia juz widac w pszenicy ?
Proszę wykonać zabieg zalecanymi fungicydami jeżeli warunki pogodowe są odpowiednie. Zagrożenie może być wcześniejsze ze względu na porażenie już z jesieni.
Dodawać mikro i makro składniki do t1 i skracania?
Prosimy dokładnie zapoznać się z treścią etykiety danego fungicydu, czy producent nie podaje jakichś przeciwwskazań w stosowaniu tego produktu oraz skontaktować się z przedstawicielem firmy z której chcemy zastosować fungicyd. Proszę się upewnić czy dany fungicyd jest mieszalny z konkretnym nawozem lub preparatem skracającym zboże i czy nie będzie ubocznych skutków fitotoksyczności na roślinie chronionej.
Ja też stoję przed tym problemem i jest z tym różnie, np YaraVita zboże wg tabel producenta można mieszać z większością fungicydów i regulatorów np Moddusem, mimo że ten nawóz zawiera w swoim składzie miedź i mangan których np Intermag już nie zaleca mieszać z Moddusem. Ja osobiście dodam tylko cynk, molibden, mocznik i tytanit do zabiegu skracania+T1. Miał być jeszcze mangan, ale wg leksykonu nawożenia powoduje on przyspieszone wchłanianie fungicydów i może zaburzyć procesy w roślinie, a podany w tej fazie nie przynosi wymiernych korzyści. Swoją drogą polecam ten leksykon, jest tabelka z wpływem na plon danego mikroelementu w zależności od fazy w której został podany i tak np. w fazie bbch 31-32 tylko bor, cynk i molibden zrobiły różnicę w plonie, dla bbch 39-49 bor i miedź, w bbch 61-65 już tylko cynk, przy czym właśnie mangan zaszkodził na plon w tych dwóch ostatnich fazach bbch 39-65.
Czy można połączyć zabieg T1 ze skracaniem?
Jeżeli tak to jakie środki mogę bezpiecznie łączyć?
Generalnie można, należy zwracać uwagę na działanie triazoli podobne do retardantów (hamują biosyntezę giberelin). W razie mieszania antywylegacza z silnymi azolami, obniżyć o 30% dawkę antywylegacza.
a input?
Można stosować, temperatura powyżej 10 °C
Jęczmień jary dopiero co wyszedł i na listkach pojawiły się dziurki nie wiem w tamtym roku tego nie miałem może coś doradzicje
Proszę dokładnie sprawdzić czy uszkodzenia są po patogenach czy po szkodnikach i wtedy podjąć decyzję czy wykonać zabieg insektycydem czy fungicydem.
Uszkodzenia przez pchełki i ewentualnie skrzypionki
Dzięki pozdrawiam 👍
Duet na start na te1 będzie dobry
Pytasz pod filmem Bayer o produkt BASF?😂😂😂