Dużo ręcznej pracy, dużo omówień - jednym słowem film instruktażowy, gratulacje 👌. Oglądaliśmy swego czasu wiele filmów z tego zakresu na RUclips. Może Pan być dumny ze swojej pracy i osiągnięć, dziękuję 😀.
Sitter to nożorób inny od innych. Wracam do tego filmu po latach i widzę na świeżo jak większość intermetowych infulencerów od tzw bushcraftu jara się szpejem od firm czy indywidulanych wytwóców o (niepowiem zresztą słusznie) wyrobionej renomie pracujących na przemysłowej blasze i zatraca ducha tej pasji. Na dłuższy dystans mają racją bo taki jest świat. W końcu w czasie włóczęgi po górach nie bardzo potrzebujemy teraz nawet owieracza do konserw. a co do piero noża z epoki. Ale w filmach Sittera jest jakaś magia. To jest wiedza, zapał, miłość do tego co się robi, w sumie coś pierwotnego i zapomnianego. Tak się powinno wykonywać nie tylko rzemiosło ale wszystko w życiu. Szacun. Do ciebie: robisz najfajniejsze filmy w tej dziedzinie na polskim youtube. Niektórzy uznają je za nudne bo są w nich szczegóły techniczne ale właśnie o to chodzi. A poza tymi szczegółami jest to "coś". Pozdrawiam.
Dzięki. Będąc szczerym, robię filmy tez mocno "dla siebie" a nie tylko dla widzów. Zawarcie w nich pewnej atmosfery danego czasu jest dla mnie ważne, to bo forma bloga/pamiętnika. I tez jak wracam doniektórych filmów po długim czasie, to wydają mi się fajniejsze niż gdy je robiłem. Ale niektórych nie moge oglądać, irytuję sam siebie :)
Dokładnie, mam takie same odczucia. Też pracuje z metalami, na maszynach ale bez obrobki cieplnej. Tobie chcę natomiast pogratulować wiedzy i kultury. Pozdrawiam Sylwestrowo!
Widziałem wielu "fachowców"...Ale dopiero Twój materiał uświadomił mi, że tworzenie broni białej to nie jest tak proste i oczywiste. Wiedzę trzeba mieć olbrzymią! Dla mnie jesteś FACHOWCEM!!!
Wydawałoby się : zrobić nóż prosta sprawa, a tu malowania, piece, wykresy ... Super to wszystko pokazujesz , szczegóły, których nie ma nigdzie indziej... Super kanał . Zaczynam obserwować ;)
Ogrom wiedzy w bardzo przyjemny sposób przekazanej.Był byś Waść świetnym wykładowcą... Co do pękających pilników - to w przypadku tych charakternych - starej daty przez ponad 30 lat nie udało mi się zaobserwować takiego zjawiska -sporadycznie ich używając a częściej obserwując dziadka... te z czasów obecnych za niewielkie pieniądze przypominających jednorazowe maszynki do golenia w tym roku w palcach udało mi się złamać 2- tak po prostu nieświadomie bez jakiejś premedytacji...w środku bardziej mi one przypominały jakiś stop metalo-podobny powleczony na zewnątrz cienką warstwą do ścierania. Pozdrawiam. Z niecierpliwością czekam na następne filmy.
Klimat te blanki mają genialny, będą piękne noże ;) Dzięki za rady odnośnie hamonu, nigdy się w to nie bawiłem, chyba najwyższy czas na eksperymenty ;)
Witam, mam pytanie do kolejności działania. Najpierw szlifujesz a potem odpuszczasz. Jest jakiś szczególny powód, że robisz to w tej kolejności? Czy nie lepiej szlifować pilnik po odpuszczeniu? Byłby bardziej miękki i byłoby łatwiej i szybciej?
w sumie prawie wszystko jedno. Jęsli pilnik węgloazotowany lub azotowany, to odpuszczanie przed szlifem i tak mało ułatwi. A jakoś tak mi przyjemniej wkładać czysty płaskownik do pieca :)
Witaj Piotrze jak zwykle wszystko u Ciebie takie proste fajnie prawie kawa na ławę . Dziękuję . Proszę o odpowiedz czy w twardym z pilnika wyjdzie też nożyk , bo sam w sobie pilnik ma jakieś 60 hrc . Czy warto natyrać się przy twardym nie mając jak później zahartować . Slawa Piotrze .
Myślę, że wyjdzie z twardego. W dalszym ciągu przyda się jakaś tam selekcja (znana firma, obsłychanie czy ładnie dzwoni, złamanie kawałka na końcu aby zobaczyć, czy ziarno nie jest rozrośnięte).
Widać i słychać dużą praktykę w prezentowaniu treści. Niejedna Osoba napisała, że są to filmy instruktażowe. Faktycznie, potwierdzam tę opinię. Pozdrawiam Pana i Fanów Kanału, a ponadto gratuluję 😀.
Witam Pana. Chciałbym zahartować nóż ze stali bojler k110 i mam pytanie. Czy na nóż nałożyć trochę grubszą warstwę tego silikony czy tak jak na filmie. Temp. Hartowania tej stali jest dość wysoka, czy mogę liczyć na pomoc.
tak, to zwykła woda, ale w bardzo niedużej ilośści. Po wycisnięciu jednego ślimaczka sylikony dodaję tyle wody i zmieści się w pędzelku, czyli tylko pokrapiam i mieszma
Dziękuję za kolejny fajny filmik. Jedyny minus, że wrzucasz je bardzo rzadko :) Odnośnie Daisho o którym pisaliśmy, to jeszcze nie zdecydowałem ale jak obiecałem - dam znać. A mam pytanie z innej troszkę beczki - czy jest jakiś projekt z którym jeszcze się nie zmierzyłeś ( nie miałeś okazji, zlecenia lub po prostu uważasz, że skala trudności jest tak duża, że efekt końcowy mógł by nie być wystarczająco dobry) a chciałbyś się zmierzyć? Pozdrawiam.
Strasznie trudne pytanie :D Musiałbym się długo zastanowić. Jakoś od dłuższego czasu mam ochotę zmierzyć się długa głownią o przerkoju z kilkoma wąskimi strudzinami. Ale jak przypomnę sobie, że poległem i nie dałem rady do końca zadowolić szewców (którym próbowałem zrobić noże szewskie) to nie jestem pewien, czy chcę takiego wyzwania :)
Długo kazałeś czekać na nowy film, ale warto było "stary dobry kosiarz" powrócił. Dzięki za ten fajny materiał, kupa przydatnej wiedzy. ps. jakiego silikonu używałeś i czym był rozcieńczony?
Pilnik to przedmiot nr. 1 jeśli chodzi i ilość miejsc-przyczyn ich pękania: są nimi...ząbki, mnóstwo, tysiące ząbków w liniach a te "wcięcia" kończąc się na krawędziach w przypadku siły zginającej zawsze są zaczątkiem procesu pękania z uwagi na zjawisko karbu a co w przyp. rzeczy skrajnie kruchych jakimi są pilniki jest tym wyrazistsze. Dlatego każdy pilnik można - teoretycznie - złamać co linia jego ryflowania, kwestią nie do rozwiązania pozostaje tylko trudność skutecznego mocowania tych tak małych odcinków do kolejnych ułamań...
Nie mając umiejętności i sprzętu łatwo jest łożysko zepsuć kuciem. Lepiej pobawić się piłami tarczowymi od traka, gdzie tylko wycinasz, wyżarzasz, szlifujesz i hartujesz. Jak chcesz koniecznie to sprawdź knives.pl. Mi kilka lat zajęło zanim wykułem coś "dobrze" z łożyska w warunkach palenisko z nadmuchem, kowadło i ręczny młot. Naprawdę dobrze można to odkuć w kontrolowanych, profesjonalnych warunkach. Tu masz o kuciu takiej stali blog.melontools.com/obrobka_cieplna/stale_nadeutektoidalne/kucie_stali_nadeutektoidalnych/
Jak wyżej Ci kolega napisał, z łożyska to trzeba kuć a to zawsze niesie za sobą ryzyko zepsucia. Są stale "łożyskowe" w wersji narzędziowej, czyli w formie blach. Spotkasz je pod symbolami np. 52100, 100cr2, nc4.
Witam Panie Piotrze... Od dawna oglądam i podziwiam Pana filmy, czerpiąc z nich naukę... Dzisiaj pierwszy raz mam pytanie... A mianowicie,czy może pan podać tytuł tej książki? Pozdrawiam...
A co to za materiał? Przepraszm, że tak długo, ale nie zawsze jestem w stanie przebić sie przez powiadomienia yt. Niektóre stale wymagają specjalnej troski aby je zmiękczyć (mają wysoką żaroodporność)
@@2264janusz A jakie było tempo studzenia? Bo aby było "miękko" musi powoli stygnąć. Jesli kułeś go w "czerwonym" a potem ostygł dośc szybko to może być wciąż twardy (choć już nie tak, ale jednak)
Typowy knifemaker: jestem zajebisty, robię noże, kupujta! Sieter nożorób: dzisiaj moi drodzy pouczymy się o stali i o tym jak zamienić ją w złoto.. Pełen szacunek!
trochę cienki, ale sam materiał ok, choć w piłach jest hartowany niżej niż chciałoby się z nożach. łatwo kupić stal 80crv2, to będzie coś podobnego, jest tania i łatwodostępna np. w sklepie bladeshop
Witam panie Kosiarzu, byłem w pewnej grupie nożowniczej na fb i tam wstawiłem post z zapytaniem o hartowanie konkretnie ncv1 jaki powinna mieć kolor przy hartowanu i tam oczywiście hejty, że najpierw teoria sraty taty gacie w kraty no ale po czasie ktoś napisał temperaturę, z tym, że mi chodziło o kolor bo używam paleniska węglowego to już całkiem mnie zwyzywali że hartowanie to tylko w odpowiednich piecach, że inaczej się nie da i jechali po mnie jak po szmacie, po zahartowaniu z temperaturą na moje zezowate oko nowy pilnik do ostrzenia piły się ślizgał czyli jako tako poszło, i moje pytanie teraz jaki faktycznie powinien być kolor przy ncv1? wWem, że ty mnie nie pociśniesz bo sam hartowałeś w zwykłych paleniskach..
Witaj. Przyjmując za temperaturę hartownaia te około 820, to jak dla mnie kolor przy odpowiednim oświetleniu powinien być po prostu ceglanoczerwony, no może lekko podchodzący pod ciemną czerwień. Ale to koniecznie w odpowiednich warunkach, czyli w kuźniczym półmroku. W słońcu lub w ciemności kolory żarzenia odbieramy inaczej.
@@GR_FeniX Ja teraz też :) Czyli w sumie dziś dwa razy. Pozdrawiam (p.s. jeśli nie doszły, może adres zwrotny jest błednie podany. Prosze sprawdzic skrzynkę, czy coś doszło)
Jedno ale - pamiętajta, że MUSI to być stary pilnik, nie te co teraz robia. Obecnie produkowane pilniki to byle jaka stal - tylko "zadziory" sa odpowiedniej jakości.
Jak się nie przewrócą, to się nie nauczą jeździć na rowerze. Tak patrzyłem na Trolowskiego i masz większe umiejętności od niego, a subków dużo mniej. Nawet jak na 2 kanał. On tytułuje swe filmiki po angielsku, tłumaczy również sporo po angielsku. No i wiadomo, dla początkujących są najlepiej pykalne. Plus to co tygryski lubią najbardziej, czyli stal damasceńska. Houk.
Spytam jako laik. Skoro dazysz do sprawdzenia rodzaju materialu np. NC5 to dlaczego nie kupisz plata takiej stali i z niego nie wytniesz pozadanego ksztaltu? Co ma takiego pilnik, ze oplaca sie go tyle przygotowywac?
W przypadku stlai nc5 masz rację, mozna ją kupić w postaci blaszki. Ale stlai n12e, tej prawdziwej, naszej starej polskiej n12e w zasadzie nie dostaniesz wpostaci blachy. Gdzieś tam może po starych zakładach wala się w postaci wałków, ale tez już ciężko ją znaleść. Dzisiejsze stale określane jako odpowiedniki tej stali (n12e) nie są już tą stalą. Poza tym jest coś fajnego w odzyskiwaniu materiału ze starych narzędzi. A dla mnie nie ma żadnego kosztu w sprawdzeniu pilnika spektrometrem, po prostu mam do niego sporadyczny ale darmowy dostęp.
@@sietter No właśnie jedynie etap jak wracają do swoich kuźni i mają 5 dni na wykucie swoje oręża to nieraz powstają dobre bronie ale jaka jest prawda kto wie
W przypadku hartowanej już stali, te barwy wskazują jakby mocniej odpuszczone miejsca, zmiękczone. W przypadku stali niezahartowanej, nie ma to znaczenia, bo detal i tak będzie dopiero hartowany.
Witaj. Nie jestem "specem" od noży kuchennych, zrobiłem ich mniej, niż palcy u jednej ręki. Ale jakby co to zapraszam do formularza kontaktowe na mojej stronie www (link podany w opisie pod filmem).
@@debumcykcyk Rozumiem, że chodzi o jakieś kuchenne. A czy dasz konretnego linka? Bo ja jeśli chodzi o kształty i formę nozy kuchennych, wolę się nie wypowiadać, bo tak jak napisałem, ani nie jestem specem od ich robienia ani nie jestem aktywnym kucharzem. Mi starczają do kuchni zwykłe noże "euroepjskie".
@@debumcykcyk Wydaje sie bardzo przyzwoite. Sa podane konkretne parametry (twardosć 60 hrc, gatuneek stali w rdzeniu, otulona nierdzewką). Grubośc odpowiednia jak do noża kuchennego. Choć nie podali grubości podstawy krawędzi tnącej a to dośc wazne chyba. Nie podoba mi sie tylko wykończenie płaszczyzn, widać rysy po szlifierce, ale to już nie kwestia użytkowa tylko moje zboczenie rzemieślnicze :) Może to nawet być przydatne, bo do takiej bardziej chropowatej powierzchni nie będą rzeczy tak przywierać i się przyklejać. Sprawia bardzo dobre wrażenie
Ja bym jeszcze polecił dorwać brzeszczoty z pił ramowych z sw7m i dać je bezpośrednio na flexa a potem wolnoobrotową szlifierkę z chłodzeniem i hartowanie nam odpada.
Pilniki z marketów się wyginają są hartowane i nawęglane powierzchniowo nie tak jak te komunistyczne. Mam pilnik przedwojenny i śmiga nie jest starty za bardzo
Dlaczego odciął Pan od pilnika trzpień, a później się Pan męczył aby wykuć taki sam trzpień? Czy część robocza pilnika jest wykonana z innej stali niż jego trzpień?
@@chsklika Link podany w opisie pod filmeme prowadzi do mejej strony www. Tam jest formularz kontaktowy. Ostrzegam, że nie odpisuję rychło na e-maila, ale odpisuję zawsze, tylko robię to systematycznie co jakiś czas. Pozdrawiam
@@danutareszke5584 Niestety, ale właśnie przez te gówienka moje buciki przestały ładniutko wyglądać. Notabene tę manię zdrobnień wyśmiewał już przed II WŚ niejaki Dołęga-Mostowicz w swojej "Karierze Nikodema Dyzmy", dlatego nie uzurpuję dla siebie palmy pierwszeństwa.
To ile ja tych wyrazików tu zdrobniłem? Bo chyba nie wszyściuteńskie. Nie wiem o które słowa chodzi. A co do "pilniczka" to akurat nie jest zdrobnienie. pilniczek a pilnik to dwie rózne rzeczy, choć podobne :)
@@tomm7943 Do tej pory nie spotkałem żadnych lepszych i bardziej obiektywnych źródłe wiedzy na temat stali, niż stare książki z lat 70 i 80 (Pan Żmihorskiego czy też Lutego). Dzisiaj większośc badań i danych jest przeprowadzanych bezpośrendio przez producentów i nie trudno wyłapać, że sa dośc dziwnie podciągnięte (a więc subiektywne). Czasem się śmieję, że dziś mamy normy, które mówią, ile można odejśc od normy :) A kiedyś normy to były naprawdę NORMY. Choć w słowie "komunistyczne" jest po prostu zawarty mój przekąs. Chodzi po prostu o to, że kiedyś się ludziom chciało robić niezależne badania, a że panował akurat komunizm to nie bardzo ma związek z tematem :)
Dużo ręcznej pracy, dużo omówień - jednym słowem film instruktażowy, gratulacje 👌.
Oglądaliśmy swego czasu wiele filmów z tego zakresu na RUclips. Może Pan być dumny ze swojej pracy i osiągnięć, dziękuję 😀.
Sitter to nożorób inny od innych.
Wracam do tego filmu po latach i widzę na świeżo jak większość intermetowych infulencerów od tzw bushcraftu jara się szpejem od firm czy indywidulanych wytwóców o (niepowiem zresztą słusznie) wyrobionej renomie pracujących na przemysłowej blasze i zatraca ducha tej pasji. Na dłuższy dystans mają racją bo taki jest świat. W końcu w czasie włóczęgi po górach nie bardzo potrzebujemy teraz nawet owieracza do konserw. a co do piero noża z epoki. Ale w filmach Sittera jest jakaś magia. To jest wiedza, zapał, miłość do tego co się robi, w sumie coś pierwotnego i zapomnianego. Tak się powinno wykonywać nie tylko rzemiosło ale wszystko w życiu.
Szacun. Do ciebie: robisz najfajniejsze filmy w tej dziedzinie na polskim youtube. Niektórzy uznają je za nudne bo są w nich szczegóły techniczne ale właśnie o to chodzi. A poza tymi szczegółami jest to "coś". Pozdrawiam.
Dzięki. Będąc szczerym, robię filmy tez mocno "dla siebie" a nie tylko dla widzów. Zawarcie w nich pewnej atmosfery danego czasu jest dla mnie ważne, to bo forma bloga/pamiętnika. I tez jak wracam doniektórych filmów po długim czasie, to wydają mi się fajniejsze niż gdy je robiłem. Ale niektórych nie moge oglądać, irytuję sam siebie :)
Dokładnie, mam takie same odczucia. Też pracuje z metalami, na maszynach ale bez obrobki cieplnej. Tobie chcę natomiast pogratulować wiedzy i kultury. Pozdrawiam Sylwestrowo!
@@sietterteż oglądam po raz wtóry i cały czas podziwiam i pozdrawiam. 👍
Widziałem wielu "fachowców"...Ale dopiero Twój materiał uświadomił mi, że tworzenie broni białej to nie jest tak proste i oczywiste. Wiedzę trzeba mieć olbrzymią! Dla mnie jesteś FACHOWCEM!!!
Wydawałoby się : zrobić nóż prosta sprawa, a tu malowania, piece, wykresy ...
Super to wszystko pokazujesz , szczegóły, których nie ma nigdzie indziej... Super kanał .
Zaczynam obserwować ;)
Ogrom wiedzy w bardzo przyjemny sposób przekazanej.Był byś Waść świetnym wykładowcą... Co do pękających pilników - to w przypadku tych charakternych - starej daty przez ponad 30 lat nie udało mi się zaobserwować takiego zjawiska -sporadycznie ich używając a częściej obserwując dziadka... te z czasów obecnych za niewielkie pieniądze przypominających jednorazowe maszynki do golenia w tym roku w palcach udało mi się złamać 2- tak po prostu nieświadomie bez jakiejś premedytacji...w środku bardziej mi one przypominały jakiś stop metalo-podobny powleczony na zewnątrz cienką warstwą do ścierania. Pozdrawiam. Z niecierpliwością czekam na następne filmy.
Mądrego miło posłuchać
Dziękuję
Witaj Piotrze! Miło widzieć Ciebie znowu przy pracy 👍
Mega wiedza i fajnie, że się nią dzielisz. 😉
Klimat te blanki mają genialny, będą piękne noże ;)
Dzięki za rady odnośnie hamonu, nigdy się w to nie bawiłem, chyba najwyższy czas na eksperymenty ;)
Polecam. Z hamonami jest świetna zabawa, są trochę takie magiczne i nieprzewidywalne i dlatego sprawiają dużo radości :)
A te hasła działają ?
Polecam każdemu takie złoto Kosiarza super klinga
Jak zwykle dobrze się oglądało
Pozdrawiam
Witam, mam pytanie do kolejności działania. Najpierw szlifujesz a potem odpuszczasz. Jest jakiś szczególny powód, że robisz to w tej kolejności? Czy nie lepiej szlifować pilnik po odpuszczeniu? Byłby bardziej miękki i byłoby łatwiej i szybciej?
w sumie prawie wszystko jedno. Jęsli pilnik węgloazotowany lub azotowany, to odpuszczanie przed szlifem i tak mało ułatwi. A jakoś tak mi przyjemniej wkładać czysty płaskownik do pieca :)
@@sietter dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam, M.
Znakomity wykład na temat procesu OC stali i przerobienia pilnika na nóż ;)
Dzięki Tomaszu :)
Kosiarz kuje noże😉 tym bardziej sie cieszę, że padło na mój malutki😁, hamonik super, już nie mogę się doczekać. Slava.
Radek czy jesteś już z niego zadowolony🐺🐺🐺⚔❓
Witaj Piotrze jak zwykle wszystko u Ciebie takie proste fajnie prawie kawa na ławę . Dziękuję .
Proszę o odpowiedz czy w twardym z pilnika wyjdzie też nożyk , bo sam w sobie pilnik ma jakieś 60 hrc .
Czy warto natyrać się przy twardym nie mając jak później zahartować .
Slawa Piotrze .
Myślę, że wyjdzie z twardego. W dalszym ciągu przyda się jakaś tam selekcja (znana firma, obsłychanie czy ładnie dzwoni, złamanie kawałka na końcu aby zobaczyć, czy ziarno nie jest rozrośnięte).
!!! TOP Dzieki za nastepna cenna lekcje Pozdro!
Mega gość z Ciebie!!
Widać rękę Mistrza. Sława Bracia Słowianie.
Mnie to się z Ukraińcami kojarzy
Fajny gość z Ciebie. Egzamin z metaloznawstwa zdawałem ze 20 lat temu i powróciły wspomnienia. Będziesz jeszcze kiedyś na Ślęży?
Będę na pewno. Jeśli nadejdzie czas na pielgrzymkę na Ślężę, to ogłosze w filmie i można by zrobić grupowe święcenie nozy na Ślęży :)
Dzień dobry, czy jest możliwość dostać jakiś projekt do nożyka pokazanego 19:40 ?
Widać i słychać dużą praktykę w prezentowaniu treści. Niejedna Osoba napisała, że są to filmy instruktażowe. Faktycznie, potwierdzam tę opinię.
Pozdrawiam Pana i Fanów Kanału, a ponadto gratuluję 😀.
Dziękuję 😀.
Czy ten sylikonu rozcieńczony woda nadaje się do ncv1?
Patent na odkurzacz jest super ,pozdrawiam .P.S czy nuż w stylu Specnaz ,full tang jest możliwość zamówienia?
Pewnie, że jest. Pozdrawiam
Witam Pana.
Chciałbym zahartować nóż ze stali bojler k110 i mam pytanie. Czy na nóż nałożyć trochę grubszą warstwę tego silikony czy tak jak na filmie. Temp. Hartowania tej stali jest dość wysoka, czy mogę liczyć na pomoc.
witam. ja bym proponował nie kombinować z tą stalą. stal k110 bardzo słabo nadaje się na hamony. trzeba by grubo nakładać a i to nie da pewności.
Dzięki
Super, dzięki wielkie!
Jak dospawasc matalu na rączka ful tang?
Można spytać z czym pan wymieszał sylikon żaroodporny czyżby była to zwykła woda?
tak, to zwykła woda, ale w bardzo niedużej ilośści. Po wycisnięciu jednego ślimaczka sylikony dodaję tyle wody i zmieści się w pędzelku, czyli tylko pokrapiam i mieszma
@@sietter dziękuję bardzo .
czy stal z piły krajzegi tak samo można zmiękczać jak stal z pilnika? tylko nie krzycz na żółtodzioba :P
Dziękuję za kolejny fajny filmik. Jedyny minus, że wrzucasz je bardzo rzadko :)
Odnośnie Daisho o którym pisaliśmy, to jeszcze nie zdecydowałem ale jak obiecałem - dam znać. A mam pytanie z innej troszkę beczki - czy jest jakiś projekt z którym jeszcze się nie zmierzyłeś ( nie miałeś okazji, zlecenia lub po prostu uważasz, że skala trudności jest tak duża, że efekt końcowy mógł by nie być wystarczająco dobry) a chciałbyś się zmierzyć? Pozdrawiam.
Strasznie trudne pytanie :D Musiałbym się długo zastanowić. Jakoś od dłuższego czasu mam ochotę zmierzyć się długa głownią o przerkoju z kilkoma wąskimi strudzinami. Ale jak przypomnę sobie, że poległem i nie dałem rady do końca zadowolić szewców (którym próbowałem zrobić noże szewskie) to nie jestem pewien, czy chcę takiego wyzwania :)
Mistrzu mam ostatnio wzienem pilnik oczyściłem z farby i wyszła punca czterolistnej koniczyny .
Niestety nic mi to nie mówi, nie jestem w stanie pomóc w rozpoznaniu.
Długo kazałeś czekać na nowy film, ale warto było "stary dobry kosiarz" powrócił. Dzięki za ten fajny materiał, kupa przydatnej wiedzy.
ps. jakiego silikonu używałeś i czym był rozcieńczony?
Nazwy sylikonu nie pamiętam, jak ogarnę to dopiszę. A rozcienczalnik to po prostu H2O. A sylikon oparty też na wodzie..
@@sietter Super, będę bardzo wdzięczny.
Sylikon Titanium HT1500
@@sietter bardzo dziękuję. 😀
Pilnik to przedmiot nr. 1 jeśli chodzi i ilość miejsc-przyczyn ich pękania: są nimi...ząbki, mnóstwo, tysiące ząbków w liniach a te "wcięcia" kończąc się na krawędziach w przypadku siły zginającej zawsze są zaczątkiem procesu pękania z uwagi na zjawisko karbu a co w przyp. rzeczy skrajnie kruchych jakimi są pilniki jest tym wyrazistsze. Dlatego każdy pilnik można - teoretycznie - złamać co linia jego ryflowania, kwestią nie do rozwiązania pozostaje tylko trudność skutecznego mocowania tych tak małych odcinków do kolejnych ułamań...
Gdzie można nabyć Pańskie noże?
sihill@poczta.onet.pl
Witaj mistrzu!
Czy te zbrocza robisz tą samą metodą co kiedyś (był filmik o nich) ??
Tak, nadal tak samo, choć jeśli robię wąskie, to uzywam tylko rylców.
@@sietter dzięki wielkie
Witam serdecznie czy blacha dd11 nadaje sie na nóż?
ięc to chyba S235JR a więc raczej się nie nadaje, ma za mało węgla.
Witam mam pytanie zrobiłem nóż z tarczy do betonu zachartowałem spolerowałem a i tak pokrywa mi się rudym walorem ,czy tak jest zawsze proszę o poradę
W sumie tak, stal z piły jest rdzewna. Trzeba dbac o takie noże.
Mam pytanie jak można zrobić nóż z łożyska
Nie mając umiejętności i sprzętu łatwo jest łożysko zepsuć kuciem. Lepiej pobawić się piłami tarczowymi od traka, gdzie tylko wycinasz, wyżarzasz, szlifujesz i hartujesz. Jak chcesz koniecznie to sprawdź knives.pl. Mi kilka lat zajęło zanim wykułem coś "dobrze" z łożyska w warunkach palenisko z nadmuchem, kowadło i ręczny młot. Naprawdę dobrze można to odkuć w kontrolowanych, profesjonalnych warunkach. Tu masz o kuciu takiej stali blog.melontools.com/obrobka_cieplna/stale_nadeutektoidalne/kucie_stali_nadeutektoidalnych/
Jak wyżej Ci kolega napisał, z łożyska to trzeba kuć a to zawsze niesie za sobą ryzyko zepsucia. Są stale "łożyskowe" w wersji narzędziowej, czyli w formie blach. Spotkasz je pod symbolami np. 52100, 100cr2, nc4.
Witam. A czy mogę wiedzieć co to za książka z której pokazuje Pan te wykresy? Pozdrawiam i życzę powodzenia w kucia ;)
Charakterystyki Stali seria F tom II. Pozdrawiam
@@sietter Bardzo dziękuję :)
Witam Panie Piotrze...
Od dawna oglądam i podziwiam Pana filmy, czerpiąc z nich naukę...
Dzisiaj pierwszy raz mam pytanie...
A mianowicie,czy może pan podać tytuł tej książki?
Pozdrawiam...
Były tam dwie. Najpierw Charakterystyki stali, seria F, tom II. A potem Stale Narzędziowe i Obróbka Cieplna Narzędzi.
@@sietter Dziękuje bardzo...
czy taki nóż z pilnika bez hartowania dobrze naostrzony bedzie sie nadawał do cięcia skór ?
Dużo zalezy od samego pilnika i od tego jak będzie zrobiony (czy nie przegrzany)
Witaj, jaki rozcieńczalnik używasz do tego uszczelniacza co idzie na blanka? Normalnie to jest dość gęste diabelstwo.
Wody :)
Cześć mam pilnik USSR i Made in POLAND trzeci ma śmieszne zawijasy nie do opisania . Te dwa pierwsze z jakiej stali mogą być, Dziewki
Myśę, że to na 90 proc coś pokroju n12e, a na 10 proc coś jak nc5.
@@sietter Dzięki :-)
Myślałeś może żeby zrobić jakiegoś liva podczas pracy ? pewnie znalazłoby się sporo pytań na które byś mógł przy okazji odpowiadać : p
Ile to by miało trwać? Standardowe 8 godzin? :)
@@sietter Godzina była by ok myśle ;d
Dlaczego w czasie odkuwania materiał się nie odpuścił(zmiękczył)? Materiał był grzany w palenisku.
A co to za materiał? Przepraszm, że tak długo, ale nie zawsze jestem w stanie przebić sie przez powiadomienia yt. Niektóre stale wymagają specjalnej troski aby je zmiękczyć (mają wysoką żaroodporność)
@@sietter był to stary pilnik
@@2264janusz A jakie było tempo studzenia? Bo aby było "miękko" musi powoli stygnąć. Jesli kułeś go w "czerwonym" a potem ostygł dośc szybko to może być wciąż twardy (choć już nie tak, ale jednak)
Pozdrowienia z ....... tym razem z Kołobrzegu😉 Jestem w miejscu gdzie mój dziadek walczył o wolną Polskę. JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA👉💪👍
Pozdrawiam również :)
Dobra robota ile kosztuje taki nóż ten najkrótszy z tych trzech na końcu filmu
~360 zł
co to za mikstura do malowania ? silikon i jaki rozpuszczalnik ?
Sylikon do uszczelniania kominków. Rozrzedzony wodą :)
@@sietter PODZIĘKOWAŁ
Typowy knifemaker: jestem zajebisty, robię noże, kupujta!
Sieter nożorób: dzisiaj moi drodzy pouczymy się o stali i o tym jak zamienić ją w złoto..
Pełen szacunek!
Da się zrobić nóż z piły "moja-twoja " i czy to jest za cienki materiał?
trochę cienki, ale sam materiał ok, choć w piłach jest hartowany niżej niż chciałoby się z nożach. łatwo kupić stal 80crv2, to będzie coś podobnego, jest tania i łatwodostępna np. w sklepie bladeshop
@@sietter Dzięki
Witam panie Kosiarzu, byłem w pewnej grupie nożowniczej na fb i tam wstawiłem post z zapytaniem o hartowanie konkretnie ncv1 jaki powinna mieć kolor przy hartowanu i tam oczywiście hejty, że najpierw teoria sraty taty gacie w kraty no ale po czasie ktoś napisał temperaturę, z tym, że mi chodziło o kolor bo używam paleniska węglowego to już całkiem mnie zwyzywali że hartowanie to tylko w odpowiednich piecach, że inaczej się nie da i jechali po mnie jak po szmacie, po zahartowaniu z temperaturą na moje zezowate oko nowy pilnik do ostrzenia piły się ślizgał czyli jako tako poszło, i moje pytanie teraz jaki faktycznie powinien być kolor przy ncv1? wWem, że ty mnie nie pociśniesz bo sam hartowałeś w zwykłych paleniskach..
Witaj. Przyjmując za temperaturę hartownaia te około 820, to jak dla mnie kolor przy odpowiednim oświetleniu powinien być po prostu ceglanoczerwony, no może lekko podchodzący pod ciemną czerwień. Ale to koniecznie w odpowiednich warunkach, czyli w kuźniczym półmroku. W słońcu lub w ciemności kolory żarzenia odbieramy inaczej.
@@sietter kuźnię mam na zewnątrz ale hartuję wieczorem bo w dzień nic nie widać a w ciemności już kolor wchodzi, dzięki za pomoc :)
Bo to ruski pilnik,,gniotsa nie łamiotsa"
Jak można nóż u ciebie zamówić
w tej chwili nie ma mozliwości zamówienia noża do odwołania. Jak będzie odwołanie, to powiadomię w filmie i pewnie na fb
Witam. Mam pytanie czy jest może możliwość zamówienia u Pana takiego noża.
Oczywiście. Zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy na mojej stronie www.stalowypiotr.eu
Pozdrawiam
Już napisałem
@@GR_FeniX Ja teraz też :) Czyli w sumie dziś dwa razy. Pozdrawiam (p.s. jeśli nie doszły, może adres zwrotny jest błednie podany. Prosze sprawdzic skrzynkę, czy coś doszło)
Jedno ale - pamiętajta, że MUSI to być stary pilnik, nie te co teraz robia. Obecnie produkowane pilniki to byle jaka stal - tylko "zadziory" sa odpowiedniej jakości.
Jak się nie przewrócą, to się nie nauczą jeździć na rowerze. Tak patrzyłem na Trolowskiego i masz większe umiejętności od niego, a subków dużo mniej. Nawet jak na 2 kanał. On tytułuje swe filmiki po angielsku, tłumaczy również sporo po angielsku. No i wiadomo, dla początkujących są najlepiej pykalne. Plus to co tygryski lubią najbardziej, czyli stal damasceńska. Houk.
Ślicznotki :-)
Mógłbyś podać tytuł książki w 22:00?
Charakterystyki Stali,seria F tom II
@@sietter dzięki mistrzu
Spytam jako laik. Skoro dazysz do sprawdzenia rodzaju materialu np. NC5 to dlaczego nie kupisz plata takiej stali i z niego nie wytniesz pozadanego ksztaltu? Co ma takiego pilnik, ze oplaca sie go tyle przygotowywac?
W przypadku stlai nc5 masz rację, mozna ją kupić w postaci blaszki. Ale stlai n12e, tej prawdziwej, naszej starej polskiej n12e w zasadzie nie dostaniesz wpostaci blachy. Gdzieś tam może po starych zakładach wala się w postaci wałków, ale tez już ciężko ją znaleść. Dzisiejsze stale określane jako odpowiedniki tej stali (n12e) nie są już tą stalą. Poza tym jest coś fajnego w odzyskiwaniu materiału ze starych narzędzi. A dla mnie nie ma żadnego kosztu w sprawdzeniu pilnika spektrometrem, po prostu mam do niego sporadyczny ale darmowy dostęp.
ile kosztuje zrobienie noza?
robię tylko na zamówienie. Ceny zaczynają się od 600 zł za najprostsze sztuki.
A co myslisz o tym programie "Wykute w ogniu" na Discovery HD chyba?
Nie oglądam. Dla mnie pośpiech przy tej pracy jest niezrozumiały. Nigdy nie lubiłem żadnych programów w stylu "show".
@@sietter No właśnie jedynie etap jak wracają do swoich kuźni i mają 5 dni na wykucie swoje oręża to nieraz powstają dobre bronie ale jaka jest prawda kto wie
a można uzy co tego piekarnia na
Jestem początkującym i mam pytanie. Dlaczego podczas szlifowania należy unikać kolorowych nalotów?
W przypadku hartowanej już stali, te barwy wskazują jakby mocniej odpuszczone miejsca, zmiękczone. W przypadku stali niezahartowanej, nie ma to znaczenia, bo detal i tak będzie dopiero hartowany.
@@sietter dziękuję za odpowiedź
NO PRÓBA GLOSOWA JEST WAZNA.
amigo oque vc aplicou nas laminas para criar esse efeito
Witam jaka cena za ten wielki nóż
chodzi o smaą klingę, czy gotowy nóż?
W czym Pan rozcieńczył silikon?
Woda.
Wszystko super ale moglbys zrobic cos dzwiekiem,slabo cie slychac!
zrobisz nóż kuchenny na zamówienie?
Witaj. Nie jestem "specem" od noży kuchennych, zrobiłem ich mniej, niż palcy u jednej ręki. Ale jakby co to zapraszam do formularza kontaktowe na mojej stronie www (link podany w opisie pod filmem).
Co myślisz o nożach "japońskich" z allegro?
@@debumcykcyk Rozumiem, że chodzi o jakieś kuchenne. A czy dasz konretnego linka? Bo ja jeśli chodzi o kształty i formę nozy kuchennych, wolę się nie wypowiadać, bo tak jak napisałem, ani nie jestem specem od ich robienia ani nie jestem aktywnym kucharzem. Mi starczają do kuchni zwykłe noże "euroepjskie".
@@sietter allegro.pl/oferta/tojiro-zen-black-japonski-noz-do-porcjowania-21-cm-8483514478
@@debumcykcyk Wydaje sie bardzo przyzwoite. Sa podane konkretne parametry (twardosć 60 hrc, gatuneek stali w rdzeniu, otulona nierdzewką). Grubośc odpowiednia jak do noża kuchennego. Choć nie podali grubości podstawy krawędzi tnącej a to dośc wazne chyba. Nie podoba mi sie tylko wykończenie płaszczyzn, widać rysy po szlifierce, ale to już nie kwestia użytkowa tylko moje zboczenie rzemieślnicze :) Może to nawet być przydatne, bo do takiej bardziej chropowatej powierzchni nie będą rzeczy tak przywierać i się przyklejać. Sprawia bardzo dobre wrażenie
Ja bym jeszcze polecił dorwać brzeszczoty z pił ramowych z sw7m i dać je bezpośrednio na flexa a potem wolnoobrotową szlifierkę z chłodzeniem i hartowanie nam odpada.
JAK ROZPOZNAJESZ PILNIKI
Tak jak powiedziałem w filmie i opisałem w linku podanym pod filmem: z pomocą spektrometru.
Czy można taki nóź zamówić, proszę odpisać, pozdrawiam
www.stalowypiotr.eu Można zamówić. Kontakt poprzez formularz kontaktowy na mojej stronie.
Wiedza ogromna ale dlaczego nkie są to noże fulltang mając tyle materiału?
Nie rozumiem pytania :) Pozdrawiam
Zrobisz mi nóż na zamówienie?
Dziadek po wojnie zrobił masę dłut do drewna ze starych poniemieckich pilników Jest to taka stal że ostrzy się tak że goli włosy !
Pilniki z marketów się wyginają są hartowane i nawęglane powierzchniowo nie tak jak te komunistyczne. Mam pilnik przedwojenny i śmiga nie jest starty za bardzo
U Srzyża w kuźni to samo wychodzi :)
URZYWASZ SILIKONU DO KOMINKÓW.
Proponuję okręcić kowadło jakimś starym łańcuchem, bo szkoda uszu.
Отдельное уважение за русский язык в видео
Co to za ksiazka ?
Stale Narzęziowe i Obróbka Cieplna Narzędzi oraz Charakterystyki Stali seria F tom II
Co to za glinka do robienia hamonu?
To sylikon żaroodporny (uszczelniacz kominkowy) Titaniumm ht1500
@@sietter dzięki za odpowiedź ^^ świetny film
Co to za książka?
Stale Narzędizowe i Obróbka Cieplna Narzędzi - Żmihorski oraz Charakterystyki Stali seria F tom II
A STARY ODKURZACZ NA NADMUCH DO PALENISKA
Dlaczego odciął Pan od pilnika trzpień, a później się Pan męczył aby wykuć taki sam trzpień?
Czy część robocza pilnika jest wykonana z innej stali niż jego trzpień?
Przeciąłem pilnik i zrobiłem dwa noże. w jednym wykorzystałem istniejący już trzpień, w drugim zrobiłem sam.
Gdzie można kupić taki nóż?
Trzeba zamówić. U mnie :)
@@sietter jak się skontaktować? Jakaś strona?
@@grzegorzmajewski4743 Pod filmem w opisie jest link. Tam jest formularz kontaktowy. Lub mozna bezpośrednio na e-maila sihill@poczta.onet.pl
@@sietter Jaka cena takiego cuda ?
Np nóż do kuchni ? Ostrze 15-20 cm
@@ireknowak2140 od tysiąca w górę. Choć z tej stlai nie polecam noża do kuchni, chyba, że dla koneserów, bo trzeba będzie bardoz dbać.
Gdzie kupię?
Ale nóz czy pilniki? :) Nóż lub klinge można zamówić u mnie. Ale jest spora kolejka, mniej więcej pół roku oczekiwania i rośnie :) Pozdrawiam
Oczywiście nóż :) jak się z Tobą skontaktować?
@@chsklika Link podany w opisie pod filmeme prowadzi do mejej strony www. Tam jest formularz kontaktowy. Ostrzegam, że nie odpisuję rychło na e-maila, ale odpisuję zawsze, tylko robię to systematycznie co jakiś czas. Pozdrawiam
Классные клинки!!!
Chyba widzę swój nóż
I co z tym napisaem? :D Rzadko kiedy zdarza mi się poganiać klienta w kwesti wykonania noża ;p
Po co męczyć się z kuciem . Wyszlifować i ok
Chyba jesteś fanem Wiedźmina ;D
Wielkim od lat. Od młodości :)
Witaj 👍
setny :}
Jezu, czy Polacy muszą zdrabniać wszystkie wyrazy? Wyraziki? Pilniczek, płaskowniczek... to jakiś koszmarek!
Och Julianku nie czepiaj sie gówienek 😃
@@danutareszke5584 Niestety, ale właśnie przez te gówienka moje buciki przestały ładniutko wyglądać. Notabene tę manię zdrobnień wyśmiewał już przed II WŚ niejaki Dołęga-Mostowicz w swojej "Karierze Nikodema Dyzmy", dlatego nie uzurpuję dla siebie palmy pierwszeństwa.
@@julianmach3192 mnie tez to nerwi .Mam nadzieje,ze Ci troche przeszlo
@@danutareszke5584 Z pilniczkiem i płaskowniczkiem tak. Z tym, co słyszę na uliczce, nigdy się nie pogodzę! Pozdrowionka.
To ile ja tych wyrazików tu zdrobniłem? Bo chyba nie wszyściuteńskie. Nie wiem o które słowa chodzi. A co do "pilniczka" to akurat nie jest zdrobnienie. pilniczek a pilnik to dwie rózne rzeczy, choć podobne :)
👍
Magia
Jak by nie nie te "stare komunistyczne normy" to robił byś z chińskiego pilnika zapewne suuuuper nuż (błąd zamierzony)
Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, dlatego bardzo je sobie cenię i korzystam ze "starych komunistycznych" źródeł wiedzy.
@@sietter Miło to czytać, część młodych ma za nic to co "komunistyczne" i cieszy się z obecnej byle jakości i świecidełek.
@@tomm7943 Do tej pory nie spotkałem żadnych lepszych i bardziej obiektywnych źródłe wiedzy na temat stali, niż stare książki z lat 70 i 80 (Pan Żmihorskiego czy też Lutego). Dzisiaj większośc badań i danych jest przeprowadzanych bezpośrendio przez producentów i nie trudno wyłapać, że sa dośc dziwnie podciągnięte (a więc subiektywne). Czasem się śmieję, że dziś mamy normy, które mówią, ile można odejśc od normy :) A kiedyś normy to były naprawdę NORMY. Choć w słowie "komunistyczne" jest po prostu zawarty mój przekąs. Chodzi po prostu o to, że kiedyś się ludziom chciało robić niezależne badania, a że panował akurat komunizm to nie bardzo ma związek z tematem :)
ты что с этого ножа стрелять собрался?
psujes jino pilniki ..a sprubój se kiedy ze rzebrufko jino to z casuf PRL a najlepi ze lot 60 ..70
8
Zdania nie zaczyna się od 'aż", ale wbrew zasadom napiszę: AŻ PRZYJEMNIE POPATRZEĆ :)