Prze wspaniale opisany temat. Ciekawi mnie jedynie kwestia, po zamontowaniu rusztu wewnętrznego na folii, puszczamy instalacje i dodatkowo docieplamy w tym miejscu, przy czym ta wełna teoretycznie będzie moknąć, bo nie dajemy kolejnej folii chroniącej jej :) ale to tylko teoretycznie
a propos styropianu jako nośnik tynku. 20 lat temu zastosowałem na garażu styropian o grubości 2 cm i wystarczyło. Dokładnie, chodziło mi o podkład pod tynk a nie o ocieplenie. Od tego czasu minęło już 20 lat i tynk cały czas jest bez zarzutu. Chodzi mi o to, że grubość 5 cm w sytuacji, gdy styropian nie pełni funkcji izolacyjnej jest nie potrzebnym wydatkiem.
Bardzo dziękuję! Subskrybuję kanał i polecam przyjaciołom. Ja w tej chwili konstruuję domek drewniany na podwoziu starego barakowozu (jest też fajny metalowy szkielet ścian) i w tej chwili szukam porady jak uniknąć w tej konstrukcji myszy. Blacha jest dziś tańsza niż ocynkowana siatka więc na podłodze chyba dam jako pierwszą warstwę arkusze blachy - oczywiście z przestrzenią wentylacyjną i chyba zrobię małe otworki, aby wypływał ewentualny kondensat. Zdrowia życzę!
No i super. Dodałbym, że tynkując wełnę drzewną (przekrój bez przestrzeni wentylacyjnej) należy pamiętać o stosowaniu paroprzepuszczalnego tynku/farby.
Reasumując: 1) płyta gipsowo-włókninowa, 2) ruszt z wełną mineralną 5 cm, 3) folia paroizolacyjna, 4) płyta OSB 18mm, 5) konstrukcja z wełną mineralną 15 cm, 6) ruszt z wełną mineralną 5 cm, 7) płyta z włókna drzewnego 6 cm, 8) tynk oddychający. RAZEM 35 cm!!!
Po omówieniu każdego tematu budowy w tak dokładny sposób jak w przypadku ścian myśle, że spokojnie bede w stanie samemu postawić dom szkieletowy . Szacun :)
Dziękuję Panu ale na dziesięć firm jedna przekonałem na dwie szczeliny koszt robocizny szok . I dobrze Pan powiedział ze styropian na zew. nie ociepla tylko jest nośnikiem tynku dzieki
Bardzo dobrze opisany temat. Akurat ze swoją kobietą w następnym tygodniu zaczynamy projektowanie naszego wspólnego mieszkania i chcę postawić na szkieletówkę, bo chce budować wszystko sam i nie chcę, aby trwało to 4 lata. Np. o tych łatach przed folią od strony wewnętrznej nie wiedziałem, chyba bym nie wpadł :)
Luks wytłumaczone. Ten film dał mi dużo do zrozumienia, ale nie wiem jak taka ściana po zewnętrznej stronie powinna być obrobiona na samym dole, czy muszą być wykonane jakieś wloty powietrza? Jeśli tak to w jaki sposób i czym zabezpieczone?
Witam. Jak zawsze bardzo pomocny film. Też pracuję w Norwegii ale jako elektryk i jestem fanem systemu szkieletowego :D Szybkość, czystość, prostota w budowie ( pod warunkiem określonych zasad takich jak na filmie) jest nieporównywalna z technologią murowaną. Mam jedno pytanie. Na jaką płytę najlepiej przykleić płytkę klinkierową ? w planie ściana od wewnątrz. 1. płyta gk 2.ruszt 5cm plus wełna 3. paroizolacja 4. płyta osb. 5. konstrukcja nie mniejsza niż 200mm plus wełna 6. ruszt poprzecznie do konstrukcji 10 cm plus wełna 7. poszycie z płyty drzewnej bitumizowanej 8. wiatroizolacja 9. ruszt plus płytka klinkierowa ewentualnie mieszana elewacja płytka klinkierowa / drewno. Jakiej grubości ruszt i jak rozwiązać sprawę z tą płytką ? czy płyta cementowo włóknowa czy może znajdzie się jakieś tańsze rozwiązanie mianowicie płyta osb,styropian 5 cm klej i na to płytka ? czy to wytrzyma ? Pozdrawiam !!
Sama OSB się nie nadaje, nie jestem pewien jak będzie się zachowywać klinkier na styropianie. Płyty cementowe tak. Szczelina 2 cm powinna wystarczyć .Pozdrawiam.
Super. Nie było wzmianki jednak o paroizolacji tzw.inteligentnej czyli ze zmiennym SD. Jak to się ma w tym przekroju i czy w ogóle jest sens stosowania.
1:50 Mówi Pan, żeby najlepiej robić szerokość ściany właściwej pod planowaną grubość ocieplenia. 17:50 Mówi Pan, że dokłada dodatkowy ruszt na zewnątrz budynku celem zwiększenia ilości izolacji. 1. Czy nie lepiej po prostu zrobić ścianę właściwą grubszą np. 295mm i wsadzić podwójnie izolację 150mm, bo z tego co mówi Pan w 1:50 tak być powinno. 2. Jeżeli stosuje się taki ruszt na zewnątrz to czy może Pan zrobić instruktaż w jaki sposób taki ruszt nabijać na konstrukcję (gdzie przybić pierwszą belkę, jaki rozstaw robić, na co zwrócić uwagę).
@@mocdrewna Ale z jednego odcinka z MK Pasywnego kojarzę, że wspominał Pan o tym, że nie przekonały Pana ostatecznie belki dwuteowe, szczególnie przy izolacji w postaci wełny.
Wieloletnie doświadczenie Mariusza robi swoje , to jest fakt że firmy robią wiele błędów konstrukcyjnych które wychodzą po kilku latach . Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych szkieletem .
Przede wszystkim gratulacje do podejścia. Zamiast jakiegoś timelaps z budowy to dokładne wytłumaczenie o co chodzi. Ja mam pytanie od siebie. Patrz poniżej :) Zaczynam budować domek ogrodowy, całoroczny, z klimatyzacją, planowałem robić od zewnątrz OSB bo nie umiem inaczej, nie jestem stolarzem, ale lubię majsterkowanie i to mój największy projekt jak dotychczas. Ma mieć około 15-20 mkw. W moich regionach to raczej wilgoć idzie od zewnątrz niż od wewnątrz. W domu często używam osuszacza, bo 80-90% na zewnątrz to jest standard od jesieni do wiosny. Nie będę w tym domku gotował, nie będę miał źródeł wilgoci w domku a klimatyzacja i osuszacz mają utrzymać niską wilgotność w środku. Mrozy -20 są może raz na dwa lata przez jeden dwa dni. W związku z tym mam pytanie, czy jakbym dał na zewnątrz OSB a potem płyta bitumizowana to czy to pomoże ograniczyć nadmierne skraplanie wody w izolacji? Od środka planuję dać: wełna jako izolacja i regips, od zewnątrz OSB, folia i płyta bitumizowana, potem dystans i siding albo deska elewacyjna. Z góry dzięki za odpowiedź
Fajnie, że robisz takie materiały. Trzeba promować takie budownictwo, bo jest bardziej przyjazne dla planety niż tradycyjne murowane, które jest baaardzo energochłonne. Dodam jeszcze, że dla ekoświrów jak ja lub po prostu osób chcących uzyskać dom pasywny lub bardzo bliski takiemu standardowi, warto rozważyć hempcrete jako wypełnienie ścian. Jest to mieszanka zdrewniałych łodyg konopi, wapna i wody. Powstają z tego monolityczne ściany grubości 30-40 cm, które wymagają jedynie tynków wapiennych (na zewnątrz) i glinianych (w środku ), zakładając brak elewacji drewnianej, która jednak jest też możliwa :-), ale wtedy przekrój ściany jest ciut inny. Hempcrete jest świetnym izolatorem, regulatorem wilgotności, jest odporny na pleśnie i grzyby (sama roślina jak i wapno, które jest przecież żrące), ale także potrafi magazynować ciepło (zależnie od tego co domieszamy do wapna).
A czy można dać wełnę mineralną w środek szkieletu (uwzględniając wiatro i paroizolację) a z zewnątrz płytę OSB a na to steropian ryflowany? Czy wtedy wentylacja w szczelinach tego steropianu będzie wystarczająca? Z góry dziękuję za odpowiedź.
pozdrowienia z Norwegii, szukałem takiego kanału, bo mój dom nijak się ma do choćby zdroworozsądkowych standardów. całe moje osiedle to jeden wielki błąd budowlany
Witam, dziękuję za ciekawy materiał! Mam prośbę o podpowiedź: jak dobrze, a ekonomicznie wykonać ścianę szkieletową z elewacją wentylowaną z płytek ceglanych (cięta stara cegła). Płyta OSB na kontrłatach i przeszlifowanie i zagruntowanie gruntem z ziarnami kwarcowymi, czy może lepiej/prościej jakoś inaczej? Jeśli OSB to czy zabezpieczyć jakoś płyty na czas układania płytek (może mi to zająć nawet ponad rok). Pomalować krawędzie płyt/całe płyty?
@@mocdrewna Gorąco zachęcam do nagrania filmiku na temat budowy sauny ogrodowej, film może być w formie opowiadania przy tablicy, jak mini wykład który już niejednokrotnie Pan prezentował.
W 29:00 mówisz, że osb nie jest paroizolacją. Zgadzam się, ale wcześniej mówisz, że osb nie jest otwarta dyfuzyjnie. To jaka jest w końcu? 😅 Xalozmy ze w domu mamy 60% wilgotbosbi czyli jakies 10g wody/m³. Wiec po przeniknięciu folii paroizolacyjnej, wewnątrz ściany pozostaje około 1,5 g wody/m³. Tyle samo pozostaje jej w m³ po przejściu przez 15 cm wełny mineralnej. Dając potem płytę osb, musi więc tylko taka szczątkowa ilość pary wodnej się przedostac i nawet przy jej współczynniku oporu dyfuzyjnego μ = 220 (folia paroizolacyj a ma μ=1,5tysiaca) i nie jest możliwe przekroczenie punktu rosy, czyli skroplenie się pary na płycie we wnętrzu ściany. Tym badmrdziej, że będzie ruszt oraz ewentualna izolacja z wełny czy styropianu(ryflowany)
Właśnie obejrzałem twój film od wewnątrz.płyta karton / gips płyta OSB paroizolacja na dwustronnej taśmie klejącej wełna skalna plyta OSB szczelinowana na zapalke ( to znaczy pasek 2500 × 200 szczelina wentylacyjna na zapalke i kolejny pasek ) membrana paroprzepuszczalna kontr łata i elewacja
Bardzo fajny pomysł ABD i życzę żeby był "obiektywny" jak najdłużej. Chciałby poznać twoją opinie dlaczego pod płytę z włókna drzewnego nie trzeba stosować wiatroizolacji a pod wełnę skalną trzeba? Jest zrozumiałe dla mnie idea ściany "otwarto - dyfuzyjnej", niemniej jednak przy zastosowaniu odpowiednio grubej izolacji termicznej np. 15 cm po stronie zewnętrznej przegrody, nie ma problemu z kondensacją pary wodnej niezależnie od zastosowanego materiału - tak wychodzi z wyliczeń wszystkich dostępnych kalkulatorów cieplno-wilgotnościowych. Pewnie dlatego największe firmy produkujące drewniane domy prefabrykowane stosują przegrodę ze styropianem montowanym do płyty OSB3. Zakładam, że gdyby był z tym jakiś problem dawno wycofałyby technologię z rynku. Osobiście uważam, że wełna skalna/drzewna jest lepszym materiałem do stosowania na zewnątrz przegrody zwłaszcza z powodu pojemności cieplnej, akustyki i swej elastyczności. Uważam również, że za wymianę powietrza a w tym wilgoci odpowiedzialny jest sprawny system wentylacyjny a przegroda powinna być szczelna dla wszelkiej wymiany gazowej. Tylko w ten sposób można budować domy energooszczędne. To jest moje zdanie i będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, które wyprowadzą mnie z błędu lub zgłębią problematykę tematu.
Płyty z włókna drzewnego maja pióro wpust co zapewnia lepszą wiatroszczelność porównując z wełną, dodam że przy płytach, gdzie elewacja jest wentylowana dobrze jest dać wiatroizolację, przedłuża ona żywotność płyt. Co do styropianu na ścianach, masz na myśli punkt rosy który przy grubym ociepleniu ściany jest poza konstrukcją? To się zgadza, ale czy tylko wilgoć wykropiona może zagrażać ścianie ? Jest mnóstwo czynników negatywnych które mogą nam zawilgocić ścianę, pęknięcie , uszkodzenie elewacji, przeciek z instalacji, dachu , niedokładność w ułożeniu samej izolacji , występowanie mostków termicznych, zwierzęta. To wszystko przez dziesiątki lat może się wydarzyć! Ja buduje domy, które zachowują swoje właściwości przez cały okres użytkowania, a inni mogą budować jak chcą ! To ze wszyscy piją cole nie znaczy że jest zdrowa! Z wilgocią to nie do końca jest tak zawsze w powietrzu musi być wilgoć, wentylacja reguluje to ale nie zawsze mamy pewność że paroizolacja jest szczelna a wiemy że rzadko jest. Oczywiście dom powinien być super szczelny, ja buduje domy gdzie wyniki mamy poniżej 1 a mimo to tylko ściany otwarte dyfuzyjnie! Zdanie mamy podobne to fajnie, moja filozofia budowy to budować dobre i trwałe domy za które nie będę się wstydził za 20 lat . Pozdrawiam.
@@mocdrewna No tak rzeczywiście tylko p-w, pod gładkie krawędzie wiatroizolacja musi być. Dając wiatroizolację bezpośrednio na konstrukcję i tak jest dziurawiona w ilości równej ilości mocowań docieplenia/rusztu. Niemniej jednak uważam, że lepiej ją mieć niż nie. Oboje wiemy że paroizolacja nigdy nie jest szczelna, ale przy grubym dociepleniu zewnętrznym, kondensacji w świetle konstrukcji nie będzie, chyba że izolacja zewnętrza okaże się nieszczelna. Ale nie możemy przecież projektować przegrody na wypadek błędnego wykonawstwa lub innych wypadków losowych? Co do grubej warstwy styropianu czy wełny na elewacji, to rzeczywiście chodzi o "punkt rosy" przesunięty na zewnątrz. Masz racje, że wilgoć może się dostać od zewnątrz w postaci pęknięć na elewacji lub nieszczelności wokół stolarki itd. Ale to może się zdarzyć w każdym przekroju niezależnie czy na elewacji mamy wełnę czy styropian a konstrukcję stanowi drewno/wełna/OSB czy pustak ceramiczny , zakładam, że przegrodę należy otworzyć i naprawić. Jeszcze raz gratuluję pomysłu ABS. Jest naprawdę super. Jeżeli mogę coś zasugerować to przeniesienie vlogów na plac budowy. Serdecznie pozdrawiam.
@@tomaszpiotr9678 Dziękuję , z placu budowy od lipca 🤩 . Domy należy przygotować na ekstremalne warunki, tak projektuje sie dachy ! Na 1m śniegu a kto ostatnio widział tyle śniegu w Polsce? Dobrze by ściany były przygotowane na ewentualne zawilgocenie i dały sobie rade z tym, bez naszej ingerencji. Pozdrawiam.
W miejscach, gdzie idą wkręty czy gwoździe łat, folię paroizolacyjną należy przykleić taśmą dwustronnie klejącą do płyty OSB lub konstrukcji ściany. Dzięki temu miejsce przejścia wkrętu czy gwoździa będzie praktycznie w 100 procentach szczelne.
Od środka płyta OSB może pełnić rolę paroizolacji tylko musi być uszczelniona taśmami na zakładach. Nie jest ona tak szczelną barierą jak folia paroizolacyjna ale jeśli dalej na zewnątrz warstwy są (jak zresztą Pan tu omówił) coraz bardziej otwarte dyfuzyjnie - jest ok, nic się nie wykrapla a nadmiar wilgoci jest transportowany na zewnątrz. Prawdą jest że 90% firm w Polsce robi to źle.
Naszym marzeniem jest wybudować domek w systemie szkieletowym, napisałam i poprosiłam o ofertę. Odpowiedz szybka i pełna informacji. Pozdrawiam z Oslo. Ela
Ilu ludzi, tyle prawd i opini.. Moim zdaniem ruszt poziomy wewnątrz jest lepszy. Dlaczego? 1. Wzmacnia o wiele bardziej konstrukcje, bo przykręcamy kantówkę prostopadle(krzyżowo) 2. W miejscu przykręcenia nawiercamy kantówke i dajemy dwa wkręty z lekkim przesunięciem co zapobiega kręceniu drewna i pękaniu. 3. Lepsze możliwości montażu gk. 4. Lepsze możliwości montażu instalacji.
Zastanawiaja mnie dwie sprawy w tej konstrukcji. Pierwsza to wełna w ruszcie, za którą jest folia. W takim układzie wilgoć z domu kumuluje się w wełniane i nie ma jak się wydostać na zewnątrz. Druga sprawa to płyta wiatroizolacyjna na zewnątrz. W Norwegii stosowano przez wiele lat asfalt plate(nie wiem jak to się prawidłowo pisze). Teraz od tego rozwiązania się odchodzi i stosuje tylko wiatroizolację. Podobnie w U.S.A, standardem jest sama wiatroizolacja.
Buduje domek rekreacyjny, całoroczny na działce (6m x 6.5m), nie mam OSB w projekcie, bo nie chciałem, natomiast wykończeniem od wewnątrz i zewnątrz będą poziome deski, szerokie, o grubości 3-4 cm. Ocieplenie wełną chciałem 20 cm i się zastanawiam, czy zrobić konstrukcje ściany ze słupkami 20 cm grubości, czy jednak 15 cm i do tego poziomy ruszt 5 cm, aby ocieplić też te słupki wełną. A jeśli ruszt to lepiej od strony zewnętrznej czy wewnętrznej budynku? Dlaczego jeden z przekrojów które Pan pokazuje to jest 5cm wełny od wewnątrz budynku a potem płyta OSB i paroizolacja i główne ocieplenie, toż w tej wełnie (5cm) para nie będzie miała gdzie ulecieć i wełna zamoknie?
"żeby nie było że dokładamy od zewnątrz kolejne warstwy..." -> zła rada; izolacja powinna być najlepiej cała od zewnątrz ponieważ jeśli umieścimy ją wewnątrz ściany to tworzy się gigantyczny mostek cieplny na konstrukcji oraz jeśli dochodzi do kondensacji pary to dzieje się to na drewnianych elementach konstrukcyjnych; jeśli damy część na zewnątrz a resztę w środku to nie ma mostka ale jest nierównomierny rozkład izolacji co tez nie jest korzystne; warstwa, która zapewnia szczelność powietrzną, to najlepiej tynk wewnętrzny ponieważ wtedy mamy możliwość kontroli szczelności i poprawek jeśli potrzeba, bez rozwalania całego domu, dodatkowo wtedy wilgoć z domu nie ma kontaktu z drewnianą konstrukcją; nadmiar wilgoci wchłania i buforuje tynk, następnie wilgoć jest usuwana z domu przez wentylację; przy poprawnie działającej wentylacji w budynku jest zawsze nadciśnienie co powoduje że nie ma migracji gorącego wilgotnego powietrza w lecie z zewnątrz przez ścianę nawet jeśli są nieszczelności, gorące wilgotne powietrze z wewnątrz jest w większości usuwane do razu przez wentylacje a nadmiar tak jak już wspomniałem buforuje tynk, nie będzie skoków wilgotności w konstrukcji drewnianej; optymalnie grubość ściany to jak najmniejsza tylko taka żeby zmieściły się instalacje, pozostała przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi może być wypełniona materiałem który da dodatkową masę akumulacyjną najlepiej wdmuchana izolacja z włókien drzewnych albo zaprawa na glinie, która ma właściwości konserwujące drewno; od wewnątrz warstwa najlepiej z litego drewna deskowanie jako nośnik tynku oraz podłoże do którego da się coś przykręcić, na deskowaniu konstrukcja pod tynk (maty/siatka) i tynk gliniany/wapienny (paro przepuszczalny); na zewnątrz izolacja z twardej płyty z włókien drzewnych przykręcona do konstrukcji ściany, na to można dać więcej, mniej gęstej, izolacji, na koniec tynk wysoce paro przepuszczalny najlepiej mineralny, np. wapienny; ściana zrobiona w ten sposób będzie miała około 40 cm (normalna grubość za czym idą normalne koszty innych elementów budynku), niski współczynnik przenikania i dobrą szczelność, wysoką paro przepuszczalność (komfort, trwałość), brak plastiku i chemii np. z OSB, będzie też funkcjonalna (można do niej przykręcić wszystko i wszędzie), a tynk regulujący wilgotność będzie zapewniał komfort, dodatkowo jeśli konstrukcja dachu nie będzie wykorzystana do zrobienia okapu (okap można zrobić na dodatkowej konstrukcji razem z konstrukcją pokrycia dachu), a dom postawimy na izolowanej płycie fundamentowej to izolacja będzie jednolita
Świetny filmik. Czy można dać na zewnętrzne poszycie: wiatroizolację, płytę cementowo-wiórową, na to dodatkowe ocieplenie w postaci wełny elewacyjnej i na końcu tynk ?
Co myśli Pan o takiej kontrukcji: Z zewnątrz- deska czyli elewacja zewnętrzna, folia, welna (tu nie wiem jaka, czy szklana, czy inna) folia, i deseczka w środku. Nie chce płyt gipsowych. Jest wielu fachowców i każdy mówi co innego:) proszę o radę :)
Pytanie: co do sposobu zapewnienia wentylowanej przestrzeni-wlot u dołu, wylot gdzieś pod okapem? Czy niedoskonałość połączeń zapewni po prostu wentylację? Super materiał! 👍. Pozdrawiam
Super poradnik :D Faktycznie większość firm stosuje osb jak pierwszą warstwę zewnętrzną na konstrukcję domu. Mam w planach budowę domu szkieletowego i przyda mi się ta wiedza w czasie omawiania projektu.
Jeszcze jedno: pokazujesz sposób położenia paroizolacji i dodatkowy ruszt, czyli ta wełna co będzie już poza paroizolacją to nie jest zabezpieczona przed przenikaniem wilgotności z wewnątrz. I co, zgnije pod tym karton/gipsem?? ...no proste że nie zgnije, gdyż punkt rosy tam nie występuje. Trzeba zrozumieć jedno że gnicie powstaje z grzyba i pleśni, a ta powstaje tam gdzie jest skraplanie, a nie wilgotność 40-60%, jakie jest wewnątrz w budynkach mieszkalnych. Budownictwo szkieletowe w Polsce już jest od bardzo dawna, wszystkie dachy na budynkach są budowane właśnie szkieletowo, i nikt nie sprawdza wilgotności wieźby dachowej, tylko od razu cieśla wrzuca ją na dach, czasami mokrą, potem robi pełne deskowanie, i kładzie papę co zamyka to wszystko dyfuzyjnie, i to jest dopiero hardcor. Także straszenie że zgnije ruszt jak deski będą miały więcej jak 16% wilgotności jest śmieszne, powiem nawet że będą miały jak się ich nie zabezpieczy lakierem czy impregnatem przeciwwilgociowym, bo po prostu nabiorą z otoczenia, a nikt tego nie robi - no nie? Najlepsze ściany to otwarte dyfuzyjnie docieplane wełną i z tynkiem sili.. tu się z Tobą zgodzę że że paroizolacja jest potrzebna, tylko gwarantuję Ci że gdyby sprawdzić wilgotność w środku to byś się zdziwił, bo zawsze gdzieś się ta wilgoć przedostanie czy przez instalacje w ścianie, czy przez wkręty, lub łączenia, aczkolwiek mniej niż jakby jej wcale nie było. Jednak przy zastosowaniu do docieplenia styropianu na zewnątrz, to paroizolacja w środku wydaje mi się nieporozumieniem, który będzie tą wilgoć wręcz zatrzymywać.
Oczywiście częściowo się zgadzamy, ale właśnie jak by przyjąć, że wszystko jest dobrze zrobione to OK, ale zawsze mogą, choć nie muszą wystąpić nieprzewidziane sytuacje i lepiej by przegroda była na nie przygotowana. Powtarzam to często, rozbieram i remontuje też stare domy, które miały przegrody zaprojektowane prawidłowo, a i tak zdarza się, że z jakichś przyczyn np. zatkanie jednego otworu w ścianie powaoduje że zanim robi się grzyb, lub niezauważona dziura w paroizolacji, i inne. Wystarczy sprawdzić te więźby , o których mówisz.
Witam! Odnośnie 24:00, czy zastosowanie OSB na ruszcie pod styropian również usztywnia całą konstrukcję, podobnie jak w przypadku OSB od wewnętrznej strony bezpośrednio do konstrukcji? Myslę, czy warto dać jednak OSB od środka, a tynk na samym styropianie na ruszcie 2-3 cm. Proszę o podpowiedź i dziękuję za materiał!
Witam. Pytanie odnośnie warstw zewnętrznych. Będę stawiać niewielka altane ogrodowa. Konstrukcja szkieletowa. Domek 2.5x3.2 będzie używany tylko w wakacje. Od wewnątrz nie planuje dawać żadnej izolacji bo tego nie potrzebuje. Natomiast czy w tym przypadku moge zastosować na zewnątrz płytę osb i później styropian? Pozdrawiam
konstruktor upiera się na płytę konstrukcyjną od zewnątrz! MFP ma opór 15, Farmacell 13 ale MFP jest cieplejsza - 0,32 vs 012. OSB ma opór 50! Katasrtofa nie powinna się wydarzyć. Jak uważasz?
#MocDrewna w jaki sposób zabezpieczyć belke drewnianą mocowaną do fundamentu/ podwaline? folią izolacyjną do fundamentów czy coś a'la to? Drugie pytanie: jaką grubość powinny mieć belki pionowe? a jaką podwalina? Trzecie pytanie: czy mogę ocieplić ścianę styropianem? jeżeli tak to jak powinien wyglądać przekrój zewnętrzny? konstrukcja > folia wiatroszczelna > łata > płyta osb czy jakaś specjalna płyta > styropian > siatka>klej>tynk? Z góry dziekuję za odpowiedz :D
Wlasnie jestem w trakcie zakupu takiego domu szkieletowego a wlasciwie tylko konstrukcji( Stan surowy zamkniety) i poniewaz mieszkam w regionie sejsmicznym musze miec dobre usztywnienie sciany wlasnie przez plyte OSB.Jaka grubosc tej steico super dry jest najlepsza do zastosowania ?
W swoim domku zastosowałem od zewnątrz tylko wiatroizolację i od razu obiłem deską 18tką pióro wpust pomalowaną lakierem ogniochronnym bez żadnej dodatkowej płyty i pustki wentylacyjnej - czy to duży błąd ?
czy mozesz prosze dodac do swoich video w ustawieniach ''cc' close caption , jest to automatyczne tlumaczenie i pozwoli na wprowaddzenie napisow w standardowych jezykach np angielski, Twoje filmiki sa super i wiedza przydalaby sie innym znajomym z roznych krajow
Super by były jakbyś umieścił w opisie grafiki, albo skrócony opis. Co sądzisz, aby zastosować MFP zamiast dykty (płyty pilniowej miękkiej), aby zapewnić większą sztywność?
Mam pytanie odnośnie opcji z dodatkowym ociepleniem 10cm. W jaki sposób byś zamocował poziomy ruszt do słupka? Długim wkrętem np. 180mm czy kątownikiem mocując od dołu poziomego rusztu do słupka? Przekonałeś mnie do wełny drzewnej bitumizowanej zamiast OSB.
Witam. Pracuje w niemieckiej firmie ktora stawia domy prefabrykowane szkieletowe. Ich przekroj sciany to od zewnatrz - tynk,styropian 15cm,plyta osb,welna 12 i szkielet drewniany,osb,paraizolacja,gips12mm. Nie bede robil antyreklamy, dlatego nie podam nazwy firmy, ale chcialem zapytac co sadzisz o takim przekroju. Ta firma stawia kilkaset domow rocznie i cos tam sila rzeczy musza wiedziec na ten temat. Dodatkowo chcialbym zebys uzasadnil dlaczego styropian nie nadaje sie jako izolacja budynku. Dzieki :)
witam...co Pan myśli na temat wykorzystania płyt MFP w kontekście konstrukcyjnym....(poszycie wewn/zewn/wygłuszenie/itd) oraz oporu dyfuzyjnego...parametry tabelkowe osb3 i mfp wskazują na przewagę mfp...jak to wygląda w praktyce..
Co Pan powie o takiej konstrukcji od zewnątrz płyta steico protect 10cm,wiatroizolacja w konstrukcji wełna mineralna, paroizolacyjna, stelaż poziomy 5cm wełna mineralna 5cm płyta OSB i płyta gipsowa?
Dzien dobry Przedstawil Pan wiele roznych mozliwosci masa ciekawych informcji 👍 Chce postawic na dzialce male pomieszczenie gospodarcze i szukam najlepszego rozwiazania w stworzeniu sciany i chce sie upewnic czy takie rozwiazanie ma sens: Na postawiony szkielet od zewnatrz najpierw folia nastepnie osb a na to nabic ruszt 4cm i obic deska A w szkielet welna Od srodka folia i kg albo boazeria czy takie rozwiazanie jest ok ? Pozdrawiam i zaczynam ogladac Pana filmy
super film 👌👌 otrzymałem parę nurtujących ,mnie odpowiedzi ale mam pytanie , stary dom do remontu mury szachulcowe w jaki sposób je ocieplić na zewnątrz i wykończyć elewacją ? Myślałem o zrobieniu nowej elewacji tzn . imitacji muru szachulcowego. Może ktoś już coś takiego robił to bylbym wdzięczny o podzielenie się wiedzą.
Bardzo spodobał mi się kurs budowy konstrukcji szkieletowej domu. Podejmuje rękawicę i sam będę chciał postawić na początek mały składzik. Czy do budowy garażu /składziku o powierzchni ok 20 m2 konstrukcja ściany z belki konstrukcyjnej 45x100 jest wystarczająca? Czy dostępne są u Pana projekty na takie budowle? Z góry Dziękuję
Witam. Czy może Pan że swojego doświadczenia ocenić wykonanie konstrukcji ściany pod względem wygłuszenia szeroko omówionej dyfuzji w domu SENDOM. Czy taka konstrukcja jest ścigany nie ma karygodnych błędów. Bardzo proszę o pomoc i krótką ocenę. Świetny kanał
wszystko fajnie tylko np.w stanach na zew. tez daja osb a na to wiatroizolacje. moglby pan to jakos wyjasnic( temat co do skraplania sie pary wodnej i zamkniecia dyfuzyjnego),
Z tego co się orientuje przy okładaniu OSB z zewnątrz powinno się zostawić kilkumilimetrową szparę, żeby wilgoć z wełny miała drogę ewakuacyjną. Co do stanów to trzeba wziąć pod uwagę to że jest to duży kraj z wieloma rodzajami warunkami pogodowymi w ciągu roku i każdy rejon powinien stosować odpowiedni przekrój ściany. W niektórych stanach stopniowanie dyfuzyjności trzeba odwrócić. Nieprawidłowe budownictwo szkieletowe tam też się zdarza więc trzeba podchodzić krytycznie do tego co się pojawia w internecie.
Szczelina zalecana przez producentów Osb jest dylatacja by płyty miały możliwość pracy, ich wada jest że pęcznieją i jak nie będzie szczeliny to zaczną się wybrzuszać i pokrzywią konstrukcję.
@@mocdrewna Podczas montażu płyty OSB3 należy użyć specjalnych klamer, dzięki którym uzyskuje się dylatację. Następnie pokrywa się je taśmą o właściwościach oddychających. Dzięki temu warstwa jest otwarta dyfuzyjnie a same płyty się nie klawiszują. Na to wiatroizolacja i wełna mineralna lub styropian ryflowany. Temat sprawdzony w prawie 700 domach pewnej firmy.
I bezpośrednio zastąpienie osb łatą powoduje usztywnienie konstrukcji i stabilizacje pod gk w układzie np słupek w osi co 60 łata 40 jak na profilach a jakie ułatwienie dla np elektryka w 100 % zgoda:)
Super kanał buduje domy szkieletowe:) mam uwage używa sie tutaj określenie ,,paroizolacja" co jest błędem prawidłowa nazwa to ,,opóźniacz pary" ta folia nie zatrzymuje pary wodnej w 100% , płyta poszycia osb3/mfp nie jest najlepszym rozwiązaniem chodzi o sd ale nie beznadziejnym zapomniał Pan o dylatowaniu tej płyty szczeliny pomagają ucieczce wilgoci :) płyta ta ma na celu usztywnienie konstrukcji ,wszystko rozchodzi sie o punkt rosy
Ja bym jeszcze "usprawnił" model z płyta drzewną na wpust - nie kręcić jej do konstrukcji tylko dać listwy dystansowe w celu zwentylowania, no bo na niej będzie szczelny nieprzepuszczalny tynk. Swoją drogą czy ta szczelina wentylacyjna może być np 2cm lub 3cm czy musi być minimum 5cm? Na to pytanie chyba nikt jeszcze nie odpowiedział bo nikt nie liczy przepływów powietrza w ścianach :)
Witam . Czy można zastosować płytę fermacell , wiatroizolację , wełna ? Czy w takiej konfiguracji nie będzie możliwości skraplania się wody na płycie od wewnątrz ?
Prze wspaniale opisany temat. Ciekawi mnie jedynie kwestia, po zamontowaniu rusztu wewnętrznego na folii, puszczamy instalacje i dodatkowo docieplamy w tym miejscu, przy czym ta wełna teoretycznie będzie moknąć, bo nie dajemy kolejnej folii chroniącej jej :) ale to tylko teoretycznie
No właśnie, co w takiej sytuacji z docieplaniem ścianki instalacyjnej
a propos styropianu jako nośnik tynku. 20 lat temu zastosowałem na garażu styropian o grubości 2 cm i wystarczyło. Dokładnie, chodziło mi o podkład pod tynk a nie o ocieplenie. Od tego czasu minęło już 20 lat i tynk cały czas jest bez zarzutu. Chodzi mi o to, że grubość 5 cm w sytuacji, gdy styropian nie pełni funkcji izolacyjnej jest nie potrzebnym wydatkiem.
Bardzo dziękuję! Subskrybuję kanał i polecam przyjaciołom. Ja w tej chwili konstruuję domek drewniany na podwoziu starego barakowozu (jest też fajny metalowy szkielet ścian) i w tej chwili szukam porady jak uniknąć w tej konstrukcji myszy. Blacha jest dziś tańsza niż ocynkowana siatka więc na podłodze chyba dam jako pierwszą warstwę arkusze blachy - oczywiście z przestrzenią wentylacyjną i chyba zrobię małe otworki, aby wypływał ewentualny kondensat. Zdrowia życzę!
Świetny materiał!!!!!
Że też dopiero teraz trafiłem na Twój kanał.
Witam super jasno i na temat pozdrawiam serdecznie JP
Genialny film GENIALNY!!!! DZIĘKI CZŁOWIEKU 🥃🥃
No i super. Dodałbym, że tynkując wełnę drzewną (przekrój bez przestrzeni wentylacyjnej) należy pamiętać o stosowaniu paroprzepuszczalnego tynku/farby.
super omówione, już za parę miesięcy ruszam z budową i mam nadzieję, że wszystkie wskazówki się przydadzą
Dziękuję za przejrzyste pokazanie jak prawidłowo budować. Cenny filmik jak dla mnie.
Reasumując: 1) płyta gipsowo-włókninowa, 2) ruszt z wełną mineralną 5 cm, 3) folia paroizolacyjna, 4) płyta OSB 18mm, 5) konstrukcja z wełną mineralną 15 cm, 6) ruszt z wełną mineralną 5 cm, 7) płyta z włókna drzewnego 6 cm, 8) tynk oddychający. RAZEM 35 cm!!!
Tak, a typowa konstrukcja murowana to 2 cm tynk, 25 cm bloczek, 20 cm styropian, 1cm tynk. Razem 38
Po omówieniu każdego tematu budowy w tak dokładny sposób jak w przypadku ścian myśle, że spokojnie bede w stanie samemu postawić dom szkieletowy . Szacun :)
Dziękuję Panu ale na dziesięć firm jedna przekonałem na dwie szczeliny koszt robocizny szok . I dobrze Pan powiedział ze styropian na zew. nie ociepla tylko jest nośnikiem tynku dzieki
Super wytłumaczone proszę o dalsze tak dokładne tłumaczenie innych czynności przy budowie właśnie zaczynam budowę dzięki i pozdrawiam
Fajnie i jasno wytłumaczone - dzięki! :)
Bardzo dobrze opisany temat. Akurat ze swoją kobietą w następnym tygodniu zaczynamy projektowanie naszego wspólnego mieszkania i chcę postawić na szkieletówkę, bo chce budować wszystko sam i nie chcę, aby trwało to 4 lata. Np. o tych łatach przed folią od strony wewnętrznej nie wiedziałem, chyba bym nie wpadł :)
Rewelacja!!! Najlepsza prezentacja tematu.
Pozdrawiam 🤙
Luks wytłumaczone. Ten film dał mi dużo do zrozumienia, ale nie wiem jak taka ściana po zewnętrznej stronie powinna być obrobiona na samym dole, czy muszą być wykonane jakieś wloty powietrza? Jeśli tak to w jaki sposób i czym zabezpieczone?
Super, bardzo ważny film dla wszystkich szkieleleto-monterów!!!!kompendium
moj uposledzony architekt powinien ogladac ten kanal :>
Prosto, fachowo, zrozumiale dla każdego. Bardzo dziękuję za Pana pracę. 👏👍
Bardzo dobrze wytłumaczone...dobry materiał 🥸👍
Witam. Jak zawsze bardzo pomocny film. Też pracuję w Norwegii ale jako elektryk i jestem fanem systemu szkieletowego :D Szybkość, czystość, prostota w budowie ( pod warunkiem określonych zasad takich jak na filmie) jest nieporównywalna z technologią murowaną.
Mam jedno pytanie. Na jaką płytę najlepiej przykleić płytkę klinkierową ?
w planie ściana od wewnątrz.
1. płyta gk
2.ruszt 5cm plus wełna
3. paroizolacja
4. płyta osb.
5. konstrukcja nie mniejsza niż 200mm plus wełna
6. ruszt poprzecznie do konstrukcji 10 cm plus wełna
7. poszycie z płyty drzewnej bitumizowanej
8. wiatroizolacja
9. ruszt plus płytka klinkierowa ewentualnie mieszana elewacja płytka klinkierowa / drewno. Jakiej grubości ruszt i jak rozwiązać sprawę z tą płytką ? czy płyta cementowo włóknowa czy może znajdzie się jakieś tańsze rozwiązanie mianowicie płyta osb,styropian 5 cm klej i na to płytka ? czy to wytrzyma ?
Pozdrawiam !!
Sama OSB się nie nadaje, nie jestem pewien jak będzie się zachowywać klinkier na styropianie. Płyty cementowe tak. Szczelina 2 cm powinna wystarczyć .Pozdrawiam.
Bardzo przydatne informacje!!! Dzieki!
Bardzo dobry film
Świetny film, proszę o praktyczną poradę do zabezpieczenia przed gryzoniami.
Bardzo klarownie i merytoryczne wyjaśnienia. Rozumiem, że podobne zasady stosuje się w przypadku przekroju konstrukcji krokwiowej dachu..?
Podobne zasady stosuje się przy wszystkich przegrodach zewnętrznych.
Dziękuję bardzo pomocny materiał
Super omówiony temat 👍
Thanks from Bulgaria.
Fachowo omówiony temat. Dzięki
Dobra robota. Dzięki 👍
WOW!!!! Szanowny Panie, dziękuję za ten kanał!
Super. Dziękuję
Prosto konkretnie profesjonalnie. Dzięki
Super. Nie było wzmianki jednak o paroizolacji tzw.inteligentnej czyli ze zmiennym SD. Jak to się ma w tym przekroju i czy w ogóle jest sens stosowania.
Dziękuję za ten materiał,, poproszę omówić podłogi w konstrukcji na , szklankach
Super materiał
Dzięki za filmik, właśnie mam zamiar budować domek w stylu skandynawskim.
1:50 Mówi Pan, żeby najlepiej robić szerokość ściany właściwej pod planowaną grubość ocieplenia.
17:50 Mówi Pan, że dokłada dodatkowy ruszt na zewnątrz budynku celem zwiększenia ilości izolacji.
1. Czy nie lepiej po prostu zrobić ścianę właściwą grubszą np. 295mm i wsadzić podwójnie izolację 150mm, bo z tego co mówi Pan w 1:50 tak być powinno.
2. Jeżeli stosuje się taki ruszt na zewnątrz to czy może Pan zrobić instruktaż w jaki sposób taki ruszt nabijać na konstrukcję (gdzie przybić pierwszą belkę, jaki rozstaw robić, na co zwrócić uwagę).
By uzyskać taki przekrój ściany, należy już iść w system budowy z belek dwuteowych. Dużo tematów jest do poruszenia na kanale a czasu mało.
@@mocdrewna Ale z jednego odcinka z MK Pasywnego kojarzę, że wspominał Pan o tym, że nie przekonały Pana ostatecznie belki dwuteowe, szczególnie przy izolacji w postaci wełny.
Wieloletnie doświadczenie Mariusza robi swoje , to jest fakt że firmy robią wiele błędów konstrukcyjnych które wychodzą po kilku latach . Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych szkieletem .
Najlepsze jest to ze nie musisz tłumaczyć klientowi technologi budowy domu szkieletowego wystarczy pokazać mi ten film.. mistrzostwo świata.! 💪
Przede wszystkim gratulacje do podejścia. Zamiast jakiegoś timelaps z budowy to dokładne wytłumaczenie o co chodzi. Ja mam pytanie od siebie. Patrz poniżej :)
Zaczynam budować domek ogrodowy, całoroczny, z klimatyzacją, planowałem robić od zewnątrz OSB bo nie umiem inaczej, nie jestem stolarzem, ale lubię majsterkowanie i to mój największy projekt jak dotychczas. Ma mieć około 15-20 mkw. W moich regionach to raczej wilgoć idzie od zewnątrz niż od wewnątrz. W domu często używam osuszacza, bo 80-90% na zewnątrz to jest standard od jesieni do wiosny. Nie będę w tym domku gotował, nie będę miał źródeł wilgoci w domku a klimatyzacja i osuszacz mają utrzymać niską wilgotność w środku. Mrozy -20 są może raz na dwa lata przez jeden dwa dni. W związku z tym mam pytanie, czy jakbym dał na zewnątrz OSB a potem płyta bitumizowana to czy to pomoże ograniczyć nadmierne skraplanie wody w izolacji? Od środka planuję dać: wełna jako izolacja i regips, od zewnątrz OSB, folia i płyta bitumizowana, potem dystans i siding albo deska elewacyjna. Z góry dzięki za odpowiedź
Fajnie, że robisz takie materiały. Trzeba promować takie budownictwo, bo jest bardziej przyjazne dla planety niż tradycyjne murowane, które jest baaardzo energochłonne.
Dodam jeszcze, że dla ekoświrów jak ja lub po prostu osób chcących uzyskać dom pasywny lub bardzo bliski takiemu standardowi, warto rozważyć hempcrete jako wypełnienie ścian. Jest to mieszanka zdrewniałych łodyg konopi, wapna i wody. Powstają z tego monolityczne ściany grubości 30-40 cm, które wymagają jedynie tynków wapiennych (na zewnątrz) i glinianych (w środku
), zakładając brak elewacji drewnianej, która jednak jest też możliwa :-), ale wtedy przekrój ściany jest ciut inny.
Hempcrete jest świetnym izolatorem, regulatorem wilgotności, jest odporny na pleśnie i grzyby (sama roślina jak i wapno, które jest przecież żrące), ale także potrafi magazynować ciepło (zależnie od tego co domieszamy do wapna).
A czy można dać wełnę mineralną w środek szkieletu (uwzględniając wiatro i paroizolację) a z zewnątrz płytę OSB a na to steropian ryflowany? Czy wtedy wentylacja w szczelinach tego steropianu będzie wystarczająca?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Doskonały materiał, bardzo mi pomogłeś pozdrawiam :)
pozdrowienia z Norwegii, szukałem takiego kanału, bo mój dom nijak się ma do choćby zdroworozsądkowych standardów. całe moje osiedle to jeden wielki błąd budowlany
Dziękuję.
Witam, dziękuję za ciekawy materiał! Mam prośbę o podpowiedź: jak dobrze, a ekonomicznie wykonać ścianę szkieletową z elewacją wentylowaną z płytek ceglanych (cięta stara cegła). Płyta OSB na kontrłatach i przeszlifowanie i zagruntowanie gruntem z ziarnami kwarcowymi, czy może lepiej/prościej jakoś inaczej? Jeśli OSB to czy zabezpieczyć jakoś płyty na czas układania płytek (może mi to zająć nawet ponad rok). Pomalować krawędzie płyt/całe płyty?
30 minut filmu i ani jedna nie zmarnowana! Konkretna dawka wiedzy, dziękuję!
A może coś o budowie sauny ogrodowej drewniane? PS
Świetne materiały!
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, chociaż kilka saun już wykonałem.
@@mocdrewna Gorąco zachęcam do nagrania filmiku na temat budowy sauny ogrodowej, film może być w formie opowiadania przy tablicy, jak mini wykład który już niejednokrotnie Pan prezentował.
W 29:00 mówisz, że osb nie jest paroizolacją. Zgadzam się, ale wcześniej mówisz, że osb nie jest otwarta dyfuzyjnie. To jaka jest w końcu? 😅
Xalozmy ze w domu mamy 60% wilgotbosbi czyli jakies 10g wody/m³.
Wiec po przeniknięciu folii paroizolacyjnej, wewnątrz ściany pozostaje około 1,5 g wody/m³.
Tyle samo pozostaje jej w m³ po przejściu przez 15 cm wełny mineralnej. Dając potem płytę osb, musi więc tylko taka szczątkowa ilość pary wodnej się przedostac i nawet przy jej współczynniku oporu dyfuzyjnego μ = 220 (folia paroizolacyj a ma μ=1,5tysiaca) i nie jest możliwe przekroczenie punktu rosy, czyli skroplenie się pary na płycie we wnętrzu ściany. Tym badmrdziej, że będzie ruszt oraz ewentualna izolacja z wełny czy styropianu(ryflowany)
Właśnie obejrzałem twój film od wewnątrz.płyta karton / gips płyta OSB paroizolacja na dwustronnej taśmie klejącej wełna skalna plyta OSB szczelinowana na zapalke ( to znaczy pasek 2500 × 200 szczelina wentylacyjna na zapalke i kolejny pasek ) membrana paroprzepuszczalna kontr łata i elewacja
Obijanie domu paskami z płyt OSB go nie usztywni!
Bardzo fajny pomysł ABD i życzę żeby był "obiektywny" jak najdłużej.
Chciałby poznać twoją opinie dlaczego pod płytę z
włókna drzewnego nie trzeba stosować wiatroizolacji a pod wełnę skalną
trzeba?
Jest zrozumiałe dla mnie idea ściany "otwarto -
dyfuzyjnej", niemniej jednak przy zastosowaniu odpowiednio grubej
izolacji termicznej np. 15 cm po stronie zewnętrznej przegrody, nie ma problemu z
kondensacją pary wodnej niezależnie od zastosowanego materiału - tak
wychodzi z wyliczeń wszystkich dostępnych kalkulatorów
cieplno-wilgotnościowych. Pewnie dlatego największe firmy produkujące
drewniane domy prefabrykowane stosują przegrodę ze styropianem
montowanym do płyty OSB3. Zakładam, że gdyby był z tym jakiś problem
dawno wycofałyby technologię z rynku.
Osobiście uważam, że wełna skalna/drzewna jest lepszym materiałem do stosowania na zewnątrz
przegrody zwłaszcza z powodu pojemności cieplnej, akustyki i swej elastyczności.
Uważam również, że za wymianę powietrza a w tym wilgoci odpowiedzialny jest
sprawny system wentylacyjny a przegroda powinna być szczelna dla wszelkiej wymiany
gazowej. Tylko w ten sposób można budować domy energooszczędne. To jest moje zdanie i będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, które wyprowadzą mnie z błędu lub zgłębią problematykę tematu.
Płyty z włókna drzewnego maja pióro wpust co zapewnia lepszą wiatroszczelność porównując z wełną, dodam że przy płytach, gdzie elewacja jest wentylowana dobrze jest dać wiatroizolację, przedłuża ona żywotność płyt.
Co do styropianu na ścianach, masz na myśli punkt rosy który przy grubym ociepleniu ściany jest poza konstrukcją? To się zgadza, ale czy tylko wilgoć wykropiona może zagrażać ścianie ? Jest mnóstwo czynników negatywnych które mogą nam zawilgocić ścianę, pęknięcie , uszkodzenie elewacji, przeciek z instalacji, dachu , niedokładność w ułożeniu samej izolacji , występowanie mostków termicznych, zwierzęta. To wszystko przez dziesiątki lat może się wydarzyć! Ja buduje domy, które zachowują swoje właściwości przez cały okres użytkowania, a inni mogą budować jak chcą ! To ze wszyscy piją cole nie znaczy że jest zdrowa!
Z wilgocią to nie do końca jest tak zawsze w powietrzu musi być wilgoć, wentylacja reguluje to ale nie zawsze mamy pewność że paroizolacja jest szczelna a wiemy że rzadko jest. Oczywiście dom powinien być super szczelny, ja buduje domy gdzie wyniki mamy poniżej 1 a mimo to tylko ściany otwarte dyfuzyjnie! Zdanie mamy podobne to fajnie, moja filozofia budowy to budować dobre i trwałe domy za które nie będę się wstydził za 20 lat . Pozdrawiam.
@@mocdrewna No tak rzeczywiście tylko p-w, pod gładkie krawędzie wiatroizolacja musi być. Dając wiatroizolację bezpośrednio na konstrukcję i tak jest dziurawiona w ilości równej ilości mocowań docieplenia/rusztu. Niemniej jednak uważam, że lepiej ją mieć niż nie.
Oboje wiemy że paroizolacja nigdy nie jest szczelna, ale przy grubym dociepleniu zewnętrznym, kondensacji w świetle konstrukcji nie będzie, chyba że izolacja zewnętrza okaże się nieszczelna. Ale nie możemy przecież projektować przegrody na wypadek błędnego wykonawstwa lub innych wypadków losowych?
Co do grubej warstwy styropianu czy wełny na elewacji, to rzeczywiście chodzi o "punkt rosy" przesunięty na zewnątrz. Masz racje, że wilgoć może się dostać od zewnątrz w postaci pęknięć na elewacji lub nieszczelności wokół stolarki itd. Ale to może się zdarzyć w każdym przekroju niezależnie czy na elewacji mamy wełnę czy styropian a konstrukcję stanowi drewno/wełna/OSB czy pustak ceramiczny , zakładam, że przegrodę należy otworzyć i naprawić.
Jeszcze raz gratuluję pomysłu ABS. Jest naprawdę super. Jeżeli mogę coś zasugerować to przeniesienie vlogów na plac budowy. Serdecznie pozdrawiam.
@@tomaszpiotr9678 Dziękuję , z placu budowy od lipca 🤩 . Domy należy przygotować na ekstremalne warunki, tak projektuje sie dachy ! Na 1m śniegu a kto ostatnio widział tyle śniegu w Polsce? Dobrze by ściany były przygotowane na ewentualne zawilgocenie i dały sobie rade z tym, bez naszej ingerencji. Pozdrawiam.
Dziękuję za fachową instrukcję! Pozdrawiam
W miejscach, gdzie idą wkręty czy gwoździe łat, folię paroizolacyjną należy przykleić taśmą dwustronnie klejącą do płyty OSB lub konstrukcji ściany. Dzięki temu miejsce przejścia wkrętu czy gwoździa będzie praktycznie w 100 procentach szczelne.
Od środka płyta OSB może pełnić rolę paroizolacji tylko musi być uszczelniona taśmami na zakładach. Nie jest ona tak szczelną barierą jak folia paroizolacyjna ale jeśli dalej na zewnątrz warstwy są (jak zresztą Pan tu omówił) coraz bardziej otwarte dyfuzyjnie - jest ok, nic się nie wykrapla a nadmiar wilgoci jest transportowany na zewnątrz. Prawdą jest że 90% firm w Polsce robi to źle.
Czy ktos z komentujacych używał plyt Steico Phaltex jako poszycie pod elewacje drewniana, wentylowana? Jak Wam się to sprawdza?
Chciałem ich użyć, ale właśnie nie znalazłem.zadnego praktyka
Czy można zastosować od zewnątrz do konstrukcji stare deski zamiast płyty bitumizowanej? i potem wiatroizolacja i kontrlaty i elewacja
Naszym marzeniem jest wybudować domek w systemie szkieletowym, napisałam i poprosiłam o ofertę. Odpowiedz szybka i pełna informacji. Pozdrawiam z Oslo. Ela
Ilu ludzi, tyle prawd i opini..
Moim zdaniem ruszt poziomy wewnątrz jest lepszy. Dlaczego?
1. Wzmacnia o wiele bardziej konstrukcje, bo przykręcamy kantówkę prostopadle(krzyżowo)
2. W miejscu przykręcenia nawiercamy kantówke i dajemy dwa wkręty z lekkim przesunięciem co zapobiega kręceniu drewna i pękaniu.
3. Lepsze możliwości montażu gk.
4. Lepsze możliwości montażu instalacji.
I daje lepszą izolację niweluje mostki termiczne bo zakrywa pionowe belki 5cm wełny lepsze niż drewno kontakt tylko w miejscach krzyża.
A dlaczego nie typowa konstrukcja do gk
Zastanawiaja mnie dwie sprawy w tej konstrukcji. Pierwsza to wełna w ruszcie, za którą jest folia. W takim układzie wilgoć z domu kumuluje się w wełniane i nie ma jak się wydostać na zewnątrz. Druga sprawa to płyta wiatroizolacyjna na zewnątrz. W Norwegii stosowano przez wiele lat asfalt plate(nie wiem jak to się prawidłowo pisze). Teraz od tego rozwiązania się odchodzi i stosuje tylko wiatroizolację. Podobnie w U.S.A, standardem jest sama wiatroizolacja.
Buduje domek rekreacyjny, całoroczny na działce (6m x 6.5m), nie mam OSB w projekcie, bo nie chciałem, natomiast wykończeniem od wewnątrz i zewnątrz będą poziome deski, szerokie, o grubości 3-4 cm. Ocieplenie wełną chciałem 20 cm i się zastanawiam, czy zrobić konstrukcje ściany ze słupkami 20 cm grubości, czy jednak 15 cm i do tego poziomy ruszt 5 cm, aby ocieplić też te słupki wełną. A jeśli ruszt to lepiej od strony zewnętrznej czy wewnętrznej budynku?
Dlaczego jeden z przekrojów które Pan pokazuje to jest 5cm wełny od wewnątrz budynku a potem płyta OSB i paroizolacja i główne ocieplenie, toż w tej wełnie (5cm) para nie będzie miała gdzie ulecieć i wełna zamoknie?
mistrzu jestes wielki...fachowiec..szacunek
Super
"żeby nie było że dokładamy od zewnątrz kolejne warstwy..." -> zła rada; izolacja powinna być najlepiej cała od zewnątrz ponieważ jeśli umieścimy ją wewnątrz ściany to tworzy się gigantyczny mostek cieplny na konstrukcji oraz jeśli dochodzi do kondensacji pary to dzieje się to na drewnianych elementach konstrukcyjnych; jeśli damy część na zewnątrz a resztę w środku to nie ma mostka ale jest nierównomierny rozkład izolacji co tez nie jest korzystne; warstwa, która zapewnia szczelność powietrzną, to najlepiej tynk wewnętrzny ponieważ wtedy mamy możliwość kontroli szczelności i poprawek jeśli potrzeba, bez rozwalania całego domu, dodatkowo wtedy wilgoć z domu nie ma kontaktu z drewnianą konstrukcją; nadmiar wilgoci wchłania i buforuje tynk, następnie wilgoć jest usuwana z domu przez wentylację; przy poprawnie działającej wentylacji w budynku jest zawsze nadciśnienie co powoduje że nie ma migracji gorącego wilgotnego powietrza w lecie z zewnątrz przez ścianę nawet jeśli są nieszczelności, gorące wilgotne powietrze z wewnątrz jest w większości usuwane do razu przez wentylacje a nadmiar tak jak już wspomniałem buforuje tynk, nie będzie skoków wilgotności w konstrukcji drewnianej; optymalnie grubość ściany to jak najmniejsza tylko taka żeby zmieściły się instalacje, pozostała przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi może być wypełniona materiałem który da dodatkową masę akumulacyjną najlepiej wdmuchana izolacja z włókien drzewnych albo zaprawa na glinie, która ma właściwości konserwujące drewno; od wewnątrz warstwa najlepiej z litego drewna deskowanie jako nośnik tynku oraz podłoże do którego da się coś przykręcić, na deskowaniu konstrukcja pod tynk (maty/siatka) i tynk gliniany/wapienny (paro przepuszczalny); na zewnątrz izolacja z twardej płyty z włókien drzewnych przykręcona do konstrukcji ściany, na to można dać więcej, mniej gęstej, izolacji, na koniec tynk wysoce paro przepuszczalny najlepiej mineralny, np. wapienny; ściana zrobiona w ten sposób będzie miała około 40 cm (normalna grubość za czym idą normalne koszty innych elementów budynku), niski współczynnik przenikania i dobrą szczelność, wysoką paro przepuszczalność (komfort, trwałość), brak plastiku i chemii np. z OSB, będzie też funkcjonalna (można do niej przykręcić wszystko i wszędzie), a tynk regulujący wilgotność będzie zapewniał komfort, dodatkowo jeśli konstrukcja dachu nie będzie wykorzystana do zrobienia okapu (okap można zrobić na dodatkowej konstrukcji razem z konstrukcją pokrycia dachu), a dom postawimy na izolowanej płycie fundamentowej to izolacja będzie jednolita
Świetny filmik. Czy można dać na zewnętrzne poszycie: wiatroizolację, płytę cementowo-wiórową, na to dodatkowe ocieplenie w postaci wełny elewacyjnej i na końcu tynk ?
Co myśli Pan o takiej kontrukcji:
Z zewnątrz- deska czyli elewacja zewnętrzna, folia, welna (tu nie wiem jaka, czy szklana, czy inna) folia, i deseczka w środku. Nie chce płyt gipsowych. Jest wielu fachowców i każdy mówi co innego:) proszę o radę :)
Świetny film, na pewno skorzystam z informacji!
Dziękuję bardzo za cenne informacje.😀👍
Pytanie: co do sposobu zapewnienia wentylowanej przestrzeni-wlot u dołu, wylot gdzieś pod okapem? Czy niedoskonałość połączeń zapewni po prostu wentylację? Super materiał! 👍. Pozdrawiam
Super poradnik :D Faktycznie większość firm stosuje osb jak pierwszą warstwę zewnętrzną na konstrukcję domu. Mam w planach budowę domu szkieletowego i przyda mi się ta wiedza w czasie omawiania projektu.
Jeszcze jedno: pokazujesz sposób położenia paroizolacji i dodatkowy ruszt, czyli ta wełna co będzie już poza paroizolacją to nie jest zabezpieczona przed przenikaniem wilgotności z wewnątrz. I co, zgnije pod tym karton/gipsem?? ...no proste że nie zgnije, gdyż punkt rosy tam nie występuje. Trzeba zrozumieć jedno że gnicie powstaje z grzyba i pleśni, a ta powstaje tam gdzie jest skraplanie, a nie wilgotność 40-60%, jakie jest wewnątrz w budynkach mieszkalnych.
Budownictwo szkieletowe w Polsce już jest od bardzo dawna, wszystkie dachy na budynkach są budowane właśnie szkieletowo, i nikt nie sprawdza wilgotności wieźby dachowej, tylko od razu cieśla wrzuca ją na dach, czasami mokrą, potem robi pełne deskowanie, i kładzie papę co zamyka to wszystko dyfuzyjnie, i to jest dopiero hardcor. Także straszenie że zgnije ruszt jak deski będą miały więcej jak 16% wilgotności jest śmieszne, powiem nawet że będą miały jak się ich nie zabezpieczy lakierem czy impregnatem przeciwwilgociowym, bo po prostu nabiorą z otoczenia, a nikt tego nie robi - no nie?
Najlepsze ściany to otwarte dyfuzyjnie docieplane wełną i z tynkiem sili.. tu się z Tobą zgodzę że że paroizolacja jest potrzebna, tylko gwarantuję Ci że gdyby sprawdzić wilgotność w środku to byś się zdziwił, bo zawsze gdzieś się ta wilgoć przedostanie czy przez instalacje w ścianie, czy przez wkręty, lub łączenia, aczkolwiek mniej niż jakby jej wcale nie było. Jednak przy zastosowaniu do docieplenia styropianu na zewnątrz, to paroizolacja w środku wydaje mi się nieporozumieniem, który będzie tą wilgoć wręcz zatrzymywać.
Oczywiście częściowo się zgadzamy, ale właśnie jak by przyjąć, że wszystko jest dobrze zrobione to OK, ale zawsze mogą, choć nie muszą wystąpić nieprzewidziane sytuacje i lepiej by przegroda była na nie przygotowana. Powtarzam to często, rozbieram i remontuje też stare domy, które miały przegrody zaprojektowane prawidłowo, a i tak zdarza się, że z jakichś przyczyn np. zatkanie jednego otworu w ścianie powaoduje że zanim robi się grzyb, lub niezauważona dziura w paroizolacji, i inne. Wystarczy sprawdzić te więźby , o których mówisz.
Witam co sądzi pan o izolacji termicznej w postaci pianki poliuretanowej
Witam! Odnośnie 24:00, czy zastosowanie OSB na ruszcie pod styropian również usztywnia całą konstrukcję, podobnie jak w przypadku OSB od wewnętrznej strony bezpośrednio do konstrukcji? Myslę, czy warto dać jednak OSB od środka, a tynk na samym styropianie na ruszcie 2-3 cm. Proszę o podpowiedź i dziękuję za materiał!
Podoba mi się że zamykamy ścianę od wewnątrz a potem dodajeny listwy i dopiero dajemy kable elektryczne.
Witam. Pytanie odnośnie warstw zewnętrznych. Będę stawiać niewielka altane ogrodowa. Konstrukcja szkieletowa. Domek 2.5x3.2 będzie używany tylko w wakacje. Od wewnątrz nie planuje dawać żadnej izolacji bo tego nie potrzebuje. Natomiast czy w tym przypadku moge zastosować na zewnątrz płytę osb i później styropian? Pozdrawiam
konstruktor upiera się na płytę konstrukcyjną od zewnątrz! MFP ma opór 15, Farmacell 13 ale MFP jest cieplejsza - 0,32 vs 012. OSB ma opór 50! Katasrtofa nie powinna się wydarzyć. Jak uważasz?
MFP nie ryzykowałbym, są inne lepsze płyty i inne sposoby usztywnienia budynku.
#MocDrewna
w jaki sposób zabezpieczyć belke drewnianą mocowaną do fundamentu/ podwaline? folią izolacyjną do fundamentów czy coś a'la to?
Drugie pytanie:
jaką grubość powinny mieć belki pionowe? a jaką podwalina?
Trzecie pytanie:
czy mogę ocieplić ścianę styropianem? jeżeli tak to jak powinien wyglądać przekrój zewnętrzny?
konstrukcja > folia wiatroszczelna > łata > płyta osb czy jakaś specjalna płyta > styropian > siatka>klej>tynk?
Z góry dziekuję za odpowiedz :D
Wlasnie jestem w trakcie zakupu takiego domu szkieletowego a wlasciwie tylko konstrukcji( Stan surowy zamkniety) i poniewaz mieszkam w regionie sejsmicznym musze miec dobre usztywnienie sciany wlasnie przez plyte OSB.Jaka grubosc tej steico super dry jest najlepsza do zastosowania ?
W swoim domku zastosowałem od zewnątrz tylko wiatroizolację i od razu obiłem deską 18tką pióro wpust pomalowaną lakierem ogniochronnym bez żadnej dodatkowej płyty i pustki wentylacyjnej - czy to duży błąd ?
"Blachę też kładziemy na OSB" a nie może być zamocowana tylko na ruszcie tak jak na dachu? Dzięki za podzielenie się wiedzą 👍
czy mozesz prosze dodac do swoich video w ustawieniach ''cc' close caption , jest to automatyczne tlumaczenie i pozwoli na wprowaddzenie napisow w standardowych jezykach np angielski, Twoje filmiki sa super i wiedza przydalaby sie innym znajomym z roznych krajow
Super by były jakbyś umieścił w opisie grafiki, albo skrócony opis.
Co sądzisz, aby zastosować MFP zamiast dykty (płyty pilniowej miękkiej), aby zapewnić większą sztywność?
Mam pytanie odnośnie opcji z dodatkowym ociepleniem 10cm. W jaki sposób byś zamocował poziomy ruszt do słupka? Długim wkrętem np. 180mm czy kątownikiem mocując od dołu poziomego rusztu do słupka? Przekonałeś mnie do wełny drzewnej bitumizowanej zamiast OSB.
Witam. Pracuje w niemieckiej firmie ktora stawia domy prefabrykowane szkieletowe. Ich przekroj sciany to od zewnatrz - tynk,styropian 15cm,plyta osb,welna 12 i szkielet drewniany,osb,paraizolacja,gips12mm. Nie bede robil antyreklamy, dlatego nie podam nazwy firmy, ale chcialem zapytac co sadzisz o takim przekroju. Ta firma stawia kilkaset domow rocznie i cos tam sila rzeczy musza wiedziec na ten temat. Dodatkowo chcialbym zebys uzasadnil dlaczego styropian nie nadaje sie jako izolacja budynku. Dzieki :)
witam...co Pan myśli na temat wykorzystania płyt MFP w kontekście konstrukcyjnym....(poszycie wewn/zewn/wygłuszenie/itd) oraz oporu dyfuzyjnego...parametry tabelkowe osb3 i mfp wskazują na przewagę mfp...jak to wygląda w praktyce..
Wreszcie trafiłem na film prawdziwego fachowca👍
Co Pan powie o takiej konstrukcji od zewnątrz płyta steico protect 10cm,wiatroizolacja w konstrukcji wełna mineralna, paroizolacyjna, stelaż poziomy 5cm wełna mineralna 5cm płyta OSB i płyta gipsowa?
Dzien dobry
Przedstawil Pan wiele roznych mozliwosci masa ciekawych informcji 👍
Chce postawic na dzialce male pomieszczenie gospodarcze i szukam najlepszego rozwiazania w stworzeniu sciany i chce sie upewnic czy takie rozwiazanie ma sens:
Na postawiony szkielet od zewnatrz najpierw folia nastepnie osb a na to nabic ruszt 4cm i obic deska
A w szkielet welna
Od srodka folia i kg albo boazeria czy takie rozwiazanie jest ok ?
Pozdrawiam i zaczynam ogladac Pana filmy
Od zewnątrz zamiast folia to wiatroizolacja i zamiast osb na przykład płyta pilśniowa bitumowana.Wtedy będzie OK.
Świetny kanał!
Czy mogę użyć deski kompozytowej zamiast drewna na elewacji? Oczywiście pod kompozytem będzie zachowana szczelina aby był przewiew...
super film 👌👌 otrzymałem parę nurtujących ,mnie odpowiedzi ale mam pytanie , stary dom do remontu mury szachulcowe w jaki sposób je ocieplić na zewnątrz i wykończyć elewacją ? Myślałem o zrobieniu nowej elewacji tzn . imitacji muru szachulcowego. Może ktoś już coś takiego robił to bylbym wdzięczny o podzielenie się wiedzą.
Bardzo spodobał mi się kurs budowy konstrukcji szkieletowej domu. Podejmuje rękawicę i sam będę chciał postawić na początek mały składzik.
Czy do budowy garażu /składziku o powierzchni ok 20 m2 konstrukcja ściany z belki konstrukcyjnej 45x100 jest wystarczająca?
Czy dostępne są u Pana projekty na takie budowle? Z góry Dziękuję
Witam. Czy może Pan że swojego doświadczenia ocenić wykonanie konstrukcji ściany pod względem wygłuszenia szeroko omówionej dyfuzji w domu SENDOM. Czy taka konstrukcja jest ścigany nie ma karygodnych błędów. Bardzo proszę o pomoc i krótką ocenę. Świetny kanał
wszystko fajnie tylko np.w stanach na zew. tez daja osb a na to wiatroizolacje. moglby pan to jakos wyjasnic( temat co do skraplania sie pary wodnej i zamkniecia dyfuzyjnego),
Miesiąc temu był film na temat Osb , zapraszam do obejrzenia 😉
Z tego co się orientuje przy okładaniu OSB z zewnątrz powinno się zostawić kilkumilimetrową szparę, żeby wilgoć z wełny miała drogę ewakuacyjną.
Co do stanów to trzeba wziąć pod uwagę to że jest to duży kraj z wieloma rodzajami warunkami pogodowymi w ciągu roku i każdy rejon powinien stosować odpowiedni przekrój ściany. W niektórych stanach stopniowanie dyfuzyjności trzeba odwrócić. Nieprawidłowe budownictwo szkieletowe tam też się zdarza więc trzeba podchodzić krytycznie do tego co się pojawia w internecie.
Szczelina zalecana przez producentów Osb jest dylatacja by płyty miały możliwość pracy, ich wada jest że pęcznieją i jak nie będzie szczeliny to zaczną się wybrzuszać i pokrzywią konstrukcję.
@@mocdrewna Podczas montażu płyty OSB3 należy użyć specjalnych klamer, dzięki którym uzyskuje się dylatację. Następnie pokrywa się je taśmą o właściwościach oddychających. Dzięki temu warstwa jest otwarta dyfuzyjnie a same płyty się nie klawiszują. Na to wiatroizolacja i wełna mineralna lub styropian ryflowany. Temat sprawdzony w prawie 700 domach pewnej firmy.
@@skurvoala co to za klamry? Podpowiesz?
I bezpośrednio zastąpienie osb łatą powoduje usztywnienie konstrukcji i stabilizacje pod gk w układzie np słupek w osi co 60 łata 40 jak na profilach a jakie ułatwienie dla np elektryka w 100 % zgoda:)
Super kanał buduje domy szkieletowe:) mam uwage używa sie tutaj określenie ,,paroizolacja" co jest błędem prawidłowa nazwa to ,,opóźniacz pary" ta folia nie zatrzymuje pary wodnej w 100% , płyta poszycia osb3/mfp nie jest najlepszym rozwiązaniem chodzi o sd ale nie beznadziejnym zapomniał Pan o dylatowaniu tej płyty szczeliny pomagają ucieczce wilgoci :) płyta ta ma na celu usztywnienie konstrukcji ,wszystko rozchodzi sie o punkt rosy
Zgadzam się, ale są też dobre paroizolacje chociaż większość to opóźniacze.
@Rafał Wierzowiecki napisałem , proszę sprawdzić w spamie.
Dobra a odwrotnie: osb, paroizolacja, wełna, karton-gips wodoodporny, styropian na klej, tynk sylikonowy?
Ja bym jeszcze "usprawnił" model z płyta drzewną na wpust - nie kręcić jej do konstrukcji tylko dać listwy dystansowe w celu zwentylowania, no bo na niej będzie szczelny nieprzepuszczalny tynk. Swoją drogą czy ta szczelina wentylacyjna może być np 2cm lub 3cm czy musi być minimum 5cm? Na to pytanie chyba nikt jeszcze nie odpowiedział bo nikt nie liczy przepływów powietrza w ścianach :)
Witam . Czy można zastosować płytę fermacell , wiatroizolację , wełna ? Czy w takiej konfiguracji nie będzie możliwości skraplania się wody na płycie od wewnątrz ?