ПУТИНОВО СЕЛО НА РАДАН ПЛАНИНИ

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Тајанствена Радан планина је чувар многих мистерија али и тајни. Данас ћемо Вам открити једну од тајни Радан планине. Тамо где се на Радану спајају Исток и Запад, подно превоја Гајтанска врата налази се једно сасвим обично и толико необично планинско село, село Путиново, и у њему кафана Крим.
    Налази се на само километар од асфалтног пута Медвеђа-Пролом Бања и на његово постојање указује путоказ, колико да намерници знају где да сиђу са асфалта.
    Мештани воде порекло из Црне Горе и нимало нису волели пређашње има села. Желели су да своме селу дају име по неком савременом великану и војсковођи Словенског порекла а како су већином поприлично Русофили избор је пао на Путина. Тако је Путин добио своје село на Радан планини а кафана име Крим.
    Када дођете у Путиново и кафану Крим дочекаће Вас дружељубиви мештани и сачувани делићи историје, све од гусала до Путинове слике великог формата и бачве пуне чувене ракије Путиноваче.
    До Путинова су стигли и Руси из хуманитарног центра у Нишу и помогли да се макадамски пут пробије и наспе а свечаности тим поводом присуствовао је и тадашњи амбасадор Русије у Србије, Чепурин. Од тада до сада Руси су овде домаћи, често сврате са пријатељима, у кафани Крим се тада поред путиноваче пије вотка и игра казаџок, прича Малиша Петрушић Зека.
    У сред села, испред кафане мештани су подигли спомен-чесму у знак поштовања и сећања на јуначки погинулог претка Влајка Петрушића.
    До села се може од пролећа до јесени а у зимском периоду су углавном одсечени од света високим сметовима. Овде нема телефона, осим на врху брежуљка где иду као некада у говорницу, нема МЗ, школе, поште, амбуланте, најближа продавница је на 17км а пијаца 24км. Врло често нема струје и по 2-3 дана у летњем периоду а у зимском и по 2-3 недеље. Добростојећи мештани спас налазе у соларним панелима од којих добију довољно струје за кућне уређаје а остали се сналезе како знају да сачувају намирнце.
    Мештани су прави Радански горштаци, пресечне старости преко 70 година али витални попут Путина, рекоше. У селу је само једна млађа породица која живи од дрварења, остали су пензионери. Већина дође у Путиново са првим пролећним сунцем, попут птица селица рекоше, а одлази у Новембру пре првих снегова. Овде су зиме дуге и сурове, ложи се све до маја месеца а кад навеје сметови су и до два метра.
    Малобројни, попут Малише Петрушића Зеке, добро се припреме и овде дочекају зиму спремни да живе и по 2-3 недеље одсечени од света. Тада ложе смедеревац и мало оду до комшије на кафицу и чашицу разговора. Ако се разболе лече се шумадинским чајем, грејаном ракијом и чекају да окопни снег и дођу остали мештани.
    Лети је ово село пуно, скоро као некада, нема куће која не буде отворена макар на неколико дана, долазе из Београда али и белог света да овде на прагу својих предака, на својој дедовини, проведу део лета. Већ трећа генерација учи да воли село из ког вуку корене, где су им живели деда и баба и где су им одрасли родитељи а они старији пред пензијом праве планове како ће овде уживати кад дочекају пензију.
    Овде су куће разбацане као играчке, речи су још једног нашег саговорника , Петрушић Милована, ортопеда у пензији, који зиму проведе са породицом у Београду али чим снегови окопне долази у своје Путиново да се опорави од градског живота. Здравље му је нарушено па му боравак у природи прија, каже да му је у Београду напорно да пређе километар до СУД-а где ради као вештак а овде са лакоћом, свакодневно, шета и по 2-3 километара и бере печурке са комшијама.
    Село се налази на скоро 1000мнв а надморска висина од 800-1000м је скоро идеална за опоравак и јачање имунитета. Посебно препоручује својим вршњацима да, ако имају где, што више времена проведу на неком оваквом месту на планини, зарад бољег здравља и дужег живота, овде на Радану су мештани познати по својој дуговечности.
    У овим крајевима па и у самом Путинову је мало младих, у најближој сеоској школи је само један ђак, рекоше нам али су нам и причали да је некада у време њиховог детињства у свакој кући било по 5-6 чланова, живеле су у заједници по 2-3 генерације. Мало су се бавили ратарством али је свака кућа имала стоку и гајила шљиву а у Путинову је било и по 200-300 оваца и стотинак говеда. Овде се добро живело од сточарства и производње ракије а сада се за литар млека и килограм сира иде у продавницу или на пијацу. Сада смо у селу видели само једну башту, стоке нема уопште а воћњаци су углавном сачувани, мештани купе шљиве, пеку добру ракију, Путиновачу, дочекују пријатеље и рођаке и путнике намернике, овде ћете и ви бити добродошли ако навратите.
    #радан #гајтан #путиново #петрушић #radan #gajtan #putinovo #petrušić #petrusic

Комментарии •