Доброго дня. В мережі з'явилась інформація про Розпорядження № 464-р від 26 травня 2023 р. про відтермінування автоматичного обміну. Але тексту нажаль нема в вільному доступі, принаймні я не знайшов. Ви не володієте інформацією з цього питання?
А є якась процедура по визнанню податковим резидентом в тій же Польщі (при перебуванні більше 183 дні)? Цікаво як виглядає формальна сторона? Треба якийсь документ на випадок визнання таким?
Як і в Україні та більшості країн у Польщі немає процедури яка б передбачала отримання якогось спеціального сертифіката чи іншого документу про входження у резидентство чи виходу з резидентства (не плутати з отриманням довідки про резидентство яка пост фактум може за необхідності знадобиться, зокрема при заліку податків). Тобто це зона відповідальності платника податку відстежувати своє резидентство та відповідно декларувати доходи. Наприклад, за внутрішнім законодавством Польщі знаходження понад 183 днів у календарному році = резидент Польщі. Але це не означає, що стати резидентом Польщі можна лише пішовши кудись та отримавши якесь офіційне свідчення такого факту. Ні. Це не вимагається та виконання якихось інших формальних процедур теж ніяк не впливає на наявність чи відсутність резидентства та відповідних податкових прав та обов'язків (за виключенням процедур пов'язаних з використанням угод про уникнення подвійного оподаткування). Слід врахувати що жодних особливих правил для українців у контексті польского резидентства немає. Тому для зясування будь-яких деталей можна використовувати загальне локальне законодавство, зокрема, відоме роз'яснення польської податкової 2021 року з прикладами та підходами до визначення резидентства у цій країні.
Доброго дня! Є таке питання. Розумію, що хочеться почути відповідь приблизно в такому формулюванні: оці передають, оті не передають. Але я такої відповіді не надам :( і не чув такої відповіді від відповідальних осіб. Хоча інтернет повниться будь-якими відповідями. Більшість яких звучать краще за будь-яку рекламу. Але на практиці, виходив би з того, що передають / або незабаром будуть передавати. Дати однозначну відповідь навіть за однією платіжкою (або ж e-money company) складно, а за всіма одразу й поготів. Чому складно? 1) Статус банку, зрозуміло, зовсім не обов'язковий для СRS. Потрібна фінансова установа і рахунок. 2) Більшість із цих компаній доволі складно структуровані і мають не одну формальну структуру, а кілька. 2) Різні структури підпорядковуються різним правилам залежно від місця, а також від способу легалізації діяльності в цьому місці і від видів рахунків. 3) самі контори, як правило, не хочуть давати інформацію працюють вони за CRS чи ні. Хоча така офіційна інформація є щодо деяких їхніх підрозділів, розкиданих по світу. 4) Ці структури здебільшого витіювато відповідають з натяком на те, що мовляв нас це не стосується. Але навіть за таких відповідей з клієнтського сервісу я б не приймав їх за чисту монету. Хоча за фактом такі відповіді клієнтів, зрозуміло, заспокоюють. 6) Наприклад, щодо е-money providers була така офіційна відповідь від OECD (по суті головного регулятора у сфері автообміну). "Який статус провайдерів електронних грошей для цілей CRS? Для провайдерів електронних грошей немає особливих правил. Як і інші учасники фінансової індустрії, вони повинні визначити, чи є вони фінансовою установою, як це визначено CRS. Таке визначення залежатиме від фактів та обставин". Як Вам така відповідь? 😊 Така ж відповідь фактично може бути надана відносно будь-якої платіжки. 5) Власне правила CRS залишають поле для маневру щодо таких компаній, але по суті вони мають туди потрапляти. І я думаю, якщо ще хтось не потрапляє, то потраплять найближчим часом. І про це не стануть голосно розповідати. А клієнти дізнаються, наприклад. через рік ... що виявляється вони вже ллють.
Частково так. Слід виходити з того, що банківська таємниця є дуже умовною. В першу чергу, за нашими іноземними рахунками. Тут взагалі буде просто - така інформація буде у податкової. Але наш Закон про банки ... не забороняє іноземним банкам таку інформацію розкривати. Наприклад, Швейцарія (яка чомусь іноді вважається еталоном банківської таємниці) десь років 5 віддає за кордон інформацію по своїх рахунках. Ми лише наздоганяємо. По резидентськім рахункам всередині країни поки що у податкової є складності та можна казати що банківська таємниця зберігається. По закордонним рахункам єдине що залишається - це обмеження на сферу застосування інформації. Тобто інформація, отримана по закордонним рахункам автоматично потрапляє лише до податкової (для податкових цілей), але не до правоохоронних органів.
Дякую за ваші відповіді. Можна ще почути вашу думку з приводу однієї колізійної ситиації? Припустимо Payoneer передає інформацію. Я знаходжусь в Польщі в 23 році і отримав дохід на Payoneer та закрив його. В них лишились мої українські дані. Що зробить українська податкова з отриманими даними коли отримає? Передасть їх Польщі, визнавши мене автоматично резидентом Польщі? Спитає мене про резиденство? Буде з мене питати як з резидента України? І будуть тут грати роль 183 перебування в 23 році в одній з країн? Дякую.
Припустимо, Ви розглядаєте себе (у 2023) вже резидентом Польщі. Але в Payoneer ідентифіковані як резидент України. Як варіант (якщо автообмін стартує за 2023 рік і Payoneer передасть) Україна у вересні 2024 року отримує інформацію від Payoneer за 2023 рік. Що відбуватиметься далі. Загальна логіка приблизно така. 1. Оскільки рахунок закритий, то в автообмін має потрапити нульовий залишок за рахунком. 2. Припустимо, за закритим рахунком прилетить все-таки фінансова інформація. 3. Україна Польщі не передасть. І точно автоматично резидентом Польщі вважати не буде. Буде за замовчуванням вважати своїм резидентом. Україна може запитати, а що це за гроші - мовляв, чому не задекларували (це знову таки за умови поганого тлумачення норми про 250 тис. або закінчення ВС до 31.12 або за сумами більше). 4. Тоді резидент Польщі заявляє - мовляв, я взагалі нічого не повинен декларувати в Україні - я вже резидент Польщі (і бажано мати на це докази - на кшталт місця постійного проживання). Зрозуміло, що це питання залежно від обставин може бути найскладнішим у всьому цьому ланцюжку (особливо якщо йдеться про українського ФОПа). Той факт, що фінустанова відправила відомості як на резидента України, зовсім не означає, що в податкових цілях особа 100 % резидент України. Інформація може потрапити хочь у 3 краіни. Але далі вже треба розбиратися де саме такі кошти повинні оподатковуватися .
@@ДмитрийВинокуров-э5и А якщо я хочу лишатись резидентом України?) Польща наче не визнає автоматично після 183 дні резидентом? почав перебуваючи в Польщі заробляти на фрілансі, але хочу до України та відкрити ФОПа, але не знаю коли це реалізується. В Польщі дуже дорого і складно бути ФОПом, в порівнянні з Україною так точно.
@@ГеннадийЯгупец звичайно, краще сплачувати 2 % (5 %) в Україні ніж податок у Польщі. Польскі правила визнають резидентом особу яка має центр життевих інтересів в Польщі АБО проживає там більше 183 днів у межах податкового року ( ст 3 закону Польщі про персональне оподаткування). Тому одного бажання залишатися резидентом виключно України - замало :(
Доброго дня. А де точно сказано що нам передадуть за весь 23й рік? Багато юристів каже що передача йде на паритетній основі. З яких дат дамо ми, з таких і нам.
Доброго дня! Ніде це точно не сказано. Саме тому цей тезис звучить у відео так: "Те що нам передаватиметься з інших країн, , покриє весь період з 1 січня 2023 р." Тобто це моє припущення. Але воно взяте не зі стелі. Воно ґрунтується на неофіційних підходах фахівців від ОЕСР. Що на практиці ніхто виділяти там не буде окремо український пакет та як і по всіх країнах передадуть інформацію з 1 січня та відповідно він потрапить в Україну цілком за рік (якщо взагалі потрапить). Тому запевняти, що 100 відсотково за першу половину 23 року інформація з за кордону не утече, можна, та це навіть буде схвально читачем чи глядачем сприйматися, але це може на практиці виявитися лише гарними побажаннями. Тому ми виходимо з найгіршого сценарію, якій має далеко не нульову вірогідність. Звичайно якщо інші учасники CRS відріжуть період до 1.07, то укр. резиденти сперечатися з таким рішенням не будуть :)
@@ДмитрийВинокуров-э5и Дякую за відповідь. Просто думаю, той самий Payoneer зараз наче не проводив ще анкетування для вимог CRS. Не просив ідентифікаційний код та самовизначення податкового резиденства. Як думаєте, чи слід в майбутньому чекати на такі запити від них? Та і від наших банків людям, які виїхали? маю на увазі що банк же може подумати (якщо я довго користуюсь наприклад карткою за кордоном), що я стала податковим резидентом іншої країни та надіслати запит на самовизначення податкового резиденства?
І ще питання про пункт "не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США станом на 31 грудня календарного року, який припадає на період дії воєнного стану в Україні". Виходячи з формулювання цей пункт діє вже на 23 рік? Не обов'язково військовому стану бути до 31 грудня? Видається що якщо військовий стан зачіпає якийсь рік, то за цей рік не є податковою інформацією. Не обов'язково стан має бути весь рік. Я правильно розумію?
Звичайне, таке розуміння можливе. Більше того, воно прямо відповідає буквальному тлумаченню. Тобто можна казати, що дія воєнного стану хоча б один день у календарному році означатиме, що інформація, отримана у межах автообміну за цей рік не може бути використана як податкова інформація для донарахування податку. Наприклад, якщо воєнной стан закінчиться 2 січня 2024 року, то це звільніть від питань по інформації отриманої як у 24 році за 23 рік, так і отриманої у 25 році за 24 рік. Але я поки що виходжу з більш консервативного сценарію (звужувального тлумачення), тобто воєнний стан спрацює лише якщо він буде станом на 31.12.xx., а не на 01.01.xx. Виходячи з можливого контраргументу, що відсутність ВС на 31.12 означає, що календарний рік не припадає на період дії воєнного стану, а припадає лише частка календарного року... Якщо правозастосовна практика пійде іншим (більш ліберальним) шляхом, то сперечатися не буду :)
Насичена та корисна інформація. Дякую
Дякую за добрий відгук.
Доброго дня. В мережі з'явилась інформація про Розпорядження № 464-р від 26 травня 2023 р. про відтермінування автоматичного обміну. Але тексту нажаль нема в вільному доступі, принаймні я не знайшов. Ви не володієте інформацією з цього питання?
Где можно получить общую справку об отсутствии банковский счетов во всех Украинских банках ?
А є якась процедура по визнанню податковим резидентом в тій же Польщі (при перебуванні більше 183 дні)? Цікаво як виглядає формальна сторона? Треба якийсь документ на випадок визнання таким?
Як і в Україні та більшості країн у Польщі немає процедури яка б передбачала отримання якогось спеціального сертифіката чи іншого документу про входження у резидентство чи виходу з резидентства (не плутати з отриманням довідки про резидентство яка пост фактум може за необхідності знадобиться, зокрема при заліку податків).
Тобто це зона відповідальності платника податку відстежувати своє резидентство та відповідно декларувати доходи.
Наприклад, за внутрішнім законодавством Польщі знаходження понад 183 днів у календарному році = резидент Польщі. Але це не означає, що стати резидентом Польщі можна лише пішовши кудись та отримавши якесь офіційне свідчення такого факту. Ні. Це не вимагається та виконання якихось інших формальних процедур теж ніяк не впливає на наявність чи відсутність резидентства та відповідних податкових прав та обов'язків (за виключенням процедур пов'язаних з використанням угод про уникнення подвійного оподаткування). Слід врахувати що жодних особливих правил для українців у контексті польского резидентства немає. Тому для зясування будь-яких деталей можна використовувати загальне локальне законодавство, зокрема, відоме роз'яснення польської податкової 2021 року з прикладами та підходами до визначення резидентства у цій країні.
Доброго дня. Чи обмінюються інформацією платіжні системи Wise, Paypal, Payoneer та інші?
Доброго дня! Є таке питання. Розумію, що хочеться почути відповідь приблизно в такому формулюванні: оці передають, оті не передають. Але я такої відповіді не надам :( і не чув такої відповіді від відповідальних осіб. Хоча інтернет повниться будь-якими відповідями. Більшість яких звучать краще за будь-яку рекламу. Але на практиці, виходив би з того, що передають / або незабаром будуть передавати. Дати однозначну відповідь навіть за однією платіжкою (або ж e-money company) складно, а за всіма одразу й поготів. Чому складно?
1) Статус банку, зрозуміло, зовсім не обов'язковий для СRS. Потрібна фінансова установа і рахунок.
2) Більшість із цих компаній доволі складно структуровані і мають не одну формальну структуру, а кілька.
2) Різні структури підпорядковуються різним правилам залежно від місця, а також від способу легалізації діяльності в цьому місці і від видів рахунків.
3) самі контори, як правило, не хочуть давати інформацію працюють вони за CRS чи ні. Хоча така офіційна інформація є щодо деяких їхніх підрозділів, розкиданих по світу.
4) Ці структури здебільшого витіювато відповідають з натяком на те, що мовляв нас це не стосується. Але навіть за таких відповідей з клієнтського сервісу я б не приймав їх за чисту монету. Хоча за фактом такі відповіді клієнтів, зрозуміло, заспокоюють.
6) Наприклад, щодо е-money providers була така офіційна відповідь від OECD (по суті головного регулятора у сфері автообміну). "Який статус провайдерів електронних грошей для цілей CRS? Для провайдерів електронних грошей немає особливих правил. Як і інші учасники фінансової індустрії, вони повинні визначити, чи є вони фінансовою установою, як це визначено CRS. Таке визначення залежатиме від фактів та обставин".
Як Вам така відповідь? 😊 Така ж відповідь фактично може бути надана відносно будь-якої платіжки.
5) Власне правила CRS залишають поле для маневру щодо таких компаній, але по суті вони мають туди потрапляти. І я думаю, якщо ще хтось не потрапляє, то потраплять найближчим часом. І про це не стануть голосно розповідати. А клієнти дізнаються, наприклад. через рік ... що виявляється вони вже ллють.
@@ДмитрийВинокуров-э5и Ясно, дякую за розгорнуту відповідь.
Тобто, таке поняття, як "банківська таємниця" уходить в історію?
Частково так. Слід виходити з того, що банківська таємниця є дуже умовною. В першу чергу, за нашими іноземними рахунками. Тут взагалі буде просто - така інформація буде у податкової. Але наш Закон про банки ... не забороняє іноземним банкам таку інформацію розкривати. Наприклад, Швейцарія (яка чомусь іноді вважається еталоном банківської таємниці) десь років 5 віддає за кордон інформацію по своїх рахунках. Ми лише наздоганяємо. По резидентськім рахункам всередині країни поки що у податкової є складності та можна казати що банківська таємниця зберігається. По закордонним рахункам єдине що залишається - це обмеження на сферу застосування інформації. Тобто інформація, отримана по закордонним рахункам автоматично потрапляє лише до податкової (для податкових цілей), але не до правоохоронних органів.
Дякую за ваші відповіді. Можна ще почути вашу думку з приводу однієї колізійної ситиації? Припустимо Payoneer передає інформацію. Я знаходжусь в Польщі в 23 році і отримав дохід на Payoneer та закрив його. В них лишились мої українські дані. Що зробить українська податкова з отриманими даними коли отримає? Передасть їх Польщі, визнавши мене автоматично резидентом Польщі? Спитає мене про резиденство? Буде з мене питати як з резидента України? І будуть тут грати роль 183 перебування в 23 році в одній з країн? Дякую.
Припустимо, Ви розглядаєте себе (у 2023) вже резидентом Польщі. Але в Payoneer ідентифіковані як резидент України. Як варіант (якщо автообмін стартує за 2023 рік і Payoneer передасть) Україна у вересні 2024 року отримує інформацію від Payoneer за 2023 рік. Що відбуватиметься далі. Загальна логіка приблизно така.
1. Оскільки рахунок закритий, то в автообмін має потрапити нульовий залишок за рахунком.
2. Припустимо, за закритим рахунком прилетить все-таки фінансова інформація.
3. Україна Польщі не передасть. І точно автоматично резидентом Польщі вважати не буде. Буде за замовчуванням вважати своїм резидентом. Україна може запитати, а що це за гроші - мовляв, чому не задекларували (це знову таки за умови поганого тлумачення норми про 250 тис. або закінчення ВС до 31.12 або за сумами більше).
4. Тоді резидент Польщі заявляє - мовляв, я взагалі нічого не повинен декларувати в Україні - я вже резидент Польщі (і бажано мати на це докази - на кшталт місця постійного проживання). Зрозуміло, що це питання залежно від обставин може бути найскладнішим у всьому цьому ланцюжку (особливо якщо йдеться про українського ФОПа). Той факт, що фінустанова відправила відомості як на резидента України, зовсім не означає, що в податкових цілях особа 100 % резидент України. Інформація може потрапити хочь у 3 краіни. Але далі вже треба розбиратися де саме такі кошти повинні оподатковуватися .
@@ДмитрийВинокуров-э5и А якщо я хочу лишатись резидентом України?) Польща наче не визнає автоматично після 183 дні резидентом? почав перебуваючи в Польщі заробляти на фрілансі, але хочу до України та відкрити ФОПа, але не знаю коли це реалізується. В Польщі дуже дорого і складно бути ФОПом, в порівнянні з Україною так точно.
@@ГеннадийЯгупец звичайно, краще сплачувати 2 % (5 %) в Україні ніж податок у Польщі. Польскі правила визнають резидентом особу яка має центр життевих інтересів в Польщі АБО проживає там більше 183 днів у межах податкового року ( ст 3 закону Польщі про персональне оподаткування). Тому одного бажання залишатися резидентом виключно України - замало :(
Доброго дня. А де точно сказано що нам передадуть за весь 23й рік? Багато юристів каже що передача йде на паритетній основі. З яких дат дамо ми, з таких і нам.
Доброго дня!
Ніде це точно не сказано.
Саме тому цей тезис звучить у відео так:
"Те що нам передаватиметься з інших країн, , покриє весь період з 1 січня 2023 р."
Тобто це моє припущення. Але воно взяте не зі стелі. Воно ґрунтується на неофіційних підходах фахівців від ОЕСР. Що на практиці ніхто виділяти там не буде окремо український пакет та як і по всіх країнах передадуть інформацію з 1 січня та відповідно він потрапить в Україну цілком за рік (якщо взагалі потрапить). Тому запевняти, що 100 відсотково за першу половину 23 року інформація з за кордону не утече, можна, та це навіть буде схвально читачем чи глядачем сприйматися, але це може на практиці виявитися лише гарними побажаннями. Тому ми виходимо з найгіршого сценарію, якій має далеко не нульову вірогідність.
Звичайно якщо інші учасники CRS відріжуть період до 1.07, то укр. резиденти сперечатися з таким рішенням не будуть :)
@@ДмитрийВинокуров-э5и Дякую за відповідь. Просто думаю, той самий Payoneer зараз наче не проводив ще анкетування для вимог CRS. Не просив ідентифікаційний код та самовизначення податкового резиденства. Як думаєте, чи слід в майбутньому чекати на такі запити від них? Та і від наших банків людям, які виїхали? маю на увазі що банк же може подумати (якщо я довго користуюсь наприклад карткою за кордоном), що я стала податковим резидентом іншої країни та надіслати запит на самовизначення податкового резиденства?
@@ДмитрийВинокуров-э5и Зрозуміло, дякую.
І ще питання про пункт "не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США станом на 31 грудня календарного року, який припадає на період дії воєнного стану в Україні". Виходячи з формулювання цей пункт діє вже на 23 рік? Не обов'язково військовому стану бути до 31 грудня? Видається що якщо військовий стан зачіпає якийсь рік, то за цей рік не є податковою інформацією. Не обов'язково стан має бути весь рік. Я правильно розумію?
Звичайне, таке розуміння можливе. Більше того, воно прямо відповідає буквальному тлумаченню. Тобто можна казати, що дія воєнного стану хоча б один день у календарному році означатиме, що інформація, отримана у межах автообміну за цей рік не може бути використана як податкова інформація для донарахування податку. Наприклад, якщо воєнной стан закінчиться 2 січня 2024 року, то це звільніть від питань по інформації отриманої як у 24 році за 23 рік, так і отриманої у 25 році за 24 рік. Але я поки що виходжу з більш консервативного сценарію (звужувального тлумачення), тобто воєнний стан спрацює лише якщо він буде станом на 31.12.xx., а не на 01.01.xx. Виходячи з можливого контраргументу, що відсутність ВС на 31.12 означає, що календарний рік не припадає на період дії воєнного стану, а припадає лише частка календарного року... Якщо правозастосовна практика пійде іншим (більш ліберальним) шляхом, то сперечатися не буду :)
@@ДмитрийВинокуров-э5и Завжди дивуюсь, коли наші законотворці прописують норми так, що їх можна розтлумачити як мінімум двома шляхами)