@József Zatyi Lehet. Gázelvétel után csak meglököd és gurul. Ilyenkor nem kell a gombot nyomkodni mert N és D között enged anélkül is, csak újra D nél meg kell várni míg a váltó is ott lesz nem csak a kar(tizedmásodpercnyi idő amit ha nem érzékel a sofőr akkor a fordulatszám növekedés árulkodik) különben ránt. Én lámpánál is üresbe lököm ne erőlködjön.
Köszönöm hogy megosztottad ezt a videót! 8 éve vezetek és most jutottam el arra a pontra hogy automata váltós autót szeretnék venni jövő hónapba. Viszont soha nem vezettem és nagyon féltem tőle viszont most rájöttem hogy nem nehéz meglehet tanulni ugyan úgy mint a manuálist. 😊
Nem rossz a videó, de pár kiegészítést tennék, bár kommentekben megjelennek. 1. Azt jobban kéne hangsúlyozni, hogy induláskor D-be (vagy R-be) rakni a féket nyomva kell tartani! 2. A "trükk" a visszaváltásra nem (csak) a hirtelen nagyobb gázadás, hanem a kick-down kapcsoló, ami a gázpedál "padló állása" alatt van, és arra vált vissza több fokozatot. 3. Az N állást tényleg alig használjuk, de azokat a bizonyos eseteket, érdemes lenne megemlíteni: például autómosóban. (Esetleg ha arrébb akarjuk tolni a kocsit 10 centivel beindítás nélkül, akkor csak gyújtás - fék (ilyenkor nincs szervó!!!) és N-be, de ezt a manővert csak nagyon óvatosan, mert tényleg se fék szervó nincs, se kormány szervó!) 4. Érdemes lenne még megemlíteni a különböző automataváltó típusokat, mert némelyik nagyon eltérő használatot igényel: "hagyományos" automata, robotizált váltó, CVT, eCVT (hibrid), DSG, elektromos autók, Plug-in hibridek... stb. Amúgy hasznos videó kezdő automatásoknak.
Köszönet a videóért. Már kb 15 éve csak automata váltós kocsikat használok. Nagyon beváltak semmi gond nem volt több százezer km alatt sem. Sok féle automata váltó van és egész másképp működnek, más a megbízhatóságuk, tartósságuk is. Hagyományos bolygóműves váltós mindegyik, kocsim, tehát nem DSG vagy robot váltó, mert azokban személy szerint nem bízom. Sokat utánfutóztam is tolatgattam szűk helyekre, nehéz futóval is. Egy hagyományos váltós kocsi már sok kuplungot megevett volna ilyen használattal. Itt viszont nem volt gond a hidrokuplung bírja a strapát. Annyit hozzátennék, hogy P álásban a váltó egyben be is fékezi a hajtott kerekeket, ha nincs nagyobb lejtő nem is használok kéziféket pl áruház parkolókban és garázsban otthon. Igy pl. elsőkerekes kocsi esetén a kéziféket is behúzva P állasban mind négy kerék be van fékezve. Ez ott jöhet jól, hogy pl jeges lejtős úton télen parkolva, csak a kéziféket behúzva, szép lassan csúszott lefele a kocsi viszont a P be téve 4 kerék már stabilan megfogta. Már soha nem is vennék hagyományos váltós kocsit, annyira beváltak ezek az automaták.
Milyen kocsi vagy váltó az ami P állásba fékezi a kerekeket? Valahogy ez nekem nem smafu! A P azaz Park állásba csak reteszelve van váltó és persze a feloldja a szeleptömb a lamellák összezárását.
@@zoleezolee5419 A fékezés nem fékkel értendő természetesen, csak reteszeli a váltót, de a lényeg u.a. rögzíti a kerekeket. Én pl szinte soha nem használok kéziféket, ha mégis behúzom így már 4 kerék lesz befékezve, ha a váltó is P állasban van. Csak nagy lejtő estén szoktam behúzni.
@@gyenisattila1069 így már értem. Igen nagyobb lejtőn érdemes kéziféket húzni majd P be rakni így tehermentes lesz a váltóban a reteszelés. Ez is egy kis odafigyelés.
@@zoleezolee5419 Nagyon jó meglátás én is mindig a kéziféket húzom be előbb, hogy ne a váltót terheljem nagy lejtőn. Jártam úgy , hogy havas jeges utcán csak a 4 kerék rögzítés fogta meg a kocsit kézifékkel csúszott lefele.Jól jött a P állás.
Annyit tennék hozzá, hogy a mai autókon a kézifékkel nem nagyon lehet már variálni, mert automatikusan behúzza megálláskor és kiengedi elinduláskor. Ha áll az autó - és leállítjuk a motort is - akkor csak valamilyen trükkel lehet kiengedni. Amikor gumicserére viszem az autót, akkor kérik, hogy engedjem ki a féket, de ez nem szokott sikerülni. A szerelők is kínlódnak vele mindig. Néha megnézem a kézikönyvben gumicsere előtt, de a következő évre már elfelejtem :)
Még annyi, hogy ha felemeled a lábad menet közben, akkor automatikusan üresbe teszi magát. Ha nem nyomsz gázt, akkor egy idő után kapcsolódik a váltó a motorhoz, így motorfékez az üzemanyag takarékosság miatt. Dombon lefele pedig alapból a legjobb fokozatot választja, hogy a motorfék mindig jó legyen és a fogyasztás 0.0liter/100km maradjon ;) Persze ez saját tapasztalat (VW Passat B5 1.8t 5sebességes automatával)
Pár hete vettem meg életem első autóját ami automata sebváltós és imádom! Mivel teljesen rutintalan vagyok, így a manuális sebváltóval történő bíbelődés nem köti le a figyelmemet és sokkal jobban tudok a forgalomra összpontosítani. Az útkereszteződésekből való elstartolás is sokkal gyorsabb egy automata sebváltós autóval, mert ha gyorsan kell elindulni, csak odalépsz neki, tekered a kormányt és már kint is vagy. Tudom, akik hozzászoktak a manuálishoz azoknak nem köti le annyira a figyelmét már, de azért mégis csak egy plusz feladat váltogatni. Audikban is előforduló Tiptronic-ról van szó, így ha ki akarja próbálni az ember a manuális által kínált élményt, akkor arra is van lehetőség. Nekem bevált.:) Még annyi hozzátartozik, hogy nekem a váltón a "D" alatt nem "S" hanem "4" "3" és "2" van. Még nem próbáltam ki ezeket a fokozatokat. Valaki tudja esetleg, hogy mire számíthatok? :D
4 года назад
Az azt szokta jelenteni, hogy maximum abba a sebess;gbe kapcsol fel a váltó. Tehát a 2 állásban 2-esbe kapcsol csak fel, 3-asba nem.
Az nem Sport fokozat, hanem Slow, azaz "Lassú". Ezzel visszaváltsz a motorfék üzem lejtőn lefelé a videóban bemutatott váltónál. A Sport üzemmódban( ez jellemzően oldalra mozgatás D-ben) felvált, csak nagyobb fordulatnál, a Slowban nem vált fel, mert motorfék.
Most gondolkodom automata váltós autó vásárlásán. Nagyon hasznos ez a kis videó mivel egy kicsit tartottam az automata váltótól. De a tanácsaid alapján nincs mitől tartanom. Köszönöm ezt a hasznos videót. Tényleg rengeteget segít. 🙂
Nekem nagyon tetszet ez a videó likéztem 👍 feliratkoztam és be kapcsoltam az értesitéseket és majd visza nézem a videóidat. Gratlulálok . Normálinan , érthetöen , hétköznapi nyelven elmontat és ez tetszet csak igy tovább. Szilárgyi Balázs.🙂
Szia 😁 írtam Neked hogy sokat segített a videód mikor “el vesztettem a szüzességem automata autóval” 😀 Nagyon szeretem és rögtön ráéreztem 🤗 Köszönöm mégegyszer tényleg segítettél a videoddal 👍🏻 Grazie🤗🥰
Azért parkolásnál ne a videó alapján járj el, ha hosszú életű váltót szeretnél. Helytelen használat. Megállásnál először D-ből vagy R-ből csak N-be rakjuk, majd kézifék behúz. Lábfék felenged és vársz 1-2 mp-et , míg a kézifék rögzíti az autót végleges pozíciójában. Utána mehet a P. Ha így csinálod, akkor az autó súlya nem a váltón és a reteszelőn fog lógni, hanem a kézifék fogja tartani. Meghálálja a váltód hosszútávon.
Helytelen használat. Megállásnál először D-ből vagy R-ből csak N-be rakjuk, majd kézifék behúz. Lábfék felenged és vársz 1-2 mp-et , míg a kézifék rögzíti az autót végleges pozíciójában. Utána mehet a P. Ha így csinálod, akkor az autó súlya nem a váltón és a reteszelőn fog lógni, hanem a kézifék fogja tartani. Meghálálja a váltód hosszútávon.
Tényleg jó videó lett, gratulálok hozzá! Én csak annyit fűznék a dologhoz, hogy menet közben nem csak D-S között enged váltani a kocsi, hanem engedi kitolni neutrálba is, de ez csakis vészhelyzetben ajánlott, mert ilyenkor eléggé terheli a váltót (szóval nem N-ben kell gurulni lefele a dombról)
Még egy megjegyzésem lenne az emelkedőn való felváltással kapcsolatban. Nem tanácsos az általad javasolt fordulatszám visszavétele, /felváltatni az automatát/ hisz az a lényeg, hogy könnyedén fordulattal tudja leküzdeni autónk az emelkedőt. Rendkivül árt a motornak, ha alacsony fordulaton eröltetjük, sokkal jobb a pörgetés, persze nem üveghangig. Ha emelkedőre érünk rendkivül egyszerű a dolgunk, váltsunk át /neked is csak jószivvel ezt tudon tanácsolni/ sport fokozatba. Igy megkimélhetjük a jármű motorját, az erölködéstől, ami bizony nem hasznos neki.
Van még olyan autómosó, ahol kell az N. Az, amelyik a kerekeket húzza és úgy visz előre és nem a kefék mennek. Ott N-ben kell menni. Amúgy remek videó.
A problema csak az hogy az automata valtobol is tobb fele van es nem hangzott el hogy az itt levo tanacs MILYEN tipusu automata sebessegvaltohoz valo. S sport: epp h nem hamarabb valt fel hanem kesobb mert jobban kiforgatja.
Jaja, ma már 4 féle automata létezik: bolygóműves (hagyományos, pl. Tiptronic), egykuplungos robotizált (itt sokszor nincs P vagy D állás - Smart/VW UP!) duplakuplungos (DSG/DCT), fokozatmentes (CVT), mind a négynek vannak sajátosságai.
@@lazlo1425 Ez az automata váltó, így működik: ruclips.net/video/WdCqnrupMsQ/видео.html Ez a DSG váltó, így működik: ruclips.net/video/7vtpGEtBY3Q/видео.html ; ruclips.net/video/0jgFEg2_zYQ/видео.html
9.perc után mondod, hogy "kigyorsításnál gázfröccs" és visszavált az autó. A gázfröccs azt jelenti, hogy rövid időtartamra rálépsz a gázra, és utána azonnal visszaveszed a lábad, tehát pl. amikor "túráztatod" a motort. De ez nem így van. Ha kigyorsítasz, nyomni kell a gázt folyamatosan, nem csak "gázfröccs". Több 100 ezer km-t vezettem autómatával, szóval tudom :) Ezt csak azért írtam le, mert nem elég egyértelmű, a "gázfröccs" megtévesztő lehet. Amúgy jó a videó, kezdő automatásoknak hasznos lehet.
Legfontosabb dolog kimaradt. Vàltások előtt kötelező a fékpedál használata. Egyébként előzésnél van a kick down, amikor hirtelen teljesen benyomod a pedált 1fokozatot vissza vált. Ha újabb autód van akkor ha intenzívebben gyorsítasz akkor automikusan visszakapcsol, és ilyen esetben is van a kick down.
5 лет назад+4
Igazából a régi automatákat simán beteheted hátramenetbe menet közben is, csak nem akarod XD
Az enyémben pl. még csak meg sem kell teljesen állni és a féket sem kell benyomni hogy D-ből, R-be tedd a választókart. Elektronikus a vezérlése, így biztosítva van a hülye felhasználó ellen! Kezelési könyvben megtalálható a használati módja.
Hello. Jó a videó,de egy dolgog kimaradt :) A kézifék használata itt it fontos. Persze,amiután leparkóltál. Fúleg,ha emelkedőn parkól az ember nagyon fontos a kézifék használata még mielőtt a fékpedált elengeded. Ugyanis itt nagy teher keletkezik a kapcsolószekrényre. Ezt csak megjegyeztem :)
Kézi váltós autónál sem kell nyomni a gázt ahhoz, hogy menjen magától. Csak mert 3:52-nél hangzik el az a mondat, hogy "ez az egyik előnye az automatának".
@@zsombor638 Kuplungkezelés kérdése. Még nagyobb motor sem kell hozzá, 30éve kadett 1,3 s 55kw-vel is simán araszoltam dugóban csak kuplunggal. Persze nem dombnak, de arra a dízel sem megy sokkal többet, és az automata sem indul csak nem gurul vissza.
@@zsombor638 Nem fulladnak le, ha van lehetőséged, próbáld ki. Bármilyen tempóval is mész, vedd le a lábad a gázról, az autó a motorfék hatására elkezd lassulni, folyamatosan csökken a fordulatszám, de csak az alapjáratig, mert ott viszont a motorvezérlő automatikusan fog mindig annyi üzemanyagot adagolni, hogy ezen a fordulaton maradjon a motor (tehát nem engedi lefulladni). Kimehetsz a világból vele így, hogy hozzá se kell érned a gázpedálhoz.
@@zsombor638 Vagy egy másik példával leírva, indulj el (itt még nyomhatsz gázt), de maradj 1-es fokozatban, és ugyanúgy vedd le a lábad a gázpedálról, mint fentebb. Az autó ugyanúgy magától menni fog, csak nagyon lassan (1-es fokozat, alapjárat). Ezt követően kuplung, tedd be 2-esbe, majd óvatosan engedd fel a kuplungot (gázpedálhoz hozzá se kell érni). Az autó szintén magától adagol annyi üzemanyagot, ami ahhoz kell, hogy alapjáraton járva ne fulladjon le a motor. 2-esben alapjárat mellett viszont már kicsivel gyorsabban fog menni az autó, mint 1-esben. Ugyanezt végig tudod játszani minden sebességfokozat esetében, így a végén már 5.-ben (vagy 6.-ban) fog menni az autó alapjárat mellett anélkül, hogy te hozzáértél volna a gázpedálhoz. Tehát végülis úgy növekedett meg a sebességed, hogy te hozzá se értél a gázpedálhoz, mert a motorvezérlő magától adagolt mindig annyi benzint, amennyi kellett.
Fontos! "gyujtást" jellemzően fék benyomása nélkül lehet rá adni gombal vagy kulccal! (toyota prius, auris, fék nélkül kétszer start gomb) aztán üresbe lehet tenni vontatáshoz vagy hogy le tudd tolni az M0 belső sávból. --- Különböző automata szerkezetek léteznek, CVT,DSG hagyományos bolygóműves, érdemes utána nézni az autódnak (DSG nem szereti a csúszást) hosszú pirosnál éjjszaka jófejség üresbe vagy P-be tenni hogy a mögötted lévő ne vakuljon meg a féklámpától;)
Megállási tippet vártam volna, de nem találtam (?). Pedig koptatás szempontjából igen lényeges lenne, automata váltó egyik legfontosabb tippje (bár leginkább DSG esetén, nem sima AT), hogy: egy automata váltó nem tudhatja, mikor fogsz megállni végleg, és mikor indulni, ezért álló várakozásoknál ahhoz, hogy ne koptassa a rendszer a kuplungot, se a fogaskerekeket, nem érdemes játszani a fékkel: - ha olyan autód van, amin ha határozottan benyomod a féket, behúzza a fékeket, egy átmeneti P állapotot csinálva és jelezve azt a műszerfalon: akkor nyomjuk be várakozásnál addig, amíg benem feszíti a fékeket, és (elvileg mindig) a P visszajelzés után el is vehetjük a lábunkat a fékről, az autó tartja magát, maradhat fokozatban, majd amikor gázt adunk, elereszti a kerekeket. Ezek az autók ilyenkor teljesen szétkapcsolják a fogaskereket, kuplungot egymástól, és biztos nem fog koptatni semmit. - ha olyan autód van, ami határozott fékbenyomásra sem húzza be a fékeket, taposd a féket addig, amíg elnem indulsz, esetleg lehet üresbe is rakni eközben. Ugyanis, ahogy említve is van a videóban, a fék felemelése közben már, amikor már kevésbé fog a fék, a kuplung kapcsol, és próbál az autó megfelelő nyomatékkal elindulni (kivéve emelkedőn, itt a legtöbb esetben vigyázni kell, mert magától nem tartja meg az autó magát, a gázt az emelkedőn való álláshoz, induláshoz nekünk kell nyomnunk). Valamint amikor lassít, és megállás közelében van az autó, a kuplung szétkapcsol, hogy feleslegesen ne próbálja pörgetni a kerekeket. Ezt érezni is például elinduláskor, de leginkább majdnem megállásig való lassításnál érezni, hogy amikor már majdnem áll az autó, de még épp hogy gurul, az autó jobban befékez (vagy inkább a löket szűnik meg), ugyanis a fogaskerekeket szétkapcsolja, a hajtást megszünteti, mert azt feltételezi, hogy megállással fejezed be az erősödő, folyamatos fékhatást. DE te ilyenkor még tovább mész, a gázra nem lépsz át, de a féket se nyomod erősebben: az autó figyelembe veszi, hogy mégsem erősödött a fékezés, és gurul még az autó, tehát ismét ráadja a hajtást, amit általában érezni is lehet. Könnyen lehet, hogy van olyan automata váltó rendszer ami teljesen másképp működik, például az AT fajták, de DSG-n belül tudtommal ez a két forma a legelterjedtebb. Csak röhögni szoktam és agyilag nem megérteni azokat a szerencsétleneket (elnézést Tőlük előre!), akik álló sornál vagy piros lámpánál előre másznak mindig egy kicsit (automatánál tipikusan a féklámpa égve marad, ugyanis féknyomás történik, de enyhe ahhoz, hogy teljesen megfogja az autót, az autó viszont már megindul a fent említettek miatt). Pláne nem automata váltó esetén, még a kuplung rugót is nyújtják ezzel, amíg áll a sor, nem beszélve a felesleges koptatásokról. Szerintem ilyenkor ezeknek az embereknek viszket a micsodájuk, ezért óhatatlan, hogy enyhe terpesz és vakarászás közben véletlenül kicsit felengedik a lábukat, és megindul az autó. Arról nem is beszélve, milyen nyugodt és határozott férfiasságra utal, hogy nem áll meg az ember ott, ahol megállt, hanem inkább itt, nem inkább még ott, menjünk már mert még piros.
@@DonboD Nekem a ceges autom egy sprinter (automata). Abban ugy müködik, hogy megallas utan a feket hatarozottan megnyomom. A privat autom egy 7-es golf, 6-os dsg valtoval. Abban van egy gomb/kapcsolo a valtokar mellett bal oldalon. (Auto Hold) Ha azt bekapcsolod, akkor megallas utan automatikusan fekezi az autot, amig nem adsz ujra gazt. Ezt a muszerfalon is jelzi.
Azt is ide írnám még, hogy aki hibamentesen szeretné használni, több 100ekm-en keresztül, az igen is cseréltesse rajta az olajat és a szűrőt. Mivel a legtöbb autómárka azt írjá rá, hogy nem kell cserélni, mert élettartam olaj van rajt, ami persze hülyeség.
Igazad van! A Volvo annak idején éppen ezzel járt pórul, mert sorra mentek tönkre az automata váltói. A sorozatos hibák és reklamációk miatt gyorsan módosították, hogy 100-150 ezer kilométerenként cserélni kell az olajat.
@@tamasdenem7892 Ezt nem tudom, hogy érted. De a ZF autómataváltóit sok autómárka szereli előszeretettel az új autójaiba. Mindegyik nyomja rá a plecsnit, hogy LifeTime oil, Kein Ölwechsel. A ZF honlapján megtalálod a váltó karbantartási adatait, hogy milyen teljesítményszíntű és hány liter olaj kell rá és mikor is CSERÉLD! Ahol forgó alkatrészek vannak, ott van kopadék, fém spém is. Ezzel, ha van szűrő egy szivattyús olajzásnál, előbb utóbb eltelik. Ha nincs szűrő, akkor meg mégjobban koptat, mivel visszakerül minden csapágy és fogaskerék közé. Ezért kell cserélni, régen volt mágneses leeresztő csavar is a hajtóművekben, mára az sincs. Nem cél, hogy örök életű legyen.
Létezik multi módos automata váltó is, itt az egyik üzemmód azonos a videóban szereplővel (bár az "S" nem feltétlenül van jelen ilyenkor), viszont a váltókart magunk felé húzva félautomata szekvenciális váltó üzembe kapcsol és akkor egy-egy alőre lökés egy-rgy fokozatot felfelé, mígy a hátra itányú egy-egy fokozat vissza váltását eredményezi. / Erre való utalás egyébként mástól már elhangzott a lejtmeneti túlzott gyorsulás ellen, de például a jelzett autóban ezen felül további 4 terep/lejtő üzemmód is jelen van, ami például olyat is tud, hogy lejtmenetben limitálja a sebességet 7Km/h-ban.
A videóban nem esett szó a "kickdown" kapcsolóról, ami egy gázpedál alatti mikrókapcsoló, amit ha lepadlózáskor a gázpedállal benyomsz és rövid ideig benyomva tartasz, akkor a váltó azonnnal visszakapcsol egy fokozatot és egy intenzív gyorsulást eredményez ! Az "S" (sport) fokozat szintén egy intenzív gyorsulást tesz lehetővé azáltal, hogy jobban kihúzatja az egyes fokozatokat . A "P" (parking) állás vízszintes felületen akadályozza meg az autó elgurulását, emelekdőn, lejtőn parkoláskor, mindenképpen a rögzítő féket kell használni !
Részben érintve volt a "kickdown" csak nem mondta el, illetve nem megfelelően. Szó szerint tökig kell a pedált nyomni, a kis ellenálláson is túl lábban megnyomva az említett kapcsolót, ekkor vált vissza a váltó. Ha menet közben kickdown nélkül nyom az ember kövér gázt akkor sima gyorsulás van, legalábbis a régi autóknál ('97 BMW E36) biztosan. A Sport fokozatban meg ugye szinte leszabályzásig pörgeti a motort. Jól lehet vele a pénzt szórni. :D
Szia a neutrallal nem értek egyet mert megállás után jobb üresbe tenni és úgy behúzni a kéziféket aztán betenni parkoló üzembe mert így a fék fogja az autót és nem a váltó de ez igaz régebbi típusoknál lehet fontos az újak nem tudom milyen elven fékezik az autót p ben . Nekem egy s60 volvo van és az úgy szereti.....
olvastam a hozzá szólásokba hogy diesel elindul kuplungal, a benzines meg nem. nekem benzines van és pöpecűl meg indul kuplungal gázadás nélkül és nem fullad le... emelkedőn viszont vissza váltunk, nem pedig fel, nem baj az ha pörög a motor, az a dolga hegynek fel fele.
A sport autók körében a Lamborghini Avendator ez 7-sebességes robotizált váltó van rajta( mechanikus váltóval szerelt) csak van rajta egy szivattyúval megoldott kapcsoló rendszer kulissza ami ezt vezérli nagyon kitalálták a mérnökök ezt a rendszert itt is a karbantartás nagyon fontos szerepet játszik és nagyon egyszerű a javítása tapasztalat(de a többi Lamborghini mind automata váltós és a probléma itt is a nagy nyomaték erős motor nem bírja és nagyon nagy hibák lesznek benne vagy javítható vagy csere új váltó sok ezer euró többi autóknál is ez a problémák sajnos.
Ez nem igaz. Meg kell tanulni ezt is kezelni. Nekem egy rém buta automata volt egy korábbi ignisben, gyönyörűen lehetett irányítani a gázpedállal én épp mit is szeretnék. Ha kellett gazdaságosan ment (1.5 Ignis automatával lényegesen kevesebbet evett, mint az előtte használt 1.3, ami engem is meglepett), ha kellett nagyon ment. Ami meglepő én épp vidéken szerettem nagyon, sokkal jobban lehetett vele előzni. Sajnos scross most kézi váltós, nem volt gyártásban itthonra automata akkor, amikor vettük az autót. De az is kérdés neked milyen automatát sikerült kipróbálni, nagy különbségek vannak
Jó az automata. Manapság ragaszkodni a kuplunghoz, vezetési élményre hivatkozva kb olyan, mintha önindító helyett kurblival akarnánk a mai napig beindítani a motort.
3 года назад
Valami ilyesmi... :D Egyetértek, nagyon jól megfogalmaztad!
Így igaz, tényleg jól megfogalmaztad. Én 25 éven át vezettem manuális váltós autókat, nemrég váltottam automatára. Az ismerősi körömben akinek ilyenje van (és többeknek van) mindenki áradozott róla. Hogy is fogalmazzak, hihetetlenül jó dolog. Könnyebb, kényelmesebb, biztonságosabb. Mi kell még? Aki meg csak azért akar kotorászni maga mellett, mert szerinte az az igazi vezetés, annak egészségére...
Kedves Balázs! Olvastam a kommenteket a piros lámpánál való N-be tételről... úgy vettem észre, hogy ahány típus, annyi szokás... Nekem egy 2003-as A 170-es Mercim van. Ha a pirosnál P-be teszem azzal szerinted jót vagy rosszat csinálok? Üdv.
3 года назад+1
Én megmondom őszintén eléggé gyakorlati szempontból nézem az automatát: automata - tehát nem kell vele foglalkozni. Lehet, hogy valaki nagyon hozzáértő ezt meg tudja cáfolni, de gyakorlati használatban szerintem teljesen rendben van, ha az ember D-ben hagyja a váltót végig, amíg megy vele, beleértve a piros lámpát is. Én legalábbis bizotsan nem teszem sem N-be, se P-be. :) De azt nem gondolom, hogy bármi rosszat csinálnál vele az autónak.
Van egy furcsa kivétel a régi amerikai automata váltós kocsiknál. Azoknál amelyeknek széles a fékpedálja, két lábbal szokták taposni a féket vészfékezéskor. Direkt ezért gyártották legalább 20 cm széles fékpedállal, így mindkét láb kényelmesen elfér rajta.
Nem két lábbal hanem váltott lábbal jobb láb a gázon a bal pedig a féken lazán. Nem árt kihalt környéken begyakorolni ezt a manővert, mert eleinte nagy a hibázás lehetősége de később visszahozza az időd amit rászántál.(az f1 es autókban is két lábbal vezetnek )
Szia! Porosnál várakozom, kivegyem D-ből N-be? Mi a javaslatod? Köszi!
7 месяцев назад
Én csak D-ben használom, tehát sosem veszem ki belőle nomrál várakozás (pl. piros lámpa) miatt. Szerintem az emberek 99%-a így használja az automatát, és erre is vannak tervezve. Ennek ellenére itt a kommentekben többen javasolták ennek az ellenkezőjét.
Én személy szerint feleslegesnek tartom az autómata váltót, de persze ez szubjektív. Én szeretek váltani. Közel 20éves a jogsim és nem tartom tehernek. Én sokszor vezettem automatát de olyan mintha buszon vagy a héten ülnék, unalmas, oda az a klasszikus vezetési élmény. De persze azt is tudom hogy ide tart a világ M.I. ami mindent ki gondol helyettünk. Minek az ember agya? Az emberek ma már azt szeretik ha más megcsinál mindent helyettük. Egyáltalán nem erény ha magad oldod meg a problémákat. És ott van az is hogy sajnos már csak felárral lehet venni manuális új autót😢. Kinéztem magamnak egy vadonatúj autót 50ezer euró a lista ára 90ezer ha manuálissal kéred. És ez gáz....
Ha már készítessz ilyen videót, az érdekes részleteket is el lehetne mondani...például téli vezetés, csúszós út...D-ben nincs hatékony motorfék, viszomt S-ben van és nagyon hasznos...Aztán a vontatás meg a többi...ha már egyszer csinálod...Lehet két lábbal vezetni! Hogy ez nem mindenkinek megy az nem jelenti azt, hogy nem lehet....Néha hasznos...Manuálisról átszokni autómatára...Erről is mondhattál vona valamit...
5 лет назад+2
Köszönöm az ötleteket. Ez a videó elsősorban azoknak készült, akik még egyáltalán nem vezettek automata váltós kocsit.
Ennek a videónak nem szabadott volna elkészülnie. Félrevezető, hiányos, ezért kártékony! Összefoglalóan: nem igaz állítás az, hogy kényelmes, biztonságos, könnyen megtanulható az automata. Ez legfeljebb csak részben van így. Pl. a DSG automata váltónál kb. 10 éve bevezették, hogy nem a fékpedállal kapcsoljuk a váltót, hanem a gázpedállal. Ettől kezdve kúszás sincs. Úgy működik, mint a nem automata váltós autó, és ahogy a logika is diktálja: ha gázt adunk, akkor megy az autó, ha levesszük a lábunkat a gázról, akkor megáll. Tehát a fékpedált pl. piros lámpánál nem kell nyomva tartani. A videó tehát csak a régi DSG váltókra igaz, az újakra nem. Remélhetőleg a régi DSG-k előbb-utóbb kikopnak az utakról. A Golfnál pl. a 7-es generációtól kezdve érhető el az új rendszer, 2013-tól, a Passatnál előbb. A régebbi DSG váltókról: Rendkívül balesetveszélyesek. Ha valamiért lekerül a lábunk a fékpedálról, és nem vesszük észre, mert pl. valami elvonja a figyelmünket, akkor beledurrantunk az előttünk lévőbe. Továbbá: mivel a kúszás 1-2 mp késéssel indul, előfordulhat, hogy kipattanunk az autóból úgy, hogy tévedésből sebességben hagyjuk a váltót. Vannak gyártók, akik erre védelmet alkalmaznak, pl. hangjelzést, ha sebességben lévő váltónál kinyitjuk a vezetőoldali ajtót, vagy vezetőülés foglaltság érzékelőt (pl. Volvó), ami a váltót üresbe tudja kapcsolni, ha indokolt, de a VW semmit nem talált ki erre. Pechemre nekem egy 2010-es Golf 6-osom van. Ilyen balesetekről számtalan híradás olvasható a neten, de egy rokonunk és egy szomszédunk is járt már így. Továbbá: a váltókar lineárisan, kis utakon mozog. Emiatt nem lehet vakon váltani úgy, mint a nem automata váltónál. Továbbá: Ha ránézek a váltókarra, akkor is bizonytalanság fog el, hogy melyik fokozatban is vagyok. Van ugyan egy skála a váltókar mellett, de nincs a skálának mutatója. Ezt azzal próbálták pótolni, hogy világítanak a skála aktuális állásai. De nappali fényben ebből semmit nem látni. Továbbá: Ésszerűtlen a váltókarnál a fokozatok elhelyezése. Nem tudni miért, talán hagyományból ezen nem hajlandók a gyártók változtatni. Középen kellene lennie az N állásnak, attól előre, jó messzire a D-nek, és hátra, jó messzire az R-nek. A P-nek pedig pl. az N-től balra. Ez hasonlítana a nem automata váltó kiosztására, hisz ott középen van az üres állás (ami megfelel az N-nek). És még logikus is lenne: pl. N-ből ez előremenetet nem a kar hátrafelé mozdításával lehetne elérni, az R-t pedig nem az előre mozdítással. Továbbá: A fékpedál kényszerű nyomásával égetjük a féklámpákat, vakítva a mögöttünk állókat. Továbbá: A kúszás (vélt) előnye miatt fölösleges lelkendezni. Minden gyártó más és más sebességre állítja be a kúszási sebességet. A VW pl. 5 km/ ó-ra. Dugóban viszont a sebesség állandóan ingadozik. A fix km/ó-val ilyenkor mire megyünk? Semmire. Az 1,4 TSI motornál hibás a DSG programja. 60 km/ó-ig olyan gyorsan felkapcsolja a fokozatokat, hogy egyenletes sebességnél 1250-en tartja a motor fordulatszámát. 20-nál, 30-nál, 40-nél, 50- nél, 60-nál is. A motor emiatt brummog, kínlódik. Ez sportfokozatban is ugyan így van. Más gyártású vagy típusú automatához nem tudok hozzá szólni. Az eddigiek az autómmal való 11 évnyi kényszerű együttlét tapasztalatai alapján íródtak.
olyanként, aki már 8 éve csak automatával jár, pár megjegyzés: talán banálisnak hangzik, de az automatát is TILOS hidegen huzatni, egyrészt mert a motornak sem jó, de főképpen a váltónak sem , ha a még hideg "olaj" próbálja magát átpréselni a labirintuson, illetve azon helyeken, ahol annak közlekedni kell. Aztán az N-re igenis szükség van, pl. lámpánál , vagy egyéb, 1 percnél hosszabb álláskor soha nem hagyom D-ben és a féket taposva hagyom erölködni a komplett erőátvitelt, hanem kiveszem N-be és ha szükséges, vagy a rögzítőféket húzom be, vagy a fékpedált gyengén benyomva rögzítem az autót. Kormány "fülekkel való fel/ leváltás: fontos, hogy egy benzines lehetőleg 2000 RPM-es fordulat alatt ne fejtsen ki erőt, mivel az olyan irányú erőhatásokat fejt ki, ami nem tesz jót a mozgó alkatrészeknek, illetve káros vibráció is keletkezik. Épp ezért törekedni kell arra, hogy ne engedjük olyankor felváltani a váltót, amikor némi emelkedőn megyünk és az már dobná 5., illetve 6. fokozatba , miközben ezzel a fordulatszám 1700-1800RPM-re csökkenne, ahol a motor már nem is tud erőt kifejteni, pláne nem emelkedőnek szemben. Ilyenkor célszerű visszaváltani , vagy ha tartósan szeretnénk mondjuk 4.-ben, vagy 6 sebességes automata esetén 5.-ben menni, akkor S be kapcsolunk és a kormányfülekkel rögzítjük az aktuális sebességet, ami egy kis M betű megjelenésével adja tudtunkra, hogy akkor eme sebesség rögzítve van, amit a váltó természetesen egy nagyobb emelkedő esetében felülbírál és még egyet visszavált.
Ha meredek dombon mész fel és meg kell állni (pl. piros lámpa a domb tetején), akkor csak nyomod a féket, majd induláskor hirtelen gázt adsz? Hogy akadályozod meg, hogy ne gurulj az autó vissza? Vagy autómatikusan nem gurul vissza?
4 месяца назад+2
Nem fog visszagurulni, gyakorlatilag úgy képzeld el, hogy amint felengeded a lábad a fékről, sebességben van az autó.
Mi tortenik akkor ha D uzemmodban haladok egy Ford Kugaban es a kormany mogotti kijelzon az automata allasok utan: PRNDS utan egy 3-as szam tunik fel?
3 года назад
Nálam ilyen (szintén Fordban) akkor jelenik meg, ha véletlenül megnyomom valamelyik kallantyút a kormányon, ami átvált kézi módba. De ha D-ben vagy akkor elvileg fél perc után eltűnik és visszavált automatába.
Én imádom, a legjobb, hogy a dugóban araszolgatva szépen meg lehet kajálni a hambikat, csak 1 lábbal kell vezetni gyök kettővel, térddel meg igazgatni a kormányt ha kell, közben kóla - sültkrumpli hambi kézben.... :p
Nem okoskodni akarok.Az N fokozatot láncos autómosóba használjunk ott másképp nem tudunk vele mozogni. Még esetleg nagyon rövid távú lassú vontatás esetén, szerviz területen belül például.
nekem is egyből az jutott eszembe mikor mondta hogy sosem használjuk, hogy akkor kell abba tenni ha valamiért tolni akarjuk az autót, vagy vontatják :D
Az N-t pl hosszabb pirosnal lehet használni. Nem véletlen van D előtt. Kipöccinted ,majd go. Nem kell erősen taposni a féket,nem tol feleslegesen és kevesebb is fogyaszt így. Legtöbben nem használják. Én pl Bp en a szoptatós lámpáknál ki rakom.
@@Popigte úgy értem felesleges. Azért automata hogy majd ő elintézi a dolgokat helyetted. Felesleges az N. N automosóba való ahol magátol megy a szalagon vagy vontatás. Vontatni is lehet ésszerű kerezek között. Volvo kézikönyv 80 km táv max 80 km/h.
Ki lehet venni N-be, de sajnos nem jó a váltónak, pláne az újabbaknak mint a DSG, aminél nem is szabad ki szedni üresbe a lámpánál mert megmegy a váltó, de ez váltótipustol is függ.
Még sose vezettem automata váltóst, ezért nem értem hogy az N fokozatot sose használod - ha hosszan állsz a dugóban akkor is végig nyomod a fékpedált?
2 года назад
Én személy szerint nem használom az N fokozatot. Egy normál piros lámpánál a fékpedált nyomom, ha esetleg hosszabbnak tűnik a várakozás, akkor pedig P-be teszem, ez egyben rögzíti is az autót.
Használni kell, dugóban féket nyomod aztán berakod N-be, különben fékkel tartod az autót közben a váltó 1-es fokozatban van, és hajtaná a kereket, nem teszi magától N-be ilyenkor. Ez zavaró és káros is lehet, nekem például ha nem teszem N-be akkor lecsökken az alapjárat és elkezd remegni az autó mert "menne" de nem engeded a fékkel. N-be teszed nem remeg és nem megy el a kenés sem. Azt, hogy káros-e annyira, nem tudom mert nem vagyok autó szerelő, de hallásra biztos nem tesz jót és a féktárcsák sem hűlnek, P-be meg egyáltalán nem tenném mert ha P-be teszed reteszeli a váltót és ilyenkor az autó súlyát a váltó fogja (a retesz), meg lehet csinálni, csak előtte kézi féket be kell húzni, N-be rakni, ilyenkor megfogja a kézi fék és ha már megfogta akkor P. Megállásnál ugyan ez a szitu, elinduláskor először D aztán kézi fék ki.
A videó nagyon hasznos lehet azoknak, akik most ismerkednek az automata váltóval ! Nem esett azonban (elég) szó a motorfék használatáról(pl. lejtőn). Azt is meg lehetett volna említeni, hogy "jobb" automatákon általában van két külön gomb a "Sport" és a "Téli" fokozat kapcsolására, és nemcsak "D" van, hanem " 3", "2", és "1" is (persze motorfék céljára)
5 лет назад+2
Ez a videó kifejezetten azoknak készült, akik még nem nagyon vezettek automata váltós kocsit.
Jó lett a videó.
Köszönöm. :)
Szuper! :)
@József Zatyi Lehet. Gázelvétel után csak meglököd és gurul. Ilyenkor nem kell a gombot nyomkodni mert N és D között enged anélkül is, csak újra D nél meg kell várni míg a váltó is ott lesz nem csak a kar(tizedmásodpercnyi idő amit ha nem érzékel a sofőr akkor a fordulatszám növekedés árulkodik) különben ránt. Én lámpánál is üresbe lököm ne erőlködjön.
Szia leallitani is csak úgy szabad az autót hogy mikor berakom P-be a vezetés végén akkor Nyomni kell a féket miközben leállitom?
Hol vetted a auto szilagyi balazs
Jó, érthető, világos volt minden. Köszönöm az infókat!
Köszönöm hogy megosztottad ezt a videót! 8 éve vezetek és most jutottam el arra a pontra hogy automata váltós autót szeretnék venni jövő hónapba. Viszont soha nem vezettem és nagyon féltem tőle viszont most rájöttem hogy nem nehéz meglehet tanulni ugyan úgy mint a manuálist. 😊
szuper videó és magyarázat! most váltok automatára, hasznos volt a videó, köszi!
Örülök, hogy tetszett 🥰
Hálás köszönet ezért az értékes videóért, nagyon nagy segítség volt, főleg, h most váltottam kéziről automatára ❤❤❤❤
Köszi szépen! Ez érthető és világos volt. Sosem vezettem még automata váltós autót, ezért kerestem rá.😊
Örülök neki, hogy tetszett! :) Próbáld ki az automatát!
Nagyon köszönöm. Jogsi előtt állok és autómata lessz nekem is. Sokat segített hogy elmagyarázta hogy működik. Köszönöm.
Nagyon örülök neki 🙂
Ez a video volt a segitsegemre az elso automata auto vezetese elott. Koszonom:)!!
Nem rossz a videó, de pár kiegészítést tennék, bár kommentekben megjelennek.
1. Azt jobban kéne hangsúlyozni, hogy induláskor D-be (vagy R-be) rakni a féket nyomva kell tartani!
2. A "trükk" a visszaváltásra nem (csak) a hirtelen nagyobb gázadás, hanem a kick-down kapcsoló, ami a gázpedál "padló állása" alatt van, és arra vált vissza több fokozatot.
3. Az N állást tényleg alig használjuk, de azokat a bizonyos eseteket, érdemes lenne megemlíteni: például autómosóban. (Esetleg ha arrébb akarjuk tolni a kocsit 10 centivel beindítás nélkül, akkor csak gyújtás - fék (ilyenkor nincs szervó!!!) és N-be, de ezt a manővert csak nagyon óvatosan, mert tényleg se fék szervó nincs, se kormány szervó!)
4. Érdemes lenne még megemlíteni a különböző automataváltó típusokat, mert némelyik nagyon eltérő használatot igényel: "hagyományos" automata, robotizált váltó, CVT, eCVT (hibrid), DSG, elektromos autók, Plug-in hibridek... stb.
Amúgy hasznos videó kezdő automatásoknak.
Köszönet a videóért.
Már kb 15 éve csak automata váltós kocsikat használok. Nagyon beváltak semmi gond nem volt több százezer km alatt sem.
Sok féle automata váltó van és egész másképp működnek, más a megbízhatóságuk, tartósságuk is.
Hagyományos bolygóműves váltós mindegyik, kocsim, tehát nem DSG vagy robot váltó, mert azokban személy szerint nem bízom.
Sokat utánfutóztam is tolatgattam szűk helyekre, nehéz futóval is. Egy hagyományos váltós kocsi már sok kuplungot megevett volna ilyen használattal.
Itt viszont nem volt gond a hidrokuplung bírja a strapát.
Annyit hozzátennék, hogy P álásban a váltó egyben be is fékezi a hajtott kerekeket, ha nincs nagyobb lejtő nem is használok kéziféket pl áruház parkolókban és garázsban otthon.
Igy pl. elsőkerekes kocsi esetén a kéziféket is behúzva P állasban mind négy kerék be van fékezve.
Ez ott jöhet jól, hogy pl jeges lejtős úton télen parkolva, csak a kéziféket behúzva,
szép lassan csúszott lefele a kocsi viszont a P be téve 4 kerék már stabilan megfogta.
Már soha nem is vennék hagyományos váltós kocsit, annyira beváltak ezek az automaták.
Milyen kocsi vagy váltó az ami P állásba fékezi a kerekeket? Valahogy ez nekem nem smafu! A P azaz Park állásba csak reteszelve van váltó és persze a feloldja a szeleptömb a lamellák összezárását.
@@zoleezolee5419 A fékezés nem fékkel értendő természetesen, csak reteszeli a váltót, de a lényeg u.a. rögzíti a kerekeket. Én pl szinte soha nem használok kéziféket, ha mégis behúzom így már 4 kerék lesz befékezve, ha a váltó is P állasban van. Csak nagy lejtő estén szoktam behúzni.
@@gyenisattila1069 így már értem. Igen nagyobb lejtőn érdemes kéziféket húzni majd P be rakni így tehermentes lesz a váltóban a reteszelés. Ez is egy kis odafigyelés.
@@zoleezolee5419 Nagyon jó meglátás én is mindig a kéziféket húzom be előbb, hogy ne a váltót terheljem nagy lejtőn. Jártam úgy , hogy havas jeges utcán csak a 4 kerék rögzítés fogta meg a kocsit kézifékkel csúszott lefele.Jól jött a P állás.
Annyit tennék hozzá, hogy a mai autókon a kézifékkel nem nagyon lehet már variálni, mert automatikusan behúzza megálláskor és kiengedi elinduláskor. Ha áll az autó - és leállítjuk a motort is - akkor csak valamilyen trükkel lehet kiengedni. Amikor gumicserére viszem az autót, akkor kérik, hogy engedjem ki a féket, de ez nem szokott sikerülni. A szerelők is kínlódnak vele mindig. Néha megnézem a kézikönyvben gumicsere előtt, de a következő évre már elfelejtem :)
Rendkívül hasznos videó! Nekem jól jön! Értelmesen magyaráztad el!!! Tisztelet!!!
Még annyi, hogy ha felemeled a lábad menet közben, akkor automatikusan üresbe teszi magát. Ha nem nyomsz gázt, akkor egy idő után kapcsolódik a váltó a motorhoz, így motorfékez az üzemanyag takarékosság miatt. Dombon lefele pedig alapból a legjobb fokozatot választja, hogy a motorfék mindig jó legyen és a fogyasztás 0.0liter/100km maradjon ;)
Persze ez saját tapasztalat (VW Passat B5 1.8t 5sebességes automatával)
Nagyon szépen köszönöm a videót!
Automatán gondolkodtam, még nem volt közöm hozzá, köszönöm szépen a videót
Nagyon èrthető lett a videó köszönöm szépen!
Köszönöm a videót!
Mondjuk az R, mint Rückwärts németül van, angolul pedig Reverse.
magyarul meg RAKETA...
Pár hete vettem meg életem első autóját ami automata sebváltós és imádom! Mivel teljesen rutintalan vagyok, így a manuális sebváltóval történő bíbelődés nem köti le a figyelmemet és sokkal jobban tudok a forgalomra összpontosítani. Az útkereszteződésekből való elstartolás is sokkal gyorsabb egy automata sebváltós autóval, mert ha gyorsan kell elindulni, csak odalépsz neki, tekered a kormányt és már kint is vagy. Tudom, akik hozzászoktak a manuálishoz azoknak nem köti le annyira a figyelmét már, de azért mégis csak egy plusz feladat váltogatni. Audikban is előforduló Tiptronic-ról van szó, így ha ki akarja próbálni az ember a manuális által kínált élményt, akkor arra is van lehetőség. Nekem bevált.:)
Még annyi hozzátartozik, hogy nekem a váltón a "D" alatt nem "S" hanem "4" "3" és "2" van. Még nem próbáltam ki ezeket a fokozatokat. Valaki tudja esetleg, hogy mire számíthatok? :D
Az azt szokta jelenteni, hogy maximum abba a sebess;gbe kapcsol fel a váltó. Tehát a 2 állásban 2-esbe kapcsol csak fel, 3-asba nem.
Engedj meg egy kis helyreigaztást. Sport fokozatban nem hamarabb, hanem inkább később, magasabb fordulatszámon vált. Engedi jobban kipörögni a motort.
Köszi
Ja, ez így igaz! :)
Az nem Sport fokozat, hanem Slow, azaz "Lassú". Ezzel visszaváltsz a motorfék üzem lejtőn lefelé a videóban bemutatott váltónál. A Sport üzemmódban( ez jellemzően oldalra mozgatás D-ben) felvált, csak nagyobb fordulatnál, a Slowban nem vált fel, mert motorfék.
@@GaborDomjan :-)
@@GaborDomjan Az "R" pedig "Rocket" azaz rakéta fokozat... 😂😂😂
Nagyon jól érthető és kellemes útmutatás. A pici trükk is hasznos lesz.🚗👍😊Köszönöm. Várom a többi praktikus dolgokat is.
Köszönöm! :)
Most készülünk venni,köszi a videót!
Most gondolkodom automata váltós autó vásárlásán. Nagyon hasznos ez a kis videó mivel egy kicsit tartottam az automata váltótól. De a tanácsaid alapján nincs mitől tartanom. Köszönöm ezt a hasznos videót. Tényleg rengeteget segít. 🙂
Nagyon örülök neki. :) Nincs mitől tartanod. ;)
Praktikus az automata az biztos
Nekem nagyon tetszet ez a videó likéztem 👍 feliratkoztam és be kapcsoltam az értesitéseket és majd visza nézem a videóidat. Gratlulálok . Normálinan , érthetöen , hétköznapi nyelven elmontat és ez tetszet csak igy tovább. Szilárgyi Balázs.🙂
Nagyon örülök neki, köszönöm! :)
@ én köszönöm a jó videóid 🙂🙂🙂👍
Hurrá!
Valaki végre feltalálta a melegvizet!
Szia 😁 írtam Neked hogy sokat segített a videód mikor “el vesztettem a szüzességem automata autóval” 😀
Nagyon szeretem és rögtön ráéreztem 🤗
Köszönöm mégegyszer tényleg segítettél a videoddal 👍🏻
Grazie🤗🥰
Nagyon örülök neki! :)
Azért parkolásnál ne a videó alapján járj el, ha hosszú életű váltót szeretnél.
Helytelen használat. Megállásnál először D-ből vagy R-ből csak N-be rakjuk, majd kézifék behúz. Lábfék felenged és vársz 1-2 mp-et , míg a kézifék rögzíti az autót végleges pozíciójában. Utána mehet a P.
Ha így csinálod, akkor az autó súlya nem a váltón és a reteszelőn fog lógni, hanem a kézifék fogja tartani. Meghálálja a váltód hosszútávon.
@@attilab.2818 Köszönöm szépen a tanácsot ☺️
Helytelen használat. Megállásnál először D-ből vagy R-ből csak N-be rakjuk, majd kézifék behúz. Lábfék felenged és vársz 1-2 mp-et , míg a kézifék rögzíti az autót végleges pozíciójában. Utána mehet a P.
Ha így csinálod, akkor az autó súlya nem a váltón és a reteszelőn fog lógni, hanem a kézifék fogja tartani. Meghálálja a váltód hosszútávon.
Ės elindulásnál mi a helyes sorrend?
Tényleg jó videó lett, gratulálok hozzá! Én csak annyit fűznék a dologhoz, hogy menet közben nem csak D-S között enged váltani a kocsi, hanem engedi kitolni neutrálba is, de ez csakis vészhelyzetben ajánlott, mert ilyenkor eléggé terheli a váltót (szóval nem N-ben kell gurulni lefele a dombról)
Még egy megjegyzésem lenne az emelkedőn való felváltással kapcsolatban. Nem tanácsos az általad javasolt fordulatszám visszavétele, /felváltatni az automatát/ hisz az a lényeg, hogy könnyedén fordulattal tudja leküzdeni autónk az emelkedőt. Rendkivül árt a motornak, ha alacsony fordulaton eröltetjük, sokkal jobb a pörgetés, persze nem üveghangig. Ha emelkedőre érünk rendkivül egyszerű a dolgunk, váltsunk át /neked is csak jószivvel ezt tudon tanácsolni/ sport fokozatba. Igy megkimélhetjük a jármű motorját, az erölködéstől, ami bizony nem hasznos neki.
Bocs a helyesírás hibák miatt :) Angol klavin írok és néha mellé sikerül :)
Van még olyan autómosó, ahol kell az N. Az, amelyik a kerekeket húzza és úgy visz előre és nem a kefék mennek. Ott N-ben kell menni. Amúgy remek videó.
N -t akkor használd ha le allítod a z autód. Utana tedd P -be!
Ez a helyes leállítasi sorrend
Imádom! Nagyon jó let! sokat segítetél vele :) Köszönöm!
Örülök neki! :)
A problema csak az hogy az automata valtobol is tobb fele van es nem hangzott el hogy az itt levo tanacs MILYEN tipusu automata sebessegvaltohoz valo.
S sport: epp h nem hamarabb valt fel hanem kesobb mert jobban kiforgatja.
Jaja, ma már 4 féle automata létezik: bolygóműves (hagyományos, pl. Tiptronic), egykuplungos robotizált (itt sokszor nincs P vagy D állás - Smart/VW UP!) duplakuplungos (DSG/DCT), fokozatmentes (CVT), mind a négynek vannak sajátosságai.
Powershift
Muhaha nekem smg-van na az egy jó poén 😉😉
@@firstwhitehawk wazekám a DSG nem automata...nemtuttad......
@@lazlo1425 Ez az automata váltó, így működik: ruclips.net/video/WdCqnrupMsQ/видео.html
Ez a DSG váltó, így működik: ruclips.net/video/7vtpGEtBY3Q/видео.html ; ruclips.net/video/0jgFEg2_zYQ/видео.html
Nagyon hasznos volt Köszönöm.
Jó lett a videó. De minek kell az N állás?
9.perc után mondod, hogy "kigyorsításnál gázfröccs" és visszavált az autó. A gázfröccs azt jelenti, hogy rövid időtartamra rálépsz a gázra, és utána azonnal visszaveszed a lábad, tehát pl. amikor "túráztatod" a motort. De ez nem így van. Ha kigyorsítasz, nyomni kell a gázt folyamatosan, nem csak "gázfröccs". Több 100 ezer km-t vezettem autómatával, szóval tudom :) Ezt csak azért írtam le, mert nem elég egyértelmű, a "gázfröccs" megtévesztő lehet. Amúgy jó a videó, kezdő automatásoknak hasznos lehet.
Köszönöm szépen!
Legfontosabb dolog kimaradt. Vàltások előtt kötelező a fékpedál használata. Egyébként előzésnél van a kick down, amikor hirtelen teljesen benyomod a pedált 1fokozatot vissza vált. Ha újabb autód van akkor ha intenzívebben gyorsítasz akkor automikusan visszakapcsol, és ilyen esetben is van a kick down.
Igazából a régi automatákat simán beteheted hátramenetbe menet közben is, csak nem akarod XD
@ nem történik akkor se semmi. Azért automata!!
@@Avasallador101 hát... :D én az 1990 előtti teljesen analóg automatákra gondolok. Annak reccsropp és ennyi volt ha beteszed rbe xd
Az enyémben pl. még csak meg sem kell teljesen állni és a féket sem kell benyomni hogy D-ből, R-be tedd a választókart. Elektronikus a vezérlése, így biztosítva van a hülye felhasználó ellen! Kezelési könyvben megtalálható a használati módja.
Marhaság ! Nem is hallod és nem is érzed mikor vált az automata,hacsak nem a bontóból hoztad el.....
Hello. Jó a videó,de egy dolgog kimaradt :) A kézifék használata itt it fontos. Persze,amiután leparkóltál. Fúleg,ha emelkedőn parkól az ember nagyon fontos a kézifék használata még mielőtt a fékpedált elengeded. Ugyanis itt nagy teher keletkezik a kapcsolószekrényre. Ezt csak megjegyeztem :)
Köszönöm 🤗
Szívesen. 🙂
legjobb találmány
Kézi váltós autónál sem kell nyomni a gázt ahhoz, hogy menjen magától. Csak mert 3:52-nél hangzik el az a mondat, hogy "ez az egyik előnye az automatának".
Ez főleg dízelekre igaz csak, a benzines azért gáz nélkül már fullad
@@zsombor638 Kuplungkezelés kérdése. Még nagyobb motor sem kell hozzá, 30éve kadett 1,3 s 55kw-vel is simán araszoltam dugóban csak kuplunggal. Persze nem dombnak, de arra a dízel sem megy sokkal többet, és az automata sem indul csak nem gurul vissza.
@@zsombor638 Nem fulladnak le, ha van lehetőséged, próbáld ki. Bármilyen tempóval is mész, vedd le a lábad a gázról, az autó a motorfék hatására elkezd lassulni, folyamatosan csökken a fordulatszám, de csak az alapjáratig, mert ott viszont a motorvezérlő automatikusan fog mindig annyi üzemanyagot adagolni, hogy ezen a fordulaton maradjon a motor (tehát nem engedi lefulladni). Kimehetsz a világból vele így, hogy hozzá se kell érned a gázpedálhoz.
@@zsombor638 Vagy egy másik példával leírva, indulj el (itt még nyomhatsz gázt), de maradj 1-es fokozatban, és ugyanúgy vedd le a lábad a gázpedálról, mint fentebb. Az autó ugyanúgy magától menni fog, csak nagyon lassan (1-es fokozat, alapjárat). Ezt követően kuplung, tedd be 2-esbe, majd óvatosan engedd fel a kuplungot (gázpedálhoz hozzá se kell érni). Az autó szintén magától adagol annyi üzemanyagot, ami ahhoz kell, hogy alapjáraton járva ne fulladjon le a motor. 2-esben alapjárat mellett viszont már kicsivel gyorsabban fog menni az autó, mint 1-esben. Ugyanezt végig tudod játszani minden sebességfokozat esetében, így a végén már 5.-ben (vagy 6.-ban) fog menni az autó alapjárat mellett anélkül, hogy te hozzáértél volna a gázpedálhoz. Tehát végülis úgy növekedett meg a sebességed, hogy te hozzá se értél a gázpedálhoz, mert a motorvezérlő magától adagolt mindig annyi benzint, amennyi kellett.
@@ferencfuto59
Valóban, nem kell hozzá nagy motor. A 760 cm³-es Matiz is megcsinálja ezt a "mutatványt". :-)
Fontos! "gyujtást" jellemzően fék benyomása nélkül lehet rá adni gombal vagy kulccal! (toyota prius, auris, fék nélkül kétszer start gomb) aztán üresbe lehet tenni vontatáshoz vagy hogy le tudd tolni az M0 belső sávból. --- Különböző automata szerkezetek léteznek, CVT,DSG hagyományos bolygóműves, érdemes utána nézni az autódnak (DSG nem szereti a csúszást) hosszú pirosnál éjjszaka jófejség üresbe vagy P-be tenni hogy a mögötted lévő ne vakuljon meg a féklámpától;)
gyújtással N-ben ne vontasd, mert meghal az autód. Tilos vontatni automata kocsit, ha nem jár a motor.
Megállási tippet vártam volna, de nem találtam (?). Pedig koptatás szempontjából igen lényeges lenne, automata váltó egyik legfontosabb tippje (bár leginkább DSG esetén, nem sima AT), hogy:
egy automata váltó nem tudhatja, mikor fogsz megállni végleg, és mikor indulni, ezért álló várakozásoknál ahhoz, hogy ne koptassa a rendszer a kuplungot, se a fogaskerekeket, nem érdemes játszani a fékkel:
- ha olyan autód van, amin ha határozottan benyomod a féket, behúzza a fékeket, egy átmeneti P állapotot csinálva és jelezve azt a műszerfalon: akkor nyomjuk be várakozásnál addig, amíg benem feszíti a fékeket, és (elvileg mindig) a P visszajelzés után el is vehetjük a lábunkat a fékről, az autó tartja magát, maradhat fokozatban, majd amikor gázt adunk, elereszti a kerekeket. Ezek az autók ilyenkor teljesen szétkapcsolják a fogaskereket, kuplungot egymástól, és biztos nem fog koptatni semmit.
- ha olyan autód van, ami határozott fékbenyomásra sem húzza be a fékeket, taposd a féket addig, amíg elnem indulsz, esetleg lehet üresbe is rakni eközben. Ugyanis, ahogy említve is van a videóban, a fék felemelése közben már, amikor már kevésbé fog a fék, a kuplung kapcsol, és próbál az autó megfelelő nyomatékkal elindulni (kivéve emelkedőn, itt a legtöbb esetben vigyázni kell, mert magától nem tartja meg az autó magát, a gázt az emelkedőn való álláshoz, induláshoz nekünk kell nyomnunk). Valamint amikor lassít, és megállás közelében van az autó, a kuplung szétkapcsol, hogy feleslegesen ne próbálja pörgetni a kerekeket. Ezt érezni is például elinduláskor, de leginkább majdnem megállásig való lassításnál érezni, hogy amikor már majdnem áll az autó, de még épp hogy gurul, az autó jobban befékez (vagy inkább a löket szűnik meg), ugyanis a fogaskerekeket szétkapcsolja, a hajtást megszünteti, mert azt feltételezi, hogy megállással fejezed be az erősödő, folyamatos fékhatást. DE te ilyenkor még tovább mész, a gázra nem lépsz át, de a féket se nyomod erősebben: az autó figyelembe veszi, hogy mégsem erősödött a fékezés, és gurul még az autó, tehát ismét ráadja a hajtást, amit általában érezni is lehet.
Könnyen lehet, hogy van olyan automata váltó rendszer ami teljesen másképp működik, például az AT fajták, de DSG-n belül tudtommal ez a két forma a legelterjedtebb. Csak röhögni szoktam és agyilag nem megérteni azokat a szerencsétleneket (elnézést Tőlük előre!), akik álló sornál vagy piros lámpánál előre másznak mindig egy kicsit (automatánál tipikusan a féklámpa égve marad, ugyanis féknyomás történik, de enyhe ahhoz, hogy teljesen megfogja az autót, az autó viszont már megindul a fent említettek miatt). Pláne nem automata váltó esetén, még a kuplung rugót is nyújtják ezzel, amíg áll a sor, nem beszélve a felesleges koptatásokról. Szerintem ilyenkor ezeknek az embereknek viszket a micsodájuk, ezért óhatatlan, hogy enyhe terpesz és vakarászás közben véletlenül kicsit felengedik a lábukat, és megindul az autó. Arról nem is beszélve, milyen nyugodt és határozott férfiasságra utal, hogy nem áll meg az ember ott, ahol megállt, hanem inkább itt, nem inkább még ott, menjünk már mert még piros.
Nekem b7 passat van 6-os olajos dsg-vel, de nekem nincs autómata kézifék benne.
Hiába taposom a féket
@@DonboD Nekem a ceges autom egy sprinter (automata). Abban ugy müködik, hogy megallas utan a feket hatarozottan megnyomom. A privat autom egy 7-es golf, 6-os dsg valtoval. Abban van egy gomb/kapcsolo a valtokar mellett bal oldalon. (Auto Hold) Ha azt bekapcsolod, akkor megallas utan automatikusan fekezi az autot, amig nem adsz ujra gazt. Ezt a muszerfalon is jelzi.
Azt is ide írnám még, hogy aki hibamentesen szeretné használni, több 100ekm-en keresztül, az igen is cseréltesse rajta az olajat és a szűrőt. Mivel a legtöbb autómárka azt írjá rá, hogy nem kell cserélni, mert élettartam olaj van rajt, ami persze hülyeség.
Jogos!
Igazad van! A Volvo annak idején éppen ezzel járt pórul, mert sorra mentek tönkre az automata váltói. A sorozatos hibák és reklamációk miatt gyorsan módosították, hogy 100-150 ezer kilométerenként cserélni kell az olajat.
@@tamasdenem7892
Ezt nem tudom, hogy érted. De a ZF autómataváltóit sok autómárka szereli előszeretettel az új autójaiba. Mindegyik nyomja rá a plecsnit, hogy LifeTime oil, Kein Ölwechsel. A ZF honlapján megtalálod a váltó karbantartási adatait, hogy milyen teljesítményszíntű és hány liter olaj kell rá és mikor is CSERÉLD! Ahol forgó alkatrészek vannak, ott van kopadék, fém spém is. Ezzel, ha van szűrő egy szivattyús olajzásnál, előbb utóbb eltelik. Ha nincs szűrő, akkor meg mégjobban koptat, mivel visszakerül minden csapágy és fogaskerék közé. Ezért kell cserélni, régen volt mágneses leeresztő csavar is a hajtóművekben, mára az sincs. Nem cél, hogy örök életű legyen.
Inkább 60 ezer az a 100.
✌️
Ameddig az olaj színe piros addig nincsen gond, ahogy egy picit is kezd barnulni rögtön kell cserélni és ez független a kilométertől.
Létezik multi módos automata váltó is, itt az egyik üzemmód azonos a videóban szereplővel (bár az "S" nem feltétlenül van jelen ilyenkor), viszont a váltókart magunk felé húzva félautomata szekvenciális váltó üzembe kapcsol és akkor egy-egy alőre lökés egy-rgy fokozatot felfelé, mígy a hátra itányú egy-egy fokozat vissza váltását eredményezi. / Erre való utalás egyébként mástól már elhangzott a lejtmeneti túlzott gyorsulás ellen, de például a jelzett autóban ezen felül további 4 terep/lejtő üzemmód is jelen van, ami például olyat is tud, hogy lejtmenetben limitálja a sebességet 7Km/h-ban.
Köszi, érthetően magyarázol, szuper volt 😎
Nagyon örülök, hogy tetszett! :)
Én csak remélni tudom, hogy senki nem így tanul meg automata autót leparkolni, mert helytelen és nem egészséges a váltónak.
Köszönöm! Hasznos!
Örülök neki!
5:00 Szia! Automatázom 30 éve, vegyesen stiftessel, még egyet sem nyúztam szét! Amikor leparkoltunk, N, kézifék és utána P. Pozitív kritika!
Pontosan így kell leparkolni így nem a váltó fogja az autót hanem a kézifék.
@@zsolthenn694 Sokan nem így használják ám...
A videóban nem esett szó a "kickdown" kapcsolóról, ami egy gázpedál alatti mikrókapcsoló, amit ha lepadlózáskor a gázpedállal benyomsz és rövid ideig benyomva tartasz, akkor a
váltó azonnnal visszakapcsol egy fokozatot és egy intenzív gyorsulást eredményez ! Az "S" (sport) fokozat szintén egy intenzív gyorsulást tesz lehetővé azáltal, hogy jobban kihúzatja az egyes fokozatokat . A "P" (parking) állás vízszintes felületen akadályozza meg az autó elgurulását, emelekdőn, lejtőn parkoláskor, mindenképpen a rögzítő féket kell használni !
Részben érintve volt a "kickdown" csak nem mondta el, illetve nem megfelelően. Szó szerint tökig kell a pedált nyomni, a kis ellenálláson is túl lábban megnyomva az említett kapcsolót, ekkor vált vissza a váltó. Ha menet közben kickdown nélkül nyom az ember kövér gázt akkor sima gyorsulás van, legalábbis a régi autóknál ('97 BMW E36) biztosan. A Sport fokozatban meg ugye szinte leszabályzásig pörgeti a motort. Jól lehet vele a pénzt szórni. :D
Ebben az orszagban az szeretheto,hogy mindig az okos es hozzaerto emberek osztjat az eszt. :)
No, hát itt lehetőség van ellenvélemény megfogalmazására is...
Szia a neutrallal nem értek egyet mert megállás után jobb üresbe tenni és úgy behúzni a kéziféket aztán betenni parkoló üzembe mert így a fék fogja az autót és nem a váltó de ez igaz régebbi típusoknál lehet fontos az újak nem tudom milyen elven fékezik az autót p ben .
Nekem egy s60 volvo van és az úgy szereti.....
Én most fogom kipróbálni az automata vezetést (15év manuális után)sokat segítettél KÖSZÖNÖM 😊🤗
Örülök neki! :)
olvastam a hozzá szólásokba hogy diesel elindul kuplungal, a benzines meg nem. nekem benzines van és pöpecűl meg indul kuplungal gázadás nélkül és nem fullad le... emelkedőn viszont vissza váltunk, nem pedig fel, nem baj az ha pörög a motor, az a dolga hegynek fel fele.
A sport autók körében a Lamborghini Avendator ez 7-sebességes robotizált váltó van rajta( mechanikus váltóval szerelt) csak van rajta egy szivattyúval megoldott kapcsoló rendszer kulissza ami ezt vezérli nagyon kitalálták a mérnökök ezt a rendszert itt is a karbantartás nagyon fontos szerepet játszik és nagyon egyszerű a javítása tapasztalat(de a többi Lamborghini mind automata váltós és a probléma itt is a nagy nyomaték erős motor nem bírja és nagyon nagy hibák lesznek benne vagy javítható vagy csere új váltó sok ezer euró többi autóknál is ez a problémák sajnos.
Volvo S60 nem kell féket nyomni ahhoz hogy elinditsam a kocsit.
Csak akkor ha már sebességbe akarom rakni.
Enél jóban szerintem nem is lehetne el magyarázni, meg érthető minden.
Nagyon szépen köszönöm a segít séget!!
Atti. :)
Soha tobbe automata valtot, unalmas, szinte a vezeto is csak egy utas! Csak manualis valtoval vagy teljes kontrolban!
Ez nem igaz. Meg kell tanulni ezt is kezelni. Nekem egy rém buta automata volt egy korábbi ignisben, gyönyörűen lehetett irányítani a gázpedállal én épp mit is szeretnék. Ha kellett gazdaságosan ment (1.5 Ignis automatával lényegesen kevesebbet evett, mint az előtte használt 1.3, ami engem is meglepett), ha kellett nagyon ment. Ami meglepő én épp vidéken szerettem nagyon, sokkal jobban lehetett vele előzni. Sajnos scross most kézi váltós, nem volt gyártásban itthonra automata akkor, amikor vettük az autót.
De az is kérdés neked milyen automatát sikerült kipróbálni, nagy különbségek vannak
nekem az sport fokozat mellett van még motorfék is
Jó az automata. Manapság ragaszkodni a kuplunghoz, vezetési élményre hivatkozva kb olyan, mintha önindító helyett kurblival akarnánk a mai napig beindítani a motort.
Valami ilyesmi... :D Egyetértek, nagyon jól megfogalmaztad!
Így igaz, tényleg jól megfogalmaztad. Én 25 éven át vezettem manuális váltós autókat, nemrég váltottam automatára. Az ismerősi körömben akinek ilyenje van (és többeknek van) mindenki áradozott róla. Hogy is fogalmazzak, hihetetlenül jó dolog. Könnyebb, kényelmesebb, biztonságosabb. Mi kell még? Aki meg csak azért akar kotorászni maga mellett, mert szerinte az az igazi vezetés, annak egészségére...
Sziasztok. Olyan ügyben kérnék felvilágosítást ha a piros lámpánál állok Akkor D-ből ki kell e rakni a váltót N-be.
Egy normál piros lámpánál abszolút nem.
@ köszi Balázs. 👍
Honda Jazz autom van 400.000 km van benne.Automata.Mèg nem volt problèma vele
Melyik évben adták ki, mekkora motor van benne és mennyit fogyaszt automatával?
Hazaérek, kinyitom a kaput hogy betolassak, arra a kis időre amig kiszállok és kinyitom a kaput P-be kell tenni a váltót?
Igen.
Kedves Balázs! Olvastam a kommenteket a piros lámpánál való N-be tételről... úgy vettem észre, hogy ahány típus, annyi szokás... Nekem egy 2003-as A 170-es Mercim van. Ha a pirosnál P-be teszem azzal szerinted jót vagy rosszat csinálok? Üdv.
Én megmondom őszintén eléggé gyakorlati szempontból nézem az automatát: automata - tehát nem kell vele foglalkozni. Lehet, hogy valaki nagyon hozzáértő ezt meg tudja cáfolni, de gyakorlati használatban szerintem teljesen rendben van, ha az ember D-ben hagyja a váltót végig, amíg megy vele, beleértve a piros lámpát is. Én legalábbis bizotsan nem teszem sem N-be, se P-be. :)
De azt nem gondolom, hogy bármi rosszat csinálnál vele az autónak.
@ Köszi a választ! Kényelmi okból szoktam betenni P-be, kellemesebb, mint nyomni a féket amíg piros van... :)
@@mateabraham5556 :)
Még jó hogy a sebességváltó az a gázpedál, vagy a lassítás/gyorsítás gomb. Amúgy meg nyomatékváltó a hivatalos neve!!!!!
A sebességváltó neve szakszerűen nyomatékváltó. A kuplungnak a neve a tengelykapcsoló.
de jó elmagyaráztad
Lejtmenetben használom a manuál módot, kevesebb fékezés motorfék hatás miatt.
Szia jó lett a videó! Szeretném kérdezni hogy ez egy ford focus?
Örülök, hogy tetszik. :) Ez egy Ford S-Max.
@ jól néz ki a műszerfala
@@katalingyuracznehorvath966 köszönöm, örülök, hogy tetszik! :)
Van egy furcsa kivétel a régi amerikai automata váltós kocsiknál. Azoknál amelyeknek széles a fékpedálja, két lábbal szokták taposni a féket vészfékezéskor. Direkt ezért gyártották legalább 20 cm széles fékpedállal, így mindkét láb kényelmesen elfér rajta.
Nagyon jó megoldás,nem lehet a pedál mellé lépni vészhelyzetben !!!
Nem két lábbal hanem váltott lábbal jobb láb a gázon a bal pedig a féken lazán. Nem árt kihalt környéken begyakorolni ezt a manővert, mert eleinte nagy a hibázás lehetősége de később visszahozza az időd amit rászántál.(az f1 es autókban is két lábbal vezetnek )
Akkoriban még nem volt fékrásegítés :-(
Ford powershiftrol mi a veleményed mert sokan szidják es a volvoban is az van V60.
Chevrolet Orlando autómata, N állásban le tudom állítani és a kulcs is kijön sőt indítani is tudom N állásban.
En akkor teszem.s be ha gurulok hosszan mert akkor van motorfèk
N be pedig ha lampanal allok. Ez jò modszer?
Igen . Ez az én véleményem. Az N állásal az olajt kimélem. Véleményt kérek, hogy igazam van-e ?
Kiegésziteném ! Megállás = N ->kézifék-> P
A jelzőlámpánál ha várakozol,akkor féken állsz,vagy parkolóba teszed?
Fék 😀
Az hiszem jobb ha N be teszed.
@@istvangallai9545 úgy szoktam!( Köszönöm szépen a választ!)
Szia!
Porosnál várakozom, kivegyem D-ből N-be?
Mi a javaslatod?
Köszi!
Én csak D-ben használom, tehát sosem veszem ki belőle nomrál várakozás (pl. piros lámpa) miatt. Szerintem az emberek 99%-a így használja az automatát, és erre is vannak tervezve. Ennek ellenére itt a kommentekben többen javasolták ennek az ellenkezőjét.
És ha például parkolok kifele egy helyről akkor csak a Féket engedem fel vagy fel engedem a féket és nyomhatom a gázt is?
Valószínűleg nyomnod kell a gázt. Csak a féket felengedve alapjáratban gurul az autó, ez van amikor elég de általában kell egy kis gáz. :)
Én személy szerint feleslegesnek tartom az autómata váltót, de persze ez szubjektív. Én szeretek váltani. Közel 20éves a jogsim és nem tartom tehernek. Én sokszor vezettem automatát de olyan mintha buszon vagy a héten ülnék, unalmas, oda az a klasszikus vezetési élmény. De persze azt is tudom hogy ide tart a világ M.I. ami mindent ki gondol helyettünk. Minek az ember agya? Az emberek ma már azt szeretik ha más megcsinál mindent helyettük. Egyáltalán nem erény ha magad oldod meg a problémákat. És ott van az is hogy sajnos már csak felárral lehet venni manuális új autót😢. Kinéztem magamnak egy vadonatúj autót 50ezer euró a lista ára 90ezer ha manuálissal kéred. És ez gáz....
Üdv ! Milyen autó konkrétan a videó alanya ha publikus? Köszönöm
Ford S-Max.
Én is automatat vezetek évek óta, de bal lábbal fékezek, igy szoktam meg :)
Egy hosszabb lámpánál való állásnál mivel kímélem jobban a váltót , ha kiteszem N be vagy ha tartom fékkel folyamatosan ?
Nem kell N-be tenni, fékkel folyamatosan.
Ezt, hogy állandóan nyomom a féket mért jobb ? Mivel jobb ird le !
Ha már készítessz ilyen videót, az érdekes részleteket is el lehetne mondani...például téli vezetés, csúszós út...D-ben nincs hatékony motorfék, viszomt S-ben van és nagyon hasznos...Aztán a vontatás meg a többi...ha már egyszer csinálod...Lehet két lábbal vezetni! Hogy ez nem mindenkinek megy az nem jelenti azt, hogy nem lehet....Néha hasznos...Manuálisról átszokni autómatára...Erről is mondhattál vona valamit...
Köszönöm az ötleteket. Ez a videó elsősorban azoknak készült, akik még egyáltalán nem vezettek automata váltós kocsit.
D-ben is hatékony szinte már az összes automa,ez az s-es átkapcsolás baromság.
Ennek a videónak nem szabadott volna elkészülnie. Félrevezető, hiányos, ezért kártékony! Összefoglalóan: nem igaz állítás az, hogy kényelmes, biztonságos, könnyen megtanulható az automata. Ez legfeljebb csak részben van így.
Pl. a DSG automata váltónál kb. 10 éve bevezették, hogy nem a fékpedállal kapcsoljuk a váltót, hanem a gázpedállal. Ettől kezdve kúszás sincs. Úgy működik, mint a nem automata váltós autó, és ahogy a logika is diktálja: ha gázt adunk, akkor megy az autó, ha levesszük a lábunkat a gázról, akkor megáll. Tehát a fékpedált pl. piros lámpánál nem kell nyomva tartani. A videó tehát csak a régi DSG váltókra igaz, az újakra nem. Remélhetőleg a régi DSG-k előbb-utóbb kikopnak az utakról. A Golfnál pl. a 7-es generációtól kezdve érhető el az új rendszer, 2013-tól, a Passatnál előbb.
A régebbi DSG váltókról:
Rendkívül balesetveszélyesek. Ha valamiért lekerül a lábunk a fékpedálról, és nem vesszük észre, mert pl. valami elvonja a figyelmünket, akkor beledurrantunk az előttünk lévőbe. Továbbá: mivel a kúszás 1-2 mp késéssel indul, előfordulhat, hogy kipattanunk az autóból úgy, hogy tévedésből sebességben hagyjuk a váltót. Vannak gyártók, akik erre védelmet alkalmaznak, pl. hangjelzést, ha sebességben lévő váltónál kinyitjuk a vezetőoldali ajtót, vagy vezetőülés foglaltság érzékelőt (pl. Volvó), ami a váltót üresbe tudja kapcsolni, ha indokolt, de a VW semmit nem talált ki erre. Pechemre nekem egy 2010-es Golf 6-osom van. Ilyen balesetekről számtalan híradás olvasható a neten, de egy rokonunk és egy szomszédunk is járt már így.
Továbbá: a váltókar lineárisan, kis utakon mozog. Emiatt nem lehet vakon váltani úgy, mint a nem automata váltónál.
Továbbá: Ha ránézek a váltókarra, akkor is bizonytalanság fog el, hogy melyik fokozatban is vagyok. Van ugyan egy skála a váltókar mellett, de nincs a skálának mutatója. Ezt azzal próbálták pótolni, hogy világítanak a skála aktuális állásai. De nappali fényben ebből semmit nem látni.
Továbbá: Ésszerűtlen a váltókarnál a fokozatok elhelyezése. Nem tudni miért, talán hagyományból ezen nem hajlandók a gyártók változtatni. Középen kellene lennie az N állásnak, attól előre, jó messzire a D-nek, és hátra, jó messzire az R-nek. A P-nek pedig pl. az N-től balra. Ez hasonlítana a nem automata váltó kiosztására, hisz ott középen van az üres állás (ami megfelel az N-nek). És még logikus is lenne: pl. N-ből ez előremenetet nem a kar hátrafelé mozdításával lehetne elérni, az R-t pedig nem az előre mozdítással.
Továbbá: A fékpedál kényszerű nyomásával égetjük a féklámpákat, vakítva a mögöttünk állókat.
Továbbá: A kúszás (vélt) előnye miatt fölösleges lelkendezni. Minden gyártó más és más sebességre állítja be a kúszási sebességet. A VW pl. 5 km/ ó-ra. Dugóban viszont a sebesség állandóan ingadozik. A fix km/ó-val ilyenkor mire megyünk? Semmire.
Az 1,4 TSI motornál hibás a DSG programja. 60 km/ó-ig olyan gyorsan felkapcsolja a fokozatokat, hogy egyenletes sebességnél 1250-en tartja a motor fordulatszámát. 20-nál, 30-nál, 40-nél, 50- nél, 60-nál is. A motor emiatt brummog, kínlódik. Ez sportfokozatban is ugyan így van.
Más gyártású vagy típusú automatához nem tudok hozzá szólni. Az eddigiek az autómmal való 11 évnyi kényszerű együttlét tapasztalatai alapján íródtak.
kick-down switch? Egy szo nem esett rola,pedig nagyon fontos! Kicsi gomb a gazpedal alatt:)
olyanként, aki már 8 éve csak automatával jár, pár megjegyzés: talán banálisnak hangzik, de az automatát is TILOS hidegen huzatni, egyrészt mert a motornak sem jó, de főképpen a váltónak sem , ha a még hideg "olaj" próbálja magát átpréselni a labirintuson, illetve azon helyeken, ahol annak közlekedni kell. Aztán az N-re igenis szükség van, pl. lámpánál , vagy egyéb, 1 percnél hosszabb álláskor soha nem hagyom D-ben és a féket taposva hagyom erölködni a komplett erőátvitelt, hanem kiveszem N-be és ha szükséges, vagy a rögzítőféket húzom be, vagy a fékpedált gyengén benyomva rögzítem az autót. Kormány "fülekkel való fel/ leváltás: fontos, hogy egy benzines lehetőleg 2000 RPM-es fordulat alatt ne fejtsen ki erőt, mivel az olyan irányú erőhatásokat fejt ki, ami nem tesz jót a mozgó alkatrészeknek, illetve káros vibráció is keletkezik. Épp ezért törekedni kell arra, hogy ne engedjük olyankor felváltani a váltót, amikor némi emelkedőn megyünk és az már dobná 5., illetve 6. fokozatba , miközben ezzel a fordulatszám 1700-1800RPM-re csökkenne, ahol a motor már nem is tud erőt kifejteni, pláne nem emelkedőnek szemben. Ilyenkor célszerű visszaváltani , vagy ha tartósan szeretnénk mondjuk 4.-ben, vagy 6 sebességes automata esetén 5.-ben menni, akkor S be kapcsolunk és a kormányfülekkel rögzítjük az aktuális sebességet, ami egy kis M betű megjelenésével adja tudtunkra, hogy akkor eme sebesség rögzítve van, amit a váltó természetesen egy nagyobb emelkedő esetében felülbírál és még egyet visszavált.
Szia! Emelkedőn D- ből 2-be áthúzhatom menet közben? '87-es MERCI.
Ha meredek dombon mész fel és meg kell állni (pl. piros lámpa a domb tetején), akkor csak nyomod a féket, majd induláskor hirtelen gázt adsz? Hogy akadályozod meg, hogy ne gurulj az autó vissza? Vagy autómatikusan nem gurul vissza?
Nem fog visszagurulni, gyakorlatilag úgy képzeld el, hogy amint felengeded a lábad a fékről, sebességben van az autó.
Köszönöm!
Mi tortenik akkor ha D uzemmodban haladok egy Ford Kugaban es a kormany mogotti kijelzon az automata allasok utan: PRNDS utan egy 3-as szam tunik fel?
Nálam ilyen (szintén Fordban) akkor jelenik meg, ha véletlenül megnyomom valamelyik kallantyút a kormányon, ami átvált kézi módba. De ha D-ben vagy akkor elvileg fél perc után eltűnik és visszavált automatába.
Én imádom, a legjobb, hogy a dugóban araszolgatva szépen meg lehet kajálni a hambikat, csak 1 lábbal kell vezetni gyök kettővel, térddel meg igazgatni a kormányt ha kell, közben kóla - sültkrumpli hambi kézben.... :p
Üdv. Kocsisorban lassan, nagyon lassan haladni hogyan kell ?
Köszi.
Lényegében a féken tartod a lábad, és fel-fel emeled amikor haladsz. Automata váltós kocsi indul magától és gurul lassan, ha nem nyomod a féket.
ugyanezt, megteszi barmelyik auto. 1-ben gaz adas nelkul barmelyik szemelyauto mozgasba hozhato csak a kuplung hasznalataval.
@ köszönöm szépen !
@@TheMireider köszönöm !
Nagyon koszi tecet....
Benne vok mk5 csopiban csak szidjak ezt a valtott
Nem okoskodni akarok.Az N fokozatot láncos autómosóba használjunk ott másképp nem tudunk vele mozogni. Még esetleg nagyon rövid távú lassú vontatás esetén, szerviz területen belül például.
nekem is egyből az jutott eszembe mikor mondta hogy sosem használjuk, hogy akkor kell abba tenni ha valamiért tolni akarjuk az autót, vagy vontatják :D
sportban hamarabb felvált?
nem pont hogy később? :D
De, ez rosszul hangzott el a videóban.
Az N-t pl hosszabb pirosnal lehet használni. Nem véletlen van D előtt. Kipöccinted ,majd go. Nem kell erősen taposni a féket,nem tol feleslegesen és kevesebb is fogyaszt így. Legtöbben nem használják. Én pl Bp en a szoptatós lámpáknál ki rakom.
@@Avasallador101 Hol írtam hogy kell?
@@csibor1654 nincs kuplung
@@Popigte úgy értem felesleges. Azért automata hogy majd ő elintézi a dolgokat helyetted. Felesleges az N. N automosóba való ahol magátol megy a szalagon vagy vontatás. Vontatni is lehet ésszerű kerezek között. Volvo kézikönyv 80 km táv max 80 km/h.
Azt rosszul teszed olvasd el az autód könyvét ugyanis nem kap a váltó kenést.
Ki lehet venni N-be, de sajnos nem jó a váltónak, pláne az újabbaknak mint a DSG, aminél nem is szabad ki szedni üresbe a lámpánál mert megmegy a váltó, de ez váltótipustol is függ.
P-ben akkor nem is tudd menni vagy gurulni az autó????
Nem. :)
@ Kösz mert nekem is manuál van már 13 éve és ha automatát vennék akkor lesnék csak igazán mint a vett malac!!!!!!:)
@@gerrardsteven2135 :)
Még sose vezettem automata váltóst, ezért nem értem hogy az N fokozatot sose használod - ha hosszan állsz a dugóban akkor is végig nyomod a fékpedált?
Én személy szerint nem használom az N fokozatot. Egy normál piros lámpánál a fékpedált nyomom, ha esetleg hosszabbnak tűnik a várakozás, akkor pedig P-be teszem, ez egyben rögzíti is az autót.
Használni kell, dugóban féket nyomod aztán berakod N-be, különben fékkel tartod az autót közben a váltó 1-es fokozatban van, és hajtaná a kereket, nem teszi magától N-be ilyenkor. Ez zavaró és káros is lehet, nekem például ha nem teszem N-be akkor lecsökken az alapjárat és elkezd remegni az autó mert "menne" de nem engeded a fékkel. N-be teszed nem remeg és nem megy el a kenés sem. Azt, hogy káros-e annyira, nem tudom mert nem vagyok autó szerelő, de hallásra biztos nem tesz jót és a féktárcsák sem hűlnek, P-be meg egyáltalán nem tenném mert ha P-be teszed reteszeli a váltót és ilyenkor az autó súlyát a váltó fogja (a retesz), meg lehet csinálni, csak előtte kézi féket be kell húzni, N-be rakni, ilyenkor megfogja a kézi fék és ha már megfogta akkor P. Megállásnál ugyan ez a szitu, elinduláskor először D aztán kézi fék ki.
Lehet P-be tenni várakozas esetén?
Igen lehet.
Az S állásban pont, hogy szabályzásig engedi forogni minden sebességben.
Igen, ezt rosszul mondtam a videóban.
Az automosóban mit használsz??? Talán mégis az "N"-t
Még egy fontos dolog kimaradt, hogy egy intenzív emelkedőn álló helyzetből hogyan indulunk el?
Nem fog visszagurulni az automata váltóval, legfeljebb pár cm-t. Egyszerűen D-ben indulsz ott is.
Köszönöm a választ, eddig csak manuálist vezettem!
@@Lacy1986. szívesen! Érdemes kipróbálni - utána nehezen megy vissza az ember a manuálisra. :)
Igen, most készülök újabb autót vanni, ami 6-os tiptronic, és attól tartok, h nem fogom tudni rendesen vezetni!
@@Lacy1986. dehogynem. Elsőre furcsa lesz, de sokkal egyszerűbb mint a manuális és nagyon könnyen megszokható. :)
Szia.Balázs. Mi a véleményed a PowerShift váltórol?
A videó nagyon hasznos lehet azoknak, akik most ismerkednek az automata váltóval ! Nem esett azonban (elég) szó a motorfék használatáról(pl. lejtőn). Azt is meg lehetett volna említeni, hogy "jobb" automatákon általában van két külön gomb a "Sport" és a "Téli" fokozat kapcsolására, és nemcsak "D" van, hanem " 3", "2", és "1" is (persze motorfék céljára)
Ez a videó kifejezetten azoknak készült, akik még nem nagyon vezettek automata váltós kocsit.