A beakasztott láb technika óriási segítség volt , húsz év manuális váltós vezetés után vezettem először automata váltós gépkocsit és elsőre pocsékul ment. Megvolt a videóban említett satufék és elgondolkodtam hogy lehet hogy akkor ezt hagyni is kéne a fenébe mielőtt baleset lesz de aztán kipróbáltam az Ön megoldását és kiválóan bevált. Köszönet a videóért !
Azoknak, akik még a címet sem tudják elolvasni és következetesen "autómatáznak" (holott a helyesírás ellenőrzés jelzi, hogy hibás) minek az automata váltó kezeléséről bármit is beszélni? Másrészt köszönet az előadónak, szépen, szabatosan beszél.
Nem az automata valtoval van a problema, hanem hogy mennyi km. van benne?? Egy tobbszazezer km.-ben levo barmilyen valtoval, igenis!!!! lehetnek problemak amelyek koltsegesek!!!
Nekem az autómatát megszokni nem volt nehéz. Viszont mikor beülök egy kéziváltósba néha elfelejtem, hogy nem autómata. Volt, hogy beraktam egyesbe kuplung nélkül. Volt, hogy lassításnál, megállásnál nem váltottam. Sőt, kuplungot se nyomtam. Csak lefulladt az autó. Persze hamar vissza lehet szokni. De már nagyon hozzászoktam a kényelemhez. Már nem szívesen ülök kézisbe.
Én csak azt nem értem, hogy miért úgy van kialakítva minden középkonzolos váltó, hogy felfelé/előre mozdítom a váltót akkor teszem hátramenetbe, ha hátrahúzom akkor meg előremenetebe. Ez pont fordítva lenne logikus.
Van mindenféle magyarázat erre, de egyik sem hitelt érdemlő, pl. biztonság, ergonómia, stb. Szerintem csak egy megszokás a gyártóktól. Egyébként nem minden manuális váltós autónak elöl van az 1-es fokozat.
Még egy olyan kérdésem lenne ami kimaradt a videóból, hogy intenzív emelkedőn álló helyzetből hogyan indulunk el? Elég csak levenni a lábat a fékről, vagy kell némi gáz is? Esetleg erről még egy videó?(Amúgy a videó nagyon jó lett!!!)
Köszönöm a pozitív visszajelzést, örülök, hogy tetszett a videó! 😊 Az emelkedőn való elindulásnál az automata váltók un. "creep" funkciója segít, vagyis az "alapjárati elindulás", így sík területen elég levenni a lábadat a fékről, és az autó lassan elkezd gurulni. Azonban, ha az emelkedő meredek, akkor egy kis gázadás szükséges, hogy simán indulj el.
Hosszabb lejtmenetben hogyan kímélhetem a fék felmelegedését? Még a manuálisnál alacsonyabb fokozatba kapcsoltam a váltót, automatánál hogyan vezessek?
Már régebbi automata váltós autók is tudtak lejtőn lefelé motorfékben gurulni, pl. Mitsubishi Galant 1994, kerek 30 éve. Ez a gyakorlatban annyit jelent, ha lejtőn megy az ember, akkor érzékeli az autó szögét váltó, (hogy az autó megdől orral előre) ezért egy alacsonyabb fokozatba kapcsol, és úgy fék nélkül motorfékkel lehet lemenni a lejtőn. (ehhez el kell engedni teljesen gázpedált) A motorfék nem árt az autóknak, mert ilyenkor is megfelelő a motor kenése.
Igen, elektromos autónál is fontos, hogy leparkoláskor még nyomjuk folyamatosan a fékpedált és úgy húzzuk be a kéziféket és csak a kézifék behúzása után kapcsoljuk át P-be az irányváltó kapcsolót (és ezután lépjünk le a fékről)!
Majdnem. Az odáig oké h nyomod a féket és kézi behúz de utána üres-leszállsz a fékről hogy a kézifékre támaszkodjon az autó és utána P. Ha rögtön P-be rakod akkor aza utó súlyával a váltót terheled. Nem annyira tezs jót neki
Auto hold nélkül nem vennék elektromos autót. Tulajdonképp egyszer kell a "váltóhoz" nyúlni, amikor induláskor berakod D - be. Esetleg R, ha tolatsz. P - t, N - t én nem használom. A kézifék gombot se, az is automata.
Szia, Kézi váltós: általában alacsony a szervizköltség. 80.000 - 100.000 km. után olajcsere. Tipikus hibák: szinkrongyűrűk, primer és szekunder tengely csapágyazás, szivárgások. Automata: abból fakadóan , hogy sok fajta van, változatos és költséges hibák lehetnek. De összességében egy jól karban tartott és kímélve használt automata váltó elmegy 300.000 - 500.000 km. - Karbantartás, rendszeres olaj és szűrőcserék (ha lehetséges) . A hidraulikus automata váltók nem szeretik a vontatást, túlmelegednek tőle. - Összességében nem kell félni tőle, a lényeg, hogy nem más által leugrott autót kell venni.
@@abn-germany Szia, köszönöm, ez volt a polkorrekt válasz. a gyakorlat, szerintem. A kézi váltót gyakorlatilag bárki meg tudja javítani, ellenőrizhető, követhető költségekkel. Az autómatát általában az erre szakosodott műhelyek javítják, és fogalmad sincs, hogy mi történik. Plusz először leszerelteted a szokásos műhelyben, aztán eljuttatod a "szakemberhez", aztán ugyanez vissza. Jelenleg mifelénk /Nagykanizsa/ egy egyszerű 7Gtronic javítás 700 e jó magyar Ft-tól indul, plusz a többi költség. Azért ez nem könnyen emészthető...Természetesen ezen csak akkor kell gondolkodni, ha az adott típus választható mindkét váltóval, illetve 250e+ km-t futott autóról beszélünk. /bár a rossznyelvek szerint az első hetes DSG-k már 200 körül meg tudnak halni./
Egy négysebességes automata váltó (Aisin) felújítására kb 350-400e ft árajánlatot kaptam mindennel együtt, apám a manuális Fiat Ducato váltójára 600.000-es árajánlatot kapott, végül mindketten bontott melett döntöttünk, a bontott automata 200e volt a manuális 50e. Bár meg kell jegyeznem az automata váltók többsége nem nagyon megy tönkre egyik pillanatról a másikra, az enyém már 2,5 éve búg és a polcon vár a bontott...
Üdv. Nekem zafira b aut váltós autóm van. AF 40 japán váltó amire a gyár 400 ezer km t garantál normális használat mellett. Neten meg lehet nézni a specifikációt. Most van benne 300 ezer km de a váltónak semmi gondja nincs és nem is volt. 60 ezrenként olajcsere. Ès imádom. Mert ha mindent megkap ami elő van irva nem hagy cserben az aut váltó. Addig nekem sem kellett automata mig meg nem vettem az elsőt. Jó utat mindenkinek.🙋♂️🚗
Én ha tudom , hogy több percet fogok nagy forgalomban állni esetleg lecsuk előttem egy sorompó mert jön egy vonat, mindig neutrálba teszem. Ezzel ártok neki? Nekem azt tanították, hogy egy percnél tovább ne álljak a féken mert mégis csak feszül a kuplungja
Ha megengeded egy kérdéssel válaszolnék. 8,5 millióan laknak New York-ban. 99,9999% automata váltós. Szerinted mindenki kirakosgatja a váltóját "N"-be a lámpáknál?....... Vagy nem tudj a Chevy, Dodge, Jeep, BMW, Mercedes, Toyota, hogy mire gyártják az autókat? Természetesen hosszabb állásoknál, mint egy sorompó nem csak üresbe teheted, hanem le is állíthatod az autódat, az még jobb. (a start-stop-os automatákat sem kell üresbe rakni) Szép estét.
Az, hogy a felhasználók 99%-a hogyan használja a váltót, még nem jelenti azt, hogy az a helyes. Tehát nem egy valid érv. Persze, attól még igaz lehet... Minden esetre, az ember logikája ágál az ellen, hogy két egymás ellen ható erőt idézzen elő, ha nem muszáj. Ez olyan, mintha egy manuális váltó esetén egyszerre nyomnánk a gázt is meg a féket is. Egy fajta enyhébb launch control... De ha a gyártó ezt tanácsolja, ki vagyok én, hogy felülírjam azt?
Automata váltóm van és elektromos kézifékem. Télen, ha csak P állásban hagyom az nem ugyanaz mintha a manuális változatot sebességben hagyom kiengedett kézifékkel? Új autóknál kell még aggódni a kézifék befagyásától?
A "P" fokozat reteszeli a váltót. Ha tényleg vízszintesen áll az autó,- és nem gurul, akkor rendben van kézifék nélkül parkolni. (ilyenkor óvatosan lelépni az üzemi fékről, ha mégis gurul) /////// Ha fagyos időben 1 - 2 napra be van húzva az elektromos kézifék az nem gond, de hosszabb állás után az is "ragadhat". (igaz itt nem a bovden meg a fékkulcs fog)
Régebbi autóknál sem a befagyástól, inkább a berohadástól parázott sok ember. De ez is a tipikus fordított logika miatt volt. Aki attól parázott, hogy beragad a kéziféke, az nyilván sokkal ritkábban használta, mint akit ez nem érdekelt. A ritkán használt kézifék alkatrészei elkezdtek rozsdásodni, ezáltal amikor mégis szükség volt a használatra, nagyobb valószínűséggel ragadt be, mintha nem lett volna rozsdás. Az első autómnál ezt saját káromon megtanultam, azóta napi rendszerességgel használom a kéziféket minden autóban és soha nem is volt problémám velük.
Ezt ugyan azzal célzattal mondták (helyesen), hogy ne legyen terhelés a váltón. - Azonban felesleges N-be tenni , mivel megállásnál úgy is kiemel a DSG kuplungja. Ergo ez egy felesleges művelet. (egyszerűen megáll > kézifék > P > leállít.)
Szabad DSG váltó esetén üresben gurulni? Járó motornál persze. Illetve ha hosszan kell lassan, mondjuk 10-15 kmh tempóval haladni, akkor helyes e az, hogy manuálisan 1es fokozatban tartom végig. Nagyon hamar felvált 2esbe ha rá bízom, és tartok tőle, hogy inkább kuplungot csúsztat, mint visszavegye 1esbe.
@@PRONorb Lehet üresben gurulni, de felesleges. (A KRESZ tiltja). Ráadásul utána meg gurulás közben húzod be "D"-be. - Értem a dilemmádat, nekem is vannak helyzetek amikor manuális fokozatban tartom. Például többszintes parkolóházban való felhajtásnál, fix. 1-es fokozat. - Sok miden függ attól is, hogy milyen váltó. Egy biztos a VAG csoport DQ200-as dupla száraz kuplungosa szenved az általad említett 2-es csúsztatástól kis sebességnél. A nagyobb VW váltók és pl. a BMW, MINI is jól bírja.
Megállás esetén... Kiszálok a járműből mig kinyitom az udvar nagykaput majd beparkolok.. erre az időre mig elhagyom a járművet mi a helyes rögzítés járó motornál? Automata hold funkciót kel használni ez esetben lehet D-ben?ami gurulás gátló vagy pedig N fokozat s kézifék?
Az általam ismert automata (elektromos) kézifékkel ellátott automata autók mindegyike azonnal behúzza az elektromos rögzítő féket és "D"-be rakja váltót ahogy kiövezi magát és kinyitja az ajtót. - Ha a szóban forgó autó ezt nem teszi meg, akkor is javaslom "P"állásba raknia váltót ameddig nem tartózkodik az autóban.
A DSG váltó mindig előre kiválasztja / előkészíti a következő fokozatot, amelyre készül váltani. Amikor manuálisan beavatkozunk a váltásba, (főleg visszaváltásnál) akkor gyakran nem azt a fokozatot választjuk, amelyet a váltó már előkészített. Ez extra munkát ró a váltóra. Ez hosszabb távon gyorsabb elhasználódáshoz vezethet, és nagyobb igénybevételnek teheti ki a mechatronikát is, mivel a rendszernek folyamatosan módosítania kell a tervezett váltási lépéseket. Efölött említhetnénk a szinkrongyűrűket is amelyeknek szintén nagyobb terhelést jelent.
Én világéletemben kéziváltós voltam, maradok. Viszont van egy kérdésem. A sógornőm elvitt engem az automata, 1300 köbcentis Suzuki kocsijával. Komolyan rossz volt, rángatott. Szabad-e ilyen kicsi motorokhoz automata váltót használni? (Vagy kisautót automata váltóval érdemes megrendelni?)
A különböző automata váltók más - más komfortot nyújtanak, ahogy a videóban is elhangzott. - Természetesen a vezetőtől l is függ, ha le -fel pumpálgatja gázt. - Az, hogy kicsi egy autó teljesítménye az nem gond, ha jól harmonizál egy kiváló automata váltóval. Jó példa erre a Nissan Micra K11-es széria. - De lehet a Honda Jazz fokozatmentes automatáit is említeni.
Kedves ABN Germany! Az N-t mikor kell használni? Mert az elmondottak alapján leálláskor P-be tesszük, elindulásnál meg D-be/R-be. Sőt, hangsúlyoztad, hogy piros lámpánál, rövid idejű állásnál inkább maradjunk D-ben fékkel. Akkor mi a funkciója az N-nek?
Az "N" (neutral, azaz üres) fokozatot az automata váltóknál ritkán kell használni, de vannak bizonyos helyzetek, amikor hasznos lehet: - Szervizes vizsgálatoknál: Pl.: gurítás, kerékcsapágy ellenőrzés, stb... - Vontatás közben: Ha az autót vontatni kell, az "N" fokozat használata lehetővé teszi, hogy az autó szabadon mozogjon a hajtáslánc károsodása nélkül. Az automata váltós autók vontatásakor mindig konzultálni kell szakemberrel, mert különféle váltótípusok esetén más-más szabályok vonatkozhatnak a vontatásra. (ilyenkor nem működik a váltó hűtése) - Autómosóban: Ha olyan autómosóba mész, ahol egy színpályán húzza a mosó az autót. Az "N" fokozat szükséges, hogy az autó szabadon guruljon. Az "N" fokozatot általában nem kell használni normál vezetés közben, mivel az automata váltó úgy van kialakítva, hogy a legtöbb helyzetben kényelmesen és biztonságosan működjön anélkül, hogy nullában kellene tenni.
@@abn-germanyZF váltónál,parkolásnál ,mielőtt P-be rakom,D-ből N-be teszem,majd P. Az álló helyzetben a váltó tehermentesítése érdekeben. A hallottak szerint tehát ez egy rossz beidegződés? Előre is köszönöm a választ Üdv
Ha régi autóról van szó, ami még fontos lehet, hogy lejtőn először N-be tedd, húzd be a kézi féket, engedd rá az autót és utána P. Régi automtáknál van egy retesz vagy váltózár ami csak a gurulást akadályozza, de az autó tömegét nem tudja megtartani, és ha sokáíg így vezeted egy idő után károsodhat a retesz, (pl elhajlik vagy eltörik és P többé nem fogja majd az autót.
@abn-germany egy olyan kérdésem lenne hogy parkolásnál ha van Auto Hold funkció, akkor is érdemes előbb a kéziféket felhúzni mielőtt P-be teszem? Hiszen az Auto hold ugyanúgy megtartja az autót.
A kézifék az elmondott esetben arra szolgál, hogy ne mozduljon meg az autó amikor "P" fokozatban van a váltó. (mert a kézifék tartja az autót súlyát és nem váltó reteszszerkezete) - Az automata kézifékes autók egy része megállás után automatikusan behúzza a kéziféket, de ez típus,- és márka függő lehet. Nézd meg a te autód esetében.
@@abn-germany Skoda Kodiaq-ról van szó, auto hold funkcióval, motor leállítása után behúzza automatikusan a kéziféket. Ilyen esetben is bekéne húzni manuálisan a kéziféket?
Nekem egy kérdésem van: Manuális váltót pirosnál minek vennénk ki üresbe arra a másfél percre? Meg amikor állunk a 2-3 kilométeres dugóban Budapesten este 6-kor, amikor mindenki megy haza a munkából. Ilyenkor nem egyszerűbb folyamatosan állni a kuplungon, és csak felengedni, benyomni, mint állandóan az, ami a videóban is elhangzik, hogy arra a 10 percenként 30 centi előrehaladásra mindig egyesbe tenni a váltót, hogy aztán újra kivegyük üresbe? Nekem logikusabbnak tűnik állni a kuplungon és néha felengedni azt, amikor el kell indulni. Mondjuk, az is tény, hogy ilyenkor az embernek elég sokáig szokott súlyos izomláza lenni a bal vádlijában (főleg, ha, mondjuk, ezt egy Ford Mustanggal csinálja, de a legtöbben nem olyat használnak Magyarországon ingázásra), cserébe automata váltónál meg a jobb vádli lesz izomlázas, de Budapest és az agglomeráció tud ilyen közlekedési szituációkat előidézni, tipikusan viszonylag korai reggeleken és estefelé, amikor a nem tömegközlekedő ingázók dugóba kerülnek. Nem tartozik ugyan a videó témájához, de kikívánkozik belőlem, hogy ezért is szoktam mondani, hogy az agglomerációból vonattal érdemes járni, nem autóval (mondom mindezt arra alapozva, hogy ezek közül az autók közül nagyon sokban 1-2 ember ül, nem egy egész család), mert akkor az ember nem ül kétszer másfél órát a dugóban reggel hétkor és este hatkor, mondjuk, a 2-es, vagy a 6-os úton (hogy csak néhányat emeljek ki a Budapestre be-, illetve onnan kivezető utak közül), mire beér a belvárosi irodájába, mondjuk, Dunakesziről, Fótról, Vácról, Szobról, esetleg Szigetszentmiklósról.
Egy manuális váltós autó kuplungját csak rövid ideig ajánlott nyomva tartani, amikor valóban szükséges, például sebességváltáskor vagy megállásnál. Általános szabályként a kuplungot nem szabad hosszabb ideig nyomva tartani, mivel ez gyorsíthatja a kuplungkopást és felesleges terhelést jelenthet a kuplungszerkezetre. Az ideális az, hogy amikor nem szükséges a kuplungot használni (például piros lámpánál), akkor vegyük ki sebességből az autót, és engedjük fel a kuplungot, hogy ne terheljük a rendszert. De ha akadozó forgalom van, un. "stop-and-go" és látod, hogy 5 mp. múlva tovább tudsz menni, akkor nyugodtan tartsd nyomva a kuplungot. Csak érdekességképpen az újabb autókban, mint a videóban szereplő Audiban van "dugó automatika" vagyis "Stop-and-Go Assist". Ez a rendszer képes automatikusan követni a forgalmat, lassítani és megállni, majd újraindulni, ha a forgalom lassan halad, például dugóban.
Én pl mindig kiteszem üresbe a váltót piros lámpánál vagy soromponál. Nem fogom a kuplungot nyomva tartani. Addig is pihen az ember bal lába. Egyenes úton még a féket sem nyomom piros lámpánál állva. Ha meg elgurulna akkor kicsit behúzom a kéziféket.
Szóval lehet itt beszélni mindenféle autómata váltóról, de ha normálisan és úgy akarsz vezetni ahogy te akarsz, akkor érdemes az autómata váltót hanyagolni! Én ha meglátom, hogy bármilyen autómata váltórol van szó, már lépek is tovább! Egy esetben érdekelne az autómata váltó, ha vadi új és drága autót akarnék venni és tudnám, hogy van rá garancia és tudom, hogy van rá pénzem, hogy nem éppen pont a leg gazdaságosabb autót vezetek és ezeket az anyagi ráfordításokat simán ki tudom fizetni! ( Ez a veszély még egyébként soha sem állt fenn az életemben!)
Tökéletesen megfogalmaztad a véleményem. Ha valaki megtanul szépen váltani, esetleg duplán kuplungol, a manuális váltó gyakorlatilag nem megy tönkre , persze néha érdemes olajat is cserélni benne. Az automata tuti megmegy, vezetési szokások függetlenül.
@@VorteXistenT Az automata váltók közül is maximum a dupla kuplungos DSG váltó lenne az egyedüli, ami esetleg szóba jönne nálam, mert a többi automata esetében kizárólag csak a kényelem az egyedüli ok amivel meg lehet magyarázni, hogy minek is ez... ( Egyedüli hasznát, talán, dugóban araszolás mellett lehet ki aknázni és talán ilyenkor okoz örömöt!) A DSG már legalább egy manuálisan váltható automata váltó amit legalább saját magad döntöd el mikor melyik fokozatot választod. ( De az ezzel szerelt autót sem vezeted kompromisszumok nélkül) Fokozatokat nem tudsz ki hagyni, magas fokozatbol nem tudsz alapból indulni, menet közben nem tudsz ürest kapcsolni, és üresböl nem tudsz közvetlenül 5 be, 6-ba, 3-ba, vagy bármelyikbe kapcsolni! Motorfék hatást nem minden esetben tudod tökéletesen kiaknázni, késéssel vált fölfelé, lefelé meg álltlában mivel okositott nem mindig teszi ha azt úgy itéli meg, hogy túl magas fordulaton akarod meg tenni!( Ez mondjuk nem minden esetben baj, de haladó vezetők esetében ez úgysem következik be!) A következő szituációt automata váltóval, hogy teszed meg? Folyamatosan 90Km/ h val haladsz egy úton körforgalom előrejelző táblánál (300 méter) 0 fokozatba kapcsolsz és gurulsz a körforgalom felé. A következő körforgalom előjelző tábla ( 50 méter) kapcsolsz kb. 55-60 Km/ h val haladva (gurulva) egy 5. Fokozatot és hagyod hogy a motorfék el kezdjen dolgozni. Ezután jöhet a nagyon kevés fék ( éppen csak a féklámpa világítás miatt, hogy a mögötted haladó lássa, hogy azért fékezel) , majd közben váltogatod vissza a 4. 3. Esetleg 2. Fokozatot ahogy a forgalom engedi ( mivel a motorfék megemeli a motor fordulatát ) innen már teljesen egyszerű a gázra lépni ( vagy akár adott esetben a fékre) és biztonságosan kihajtani a körforgalomból.. Ezt semmilyen automata váltóval sem lehet megtenni...!!!!
Szia! Lehet automata váltós autóval menet közben gázfröccsöt adni? Mint a kézi váltósnál két fokozat között. Ha lehet, de nem ajánlott, akkor inkább csak ezt mondd légyszi. Köszönöm 😊
Ha "D"-ben van akkor nem, mert össze van kapcsolva a motor és a váltó. Kirakni üresbe (N) gátfaröcsöt adni utána (D) nem túl jó neki. Egyébként, ha már itt tartunk, az Audi R8 és a Porsche-k is tudnak olyat, ha "sport"-ban vagy,- és meg akarsz állni, akkor kiemelik a kuplungot és automatikusan gázfröccsöket adnak. Szuper hangjuk van és emeli a vezetési élményt.
Alapvetően igen, a DSG váltóval lehet vontatni, de fontos megjegyezni, hogy vontatás és vontatás között nagy különbségek lehetnek. Nem mindegy, hogy egy jetski-t húz az ember, vagy egy utánfutót amin egy Dodge RAM van. A DSG váltó jobban bírja a vontatást, mint a hagyományos hidraulikus automata váltók, amelyeknél gyakran túlmelegszik a nyomatékváltó (amit sokan "citromnak" neveznek), és a nagy terhelés miatt tönkremehet. Ezzel szemben a DSG váltónál a gyenge pont a kuplung a vontatásnál. Érdemes elkerülni az emelkedőn történő elindulást és különösen az emelkedőn történő tolatást, mert ez jobban megterheli a kuplungot. Összességében, ha a terhelés nem extrém, akkor lehet vele vontatni. Remélem, sikerült válaszolni kérdésedre.
Köszönöm a választ! Kérdésem: ha dsg váltóval szerelt jármű meghibásodik (nem váltó hiba... Pl üzemanyag szivatyú hal meg) lehet-e vontatni? Csak első kerék emeléssel vagy nem. Milyen távolságban lehet hagyományos módon vontatni? Pl csak 50 km... Vagy haza lehet húzni Nyíregyházáról Siófokig?
A DSG (duplakuplungos) váltós autókat lehet vontatni, de van néhány fontos szempont, amit érdemes figyelembe venni. Mivel a DSG váltó speciális szerkezetű, a vontatás szabályainak betartása kritikus a váltó épségének megőrzése érdekében. Itt van néhány fontos tényező: Rövid távolság: A legtöbb gyártó azt ajánlja, hogy ha egy DSG váltós autót vontatni kell, azt csak rövid távolságra tegyék meg (általában 50 km-ig). Továbbá a vontatás sebessége ne haladja meg a 50 km/h-t. Vontatási mód: A DSG váltós autókat általában úgy szabad vontatni, hogy a hajtott kerekek (elsőkerék-hajtás esetén az első kerekek, hátsókerék-hajtás esetén a hátsó kerekek) ne érintkezzenek a talajjal. (összkerekesnél meg egyik sem) Parkoló állás (P): Fontos, hogy a váltó ne legyen "P" (parkoló) állásban vontatás közben, mert ilyenkor a kerekek rögzítve vannak, ami komoly mechanikai károkat okozhat. A legtöbb DSG váltós autó esetében ilyenkor a "N" (üres) fokozat használata javasolt. Ha a vontatás elkerülhetetlen, a gyártóval konzultálni, hogy a konkrét modellre vonatkozó irányelveket kövesd. Az említett reláció (Nyíregyháza - Siófok 360 km. ) én több okból fakadóan nem javasolnám a vontatást ekkora távolságra. Egyszerűen túl nagy kockázat.
Ahogy nézem a forgalomba közlekedőket, azért kell nekik az automata váltó, mert így felszabadul a kezük és biztonságosan foghatják a kezükben a telefont, nem kell már a nyakukhoz szorítani.
Месяц назад
mondjuk akinek egy ilyen videot meg kell neznie annak lehet jobb lenne autot semmilyen formaban nem vezetni.
Szerintem mindent valahol el kell kezdeni. - Ha először mész le a konditerembe akkor Schwarzenegger lesz az utolsó aki kinevet. Azt fogja mondani: Jó, hogy itt vagy, csak így tovább!
Minden automatás sztorit kérnék megírni. 😊
Én múltkor pont egy ilyen audit béreltem 2 napra. Nagyon szuper volt. A következő autóm biztos hogy automata lesz
Gratulálok, nagyon érthető a magyarázat, sőt felhasználóbarát. Köszönöm!👍👏
A beakasztott láb technika óriási segítség volt , húsz év manuális váltós vezetés után vezettem először automata váltós gépkocsit és elsőre pocsékul ment. Megvolt a videóban említett satufék és elgondolkodtam hogy lehet hogy akkor ezt hagyni is kéne a fenébe mielőtt baleset lesz de aztán kipróbáltam az Ön megoldását és kiválóan bevált.
Köszönet a videóért !
Azoknak, akik még a címet sem tudják elolvasni és következetesen "autómatáznak" (holott a helyesírás ellenőrzés jelzi, hogy hibás) minek az automata váltó kezeléséről bármit is beszélni? Másrészt köszönet az előadónak, szépen, szabatosan beszél.
Köszönöm az okítást. Épp automata váltós autó vásárlásán gondolkodom. Sok kérdés volt bennem, amikre választ kaptam. :)
Nem az automata valtoval van a problema, hanem hogy mennyi km. van benne?? Egy tobbszazezer km.-ben levo barmilyen valtoval, igenis!!!! lehetnek problemak amelyek koltsegesek!!!
Azt az audit de vezetném édes istenem 🤩😄
a legfontosabb , talaljuk meg a sportfokozatot :-)
Hat nemtalalom fontosnak!!!, inkabb csak elvezetnek!
Ez nagyon jó és hasznos videó!
Nekem az autómatát megszokni nem volt nehéz. Viszont mikor beülök egy kéziváltósba néha elfelejtem, hogy nem autómata. Volt, hogy beraktam egyesbe kuplung nélkül. Volt, hogy lassításnál, megállásnál nem váltottam. Sőt, kuplungot se nyomtam. Csak lefulladt az autó. Persze hamar vissza lehet szokni. De már nagyon hozzászoktam a kényelemhez. Már nem szívesen ülök kézisbe.
Én csak azt nem értem, hogy miért úgy van kialakítva minden középkonzolos váltó, hogy felfelé/előre mozdítom a váltót akkor teszem hátramenetbe, ha hátrahúzom akkor meg előremenetebe. Ez pont fordítva lenne logikus.
Van mindenféle magyarázat erre, de egyik sem hitelt érdemlő, pl. biztonság, ergonómia, stb. Szerintem csak egy megszokás a gyártóktól. Egyébként nem minden manuális váltós autónak elöl van az 1-es fokozat.
@@abn-germany Köszi a választ, igen én is azt gondolom, hogy megszokás a gyártóktól, de számomra elég fura. De hát ez van :D
Érdekes, ezt már én is szóvá tettem egy másik csatornán; az én logikámat is erősen zavarja, mivel teljesen kontraintuítiv.
Még egy olyan kérdésem lenne ami kimaradt a videóból, hogy intenzív emelkedőn álló helyzetből hogyan indulunk el? Elég csak levenni a lábat a fékről, vagy kell némi gáz is? Esetleg erről még egy videó?(Amúgy a videó nagyon jó lett!!!)
Köszönöm a pozitív visszajelzést, örülök, hogy tetszett a videó! 😊
Az emelkedőn való elindulásnál az automata váltók un. "creep" funkciója segít, vagyis az "alapjárati elindulás", így sík területen elég levenni a lábadat a fékről, és az autó lassan elkezd gurulni. Azonban, ha az emelkedő meredek, akkor egy kis gázadás szükséges, hogy simán indulj el.
Hosszabb lejtmenetben hogyan kímélhetem a fék felmelegedését? Még a manuálisnál alacsonyabb fokozatba kapcsoltam a váltót, automatánál hogyan vezessek?
Már régebbi automata váltós autók is tudtak lejtőn lefelé motorfékben gurulni, pl. Mitsubishi Galant 1994, kerek 30 éve.
Ez a gyakorlatban annyit jelent, ha lejtőn megy az ember, akkor érzékeli az autó szögét váltó, (hogy az autó megdől orral előre) ezért egy alacsonyabb fokozatba kapcsol, és úgy fék nélkül motorfékkel lehet lemenni a lejtőn.
(ehhez el kell engedni teljesen gázpedált) A motorfék nem árt az autóknak, mert ilyenkor is megfelelő a motor kenése.
Igen, elektromos autónál is fontos, hogy leparkoláskor még nyomjuk folyamatosan a fékpedált és úgy húzzuk be a kéziféket és csak a kézifék behúzása után kapcsoljuk át P-be az irányváltó kapcsolót (és ezután lépjünk le a fékről)!
Majdnem. Az odáig oké h nyomod a féket és kézi behúz de utána üres-leszállsz a fékről hogy a kézifékre támaszkodjon az autó és utána P. Ha rögtön P-be rakod akkor aza utó súlyával a váltót terheled. Nem annyira tezs jót neki
Auto hold nélkül nem vennék elektromos autót. Tulajdonképp egyszer kell a "váltóhoz" nyúlni, amikor induláskor berakod D - be. Esetleg R, ha tolatsz. P - t, N - t én nem használom. A kézifék gombot se, az is automata.
szia, pár szót a javításról, és annak költségeiről vs. kézi váltó
Szia,
Kézi váltós: általában alacsony a szervizköltség. 80.000 - 100.000 km. után olajcsere. Tipikus hibák: szinkrongyűrűk, primer és szekunder tengely csapágyazás, szivárgások.
Automata: abból fakadóan , hogy sok fajta van, változatos és költséges hibák lehetnek. De összességében egy jól karban tartott és kímélve használt automata váltó elmegy 300.000 - 500.000 km. - Karbantartás, rendszeres olaj és szűrőcserék (ha lehetséges) . A hidraulikus automata váltók nem szeretik a vontatást, túlmelegednek tőle. - Összességében nem kell félni tőle, a lényeg, hogy nem más által leugrott autót kell venni.
@@abn-germany Szia, köszönöm, ez volt a polkorrekt válasz. a gyakorlat, szerintem. A kézi váltót gyakorlatilag bárki meg tudja javítani, ellenőrizhető, követhető költségekkel. Az autómatát általában az erre szakosodott műhelyek javítják, és fogalmad sincs, hogy mi történik. Plusz először leszerelteted a szokásos műhelyben, aztán eljuttatod a "szakemberhez", aztán ugyanez vissza. Jelenleg mifelénk /Nagykanizsa/ egy egyszerű 7Gtronic javítás 700 e jó magyar Ft-tól indul, plusz a többi költség. Azért ez nem könnyen emészthető...Természetesen ezen csak akkor kell gondolkodni, ha az adott típus választható mindkét váltóval, illetve 250e+ km-t futott autóról beszélünk. /bár a rossznyelvek szerint az első hetes DSG-k már 200 körül meg tudnak halni./
Egy négysebességes automata váltó (Aisin) felújítására kb 350-400e ft árajánlatot kaptam mindennel együtt, apám a manuális Fiat Ducato váltójára 600.000-es árajánlatot kapott, végül mindketten bontott melett döntöttünk, a bontott automata 200e volt a manuális 50e. Bár meg kell jegyeznem az automata váltók többsége nem nagyon megy tönkre egyik pillanatról a másikra, az enyém már 2,5 éve búg és a polcon vár a bontott...
@@abn-germany Es nembeszelve a jobblabrol, ami ha ,,sulyos,, foleg elindulaskor, akkor bizony elobb, mint utobb koltseges lessz!!!
Üdv. Nekem zafira b aut váltós autóm van. AF 40 japán váltó amire a gyár 400 ezer km t garantál normális használat mellett. Neten meg lehet nézni a specifikációt. Most van benne 300 ezer km de a váltónak semmi gondja nincs és nem is volt. 60 ezrenként olajcsere. Ès imádom. Mert ha mindent megkap ami elő van irva nem hagy cserben az aut váltó. Addig nekem sem kellett automata mig meg nem vettem az elsőt. Jó utat mindenkinek.🙋♂️🚗
Én ha tudom , hogy több percet fogok nagy forgalomban állni esetleg lecsuk előttem egy sorompó mert jön egy vonat, mindig neutrálba teszem. Ezzel ártok neki? Nekem azt tanították, hogy egy percnél tovább ne álljak a féken mert mégis csak feszül a kuplungja
Ha megengeded egy kérdéssel válaszolnék. 8,5 millióan laknak New York-ban. 99,9999% automata váltós. Szerinted mindenki kirakosgatja a váltóját "N"-be a lámpáknál?....... Vagy nem tudj a Chevy, Dodge, Jeep, BMW, Mercedes, Toyota, hogy mire gyártják az autókat?
Természetesen hosszabb állásoknál, mint egy sorompó nem csak üresbe teheted, hanem le is állíthatod az autódat, az még jobb. (a start-stop-os automatákat sem kell üresbe rakni)
Szép estét.
Az, hogy a felhasználók 99%-a hogyan használja a váltót, még nem jelenti azt, hogy az a helyes. Tehát nem egy valid érv. Persze, attól még igaz lehet...
Minden esetre, az ember logikája ágál az ellen, hogy két egymás ellen ható erőt idézzen elő, ha nem muszáj. Ez olyan, mintha egy manuális váltó esetén egyszerre nyomnánk a gázt is meg a féket is. Egy fajta enyhébb launch control...
De ha a gyártó ezt tanácsolja, ki vagyok én, hogy felülírjam azt?
Automata váltóm van és elektromos kézifékem. Télen, ha csak P állásban hagyom az nem ugyanaz mintha a manuális változatot sebességben hagyom kiengedett kézifékkel? Új autóknál kell még aggódni a kézifék befagyásától?
A "P" fokozat reteszeli a váltót. Ha tényleg vízszintesen áll az autó,- és nem gurul, akkor rendben van kézifék nélkül parkolni. (ilyenkor óvatosan lelépni az üzemi fékről, ha mégis gurul) /////// Ha fagyos időben 1 - 2 napra be van húzva az elektromos kézifék az nem gond, de hosszabb állás után az is "ragadhat". (igaz itt nem a bovden meg a fékkulcs fog)
Régebbi autóknál sem a befagyástól, inkább a berohadástól parázott sok ember. De ez is a tipikus fordított logika miatt volt. Aki attól parázott, hogy beragad a kéziféke, az nyilván sokkal ritkábban használta, mint akit ez nem érdekelt. A ritkán használt kézifék alkatrészei elkezdtek rozsdásodni, ezáltal amikor mégis szükség volt a használatra, nagyobb valószínűséggel ragadt be, mintha nem lett volna rozsdás. Az első autómnál ezt saját káromon megtanultam, azóta napi rendszerességgel használom a kéziféket minden autóban és soha nem is volt problémám velük.
DSG váltónál olyan verziót hallottam, hogy parkoláskor tegyük N-be húzzuk be a kéziféket és utána rakjuk P-be. Melyik verzió a jobb?
Ezt ugyan azzal célzattal mondták (helyesen), hogy ne legyen terhelés a váltón. - Azonban felesleges N-be tenni , mivel megállásnál úgy is kiemel a DSG kuplungja. Ergo ez egy felesleges művelet. (egyszerűen megáll > kézifék > P > leállít.)
Szabad DSG váltó esetén üresben gurulni? Járó motornál persze. Illetve ha hosszan kell lassan, mondjuk 10-15 kmh tempóval haladni, akkor helyes e az, hogy manuálisan 1es fokozatban tartom végig. Nagyon hamar felvált 2esbe ha rá bízom, és tartok tőle, hogy inkább kuplungot csúsztat, mint visszavegye 1esbe.
@@PRONorb Lehet üresben gurulni, de felesleges. (A KRESZ tiltja). Ráadásul utána meg gurulás közben húzod be "D"-be. - Értem a dilemmádat, nekem is vannak helyzetek amikor manuális fokozatban tartom. Például többszintes parkolóházban való felhajtásnál, fix. 1-es fokozat. - Sok miden függ attól is, hogy milyen váltó. Egy biztos a VAG csoport DQ200-as dupla száraz kuplungosa szenved az általad említett 2-es csúsztatástól kis sebességnél. A nagyobb VW váltók és pl. a BMW, MINI is jól bírja.
@@abn-germanyköszönöm, ez egy Golf Gti Clubsport. Maradok a kényszerített 1esnél akkor.
abban nem megy tönkre a váltó a városi araszolástól. Használd bátran 30.000 - 40.000 km. után teljes olajcsere. Sok örömet az autóhoz.
DSG-s vagyok de nincs AUTO HOLD-om. Pirosnál mindig tapossam a féket? Köszönöm
[06:55]
Megállás esetén... Kiszálok a járműből mig kinyitom az udvar nagykaput majd beparkolok.. erre az időre mig elhagyom a járművet mi a helyes rögzítés járó motornál? Automata hold funkciót kel használni ez esetben lehet D-ben?ami gurulás gátló vagy pedig N fokozat s kézifék?
Az általam ismert automata (elektromos) kézifékkel ellátott automata autók mindegyike azonnal behúzza az elektromos rögzítő féket és "D"-be rakja váltót ahogy kiövezi magát és kinyitja az ajtót. - Ha a szóban forgó autó ezt nem teszi meg, akkor is javaslom "P"állásba raknia váltót ameddig nem tartózkodik az autóban.
Miért is nem javasolt egy s tronik automata váltót huzamosabb ideig kézi módban váltófüllel hasznalni??? Mi baja lesz???
A DSG váltó mindig előre kiválasztja / előkészíti a következő fokozatot, amelyre készül váltani. Amikor manuálisan beavatkozunk a váltásba, (főleg visszaváltásnál) akkor gyakran nem azt a fokozatot választjuk, amelyet a váltó már előkészített. Ez extra munkát ró a váltóra. Ez hosszabb távon gyorsabb elhasználódáshoz vezethet, és nagyobb igénybevételnek teheti ki a mechatronikát is, mivel a rendszernek folyamatosan módosítania kell a tervezett váltási lépéseket. Efölött említhetnénk a szinkrongyűrűket is amelyeknek szintén nagyobb terhelést jelent.
Én világéletemben kéziváltós voltam, maradok. Viszont van egy kérdésem. A sógornőm elvitt engem az automata, 1300 köbcentis Suzuki kocsijával. Komolyan rossz volt, rángatott. Szabad-e ilyen kicsi motorokhoz automata váltót használni? (Vagy kisautót automata váltóval érdemes megrendelni?)
A különböző automata váltók más - más komfortot nyújtanak, ahogy a videóban is elhangzott. - Természetesen a vezetőtől l is függ, ha le -fel pumpálgatja gázt. - Az, hogy kicsi egy autó teljesítménye az nem gond, ha jól harmonizál egy kiváló automata váltóval. Jó példa erre a Nissan Micra K11-es széria. - De lehet a Honda Jazz fokozatmentes automatáit is említeni.
Erdemes meghallgatni az illeto ur tanacsait!!! Peldaul a (P) parkolast illetoen.
Kedves ABN Germany!
Az N-t mikor kell használni? Mert az elmondottak alapján leálláskor P-be tesszük, elindulásnál meg D-be/R-be. Sőt, hangsúlyoztad, hogy piros lámpánál, rövid idejű állásnál inkább maradjunk D-ben fékkel. Akkor mi a funkciója az N-nek?
Az "N" (neutral, azaz üres) fokozatot az automata váltóknál ritkán kell használni, de vannak bizonyos helyzetek, amikor hasznos lehet:
- Szervizes vizsgálatoknál: Pl.: gurítás, kerékcsapágy ellenőrzés, stb...
- Vontatás közben: Ha az autót vontatni kell, az "N" fokozat használata lehetővé teszi, hogy az autó szabadon mozogjon a hajtáslánc károsodása nélkül. Az automata váltós autók vontatásakor mindig konzultálni kell szakemberrel, mert különféle váltótípusok esetén más-más szabályok vonatkozhatnak a vontatásra. (ilyenkor nem működik a váltó hűtése)
- Autómosóban: Ha olyan autómosóba mész, ahol egy színpályán húzza a mosó az autót. Az "N" fokozat szükséges, hogy az autó szabadon guruljon.
Az "N" fokozatot általában nem kell használni normál vezetés közben, mivel az automata váltó úgy van kialakítva, hogy a legtöbb helyzetben kényelmesen és biztonságosan működjön anélkül, hogy nullában kellene tenni.
@@abn-germany nagyon szépen köszönöm a részletes választ!
@@abn-germanyZF váltónál,parkolásnál ,mielőtt P-be rakom,D-ből N-be teszem,majd P. Az álló helyzetben a váltó tehermentesítése érdekeben. A hallottak szerint tehát ez egy rossz beidegződés?
Előre is köszönöm a választ
Üdv
pontosan.
Ha régi autóról van szó, ami még fontos lehet, hogy lejtőn először N-be tedd, húzd be a kézi féket, engedd rá az autót és utána P. Régi automtáknál van egy retesz vagy váltózár ami csak a gurulást akadályozza, de az autó tömegét nem tudja megtartani, és ha sokáíg így vezeted egy idő után károsodhat a retesz, (pl elhajlik vagy eltörik és P többé nem fogja majd az autót.
@abn-germany egy olyan kérdésem lenne hogy parkolásnál ha van Auto Hold funkció, akkor is érdemes előbb a kéziféket felhúzni mielőtt P-be teszem? Hiszen az Auto hold ugyanúgy megtartja az autót.
A kézifék az elmondott esetben arra szolgál, hogy ne mozduljon meg az autó amikor "P" fokozatban van a váltó. (mert a kézifék tartja az autót súlyát és nem váltó reteszszerkezete) - Az automata kézifékes autók egy része megállás után automatikusan behúzza a kéziféket, de ez típus,- és márka függő lehet. Nézd meg a te autód esetében.
@@abn-germany Skoda Kodiaq-ról van szó, auto hold funkcióval, motor leállítása után behúzza automatikusan a kéziféket. Ilyen esetben is bekéne húzni manuálisan a kéziféket?
Nem kell, mivel az autó maga megteszi helyetted.
@@abn-germany Köszönöm szépen!
Nekem egy kérdésem van: Manuális váltót pirosnál minek vennénk ki üresbe arra a másfél percre? Meg amikor állunk a 2-3 kilométeres dugóban Budapesten este 6-kor, amikor mindenki megy haza a munkából. Ilyenkor nem egyszerűbb folyamatosan állni a kuplungon, és csak felengedni, benyomni, mint állandóan az, ami a videóban is elhangzik, hogy arra a 10 percenként 30 centi előrehaladásra mindig egyesbe tenni a váltót, hogy aztán újra kivegyük üresbe? Nekem logikusabbnak tűnik állni a kuplungon és néha felengedni azt, amikor el kell indulni. Mondjuk, az is tény, hogy ilyenkor az embernek elég sokáig szokott súlyos izomláza lenni a bal vádlijában (főleg, ha, mondjuk, ezt egy Ford Mustanggal csinálja, de a legtöbben nem olyat használnak Magyarországon ingázásra), cserébe automata váltónál meg a jobb vádli lesz izomlázas, de Budapest és az agglomeráció tud ilyen közlekedési szituációkat előidézni, tipikusan viszonylag korai reggeleken és estefelé, amikor a nem tömegközlekedő ingázók dugóba kerülnek. Nem tartozik ugyan a videó témájához, de kikívánkozik belőlem, hogy ezért is szoktam mondani, hogy az agglomerációból vonattal érdemes járni, nem autóval (mondom mindezt arra alapozva, hogy ezek közül az autók közül nagyon sokban 1-2 ember ül, nem egy egész család), mert akkor az ember nem ül kétszer másfél órát a dugóban reggel hétkor és este hatkor, mondjuk, a 2-es, vagy a 6-os úton (hogy csak néhányat emeljek ki a Budapestre be-, illetve onnan kivezető utak közül), mire beér a belvárosi irodájába, mondjuk, Dunakesziről, Fótról, Vácról, Szobról, esetleg Szigetszentmiklósról.
Egy manuális váltós autó kuplungját csak rövid ideig ajánlott nyomva tartani, amikor valóban szükséges, például sebességváltáskor vagy megállásnál. Általános szabályként a kuplungot nem szabad hosszabb ideig nyomva tartani, mivel ez gyorsíthatja a kuplungkopást és felesleges terhelést jelenthet a kuplungszerkezetre. Az ideális az, hogy amikor nem szükséges a kuplungot használni (például piros lámpánál), akkor vegyük ki sebességből az autót, és engedjük fel a kuplungot, hogy ne terheljük a rendszert.
De ha akadozó forgalom van, un. "stop-and-go" és látod, hogy 5 mp. múlva tovább tudsz menni, akkor nyugodtan tartsd nyomva a kuplungot.
Csak érdekességképpen az újabb autókban, mint a videóban szereplő Audiban van "dugó automatika" vagyis "Stop-and-Go Assist". Ez a rendszer képes automatikusan követni a forgalmat, lassítani és megállni, majd újraindulni, ha a forgalom lassan halad, például dugóban.
Időnap előtt tönkremegy a kinyomócsapágy. Nem olcsó kicserélni.
Én pl mindig kiteszem üresbe a váltót piros lámpánál vagy soromponál.
Nem fogom a kuplungot nyomva tartani.
Addig is pihen az ember bal lába.
Egyenes úton még a féket sem nyomom piros lámpánál állva.
Ha meg elgurulna akkor kicsit behúzom a kéziféket.
Szóval lehet itt beszélni mindenféle autómata váltóról, de ha normálisan és úgy akarsz vezetni ahogy te akarsz, akkor érdemes az autómata váltót hanyagolni! Én ha meglátom, hogy bármilyen autómata váltórol van szó, már lépek is tovább! Egy esetben érdekelne az autómata váltó, ha vadi új és drága autót akarnék venni és tudnám, hogy van rá garancia és tudom, hogy van rá pénzem, hogy nem éppen pont a leg gazdaságosabb autót vezetek és ezeket az anyagi ráfordításokat simán ki tudom fizetni! ( Ez a veszély még egyébként soha sem állt fenn az életemben!)
Tökéletesen megfogalmaztad a véleményem. Ha valaki megtanul szépen váltani, esetleg duplán kuplungol, a manuális váltó gyakorlatilag nem megy tönkre , persze néha érdemes olajat is cserélni benne. Az automata tuti megmegy, vezetési szokások függetlenül.
@@VorteXistenT Az automata váltók közül is maximum a dupla kuplungos DSG váltó lenne az egyedüli, ami esetleg szóba jönne nálam, mert a többi automata esetében kizárólag csak a kényelem az egyedüli ok amivel meg lehet magyarázni, hogy minek is ez... ( Egyedüli hasznát, talán, dugóban araszolás mellett lehet ki aknázni és talán ilyenkor okoz örömöt!) A DSG már legalább egy manuálisan váltható automata váltó amit legalább saját magad döntöd el mikor melyik fokozatot választod. ( De az ezzel szerelt autót sem vezeted kompromisszumok nélkül)
Fokozatokat nem tudsz ki hagyni, magas fokozatbol nem tudsz alapból indulni, menet közben nem tudsz ürest kapcsolni, és üresböl nem tudsz közvetlenül 5 be, 6-ba, 3-ba, vagy bármelyikbe kapcsolni! Motorfék hatást nem minden esetben tudod tökéletesen kiaknázni, késéssel vált fölfelé, lefelé meg álltlában mivel okositott nem mindig teszi ha azt úgy itéli meg, hogy túl magas fordulaton akarod meg tenni!( Ez mondjuk nem minden esetben baj, de haladó vezetők esetében ez úgysem következik be!)
A következő szituációt automata váltóval, hogy teszed meg?
Folyamatosan 90Km/ h val haladsz egy úton körforgalom előrejelző táblánál (300 méter) 0 fokozatba kapcsolsz és gurulsz a körforgalom felé. A következő körforgalom előjelző tábla ( 50 méter) kapcsolsz kb. 55-60 Km/ h val haladva (gurulva) egy 5. Fokozatot és hagyod hogy a motorfék el kezdjen dolgozni. Ezután jöhet a nagyon kevés fék ( éppen csak a féklámpa világítás miatt, hogy a mögötted haladó lássa, hogy azért fékezel) , majd közben váltogatod vissza a 4. 3. Esetleg 2. Fokozatot ahogy a forgalom engedi ( mivel a motorfék megemeli a motor fordulatát ) innen már teljesen egyszerű a gázra lépni ( vagy akár adott esetben a fékre) és biztonságosan kihajtani a körforgalomból.. Ezt semmilyen automata váltóval sem lehet megtenni...!!!!
@@sandorfule6946 Sondor, fogalmad sincs, hogy miket hordasz ossze!! Egyszeruen fogalmad sincs, hogy egy automata valto hogy mukodik!!!
@@josephborbely1614 Van!
Tökéletes megfogalmazás!
Szia! Lehet automata váltós autóval menet közben gázfröccsöt adni? Mint a kézi váltósnál két fokozat között. Ha lehet, de nem ajánlott, akkor inkább csak ezt mondd légyszi. Köszönöm 😊
Ha "D"-ben van akkor nem, mert össze van kapcsolva a motor és a váltó. Kirakni üresbe (N) gátfaröcsöt adni utána (D) nem túl jó neki.
Egyébként, ha már itt tartunk, az Audi R8 és a Porsche-k is tudnak olyat, ha "sport"-ban vagy,- és meg akarsz állni, akkor kiemelik a kuplungot és automatikusan gázfröccsöket adnak. Szuper hangjuk van és emeli a vezetési élményt.
Vontatásról nem volt szó... Dsg lehet vagy nem ha igen milyen távolságban S milyen módon? (Ha nem váltó hiba van)
Alapvetően igen, a DSG váltóval lehet vontatni, de fontos megjegyezni, hogy vontatás és vontatás között nagy különbségek lehetnek.
Nem mindegy, hogy egy jetski-t húz az ember, vagy egy utánfutót amin egy Dodge RAM van.
A DSG váltó jobban bírja a vontatást, mint a hagyományos hidraulikus automata váltók, amelyeknél gyakran túlmelegszik a nyomatékváltó (amit sokan "citromnak" neveznek), és a nagy terhelés miatt tönkremehet. Ezzel szemben a DSG váltónál a gyenge pont a kuplung a vontatásnál.
Érdemes elkerülni az emelkedőn történő elindulást és különösen az emelkedőn történő tolatást, mert ez jobban megterheli a kuplungot.
Összességében, ha a terhelés nem extrém, akkor lehet vele vontatni. Remélem, sikerült válaszolni kérdésedre.
Köszönöm a választ! Kérdésem: ha dsg váltóval szerelt jármű meghibásodik (nem váltó hiba... Pl üzemanyag szivatyú hal meg) lehet-e vontatni? Csak első kerék emeléssel vagy nem. Milyen távolságban lehet hagyományos módon vontatni? Pl csak 50 km... Vagy haza lehet húzni Nyíregyházáról Siófokig?
A DSG (duplakuplungos) váltós autókat lehet vontatni, de van néhány fontos szempont, amit érdemes figyelembe venni.
Mivel a DSG váltó speciális szerkezetű, a vontatás szabályainak betartása kritikus a váltó épségének megőrzése érdekében. Itt van néhány fontos tényező:
Rövid távolság: A legtöbb gyártó azt ajánlja, hogy ha egy DSG váltós autót vontatni kell, azt csak rövid távolságra tegyék meg (általában 50 km-ig). Továbbá a vontatás sebessége ne haladja meg a 50 km/h-t.
Vontatási mód: A DSG váltós autókat általában úgy szabad vontatni, hogy a hajtott kerekek (elsőkerék-hajtás esetén az első kerekek, hátsókerék-hajtás esetén a hátsó kerekek) ne érintkezzenek a talajjal. (összkerekesnél meg egyik sem)
Parkoló állás (P): Fontos, hogy a váltó ne legyen "P" (parkoló) állásban vontatás közben, mert ilyenkor a kerekek rögzítve vannak, ami komoly mechanikai károkat okozhat.
A legtöbb DSG váltós autó esetében ilyenkor a "N" (üres) fokozat használata javasolt.
Ha a vontatás elkerülhetetlen, a gyártóval konzultálni, hogy a konkrét modellre vonatkozó irányelveket kövesd.
Az említett reláció (Nyíregyháza - Siófok 360 km. ) én több okból fakadóan nem javasolnám a vontatást ekkora távolságra. Egyszerűen túl nagy kockázat.
A fiatalok koreben, amikor a motort felturazza es bevagja a (D)-be hogy a kerekek vinnyogjanak. Na akkor kimelik!!
Booster 🎉
Ahogy nézem a forgalomba közlekedőket, azért kell nekik az automata váltó, mert így felszabadul a kezük és biztonságosan foghatják a kezükben a telefont, nem kell már a nyakukhoz szorítani.
mondjuk akinek egy ilyen videot meg kell neznie annak lehet jobb lenne autot semmilyen formaban nem vezetni.
Szerintem mindent valahol el kell kezdeni. - Ha először mész le a konditerembe akkor Schwarzenegger lesz az utolsó aki kinevet. Azt fogja mondani: Jó, hogy itt vagy, csak így tovább!