Emil Tafra: Resistance Is Futile - kratka priča o supravodljivosti

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • Od otkrića, prije više od sto godina, supravodljivost fascinira znanstvenike, ali i širu javnost. Također, postoji nastojanje da se fascinantna svojstva supravodljivosti počnu više koristiti u svakodnevnom životu, za što najveću zapreku predstavlja to što je supravodljivost do sada ostvarena samo na niskim temperaturama i/ili pri visokim tlakovima. No, prošle godine su dvije nezavisne grupe znanstvenika iz SAD-a i Južne Koreje objavile da je u različitim materijalima opažena supravodljivost na sobnoj temperaturi, što je pobudilo veliku pažnju znanstvene i šire javnosti. U ovom predavanju pričat ćemo o svojstvima supravodiča, o povijesti istraživanja supravodljivosti od otkrića do recentnih postignuća i pitanja je li 2023. g. ostvarena supravodljivost na sobnoj temperaturi. Osim toga, pričat ćemo o tome gdje se danas koriste supravodiči, te gdje bi se mogli koristiti u budućnosti.
    Izv. prof. dr. sc. Emil Tafra izvanredni je profesor na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirao je inženjerski smjer fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2001. g, te doktorirao iz fizike čvrstog stanja 2009. g. Od 2010. g do 2011. g. boravio je na postdoktorskom usavršavanju na Institutu Paul Scherrer u Villigenu, Švicarska. U znanstvenom radu se bavi istraživanjem magnetotransportnih svojstava različitih materijala, najviše manganita, organskih (supra)vodiča, kuprata, oksidnih heterostruktura. Na integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju Fizika nositelj je više kolegija, među ostalim i izbornog kolegija: „Niskotemperaturna fizika i supravodljivost“.
    Predavač: Emil Tafra
    Voditelji projekta: Tanja Rudež, Ivan Kraljević
    Predavanje održano u klubu Sax! 26. siječnja 2024.
    Skeptici u pubu (ili kraće, “Skeptici”) druženje je znanstvenika, skeptika, humanista, sekularista i svih drugih ljudi koji vole znanost i cijene kritičko razmišljanje. Ova druženja daju nam priliku da raspravljamo o raznim temama i izmjenjujemo ideje u opuštenom okruženju. Cilj je da se kroz zabavu promiče (znanstveni) skepticizam, znanstveni pristup i racionalnost.
    Događaj je međunarodnog karaktera, i izvorno je osmišljen 1999. u UK (en.wikipedia.or....
    Više o Društvu za promociju znanosti i kritičkog mišljenja: www.pzkm.org/

Комментарии •