witam, mam kilka uwag odnośnie sposobu prowadzenia instalacji. swoje instalacje wykonuje w Belgii w związku z czym musze przestrzegać tutejszych przepisów. generalnie nie układamy przewodów w poziomie. wszystkie połączenia mostki cokolwiek dociera do puszki pionowo i odchodzi pionowo. mamy zalecenie aby do instalacji domowych używać kabla typu "flex" a to jest przewód w peszlu. rynek oferuje wszystko co jest potrzebne. kable prowadzimy głównie posadzka. ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne nie stanowi żadnej przeszkody czy bariery. peszle sa gipsowane w bruzdach przez co tynki moga byc o minimalnej grubości. Nawet 5mm. odejścia/zasilania oświetlenia na sufitach prowadzone jest posadzką z wyższej kondygnacji. zaletą kabla "flex" jest to że można wymienić uszkodzony przewód o ile nie ma więcej niż 2 zagięcia 90 stopni. współpraca z instalatorami wod/kan polega na uzgodnieniu co, gdzie i jak mają zainstalować. poza tym na budowie powinien być kierownik który takie sprawy koordynuje no i oczywiście dba aby to co jest w projeckie był przeniesione do real life. w razie odstępstw które sie zdarzają na bieżąco wnosi poprawki do wszystkich projektów. jeszcze wróce do kabli typu "flex" sa gotowe rolki z przewodami 2,5, 1,5; koncentrykiem do TV, UTP, swego czasu inwestor przywiózł mi na budowe kabel 9x1,5. dzieki temu mogłem zaszaleć i zaproponowac dodatkowe ułatwiające życie rozwiązania. pozdrawiam Kolegów elektryków. jacek
Dzięki że napisałeś mi tak obszernie jak wykonujesz instalacje w Belgii, szukałem coś na temat kabla flex ale nie mogę się doszukać. Ja żyje w Polsce i instalacje wykonuję według polskich norm, przepisów i projektów. Jeśli tam będzie pisało zastosuj Belgijski kabel flex oczywiście zacznę go stosować. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za komentarz.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 witam, prawdę mówiąc nie oczekiwałem odzewu. dziekuje. jestem pewien że żaden polski projektant nigdy nie zaproponuje zastosowania jak to ująłej Belgijskiego kabla flex ponieważ nie wie że coś takiego istnieje. tu masz link do strony z takim kablem, gigatek.be/nl/flex-voorbedrade-buis-vob-installatiedraad-5g6-mm-grijze-buis-25-mm--flxfe5g60, pozdrawiam
Cześć, mam pewną zagryzkę, ciągnę nową instalację elektryczną ale jednoczenie będzie ciągnięta też instancja centralnego ogrzewania i mam sytuacje taką, że rury z wodą będą szły w ścianie ok, 5 cm od podłogą i muszę te kable elektryczne pociągnąć nieco wyżej, i tu mi się nasuwa kilka pytań na które mam problem najeździć jednoznaczną odpowiedz: - czy kable elektryczne i instalację wodną mogę prowadzić w jednej bruździe, czyli kable nad instalacją wodną - czy jest określona jakaś odległość instalacji wodnej od elektrycznej - czy kable muszą być dodatkowo w peszlu w przypadku bliskiej odległości od instalacji wodnej. Dzięki.
Pomysł z tym przeciąganiem w garach terivy jest rewelacyjny i spróbuję z niego skorzystać :). Kłopot może się jedynie pojawić jak natrafimy na pełny gar, ale w zasadzie pokazane jest jak to obejść na przykładzie ominięcia belki.
Uzasadnienie jest takie że kable były wtedy tanie i stać mnie było położyć 2,5, dziś bym to zrobił na 0,5 i też by działało jak to tyko 100W. ;) mam nadzieję że satysfakcjonuje Cię moja odpowiedź bo innego (mądrego) uzasadnienia nie mam :)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Hej. Wiem, że film powstał już jakiś czas temu, ale nasuwa mi się pytanie odnośnie podanych przez Ciebie przekrojów przewodów do rolet. Jaki był zamysł aby dać zasilanie 2,5mm2, skoro sterowanie ma 1,5mm2? Czy nie wystarczyłoby dać zasilania 1,5mm2, bo i tak zabezpieczenie trzeba by dopasować do najsłabszego punktu, którym w tym miejscu jest przekrój przewodu od sterowania. W żadnym wypadku nie jest to atak z mojej strony, a raczej próba zrozumienia zagadnienia :) Pozdrawiam
A jak idzie kabel od gniazda, włącznik to osobno podłączasz pod osobny bezpiecznik w rozdzielni? Czy można np. Dwa kable podpiąć pod jeden bezpiecznik?
Jaki jest koszt takiej instalacji? Nie chodzi mi o kwotę tylko jako inwestor place firmie 100% to ile z tej kwoty firma bierze za robociznę a ile idzie na materiał
Dlaczego przewód idzie bezpośrednio nad oknem (wieszanie karnisza) i dlaczego przewód w kuchni nie idzie od dołu (wieszanie szafek). Czy inwestor tak chciał czy tak było w projekcie?
Czy zawsze pan tak wykonuje instalacje?chodzi mi że najpierw wykonanie otworów i obsadzanie puszek,następnie kucie bruzd pod przewody?pytam z ciekawości bo z tego co zauważyłem większość obsadza puszki wraz z umieszczonymi przewodami a to trochę komplikuje poziomowanie.
Nie posiłkuję się żadnymi rysunkami, posiadam zdolność szybkiego układania sobie w głowie kolejności ułożenia przewodów tak żeby się nie krzyżowały za bardzo ze sobą. Myślę że jest to do wypracowania.
bardzo fajne materiały, bardzo dużo dają. Jest też pytanie, bo nie doszukałem się nigdzie montażu gniazda/puszki w porothermie na zewnątrz, jak je wykonać, zważywszy na ocieplenie np. 20 styropianem?
Witaj Michał, Ja odrysowuje sobie puszkę na elewacji, wycinam styropian powoli, dokładnie z lekkim luzem i tak jak w pustaku obsadzam tą puszkę w styropianie na np. gipsie budowlanym (dosyć rzadkim żeby ładnie złapał puszkę) Trzyma się nie wyrwiesz.
Film ok, spoko robota, ciekawi mnie czemu nie pokazałeś jak zaczynasz przewody kłaść... Tylko jest film puste puszki, i skok duży do przodu a ściany pełne przewodów...
Odpowiedź jest bardzo prosta, bo mnie w ten dzień tak łeb nap.....ał że nie miałem ochoty nic robić a co dopiero nagrywać i mówić do ludzi. Meże też czasem miewasz takie dni i mnie zrozumiesz.
Chciałbym sam sobie w mieszkaniu ogarnąć położenie kabli :-) dlatego zastanawiam się od czego zacząć układanie. Od oświetlenia do włączników a potem gniazdka ? Żeby jak u ciebie wszystko estetycznie wyglądało :-) dzięki za super robote
Planuję prowadzić przewody w bruzdach. Jeśli trafiłbyś na tak upartego inwestora to jak prowadziłbyś przewody? Bruzdowanie betonowych nadproży okien to chyba nie najlepszy sposób. Czy w takim wypadku Twoim zdaniem lepsze byłoby prowadzenie pod wylewką?
Witaj. Ja wyznaje zasadę "nasz klient, nasz pan" i jeśli się uprze że np. chce wkuć górą to ja nie widzę problemu ciąć wszystko łącznie ze zbrojeniem ;) I tu dochodzimy do momentu gdzie ja nie widzę problemu a kierownik budowy czy jakiś inspektor budowlany już widzi :) Z tego co mi wiadomo bruzdy w betonie można robić tylko nie uszkadzając zbrojenia, wiec jest to realne. Instalacje w wylewce robi się prościej i szybciej. Jeśli zrobisz to fajnie tzn. rurki w kącie ścian nie w poprzek pokoi czy salonu i zabezpieczysz je odpowiednio przed uszkodzeniami podczas kolejnych prac to lepiej dołem.
Szkoda, że nie pokazałeś od samego początku w którym miejscu zaczynasz układać przewody, mianowicie zaczynasz od jakiegoś punktu np. w salonie i ciągniesz do rozdzielnicy przez kuchnię, czy zaczynasz układać przewody od rozdzielnicy do poszczególnych punktów?
Witaj. Instalacja przygotowana jest pod każda roleta osobno, często sterowniki są w kasetach rolet a nie osobno w puszkach instalacyjnych. Jak będzie tutaj? Nie wiem :) będę się starał "monitorować" ten dom i jak będzie się tylko dało pokazać na filmach. Pozdawiam
Często spotykam się z opinią, że lepiej kupić prosty napęd, czyli pozbawiony jakiejkolwiek centrali w środku. Otrzymujemy wtedy 4 przewody i ciągniemy do rozdzielnicy, a wtedy wymiana sterownika, zmiana konfiguracji, dołożenie medium np. bezprzewodowego nie stanowi problemu i jest totalnie nie związane z samą roletą. Oczywiście należy pamiętać o rozmieszczeniu łączników i ew. puszek z kieszeniami pod rozbudowę systemu w pokojach. Takie same zdanie mają ekipy od rolet, które zdarzyło mi się podpytać - tutaj głównie chodzi o awaryjność i obsługę central w roletach np. podtynkowych.
Po co aż tyle przewodów już nie chce pisać jaki to koszt tych przewodów i nie jest to funkcjonalne. Jakby chciał właściciel tego domu zawiesić obraz na ścianie i nie daj Panie Boże jak by trafił w przewód z prądem. To sobie później sobie napraw ? Ja jestem elektrykiem i w ogóle mnie tak nie uczyli w szkole elektryki bo po 1. zmniejszyć koszty do minimum , a po 2. musi być funkcjonalne.
Michał to są lata praktyki, prób i błędów po to żeby dojść do takiej wprawy jak mam teraz. Widziałem wiele instalacji wykonanych na podstawie moich filmów, niestety żadna nie była nawet podobna do tej z filmów;) każdy kolejny zakręt będzie Ci wychodził coraz lepiej. Życzę cierpliwości, powodzenia i pozdrawiam ;)
Niestety mam za małe doświadczenie żeby robić "te przejścia" w stropie monolitycznym ;) Przy stropie mono przewody kładę bezpośrednio na nim czyli pod nim czyli na nim ale pod nim ;) Wiesz o co chodzi ;) Pozdrawiam.
@@mariusz252 Jeśli używasz tej samej wiertarki do kucia, to może być systuacja, że mechanizm futra po prostu Ci się rozbił, więc precyzja wiercenie poszła w... Wtedy by otrzymać fi6, ja swego czasu, musiałem wiercić fi5 :) Dlatego np. w HILTI nie uznają gwarancji wtedy :D
@@tcpipdotcom używam makity akumulatorowej i niestety ma spory udar. Mam ja tylko do wiercenia więc futro całkiem dobrze się trzyma. Chyba trzeba będzie pomyśleć o jakiejś marketowce :P
Cześć wszystkim Drucikom Żeby zazegnac spory Jest to dobra metoda ale są też inne Pięknie poklejone przewody i odpowiednio przemyślane ułożenie daje dobry rezultat Ja osobiście wymieszałam kilka metod Ale zaczynałem od klejenia Nigdy nie działalem na flopach i tego typu podobnych wynalazkach Mam kumpla tynkarza i twierdzi że jest to tragedia dla niego i robi straszna anty reklamę wszystkim elektrykom i ponoc robią to wszyscy tynkarze Ja bruzduje cała budowę później kręcę koryta do podłogi aje tylko tam gdzie są wiedzę trasy kabli Koryta plus bruzdy i instalacja odbywa w oczach tzn rozkladowke Kleje natomiast przewody alarmowe sterownicze i inne teletechniczne Pozdro Świetna robota na ww filmie Aczkolwiek wg mnie rozdzielnia za mała Pozdro
Mi tam tynkarze nie robią antyreklamy, żyje w zgodzie ze wszystkimi i ewentualnie słyszę od nich albo inwestor słyszy i mi mówi że żal zatynkowywać tak ułożonej instalacji :) Wiadome że na pewno są i tacy co narzekają że żyją i wszystko im nie pasuje ale ja nie znam osobiście ;) Rozdzielnia dopasowana do stopnia rozbudowy instalacji i potrzeb klienta, nie idę w wielkość ale jakość ;) Pozdrawiam i dzięki za miłe słowo :)
Dla mnie to "flopek", tak samo jak przewód to "kabelek", gniazdo "gniazdeczko" rozdzielnica to "rozdzielnia" i wiele innych nazw własnych nadawanych w toku pracy :) Nie jestem wzorowym elektrykiem więc tak sobie mówię jak chce ;) Pozdro pozdro!
Wielkie dzięki za nagranie! Coś tam się człowiek zawsze dowie od mądrzejszego :) Pozdrawiam!
Czy najpierw puszkę obsadzić i zagipsowac , a później doprowadzic do niej przewod ? Czy gipsowac puszkę już z przewodem ?
Piękna robota . I mam glupie pytanie odrazu w suficie w betonie czym dziury zrobić??
witam, mam kilka uwag odnośnie sposobu prowadzenia instalacji. swoje instalacje wykonuje w Belgii w związku z czym musze przestrzegać tutejszych przepisów. generalnie nie układamy przewodów w poziomie. wszystkie połączenia mostki cokolwiek dociera do puszki pionowo i odchodzi pionowo. mamy zalecenie aby do instalacji domowych używać kabla typu "flex" a to jest przewód w peszlu. rynek oferuje wszystko co jest potrzebne. kable prowadzimy głównie posadzka. ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne nie stanowi żadnej przeszkody czy bariery. peszle sa gipsowane w bruzdach przez co tynki moga byc o minimalnej grubości. Nawet 5mm. odejścia/zasilania oświetlenia na sufitach prowadzone jest posadzką z wyższej kondygnacji. zaletą kabla "flex" jest to że można wymienić uszkodzony przewód o ile nie ma więcej niż 2 zagięcia 90 stopni. współpraca z instalatorami wod/kan polega na uzgodnieniu co, gdzie i jak mają zainstalować. poza tym na budowie powinien być kierownik który takie sprawy koordynuje no i oczywiście dba aby to co jest w projeckie był przeniesione do real life. w razie odstępstw które sie zdarzają na bieżąco wnosi poprawki do wszystkich projektów. jeszcze wróce do kabli typu "flex" sa gotowe rolki z przewodami 2,5, 1,5; koncentrykiem do TV, UTP, swego czasu inwestor przywiózł mi na budowe kabel 9x1,5. dzieki temu mogłem zaszaleć i zaproponowac dodatkowe ułatwiające życie rozwiązania. pozdrawiam Kolegów elektryków. jacek
Dzięki że napisałeś mi tak obszernie jak wykonujesz instalacje w Belgii, szukałem coś na temat kabla flex ale nie mogę się doszukać. Ja żyje w Polsce i instalacje wykonuję według polskich norm, przepisów i projektów. Jeśli tam będzie pisało zastosuj Belgijski kabel flex oczywiście zacznę go stosować. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za komentarz.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 witam, prawdę mówiąc nie oczekiwałem odzewu. dziekuje. jestem pewien że żaden polski projektant nigdy nie zaproponuje zastosowania jak to ująłej Belgijskiego kabla flex ponieważ nie wie że coś takiego istnieje. tu masz link do strony z takim kablem, gigatek.be/nl/flex-voorbedrade-buis-vob-installatiedraad-5g6-mm-grijze-buis-25-mm--flxfe5g60, pozdrawiam
Fajnie pokazujesz, dziękuję za film, tylko po obejrzeniu mam jeszcze więcej pytań :)
Cześć, mam pewną zagryzkę, ciągnę nową instalację elektryczną ale jednoczenie będzie ciągnięta też instancja centralnego ogrzewania i mam sytuacje taką, że rury z wodą będą szły w ścianie ok, 5 cm od podłogą i muszę te kable elektryczne pociągnąć nieco wyżej, i tu mi się nasuwa kilka pytań na które mam problem najeździć jednoznaczną odpowiedz:
- czy kable elektryczne i instalację wodną mogę prowadzić w jednej bruździe, czyli kable nad instalacją wodną
- czy jest określona jakaś odległość instalacji wodnej od elektrycznej
- czy kable muszą być dodatkowo w peszlu w przypadku bliskiej odległości od instalacji wodnej.
Dzięki.
Szkoda ze nie pokazałeś jak położyłeś te pierwsze Kable 😐
Pomysł z tym przeciąganiem w garach terivy jest rewelacyjny i spróbuję z niego skorzystać :). Kłopot może się jedynie pojawić jak natrafimy na pełny gar, ale w zasadzie pokazane jest jak to obejść na przykładzie ominięcia belki.
Musze🤷♂️Po co dolem kable?poniewaz nad oknem jak sam powiedziales bedzie montowany karnisz!
Jakie uzasadnienie ma przewód 3x2.5 (i zapewne bezpiecznik B16) do rolet , skoro silniki mają moc rzędu 100-150W ?
Uzasadnienie jest takie że kable były wtedy tanie i stać mnie było położyć 2,5, dziś bym to zrobił na 0,5 i też by działało jak to tyko 100W. ;) mam nadzieję że satysfakcjonuje Cię moja odpowiedź bo innego (mądrego) uzasadnienia nie mam :)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 jasne, dzięki ;-) Ceny mocno zmieniły ostatnio optykę patrzenia na takie tematy ;-)
A przy tych oknach Okablowanie jak ktoś będzie chciał Karnisz przykręcić to czy nie natrafi na kable przez przypadek?
Karnisze już dawno wiszą wiec możesz Marcinie spać spokojnie, zapewniam Cię że żaden kabelek nie ucierpiał ;)
PRO8L3M w tle leci i tak można pracować, pozdrawiam :)
Jest PROBL3M, nie ma problemu ;) Pozdro
Kable po wierzchu, a później bluzgi od tynkarzy 😉
Jaki przewód zastosowano do rolet?
zasilający 3x2,5 do sterowania 5x1,5
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Hej.
Wiem, że film powstał już jakiś czas temu, ale nasuwa mi się pytanie odnośnie podanych przez Ciebie przekrojów przewodów do rolet.
Jaki był zamysł aby dać zasilanie 2,5mm2, skoro sterowanie ma 1,5mm2?
Czy nie wystarczyłoby dać zasilania 1,5mm2, bo i tak zabezpieczenie trzeba by dopasować do najsłabszego punktu, którym w tym miejscu jest przekrój przewodu od sterowania.
W żadnym wypadku nie jest to atak z mojej strony, a raczej próba zrozumienia zagadnienia :)
Pozdrawiam
A jak idzie kabel od gniazda, włącznik to osobno podłączasz pod osobny bezpiecznik w rozdzielni? Czy można np. Dwa kable podpiąć pod jeden bezpiecznik?
Czyli zasilanie jest w każdym włączniku światła?
Nie wiem do której części mojej wypowiedzi się odnosisz, ale nie w każdym włączniku jest zasilanie.
Jaki jest koszt takiej instalacji? Nie chodzi mi o kwotę tylko jako inwestor place firmie 100% to ile z tej kwoty firma bierze za robociznę a ile idzie na materiał
Wszystko ładnie, pięknie, ale właściciel domu o karniszu na firanki może zapomnieć. Chyba że zamontuje do sufitu. 😁
wszystko fajnie, tylko co to za szkoła ,żeby puszczać przewody na nadprożach. Pozdrawiam
Super materiał elegancko ujęta praca pozdro 💪🏻💪🏻😀😀
Dlaczego przewód idzie bezpośrednio nad oknem (wieszanie karnisza) i dlaczego przewód w kuchni nie idzie od dołu (wieszanie szafek). Czy inwestor tak chciał czy tak było w projekcie?
Polecam zobaczyć film IPM#1
Czy zawsze pan tak wykonuje instalacje?chodzi mi że najpierw wykonanie otworów i obsadzanie puszek,następnie kucie bruzd pod przewody?pytam z ciekawości bo z tego co zauważyłem większość obsadza puszki wraz z umieszczonymi przewodami a to trochę komplikuje poziomowanie.
Cześć Robert. Ja zawsze wykonuje w tej kolejności co pokazuje na filmach.
Posiłkujesz się jakimś rysunkiem technicznym i na jego podstawie układasz przewody, czy jakiś prowizoryczny rysunek?
Nie posiłkuję się żadnymi rysunkami, posiadam zdolność szybkiego układania sobie w głowie kolejności ułożenia przewodów tak żeby się nie krzyżowały za bardzo ze sobą. Myślę że jest to do wypracowania.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 A warto posiadać umiejętność czytania schematów elektrycznych, czy rzadko się z tego korzysta?
bardzo fajne materiały, bardzo dużo dają. Jest też pytanie, bo nie doszukałem się nigdzie montażu gniazda/puszki w porothermie na zewnątrz, jak je wykonać, zważywszy na ocieplenie np. 20 styropianem?
Witaj Michał, Ja odrysowuje sobie puszkę na elewacji, wycinam styropian powoli, dokładnie z lekkim luzem i tak jak w pustaku obsadzam tą puszkę w styropianie na np. gipsie budowlanym (dosyć rzadkim żeby ładnie złapał puszkę) Trzyma się nie wyrwiesz.
Jak zwykle dobry materiał. Oby każdy z nas elektryków wykonywał tak swoją pracę było by super. I oczywiście za godne pieniądze 💪🏻
Zainwestuj w gumowy młotek do dobijania. Unikniesz przypadkowego uszkodzenia izolacji. Pozdrawiam. Łapa w górę.
Film ok, spoko robota, ciekawi mnie czemu nie pokazałeś jak zaczynasz przewody kłaść... Tylko jest film puste puszki, i skok duży do przodu a ściany pełne przewodów...
Odpowiedź jest bardzo prosta, bo mnie w ten dzień tak łeb nap.....ał że nie miałem ochoty nic robić a co dopiero nagrywać i mówić do ludzi. Meże też czasem miewasz takie dni i mnie zrozumiesz.
Chciałbym sam sobie w mieszkaniu ogarnąć położenie kabli :-) dlatego zastanawiam się od czego zacząć układanie. Od oświetlenia do włączników a potem gniazdka ? Żeby jak u ciebie wszystko estetycznie wyglądało :-) dzięki za super robote
Tez z chęcią się dowiem
Planuję prowadzić przewody w bruzdach. Jeśli trafiłbyś na tak upartego inwestora to jak prowadziłbyś przewody? Bruzdowanie betonowych nadproży okien to chyba nie najlepszy sposób. Czy w takim wypadku Twoim zdaniem lepsze byłoby prowadzenie pod wylewką?
Witaj. Ja wyznaje zasadę "nasz klient, nasz pan" i jeśli się uprze że np. chce wkuć górą to ja nie widzę problemu ciąć wszystko łącznie ze zbrojeniem ;) I tu dochodzimy do momentu gdzie ja nie widzę problemu a kierownik budowy czy jakiś inspektor budowlany już widzi :) Z tego co mi wiadomo bruzdy w betonie można robić tylko nie uszkadzając zbrojenia, wiec jest to realne. Instalacje w wylewce robi się prościej i szybciej. Jeśli zrobisz to fajnie tzn. rurki w kącie ścian nie w poprzek pokoi czy salonu i zabezpieczysz je odpowiednio przed uszkodzeniami podczas kolejnych prac to lepiej dołem.
Szkoda, że nie pokazałeś od samego początku w którym miejscu zaczynasz układać przewody, mianowicie zaczynasz od jakiegoś punktu np. w salonie i ciągniesz do rozdzielnicy przez kuchnię, czy zaczynasz układać przewody od rozdzielnicy do poszczególnych punktów?
Zwykle zaczynam kłaść przewody od najdalszego punktu i zbliżam się do rozdzielni. Ale to wszystko zależy od stopnia rozbudowania instalcjii.
Bardzo blisko kantu okna
W jaki sposób wykonujesz sterowanie do rolet. Używasz jakichś grupowych sterowników czy każda roleta osobno?
Witaj. Instalacja przygotowana jest pod każda roleta osobno, często sterowniki są w kasetach rolet a nie osobno w puszkach instalacyjnych. Jak będzie tutaj? Nie wiem :) będę się starał "monitorować" ten dom i jak będzie się tylko dało pokazać na filmach. Pozdawiam
Często spotykam się z opinią, że lepiej kupić prosty napęd, czyli pozbawiony jakiejkolwiek centrali w środku. Otrzymujemy wtedy 4 przewody i ciągniemy do rozdzielnicy, a wtedy wymiana sterownika, zmiana konfiguracji, dołożenie medium np. bezprzewodowego nie stanowi problemu i jest totalnie nie związane z samą roletą. Oczywiście należy pamiętać o rozmieszczeniu łączników i ew. puszek z kieszeniami pod rozbudowę systemu w pokojach. Takie same zdanie mają ekipy od rolet, które zdarzyło mi się podpytać - tutaj głównie chodzi o awaryjność i obsługę central w roletach np. podtynkowych.
Witam na ile cm wysuwasz puszki przy obsarzaniu tam gdzie najwięcej kabli na ścianie?
Witaj, ok 12mm.
Ile średnio zużywacie kabla do instalacji w domu jednorodzinnym?
Czy aby wykonywac takie instalacje i zarabiać na tym trzeba posiadać do tego uprawnienia / pozwolenia ?
Jak inaczej sobie to wyobrażasz? W końcu wykonując instalacje, bierzesz na siebie odpowiedzialność.
Jakim cudem w tej Terivie tak ładnie to przechodzi ?
Odpowiednia technika i kilometry zrobionych przerzutek :)
Po co aż tyle przewodów już nie chce pisać jaki to koszt tych przewodów i nie jest to funkcjonalne. Jakby chciał właściciel tego domu zawiesić obraz na ścianie i nie daj Panie Boże jak by trafił w przewód z prądem. To sobie później sobie napraw ? Ja jestem elektrykiem i w ogóle mnie tak nie uczyli w szkole elektryki bo po 1. zmniejszyć koszty do minimum , a po 2. musi być funkcjonalne.
Mnie też nauczył elektryk, że w narożnikach się podkuwa, żeby nie wyginać przewodów pod ostrym kątem 90*.
Podpowiem dla estetyki - wejście przewodu do puszki nawiercam pod kątem 45 stopni wiertłem 12 :)
Dziękuję, znam tą metodę, jednak jestem wierny swojej:) w filmie o oklejaniu puszek będę o tym mowił:) Pozdrawiam stałego widza:)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 można link do tego filmu?
Jakie przewody do gniazdek ,i jakie do wlacznikow ?
Standardowe, 2,5 gniazda, 1,5 oświetlenie.
Jakich uchwytów używasz do porothermu????
Używam "flopków" firmy PAWBOL usmp2, mp3 i mp5 w zależności jaki przekrój przewodu.
Ale sie Panu te przewody pieknie poddaja. Ja dzisiaj ukaldalem u siebie i straszne problemy na zakretach 90 stopni :/
Michał to są lata praktyki, prób i błędów po to żeby dojść do takiej wprawy jak mam teraz. Widziałem wiele instalacji wykonanych na podstawie moich filmów, niestety żadna nie była nawet podobna do tej z filmów;) każdy kolejny zakręt będzie Ci wychodził coraz lepiej. Życzę cierpliwości, powodzenia i pozdrawiam ;)
A jak byś zrobił te przejścia w stropie monolitycznym?
Niestety mam za małe doświadczenie żeby robić "te przejścia" w stropie monolitycznym ;) Przy stropie mono przewody kładę bezpośrednio na nim czyli pod nim czyli na nim ale pod nim ;) Wiesz o co chodzi ;) Pozdrawiam.
Jakim wiertłem wiercisz pod flopy w pustaku ceramicznym?
Zwykłym fi 6 do betonu.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 no to albo mam za mocny udar albo ciulowe wiertlo bo kiepsko mi sie trzymaja uchwyty :/
Myślę że masz wiertło jak każde inne, ale udar możesz mieć faktycznie za duży.
@@mariusz252 Jeśli używasz tej samej wiertarki do kucia, to może być systuacja, że mechanizm futra po prostu Ci się rozbił, więc precyzja wiercenie poszła w... Wtedy by otrzymać fi6, ja swego czasu, musiałem wiercić fi5 :) Dlatego np. w HILTI nie uznają gwarancji wtedy :D
@@tcpipdotcom używam makity akumulatorowej i niestety ma spory udar. Mam ja tylko do wiercenia więc futro całkiem dobrze się trzyma. Chyba trzeba będzie pomyśleć o jakiejś marketowce :P
Cześć wszystkim Drucikom
Żeby zazegnac spory
Jest to dobra metoda ale są też inne
Pięknie poklejone przewody i odpowiednio przemyślane ułożenie daje dobry rezultat
Ja osobiście wymieszałam kilka metod
Ale zaczynałem od klejenia
Nigdy nie działalem na flopach i tego typu podobnych wynalazkach
Mam kumpla tynkarza i twierdzi że jest to tragedia dla niego i robi straszna anty reklamę wszystkim elektrykom i ponoc robią to wszyscy tynkarze
Ja bruzduje cała budowę później kręcę koryta do podłogi aje tylko tam gdzie są wiedzę trasy kabli
Koryta plus bruzdy i instalacja odbywa w oczach tzn rozkladowke
Kleje natomiast przewody alarmowe sterownicze i inne teletechniczne
Pozdro
Świetna robota na ww filmie
Aczkolwiek wg mnie rozdzielnia za mała
Pozdro
Mi tam tynkarze nie robią antyreklamy, żyje w zgodzie ze wszystkimi i ewentualnie słyszę od nich albo inwestor słyszy i mi mówi że żal zatynkowywać tak ułożonej instalacji :) Wiadome że na pewno są i tacy co narzekają że żyją i wszystko im nie pasuje ale ja nie znam osobiście ;) Rozdzielnia dopasowana do stopnia rozbudowy instalacji i potrzeb klienta, nie idę w wielkość ale jakość ;) Pozdrawiam i dzięki za miłe słowo :)
Hej Tynkarze nie cierpią montażu przewodów na flopy
Również wykonuję inst. ja akurat używam kleju na gorąco potem gips budowlany,w odstępach.
Nie neguje twojej metody, każdy ma swoją :)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 dokładnie, zgadzam się, szacun że udostepniasz swoją pracę. Pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie.
Wrócę z budowy to będzie oglądane :)
A gdzie bruzdy ile tego tynku będzie
Po co bruzdy? W jakim celu? Przecież to kabel ydyp. Tynk już dawno jest, już dawno mieszkają.
To zaczynamy oglądać :)
To nie jest flopek to jest Usmp3, ale robota ok.
Zapomniałem pozdrowić wykonawcę, no to pozdro
Dla mnie to "flopek", tak samo jak przewód to "kabelek", gniazdo "gniazdeczko" rozdzielnica to "rozdzielnia" i wiele innych nazw własnych nadawanych w toku pracy :) Nie jestem wzorowym elektrykiem więc tak sobie mówię jak chce ;) Pozdro pozdro!
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Cześć można wiedzieć z kąd jesteś?
Mielec
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Żywiec
:)