Podstawy bankowości

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 янв 2025

Комментарии • 11

  • @ultimathule1000
    @ultimathule1000 2 года назад +1

    PYTANIE:
    Jeżeli bank przyjmie od A depozyt 100 i udzieli z niego kredytu 100 do B, a B ten kredyt wypłaci w gotówce, to bilans banku jest następujący:
    Aktywa: Należności: 100; Pasywa: zobowiązania: 100 (czyli w banku NIE MA GOTÓWKI, a są tylko należności i depozyty)
    .
    I teraz pytanie:
    - Czy A może teraz zrealizować przelew ze swego depozytu na konto w innym banku ?
    - Jeżeli tak, to jak ta transakcja przebiegnie ?
    - Jaki będzie bilans banku po wysłaniu przelewu przez A w wysokości 30 ?

  • @trav3ls
    @trav3ls 2 года назад +3

    O bardzo ciekawe.

  • @ultimathule1000
    @ultimathule1000 2 года назад +1

    Przecież nie widać obrazu prezentacji !!! Co wy robicie !?

  • @tomaszmalinowski4316
    @tomaszmalinowski4316 2 года назад +3

    odkąd Asia przestała się posługiwać nazwiskiem panieńskim, to jak ją czytam albo słucham zawsze mam lekkiego mindfucka :)

  • @ultimathule1000
    @ultimathule1000 2 года назад +1

    PYTANIA:
    1. Jeżeli r.cz. nie jest kluczowa dla schematu (idiotycznego mitu) "kreacji pieniądza w bankach komercyjnych", to po co o niej wspominać w przykładzie ? I w szczególności po co twierdzić, że r.cz. jest "mechanizmem kreacji pieniądza", skoro NIE JEST ?
    .
    2. Jeżeli A ma 100 i pożyczy je do B, a B pożyczy je do C, to nadal mamy 100 (ma je C), a pomiędzy A i B oraz B i C są ROZLICZENIA w postaci NALEŻNOŚCI i ZOBOWIĄZAŃ. Suma należności to 200, a suma zobowiązań to też 200. Jeżeli je odejmiemy od siebie to uzyskamy ZERO bez względu na to, jak długo byśmy taki cykl kredytowo-depozytowy ciągnęli. Suma ZAWSZE wyniesie ZERO.
    Jak można nazwać należności "wykreowanym pieniądzem" i pominąć przy tym milczeniem, że przecież są jeszcze odpowiadające im zobowiązania ?
    .
    3. Czy ktoś z IM mógłby się wysilić o zrobić PEŁNY SCHEMAT procesu kreacji i obiegu pieniądza w systemie bankowym na przykładzie dwóch banków X i Y oraz trzech klientów A, B i C ?
    Przy czym jako "pełny schemat" mam na myśli DROBIAZGOWE rozpisanie każdej operacji księgowej KROK PO KROKU. Tzn w taki sposób, w jaki to jest realizowane FIZYCZNIE w systemach księgowych banków. Zapewniam Was, że przy takiej analizie bardzo szybko okaże się, że o żadnej "kreacji" nie ma mowy. Żaden bank nie wyśle przelewem nawet dwóch groszy, jeżeli nie będzie miał takiej gotówki w swoich aktywach. To jest FIZYCZNIE NIEMOŻLIWE. Możliwe jest jedynie takie rozliczenie transakcji, gdzie banki mają wzajemnie takie same przelewy do przesłania. Wtedy się je po prostu kompensuje, a do rzeczywistego przesłania przekazuje się tylko różnicę pomiędzy tymi saldami. Specjaliści od operacji międzybankowych doskonale to rozumieją i każdemu ekonomiście szybko wybiją z głowy "kreowanie pieniędzy w bankach komercyjnych". Trzeba się ich tylko zapytać.

    • @p2w34
      @p2w34 10 месяцев назад

      Pieniądz jest kreowany, bo nie można w systemie z rezerwą cząstkową wypłacić na raz wszystkich depozytów. W taki sposób padało wiele banków.

    • @ultimathule1000
      @ultimathule1000 10 месяцев назад +1

      @@p2w34 : BREDNIE. Powiedz mi, czy jeżeli A ma krzesło i A pożyczy krzesło do B, a potem B pożyczy to krzesło do C, to ile mamy krzeseł?
      - jedno ?
      - dwa ?
      - trzy ?
      .
      Czy Ty odróżniasz ROZLICZENIA od PIENIĄDZA ?
      To, że ktoś ma należność, to nie znaczy że to są pieniądze. Jeżlei masz depozyt w banku, ale ten bank nie ma GOTÓWKI, to twój przelew nie wyjdzie. I rezerwa cząstkowa nie ma tu nic do rzeczy.

    • @rafaowczarczyk2767
      @rafaowczarczyk2767 6 месяцев назад +1

      Nie zrozumiałeś pojęcia "depozytu".
      Depozytu właściwego/prawidłowego/ rzeczowego. Od depozytu niewłaściwego/nieprawidłowego/kwotowego. Różne nazwy potrafią wystąpić.
      Przykład krzesła to ten rzeczowy, najczęściej wiąże się z tym że jest również płatny oddajesz do skrytki w banku krzesło, biżuterię, pamiątki. Fizycznie bank trzyma to w swojej skrytce, sejfie.
      Depozyt kwotowy to umowa, że oddajesz bankowi coś policzalnego. W którym co do zasady nie jest to ta sama rzecz a jedynie ekwiwalent tego samego. Może to być ziarno liczony w tonażu . Lub kruszec również w tonażu. Lub jakaś formę pieniądza, czy to po przez nośnik jakim jest gotówka jakiejś waluty. Lub "przelew" od innego podmiotu. Jeżeli będzie w innej walucie niż prowadzony zapis rozliczeń to bank sobie to za zamieni do wspólnego mianownika by był to ekwiwalent z góry ustalony do rozliczeń. -moze się zdarzyć że bank odmówi ci przyjęcia innej waluty. -ale nie komplikujmy.
      Z tym że jeżeli wpłacisz 1mln ziarna. To masz w banku 1 mln ziarna. I teraz jeżeli chcesz wypłacić 1 mln ziarna, to musisz zaczekać. Bo nie jest to od razu.
      Jeżeli chcesz wypłacić gotówkę to również musisz zaczekać.
      Moment kreacji występuje w momencie gdy. Ty dajesz depozyt kwotowy. I jeżeli stopa rezerw obowiązkowych. Jest mniejsza niż 100%. Dzięki temu że nie jest ona pełna masz swój depozyt "za darmo".
      Płacisz czasem, niedyspozycji swojej ilościowej rzeczy. Ale wciaz ja masz "w banku" i dopóki istnieje bank ty masz wciąż tą rzecz-policzalną-w jakiejś kwocie.
      Z tym że będziesz mądrzejszy gdy sam weźmiesz i poczytasz o agregatach pieniężnych, M0-M3. Nauczysz się rozpoznawać pewne rzeczy i zjawiska.

  • @magdalenazak8505
    @magdalenazak8505 Год назад

    ⭕️Kiedy zwykły człowiek drukuje pieniądze lub po prostu kradnie, idzie na długie lata do więzienia. Gdy robią to dobrze ustawieni ludzie, nazywa się to BANKOWOŚCIĄ. Jakże lepiej można byłoby podsumować temat?
    🟢System da się wyjaśnić prosto, w minutę i właśnie to zostało zrobione na filmie. Nie dajmy sobie wmówić, że to coś normalnego!
    ✔️Podajcie dalej!

  • @johnkowalski5249
    @johnkowalski5249 2 года назад

    ....dlaczego nikt nie chce systemowo unieważnić wszystkie kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej i zastąpić kredytami o stałej stopie procentowej + marża = 3-4 % na max 15-20 lat , przecież kredyt nie jest udzielany z oszczędności, depozytu .....dlaczego nikt nie chce przerwać tego złodziejstwa

    • @p2w34
      @p2w34 10 месяцев назад

      Nieważne czy rozważamy system z bankiem centralnym czy bez, zarówno bank jak i kredytobiorca dogadują się na %. Zmienna stopa może poruszać się wraz z inflacją i wydaje się to dosyć sprawiedliwe dla obydwu stron. Natomiast przy stałej stopie trzeba umieć ją dobrać tak, żeby skompensować sobie przyszłe ruchy inflacji. I kto zrobi takie przewidywanie lepiej - bank czy kredytobiorca? ba! mało tego - jeżeli bank się pomyli i przez to pójdzie pod wodę, to finalnie zapłacą za to inni (bardzo często wszyscy podatnicy, jak ma to miejsce w przypadku banków zbyt dużych, żeby upaść).